Kasutajate profiilid - Windows 7

Seitse...Windows 7 kasutajate profiilid:

Mis on Windows 7 kasutajaprofiil, kus ta asub ja mida ta sisaldab?

 

Iga kasutaja vajab oma tööks teatud töökeskkonda ja selleks ongi kasutajaprofiil (user profile - %UserProfle%), mis sisaldab antud kasutaja kõiki seadistusi ja faile (tema personaalsed dokumendid, meediafailid jne). Peale selle sisaldab kasutajaprofiil ka kasutaja enda registriseadistusi, "küpsiseid" (cookies), Internet Explorer Favorites linke ja antud kasutaja poolt installeeritud programmide andmeid ning seadistusi.

Iga kasutaja, kes logib end kompuutrisse, omab lokaalset kasutajaprofiili ja see profiil luuakse siis kui antud kasutaja logib end esmakordselt süsteemi. Kõiki lokaalseid profiile hoitakse aadressil (kaustateel) %SystemDrive%\Users, kus iga kasutajaprofiili jaoks on loodud eraldi alamkaust, mille nimeks on pandud kasutaja enda kasutajakonto nimi (näiteks C:\Users\ahv-2, kus "ahv-2" kaust sisaldabki kasutaja ahv-2 jaoks ettenähtud kasutajaprofiili).NB! Kasutajate profiilid ja kasutajakontod ei ole üks- ja seesama asi.

Kui ühte kompuutrit kasutavad mitu inimest, siis tuleks nende jaoks luua nn kasutajakontod (user accounts). Kasutajakonto on iga persooni, kes kasutab Sinu kompuutrit, unikaalne identifitseerija (tuvastaja) ja see on turvalisuse seisukohast üsna vajalik asi. Kasujakontode abil saad Sa teha nii et Windows 7 (Vista, XP) lubavad süsteemi siseneda ainult neil isikutel kelle jaoks on loodud kasutajakontod ja kes sisestavad sisselogimisel vajaliku parooli.

Kasutajakontodest on pikemalt juttu seal (I. osa) ja ka seal (II. osa).Kõige kiiremini saad oma kasutajaprofiili avada nii et klikid nupule Start ja seejärel klikid stardimenüü paremal ülaosas oma kasutajanime kiirkorraldusele - pilt.
Selle peale avatakse Sinu kasutajaprofiili juurkaust, mis sisaldab omakorda 11 alamkausta - iga uue kasutajaprofiili jaoks luukse alguses 11 alamkausta, aga hiljem luuakse neid vastavalt vajadusele ka juurde (näiteks kui Sa installeerid mingi virtuaalmasina, siis lisatakse Sinu kasutajaprofiili uus alamkaust, mille nimeks on Virtual Machines):

Sinu kasutaja profiil


Märkused:

1) Kui Sa vaatad nüüd seda ülemist pilti, siis näed Sa seda et "Documents", "Music", "Pictures" ja "Videos" kaustanimede ette on jällegi ilmunud see prefiks (eesliide) "My" kuigi teda ei peaks nende ees olema. (Alates Windows Vista aegadest ja ka Windows 7's on see "My" eesliide ära kaotatud.)
Uba on selles et need ekraanitekstid tulevad Desktop.ini failidest, mis asuvad kõikides nendes neljas alamkaustas - neid Desktop.ini faile Sa ei näe, sest nad on vaikimisi varjatud.
Desktop.ini faili kõige ülemine kirje viitab Shell32.dll süsteemifailile (näiteks nii: LocalizedResourceName=@%SystemRoot%\system32\shell32.dll,-21790), mis sisaldabki antud kausta lokaliseeritud nime. Juhul kui Sa tahad nende kaustade nimesid muuta, siis ava oma kasutajaprofiili kaust (eelpool oli sellest juttu), tee vajalikul kaustal paremklikk ja vali käsk Rename ning tipi uus nimi. (See uus nimi lisataksegi Desktop.ini faili LocalizedResourceName kirje uueks väärtuseks.)

Veel nendest Desktop.ini failidest: Desktop.ini failid on varjatud süsteemi tekstifailid ja neid kasutatakse põhiliselt kaustadele ikoonide või pisipiltide, nime, infoteate jms lisamiseks - ühesõnaga nad määravad selle et kuidas Sinu kaustad hakkavad välja nägema ja käituma.
Sa võid ka ise iga kausta Desktop.ini faili redakteerida ja luua isegi uusi Desktop.ini faile (kui osakd).


2) Tegelikult on Sinu kasutajaprofiilis veel üks väga tähtis kaust, mille nimeks on AppData, aga ta on varjatud ja mida Sa Windows Explorer'i vaikimisi seadistustega vaates ei näe - et teda nähtavale tuua (seda võib Sul tulevikus üsna tihti vaja minna), tee selleks järgmist:

a) Ava Windows Explorer (st suvaline kaust) ja klõpsa tööriistariba nupule Organize ning seejärel vali avanevast rippmenüüst käsk Folder and search options;
b) Ava vahekaart View ja aktiveeri seal raadionupp Show hidden files, folders, and drives ning klõpsa OK - kliki pisipildile, et teda suurendada:


Aktiveeri raadionupp


Sellest AppData kaustast tuleb veel allpool ka juttu...


Kasutajaprofiili kaustas asuvad vaikimisi järgmised alamkaustad (andmekaustad):

- Contacts (Kontaktid): See kaust loodi esmakordselt Windows Vistas ja ta oli seal ette nähtud Windows Mail programmi kontaktinformatsiooni kasutamiseks. Kuid Windows 7 opsüsteemis ei kasuta seda ükski Windows 7 enda programm ja ta on siin ette nähtud ainult kolmandate firmade taoliste programmide jaoks...

- Desktop (Töölaud): See kaust sisaldab kõike seda, mis ilmub Sinu töölauale (ikoonid, kiirkorralduse, kaustad, failid).

- Downloads (Allalaadimised): Siia pannakse vaikimisi kõik veebsaitidest allalaetud failid. Juhul kui Sa ei ole oma brauseris allalaetavate failide jaoks vaikimisi kausta määranud/muutnud ja kui Sa ei tee ka seda allalaadimise alguses, siis salvestatakse need allatiritud failid sinna Downloads kausta.

- Favorites: See kaust sisaldab Internet Explorer'i lemmiklinke - neid, mida Sa olid seal ise brauseri Favorites kausta lisanud.

- Links: Siin asuvad need kiirkorraldused, mis on ära toodud iga kaustaakna vasemas navigatsioonipaanis Favorites pealkirja all.

!!! Sa võid siia kausta ka ise luua või lohistada/kopeerida mingi vajaliku kiirkorralduse, aga lihtsam on neid kiirkorraldusi lohistada kaustaakna aadressiribalt või siis tema sisupaanist otse kaustaakna navigatsioonipaani.

- My Documents: Siin hoitakse vaikimisi kõikide programmide dokumente, mis kuuluvad Sinu kasutajaprofiili alla.

- My Music: Siia lisatakse vaikimisi CD/DVD plaatidelt ripitud muusikalood ja ka enamus kolmandate firmade programme lisavad siia oma allalaetud muusikafailid.

- My Pictures: Siia pannakse vaikimisi need pildid, mis tuuakse mingitest välistest seadmetest (digitaalkaamerad, moblad jne).

- My Videos: Siia pannakse vaikimisi need videod, mis tuuakse mingitest välistest seadmetest (digitaalkaamerad, moblad jne).

- Saved Games: Seda kausta kasutavad Windows 7 enda kõik mängud ja see kaust on määratud ka nende mänguprogrammide jaoks, mis suudavad mänge nende töö ajal salvestada.

- Searches (Otsing): Siia salvestatakse Sinu otsingute spetsifikatsioonid, mis lubavad Sul korrata vanemaid/eelmisi otsinguid.


Milleks Sulle neid äsja ülaltoodud oma kasutajaprofiili alamkaustasid vaja läheb? Läheb küll ja toon siin vaid mõned näited:

- Näiteks kui Sa laadisid midagi Internetist alla ja ei tea, et kuhu need allatiritud failid kadusid, siis viska oma tark ja terav pilk ka sinna Downloads kausta.
- Kui Sa rippisid oma plaadilt muusikat ja ei leia neid pärast ülesse, siis vaata ka My Music kausta.
- Kui Sa tõid mingid videod või pildid väliselt seadmelt üle kompuutrisse ja ei leia neid pärast ülesse, siis vaata ka My Pictures ning My Videos kaustadesse.
- Võib ka nii juhtuda, et Sinu töölaualt on mingi kiirkorraldus, dokument, kaust või fail (ka allalaetud või kopeeritud) kaduma läinud kuigi Sa tead, et ta peab seal olema. Sel juhul ava siin see Desktop kaust ja ta peab seal olema. Kui ta on seal alles, siis ei saa Sa teda uuesti töölauale lohistada, loo selle asemel oma töölauale uus tühi kaust ja lohista see "kadumaläinud" fail sinna uude kausta. Seejärel lohista ta sealt uuest kaustast jälle oma töölauale.
- Kui Sa tahad oma Internet Explorer'i Favorites linke viia üle teise kompuutrisse või siis oma arvuti teises partitsioonis olevasse Windowsisse, siis võid siit oma Favorites kausta sisu kopeerida näiteks USB mälupulka ja sealt siis omakorda viia nad teise Windowsi sellesse samasse Favorites kausta.

Seda kõike saab ka muud moodi teha, aga on ka need ülaltoodu moodused...


Application Data kaust:

AppData kaust on varjatud ja seda seepärast, et kaista tema sisu juhuslike muudatuste ja kustutamise eest. Selles kaustas hoiavad programmid kasutaja andmeid ja seadistusi, peale selle hoitakse siin ka Word redaktori sõnastikke ning malle, e-mail kliendi mõningaid andmeid, omaenda tööriistaribade seadistusi jne, jne...
Antud AppData kaustas on omakorda kolm alamkausta: Local, LocalLow ja Roaming.

Roaming kaust (temale saad kiiresti ligi nii et klikid Start -> Run, tipid %AppData% ja vajutad ENTER) sisaldab andmeid, milledele saab ka eemalt ligi, st nad on nn liikuva kasutajaprofiili (roaming profile) kaudu ligipääsetavad. Liikuvat kasutajaprofiili hoitakse võrguserveris ja server lubab sellele profiilile ligipääsu kõikidel võrgus asuvatel kompuutritel, kuhu kasutaja sisse logib. Seega kasutaja, kelle kompuuter kuulub antud võrku (domeeni) ja kes omab võrguserveris liikuvat kasutajaprofiili, saab ka Sinu kompuutrile ning dokumentidele selle roaming profile kaudu ligi.

Local kaust, millele saab kiiresti ligi %LocalAppData% sisestamisega, sisaldab aga andmeid, milledele ei saa eemalt ligi.

LocalLow kausta kasutatakse ainult Internet Explorer Protected Mode (režiimi) andmete hoidmiseks ja seda ei ole tavakasutajal vajadust avada.


NB! Loe ka rikutud kasutajaprofiili (kasutajakonto) andmete taastamisest (käin nii Win XP, Vista kui ka Win 7 kohta) sealt.


VirtualStore kaust:

Paljud programmid kirjutavad oma teatud liiki andmed sinna oblastisse, mis on tavakasutaja kontole ligipääsmatu. Vista ja Windows 7 omavad sellist vahendit nagu User Account Control (UAC), mis põhjustab selle et kõik kasutajad (ka need, kes omavad administraatori õigusi) töötavad ainult tavakasutaja õigustega. Et ennetada igasuguseid ühildumisprobleeme, suunab UAC probleemsed failid ja registrikirjed virtuaalsesse keskkonda.

NB! Juhul kui Sa lülitad UAC vahendi välja, siis lülitatakse välja ka failide ja registri virtualisatsioon. Kui Sa logid end süsteemi Administraatorite grupi kasutajakonto õigustega, kus UAC on välja lülitatud, siis kirjutavad kõik käivitatud programmid oma andmed otse failisüsteemi ja registrisse ning Sa oled UAC kaitsemehhanismist ilma.

Näiteks kui mingi käivitatud programm tahab kirjutada andmeid %ProgramFiles% (tavaliselt C:\Program Files) kausta, siis suunatakse see kirjutamine märksa turvalisemasse kohta ja selleks asukohaks ongi %LocalAppData%\VirtualStore (tavaliselt siis C:\Users\SINU_KASUTAJANIMI\AppData\Local\VirtualStore). Kui programm tahab nüüd midagi lugeda, siis suunatakse see nõudmine sinnasamasse virtuaalsesse kausta (st VirtualStore kausta). Kogu selle tulemusel ei pääse tavakasutaja sellele %ProgramFiles% kaustale ligi.

Samamoodi kaitstakse ka registri sensitiivseid alasid, näiteks käivitatud programmid, mis soovivad saada ligi HKLM\Software harule, suunatakse ümber HKLM\Software\Classes\VirtualStore harule.

Märkus: Virtualisatsioon ei takista administraatoriõigustega kasutajale ligipääsu failidele ja registrile. Virtualisatsioon ei puuduta 64-bit protsesse.


Peamised profiilid:

1) User profile (Kasutajaprofiil - sellest oligi eelpool pikalt juttu): Windows loob iga kasutajakonto jaoks lokaalse kasutajaprofiili ja neid profiile hoitakse %SystemDrive%\Users alamkaustades, nende kaustade nimedeks on kasutajakontode nimed (näiteks C:\Users\ahv-2 või siis C:\Users\Pille).

2) Public profile (Avalik profiil): See profiil sisaldab kõiki neid kaustasid mida omab ka Sinu enda kasutajaprofiil (st Public Documents, Public Music, Public Pictures ja
Public Videos kaustasid). Vahe on aga sellest et:

- Nendesse kaustadesse saavad oma faile salvestada ka kõik teised antud kompuutri kasutajad.
- Nende kaustade failidele saavad ligi ka kõik teised antud kompuutri kasutajad.

3) Default profile (Vaikimisi pofiil): Kui kasutaja logib end esmakordselt kompuutrisse, siis loob Windows tema jaoks uue lokaalse profiili kopeerides Default kausta sisu uude kausta, mille nimeks pannakse äsja sisseloginud kasutaja nimi.

Märkus: See Default kaust on vaikimisi varjatud.


Oma kasutajaprofiili (User profile) personaalsete andmekaustade ümberpaigutamine (käib ka Windows Vista kohta):

Siin ülevalpool oli kasutajaprofiilidest juba üksikasjalikult juttu ja ma kordan paar asja üle neile, kes seda eelnevat juttu ei ole veel lugenud. Iga kasutaja vajab oma tööks teatud töökeskkonda ja selleks ongi kasutajaprofiil (user profile - %UserProfle%), mis sisaldab antud kasutaja kõiki seadistusi ja faile (tema personaalsed dokumendid, meediafailid jne). Peale selle sisaldab kasutajaprofiil ka kasutaja enda registriseadistusi, "küpsiseid" (cookies), Internet Explorer Favorites linke ja antud kasutaja poolt installeeritud programmide andmeid ning seadistusi.
Iga kasutaja, kes logib end kompuutrisse, omab lokaalset kasutajaprofiili ja see profiil luuakse siis kui antud kasutaja logib end esmakordselt süsteemi. Kõiki lokaalseid profiile hoitakse aadressil (kaustateel) %SystemDrive%\Users, kus iga kasutajaprofiili jaoks on loodud eraldi alamkaust, mille nimeks on pandud kasutaja enda kasutajakonto nimi (näiteks C:\Users\ahv-2, kus "ahv-2" kaust sisaldabki kasutaja ahv-2 jaoks ettenähtud kasutajaprofiili).

Seega omab iga kasutajaprofiil kasutaja personaalseid andmekaustasid ja vaikimisi on neist näha 11 alamkausta. Kuna kasutajaprofiili personaalsed andmed asuvad süsteemidraivil (partitsioonis, tavaliselt C: draivil), siis sel juhul kui süsteemidraiviga juhtub midagi, siis satuvad ohtu ka kasutaja personaalsed andmekaustad. Seega, kes tahab võib need kasutajaprofiili personaalsed kaustad siirdada kusagile mujale partitsiooni (volume) ja üleviimise põhjuseks võivad olla järgmised asjad:

1) Suured andmemahud, näiteks digitaalsed meediafailid, võivad Sinu süsteemipartitsiooni/draivi (volume) nii et sinna jääb väga vähe vaba ruumi ja seega tuleks nad viia üle teise suuremasse partitsiooni (volume'sse - juhul kui nad Sul olemas on).
2) Kui Sa eraldad andmekaustad süsteemifailidest, siis on nende taastamine lihtsam - juhul kui süsteem on rikutud, näiteks pahavara tõttu.
3) Terve süsteemi/kõvaketta image backup'i on lihtsam teha (kulub vähem aega ja backup'i maht tuleb väiksem).
4) Personaalsete andmekaustade eraldamine tuleb ka siis kasuks kui Sa uuendad (upgrade) oma olemasoleva Windows 7 tema kõrgema ja parema väljalaskeni.

Märkus: Windows 7 puhul on kasulik isegi nii teha, et viid algul oma kasutajaprofiili personaalsed kaustad üle teise eraldi partitsiooni ja seejärel lülitad need üleviidud andmekaustad Libraries alla (Windows Libraries kohta juhised seal).


Sa võid oma kasutajaprofiili osad või kõik alamkaustad viia üle järgmsel teel (kõigepealt sulge kõik oma avatud programmid ja ära üleviimise ajal muid töid tee!):

1) Ava oma kasutajaprofiili juurkaust: Kõige kiiremini saad oma kasutajaprofiili avada nii et klikid nupule Start ja seejärel klikid stardimenüü paremal ülaosas oma kasutajanime kiirkorraldusele - pilt.

2) Nüüd tee sellel kaustal, mida Sa tahad üle viia, paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties.

3) Ava Location vaheleht ja sisesta selle partitsiooni, kuhu Sa tahad oma andmekausta üle viia, aadress sinna tekstikasti. Näiteks kui Sa tahad oma kasutajaprofiili My Pictures alamkausta aadressilt C:\Users\ahv-2\Pictures viia üle E:\Users\ahv-2\Pictures partitsiooni, siis asenda seal kaustatee esimene C: täht lihtsalt E: tähega:

Asenda draivi täht uue tähega


Märkus: Sa võid siin kasutada ka Move... nuppu, et valida see draiv, kuhu Sa tahad oma andmekausta üle viia.

4) Kliki OK, siis kliki uue kausta loomise kinnitusaknas nupule Yes ja seejärel järgmises aaltoodud aknas jälle nupule Yes (ära siin kliki nupule No).

Kliki siin kindlasti Yes


Kui antud kaust sai õnnelikult üle viidud, siis vii täpselt sama moodi üle ka teised oma kasutajaprofiili andmekaustad.


NB! Kui Sa kasutad tihti ka Windows Search vahendit, siis tuleb arvestada sellega et neid üleviidud kaustasid enam automaatselt ei indekseerita ja et nüüd oma otsingut kiiremaks teha, tuleks ka antud üleviidud kaustad lasta indekseerida. Selleks on kaks moodust:

a) Vii need kaustad üle Libraries alla - juhised.

b) Kui Sa neid "raamatukogusid" ei seedi, siis kasuta indekseerimiseks teist meetodit - juhised.

Ülesse
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008