Windows Media Player 12 - II. osa

Seitse...Windows Media Player 12
II. osa

 

 

Audio CD plaatidelt (heli-CD plaatidelt) muusikapalade rippimine ehk kopeerimine


Sa võid oma Windows Media Player 12 abil rippida (kopeerida) muusikalugusid ja salvestada nad seejärel oma arvuti kõvakettale. Rippimine (rip) tähendab seda et Sa saad heliplaatidelt kopeerida laulud oma arvutisse ja laulude kopeerimise käigus pressitakse nad kokku ning salvestatakse Sinu kõvakettale Windows Media Audio (WMA), WAV või siis MP3-failidena. Ühesõnaga rippimisprotsessi käigus kopeeritakse laulud heli-CD-lt Sinu arvutisse, kus nad salvestatakse sellisesse failivormingusse (formaati), mida Sinu arvuti lugeda suudab.
Kui Sa paned oma heli-CD plaadi sahtlise ja avad tema sisu, siis näed Sa, et seal on .cda laiendiga failid ning kui Sa lihtsalt kopeerid sellised failid oma kõvakettale, siis ei oska Windows nendega midagi peale hakata ja seepärast tulebki kasutada justnimelt seda rippimise ("kopeerimise") meetodit, et Sa suudaksid neid laule oma arvutis ka ilma CD plaatideta kuulata.


Milleks see CD rippimine üleüldse vajalik on?

- Sa ei pea enam kasutama ja toppima CD/DVD seadme sahtlisse oma laulude originaalplaate. Sülearvutite puhul võid need kõvakettale salvestatud muusikapalad võtta igale poole kaasa.
- Sa leiad kõvakettale salvestatud kaulud kiiresti ülesse, Sa võid neid sortida, kustutada, redakteerida, kopeerida teisele CD plaadile, viia üle teise kompuutrisse jne ilma et Sa peaksid kasutama oma heli-CD plaate.
- Sa võid need ripitavad failid kopeerimise protsessis salvestada oma kõvakettale .mp3 failidena ja seejärel viia nad üle oma kaasaskantavasse MP3 pleierisse.
- Sa võid oma audio CD plaatide laulud rippida arvuti kõvakettale ja seejärel miksida neist uue sisuga plaadid või MP3 kollektsioonid.
- Sinu heliplaadid võivad teatud aja mõõdudes rikneda ja seepärast oleks kasulik nende sisu rippida oma arvutisse.


NB! Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber), aga Internet Explorer 8 brauseriaknas klõpsa aadressiriba paremas otsas asuvale värskendamisnupule IE 8 Refresh nuppEnne kui Sa hakkad oma laule CD-plaatidelt rippima, määra kindlaks, et kuidas Sa seda teha soovid:

- Millisesse failivormingusse (formaati) Sa tahad oma muusikapalad kõvakettale salvestada;
- Kuhu kausta Sa tahad need ripitavad lood salvestada;
- Millist bitikiirust (bit rate) Sa tahad kasutada;
- Mis nimed Sa tahad nendele ripitud lugudele anda.


Kui Sa eelnevalt neid parameetreid ei määra ja Sa hakkad oma heli-CD lugusid rippima, siis kasutab Windows Media Player 12 selleks vaikimisi pandud seadistusi, mis aga ei tarvitse Sinule sobida.

Seega, enne kui Sa hakkad mingeid lugusid rippima (kopeerima), tee järgmist:

 

NB! Enamik siin ülaltoodud parameetrid on kättesaadavad ka Rip settings menüüst, mis ilmub siis kui Sul on CD/DVD-ROM seadme sahtlisse pandud oma audio CD plaat - pilt.Muusikapalade rippimise (kopeerimise) protsess:

Kui Sa paned audio CD plaadi sahtlisse, siis ilmub AutoPlay aken, kus klõpsates nupule Play, siis käivitatakse Windows Media Player'i miniaken ja hakatakse kohe ka lugusid esitama. Kui Sa paned seal linnukese ruutu "Always do this for audio files", siis edaspidi ei ilmu isegi seda AutoPlay akent vaid Sinu plaadil olevaid lugusid hakatakse kohe mängima.

Las hakatakse mängima


Antud pildil hakati CD plaadi muusikalugusid kohe mängima - pilt.


Nüüd kliki selles WMP miniaknas paremas ülanurgas Switch to Library nupule - Viib tagasi 'Library' vaatesse ja seepeale avatakse Player Library (Pleieri teek/raamatukogu) vaade, kus keskmises Details paanis on juba automaatselt valitud kõik antud CD muusikalood (nende ees olevates ruutudes on "linnukesed" juba olemas). Kui Sa ei soovi kõiki lugusid rippida, siis korista tema eest linnuke ära - pilt.


Märkus: Juhul kui Sul see AutoPlay dialoogiaken ei ilmu ja kui ka Windows Media Player'i akent ei avata automaatselt, siis käivita ta ise ja Sa pead vasemal Navigatsioonipaanis nägema oma audio cd ikooni koos plaadi nimetusega (vaata ülemist akent). Või juhul kui Sul oli WMP juba varem käivitatud ja Sa tegid temaga midagi muud ning kui Sa paned nüüd mingi CD plaadi sahtlisse, siis ilmub sinna navigatsioonipaani seesama ikoon ja plaadil olevaid lugusid hakatakse automaatselt ette mängima.

Nüüd määra kõigepealt rippimise parameetrid nii et kopeeritavad lood saaksid ripitud ja salvestatud vastavalt Sinu soovidele: kuhu salvestatakse, millises formaadis salvestatakse jne - sellest oli juba eelpool pikemalt juttu. Need rippimise parameetreid võid seada kas Tools -> Options... akna ja tema saki Rip Music või siis tööriistariba kahe peaga noolest avatava Ripp settings rippmenüü kaudu (pildid on eelpool).

Kui Sa oled oma rippimise seadistused ära määranud, siis käivita rippimine ja seda saad teha kahel viisil:

a) Klõpsa üleval tööriistaribal kahe peaga noolenupule ja kliki seejärel Rip CD.
b) Tee vasemas paanis cd ikoonil paremklõps ja vali käsk Rip CD to library.

Kliki 'Rip CD'


Seejärel ilmub üks aken kus aktiveeri see kontrollruut ja raadionupp, mis on antudl pildil punase raami sees ning klõpsa nupule OK - pilt.


Ja algabki muusika rippimine, Sa võid sel ajal neid lugusid kuulata, see ei sega laulude kopeerimist; rippimist alustatakse sellest loost, mida Sa parasjagu kuulad, aga sellegipoolest kopeeritakse kõik lood ära. Need laulud, millede rippimine on juba lõpetatud, nende eesolevatest ruutudest kaob see linnuke ära: - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Käib muusika rippimine


Kui lugude rippimine sai valmis, siis leiad oma kopeeritud failid sealt kaustast kuhu Sa nad lasid salvestada (vaikimisi pannakse nad Sinu kasutajaprofiili Music kausta, st %UserProfle%\Music kausta).
Antud näites salvestati nad aga kasutaja töölauale ja ripitavad muusikapalad lasti konvertida MP3 formaati (vormingusse). Alloleval pildil on see kaust avatud, kõik ripitud lood märgistatud, tehtud neil paremklõps ja valitud käsk Play, et neid lugusid kohe ka kuulama hakata (ülekontrollimiseks):

Lood on ripitud .mp3 formaati


Etteotsa


Kaasaskantava (portatiivse) seadmega multimeedia sünkroniseerimine:


Kui Sul on kaasaskantav muusikapleier, MP3 mängija, mobla, mis jooksutab Windows Mobile operatsioonisüsteemi, USB välkmälu salvesti (draiv, nt usb mälupulk või kaart) jne, siis Sa saad oma digitaalmeediat antud seadmetega ka sünkroniseerida - viia multimeediafaile (muusika, pildid ja video) nendesse seadmetesse ja neilt jälle omakorda enda kompuutrisse.

iPod ja iPhone seadmete puhul seda aga teha ei saa ja nende jaoks pead Sa kasutama Apple’s iTunes tarkvara. Microsoft Zune pleierite jaoks pead Sa installeerima aga Zune tarkvara.

NB! "Sünkroniseerimine" ei tähenda siin seda et kui Sa lisad meediafailid oma kaasaskantavasse seadmesse mingist muust lähteallikast (näiteks teisest kompuutrist), siis nad kopeeritakse automaatselt ka Sinu kompuutrisse juhul kui Sa käivitad selle sünkroniseerimisprotsessi järgmine kord vaid Sul tuleb seda ise teha - see ei ole automaatne kahesuunaline liiklus.

Kui Sa ühendad oma välise seadme esmakordselt arvutiga (tavaliselt USB pordi kaudu) ja juhul kui Windows 7 "tunneb ta ära", siis ta installeeritakse automaatselt ning kui Sa käivitad Windows Media Player'i, siis ilmub antud seadme ikoon ka pleieri vasema Navigatsioonipaani allaossa:

Ühendatud on kaks välist seadet


Sa võid oma arvuti korraga ühendada kuni 16 kaasaskantava seadmega ja sünkroniseerimist võib teha kahel viisil:

a) Automaatrežiimil, siis kui Sinu eemaldatava seadme maht on suurem kui 4 GB ja kui Sinu Player library hõivab vähem ruumi kui Sinu eemaldatava seadme kogumaht. Sel juhul seab Windows Media Player ülesse automaatse sünkroniseerimise iga kord kui Sa ühendad oma seadme arvutiga ja Player library failid sünkroniseeritakse antud seadmega automaatselt.
b) Käsitsi sünkroniseerimine (alati eelistatavam) - see kehtestatakse siis kui Sinu eemaldatava seadme maht on väiksem kui 4 GB või kui Player library maht on suurem kui Sinu portatiivse seadme kogumaht.

Et alustada mingi eemaldatava seadmega digitaalmeedia käsitsi sünkroniseerimist (esmakordsel juhul oma failide üleviimist eemaldatavale meediale), tee järgmist:

1) Käivita Windows Media Player 12 ja veendu, et Sinu eemaldatavad seadmed oleksid ilmunud pleieri vasema navigatsioonipaani allaossa;
2) Seejärel märgista seal vajalik portatiivne seade ja kliki pleieri parempoolses List paani ülaosas Sync vahekaardile (sakile) ja see aken näeb valja selline - pilt.

3) Märgista Navigatsioonipaanis mingi kategooria ja lohista pleieriakna keskmisest paanist oma failid sinna parempoolsesse Sync loetellu. Sa võid sinna loetelupaani lohistada ka terve oma olemasoleva pleilisti (Playlist) või siis lohistada suvalisest Windows Explorer'i kaustast failid sinna sync loetellu.
Kui Sul on oma loetelu loodud, siis kliki üleval nupule Start sync ja algabki digitaalfailide kopeerimine Sinu kaasaskantavale meediale:

Kliki nupule 'Start sync'


Antud näites lohistas laisk kasutaja kõige vasemast navigatsioonipaanist oma pleilisti "Igasugust-2" kohe sinna kõige parempoolsesse List paani Sync sakile ja seejärel klõpsas üleval nupule Start sync - vaata eelmist pilti.

Kui Sa olid klõpsanud nupule Start sync, siis algabki tegelik failide üleviimine (kopeerimine ja sünkroniseerimine), Sa võid sel ajal oma muusikat kuulata ja tegeleda muude asjadega - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Algas failide kopeerimine...


Kui sünkroniseerimine lõpetatakse, siis võid parempoolses List paanis klikkida lingile Click here ja seepeale kuvatakse pleieri keskmises paanis sünkroniseerimise tulemused - pilt.


Ja nagu järgmiselt pildilt on näha, siis osad laulud olid juba MP3 pleieris olemas ja ülejäänud kopeeriti sinna lisaks - seni kuni vaba ruum otsa sai - pilt.
Märkus: Kui Sa soovid, siis võid enne sünkroniseerimise alustamist konfigureerida oma olemasolevate ja ka tulevaste pleilistide sünkroniseerimise seadistusi, st kehtestada sünkroniseerimise automaatrežiimi; kliki selleks Lista paanis Sync saki paremas ülaosas väiksele Sync options nupule ja vali avanevast rippmenüüst käsk Set up sync... - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Vali käsk 'Set up sync'


Seejärel kui Sa teed seda esimest korda, siis ilmub aken, kus Sa võid oma seadmele tippida mingi parema sõbralikuma nime, aga võid seda ka mitte teha ja kui valmis, siis klõpsa OK.
Nüüd ilmub alltoodud aken ja juhul kui ta ei ilmu, siis vali see Set up sync... käsk uuesti. Selles aknas võid Sa kehtestada sünkroniseerimise automaatrežiimi; kõigepealt pane akna ülaosas linnuke ruutu "Sync this device automatically", seejärel märgista parempoolses kastis kõik need elemendid, mida Sa ei taha automaatselt sünkroniseerida ja kliki nupule Remove:


Pane linnuke ruutu ja tegutse edasi


Kui valmis, siis peab see aken nägema välja umbes selline nagu siin all ta ära on toodud ja kliki lõpuks nupule Finish:


Näeb välja selline...

Nüüd tehakse kohe see sünkroniseerimine ära ja edaspidi, iga kord kui Sa ühendad oma eemaldatava seadme arvutiga ja kui WMP on käivitatud, siis toimub digitaalandmete sünkroniseerimine juba automaatselt (eelnevalt väljavalitud pleilistide ja muude kriteeriumite alusel) juhul kui seda lubavad siin eelpooltoodud automaatse sünkroniseerimise jaoks vajalikud tingimused. Tegelikult, kui automaatset sünkroniseerimist on võimalik teha, siis juhul kui Sa avad selle ülaltoodud akna, siis on see "Sync this device automatically" parameeter juba automaatselt aktiveeritud. Kui Sa aga ei soovi edaspidi automaatset sünkroniseerimist lubada, siis korista sealt ruudust see linnuke ära ja klõpsa all nupule Finish.
Eemaldatavalt meedialt failide sünkroniseerimine (kopeerimine) kas olemasolevasse või siis teise kompuutrisse:

See käib samamoodi ja tee selleks:

1) Käivita Windows Media Player ja ühenda oma kaasaskantav meedia, näiteks USB mälupulk, arvutiga.
2) Ava Navigatsioonipaanis selle seadme haru ja märgista vajalik kategooria (Music, Videos või Pictures) ja seejärel ava List paanis vaheleht Sync.
3) Nüüd märgista akna keskmises Details paanis vajalikud või kõik elemendid ja lohista nad parempoolsesse List paani sync loetellu.
4) Kui valmis, siis kliki üleval nupule Copy from device:

Kliki nupule 'Copy from device'


Väljavalitud digitaalfailid kopeeritakse vaikimisi Sinu kasutajakonto all (%UserProfle%\) asuvasse samanimelisse kausta; antud näites pandi nad C:\Users\ahv\Videos kausta, sest siin oli tegemist videofailide kopeerimisega.

Märkus: Kui Sa said oma failide kopeerimisega valmis ja klikid selles parempoolses List paanis Click here lingile, siis võib juhtuda nii et Sa näed keskmises paanis küll sünkroniseeritud faile, aga nad on tähistatud veateatega. See ei tähenda midagi, sest enamus juhtumitel on se valehäire, et selles veenduda, mine oma kasutajakonto sinna kausta, kuhu need failid kopeeriti ja kontrolli järgi...

Etteotsa


Mida see Windows Media Player 12 tööriistaribal asuv 'Stream' nupp tähendab?

See Stream nupp käivitab pleieri uue vahendi, mis lubab Sul kasutada oma kompuutrit nii et Sa võid oma digitaalmeediat mängida ka hoopis teisel kompuutril või siis multimeedia seadmel. Sa võid ka ise pääseda Interneti kaudu ligi teisele (või omaenda kompuutrile), kuhu on installeeritud WMP 12 ja mängida sealolevat multimeediat. Näiteks kui Sul on keldris või kuuris kvaliteetne multimeediasüsteem, siis võid oma sülearvuti muusikat (või videot) mängida ka otse tolles eemalasuvas süsteemis või kompuutris - Sinu kompuuter peab võrgus asuma. Sa võid oma koduses võrgus käivitada mingi digitaalmeedia (album, pleilist või video) suvalisest kohast nii et teed tal paremklõpsu ja valid kontekstmenüü käsust Play to >... vajaliku sihtseadme.
See Play to menüü on ainult siis kättesaadav kui Sul on loodud kodune võrk ja Sinu võrgus asub sellele uuele vahendile sobiv seade. Aga enne seda pead Sa tegema veel mõningaid ettevalmistustöid.

Mida Sul vaja on?

- Kahte kompuutrit, mis jooksutavad Windows 7 Home Premium, Professional või Ultimate versioone.
Juhul kui tahad meediat vaadata/kasutada üle Interneti, siis Host või peremees-komputer, millest Sa hakkad meediat üle kandma, ei tohi olla avaliku võrgu ("Public Network") või domeeni osa ja seega lülita sisse kas Home Network või siis Public Network (tööl) võrgu tüüp.

Märkus: Mida need "Home Network", "Work Network" ja "Public Network" võrgu tüübid tähendavad ja kuidas neid sisse/välja lülitada, sellest juhis seal.

- Windows Live ID (Juhul kui tahad meediat vaadata/kasutada üle Interneti).

- Sinu ruuteril peab olema lubatud UPnP (Universal Plug and Play - võrguprotokollide komplekt) või Port Forwarding vahend (see funktsioon kõikidel uuematel ruuteritel olemas ja üldiselt temaga muret ei ole, aga vajaduse korral saad teda seadistada sellesama Stream nupu kaudu).

- Sinu Windows Media Player'i teegis (Library) peab olema paras ports meediafaile.

Tee järgmist:

a) Kliki oma WMP 12 tööriistariba nupule Stream ja vali käsk Turn on media streaming... (Sa pead natuke ootama kuni see rippmenüü nähtavale ilmub):

Kliki üleval nupule 'Stream' ja vali käsk...


b) Avatavas aknas kliki nupule Turn on media streaming ja selle peale ilmub uus aken, kus võid kohe OK klõpsata või siis valida seal enne OK nupule vajutamist sobivad parameetrid (osa neist saab valida vastavatele linkidele klikkides).
c) Seejärel kliki jälle siin pleieri tööriistariba nupule Stream ja vali nüüd rippmenüüst käsk Allow remote control of my Player...:

Kliki jälle 'Stream' nupule ja vali uus käsk...


d) Järgmises aknas kliki nupule Allow remote control on this network:

Kliki ülemisele nupule


e) Seejärel käivita sihtkompuutris Windows Media Player ja minimeeri ta alla tegumireale, et ta ei segaks. Siis tee selles kompuutris, mida Sa tahad kasutada multimeedia vaatamiseks, suvalisel meediafailil paremklõps ja vali tema kontekstmenüü käsu Play to kaudu sihtseade ning naudi oma multimeediat.


NB! Samamoodi võid tegutseda ka üle Interneti, näiteks kui Sinu arvutis on meeletult hea digitaalmeedia kogu ja Sa reisid Arktikasse kus on pime ning külm ja kui Sa tahad suures masenduses pääseda ligi oma kodusele meediale, siis vali sealtsamast Stream nupu alt käsk Allow Internet access to home media...:

Vali käsk 'Allow Internet


Uues aknas kliki esmalt nupule Link an online ID ja tegutse edasi... (Sul peab olema Windows Live ID ja Sa pead järgmises aknas lubama installeerida Online ID provider 'i).

Kliki algul lingile 'Link an online ID'


Kui valmis, siis Sa jõuad tagasi siiasamasse aknasse, kus kliki nupule Allow Internet access to home media.

Sama asja tee ka oma teisel kompuutril, mille Sa võtad reisile kaasa ja seejärel saad Sa oma kodusele multimeedia kullafondile ka Põrgust ligi (kodune arvuti peab aga olema loomulikult sisse lülitatud...).

Märkus: Aga Sa võid sedasama asja teha ka oma kodus asuvate kompuutrite osas...

Etteotsa

< Tagasi

 

Edasi WMP 12 III. ossa ja Windows DVD Maker lehele >

 

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukordaSaada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008