WMP 12 - III. osa. Windows DVD Maker ja DRM

Seitse...WMP 12 III. osa

Windows DVD Maker ja DRM

 

 

Muusika ja muude andmete põletamine CD ja DVD plaatidele


Enne kui Sa hakkad WMP 12 programmiga mingeid plaate põletama, mõtle, et mis tüüpi plaati Sa tahad luua ehk siis milliseid andmeid Sa soovid loodavale plaadile panna. Sa võid Windows Media Player'i abil põletada järgmist tüüpi CD/DVD plaate:

1) Audio CD - selliseid heliplaate võib kasutada suvaliste CD pleieritaga ja ainsaks puuduseks on siin see et selline CD plaat ei toeta teksti, st muusikaplaadid ei näita Sulle plaadi ja laulude kohta käivat informatsiooni.

2) Data CD - sellistele andmeplaatidele võid põletada MP3 ja WMA muusikafaile ja Sa võid taolisi plaate kuulata mingis muus kompuutris või siis pleieris, mis toetab MP3 ning WMA failiformaate (tänapäeval toetavad neid praktiliselt kõik pleierid). Siin lisatakse põletatavatele cd plaatidele ka Windows Playlist (WPL), mis koostatakse põletatavate lugude metaandmete põhjal ja selline pleilist fail näeb välja umbes selline: 2009-11-29 1214.wpl.

3) Data DVD - Need dvd plaadid on samasugused nagu ka data CD plaadid, aga neisse võib põletada palju rohkem andmeid...
Sellised plaadid ei ole video DVD plaadid ja mõningad DVD pleierid ei suuda taolisi plaate mängida.


NB! Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber), aga Internet Explorer 8 brauseriaknas klõpsa aadressiriba paremas otsas asuvale värskendamisnupule IE 8 Refresh nuppNüüd, et alustada mingi plaadi põletamist, tee järgmist:

a) Pane CD või DVD plaat CD/DVD seadme sahtlisse, käivita Windows Media Player 12 ja seejärel ava kõige parempoolsemas List paanis vahekaart (sakk) Burn.

b) Nüüd lohista vajalikud laulud, albumid, pleilistid või lauljad sinna kõige parempoolsemasse paani, et luua põletatavatest elementidest sobiv loetelu. Kui Sa põletad data CD või data DVD plaati, siis võid sinna loetellu lisada ka pilte ja ka videot (.wmv formaadis).
Alltuleval pildil on näha, et põletama hakatakse DVD plaati ja ka seda et põletavate lugude loetelu on koostatud ning DVD plaadile jäi vaba ruumi veel 1.1 GB. Antud näites soovisin ma luua andme DVD plaati (data DVD) ja põletasin sinna oma laulud, mis olid nii .mp3 kui ka .wma formaatides. Ma olin ma laisk ja ei hakanud neid lugusid sinna List paani Burn sakile ühe või mitmekaupa lohistama vaid läksin kergemat vastupanu teed ja lohistasin terve oma pleilisti ("HITID jms-1") sinna loetelupaani. Aga Sina võid näiteks Navigatsioonipaanis märgistada Music kategooria all mingi haru ja seejärel lohistada keskmisest Details paanist märgistatud failid sinna kõige parempoolsemasse List paani; lugusid võib sinna loetellu lohistada ka mujalt Windows Explorer'i suvalisest kaustast.
Selle loetelu kohal kuvatakse ka see ruum, mille Sinu poolt väljavalitud lood DVD plaadil hõivavad ja kui palju ruumi veel vabaks jääb, antud näites siis 1.1 GB free of 4.3 GB (nagu näha on siin tegemist tavalise 4.7 GB DVD-R plaadiga).

Märkus: Et Sa saaksid põletada andmeid CD/DVD plaatidele, siis pead ostma CD-R või CD-RW ja DVD-R või DVD-RW plaadid (või siis CD+R, CD+RW või DVD+R, DVD+RW plaadid).
Kui Sa hakkad põletama audio CD plaati, siis kuvatakse seal loetelupaanis laulude nimekirja kohal hoopis see aeg, mis on põletataval CD plaadil juba kasutuses, näiteks sellises formaadis: 14:33 free of 80 mins.


Seda vaba plaadiruumi või järelejäänud aega näidatakse Sulle seepärast et saaksid luua sobiva loetelu, st et põletatav plaat saaks enam-vähem korralikult täis...

Loo põletatavatest andmetest loetelu


Sa võid selles loodud loetelus enne põletamise alustamist muuta lugude järjekorda nii et lohistad neid ülesse-alla; Sa võid üleliigsed elemendid sealt ära koristada tehes neil paremklõpsu ja valides käsu Remove from list.
Juhul kui sinna loetellu ilmub mingi laulu ette sinist värvi ikoonike, siis näitab see seda et antud lugu on piiratud kasutamisõigustega ja et teda ei saa põletada - korista see lugu sealt nimekirjast ära.

c) Kui Sa said oma põletatavate asjade loetelu valmis, siis enne kui Sa hakkad põletama, ava paremalt ülevalt Burn options nupu kaudu üks üsna vajalik rippmenüü. Selles rippmenüüs näed Sa ka seda et mis tüüpi plaati Sa hakkad parasjagu plaadile kirjutama (käsud "Data CD or DVD" ja "Audio CD"), põletatava plaaditüübi ees on "punkt" - Sa võid siin seda põletatavat plaaditüüpi ka muuta.
Sa võid ka selle menüü kaudu sortida oma põletatavate lugude loetelu (käsk "Sort list by >"); kui Sa valid käsu "Shuffle list", siis põletatakse kõik lood juhuslikus järjestuses; Sa võid anda plaadile ka nime ("Name disc") ja see nimi kuvatakse siis Computer aknas, juhul kui Sa mingit nime ei pane, siis kuvatakse plaadi nimi umbes taolises formaadis: 2009-11-29 1214 - pilt.


Seejärel klõpsa käsule More burn options... ja ilmub järgmine aken:

Vali käsk 'More burn options...'


Antud aknas on kehtestatud WMP 12 vaikimisi seadistused kõikide põletatavate CD/DVD plaatide jaoks. Siin võiksid ülevalt "Burn speed" rippmenüüst valida aeglasema kiiruse (näiteks Medium või Slow).

d) Kui Sa oled kõigega valmis saanud, siis klõpsa üleval Start burn nupule ja algabki plaadi põletamine, mis võib võtta rohkem või vähem aega - pilt.


Käib lugude (mitte mõisate) põletamine - pilt.


Kui põletamine sai valmis, siis viskab WMP vaikimisi selle CD/DVD plaadi sahtlist välja (aga võib olla ka Sinu maja aknast välja juhul kui see lahti on...).

Nüüd võid kohe ka oma põletamise tulemust kontrollida, torka seesama plaat sahtlisse tagasi ja kui ilmub AutoPlay dialoogiaken, siis kliki seal Play nupule/lingile ning selle peale käivitatakse WMP 12 miniaken ja hakatakse mängima Sinu jubedat tümpsu. Juhul kui aga midagi kosta ei ole, siis võid mulle arve saata...

EtteotsaVideo DVD plaatide loomine 'Windows DVD Maker' programmi abil


Aga kuidas on lood selliste video DVD plaatide loomisega, kus on täismenüüd, tiitrid ja muud elemendid, mis on tüüpilised video DVD plaatidele? Kuni Windows Vistani sai seda teha ainult kolmandate firmade programmidega. Kuid alates Vista Home Premium ja Ultimate versioonidest sai nendes kasutada sellist programmi nagu Windows DVD Maker, millega võis luua täisväärtusliku video DVD plaadi.
Ka Windows 7 Home Premium ja tema kõrgemad versioonid sisaldavad seda Windows DVD Maker programmi, mille abil saab siis luua omaenda DVD plaate, mida võib seejärel mängida suvalises teises kompuutris, kus on olemas mingi DVD mängimise tarkvara või siis tavalises DVD pleieris, mis on omakorda Sinu televiisoriga ühendatud.
Windows DVD Maker programmi on väga lihtne kasutada ja kogu töö käib kahesammulise nõustaja abil. Sa saad Windows DVD Maker'i käivitada Start menüü kaudu (Start -> All Programs -> Windows DVD Maker) ja tema esimeses avaaknas kliki nupule Choose Photos and Videos. Edaspidi see avaaken ei ilmu juhul kui Sa jätad seal linnukese ruutu "Don't show this page again".

Märkus: Alternatiivina võid ta käivitada ka nii et paned tühja DVD plaadi sahtlisse ja kui ilmub AutoPlay dialoogiaken, siis klikid seal nupule Burn a DVD video disc:

Käivita ta AutoPlay kaudu


Edasi tulevad aknad, kus Sa pead hakkama ka midagi tegema:

a) Nõustaja teises aknas (edaspidi avataksegi kohe see aken) tuleb lisada sinna oma pildid või videoklipid (või siis mõlemad) ja kui valmis, siis klikkida Next.

Et selles aknas lisada mingeid elemente, kliki üleval nupule Add items ja otsi oma vajalikud pildid (suvalises formaadis) või videod (WMV või AVI formaadis) ülesse - tee seda seni kuni kogu materjal on lisatud. Kui midagi üleliigset sai, siis märgista see ja kliki üleval Remove items nupule. Aga akna allosas tipi tekstikasti DVD title mingi sobiv nimetus ja kui kõik sai valmis, siis kliki nupule Next.

Allolevas näites tahab laisk kasutaja teha ainult 5 pildist koosnevat slaidishow'd (slaidiesitust) ja talle oligi vaja ainult viite pilti, sest sellega saab ta näidata mida vaja... - jah see on küll DVD plaadi raiskamine, aga tühja sest:

Lisa pildid ja videod


Kui Sa olid klõpsanud eelmises aknas Next, siis ilmub nõustaja järgmine ja viimane aken:

Määra siin täpsemad parameetrid...


Kui Sa vaatad seda ülemist pilti, siis näed seal paremal küljel pikka menüü stiilide valikupaani ja kõigepealt alustagi nendest. Kliki seal mingile mallile ja seejärel klõpsa üleval Preview nupule, et näha seda et kuidas asi tegelikult ka välja nägema hakkab. Kliki kõik need mallid läbi ja vali nendest kõige sobivam välja ning kui valmis ja asi meeldib, siis võid kohe klõpsata nupule Burn.
Aga enne seda soovitaksin veel kasutada ka ülemisi "Menu text", "Customize menu" ja "Slide show" nuppe, sest nende abil saad Sa oma slaidiesitust või videot veelgi paremaks muuta. Minul tuligi siin üht-teist muuta, sest minu piltidel on tekst ja Windows DVD Maker'i enda poolt pakutavad mallid ning nende menüüd kippusid seda teksti osaliselt varju jätma. Seega pidin ma enne hoolikalt valima sobiva malli ja seejärel muutma ülemiste nuppude abil enda slaidishow pealkirja ja fondi suurust. Peale selle muutsin ka menüüde nimetusi ja slaidide kuvamise aega.
Toon siin ära ka nende ülemiste nuppude tähenduse:

- Preview: Selle nupu abil saad Sa enne põletamise alustamist kontrollida seda et kuidas Sinu video või slideshow ka reaalselt välja nägema hakkab + ka seda et kuidas menüüd töötavad; kasuta seda nuppu igal võimalikul juhul.

- Menu text: See nupp viib Sind uude menüü teksti redakteerimise aknasse kus Sa võid muuta video või slideshow pealkirja,"Play" ja "Scenes" nuppude tekste, valida fondi, teksti värvi ning fondi stiili ja soovi korral võid ka märkuse (notes) lisada. Ka selles aknas on Preview nupp - kasuta seda pärast igat muudatust... Kui valmis, siis kliki all Change Text nupule - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Muuda tekste...


- Customize menu: Ka siin saab fonti muuta, aga peale selle saab siin lisada omaenda taustavideo ja heli selleks ajaks kui menüü nähtavale ilmub. Juhul kui Windows DVD Maker'i poolt pakutav Sind ei rahulda, siis loo omaenda lühike videofail ja salvesta ta WMV formaati ning kasuta teda siis siin. Helifailiks võid kasutada .mp3 faili ja kui valmis, siis kliki all Change Style nupule.

- Slide show: Selles aknas saad oma slaidiesitusele lisada taustamuusika, määrata ära iga pildi kuvamise aja (3 kuni 30 sekundini), määrata piltide ülemineku/vahetamise efekti.
Kui Sa lisad siin ise mingi taustamuusika, siis saad panna linnukese ruutu Change slide show length to match music length, mis korrigeerib muusika esitust nii et ta algab täpselt slideshow alguses ja lõpeb tema läbisaamisel - sel juhul korrigeeritakse fotode kuvamise aega ja sellega peab siis arvestama. Kui valmis, siis kliki all nupule Change Slide Show.

Kui kõik ettevalmistused on lõppenud, siis pane tühi DVD plaat sahtlisse kui ta seal veel ei ole ja kliki nupule Burn - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Kliki nupule 'Burn'

EtteotsaMicrosoft'i Windows Media Digital Rights Management (DRM) tehnoloogia

Digital Rights Management (DRM) on mitut tüüpi tehnoloogia, mis peab kaitsma digitaalse meedia või riistvara tootjate õigusi ja mis kontrollib digitaalsele meediale ning riistvarale ligipääsu ja nende kasutamise viise. Seega ei ole DRM tehnoloogia mitte Microsoft'i väljamõeldis vaid eelkõige on siin Hollywood'i, Sony ja BMG karvased kämblad mängus ning Microsoft kasutab Windows Vistas ja Windows 7's ainult nn Windows Media Digital Rights Management (DRM) tehnoloogiat, millega krüptitakse (krüpteeritakse) digitaalmeediat.
On olemas erinevaid DRM tehnoloogiaid ja meediafailide kasutamisel peaks neid ka teadma, sest nende DRM võib erineda Windows 7's kasutatavast Windows Media Digital Rights Management (DRM) tehnoloogiast.

DRM tehnoloogiad on:

 

Digitaalse meedia seisukohast võib seda tehnoloogiat defineerida ka nii—DRM on digitaalne meedia, mis on krüptitud (krüpteeritud) digitaalse signatuuri abil ja mille kasutamine peab olema kooskõlas antud meedia müüja litsentsitingimustega. Selle alla kuulub igasugune muusika ja filmid, mis Sa hangid Internetist, TV saated, mis Sa salvestad tasulistest kaablitest või satelliitkanalitest kasutades selleks Windows Media Center'it. Meedia kasutajaõigused (varem kutsuti litsentsiks), mis on seotud DRM'ga kaitstud failidega, määravad ära, et kuidas Sa võid neid faile kasutada ja seda millise ajaperioodi jooksul; need meedia kasutamisõigused peavad takistama digitaalmeedia mittelegaalset kopeerimist ja levitamist. Sellise meedia kasutamisõigused on kehtestatud tema sisu edasimüüja poolt ja nad hakkavad kehtima siis kui Sa ostad või laed antud meedia Internetist alla. Windows Media Player kontrollib nende kasutamisõiguste täitmist.
Kuid see ei tähenda, et kogu meedia on DRM'iga kaitstud, Internetis on piisavalt kohti, kust saab hankida koopiakaitseta digitaalmeediat (üheks selliseks kohaks on näiteks http://www.emusic.com, kus on suur kollektsioon sõltumatute muusikute loomingut) ja samuti võid Sa osta jaemüügist DRM kaitseta CD/DVD plaate ning rippida nende sisu oma kõvakettale...

Kui Sa hangid oma muusika muudest allikatest, mis ei kasuta Windows Media DRM'i, siis kontrolli, et kas see meedia ei kasuta alternatiivset DRM tehnoloogiat, mis ei ühildu Windows Media Player'iga (nendest alternatiivsetest DRM tehnoloogiatest oligi ülevalpool juttu).

Näiteks Apple’s iTunes Store kasutab teistmoodi FairPlay koopiakaitse tehniloogiat ja taolist muusikat saab kuulata ainult Apple’s iTunes või IPod pleieritaga.


Kuidas Windows Media DRM töötab?

 

NB! Kui Sa ei soovi Windows Media Player'is kasutada DRM'iga kaitstud meediat, siis vali menüüst Tools käsk Options, ava vahekaart/lipik Privacy ja korista linnuke ruudust Download usage rights automatically when I play or sync a file.

Windows 7 ei takista Sul mängimast suvalist mitte-DRM meediafaili (st DRM koopiakaitseta meediafaili) ja ta ei kehtesta mingeid piiranguid mitte-DRM digitaalmeediale.

Windows Media DRM kasutajaõigused võivad kehtestatud olla kas määramata ajaks või siis teatud kindlaks ajaperioodiks, mille mõõdudes see DRM kaotab oma kehtivuse. Mõnedel juhtumitel lubatakse DRM'iga kaitstud meediat mängida ainult originaalkompuutril, st sellel masinal, kuhu antud meedia alla laeti. Teistel juhtumitel lubatakse seda DRM meediat kopeerida või siirdada ka teisele kompuutrile või siis personaalsele muusikamängijale (kuid mitte CD plaatidele). Sa võid tutvuda meedia litsentsitingimustega tema omaduste dialoogiakna kaudu. Otsi vajalik fail Windows Media Player'i raamatukogust ülesse, tee temal paremklõps ja vali käsk Properties. Seejärel ava Media Usage Rights sakk:

kasutamise rights

Nagu ülemiselt pildilt näha on, sain ma seda DRM meediafaili mängida kuni 12/28/2006-ni (preagu enam ei saa); ma ei saanud teda põletada CD/DVD plaadile; ma ei saanud teda sünkroniseerida; ma sain teda kuulata ainult selleks lubatud seadmega ja ma ei saanud ka tema litsentsi varundada (teha reservkoopiat) ning teisele kompuutrile üle viia (meediafaili enese võib küll mujale viia, aga ilma võtmeta teda mängida seal ei saa ikkagi).

Aga kui ma oman faili, mille kasutamisõigus on kehtestatud määramata ajaks, siis kuidas ma saan selle meedia viia üle oma teisele kompuutrile? Kui Sa kasutad Windows Media Player 10't või tema varasemat versiooni, siis võisid Sa selle litsentsi arhiveerida ja taastada siis ta teises kompuutris. Windows Media Player 11's ja 12's seda vahendit enam ei ole. Et viia kaitstud faili üle teisele kompuutrile, pead Sa kasutama just seda protseduuri, mille määrab Sulle originaalsisu müüja. Võib juhtuda ka nii et Sa ei saagi teda üle viia...

Järgmises aknas on aga näha, et antud lugu ei oma autoriõigusi ja me võime temaga teha mida aga soovime:

Võime teha mis aga tahame

EtteotsaWindows Media Player'i probleemid:1) Windows Media Player'i probleemide lahendamise instrumendid:

Kui Sul tekivad oma Media Player'i puhul mingid probleemid, siis proovi Win 7 omaenda vastavaid instrumente:

a) Sulge Media Player, kliki nupule Start ja tipi või kopeeri siit Search otsingukasti järgmine rida ning vajuta ENTER:

msdt.exe -id WindowsMediaPlayerConfigurationDiagnostic

Ilmub esimene aken, kus kliki all Advanced lingile ja seejärel kliki Run as administrator ning siis Next:

Esimene aken


Uues aknas kliki Apply this fix ja seejärel sulge see nõustaja - sel teel viid Sa Media Player'i kõik seadistused tagasi tema esialgsetesse vaikimisi seadistusteni ja ehk see aitab. Seejärel hakka neid seadistusi oma soovide järgi uuesti paika panema.
Sinu kõik teegid/raamatukogud (library) ja muud asjad jäävad ikka alles nii et sellega probleemi ei tule.

b) Sulge Media Player, kliki nupule Start ja tipi või kopeeri siit Search otsingukasti järgmine rida ning vajuta ENTER:

msdt.exe -id WindowsMediaPlayerLibraryDiagnostic

Ilmub esimene aken, kus kliki all Advanced lingile ja seejärel kliki Run as administrator ning siis Next.

Uues aknas kliki Apply this fix ja seejärel sulge see nõustaja - sel teel saad Sa oma teekide (library) Media Player'is kuvamise probleemi lahendada.
Sinu kõik raamatukogud ja muud asjad jäävad ikka alles nii et sellega probleemi ei tule.

c) Sulge Media Player, kliki nupule Start ja tipi või kopeeri siit Search otsingukasti järgmine rida ning vajuta ENTER:

msdt.exe -id WindowsMediaPlayerDVDDiagnostic

Ilmub esimene aken, kus kliki all Advanced lingile ja seejärel kliki Run as administrator ning siis Next.
Uues aknas kliki Apply this fix ja seejärel sulge see nõustaja - sel teel saad Sa oma DVD mängimise probleeme lahendada.


2) Microsofti tugiteenus:

a) "Windows Media Player Solution Center" - see, kes valdab tsipa inglise keelt, võib minna aadressile http://support.microsoft.com/ph/7763/en-us#tab0 (Microsofti tugiteenus) ja hankida sealt vajalikku infot. See sait annab natuke infi nii mitmegi WMP probleemi lahendamiseks.

b) Teine ingliskeelne Microsofti tugiteenuse sait, kust saab abi juba väga paljude probleemide lahendamiseks, mine sinna ja seal on otsingutulemusteks tervelt 1700 tulemit...


3) Kui Sa käivitad WMP'i ja saad veateate, et Sinu pleier ei ole õieti installeeritud ja ta vajab ümberinstalleerimist:

Sul võib juhtuda nii et kui Sa käivitad oma Windows Media Player'i, siis ilmub veateatega dialoogiaken, kus on järgmine loosung: "Windows Media Player is not installed properly and must be reinstalled." See juhtub tavaliselt siis kui WMP mõned põhifailid on vale versiooniga (kas Windows Update või siis Sinu enda mingi tegevuse tulemusel).
Need veateated on küll erinevad, aga oma sisult viitavad nad ikkagi sellele eelnimetatud probleemile; toon siin ära mõned sellised veateated:

"Windows Media Player is not installed properly and must be reinstalled. Do you want to reinstall from Microsoft website?":

Loosung


"The file wmp.dll has a version 12.0.XXXX.YYYY where 12.0.AAAA.BBBB was expected. Windows media player is not properly installed and must be reinstalled. Do you want to reinstall from Microsoft website?"

"The file wmplayer.exe has a version 12.0.XXXX.YYYY where 12.0.AAAA.BBBB was expected. Windows media player is not properly installed and must be reinstalled. Do you want to reinstall from Microsoft website?"

"The file wmploc.dll has a version 12.0.XXXX.YYYY where 12.0.AAAA.BBBB was expected. Windows media player is not properly installed and must be reinstalled. Do you want to reinstall from Microsoft website?"


Tee järgmist (kehtib WMP 11 ja 12 versioonide kohta):

- Sulge Windows Media Player, siis kliki nupule Start ja tipi Search otsingukasti sõna cmd
- Tee üleval otsingutulemustes cmd.exe peal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Run as administrator
- Seejärel tipi cmd käsureale üks alljärgnevatest käskudest ja vajuta ENTER:

UNREGMP2.EXE /UPDATEWMPVERSION

või siis

UNREGMP2.EXE /UPDATEWMP

Märkus: Käsu (st UNREGMP2.EXE) ja tema parameetri (võtme) vahel peab olema tühiklahv.

- Käivita nüüd uuesti WMP.


4) Paranda oma Windows Media Player Fix WMP utiliidi abil (koduleht):

Mine sinna ja lae sealt alla Fix WMP Utility v 1.0 pisike portatiivne utiliit, mille käivitamisel parandatakse ära (st registreeritakse ümber) kõik Windows Media Player'i DLL failid (40 tk), mis on vajalikud WMP korralikuks töötamiseks. (Sa võid ta ka siitsamast alla tirida).

Enne tema kasutamist tee igaks juhuks ka 'System Restore point' (süsteemi taastepunkt).

1) Fix WMP Utility2) Kliki OK kui julged...


PS! Kui WMP ei suuda mängida mingeid faile ja kui tegu on puuduvate koodekitega, siis loe sealt.

EtteotsaWMP pleierile uued taustapildid:

Kui soovid, siis võid oma WMP taustaks olevat pilti muuta, sest vaikimisi olev taust on üsnagi igav. Need on Windows 7 omaenda taustad ja neid saab muuta registri kaudu, aga siit võib alla laadida ka juba valmis vastavad registrifailid.

a) Et teha seda ise käsitsi:

- Sulge Windows Media Player;
- Kliki nupule Start ja tipi Search otsikasti regedit ning vajuta ENTER;
- Otsi ülesse HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MediaPlayer\Preferences võti;
- Tee paremas paanis 2x klõps LibraryBackgroundImage andmetüübil;
- Veendu, et oleks aktiveeritud raadionupp Hexadecimal ja sisesta Value data tekstilahtrisse üks number nullist kuni kuueni (st 0 kuni 6) ning kliki OK.

Märkus: Vaikimisi väärtuseks on nr. 6

Tipi number 0 - 6'ni


- Käivita WMP ja Sa näed uut taustapilti - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Uus taustapilt


b) Sa võid siit laadida alla ZIP faili, mis sisaldab seitset .reg faili ja tehes neil 2x klõpsu võid Sa samuti muuta oma WMP taustapilti ilma et peaksid ronima sinna Windowsi registrisse. Kui tahad taastada WMP vaikimisi seadistused ja ka taustapildi, siis tee 2x klõps WMP12_Vaikimisi_Taustapilt_6.reg failil.
Lae alla WMP12_Taustapildid.zip fail, paki ta lahti ja tegutse...

EtteotsaWindows Media Palyer 12 väljalülitamine ja alternatiivsed pleierid


Kuigi WMP 12 on tavakasutaja jaoks piisavalt hea meediapleier, on kindlasti ka neid, kes ei soovi teda kasutada ja eelistavad mingit muud alternatiivset meediapleierit. Eriti käib see nende kohta, kes tahavad vaadata subtiitritega filme - WMP 12 toetab küll ka subtiitreid, aga ainult selliseid, mis on filmiga juba "kaasa pandud", st neisse sisse integreeritud.
Juhul kui Sa ei taha üleüldse oma WMP 12 kasutada ja töötad ainult mingi muu pleieriga, siis on mõtekas see Windows Media Player elimineerida. Teda ei saa küll süsteemist deinstalleerida (st lõplikult välja visata), aga Windows 7's võib ta täielikult välja lülitada ja hiljem soovi korral ta jälle sisse lülitada.

Loe tema ja ka muude Win 7 komponentide väljalülitamisest ja soovi korral jälle taastamisest siit.


Alternatiivsed tasuta (vabavaralised) meediapleierid:

Neid pakutakse Internetis hulgim, aga Sa võid proovida järgmisi vägagi häid tasuta meediapleiereid:

a) VLC Media Player: Ta sobib nii Windows'i, Mac OS X, Linux jt süsteemidele. VLC pleieri võib installeerida ka USB mälupulka ja käivitada teda otse sealt. Ta toetab enamike audio -ja videofailide ning DVD plaatide mängimist ilma et Sa peaksid laadima alla täiendavaid koodekeid. Peale selle omab ta ka 5 erinevat DVD regioonikoodi, mis lubab Sul vaadata DVD filme ka väljaspool oma riiki. VLC omab enimkasutatavaid koodekeid (codecs) ja neid ei ole vaja eraldi installeerida; ta toetab ka enimlevinud subtiitreid ((SMI, SRT, RT, SUB (koos IDX'iga) jne); ta toetab populaarseimaid pleilistide formaate ja eri meediaformaate, nt nagu AVI, MPG, MPEG, FLV (Flash), DAT jne.
VLC Media Player toetab samuti ka nn streaming Windows meediaformaati (WMV, ASF, ASX) jne ning lõpuks ta on ka täiesti tasuta.

VLC kõikidest võimalustest on ülevaatlik tabel seal.

VLC Media Player'i allalaadimine ja koduleht - seal.

Märkus: Kuigi Windows Media Player ei toeta FLV (Flash) videofailide vaatamist, saab seda viga üsna lihtsalt parandada ja juhis sellest on seal.


b) GOM Player: See on sama hea kui ka ülaltoodud VLC pleier. Ka tema toetab enamikke meediafaile ((sealhulgas ka FLV (flash) failid)) ja ka tema sisaldab omaenda koodekeid (XviD, DivX, FLV1, AC3, OGG, MP4, H263 jne) nii et Sul ei ole vaja laadida alla täiendavaid koodekeid. Juhul kui mingi koodek puudub, siis suunab ta Sind sinna, kust Sa saaksid antud koodeki alla tirida ja installeerida. Temaga saab mängida ka katkenud AVI faile, mille peale olevat isegi patent võetud...
GOM Player toetab ka subtiitreid: SMI, SRT, RT, SUB (koos IDX) failid. Sa võid subtiitritele määrata asukoha, äärised, suuruse, resolutsiooni, fondi jms. On võimalus ka subtiitreid sünkroniseerida.
Ta toetab ka playlist vahendit; kui Sa vaatad videofaili ja kui kaustas on sarnase nimega video, siis lisatakse ta automaatselt Sinu pleilisti. GOM pleier omab M3U, PLS, ASX sarnast pleilisti formaati ja Sul on lihtne luua ka omaenda pleiliste.

Tema koduleht ja allalaadimine - seal.


c) BS.Player: Tema puhul pakutakse nii tasuta kui ka tasulist varianti, toon siin ära ka mõned tema vahendid:

- Automaatne online subtiitrite otsimine ja allalaadimine...
- YouTube streaming video vaatamine, aga vabavara versiooniga sellist videot oma kõvakettale salvestada ei saa.
- AVCHD video vaatamise võimalus.
Advanced Video Codec High Definition (AVCHD) formaati kasutavad Canon, JVC, Panasonic ja Sony digitaalkaamerad.
- DVD tugi (on vajalik mpeg2 koodek);
- Media library ja playlist tugi;
- Flash (.flv failide) vaatamise võimalus;
- jne...

BS.Player'i koduleht ja allalaadimine - seal.

Etteotsa

< Tagasi

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008