SSD kettad

SSD ketaste erinevad tüübid
Mis need SSD kettad on? SSD ketaste erinevad tüübid.

 

(Eelista SSD kettaid tavaliste kõvaketaste asemel.)

 

TÄIENDATUD (uued ja märksa paremad tehnoloogiad) — PCI-Express (PCIe) ja M.2 põhised SSD kettad.

 

 
SSD kettad:

Tänapäev ja tulevik on SSD (Solid-State Drive) ketaste päralt. Juba praegu tulevad paljud uued kompuutrid koos SSD kettaga või siis SSD ketta ja tavalise traditsioonilise kõvakettaga (HDD), kus operatsioonisüsteem on just sinna SSD kettale installeeritud. Kui Sul on vanem masin, mis jooksutab veel seda traditsioonilist kõvaketast, siis oleks aeg ta asendada uuema SSD kettaga. SSD-kettad [ehk pooljuhtkettad (solid state drives)] on palju kiiremad ja teatud mõttes ka vastupidavamad kui seda tavalised mehhaanilised kõvakettad, sest SSD-kettad ei oma füüsilisi komponente - pilt. SSD on üsna uus tehnoloogia ja kuigi mälu kasutamine ketastel pole mingi uus asi, on see-eest siin uut kontrollerite kasutamise osas. Esmalt tuleb seda teada, et SSD kettad ei ole tavalised kõvakettad (HDD) ja seepärast peab teadma ka seda et kuidas neid SSD kettaid seadistada, et nad töötaksid optimaalselt - sellest tuleb siin lõpupoole veel juttu.

Alates Windows 7 operatsioonisüsteemist on SSD ketaste tuge veelgi täiustatud. SSD kettad (pooljuht-kettad) koosnevad ainult mikroskeemidest, mis emuleerivad tavalise mehhaanilise kõvaketta liidest (ühendust). SSD ketastel ei ole seega ühtegi mehhaanilist ega liikuvat "jubinat" ja nad töötavad väga vaikselt. SSD ketas sisaldab mäluaadressidega (praegu põhiliselt NAND mälukiibi) blokke ja tal ei ole sektoreid ning radasid nii nagu need on tavalisel traditsioonilisel mehhaanilisel kõvakettal.
SSD ketastes kasutatakse praegu põhiliselt flash mälu (välkmälu), aga ka SRAM või DRAM mälu ja neid SSD kettaid, mis kasutavad SRAM või DRAM mälu (flash ehk välkmälu asemel) kutsutakse sageli ka RAM-ketasteks (RAM-drive).
Vastupidiselt RAM füüsilisele mälule, mis kaotab oma andmed siis kui kompuuter välja lülitatakse, ei vaja NAND välkmälu elektrit. NAND mälu on ka tunduvalt kiirem kui seda on tavaline mehhaaniline kõvaketas.

SSD-ketta põhikomponentideks on NAND välkmälu ja kontroller. Need kaks komponenti ja veel mõned teised on pandud trükiplaadile (PCB), mis asub korpuses ja see kokku moodustabki siis SSD. Vanemat tüüpi standardse SDD-ketta ainsaks komponendiks, mida ta jagab tavalise kõvakettaga, on SATA liides (ühendus), selle liidese külge ühendatakse siis kaablid:

SSD-ketta põhikomponentideks on NAND välkmälu ja kontroller.

SSD-ketas


!!! Kuid tänapäeval tulevad üha rohkem kasutusse just need PCI-Express (PCIe) ja M.2 põhised SSD kettad. Alguses olid kõik SSD kettad kättesaadavad ainult Sinu kompuutri traditsioonilise SATA liidese kaudu, aga viimase paari aasta jooksul suundutakse üha enam palju kiiremate liideste (ühenduste) juurde, näiteks nagu PCI-Express (PCIe) ja M.2 liidesed, mida võib leida enamike kompuutrite uuematel emaplaatidel - sellest siin edaspidi.


Kontroller: SSD andmeid hoitakse välkmälu kiipides. Kontroller käivitab andmete lugemise või kirjutamise ja firmware (mini-operatsioonisüsteem või pisiprogramm) juhib ning suunab seda protsessi. Kontroller on SSD ketta seesmine protsessor, mis seob välkmälu komponendid host'iga (näiteks kompuutriga), st ta on nagu sillaks nende vahel. Kontroller käivitab SSD firmware poolt saabunud koodid selleks et täita host'i poolt saabunud nõudmisi. Kontroller otsustab, et kuidas SSD töötab ja et milliseid funktsioone ta pakub (näiteks andmete kirjutamine, nende lugemine, kustutamine, vigade kontrollimine, krüpteerimine jne).

Märkus: SSD kontrollerit ei tohi segi ajada I/O kontrolleri liidesega, näiteks nagu Serial ATA (SATA), mis määrab ära, et kuidas salvestusmeedia (mõlemad nii SSD kui ka tavaline kõvaketas) on füüsiliselt host'iga (näiteks kompuutriga) ühendatud. Enamik standardseid SSD kettaid toetavad SATA kontrolleri liidest, näiteks SATA (1.5Gbps), SATA 2 (3Gpbs) ja SATA 3 (6Gbps). Erinevalt kontrolleri liidesest, mida Sa võid näha siis kui Sa vaatad SSD ketast, on SSD kontroller Sulle nähtamatu, sest ta asub SSD-ketta korpuse sees.

Võrgus olevat masinat, millel on unikaalne IP aadress, nimetatakse hostiks. Hostiks võib olla tavaline arvuti, aga ka server, võrguprinter, võrguseade jne — kõik seadmed, millele saab määrata IP-aadressi ja millega saab suhelda. Hostinimi ("hostname") on nimi, mis identifitseerib Sinu võrgus antud kompuutrit.NAND välkmälu ja SSD ketaste eluiga (vastupidavus / kestvus): Kõik kaasaegsed SSD kettad kasutavad NAND välkmälu, mis on integraalskeemid / integraallülitused ja mis on ette nähtud informatsiooni hoidmiseks. Kui veelgi täpsem olla, siis kasutatakse SSD ketastes peamiselt kas (SLC) NAND või siis (MLC) NAND välkmälu - sellest edaspidi pikemalt. Erinevalt tavalistest kõvaketastest, saab NAND mäluga SSD ketastele, mis hõivavad põhiosa müügiturust, kirjutada andmeid ainult piiratud arv kordi ja kui see arv saab täis, siis muutuvad need SSD kettad kasutamiskõlbmatuteks. Enne kui Sa saad SSD ketta mingisse oblastisse uusi andmeid kirjutada, tuleb see info, mida antud oblastis juba hoitakse, esmalt kustutada. Näiteks mõne tootja SLC (Single-Level Cell) NAND välkmäluga SSD ketas peab vastu kuni 100 000 kirjutamistsüklit ehk mälulahtrisse kirjutamist, aga MLC (Multi-Level Cell) NAND välkmäluga SSD ketas kusagil 1 000 kuni 10 000 kirjutamistsüklit, enne kui see SSD ketas üles ütleb. Need kirjutamistsüklite numbrid sõltuvad SSD ketta tootjast ja SSD ketta mudelist. Seda andmete kirjutamistsüklite protsessi juhib SSD ketta kontroller ja Sa võid oma SSD ketast normaalsel viisil veel palju aastaid kasutada.

Seda SSD ketaste vastupidavuse hindamist kutsutakse "P/E cycles" või "program/erase cycles". Lihtsamalt õeldes näeb see asi välja umbes järgmine: Sa kasutad kirjutamiseks paberitükki ja kustutuskummi; Sa kirjutad midagi sellele paberitükile ja enne uue kirje tegemist pead Sa eelnevalt vana kirjutatu ära kustutama; seejärel kirjutad uued mõtted ja kustutad jälle ära; Sa saad seda teha niikaua kuni "tänu" pidevale kustutamisele muutub see paberitükk niivõrd õhukeseks, et sinna ei ole võimalik enam midagi kirjutada.
Kui kaua see SSD-ketas siis ikkagi vastu peab? Valem on siin järgmine: SSD ketta maht korrutatud P/E tsüklite arvuga, mis jagatakse omakorda SSD kettale kirjutamiste arvuga, mida tehakse keskmiselt ühe päeva jooksul. Näiteks 120GB Vertex 3 SSD omab 3,000 P/E tsüklit. Kui Sa kirjutad iga päev antud SSD-kettale 50GB andmeid [mis on kaks Blu-ray plaati (!)], siis peab Sinu SSD-ketas vastu tervelt 20 aastat: (120 x 3,000)/50 = 7200 päeva. Kui Sa kirjutad iga päev keskmiselt 100GB (!) mahus andmeid, siis peab Sinu SSD ketas vastu kusagil 10 aastat. Kas Sina kirjutad iga päev 50 või isegi 100GB mahus andmeid? Paljudel päevadel ei kirjuta Sa midagi.

Näiteks Inteli 50nm MLC NAND välkmäluga SSD ketaste vastupidavus on 10 000 P/E tsüklit. Tema 34nm MLC NAND välkmäluga SSD ketaste vastupidavus on 5 000 ja 25nm MLC NAND välkmäluga aga kusagil 3,000 - 5,000 P/E tsüklit.

Mõned SSD ketaste tootjad toovad ära ka kettale võidava andmete kirjutamise kogumahu, mis on ka antud SSD ketta eluea või vastupidavuse üheks indikaatoritest. Näiteks Intel garanteeris, et tema vanemat tüüpi tootmisest juba maha võetud X25-M kettale võis kirjutada kokku 37 TB andmeid. Näiteks kui sellise SSD ketta omanik kirjutaks iga päev 20 GB (!) andmeid, siis peaks see ketas pidama vastu vähemalt 5 aastat, aga palju neid kasutajaid on, kes kirjutavad iga päev tervelt 20 GB andmeid? Suur asi oleks seegi kui päevas kirjutataks 5 GB andmeid, aga palju neidki kasutajaid on - mõnel päeval ei kirjutata midagi SSD kettale....

Tänapäeval tähistatakse seda P/E tsüklite arvu ka "XK"-na, näiteks 3K, 5K, 10K ja 30K (P/E tsüklit). Kingstoni HyperX 3K ja 840 Pro SSD kettad lubavad kirjutada rohkem kui kaks petabaiti andmeid (st rohkem kui 2 048 TB andmeid või rohkem kui 2,097,152 GB andmeid).

Toon siin näiteks ära ka nelja erinavat tüüpi NAND mäluga (3K, 5K, 10K ja 30K P/E tsüklit) 100GB SSD ketta hüpoteetilise vastupidavuse:

Toon siin näiteks ära ka nelja erinavat tüüpi NAND mäluga (3K, 5K, 10K ja 30K P/E tsüklit) 100GB SSD ketta hüpoteetilise vastupidavuse


Kaasaegsed kõvakettad võivad vastu pidada üle 10 aasta ja seda isegi sel juhul kui Sa kirjutaksid iga päev 100 GB andmeid. Näiteks uuem 750GB Crucial MX300 SSD ketas omab vastupidavust 220TBW, mis tähendab seda et Sa võid sellele kettale kirjutada 220 TB andmeid, enne kui ta üles ütleb. Seega, näiteks kui Sa kirjutaksid iga jumala päev antud SSD kettale 50 GB andmeid (!), siis kulub Sul tervelt 12 aastat, enne kui see ketas üles ütleb. Ka enamik teisi kaasaegseid SSD kettaid oamavad samasuguseid või isegi paremaid vastupidavuse näitajaid. Tavaliselt on nii et mida suurem see SSD ketas on, seda suurem on ka tema vastupidavus.


Märkus: Filmide vaatamist, PDF failide lugemist, fotode vaatamist jne, EI LOETA andmete kirjutamiseks vaid see on nende lugemine ja see ei vähenda Sinu SSD-ketta eluiga (vastupidavust).


(SLC) NAND flash mälu ühte lahtrisse mahub üks bitt andmeid ja sellist tüüpi mälu lubab andmeid palju täpsemalt lugeda/kirjutada ning ta on ka pikema elueaga ja parema jõudlusega. Selline mälu on kõrgema hinnaga ja väiksema mahutavusega - sellist tüüpi mäluga SSD kettaid on kodukasutajatel vähe.

(MLC) NAND flash mälu üks lahter mahutab kaks bitti andmeid. Ta on madalama hinnaga, aga tema vastupidavus on väiksem. Sellist tüüpi Multi-Level Cell (MLC) mäluga SSD kettad ongi tavakasutajate jaoks kõige populaarsemad ja kättesaadavamad. Arvatavasti on ka Sinul sellise mäluga SSD ketas (seda vähemalt praegu).

eMLC (Enterprise Multi Level Cell) välkmälu: eMLC on samuti MLC flash mälu, aga optimeeritud ettevõtete sektori tarbeks ja ta omab paremat jõudlust ning stabiilsust. Selle mälu P/E tsüklite arv on kusagil 20 000 ja 30 000 vahel. eMLC on madalama hinnaga kui SLC mälu, aga jääb SLC jõudlusele alla - sellise mäluga SSD kettaid kasutatakse rohkem serverites.

TLC (Triple Level Cell) välkmälu salvestab ühte lahtrisse 3 bitti andmeid ja ta on odavaim välkmälu. Read/write eluea tsüklite arv on kusagil 3 000 ja 5 000 vahel. Sellise mäluga SSD ketas on ainult kodukasutaja jaoks.

eMMC mälu ei ole nii kiire kui SSD ketas ja Sa leiad sellist tüüpi mälu tahvelarvutites, odavates sülearvutites, mini-kompuutrites (kompuuter-pulkades), nutitelefonides ja digitaalkaamerates. Tal on palju ühist SD kaartidega, nad kõik on flash mälud, aga nad on aeglasemad ja odavamad kui tavalised SSD kettad.
eMMC ketas ei ole nii keeruline, kiire ja paljude funktsioonidega nagu seda on paremate laua- ja süleravutite traditsioonilised SSD kettad. Selle asemel on eMMC põhiliselt MMC — ta on integreeritud seadme emaplaati. Sarnaselt SD kaartidele, on MMC kaardid ja nende liidesed palju aeglasemad kui SSD kettad. eMMC on ette nähtud odavaks seesmiseks salvestusruumiks. eMMC seade omab ka kontrollerit, mis teeb ta buutimisvõimeliseks ja mis lubab teda ka süsteemikettana kasutada (näiteks Android, Windowsi, mini-kompuutrite ja Chrome OS tahvel- ning sülearvutites). Kuid ta ei oma firmwaret, mitut flash mälu kiipi, kõrge kvaliteediga riistvara ja kiiret liidest. Kokkuvõttes eMMC EI OLE HALB, aga ta on aeglasem kui SSD ketas. On ka erineva kiirusega eMMC kettaid ja nad pole kaugeltki kõik nii aeglased.SSD ketastele andmete kirjutamine:

Võrreldes tavaliste kõvaketastega, on SSD ketastele kirjutamine totaalselt erinev ja komplitseeritum. Siin on kolm asja, mida peaks teadma:

1. SSD kettale kirjutamine on selline protsess, kus kõigepealt olemasolev informatsioon kustutatakse flash mälulahtrist ja alles seejärel kirjutatakse (programmeeritakse) sinna uus informatsioon (andmed). Kõigepealt tuleb vanad andmed välkmälu lahtrist kustutada ja alles seejärel saab sinna uued andmed programeerida. Seepärast kutsutaksegi SSD kettale kirjutamise protsessi sageli ka "P/E cycles" või "program/erase cycles". (Tänapäeval tähistatakse seda P/E tsüklite arvu ka "XK"-na).

2. Programmeerimise/kustutamise tsüklite (P/E cycles) arv on lõplik. Nagu siin eelpool juba mainiti, siis iga P/E tsükkel kulutab mälupesa natuke rohkem ja pärast väga paljusid tsükleid muutub see mälupesa niivõrd kulunuks, et teda ei saa enam kasutada.

3. Mälulahtrid on organiseeritud lehekülgedesse (iga leht sisaldab palju mälulahtreid) ja blokkidesse (iga blokk sisaldab palju lehti). Ja siin tulebki keeruline osa: Sa võid ühekorraga kirjutada lehekülje kaupa, aga Sa võid ühekorraga kustutada ainult bloki. Kujutle nüüd ette, et Sa muutsid näiteks oma Word dokumenti ja tahad ta seejärel salvestada ühte lehte. Kõigepealt peab SSD kopeerima antud bloki kõik ülejäänud juba kasutatud lehed teise kohta, seejärel kustutama terve bloki sisu ja lõpuks programmeerima (või kirjutama) uuesti kõik need lehed ning ka selle lehe, mis sisaldab seda uut infot. Seda nimetatakse kirjutamise võimendamiseks (Write Amplification) - see tähendab, et SSD peab kirjutama palju rohkem kui seda nõuab andmete tegelik maht, mida Sa soovid kirjutada - see suurendab omakorda P/E tsüklite arvu.

Kuid see P/E tsüklite arv ei mängi tänapäeval mingit rolli ja see ei takista Sul oma SSD ketta pikaaegset kasutamist - enne sured ise maha....SSD ketaste eelised:

a) Kompuutri kiirem käivitumine (alglaadimine ehk buutimine) ja see sõltub juba Sinu arvuti riistvarast, aga üldjuhul võib see buutimine olla kiirem 10-20 sekundit. Sinu töölaud (Desktop) ilmub ekraanile ja on kasutamiseks valmis juba palju varem.
b) Temalt saab andmeid kiiremini lugeda, st andmetele saab rutem ligi (80-100 x kiiremini, aga näiteks andmete lugemisel / kirjutamisel erinevates asukohtades üle terve ketta, on SSD ketas isegi kuni 400 korda kiirem). SSD ketaste järjestikune lugemise kiirus (Read Speed) võib tänapäeval ulatuda kuni 540 MB/sec ja järjestikune kirjutamise kiirus (Write Speed) kuni 520 MB/sec. Tavalistel kõvaketastel on need näitajad palju kehvemad. See kiirus aina kasvab.
c) Programmide käivitamine, failide/kaustade avamine ja andmete kettale salvestamine toimub palju kiiremini. Isegi veebis surfamine toimub märksa kiiremini.
d) Müravaba, sest puuduvad mehhaanilised osad.
e) Tarbib vähem eletrivoolu (30-60% vähem kui seda traditsiooniline kõvaketas).
f) Parem mehhaaniline vastupidavus: temperatuurid, "raputamised", vibratsioon, SSD ketas ei oma mehhaanilisi osasid (need olid tavaliste kõvaketaste juures üheks peamiseks ülesütlemise põhjuseks) jne.
g) Talub kõrgemaid temperatuure (kuni 70° C ja kõrgemaidki).
h) Väiksemad kabariidid ja kaal.

Enamik kõvakettaid, isegi kõige kiiremad neist, ei saa Windows Experience Index vahendi käivitamisel kõrgemat jõudluse reitingut kui 5.9. Kuid SSD ketas võib üsna kergelt saavutada kõrgeima reitingu ja seega tõsta tunduvalt kogu süsteemi jõudlust:

Kuid SSD ketas võib üsna kergelt saavutada kõrgeima reitingu ja seega tõsta tunduvalt kogu süsteemi jõudlustSSD ketaste miinused:

a) Kõrge hind, aga SSD ketaste hinnad langevad väga jõudsalt ja näiteks antud momendil tuleb SSD-ketta ühe gigabaidi (1GB) kohta kulutada umbes $1.25 - $2.00 (ligikaudu 1.3€). Sa võid nüüd osta näiteks 256 GB mahuga SSD ketta juba $112 hinnaga, mis teeb ainult $0.43 ühe GB kohta. Kui Sa vajad suuremat SSD ketast, siis võid osta 512 GBketta hinnaga $212, mis teeb $0.41 ühe GB kohta. Sa võid osta ka suhteliselt hea hinnaga Crucial MX100 (256GB & 512GB) SSD-ketta ja toon siin kohe ka ära SSD-ketaste hinnad juunis 2014 (eks tulevikus on nad juba palju odavamad):

hinnad


Näiteks piisavalt häid Crucial BX100 SSD kettaid pakutakse nüüd juba järgmiste hindadega: Crucial BX100 250GB SATA 2.5 Inch Internal Solid State Drive: £64.19 (GBP - British Pound) = EUR 86.8524 ja Crucial BX100 500GB SATA 2.5 Inch Internal Solid State Drive: £109.98 (GBP) = EUR 148.809

Näide ka MacSales.com veebsaidis pakutavatest SSD ketaste hindadest:

Näide ka MacSales.com veebsaidis pakutavatest SSD ketaste hindadest MacSales.compirn
Ülevaadet parimatest SSD ketastest 2016 II kv. (ja hiljem) võid uurida näiteks sealt.


b) Nende maht on väiksem kui tavalistel mehhaanilistel kõvaketastel, aga ka siin läheb asi üha paremaks ja 512 GB või 1 TB ning isegi suurema mahuga SSD-kettad ei ole enam mingi ime;
c) DRAM SSD kettad (RAM-kettad) tarbivad rohkem elektrivoolu kui seda tavalised kõvakettad.
d) SSD ketaste suurimaks vaenlaseks on just voolukõikumised- ja voolukatkestused. Andmete kaotamise osas on see eriti oluline just kaasaegsemate (MLC) NAND ja (eMLC) NAND välkmäludega SSD ketaste puhul. Sülearvutite puhul ei ole see probleemiks, aga lauaarvutite kasutamisel küll, siin aitab UPS seade. (Voolukõikumiste- ja katkestuste kaitseks müüakse ka "Power-Loss Protection" või siis "Enhanced power-loss data protection" funktsioonidega SSD kettaid.)


SSD kettaid kasutatakse sülearvutites (eriti Netbook mini-sülervutites), aga ka lauakompuutrites ja on olemas ka välised SSD kettad. Kuna SATA-liidesega SSD ketas kasutab samasugust liidest nagu ka tavaline HDD, siis võib teda kasutada tavalise mehaanilise kõvaketta (HDD) asemel.


NB! On olemas ka hübriid kõvakettad (Hybrid hard drives), mis on suuremad, kiiremad ja odavamad kui seda SSD kettad. Hübriid kõvaketast kutsutakse ka “SSHD” — solid-state hybrid drive. Hübriid kõvakettad sisaldavad nii traditsioonilist magnetilist ketast kui ka väikest SSD ketast (tavaliselt suhteliselt väikse mahuga). Selline hübriid kõvaketas ilmub Sinu operatsioonisüsteemi üheainsa kettana (st ühe kettatähisena). Kasutaja ei pea muretsema selle pärast, et millised andmed salvestatakse mehhaanilisele draivile ja millised SSD draivile. Sellega tegeleb ketaste firmware ise. Selle hübriid kõvaketta SSD osas hoitakse neid faile, mida Sa tihti kasutad ja nendeks on operatsioonisüsteemi ning programmide failid. Ühesõnaga need hübriidkettad on SSD ketta ja tavalise mehaanilise kõvaketta "segu", kus tavaline mehhaaniline kõvaketas kasutab SSD-ketast ainult andmte ajutiseks hoidmiseks (st kasutab teda mälupuhvrina...). Seega kui Sa ostad poest sellise hübriidkettaga kompuutri, siis on seal operatsioonisüsteem installeeritud ikka sellesse mehhaanilisse kettasse ja ära ürita teda SSD-kettale ümber installeerida!

Kuna SSD ketaste hinnad üha langevad, siis on mõtekam osta ikka neid SSD kettaid ja hübriid kõvaketaste kasutamine aina väheneb. Nii sülearvutites kui ka mini-sülearvutites (Netbook), aga nüüd ka lauaarvutites, võidakse üheskoos kasutada nii SSD ketast kui ka tavalist HDD kõvaketast - see variant on märksa parem kui seda on hübriidketta kasutamine.


Tavalised kõvakettad on üldiselt 2.5'' ja 3.5'' suurusega. Seda 3.5-tollist kõvaketast tuntakse ka "täissuurusega" või "lauaarvuti kettana". Tavaliselt on igas lauaarvutis ruumi vähemalt ühele (mõnikord ka mitmele) 3.5-tollisele kettale. Erandiks on siin superväikse vormifaktoriga kompuutrid, mis suudavad käsitleda ainult 2,5-tolliseid kettaid.

2.5-tollised kettad (kõvakettad & SSD kettad) on tavaliselt sülearvutite jaoks, aga neid võib ka lauaarvutisse mahutada. Mõned lauaarvutid juba omavadki neid sisseehitatud 2.5'' ketaste kinnitamiseks vajalikke punkte (või sahtleid) - seda siis 2.5-tollise kõvaketta või siis 2.5-tollise SSD ketta installeerimiseks - pilt.

Juhul kui Sinu arvutis neid kinnituskohti või sahtleid ei ole, siis tuleb osta sobiv paigalduskonsool (monteeritav kronštein), kuhu saab siis selle 2.5'' ketta paigaldada, näiteks sellise (tavaliselt tähistatakse need “SSD mounting brackets” kirjaga) – pilt.

EtteotsaTÄIENDATUD (uued ja märksa paremad tehnoloogiad):

Kaasajal tulevad üha rohkem kasutusse just need PCI-Express (PCIe) ja ka M.2 põhised SSD kettad. Alguses olid kõik SSD kettad kättesaadavad ainult Sinu kompuutri traditsioonilise SATA liidese kaudu, aga viimase paari aasta jooksul suundutakse üha enam palju kiiremate liideste (ühenduste) juurde, näiteks nagu PCI-Express (PCIe) ja M.2 liidesed, mida võib leida enamike kompuutrite uuematel emaplaatidel. Praegu pakutakse juba uuemat tüüpi SSD kettaid (salvestusseadmeid) ja toon siin näiteks NVMe SSD ketta. See Kingston KC1000 NVMe SSD sobib hästi neile, kes tahavad SSD ketast kasutada paindlikus vormifaktoris, kes soovivad raha kokku hoida ja kes soovivad suuremat jõudlust ning kiirust. Selline Kingston KC1000 SSD ketas omab suurepärast jõudlust; tal on suhteliselt hea hind; paindlik vorm-faktor: Sa võid ta ühendada kas emaplaadil asuvasse uut tüüpi M.2 liidesesse ehk pistikupessa või siis PCI Express (PCIe) laienduskaardi / adapteri M.2 ühenduspessa (pilt); viieaastane garantii ja kasulik programmide pakett ('Kingston SSD Manager' ja mõnele sellisele SSD kettale pakutakse lisaks ka Acronis True Image OEM litsentsi).


Praegusel hetkel (2020. a.) pakutavate SSD ketaste tüübid:

Paljudes kompuutrites kasutatakse salvestusruumiks veel ikkagi seda tavalist kõvaketast (HDD või Hard Disk Drive). Kuid aeg on edasi läinud ja tehnoloogiat täiustatakse ning lauaarvutite või sülearvutite tootjad hakkvad oma toodete salvestusruumi tehnoloogiat asendama millegi uuega, mis suudab paremini töötada, näiteks nagu eri tüüpi SSD kettad.

Tänapäeval (2020. a.) pakutavate SSD ketaste tüübid


1) 2.5-tollised SSD kettad:

See SSD ketas on praegu veel kõige levinum tüüp. 2.5-tolline sisemine SSD ketas on peaaegu kõigis aspektides parem kui see vana 2.5-tolline sisemine kõvaketas (HDD). SSD ketas nõuab vähem energiat, tekitab vähem soojust ja on vaiksem, kiirem, töökindlam ning vastupidavam. SSD on ka märksa kallim. Kuid hinna langedes asendavad SSD-kettad lõpuks ka need HDD-kettad. Sülearvutites kasutatakse tavaliselt 2.5-tolliseid kettaid ja lauaarvutites tavaliselt 3.5-tolliseid kettaid. SSD standardvormiks ehk kujuteguriks on 2.5-tolline SSD ketas, mis sobib enamikesse sülearvutitesse või lauaarvutitesse. Kuna paljud kasutajad asendavad oma kõvakettad SSD ketastega, siis on sellest 2.5-tollisest kettast saanud kõigi HDD-de ja SSD-de standard:

Kingston


2) mSATA SSD kettad:

Väiksema vormiteguriga või vormifaktoriga (form factor'iga) SSD ketast nimetatakse mSATA SSD kettaks. mSATA SSD kettad on 2.5-tollise SSD ketta suurusest üks kaheksandik ja need ühendatakse süsteemi emaplaadi mSATA pistikupesaga. mSATA kettaid kasutatakse portatiivsetes ultraõhuketes ja miniseadmetes (näiteks sülearvutites, tahvelarvutites, netbook'ides) või siis lauaarvutites täiendava draivina:

Väiksema vormiteguriga SSD ketast nimetatakse mSATA SSD kettaks


3) M.2 SATA SSD kettad:

SSD ketaste väikseima vormifaktori nimeks on M.2, mis on umbes sama suur kui närimiskumm. M.2 SSD kettad kinnitatakse emaplaadile M.2 pistikupesa kaudu ja on need mõeldud rohkem tahvelarvutitele ning ultrabook sülearvutitele, kus on vähe ruumi.

Neid ketaste erinevaid vorme ja suurusi nimetatakse vormifaktoriteks või kujuteguriteks (form factors). Lihtsamalt öeldes, mSATA SSD ketas on mSATA vormiteguriga SSD ketas, samas kui M.2 on aga M.2 vormiteguriga SSD ketas:
SSD ketaste väikseima vormiteguri nimeks on M.2


4) NVMe M.2 SSD kettad. Mis on NVMe (Non-Volatile Memory Express, a.k.a. NVM Express) ja mis on NVMe SSD kettad?

Kuna SSD kettad saavad üha populaarsemaks, siis oled võib olla kuulnud ka sellest NVMe Express'ist. NVMe on kommunikatsiooni liides / protokoll, mis loodi Intel, Samsung, Sandisk, Dell ja Seagate firmade poolt põhiliselt SSD ketaste jaoks. NVMe märksa paremat liidest kasutavad nii PCI Express seadmed kui ka 2,5-tollised SSD kettad. SATA Expressi salvestusseadmed ja M.2 laienduskaardid toetavad NVM Expressi kui loogilist liidest. Seega M.2 NVMe SSD kettad on paremad kui seda lihtsalt M.2 SSD kettad.

M.2 formaat / standard (vormifaktor) on mõeldud arvutite tootjate jaoks, mis asendab hulga spetsiifilisi seadmeid, teeb seda väga väikses ruumis ja mis nõuab väga vähe energiat. Varem tuntud kui Next Generation Form Factor (NGFF), hakkb see uus M.2 formaat asendama vana mSATA standardit, mis oli siiani väga populaarne ülikompaktsete sülearvutite ja muude vidinate tootjate jaoks. Jaemüügis pakutavad M.2 kettad on ette nähtud küll täismõõtmeliste lauakompuutrite jaoks, aga M.2 on tegelikult väga efektiivselt asendanud ka väiksemad mSATA kõvakettad ja SSD kettad kompaktsetes sülearvutites.
M.2 on rohkem kui lihtsalt evolutsiooniline vormifaktor, ta võib tulevikus asendada kogu selle vananenud Serial ATA (SATA) formaadi. M.2 puhul võib kasutada SATA 3.0 standardit (kaabel, mis on tõenäoliselt Sinu lauaarvutis ühendatud salvestuskettaga), PCI Express 3.0 liidest (vaikimisi liides videokaartide ja muude peamiste laiendusseadmete jaoks) ja isegi USB 3.0 standardit. See tähendab, et potentsiaalselt iga salvestus- või kettaseadme või GPU (graafikakaardi) või pordi laienduse või väikse võimsusega vidina, mis kasutab USB ühendust, võib kõik korraga paigaldada M.2 pessa ühendatud kaardile. See uut tüüpi arvutisisene ühendus toetab seega mitmeid erinevaid mooduleid nagu SSD, WiFi, Bluetooth, GPS, NFC ja muid. M.2 toetab, erinevalt mSATAst, nii kahe- kui ka ühepoolseid kaarte.

M.2 NVMe SSD


!!! Loe sellest uuest M.2 laienduspesast või liidesest rohkem sealt.


5) SSD PCIe:

Need PCIe SSD kettad kasutavad PCIe liidest (ühendust). PCIe on üks neljast SSD vormifaktoritest (form factors). Kui Sa kavatsed oma lauaarvuti või sülearvuti (M.2 liidesega / ühenduspesaga) salvestusruumi suurendada, siis võid väga hästi osta ka selle Kingston KC1000 salvestusseadme. See SSD ketas võib kasutada Sinu kompuutri emaplaadi PCI Express Generation 3 porti (laienduspesa) ja ta on kasutatav ka uut tüüpi M.2 2280 vormifaktoriga liideses (22mm lai, 80mm pikk). Olenevalt Sinu emaplaadist ja Sinu eelistusest, Sa võid teda kasutada kas M.2 või siis PCI Express (ehk PCIe ehk PCI-E) laiendussiini ehk pistikupesaga. See SSD on saadaval kolmes salvestusruumi variandis: 240GB, 480GB ja 960GB. Vaata alltoodud pilti sellest SSD kettast (antud juhul on see SSD ketas ühendatud PCI Express laiendusplaadi / adapteri M.2 ühenduspessa):

Kingston KC1000


Torkab pesaa...


Või näiteks Intel Optane SSD 900P seeria kõrgekvaliteedilised NVMe SSD kettad, mis tulevad PCIe ja ka 2.5'' vormifaktoriga ning 280GB ja 480GB salvestusruumiga. Sa võid sellise SSD ketta torgata oma kompuutri emaplaadi PCI Express (ehk PCIe ehk PCI-E) laiendussiini / pessa või siis ühendad ta oma mobiilse arvutiga. Sellised Inteli NVMe SSD kettad kasutavad Intel Optane mälu (NAND mälu uus tehnoloogia). Allpool siis PCIe laienduspessa torgatav Intel Optane SSD 900P seeria ketas:

Intel Optane SSD 900P seeria kõrgekvaliteedilised NVMe SSD kettad
(Form Factor: HHHL PCIe ja Interface / Protocol: PCIe 3.0 x4 / NVMe.)Western Digital Black 3D NVMe SSD ketas


Ja veel üks näide ühest hea jõudluse -ja hinnaga PCIe NVMe SSD kettast. Koreas asuv ülemaailmne pooljuhtide tarnija SK hynix Inc. (www.skhynix.com) teatas oma uusima PCIe SSD ketta väljalaskmisest: see 'SK hynix Gold P31' ketas on maailma esimene 128-kihiline NAND Flash'il põhinev tarbija SSD ketas ja ettevõtte esimene tarbijatele suunatud PCIe SSD ketas. Gold P31 on mõeldud kõigile arvutikasutajatele, keskendudes eriti just mängijatele, kujundajatele ja sisuloojatele. See ketas toetab 4D NAND Flash tehnoloogiale põhinevat PCIe NVMe liidest ja see on saadaval 1TB ja 500GB mahutavusega. See uusim SSD ketas on turul üks kiiremaid ja innovaatilisemaid tarbijatele mõeldud SSD-sid, mis on varustatud SK hynixi uusima tehnoloogiaga.

Ja veel üks näide ühest hea jõudluse -ja hinnaga PCIe SSD kettastpirn
Väliste NVMe SSD ketaste karbid / ümbrised / kettaboksid (box / enclosure):

Saadaval on ka väliste NVMe SSD ketaste karbid, mis võimaldab kasutajatel luua kiire välise salvestuslahenduse. Toon siin näiteks Sabrent USB 3.2 Tool-Free NVMe SSD Enclosure (mudeli nr. EC-TFNE) vastupidava alimiiniumist karbi, mis võimaldab kasutajatel oma välise NVMe SSD kettaga luua kiire välise salvestuslahenduse. Nagu selle alimiiniumist karbi nimigi osutab, siis see karp ei vaja mingeid tööriistu, mis võimaldab kasutajatel hõlpsasti M.2 NVMe kettaid vahetada. See karp toetab NVMe M-Key M.2 SSD kettaid (PCIe-põhised) ja seda suurustega 2230, 2242, 2260 ning 2280. Selle Sabrenti karbi / ümbrise komplektis on ka USB-C ja USB-C to USB-A kaablid, mis näitab, et see karp toetab nii PC kui ka Maci süsteeme - pilt.

Selle vastupidava alimiiniumist karbi ehk korpuse USB 3.2 ühenduse kontroller toetab andmeedastuskiirust kuni 10 Gbps. Kuigi see karp ühildub endiselt nii USB 3.1 kui ka USB 3.0 ühendustega, näete nende kasutamisel kindlasti jõudluse märkimisväärset langust. See karp ei vaja ventilaatorit ja see on väga vaikne ning usaldusväärne, mis "seedib ära" ka kõik löögid.

M.2 SSD ketta installimiseks tõmba selle karbi võtmerõngas üles, keera võtmerõngast vastupäeva ja tõsta karbi kaan üles. Pärast karbi avamist näed kaane siseküljel kaitsekilega termolinti, eemalda kindlasti see kaitsekile enne kui Sa selle kaane uuesti tagasi paned:

See karp ei vaja ventilaatorit ja see on väga vaikne ning usaldusväärne, mis "seedib ära" ka kõik lõõgid


Sabrent


!!! Enne välise NVMe SSD ketta karbi ostmist veendu, et see karp ikka sobiks Sinu M.2 kaardi pikkuse ja just selle võtmega [M.2 Key, B Key, M Key ja B+M Key] - info.


Lisaks veel mõned head väliste NVMe SSD ketaste karbid / korpused:

1) GLOTRENDS 2-Bay M.2 Enclosure for M.2 NVMe SSD and M.2 SATA SSD, USB C to C and USB C to A Cable, Full Aluminum Case. | See kahe sahtliga alimiiniumist M.2 karp toetab korraga kahte SSD ketast, see toetab M.2 NVMe SSD (Key-M) ja M.2 SATA SSD (Key B/B+M). | Kohaldatav 2230/2242/2260/2280mm M.2 kujuteguriga. | See uuenduslik '2 in 1 M.2' karp, tuleb koos 'USB-C to A' ja 'USB-C to C' kaablitega. | Sõltumata sellest et mis tüüpi M.2, PCIe või SATA, M-key või B-key või B+M key kasutatakse, töötab see karp ikkagi antud seadmes. Lisaks võib see töötada ka USB-A või USB-C seadmega. Vaata pilti.

2) Plugable USB C to M.2 NVMe Tool-free Enclosure USB C and Thunderbolt 3 Compatible up to USB 3.1 Gen 2 Speeds (10Gbps). | See alimiiniumist karp tuleb koos 'USB-C' aja 'USB 3.0' kaablitega (toetab M.2 NVMe SSD kettaid - 2280/2260/2242). | See maailma esimene tööriistadeta NVMe karp võimaldab Sul oma M.2 NMVe SSD ketta kiiresti ja hõlpsalt installida. | Ühildub M.2 NVMe SSD ja NVMe SSD ketastega. Vaata pilti.

3) YIKESHU NVME Enclosure, 10Gbps M.2 NVME SSD to USB C Adapter with Enclosure, High Performance USB 3.1 Gen 2 to PCIe 3.1 x2 Bridge Chip & USB Cables, Plug and Play. | See karp tuleb koos 'type A to type C' ja ka 'type C to type C' kaablitega. | Toetab ainult M-Key M.2 SSD (PCI-E NVMe-põhist) ketast, aga EI toeta B-Key SSD (SATA-põhist) ketast ja ka M-Key M.2 SSD (PCI-E AHCI-põhist) ketast! Vaata pilti.

4) ORICO Aluminum M.2 NVMe SSD Enclosure Ultra-Slim M-Key PCIe to USB3.1 Gen2 Type-C 10Gbps External NVMe ssd Case Storage up to 2TB - Silver. | Sobib igale suurusele PCIe NVMe M.2 SSD kettale: seda NVMe USB C karpi saab kasutada 2230/2242/2260/2280 suurusega M-Key M.2 SSD (PCIe-põhise) ketta jaoks, mahutab kuni 2TB. See karp EI ühildu M.2 SATA NGFF SSD, AHCI SSD ja M-SATA SSD kettaga. Vaata pilti.
EtteotsaAlates Windows 7 opsüsteemist on SSD-ketaste tuge tunduvalt täiustatud:

- SSD kettaid partitsioneeritakse erinevalt võrreldes seda tavaliste kõvaketastega ja seetõttu väheneb üleliigsete kirjutamis-lugemis tsüklite arv.

- Kui Windows 7 avastab Sinu kompuutris SSD-ketta, siis lülitab ta automaatselt oma Disk Defragmenter utiliidi välja, sest ssd kettad ei vaja mingit defragmenteerimist - vastupidi, see on nende puhul vastunäidistatud - seda aga ainult Windows 7 (Vista) puhul.

Kuid Windows 8(8.1) ja Windows 10 operatsioonisüsteemides on sellega hoopis teised lood, sellest tuleb edaspidi ka juttu.


- Windows 7 suurendab SSD ketaste jõudlust kolmel teel: a) vähendab kustutatavate andmete mahtu, b) eemaldab juba varakult mittevajaliku "prahi" ja c) suurendab kasutamata andmete mahtu. Selle kõige tulemusel suureneb SSD ketastele kirjutamise kiirus ja seega pikeneb ka nende eluiga.


Näiteks Windows 7 süsteemis väheneb tunduvalt kompuutri buutimiseks (alglaadimiseks) kuluv aeg: Pärast arvuti käivitamist või restarti jõuad Sa oma töölauale ligi 60% kiiremini kui seda tavaliste kõvaketaste puhul ja kogu buutimiseks kuluv aeg (st kui ka kõik kolmandate firmade startup programmid laetakse) väheneb ligi 50% ehk siis poole võrra.
Ka Windows System Assessment Tool (WinSAT) logifail sisaldab huvitavaid andmeid: SSD ketta puhul on seal 'Sequential Read' kiiruseks 245.67 MB/sec, aga tavalise kõvaketta kasutamisel on see ainult 103.40 MB/sec. WinSAT näitab ka dokumenteerimata ja kummalise 'Overall Responsiveness' indeksit, kus SSD-ketta puhul on selle suuruseks 21.12 (tavalisel kõvakettal on see näitaja aga 84.30).


HOIATUS! Ära hakka Windows 7 opsüsteemis oma SSD-ketast defragmenteerima (Disk Defragmenter utiliidi või käsu defrag abil või siis kolmandate firmade taoliste programmide abil), sest see ei mõju neile hästi ja kasu ei ole sest üleüldse.... Õnneks on nii et Windows 7 lülitab oma Disk Defragmenter utiliidi automaatselt välja juhul kui on tegemist SSD ketastega. Vista puhul lülita ta aga ise välja - info. Windows XP opsüsteemis ei saa SSD-ketastega hästi töötada ja seepärast tuleb nad seal korralikult seadistada ning kindlasti tuleb läbi teha ka partitsioonide joondamine ('partition alignment').

'Partition alignment' (partitsioonide joondamine ehk lähendamine) on SSD ketaste puhul üks olulisemaid jõudluse tõstjaid:

* Windows Vista ja Windows 7 puhul tehakse see partitsioonide joondamine automaatselt ära siis kui Sa installeerid opsüsteemi ja kasutad selleks Vista või Win 7 installeerimise DVD plaati. Tee enne oma SSD-ketas täiesti puhtaks, näiteks 'Secure Erase' utiliidi abil ja seejärel pane Vista või Win 7 installeerimise DVD plaat sahtlisse ning alusta Windowsi puhast installeerimist (clean install). Ära kasuta SSD ketta täielikuks puhastamiseks Windowsi enda vahendeid, näiteks fdisk ja format käskusid - allpool tuleb sellest veel täpsemalt juttu.
* Win XP puhul tuleb see töö aga ise ära teha ja kõige lihtsam on selleks kasutada Internetist allalaetavat Vista Recovery DVD'd, mille abil saad enne WinXP installeerimist luua vajaliku OS partitsiooni.
Mida tuleks teha SSD-ketastega varustatud kompuutritega—Windows 7 (!) opsüsteemi jooksutamisel:

a) Veendu, et Sinu ssd kettal oleks kõige uuem firmware. Enne kui hakkad oma ssd ketta firmware't uuendama, arhiveeri kõik oma andmed kusagile mujale (välisele kõvakettale või CD/DVD-plaatidele või võrgukettale või siis pilve - mingisse sellist teenust pakkuvasse serverisse), sest firmware uuendamine pühib Sinu ketta täiesti puhtaks. Kontrolli oma OEM kompuutri või siis ssd ketta kodulehelt järgi, et kas tema jaoks on saada firmware uuemat versiooni ja kui on, siis järgi uuendamise juhiseid - tavaliselt tuleb selleks buutida (alglaadida) mingilt eemaldatavalt seadmelt, näiteks USB mälupulgalt.

b) Kasuta 'Secure Erase' utiliiti, et viia oma ssd ketas tema originaalseisundisse (st tehase seisundisse), see samm ei ole küll nii vajalik, aga seda võiks siiski teha ja just kasutatud SSD-ketaste puhul. Windowsi enda kaudu ei maksa sellist ketast formateerida (formaatida).

Kasuta Intel'i draivide jaoks Intel Solid State Drive Toolbox'i.

Kui Sul on Lenovo kompuuter, siis võid kasutada BIOS Menu Setup Extension vahendit.

Kui kasutad mingit OCZ ssd-draivi, siis võid saada ingliskeelset infot sealt ja ka lingi Secure Erase utiliidi allatõmbamiseks.

'HDDErase' utiliit töötab aga paljude ketastega ja ingliskeelset infot saad sealt.


c) Pane ssd ketta kontroller AHCI režiimile, st sisene kompuutri BIOS'i ja seadista seal 'SATA controller' režiimile 'Advanced Host Controller Interface (AHCI)' ning tee seda enne Windows 7 installeerimist.

d) Nüüd tee buutimine Windows 7 installeerimise DVD-plaadilt ja alusta Win 7 puhast installimist ('clean install'). Kasuta installeerimise algfaasis Windows Setup'i enda utiliiti, et luua partitsioon (või partitsioonid).

e) Installeeri oma ssd kettale kõige uuem draiver, kui Sinu süsteem omab Intel SATA controller'it, siis saad uusima draiveri sealt ...

...(täpsemalt sealt).

f) Kui oled oma Win 7 installeerimise ja muuga lõpetanud, siis vaata Windows Experience Index (WEI) tulemust ning juhul kui Sinu SSD-ketas töötab normaalselt, siis peaks seal "Primary hard disk" hinne olema üle 7.0-i. Juhul kui vaja, siis käivita see WEI vahend uuesti ja uuri jälle seda "Primary hard disk" hinnet ning ka muid WEI näitajaid...


Kui Windows 7 tuvastab, et Sinu SSD draiv on õieti konfigureeritud, siis ta lülitab tema jaoks mittevajalikud vahendid välja, näiteks nagu SSD-ketta planeeritud defragmenteerimise - ära seda ka ise käivita.
Mida SSD ketaste puhul EI TOHI teha (Windows 8/8.1, Windows 10 ja uus Windows 11):

- Kui Sa jooksutad Windows 8 / 8.1 või Windows 10 operatsioonisüsteemi, siis ära lülita ketta defragmenteerimise (defragmentimise) vahendit välja, sest antud Windowsi versioonide puhul kasutatakse SSD ketaste puhul uut tüüpi ketaste hooldamist ehk siis SSD-tüüpi "defragmenteerimist" / optimeerimist (pilt). Kõvaketaste optimeerimisega vähendatakse ka fragmentide hulka nii nagu seda ka varem tehti. Win 8 (8.1) ja Win 10 puhul ei ignoreerita enam SSD-kettaid. (Windows 7 puhul lülitatakse see defragmenteerimine automaatselt välja ja Vista puhul tuleb seda kasutajal aga ISE TEHA.)

Seega alates Windows 8 (8.1) operatsioonisüsteemist ei vaja SSD kettad enam mingit defragmenteerimist (selle vanas tähenduses), aga nad vajavad aeg-ajalt hooldamist (optimeerimist), sealhulgas ka TRIM utiliidi aeg-ajalt kasutamist, tagamaks seda et kustutatud blokid oleksid korduvkasutuseks nõuetekohaselt märgistatud.
Näiteks Windows 10 teeb väga head tööd eri tüüpi salvestusruumide kindlakstegemisel ja nendele õige optimeerimise ajakava määramisel. Sa ei pea selle TRIM-toe lubamiseks ise midagi ette võtma - kõik käib automaatselt.

Märkus: Sa võid Win 8/8.1 ja Win 10 puhul ka selle SSD defragmenteerimise (defragmentimise) funktsiooni välja lülitada ja mingeid probleeme ei teki (võib isegi kasulik olla), aga juhul kui Sa ei tea (ei riski), siis soovitan ta siiski töösse jätta nii nagu Windows seda vaikimisi ka pakub. Või siis lülita see Disk Defragmenter (Optimize Drives) vahend välja, aga kindlasti käivita ta vähemalt korra kuus, et oma kõiki kettaid defragmenteerida/optimeerida.


- SSD ketaste krüpteerimine ja BitLocker vahend (Windows 10): Mõned SSD ketaste tootjad reklaamivad, et nende SSD kettad toetavad ka "riistvaralist küpteerimist" ehk "riistvara-põhist krüptimist" (Hardware Encryption / Hardware-based encryption). Kui Sa lülitad selle BitLocker vahendi sisse, siis Windows 10 usaldab Sinu SSD ketast ja ei tee midagi. BitLocker kasutab vaikimisi just seda riistvaralist krüptimist. Seega ära kasuta SSD ketta puhul seda Windows 10 süsteemi sisseehitatud BitLocker Drive Encryption vahendit, sest ta ei tee osade SSD ketaste puhul korralikku tööd ja seda isegi tuntud SSD ketaste tootjate (Crucial, Samsung jt.) puhul. See ei ole Microsofti süü vaid SSD ketaste tootjate endi probleem. Windows 10 veaks on ainult see et ta ei teavita kasutajat sellest probleemist ja BitLocker "töötab" vaikselt edasi, samas mitte midagi krüptides.

Kui Sa tahad Windows 10 süsteemis oma SSD ketaste puhul ka seda BitLocker vahendit kasutada, siis lülita eelnevalt sisse tema tarkvaraline krüpteerimine ehk tarkvara-põhine krüptimine (Software Encryption / Software-based encryption). Kuid seda saavad teha ainult Winows 10 Pro versiooni jooksutajad. Loe sellest sealt.


- Osa saite soovitavad lülitada välja sellised vahendid nagu Superfetch/Prefetch ja ReadyBoost (selgitus nendest funktsioonidest ühel Windows 7 veebilehel) - see küsimus on vaieldav ja võib põhjustada programmide aeglasema käivitamise. Microsoft ise ei lülita automaatselt seda SuperFetch funktsiooni välja, aga Windows 8/8.1 ja 10 lülitavad ise SuperFetch teenuse välja siis kui tegu on kiirete SSD-ketastega. Ka mõned ssd-ketaste tootjad võivad seda nõuda (näiteks Intel). Sel juhul tuleb kõigepealt järgida SSD ketta TOOTJA soovitust ja oma kõiki programme tuleb hoida ikkagi SSD kettal.

Üldiselt jäta see SuperFetch vahend puutumata ja küll Windows 10 ise otsustab: ta aktiveerib SuperFetch funktsiooni aeglasemate mehhaaniliste ketaste puhul, aga kiirete SSD ketaste puhul lülitatakse see funktsioon automaatselt välja.


- Ära lülita välja saalefaili (pagefile/paging file - pagefile.sys), sest see on kasutu ja võib põhjustada süsteemi aeglasema töö ja mälu vähesuse. Peale selle, juhul kui Sa lülitad selle saalefaili täielikult välja, siis ei saa Sa kriitilisi vigasid diagnoosida. Selle saalefaili suurust võib aga igal ajal vastavalt vajadusele muuta.


- "Talveunerežiimi" (hibernation) väljalülitamine: Ära lülita teda välja, sest see on mobiilsetele kompuutritele kahjulik. Nõuanne on siin järgmine:

* lauakompuutrite puhul: võid ta välja lülitada, aga sama edukalt võid kasutada ka tavalist "sleep" režiimi;
* mobiilsed kompuutrid (näiteks sülearvutid): ei ole tema väljalülitamine alati otstarbekas. Juhul kui Sinu läheduses on alati elektripistik, siis ei ole seda "hibernation" režiimi vaja. Ta on aga siis vajalik kui Sa ei saa pikema aja jooksul oma mobiilse arvuti akut laadida.


- Ära lülita välja Windowsi otsingusüsteemi ja/või ketta indekseerimist: See on kasutu ja vähendab Sinu töötamise kiirust.


- Ära lülita välja süsteemi kaitset (st "System Restore" vahendit): Kahjulik ja kasutu tegevus, mis vähendab Sul Windowsi enda ja failide taastamise võimalust. Jah, taastamispunktide ("restore points") loomine suurendab küll andmete mahtu, mis kirjutatakse SDD kettale, aga sellest ju Sinu SSD ketas maha ei kärva!


- Kasutajakonto kaustade (st C:\Users\SinuKasutajanimi\ all asuvad kaustad) üleviimine teisele kettale. Ära seda tee, sest sel juhul väheneb Sinu tegevuse ja ka programmide töö kiirus.


- Ära installeeri oma programme teisele kettale, sest see vähendab programmide käivitamise kiirust; programmid peavad asuma ikkagi sellel SSD-ketal.


- Ära vii AppData ja ProgramData kaustasid teisele kettale: See on kahjulik ja vähendab töötamise kiirust. Kaasaegsed programmid juba ei hoia oma faile omaenda kaustades. Näiteks AppData kaustas hoitakse andmeid, milledega programmid pidevalt töötavad.

- Kuna SSD-kettad on praegu tunduvalt väiksema mahuga kui seda on tavalised mehhaanilised kõvakettad, siis hoia oma meediafaile kas teisel mehhaanilisel kõvakettal või siis USB välisel kõvakettal. SSD-ketast tuleks ikka kasutada ainult opsüsteemi enda failide, programmide, mängude ja muude failide hoidmiseks, milledele Sa soovid tihti ning kiiresti ligi pääseda.


- Ära vii oma brauseri vahemälu ("cahce") teisele kettale: see on kahjulik ja vähendab Sinu brauseri (veebilehitseja) töö kiirust. See juhtub tihti siis kui Sa viid selle AppData kausta üle teisele kettale.

- Ära vii oma ajutisi faile üle teisele kettale: see on kahjulik ja vähendab programmide installeerimise ning nendega töötamise kiirust. Süsteem ja programmid loovad ajutised failid ("temporary files") töötamise protsessis.


- Ära kasuta SSD-ketaste puhul nende täielikku puhtakspühkimist (wipe) ehk siis nende ketaste andmete ülekirjutamist (see ei ole ketta formaatimine). Seda andmete ülekirjutamist võib küll kasutada tavaliste kõvaketaste puhul näiteks siis kui Sa müüd oma kompuutri (koos kõvakettaga) ära ja tahad, et selle kõvakettalt oleksid kõik andmed "jäädavalt" kustutatud. Ühesõnaga ära kasuta SSD ketaste puhul DBAN või sarnaseid programme, et kustutada oma SSD andmeid.

Tavalise mehhaanilise kõvaketta puhul ei kustutata andmeid jäädavalt (näiteks formaatimisega) ja tema andmeid võib soovi korral mingi failide taastamise tarkvaraga taastada. Et sellist sensitiivsete andmete taastamist vältida, kasutatakse kõvaketaste andmetest puhastamiseks selliseid instrumente nagu näiteks DBAN (või siis CCleaner'it ja tema Drive Wiper tööriista, et kirjutada kõvaketta vaba ruum üle).

SSD ketaste puhul on siin asjalood aga teised: Operatsioonisüsteemide puhul, mis toetavad TRIM'i (Windows 7 ja kõrgemad, Mac OS X 10.6.8+ või Linux distributsioonid), kustutatakse failid aga kohe. Kui Sa kustutad faili, siis Sinu OS informeerib TRIM käsuga SSD ketast sellest et fail kustutati ja vastav sektor pühitakse otsekohe puhtaks. Ühesõnaga Sinu andmed kustutatakse kohe ja neid ei saa enam taastada.

SSD ketaste formaatimine: Vajadusel võib SSD kettaid formaatida (formateerida) küll ja seda niipalju kordi kui vaja. Sa võid SSD ketta Windowsi sees formaatida sel juhul kui ta ei ole Sinu süsteemikettaks, st kui sinna ei ole Windowsit ennast installitud. Kasuta oma SSD ketta formaatimisel ainult nn "Quick Format" meetodit ja tee seda Disk Management konsooli kaudu.

Kui Sinu SSD kettale on aga Windowsi operatsioonisüsteem installitud, siis Sa seda Windowsi enda sees teha ei saa - pilt. Uuematel kompuutritel, kus on kaasas nii tavaline kõvaketas (HDD) kui ka SSD ketas, on operatsioonisüsteem installitud just SSD kettale. Näiteks kui Sa tahad Windowsi puhtal installeerimisel (ümberinstallil) formaatida ühtlasi ka oma SSD ketast, kuhu varem oli Windows installitud, siis võid selle SSD ketta formaatida Windowsi puhta installi algetapis. (Kui Sa ostad uue SSD ketta ja tahad sinna oma Windowsi installeerida, siis ühenda oma SSD-ketas arvutiga, mine jälle sinna Disk Management konsooli ja formateeri selle kaudu oma uus SSD ketas ning formateeri ta NTFS failiformaati.)


- Jäta osa oma SSD kettast vabaks, st ära täida SSD ketast andmetega täielikult, vastasel juhul langeb tema kirjutamise jõudlus kohe tunduvalt. Kasuta oma SSD-ketta mahust ära kusagil 75% ja jäta umbes 25% vabaks - sellega saavutad ideaalse jõudluse.TRIM käsk:

Operatsioonisüsteem suhtleb kõvakettaga loogiliste blokkide adresseerimise (Logical Block Addressing, LBA) mehhanismi abil. Näiteks kui Sa salvestad mingi faili, siis OS saadab salvestamise/kirjutamise käsu vastava aadressiga loogilisele blokile. Kui Sa kustutad kõvakettalt mingid failid, siis LBA märgistab need loogilised blokid kui vabade blokkidena. Seejuures neid andmeid ei kustutata lõplikult vaid nad kaovad alles siis kui nad kirjutatakse uute andmetega üle.

SSD-ketaste puhul käib see töö sarnaselt kuid ühe olulise erinevusega. Põhiprobleem on selles et kontroller ei tea kohe seda et juba kustutatud faili ei ole enam vaja, õigemini seda et LBA on juba vaba. TRIM käskude mõte ongi selles et teavitada kontrollerit KOHESELT kustutatud failide faktist. Selle tulemusel toimub failide kustutamine KOHESELT ja uued failid salvestatakse palju kiiremini, sest kaovad ära vahepealsed üleliigsed operatsioonid.

TRIM on seega spetsiaalne ATA käsk, mis lubab operatsioonisüsteemil informeerida SSD ketast sellest et milliseid andmete blokke enam ei kasutata ja et need võib seesmiselt ära kustutada. TRIM on SSD-ketta jaoks olulise tähtsusega käsk, sest ta on ainuke sidekanal, mis teatab SSD kettale, et millist andmete blokki võib üle kirjutada ja millist ei või. Ta juhib SSD ketaste jõudlust ja seda kogu nende eluea jooksul.

Windows 7 ja kõrgemates opsüsteemides on see TRIM ss-ketaste jaoks juba automaatselt sisse lülitatud ja Sa ei pea ses suhtes muretsema. Aga kui Sa tahad selle siiski igaks juhuks ka üle kontrollida, siis saad seda ka teha. Kuidas kontrollida seda et kas TRIM ikka töötab Windowsis (Sinu SSD-kettaga)? Sa võid selleks kasutada näiteks alltoodud meetodeid:


Esimene meetod:

a) Ava adminõigustega CMD Prompt konsool, teed näiteks Windows 10 süsteemis all vasemal Start nupul paremkliki ja valid ilmuvast hüpikmenüüst 'Command Prompt (Admin)' käsu - pilt.

Või ava ta oma Start Menüü kaudu - pilt.

b) Sisesta Command Prompt akna käsureale alltoodud käsk ja vajuta ENTER:

fsutil behavior query DisableDeleteNotify

c) Seejärel näed ühte kahest päringu tulemusest: Kui Sa näed NTFS DisableDeleteNotify = 0, siis on see TRIM sisse lülitatud ja muret ei ole - pilt. Kui Sa näed aga NTFS DisableDeleteNotify = 1, siis on TRIM välja lülitatud ja Sinu SSD kettaga on probleemid; sel juhul käivita sealsamas adminõigustega Command Prompt aknas järgmine käsk: fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0


Märkus: Aga uusima ReFS failisüsteemi kasutamise puhul tuleb sisestada fsutil behavior set DisableDeleteNotify ReFS 0 käsk. Resilient File System (ReFS) on Microsofti uusim "järgmise generatsiooni" failisüsteem ja ta on NTFS failisüsteemi järglane. Antud momendil EI OLE see uus ReFS failisüsteem veel vana NTFS failisüsteemi asendaja. Näiteks Windows 10 puhul saab praegu ainult ühe õige meetodiga proovida seda uusimat ReFS failisüsteemi: peab looma kahe kõvakettaga kahepoolse peegli ja seejärel kasutama Storage Spaces vahendit, et formaatida see hoiukoht ReFS failisüsteemi. (Alternatiivina võib testida ja vaadata selle uue failisüsteemi tööd ka kahe virtuaalse draivi abil.)


Teine meetod:

a) Lae alla selline utiliit nagu TRIMcheck (siitsamast ...

või siis sealt);

b) Käivita see utiliit ja vajuta ENTER;
c) Vajuta jälle ENTER, et sulgeda Command Prompt akent;
d) Oota paar minutit ja käivita see TRIMcheck utiliit uuesti. Kui TRIM töötab, siis pead Sa nägema alltoodud pildil olevat "...WORKING!" kirja:

Kui TRIM töötab, siis pead Sa nägema antud pildil olevat "...WORKING!" kirja- Ära osta SSD-ketast siis kui Sa jooksutad Win XP või Vista operatsioonisüsteemi, sest nad ei toeta TRIM käsku, ssd ketas sobib ikka kaasaegsetele opsüsteemidele, näiteks Windows 7 jne, sest neil on ka TRIM tugi olemas.

- Osa mobiilseid seadmeid, näiteks Notebook'id, tulevad müüki kahe kettaga: Üks suurema mahuga tavaline kõvaketas (HDD) + üks väiksemahuline (ainult 20 – 32GB) SSD ketas. Ära üritagi sellesse SSD kettase installeerida oma Windowsi, jäta asi nii nagu on. See väike SSD ketas on ette nähtud ainult VAHEMÄLU jaoks, mis täidetakse nende loogiliste blokkidega, mille poole operatsioonisüsteem kõige sagedamini pöördub. Loomulikult pole see vahemälu staatiline ja sagedasti kasutatavad blokid suruvad harvemini kasutatavad blokid sealt välja.
Vahemälu kiirendab opsüsteemi ja programmide käivitamist, aga süsteemi- ning programmide endi tööd ta ei kiirenda. Selline süsteem lubab SSD ketta kiiruse ja HDD suure mahu osas saavutada mingi kompromissi. Olenevalt sülearvuti mudelist, see SSD kas ehitatakse kõvaketta sisse (mille tulemusel saadakse hübriidketas, SSHD) või siis pannakse ta sülearvutisse eraldi (lülitatakse külge mSATA liidese kaudu).

- Ära kasuta "eelajaloolisi" registri seadistusi/parandusi ja nendeks on alltoodud neli, millede puhul soovitatakse nende väärtuseks panna 1. Ära seda tee:

* NtfsDisableLastAccessUpdate
* NtfsDisable8dot3NameCreation
* DisablePagingExecutive
* LargeSystemCache


KOKKUVÕTTES: Installeeri Windows SSD kettale ja kasuta teda nii nagu seda Microsoft ette näeb ja soovitab ning kõik saab olema OK. Lõpetuseks soovitan Sul külastada ka http://ssdboss.com/ saiti.SSD ketaste installeerimine:

SSD installeerimine on üsna lihtne — see on põhiliselt sama, mis ka tavalise mehhaanilise kõvaketta installeerimine. Kui Sa kasutad lauakompuutrit, siis lülitad kompuutri välja, avad arvutibloki ja paned SSD ketta mehhaanilise kõvaketta asemele. Kui Sul on seal ketaste jaoks rohkem vabu kohti, siis võid installida SSD-ketta oma tavalise kõvaketta kõrvale ja kasutada seda vana mehhaanilist kõvaketast täiendava salvestusruumina.

Sülearvuti (või notebook'i) puhul on see natuke keerulisem, aga mitte ka nii raske. Avad oma läpaka ja installid SSD ketta oma vana mehhaanilise kõvaketta asemele.

Sa võid aga osta ka optical-drive-bay-to-SSD (või siis OptiBayHD) komplekti ja asendada oma CD/DVD kettaseadme SSD kettaga või siis tavalise mehhaanilise kõvakettaga. Veelgi parem on sel juhul asendada oma vana mehhaaniline kõvaketas uue SSD-kettaga ja panna see vana kõvaketas CD/DVD kettaseadme asemele - hea ingliskeelne juhis sellest OptiBayHD komplektist on seal.

Kui Sa olid uue SSD ketta installeerinud, siis teed Windowsi ümberinstalleerimise (puhta installi) oma uude SSD kettasse. Seejärel taastad oma tähtsad andmed sinna uude SSD kettasse - seda siis varem tehtud reservkoopiast. Kui jätsid aga alles ka oma vana mehhaanilise kõvaketta, siis hoia oma meediafaile ikka seal, aga kõik programmid installeeri sinna uude SSD-kettasse.

!!! Loe: "Kuidas paigaldada uut kõvaketast või SSD ketast oma kompuutrisse? Kompuutri kõvaketta või SSD ketta väljavahetamine - uue ketta installeerimine. | Mis on SMART tehnoloogia ja kuidas seda kõvaketta (HDD) või SSD ketta rikke ennustamiseks kasutada? | Mis on "Surveillance" ("Videojälgimise") ja "NAS" kõvakettad?"Millise firma SSD kettaid osta? Osta NVMe SSD ketas.

SSD-ketaste kõige olulistemateks komponentideks on NAND välkmälu ja kontroller. NAND välkmälu tootjaid on üsna vähe ja osa neist toodavad ka SSD kettaid endid. Seega panevad nad omaenda poolt väljalastud SSD ketastele ka parima NAND välkmälu. Sel juhul võiks eelistada järgmisi SSD ketaste tootjaid:

* Crucial (Micron'i allüksus);
* Intel (usaldusväärne ka voolukõikumiste ja katkestuste osas)
* SanDisk (ja osaliselt Toshiba)
* Kingston (mälu toodete ja nende tehnoloogiate liider)
* Samsung


Osta SATA SSD ketta asemel NVMe SSD ketas:

Kui Sa tahad ise oma arvutit ehitada või siis uuendada olemasolevat kompuutrit, siis võiksid osta ka kiirema SSD ketta. Kuigi kiire protsessor või tipptasemel videokaart omavad head jõudlust, aga ükski teine riistvarakomponent ei mõjuta Sinu arvuti kiirust nii nagu teeb seda SSD. Viimastel aastatel on turule ilmunud uut tüüpi SSD kettad: NVMe SSD kettad. Sa peaksid ostma just selle NVMe SSD ketta (mitte aga SATA SSD ketast) ja seda järgmistel põhjustel:

1) Palju suurem kiirus, kuni kuus korda kiirem: NVMe liides on palju kiirem kui seda SATA liides ja see võimaldab kiiruse olulist tõstmist.

2) Sisseehitatud krüptimine ja turvalisus: Enamik tarbijatele mõeldud SATA SSD kettaid ei paku sisseehitatud krüptimist, kui Sa ei vali just märksa kallimat "high-end" SSD ketast. Seevastu näiteks kõik Kingstoni NVMe SSD kettad on ise krüptivad, kasutades tugevat XTS-AES 256-bitist krüptimist. Need pakuvad samuti integratsiooni TCG Opal 2.0 turbehalduslahendusega Symantecilt, McAfeeult, WinMagicult jt.

3) Energiatõhusus: NVMe kettad kulutavad ooterežiimis tavaliselt tühist energiahulka. NVMe SSD kettad kindlustavad järsu energiatarbimise vähenemise, mis muudab need ideaalseks mobiilseadmete jaoks. Väiksem energiatarbimine tähendab ka teist eelist: vähema soojuse eraldumise.

4) Väiksem kaal ja väiksemate mõõtmetega: Paljud NVMe SSD kettad kasutavad M.2 vormifaktorit, mis on väga väike ja õhuke. Enamikul tänapäevastel emaplaatidel on kaks või enam M.2 pesa, mis võimaldab Sul SSD kettaid ka RAID konfiguratsioonis kasutada. NVMe SSD kettad on palju väiksemad kui tavalised SATA SSD kettad ja kaaluvad neli korda vähem. See teeb neist suurepärase valiku sülearvutite, miniarvutite ja muude mobiilsete seadmete jaoks.Kuidas teha kindlaks, et mis tüüpi kettad (HDD või SSD) on arvutisse installitud?

1) Esimene, universaalne meetod (töötab Windows 8 / 8.1 ja Windows 10 süsteemidega):

* Ava Windows Drive Optimizer (Disk Defragmenter) utiliit ja tema kaudu saadki näha, et kas tegu on HDD või SSD ketastega. Sa võid antud vahendile ligi saada vajutades Windows+S klahvikombinatsiooni, tippides otsingulahtrisse sõna optimize ja valides seejärel otsingutulemustest Defragment and Optimize Drives kiirkorralduse. Teine moodus: ava Control Panel -> System and Security ja vali "Administrative Tools" alt Defragment and optimize your drives kiirkorraldus.

* Seejärel vaata "Media type" veeru alt, et mis ketastega tegu on:

Windows Drive Optimizer


Media type


meedia tüüp


2) Teine meetod. Kasuta selleks mingit spetsiaalset tarkvara:

See ülaltoodud meetod töötab peamiselt nendes süsteemides, kus kettad ei ole RAID konfiguratsiooniga. Juhul kui Sinu operatsioonisüsteem ei ole ketaste tüüpi võimeline tuvastama (näiteks Windows 7 puhul või kui kettad on riistvara RAID installatsiooniga), siis kasuta spetsiaalset tarkvara, millega saad ketaste tüübi tuvastada - näiteks CrystalDiskInfo ...

...või Speccy. Alternatiivina võid avada ka arvuti kaane ja vaadata seest seda et milliste ketastega tegu on.


Märkus: Kui Sa ostad uue kompuutri, kus on see SSD ketas juba olemas ja avades This PC (My Computer) akna, siis võid seal mõne süsteemi puhul ka seda SSD ketast näha. Alltuleval pildilt on näha, et antud kompuuter tuli koos nii SSD ketta (250 GB) kui ka lisaks sellele ka tavalise kõvakettaga (2 TB). Sinna SSD kettasse on siis ka Windows installitud:

This PC (My Computer)3) Kolmas meetod. Alates 'Windows 10 May 2020 Update' (Windows 10 version 2004) väljalaskest:

Alates 'Windows 10 May 2020 Update' suurest värskendusest saad Win 10 puhul oma ketaste tüüpe kiiresti vaadata ka Task Mangar'i (Tegumihalduri kaudu). 'Task Manager' aknas kuvatakse nüüd ka ketaste tüüpe ja diskreetse graafikakaardi temperatuuri. See hõlbustab Sinu arvutis oleva riistvara vaatamist ja aitab Sul määrata, et milline ketas Sul on, juhul kui Sinu süsteemis on mitu ketast.

See teave kuvatakse Performance vahekaardil. Ava Task Manager (näiteks Ctrl+Shift+Esc klahvidega) ja seejärel kliki "More Details", et leida seda infot:

More Details

See teave kuvatakse Performance vahekaardil.Kui kaua SSD ketas vastu peab ja kas SSD ketta andmeid on võimalik taastada?

SSD ketaste riskifaktorid:

* SSD ketta vanus ise..., aga üldiselt peavad nad kauem vastu kui seda tavalised kõvakettad, SSD kettad töötavad aastaid, isegi üle 10 aasta ja rohkemgi. Mida suurema mahuga SSD ketas, seda elujõulisem ta on.
* Voolukõikumised- ja voolukatkestused - siin aitab UPS seade.
* Kasutaja enda viga, näiteks hooletu kustutamine või vormindamine / formaatimine.
* Viirused...
* SSD ketta partitsiooni kadumine.
* Keskkonnamõjud.
* Operatsioonisüsteemi enda probleemid.

SSD ketas EI ANNA Sulle mingeid hoiatusi, enne kui ta lõplikult üles ütleb. Tema elektroonilsed komponendid ei hakka undama ega ka mingit muud häält tegema - ta lakkab lihtsalt töötamast.

Rikutud SSD ketta andmeid on võimalik taastada, seda ka siis kui Sa teed tema normaalse formaatimise, aga seda saab teha ainult vastavate programmide või teenuste abil. Need tarkvarad on üldjuhul tasulised (tavaliselt $100 ringis), näiteks:

OnTrack EasyRecovery ...

... vastav tarkvara ja sealne teenus ka SSD jaoks),

Wondershare Data Recovery,

Disk Drill,

EaseUS Data Recovery Wizard Free (tema tasuta versiooniga saad 2 GB andmeid taastada).


Juhul kui kasutaja ei suuda ise oma andmeid taastada, siis peab ta lootma andmete taastamise teenusele, sellised teenused ei ole aga odavad ja neid on mõtekas ainult siis kasutada kui tegemist on tõesti väga oluliste andmetega.

SSD ketastelt andmete taastamine on üsna keeruline ja alati ei olegi see võimalik (vähemalt täies mahus) ja seda just eelpool kirjeldatud SSD ketaste TRIM funktsiooni pärast. Seepärast loo alati oma olulistest andmetest välistele meediakandjatele RESERVKOOPIAD ja loo endale ka WINDOWSI INSTALLEERIMISE MEEDIA (USB ja/või DVD plaat - juhis).
UUENDATUD! Tänapäeval tulevad uuemad PCI-Express (PCIe) ja M.2 põhised SSD kettad üha rohkem kasutusse. Kui Sa ostad uue SSD ketta, siis see kasutab kas SATA või siis uuemat NVMe liidest arvutiga ühendamiseks. Traditsioonilised vanemad SATA SSD kettad kasutavad 2,5" vorm-faktorit (form factor).

M.2 on vorm-faktor, mis määrab ära kaardi füüsilise suuruse ja kuju, mille võib sinna M2 pesasse ühendada. See M.2 töötati välja selleks et suurendada ruumi hõivatava pinna vähendamise teel. M.2 pesa on ristkülikukujuline, võimalike laiustega 12, 16, 22 või 30 millimeetrit. Enamik M.2 SSD kettaid on 22 millimeetrise laiusega. Pikkus võib samuti varieeruda: 16, 26, 30, 38, 42, 60, 80 või 110 millimeetrit.

Kui Sa ostad endale uue SSD ketta, siis pööra tähelepanu nii selle vormifaktorile kui ka liidesele, mida ta arvutiga suhtlemiseks kasutab. Selle SSD ketta spetsifikatsioonid peavad vastama Sinu emaplaadil olevatele pesadele kui ka liidestele. Kui Sa näed, et SSD ketast kirjeldatakse kui NVMe, siis ära eelda, et see kasutab automaatselt M.2 vorm-faktorit (vormifaktorit). Samuti, kui Sa näed SSD ketast, mida kirjeldatakse kui M.2, ära arva, et see kasutab NVMe-d. Enne kui Sa otsustad, et mida osta, pööra tähelepanu selle SSD ketta üksikasjalikule spetsifikatsioonile.

Loe kindlasti ka järgmist artiklit: "Mis on M.2 laienduspesa või liides või ühendus (M.2 Expansion slot) ja kuidas seda kasutada? M.2 vs NVMe: mis vahe neil on kui juttu tuleb SSD ketastest?" - link.
pirn 2
Lisa, antud teemaga seotud:

"Kuidas paigaldada uut kõvaketast või SSD ketast oma kompuutrisse? Kompuutri kõvaketta või SSD ketta väljavahetamine - uue ketta installeerimine. | Mis on SMART tehnoloogia ja kuidas seda kõvaketta (HDD) või SSD ketta rikke ennustamiseks kasutada? | Mis on "Surveillance" ("Videojälgimise") ja "NAS" kõvakettad?"


"Mis on M.2 laienduspesa või liides või ühendus (M.2 Expansion slot) ja kuidas seda kasutada?"


"BitLocker vahend. 'BitLocker Drive Encryption' vahendi sisselülitamine ja terve füüsilise kõvaketta (või SSD ketta) või siis eemaldatava ketta krüpteerimine."


Mälukaardid, nende erinevad tüübid ja spetsifikatsioonid. | SD kaartide ostmisest ja kasutamisest - link.


Etteotsa

 
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|..|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008