'Sleep' režiimi (unerežiimi) probleemid

Seitse...Windowsi 'Sleep' režiimi (unerežiimi või puhkerežiimi) probleemid ja nende lahendamise viisid.

 

Mis on 'Sleep Mode' (Unerežiim) ja millised probleemid võivad temaga tekkida?

 

(Käib paljuski ka Windows 10 kohta.)

 

 


 

 

UUENDATUD!

Mis on Sleep režiim ("uinaku"- ehk ooterežiim ehk vähese voolutarbimise režiim)?


Windows Vista, Windows 7, Windows 8/8.1 ja Windows 10 eelsetes versioonides sai kompuutri sulgemiseks kasutada mitut meetodit:

1) Sa võisid kasutada Shut Down parameetrit, et lülitada oma süsteem täielikult välja, mis hoidis küll voolu kokku, kuid sel juhul suleti ka kõik dokumendid ja programmid;
2) Sa võisid panna süsteemi Standby režiimi (Ooterežiimi), kus lülitati välja ainult Sinu arvuti kõvaketas ja monitor / displei ning mis hoidis Sinu pooleliolevad tööd alles (masinat ei lülitatud lõplikult välja). See režiim lubas Sul hiljem oma süsteemi väga kiiresti käivitada;
3) Sa võisid minna ka Hibernate režiimi (Talveune ehk Hübriidunerežiimi), mis salvestas kompuutri käesoleva seisundi kõvakettale ja sulges seejärel masina täielikult, aga kompuutri käivitamine võttis jälle natuke kauem aega (kiiremini kui Shut Down, aga aeglasemalt kui Standby).

Alates Windows Vista operatsioonisüsteemist kasutatakse aga uut Sleep režiimi (uinaku ehk ooterežiimi ehk unerežiimi ehk vähese voolutarbimise režiimi - Sleep Mode), millesse on kombineertud parimad omadused vanadest Standby ja Hibernate režiimidest: Kuidas saavad aga Vista, Windows 7, Windows 8/8.1 ja Windows 10 Sinu jooksvad tööd alles hoida ja teha siis jälle süsteemi käivituse mõne sekundi jooksul? Saladus on selles, et reaalselt ta ei lülita Sinu kompuutrit täelikult välja vaid ta sulgeb kõik asjad, välja arvatud mõned üliolulised komponendid, näiteks nagu CPU (protsessor) ja RAM (füüsiline mälu).

Windows Vistas
saab Sleep režiimi (unerežiimi) minna klõpsates nupule Start ja seejärel nupule Power, mis ongi vaikimisi seadistatud sleep režiimile (vaata alumist pilti). Et nüüd "äratada" oma kompuutrit, selleks vajuta suvalist klahvi - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Sleep nupp


* Windows 7-s aga kui Sa klõpsad nupule Start ja seejärel nupule "Power", mille nimeks on nüüd Shut Down, siis suletakse Sinu kompuuter lõplikult (st ta lülitatakse vooluvõrgust välja), sest antud nupu vaikimisi režiimiks on siin määratud Shut Down režiim:

Sulgeb PC täielikult


Windows 10 puhul kliki Start nupule, seejärel kliki "Power" nupule ja siis vali "Sleep" menüüpunkt:

Windows 10 puhul kliki Start nupule, seejärel kliki "Power" nupule ja siis vali "Sleep" menüüpunkt


...Või tee siis sellel Start nupul paremklikk ja seejärel kliki süsteemikäskude menüüs "Shut down or sign out -> Sleep" valikule:

...Või tee siis sellel Start nupul paremklikk...Windows 7 kasutajatele: Kuna paljud on alates Windows Vista aegadest harjunud kasutama seda Sleep režiimi ja kes soovib Start menüü "Power" nupu vaikimisi režiimiks määrata jälle selle Sleep mode, see tehku järgmist:

1) Kui Sinu SuperBar'il (Tegumiribal) on veel vaba ruumi, siis tee tal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Properties või kui seal ei ole enam vaba ruumi, siis tee Start nupul paremklõps ja vali samuti käsk Properties ning ava seejärel sakk/vahekaart Start Menu.
Selelle lehele on nüüd ilmunud ka üks uus rippmenüü (Power button action), kust saame määrata selle et kuidas meie Start menüü all olev vaikimisi "Shut Down" nupp ("Power" nupp) hakkab välja nägema ja et milline tegevus käivitatakse kui me antud nupule klõpsame.

2) Vali nüüd rippmenüüst "Power button action" parameeter Sleep ja klõpsa seejärel OK:

Vali nüüd rippmenüüst "Power button action" parameeter Sleep ja klõpsa seejärel OK


3) Kui me valime sealt Sleep parameetri, siis sel juhul kui me klõpsame antud Power nupule, mille nimeks sai nüüd "Sleep", siis pannakse meie PC unerežiim (sleep mode) ja antud nupp näeb välja siis selline:

Sleep nupp


Nüüd on seda Power nuppu palju lihtsam seadistada, Windows Vistas pidi selle tegemiseks ronima ei tea kuhu pärapõrgusse...Märkus: Millist ržiimi ikkagi kasutada? Sellele küsimusele ei olegi otsest vastust vaid kõik sõltub Sinu eelistustest, aga minu soovitused:

* Lauakompuutrite ehk statsionaarsete kompuutrite puhul võikski põhiliselt kasutada seda "Sleep Mode" valikut (uinaku -ehk ooterežiimi ehk unerežiimi).

* Aga mobiilsete seadmete puhul on siis kaks sobivat varianti:

- Kui Sa tassid oma mobiilset seadet pidevalt kaasas ja kui vooluvõrku läheduses pole, siis võiks kasutada "Hibernation / Hibernate" režiimi (talveune ehk hübriidunerežiimi). Tema energiatarbimise plaan (Control Panel -> Hardware and Sound -> Power Options -> Change plan settings -> Change advanced power settings) võiks siis olla näiteks järgmine: "Sleep after" - akust 10 min, vooluvõrgust 30 min; "Hibernate after" - akust 30 min, vooluvõrgust 'Never'. Kui Sinu tahvlil või sülearvutil on väga vähe vaba kettaruumi, siis tuleks "Hibernation" režiimi asemel aga kasutada "Sleep" režiimi.

- Kui Sa viid oma mobiilse seadme harva kodust välja ja kasutad temaga töötamiseks vooluvõrku, st lülitad ta elektripistiku külge, siis sobib paremini see "Sleep" režiim.


Lülita oma kompuuter täielikult välja siis kui Sa lahkud kompuutri juurest paariks-kolmeks päevaks või isegi kauemaks ajaks.


!!! Kui kompuuter asub 'Sleep Mode' režiimis, siis ei tohi arvutiplokki lisada uusi seadmeid või ühendada seadmeid arvutiga. Erandiks on välised seadmed, mis kasutavad USB või IEEE 1394 (FireWire) porte.Täpsem selgitus:

Seega, kompuutri väljalülitamise ja tema täieliku sulgemise osas erinevad Windiws Vista, Windows 7, Windows 8/8.1 ja Windows 10 oma eelmistest Windowsi versioonidest. Alates Vistast on kompuutri väljalülitamine ja tema sulgemine kaks täiesti erinevat asja. Kompuutri väljalülitamine (Turning Off) ei lülita arvutit vooluvõrgust välja, ainult kompuutri sulgemine (Shutting Down) lülitab kompuutri täielikult välja ja katkestab temale ka voolutoite andmise.

Kui Sa kasutad Sleep režiimi:

Kui Sa lülitad oma kompuutri välja (Turning off) ja lähed seejuures Unerežiimi (Sleep Mode), siis ta läheb vähese voolutarbimise režiimi (sleep state). Kui minnakse unerežiimi, siis operatsioonisüsteem:

- Salvestab automaatselt kõik pooleliolevad tööd.
- Lülitab ekraani välja.
- Paneb kompuutri ooterežiimi ehk unerežiimi (sleep mode).

Ooterežiimis peatatakse ventilaatorite ja kõvaketta töö ning kompuuter siseneb minimaalse voolutarbimise režiimi, kus kompuutri eelnev tegevus säilitatakse tema mälus. Kui Sa järgmine kord lülitad oma kompuutri sisse, siis ilmub täpselt sama kompuutri seisukord nagu see oli siis kui Sa viimane kord lülitasid oma kompuutri välja.

Märkus: Seega ei ole Sul vaja enne kompuutri väljalülitamist oma töid salvestada; kui arvuti on uinaku režiimis, siis tarvitab ta väga vähe elektrivoolu — eriti vajalik on see sülearvutite puhul (aku töötab kauem).

Kui Sa paned oma lauakompuutri sleep režiimi, siis hakkab arvutiploki Power nupu (või selle kõrval asuva indikaatori) roheline tuli vilkuma. Sülearvutitel hakkab vilkuma tema kaanel asuv vooluindikaatori või aku/batarei indikaatori roheline indikaator (sedasama teeb ta ka siis kui Sa paned Windows XP olemasolul ta Standby režiimi). Paljudel sülearvutitel (seda just vanemate ja Win XP kasutamisel) saab seejärel süsteemi siseneda nii et avad läpaka kaane ja vajutad siis Power nuppu ning logid ennast süsteemi sisse.


Et kompuutrit välja lülitada ja et viia ta ooterežiimi (minimaalsesse voolutarbimise režiimi):
  1. Vista ja Windows 7 jooksutamisel: Kliki nupule Start ja seejärel kliki nupule Sleep (kui see Power nupp on Sul seadistatud Sleep režiimile).
  2. Windows 10 puhul kliki Start nupule, seejärel kliki "Power" nupule ja siis vali "Sleep" menüüpunkt.
PS! Juhul kui Sinu klaviatuuril on vastav Sleep klahv, siis vajuta sellele klahvile (Sleep klahv).


Et kompuutrit ooterežiimist äratada, tee ühte neist:
Sülearvutite puhul käib see läpaka kaane sulgemise-avamise kaudu. Kui Sa sulged oma läpaka kaane, siis siseneb ta sleep režiimi ja kui Sa avad kaane, siis ta ärkab unerežiimist. Paljudel sülearvutitel (seda just vanemate ja Win XP kasutamisel) saab seejärel süsteemi siseneda nii et avad läpaka kaane ja vajutad siis Power nuppu ning logid ennast süsteemi sisse.

Kuna ventilaatorid jms lülitatakse välja, siis on alati kasulikum minna sleep režiimi kui et kompuuter täielikult välja lülitada, pealegi toimub sel juhul arvuti startimine palju kiiremini.Veel "Power" nupust:

Millisel viisil, vaatamata sellele et kas Sa kasutad laua või kaasaskantavat kompuutrit, se Sinu kompuutri Power nupp töötab, see sõltub sellest, et milline on Sinu arvuti riistvara, süsteemi seisukord ja ka süsteemi konfiguratsioon: !!! Kui kompuuter asub unerežiimis, siis ei tohi arvutiplokki lisada uusi seadmeid või ühendada seadmeid arvutiga. Erandiks on välised seadmed, mis kasutavad USB või IEEE 1394 (FireWire) porte.Windows 7. Kompuutri sulgemine (Shutting Down) ja taaskäivitamine (Restarting) siis kui Sul on oma Windows 7-s määratud "Power" nupule vaikimisi režiimiks 'Sleep mode':

Nagu ma juba eelpool mainisin, viib kompuutri väljalülitamine (turning off) arvuti vähese voolukasutamisega ooterežiimi ja teda ei suleta täielikult. Et aga arvutit lõplikult välja lülitada, selleks tuleb ta sulgeda (Shut Down). Selleks, et kompuutrit lõplikult sulgeda, kasuta ühte järgmistest moodustest:
Et kompuutrit välja lülitada ja teda seejärel taaskäivitada (restart), selleks kasuta ühte alljärgnevat tehnikat:

 

Windows 10. Kompuutri sulgemine (Shutting Down) ja taaskäivitamine (Restarting):
Et kompuutrit välja lülitada ja teda seejärel taaskäivitada (restart), selleks kasuta ühte alljärgnevat tehnikat:

Windows 8 (8.1) ja Windows 10 süsteemide puhul kasutatakse nüüd kiiremat buutimise meetodit ja seda teostab uus nn "Fast Startup" (ehk "Fast Boot" ehk "Hybrid Boot" ehk "Hybrid Shutdown") buutimise vahend. See "Fast Startup" funktsioon on vaikimisi sisse lülitatud ja ta astub mängu ainult ühel juhul: kompuutri väljalülitamine (Shut Down) ja sellele järgnev kompuutri sisselülitamine.

Kuna see uus meetod on ka selle unerežiimiga kaudselt seotud, siis soovitan sellest uuest "Fast Startup" funktsioonist lugeda rohkem sealt. Seal on juttu ka selle unerežiimi (Sleep Mode) õigest kasutamisest — Windows 8/8.1 ja Windows 10 kompuutrites. Ja ka sellest et kuidas probleemide korral seda uut funktsiooni välja lülitada.

Etteotsa
'Sleep mode' (Unerežiimi) probleemid ja nende lahendamise viisid:


Millised probleemid võivad tekkida seoses selle 'sleep' režiimiga:

a. Kui Sa olid juba läinud unerežiimi, siis võib Sinu kompuuter mõne sekundi või mõne aja pärast ilma mingi põhjuseta jälle uuesti "ärgata" ja seda loomulikult vastu Sinu tahtmist...
b. Unerežiim ei tööta üleüldse.
c. 'Screen saver' (ekraanisäästja) ei tööta.
d. Kui Sa väljud unerežiimist (st "äratad" oma arvuti), siis on Sinu Internetiühendus kadunud ja Sa pead tema taastamiseks tegema kompuutri ümberlaadimise.
e. Sinu kompuuter läheb ise-enesest unerežiimi, näiteks sel ajal kui Sa lähed vahepeal kööki ja jood ühe õlle ära.


!!! Kõigepealt proovi:

* Kui see unerežiimi probleem tekkis alles äsja ja enne seda oli kõik korras, siis proovi esmalt kasutada süsteemi taastamise (System Restore) vahendit - juhis.

* Nii selle unerežiimi kui ka muude suuremate probleemide korral kasuta SFC instrumenti, et parandada probleemset Windowsi. Kui sellega ei suudetud süsteemi ennast parandada, siis proovi kohe ka seda DISM instrumenti, et tema abil parandada Windows Image ja ka seda, mida ei suutnud see SFC vahend teha - juhis.1) Seadmete draiverid ja programmid:

Windowsi sleep režiimi probleemide põhjustajateks võivad olla seadmete draiverid või siis mõned hiljuti installeeritud programmid.

 

2) Gadgets ehk vidinad (Windows Vista jooksutamisel):

Sleep probleemi võivad põhjustada ka vidinad (gadgets), tee järgmist:

Hakka neid vidinaid ühekaupa välja lülitama ja pärast igat väljalülitamist kontrolli 'sleep' režiimi tööd, nii jõuadki vigase vidinani välja.

Windowsi vidinatest saad ülevaate siit!


3) Programmide ja süsteemikomponentide etteplaneeritud automaatne käivitamine:

Kui Sina ise või Windows või mingi programm muutis neid vaikimisi seadistusi nii et mõni programm või süsteemikomponent käivitatakse teatud ajal automaatselt, siis võib ka see põhjustada unerežiimi mittetöötamise (õigemini süsteemi enneaegse "ärkamise"). Pealegi võib see olla üheks asjaoluks, mis põhjustab Internetiühenduse puudumise pärast seda kui Sa olid ise unerežiimist väljunud ja süsteemi sisenenud.

Kontrolli seda järgmiselt: 4) Kui Sinu süsteem ärkab ootamatult pärast unerežiimi minekut — kontrolli teenuseid, draivereid ja rakendusi...:

Et leida sellise probleemi põhjustajat, kasuta näiteks käsuviiba Powercfg.exe instrumenti, et genereerida Energiatarbimise Aruannet, tee järgmist:

* Ava adminõigustega Command Prompt konsool. Üks meetod selleks on: sisesta Search vahendi otsingukasti cmd.exe ja vajuta seejärel Ctrl+Shift+Enter klahve. Selle sessiooniga avatakse CMD aknas vaikimisi C:\Windows\System32 kaust.

* Sisesta käsuviibale %temp% ja vajuta ENTER.

* Seejärel tipi powercfg /energy käsk ja vajuta ENTER. Nüüd oota umbes üks minut, kuni see Power Settings instrument selle aruande genereerib ja ära tee sel ajal midagi muud.

* Kui see aruande genereerimise protsess sai valmis, siis ilmub sõnum, mis teatab, et kas ta tuvastas mingeid probleeme. Et saada nüüd täielikku aruannet, sisesta käsuviibale energy-report.html ja vajuta ENTER:

Kui see aruande genereerimise protsess sai valmis, siis ilmub sõnum, mis teatab, et kas ta tuvastas mingeid probleeme.


* Pärast selle energy-report.html käsu sisestamist ja ENTER klahvi vajutamist, avatakse see energiatõhususe aruanne automaatselt Sinu brauseris. Kui Sa näed seal hulga neid punase värviga vigu ja hoiatusi, siis ÄRA MURETSE, sest enamik neist esindab täiesti normaalset käitumist ning paljud neist on põhjustatud kasutaja enda vastavatest seadistustest. Need vead ja hoiatused ilmuvad isegi siis kui Sinu unerežiimi -ja ka muuga on kõik täiesti korras.

Kui Sul on aga selle unerežiimiga probleemid, siis uuri just neid aruande loetelu kõige ülemises osas asuvaid punase värviga spetsiaalseid hoiatusi, mis sisaldavad näiteks järgmist sõnumit: "The [service/device/driver] has made a request to prevent the system from automatically entering sleep.". Näiteks, kui selle probleemi põhjustab mingi süsteemi teenus (service), siis uuri seda et millise programmi või utiliidiga / instrumendiga ta seotud on. Kui leiad selle programmi või utiliidi / instrumendi üles, siis kas unistalli ta (ja eemalda see temaga seotud teenus) või siis muuda tema vastavaid sätteid. Sama lugu ka seadmete ja draiveritega...

Allpool siis pilt ka ühest sellisest aruandest, aga antud juhul on selle süsteemiga kõik korras ja ka mingeid unerežiimi probleeme ei esine:

Allpool siis pilt ka ühest sellisest aruandest...5) Kontrolli 'Startup' programme:

Windows 7 jooksutamisel. Koos Windowsi startimisega käivitatakse automaatselt ka paljud tarkvarakomponendid, mis hakkavad tööle taustrežiimil, mõningad neist ei ole vajalikud ja nad võivad põhjustada ka selle unerežiimi probleemi. Tee järgmist: Windows 10 (& Windows 7): Kuidas neid 'startup' programme üles leida ja kuidas neid üleliigseid automaatselt startivaid programme välja lülitada - juhis.6) Kontrolli oma ekraanisäästjaid (Screen Saver) - Windows 7:

Mõned ekraanisäästjad võivad samuti takistada sleep režiimi minemist ja sealt väljatulekut; ekraanisäästjate väljalülitamine või nende vahetamine võib samuti lahendada selle probleemi.
7) Kontrolli võrguseadmete, hiire ja klaviatuuri 'Wake Up Computer' parameetrit:

Ka võrguseadmed võivad põhjustada kompuutri mittesoovitud enneaegse "ärkamise" sleep mode seisundist, st kui Sa viisid oma süsteemi unerežiimi, siis võib ta "ärgata" juba mõne sekundi pärast ilma et Sa seda soovinud oleksid. (Ka High Definition Audio võib põhjustada kompuutri enneaegse ärkamise sleep olekust.)

a) Et saada oma kompuutri seadmetest ja nende draiveritest ülevaadet, ava selleks Device Manager (Seadmete Juhtija), mis on graafiline utiliit ning mis annab detailse info kõikidest installeeritud seadmetest, neile määratud ressurssidest ja nende lisaseadistustest. Device Manager'i saab avada mitmel viisil:

Device Manager

Kliki seal iga kategooria ees olevale "+" sümbolile, et näha antud kategooria all asuvaid eraldi seadmeid.

b) Tee oma võrguseadmel (kategooria Network adapters all) paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Properties. Neid võrguseadmeid võib Sul olla seal mitu tükki, näiteks võrgukaart, kaabelmodem jne...

Vali käsk Properties


Ja sama näide Win 10 süsteemist:

Ja sama näide Win 10 süsteemist


c) Ava Power Management sakk (vahekaart, tab) ja korista linnuke ruudust Allow this device to wake the computer - sel juhul ei "äratata" Sinu kompuutrit sleep režiimist enneaegselt.
Pane linnuke ruutu Allow the computer to turn off this device to save power (sellega lülitatakse antud seade välja siis kui kompuuter läheb sleep režiimi). Kuid juhul kui Sul läheb pärast sleep režiimst väljumist Internetiühendus kaduma, siis korista linnuke ka sellest "Allow the computer to turn off this device to save power" ruudust ära.

Märkus: Sul võib ka seda Power Management kaarti ka mitte olla...

Korista linnuke ära...


d) Ava sealsamas sakk (vahekaart) Advanced ja kontrolli, et sektsiooni Property all asuvatele parameetritele, mis sisaldavad sõna "Wake...", oleksid rippmenüüst Value määratud Disabled väärtus, vaata allasuvat pilti:

Määra neile Disabled väärtus


On välja lülitatud


Märkus: Kõikidel võrguseadmetel ei tarvitse neid parameetreid olla või need on siis natuke erinevad, see sõltub juba Sinu võrgseadme tüübist ja tootjafirmast...


!!! Täpselt samamoodi saad siin seada ka oma hiire ja klaviatuuri antud sätteid, aga siin tuleb neile vastupidi lubada see Allow this device to wake the computer parameeter, sest kui Sinu kompuuter on unerežiimis ja Sa tahad teda "ülesse äratada", siis vajutad suvalist klahvi või liigutad oma hiirt (kõik hiiretüübid ei ärata kompuutrit) ning Sa jõuadki oma elluärganud süsteemi.
Ava sealsamas Device Manager aknas harude Mice and other pointing devices ja Keyboards harude alt oma klaviatuuri ja hiire omadusteaknad ning kontrolli sakilt Power Management see parameeter üle - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Siin tuleb lubada...
8) Uuri järgi, et millised seadmed saavad äratada Sinu süsteemi 'sleep mode' seisundist:

Sellega saad Sa teada, et mis seadmed võivad põhjustada unerežiimi seisundist enneaegse ärkamise ja teisest küljest ka selle, et mis seadmetega Sa saaksid ise oma kompuutri "äratada":

9) Kontrolli kompuutri BIOS / UEFI sätetes oma kompuutris kättesaadavaid 'sleep' sätteid:

Märkus: Veendu, et Sul oleksid installeeritud uuemad videodraiverid ja et ka emaplaadi BIOS / UEFI oleks uuendatud—seda eriti vanemate kompuutrite puhul...


10) Kontrolli ka oma 'Power plan' seadistusi:

- Kliki nupule Start ja tipi Search otsingukasti sõnad power plan ning kliki siis üleval Edit power plan lingile. Windows 10 süsteemis vajuta selleks näiteks Win+Q klahvikombinatsiooni, et avada Search vahendit ja seejärel sisesta tema otsingukasti power plan ning vajuta ENTER:

power plan


- Kui Sa ei taha, et Sinu kompuuter läheks teatud aja mõõdudes ise automaatselt unerežiimi, st siis kui Sa millegagi ei tegele (ei liiguta hiirt ega näpi klaviatuuri või kui lähed kööki õlut jooma jne), siis vali alumisest rippmenüüst parameeter Never. Seejärel kliki Change advanced power settings lingile:

Seejärel kliki Change advanced power settings lingile


- Uues aknas ava Sleep haru allasuv Allow wake timers ja vali talle Disable parameeter. Sellega hoiame ära selle et meie kompuuter ei ärkaks ise unerežiimist üles - ilma meie nõusolekuta...

Vali vastav parameeter


- Nüüd ava sellessamas ülemises aknas Power buttons and lid haru ja veendu, et tema all oleksid määratud needsamad parameetrid mis on siin allasuval pildil ka ära toodud:

Kontrolli parameetrid üle...


Juhul kui Sul on seal midagi muud, siis kliki selle ja seepeale ilmub rippmenüü, kust saadki valida vajaliku seade.11) Kontrolli oma traadita klaviatuuri ja hiirt:

Traadita hiir ja klaviatuur võivad samuti põhjustada kompuutri põhjuseta "ärkamise" sleep režiimist või siis vastupidi ta ei ärka unerežiimist siis kui Sa liigutad oma hiirt või vajutad klaviatuuri klahvi. Kui Sa kasutad optilist hiirt, siis võib ka valguse muutmine põhjustada kompuutri enneaegse ärkamise.Traadita hiire ja klaviatuuri puhul tee järgmist:

 

Optilise hiire (Optical mouse) puhul tee:

Katsu oma hiirele mitte suunata eredat otsevalgust, näiteks laualambi oma...

Märkus: Et kontrollida kas Sinu hiir ja klaviatuur üleüldse toetavad sleep režiimi, selleks tee:

 

12) Kasuta Event Viewer vahendit (Sündmuste vaatajat):

Kasuta Event Viewer'it (tema ülevaade & juhised seal), et tuvastada seda et mis võis põhjustada Sinu süsteemi enneaegse sleep režiimist ärkamise või siis selleks et teha kindlaks mingi muu unerežiimi probleemi põhjustaja.

Toon ka ühe konkreetse näite:

See on väga lihtne näide ja oletame, et Sa panid oma kompuutri unerežiimi (sleep mode) ja seejärel avastasid, et Sinu arvuti "ärkas" iseenesest või siis ta käivitus korraks ning läks seejärel jälle sleep olekusse tagasi. Selline omavoliline tegevus võib põhjustada ka Sinu Internetiühenduse kadumise juhul kui Sa ise olid väljunud sellest sleep režiimist.
Kuna unerežiimist võivad omavolilise ärkamise põhjustada väga paljud asjaolud, siis võiks peale kõige muu käivitada ka selle Event Viewer'i, et vaadata tema viimaseid veateateid. Ja oletame, et Sa näed seal viimaste veateadete loetelus näiteks Windows Media Center'i MCUpdate.exe programmi, mis püüdis võtta oma serveriga ühendust, et seejärel uurida, et kas mingeid Media Center värskendusi (uuendusi) ei ole saadaval. See veateade fikseeriti just umbes samal ajal kui Sinu kompuuter väljus iseenesest sellest unerežiimist. Kuna see MCUpdate.exe aga Internetiga ühendust ei saanud, siis läks kompuuter uuesti vähese voolutarbimise režiimi (sleep mode'i) ja Event Viewer fikseeris ühenduse mittesaamise. Kogu eelnevat arvestades tuleb meil hakata nüüd tegelema selle Media Center'i uuendamismehhanismiga - see asi tuleb tal selle unerežiimi ajaks ära keelata.

Ei saadud ühendustNüüd tuleb teha ühte järgmistest (võib olla läheb ka Sinul seda kunagi vaja):

- Kindlam variant ja seda peaks ka ilma antud näiteta tegema: Kliki Start -> Control Panel -> System and Security -> Change when the computer sleeps (Power Options kategoorialingi all) -> Change advanced power settings (link allosas); seejärel avada Sleep haru, siis avada tema all Allow wake timers ja seada talle Disable parameeter (ülevalpool oli sellest juba ka juttu ning ka pilt on olemas...- mine sinna).
Seda võid teha siis kui Sul ei ole planeeritud mingeid muid ülessandeid mille puhul peaks kompuuter sleep režiimist "ülesse ärkama"; Sa võid igal ajal selle Disable parameetri jälle tühistada kas siis ajutiselt või siis pikemaks ajaks.

NB! Ülaltoodud tegevus aitab mõnikord ka siis kui Sul on pärast sleep režiimist väljumist Internetiühendus kadunud.

- Sa võid ka Windows Media Center'ile endale keelu peale panna ja kuna tema enda kaudu seda teha ei saa, siis tuleb kasutada muid vahendeid. Näiteks kasuta Autoruns programmi: Käivita ta administraatori õigustega, siis ava üleval Scheduled Tasks vaheleht ja korista seejärel linnukesed kõikidest ruutudest, millede järel on keskmises Description veerus toodud ära lause "Windows Media Center Store Update Manager".

- Kasuta Task Scheduler'i abi, et lülitada välja Media Center'i ja muude programmide ning süsteemikomponentide käivitamine sleep režiimi ajal, sellest oli samuti ülevalpool juttu - seal.
13) Kui Sul läks pärast unerežiimist väljumist Internetiühendus kaduma:

Punane rist...


a) Kui kasutad Internetiühenduseks modemit, siis veendu, et talle oleks alla laetud ja installeeritud kõige uuemad draiverid (juhul kui need saadaval on).

Märkus: Mõnede vanemat tüüpi modemite jaoks ei ole mingeid uusi draivereid saada ja Sa pead probleemide korral hakkama mõtlema uuema modemi (parem juba traadita ruuteri) hankimisele...


b) Kui Sul on koduvõrk ja kasutad ruuterit, siis veendu, et talle oleks laetud alla ja paigaldatud uusim firmware (võrkudest ja koduvõrgu loomisest juhis seal).

c) Lülita 'Device Manager' aknas välja "Allow the computer to turn off this device to save power" parameeter, loe sellest siit eelpoolt punkti 6 alt.

d) Lõpeta Explorer.exe protsess ja seejärel restardi ta uuesti; tee järgmist:

* Ava Task Manager ja vajuta selleks CTRL+SHIFT+ESC klahve.
* Ava Processes vaheleht/sakk.
* Märgista protsesside loetelus explorer.exe ja kliki seejärel all nupule End Process.
* Kliki kinnitusaknas nupule End process.
* Vajuta uuesti klahve CTRL+SHIFT+ESC, et avada jälle see Task Manager'i aken.
* Kliki menüüs File käsule New Task (Run...).
* Tipi Create New Task dialoogiaknas Open tekstikasti sõnad %systemroot%\explorer.exe (või lihtsalt explorer.exe) ja kliki seejärel nupule OK.


NB! Sa või eeltoodu asemel kasutada ka märksa paremat meetodit, loe sellest järgmisest juhisest: "Explorer.exe protsessi õige peatamine ja uuesti käivitamine (restartimine) - Windows 7, Vista ja Windows XP" - sealt.


e) Tõmba oma modemi või ruuteri toitejuhe välja (st lülita ta elektrivõrgust välja), oota 15-20 sec ja ühenda ta seejärel vooluvõrku tagasi.f) Mis on IPv4 ja IPv6 protokollid? IPv6 Interneti protokolli sisse -ja väljalülitamine. Kasuta Microsofti enda "Mr Fix It" vahendit / skripti ("Prefer IPv4 over IPv6 in prefix policies" fikseerijat) — ka see võib selle unerežiimi ja muude võrguprobleemide puhul aidata. Alates Windows Vista operatsioonisüsteemist võib kasutada ka uut IPv6 protokolli, mis on käesoleva IPv4 protokolli mantlipärija ja ta on süsteemis ka vaikimisi sisse lülitatud.

Internet Protocol version 6 (IPv6) on Interneti protokolli (IP) kõige uuem versioon, sideprotokoll, mis kindlustab võrkudes asuvate kompuutrite jaoks nende identifitseerimise ja asukohasüsteemi ning suunab liiklust üle Interneti. IPv6 kasutab 128-bit aadressi, võimaldades teoreetiliselt 2128 või ligikaudu 3.4×1038 aadressi. Tegelikult on see number natuke väiksem, kuna mitmed vahemikud on reserveeritud spetsiaalseks kasutamiseks või nad on üldse välistatud. Võimalike IPv6 aadresside koguarv on rohkem kui 7.9×1028 korda suurem kui seda on IPv4 protokollil, mis kasutab 32-bit aadresse ja pakub ainult umbes 4.3 miljardit aadressi. IPv6 aadresse esitatakse näiteks järgmisel kujul: 2011:0cd8:0000:0052:0000:8b2e:0470:7224, siin on siis kaheksa gruppi ja iga grupis on neli kuueteistkümnendesituses sümbolit ning iga grupp on koolonitega (:) eraldatud. Sellist esitusviisi saab aga ka lühemal kujul kuvada: ükskõik millisest grupist eemaldatakse üks või mitu juhtivat nulli, näiteks grupp 0046 konverditakse ümber lihtsalt 46-ks; nullide järjestikused osad asendatakse topeltkooloniga (::) ja aadressis võib seda topeltkoolonit kasutada ainult üks kord. Näiteks esialgne 2001:0db8:0000:0000:0000:ff00:0042:8329 aadress näeb pärast juhtnullide eemaldamist välja selline: 2001:db8:0:0:0:ff00:42:8329 ja pärast järjestikuste nulliosade väljajätmist näeb see aadress välja selline: 2001:db8::ff00:42:8329 Neid IPv6 aadresse võib veel aga ka muul kujul esiatada, näiteks fe80::ed6c:76a4:cc38:1ed4%11

Loopback address (tagasipöördumisaadress / tagasisidestusaadress / silmusaadress) on 0000:0000:0000:0000:0000:0000:0000:0001 ja konverditud kujul näeb ta välja aga selline: ::1 (siin kasutatakse konvertimisel neid kahte eelpool mainitud reeglit). IPv4 protokolli kasutamise puhul on host / localhost arvuti (st kompuutri mille taga Sa ise istud) silmusaadressiks aga 127.0.0.1 (IPv6 puhul siis ::1). Antud aadress on vajalik oma arvuti testimiseks ja omaenda kompuutri poole pöördumiseks. Seda silmusaadressi kasutavad ka arvutisse installitud internetisuunalised rakendused.

Märkus: Võrgus olevat masinat, millel on unikaalne IP aadress, nimetatakse hostiks. Hostiks võib olla tavaline arvuti, aga ka server, võrguprinter, võrguseade jne — kõik seadmed, millele saab määrata IP-aadressi ja millega saab suhelda. Hostinimi ("hostname") on nimi, mis identifitseerib Sinu võrgus antud kompuutrit.


Näiteks oma süsteemi hosts failis näed Sa lisaks ka selliseid märkusi:

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
# 127.0.0.1 localhost
# ::1 localhost

Näiteks kui Sa installeerisid oma masinasse uue võrgukaardi ja selle draiverid, siis võid selle kaardi tööd testida Command Prompt aknas, sisestades sinna käsuviibale ping 127.0.0.1 (või ping localhost) käsu ja vajutades ENTER. (Sinu võrgukaart ei pea olema selleks isegi võrku ühendatud, sest see IP aadress 127.0.0.1 on nn silmusaadress või loopback IP aadress või localhost.)

ping 127.0.0.1


Või näiteks kui Sa panid oma kompuutris üles veebiserveri, siis võid oma brauseri aadressiribale sisestada http://127.0.0.1 (või http://localhost), et saada ligi oma kompuutri veebiserverile (või näiteks kaamerate serverile).


Vanemad ruuterid, modemid, tarkvarad, ISP'd (Interneti teenusepakkujad) ja muud võrguseadmed EI TOETA veel seda uut IPv6 protokolli. Selle uue protokolli realiseerimine ja IPv6 versioonile üleminek nõuab lisakulutusi ja mitte väikseid kulutusi. Täielik üleminek IPv6 protokollile võtab seega aega. IPv6 asendab IPv4 protkolli pikkamõõda ja esialgu jäävad nad kõrvuti töötama. Sa võid tulevikus kontrollida seda et kas Sinu Interneti teenusepakkuja juba pakub seda IPv6 protokolli näiteks järgmistel aadressidel:

https://test-ipv6.com/

http://ipv6-test.com/

https://whatismyip.network/ipv6-test-how-check-tool-verify-vs-ipv4/Lähme nüüd edasi selle unerežiimi (& muude võrguühenduse) probleemiga. Seda IPv6 tuge ennast EI TOHIKS probleemide korral välja lülitada, näiteks sellesama unerežiimi või muu suurema võrguvea korral. Kuigi selle IPv6 protokolli väljalülitamine ei riku Sinu Internetiühendust, aga ta võib muid probleeme tekitada, sest ta on seotud Windowsi komponentidega. Erinevalt Windows XP opsüsteemist, ei saa kõrgemates Windowsites seda IPv6 uninstallida, aga teda võib see-eest välja lülitada.

Ka Microsoft ise ei soovita seda Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6) protokolli välja lülitada.

Seda TCP/IPv6 protokolli ja tema komponente saab süsteemis välja lülitada (või uuesti sisse lülitada) mitme meetodiga, aga ma soovitan selleks kasutada Microsofti enda soovitatut - link. Nende Microsofti skriptide kasutamisel luuakse enne alustamist ka süsteemi taastepunkt ja seega saab vajadusel oma süsteemi tagasi kerida.

Sealt Microsofti veebsaidist saab alla laadida mitu erinevat skripti-fikseerijat (nõustajat) ja seda nii TCP/IPv6 protokolli enda kui ka tema komponentide väljalülitamiseks ning vajadusel ka uuesti sisselülitamiseks. Microsoft ise soovitab probleemide korral kasutada just seda “Prefer IPv4 over IPv6 in prefix policies” fikseerijat / nõustajat - teegi seda!

* Käivita see 'MicrosoftEasyFix...mini.diagcab' fail ja kliki Next ning Next:

Käivita see 'MicrosoftEasyFix...mini.diagcab' fail ja kliki Next ning Next


* Kui valmis, kliki nupule Close ja tee arvuti restart:

Kui valmis, kliki nupule Close ja tee arvuti restart


Märkus: Sa võid ka Windowsi Registri kaudu selle TCP/IPv6 protokolli kas väja või siis uuesti sisse lülitada:

* Ava Registry Editor ja otsi seal vasemas paanis üles HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip6\Parameters\ alamvõti.

* Märgista see "Parameters" alamvõti, tee seejärel parempoolses paanis tühjal kohal paremklikk ja vali New > DWORD (32-bit) Value.

* Pane sellele uuele kirjele nimeks DisabledComponents ja vajuta ENTER.

* Nüüd tee sellel kirjel 2x klikk ja seejärel tee ühte järgmistest:

- Kui Sa tahad selle IPv6 protokolli välja lülitada, siis pane antud kirje väärtuseks 0xFF ja kliki OK.

- Kui Sa olid varem selle TCP/IPv6 protokolli mingitel põhjustel välja lülitanud ja tahad seda nüüd uuesti sisse lülitada, siis pane antud DisabledComponents kirje väärtuseks 0, mis lülitab kõik IPv6 komponendid uuesti sisse (st taastab Windowsi vaikimisi sätted). Sa võid ka selle DisabledComponents kirje kustutada:

...siis pane antud kirje väärtuseks 0


* Seejärel tee kompuutri restart.


Kui Sa avad pärast seda Command Prompt akna ja sisestad tema käsuviibale ipconfig /all käsu ning vajutad ENTER, siis näed seda et kas Sul on lubatud mõlemad IPv4 ja IPv6 protokollid või siis ainult see IPv4 protokoll.

Järgmiselt pildilt on näha, et antud süsteemis on see IPv6 välja lülitatud ja kasutatakse ainult IPv4 protokolli:

Järgmiselt pildilt on näha, et antud süsteemis on see IPv6 välja lülitatud ja kasutatakse ainult IPv4 protokolli


Sedasama saab näha ka 'Settings > Network & Internet > Status' lehe ja selle "View your network properties" lingi kaudu. Ka siin on näha, et see IPv6 on antud süsteemis välja lülitatud:

Ka siin on näha, et see IPv6 on antud süsteemis välja lülitatud


Järmisest kahest pildist on aga näha, et see IPv6 protokoll on antud süsteemis uuesti jälle sisse lülitatud:

see IPv6 protokoll on antud süsteemis jälle sisse lülitatud - 1

see IPv6 protokoll on antud süsteemis jälle sisse lülitatud - 2g) Lülita välja Bonjour DNS Responder Service teenus (see elimineerib mõnikord ka sleep režiimi mitteminemise probleemi):

Bonjour (teda tuntakse ka kui null-konfiguratsiooniga võrgutööd) lubab IP võrkudes automaatselt leida kompuutreid, seadmeid ja IP võrkude teenuseid. Ta kasutab standardseid IP protokolle, et seadmed saaksid üksteist automaatselt leida ilma et me peaksime sisestama IP aadresse või siis seadistama DNS servereid.
Kui Sa installeerisid mingi Apple tarkvara (näiteks iTunes'i) või Adobe tarkvara (näiteks Premiere Pro) või Skype või Safari jne tarkvara, siis luuakse Sinu Program Files alla ka uus 'Bonjour' nimeline kaust. Ühtlasi käivitatakse automaatselt ka mDNSResponder.exe nimega protsess, mida ei saa Windows Task Manager'i akna kaudu sulgeda.

- Sa võid selle Bonjour Service teenuse lülitada Services applet'i kaudu üleüldse välja (st panna talle seal Disabled parameetri): 1) Kliki Start -> Run ja tipi services.msc ning vajuta ENTER (või kliki nupule Start, tipi Search otsingukasti sõna services.msc ning vajuta ENTER). 2) Seejärel otsi üles Bonjour Service nimeline teenus, märgista ta ja kliki vasemal üleval Stop lingile. 3) Nüüd tee sellel Bonjour Service teenusel 2x klõps, vali uues aknas "Startup type" rippmenüüst Disabled parameeter ja kliki nupule OK ning sulge Services applet.

- Sa võid selle Bonjour teenuse ka unistallida: Näiteks Start -> Default Programs -> Programs and Features kaudu või siis näiteks Revo Uninstaller tarkvara abil.

!!! Lülita Bonjour teenus välja või uninstalli see ainult sel juhul kui Sa ei kasuta teisi programme, mille tööks ta on vajalik, näiteks kui Sul on koduvõrk ja ühiskasutatav printer või kui Sa kasutad iTunes tarkvara koos failide jagamisega jne. Kui tekivad probleemid, siis lülita see teenus uuesti sisse ja ära kohe teda uninstalli (desinstalleeri). Näiteks kui Sa kasutad iTunes tarkvara, siis ilmub pärast Bonjour teenuse väljalülitamist ja iTunes programmi käivitamist järgmine teade:

Ilmus teade...


Kui Sa ei kasuta neid ülaltoodud teenuseid (st oma muusika teistega jagamist, muusika kuulamist AirPlay kõlarite kaudu, Apple TV vaatamist ja iPhone ning iPod touch "Remote" funktsiooni), siis kliki siin nupule OK ja jätagi see Bonjour teenus väljalülitatuks või siis uninstalli ta lõplikult.


h) Tee kompuutri restart (taaskäivitamine) ja see taastab Internetiühenduse praktiliselt alati. Kuid sel juhul pead Sa seda restarti iga kord tegema nii et proovi ikka ka muid eeltoodud lahendusi...14) Kui Windows ei ärka unerežiimist, siis proovi ka järgmisi vahendeid:

a) Käivita Windowsi enda sisseehitatud tõrkeotsija. Mine 'Settings > Update & Security > Troubleshoot' lehele ja käivita sealt paremast paanist see "Power" tõrkeotsija.

b) Lülita välja see "Fast startup" buutimise meetod, sellega elimineerid ka muid probleeme... - juhis.PS! Loe ka võrgutöö muudest probleemidest, vigade leidmisest ja nende parandamisest sealt. Ootamatult katkenud Internetiühenduse taastamisest - sealt.

Etteotsa
Kuidas vältida pärast Sleep režiimist väljumist sisselogimise ekraani ('logon screen') ilmumist:


a) Pärast seda kui Sa väljusid unerežiimist (vähese energiatarbimise režiimist), võib Sulle ilmuda üsna tüütu sisselogimise ekraan, kuhu Sa pead sisestama oma parooli juhul kui see Sul loodud oli. Et seda ekraani vältida, tee järgmist:

- Kliki Start, tipi Search otsingukasti sõna powercfg.cpl ja vajuta ENTER (või tipi lihtsalt sõna power ja vali ülevalt otsingutulemustest Choose a power plan link);
- Kliki akna vasemas paanis Require a password on wakeup lingile;
- Kliki Change settings that are currently unavailable lingile;
- Aktiveeri Password protection on wakeup sektsioonis Don't require a password parameeter (raadionupp) ja kliki nupule Save changes - pilt.


b) Kui Sa kasutad ekraanisäästjaid, siis veendu ka selles et tema aknas oleks annuleeritud vastav parooli sisestamist nõudev parameeter:

• Tee töölaual paremklõps ja vali käsk Personalize;
• Kliki paremal all Screen Saver;
• Korista linnuke ruudust On resume, display logon screen (juhul kui ta peaks seal olema)
• Kliki OK - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Korista linnuke ära


Windows 10 süsteemis mine Settings äppi ja liigu seal 'Accounts > Sign-in options' lehele, kus vali parempoolses paanis "Require sign-in" oblasti rippmenüüst "Never" valik:

NeverKui Sa oled oma kompuutri ainuke kasutaja, siis Sa võid oma süsteemi sisselogimise teha kiiremaks nii et pärast kompuutri käivitamist või ümberlaadimist ei ilmugi see tüütu sisselogimise ja parooli sisestamise 'Logon Screen' ekraan (unerežiimi kohta see ei kehti) - juhis seal.


Windows 8 (8.1) ja Windows 10 süsteemide puhul kasutatakse nüüd kiiremat buutimise meetodit ja seda teostab uus nn "Fast Startup" (ehk "Fast Boot" ehk "Hybrid Boot" ehk "Hybrid Shutdown") buutimise vahend. See "Fast Startup" funktsioon on vaikimisi sisse lülitatud ja ta astub mängu ainult ühel juhul: kompuutri väljalülitamine (Shut Down) ja sellele järgnev kompuutri sisselülitamine.

Kuna see uus meetod on ka selle unerežiimiga kaudselt seotud, siis soovitan sellest uuest "Fast Startup" funktsioonist lugeda rohkem sealt. Seal on juttu ka selle unerežiimi (Sleep Mode) õigest kasutamisest — Windows 8/8.1 ja Windows 10 kompuutrites. Ja ka sellest et kuidas probleemide korral seda uut funktsiooni välja lülitada.

Etteotsa

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008