Windows 7 (ka Vista) süsteemi taastamine

Seitse...Windows 7 (ka Vista) süsteemi taastamine või parandamine 'System Recovery Disc' plaadi ja 'System Recovery Options' ekraani abil

 

 

System Recovery Disc vahendi vajalikus ja süsteemi taastamisplaadi loomineNB!
Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber), aga Internet Explorer 8 brauseriaknas klõpsa aadressiriba paremas otsas asuvale värskendamisnupule IE 8 Refresh nupp.


System Recovery Disc (System Repair Disc) plaadi vajalikus:


Kui Sul juhtus oma Windows 7 (ja Vistaga) midagi väga tõsist või kui Sa ei suuda isegi teha kompuutri alglaadimist, et siseneda Windows 7-sse. Veel on teda hea kasutada System Restore käivitamiseks ja süsteemi taastamiseks temast varem tehtud reservkoopia abil.
Ühesõnaga Sa saad selle System Recovery Disc plaadi abil teha kompuutri alglaadimise ja seejärel minna System Recovery Options ekraani, kustkaudu Sa võid käivitada sellised vahendid nagu:

* Startup Repair (alglaadimise parandamine - juhul kui Sul ei õnnestu isegi kompuutri buutimine);
* System Restore
(süsteemi mingisse varasemasse kuupäeva tagasiviimine - paljudel juhtudel õnnestub see ainult siitkaudu);
* Complete PC Restore (süsteemi täielik taastamine eelnevalt tehtud reservkoopiast);
* Memory Diagnostic Tool (mälu diagnostika - ka vajalik, juhul kui ei õnnestu süsteemi alglaadimine jne...);
* Command Prompt
(CMD on tekstipõhine konsool, mis lubab Sul täita paljusid ülessandeid konsooli käsureale käskude, mida Sa soovid käivitada, tippimise teel);
* !!! Juhul kui Sul on OEM kompuuter eelinstalleeritud Windowsiga (selline süsteem on enamikel), siis võib selles System Recovery Options aknas olla ka süsteemi tehase algseisundisse (algseadistusteni) tagasiviimise parameeter (näiteks käsk "Dell Factory Image Restore") ja siitkaudu saadki enda esialgse süsteemi taastada.

NB! Tegelikult saab sellele System Recovery Options aknale ligi mitmel moel:

* System Recovery Disc (System Repair Disc) plaadi abil;
* Windows 7 DVD plaadi abil;
* OEM kompuutrite puhul poest kaasaantud "parandusplaadi" abil (juhul kui see kaasa anti) või siis Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) menüü käsu Repair Your Computer kaudu juhul kui see käsk seal olemas on.

Kõigist neist võimalustest tuleb allpool ka juttu...


'System Recovery Disc' plaadi tegemine:

1) Klõpsa nupule Start ja tipi Search kasti sõnad system repair disc;
2) Klõpsa üleval otsingutulemustes reale Create a System Repair Disc - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Kõpsa üleval reale 'Create a System Repair Disc'


3) Pane CD plaat oma CD/DVD-ROM seadme sahtlisse ja klõpsa nupule Create disc:

Klõpsa Create disc


4) Algab taastamisplaadi loomine:

Oota...


5) Kui valmis, siis ilmub loosung, mis palub Sul sellele plaadile kirjutada mingi pealkiri ja pakutakse välja "Repair disc Windows Vista 32-bit", Sina aga võta plaat sahtlist välja ja kirjuta cd plaadile näiteks "Windows 7 taastamisplaat" või "Windows 7 elluäratamise plaat" või midagi muud...

kirjuta midagi...


6) Ja ilmubki viimane aken, kus klõpsa nupule OK, võta plaat sahtlist välja ja kirjuta talle pealkiri...

Klõpsa OKNB! System Recovery Disc plaadi võib luua ka Windows 7 Backup and Restore utiliidi kaudu.


System Recovery Disc
(Süsteemi Taastamisplaadi) kasutamine, et pääseda ligi 'System Recovery Options' instrumentidele


1) Pane kompuutri BIOS'is alglaadimise seadmeks CD/DVD-seade (Kuidas? Info sellest siin).
Pane System Recovery Disc (System Repair Disc) oma CD/DVD-ROM seadme sahtlisse;
2)
Tee kompuutri restart ja kohe alguses, kui ilmub kiri "Press any key...", vajuta kiiresti suvalist klahvi - pilt.


3) Ilmub must ekraan kirjaga "Windows is loading files...":

Laeb failid...


4) Ilmub System Recovery Options esimene aken, kus valime Estonian + Next:

Vali 'Estonian' ja kliki Next


5) Seejärel otsitakse Sinu kompuutrisse installeeritud Windows'i operatsioonisüsteeme - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Otsitakse installitud opsüsteeme


5)
Ilmub System Recovery Options teine aken, kus on kõikide installitud Windows'i opsüsteemide loetelu, märgistame vajaliku (nt Windows 7-e) ja klõpsame Next. Kui meil on ainult üks operatsioonisüsteem, siis ei ole siin midagi valida vaid märgistame selle ainsa Windows'i ja klõpsame Next.
(KUI SUL ON OMA SÜSTEEMI INSTALLEERITUD MITU OPERATSIOONISÜSTEEMI, SIIS SAAB ÜHESÕNAGA SIIN LIGI KÕIKIDELE OMA INSTALLITUD WINDOWS VISTA VÕI WINDOWS 7 OPSÜSTEEMIDELE - NENDE ERINEVATELE VERSIOONIDELE. WINDOWS'I VARASEMAID VERSIOONE EGA KA MUID OPSÜSTEEME SIIN EI KUVATA!)

Märkus: Kui siin ei ole Windows 7't või kui aken on tühi, siis klõpsa ikkagi Next.

Järgmiselt pildilt on näha, et kompuutrisse on installeeritud ainult üks operatsioonisüsteem - Windows 7 - pilt.


Sellelt pildilt on aga näha, et arvutisse on installitud mitu opsüsteemi ((Windows Vista, Windows 7 ja Windows 7 VHD (virtuaalkettale)) - seega on siin tegemist multi-boot süsteemiga. Märgista siin vajalik ja klõpsa Next - pilt.


6) Ja i
lmubki System Recovery Options kolmas aken, kus ongi valikuvõimalused: Startup Repair, System Restore jne...

Vali siit vajalik vahend...


NB! Kui Sul on OEM kompuuter eelinstalleeritud Windows 7 (või Vistaga) ja juhul kui tootja tegi Sinu kõvakettale spetsiaalse RECOVERY partitsiooni, siis System Recovery Disc (System Repair Disc) plaadi kaudu sellele ligi ei saada. Antud "RECOVERY" vahendit saab kasutada süsteemi tagasiviimiseks tehase algseadistusteni ainult siis kui me valime Advanced Boot Options menüüst Repair Your Computer parameetri, millega jõuame samuti siia System Recovery Options viimasesse instrumentide valikuaknasse. (Edaspidi tuleb sellest ka juttu...)

ÜlesseWindows 7 DVD plaadi kasutamine, et pääseda ligi 'System Recovery Options' instrumentidele


Juhul kui Sul on olemas Windows 7 installeerimise DVD plaat, siis võid ka seda kasutada, et jõuda sinna System Recovery Options ekraani:

1) Pane kompuutri BIOS'is alglaadimise seadmeks CD/DVD-seade (Kuidas? Info sellest siin) ja seejärel pane Windows 7 DVD plaat oma CD/DVD seadme sahtlisse;

2) Tee kompuutri restart ja kohe alguses, kui ilmub kiri "Press any key...", vajuta kiiresti suvalist klahvi - pilt.


3) Ilmub must ekraan kirjaga "Windows is loading files...":

Laeb failid...4) "Starting Windows..." must ekraan; Windows 7'l on nüüd ka uus animeeritud laadimisekraan (Boot Screen):

Stardib


Esimene bootlogo>>>>>>Teine Bootlogo>>>>>>Kolmas Bootlogo


5) Vali keeleseadistused, st vali teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" ja klõpsa Next - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Vali teisest rippmenüüst 'Estonian (Estonia)' ja klõpsa Next


6) Klõpsa vasemal all nupule Repair your computer:

Klõpsa lingile 'Repair your computer'


7) Seejärel otsitakse Sinu kompuutrisse installeeritud Windows'i operatsioonisüsteeme:

Otsitakse installitud opsüsteeme8) Ilmub System Recovery Options aken, kus on kõikide installitud Windows'i opsüsteemide loetelu, märgistme vajaliku (nt Windows 7-e) ja klõpsame Next. Kui meil on ainult üks operatsioonisüsteem, siis ei ole siin midagi valida vaid märgistame selle ainsa Windows'i ja klõpsame Next.

(KUI SUL ON OMA SÜSTEEMI INSTALLEERITUD MITU OPERATSIOONISÜSTEEMI, SIIS SAAB ÜHESÕNAGA SIIN LIGI KÕIKIDELE OMA INSTALLITUD WINDOWS VISTA VÕI WINDOWS 7 OPSÜSTEEMIDELE - NENDE ERINEVATELE VERSIOONIDELE. WINDOWS'I VARASEMAID VERSIOONE EGA KA MUID OPSÜSTEEME SIIN EI KUVATA!)

Märkus: Kui siin ei ole Windows 7't või kui aken on tühi, siis klõpsa ikkagi Next.

Järgmiselt pildilt on näha, et kompuutrisse on installeeritud ainult üks operatsioonisüsteem - Windows 7 - pilt.


Sellelt pildilt on aga näha, et arvutisse on installitud mitu opsüsteemi ((Windows Vista, Windows 7 ja Windows 7 VHD (virtuaalkettale)) - seega on siin tegemist multi-boot süsteemiga. Märgista siin vajalik ja klõpsa Next - pilt.9) Ja ilmubki System Recovery Options kolmas aken, kus ongi valikuvõimalused: Startup Repair, System Restore jne...

Vali siit vajalik vahend...


NB! Kui Sul on OEM kompuuter eelinstalleeritud Windows 7 (või Vistaga) ja juhul kui tootja tegi Sinu kõvakettale spetsiaalse RECOVERY partitsiooni, siis System Recovery Disc (System Repair Disc) plaadi kaudu sellele ligi ei saada. Antud "RECOVERY" vahendit saab kasutada süsteemi tagasiviimiseks tehase algseisundisse ainult siis kui me valime Advanced Boot Options menüüst Repair Your Computer parameetri, millega jõuame samuti siia System Recovery Options viimasesse instrumentide valikuaknasse. (All on kohe sellest ka juttu...)

Ülesse


Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) menüü kasutamine, et pääseda ligi 'System Recovery Options' instrumentidele—OEM kompuutrite puhul:


Tegelikult Sul ei peagi seda Windows 7 installeerimise plaati olema, sest Sa saad sinna Win 7 taastamiskeskkonda minna ka klahvi F8 abil, sest Windows 7 puhul on tema Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) menüüs olemas ka selline käsk nagu "Repair Your Computer" mille abil me saamegi ligi System Recovery Options ehk Windows Recovery Environment vahenditele.

Märkus: Windows Vista puhul seda "Repair Your Computer" parameetrit seal menüüs vaikimisi ei ole, aga osa OEM kompuutrite tootjaid on paigaldanud kõvakettale ka spetsiaalse partitsiooni (RECOVERY jaotus/oblast), mille abil sai oma süsteemi viia "õnnetuste" korral tagasi tema tehase algseadistusteni, st sellisesse staadiumi nagu ta oli Sul siis kui Sa ta poest ostsid...
Ja juhul kui selline partitsioon on olemas, siis pannakse ka Advanced Boot Options menüüsse vastav käsk, mille abil sai antud partitsioonile ligi ning käivitada kompuutri taastamise.
Advanced Boot Options menüüs on selliseks käsuks tavaliselt seesama "Repair Your Computer" käsk ja antud käsu abil saab siis minna sinna eelpool räägitud System Recovery Options aknasse, kus on peale kõige muu ka kompuutri tehase algseisundisse viimise parameeter.

Kuid Windows 7 puhul on see Repair Your Computer käsk juba igal juhul olemas sõltumata sellest et kas Sul on OEM arvuti või ta ei ole seda... Seega kasutaja ei vaja Win 7 installeerimise DVD plaati, et putitada oma kokkukukkunud süsteemi ülesse.
Kuid võib kasutada ka Win 7 DVD plaati juhul kui ta olemas on ja kui Sinu süsteem on täiesti töövõimetu...Kui Sul on ainult üks operatsioonisüsteem (nt Windows 7):

1) Tee kompuutri ümberlaadimine ja kohe buutimise alguses vajuta kiiresti mitu korda klahvi F8;
2) Sa jõuad seejärel Advanced Boot Options menüüsse, kus on esimeseks menüüpunktiks Repair Your Computer ja ta on vaikimisi ka märgistatud, kui ta seda ei ole, siis vali ta oma noolklahvidega ja vajuta klahvile ENTER:

Vali esimene punkt


3) Ilmub must ekraan kirjaga "Windows is loading files...":

Laeb failid...4) Ilmub System Recovery Options dialoogiaken, kus vali rippmenüüst Estonian parameeter (klaviatuuritüüp) ja klõpsa Next:

Vali 'Estonian' ja kliki Next


5) Järgmises aknas vali ülemisest rippmenüüst enda kasutajanimi või kui Sa oled ainuke kasutaja, siis on ta seal juba valitud. Alumisse tekstilahtrisse tipi parool, juhul kui Sa olid selle varem määranud, kui parooli ei ole, siis klõpsa lihtsalt nupule OK:

Vali kasutaja ja tipi parool


6) Ja ilmubki System Recovery Options kolmas aken, kus ongi valikuvõimalused: Startup Repair, System Restore jne...

Vali siit vajalik vahend...


Kui Sul on dualboot või multi-boot süsteem, kuhu on installitud kaks või rohkemat opsüsteemi:

Siin käib asi samamoodi, ainult et Sul tuleb seda klahv F8't vajutada natuke teises kohas...

1) Tee kompuutri restart ja nüüd ära vajuta kohe klahvi F8 vaid oota kuni jõuad Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraani. Seal vali siis noolklahvide abil Windows 7 või mingi muu Windows, siis vajuta ENTER ja kohe seejärel kiiresti klahvi F8:

Windows Boot Manager'i ekraan


2) Edasi toimub kõik samamoodi nagu siin kohe eelpool kirjeldati. Sa jõuad Advanced Boot Options menüüsse, kus on esimeseks menüüpunktiks Repair Your Computer ja ta on vaikimisi ka märgistatud, kui ta seda ei ole, siis vali ta oma noolklahvidega ja vajuta klahvile ENTER:

Vali esimene punkt


3) Ilmub must ekraan kirjaga "Windows is loading files..." (pilt eelpool).
4) Ilmub System Recovery Options dialoogiaken, kus vali rippmenüüst Estonian parameeter (klaviatuuritüüp) ja klõpsa Next (pilt on eelpool);
5) Järgmises aknas vali ülemisest rippmenüüst enda kasutajanimi või kui Sa oled ainuke kasutaja, siis on ta seal juba valitud. Alumisse tekstilahtrisse tipi parool, juhul kui Sa olid selle varem määranud, kui parooli ei ole, siis klõpsa lihtsalt nupule OK (pilt on eelpool);
6) Ja ilmubki System Recovery Options kolmas aken, kus ongi valikuvõimalused: Startup Repair, System Restore jne...

ÜlesseSystem Recovery Options akna vahendite/instrumentide kasutamineKui Sa oled jõudnud sellesse System Recovery Options aknasse, siis saad seal kasutada järgmisi instrumente:


1) Rikutud või puuduvate süsteemifailide asendamine Startup Repair instrumendi abil:


Startup Repair on selles System Recovery Options menüüs kõige esimeseks elemendiks ja ta on ette nähtud rikutud või puuduvate süsteemifailide asendamiseks. Üldiselt, kui Sa ei tea, et miks Windows 7 ei käivitu, siis võid alustada alati sellest Startup Repair vahendist. (Mõningatel juhtudel võib antud instrument ka automaatselt käivituda.) Pärast tema valimist, alustab Startup Repair vahend probleemi lahendama ja kui asi õnnestub, siis ilmub järgmine aken:

vajuta finish


Klõpsa nupule Finish ja seejärel tehakse restart, kui kõik sai korda, siis laetakse Sind otse Windows'isse. Kui aga mingi viga jäi parandamata, siis laetakse Startup Repair uuesti. Kui Sa soovid saada rohkem infot selle kohta, et mida see Startup Repair korda saatis, siis võid klõpsata lingile Click here for diagnostic and repair details.

Kui Startup Repair ei ole aga suuteline probleemi lahendama, siis näed umbes taolist akent, mis soovitab võtta ühendust Microsoft'iga:

probleem lahendamata


2) System Restore kasutamine:


Kui Startup Repair vahend ei lahenda Sinu probleemi või kui Sa arvad, et tegu ei ole süsteemifailides (näiteks oletad, et hoopis mingi seadme draiver võib olla vigane), siis võid Sa System Restore abil viia oma süsteemi tagasi tema eelmisse stabiilsesse konfiguratsiooni.

System Restore vahendist saad ülevaate aadresslit: http://landfield.pri.ee/Windows_7/Win_7_systemrestore.html

Ainuke vahe selle System Restore kasutamisel Windows 7 sees ja tema kasutamisel Windows Recovery Environment'i sees, on see, et Windows Recovery Environment'is ei looda uut restore point'i (taastamispunkti). Seega, kui Sa ei ole tulemusega rahul, siis ei saa Sa kasutada ühtegi lihtsat meetodit, et seda taastamist tühistada. Teisest küljest Sa sisened sinna Windows Recovery Environment'i selle veendumusega, et midagi ei ole ju kaotada, pigem vastupidi, võita võib palju...


3) System Image Recovery:


Kui Sa tegid varem Windows Backup programmi abil oma süsteemikettast ülesvõtte/varukoopia (nn image backup'i), siis võid Sa Windows Recovery Environment'is kasutada System Image Recovery käsku, et taastada see varukoopia. Sellega asendad Sa täielikult oma ketta sisu ja see moodus võib mõnikord olla ainuke efektiivne ning kiire moodus oma kokkujooksnud süsteemi päästmiseks.

Selle meetodi kasutamisel peab meeles pidama, et kõik failid, programmid, dokumendid ja muudatused, mis Sa tegid pärast selle image backup'i loomist, lähevad kaduma—seega püüa regulaarselt teha oma süsteemikettast image backup (st täielik varukoopia).

Kui Sul on aga palju olulisi dokumente, mis olid loodud pärast viimast image backup'i tegemist, siis on ka üks moodus nende päästmiseks: Sa võid siin Windows Recovery Environment keskkonns veel enne System Image Recovery käsu kasutamist kopeerida nad mingile eemaldatavale salvestusseadmele (nt oma USB mälupulgale). Sa võid Windows Recovery Environment'is kasutada selleks Command Prompt parameetrit, millest tuleb siin ka hiljem juttu.

Sa võid kasutada System Image Recovery't, et taastada varukoopia, mida hoitakse suvalisel lokaalsel kettal, välisel USB kõvakettal või siis CD või DVD plaatide komplektil. Kui Sa kasutad selleks oma CD/DVD plaate, siis pane CD-ROM seadme sahtlisse esmalt oma varukoopia komlekti viimane plaat, enne kui Sa klõpsad käsule System Image Recovery.Sel juhul leiab programm Sinu varukoopia ülesse ja alustab taastamist. Kui Sa paned oma varukoopia plaatidekomplekti esimese plaadi (või mingi muu), siis ei leita Sinu backup image't ülesse.

Kui Sul oli varem loodud rohkem kui üks varukoopia, siis vali avanevas aknas Restore a different backup parameeter ja klõpsa Next. Seejärel näed Sa kõiki oma olemasolevaid varukoopiaid, milledest vali sobiv backup image ja klõpsa jälle Next jne.

NB! Kui Sa kasutad System Image Recovery't, et taastada varukoopiad kahele või enamale "puhtale" kõvakettale, st ketastele, mis ei oma signatuure ja partitsioone, siis taastamisprotsess ei õnnestu.
Et asi õnnestuks, mine Recovery Environment command prompt aknasse ja kasuta seal Diskpart käsku, et luua oma ketastele partitsioonid ja seejärel nad formaatida ('format' - ümbervormindamine). Seda käsku on ainult siis vaja kasutada, kui Sinu kompuutris on kaks või enamat fikseeritud puhast kõvaketast.


4) Windows Memory Diagnostic instrumendi käivitamine:


Kui Startup Repair ei suuda Sinu süsteemi käivitada ja kui nii System Restore kui ka System Image Recovery ei suuda süsteemi viia normaalsesse olekusse, siis võib tegu olla rikutud mäluga.
Et seda hüpoteesi testida, klõpsa seal Startup Recovery Options menüüs Windows Memory Diagnostic parameetrile. Seejärel küsitakse Sult, et kas tuleb kohe teha restart, et kontrollida mälu või siis teha seda järgmisel ümberlaadimisel. Vali loomulikult see esimene variant. Sa võid igal ajal vajutada klahvi F1, et tellida omaduste ekraani, kust saab valida Basic, Standard või siis Extended testimise. Kui Sa oled seal oma valikud jm seadistused teinud, vajuta klahvi F10, et jätkata.
Sinu süsteem teeb testimise järel restardi, kui ta seda suudab ja tulemus kuvatakse siis kui Sa logid ennast sisse.


5) Töötamine Command Prompt'iga:


Windows Recovery Environment Command Prompt on tekstipõhine konsool, mis lubab Sul täita paljusid ülessandeid konsooli käsureale käskude, mida Sa soovid käivitada, tippimise teel. Need käsud lubavad Sul teostada ülessandeid, mis on seotud Sinu kõvakettal asuvate failide juhtimise, kõvaketastele jaotuste loomise ja nende formaatimise, Winndows'i laadimise konfigureerimise, failide kustutamise ja kopeerimise, kompuutri kahjurite suhtes skaneerimise ja paljude muude ülessannetega. Windows'i vanemate versioonide puhul ei lubanud Command Prompt käivitada programme, mis nõudsid graafilist kasutajaliidest (kuva). Kuid Command Prompt, mis asub Vista ja Windows 7 taastamiskeskkonnas, lubab Sul käivitada ka mõningaid Windows'i programme.

Et jõuda command prompt aknasse, klõpsa System Recovery Options menüüs Command Prompt parameetrile ja avatakse järgmine aken:

command prompt aken

Olenevalt sellest et kustkaudu Sa selle Windows Recovery Environment'i käivitad (kas Advanced Boot Options menüü või siis Windows DVD plaadi kaudu), laetakse Sind RAM ketta \Windows\System32 või siis \Sources alamkataloogi (kausta), mida tähistatakse X kettatähisega.

Kui Sa ei tunne Windows Command Prompt'iga töötamise tehnikat, siis midagi keerulist siin ei ole. Esimene asi, mida siin teadma peab, on see, et siin ei ole graafilist kasutajaliidest (kuva) ja selle asemel pead Sa kõik oma käsud ise tippima. Kui Sa tahad mingit ülessannet siin täita, siis tipi oma klaviatuurilt lihtsalt vajalik käsk ja seejärel vajuta ENTER klahvi. Selles Recovery Console Command Prompt puhul on hea asi veel see, et Sa saad siit käivitada ka mõningaid Windows'i programme, näiteks nagu Notepad ja antiviirusprogrammi.

Toon siin ära ka mõned käsud, mis siin Command Prompt konsoolis töötavad. Et saada täiendavat infot mingi programmi kohta, selleks võid tippida programmi nime ja selle järele parameetri /h ning siis vajuta enter klahvi. Näiteks, kui Sa soovid copy käsu kohta infot saada, siis tipi konsooli käsureale copy /h ja siis vajuta enter klahvi.

Konsooli käsk
Kirjeldus
copy Kopeerib faili teise asukohta.
move Siirdab faili teise asukohta.
rd Eemaldab tühja kataloogi (kausta).
ren Nimetab faili või kataloogi ümber.
more Kuvab faili sisu ühe lehe kaupa, kasutatakse tavaliselt teksti/ascii failide lugemiseks.
type Kuvab terve faili sisu ühekorraga, mitte ühe lehe kaupa nagu seda more käsu puhul.
xcopy Kopeerib kausta ja terve tema sisu teise kohta.
mkdir Loob uue kataloogi.
diskpart Laeb Windows disk management programmi. Sellega saad luua, kustutada, kahandada ja laiendada oma olemasolevaid kõvaketta jaotusi (partition'e). Siit saab hankida ka infot oma kõvaketaste jaotuste kohta.
dir Kuvab jooksva kataloogi sisu või selle kataloogi sisu, mille Sa määrad kui argumendi.
cd Vahetab katalooge.
attrib Muudab faili või kausta atribuute.
del Kustutab faili.
bcdedit Kuvab ja lubab Sul muuta seda et kuidas Windows teostab alglaadimise. Seda võib siis kasutada kui tekib Windows Boot Manager'iga probleeme.
chkdsk Skaneerib Sinu kõvaketast vigade suhtes ja üritab neid ka parandada.
cmdkey Loob, kuvab ja kustutab kasutajanimed ja paroolid.
dispdiag Display Diagnostics.
wceutil Windows Event Collector Utility.
wevtutil Windows Events Command Line Utility
control Avab Windows Control Panel'i.
convert Konverdib FAT draivi/ketta (volume) või USB meedia NTFS failisüsteemi. Sa ei saa konvertida jooksvat ketast. Rohkem infot sellest seal.
dxdiag DirectX diagnostic tool - DirectX diagnostika...
SFC utiliit System File Checker Utility - väga vajalik vahend rikutud ja muudetud süsteemifailide parandamiseks. Siin Command Prompt konsoolis võib kasutada selle SFC käsu nn "Run Offline System File Checker" varianti - loe sellest rohkem sealt.
   
Windows'i programmi nimi
Kirjeldus/märkus
C:\Windows\Notepad.exe Avab Windows Notepad'i nii et Sa saad näha ja redigeerida tekstifaile.
Ad-Aware Vaata, et ta oleks enne Command Prompt'i kasutamist normaalreźiimis uuendatud. Sa võid temaga skaneerida mälu, registrit, protsesse, kettaid jms.
Spybot - Search and Destroy Sama, mis ka Ad-aware.

Kui Sa oled Command Prompt kasutamise lõpetanud, siis tipi tema käsureale exit ja vajuta enter klahvi.


6) !!! Juhul kui Sul OEM kompuuter eelinstalleeritud Windowsiga (enamik kasutajatel see nii ongi), siis võib selles System Recovery Options aknas olla ka süsteemi tehase algseisundisse (tehase algseadistusteni) tagasiviimise parameeter (näiteks käsk "Dell Factory Image Restore" või näiteks "Return Windows to original settings" parameeter) - loe oem süsteemi algseisundi taastamisest aadressilt:

http://landfield.pri.ee/Vista_Probleemid3.html#VistaXP

Seal on küll juttu Vistast, aga täpselt sama kehtib ka Windows 7 ja Win XP suhtes.

All on toodud ära Windows 7 OEM kompuutri System Recovery Options selline aken:

Vii oma süsteem tehase algseisundisse


Dell OEM kompuutri System Recovery Options aken (Vista puhul) - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Dell OEM PC 'System Recovery Options' aken

Ülesse

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008