"This program is not responding" veateade

Seitse...XP, Vista ja Win 7 - "This program is not responding" veateade:

Üheks väga sagedaseks veateateks on "This program is not responding" (või "Not Responding") ja see ilmub siis kui Sinu mingi programm või veebilehitseja (brauser) lakkab töötamast ning jääb nõ "rippuma" (hangub). Mis on sellise vea põhjused ja mida tuleks sel puhul teha?

(Käib nii Windows XP, Vista kui ka Windows 7 kohta.)

 

"This program is not responding" (või "Not Responding") veateate põhjustajad ja millisel kujul nad ilmuvad:


Vägagi tihti juhtub nii et Sinu mingi programm või brauser hangub ("kukub pange") ja Sa ei saa enam temaga oma tööd jätkata. "This program is not responding" ("See programm ei vasta") veateade on väga levinud Windowsi veateade ja ta ilmub rippumajäänud programmi tiitelribale (päisesse) ning peale selle võib ilmuda ka vastava teatega dialoogiaken. Tavaliselt üritad Sa rippumajäänud programmi sulgeda nii:

- Klikid veateatega dialoogiakna End Now või Close program või siis Close the program nupule - tihti see ei aita.
- Sa üritad "pange kukkunud" programmi sulgeda Task Manager'i kaudu - parem variant, aga küllaltki tülikas ja mõnikord ei aita ka see meetod.
- Või teed siis kompuutri ümberlaadimise/restardi - tavaliselt aitab, aga see ei ole just kõige parem moodus.
- *** Kasutad taskkill.exe ja tema jaoks loodud spetsiaalse kiirkorralduse abi, et sulgeda automaatselt kõik rippumajäänud programmid - seda varianti pakungi siinses veebilehes.

"This program is not responding" ("Not Responding") veateade ilmub tavaliselt töötamast lakanud programmi tiitelribale ja vastavasse dialoogiankasse:

See programm ei vasta... - Siin lakkas Notepad töötamast.


Brauser kukkus pange - Internet Explorer brauser "kukkus pange".


Veel üks taoline veateate aken - Selline aken võib ilmuda Vistas ja Win 7's.


Kliki Close program nupule - Siin on 'Close program' nupp.


MS Word kukkus kokku - MS Word andis otsad ("crash").Kuidas need "This program is not responding" ("Not Responding") veateated ilmuvad ja miks nad ilmuvad?

Taoliste veateadete ilmumise ja programmide ülesütlemise võivad põhjustada paljud asjaolud ning toon neist mõned siin ka ära:

1) Sa istud õhinal oma kompuutri taha ja otsustad avada mingi programmi. Teed 2x klõpsu mingil kiirkorraldusel ja jääd mõnusalt ootama. Kuid paar minutit hiljem ilmub hoopis ebameeldiv "Program not responding" sõnum.
2) Sa teed mingi programmiga tööd ja kui Sa vajutad nüüd mingit klahvi, siis ei reageeri antud programm kohe sellele, sest ta on parasjagu hõivatud mingite teiste ülessannetega. Kui Sa jätkad uute käskude andmist ja programm ei jõua neid normaalsel teel täita, siis võib juhtuda nii et programm jääb rippuma. Sama asi võib juhtuda ka siis kui Sa vajutad selle programmi tiitelriba paremas otsas asuvale Close Program "X" nupule, aga programmi ennast ei teavitata sellest ja siis on jällegi probleem.
3) Sa töötad momendil MS Excel tabelprogrammiga, et arvutada kokku oma firma tulusid ja kulusid (neid on loomulikult tohutult rohkem) ning nuputad välja seda et kuidas saaks Maksuametit võimalikult osavamalt petta. Sa satud oma tööga hoogu ja jagad programmile igasuguseid "käskusid" ning pärast paaritunnist tööd, just siis kui Maksuametile esitatavad petuskeemid hakkavad juba oma lõplikku kuju võtma, kukub Sinu Excel pange ja ilmub "Program not responding" veateade.
4) Sa käivitad mingi programmi ja hakkad kohe, enne kui see programm jõuab ennast korralikult "initsialiseerida", vajutama mingeid klahve ning hiirega askeldama, aga selle peale programm hangub ja Sa pead ta sulgema, et teda seejärel uuesti käivitada.
5) Kui Sa kasutad mingit väga suurt jõudlust vajavat programmi (näiteks mingi graafikaprogrammi), mis vajab mingi operatsiooni lõpuleviimiseks rohkem aega ja ressursse ning kui Sa jagad talle nüüd uusi korraldusi, siis ei jõua programm neile järele. Kui Sul on aga piisavalt füüsilist mälu (+ ka virtuaalset mälu), hea protsessor ja videokaart, siis suudab see programm need käsud mõne aja mõõdudes täita ning ta jätkab oma tööd (kuigi vahepeal võib tema tiitelribale ilmuda siiski ka see "Not responding" teade). Kui ta aga ei suuda enam neid paljusid käskusid täita, siis kukub ta pange ja ilmub see "This program is not responding" veateade.
6) Progarmmi hangumise võib põhjustada ka "programmeerimise viga" - programmi algoritm on kirjutatud vigaselt; siin ei saa Sa midagi teha, tuleb hankida uus programm.
7) Antud probleemi võib põhjustada ka Sinu riistvara - näiteks võivad seda põhjustada USB seadmed ja nendega seotud programmide töö.
8) Ka riistvara draiverid võivad süüdi olla - kogu Sinu süsteemi riistvara on juhitav tarkvara poolt. Juhul kui mingi tarkvara sisaldab "puuki" ja kui see temaga seotud riistvaraseade töötab ise korralikult, võib see põhjustada ikkagi antud tarkvara hangumise - sel juhul lae alla antud seadme kõige uuem draiver, ehk aitab; lae alla ka kõik Windowsi enda värskendused (updates).
9) Kui Sinu kompuutris on vähe füüsilist mälu, kehvakene protsessor ja videokaart ning kui Sa jooksutad korraga mitut programmi, siis võib juhtuda nii et mõni neist või isegi kõik neist võivad "rippuma jääda" - sulge mõni programm; uuenda oma kompuutri riistvara (lisa mälu jne...), pluss optimeeri oma süsteemi tööd. Sama asi võib juhtuda ka siis kui Sa üritad kehva jõudlusega süsteemis jooksutada mingit väga suuri ressursse nõudvat tarkvara (graafikaprogrammid, videotöötluse programmid, võimsad mängud jne). Ära installeeri kehva jõudlusega kompuutrisse suuri ressursse nõudvaid programme ja ära kävita korrga üleliia palju programme!
10) Programmi hangumise võib põhjustada ka see kui Sa jagad talle ühtejärge paljusid korraldusi või siis sisestad mingi täiesti vale käsu (klavitatuurilt või siis hiire abil).
11) Programmide rippumajäämise võivad põhjustada ka viirused ja spioonivara - veendu, et Sinu pahavaratõrjeprogrammid töötaksid reaalajas ja et nende viiruste andmebaasi oleks regulaarselt uuendatud.

ÜlesseJuhul kui Sinu mingi programm "sureb" ja ilmub see "Not Responding" veateade, siis mida sel juhul ette võtta?1) Tavaliselt kasutatavad abinõud:

a) Klikid veateatega dialoogiakna End Now nupule (pilt) või Close program nupule (pilt) või siis Close the program nupule (pilt)- tihti see ei aita.

b) Sa üritad "pange kukkunud" programmi sulgeda Task Manager'i kaudu - parem variant, aga küllaltki tülikas ja mõnikord ei aita ka see meetod.

Windows omab spetsiaalset instrumenti, mis lubab Sul kontrollida kõike ja kõiki, mis jooksevad momendil Sinu kompuutris - selle nimeks on Windows Task Manager. Ta loetleb ära ka kõik programmid ja protsessid, mis on momendil käivitatud. Samuti näitab ta ära ka mälu kasutamise efektiivsuse jne...


Märkus: Sellest 'Task Manager' vahendist on pikemalt juttu seal , seal (käivitatud programmide ja protsesside juhtimine Windows Task Manager'i abil) ja seal (mälu kohta).


Sa võid saada sellele Task Manager vahendile ligi järgmiste meetodite abil:

- Teed oma teguribal, juhul kui seal on veele vaba ruumi, paremklõpsu ja valid ilmuvast kontekstmenüüst käsu Task Manager (või Start Task Manager).
- Vajutad Ctrl + Alt + Delete klahve (Vistas ja Windows 7's vajutad Ctrl+Alt+Delete klahve ja klõpsad uues ekraanis Start Task Manager nupule).
- Vajutad Ctrl+Shift+Escape klahve - see on parim variant igas olukorras.

Avatud Windows Task Manager aknas veendu, et oleks avatud Applications vaheleht ja seal näed Sa ka neid programme, mis on hangunud (rippuma jäänud) - vaata seda veeru Status alt. Selles veerus on nende programmide kohta, mis on "pange kukkunud" toodud ära "Not Responding" kirje:

See programm on 'surnud'... - Siin on MS Word "audis".


Brauser on hangunud - Brauser jäi rippuma.


Märgista sel juhul see "Not Responding" programm ja kliki all nupule End Task nupule (vaata eelmist pilti). Kui see ei aita ja kui Sa jooksutad Vistat või Windows 7't, siis proovi ka nii et teed antud programmil siin paremklõpsu ja valid käsu Go To Process. Seejärel avatakse siinsamas Processes vaheleht, kus kliki all nupule End Process nupule. Tavaliselt see aitab ja hanguma jäänud proge "külmutatakse lahti" ja Sa võid ta seejärel uuesti käivitada; kuid mõnikord ei aita ka see ning Sul tuleb kompuutri restart teha...


c) Kui ülaltoodud meetodid ei aita, siis pead tegema kompuutri restardi (uuestilaadimise) või isegi nii et sulged ta täielikult ja käivitad ta seejärel uuesti - seda ebameeldivat meetodit kasuta viimases järjekorras.2) Kasutad taskkill.exe ja tema jaoks loodud spetsiaalse kiirkorralduse abi, et sulgeda automaatselt kõik rippumajäänud programmid - parim variant:

Palju parem oleks kinnijooksnud programmide kiireks ja mugavamaks sulgemiseks kasutada hoopis spetsiaalset kiirkorraldust, mille Sa võid panna kas kusagile töölauale, Start menüüsse või siis alla tegumireale. Selle kiirkorraldusega saad Sa automaatselt sulgeda korraga kõik oma hangunud programmid, tee sellel kiirkorraldusel 2x klõps (või üks siis üks klõps) ja sellega "tapetakse" kõik need "Not Responding" programmid.


Märkus: Kui Sa ei viitsi ise antud kiirkorraldusega jännata, siis võid siit laadida alla Tapa_Not-Responding.zip faili - pikem juhis siin lõpus.


Tee järgmist:

a) Tee oma töölaua vabal osal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk New -> Shortcut - pilt.

2) Tipi või kopeeri siit ilmuvasse "Create Shortcut" esimesse aknasse alltoodud string ja kliki nupule Next:


C:\Windows\System32\taskkill.exe /f /fi "status eq not responding"


Sisesta vajalik string ja kliki Next


Märkus: Jälgi, et tühiklahvid oleksid õigetes kohtades...


3) Tipi oma loodavale kiirkorraldusele sobiv nimetus ja kliki seeajärel nupule Finish (mina andsin talle siin nimeks "Tapa 'Not Responding'"):

Sisesta sobiv nimi


4) Ja see vajalik kiirkorraldus ongi loodud. Sa võid talle soovi korral omistada ka mingi sobiva ikooni, tee selleks:

- Tee sellel uuel äsjaloodud kiirkorraldusel paremklõps ja vali käsk Properties - pilt.

- Kliki all nupule Change Icon...:

Kliki nupule 'Change Icon'


- Juhul kui ilmub selline või siis mingi muu taoline dialoogiaken, siis kliki seal lihtsalt nupule OK - pilt.

- Nüüd otsi üles ja vali endale välja üks sobiv ikoon. Sa võid selle ikooni valida välja siitsamast aknast või juhul kui Sul on olemas kusagil kaustas omaenda eraldi ikoonid, siis kliki üleval paremal nupule Browse... ja otsi selle kaudu oma ikoonid ülesse:

Vali sobiv ikoon


- Kui valmis, siis kliki OK + OK ja Sinu töölauale ilmubki antud kiirkorraldusele uus ikoon:

Uus ikoon


5) Nüüd võid selle kiirkorralduse lohistada oma töölaual sobivasse kohta. Sa võid ta siirdada ka mingisse kausta ja sealt kopeerida ta omakorda alla tegumirea vasemasse otsa kiirkäivitusribale (Quick Launch ribale) - Windows XP ja Vista olemasolul.

Aga Sa võid selle kiirkorralduse viia ka otse alla tegumiribale nn "pinnimise" teel - Windows 7 olemasolul. Tee tal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Pin to Taskbar:

'Pinni' ta tegumirea külge


Märkus: Selles kontekstmenüüs on ka käsk Pin to Start Menu, ka seda võid kasutada, sellega pannakse ta ka Start menüüsse.


See uus kiirkorraldus on nüüd haagitud alla tegumirea külge, kuhu ta jääb alaliselt (senikauaks kuni Sa ta sealt ise käsu "Unpin this program from taskbar" abil lahti haagid - teed tal paremklõpsu ja validki selle käsu):

Olemas...
Märksu: Sa võid seejärel oma uut kiirkorraldust kohe ka testida. Ava mitu programmi ja ürita mingi rohkem ressursse nõudev programm "pange ajada", st et talle ilmuks see "This program is not responding" veateade. Anna sellele progele kiiresti järjest mitu ülesannet (nii õigeid kui ka valesid), vajuta suvalisi klahve ja toksi hiirt kiiresti suvalistes menüüdes ning muudes mõeldamatutes kohtades - ühesõnaga aja oma programm "lolliks"...
Kui Sul on aga piisavalt mälu, hea protsessor ja videokaart ning hästi väljatimmitud süsteem, siis on teinekord mingi proge pangeajamine küllaltki raske tegevus (isegi võimatu - korraks küll ilmub tema tiitelribale see "Not Responding" teade, aga kui hakkad temast ekraanipilti tegema, siis on see teade juba kadunud). Kogesin seda ise oma lauakompuutri ja Windows 7 süsteemiga siis kui ma antud veebilehte kirjutasin. Üritasin suvalisi programme pange ajada, aga see ei õnnestunudki; seejärel võtsin ette MS Word tekstiredaktori ja kasutasin tema puhul järgmist nippi - võid ka proovida:

- Käivitasin MS Word'i.
- Nüüd pane tema fondi suuruseks hästi suur arv, näiteks Word 2007 lubab oma Font Size rippmenüü kaudu panna teksti maksimumsuuruseks 72 pt ja sellest peaks esialgu piisama, aga Sa võid seal kõrval asuva Grow Font nupu kaudu oma teksti suurust veelgi kasvatada.
- Seejärel tipi sinna järmine kood: =rand(200,99) ja vajuta ENTER ning oota natuke ja Sinu MS Word annabki "otsad" (muidugi ajutiselt). Tema tiitelribale ilmub see "Not Responding" teade ja selle Sinu poolt sisestatud koodi asemele kuvatakse "On the Insert tab..." pikk-pikk teade:

Word on 'panges'


-Kui Sa nüüd ootad natuke, siis peaks Word'i töö ise-enesest taastuma, aga me tahame katsetada seda uut kiirkorraldust ja seega kliki sellele kiirkorraldusele. Selle peale läheb Sinu ekraan korraks pimedaks ja Word suletakse automaatselt ning Sa võid oma tööd jätkata (või avada MS Word uuesti).NB! Kui Sa ei viitsi ise antud kiirkorraldusega jännata, siis võid siit laadida alla Tapa_Not-Responding.zip faili ja pakkida selle ZIP faili lahti ning selle sees on siis Tapa 'Not Responding' kiirkorraldus.

Antud Tapa 'Not Responding' kiirkorraldusele on pandud selline ikoon, mis peaks olema kõikidel Windowsitel ja Sa ei pea seda enam muutma, aga soovi korral võid seda muidugi teha - tee seda nii nagu siin eelpool punktis 4 sellest juttu oli. Võid ka kiirkorralduse enda nime muuta... - teed tal paremklõpsu ja valid käsu Rename.


Lõpetuseks ka sellest et Sinu ekraanile võivad ka hoopis kummalised ja isegi solvavad "veateated" ilmuda, minule ilmuvad nad alatihti. Juhul kui ka Sinule väljastatakse taolisi loosungeid, siia anna aga teada ja ehk suudad mind aidata ning annad nõu, et kuidas neist lahti saada - link.

Ülesse
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008