Windowsi istalleerimine USB mälupulgast

Seitse...Windows 7 (või mingi muu Windowsi) installeerimine Netbook kompuutritesse USB mälupulgast (USB-mäluseadmelt).


Sama kehtib ka teiste arvutite kohta, milledel puudub CD/DVD-ROM kettaseade ja mis on võimelised tegema alglaadimist USB draivilt.

 

(Sobib ka Windows 10 jaoks.)

 Mis on Netbook kompuuter ja kuidas saab temasse installida Windows 7't või mingit muud Windowsi?

MSI Netbook Netbook on kaasaskantav väikeste mõõtudega ja kerge portatiivne odavam sülearvuti (miniarvuti, "võrguraamat"), mida saab kasutada põhiliselt Internetis surfamiseks (traadita ehk traadivaba Internetiühendus), meilide vahetamiseks ja muude vähem jõudlust vajavate ülessannete täitmiseks. (Loomulikult on nad tavalistest sülearvutitest tunduvalt odavamad.)
Üsna pea hakkavad müüki ilmuma ka multi-puuteekraaniga (Multi-Touch) mini-sülearvutid.

Netbook kompuutritesse on tavaliselt installeeritud kas Windows XP või siis Linux operatsioonisüsteem, mis nõuavad vähem ressursse. Microsoft kavatseb hakata lähitulevikus kasutama Netbook kompuutrites põhiliselt Windows 7 'Starter' (või Windows 7 'Home Premium') versiooni. Aga keegi ei keela Sul installeerida oma Netbook sülearvutisse ka Windows 7 mingit muud "jõulisemat" ja paremat versiooni ning see on täiesti võimalik ja isegi kasulik. Olen ise miniarvutisse installeerinud proovimiseks Windows 7 Ultimate versiooni ja ta jookis seal väga ilusti...
Ka OEM Netbook miniarvutite tootajad hakkavad välja laskma Win 7 eri versioonidega minikompuutreid: odavamate Windows 7 Starter Edition versioonidega, aga ka Win 7 Home Premium ja Professional väljalasetega Netbook'e.


Mõned OEM tootjad pakuvad isegi dual boot mini-sülearvuteid, mis sisaldavad kahte operatsioonisüsteemi. Näiteks Acer firma netbook kompuuter Acer Aspire One jooksutab korraga Google Android ja Microsoft Windows XP operatsioonisüsteeme.

Kuid paljudel netbookidel puuduvad DVD-ROM kettaseadmed ja isegi standardsed mehhaanilised kõvakettad. Netbookidel, milledel puuduvad tüüpilised kõvakettad, on nende asemele pandud nn SSD-kettad (solid-state disk) ehk siis SSD "kõvakettad" - SSD-ketastest on pikemalt juttu seal.

SSD kettad koosnevad ainult mikroskeemidest, mis emuleerivad tavalise mehhaanilise kõvaketta kasutajaliidest. SSD ketastel ei ole seega ühtegi mehhaanilist jubinat ja nad töötavad väga vaikselt. (SSd draiv sisaldab mäluaadressidega mälukiibi blokke ja tal ei ole sektoreid ning radasid nii nagu need on tavalisel traditsioonilisel mehhaanilisel kõvakettal.)
SSD ketastes kasutatakse nii flash mälu kui ka SRAM või DRAM mälu ja neid SSD kettaid, mis kasutavad SRAM või DRAM mälu (flash mälu asemel) kutsutakse sageli ka RAM-ketasteks (RAM-drive).
Kuna sellistel Netbookidel puuduvad DVD kettaseadmed, siis saab mingeid programme ja operatsioonisüsteeme neisse laadida alla kas Interneti kaudu võis siis tuua nad arvutisse USB mälupulga või välise USB DVD-kettaseadme kaudu. (Saab kasutada ka väliseid USB IDE kettaseadmeid, sest nende tarbeks on müügil igasugused USB → IDE konverterid.)

Kui Sa tahad nüüd oma Atom protsessori ja 10-tollise Netbook miniarvutisse (aga ka teistesse kompuutritesse) installeerida mingit muud operatsioonisüsteemi, näiteks Windows 7't ja kui Sul puudub DVD-ROM kettaseade, siis on Sul võimalik kasutada mitut varianti:

a) Laadida veebist alla Windows 7 installeerimispakett ja käivitada ta otse oma operatsioonisüsteemi (nt Windows XP) seest: Laed alla Windows 7 ISO faili, extract'id ta lahti ja käivitad tema setup.exe faili.


NB! Netbook kompuutrite puhul tuleb arvestada ka seda et nad jooksevad Intel Atom platvormil (vähemalt praegu 2009), mis töötavad ainult Windows'i 32-bit versioonidega ja seega ära muretse endale x64 Win 7 versiooni. Kui Sul on Windows XP-ga Netbook ja tahad teda uuendada (upgrade) Windows 7 operatsioonisüsteemiks, siis muretse ikka see odavam Win 7 Upgrade 32-bit DVD plaat või siis tema ISO fail.


b) Kasutada selleks välist USB DVD-ROM kettaseadet: Hangid mingi oma tuttava (naabrinaise, pruudi või Vanakuradi enda) käest välise USB DVD-ROM kettaseadme, teed selle välise USB plaadilugeja BIOS kaudu esmaseks buutimisseadmeks, paned Win 7 DVD plaadi sahtlisse, teed restardi ja tegutsed...

c) Võib kasutada ka välist USB kõvaketast: Kopeerid Windows 7 DVD plaadilt kogu tema sisu oma välise usb kõvaketta partitsiooni ja seejärel teed selle partitsiooni aktiivseks (active). Siis teed oma arvuti BIOS Setup'is välise kõvaketta esimeseks alglaadimise (buutimise) seadmeks ja alustad Windows 7 installeerimist.


d) USB mälupulk Aga Sa võid kasutada ka oma USB mälupulka ja sellest tulebki siin juttu, sest ta on üsna sobiva vahend selleks.


e) ! Täiesti reaalne võib olla ka see asi, et Microsoft laseb lähitulevikus müüki USB mälupulgad, milles on Windows 7 installatsioon juba olemas ja seega võid oma vanas Windows XP miniarvutis (Netbook'is) asendada Windows XP opsüsteemi Windows 7-ga otse usb draivilt.


Märkus: Sama tehnikaga võid Sa installeerida ka Windows XP-d ja Windows Vistat, aga Vistat ei ole küll nüüd mõtet hakata toppima Netbook kompuutrisse (ta ei kõlba sinna); Vistat on mõtet ainult sel juhul nii installeerida kui Sul on vaja teha tema ümberinstalleerimist ja Sul läks oma DVD kettaseade rivist välja. Sa võid nii Windows 7't kui ka Vista't installeerida sel teel suvalisse kompuutrisse, kus puudub DVD kettaseade (või kui ta on mingil põhjusel töövõimetuks muutunud).

Iga eeltoodud meetodi puhul saad Sa oma olemasolevat vana Windowsit uuendada (upgrade) või installeerida Windows 7 puhtalt eraldi partitsiooni või siis samasse partitsiooni vana Windowsi kõrvale.
Kui Sa tahad aga seda partitsiooni, kus asub olemasolev vana Windows, installeerimise käigus kustutada, siis pead Sa alglaadimise/buutimise tegema eemaldatavalt seadmelt (st väliselt kõvakettalt või siis USB mälupulgalt).


NB! Täiendus (28.10.09):

Et kasutajad saaksid nüüd lihtsamal teel põletada oma Win 7 ISO image füüsilisele DVD-plaadile, USB flash draivile (või USB mälupulgale) ja välisele ning kaasaskantavale USB kõvakettale, lasi Microsoft Store valja nn Windows 7 USB/DVD Download Tool (WUDT) instrumendi, mida tuntakse kui ISO Tool'i.

Temaga saab Windows 7 ISO failist luua koopia ja panna see koopia kas siis USB flash draivile, USB kõvakettale või siis DVD plaadile ning ühtlasi teha need seadmed ka buutimisvõimelisteks, mis lubab Windows 7 installeerida otse nendelt meediatelt.
Loomulikult on ISO põletamine DVD plaadile üsna lihtne toiming kuid Windows 7 ISO faili konverteerimine USB mälupulka (või usb kõvakettale) on juba märksa keerulisem ja aeganõudvam tegevus.
Antud tööriist sobib kasutamiseks Windows XP SP2, Windows Vista, Windows 7 ja Windows 8 (32-bit või 64-bit) süsteemides.

Seega kui Sa soovid sel teel installeerida Windows 7 operatsioonisüsteemi, siis Sul ei olegi siin allpooltoodud juhiseid vaja järgida vaid nüüd saab palju-palju lihtsamini hakkama! Selle ISO Tooli kohta on juhised seal.

(Kuid soovitan Win 7 puhul ka siintoodud materjali eelnevalt läbi lugeda, siis saab selgeks, et millest ikka jutt käib ja siin on ära toodud ka mõningad eraldi nüansid...)

NB! Aga Windows Vista ja Windows XP USB pulgast installeerimisel pead Sa kasutama siintoodud juhiseid.
........................
Windows 7 (s. h. ka mingi muu Windowsi) installeerimine USB mälupulga abil:
I. Kasutame Windows 7 (või muu Windowsi) abi, et teha USB draiv buutimisvõimeliseks:

Kasutame Windows 7 (või Vista) abi, et teha oma USB mälupulk alglaadimise (buutimise) kõlbulikuks (juhul kui Ein 7 või Vista on Sul mingis kompuutris olemas, aga Sa võid kasutada ka kellegi oma tuttava Win 7/Vista kompuutrit).


Märkus: Oma USB mälupulga alglaadimise (buutimise) võimeliseks tegemine on mõnikord vajalik ka muudel põhjustel, mitte ainult Windows 7 või mingi muu Windowsi installeerimiseks. Näiteks on see siis vajalik kui Sa tahad oma USB mälupulgast teha nn "Live USB" pulga. Live USB nagu ka LiveCD (Live CD - "Elus või elav CD") distributsiooni võib käivitada isegi sellisel arvutil, millel puudub kõvaketas ja teda võib buutida üles ka kui külalisoperatsioonisüsteemi sinna kompuutrisse kus on mingi operatsioonisüsteem juba olemas. Selliseid Live USB mälupulki võib kasutatada süsteemide testimiseks, parandamiseks ja arvuti viirustest puhastamiseks.
Live USB on seega buutiv (bootiv, käivitatav) mälupulk, mis sisaldab operatsioonisüsteemi (tavaliselt mingit Linux'i distrod) ja muid programme ning utiliite. Live USB kasutab oma tööks Sinu arvutis olevat füüsilist mälu (RAM-i), st ta laetakse pärast käivitamist sinna. Antiviirusprogrammide ja muude utiliitide USB mälupulka panemisest ja usb pulga buutimisvõimeliseks tegemisest saad lugeda sealt.

Juhul kui Sa said oma Windows 7 (või Vista või XP) installeerimisega valmis ja soovid seejärel likvideerida oma USB buutimise parameetrid, st taastada tema esialgne seisund ning tühistada alglaadimise/buutimise parameetrid, siis saab seda teha Command Prompt akna kaudu ja sellest tuleb siin lõpus ka juttu (siin).


Windows XP kompuutri puhul tuleb tegutseda teistmoodi ja sellest tuleb lõpus ka juttu—siin.


1) Sul peab olema vähemalt 4 GB-ne USB mälupulk ja kui Sul ei ole seda, siis osta ta, sest nende hinnad on ka vaesele eesti ostjale üsna taskukohased ja nad on igati vajalikud vidinad...
2) Kui Sul on juba see USB pulgake olemas, siis loo enda töölauale üks ajutine kaust ja siirda kõik USB mälupulgas olevad failid sinna ajutisse kausta, sest muidu lähevad nad edaspidise tegevuse käigus kaduma.
3) Tavaliselt saab kettaoperatsioone teha Windows'i Disk Management vahendi abil, aga antud juhul peame me paluma abi tema analoogi Diskpart instrumendilt, millele pääseme ligi Command Prompt akna kaudu.
Toon siin näite ühest 4 GB'st USB mälupulgast; kui Sa avad Computer akna, siis on näha seal ka Sinu USB pulgake (juhul kui ta on Sul ikka usb pessa torgatud):

USB draiv


Võib olla oled Sa juba oma usb draivi formaatinud ('format' - ümbervormindamine) ja võib olla oled ka sinna mingid partitsioonid loonud jne... Nüüd tuleb nad kõik kustutada, muidu ei saa me midagi teha ja karta ei ole midagi, sest me teeme oma usb draivi ainult buutimisvõimeliseks ja pärast seda võid Sa oma andmed sinna tagasi viia (lisaks nendele sinnaviidud Windows 7-e installeerimisfailidele; need Windows 7 failid võid soovi korral pärast tema installeerimist seal usb pulgast kustutada, et ruumi vabastada). Näiteks kui me kontrollime nüüd oma olemasolevat USB pulka Disk Management aknas, siis näeme sellist pilti - pilt.


Märkus: Selle Disk Management akna avame nii: Teeme Computer'il paremklõpsu ja valime käsu Manage, seejärel klõpsame akna vasemas paanid Disk Management harule.


Et teha teda nüüd buutimisvõimeliseks, peame me selle Primary Partition'i (primaarse/põhi partitsiooni) ära kustutama, aga siin me seda teha ei saa. Kui me teeme siin tal nüüd paremklõpsu, siis näeme järgmisi käske, milledest järeldub see et siin pole meil enam midagi teha:

Siin ei ole midagi teha...


Eelnevalt pildilt on näha, et siin saab teda ainult formaatida ('format' - ümbervormindamine) ja seda ka tehti, aga Sina ei pea siin midagi tegema, see oli toodud ainult selgituseks. Kuna sellest Disk Management konsoolist meile abi ei ole ja temaga on puuks, siis lähme Command Prompt aknasse ning käivitame teise analoogse partitsioneerimisinstrumendi Dispart'i.


4) Vaatame, et meie USB draiv oleks usb pessa torgatud ja käivitame administraatoriõigustega Command Prompt akna:
!!! Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.5)
Nüüd tipi CMD akna käsureale järgmised käsud ja vajuta iga käsu järel ENTER. Toon iga käsu järel ka vastava selgituse, aga lõpus toon ära Command Prompt akna pildi kõikide nende käskudega, siis saad nendest tervikliku ülevaate... Alustame ja tipi esmalt käsk:

diskpart

Selle käsuga käivitatakse Diskpart käsurea instrument ja CMD aknasse ilmub DISKPART> käsuviip.

list disk


Jälgi alati, et tühiklahvid oleksid pandud õigetesse kohtadess!

Selle käsuga kuvatakse kõik meie olemasolevad kettad (disks), aga mitte partitsioonid. Vot siin tekibki Windows XP operatsioonisüsteemi Command Prompt aknas probleem, nimelt tema puhul ei kuvata nimekirjas USB draivi, sest Windows XP ei tuvasta teda...
Sina pead nüüd sellest loetelust leidma ülesse oma USB draivi (õigemini tema numbri) ja see ei peaks probleemi valmistama, sest USB draivi mahtu kuvatakse megabaitides ja antud näites ongi USB mälupulga numbriks 1.

select disk #

Kus # asemele pead Sina tippima enda USB draivi numbri; antud näites tuleb siis tippida käsk select disk 1, sest minu neljagigane USB on siin nr. 1 all ja vajutada ENTER ).

Tipi select disk ja oma Usb draivi number


clean

Selle käsuga kustutatakse kõik Sinu USB pulgas olevad andmed (juhul kui Sa jätsid nad sinna) ja ühtlasi kustutatakse ka see olemasolev Primary Partition, millest me siin ülevalpool toodud Disk Managament aknas kuidagi lahti ei saanud.


Märkus: Kui Sa läheksid nüüd sinna Disk Managament konsooli, siis Sa näeksid sellist pilti - pilt.create partition primary

Selle käsuga loome nüüd uue partitsiooni ja sellesama Primary Partition'i. Aga miks me pidime siis selle eelmise primaarse/põhi partitsiooni käsuga clean ära kustutama kui nüüd loome jälle uue samasuguse. Uba on selles, et kui me ei oleks käsku clean kasutanud, siis oleks käsu create partition primary puhul ilmunud veateade ja kogu lugu ning me ei oleks edasi saanud minna...

select partition 1

active

Sellega aktiveerime eelnevalt valitud partitsiooni.

format fs=NTFS

Formateerime partitsiooni ja kehtestame talle NTFS failisüsteemi; siin tuleb mõned minutid oodata.

assign

Sellega aktiveeritakse USB draivi külgelülitamine ja USB seadmele omistatakse mingi vaba kettatähis (tavaliselt sama täht, mis oli tal ka enne). Juhul kui Sul oli varem Autostart parameeter varem aktiveeritud, siis ujub välja tema aken, pane ta lihtsalt kinni...

exit

Sellega me sulgeme Diskpart vahendi, aga Command Prompt aken ja tema tavaline käsurida jäävad alles.

Toon siin all nüüd ära ka selle esimese poole Diskpart utiliidi vajalikest käskudest (Command Prompt aknas):

Diskpart kõik käsud


6) Nüüd on Sul oma USB draiv ette valmistatud ja buutimisaldis.

Seejärel peame me kopeerima Windows 7 (või Vista, XP) kõik installatsioonifailid oma äsja ettevalmistatud USB mälupulka. Selleks on mitmeid võimalusi: a) Kui Sul on olemas Internetist allatõmmatud Windows 7 ISO fail, siis extract'i ta lahti (st maakeeli paki ta lahti) ja kopeeri kogu Windows 7 sisu USB pulka; b) Kui Sul on olemas Windows 7 installeerimise DVD plaat, siis kopeeri tema sisu oma töölauale mingisse uude tühja kausta ja seejärel vii sealt kõik failid (st Windows 7 installatsioonifailid) oma USB draivi.
Kui Sul on kiire masin, siis võid Windows Explorer'is otse Windows 7 DVD plaadilt kopeerida tema terve sisu USB pulka (kuigi see ei ole just parim moodus). Juhul kui Sul on olemas Windows 7 DVD plaat, siis pane ta sahtlisse ja võid seejärel Windows 7 failide USB pulka kopeerimiseks kasutada ka hea ning efektiivse xcopy käsu abi:

xcopy x:\*.* /s/e/f y:\

Kus x on Sinu DVD-ROM kettaseadme tähis ja y on Sinu USB draivi kettatähis - need saad teada Computer akna kaudu. (Jälgi, et tühiklahvid oleksid pandud õigetesse kohtadesse; antud juhise puhul oleks see käsk selline: xcopy e:\*.* /s/e/f f:\)


NB! Kui Sul ei ole veel seda Windows 7 ISO faili, siis Windows 7 allalaadimislingid ja muu vajalik info on seal (Loe sal punktide 1 ja 2 alt, seal saab infot ka selle kohta, et kuidas allalaetud Win 7 ISO faili saab lahti pakkida).


Kui Sa oled oma Windows 7 installeerimisfailid kopeerinud USB mälupulka, siis võid kõik oma endised failid, mis Sa viisid USB mälupulgalt ajutiselt ära, sinna jälle tagasi viia. Pane nad esialgu seal eraldi kausta; ega nad seal Windows 7-ga kaklema ei hakka, iseasi kui Sa viiksid sinna ka Linux'i failid, nooooooooo, siis läheks küll kohe raskeks andmiseks nii et draiverid ja koodijupid lendavad (Kui aga lisad sinna ka Mac OS X failid, siis läheb päris hullumajaks ja arvatavasti löövad Linux ning Mac OS X kampa ja hakkavad reipalt Windows 7't tümitama.) Hiljem võid pärast Windows 7 installeerimist soovi korral need Win 7 installeerimisfailid usb pulgalt kustutada, et ruumi teha.
Juhul kui Sa said oma Windows 7 installeerimisega valmis ja soovid seejärel likvideerida oma USB buutimise parameetrid, siis formaadi ta lihtsalt ümber (Tee Computer aknas tema ikoonil paremklõps ja vali käsk Format...); kui Sa olid vahepeal lisanud sinna ka oma faile, siis vii nad ajutiselt mujale, muidu nad kustutatakse formaatimise käigus.

Kui Sa oled Win 7 installatsioonifaild kopeerinud USB mälupulka, siis näeb selle USB pulga sisu Windows Explorer'i aknas välja selline (siin näites on sinna usb pulka lisatud veel kasutaja enda failid - kausta "ANDMED"):

USB pulga sisu


7) Enne kui Sa hakkad aga seda Windows 7't ( või Vistat, XP'd) installeerima tuleb Sul installeeritavas kompuutris seada BIOS'is nii et USB seade oleks seal esimeseks buutimisseadmeks (alglaadimisseadmeks). Kuidas seda teha, sellest saab infot sealt, kuigi seal on juttu CD/DVD-ROM kettaseadmest, käib sama asi ka USB draivi kohta.

Kui Sul kõik õnnestus, siis peab pärast kompuutri käivitamist ilmuma kohe ekraanile selline kiri:

Laeb failid...


8) Lõpuks alusta Windows 7 installeerimist ja tema installeerimisprotsessist jms saab infot sealt (Windows 7 installimine XP masinasse) või...

... sealt (Windows 7 installeerimine Vista masinasse).

ÜlesseLisainfo:


See ei ole kohustuslik ja see on rohkem lisainfoks, aga kes soovib seda kindluse mõttes kasutada, see võib ta ära proovida ning kui Sa hakkad seda tegema, siis tee seda kohe pärast ülatoodud juhise punkti nr. 6 ( enne kui Sa hakkad kopeerima Windows 7 installatsioonifaile USB pulka).
Jutt on nimelt sellest, et meie juba buutimisvalmis USB pulgal võib soovi korral lisaks veel uuendada USB draivi buutimiskoodi nii et ta ühilduks nüüd Windows 7-e BOOTMGR'i koodiga.

a) Pane Windows 7 DVD plaat sahtlisse ja ava seejärel Computer aken ning kirjuta ülesse DVD-ROM kettaseadme kettatähis. Alloleval pildil on tema kettatähiseks täht E:.
Ühtlasi kirjuta ülesse ka oma USB draivi kettatähis, siin on ta F:.

Siin on kettatähiseks E


b) Nüüd tipi sellesama Command Prompt akna (kui Sa ta sulgesid vahepeal, siis ava ta administraatoriõigustega uuesti) käsureale järgmised käsud ja vajuta iga käsu järel ENTER:

e:

Sina tipi selle e: asemele omaenda DVD-ROM kettaseadme kettatähis ja vajuta ENTER, pärast seda peab CMD akna käsuviip nägema välja selline: E:\>

cd \boot

Sellega me siseneme Windows 7 installeerimisplaadi Windows 7-e boot kataloogi (Loomulikult peab Sul olema Windows 7 installeerimise DVD plaat juba sahtlis). Käsuviip on selline: E:\>cd boot.

bootsect /nt60 f:

Sina tipi f: asemele omaenda USB pulga kettatähis. See käsk uuendab USB draivi buutimiskoodi nii et ta ühilduks nüüd Windows 7-e BOOTMGR'i koodiga.

Käsud kokkuUSB mälupulga esialgse seisundi taastamine (tema buutimisparameetrite kustutamine):

Kui Sa said Windows 7 (või Vista, XP) installeerimisega valmis, siis tahad võib olla oma USB draivi endise oleku taastada. Hiljem võib juhtuda nii et kui Sa olid teinud USB draivi buutimisvõimeliseks, siis ei saa Sa teda hiljem süsteemist turvaliselt eemaldada (Tegumirea Safely Remove Hardware ikooni või mingite kolmandate firmade utiliidi, näiteks USB Disk Ejector kaudu).

USB draivi buutimisseadistuste eemaldamiseks ja tema ümberformaatimiseks ('format' - ümbervormindamine) tee:

a) Kui Sa olid sinna vahepeal viinud oma mingeid faile, siis siirda nad ajutiselt mujale, näiteks oma töölauale uude tühja kausta;
b) Kui Sa tahad Windows 7 installeerimisfailid kustutada, siis jäta nad USB mälupulka, aga kui tahad neid alles hoida, siis vii ka nemad mujale;
c) Ava administraatoriõigustega CMD aken: d) Nüüd tipi cmd käsuviibale järgmised käsud ja iga käsu järel vajuta ENTER:

diskpart

list disk

select disk 1 ("1" asemele tipi oma USB kettatähis, ülevalpool oli sellest juttu ja all tuleb ka pilt - kõigi eelduste kohaselt on ka Sinul selleks numriks 1)

clean

creat partition primary

select partition 1

format fs=fat32 (siin tuleb seejärel oodata)

exit

exit

Pilt kõikidest käskudest:

Kõik käsud

ÜlesseII.
Kasutame Windows XP abi, et teha USB draiv buutimisvõimeliseks. Mis on "mountimine" ja mountimise ning virtuaalketaste loomise tasuta programmid:


Kuna Windows XP Command Prompt aknas ei kuvata käsuga list disk Sinu USB mälupulga kettatähist, siis tuleb siin natuke teistmoodi tegutseda (loe ka see eelpooltoodud jutt, mis käis Windows Vista kohta, läbi, siis on asi arusaadavam).


A) Kõigepealt peab Sul olema see vajalik Windows 7 ISO fail, lae ta Internetist alla või too ta siis enda mälupulgaga kellegi tuttava käest oma arvutisse ning pane ta töölauale, kus on teda kõige lihtsam käsitseda.


Märkus: Kui Sul ei ole veel seda Windows 7 ISO faili, siis Windows 7 allalaadimislingid ja muu vajalik info on seal (Seal on Win 7 ISO allalaadimislingid, tema aktiveerimisvõtmed, Windows 7 installeerimisest Windows XP kompuutrisse jne...).B) Seejärel pead Sa selle Windows 7 ISO image faili 'mountima' virtuaalkettasse (õigemini virtuaalsesse CD/DVD draivi) ja kasuta selleks mingit vastavat kolmandate firmade tasuta programmi. Neid tasuta (freeware) programme ei ole palju ja toon neist mõned siin ka ära:

* Virtual CloneDrive (tasuta) - ta toetab kõiki peamisi failiformaate (ISO, BIN, CCD jne); ta toetab korraga kuni 15't virtuaalset draivi (ketast); ta töötab Windows 98/98SE/ME/2000/XP/XP64/VISTA/VISTA64 süsteemides ja kui Sa installeerida tema Windows XP'sse, siis käivita tema install administraatori õigustega. Lae ta alla http://www.slysoft.com/en/download.html või...

... siitsamast.

(Virtual CloneDrive programmi tõin seepärast siia esimeseks, et teda on väga lihtne kasutada nii et isegi mina ja iga jänes saavad sellega hakkama... ning tema kasutamisest võid lugeda sealt.)

* MagicDisc (tasuta ja teotab ka Windows 7 x86/x64 redaktsioone) - tipi Google otsingumootorisse sõnad magicdisc download ja lae ta "korralikust" saidist alla... või siis lae tema setup_magicdisc_v2.7.106.exe fail siitsamast alla.

* Alcohol 52% - Ta on Alcohol 120% tasuta versioon, muidu hea jubin, aga temaga antakse kaasa ka brauseri tööriistariba; link.

* Daemon Tools Lite - Daemon Tools tasuta versioon; link.Mida see sõna "mountimine" tähendab ja mis need virtuaalkettad on?

Mountimine tähendab operatsioonisüsteemi ettevalmistamist nii et ta saaks ketastelt lugeda või neile kirjutada andmeid ja töödeldavaid andmeid hoitakse mälus. Näiteks kõvaketta 'mountimine' teeb ta operatsioonisüsteemile ligipääsetavaks. See on tarkvaraprotsess, mis lubab operatsioonisüsteemil lugeda ja kirjutada andmeid kettale. Enamik kettaid 'mountitakse' automaatselt siis kui nad ühendatakse kompuutri külge.

Üldjuhul kasutatakse sõna "mountimine" siis kui tegu on DC/DVD plaatide sisu või siis disk image (.ISO, .CCD, .DVD, .IMG, .UDF, .BIN jms failide) mountimisega ehk siis nende "üleviimisega" virtuaalsesse kettasse (CD/DVD-ROM emuleeritud virtuaalsesse kettaseadmesse, mis töötab täpselt samamoodi nagu ka päris füüsiline CD/DVD-ROM kettaseade).

Disk image (tõmmis/ülesvõte kettast—"pilt") on kompuutrifail, mis sisaldab salvestamismeediumi või seadme, näiteks nagu kõvaketas, CD või DVD plaat, täieliku sisu ja struktuuri—ühesõnaga ta on meediumi täpne koopia ehk kloon.

NB! Mountimisest, virtuaalketastest ja kuidas disk image'sid (näiteks Windows 7 ISO't) mountitakse, sellest saab ülevaate siit.

D) Nüüd lae siit alla oma töölauale MBRWiz2.0 ZIP fail ja paki ta lahti. Kuna Windows XP Diskpart utiliit ei tuvasta USB draivi, siis me vajamegi seda utiliiti, et teha oma usb draiv buutimisvõimeliseks.

E) Seejärel mine Start menüüsse ja klõpsa seal Run..., siis tipi Run aknasse sõna cmd ja vajuta ENTER ning avatakse Command Prompt aken kuhu tipi järgmine käsk ja vajuta ENTER:

convert x: /fs:ntfs (Kus “x” on Sinu USB draivi kettatähis, selle saad teada My Computer aknast).

Märkus: Selle Command Prompt akna saad avada ka nii: Klõpsa Start > Programs > Accessories > Command Prompt .

F) Ava uuesti Command Prompt aken ja tipi käsk cd, siis tühiklahv ja seejärel selle kausta tee, kuhu Sa oma allalaetud MBRWiz programmi lahti pakkisid ja vajuta ENTER.. Oletame, et Sa laadisid ta alla otse oma töölauale ja pakkisid ta samuti töölauale lahti kausta minemga MBRWiz2.0. Sel juhul näeb see käsk välja selline:

cd C:\Documents and Settings\MisterX\Desktop\MBRWiz2.0 ("cd" järel on tühiklahv ehk tühik)


Märkus: CMD aknas näeb ta koos käsuviibaga välja selline:

C:\Documents and Settings\MisterX>cd C:\Documents and Settings\MisterX\Desktop\MBRWiz2.0 ja pärast klahvi ENTER vajutamist ilmub järgmine CMD akna käsuviip:

C:\Documents and Settings\MisterX\Desktop\MBRWiz2.0>

Kõige lihtsam on seda kaustateed ("aadressi") sinna cmd akna käsuviibale tippida nii et ava oma töölaual see MBRWiz2.0 kaust, siis kopeeri ülevalt kaustaakna aadressiribalt tema aadress Windows'i mälupuhvrisse ja seejärel kleebi (paste) ta paremklõpsu abil sinna CMD akna käsuviibale käsu cd järele (pärast tühiklahvi).


G) Seejärel tipi sinnasamasse CMD akna käsureale järgmised käsud ja vajuta iga järel ENTER:

mbrwiz /list (märgi oma USB mälupulga kettatähis/number ülesse; "mbrwiz" järel on tühik)

mbrwiz /disk=x /active=x (kus "x" on SinuUSB draivi kettatähis/number; pane tühikud võtmete ette)

exit

H) Nüüd ava uus Command Prompt (CMD) aken ja tipi sinna järgmised käsud ning vajuta iga käsu järel ENTER:

f: (kus "f" on Sinu virtuaalketta tähis, kuhu Sa eelnevalt mountisid oma Windows 7 ISO faili, ülevalpool oligi sellest pikalt juttu)

cd boot

bootsect /nt60 x: (kus "x" on Sinu USB draivi kettatähis/number; "bootsect" järel tuleb tühik )

I) Nüüd kopeeri sealt virtuaalkettalt, kuhu Sa oma Windows 7 iso mountisid, kõik failid oma USB mälupulka.

Enne kui Sa hakkad aga seda Windows 7't installeerima tuleb Sul installeeritavas kompuutris seada BIOS'is nii et USB seade oleks seal esimeseks buutimisseadmeks (alglaadimisseadmeks).
Kuidas seda teha, sellest saab infot sealt, kuigi seal on juttu CD/DVD-ROM kettaseadmest, käib sama asi ka USB draivi kohta.

Kui Sul kõik õnnestus, siis peab pärast kompuutri käivitamist ilmuma kohe ekraanile selline kiri:

Laeb failid...


J) Lõpuks alusta Windows 7 installeerimist ja tema installeerimisprotsessist jms saab infot sealt (Win 7 installimine XP masinasse, näiteks Netbook sülearvutisse) või sealt (Windows 7 installeerimine Vista masinasse).

Etteotsa


< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008