Windows 7 ja multimeedia - AutoPlay funktsioon

Seitse...Windows 7-e AutoPlay funktsioon

 


AutoPlayKui me paneme mingi eemaldatava meedia või seadme (CD/DVD plaadi, USB mälupulga, mälukaardi, MP3 mängija jne, jne...) oma kompuutri CD/DVD-ROM seadme sahtlisse või USB pistikupessa, siis käivitatakse AutoPlay vahend, mis annab vastavale programmile käsu automaatselt käivituda juhul kui me olime ta eelnevalt niimoodi seadistanud. Kui mingit programmi ei käivitata, siis avatakse see AutoPlay dialoogiaken, kus pakutakse välja erinevaid stsenaariume meie poolt sisestatud eemaldatava meedia käsitsemiseks.
AutoPlay vahend oli CD plaatide jaoks olemas juba alates Windows 95 kuni Windows XP'ni välja aga Windows Vista's täiendati teda ja AutoPlay tugi lisati juurde enamike eemaldatavate meediatüüpide jaoks, sealhulgas DVD, Flash ketaste/mälupulkade ning mälukaartide jaoks.

AutoPlay on aastatega läinud rohkem keerulisemaks, näiteks Windows XP pakub erinevate valikutega menüü siis kui Sa paned oma eemaldatava meedia sahtlisse (või usb sisendisse) ja need valikud sõltuvad juba sisestatud meedia sisust. Näiteks muusikafailide jaoks pakutakse Windows Media Player'it või siis kausta avamise võimalust, et neid muusikafaile vaadata. Piltide jaoks pakutakse Scanner and Camera Wizard'i, slide show, Photo Printing Wizard'i käivitamist või lihtsalt piltide vaatamist. Ka väga paljud kolmandate-firmade programmid kasutavad AutoPlay vahendit ja lisavad sinna AutoPlay menüüsse omaenda käsud...

Kuid AutoPlay vahendit oli kuni Windows Vista'ni üsna raske seadistada, näiteks kuidas muuta tema vaikimisi pakutavat aktsiooni? See oli tüütu ja aeganõudev tegevus: me tegime vastaval kettaseadmel (CD-ROM või CD-RW või DVD drive või DVD-RW drive või Removable Disk jne seadmel) paremklõpsu ja valisime käsu Properties, siis avasim lehe AutoPlay; seejärel valisime rippmenüüst sisu tüübi, klõpsasime vaikimisi aktsioonil ning lõpuks klõpsasime Apply. Me pidime kordama sealsamas seda tegevust kõikide erinevate sisutüüpide jaoks: muusikafailide, piltide, videofailide, miksitud sisu, muusika CD, DVD filmide ja tühjade CD plaatide jaoks. Lõpuks pidime me seda protseduuri kordama oma kõikide teiste eemaldavate seadmete jaoks.
Nii Windows Vista's kui ka Windows 7's on see asi tehtud lihtsamaks ja mugavamaks; kui Sa ühendad mingi eemaldatava meedia (näiteks USB mälupulga) kompuutriga või paned CD/DVD-plaadi sahtlisse, siis juhul kui Sa ei olnud eelnevalt määranud antud meediatüübi jaoks vastavat tegevust/programmi, siis avatakse see AutoPlay dialoogiaken - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Arvutiga ühendati USB mälupulk


Nagu ülalt on näha, on Windows 7 AutoPlay aknas parameetrid jagatud kahe sektsiooni vahel ("Install or run programm" ja "Genaral options"), kus on toodud ära menüüpunktid, mida Sa saad antud meedia suhtes rakendada.
NB! Selle dialoogiakna sektsioonid ja käsud muutuvad vastavalt Sinu poolt kasutatavale meediatüübile ning tema sisule.

Kui ma klõpsan seal näiteks lingile Speed up my system, siis viiakse mind Windows 7 ReadyBoost vahendi seadistamise (lubamise) aknasse:
Märkus: ReadyBoost vahendist on juttu seal (Käib ka Windows 7 kohta).

Või kui ma klõpsan selles AutoPlay dialoogiaknas näiteks lingile Use this drive for backup, siis avatakse Windows 7 varukoopiate tegemise nõustaja - pilt.


OK, jätame selle USB mälupulga rahule ja paneme DVD-ROM seadme sahtlisse CD-plaadi, mis sisaldab Encarta 97 Atlas programmi ning siis ilmub hoopis selline AutoPlay dialoogiaken - pilt.


Nagu ülalt on näha, siis pakutakse siin välja kaks käsku: "Run autorun.exe", mis käivitab selle Encarta 97 Atlas programmi ja "Open folder to view files", millega saab antud CD-plaadi avada, et vaadata tema sees asuvaid faile. Siin oleks loogiline valida see Run autoran.exe käsk, sest tegemist on ikkagi ühe programmiga...


Paneme nüüd oma DVD seadme sahtlisse hoopis plaadi mingi mänguga ja selle peale ilmub järgmine Windows 7-e AutoPlay aken - pilt. Kui valime seal lingi/käsu Run launcher.exe, siis käivitatakse see mäng.


Paneme nüüd DVD seadme sahtlisse CD plaadi, mis sisaldab ühte mängu mis on "lahti murtud" ja seda mängu saab käivitada ainult kas otse selle plaadi seest või siis kopeerides antud mängu oma kõvakettale; ühesõnaga see cd plaat ei sisalda autorun.exe faili. Seepeale ilmub AutoPlay selline dialoogiaken, kus on ainult üks käsk:

On ainult üks käsk


Kui me klõpsame sellele "Open folder to view files" menüüpunktile, siis avataksegi selle cd plaadi sisu:

CD plaadi sisu


Nüüd paneme DVD sahtlisse plaadi, mis sisaldab suure hulga mp3 muusikafaile ja ilmub järgmine AutoPlay aken - pilt.


Kuna tegemist on muusikapaladega, siis pakutakse kohe ka välja Play käsku, mis käivitaks Windows Media Player'i et seda musat kuulata...


OK, persse see Windows 7 ja tema AutoPlay funktsioon ja aeg on vaadata mingit filmi, paneme selle filmi cd plaadi sahtlisse ning ilmub järgmine aken - pilt.


Klõpsame seal ülemises aknas käsule Play ja hakkamegi oma filmi vaatama - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Algab film...

Kui film sai vaadatud, siis tuli meile järsku peale suur nostalgia ja me otsustame vaadata oma sünnilinna vanu pilte, paneme CD-plaadi Tartu linna vanade fotodega DVD-seadme sahlisse ja selle peale ilmub hoopis selline AutoPlay dialoogiaken:

Teistmoodi AutoPlay aken


Kuna sellel CD-plaadil on tegemist ainult fotodega (piltidega), siis pakutakse välja ka sellist mõnusat käsku nagu Import Pictures and Videos. See käsk on selle pärast hea, et me saame Windows 7's tema abil väga kiiresti kopeerida antud plaadi kõik pildid oma kõvakettale. Klõpsame sellele menüüpunktile ja ekraani paremale allanurka ilmub järgmine "asjandus" - pilt.


Tipime sinna Tag tekstikasti mingi võtmesõna, et leida tulevikus kiiresti selle abil oma miljonite piltide seast ülesse justnimlet needsamad Tartu pildid. Seejärel klõpsame seal lingile "Import Settings" ja valime uues aknas kausta kuhu need pildid imporditakse ning seame ka muud parameetrid kui vaja; kui valmis, klõpsame OK:

Seame parameetrid


Klõpsame nupule Import ja algabki fotode importimine - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Algas importimine


Kui valmis, siis avatakse see kaust kuhu me oma fotod importisime ja me võime neid kohe ka vaatama hakata:

Importimine lõppes

Kaust imporditud piltidega


Märkus: Need Tartu fotod on võetud ajaperioodil 1890 - 1939, siis kui olid veel ilusad ajad: Oli väga vähe neid tossutavaid autosid (armsad ja peeretavad hobused tuiasid mõõda tänavaid ringi), oli märksa puhtam keskkond ja loodus, normaalne toit, Eesti Riigikogus ei olnud mingeid kommuniste ja muidu lolle (või neid oli siis palju vähem), ei olnud neid idapoolt sissetunginuid vante jne. Kuna sündisin 1875-ndal aastal, siis on need fotod loomulikult minu enda pildistatud.

! Kes soovb, see võib mõnda tolleaegse eelajaloolise Tartu fotot vaadata sealt.


AutoPlay vahendi vaikimisi seadistuste muutmine:

Et seadistada AutoPlay funktsiooni Windows 7 vaikimisi parameetreid, tee ühte järgmistest: Seepeale ilmub allnäidatud AutoPlay funktsiooni seadistamise aken:

AutpPlay seadistamise aken

See aken loetleb 16 erinevat sisu tüüpi alates Audio CD'st kuni videofailideni, videofailidest kuni Super Video CD'ni. Iga sisu tüüp omab omaenda spetsiifilist rippmenüüd ja Sa saad kasutada seda loetelu, et määrata igale meediatüübile vastav vaikimisi aktsioon. See "vaikimisi aktsioon" tähendab seda et kui Sa paned mingit tüüpi CD/DVD-plaadi sahtlisse või siis ühendad mingi meediaseadme USB pesaga, siis kävitatakse just see tegvus, mis on talle vaikimisi aktsiooniks kehtestatud. Kui mingile meediasisule ei ole vaikimisi tegevust määratud, siis avatakse see AutoPlay dialoogiaken, kust me saame valida mingi sobiva käsu.
Kui AutoPlay seadistamise aknas (vaata eelmist pilti) on mingi meedia rippmenüüs kirjad "Choose a default" või siis "Ask me every time" ja kui me hakkame kasutama neid meediatüüpe, siis avatakse seesama AutoPlay dialoogiaken, et me saaksime sealt valida mingi vajaliku käsu.


Järgmisel pildil valitakse selles AutoPlay ('Choose what happens when you insert each type of media or device') aknas vaikimisi tegevus piltide (Pictures) jaoks, st kui me valime tema rippmenüüst mingi käsu, siis rakendataksegi automaatselt justnimelt antud tegevus juhul kui me hakkame tegelema meediaga, mis sisaldab pilte ja sel juhul ei ilmu see AutoPlay dialoogiaken - pilt.


Alumises aknas määrame vaikimisi aktsiooni "Tarkvarale ja mängudele" (Software and games) ja kui Sa uurid siin aknas ülemisi meediatüüpe, siis näed, et neile on juba vaikimisi aktsioonid kehtestatud:

Valime aktsiooni


Kui Sa oled oma AutoPlay seadistamise lõpetanud, siis klõpsa akna allosas nupule Save.

NB! Kui Sa aga koristad seal AutoPlay seadistamise akna ülosas linnukese ruudust "Use AutoPlay for all media and devices", siis ei rakendata enam neid vaikimisi aktsioone (st AutoPlay vahend lülitatakse välja) ja sel juhul kui Sa hakkad tegelema mingite digitaalsete meediatüüpidega, ilmub iga kord seesama AutoPlay dialoogiaken oma menüüpunktidega.


AutoPlay dialoogiaken on kadunud:

Kuid võib juhtuda nii et see AutoPlay dialoogiaken ei ilmugi või siis "puudub" ta mõnikord. Ja ei puudu ainult see AutoPlay dialoogiaken vaid kadunud on ka paremklõpsuga avanevast kontekstmenüüst käsk “Open AutoPlay”. Juhul kui Sulle ei ilmu see AutoPlay aken, siis saad võib olla abi sealt.

Ülesse


< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008