Windows 7 süsteemis andmetest varukoopiate tegemine - 'Backup and Restore' utiliit.
Complete PC Backup utiliidiga süsteemist või tervest kõvakettast reservkoopia tegemine ning süsteemi või kõvaketta taastamine.
I. osa
Eessõna
Kõvakettad on suhteliselt õrnad mehhanismid ja kompuutrites olevatest komponentidest väljuvad nad rivist kõige sagedamini. Kui kõvaketas jookseb kokku, siis on tema andmeid väga raske taastada ja tavakasutajale on see peaaegu et võimatu. Peale selle võib ka kasutaja kogemata rikkuda või hävitada ise oma olulisi andmeid.
Kõiki neid õnnetusi saad Sa vältida kui teed oma tähtsamatest andmetest või siis tervest kõvakettast regulaarselt varukoopia—Windows 7's aitab seda teha täiustatud ja märksa lihtsamini kasutatav
Backup and Restore utiliit (ta sisaldab kahte eraldi vahendid:
Windows Backup ja
Complete PC Backup), mis on nüüd märksa parem kui ta oli seda Windows Vistas.
Complete PC Backup ja
Windows Backup lubavad Sul arhiveerida personaalseid andmeid, näiteks nagu Libraries, Documents, Pictures, Music, Videos jne faile või siis tervet Windows 7 installatsiooni koos muude partitsioonidega, juhul kui nad olemas on.
See
Backup and Restore utiliit on lülitatud
kõikidesse Windows 7 versioonidesse. Ja mis on eriti oluline, on see et selle Backup and Restore programmi koosseisu kuuluv
Complete
PC Backup vahend on nüüd olemas ka
Windows 7 Starter ja
Windows 7 Home Premium versioonides (Ühesõnaga teda saab kasutada kõikides Windows 7 väljalasetes. See vahend puudus
Windows Vista Home Basic ja
Windows Vista Home Premium versioonides).
1) Andmeid saab arhiveerida
välisele USB kõvakettale, lokaalsele kõvakettale (kõvaketta mingisse partitsiooni, juhul kui ta oli Sul varem loodud), CD/DVD-RW plaatidele, USB Flash draivile või muule eemaldatavale
meediale.
Märkus: Varukoopiaid ei saa salvestada sinna partitsiooni, mis on süsteemipartitsiooniks, st kuhu on installeeritud Windows 7 ise ja tavaliselt on selleks
C: partitsioon (oblast/draiv). Kui Sa olid varem loonud ühe või mitu uut partitsiooni (näiteks D:, F: jne), siis võib nendesse salvestada ka oma reservkoopiaid.
USB draivi saab
panna varukoopiaid ainult siis kui ta on formaaditud ('format' - formateerimine/ümbervormindamine)
NTFS failisüsteemi (Ava
Computer kaust ja tee seal oma USB pulgal paremklõps ning vali käsk
Properties ning seejärel näedki, et mis failisüsteemi ta omab: FAT32 või NTFS. Kui tal on fat32 failisüsteem, siis võid ta NTFS'i ümber formaatida).
2)
Varukoopiad saab luua ka
võrgukausta (seda ei saa teha ainult Windows 7 Home Premium ja Starter versioonide puhul) ja nüüd saab ka Complete PC Backup'iga sinna arhiveerida.
3)
Andmete varundamist saab täielikult automatiseerida.
5)
Automaatse reservkoopiate loomise puhul kasutatakse nn
incremental reservkoopiate
loomist.
Varasemaid reservkoopiaid
ei saa üle kirjutada värskemate reservkoopiatega, st vanemaid arhiivifaile ei saa
uuematega asendada vaid selle asemel luuakse
incremental reservkoopiad, kus juba varem loodud varukoopiale lisatakse ainult muudetud või siis uued failid. Kui ruumi hakkab väheks jääma, siis vanemad varukoopiad kustutatakse ja nüüd saab neid käsitsi ka ise kõrvaldada (Backup utiliidi kaudu).
6) Varundamiseks saab valida individuaalseid kaustasid, faile ja partitsioone.
7) Windows 7-s on nii terve süsteemi kui ka eraldi andmete taastamine (restore) tehtud märksa lihtsamaks ja arusaadavamaks.
8)
Windows 7 Backup and Restore utiliidi seest saab käivitada ka
System Restore vahendi.
9) Saab luua ka väga vajaliku
System Recovery Disc plaadi (pikem jutt temast
siin).
Märkus: Kui Sa lood oma sülearvutist varukoopia, siis vaata, et Sinu läpakas oleks ühendatud vooluvõrku, et akusid mitte tühjaks teha, sest võib olla võtab arhiveerimine rohkem aega.
Kuidas planeerida oma reservkoopiate tegemist:
a) Kõigepealt pead Sa otsustama, et millist tüüpi reservkopeerimist Sa tegema hakkad:
- Complete PC Backup teeb Sinu süsteemikettast automaatselt ja teistest ketastest (partitsioonidest), millised Sa ise määrad, pildid ehk ülesvõtted, mis sisaldavad andmefaile, programme ja seadistusi—ühesõnaga kõike (luukase nn system image).
Sa saad hiljem kasutada Windows Recovery Environment keskkonda, et oma Windows 7 süsteem ja muud partitsioonid täielikult taastada. Seda tüüpi varundamist tulekski kasutada ja ma soovitan terve süsteemi backup'i salvestada oma välisele USB kõvakettale. Nüüd on need usb välised kõvakettad üsna odavad ja nende maht on piisavalt suur (alates 300 GB'ist ja märksa mahukamad). Peale selle juhul kui Sinu kõvaketas otsustab maha kärvata või kui Sinu Windows 7 muutub kasutamiskõlbmatuks, siis on väga mugav sellelt usb kettalt kogu oma süsteemi taastada.
Välised USB kõvakettad (praegu 2009. a. on müügil 160 GB kuni 1,5 TB mahuga kettad) - pilt.
250 GB mahuga väline ketas, maksab umbes 750 krooni; mugav kaasas kanda (PS! Teda võib kasutada ka näiteks 500 krooniste rahatähtede, lugematute krediitkaartide, Ecstasy tablettide või roosat värvi preservatiivide hoidmiseks. Ka võib ta ööseks oma padja alla panna, et temasse salvestatud info kantaks magamise ajal üle Sinu suuremahulisse ajusse, see on täiesti võimalik, sest ta kasutab ka neuronitepõhist kasutajaliidest).
Maht 300 GB ja maksab umbes 850 krooni.
Siintoodud väliste kõvaketaste hinnad ja mahud on võetud siis 2009. a. seisuga, aga edaspidi langevad nende hinnad trastiliselt ja ka nende mahud hakkavad suurenema.
Aga Sa võid terve süsteemi arhiveerida ka võrgukettale (väikefirmades ja koduse võrgu olemasolul) või siis DVD plaatidele, aga neid plaate ei soovitaks ma kasutada, sest neid läheb Sul kohe hulgim vaja, pealegi on see palju aeglasem ja tülikam reservkoopitae loomise moodus.
Märkus: Vaikimisi luuakse Sinu kõvaketta süsteemipartitsioonist, sinna kuhu on installitud Windows 7, reservkoopia, ülejäänud partitsioonid (kettad/jaotused) tuleb Sul ise lisada, paned vastava partitsiooni ette "linnukese".
Kui Sinu kõvakettal on ainult üks partitsioon (C:), siis luukasegi temast system image - reservkoopia luuakse tervest kõvakettast.
Kui Sul on lisaks sellele C: partitsioonile loodud ka teisi partitsioone (D:, F: jne), siis
pane soovi korral ka nende ette "linnuke" ja ka need lisatakse reservkoopiasse.
Kui Sul on dualboot või multiboot süsteem, kus on erinevatesse partitsioonidesse installeeeritud mitu operatsioonisüsteemi, siis võid soovi korral ka
nende ees olevatesse ruudukestesse panna linnukese.
! Näiteks kui Sul on dualboot süsteem, kus esimeseks opsüsteemiks on Windows Vista ja teiseks Windows 7, siis teeb Complete PC Backup automaatselt nende mõlema partitsioonidest ka reservkoopia ja nad on eelnevalt ka märgistatud ning seda Sa muuta ei saa ja ongi hea. Juhul kui Sul on peale nende veel mingeid partitsioone, siis lisa ka need loodavasse varukoopiasse - alati on mõtekam teha kohe tervest oma kõvakettast image.
NB! Veendu, et Sinu väline USB kõvaketas kasutaks NTFS failisüsteemi ja kui ta seda ei ole, siis formateeri ta ümber (vorminda ümber).
- Windows Backup vahend
teeb varukoopiad Sinu andmefailidest aga mitte programmidest ja
seadistustest, ta on failipõhine arhiveerija. Seega saad Sa hiljem
taastada oma individuaalseid faile või
siis kõiki andmefaile, aga juhul kui Sinu ketas kokku jooksis,
siis tuleb Sul Windows 7 ja kõik programmid uuesti ümber installeerida.
Temaga saab arhiveerida (varundada):
- Kui lased seda Windows 7-l enesel teha, siis luuakse varukoopiad andmefailidest, mis asuvad Libraries,
Desktop ja Windows'i kaustades.
Windows'i kaust sisaldab AppData, Contacts, Desktop, Downloads, Favorites, Links, Saved Games ja Searches kaustade andmeid.
! Kui see draiv, kuhu Sa oma loodava reservkoopia salvestad, omab piisavalt vaba ruumi ja ta kasutab NTFS failisüsteemi, siis võib sinna lisada ka Sinu programmide, Windows'i ja kõikide draiverite ning registriseadistuste system image.
Seda system image't võib kasutada siis kui Sinu kompuuter või kõvaketas "pange kukuvad"...
- Kui valid ise, et mida varukoopiasse panna, siis võid Sa valida individuaalseid faile, kaustasid ja isegi partitsioone. Kuid süsteemikaustasid (st neid, mis sisaldavad faile, mis on vajalikud Windows 7 tööks) ja programmifaile ei arhiveerita, isegi siis kui nad asuvad Sinu poolt väljavalitud kaustas.
Windows Backup ei arhiveeri ka neid faile, mida hoitakse kõvakettal, mis kasutab FAT failisüsteemi, faile, mis asuvad Prügikastis ja ajutisi faile, millede maht on väiksem kui 1 GB.
Ka siin saab varukoopiasse lülitada selle 'system image' ja seega juhul kui Sa soovid teha ühtlasi ka
süsteemipartitsioonist 'sytem image', siis jätagi linnuke sinna "Include a system image of drives:..." eesolevasse ruudukesse.
b) Vali koht, kuhu Sa soovid oma varukoopiad panna. Windows 7 Backup and Restore programm lubab reservkoopiad viia:
- Lokaalsele kõvakettale, aga ta ei tohi olla see ketas (partitsioon),
kuhu on installeeritud Windows 7, tavaliselt on ta installeeritud C: jaotusse. Kui Sul on ainult C: partitsioon, siis tuleb Sul oma varukoopia salvestada mujale või pead siis looma partitsioone juurde.
- Välisele kõvakettale, mis on Sinu süsteemiga ühendatud kas USB 2.0 või siis IEEE 1394 abil.
- Võrgukausta (Nüüd saab ka Complete PC Backup'iga sinna arhiveerida).
- Eemaldatavale meediale, näiteks nagu DVD-R (või DVD-RW) plaatidele või USB mälupulka.
Kõige parem lahendus oleks siin välise usb kõvaketta kasutamine, aga sobivad ka muud variandid, sest kõige tähtsam on ikkagi nende reservkoopiate loomine.
Varukoopiad võib luua ka ühele ja samale kõvakettale, sinna, kuhu on installeeritud ka Windows 7 (aga eraldi partitsiooni), kuid siin on see oht, et kui kõvaketas peaks täielikult ülesse ütlema, siis on ka need varukoopiad hingusele läinud. Kuid siiski, kuna varukoopiate tegemine on väga oluline, siis sel juhul kui välist kõvaketast või DVD-R (või DVD-RW) plaate ei ole käepärast võtta, siis tuleks varukoopiad esialgu teha kasvõi omaenese kõvakettale ja kuna tänapäeva kettad on väga suure mahuga, siis ruumi taha asi seisma ei jää. Varukoopiad (kasvõi tervest omast süsteemist) tuleb sel juhul salvestada Windows 7 partitsioonist (partition'ist) eraldi tühja jaotusse; näiteks extended jaotuse mingisse loogilisse ketasse (näiteks D:, E:, F: jne loogilisse draivi).
Partitsioonide kõvakettale loomisest loe siit (see on küll Vista leht, aga käib ka Win 7 kohta).
c) Koosta oma arhiveerimise ajakava. Kui Sa hakkad kasutama
Windows Backup'i (st failidele baseeruvat reservkoopiate loomist),
siis võid soovi korral käivitada ka automaatse varundamise kas siis
igaks päevaks, nädalaks, kuuks või siis Sinu enda poolt
määratud ajaks.
d) Kui Sa oled eelneva paika pannud, siis alusta kohe käsitsi reservkoopia tegemist.
Ülesse
Süsteemist või tervest kõvakettast reservkoopia loomine - Complete PC Backup vahendi kasutamine
Seda oleks kõige mõtekam kasutada ja tee järgmist:
1) Klõpsa nupule
Start, tipi
Search kasti
bac (või
backup) ja klõpsa üleval
Backup and Restore lingile -
kliki pildile, et teda suurendada:
või
Klõpsa
Start, siis
Control Panel ja seejärel
System and Security ning lõpuks
Backup and Restore - avatakse järgmine aken, kus klõpsa vasemas paanis lingile
Create a system image:
2) Nüüd vali koht kuhu see loodav terve süsteemi reservkoopia salvestatakse, kasutame antud näites seda kõige paremat välist USB kõvaketast (veendu, et ta oleks Sinu arvutiga ühendatud ja ka sisse lülitatud), aktiveeri kõige ülemine raadionupp ja vali ta sealtsamast ülemisest rippmenüüst ning klõpsa nupule
Next -
pilt.
Märkus: Kui Sul ei ole välist usb kõvaketast, siis võid ülaltoodud aknas aktiveerida ka raadionupu "On one or more DVDs" ja arhiveerida oma reserkoopia hoopis DVD-plaatidele.
Praegu pakutavate DVD plaatide mahud:
DVD SS SL ('single sided' ja 'single layer' - ühepoolne ja ühekihiline)
4.70 GB
DVD SS DL ('single sided' ja 'dual layer' - ühepoolne ja kahekihiline)
8.54 GB
DVD DS DL ('dual sided' ja 'dual layer' - kahepoolne ja kahekihiline)
15.90 GB
Sina pead ostma aga kirjutatavad DVD plaadid (DVD-R või DVD+R plaadid):
DVD−R SL
4.7 GB
DVD+R SL
4.7 GB
DVD−R DL
8.5 GB
DVD+R DL
8.5 GB (Mõtekam on juba neid siis osta, vähem jebimist...)
võid osta ka
DVD-RW plaate, milledele võib mitu korda kirjutada andmeid ja nende mahud on enam-vähem samad.
Kui Sul on oma kõvakettale loodud veel mingeid partitsioone, siis võib salvestamiskohaks valida ka ühe partitsiooni, mis ei ole süsteemi oma ja seda tuleb teha ikka sellesama kõige ülemise rippmenüü kaudu, aga see ei ole kaugeltki hea variant.
NB! Juhul kui Sul on dual-boot või multi-boot masin, kuhu on installeeritud mitu operatsioonisüsteemi ja kõvakettale on loodud ka mitu partitsiooni, siis varukoopiat saab salvestada ainult nendesse partitsioonidess, mis on loodud Windows 7 enese sees. Sinna partitsiooni, kuhu on Windows 7 ise installeeritud (nn süsteemipartitsioon), ei saa reservkoopiat salvestada.
Kelle kodus (ka väikefirmas) on võrk, see võib ka võrgukettale salvestada ja võib olla on selleks ka parooli vaja teada...
3) Nüüd, juhul kui Sinu kõvakettal on mitu partitsiooni loodud, siis pakutakse järgmises aknas ka nende varukoopiasse sisselülitamise võimalust. Antud näite puhul on siin tegu
dualboot masinaga, kuhu on installeeritud 2 operatsioonisüsteemi: Windows Vista (ta on esimeseks opsüsteemiks ja asub tegelikult
C: draivis) ja Windows 7 (ta on siin teiseks opsüsteemiks ja asub tegelikult
D: draivis). Momendil viibib kasutaja loomulikult Windows 7-s ja siin kuvatakse tema kettatähiseks C: ja nii peabki see olema.
Kuna
Complete PC Backup utiliit loob süsteemikettast 'image', siis on antud aknas alati vaikimisi valitud süsteemiketas, st see ketas, kuhu on Windows 7 installeeritud. Kuna aga tegu on siin 'dualboot' süsteemiga, kuhu on installitud ka Vista, siis on allolevas aknas vaikimisi märgistatud nii Vista kui ka Win 7 driaivid/partitsioonid, sest ilma Vista'ta me oma Windows 7-sse sisse ei saa.
Aga antud kõvakettale on lisaks nendele loodud veel 2 partitsiooni:
E: ja
F: ja nüüd on Sul võimalus ka need lülitada loodavasse varukoopiasse, pane linnuke nende eesasuvatesse ruudukestesse. Siit aknast näed ka Sinu partitsioonides oleva vaba kettaruumi mahtu, veerus "Used space" ja all tuuakse ära ka vaba kettaruumi maht, mida
on vaja märgistatud partitsioonide arhiveerimiseks (siin 148,8 GB'i) ja ka välises USB kõvakettas oleva vaba ruumi maht (siin siis 161,5 GB'i) - selle näite puhul kõik klapib:
4) Viimases kinnitusaknas klõpsa nupule
Start backup -
pilt.
5) Algab varundamise ettevalmistamine -
pilt.
6) Käib varukoopia salvestamine (välisele USB kõvakettale) -
pilt.
7) Kui reservkoopia salvestamine on lõppenud, siis ilmub ka üks väga oluline teateaken, mis küsib, et kas Sa soovid luua ka
System Repair Disc'i (
System Recovery Disc - süsteemi taastamise plaati). Juhul kui Sul seda veel ei ole, siis klõpsa nupule
Yes ja loo see plaat endale, sest ta on hädavajalik asjake (Sa pead seejärel panema DVD-ROM seadme sahtlisse DVD plaadi...).
Kui see plaat on Sul juba olemas, siis klõpsa
No.
Märkus:
System Repair Disc (
System Recovery Disc) loomisest, kasutamisest ja tema vajalikusest saad ülevaate aadressilt:
http://landfield.pri.ee/Windows_7/SystemRecoveryDisc.html
8) Ja ongi loodud terve kompuutri reservkoopia ja kui Sa avad nüüd oma välise USB kõvaketta, siis näed seal sellist kausta nagu "
WindowsImageBackup", mis sisaldabki Sinu terve süsteemi
image faile:
Selles näites toodud 'dualboot' masina tervest kõvakettast (119 GB) reservkoopia varundamiseks kulus aega ainult
1,5 tundi, mis on väga kiire ja hea näitaja...
Toon veel lisaks mõned üsnagi head tasuta (vabarava) reservkoopiate loomise programmid:
1)
EASEUS Todo Backup - Todo Backup on lihtne ja temaga võib arhiveerida nii Sinu eraldi andmeid kui ka teha Sinu süsteemist
image, et selle abil taastada tervet süstemi juhul kui juhtub tõsine krahh - tema
koduleht ja allalaadimine.
2)
GFI Backup (Home Edition) - Ka lihtne kasutada, temaga saad luua oma andmetest (failid/kaustad/programmid jne) varukoopiad - tema
koduleht ja allalaadimine.
3)
FBackup - tema loodi populaarse tasulise Backup4All tegijate poolt, andmete (failid/kaustad/programmid jne) arhiveerimiseks - tema
koduleht ja allalaadimine.
4)
Comodo BackUp - andmete (failid/kaustad/programmid jne) arhiveerimiseks - tema
koduleht ja allalaadimine.
5)
Cobian Backup - andmete (failid/kaustad/programmid jne) arhiveerimiseks - tema
koduleht ja allalaadimine.
Ülesse
Süsteemi või terve kõvaketta taastamine reservkoopia (system image) abil:
Kui Sa olid varem loonud
Complete PC Backup vahendi abil '
system image', siis võid oma süsteemi või siis terve kõvaketta taastada järgmiste vahendite abil:
a) Windows 7 seest (
Backup and Restore utiliidi kaudu)
või
b)
Eelpoolmainitud
System Repair Disc (System Recovery Disc) plaadi abil;
c)
Windows 7 DVD installatsiooniplaadi abil;
d) OEM kompuutrite puhul, milledes on Win7 juba
olemas (eelinstalleeritud), võib kasutada kas poest kaasaantud
Recovery disc või siis klahvi
F8 abi...
Kõikide nende kolme
b,
c ja
d puntis toodud vahendi abil satud Sa nii või naa sinna Windows'i eelsesse taastamiskeskkonda ja meile vajalikku
System Recovery Options ekraani, mille käsuga
Complete PC Restore saabki alustada oma süsteemi taastamist.
Peale selle saab
System Repair Disc (System Recovery Disc),
Windows 7 DVD ja poest kaasaantud
Recovery disc plaatide abil teha ka kompuutri alglaadimise (buutimise) juhul kui Sa ei saa siseneda Windows 7-sse.
a) Windows 7 seest süsteemi taastamine (Backup and Restore utiliidi kaudu):
Kui Sa tahad oma süsteemi või kõvaketta reservkoopiast taastada ja kui Sa suudad siseneda Windowsisse, siis võid taastamist alustada otse Windows 7 seest.
* Logi ennast Windows 7-sse sisse;
* Kui Sa panid oma varemloodud reservkoopia välisele USB kõvakettale, siis vaata, et see kõvaketas oleks sisse lülitatud.
* Klõpsa nupule
Start, tipi
Search kasti
bac (või
backup) ja klõpsa üleval
Backup and Restore lingile ning seejärel avatakse
Backup and Restore aken. Kliki seal lingile
Recover system settings or your computer:
Märkus: Kui Sa klõpsad seal eelmises aknas lingile "Select another backup to restore files from ", siis saab oma süsteemi võrgukettalt taastada juhul kui Sa eelnevalt salvestasid oma kopuutri
image sinna...
* Järgmises aknas klõpsa lingile
Advanced recovery methods.
Märkus: Siitkaudu võib käivitada ka
System Restore utiliidi, seda võib teha siis kui Sinu süsteemiga ei ole asi nii hull ja võib olla saab ta korda ka antud vahendi abil -
pilt.
* Uues aknas klõpsa ülemisele "
Use a system image..." lingile.
Märkus: Juhul kui Sul on olemas Windows 7 DVD plaat, siis võid selle eelmise akna alumise lingi kaudu teha ka oma süsteemi ümberinstalleerimise, aga sel juhul tuleb Sul hiljem kõik oma programmid ja osa draivereid uuesti installeerida...
*
Klõpsa nupule
Skip (või vajaduse korral nupule
Back up now).
Märkus: Järgmises aknas on kaks nuppu, nuppu "
Back up now" võid kasutada sel juhul kui Sa tegid oma süsteemist või tervest kõvakettast 'image' juba tükk aega tagasi ja Sa soovid enne kompuutri taastamist oma hilisemad failid salvestada kas välisele USB kõvakettale, DVD plaatidele või siis USB mälupulka.
Meie kasutame siin nuppu
Skip ("Jäta vahele") ja lähme kohe edasi:
* Nüüd ilmub Windows 7-e sees viimane
Backup and Restore aken, kus klõpsa nupule
Restart:
* Tehakse kompuutri ümberlaadimine ja edasi toimub kõik väljaspool Windows'i...
* Ilmub "Windows is loading files..." kirjaga must ekraan;
* Nüüd ilmub
System Recovery Options esimene aken: Valime siin
Estonian (klaviatuuri jaoks) +
Next -
pilt.
* Ilmub
Re-image your computer esimene aken, kus on Sinu viimati loodud
'system image' juba olemas; klõpsame
Next.
Märkus:
Complete PC Restore valib ise vaikimisi kõige viimati loodud reservkoopia. Kui Sa olid neid aga rohkem loonud, siis võid aktiveerida ülemises aknas raadionupu
Restore a different system image ja klõpsata nupule Next. Seejärel kuvatakse aken, kust Sa võid valida mingi varukoopia, mille Sa kunagi loosid.
* Ka järgmises aknas klõpsa lihtsalt
Next, sest seal kuvatakse sedasama uusimat varukoopiat või lisaks sellele ka vanemaid reservkoopiaid juhul kui Sa tegid neid rohkem...
*
Ilmub viimane aken: klõpsame
Finish ja selle peale ilmub kohe ka kinnitusaken, mis teatab, et kõik Sinu kõvakettal olevad failid asendatakse
sytem image failidega, klõpsa
Yes:
* Algab Sinu süsteemi või siis terve kõvaketta taastamine ja kui valmis, siis tehakse kompuutri restart ja Sa jõuad sisselogimise ekraani (
dual-boot ja
multi-boot masina puhul aga Windows Boot Manager'i ekraani)...
b) System Repair Disc (System Recovery Disc) plaadi abil süsteemi taastamine:
Kui Sa ei suuda siseneda Windows 7-sse ja teha kompuutri alglaadimist (buutimist).
* Pane kompuutri BIOS'is alglaadimise seadmeks CD/DVD-seade (Kuidas? Info sellest siin).
* Pane System Recovery Disc (System Repair Disc) oma CD/DVD-ROM seadme sahtlisse;
* Tee kompuutri
restart ja kohe alguses, kui ilmub kiri "
Press any key...",
vajuta kiiresti suvalist klahvi:
*
Ilmub must ekraan kirjaga "Windows is loading files...":
* Nüüd ilmub
System Recovery Options esimene aken: Valime siin
Estonian (klaviatuuri jaoks) +
Next -
pilt.
*
Seejärel otsitakse Sinu kompuutrisse installeeritud Windows'i operatsioonisüsteeme - pilt.
*
Ilmub
System Recovery Options teine aken, kus on kõikide installitud
Windows'i opsüsteemide loetelu, märgistame vajaliku (Windows 7-e) ja klõpsame
Next. Kui meil on ainult üks operatsioonisüsteem, siis ei ole siin midagi valida vaid märgistame selle ainsa Windows'i ja klõpsame Next.
(KUI SUL ON OMA SÜSTEEMI INSTALLEERITUD MITU OPERATSIOONISÜSTEEMI, SIIS SAAB ÜHESÕNAGA SIIN LIGI KÕIKIDELE OMA INSTALLITUD
WINDOWS VISTA VÕI
WINDOWS 7 OPSÜSTEEMIDELE - NENDE ERINEVATELE VERSIOONIDELE. WINDOWS'I VARASEMAID VERSIOONE EGA KA MUID OPSÜSTEEME SIIN EI KUVATA!)
Märkus: Kui siin ei ole Windows 7't või kui aken on tühi, siis klõpsa ikkagi
Next.
Järgmiselt pildilt on näha, et arvutisse on installitud mitu opsüsteemi ((Windows Vista, Windows 7 ja Windows 7 VHD (virtuaalkettale)) - seega on siin tegemist multi-boot süsteemiga. Märgista siin Windows 7 ja kliki Next:
*
Ja ilmubki
System Recovery Options kolmas aken, kus klõpsa lingile
System Image Recovery parameetrile:
* Edasi toimub kõik samamoodi nagu siin kohe ülevalpool alapealkirja "Windows 7 seest süsteemi taastamine (
Backup and Restore utiliidi kaudu)" all kirjeldasin -
seal.
c) Windows 7 DVD installatsiooniplaadi abil süsteemi taastamine:
Kui Sa ei suuda siseneda Windows 7-sse ja teha kompuutri alglaadimist (buutimist).
Juhul kui Sul on olemas Windows 7 installeerimise DVD plaat, siis võid ka seda kasutada, et jõuda sinna
System Recovery Options ekraani ja sealt edasi
Windows Complete PC Restore utiliiti.
*
Pane kompuutri BIOS'is alglaadimise seadmeks CD/DVD-seade (Kuidas? Info sellest siin) ja seejärel pane Windows 7 DVD plaat oma CD/DVD seadme sahtlisse;
* Tee kompuutri
restart ja kohe alguses, kui ilmub kiri "
Press any key...",
vajuta kiiresti suvalist klahvi:
*
Ilmub must ekraan kirjaga "Windows is loading files...":
* "Starting Windows..." must ekraan; Windows 7'l on nüüd ka uus animeeritud laadimisekraan (Boot Screen);
* Ilmub "
Install Windows" aken kus tuleb valida oma keeleseadistused, st vali teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" ja klõpsa
Next -
kliki piltidele, et neid suurendada:
* Klõpsa vasemal all lingile
Repair your computer:
* Edasi toimub kõik samamoodi nagu siin kohe ülevalpool kirjeldasin -
seal.
d) OEM kompuutrite puhul, milledes on Win 7 juba
olemas (eelinstalleeritud), võib kasutada kas poest kaasaantud Recovery disc või siis klahvi F8 abi...
Juhul kui Sa said poest kaasa ka selle
Recovery plaadi, siis temaga saab sellele
Windows Complete PC Restore utiliidile ligi samamoodi nagu ka
System Recovery Disc (System Repair Disc) plaadiga, sellest oli juba siin eespool ka juttu -
siin.
Siin aga vaatame klahvi
F8 kasutamist:
Suurem osa meil müüdavatest kompuutritest omavad juba
eelinstalleeritud Windows Vista või tulevikus siis ka Windows 7 operatsioonisüsteemi (Tavaliselt kas Windows Vista Home Premium või siis Windows 7 Home Premium
OEM versiooni); sama asi kehtis ka Windows XP operatsioonisüsteemi kohta. See tähendab seda, et kui kompuutri tootjatehas saab valmis järjekordse suurema partii kompuutreid, siis installeeritakse juba tehases (mitte aga poes) nendesse mingi Vista või Windows 7 versioon. Teatavasti ei ole uue kompuutriga, mis ei oma mingisugust operatsioonisüsteemi, mitte kui midagi teha ja ta võib julgelt prügikasti visata. Alles siis kui temasse on installeeritud suvaline töövõimeline operatsioonisüsteem (näiteks Windows Vista Home Premium versioon), saab hakata temaga töötama. Et ostjate elu lihtsamaks teha, installeeritaksegi juba tehastes uutesse kompuutritesse mingi operatsioonisüsteem (tavaliselt mingi Windows'i operatsioonisüsteem, sest tema on maailmas praegu kõige levinum opsüsteem).
Kui arvuti sisaldab juba tehases eelinstalleeritud operatsioonisüteemi, siis nimetatakse seda kompuutrit OEM kompuutriks ja opsüsteemi versiooni tema
OEM versiooniks (väljalaskeks) ning ta on ligi poole odavam eraldi karbis müüdavast samaväärsest opsüsteemi versioonidest. (
Tarkvara võidakse tarnida koos arvutiga eelinstalleeritud versiooni kujul. Selliseid tooteversioone, mis on mõeldud tarnimiseks ainult koos uue riistvaraga, nimetatakse toote OEM-versioonideks.)
Termin OEM tuleneb ingliskeelsetest sõnadest
Original Equipment Manufacturer ehk originaalseadmete tootja. Praktikas aga mõeldakse OEM'i all kõiki
arvutiriistvara edasimüüjaid ning OEM-tarkvara puhul arvuti valmistaja poolt arvutisse paigaldatud
tarkvara...
OEM-tarkvara hind on soodsam tänu sellele, et erinevalt karbitootest pole OEM-versioonil paksu kasutusõpetust. Küll on aga OEM-versioonil kaasas autentsussertifikaat (
COA) - kleebis, millel on hologramm ning tarkvara registreerimise võti (tootevõti—Product Key) .
Seega on OEM ja nende täisversioonid (karbiversioonid) samaväärsed ja nad erinevad ainult oma hinna poolest.
Kui Sa ostad poest kompuutri, millesse on näiteks Windows Vista Home Premium OEM versioon juba sisse installeeritud, siis on ta tehases juba ka aktiveeritud nii et sellega Sa enam vaeva ei pea nägema.
Osa OEM kompuutrite tootjaid on paigaldanud Sinu kõvakettale ka spetsiaalse partitsiooni (RECOVERY jaotus/oblast), mille abil Sa saad oma süsteemi viia "õnnetuste" korral tagasi tema tehase algseadistusteni, st sellisesse staadiumi nagu ta oli Sul siis kui Sa ta poest ostsid... Ja juhul kui selline partitsioon on olemas, siis pannakse ka
Advanced Boot Options (
Täpsemad algkäivitussuvandid) menüüsse vastav käsk, mille abil Sa saad antud partitsioonile ligi ning käivitada kompuutri taastamise.
Advanced Boot Options menüü selliseks käsuks on tavaliselt "
Repair Your Computer" või midagi taolist ja antud käsu abil saad Sa minna sinna eelpool räägitud
System Recovery Options aknasse, kus on peale kõige muu ka kompuutri tehase algseadistusteni viimise parameeter.
Kui Sul on ainult üks operatsioonisüsteem (nt Windows 7):
* Tee kompuutri ümberlaadimine ja kohe buutimise alguses vajuta kiiresti mitu korda klahvi
F8;
* Sa jõuad seejärel
Advanced Boot Options (
Täpsemad algkäivitussuvandid) menüüsse, kus on esimeseks menüüpunktiks
Repair Your Computer ja ta on vaikimisi ka märgistatud, kui ta seda ei ole, siis vali ta oma noolklahvidega ja vajuta klahvile ENTER:
*
Ilmub must ekraan kirjaga "Windows is loading files...":
*Nüüd ilmub
System Recovery Options esimene aken: Valime siin
Estonian (klaviatuuri jaoks) +
Next -
pilt.
* Järgmises aknas vali ülemisest rippmenüüst enda kasutajanimi või kui Sa oled ainuke kasutaja, siis on ta seal juba valitud. Alumisse tekstilahtrisse tipi parool, juhul kui Sa olid selle varem määranud, kui parooli ei ole, siis klõpsa lihtsalt nupule
OK:
*
Ja ilmubki
System Recovery Options kolmas aken, kus klõpsa lingile
Windows Complete PC Restore ning tegutse samamoodi nagu siin eelpool kirjas oli -
seal.
Ülesse
Edasi varukoopiate loomise II. ossa >
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda
Saada ka enda tuttavale lugemiseks!