Windows 7 - varukoopiate tegemine

Seitse...Windows 7 süsteemis andmetest varukoopiate tegemine - 'Backup and Restore' utiliit.

Complete PC Backup utiliidiga süsteemist või tervest kõvakettast reservkoopia tegemine ning süsteemi või kõvaketta taastamine.

 

I. osa

 

 

 

Eessõna


Kõvakettad on suhteliselt õrnad mehhanismid ja kompuutrites olevatest komponentidest väljuvad nad rivist kõige sagedamini. Kui kõvaketas jookseb kokku, siis on tema andmeid väga raske taastada ja tavakasutajale on see peaaegu et võimatu. Peale selle võib ka kasutaja kogemata rikkuda või hävitada ise oma olulisi andmeid.
Kõiki neid õnnetusi saad Sa vältida kui teed oma tähtsamatest andmetest või siis tervest kõvakettast regulaarselt varukoopia—Windows 7's aitab seda teha täiustatud ja märksa lihtsamini kasutatav Backup and Restore utiliit (ta sisaldab kahte eraldi vahendid: Windows Backup ja Complete PC Backup), mis on nüüd märksa parem kui ta oli seda Windows Vistas.
Complete PC Backup ja Windows Backup lubavad Sul arhiveerida personaalseid andmeid, näiteks nagu Libraries, Documents, Pictures, Music, Videos jne faile või siis tervet Windows 7 installatsiooni koos muude partitsioonidega, juhul kui nad olemas on.
See Backup and Restore utiliit on lülitatud kõikidesse Windows 7 versioonidesse. Ja mis on eriti oluline, on see et selle Backup and Restore programmi koosseisu kuuluv Complete PC Backup vahend on nüüd olemas ka Windows 7 Starter ja Windows 7 Home Premium versioonides (Ühesõnaga teda saab kasutada kõikides Windows 7 väljalasetes. See vahend puudus Windows Vista Home Basic ja Windows Vista Home Premium versioonides).

1) Andmeid saab arhiveerida välisele USB kõvakettale, lokaalsele kõvakettale (kõvaketta mingisse partitsiooni, juhul kui ta oli Sul varem loodud), CD/DVD-RW plaatidele, USB Flash draivile või muule eemaldatavale meediale.

Märkus: Varukoopiaid ei saa salvestada sinna partitsiooni, mis on süsteemipartitsiooniks, st kuhu on installeeritud Windows 7 ise ja tavaliselt on selleks C: partitsioon (oblast/draiv). Kui Sa olid varem loonud ühe või mitu uut partitsiooni (näiteks D:, F: jne), siis võib nendesse salvestada ka oma reservkoopiaid.
USB draivi saab panna varukoopiaid ainult siis kui ta on formaaditud ('format' - formateerimine/ümbervormindamine) NTFS failisüsteemi (Ava Computer kaust ja tee seal oma USB pulgal paremklõps ning vali käsk Properties ning seejärel näedki, et mis failisüsteemi ta omab: FAT32 või NTFS. Kui tal on fat32 failisüsteem, siis võid ta NTFS'i ümber formaatida).

2) Varukoopiad saab luua ka võrgukausta (seda ei saa teha ainult Windows 7 Home Premium ja Starter versioonide puhul) ja nüüd saab ka Complete PC Backup'iga sinna arhiveerida.
3) Andmete varundamist saab täielikult automatiseerida.
5) Automaatse reservkoopiate loomise puhul kasutatakse nn incremental reservkoopiate loomist.
Varasemaid reservkoopiaid ei saa üle kirjutada värskemate reservkoopiatega, st vanemaid arhiivifaile ei saa uuematega asendada vaid selle asemel luuakse incremental reservkoopiad, kus juba varem loodud varukoopiale lisatakse ainult muudetud või siis uued failid. Kui ruumi hakkab väheks jääma, siis vanemad varukoopiad kustutatakse ja nüüd saab neid käsitsi ka ise kõrvaldada (Backup utiliidi kaudu).
6) Varundamiseks saab valida individuaalseid kaustasid, faile ja partitsioone.
7) Windows 7-s on nii terve süsteemi kui ka eraldi andmete taastamine (restore) tehtud märksa lihtsamaks ja arusaadavamaks.
8) Windows 7 Backup and Restore utiliidi seest saab käivitada ka System Restore vahendi.
9) Saab luua ka väga vajaliku System Recovery Disc plaadi (pikem jutt temast siin).

Märkus: Kui Sa lood oma sülearvutist varukoopia, siis vaata, et Sinu läpakas oleks ühendatud vooluvõrku, et akusid mitte tühjaks teha, sest võib olla võtab arhiveerimine rohkem aega.


Kuidas planeerida oma reservkoopiate tegemist:

a) Kõigepealt pead Sa otsustama, et millist tüüpi reservkopeerimist Sa tegema hakkad:

 

b) Vali koht, kuhu Sa soovid oma varukoopiad panna. Windows 7 Backup and Restore programm lubab reservkoopiad viia:

 

c) Koosta oma arhiveerimise ajakava. Kui Sa hakkad kasutama Windows Backup'i (st failidele baseeruvat reservkoopiate loomist), siis võid soovi korral käivitada ka automaatse varundamise kas siis igaks päevaks, nädalaks, kuuks või siis Sinu enda poolt määratud ajaks.

d) Kui Sa oled eelneva paika pannud, siis alusta kohe käsitsi reservkoopia tegemist.

ÜlesseSüsteemist või tervest kõvakettast reservkoopia loomine - Complete PC Backup vahendi kasutamineSeda oleks kõige mõtekam kasutada ja tee järgmist:

1) Klõpsa nupule Start, tipi Search kasti bac (või backup) ja klõpsa üleval Backup and Restore lingile - kliki pildile, et teda suurendada:

Tipi sõna backup


või

Klõpsa Start, siis Control Panel ja seejärel System and Security ning lõpuks Backup and Restore - avatakse järgmine aken, kus klõpsa vasemas paanis lingile Create a system image:

Kliki Creat a system image


2) Nüüd vali koht kuhu see loodav terve süsteemi reservkoopia salvestatakse, kasutame antud näites seda kõige paremat välist USB kõvaketast (veendu, et ta oleks Sinu arvutiga ühendatud ja ka sisse lülitatud), aktiveeri kõige ülemine raadionupp ja vali ta sealtsamast ülemisest rippmenüüst ning klõpsa nupule Next - pilt.


Märkus: Kui Sul ei ole välist usb kõvaketast, siis võid ülaltoodud aknas aktiveerida ka raadionupu "On one or more DVDs" ja arhiveerida oma reserkoopia hoopis DVD-plaatidele.


Praegu pakutavate DVD plaatide mahud:

DVD SS SL ('single sided' ja 'single layer' - ühepoolne ja ühekihiline) 4.70 GB
DVD SS DL ('single sided' ja 'dual layer' - ühepoolne ja kahekihiline) 8.54 GB
DVD DS DL ('dual sided' ja 'dual layer' - kahepoolne ja kahekihiline) 15.90 GB

Sina pead ostma aga kirjutatavad DVD plaadid (DVD-R või DVD+R plaadid):

DVD−R SL 4.7 GB
DVD+R SL 4.7 GB
DVD−R DL 8.5 GB
DVD+R DL 8.5 GB (Mõtekam on juba neid siis osta, vähem jebimist...)

võid osta ka DVD-RW plaate, milledele võib mitu korda kirjutada andmeid ja nende mahud on enam-vähem samad.

Kui Sul on oma kõvakettale loodud veel mingeid partitsioone, siis võib salvestamiskohaks valida ka ühe partitsiooni, mis ei ole süsteemi oma ja seda tuleb teha ikka sellesama kõige ülemise rippmenüü kaudu, aga see ei ole kaugeltki hea variant.


NB! Juhul kui Sul on dual-boot või multi-boot masin, kuhu on installeeritud mitu operatsioonisüsteemi ja kõvakettale on loodud ka mitu partitsiooni, siis varukoopiat saab salvestada ainult nendesse partitsioonidess, mis on loodud Windows 7 enese sees. Sinna partitsiooni, kuhu on Windows 7 ise installeeritud (nn süsteemipartitsioon), ei saa reservkoopiat salvestada.

Kelle kodus (ka väikefirmas) on võrk, see võib ka võrgukettale salvestada ja võib olla on selleks ka parooli vaja teada...3) Nüüd, juhul kui Sinu kõvakettal on mitu partitsiooni loodud, siis pakutakse järgmises aknas ka nende varukoopiasse sisselülitamise võimalust. Antud näite puhul on siin tegu dualboot masinaga, kuhu on installeeritud 2 operatsioonisüsteemi: Windows Vista (ta on esimeseks opsüsteemiks ja asub tegelikult C: draivis) ja Windows 7 (ta on siin teiseks opsüsteemiks ja asub tegelikult D: draivis). Momendil viibib kasutaja loomulikult Windows 7-s ja siin kuvatakse tema kettatähiseks C: ja nii peabki see olema.
Kuna Complete PC Backup utiliit loob süsteemikettast 'image', siis on antud aknas alati vaikimisi valitud süsteemiketas, st see ketas, kuhu on Windows 7 installeeritud. Kuna aga tegu on siin 'dualboot' süsteemiga, kuhu on installitud ka Vista, siis on allolevas aknas vaikimisi märgistatud nii Vista kui ka Win 7 driaivid/partitsioonid, sest ilma Vista'ta me oma Windows 7-sse sisse ei saa.
Aga antud kõvakettale on lisaks nendele loodud veel 2 partitsiooni: E: ja F: ja nüüd on Sul võimalus ka need lülitada loodavasse varukoopiasse, pane linnuke nende eesasuvatesse ruudukestesse. Siit aknast näed ka Sinu partitsioonides oleva vaba kettaruumi mahtu, veerus "Used space" ja all tuuakse ära ka vaba kettaruumi maht, mida on vaja märgistatud partitsioonide arhiveerimiseks (siin 148,8 GB'i) ja ka välises USB kõvakettas oleva vaba ruumi maht (siin siis 161,5 GB'i) - selle näite puhul kõik klapib:

Lisa veel midagi


4) Viimases kinnitusaknas klõpsa nupule Start backup - pilt.


5) Algab varundamise ettevalmistamine - pilt.


6) Käib varukoopia salvestamine (välisele USB kõvakettale) - pilt.


7) Kui reservkoopia salvestamine on lõppenud, siis ilmub ka üks väga oluline teateaken, mis küsib, et kas Sa soovid luua ka System Repair Disc'i (System Recovery Disc - süsteemi taastamise plaati). Juhul kui Sul seda veel ei ole, siis klõpsa nupule Yes ja loo see plaat endale, sest ta on hädavajalik asjake (Sa pead seejärel panema DVD-ROM seadme sahtlisse DVD plaadi...).
Kui see plaat on Sul juba olemas, siis klõpsa No.

Oluline dialoogiaken


Märkus: System Repair Disc (System Recovery Disc) loomisest, kasutamisest ja tema vajalikusest saad ülevaate aadressilt: http://landfield.pri.ee/Windows_7/SystemRecoveryDisc.html


8) Ja ongi loodud terve kompuutri reservkoopia ja kui Sa avad nüüd oma välise USB kõvaketta, siis näed seal sellist kausta nagu "WindowsImageBackup", mis sisaldabki Sinu terve süsteemi image faile:

Varukoopia kaust


Selles näites toodud 'dualboot' masina tervest kõvakettast (119 GB) reservkoopia varundamiseks kulus aega ainult 1,5 tundi, mis on väga kiire ja hea näitaja...Toon veel lisaks mõned üsnagi head tasuta (vabarava) reservkoopiate loomise programmid:

1) EASEUS Todo Backup - Todo Backup on lihtne ja temaga võib arhiveerida nii Sinu eraldi andmeid kui ka teha Sinu süsteemist image, et selle abil taastada tervet süstemi juhul kui juhtub tõsine krahh - tema koduleht ja allalaadimine.

2) GFI Backup (Home Edition) - Ka lihtne kasutada, temaga saad luua oma andmetest (failid/kaustad/programmid jne) varukoopiad - tema koduleht ja allalaadimine.

3) FBackup - tema loodi populaarse tasulise Backup4All tegijate poolt, andmete (failid/kaustad/programmid jne) arhiveerimiseks - tema koduleht ja allalaadimine.

4) Comodo BackUp - andmete (failid/kaustad/programmid jne) arhiveerimiseks - tema koduleht ja allalaadimine.

5) Cobian Backup - andmete (failid/kaustad/programmid jne) arhiveerimiseks - tema koduleht ja allalaadimine.

ÜlesseSüsteemi või terve kõvaketta taastamine reservkoopia (system image) abil:

Kui Sa olid varem loonud Complete PC Backup vahendi abil 'system image', siis võid oma süsteemi või siis terve kõvaketta taastada järgmiste vahendite abil:

a) Windows 7 seest (Backup and Restore utiliidi kaudu)

või

b) Eelpoolmainitud System Repair Disc (System Recovery Disc) plaadi abil;
c) Windows 7 DVD installatsiooniplaadi abil;
d) OEM kompuutrite puhul, milledes on Win7 juba olemas (eelinstalleeritud), võib kasutada kas poest kaasaantud Recovery disc või siis klahvi F8 abi...

Kõikide nende kolme b, c ja d puntis toodud vahendi abil satud Sa nii või naa sinna Windows'i eelsesse taastamiskeskkonda ja meile vajalikku System Recovery Options ekraani, mille käsuga Complete PC Restore saabki alustada oma süsteemi taastamist.
Peale selle saab System Repair Disc (System Recovery Disc), Windows 7 DVD ja poest kaasaantud Recovery disc plaatide abil teha ka kompuutri alglaadimise (buutimise) juhul kui Sa ei saa siseneda Windows 7-sse.


a) Windows 7 seest süsteemi taastamine (Backup and Restore utiliidi kaudu):

Kui Sa tahad oma süsteemi või kõvaketta reservkoopiast taastada ja kui Sa suudad siseneda Windowsisse, siis võid taastamist alustada otse Windows 7 seest.

* Logi ennast Windows 7-sse sisse;
* Kui Sa panid oma varemloodud reservkoopia välisele USB kõvakettale, siis vaata, et see kõvaketas oleks sisse lülitatud.
* Klõpsa nupule Start, tipi Search kasti bac (või backup) ja klõpsa üleval Backup and Restore lingile ning seejärel avatakse Backup and Restore aken. Kliki seal lingile Recover system settings or your computer:

Klõpsa alumisele lingile


Märkus: Kui Sa klõpsad seal eelmises aknas lingile "Select another backup to restore files from ", siis saab oma süsteemi võrgukettalt taastada juhul kui Sa eelnevalt salvestasid oma kopuutri image sinna...

* Järgmises aknas klõpsa lingile Advanced recovery methods.


Märkus: Siitkaudu võib käivitada ka System Restore utiliidi, seda võib teha siis kui Sinu süsteemiga ei ole asi nii hull ja võib olla saab ta korda ka antud vahendi abil - pilt.


* Uues aknas klõpsa ülemisele "Use a system image..." lingile.

Vali ülemine link


Märkus: Juhul kui Sul on olemas Windows 7 DVD plaat, siis võid selle eelmise akna alumise lingi kaudu teha ka oma süsteemi ümberinstalleerimise, aga sel juhul tuleb Sul hiljem kõik oma programmid ja osa draivereid uuesti installeerida...

* Klõpsa nupule Skip (või vajaduse korral nupule Back up now).


Märkus: Järgmises aknas on kaks nuppu, nuppu "Back up now" võid kasutada sel juhul kui Sa tegid oma süsteemist või tervest kõvakettast 'image' juba tükk aega tagasi ja Sa soovid enne kompuutri taastamist oma hilisemad failid salvestada kas välisele USB kõvakettale, DVD plaatidele või siis USB mälupulka.
Meie kasutame siin nuppu Skip ("Jäta vahele") ja lähme kohe edasi:

Klõpsa nupule Skip* Nüüd ilmub Windows 7-e sees viimane Backup and Restore aken, kus klõpsa nupule Restart:

Klõpsa Restart


* Tehakse kompuutri ümberlaadimine ja edasi toimub kõik väljaspool Windows'i...
* Ilmub "Windows is loading files..." kirjaga must ekraan;
* Nüüd ilmub System Recovery Options esimene aken: Valime siin Estonian (klaviatuuri jaoks) + Next - pilt.


* Ilmub Re-image your computer esimene aken, kus on Sinu viimati loodud 'system image' juba olemas; klõpsame Next.

Klõpsa Next


Märkus: Complete PC Restore valib ise vaikimisi kõige viimati loodud reservkoopia. Kui Sa olid neid aga rohkem loonud, siis võid aktiveerida ülemises aknas raadionupu Restore a different system image ja klõpsata nupule Next. Seejärel kuvatakse aken, kust Sa võid valida mingi varukoopia, mille Sa kunagi loosid.

* Ka järgmises aknas klõpsa lihtsalt Next, sest seal kuvatakse sedasama uusimat varukoopiat või lisaks sellele ka vanemaid reservkoopiaid juhul kui Sa tegid neid rohkem...

* Ilmub viimane aken: klõpsame Finish ja selle peale ilmub kohe ka kinnitusaken, mis teatab, et kõik Sinu kõvakettal olevad failid asendatakse sytem image failidega, klõpsa Yes:

Klõpsa Yes


* Algab Sinu süsteemi või siis terve kõvaketta taastamine ja kui valmis, siis tehakse kompuutri restart ja Sa jõuad sisselogimise ekraani (dual-boot ja multi-boot masina puhul aga Windows Boot Manager'i ekraani)...b) System Repair Disc (System Recovery Disc) plaadi abil süsteemi taastamine:

Kui Sa ei suuda siseneda Windows 7-sse ja teha kompuutri alglaadimist (buutimist).

* Pane kompuutri BIOS'is alglaadimise seadmeks CD/DVD-seade (Kuidas? Info sellest siin).
* Pane System Recovery Disc (System Repair Disc) oma CD/DVD-ROM seadme sahtlisse;
*
Tee kompuutri restart ja kohe alguses, kui ilmub kiri "Press any key...", vajuta kiiresti suvalist klahvi:

Vajuta kohe klahvile


* Ilmub must ekraan kirjaga "Windows is loading files...":

Laeb failid...* Nüüd ilmub System Recovery Options esimene aken: Valime siin Estonian (klaviatuuri jaoks) + Next - pilt.


* Seejärel otsitakse Sinu kompuutrisse installeeritud Windows'i operatsioonisüsteeme - pilt.


* Ilmub System Recovery Options teine aken, kus on kõikide installitud Windows'i opsüsteemide loetelu, märgistame vajaliku (Windows 7-e) ja klõpsame Next. Kui meil on ainult üks operatsioonisüsteem, siis ei ole siin midagi valida vaid märgistame selle ainsa Windows'i ja klõpsame Next.
(KUI SUL ON OMA SÜSTEEMI INSTALLEERITUD MITU OPERATSIOONISÜSTEEMI, SIIS SAAB ÜHESÕNAGA SIIN LIGI KÕIKIDELE OMA INSTALLITUD WINDOWS VISTA VÕI WINDOWS 7 OPSÜSTEEMIDELE - NENDE ERINEVATELE VERSIOONIDELE. WINDOWS'I VARASEMAID VERSIOONE EGA KA MUID OPSÜSTEEME SIIN EI KUVATA!)

Märkus: Kui siin ei ole Windows 7't või kui aken on tühi, siis klõpsa ikkagi Next.

Järgmiselt pildilt on näha, et arvutisse on installitud mitu opsüsteemi ((Windows Vista, Windows 7 ja Windows 7 VHD (virtuaalkettale)) - seega on siin tegemist multi-boot süsteemiga. Märgista siin Windows 7 ja kliki Next:

Märgista Windows 7 ja kliki Next


* Ja ilmubki System Recovery Options kolmas aken, kus klõpsa lingile System Image Recovery parameetrile:

Kliki 'System Image Recovery' parameetrile


* Edasi toimub kõik samamoodi nagu siin kohe ülevalpool alapealkirja "Windows 7 seest süsteemi taastamine (Backup and Restore utiliidi kaudu)" all kirjeldasin - seal.c) Windows 7 DVD installatsiooniplaadi abil süsteemi taastamine:

Kui Sa ei suuda siseneda Windows 7-sse ja teha kompuutri alglaadimist (buutimist).

Juhul kui Sul on olemas Windows 7 installeerimise DVD plaat, siis võid ka seda kasutada, et jõuda sinna System Recovery Options ekraani ja sealt edasi Windows Complete PC Restore utiliiti.

* Pane kompuutri BIOS'is alglaadimise seadmeks CD/DVD-seade (Kuidas? Info sellest siin) ja seejärel pane Windows 7 DVD plaat oma CD/DVD seadme sahtlisse;
* Tee kompuutri restart ja kohe alguses, kui ilmub kiri "Press any key...", vajuta kiiresti suvalist klahvi:

Vajuta kohe klahvile


* Ilmub must ekraan kirjaga "Windows is loading files...":

Laeb failid...* "Starting Windows..." must ekraan; Windows 7'l on nüüd ka uus animeeritud laadimisekraan (Boot Screen);
* Ilmub "Install Windows" aken kus tuleb valida oma keeleseadistused, st vali teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" ja klõpsa Next - kliki piltidele, et neid suurendada:

Vali Estonian (Estonia) ja kliki Next


* Klõpsa vasemal all lingile Repair your computer:

Kliki 'Repair your computer'


* Edasi toimub kõik samamoodi nagu siin kohe ülevalpool kirjeldasin - seal.d) OEM kompuutrite puhul, milledes on Win 7 juba olemas (eelinstalleeritud), võib kasutada kas poest kaasaantud Recovery disc või siis klahvi F8 abi...


Juhul kui Sa said poest kaasa ka selle Recovery plaadi, siis temaga saab sellele Windows Complete PC Restore utiliidile ligi samamoodi nagu ka System Recovery Disc (System Repair Disc) plaadiga, sellest oli juba siin eespool ka juttu - siin.

Siin aga vaatame klahvi F8 kasutamist:

Suurem osa meil müüdavatest kompuutritest omavad juba eelinstalleeritud Windows Vista või tulevikus siis ka Windows 7 operatsioonisüsteemi (Tavaliselt kas Windows Vista Home Premium või siis Windows 7 Home Premium OEM versiooni); sama asi kehtis ka Windows XP operatsioonisüsteemi kohta. See tähendab seda, et kui kompuutri tootjatehas saab valmis järjekordse suurema partii kompuutreid, siis installeeritakse juba tehases (mitte aga poes) nendesse mingi Vista või Windows 7 versioon. Teatavasti ei ole uue kompuutriga, mis ei oma mingisugust operatsioonisüsteemi, mitte kui midagi teha ja ta võib julgelt prügikasti visata. Alles siis kui temasse on installeeritud suvaline töövõimeline operatsioonisüsteem (näiteks Windows Vista Home Premium versioon), saab hakata temaga töötama. Et ostjate elu lihtsamaks teha, installeeritaksegi juba tehastes uutesse kompuutritesse mingi operatsioonisüsteem (tavaliselt mingi Windows'i operatsioonisüsteem, sest tema on maailmas praegu kõige levinum opsüsteem).
Kui arvuti sisaldab juba tehases eelinstalleeritud operatsioonisüteemi, siis nimetatakse seda kompuutrit OEM kompuutriks ja opsüsteemi versiooni tema OEM versiooniks (väljalaskeks) ning ta on ligi poole odavam eraldi karbis müüdavast samaväärsest opsüsteemi versioonidest. (Tarkvara võidakse tarnida koos arvutiga eelinstalleeritud versiooni kujul. Selliseid tooteversioone, mis on mõeldud tarnimiseks ainult koos uue riistvaraga, nimetatakse toote OEM-versioonideks.)
Termin OEM tuleneb ingliskeelsetest sõnadest Original Equipment Manufacturer ehk originaalseadmete tootja. Praktikas aga mõeldakse OEM'i all kõiki arvutiriistvara edasimüüjaid ning OEM-tarkvara puhul arvuti valmistaja poolt arvutisse paigaldatud tarkvara...
OEM-tarkvara hind on soodsam tänu sellele, et erinevalt karbitootest pole OEM-versioonil paksu kasutusõpetust. Küll on aga OEM-versioonil kaasas autentsussertifikaat (COA) - kleebis, millel on hologramm ning tarkvara registreerimise võti (tootevõti—Product Key) . Seega on OEM ja nende täisversioonid (karbiversioonid) samaväärsed ja nad erinevad ainult oma hinna poolest.
Kui Sa ostad poest kompuutri, millesse on näiteks Windows Vista Home Premium OEM versioon juba sisse installeeritud, siis on ta tehases juba ka aktiveeritud nii et sellega Sa enam vaeva ei pea nägema.

Osa OEM kompuutrite tootjaid on paigaldanud Sinu kõvakettale ka spetsiaalse partitsiooni (RECOVERY jaotus/oblast), mille abil Sa saad oma süsteemi viia "õnnetuste" korral tagasi tema tehase algseadistusteni, st sellisesse staadiumi nagu ta oli Sul siis kui Sa ta poest ostsid... Ja juhul kui selline partitsioon on olemas, siis pannakse ka Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) menüüsse vastav käsk, mille abil Sa saad antud partitsioonile ligi ning käivitada kompuutri taastamise.
Advanced Boot Options menüü selliseks käsuks on tavaliselt "Repair Your Computer" või midagi taolist ja antud käsu abil saad Sa minna sinna eelpool räägitud System Recovery Options aknasse, kus on peale kõige muu ka kompuutri tehase algseadistusteni viimise parameeter.


Kui Sul on ainult üks operatsioonisüsteem (nt Windows 7):

* Tee kompuutri ümberlaadimine ja kohe buutimise alguses vajuta kiiresti mitu korda klahvi F8;
* Sa jõuad seejärel Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) menüüsse, kus on esimeseks menüüpunktiks Repair Your Computer ja ta on vaikimisi ka märgistatud, kui ta seda ei ole, siis vali ta oma noolklahvidega ja vajuta klahvile ENTER:

Vali esimene punkt


* Ilmub must ekraan kirjaga "Windows is loading files...":

Laeb failid...*Nüüd ilmub System Recovery Options esimene aken: Valime siin Estonian (klaviatuuri jaoks) + Next - pilt.


* Järgmises aknas vali ülemisest rippmenüüst enda kasutajanimi või kui Sa oled ainuke kasutaja, siis on ta seal juba valitud. Alumisse tekstilahtrisse tipi parool, juhul kui Sa olid selle varem määranud, kui parooli ei ole, siis klõpsa lihtsalt nupule OK:

Klõpsa OK


*Ja ilmubki System Recovery Options kolmas aken, kus klõpsa lingile Windows Complete PC Restore ning tegutse samamoodi nagu siin eelpool kirjas oli - seal.

Ülesse

Edasi varukoopiate loomise II. ossa >

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008