Kokkujooksnud Windows 7 taastamine

Seitse...Kokkujooksnud ja töövõimetu Windows 7 kompuutri taastamineSinu kompuutri iga kokkujooksmine ei ole kaugeltki mingi ületamatu katastroof. Kui Sa suudad natukenegi meenutada ja analüüsida, et mis umbes põhjustas Sinu kompuutri kokkujooksmise või kehva töö, siis ei ole tema parandamine ja taastamine probleemiks. Isegi siis, kui Sa ei suuda vea põhjust tuvastada, ei ole mingi probleem taastada oma kompuutri korralik töötamine.
Ka Windows 7 nagu ka eelmised Windowsid, omab piisavalt häid süsteemi taastamise ja probleemide lahendamise vahendeid. Allpool toongi ära Windows 7 taastamise ja parandamise instrumentide kaks põhivahendit (ülejäänud mooduste kohta toon siin lõpus ära ka nende lingid - seal):


 

Täpsemad algkäivitussuvandid (Advanced Boot Options) menüü kasutamineNB! Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber), aga Internet Explorer 8 brauseriaknas klõpsa aadressiriba paremas otsas asuvale värskendamisnupule IE 8 Refresh nupp.


Kui Sa käivitad kompuutri või teed tema ümberlaadimise, siis vajuta kohe alglaadimise algul klahvi F8 ja ilmub alglaadimise menüü (Advanced Boot Options / Täpsemad algkäivitussuvandid menüü).
Et Sa ikka jõuaksid sinna menüüsse, siis vajuta kohe mitu korda seda F8 klahvi ja tee seda kohe pärast kompuutri käivitamist (või restartimise algust).
Windows Vista puhul oli nii: Kui Sul ei olnud OEM kompuuter või kui Sa tegid oma kõvaketta täiesti puhtaks ja kustutasid sellega ka oma taastamispartitsiooni ning installeerisid seejärel sinna Vista siis puudus antud menüüst see ülalnimetatud Repair Your Computer menüüpunkt:

Vali Safe Mode


Järgmine alglaadimise menüü aga sisaldab ka seda meile vajalikku Repair Your Computer menüüpunkti ja Win 7 puhul on ta siin alati olemas:

See käsk on siin olemas


Kui Windows 7 jääb juba startimisel "rippuma" (st Sa ei jõua kunagi oma Win 7 töölauani või sisselogimise ekraani), siis kasuta arvutiploki voolulülitit, et teha kompuutri restart. Siis sel juhul võib ilmuda umbes järgmine Windows Error Recovery menüü (Windows'i Veaparandamise menüü), mis pakub mõned abiparameetrid:

error recovery menu

Sõltuvalt sellest, et kuidas Sinu süsteem oli konfigureeritud, võid Sa sattuda, siis kui Windows 7 ei suuda käivituda, otse Windows 7 Taastamise Keskkonda (Windows Recovery Environment) mitte aga Windows Error Recovery menüüsse. Sellest Windows Recovery Environment'ist tuleb siin hiljem juttu.


Safe Mode (Kaitstud Režiimi) kasutamine:


Nagu ka Windows'i eelmistes versioonides, saab ka Windows 7's kasutada startimisel seda Kaitstud Režiimi minekut (Safe Mode'i), juhul kui me ei saa oma Windowsi normaalsel viisil käivitada. Safe Mode puhul kasutatakse ainult neid teenusi (services) ja draivereid, mida on tingimata süsteemi käivitamiseks vaja. Operatsioonisüsteem hakkab sel juhul kasutama üldist videodraiverit ja ekraani resolutsiooniks pannakse 800 x 600, kasutada saab ka klaviatuuri, hiirt, monitori, lokaalset kõvaketast ja ainult vaikimisi teenusi. Samuti toetatakse ka Sinu USB flash kettaid, kõvaketast, klaviatuuri ja hiirt, juhul kui Sinu BIOS omab nende seadmete äratundmise ja sisselülitamise parameetrit (kaasaegsete kompuutrite BIOS'id peaksid seda ka lubama).

Märkus: Et Sa saaksid Safe Mode's oma probleeme lahendada, selleks pead Sa omama administraatori kasutajakontot.

Safe Mode's saad Sa ligi sellistele vajalikele vahenditele nagu Device Manager, System Restore ja Registry Editor. Ka kõik lokaalsed Help and Support vahendid on kättesaadavad ja kui Sa valid Advanced Boot Options menüüst Safe Mode with Networking parameetri, siis saad ka Internetist abi.
Kuid üks tähtis abiline ei ole Safe Mode's kättesaadav ja selleks on Backup and Restore Center. Selleks et kasutada näiteks System Image Recovery'i, tuleb Sul minna Windows Recovery Environment'i.

Kui Sa saad selles Safe Mode reźiimis normaalselt tegutseda, siis võid kindel olla, et Windowsi baasteenustega probleeme ei ole.

- Kasuta Device Manager'i, Driver Verifier Manager'i ja Event Viewer'i, et leida viga, mis võib probleemi põhjuseks olla.
- Kui Sa avastad, et hiljuti installeeritud programm või seade on vea põhjuseks, siis saad Sa kaitstud režiimis nad eemaldada.
- Kasuta Device Manager'i, et uninstallida või kerida tagasi oma probleemse seadme eelmise vanema draiverini.
- Kasuta Control Panel'i, et likvideerida oma probleemne programm. Seejärel restardi oma süsteem ja vaata kas probleem sai lahendatud.

Süsteemi taastamine tema viimasesse heasse konfiguratsiooni (Last Known Good Configuration):


Kui Sa ei soovi või ei oska seal kaitstud režiimis tegutseda, siis proovi kohe sealt Advanced Boot Options menüüst valida Last Known Good Configuration (advanced) parameeter (menüüpunkt).
Iga kord, kui Sa stardid edukalt Windows 7 normaalsesse reźiimi, siis salvestab operatsioonisüsteem momendil olemasolevad draiverid ja registrivõtme HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet sisu. See salvestus on siis kasulik, kui Sa installisid mingi uue draiveri või tegid mingi riistvara konfiguratsioonimuudatuse ja süsteem ütles pärast seda ülesse.
Kui Sa valid alglaadimise stardimenüüst Last Known Good Configuration (Advanced) parameetri, siis taastatakse eelmine töötav registrivõti.
Üldiselt on System Restore palju efektiivsem vahend kui seda on Last Known Good Configuration parameeter, sest System Restore taastab kõik Windows'i failid ja terve registri mitte aga ainult registri ühe võtme.


Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) menüü muud olulisemad parameetrid:

Etteotsa

Windows Recovery Environment (Windows RE - Windows'i Taastamise Keskkond)


Kui Sinu süsteem ei suuda isegi Safe Mode'i startida, siis võid Sa tõsised probleemid lahendada Windows Recovery Environment'is.


a) Windows Recovery Environment'i (Windows RE) käivitamine Win 7 DVD plaadi abil:


Kui Sul on olemas Windows 7 DVD plaat (võib kasutada ka Windows Anytime Upgrade DVD plaati), siis tee nii:

1. Pane Windows 7 DVD sahtlisse ja tee kompuutri restart ning las kompuuter laeb ennast DVD plaadilt.

Märkus:
Enne vaata, et Sinu kompuutri BIOS'is oleks määratud alglaadimise esimeseks seadmeks CD/DVD ROM seade (Kuidas? Info sellest siin).
Mõni süsteem nõuab kohe alglaadimise alguses suvalise klahvi vajutamist, et laadida CD/DVD-plaadilt ja seda isegi siis kui Sa olid eelnevalt määranud BIOSis alglaadimise seadmeks CD/DVD plaadi. Seega jälgi hoolikalt kohe alglaadimise alguses ekraani ülaosa ja kui sinna ilmub kiri "Press any key...", siis vajuta kohe suvalist klahvi...

2. Kui Sa jõuad Install Windows ekraanini, siis vali teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" ja klõpsa Next - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Vali teisest rippmenüüst 'Estonian (Estonia)' ja klõpsa Next


Seejärel klõpsa Next ja ilmub järgmine ekraan:

Klõpsa lingile 'Repair your computer'


3. Ära klõpsa siin nupule Install now vaid klõpsa selle asemel lingile Repair your computer.

Ilmub System Recovery Options aken, kus on kõikide installitud Windows'i opsüsteemide loetelu, märgistme vajaliku (nt Windows 7-e) ja klõpsame Next. Kui meil on ainult üks operatsioonisüsteem, siis ei ole siin midagi valida vaid märgistame selle ainsa Windows'i ja klõpsame Next.

(KUI SUL ON OMA SÜSTEEMI INSTALLEERITUD MITU OPERATSIOONISÜSTEEMI, SIIS SAAB ÜHESÕNAGA SIIN LIGI KÕIKIDELE OMA INSTALLITUD WINDOWS VISTA VÕI WINDOWS 7 OPSÜSTEEMIDELE - NENDE ERINEVATELE VERSIOONIDELE. WINDOWS'I VARASEMAID VERSIOONE EGA KA MUID OPSÜSTEEME SIIN EI KUVATA!)

Märkus: Kui siin ei ole Windows 7't või kui aken on tühi, siis klõpsa ikkagi Next.

Järgmiselt pildilt on näha, et kompuutrisse on installeeritud ainult üks operatsioonisüsteem - Windows 7 - pilt.


Aga antud pildilt on aga näha, et arvutisse on installitud mitu opsüsteemi ((Windows Vista, Windows 7 ja Windows 7 VHD (virtuaalkettale)) - seega on siin tegemist multi-boot süsteemiga. Märgista siin Windows 7 ja klõpsa Next:

On mitu opsüsteemiMärkus: Kui Sa omad SATA (Serial ATA), SATA II või SCSI kasutajaliidest, mis nõuavad täiendavaid draivereid selleks et Windows RE saaks tuvastada Sinu kõvaketast, siis pane sel juhul oma draiveritega plaat sahtlisse ja klõpsa nupule Load Drivers (Vaata ülemist pilti), et lisada süsteemi taastamise sessiooniks vajaminevaid draivereid:

Lisadraiverid

4. Nüüd võib see Windows 7 Recovery Environment, mis oletab, et Sinu süsteem ei ole suuteline startima, käivitada automaatselt Startup Repair instrumendi, vajuta seal aknas nupule Cancel.
(Kui Sa olid ka varem käivitanud Windows RE ja Startup Repair'i, siis võidakse see samm ka vahele jätta.) - pilt.
Ilmuvas kinnitusaknas klõpsa Yes nupule:


Klõpsa Yes


5. Seejärel ilmubki see meile vajalik System Recovery Options menüü:

Vali siit vajalik vahend...b) Windows Recovery Environment'i (Windows RE) käivitamine klahvi F8 abil:

Tegelikult Sul ei peagi seda Windows 7 installeerimise plaati olema, sest Sa saad sinna Win 7 taastamiskeskkonda minna ka klahvi F8 abil, sest Windows 7 puhul on tema Advanced Boot Options menüüs olemas ka selline käsk nagu "Repair Your Computer" mille abil me saamegi ligi System Recovery Options ehk Windows Recovery Environment vahenditele.

Märkus: Windows Vista puhul seda "Repair Your Computer" parameetrit seal menüüs vaikimisi ei ole, aga osa OEM kompuutrite tootjaid on paigaldanud kõvakettale ka spetsiaalse partitsiooni (RECOVERY jaotus/oblast), mille abil sai oma süsteemi viia "õnnetuste" korral tagasi tema tehase algseadistusteni, st sellisesse staadiumi nagu ta oli Sul siis kui Sa ta poest ostsid...
Ja juhul kui selline partitsioon on olemas, siis pannakse ka Advanced Boot Options menüüsse vastav käsk, mille abil sai antud partitsioonile ligi ning käivitada kompuutri taastamise.
Advanced Boot Options menüüs on selliseks käsuks tavaliselt seesama "Repair Your Computer" käsk ja antud käsu abil saab siis minna sinna eelpool räägitud System Recovery Options aknasse, kus on peale kõige muu ka kompuutri tehase algseisundisse viimise parameeter.


Kui Sul on ainult üks operatsioonisüsteem (nt Windows 7):

1) Tee kompuutri ümberlaadimine ja kohe buutimise alguses vajuta kiiresti mitu korda klahvi F8

2) Sa jõuad seejärel Advanced Boot Options menüüsse, kus on esimeseks menüüpunktiks Repair Your Computer ja ta on vaikimisi ka märgistatud, kui ta seda ei ole, siis vali ta oma noolklahvidega ja vajuta klahvile ENTER:

Vali esimene punkt


3) Ilmub must ekraan kirjaga "Windows is loading files...":

Laeb failid...4) Ilmub System Recovery Options dialoogiaken, kus vali rippmenüüst Estonian parameeter (klaviatuuritüüp) ja klõpsa Next - pilt.


5) Järgmises aknas vali ülemisest rippmenüüst enda kasutajanimi või kui Sa oled ainuke kasutaja, siis on ta seal juba valitud. Alumisse tekstilahtrisse tipi parool, juhul kui Sa olid selle varem määranud, kui parooli ei ole, siis klõpsa lihtsalt nupule OK:

Vali kasutaja ja tipi parool


6) Ja ilmubki System Recovery Options kolmas aken, kus ongi valikuvõimalused: Startup Repair, System Restore jne...

Vali siit vajalik vahend...Kui Sul on dualboot või multi-boot süsteem, kuhu on installitud kaks või rohkemat opsüsteemi:

Siin käib asi samamoodi, ainult et Sul tuleb seda klahv F8't vajutada natuke teises kohas...

1) Tee kompuutri restart ja nüüd ära vajuta kohe klahvi F8 vaid oota kuni jõuad Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraani. Seal vali siis noolklahvide abil Windows 7 või mingi muu Windows, siis vajuta ENTER ja kohe seejärel kiiresti klahvi F8:

Windows Boot Manager'i ekraan


2) Edasi toimub kõik samamoodi nagu siin kohe eelpool kirjeldati. Sa jõuad Advanced Boot Options menüüsse, kus on esimeseks menüüpunktiks Repair Your Computer ja ta on vaikimisi ka märgistatud, kui ta seda ei ole, siis vali ta oma noolklahvidega ja vajuta klahvile ENTER:

Vali esimene punkt


3) Ilmub must ekraan kirjaga "Windows is loading files..." (pilt eelpool).
4) Ilmub System Recovery Options dialoogiaken, kus vali rippmenüüst Estonian parameeter (klaviatuuritüüp) ja klõpsa Next (pilt on eelpool);
5) Järgmises aknas vali ülemisest rippmenüüst enda kasutajanimi või kui Sa oled ainuke kasutaja, siis on ta seal juba valitud. Alumisse tekstilahtrisse tipi parool, juhul kui Sa olid selle varem määranud, kui parooli ei ole, siis klõpsa lihtsalt nupule OK (pilt on eelpool);
6) Ja ilmubki System Recovery Options kolmas aken, kus ongi valikuvõimalused: Startup Repair, System Restore jne...


Rikutud või puuduvate süsteemifailide asendamine Startup Repair instrumendi abil:


Startup Repair on selles System Recovery Options menüüs kõige esimeseks elemendiks ja ta on ette nähtud rikutud või puuduvate süsteemifailide asendamiseks. Üldiselt, kui Sa ei tea, et miks Windows 7 ei käivitu, siis võid alustada alati sellest Startup Repair vahendist. (Mõningatel juhtudel võib antud instrument ka automaatselt käivituda.) Pärast tema valimist, alustab Startup Repair vahend probleemi lahendama ja kui asi õnnestub, siis ilmub järgmine aken:

vajuta finish


Klõpsa nupule Finish ja seejärel tehakse restart, kui kõik sai korda, siis laetakse Sind otse Windows'isse. Kui aga mingi viga jäi parandamata, siis laetakse Startup Repair uuesti. Kui Sa soovid saada rohkem infot selle kohta, et mida see Startup Repair korda saatis, siis võid klõpsata lingile Click here for diagnostic and repair details.

Kui Startup Repair ei ole aga suuteline probleemi lahendama, siis näed umbes taolist akent, mis soovitab võtta ühendust Microsoft'iga:

probleem lahendamata


Märkus: Süsteemifailide kontrollimine Windows 7's:

Kui Sa töötad Windows 7's ja saad mingi veateate või kahtlustad mingi süsteemifaili viga, siis kasuta sellist käsurea utiliiti nagu Sfc. Klõpsa nupule Start, siis vali All Programs > Accessories ja tee paremklõps Command Prompt'il ning vali kontekstmenüüst käsk Run as administrator. Seejärel tipi Command prompt aknas käsureale järgmine käsk: sfc /scannow ja vajuta ENTER (sõnade "sfc" ja "/scannow" vahel peab olema tühiklahv). Nüüd kontrollib see utiliit Sinu süsteemi ja püüab rikutud süsteemifailid parandada või siis need asendada; ta küsib Sult võib olla ka Windows 7 DVD plaadi sahtlisse panekut, et hankida sealt vajalikke süsteemifaile.

NB! Käsk sfc /scannow taastab Windowsi originaalsed süsteemifailid. Kui Sa kasutad antud käsku oma mittelegaalse (piraat) Windowsi puhul, kus Sa olid Windows Genuine Advantage (WGA) või Windows Activation Technology (WAT) vahendi mingi kräki abil välja lülitanud, siis taastab käsk sfc /scannow kõik esialgsed süsteemifailid ja ühtlasi kõrvaldab ka Sinu Windowsi aktiveerimise väljalülitamise või muu taolise kräki.
Nii et sellega pead Sa arvestama ja kui Sul on vaja antud käsku kasutada, siis pead oma mittelegaalse Windowsi aktiveerimise uuesti välja lülitama või muud moodi ta elimineerima.
Kuid seda sfc /scannow käsku on ka siis hea kasutada, kui Sa tahad oma WGA ükskõik millise kräki tühistada.


System Restore kasutamine:


Kui Startup Repair vahend ei lahenda Sinu probleemi või kui Sa arvad, et tegu ei ole süsteemifailides (näiteks oletad, et hoopis mingi seadme draiver võib olla vigane), siis võid Sa System Restore abil viia oma süsteemi tagasi tema eelmisse stabiilsesse konfiguratsiooni.

System Restore vahendist saad ülevaate aadresslit: http://landfield.pri.ee/Windows_7/Win_7_systemrestore.html

Ainuke vahe selle System Restore kasutamisel Windows 7 sees ja tema kasutamisel Windows Recovery Environment'i sees, on see, et Windows Recovery Environment'is ei looda uut restore point'i (taastamispunkti). Seega, kui Sa ei ole tulemusega rahul, siis ei saa Sa kasutada ühtegi lihtsat meetodit, et seda taastamist tühistada. Teisest küljest Sa sisened sinna Windows Recovery Environment'i selle veendumusega, et midagi ei ole ju kaotada, pigem vastupidi, võita võib palju...System Image Recovery:


Kui Sa tegid varem Windows Backup programmi abil oma süsteemikettast ülesvõtte/varukoopia (nn image backup'i), siis võid Sa Windows Recovery Environment'is kasutada System Image Recovery käsku, et taastada see varukoopia. Sellega asendad Sa täielikult oma ketta sisu ja see moodus võib mõnikord olla ainuke efektiivne ning kiire moodus oma kokkujooksnud süsteemi päästmiseks.

Selle meetodi kasutamisel peab meeles pidama, et kõik failid, programmid, dokumendid ja muudatused, mis Sa tegid pärast selle image backup'i loomist, lähevad kaduma—seega püüa regulaarselt teha oma süsteemikettast image backup (st täielik varukoopia).

Kui Sul on aga palju olulisi dokumente, mis olid loodud pärast viimast image backup'i tegemist, siis on ka üks moodus nende päästmiseks: Sa võid siin Windows Recovery Environment keskkonns veel enne System Image Recovery käsu kasutamist kopeerida nad mingile eemaldatavale salvestusseadmele (nt oma USB mälupulgale). Sa võid Windows Recovery Environment'is kasutada selleks Command Prompt parameetrit, millest tuleb siin ka hiljem juttu.

Sa võid kasutada System Image Recovery't, et taastada varukoopia, mida hoitakse suvalisel lokaalsel kettal, välisel USB kõvakettal või siis CD või DVD plaatide komplektil. Kui Sa kasutad selleks oma CD/DVD plaate, siis pane CD-ROM seadme sahtlisse esmalt oma varukoopia komlekti viimane plaat, enne kui Sa klõpsad käsule System Image Recovery. Sel juhul leiab programm Sinu varukoopia ülesse ja alustab taastamist. Kui Sa paned oma varukoopia plaatidekomplekti esimese plaadi (või mingi muu), siis ei leita Sinu backup image't ülesse.

Kui Sul oli varem loodud rohkem kui üks varukoopia, siis vali avanevas aknas Restore a different backup parameeter ja klõpsa Next. Seejärel näed Sa kõiki oma olemasolevaid varukoopiaid, milledest vali sobiv backup image ja klõpsa jälle Next jne.

NB! Kui Sa kasutad System Image Recovery't, et taastada varukoopiad kahele või enamale "puhtale" kõvakettale, st ketastele, mis ei oma signatuure ja partitsioone, siis taastamisprotsess ei õnnestu.
Et asi õnnestuks, mine Recovery Environment command prompt aknasse ja kasuta seal Diskpart käsku, et luua oma ketastele partitsioonid ja seejärel nad formaatida ('format' - ümbervormindamine). Seda käsku on ainult siis vaja kasutada, kui Sinu kompuutris on kaks või enamat fikseeritud puhast kõvaketast.Windows Memory Diagnostic vahendi käivitamine:


Kui Startup Repair ei suuda Sinu süsteemi käivitada ja kui nii System Restore kui ka System Image Recovery ei suuda süsteemi viia normaalsesse olekusse, siis võib tegu olla rikutud mäluga. Et seda hüpoteesi testida, klõpsa seal Startup Recovery Options menüüs Windows Memory Diagnostic parameetrile. Seejärel küsitakse Sult, et kas tuleb kohe teha restart, et kontrollida mälu või siis teha seda järgmisel ümberlaadimisel. Vali loomulikult see esimene variant. Sa võid igal ajal vajutada klahvi F1, et tellida omaduste ekraani, kust saab valida Basic, Standard või siis Extended testimise. Kui Sa oled seal oma valikud jm seadistused teinud, vajuta klahvi F10, et jätkata.
Sinu süsteem teeb testimise järel restardi, kui ta seda suudab ja tulemus kuvatakse siis kui Sa logid ennast sisse.Töötamine Command Prompt'iga:


Windows Recovery Environment'i Command Prompt vahend on tekstipõhine konsool, mis lubab Sul täita paljusid ülessandeid konsooli käsureale käskude, mida Sa soovid käivitada, tippimise teel. Need käsud lubavad Sul teostada ülessandeid, mis on seotud Sinu kõvakettal asuvate failide juhtimise, kõvaketastele jaotuste loomise ja nende formaatimise, Winndows'i laadimise konfigureerimise, failide kustutamise ja kopeerimise, kompuutri kahjurite suhtes skaneerimise ja paljude muude ülessannetega. Windows'i vanemate versioonide puhul ei lubanud Command Prompt käivitada programme, mis nõudsid graafilist kasutajaliidest (kuva). Kuid Command Prompt, mis asub Windows Vista ja Win 7 taastamiskeskkonnas, lubab Sul käivitada ka mõningaid Windows'i programme.

Et jõuda command prompt aknasse, klõpsa System Recovery Options menüüs Command Prompt parameetrile ja avatakse järgmine aken:

command prompt aken

Olenevalt sellest et kustkaudu Sa selle Windows Recovery Environment'i käivitad (kas Advanced Boot Options menüü või siis Windows DVD plaadi kaudu), laetakse Sind RAM ketta \Windows\System32 või siis \Sources alamkataloogi (kausta), mida tähistatakse X kettatähisega.

Kui Sa ei tunne Windows Command Prompt'iga töötamise tehnikat, siis midagi keerulist siin ei ole. Esimene asi, mida siin teadma peab, on see, et siin ei ole graafilist kasutajaliidest (kuva) ja selle asemel pead Sa kõik oma käsud ise tippima. Kui Sa tahad mingit ülessannet siin täita, siis tipi oma klaviatuurilt lihtsalt vajalik käsk ja seejärel vajuta ENTER klahvi. Selles Recovery Console Command Prompt puhul on hea asi veel see, et Sa saad siit käivitada ka mõningaid Windows'i programme, näiteks nagu Notepad ja antiviirusprogrammi.

Toon siin ära ka mõned olulisemad käsud, mis siin Command Prompt konsoolis töötavad. Et saada täiendavat infot mingi programmi kohta, selleks võid tippida programmi nime ja selle järele parameetri /h ning siis vajuta enter klahvi. Näiteks, kui Sa soovid copy käsu kohta infot saada, siis tipi konsooli käsureale copy /h ja siis vajuta enter klahvi.

Konsooli käsk
Kirjeldus
copy Kopeerib faili teise asukohta.
move Siirdab faili teise asukohta.
rd Eemaldab tühja kataloogi (kausta).
ren Nimetab faili või kataloogi ümber.
more Kuvab faili sisu ühe lehe kaupa, kasutatakse tavaliselt teksti/ascii failide lugemiseks.
type Kuvab terve faili sisu ühekorraga, mitte ühe lehe kaupa nagu seda more käsu puhul.
xcopy Kopeerib kausta ja terve tema sisu teise kohta.
mkdir Loob uue kataloogi.
diskpart Laeb Windows disk management programmi. Sellega saad luua, kustutada, kahandada ja laiendada oma olemasolevaid kõvaketta jaotusi (partition'e). Siit saab hankida ka infot oma kõvaketaste jaotuste kohta.
dir Kuvab jooksva kataloogi sisu või selle kataloogi sisu, mille Sa määrad kui argumendi.
cd Vahetab katalooge.
attrib Muudab faili või kausta atribuute.
del Kustutab faili.
bcdedit Kuvab ja lubab Sul muuta seda et kuidas Windows teostab alglaadimise. Seda võib siis kasutada kui tekib Windows Boot Manager'iga probleeme.
chkdsk Skaneerib Sinu kõvaketast vigade suhtes ja üritab neid ka parandada.
cmdkey Loob, kuvab ja kustutab kasutajanimed ja paroolid.
dispdiag Display Diagnostics.
wceutil Windows Event Collector Utility.
wevtutil Windows Events Command Line Utility.
control Avab Windows Control Panel'i.
convert Konverdib FAT draivi/ketta (volume) või USB meedia NTFS failisüsteemi. Sa ei saa konvertida jooksvat ketast. Rohkem infot sellest seal.
dxdiag DirectX diagnostic tool.
SFC utiliit System File Checker Utility - väga vajalik vahend rikutud ja muudetud süsteemifailide parandamiseks. Siin Command Prompt konsoolis võib kasutada selle SFC käsu nn "Run Offline System File Checker" varianti - loe sellest rohkem sealt.
   
Windows'i programmi nimi
Kirjeldus/märkus
C:\Windows\Notepad.exe Avab Windows Notepad'i nii et Sa saad näha ja redigeerida tekstifaile.
Ad-Aware Vaata, et ta oleks enne Command Prompt'i kasutamist normaalreźiimis uuendatud. Sa võid temaga skaneerida mälu, registrit, protsesse, kettaid jms.
Spybot - Search and Destroy Sama, mis ka Ad-aware.


Kui Sa oled Command Prompt kasutamise lõpetanud, siis tipi tema käsureale exit ja vajuta enter klahvi.


!!! Juhul kui Sul OEM kompuuter eelinstalleeritud Windowsiga (enamik kasutajatel see nii ongi), siis võib selles System Recovery Options aknas olla ka süsteemi tehase algseisundisse (algseadistusteni) tagasiviimise parameeter (näiteks käsk "Dell Factory Image Restore" või näiteks "Return Windows to original settings" parameeter) - loe oem süsteemi algseisundi taastamisest aadressilt:

http://landfield.pri.ee/Vista_Probleemid3.html#VistaXP

Seal on küll juttu Vistast, aga täpselt sama kehtib ka Windows 7 ja Win XP suhtes.

All on toodud ära Windows 7 OEM kompuutri System Recovery Options selline aken - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Vii oma süsteem tehase algseisundisse


Dell OEM kompuutri System Recovery Options aken (Vista puhul):

Dell OEM PC 'System Recovery Options' aken

Etteotsa


Lisaks veel lingid nendele lehtedele, mis pakuvad samuti abi Windows 7 suuremate probleemide lahendamiseks:

a) Win 7 parandusinstalleerimine ('repair install') juhul kui süsteem ülesse ütles

b) Windows 7 (ka Vista) taastamine või parandamine 'System Recovery Disc' plaadi ja 'System Recovery Options' ekraani abil

c) Windows 7 System Restore ja Shadow Copies

d) Windows 7-s riistvara seadmete installeerime ja seadmete (nt USB seadmete) draiveritega seotud probleemide lahendamine

e) Kui Sul läks pärast Windows 7 installeerimist võrguühendus (Internetiühendus) kaduma. Lisaks veel puuduvate draiverite installeerimisest, nende ühest operatsioonisüsteemist teise üleviimisest, draiverite varukoopiate loomisest ja nende importimisest uude süsteemi ning draiveritest veel ka üldisemat juttu...

f) Wind 7 veateated, Vigade Aruanne (Error Reporting), Sündmuste vaatamine (Event Viewer) ja "Sinine Surmaekraan" ning STOP vead (STOP errors)

g) Kõvaketta ja süsteemi korrastamine + programmid

h) Windows 7—Backup and Restore utiliit ja andmetest varukoopiate tegemine. Complete PC Backup utiliidiga süsteemist või tervest kõvakettast reservkoopia tegemine ning süsteemi või kõvaketta taastamine

i) Oma operatsioonisüsteemi tehase algseisundisse (tehase algseadistusteni) tagasiviimine

Etteotsa< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukordaSaada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008