Windowsi kuva muudatused ja teemad

Seitse...Windows 7 graafilise kasutajaliidese (kuva) peamised muudatused ja tema kasutajaliidesed ning teemad (themes).

 

Windows 7 personaliseerimine—tema välimus, selle seadistamine ja informatsiooni juhtimine I. osa

 

(Kehtib paljuski ka Windows 10 suhtes.)

 


Nagu ka Windows Vistas nii kasutavad ka kõrgemad Windowsid graafilist alamsüsteemi, mille koodinimeks on Windows Presentation Foundation (WPF).

Juba Windows Vistas lisas WPF Windowsi graafikasse mitu olulist muudatust ja need on olemas ka Windows 7-s:Kasutajaliidese (kuva) peamised muudatused (alates Windows 7-st):

 


Windowsi kasutajaliidesed ja teemad (themes)Üks algul üsnagi märkamatu asi, mis lisati juba Windows Vistasse, on sõna Personalize, mis on otseselt seotud Windows Vista ja nüüd ka Windows 7 kasutajaliidese ehk siis töölaua ning kasutajakeskkonna seadistamisega. Kui Sa teed oma töölaual paremklõpsu, siis ilmub kontekstmenüüsse uus Personalize käsk.
Ühesõnaga tema käskude ja vahendite abil saame me muuta oma operatsioonisüsteemi isikupärasemaks, muuta tema stiile, värviskeeme, töölauda jpm ning kokkuvõttes nimetataksegi seda graafilise kasutajaliidese (kuva) seadistamiseks ehk siis operatsioonisüsteemi töökeskkonna isikupärasemaks tegemiseks.

Windows 7 kasutajaliidese uutest tähtsamatest elementidest (näiteks nagu "Aero Peek", "Jump List" menüü, Windows 7 uut tüüpi "Notification area" (System tray), Windows 7 Stardimenüüst (Start menu) , Windows 7 uued "Aero Shake" ja "Screen docking/Aero Snap" funktsioonid, Win 7 Gadgets, Windows 7 uus "Desktop Slideshow" vahend, Windows Flip ja Windows Flip 3D jne) on juttu eraldi veebilehtedes ja siin vaatleme põhiliselt Windows 7 kasutajaliidese teemasid, Windows 7 Windows Explorer -ja Control Panel aknaid ning nende kasutamist.

Esimene asi, mida Sa näed, kui Sa hakkad sisenema Windows 7-e töölauale, on Welcome ekraan, klõpsa sellele kasutajale, kelle nime all Sa soovid siseneda ja tipi siis oma parool ning vajuta Enter. Kui Sa jooksutad Windows 7't üheainsa kasutajakontoga ja ilma mingite paroolideta, siis ei ilmu see Welcome screen, ta ilmub ainult siis kui kasutatakse mitut kasutajakontot või siis kui vähemalt ühele kasutajale on määratud parool. Juhul, kui Sa oled kompuutri ainuomanik (kodus) ja Sa ei ole tema kasutamiseks loonud teisi kasutajakontosid (näiteks abikaasa, laste, vanaema, vanaisa, vaarvanaisa, vaarvanaema jt jaoks), siis jõuad Sa otse Windows 7 töölauale.
Windows Vistas jõudsid Sa nn Welcome Center aknasse, mis käivitati seal vaikimisi, aga nüüd on Windows 7's see täiesti mõtetu Welcome Center aken likvideeritud ja Sa jõuad otse Windows 7 töölauale ning tema esmapilt on selline (See on Windows 7 RTM finaal ehk müügiversiooni töölaud) - pilt.


Win 7 System aken - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Win 7 System aken


All on Windows 7 Ultimate infoaken ja nagu näha puudub sealt nüüd kehtivusaja märge:

Infoaken


Järgmine pilt näitab Windows 7 Start menüüd:

Win 7 Stardimenüü


Momendil (juuli 2009) ja võib olla ka edaspidi kasutavad paljud Windows 7 RC lõppversiooni (build 7100), siis toon siin ära ka selle meile juba tuntud kalaga töölaua pildi (siia on kasutaja lisanud ka omaenda vidinaid).
Kuna praegu on ülemaailmne (võib olla ka terves Universumis!?) majanduskriis, siis arvatavasti viskasid Microsoft'i madalapalgalised ja alalõpmata näljased töötajad selle kummalise kalakese pannile ning alates Windows 7 Build 7232 väljalaskest on Win 7-l uus töölaud—kahju, tahtsin ta ise nahka panna, aga ette jõudsid...:

Win 7 RC desktopWindows 7 graafilised kasutajaliidesed (GUI):

Windowsi graafiline kasutajaliides (GUI) on see graafiline keskkond kus me oma igapäevast tööd teeme: töölaua taustapilt, kaustaaknad, tegumiriba (Win 7 SuperBar), ikoonid, nupud, süsteemihelid, Start menüü välimus, Aero jne, jne... - mõnikord kutsutakse neid kasutajaliideseid ka teemadeks (themes) ja Microsoft'i saidis nimetatakse neid kujundusteks. Windows 7 pakub välja 3-e liiki graafilist kasutajaliidest (graafilist kuva või kujundust): Windows 7 Basic, Windows Classic ja Windows 7 Aero.

Windows Classic (Klassikaline kujundus või teema) jubeda välimusega kasutajaliides sisaldab kõiki lihtsustatud kasutajaliidese elemente, siin on Windows Aero välja lülitatud ja ta on vormindatud Windows 2000 stiilis:

Windows Classic


Windows 7 Basic kasutajaliides ja ka siin on Windows Aero välja lülitatud:

Windows 7 Basic


Windows 7 Aero kasutajaliides (kujundus) on aga omaette ooper, tema puhul peab Sinu videokaart (graafikaadapter) toetama WDDM'i ja vähegi kaasaegsed graafikakaardid ka seda teevad. Ta paistab silma professionaalse disainiga läbipaistva klaasi ja eriefektide stiilis, näiteks nagu peegeldus ja sujuv animatsioon. Aero kasutajaliidese hulka kuuluvad ka sellised uued võimalused nagu seda on juba Windows Vista ajast Windows Flip ja Flip 3D ja sellele lisaks veel Windows 7 omaenda uued aero funktsioonid:

Windows 7 AeroKuidas neid kasutajaliideseid (teemasid või kujundusi) sisse -ja välja lülitada?

Täiendus: Kuna nüüd on Windows 7 müügiversioon juba välja ilmunud, siis vahetasin siin osa pilte välja, st asendasin Windows 7 RC (build 7100) pildid Windows 7 müügiversiooni piltidega - seda eelkõige nende jaoks, kes ei ole veel seda Windows 7't näinud. Peale selle sai siia lisatud ka täiendavat infot.

Kõige kiirem ja mugavam moodus Win 7 kasutajaliidese vahetamiseks on:

1) Tee töölaua vabal osal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Tee paremklõps ja Vali käsk Personalize


2) Ilmub Personalization aken, kus vali endale sobiv kasutajaliides (Windows 7, Windows 7 Basic või siis Windows Classic teema):
Alates Windows 7 Build 7057 (RC) versioonist on "Windows Themes" nimetatud nüüd ümber "Aero Themes (6) "-ks ja "Ease of Acess Themes" muudeti "Basic and High Contrast Themes (6) "-ks.
Samuti on nüüd teemasid (themes) ehk kujundusi rohkem ja kõikidel neil on ka oma nimed. All ongi ära toodud Personalization aken koos Windows 7 teemadega ehk kujundustega [kasutajaliidestega, "nahkadega" ('skins'), "kestadega", kuvadega - nii nagu keegi neid soovib nimetada...]:

Win 7 teemad


Antud akna keskmises sektsioonis (Aero Themes) tuuakse Windows 7 enda vaikimisi teemad (6 tk, enne oli neid neli tükki), kuhu kuulub siis ka seesama Windows 7 (Aero) kasutajaliides, mis ongi vaikimisi teemaks pärast Windows 7 installeerimist.
Tema all on aga Basic and High Contrast Themes (6) sektsioon, kus tuuakse ära Windows 7 Basic ja Windows Classic kasutajaliidesed/teemad (kujundused); peale selle on seal veel 4 kõrge kontrastiga teemat (High Contrast theme), mida võivad kasutada kehva nägemisega inimesed—ekraanipildid ja tekst muudetakse suuremaks ning kontrastsemaks ja Windows aero lülitatakse välja...


NB! Kui Sul jääb kompuutri jõudlusest väheseks (mängid võimsaid mänge või kasutad suuri ressurssse nõudvaid programme), siis ongi üheks viisiks oma PC jõudluse tõstmiseks lülitada sisse kas Windows 7 Basic või siis Windows Classic kasutajaliides.

Teiseks selliseks jõudluse tõstmise mooduseks on:
  1. Klõpsa Start, tee Computer'il paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties;
  2. System Properties aknas klõpsa vasemas paanis lingile Advanced system settings;
  3. Oblastis Performance klõpsa nupule Settings;
  4. Vahelehel Visual Effects aktiveeri raadionupp Adjust for best performance

    Vaata pilti - pilt.


Märkus: Windows 10 süsteemis saab neid teemasid vahetada, oma teemadele nimesid anda ja uusi teemasid alla laadida 'Settings' äpi kaudu ('Settings > Personalization > Themes' lehel).Windowsi teemad (themes) ehk nahad (skins) või visuaalsed stiilid (visual styles), nii nagu keegi neid viitsib nimetada:


Teemad koosnevad tervest komplektist eeldefineeritud asjadest: taustapildist (piltidest), värviskeemidest, töölaua ikoonidest, shell stiilist, shutdown/logoff dialoogiakendest, kursoritest, süsteemihelidest, fontidest, ekraanisäästjatest jne—ühesõnaga kõikidest nendest komponentidest, mis kokku moodustavadki Sinu kasutajakeskkonna/kasutajaliidese välimuse.
Teema on seega graafiline kasutajaliides (GUI), mida saab kasutaja poolt omakorda muuta või siis asendada ta mingi teise uue teemaga. Kui Sa vahetad oma teemat, siis muudetakse ka kogu teema komponentide komplekt (tapeedid, helid, fondid, visuaalsed stiilid, screensaver'id, kursorid jne...), ühesõnaga Sa tellid endale uue "naha" ja kogu Sinu graafiline kasutaliides muutub.


Teemadest täpsemalt (see kehtib ka Windows 10 suhtes):

Teema (Theme) ehk kujundus on Windowsi skeemide skeem, st ülemkonfiguratsioon, kuhu on kombineeritud kasutaja kõik personaalsed seadistused, mis on tema poolt kusagil tehtud. Neid teemasid nimetatakse veel ka Visual styles (Visuaalsed stiilid) ja Skins (nahkadeks). Teemad võivad endas hõlmata järgmisi asju: Kõik need seadistused kuuluvad kindla kasutajakonto profiili, selle kasutajaprofiili, kes need lõi. Seadistusi, mida rakendatakse kõikidele kasutajatele, näiteks nagu DPI scaling ja ekraani resolutsioon, ei ole jooksvasse teemasse lülitatud.

Märkus: Kuigi paljud kutsuvad teemasid (themes) ka visuaalseteks stiilideks (visual style), ei ole see päris õige; Visual Style & Theme ei ole üks -ja seesama asi. Tegelikult omab Visual Style .msstyles laiendit ja Theme omab .theme laiendit. Visual Style on põhifail, mis katab akende kõik osad, näiteks servad, tiitelriba, nupud jne, aga Theme fail hoiab endas visuaalse stiili kõrval ka kõiki seadistusi (ikoonid, taustapildid jne). Sel juhul oleks õigem nimetada teemasid teisiti näiteks pannes neile nimeks "visuaalne teema".

Erinevalt Windows Vistast on Windows 7's teemasid rohkem ja mis kõige parem, neid saab siin ka ise juurde lisada; uusi teemasid saab laadida alla nii Microsoft'i enda veebsaidist kui ka muudest veebilehtedest. Windows 7-s on vaikimisi olemas 6 aeroga teemat, + 6 High Contrast teemat (Kehva nägemisega kasutajatele ja neil puudub ka Aero)...

Teemafailid lõpevad laiendiga .theme ja Windowsi enda vaikimisi teemad asuvad aadressil: X:\Windows\Resources\Themes, kus X tähistab seda ketast (või jaotust ehk partitsiooni, kuhu on Sinu Windows installeeritud). Kui Sa laed Internetist alla mingi uue teema, siis on tavaliselt tema laiendiks .themepack, mis näitab, et see teema sisaldab nii taustapilti (või mitut taustapilti) kui ka muid vajalikke komponente, mida on ühe skin'i jaoks vaja. Kui Sa laed Internetist alla lihtsalt .theme laiendiga faili, siis antud teemas puudub taustapilt, mis tuleb Sul endal antud teemale ise lisada.

Sinu poolt allalaetud, muudetud ja loodud teemad pannakse aadressile: C:\Users\<Sinu kasutajanimi>\AppData\Local\Microsoft\Windows\Themes\

Microsofti enda teemad (sealhulgas taustapildid, ekraanisäästjad) on üsna tavalised, aga Internetist on saadaval suur hulk tasuta väga huvitavaid ja ilusaid teemasid nii et sellega muret ei ole.


Windows 7 süsteemis teemade valimine ja muutmine:

1) Tee töölaua vabal osal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize;
2) Ilmub Personalization aken, kus vali endale pealkirja "Aero Themes (6)" või siis "Basic and High Contrast Themes (6)" alt uus teema (skin) ja tee temal klõps. Kui Sa klõpsad mingile teemale, siis muudetakse kohe ka Sinu graafilist keskkonda, seega tee see Personalization aken väiksemaks, et neid muudatusi oleks töölaual kohe ka näha.
Kui Sa olid mingit Windows 7 enda teemat (kujundust) muutnud, näiteks olid tal vahetanud taustapilti või siis muutnud antud teema kursori suurust jne, siis pannakse see teema automaatselt 'Personalization' akna ülaossa My Themes sektsiooni, kusjuures tema pealkirjaks pannakse "Unsaved Theme" ("Salvestamata teema"):

Vali sobiv teema


Seega on Personalization akna ülaosas "My Themes" nimeline sektsioon, mis on algul pärast Windows 7 installeerimist tühi, aga kui Sa muudad mingit Windowsi teemat (näiteks akende jm elementide läbipaistvuse astet või teema taustapilti või heliskeemi või ekraanisäästjat jne), siis pannakse see teema automaatselt sinna "My Themes" sektsiooni - vaata ülemist pilti. Sinna lisatakse ka need uued teemad, mis Sa olid Internetist alla laadinud ja installeerinud ning ka Sinu enda poolt loodud teemad.

Märkus: Kui Sa vaatad seda ülemist pilti, siis näed akna ülaosas "My Themes" sektsioonis kasutaja poolt muudetud Windows 7 vaikimisi teemat, mille allkirjaks on nüüd kiri "Unsaved Theme", kus sõnad "Unsaved Theme" on muudetud teema vaikimisi nimeks senimaani kuni Sa ei ole sinna sektsiooni pandud teemat salvestanud (Teed ta algul aktiivseks, siis teed tal paremklõpsu ja valid käsu Save theme ning tipid teemale sobiva nime ja klikid nupule Save. Või siis klikid sealsamas sektsioonis asuvale "Save theme" lingile, tipid nime ja klikid Save).
Kui Sa laed Internetist alla ja installeerid mingi uue teemafaili ((.theme või siis teema cab faili (teemapakendi/arhiivifaili - .themepack)), siis on neil tavaliselt mingid nimed juba olemas ja ka nemad pannakse sinna "My Themes" sektsiooni.

Teema salvestamine


Järgmisel pildil muutsin ma natuke Windows 7 vaikimisi aero teemat ja sejärel salvestasin ta käsu Save theme abil ning panin talle nimeks "Win 7 Aero (suurem kursor)":

Juba salvestatud teema


Märkus: Kui Sul on mingi oma teema juba salvestatud ja kui ta ei ole momendil aktiveeritud, siis ilmub tema paremklõpsuga kontekstmenüüsse käsk Delete theme, mille abil saad antud teema kustutada (allpool tuleb sellest ka juttu).

Alloleval pildil on valitud Windows 7 enda "Architecture" Aero teema ja seejärel tuleb Win 7 "Characters" teema - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Win 7 enda 'Architecture' aero teema


Windows 7 RTM "Characters" aero teema:

Win 7 aero 'Characters' teema ehk kujundus ehk kasutajaliides ehk 'nahk'


Märkus: Windows 10 süsteemis saab neid teemasid vahetada, oma teemadele nimesid anda ja uusi teemasid alla laadida 'Settings' äpi kaudu ('Settings > Personalization > Themes' lehel).Uute teemade allalaadimine ja installeerimine:

1) Sa võid otse Microsoft'i saidist neid alla laadida, klõpsa selleks sellesamas Personalization aknas ülaosas sektsioonis My Themes lingile Get more themes online (Vaata üle-üle-eelmist pilti) ja Sa jõuad järgmisse Microsoft'i saiti, kus on avatud "Windows 7 kujundused" vaheleht:

Lae alla uued teemad...

Vaata, et seal oleks lahti sakk/vaheleht Windows 7 kujundused ja klõpsa mingile teemale ning lae ta alla oma töölauale. Kui Sa oled ta alla laadinud, siis tee sel .themepack laiendiga (lõpuga) failil lihtsalt 2 x hiireklõps ja ta installeeritakse automaatselt ning see uus teema pannakse Personalization akna ülaossa My Themes oblastisse; kusjuures ta lülitatakse ka kohe sisse.
Sinu enda poolt lisatud ja modifitseeritud teemad ("nahad") pannakse aadressile:
X:\Users\<Sinu kasutajanimi>\AppData\Local\Microsoft\Windows\Themes, kus X tähistab seda ketast (või jaotust ehk partitsiooni, kuhu on Sinu Windows 7 installeeritud; tavaliselt C: draiv).

Allolev pilt (see on minu Win 7 RC 100 versiooni aegadest) näitab seda et alla on laetud ja installeeritud mitu uut teemat; üks teema on veel salvestamata ("Unsaved Theme") ja osa teemasid on kasutaja kas ise loonud või siis redakteerinud neid ("Minu teema 1" ja "Minu teema 0") ning aktiveeritud on "Streams of Light" teema - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Uued ja muudetud teemad


Ja veel üks uute installeeritud teemadega Personalization aken (Windows 7 RTM versioonist):

Jälle uued teemad (Win 7 lõppversioonist)


2) Aga Sa võid ka mujalt saitidest neid teemasid alla laadida, tõmba alla ja tee .themepack laiendiga failil 2 x klõps ning voila...

Märkus: .themepack laiendiga teemafail on tegelikult cab fail (arhiivifail), mis sisaldab siis terve komplekti komponente (taustapildid, kursorid, ikoonid, helid, ekraanisäästjad jne), mida on vaja ühe korraliku teema installeerimiseks.
Mõnikord on need .themepack failid pakitud omakorda ZIP (või RAR) faili, siis paki kõigepealt see .zip (või .rar) pakend lahti ja seejärel tegutse edasi...

Otsida võid neid Windows 7 uusi teemasid nii et tipid mingisse otsingumootorisse märksõnad themes for windows 7 või windows 7 themes või windows 7 themes download või midagi taolist...

NB! Pakun ka ise mõned Windows 7 teemad siitsamast allalaadimiseks - siit.

Kui Sa klikid seal Personalization aknas ülaosas sektsioonis My Themes lingile Get more themes online, siis jõuad Sa uute kujunduste (teemade) allalaadimise Eesti lehele. Toon siin ära ka tema ingliskeelse variandi lingi, sest tundub, et seal pakutakse neid kujundusi rohkem - seal.


Toon veel mõned näited nendest allalaetud uutest teemadest - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

uus teema 1


uus teem 2


uus teema 3


NB! Arvesta sellega et kui Sa muudad midagi aktiivses teemas (paned uue tapeedi, muudad saundi, kursorit, aero läbipaistvust, ekraanisäästjat jne), siis pannakse see muudetud teema kohe ka sinna kõige ülemisse My Themes sektsiooni ja tema pealkirjaks saab siis olema Unsaved Theme. Seega võib Sul neid teemasid sinna koguneda üleliia palju ja sel juhul on ta mõtekas salvestada kohe täpselt sama nime all, mis oli tolle teema nimeks, mida Sa äsja muutsid.
Kui Sa salvestad ta uue nime all ja kustutad tolle vana äsjamuudetud teema, siis lähevad Sul kaduma tema taustapildid ja kõik muud teemapaketi "jubinad"...
Et näha seda et mitu ja millised taustapildid on mingi teemapaketi sisse lülitatud, aktiveeri selleks vajalik teema ja kliki seejärel Personalization akna allosas Desktop Background lingile.

Kui Sa vahetad oma teemat (kujundust), siis Sinu töölaual olevate ikoonide välimus üldjuhul ei muutu, aga muutuvad Windowsi enda vaikimisi shell töölaua ikoonid (Computer, User's Files, Network ja Recycle Bin) - need saavad tagasi oma vaikimisi Windows'i ikoonid. Seega tuleb Sul neid ikoone jälle vastavalt oma maitsele muuta ja seejärel ka see, nüüd juba muudetud, teema uuesti salvestada.Windows 7 regionaalsete teemade lahtilukustamine:

Täiendus: See jutt käib siin ainult Windows 7 RC ja varasemate versioonide kohta; Win 7 müügiversiooni puhul saab neid regionaalseid teemapakette laadida alla ka otse Microsoti enda veebsaidist (ülevalpool oli sellest ka juttu) ja siin sellist teemade "lahtilukustamise" võimalust enam ei ole ning seda pole vajagi... Need, kes kasutavad Windows 7 RTM või siis tema ostetud versiooni, need lugegu edasi sealt.

Windows 7 sisaldab vaikimisi 6 erinevat Aero teemat kuid ta omab ka varjatuid teemasid, mida võib lahti lukustada ja lisada Windows 7 süsteemi. Need lukustatud teemad on mõeldud mõnede regionaalsete maade jaoks, näiteks nagu Austraalia, Kanada, Suurbritannia, USA ja Lõuna Aafrika. Tee järgmist:

Kuidas luua omaenda uut teemat, et seda siis ka teistele jagada (näiteks Internetti ülesse laadida)?

Selleks on kaks võimalust: kas luua ta täielikult ise ilma Windows 7 abita, mis on keerulisem või siis luua ta Win 7 ja sellesama Personalization akna abil, mis on lihtsamast-lihtsaim moodus.

Kasutame seda lihtsat viisi:

1) Tee töölaua vabal osal paremklõps ja vali käsk Personalize;
2) Ilmub Personalization aken, kus vali endale sobiv Windows'i enda aeroga teema ("Aero Themes" sektsioonist) või siis omaenda mingi allalaetud või juba varem muudetud teema ("My Themes" sektsioonist);
3) Nüüd muuda seda teemat vastavalt oma maitsele: vaheta tema taustapilt (sobiva võid eelnevalt Internetist alla laadida või Sa võid ta ka ise luua); vali talle sobiv ekraanisäästja (ka selle screensaver'i võid laadida Internetist alla või isegi ta ise luua); muuda ikoone (ka need võid laadida alla või siis ise luua); muuda süsteemihelisid (ka neid võid asendada omaenese helidega); muuda kursoreid (ka neid võid eelnevalt Internetist alla laadida). (Edaspidi tuleb siinsamas teemalõigus antud asjade muutmisest ka juttu.)
4) Kui valmis, siis klõpsa sellessamas Personalization akna ülaosas lingile Save theme või tee oma muudetud aktiivsel teemal paremklõps ja vali käsk Save theme.

Salvesta teema


5) Avanevas aknas tipi uuele või muudetud teemale mingi sobiv nimetus ja klõpsa Save - sellega salvestatakse see uus teema Sinu enda jaoks...

6) Kui Sa tahad aga mingit oma teemat saata kellegile tuttavale või siis laadida ta ülesse Internetti, siis tee järgmist:

* Personalization aknas vali endale sobiv Windows'i enda aeroga teema ("Aero Themes" sektsioonist) või siis omaenda mingi allalaetud või juba varem muudetud teema ("My Themes" sektsioonist);
* Nüüd muuda seda teemat vastavalt oma maitsele: vaheta tema taustapilt (sobiva võid eelnevalt Internetist alla laadida või Sa võid ta ka ise luua); vali talle sobiv ekraanisäästja (ka selle screensaver'i võid laadida Internetist alla või isegi ta ise luua); muuda ikoone (ka need võid laadida alla või siis ise luua); muuda süsteemihelisid (ka neid võid asendada omaenese helidega); muuda kursoreid (ka neid võid eelnevalt Internetist alla laadida). (Edaspidi tuleb siinsamas teemalõigus antud asjade muutmisest ka juttu.)
* Kui valmis ja kuna Sul on see teema ikka veel aktiivne, siis tee tal paremklõps ja vali käsk Save theme for sharing - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Vali käsk Save theme for...


* Vali teema salvestamisakna vasemast paanist sobiv koht kuhu see uus teemafail (.themepack) salvestatakse. Seejärel tipi akna allosas tekstilahtrisse File name: oma teema nimeks mingi sobiv nimetus ja klõpsa nupule Save. Nüüd võid Sa selle faili laadida ülesse Internetti - pilt.


Veel üks teema sai salvestatud töölauale:

Teema salvestatiKuidas installeeritud teemasid deinstalleerida (kustutada):

Kui Sul saab neid omaenda teemasid olema liiga palju ja mõned neist ei meeldi Sulle enam, siis võid üleliigsed neist kustutada ning tee selleks:

1) Ava ikka seesama Personalization aken;
2) Nüüd klõpsa My Themes sektsioonis mingile muule teemale, mida Sa kustutada ei taha, st tee ta aktiivseks/jooksvaks teemaks;
3) Seejärel tee My Themes sektsioonis sellel teemal, mida Sa tahad kustutada, hiire paremklõps ja klõpsa ilmuvale nupule Delete Theme:

Kustuta teemaPersonalization aknas (või siis 'Settings' äpis) kuvatavate teemade ehk kujunduste ("nahkade") ekraaninimede muutmine:

Windows 7 süsteemis: Kui Sa laed Internetist alla mingi uue teema ja installeerid ta, siis pannakse Personalization aknas temale see nimi, mille andis talle antud kujunduse looja. Mõnikord aga ei ole teemale mingit nime antudki ja siis kuvatakse tema nimeks kas Theme ja selle järele number (näiteks Theme 13) või siis lihtsalt Windows 7. Nüüd, et muuta mingi teema nime, tee järgmist:

1) Kõigepealt veendu, et Sul oleks lubatud vaikimisi varjatud kaustade ja failide nägemine, selleks tuleb kausta omadusteaknas aktiveerida raadionupp Show hidden files, folders, and drives ning koristada linnuke Hide extensions for known file types ruudust - juhis siinsamas eespool.

2) Mine aadressile (kaustateele) C:\Users\<Sinu kasutajanimi>\AppData\Local\Microsoft\Windows\Themes\.

3) Otsi sealt selle teema kaust ja .theme laiendiga fail ülesse, mille ekraaninime Sa tahad muuta.

4) Nüüd tee .theme laiendiga failil (näiteks Japan.theme) paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Open with -> Choose default program...

5) Seejärel kliki uues aknas nupule Browse... ja otsi ülesse notepad.exe programm (asub tavaliselt aadressil: C:\Windows\notepad.exe) ning kliki nupule Open.

6) Sa jõuad tagasi sinna eelmisse aknasse, korista seal linnuke ruudust Always use the selected program to open this kind of file ja kliki OK.

Märkus: Edaspidi, kui Sa avad .theme laiendiga faile, siis on see Notepad juba selles paremklõpsu Open with -> käsu alammenüüs juba olemas (st Open with -> Notepad).

7) Nüüd otsi ülesse see rida, mis algab kirjega DisplayName= ja kustuta võrdusmärgi (=) järel olev osa:

Kustuta märgistatud osa


8) Nüüd tipi selle kustutatud osa asemele omale sobiv nimetus ja salvesta fail:

Uus nimi


9) Ja tulemus (enne oli antud teema ekraaninimeks Personalization aknas "Japan", aga nüüd on "Japsid"):

Muudeti teema ekraaninime...


Juhul kui Notepad'is avatud teemafailil ei olegi seda vajalikku DisplayName= kirjet, siis keri seal tektsi lõppu ja tipi sinna järgmine kirje:

[Theme]
DisplayName=


Ja seejärel tipi võrdusmärgi ("=") järele sobiv ekraanimi ning salvesta fail:

Sisesta ise vajalikud andmedWindows 10 süsteemis: Seal saab neid teemasid vahetada, oma teemadele nimesid anda ja uusi teemasid alla laadida 'Settings' äpi kaudu ('Settings > Personalization > Themes' lehel). Et oma teemade nimesid muuta, tee seda täpselt samuti nagu siin eelpool seda kirjeldati:

* tee need vaikimisi varjatud kaustad ja failid endale nähtavaks (avad File Explorer akna, siis avad View vahelehe ja paned ribamenüül linnukese "Hidden items" ruutu):

Hidden items


* mine kaustateele C:\Users\<Sinu kasutajanimi>\AppData\Local\Microsoft\Windows\Themes\

* tee seal kaustas vajalikul .theme laiendiga failil paremklõps ja vali kontekstmenüüst Open with... käsk, seejärel kliki ilmunud dialoogiaknas More... nupule ning vali Notepad ja tegutse edasi...

Ülesse


Lõpetuseks:

Kõik on väga ilus, aga viha teeb see et aeg-ajalt ilmuvad ekraanile mingid tobedad ja lausa solvavad sõnumid, ei tea kas need saabuvad ainult Windows 7 RTM eelsetes versioonides või hakatakse neid paiskama Sinu töölauale ka Win 7 müügiversioonides?

Kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Sõnum kasutajale...

Selle "loosungi" peale ei oska kohe midagi kosta...
Vahel ilmuvad siiski ka natuke helgemad sõnumid ja seda isegi eesti keeles, eks Windows 7 hakkab kohe pärast installeerimist õppima kasutaja kodukeelt...:

Süga kasutaja selga

Seejärel rikutakse aga tuju jällegi ära ja seejuures ei pakuta kasutajale mingit normaalset lahendust vaid lausa sunnitakse klõpsama nupule "Kustuta...". Mis kuradi tuhnimine siin kasutaja failides üleüldse käib??? Ma loodan, et Sa nendest minu pornodest politseisse ei teata, panevad veel vangi saatanad... - jäägu see asi meie kahe vahele.

Peab vist klõpsama Kustuta...

ÜlesseEdasi Windows 7 välimuse seadistamise II. ossa >

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008