Windows 7 Aero Glass funktsioon

Seitse...Windows 7 personaliseerimine—tema välimus ja selle seadistamine II. osa.

 

Windows 7 Aero Glass funktsioon.

 

 


Windows 7 Aero Glass funktsioon


Windows 7 aero vahendile on lisatud mitu uut funktsiooni, milledest sai eraldi veebilehtedel juba räägitud ja toon siin ära ka nende lingid:

 

Windows 7 teeb installeerimise ja iga käivitamise käigus Sinu kompuutri riistvara testi, et vaadata kas ta saab rakendada Aero kasutajaliidest, kui ei, siis lülitab ta Aero välja. Sel juhul lülitatakse automaatselt sisse Windows 7 Basic kasutajaliides, kus on igasugune aero vahend välja lülitatud ja ligi ei saa ka tema Glass värviskeemile:

NB! Windows 7 Starter versioon ei toeta Aero't ja see tähendab, et antud süsteemis ei saa akendele seada läbipaistvust, puuduvad tegumirea elavad eelvaated ja muud visuaalsed efektid ning puudub ka Aero Peek funktsioon. Peale selle Starter ei toeta ka mitme monitori kasutamist.
Seega kui Sa ostad mini-sülearvuti (Notebook'i), milles on Windows 7 Starter juba eelinstalleeritud kujul olemas, siis ära hakka seda Aerot "otsimagi", sest seda lihtsalt ei ole... Aga Sa võid oma Windows 7 Starter väljalaske uuendada ('upgrade') mingiks Windows 7 kõrgemaks ja paremaks väljalaskeks (versiooniks), näiteks Windows 7 Home Premium'iks - muidugi juhul kui Sinu Notebook'i riistvara seda lubab.


Alloleval pildil on näha Windows 7 Basic kasutajaliidest - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Windows 7 Basic teema


Windows Aero Glass (Aero teema ja tema Glass värviskeemi) esitamiseks on vaja:

1) Windows Vista Display Driver Model (WDDM). Aero ei jookse nende seadmetega, mis omavad Windows XP draivereid.
2) DirectX 9–class graphics processing unit (GPU), mis toetab Pixel Shader 2.0 riistvara koos 32 bitiga pikslile.
3) Graafika läbilaskevõimega vähemalt 1800 MB sekundis resolutsioonioga, mis on võrdne 1280 × 1024.
4) Vähemalt 1 GB füüsilist mälu (RAM).

Vähegi kaasaegsamatel kompuutritel ei peaks selle Windows Aero'ga mingeid probleeme olema.

Kuigi võrreldes Windows Vistaga on Windows 7-s aero vahendit tunduvalt täiustatud ja talle on lisatud ka uusi funktsioone, tuletame natuke meelde Windows Aero põhiolemust ning tema väljanägemist. Juba Vista ajast oli aero kõige silmaga nähtavamaks muudatuseks see et kõikidele akendele (ka dialoogiakendele) hakati rakendama läbipaistvuse efekti, see efekt laienes isegi kõikidele programmiakendele ja isegi nende endi dialoogiakendele kuigi neis ei ole sisseehitatud Aero Glass'i—seda saab teha tänu DWM videodraiverile.

Aero Glass lisab veel järgmised efektid nii Vista kui Windows 7 kasutajaliidesesse (kuvasse):

 

Aero laiendab kasutajaliidest ka animatsiooni lisamisega ja temaga on seotud nii Windows Vista kui ka Windows 7 ekraani/töölaua allääres asuv tegumirea välimus ja käitumine (Tegumiriba ehk Taskbar on Windows 7-s täielikult ümber tehtud ja tema nimeks on nüüd "Super Bar".)


Toon siin mõned pildid Windows Aero läbipaistvuse- ja muudest efektidest, aga seda juba Windows 7-s tehtud "ülesvõtete" abil >: pilt ja veel üks suur pilt.


Mängitakse dreamscene faili - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Mängitakse dreamscene faili


Internet Explorer 8 brauseriakna eelvaateakand Win 7 uuel tegumiribal (Super Bar) -

SuperBari eelvaateaknad


Nupp Show Desktop, mille abil võib ekraanil avatud programmi- ja kaustaaknad läbipäistvateks muuta:

Näita töölauda


Programmi- ja kaustaaknad on muudetud läbipaistvateks (nupu Show Desktop abil) - pilt.


Veel üks näide - pilt.


Kliki pisipildile, et teda suurendada:

Nupu aeroefektWindows 7-s Aero sisse -ja väljalülitamine:

Kui Sul jääb kompuutri jõudlusest väheseks (mängid võimsaid mänge või kasutad suuri ressursseõgivaid programme jne) ja Sa soovid teatud ajaks või siis isegi pikemaks perioodiks lülitada Windows Aero välja, siis võid selleks kasutada kahte meetodit.

1) Muuda süsteemi kasutajaliidest, st lülita sisse kas Windows 7 Basic või siis Windows Classic kasutajaliides ("teema").
2) Lülita Windows Aero välja kompuutri omadusteakna kaudu.


NB! Win 7 Aero vahendi sisse- ja väljalülitamisest saab pikema ülevaate koos piltidega siit.
Oluline teada! Kui Sa jooksutad tihti või aega-ajalt Java programme või Java mänge, siis võib juhtuda nii et iga kord kui Sa sellise programmi käivitad, siis lülitatakse Aero Glass kasutajaliides automaatselt välja? See juhtub seepärast et JRE (Java Runtime Environment—Java Käivituskeskkond) "suhtleb" Sinu videokaardiga, st ta ei lase Windows'il kasutada 3D graafikat ja Windows on sunnitud oma Aero Glass'i välja lülitama ning paigaldama Windows'i tavalise ilma Aero'ta teema (välimuse ehk värviskeemi). Kuna neid Java programme on palju ja võib olla Sa ei teagi või ei mäleta, et mingi jooksev programm on justnimelt taoline Java programm ning oled vihane ja üllatunud, et see Windows Aero on jälle kusagile ära kadunud. Tegelikult oli selline probleem rohkem Windows Vista süsteemides ja neil kel oli installeeritud JRE vanem versioon. Kuid ka Windows 7 puhul tasub seda teada ja eelkõige neil kel on vanem kompuuter, millesse on installeeritud JRE mingi varasem vanem versioon.

Java (JRE) ja TURVALISUS (Win XP, Vista, Windows 7 ja Windows 8) - loe sellest sealt!


ÜlesseWindows 7 värviskeemi ja välimuse muutmine:

 

Järgnevalt tuleb juttu sellest, et kuidas muuta Windows 7 akende, Start menüü ja tegumirea (Super Bar) värve ning välimust.


NB! Et seda teha peab Sul Aero olema sisse lülitatud (info siin).


1) Tee töölaua vabal osal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize.
2) Klõpsa akna allosas lingile Window Color - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Kliki Window Color


3) Ilmub järgmine "Change the color on your computer" ("Muuda oma kompuutri värviskeemi") aken:

Seadista värviskeemi


NB! See üelmine aken ei ilmu sel juhul kui Sa kasutad mingit teemat, mis on valitud Personalization akna pealkirja Ease of Access Themes alt, milledega lülitatakse Windows Aero välja või kui Sa oled ise Aero välja lülitanud. Selle asemele ilmub hoopis teine aken ja sellest tuleb ka edaspidi ka juttu.


Ülemises aknas saab teha järgmist:

 

Kui Sul ei ole Aero sisse lülitatud:

Kui Sa kasutad aknas Personalization pealkirja Ease of Access Themes alt valitud mingit teemat või kui Sa lülitasid ise Windows Aero välja ja kui Sa teed järgmist:

1) Teed töölaua vabal osal paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst käsu Personalize
2) Klõpsad akna allosas lingile Window Color, siis ei ilmu mitte see üle-eelmine aken vaid see ülemine (viimane) aken, kus saad määrata kasutajaliidese eraldi elementidele värvid, suurused, fondid jne (eelpool oli sellest juttu).

Ülesse

Edasi Windows 7 välimuse seadistamise III. ossa >

< Tagasi

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008