Win 7 teksti suuruse muutmine ja fondid

Seitse...Windows 7 personaliseerimine—tema välimus ja selle seadistamine IV. osa

Win 7 ekraanil kuvatava teksti ja muude elementide suuruse muutmine ning fondid

 


Windows 10 vastav juhis on seal.Muudame displeil kuvatava sisu (teksti ja muude elementide) suurust


Paljude ekraanielementide (menüüde, nuppude, teadete, ikoonide jne) teksti suurust saab muuta sellesamas Windows Color and Appearance dialoogiaknas, aga alati see ei õnnestu või siis tulemus ei ole kõige sobivam (sellest oli juttu siin).
Windows 7 pakub sellele lisaks välja ka palju paremat DPI skaleerimise/mastaapimise (DPI Scaling) vahendit. Kui Sa soovid töötada ekraani kõrge resolutsiooniga, aga tekstide lugemisega ja muude elementide vaatamisega on raskusi, siis võid Sa proovida järgmisi vahendeid:
Link Display


Pärast lingile Display klõpsamist avatakse järgmine aken, kus pakutakse välja kolme parameetri (raadionupu) valimist. Need 3 raadionuppu lubavad seada teksti suurust %-des ja seda olemasoleva ekraaniteksti suhtes. Sa võid siin kohe klõpsata ühele kolmest raadionupust ja seejärel nupule Applay; siin oli kasutajal eelnevalt valitud parameeter Medium - 125% - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Vali mingi raadionupp või kliki vasmemal lingile...


DPI mastaapimise (scaling) korrigeerimine tema vaikimisi seatud 100 dpi tasemelt kõrgemale tasemele lubab Sul kasutada loetavat teksti ka ekraani suurema resolutsiooni puhul.
Kui Sulle üks neist 125% või 150% dpi'st sobib, siis vali ta ja klõpsa nupule Apply (Antud nupp on alles siis ligipääsetav kui me valime või muudame ülemises aknas ühte kolmest DPI parameetrist).

Märkus: Kui me muudame siin skaleerimise suurust, siis rakendatakse see kõidele kasutajakontodele, aga mitte ainult sellele kasutajale, kes need muudatused tegi.

Link Set custom text size (DPI) lubab meil neid vaikimisi pakutavaid 100, 125 ja 150 % dpi suurusi muuta meile sobivamaks suuruseks kui seda on need pakutavad suurused. Kuna nendest %-dest on raske aru saada ja need olemasolevad pakutavad suurused ei sobi alati, siis oleksi parem klõpsata sellele Set custom text size (DPI) lingile ning paigaldada see uus suurus "pixels per inch" (pikslid tolli kohta) ühikutes, vaata alumist pilti:

Lohista joonlauda


Sa võid siin aknas lohistada joonlauda, et muuta oma 'scaling' faktorit või siis tippida soovitud arv %-des otse Scale to this percentage of normal size kasti.
Parem on kasutada "joonlauda" ja et muuta seda vaikimisi skaleerimise/mastaapimise/suumimise taset, klõpsa ning lohista joonlauda suvalisest kohast. Ja lohistamise käigus ära jälgi seal nende %-de muutumist vaid vaata selle "pixels per inch" suuruse muutumist.
Milline 'scaling' faktor ehk DPI koefitsient on õige? See sõltub paljudest asjadest—Sinu ekraani suurusest ja resolutsioonist, programmidest, mida Sa kasutad, Sinu nägemisest ning Sinu seadistustest. Siin pead Sa mitu korda katsetama, et leida endale see sobiv lahendus.... Soovitaksin alata 106 "pixels per inch" suurusest ja arvan, et enamus kasutajatele sobib arv, mis on 106-125 dpi taseme vahemikus.

Kui Sa oled tolles "Custom DPI Settings" aknas oma suuruse välja valinud, siis klõpsa OK ja seejärel pakutakse Sulle väljalogimist, tee seda - kliki nupule Log off now.

Kui Sa avad hiljem sellesama Display akna, siis on sinna ilmunud juurde Custom parameeter - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Ilmus uus parameeter


Märkus: Kui Sa muudad DPI faktorit, siis muutub ka Sinu töölaua ikoonide suurus. Kui Sinu süsteemi riistvara ei vasta Windows 7 Aero nõuetele või kui Sa oled Win 7 Aero välja lülitanud, siis on Use Windows XP style DPI scaling kontrollruut aktiveeritud ja ta on ligipääsmatu. Sellega korrigeerib Windows ise kõiki tekstielemente nii operatsioonisüsteemi kasutajaliidese (kuva) kui ka kõikide programmide jaoks. Kui Sa aga kasutad täis Aero graafilist kasutajaliidest (kuva), siis korista sealt ruudust see linnuke ära, juhul kui ta peaks seal olema.
Kui Sa oled käivitanud mingi programmi, mis nõuab rohkem ressursse, siis lülitatakse Vista Aero automaatselt välja ja sel juhul ilmub "linnuke" sinna Use Windows XP style DPI scaling kontrollruutu selleks ajaks jälle tagasi. Kui Sa sulged selle suuremat jõudlust vajava programmi, siis taastatakse automaatselt Aero töö ja antud linnuke kaob sealt kontrollruudust.


NB! Kui Sa oled muutnud seda DPI scaling faktorit, siis võib juhtuda, et mõningad vanemad programmid ei toeta seda ja selle tulemusena võivad neil fondid ning ikoonid muutuda häguseks (tuhmiks). Otsi sel juhul selle vanema programmi käivitamisfail (Tavaliselt asuvad nad aadressil C:\Program Files ja on .exe laiendiga) ülesse, tee tal paremklõps ja vali käsk Properties. Avanevas programmi omaduste dialoogiaknas ava sakk/vahekaart Compatibility ja oblastis Settings pane linnuke ruutu Disable display scaling on high DPI settings - pilt.Teksti suuruse muutmine Internet Explorer ja Firefox brauseriakendes:

Kui Sa muudad oma ekraaniresolutsiooni suuremaks, näiteks paned olemasoleva 1024 x 768 asemele suurema 1280 x 1024 resolutsiooni, siis muutuvad kõik elemendid ja sealhulgas ka tekst väiksemaks. Ka veebilehitsejates (brauserites) muudetakse tekst väiksemaks ja Sul võib tekkida saitide sisu lugemisega raskusi, silmad väsivad ruttu jne.

Internet Explorer'is on teksti suuruse muutmine üsna lihtne:

a) Klõpsa brauseriakna paremal allääres suumimise valikumenüü pisikesele noolekesele ja vali avanevast menüüst sobiv suurus:

Zuumi teksti


b) Vali menüüst View -> Text Size sobiv tekstisuurus või kui Sa ei ole seda IE 7 menüüriba sisse lülitanud, siis vali nupu Page rippmenüü kaudu Text Size ja seejärel vastav suurus:

Vali teksti suurusMozilla Firefox brauseris saab teksti suurust muuta mitmel viisil:

a) Ajutine ja mitte just kõige parem moodus:

Vali Firefox'i menüüst View käsk Zoom ja seejärel sobiv parameerter, näiteks View -> Zoom -> Zoom In (see suurendab teksti ja kogu kuva) - pilt.


Või kasuta siis klaviatuuri: Või kasuta oma hiirt: Vajuta ja hoia all Ctrl klahvi ja keri oma hiireratast.


Nende tekstisuuruse muutmise viiside miinuseks on see et nii kui Sa vajutad mingile lingile või lähed mingile teisele veebilehele, siis taastatakse see vaikimisi teksti suurus ja Sa pead jälle hakkama oma kämblaid liigutama, aga kui Sa oled laisk indiviid nagu mina, siis ei ole see just kõige parem lahendus...

b) Seepärast võid proovida järgmist lahendust:

 

NB! Kes tuli "Sündmused ja nendega seotud helid", "Ekraani resolutsiooni (Screen resolution) konfigureerimine" ja "HELP! Kui Sinu ekraan läks mustaks ja Sa ei saa enam midagi teha - mida ette võtta?" veebilehelt, see saab selle lingi kaudu kohe sinna ka tagasi minna.

ÜlesseTeksti muutmine selgemaks ja sujuvamaks, et silmad ei väsiks nii ruttu ja ClearType tehnoloogia:


Inimesed kulutavad suurema osa oma ajast dokumentide, e-posti ja veebilehtede lugemiseks. Nii Windows Vista's kui ka Windows 7's on nüüd teksti märksa kergem lugeda, sest kasutatakse Microsoft ClearType tehnoloogiat. Seda tehnoloogiat on hea kasutada just vedel-kristall ekraanide (LCD) puhul.
Microsoft ClearType funktsiooni kasutati juba ka Windows XP's, aga ta ei olnud vaikimisi sisse lülitatud ja kasutajad lihtsalt ei osanud või ei taibanud teda aktiveerida. Windows Vista's ja Windows 7's on ta nüüd aga vaikimisi sisse lülitatud ning seda kasutaja ekraanitüübist olenemata.
Font-smoothing tehnoloogia ümardab sümbolite nurki, elimineerib sakilised ääred ja teeb silmadele teksti lugemise kiiremaks ja kergemaks:

cleartype


Kuna antud tehnoloogia on lülitatud Windows 7-s vaikimisi sisse vaatamata sellele, et millist monitori Sa kasutad (LCD või tavalist katoodtoru CRT monitori), siis võib olla soovid Sa sel juhul kui Sa kasutad CRT monitori, selle ClearType funktsiooni valja lülitada. Kuigi see ei ole just hea lahendus, sest see tehnoloogia sobib mõlemale monitorile.
Et kontrollida või siis muuta oma Windows 7 font-smoothing seadistusi, kliki nupule Start, siis Control Panel, seejärel kategoorialingile Appearance and Personalization ning lõpuks kategoorialingi Fonts all lingile Adjust ClearType text. (Alternatiivina võid tippida sõna cleartype Start menüü Search otsingukasti.) - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Vali Adjust ClearType text link


Seepeale avatakse nõustaja esimene aken, kus koristades linnukese ruudust Turn on ClearType, võib selle "puhta teksti" funktsiooni välja lülitada. Kui Sa klõpsad nupule Next, siis ilmub veel mõni aken kus saab seada ekraani resolutsiooni ja teksti puhtuse/selguse taset - pilt.


Et aga seda clear type tehnoloogiat täies ulatuses ära kasutada, loodi tema jaoks spetsiaalselt 6 uut fonti ja seda juba Windows Vista aegadest: Constantia, Cambria, Corbel, Calibri, Candara ja Consolas ning Windows 7 Beta'sse lisatud Gabriola font:

Uus Gabriola font


Constantia—sobib teksti tippimiseks, elektronpostile, źurnaalidele ja veebilehtede loomiseks;
Cambria—sobib äridokumentidele, elektronpostile ja veebilehtede loomiseks;
Corbel—sobib äridokumentidele, elektronpostile ja veebilehtede loomiseks;
Calibri—sobib teksti tippimiseks, elektronpostile, źurnaalidele ja veebilehtede loomiseks;
Candara—sobib elektronpostile, źurnaalidele, veebilehtede loomiseks ja mitteametlike dokumentide loomiseks;
Consolas—sobib programmikeskkonda...;

ÜlesseWindows 7-e olemasolevate fontide vaatamine ja uute fontide lisamine/installeerimine:


Nii Windows 7's kui Windows Vista's asuvad fondid tavaliselt aadressil X:\Windows\Fonts (Kus "X" on ketas, kuhu Sinu Windows 7 on installeeritud) ja nagu allolevalt pildilt on näha, siis kuvatakse kõiki fonte seal pisipiltidena (thumbnails) ning igal sellisel "ikoonikesel" on antud fondist esitatud 3 sümbolit, mis kuvavad selle fondi kirjaviisi - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Fontide kaust


Kui Sa klõpsad seal mingile fondile, siis kuvatakse kaustaakna allosas antud fondi andmed ja välimus, fondi kuju näeb ka tema pisipildilt.
Kui Sa teed mingil fondil paremklõpsu ja valid käsu Preview, siis näed ka antud fondi kõiki kirjaviise jms -

Fondi eelvaade


Alloleval pildil kuvatakse Microsoft'i enda Comic Sans fondi kirjaviiside näited ja Sa võid ka selle näidislehe välja printida -

Fondi kujuUute fontide installeerimine:

Internetist on saadaval suur hulk väga ilusaid ja omapäraseid tasuta fonte (free fonts) ja Sa võid neid alla laadida ning seejärel installeerida. Nende uute fontide installeerimiseks ei pea muud tegema kui et lae nad alla ja lohista seejärel sinnasamasse Windows 7 fontide kausta (Tavaliselt aadressile C:\Windows\Fonts) ning nad installeeritakse automaatselt.

Ülesse


Edasi Windows 7 välimuse seadistamise V. ossa >

< Tagasi


< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008