Windowso helid ja resolutsioon

Seitse...Windows 7 personaliseerimine—tema välimus ja selle seadistamine V. osa

 

Sündmused ja nendega seotud helid. Ekraani resolutsiooni (Screen resolution) konfigureerimine.

 

HELP! Kui Sinu ekraan läks mustaks ja Sa ei saa enam midagi teha - mida ette võtta?

 

 

 


Sündmused ja nendega seotud helid (käib ka Windows 10 kohta):


Kui Sul on arvuti kõlarid sisse lülitatud, siis kostub nendest Winowsi operatsioonisüsteemi või Sinu enda mingi tegevuse peale teatud heli. Selliste sündmustega seotud helimeloodiad on erinevad ja igas Windowsi teemas (themes) on erinev helide komplekt. Näiteks kui Sa valid mingi muu Windowsi teema või lood omaenda teema või laed Internetist alla uue teema, siis on neis kõigis erinevad Windowsi sündmustega seotud helid.
Sa võid neid helisid muuta ja panna nende asemele omaenda märksa meeldivamad muusikapalad; Sa võid neid helisid ka sisse/välja lülitada ja isegi keelata kõik Windowsi sündmustega seotud helid. Näiteks, kui Sa tahad selle tüütu Windows startup "helimeloodia" välja lülitada, siis tee selleks oma töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize ning klõpsa seejärel akna paremal allosas lingile Sounds:

Klõpsa lingile Sounds


Alternatiivina võid tippida Start menüü Search otsingukasti sõna sounds ja valida sealt käsu Change system sounds - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Tipi sõna 'sounds'


Märkus: Windows 10 süsteemis saab sellele "Sound" dialoogiaknale ligi ka nii et lähed 'Settings > Personalization > Themes' lehele ja klikid seal paremal Sounds lingile:


Seejärel korista ilmuvas Sound dialoogiaknas linnuke ruudust Play Windows Startup sound - pilt.


Kui Sa vaatad siin lehes kõige ülemist esimest pilti, siis näed Sa selle Sounds lingi/ikooni all ka kirja "Windows Default" (Windows 7 varasemates versioonides oli seal "Windows-Standard"), mis näitab seda et tegemist on Windows 7 vaikimisi teemaga ja sellele teemale vastava helikomplektiga. Ka siinsamas ülemises aknas on rippmenüüst Sound Scheme valitud vaikimisi Windows Default helisündmuste teema.
Sellessamas Sound dialoogiaknas võid Sa seada helisid, mida Windows 7 hakkab mängima siis kui toimub süsteemi või mingi programmi vastav sündmus. Et vaadata helisid, mis on lülitatud mingi sündmuse külge, keri selleks Program Events loetelus allapoole. Kui mingi heli on seotud vastava sündmusega, siis ilmub tema nimetus akna allosas olevasse Sounds ripploetellu ja Sa võid klõpsata nupule Test, et seda heli kuulata.
Et vahetada mingi sündmuse helimeloodiat, uuri selleks seda Sounds ripploetelu, mis kuvab .wav faile, mis asuvad %Windir%\Media kaustas või klõpsa siis nupule Browse ja otsi ülesse omaenda mingi meeldiv helipala: - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Muuda sündmuste heli


Et eemaldada mingilt sündmuselt heli, vali Sounds ripploetelu algusest (None) parameeter.

Üks väga tüütu asi on ka see heli, mis kostub iga kord siis kui Sa klikid Windows Explorer'i aknas ja et seda vastikut heli kaotada, vali "Sound Scheme" rippmenüüst Start Navigation parameeter ning seejärel vali alt "Sounds" rippmenüüst (None) parameeter.

Kui Sa aga soovid, et Sinu masin üleüldse vakka jääks (st ainult sündmuste helide suhtes!), siis vali dialoogiakna ülaosast Sound Scheme ripploetelust parameeter No Sounds. Vaata samuti, et ka Play Windows Startup sound ruudust oleks linnuke ära koristatud - pilt.


Kui Sa valid rippmenüüst Sound Scheme mingi muu heliskeemi, siis kehtestatakse Windows 7 sündmustele uus helikomplekt (uued helid - uus heliskeem). Kui Sa muudad valitud heliskeemis mingeid helisid, siis võid kõik enda muudatused salvestada omaenda uude heliskeemi, klõpsa selleks nupule Save As..., pane oma heliteemale mingi nimi jne... Antud uus heliskeem lisatakse sinnasamasse Sound Scheme rippmenüüsse.


Alates Windows 7 Ultimate Build RC väljalaskest on võrreldes Win7 eelmiste versioonidega täiendatud ka seda Sound dialoogiakent:

* Suurendatud on Win7 sündmuste heliskeemide arvu, varem oli neid ainult 2 tükki (Windows-Standard ja Windows Default), aga nüüd on neid märksa rohkem; juurde lisati 13 heliskeemi ja ära koristati Windows-Standard helikomplekt (vaata eelmist pilti).
* Sound dialoogiakna lehel (sakil, vahekaardil) Communications on muudetud heliikooni kuju ja endise rippmenüü asemele on nüüd pandud raadionupud. Sellel sakil saad Sa valida selle et mida peab Windows 7 tegema juhul kui ta tuvastab mingid muud kommunikatsiooniühenduste helid: a) Lõpetab kõikide muude helide edastamise ("Mute all other sounds"); b) Vähendab kõikide teiste helide helitugevust 80% ("Reduce the volume of other sounds by 80%"); c) Vähendab kõikide teiste helide helitugevust 50% ("Reduce the volume of other sounds by 50%"); d) Ei tee midagi ("Do nothing"):

Mida peab tegema...

Ülesse

Ekraani resolutsiooni ja monitoride konfigureerimine:


Ekraani resolutsioon (Screen resolution - Display resolution) näitab seda et kui palju informatsiooni võib ühekorraga mahutada Sinu arvutiekraanile. Ekraani resolutsioon tähendab, et kui palju piksleid on Sinu arvutiekraanil (monitorie kraanil). Piksel on pildikujutise kõige väiksem informatsiooniühik ja arvutiekraani kõik pildid (elemendid) koosnevadki pisikestest ruudukestest ehk siis pikslitest (pixel). Resolutsioon näitabki seda et kui palju pisikesi ruudukesi ehk piksleid asetsevad kõrvuti ekraanikuva laiuses ja kõrguses. Pikselid ei ole kindla füüsilise suurusega (mõõtmetega), nende mõõtmed sõltuvad arvutiekraani suurusest ja Sinu poolt määratud resolutsiooni seadistustest (resolutsiooni suurusest) ning seepärast ei saagi neid mõõta vaid neid saab loendada. Näiteks, kui ekraanipildi resolutsioon on 1024 x 768 pikslit, siis tähendab see seda et ekraani mõõtmed on 1024 piksliveergu (columns - veerud ehk siis laius) ja 768 pikslirida (rows - read ehk siis kõrgus).

Pixel per inch - Ühel tollil näidatavate pikslite arv sõltub samuti monitori suurusest ning ekraani resolutsiooni sätetest. Kui kasutatakse 1024 x 768 ekraani resolutsiooni, siis sõltumata ekraani suurusest laotatakse sellele laiali 1024 korda 768 pikslit. Monitori resolutsiooni all peetakse enamasti silmas maksimaalset võimalikku punktide arvu.
Mida suurem resolutsioon, seda väiksemaid detaile ja seda teravamat pilti suudab monitor näidata (ehk seda väiksemaid piksleid suudab monitor kuvada); mida suurem resolutsioon on, seda parem on ka pildi kvaliteet.
Seega määratakse resolutsiooniga ekraanivaate detailsus ja kvaliteet, mida suurem on resolutsioon (laius x kõrgus pikslites), seda parem ja detailsem on ekraanivaade ning seda rohkem mahub korraga sinna informatsiooni.
Momendil on kõige levinumad resolutsioonid: 1024 x 768 (praegu kõige levinum, aga see arv väheneb kiiresti ja üha rohkem hakatakse kasutama suurema resolutsiooniga ekraane), 1280 x 1024, 1280 x 800. Üha rohkem ilmub müüki suuremõõtmelisi (19'' tolli ja enam) laiekraan kuvareid ja seetõttu suurenevad ka kasutatavate resolutsioonide suurused, st nad suurenevad pidevalt. Lähitulevikus ja juba ka praegu muutub laiekraan üha enam standardiks. Enimkasutatavateks on ja saavad olema järgmised ekraani resolutsioonid (kasutatavuse arvu järjestuses): 1366 x 768, 1280 x 800, 1600 x 900, 1920 x 1080, 1280 x 1024 (praegu standard), 1440 x 900, 1680 x 1050 ja 1024 x 768 (praegu standard).

Seega tingib ekraani resolutsiooni muutmine ka pikslite arvu muutmise, mida Windows kuvab Sinu ekraanile. Kui Sa suurendad näiteks resolutsiooni 1024 × 768 pikslist kuni 1600 × 1200-ni, siis saad Sa oma ekraanil näha rohkem tegevusi, rohkem aknaid, rohkem teksti, suuremat graafikat jne. Kõrgema resolutsiooni puhul ilmub tekst ekraanile väiksemana. Suurem resolutsioon nõuab rohkem videomälu.

Lühidalt, Sinu jaoks sõltub õige resolutsiooni valik Sinu kompuutri riistvarast (monitor, videokaart), seadistustest ja nägemisest.


Et muuta ekraani resolutsiooni, tee selleks:

Link Display

Link Adjust resolution

Vali sobiv resolutsioon

Vali õige resolutsioon

Mitu monitori


NB! Kui Sa installeerid Windows 7, siis pannakse tema installimise käigus paika ka ekraani resolutsioon ja see "Multiple displays" parameeter (vaata ülemist pilti), aga alati ei tarvitse need õiged olla. Seega ava kohe pärast Windows 7 installeerimist seesama "Screen Resolution" aken ja sea oma ekraani resolutsioon ja "Multiple displays" parameeter õigeks (kui kasutad ühte monitori, siis vali sealt rippmenüüst parameeter "Show desktop only on 1"). Ekraani resolutsiooni võid panna samasuguse nagu see oli Sul ka Windows Vista's (või Windows XP's).
Peale selle lae alla ja installeeri oma videokaardi uusimad draiverid.

Täpsem seadistamine

 

LCD monitoride soovitatavad rsolutsioonid, mis baseeruvad nende suurustele:

Monitori suurus:

19-tolline LCD monitor - 1280 × 1024
20-tolline LCD monitor - 1600 × 1200
20-tolline ja 22-tolline laia ekraaniga LCD monitorid - 1680 × 1050
24-tolline laia ekraaniga LCD monitor - 1920 × 1200

Sülearvutid:

13 kuni 15-tollised standardekraanid - 1400 × 1050
13 kuni 15-tollised laia ekraanida displeid - 1280 × 800
17-tollised laia ekraanida displeid - 1680 × 1050
NB! Kes soovib lugeda sellest et kuidas muuta teksti suurust Internet Explorer ja Firefox brauserites (veebilehitsejates) see mingu sinna ja sealt saab pärast läbilugemist vastava lingi kaudu kohe siiasamasse tagasi tulla.
Kui Sinu ekraan läks mustaks ja Sa ei saa enam midagi teha - mida ette võtta?a) Kui Sinu ekraan läks pärast resolutsiooni muutmist mustaks ja selliseks ta jäigi:


Kui Sa muutsid oma ekraani resolutsiooni ja seejärel läks ta mustaks ning selliseks ta jäigi, siis on suur probleem ja sellest mustast ekraanist tuleks kuidagi lahti saama. Tegelikult on asi nii et kui Sa muutsid resolutsiooni, siis ilmub kinnitusaken, kus Sul tuleb klikkida nupule Yes, et kinnitada oma soovitud muudatus. Aga kui Sa vajutad selle asemel kogemata ENTER klahvi või teed midagi muud hullu, siis ilmub must ekraan ja selliseks ta jääbki. Mustaks ekraaniks jääb ta ka siis kui mingil põhjusel seda kinnitusakent selle 'Yes' nupuga ei ilmu, aga ka muudel põhjustel, näiteks kui Sa määrasid ekraani vale resolutsiooni.

Et sellest mustast ekraanist lahti saada ja muuta oma töölaud jälle tegutsemiskõlblikuks, tee järgmist:


Vista's ja Windows 7's:

1) Lülita arvutiploki Power nupu kaudu oma kompuuter välja;

Märkus: Alternatiivina võid vajutada Ctrl + Alt + Delete klahve ja seejärel valida ekraani paremal allasuva noolnupu kaudu parameetri Restart.

2) Käivita arvuti ja kohe alglaadimise alguses vajuta kiiresti mitu korda klahvi F8 nii et ilmuks Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) ekraan; juhul kui see ekraan ei ilmunud, siis korda seda tegevust.
3) Seejärel märgista noolklahvide abil Enable low-resolution video (640×480) parameeter ja vajuta ENTER:

Märgista 'Enable low-resolution video (640x480)' rida ja vajuta ENTER


4) Seejärel laetakse Sind madala ekraaniresolutsiooniga Windows 7/Vistasse, kus taasta oma õige resolutsioon.


Windows XP's:

1) Lülita oma kompuuter välja;
2) Käivita kompuuter ja kohe alglaadimise alguses vajuta kiiresti mitu korda klahvi F8 nii et ilmuks Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) menüü ekraan; juhul kui see ekraan ei ilmunud, siis korda seda tegevust.
3) Seejärel märgista noolklahvide abil Enable VGA Mode parameeter ja vajuta ENTER:

Vali noolklahvidega 'Enable VGA Mode' parameeter ja vajuta ENTER

4) Sind laetakse Windows XP-sse, kus paigalda uuesti oma vajalik ekraaniresolutsioon.


b) Pärast Windowsisse sisselogimist on Sinu töölaud must ja Sa ei saa midagi teha:

See on üsna uut tüüpi probleem ja mõned kutsuvad teda ka "Mustaks Surmaekraaniks", mis ei ole aga sama mis Blue Screen Of Death (BSOD). Alguses määriti see probleem Microsoft'i (õigemini tema uute värskenduste) kraesse, aga see oli vale süüdistus.
Selle probleemi sümptomid on: Pärast oma süsteemi sisselogimist ei näe Sa oma töölauada, tegumiriba, teadete välja ega ühtegi muud asja ja selle asemel vaatad Sa rõõmsalt täiesti tühja musta ekraani ning oled õnnest pilvedes.

Tee järgmist:

1) Tee oma kompuutri restart ja logi ennast sisse ning oota kuni ilmub see tüütu must ekraan;
2) Veendu, et Sul oleks Internetiühendus olemas ja vajuta Ctrl + Alt + Delete klahve ning kliki uues ekraanis Start Task Manager nupule;
3) Veendu, et oleks avatud Applications vaheleht ja kliki all paremal New Task... nupule.
4) Uues aknas sisesta järgmine käsk ja vajuta seejärel ENTER (või kliki nupule OK):

"C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe" "http://info.prevx.com/download.asp?GRAB=BLACKSCREENFIX"

Tipi käsk ja vajuta ENTER


NB! Siin arvestatakse sellega, et Sa kasutad Internet Explorer brauserit, aga kui Sa kasutad mingit muud brauserit, siis asenda iexplore.exe omaenda veebilehitseja programmifailiga või siis kasuta selle dialoogiakna Browse... nuppu, et leida oma brauser ülesse...

5) Seejärel kliki ilmuvas aknas nupule Run;
6) Tee kompuutri restart ja kogu lugu.

Märkus: Sa võid antud juhise kopeerida igaks juhuks mingisse dokumenti ja panna see oma USB mälupulka... Peale selle võid siit laadida alla ka sellesama fixShell.exe parandusprogrammi ja panna ka see oma USB mälupulka...c) Pärast kompuutri käivitamist või restarti satud kohe musta ekraani ja Sa ei saa midagi teha:

Mõnikord võib juhtuda järgmine kurb situatsioon: Sa teed kompuutri restardi või siis käivitad ta, arvuti läbib ilusti POST protsessi kuid pärast Welcome ekraani nägemist läheb Sinu arvuti ekraan pimedaks ja Sa ei saa enam midagi teha (st Sa ei saa kasutada ei klahve ega ka hiirt).
Siin on arvatavasti tegu rikutud süsteemifailidega, mingi pahavara tegevuse tagajärjega või siis buutimise probleemiga.

Lülita kompuuter välja, siis käivita ta uuesti, vajuta kohe buutimise alguses kiiresti mitu korda klahvi F8, et jõuda Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) menüüsse kus vali noolklahvidega "Repair Your Computer" menüüpunkt. Seejärel saad Sa minna System Recovery Options aknasse, kus on mitu valikuvõimalust: Startup Repair (seda proovi kõigepealt), System Restore (kas seda vahendit proovi) jne... - loe sellest ja süsteemi muudest taastamisviisidest sealt ja sealt.
Kui midagi ei aita, siis tee Windows 7 parandusinstalleerimine (juhis) või juhul kui Sul OEM kompuuter eelinstalleeritud Windowsiga (enamik kasutajatel see nii ongi), siis võib selles System Recovery Options aknas olla ka süsteemi tehase algseisundisse (algseadistusteni) tagasiviimise parameeter (näiteks käsk "Dell Factory Image Restore" või näiteks "Return Windows to original settings" parameeter) - loe oem süsteemi algseisundi taastamisest aadressilt:
http://landfield.pri.ee/Vista_Probleemid3.html#VistaXP. Seal on küll juttu Vistast, aga täpselt sama kehtib ka Windows 7 ja Win XP suhtes.
Näiteks kui Sa kahtlustad viiruste olemasolu, siis võid teha ka Windows 7 puhta installeerimise - juhis.


Kui Sa käivitad kompuutri ja satud kohe pimedasse ekraani, siis on arvatavasti tegu monitori surmaga:

Kui Sa vaatad nüüd oma monitori Power nupu (sisse/väljalülitamise nupu) kõrval või otse tema sees asuvat indikaatori lambikest, siis näed Sa seda et tema sinine (või roheline) tuli ei põle ühtlaselt vaid ta vilgub ainult ja üleüldse käitub see indikaator valesti... Ka ei saa Sa oma monitori selle Power nupuga välja/sisse lülitada, vajuta teda palju tahes, aga see indikaator vilgub ikkagi siniselt (või roheliselt) edasi. Sel juhul tõmba oma monitori toitejuhe välja, oota mõned sekundid ja torka see juhe siis pessa tagasi ning kui ilmub Windowsi töölaud, siis on kõik OK.
Kuid see näitab seda et Sinu monitor hakkab lähitulevikus ära surema ja Sa pead hakkama tasapisi uut monitori ostma.

Kui Sa käivitad kompuutri või tuled temaga unerežiimist (Sleep Mode) välja ja ekraan jääb selle peale kohe algusest peale pimedaks ning Sa ei saa kasutada hiirt ega ka klaviatuuri, siis on Sinu monitor arvatavasti lõplikult otsad andnud (juhul kui videokaardiga ja ühenduskaablitega ei ole midagi lahti). Kui Sa vaatad nüüd oma monitori Power nupu (sisse/väljalülitamise nupu) kõrval asuvat indikaatorit, siis näed Sa seda et tema sinine (või roheline) tuli ei põle ühtlaselt vaid ta vilgub ainult ja üleüldse käitub see indikaator valesti... ((Selle indikaatori õige töörežiim on järgmine: Kui monitor on välja lülitatud, siis see indikaator ei põle ega ka vilgu; kui arvuti ja monitor töötavad, siis näitab see indikaator pidevat sinist (või rohelist) tuld; kui Sinu süsteem on pandud unerežiimi, siis näitab indikaator pidevat kollast tuld.))
Ka ei saa Sa oma monitori selle Power nupuga välja/sisse lülitada, vajuta teda palju tahes, aga see indikaator vilgub ikkagi siniselt (või roheliselt) edasi.
Sel juhul kui Sul on kodus või tööl olemas ka teine töötav monitor, siis ühenda see oma arvutiga ja kui ta hakkab tööle, siis näitabki see seda et Sinu eelmine monitor on otsad andnud. Seepärast kui Sa ostad uue kompuutri koos uue monitoriga (või lihtsalt uue parema monitori), siis ei tasuks vana töökorras monitori kohe ära vistata vaid jätta ta igaks juhuks alles. Eriti vastupidavad ja pikaealised on CRT (elektronkiiretoruga) vanemat tüüpi monitorid, kui ta on Sul alles, siis las ta seisab kusagil panipaigas ning kui Sinu igapäevaselt kasutatav monitor (tavaliselt LCD - vedelkristall monitor) otsad annab, siis saad esialgu kasutada seda teist varumonitori.
Sa võid kindluse mõttes ühendada selle mahasurnud monitori ka teise arvutiga ja kui ta seal ka ei hakka tööle, siis on asi lõplikult selge - mine poodi uut ostma (raha saad minu käest!)

Märkus: Sa võid ta ka remonti viia, sest üsna tihti võib viga olla ainult monitori kondensaatoris, mida on lihtne ära vahetada (seda võid Sa ka ise teha), aga mina eelistaksin uue monitori ostmist.

PS! Täiendavat infot suuremate probleemide lahendamiseks saad ka sealt.

Ülesse

Edasi Windows 7 välimuse seadistamise VI. ossa >

 

< Tagasi


< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008