Win 7 vaikimisi programmid ja failitüübid

Seitse...Windows 7 personaliseerimine—tema välimus ja selle seadistamine VIII. osa

Windows 7 vaikimisi programmid ja failitüüpide seoste/ühenduste juhtimine. Kuidas siduda/ühendada failitüüpe ja protokolle programmidega?

 


Vaikimisi programmide ('Default programs') ja failitüüpide seoste/ühenduste ('File type associations') seadistamine ehk faililaiendite juhtimine:Enamik programme, mida Sa kasutad, on seotud teatud kindlate failitüüpide ja protokollidega. Sellised ühendused/seosed (associations) lubavad Sul kindlat tüüpi faili avada automaatselt temaga vaikimisi seotud tarkvaras. Näiteks kui Sa teed Windows Explorer aknas mingil Windows Media Audio failil (.wma laiendiga) 2 x klõpsu, siis laetakse see fail automaatselt Sinu audiomängimise programmi, et seda lugu kuulata. Või kui Sa klõpsad oma dokumendis mingile internetilingile või e-mail sõnumile, siis avatakse Sinu veebibrauser, mis viib Sind vastavasse saiti.
Seega on vaikimisi programmiks (Default Program) see programm, mida Windows 8 kasutab automaatselt siis kui Sa avad teatud kindla failitüübi.


Märkus:

• Vaikimisi programmide ühenduste (seoste) muudatusi rakendatakse ainult Sinu kasutajakontole ja see ei puuduta kompuutri teisi kasutajakontosid.
• See programm, mille Sa määrad mingi failitüübi või protokolli jaoks vaikimisi rakenduseks, peab antud failitüüpi või protokolli toetama, et ta saaks seda avada. Näiteks .TXT laiendiga faili saab avada Notepad või Wordpad programmiga, aga mitte MSPaint programmiga.


Et asi selgem oleks, toon veel kolm näidet nendest vaikimisi programmidest:

1) Oletame, et mul on installeeeritud mitu muusikapleierit, mis kõik võivad mängida ka .mp3 audio muusikafaile. Windowsiga on kaasas ka Windows Media Player, mis samuti võib esitada neid .mp3 muusikapalu. Peale selle on mul installeeritud ka Winamp muusikaprogramm, mis on ka üks .mp3 failide mängijaid.
Oletame nüüd, et ma laadisin Internetist alla terve posu neid MP3 muusikafaile ja soovin kuulata näiteks sellist laulu nagu I love you forever.mp3 (no on ikka muinasjutt). Kui ma teen nüüd sellel failil 2 x klõpsu ja kui mul ei ole näiteks peale Windows Media Player'i mitte ühtegi muusikaprogrammi installeeritud, siis käivitatakse automaatselt tema ja ta hakkab mulle seda "igavest armastust" ette mängima. Aga nagu ma juba eespool ütlesin, on mul olemas mitu programmi, mis võivad samuti neid .mp3 lugusid esitada ja ma seadsin nii et see Winamp peab olema minu vaikimisi programmiks nende .mp3 failide esitamiseks. Ja nüüd, kui ma teen sellel I love you forever.mp3 muusikafailil 2 x klõpsu, siis käivitatakse automaatselt see Winamp muusikaprogramm mitte aga Windows Media Player või mingi muu muusikapleier.
Aga see ei tähenda seda et ma ei saagi teiste muusikaprogrammidega seda I love you forever.mp3 laulu kuulata - saan küll. Näiteks kui ma soovin teda kuulata korraks ka Windows Media Player'iga, siis ma kas käivitan algul antud pleieri ja sealtkaudu laen selle laulu programmi (nt käsuga File - Open...) või siis teen sellel I love you forever.mp3 failil paremklõpsu ja valin kontekstmenüüst käsu Open with... > ja sealtkaudu valin selle Windows Media Player'i. Kui mul saab sellest Winamp'ist kõrini, siis võin ma nende .mp3 failide jaoks teha mingi muu programmi vaikimisi programmiks.

2) Oletame, et mul on peale Windows'i enda Internet Explorer'i installeeritud ka Opera ja Mozilla Firefox veebibrauserid (veebilehitsejad). Kuna ma kasutan kõige sagedamini Firefox brauserit, siis tegin ma ta oma vaikimisi veebilehitsejaks ja kui ma teen nüüd mingil oma .htm või .html failil 2 x klõpsu, siis avatakse see link justnimelt Firefox'iga mitte aga Internet Explorer või Oper brauseriga. Kui ma aga muudan meelt ja leian, et Internet Explorer on vaatamata tema puudustele siiski turvalisem brauser (viimaste uurimuste kohaselt ta seda juba ongi), siis teen ma hoopis tema oma vaikimisi veebilehitsemise brauseriks.

3) Oletame, et mul on installeeritud peale Windows Media Player'i veel mitu programmi, milledega ma saan oma filme vaadata. Teatavasti on filmifailid mitmesugustes formaatides (failitüüpides), näiteks võivad nendeks olla asf, wmv, avi, mpeg, mpg, asx, divx, xvid, mov jne. Ja kui mul on installitud mingi hea universaalne filmide vaatamise programm, mis on võimeline peaaegu kõiki neid failitüüpe käivitama, siis võin ma ta teha oma vaikimisi programmiks. Ja nüüd, kui ma teen ükskõik millistel neil eelpoolnimetatud failitüüpidel 2 x klõpsu, siis laetakse see filmifail justnimelt sellesse universaalsesse filmivaatamise programmi.

Kui Sa installeerid Windows 7 operatsioonisüsteemi, siis tema Setup programm paneb paljud sellised ühendused juba ise paika. Ka paljude programmide omaenda Setup programmid loovad automaatselt vajalikud ühendused selliste failitüüpidega, mida nad kasutada saavad. (Mõnikord, kui Sa installeerid mingi uue programmi, siis võib ta ise muuta olemasolevaid failitüüpide seoseid/ühendusi, aga üldiselt küsivad nad selleks enne Sinu luba.)Täiendatud ja vahemärkus (16.06.09, 26.06.09, 03.08.09 ja 20.02.10): Kõikidest Euroopas müüdavatest Windows 7versioonidest lülitatakse välja Internet Explorer 8 ja igale Euroopas pakutavale Windows 7 versioonile lisatakse E-redaktsioon (st "E" täht).
Nüüd see enam ei kehti ja ka Euroopas hakatakse müüma Windows 7 täisversioone, selliseid nagu pakutakse ka kogu ülejäänud maailmas.


Nüüd saavad ka Euroopa ostjad tavalise Windows 7 karbiversiooni, kus on ka IE 8 olemas. Kuid nüüd, juhul kui kasutaja installeerib ise Windows 7-e, siis pakutakse talle võimalust valida väljailmuva nn "Ballot Screen" (uue nimetusega "Web browser choice screen") akna kaudu, et millist brauserit ta soovib kasutama hakata (Internet Explorer 8, Mozilla Firefox, Opera, Chrome või siis mingit muud brauserit/veebilehitsejat - kokku võib valida 12 brauseri vahel). Kusjuures IE 8 on nüüd alguses ikkagi vaikimisi paigaldatud veebilehitsejaks, et seda "Web browser choice screen" akent saaks üleüldse esitada.
Seda "Web browser choice screen" tarkvara saab alla laadida ja installeerida Windows Update kaudu ning tema prioriteedi tasemeks on "Important" - Windows Vista ja Windows 7 kasutajatele ja "High Priority" Windows XP kasutajate jaoks. See tarkvara laetakse automaatselt alla ja installeeritakse juhul kui Sul on Windows Updates pandud automaatrežiimile. Kui ta on Sul välja lülitatud, siis saad ta kätte Start -> Windows Update kaudu.
Kõigepealt saavad selle värskenduse kätte Suurbritannia, Prantsusmaa ja Belgia need kasutajad, kelle masinas on Internet Explorer vaikimisi veebibrauseriks. Ülejäänud Eurotsooni elanikud saavad selle värskenduse kätte alates 1. märtsist 2010.

Kui see "Web browser choice screen" tarkvara uuendus on installeeritud, siis saab kasutaja teda kohe pärast esimest süsteemi sisselogimist ka kasutada. Ainult neile kasutajatele, kelle Windows'is on vaikimisi brauseriks määratud Internet Explorer, ilmub see "Web browser choice screen" ekraan.

Ülevaatlikum info seal.Uuendatud dets. 2014: Microsoft ei pea enam Windowsi kasutajaid teavitama sellest brauserite valikust. Kuna Euroopa Komisjoniga saadi kaubale, siis enam see "Browser Choice" ekraan ei ilmu.


Kuid vaatamata sellele, et kuidas need failitüübid ja programmid ning protokollid on momendil omavahel seotud, lubab Windows Sul neid vaadata ja ka ümber seadistada. Et seda teha, klõpsa nupule Start ja siis klõpsa Default Programs, mis asub kohe stardimenüü paremas pooles või siis alternatiivina klõpsa nupule Start, siis Control Panel, klõpsa kategoorialingile Programs ja seejärel klõpsa Default Programs.
Kiireim viis on klõpsata nupule Start ja tippida seejärel Search otsingukasti sõna default ning valida seejärel ülevalt link Default Programs:


Kliki pisipildile, et teda suurendada:

Klõpsa Default Programs


Kõikidel neil juhtudel jõuad Sa Control Panel'i vastavasse "Choose the programs that Windows uses by default" ("Vali programmid, mida Windows hakkab vaikimisi kasutama") sektsiooni - pilt.Vaikimisi programmide (Default programs) seadistamine:


Selle akna menüü esimeseks elemndiks on Set your default programs, mille kaudu saab ligi Windows 7 enda programmidele (pluss Firefox), mis on suutelised töötama erinevate failitüüpide ja protokollidega ning mis käivitatakse vaikimisi siis kui me käivitame mingi vastava failitüübi. Me võime siin mingi programmi aga siduda ka kõikide failitüüpidega, mida ta on võimeline käsitsema - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Määra Firefox'i parameetrid


Et illustreerida nüüd seda, et kuidas see ülemine aken töötab, märgistame selles aknas Firefox veebilehitsemise programmi (brauser'i) ja vaatame siis akna paremas pooles allosas toodud kirjeid ja nagu näha, on Firefox antud momendil määratud vaikimisi programmiks ainult komele failitüübile või protokollile (üheksast võimalikust), mida ta on võimeline käivitama. Kui me tahame teha nii et see Firefox seotaks vaikimisi ka kõikide ülejäänud temale sobivate failitüüpidega, siis klõpsame seal ülemises aknas lingile Set this program as default.
Kuid me ei soovi teda siduda kõikide failitüüpide ja protokollidega vaid tahame määrata talle ainult mõned vaikimsi failtüübid/protokollid, siis klõpsame lingile Choose defaults for this program. Sel teel me näeme ka seda, et milliseid vaikimisi failitüüpe Firefox momendil "omab":
Nagu ülemisest aknast näha, siis Firefox “omab” momendil vaikimisi .shtml, .xht ja .xhtml failtüüpe, kõik ülejäänud 5 kuuluvad Internet Explorer brauserile.
Kui me soovime teha oma Firefox'i ka mingitele muudele laienditele või protokollidele vaikimisi programmiks, siis paneme vajalikesse kontrollruutudesse linnukesed ja klõpsame nupule Save.
Kui me soovime aga teha ta kõikidele vaikimisi programmiks, siis aktiveerime kõik ruudud (või üleval ruudu Select All) või siis lähme tagasi sinna üle-eelmisse aknasse ja klõpsame Set this program as default lingile. Kui me seda teeme siis tähendab see seda et kui me käivitame selles ülatoodud aknas äranäidatud failitüübid, st teema näiteks selliste lainditega (.htm, .html, .xht jne) failidel 2x hiireklõpsu, siis laetakse nad Firefox'i veebilehitsejasse mitte aga Internet Explorer'i brauserisse.Failitüüpide seoste/ühenduste (File type associations) muutmine ehk faililaiendite juhtimine:

Defaults Programs peaaknas on teiseks elemendiks Associate a file type or protocol with a program (Seo failitüüp või protokoll programmiga), vaata järgmist akent - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Seo programm mingi failitüübi või protokolliga


Kui me klõpsame eelmises aknas ülevalt teisele lingile, siis avatakse uus aken, kus on toodud ära Windows 7-s olevate failitüüpide ja nendega momendil vaikimisi seotud programmide pikk loetelu:

Fireworks on seotud .jpg failitüübiga


Selles failitüüpide loetelus on faililaiendid pandud ritta alfabeetilises järjestuses. Iga laiendi jaoks kuvatakse tema kirjeldus ja programmi nimi, mis on käesoleval momendil temaga seotud (assotsiatseeritud/ühendatud).
Seega, nagu me ülemisest aknast näeme, siis laiend .jpg esindab JPG faile (pildifaile) ja et momendil on selle failitüübiga vaikimisi seotud Adobe Fireworks CS3 programm. Teise sõnaga, kui me teeme mingil .jpg faililaiendiga failil 2 x klõpsu, siis laetakse ta vaikimisi Adobe Fireworks CS3 programmi.
Kui me soovime seda vaikimisi programmi muuta, siis klõpsame nupule Change program ja avatakse Open With dialoogiaken, kus on kaks sektsiooni: Recommended Programs (Soovitatavad programmid) ja Other Programs (Muud programmid). Siin soovitatakse nelja programmi, mis võivad käsitseda (avada) .jpg laiendiga faile. Muidugi võib kasutada ka allasuvat Browse nuppu, et leida mingi muu programm, aga tavaliselt ei ole sel mingit mõtet...

JPG failitüübile sobivad programmid


See dialoogiaken sisaldab ka Always use the selected program to open this kind of file kontrollruutu, mis on halli värvi ja mitte ligipääsetav. Ja selle põhjuseks on see et Windows oletab et Sa saabusid siia Open With dialoogiaknasse käsu Default Programs abil (Start menüü või siis Control Panel'i akna kaudu) ning seega saad Sa muuta siin ainult seda programmi, mis avab alati antud failitüüpe. (Seega nagu näha, on ka teine moodus siia Open With dialoogiaknasse tulemiseks, sellest tuleb hiljem ka juttu.)

Other Programs sektsiooni ei olegi algul näha vaid me peame tema nägemiseks klõpsama väikesele noolekesele, mis asub neid kahte sektsiooni lahutavast joonest paremal pool. Siin sektsioonis ole ettevaatlik, sest siin kuvatakse ainult Sinu süsteemi installeeritud programmid ja siit ei maksa valitud failitüübile midagi valida, sest tavaliselt on see kehv valik!

Need ei sobi .jpg failideleVaikimisi programmi muutmine Windows Explorer'i kaudu:


Kui Sa teed Windows Explorer'i aknas mingil failil paremklõpsu ja valid siis käsu Open With >, siis programmid, mis ilmuvad selle käsu alammenüüsse, ongi needsamad programmid, mis ilmuvad failitüüpide Recommended Programs loetellu, vaata eelmist pilti.

Käsk Open With - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Käsk Open With

Ülemiselt pildilt on näha, et me tegime Windows Explorer'i aknas paremklõpsu ühel .jpg failil ja valisime käsu Open With > ja seal tema alammenüüs ongi esitatud needsamad programmid, mis olid ära toodud ka selles eelpooltoodud Open With dialoogiaknas Recommended Programs sektsiooni loetelus (Üle-eelmine pilt).
Selles Open With käsu alammenüüs on programmid ära toodud alfabeetilises järjestuses ja seal ei ole näidatud, et milline neist on antud failitüübi vaikimisi programmiks. Ja seda ei ole vajagi, sest me kasutame seda käsku tavaliselt siis, kui me soovime oma faili avada ajutiselt mingi muu alternatiivse programmiga.

Sa võid seda Open With käsu alammenüüd kasutada kas valitud faili ühekordseks avamiseks mingi muu programmiga või siis muuta tema vaikimisi programmi. Et vaikimisi programmi muuta, klõpsa seal alammenüüs kõige allpool asuvale Choose Default Program käsule, vaata eelnevat pilti. Avatakse jälle seesama Open With dialoogiaken, aga nüüd on seal üks muudatus, nimelt Always use the selected program to open this kind of file kontrollruut on nüüd ligipääsetav. See ruut on ligipääsetav ja ka eelnevalt aktiveeritud, juhul kui Sa ei taha vaikimisi programmi muuta, siis korista enne programmi valimist sealt ruudust see linnuke ära ja klõpsa OK:

Muuda või ära muuda vaikimisi programmi


NB! Märksa põhjalikuma ülevaate failitüüpidest, nende laienditest ja seostest/ühenduste ning failitüüpide avamise probleemidest saad ülevaate siit!

Windows 7 uue tegumirea "Open With" funktsioonist, SHIFT klahvi kasutamisest ja failitüüpidest saab praktilist infot veel siit!Programmidele ligipääsu (Program access) ja kompuutri vaikimisi programmide (Computer defaults) seadmine:

Klõpsa nupule Start ja siis Default Programs ning seejärel klõpsa avatavas aknas lingile Set program access and computer defaults - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Kompuutrile vaikimisi seadistused...


Avatakse järgmine aken:

Win 7 enda vaikimisi programmid


Selle akna kaudu saame me lülitada välja Microsoft'i enda programmid, mis on koos Windows 7-ga kaasa antud ja nende komponentide loetelu on:

 

Kui Sa installeerid Windows 7, siis selles Set Program Access and Computer Defaults dialoogiaknas on vaikimisi aktiveeritud Custom parameeter (raadionupp). See tähendab seda, et Sa pead ise otsustama, et millised Microsoft'i enda programmid on süsteemis nähtavad ja ka ligipääsetavad. See Custom parameeter sobib enamus kasutajatele, kui Sa tahad seal aga muudatusi teha, siis klõpsa noolekesele, mis asub Custom järel ja tee oma valikud - pilt. (Juhul, kui Sa hiljem oma meelt muudad, siis tule siia aknasse tagasi ja aktiveeri kas Microsoft Windows või siis Custom parameeter.)


Kui Sa aga aktiveerid Non-Microsoft raadionupu, siis hakatakse Sinu Windows 7-s kasutama vaikimisi mitte-Microsoft'i programme vaid Sinu enda poolt installeeritud programme ning Windows 7-e enese vaikimisi programmid lülitatakse välja. Allolevalt pildilt on näha, et vaikimsi veebilehitsejana hakatske nüüd kasutama Mozilla Firefox'i ja Microsoft'i enda Internet Explorer lülitatakse välja. Hakatakse kasutama Sinu enda e-mail programmi, meediapleierit ja Windows Media Center ning Windows Media Palyer lülitatakse välja jne...:

Non-Microsoft programmidKui Sa aktiveerid raadionupu Microsoft Windows, siis hakatake Windows 7-s vaikimisi kasutama järgmisi programme:

Windows'i vaikimisi programmid


< Tagasi faililaiendite ('extensions') nähtavaks tegemise leheleWindows 7-e AutoPlay funktsiooni seadistamine:

Kui Sa klõpsad selles Default Programs peaaknas "Change AutoPlay settings" lingile, siis avatakse AutoPlay funktsiooni seadistamise aken, loe sellest ülevaadet siit.

Ülesse


Windows 7 välimus ja informatsiooni juhtimine IX. ossa >

< Tagasi

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008