Windowsi kasutajakontod - II. osa

Seitse...Windows 7 kasutajakontod, kasutajaprofiilid, paroolid, sisselogimine jms - II. osa

 

(Käib paljus ka Windows XP, Vista, Windows 8/8.1 ja Windows 10 kohta)

 


 


Kasutajakonto pildi muutmine (väljavahetamine):


Igale kasutajakontole omistatakse ka mingi pilt, mis ilmub User Account aknasse, Start menüü paremale ülaossa ja Windows 7 sisselogimise ekraani (Welcome Screen ekraanile, juhul kui Sinu kompuutrisse oli loodud rohkem kui üks kasutajakonto või kui Sa logid ennast sisse/välja) - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Kasutaja pilt


Kui Sa installeerid Windows 7 ja kui Sa installeerimise käigus ei vali enda kasutajakontole pilti (Ega seal midagi eriti valida olegi, kõik on üsna koledad), siis pannakse vaikimisi Sinu kasutajakonto pildiks Windows 7-e kollase lillega pildike (Ma ei tea, et mis selle lille nimi on ja ei viitsi seda ka uurida ehk Sina tead? Võib olla on see hoopis mingi eelajalooline puu või põõsas, ah?).

Vaikimisi pilt


Windows 7 enda pildid on üsna kehvakesed nagu seda alati, aga Sul on võimalus oma kasutaja pilt asendada suvalise teise pildiga, toon siin all ka ära Windows 7 enda kasutajapildid (alates Build 7057 RC versioonist) ja siin on neid pakutavaid kasutajapildikesi siiski juba märksa rohkem:

Pilte on rihkem


Et muuta enda kasutajakonto pilti, tee:

1) Klõpsa nupule Start, siis Control Panel, seejärel kategoorialingile User Accounts and Family Safety, siis klõpsa lingile User Accounts ja lõpuks lingile Change your picture.

Või veel kiirem viis sinna jõudmiseks: Tee töölaua vabal osal paremklõps ja vali käsk Personalize, seejärel klõpsa akna vasemas paanis ülaosas lingile Change your account picture - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Kliki Change your account picture lingile


Ja veel üks moodus: Kliki nupule Start, siis kliki Start menüü paremal ülaosas asuvale oma kasutajakonto pildile (pilt) ja seejärel kliki lingile Change your picture.


2) Klõpsa järgmises aknas mingile Win 7 poolt pakutavale pildile ja seejärel klõpsa nupule Change Picture. Alloleval pildil olen ma juba enda kasutajakonto pilti muutnud (asendasin selle jõleda kollase lille hoopis enda vaar-vaar-vaar-isa... pildiga) ja see kuvatakse ka allosas pakutavate piltide oblastis. Palju mõtekam oleks siin klõpsata lingile Browse for more pictures... ja otsida ülesse mingi oma pilt.

Kasutajakonto piltideks võivad olla suvalised .bmp, .gif, .jpg ja .png laiendiga pildid (selliste formaatidega pildid) ja suuruses 128x128 pikslit (pixels), aga nad võivad olla ka suuremad. Suurus ei pea olema just nii täpne, aga enam-vähem võiks ta selline olla, sest muidu moonutatakse pilt väga ära ja oleks hea kui valitud pilt oleks ka ristküliku või ruudu kujuline. Kui Sa muudad mingit pilti, siis katsu säilitada ka tema proportsioone, näiteks kui Sinu pilt on mõõtmetega 311 x 241, siis pärasat tema vähendamist võiks ta olla umbes 136 x 106 pikslit. Oma piltide suurust võid Sa muuta suvalise tasuta pilditöötlemisprogrammiga kasvõi näiteks IrfanView programmiga (http://www.irfanview.com/).

Kasutajakonto enda aktiivne käesolev pilt (vasemas ülanurgas) ja altpoolt või siis lingi Browse for more pictures kaudu võib valida enda kontole uue meelepärasema pildi - pilt.


Kasutajakontode vaikimisi pilte hoitakse kaustas: C:\ProgramData\Application Data\Microsoft\User Account Pictures\Default Pictures või siis kaustas C:\ProgramData\Microsoft\User Account Pictures\Default Pictures (Kui Sul on Windows 7 installeeritud mingisse muusse partitsiooni, siis on selle "C:" asemel mingi muu kettatähis).
Sa saad sinna kaustale kiiresti ligi nii et tipid Start menüü Search kasti rea: %AllUsersProfile%\Application Data\Microsoft\User Account Pictures\ ja valid ülevalt otsingutulemustest Default Pictures.
Või ava siis Run kast ja tipi sinna see %AllUsersProfile%\Application Data\Microsoft\User Account Pictures\ rida ning vajuta Enter, seejärel ava seal see Default Pictures kaust.

Miks seda kausta-aadressi on vaja teada? Mõnikord ei õnnestu Sul oma kasutaja pilti muuta, Sa küll muudad ta ära, aga pärast kompuutri restarti, on jälle see kollane jube pilt tagasi. Seepärast võib aidata see kui Sa kopeerid oma valmis pildid sinna Default Pictures kausta ja vaata, et need pildid oleksid Windows Bitmap (.bmp) formaadis (.bmp laiendiga) ning et nende suurus oleks enam-vähem 128 x 128 pikslit (px). Need kasutaja pildid, mis Sa lisad antud kausta, ilmuvad ka sinna "Choose a new picture for your account" aknasse (vaata ülemist pilti) ja sel juhul on neid sealt lihtsam valida.
Kui oma kasutajakonto pildiga on ikka probleeme, siis võid ka seda proovida: Ava Run aken, tipi sinna gpedit.msc (antud käsku ei saa Win 7 Home Premium'is kasutada) ja vajuta ENTER, seejärel vaata et Administrative Templates > Control Panel > User Accounts > Apply the default user logon picture... võti oleks välja lülitatud (Disabled).

Kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Kasutajakonto uus ilus pilt


Juhendi kaasautor

Etteotsa
Sisselogimise ekraani (Logon Screen) muutmine:


Võib olla Sa tahad muuta sisselogimise ekraani taustapilti ja asendada selle omaenda mingi märksa ilusama töölaua taustapildiga. Samuti võid Sa muuta Logon ekraani kuvatava teksti suurust.


1) Logon ekraani taustapildi vahetamine:

Esimene moodus (Windows 7 enda kaudu):

- Kliki Start ja tipi Search otsingukasti sõna regedit ja vajuta ENTER.

- Otsi Registry Editor aknas ülesse järgmine võti: HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Authentication\LogonUI\Background

- Juhul kui Sul ei ole akna paremas paanis OEMBackground nimelist väärtust, siis loo ta: Tee seal tühjal kohal paremklõps ja vali New DWORD (...) Value, tipi see OEMBackground nimi ning vajuta ENTER. Seejärel tee tal 2x klõps ja pane tema väärtuseks 1.

OEMBackground


- Otsi Windows Explorer'is ülesse %Windir%\System32\oobe\info\backgrounds kaust ja juhul kui neid oobe kahte alamkausta (info ja backgrounds) ei eksisteeri, siis loo nad sinna.

backgrounds


- Ava see backgrounds kaust (kaustateega: C:\Windows\System32\oobe\info\backgrounds) ja kopeeri sinna sobiv taustapilt ning järgi seejuures neid nõudeid:

Teine moodus - märksa lahedam:

Windows 7 sisselogimise ekraani (Logon screen ehk Login screen ehk Welcome screen) taustapildi muutmine ja nende vahetamise automaatseks tegemine kolmandate firmade programmide abil.

Kasuta näiteks Windows 7 Logon Screen Rotator tasuta (vabavara) programmi, mis on momendil küll ette nähtud ainult Windows 7 jaoks, aga tema tulevased versioonid hakkavad toetama ka Vistat ja võib olla ka Windows XP'd - loe temast täpsemalt sealt.

Minu sealses veebilehes on ära toodud ka teiste sarnaste programmide lingid ja lühitutvustus.
2) Logon ekraani teksti suuremaks tegemine:

Seda tee siis kui Sa muutsid oma ekraani teksti suuremaks DPI suuruse muutmise teel ja kui Sa tahad ka Logon ekraanil suuremat teksti näha.

1) Kliki Start ja tipi Search otsingukasti sõna regedit ja vajuta ENTER.

2) Otsi Registry Editor aknas ülesse järgmine võti: HKU\ Default\Control Panel\Desktop

3) Kui Sa ei näe paremas paanis LogPixels väärtust, siis loo see. Tee seal tühjal kohal paremklõps ja vali New DWORD (...) Value, tipi see LogPixels nimi ning vajuta ENTER.

4) Tee LogPixels väärtusel 2x klõps, aktiveeri raadionupp Decimal ja sisesta seejärel endale sobiv resolutsioon DPI (dots per inch) mõõtskaalas. Vaikimisi suuruseks on 96 DPI ja Sina sisesta endale sobiv suurus, suurem arv suurendab teksti suurust; Sa võid sisestada näiteks arvu 115 või 120.
Allolev pilt näitab, et loodi uus LogPixels väärtus ja talle määrati 120 (DPI).

120 (DPI)


5) Logi ennast välja ja Sa näed ka kohe muutusi.


NB! Sellega paigaldasid Sa uue DPI seade nii Logon ekraanile kui ka kasutaja töölauale. Juhul kui Sa tahad nüüd muuta oma töölaua ekraani teksti suurust, siis juhis on seal.

Etteotsa
Logi ennast automaatselt sisse, st muuda Windowsi sisselogimine automaatseks:


Kui Sa oled oma kompuutri ainuke kasutaja ja kui ta omab ainult ühte Sinu enda kasutajakontot (peale sisseehitatud Administrator ja Guest kasutajakontode) ning kui ta ei oma parooli, siis võid oma süsteemi sisselogimise teha kiiremaks nii et pärast kompuutri käivitamist või ümberlaadimist ei ilmugi see tüütu sisselogimise ja parooli sisestamise ekraan ('Welcome screen' või 'Logon screen').
Sa võid oma kompuutri seada ülesse nii et Sa jõuad automaatselt süsteemi isegi siis kui Sa olid loonud eelnevalt ka teisi kasutajakontosid, mis on parooliga kaitstud. Sellist automaatset sisselogimist võid kasutada näiteks siis kui Sa oled ise kompuutri põhikasutaja ja teised kasutajad (st kasutajakontod) tarvitavad teda harva. Või näiteks siis kui Sa sisened teise kasutajakonto all suhteliselt harva süsteemi, et installeerida sinna mingit programmi või teha midagi muud taolist, mis nõuavad administraatori õigusi.

NB! Automaatselt sisselogimine tähendab seda et kui Sa lülitad kompuutri sisse, siis sisestatakse süsteemi poolt automaatselt kasutajanimi ja parool. Seega igaüks, kes pääseb füüsiliselt ligi Sinu kompuutrile, võib automaatselt siseneda süsteemi ja pääseda ligi Sinu dokumentidele ning failidele.

Kuidas Logon ekraani vahele jätta ja kuidas teha Windowsi sisselogimist automaatseks, loe sellest sealt.

Etteotsa
Log off, Switch user ja Lock käsud:


Windows 7 süsteemis: Kui Sa klikid nupule Start ja seejärel Power nupu paremas otsas asuvale noolekesele, siis avanemb järgmine hüpikmenüü:

Power nupu hüpikmenüü


Kui Sa ei tee enam oma kompuutriga tööd ja kui Sa ei taha, et teised kasutajad näeksid Sinu faile, siis võid Sa kasutada Log off, Switch user või Lock käskusid:

1) Log off - selle parameetri kasutamisega suletakse kõik Sinu programmid ja lõpetatakse ka dial-up ühendus juhul kui Sa seda kasutad.

2) Switch user (või Fast user switching) - selle valimisega jätkavad Sinu programmid tööd, Sinu kasutajakonto jääb töösse ehk aktiivseks kuid ta on nüüd parooliga kaitstud ja ainult Sina võid tema sessiooni tagasi pöörduda. Pärast selle käsu valimist viiakse Sind Welcome ekraani, kus Sa võid klikkida sellele kasutajakontole, kuhu Sa tahad ümber lülituda.
Fast User Switching vahend, mida kasutati juba alates Windows XP aegadest, lubab mitmel kasutajal kasutada kompuutrit ühel- ja samal ajal - sellega saab kiiresti ja mugavalt lülituda ümber ühelt kasutajalt teisele.

3) Lock - selle parameetriga jätkavad Sinu programmid tööd, aga sel juhul ilmub Logon ekraan ja keegi ei saa näha Sinu töölauda ning kompuutrit kasutada. Ainult Sina võid kompuutri lahti lukustada ja siseneda oma sessiooni tagasi (teised kasutajad võivad aga logida omaenda sessiooni).


Märkus:

1) Windows 10 süsteemis avad selle uut tüüpi Start menüü, klikid seal esmalt kõige vasemal navigatsioonipaanis oma kasutajakonto pisipildile ja seejärel valid ilmuvast hüpikmenüüst näiteks selle 'Sign out' käsu; antud süsteemis ei ole teisi kasutajakontosid veel loodud:

Sign out


2) Windows 10 süsteemi teine variant: Avad selle uut tüüpi Start menüü, klikid seal esmalt kõige vasemal navigatsioonipaanis oma kasutajakonto pisipildile ja seejärel valid ilmuvast hüpikmenüüst näiteks selle 'Sign out' käsu või siis teisele kasutajakontole kiire ümberlülitumise (Switch user / Fast user switching). Siin süsteemis on siis ka teine tavakasutaja konto ("Raketimees") loodud ja nüüd klikkides tema nimele siin, jõuad kiiresti sinna sisselogimise ekraani, kus tipid ainult tema konto parooli ning sisenedki tema kasutajakonto alla (töölauale):

Raketimees


Raketimees ongi juba vaikimisi valitud ja ta peab siin süsteemi sisselogimise ekraanis ainult oma kasutajakonto parooli sisestama ning ENTER vajutama ja ta saabki oma "rakettidele" ligi...:

Raketimees sisestab siin süsteemi sisselogimise ekraanis oma kasutajakonto parooli ja vajutab ENTER

Rikutud kasutajaprofiili (st kasutajakonto andmete/seadistuste) taastamine:Kasutajaprofiilid ja kasutajakontod ei ole üks- ja seesama asi.

Iga kasutaja vajab oma tööks teatud töökeskkonda ja selleks luuakse nn kasutajaprofiil (user profile), mis sisaldab antud kasutaja kõiki seadistusi ja faile (tema personaalsed dokumendid, meediafailid jne). Peale selle sisaldab kasutajaprofiil ka kasutaja enda registriseadistusi, "küpsiseid" (cookies), Internet Explorer Favorites linke ja antud kasutaja poolt installeeritud programmide andmeid ning seadistusi.

Loe nendest kasutajaprofiilidest ülevaadet sealt.Küllaltki tihti võib juhtuda see et kasutaja kaotab oma kasutajaprofiili kõik andmed ja seadistused. See võib juhtuda mitmel põhjusel, näiteks mingi vigase draiveri, domeeni ühinemise/lahkumise, failisüsteemi vigade, kasutajanime muutmise tõttu. Et nüüd oma kasutajakonto rikutud profiili (kadunud andmeid ja seadistusi) jälle taastada, tee järgmist:

1) Esmalt loo endale uus kasutajakonto: Vista / Windows 7 - juhis ...

...ja Windows 10 juhis.

2) Seejärel kopeeri oma failid selle äsjaloodud uue kasutajakonto alla (st tema kasutajaprofiili) ja tee selleks järgmist:

Pärast seda, kui Sa loosid uue kasutajakonto, võid sinna kopeerida juba olemasoleva rikutud kasutajaprofiili failid. Sinu süsteemis peab selleks olema vähemalt kolm kasutajakontot, näiteks üks administraatori õigustega kasutajakonto + üks kasutajakonto, mille kasutajaprofiil on rikutud ja + see uus äsjaloodud tühi kasutajakonto. Kasutajakontode loomise ja kustutamisega jms saab tegelda ainult administraatori õigustega kasutaja.

- Logi ennast sisse sinna kasutajakontosse, mis ei ole see uus äsjaloodud kasutajakonto ja mis ei ole ka see vana rikutud kasutajaprofiiliga kasutajakonto. Näiteks kui Sul on kolm kasutajakontot: Tõnis (administraator kasutajatüübiga ja korras kasutajaprofiiliga), Pille (standard kasutajakonto, mille profiil on rikutud) ja Pille-2 (see äsjaloodud uus kasutajakonto), siis logi end sisse Tõnise adminõigustega kasutajakontosse, et Sa saaksid Pille kasutajakontost kopeerida kõik failid sinna uude Pille-2 kasutajaprofiili kausta.


- Pärast sisselogimist tee Windows 7 süsteemis järgmist: ava Windows Explorer aken, seejärel kliki seal Tools menüüle ja siis kliki Folder options... (Tools -> Folder options...), juhul kui Sa ei näe Tools menüüd, siis vajuta ALT klahvi. Ava View vaheleht/sakk, aktiveeri seal raadionupp Show hidden files, folders, and drives ja korista linnuke ruudust Hide protected operating system files (Recommended), kliki ilmuvas kinnitusaknas Yes ning kliki lõpuks OK. (Windows 7's näeb see tegevus välja selliselt - pilt.)

Windows 10 süsteemis ava File Explorer aken, seejärel ava seal View vaheleht ja kliki ribamenüüs kõige paremas otsas asuvale Options nupule. Nüüd ava uues "Folder Options" aknas View vaheleht ja aktiveeri seal raadionupp Show hidden files, folders, and drives ning korista linnuke ruudust Hide protected operating system files (Recommended), kliki ilmuvas kinnitusaknas Yes ja kliki lõpuks OK:

Hide protected operating system files (Recommended)


- Nüüd otsi üles see C:\Users\Vana_Kasutajanimi kaust, kus C on draiv, kuhu Sinu Windows on installitud (tavaliselt ongi ta C:) ja "Vana_Kasutajanimi" ongi see rikutud kasutajaprofiil, kust Sa tahad andmed kopeerida sinna uude äsjaloodud kasutajaprofiili kausta. (Antud näite kohaselt tuleb siis üles otsida see "Pille" kaust, sest tema kasutajaprofiil oligi rikutud.)


- Ava see rikutud kasutajaprofiili kaust (antud juhul siis C:\Users\Pille), märgista Ctrl klahvi abil kõik kaustad ja failid selles kaustas, välja arvatud järgmised failid:

* ntuser.dat
* ntuser.dat.log (ntuser.dat.log1, ntuser.dat.log2 jne)
* ntuser.ini

Sul võib antud kaustas olla ka ainult see NTUSER.DAT fail ja see jätagi siis märgistamata.


- Pärast kaustade / failide märgistamise lõpetamist, kliki menüüle Edit ja siis Copy (st Edit -> Copy), juhul kui Sa ei näe Edit menüüd, siis vajuta ALT klahvi. Või tee ühel neist, juba märgistatud, failidest / kaustadest paremklikk ja vali käsk Copy. Sa võid juba märgistatud elementide puhul ka lihtsalt Ctrl + C klahvikombinatsiooni kasutada. Ühesõnaga, kopeeri kõik need märgistatud elemendid Windowsi mälupuhvrisse (lõikelauale).


- Otsi üles ja ava see C:\Users\Uus_Kasutajanimi kaust, kus Uus_Kasutajanimi ongi see uus kasutajakonto (ja tema kasutajaprofiil), mille Sa äsja loosid. Antud näite kohaselt ava siis see "Pille-2" kaust (C:\Users\Pille-2\ kasutateega).


- Kliki Edit menüüle ja siis kliki Paste (st Edit -> Paste). Või vajuta Ctrl + V klahve, et kleepida Windowsi mälupuhvrist kogu see kupatus sinna uude kasutajaprofiili kausta.


- Logi nüüd end välja ja seejärel logi ennast sinna uude kasutajakontosse sisse, antud näite kohaselt siis "Pille-2" kasutajakontosse.


- Kui kõik on korras, siis võid selle vana rikutud kasutajakonto (koos tema kasutajaprofiiliga) kausta kustutada, antud näites siis "Pille" kausta. Peale selle, ava uuesti see "Folder Options" dialoogiaken, seejärel ava selles dialoogiaknas View vaheleht ja pane see linnuke sinna Hide protected operating system files (Recommended) ruutu jälle tagasi.PS! Windows loob iga kasutaja (st kasutajakonto) tuvastamiseks unikaalse identifikaatori (SID), mis on üks pikk numbritejada ja mis saadab kasutajat kõikjal kui ta siseneb süsteemi. Kui kasutaja logib ennast süsteemi, siis kontrollitakse kõigepealt tema kasutajanime ja parooli. Seejärel luuakse tema jaoks juurdepääsu turvatõend, mis koosneb isiku kasutajanimest, tema SID tunnusnumbrist ja muust informatsioonist. Kui kasutaja käivitab mingi programmi või utiliidi, siis saab antud programm ka kasutaja juurdepääsu turvatõendi koopia. Kui Sa oled administraator ja kustutad mingi kasutajakonto, siis hävitatakse ka tema SID ja seda ei kasutata enam kunagi. Isegi siis kui Sa lood uue kasutajakonto, näiteks rikutud kasutajakonto asemele, mis omab täpselt sama identset informatsiooni, luuuakse tema jaoks ikkagi uus SID.

Loe nendest SID identifikaatoritest ja ressurssidele juurdepääsu kontroll-lehest (ACL) ning juurdepääsulubade vaatamisest ja muutmisest lisaks sealt.

Etteotsa

< Tagasi

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008