Eestikeelne Windows 7 - keelte install

Seitse...Eestikeelne Windows 7 - uute keelte installeerimine ja seejärel ekraani keelte vahetamine

 

I. osa

 

 

 


Soovitan kasutada ikka seda ingliskeelset Windows 7't, aga kui Sul on selle maailmakeelega suuri raskusi, siis võid oma Windows 7 muuta ka enam-vähem eestikeelseks. Kuna suurem osa kasutajaid ostavad poest kompuutri koos eelinstalleeritud Windows 7 (tema OEM versiooniga) ja see Windows 7 (Seven) on ingliskeelne, siis tulebki siin juttu selle Windows 7 eesti- või mingiks teiseks "muukeelseks" muutmisest.

Selleks et muuta oma Windows 7 Ultimate versiooni eestikeelseks, peame me hankima endile täiendava nn eestikeelse keelefaili (keelepaketi) ja seejärel ta installeerima. Täiendavate keelefailide abil saab muuta oma Windows 7 Ultimate kasutajaliidese ekraani (kuva) keelt nii et Sa saad näha nõustajaid (wizards), dialoogiaknaid, menüüsid, Help teemasid ja muid elemente erinevates keeltes. Keelefaili (või mitme keelefaili) installeerimine lubab kasutajal lülitada oma süsteemi ümber mingile muule keelele ilma et ta peaks tegema Windows 7 ümberinstalleerimist.

Kõik Windows® 7 installatsioonid sisaldavad vähemalt ühte täis-keelepaketti (MUI).
Windows 7 litsentsitingimused nõuavad, et Windows 7 võib sisaldada ainult ühteainsat keelt (need on Win 7 ühekeelsed redaktsioonid), aga erandiks on siin Windows 7 Ultimate ja Enterprise versioonid, mis võivad sisaldada ka mitut keelt (Win 7 mitme-keelsed redaktsioonid).
Seega kui Sa jooksutad Windows 7 Starter, Windows 7 Home Premium või Windows 7 Professional versiooni, siis Sa ei saa oma opsüsteemis kasutada mitut täis-keelepaketti [Multi User Interface (MUI) Language Pack], aga sellest on võimalik mõõda minna ja sellest tuleb ka edaspidi juttu.


NB! Lae alla ja installeeri ainult need keelefailid, mida Sa hakkad kasutama ja mis on Sulle tõesti vajalikud, sest iga uue keelepaketi installeerimine hõivab vaba kettaruumi ning nad vähendavad ka süsteemi jõudlust....


Keelefaile (ehk keelepakette) kasutatakse selleks et toetada spetsiifilisi keeli ja lokaalseid seadeid/sätteid. Keelepaketid sisaldavad mingi konkreetse keele ja regiooni jaoks vajaminevaid ressursse ning nad lokaliseerivad Windowsi kasutajaliidese (UI). Keelepaketid on saadaval kui .cab failid ja neid nimetatakse Lp.cab.

Lisaks tõlkimisele tähendab lokaliseerimine veel järgmist:

- Kasutatakse sihtkeele kirjasüsteemi (klaviatuuri klahvide paigutus, kirjutamise suund, märgistikud jne).
- Kasutakse sihtkeele kultuurikeskkonda (nt kuupäeva-, arvu-, valuuta- jms vormingud, sortimisjärjestus, mõõtühikute kirjaviis).
- Keeletehnoloogia vahendid (nt õigekirja- ja grammatikakorrektor, tesaurus, kõnetuvastus- ja süntees).
- Sihtkeele konteksti sobivad näitedokumendid, standardfraasid, tervitused jne.On olemas kahte tüüpi keelefaile (keelepakette):

Nende keelefailide ainsaks erinevuseks on litsentsipiirangud ja nendesse juurutatud ressursside tase.

 

Windows 7 Ultimate jaoks täiendava keelepaketi allalaadimine ja installeerimine:


NB! Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber), aga Internet Explorer 8 brauseriaknas klõpsa aadressiriba paremas otsas asuvale värskendamisnupule IE 8 Refresh nupp.


Märkus: Selles osas oli varem juttu Windows 7 RC versioonist, aga teda ei saa enam kasutada (tähtaeg sai läbi) ja seepärast koristasin siit üleliigse ära ning jätsin vajaliku alles. Pildid pärinevad veel küll Win 7 RC aegadest, aga ses osas mingeid muudatusi ei ole tehtud ja kogu jutt käib nüüd ka Windows 7 Ultimate lõpliku müügiversiooni kohta.

Tegutseme järgmiselt:

Ülesse


Oma ekraani keelte/kuva keelte (display languages) vahetamine:

Kui Sa olid oma keelepaketi (või paketid) õnnelikult installeerinud ja soovid seejärel paigaldada uut keelt, siis tee järgmist:
Täiendavalt (seda ainult soovi korral):

Nüüd peab sellega arvestama, et see uus kuvakeel rakendati ainult olemasolevale kasutajale ehk siis sellele, kes seda ekraani keelt momendil muutis. Peale selle ei muudetud ka Welcome ekraani teksti ja süsteemi poolt reserveeritud kasutajate ekraani keelt—nemad kasutavad ikkagi seda vaikimisi baaskeelt (antud juhul siis inglise keelt). Kuid soovi korral võivad ka nemad enda kasutajaliidese keelt vahetada: logivad oma kasutajakontoga sisse ja teevad sedasama, mida ka meie siin äsja tegime.

Kuid juhul kui Sa tahad muuta ka Windows 7 Welcome screen'i keelt ja süsteemi spetsiaalsete kasutajakontode ekraani keelt ning kehtestada käesoleva ekraani keele (meie näites eesti keele) ka kõikidele tulevikus loodavatele uutele kasutajatele, siis tee järgmist: Täiendavate keelefailide deinstalleerimine (uninstall):

Juhul kui Sa said vahepeal mingi keele selgeks ja soovid üleliigsed keelepaketid (antud näites siis eesti keele) oma süsteemist eemaldada, siis tee järgmist:

Windows 7 Ultimate RTM (Build 7600.16385) finaalversioonile uute keelte (sh ka eesti keele) installimine:

Märkus: Windows 7 Ultimate RTM on sama, mis ka Windows 7 Ultimate müügiversioon, seega kui Sa ostsid ja kasutad juba Windows 7 Ultimate müügiversiooni, siis sobib edaspidine jutt ka Sinule.


Uuendatud (27.08.09): Nüüd saab Windows 7 Ultimate RTM jaoks MUI keelefaile laadida alla ka Windows Update kaudu, aga seda ainult kui täiendavat (Optional) võimalust. See tähendab seda et Sul tuleb vajalik keelefail (või keelefailid) ise välja valida ja seejärel lubama nende allalaadimise ning automaatse installeerimise - info seal.

Seega, juhul kui Sul on installeeritud Windows 7 Ultimate RTM (Build 7600.16385) finaalversioon, siis võid hüpata kohe sinna "Uuendatud..." ossa ja hakata tegutsema sealtoodud juhise järgi, aga soovitan siiski ka kohe alljärgneva läbi lugeda, sest mõningatel juhtudel on ka see info vajalik...Terve komplekti, st 35-st keelest koosneva MUI keelefailide paketi (+ neile lisaks veel LocalPacks - Lokaliseeritud Paketid) - mitte Windows Update kaudu:


Windows 7 Ultimate RTM jaoks saab MUI keelefaile laadida Windows Update kaudu alla siis kui ta ilmub ametlikult müüki (22.10.2009) ja seda saab seega teha legaalse Windows 7 Ultimate olemasolu puhul ning keelefailide allatõmbamine ja install toimub Windows Update kaudu - neid pakutakse siis kui täiendavaid värskendusi (Optional updates). Kuid neid keelefaile võib ka juba praegu mujalt alla laadida.

MUI keelepakketid on ette nähtud ainult Windows 7 Ultimate versioonidele ja neid jagatakse tulevikus Windows Update või Microsoft Update kaudu ning kui täiendavaid värskendusi (uuendusi). Windows 7 keelte DVD ISO image'd on kätte saadavad MSDN ja TechNet kanalite kaudu, aga sealt on nad ka mujale "levinud"...

Pakkuda on Windows 7 RTM 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) MUI Language Packs (Gold MSDN/TechNet ISO failid):

Torrent fail allalaadimiseks: t2045943.torrent - lae see torrent alla oma töölauale ja tee tal 2x hiireklõps ning ta laetakse Sinu torrent kliendiprogrammi juhul kui ta Sul ikka olemas on...

Märkus: Kui Sul ei õnnestu selle ülaltoodud t2045943.torrent faili allalaadimine, siis tee tal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Save Target As... või siis Save Link As... ning vali allalaadimise kohaks oma töölaud (Desktop).


NB! Kontrolli allalaetud ISO faili hash'i (Mis on hash - info siit).
Mis on torrent - info siit.
Windows Vista 32-bit (x86) ja Windows Vista 64-bit (x64) versioonide tähendusest ja erinevusest saad ülevaate siit. (see käib ka Windows XP ja Windows 7 kohta!)


Selle torrent failiga saad laadida alla Windows 7 RTM Build 7600 (32-bit ja 64-bit) MUI keelepaketid ja lisaks neile ka nn LocalPacks (Lokaliseeritud Paketid, mis sisaldavad vastavate regioonide lokaalset sisu näiteks nagu teemad ja taustapildid - neid võib soovi korral ka installeerida).
See torrent fail sisaldab Windows 7 RTM (Build 7600.16385) 6 DVD ISO image't ja seal on meie jaoks olulised kaks järgmist iso't:

1) MICROSOFT.WINDOWS.7.LANGUAGE.PACK.35.LANGUAGES.RTM.7600.16385.X86.DVD:

Faili nimi: 7600.16385.090713-1255_x86fre_client_langpacks_1-GRMCLP1_DVD.iso
Suurus: 1,936,062,464 baiti
SHA1: 9A04B246F132D929CDE04B14DD07FCF5F14D2F23
MD5: 0DDB893B76F27B184C48284A064D5049


See ülaltoodud ISO fail sisalab seega 35 keelt ja ta on ette nähtud 32-bit Windows 7 RTM Ultimate versioonile.

2) MICROSOFT.WINDOWS.7.LANGUAGE.PACK.35.LANGUAGES.RTM.7600.16385.X64.DVD:

Faili nimi: 7600.16385.090713-1255_x64fre_client_langpacks_1-GRMCXLP1_DVD.iso
Suurus: 2,306,793,472 baiti
SHA1: 5AB13E8534FA6E17DB2EDEDEAD0D219E9B99A794
MD5: 4FD12AD4C946DD145A67C3230650AB8B


Antud ISO sisaldab samuti 35 keelt ja ta on ette nähtud 64-bit Windows 7 RTM Ultimate versioonile.

Kui Sa oled need ISO failid alla laadinud, siis ekstrakti nende sisu tühja kausta ja Sa saadki kätte need vajalikud lp.cab keele - ja lokaliseeritud pakettide failid. Iga MUI keel omab omaenda lp.cab faili.

All on kaustapilt, mis näitab selle ülaltoodud Torrent faili (t2045943.torrent) abil allalaetud ISO faile - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Allalaetud ISO failid


Ekstraktida võid näiteks nii: Kasuta väga head tasuta 7-Zip programmikese abi ja paki (ekstrakti) temaga need allalaetud ISO failid lahti. Antud freeware programm pakib lahti ARJ, CAB, CHM, CPIO, DEB, DMG, HFS, ISO, LZH, LZMA, MSI, NSIS, RAR, RPM, UDF, WIM, XAR ja Z formaadiga arhiivifaile; tema abil saab luua 7z, ZIP, GZIP, BZIP2 ja TAR formaatides arhiivifaile. Ta töötab väga kiiresti ja efektiivselt, tema abil saab väga mugavalt isegi oma kõvaketta kaustasid ja faile lehitseda (st kasutada nagu Windows Explorer'it) jne, jne...—soovitan teda soojalt. Lae ta alla sealt ja installeeri ta seejärel.

Kui oled selle 7-Zip porgrammi installeerinud, siis otsi need Sinu poolt juba varem allalaetud keelepakettide ja Lokaliseeritud Pakettide ISO failid ülesse, tee vajalikul iso'l paremklõps ning vali kontekstmenüüst algul käsk 7-Zip ja seejärel Extract to "xxx", kus jutumärkide sees ongi selle allalaetud ISO faili nimi. See tähendab seda et kogu ISO faili sisu pakitakse lahti samanimelisse kausta; all on toodud ka pilt selle kohta, mis näitab Windows 7 RC ISO faili ekstraktimist - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Ekstrakti ISO fail lahti


Kui Sa oled vajalikud ISO'd lahti pakkinud (ekstraktinud), siis installeeri sobiv keel (keeled) või siis vajalik lokaliseeritud pakett (paketid) - edaspidi tuleb sellest installeerimisest veel ka juttu.Ainult eraldi eesti keelefaili (et-ee - lp.cab) allalaadimine:

Kuna see ülaltoodud 35. keelest ja lokaliseeritud pakettidest koosnev pakett kaalub üle 4 GB'i, siis soovib mõni võib olla laadida alla ainult eesti keelefaili (üle 30 MB'i).

* Lae siitsamst alla Estonian (ET-EE)_32-bit_MUI.zip ZIP fail ja paki ta kas sellesama ülatoodud 7-Zip programmi või siis mingi muu arhiveerimisprogrammi abil lahti—see on 32-bit Windows 7 Ultimate versiooni jaoks.
* Lae alla Estonian (ET-EE)_64-bit_MUI.zip ZIP fail ja paki ta kas sellesama ülatoodud 7-Zip programmi või siis mingi muu arhiveerimisprogrammi abil lahti—see on 64-bit Windows 7 Ultimate versiooni jaoks.


Uuendatud 28.08.09 - Nüüd saab MUI keelepakette laadida alla ka otse Microsoft'i ametlikust allikast ja kes soovib seda teha, siis toon siin ära ka mõnede MUI keelepakettide allalaadimise ametlikud lingid:

Ametlikud 32-bit (x86) Windows 7 RTM MUI Language Packs otse allalaadimise lingid:

* Eesti MUI keelepakett: windows6.1-kb972813-x86-et-ee_3a99769fac5d6a11e6616297f842a9074c045699.exe

* Soome MUI keelepakett: windows6.1-kb972813-x86-fi-fi_dd1973cc63ab7dea0e5d660af06869a8beefe36a.exe

* Vene MUI keelefail: Russian: windows6.1-kb972813-x86-ru-ru_f4df4bcb8d3194323f17a086a17f46dd0c9c492a.exe


Ametlikud 64-bit (x64) Windows 7 RTM MUI Language Packs otse allalaadimise lingid:

* Eesti MUI keelepakett: windows6.1-kb972813-x64-et-ee_3c0479d7049109bcb42fd9ec59d1c65449704687.exe

* Soome MUI keelepakett: windows6.1-kb972813-x64-fi-fi_4378f72d1233b00e2bdfc680a13f62ae11ab0fcb.exe

* Vene MUI keelefail: windows6.1-kb972813-x64-ru-ru_f0acfc688d609ee45d43cc60c6412a3071a665bd.exe

Märkus: Kui Sa oled vajalikud Windows 7 MUI keelepaketid alla laadinud, siis käivita .exe fail, et ekstraktida lp.cab fail ja seejärel installeeri oma uus keel, allpool tuleb sellest ka juttu, alusta otse sealt.Nende allalaetud keelte installeerimine:

a) Eraldi eesti keelefailid, mis Sa alla laadisid, tuleb pakkida lahti mingi arhiveerimisprogrammi abil, näiteks 7-Zip programmiga: Tee allalaetud failil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk 7-Zip > "Ekstrakti kausta "Estonian (ET-EE)_32-bit_MUI\" (ingl. keeles: Extract to "Estonian (ET-EE)_32-bit_MUI\") ja sel teel pakid Sa lahti eesti keelefaili 32-bit Win 7 Ultimate versiooni jaoks -

7-Zip programmist oli siin ülevalpool juba juttu - seal.

Paki see ZIP fail lahti


b) Kui Sa laadisid alla aga terve 35. keelest koosneva paketi, siis tuleb Sul kõigepealt ekstraktida neist ISO failidest välja lp.cab failid. Ekstrakti sobiva ISO faili sisu eraldi tühja kausta ja tee seda jälle sellesama 7-Zip programmi abil - info seal.


c) Alusta sobiva keelefaili installeerimist:

* Klõpsa nupule Start, siis Control Panel ja seejärel kategoorialingi "Clock, Language, and Region" all lingile Change display language:

Märkus: Kui Sul on Icons view (Ikoonide vaade), siis kliki Regional and Language ikoonile ja seejärel ava Keyboards and Languages tab (vahekaart) -

Kliki lingile 'Change display language'


* Klõpsa Install/uninstall languages... nupule, mis asub "Display language" sektsioonis - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Klõpsa 'Install/uninstall languages...' nupule


* "Install or uninstall display languages" nõustajas kliki nupule Install display languages:

Klõpsa 'Install display languages' nupule


* Järgmises aknas kliki nupule Browse computer or network:

Kliki alumisele nupule


* Nüüd klõpsa üleval nupule Browse ja otsi oma vajalik keelefail välja, need on .CAB laiendiga (tavaliselt lp.cab); seejärel näeb see aken välja selline, kus klõpsa nupule Next:

Otsi lp.cab fail ülesse ja kliki Next


Märkus: Sa võid selle nupu Browse abil otsida ülesse ka rohkem või kõik oma allalaetud ja lahtiekstraktitud keelefailid ning nad pannakse kõik sinna ülemise akna loetellu. Seejärel pane vajalike installeeritavate keelefailide ette "linnukesed" ja neid siis hakataksegi pärast nupule Next vajutamist installeerima... (Tegelikult on nende ees juba linnukesed olemas, kui Sa ei taha neist midagi installeerida, siis korista tema eest see linnuke ära.)
Kui Sa valid mingi vale keelefaili, näiteks oma 32-bit Windows 7 Ultimate versioonile 62-bitise keelefaili, siis ei lähe see Sul läbi - ilmub veateade ja teda ei lisata sinna loetellu.

* Ilmuvas aknas aktiveeri raadionupp "I accept the license terms." ja kliki Next - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Aksepteeri litsentsi...


* Ja algabki keelefaili (failide) installeerimine:

Käib keele installimine


* Kui kõik õnnestus, siis kuvatakse sõna "Completed" ja klõpsa nupule Next:

Keelefailid installeeriti...


* Viimases aknas võid soovi korral kohe uue ekraani keele valida, märgista ta ja klõpsa nupule Change display language. Kui Sa aga kohe ei soovi keelt vahetada (seda saad Sa igal ajal hiljem teha), siis kliki nupule Close.
Kui Sa muudad siin oma ekraani keelt, siis tuleb Sul kas süsteemist välja logida või siis teha kompuutri ümberlaadimine.

Märkus: Juhul kui Sa tahad muuta ka Windows 7 Welcome screen'i keelt ja süsteemi spetsiaalsete kasutajakontode ekraani keelt ning kehtestada käesoleva ekraani keele (meie näites eesti keele) ka kõikidele tulevikus loodavatele uutele kasutajatele, siis pane linnuke ruutu "Apply display...".

Muuda kohe soovi korral keelt


NB! Kui sa tahad paigalda hiljem mingi uue ekraani keele (mis oli Sul juba eelnevalt installeeritud) või siis panna tagasi oma süsteemi keele (inglise keele), siis tee seda täpselt samamoodi nagu siin ülevalpool kirjeldati (seal).Lokaliseeritud pakettide (LocalPacks) installeerimine - soovi korral:

Neid lokaliseeritud faile (samuti .CAB laiendiga) ei saa installeerida graafilise kasutajaliidese (GUI) kaudu vaid seda peab tegema Command Prompt akna kaudu ja funktsiooni dism abil.

* Kõigepealt ekstrakti allalaetud LocalPacks ISO failidest need .CAB failid välja ja tee seda näiteks sellesama 7-Zip programmi abil - eelpool oli sellest ka juttu.
* Nüüd et elu lihtsamaks teha, pane vajalikud või siis kõik oma lokaliseeritud paketid (.cab laienditega) ühteainsasse kausta.
* Seejärel lae siit alla install-localpacks.bat batch käsuskript.
* Seejärel pane see allalaetud install-localpacks.bat fail sinnasamasse kausta, kus asuvad ka Sinu lokaliseeritud paketifailid, mida Sa soovid installeerida.
* Nüüd tee tal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Run as administrator.
* Kui need lokaalpaketid on installeeritud, siis Sa saad neid valida Personalization akna kaudu - paremklõps töölaual ja käsk Personalize...


Juhul kui selles Personalization aknas ei kuvata neid uusi regionaalseid teemasid, siis "lukusta" need varjatud teemad lahti, info seal.


Uuendatud (27.08.09): Nüüd saab Windows 7 Ultimate RTM jaoks MUI keelefaile laadida alla ka Windows Update kaudu, aga seda ainult kui täiendavat (Optional) võimalust. See tähendab seda et Sul tuleb vajalik keelefail (või keelefailid) ise välja valida ja seejärel lubama nende allalaadimise ning automaatse installeerimise.

- Klõpsa nupule Start, siis All Programs ja lõpuks Windows Update;
- Juhul kui selles Windows Update aknas mingeid värskendusi ei pakuta, siis klõpsa alguses tema vasemas paanis lingile "Check for updates".
Seejärel klõpsa akna keskosas "35 optional update are available" lingile:

Kliki lingile '35 optional update are available'...


- Uues aknas pane nende MUI keelefailide ette linnukesed, mida Sa tahad endale installeerida; antud näite puhul tellime me endile Eesti, Prantsuse ja Jaapani MUI keelefailid. Kui oled vajalikuid keeled välja valinud, siis klõpsa nupule OK - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:


Vali keelefailid ja kliki OK


- Nüüd klõpsa nupule Install updates:


Kliki nupule 'Install updates'


- Kui vajaliku keelefaili (keelefailide) installeerimine on õnnelikult lõpetatud, siis võid soovi korral oma ekraani (kuva) keeli muuta/vahetada ja sellest oli siin eelpool ka juttu - seal.

- Täiendavate keelefailide deinstalleerimisest (uninstall) saad samuti siit eelpoolt infot - seal.


OLULINE! Kui ilmub välja Windows 7 SP1 ja kui Sa ta installeerid, siis tuleb Sul laadida alla ka Windows 7 SP1 MUI keelepakett - info teisel veebilehel: seal.
"Windows 8 ja kuvakeelte (ekraanikeelte) kasutamine: Sissejuhatus ja mida need keelepaketid tähendavad? | Windows 8 operatsioonisüsteemi uute keelte lisamine ja installeerimine. | Windows 8 eestikeelseks. | Ingliskeelse kuvakeele (ekraanikeele) lisamine ja tema põhikeeleks määramine. | Keelte lennult muutmine (kuvakeelte vahetamine). | Keelepakettide süsteemist kustutamine (uninstallimine). | Klaviatuuripaigutuse (klaviatuuri klahvide paigutuse) muutmine." - sellest tuleb juttu seal.


Ülesse


Windows 7 mitte-Ultimate versioonidesse ekraani keelte installimine >

 


< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukordaSaada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008