Windows 7 ja eesti keel - II. osa

Seitse...Windows 7 ja eesti keel: Windows 7 mitte-Ultimate (st Win 7 Starter, Windows 7 Home Premium ja Professional) versioonidesse uute ekraani (kuva) keelte (MUI ja LIP keelepakettide) sealhulgas ka eesti keele installeerimine ja nende muutmine

 

II. osa

(Käib ka Windows Vista kohta)

 Kui Sa kasutad või hakkad kasutama Windows 7 mitte-Ultimate versiooni ja Sa soovid ta muuta eestikeelseks, siis peab nentima, et kahjuks ei ole saadaval Windows 7 eestikeelset LIP-i (vähemalt praegu, st juulis 2009). See tähendab seda et kui Sul on Windows 7 Home Premium või Professional versioon, siis Sa ei saagi oma ekraani keelt eestikeelseks muuta, seda saab teha alles siis kui ilmub LIP keelepakett ka eesti keele jaoks.
Kuid kurvastamiseks ei ole põhjust, sest on olemas üks Vistalizator (http://www.froggie.sk/index.html) nimeline programmike, mille abil saab ka Win 7 Starter, Windows 7 Home Premium ja Professional versioonidesse installeerida ükskõik millise (või kõik) 35 olemasolevast MUI keelepaketist, sh ka eesti MUI keelefaili. Peale selle võib tema abil installeerida ka LIP keelefaile; otse programmi kaudu saab laadida alla ka vajaliku keelepaketi ja lõpuks võid Sa tema abil igal ajal oma kuvakeeli vahetada/muuta.
Ühesõnaga Vistalizator on instrument mille abil võib tühistada (mõtle "häkkida/kräkkida") MUI keelte piirangu mitte-Ultimate ja mitte-Enterprise Windows 7 ning Windows Vista väljalasetel, lubades kasutajatel muuta ekraani keeli kõikidel Vista ja Windows 7 redaktsioonidel (Starter, Home Basic, Home Premium ja Business/Professional).


Veel antud programmi võimalustest:

* Ta töötab nii 32-bit kui ka 64-bit Windows Vista'ga ja ta ühildub Vista Service Pack 1 ning Vista Service Pack 2 uuendustepakettidega.
* Ta töötab nii 32-bit kui ka 64-bit Windows 7'ga.
* Toetab 36 MUI keelt.
* Toetab 41 LIP keelt.


NB! Mida need MUI ja LIP keelepaketid tähendavad, sellest on info seal.


* Kasutab Microsoft'i ametlikke keelepakette.
* Muudab Windowsi ekraani keelt vähem kui 5 minutiga (Express installeerimisrežiimis).
* Sa võid installida kõik 36 MUI keelt ja seejärel hõlpsalt neid vahetada.
* Windows Speech Recognition vahend töötab kõikide toetatavate keeltega: Chinese, English, French, German, Japanese ja Spanish.
* Keeli võib installida kas Internal või siis Express režiimis (Express režiim on vaikimisi installeerimisrežiimiks, mis ei uuenda Windowsi kõiki katalooge ja mis ei ole nii hea kui Interlal installeerimisrežiim - info allpool).
* Ühekorraga võib installeerida mitu keelefaili.
* Kui mõni allalaetud keelefail peaks olema EXE formaadis, siis konverditakse need installeerimise käigus.
* Kui töö käigus muudetakse mingit MUI keelt, siis rakendatakse see kõikide kasutajate jaoks ja seejärel on vaja teha kompuutri ümberlaadimine.
* Kui aga kasutaja muudab/vahetab mingit LIP keelt kasutades sama MUI baaskeelt, siis peab ta ainult välja logima ja seejärel uuesti sisse logima.
* Erinevad kasutajad võivad kasutada erinevaid LIP keeli, mis baseeruvad samale MUI baaskeelele.


*** Windows 7 puhul: Sa võid MUI keelepakette installeerida ainult 32-bit Windows 7 RTM jaoks.

Et teha kindlaks seda kas Sul on 32 või 64-bit süsteem, kliki Start -> Control Panel -> System and Maintenance -> System või siis tee Computer ikoonil paremklõps ja vali käsk Properties.


Märkus: Tegelikult on ka muid võimalusi Win 7 mitte-Ultimate versioonidesse MUI keelepakettide installeerimiseks:

a) Minna Windows 7 eelinstalleerimise keskkonda (Windows PE): Algul teeme Windows 7-s natuke eeltööd, siis teeme PC restardi ja lähme klahvi F8 abil Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) ekraani, kus valime sealt esimese menüüpunkti (Repair Your Computer). Seejärel valime System Recovery Options aknast Command Prompt parameetri, mis avab meile käsurea akna. Ja selles Command Prompt aknas hakkame kasutama DISM (Deployment Image Servicing and Management) instrumendi käske...
Kuid see tegevus on tsipa keeruline ja pealegi tuleb hiljem, juhul kui Sa tahad keelt muuta, ronida jälle sinna käsureale tagasi.
b) Kasutada DISM (Deployment Image Servicing and Management) käsurea instrumendi ja Windows 7 WAIK (Windows Automated Installation Kit) abi, et integreerida vajalikud keelepaketid Windows 7 installeerimisplaati - ka tülikas töö...
c) Kindlasti on neid võimalusi veel ja tuleb ka juurde...
Vajalike keelte allalaadimine:

Selleks on mitu võimalust:

a) Siitsamast kodulehest terve komplekti, st 35-st keelest koosneva MUI keelefailide paketi allalaadimine (+ neile lisaks veel LocalPacks - Lokaliseeritud Paketid) - siit.
Võis siis eraldi eestikeelsete MUI keelefailide (et-ee - lp.cab) allalaadimine - siit.

b) Selle Vistalizator programmi enese kaudu, hiljem tuleb sellest ka juttu.

c) Antud programmi loojate kodulehest (http://www.froggie.sk/index.html).

d) Või Internetiavaruse suvalisest kohast, tipi Google otsimootorisse sõnad Download Windows 7 Language Packs (MUI LIP) või midagi sarnast ja saadki mida vaja.

Kui Sa oled vajalikud keelefailid alla tõmmanud, siis pane nad kõik mugavuse mõttes ühte peakausta, aga koos iga keele omaenda kaustaga, näiteks asub minu eesti keelefail kaustas W7-RTM-x86-et-ee\et-ee ja failinimeks on tal lp.cab. Tavaliselt ongi MUI keelefailide nimeks lp.cab, aga võib ka mingi muu nimetus olla, olenevalt sellest et kustkohast Sa ta alla laed ja nende laienditeks võivad olla MUI keelefailide puhul kas *.exe või *.cab ning LIP puhul *.mlc. Kui Sa paned mitu lp.cab faili ühte kausta, siis Sa ei tea, et milline neist tuleb installeerimise käigus välja valida.


Uuendatud 28.08.09 - Nüüd saab MUI keelepakette laadida alla ka otse Microsoft'i ametlikust allikast ja kes soovib seda teha, siis toon siin ära ka mõnede MUI keelepakettide allalaadimise ametlikud lingid:

Ametlikud 32-bit (x86) Windows 7 RTM MUI Language Packs otseallalaadimislingid:

* Eesti MUI keelepakett: windows6.1-kb972813-x86-et-ee_3a99769fac5d6a11e6616297f842a9074c045699.exe

* Soome MUI keelepakett: windows6.1-kb972813-x86-fi-fi_dd1973cc63ab7dea0e5d660af06869a8beefe36a.exe

* Vene MUI keelefail: Russian: windows6.1-kb972813-x86-ru-ru_f4df4bcb8d3194323f17a086a17f46dd0c9c492a.exe


Ametlikud 64-bit (x64) Windows 7 RTM MUI Language Packs otseallalaadimislingid:

* Eesti MUI keelepakett: windows6.1-kb972813-x64-et-ee_3c0479d7049109bcb42fd9ec59d1c65449704687.exe

* Soome MUI keelepakett: windows6.1-kb972813-x64-fi-fi_4378f72d1233b00e2bdfc680a13f62ae11ab0fcb.exe

* Vene MUI keelefail: windows6.1-kb972813-x64-ru-ru_f0acfc688d609ee45d43cc60c6412a3071a665bd.exe

Kui Sa oled vajalikud Windows 7 MUI keelepaketid alla laadinud, siis käivita .exe fail, et ekstraktida lp.cab fail ja seejärel installeeri oma uus keel, allpool tuleb sellest ka juttu...

Lae alla ja installeeri ainult need keelefailid, mida Sa hakkad kasutama ja mis on Sulle tõesti vajalikud, sest iga uue keelepaketi installeerimine hõivab vaba kettaruumi ning nad vähendavad ka süsteemi jõudlust...OLULINE! Kui ilmub välja Windows 7 SP1 ja kui Sa ta installeerid, siis tuleb Sul laadida alla ka Windows 7 SP1 MUI keelepakett - info teisel veebilehel: seal.Vistalizator programmi allalaadimine:

a) Siitsamast võib alla tõmmata ta Windows 7 jaoks ja antud programm on küll veel Beta versioonina (Vistalizator_beta.exe), aga töötab väga hästi - siit.
Hiljem käi aeg-ajalt seal kodulehes ja vaata, et kas ei ole ilmunud välja tema lõplikku versiooni!


Täiendus: Nüüd on saadaval ka antud programmi lõppversioon ja Sa võid ta alla tõmmata ka minu "panipaigast" - sealt.


Antud programm töötab ainult Windows 7 RTM versioonidega (st Win 7 lõppväljalasetega); kellel on installeeritud Win 7 RC finaalversioon, neil ei maksa seda proovida, aga kes tahab katsetada, see siis tehku seda...


b) Programmi enda kodulehest - http://www.froggie.sk/download.html

- Windows Vista jaoks võib sealt alla tirida nii Vistalizator v2.10 kui ka Vistalizator v2.30 beta versiooni;
- Windows 7 RTM jaoks, aga ainult Vistalizator v2.30 beta versiooni.

Sealtsamast võib ka vajalikud Vista keelefailid alla tarida, aga vasemal küljepaani linkide kaudu Windows 7 keelepaketid; tuleb vaadata, et ikka õige pakett saaks alla tiritud (32-bit või 64-bit Win 7 RTM jaoks).Programmi kasutamine ja keelte installeerimine:

Tee enne igaks juhuks ka System Restore taastamispunkt - info seal.

Toon siin näiteks Windows 7 RTM Home Premium versiooni - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Win 7 Home Premium


Kui Sa avad nüüd Control Panel'i (Start > Control Panel), siis näed Sa tema aknas, et sealt puudub kategoorialingi "Clock, Language, and Region" all selline link nagu Change display language. See link on aga olemas Windows 7 Ultimate versioonis ja tema kaudu saabki installeerida ning vahetada ekraani keeli:


Link puudub...


Seda allalaetud Vistalizator_beta.exe programmi ei ole vaja installeerida vaid tee tema failil 2x klõps ja avatakse järgmine aken:

Avaaken


Nagu selles avaaknas on näha, siis on süsteemi baaskeeleks (süsteemi keeleks) inglise keel ja ka jooksvaks keeleks on inglise keel ning ühtegi muud keelt ei ole veel installeeritud.
Nüüd, et installeerida mingit uut keelt, tuleb klikkida nupule Add Languages ja avatakse järgmine aken, kus otsi ülesse oma keelefail, mida Sa soovid momendil installeerida ning kliki nupule Open.
Antud näites installime siis eesti keele ja kui Sa laed ta alla minu kodulehest, siis asub ta kaustas W7-RTM-x86-et-ee\et-ee ning tema laiendiks on .cab. Tavaliselt ongi keelefailide laienditeks CAB, aga võib ka muu laiend olla, näiteks .exe või .mlc ja neid kõiki failiformaate suudab käsitseda ka Vistalizator programm - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Leia vajalik keelefail


Seejärel ilmub järgmine aken, kus klõpsa nupule Install language:

Klõpsa nupule Install languageMärkus: Kui Sa vaatad nüüd seda ülemist aken, siis näed Sa seal ühte "Mode" nimelist veergu, millelle päisele klõpsates saab muuta keelefailide installeerimise režiime (Express või Internal):

a) Internal installeerimise režiim:

* See on eksperimentaalne vahend ja MUI keelte installeerimine tema puhul ei pea alati õnnestuma, aga LIP keeled installitakse ilma probleemideta.
* Internal installeerimine kasutab Windows Vista omaenda keelteinstalleerijat (pärast tema mõningaid "muutmisi").
* Need keeled integreeritakse täielikult Windows Vistasse ja neid uuendatakse süsteemi enda või siis Service Pack installeerija poolt.
*
Internal installeerimisrežiimiga saab MUI keelt ainult üks kord installeerida ja kui Sa tahad installida mitut MUI keelepaketti, siis lae need enne alla ja pane kõik nad ühte kausta (failidena). Seejärel lae nad kõik programmi ja muuda enne installimise algust installeerimisrežiim Internal režiimiks.
LIP keelte jaoks sellist piirangut ei ole.
* Internal installeerimine võtab rohkem aega.
* See režiim on vaikimisi režiimiks LIP keelte jaoks siis kui nende MUI baaskeel oli installitud Internal režiimis ja juhul kui ta on momendil jooksvaks ekraani keeleks.


b) Express installeerimise režiim:

* See režiim installeerib uue keele kiiresti ja "jõhkral" moel ning tema puhul ei uuendata kõiki Windows'i katalooge. Seepärast ei tunta Vista poolt neid uusi keeli ära ja neid ka ei uuendata Vista poolt.
* See režiim on vaikimisi kehtestatud MUI keelte jaoks ja ka LIP keelte jaoks juhul kui nende MUI baaskeel ei olnud installeeritud Internal reziimis ja kui ta ei ole momendil jooksvaks kuvakeeleks.
* Turvaline režiim: Installi käigus ei kirjutata faile üle...

Üldiselt ei ole neid reziime vaja muuta juhul kui Sa neist aru ei saa ja küll programm nad ise välja valib...
Algab keele installeerimine - pilt.


Kui eesti keele installeerimine lõppes edukalt, siis ilmub aken, kus küsitakse seda et kas Sa soovid panna eesti keele kohe ekraani keeleks ja juhul kui Sa seda tahad, siis kliki nupule Yes (keeli võib ka hiljem vahetada) - pilt.


Järgmises aknas kliki nupule OK ja seejärel programmi enda aknas kõige alumisele nupule Update languages. Sest Express reziimis installeeritavad keeled vajavad tavaliselt ka uuendamist (vähemalt Windows Vista puhul) - minul ei läinud Win 7-s seda veel vaja, aga tulevikus on ta ikkagi vajalik...

Lõpuks kliki nupule Yes, sulge programm ja tee kompuutri ümberlaadimine - pilt.


Juhul kui Sa lasid eesti keele panna kohe ekraani keeleks, siis on tulemused sellised - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Tulemus


Eesti keeles on...Ekraani (kuva) keelte muutmine/vahetamine:

Kui Sa avad nüüd Control Panel'i (Start > Control Panel), siis näed Sa tema aknas, et sinna on küll kategoorialingi "Kell, keel ja piirkond" (Clock, Language, and Region) alla ilmunud "Kuva muumine" (Change display language) link, aga tema kaudu ei saa Sa oma eelnevalt installeeritud keeli muuta:

Kasutu link

Vaid Sul tuleb seda teha sellesama Vistalizator programmi kaudu, käivita ta ja ilmuvas aknas näed Sa järgmist pilti:

Paigalda uue kuvakeel


Üleval punase raami sees on näha, et originaalkeeleks (süsteemi keeleks on inglise keel), jooksvaks ekraani keeleks on aga eesti keel (selle lubasin ma panna juba installeerimise lõppedes) ja pakutavaks uueks keeleks on ka inglise keel ("New language"), sest muid keeli ei ole veel installitud.
Sedasama infot näeb ka all "Installed languages" oblastis ja nagu näha on süsteemis ainult kaks MUI keelt (inglise ja eesti).


NB! Süsteemi keelt ei saa desinstalleerida!


Kui Sa tahad nüüd oma keelt muuta, siis märgista ta ja klõpsa nupule Change language - antud juhul märgistame inglise keele ja sellega saame me oma inglise keele tagasi panna.

Seejärel kliki nupule OK ja järgmises aknas Yes ning tee kompuutri restart - pilt.Nupu "Help" kaudu uute keelefailide allalaadimine:

Ava Vistalizator programm ja kliki nupule Help ning ilmub järgmine aken:

Help aken


Selles aknas on igasugune abiinfo ja vajalikud lingid mitmeks otstarbeks. Kui Sa tahad siitkaudu mingit uut keelefaili alla laadida, siis kliki ülaääres sobivale nupule, antud näites klikin ma 32-bit Seven MUIs nupule, mis tähendab seda et ma hakkan alla laadima mingit MUI keelefaili justnimelt 32-bit Windows 7 jaoks.

Uues aknas vali siis soovitud keel ja kliki tema lingile - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Vali sobiv keel


Seejäre viiakse Sind (...lennukiga) RAPIDSHARE saiti, kus kliki nupule Free user, oota kusagil minuti ringis ja seejärel klõpsa nupule Download ning lae oma keelefail alla.

Lae alla


Kui oled vajaliku keelefaili alla laadinud, siis installeeri ta täpselt samamoodi nagu eelpool sellest juttu oli ja alltulev pilt näitab, et Windows 7 Home Premium süsteemi on lisatud ka vene keel, mis on määratud jooksvaks ekraani keeleks - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Ekraanikeeleks on vene keel


Current language (Käesolev keel) on vene keel:

Ekraanil on vene keel


Sellesama Vistalizator programmi kaudu võid oma installeerituid keeli hiljem ka deinstalleerida (kustutada) ja seda ikka kõvaketta ruumi vabastamiseks. Ava Vistalizator programm, märgista "Installed languages" sektsioonis vajalik keel ja kliki nupule Remove language.
Kustutada saad Sa ainult neid keeli, mis ei ole antud momendil pandud Sinu ekraani keeleks ja elimineerida ei saa ka süsteemi enda keelt, antud juhul siis inglise keelt (English). Üldiselt on siin Vistalizator programmis nende nuppudega lihtne tegutseda, sest kui Sa märgistad seal mingi programmi, siis saab tema puhul kasutada ainult neid nuppe, mis on ligipääsetavad (tumedamat värvi). Näitesk kui Sa vaatad ülemist akent, siis on seal momendil märgistatud eesti keel (Estonian) ja temale saame rakendada järgmisi käske: a) Teda eemaldada (nupp "Remove language"), b) Panna ta uueks kuvakeeleks (nupp "Change language"), c) Uuendada teda (nupp "Updates languages") - praegu ei ole seda nuppu tema jaoks vaja.
Aga nuppe "Add languages" ja "Help" võib igal ajal kasutada...
HOIATUSEKS VÕI LIHTSALT TEADMISEKS! Pärast ülaltoodud meetodi kasutamist keelepakettide installeerimiseks võib juhtuda, et Sinu Windows 7 "kuulutatakse" mittelegaalseks kuigi ta võib Sul olla tegelikult täiesti aus ja legaalne.
Juhul kui Sul oli see uus piraatlusvastane värskendus WATU (Windows Activation Technologies/värskendus KB971033) juba eelnevalt oma süsteemi Windows Update kaudu installeeritud, siis võib nende keelepakettide installimine ebaõnnestuda—ilmub "non-genuine" veateade kui Sa hakkad MUI keelepakette installeerima Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium või Professional versioonidesse.

Et seda non-genuine probleemi lahendada ja et viia oma Windows 7 jälle genuine staatusesse, tee ühte neist:

1. Tee oma Windowsi ümberinstalleerimine.
2. Uninstalli või eemalda MUI keelepaketid Vistalizator programmi abil, seejärel tee kompuutri restart ja valideeri/aktiveeri oma Windows uuesti.
3. Uuenda (upgrade) oma olemasolev legaalne Windows 7 tema kõrgema Windows 7 Ultimate väljalaskeni - pead raha välja pritsima (kui Sul seda mony ei ole, siis küsi minult).
4. Õpi natuke inglise keelt ja kui vaja siis pöördu Bill Gates'i poole, küll tema õpetab (alternatiivina võid temalt ka raha küsida, et osta Windows 7 Ultimate versiooni).

või alternatiivina:

1. Juhul kui Sul olid oma keelepaketid juba ilusti installeeritud, siis ära lae alla ja ära installeeri seda KB971033 värskendust (juhis).
2. Või kui ta oli Sul juba alla laetud ja installeeritud, siis desinstalleeri/uninstalli ta (juhis).
3. Mittelegaalse Windowsi olemasolul pead eelnevalt tema aktiveerimisaega pikendama või siis selle aktiveerimismehhanismi välja lülitama (juhis) ja seejärel installeerima keelepaketid nii nagu siin üleval sellest juttu ka oli.
4. Nii legaalse kui ka mittelegaalse Windowsi puhul ei tohi sel juhul laadida alla seda KB971033 värskendust ja ka 2011. a. väljailmuvat Window 7 Service Pack 1 (SP1) värskenduste paketti - info või kui Sa oled ta juba installinud, siis võid proovida meetodeid, millest on juttu sealsamas SP1 Beta väljalaske tutvustamise veebilehes - seal.


Loe lisaks ka täiendavast piraatlusvastasest kaitsest - "Windows Activation Technologies" värskendusest (siit) ja Windows 7 aktiveerimise (WPA) täielikust väljalülitamisest (peatamisest) või siis tema aktiveerimisaja pikendamisest (siit).


NB! Kui ilmub välja Windows 7 SP1 ja kui Sa ta installeerid, siis tuleb Sul laadida alla ka Windows 7 SP1 MUI keelepakett - info teisel veebilehel: seal.
Lõpetuseks toon ka ära mõned araabiakeelsed ekraanipildid, nimelt installeerisin proovimiseks ka selle keele. Üsna huvitav pilt avanes ja kui ma hakkasin araabiakeelses süsteemis sorima ning askeldama, siis lõpptulemuseks oli see et ma pidin tegema System Restore—see araabia keel ja ekraanipilt on ikka üsna segane värk, pealegi on kõik käsud ja aknad hoopis teises järjestus (vastupidises) ning proovi siis nendest sotti saada. Päris huvitav oli aga failide avamine, otsimine, salvestamine, nende nimede muutmine jne - võib üsna ruttu omadega sassi minna...

Selline näeb välja tõõlaud pärast araabia keele paigaldamist - ikoonid on viidud paremasse serva ja ka tegumiriba on ümber pööratud... (araablased kirjutavad paremalt vasakule...) - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Araabia keelega desktop


Järgmine on aga Control Panel (Juhtimispaneeli) aken - jälle kõik tagurpidi - pilt.


Ja viimaseks Start menüü - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Start menüü


Kes hakkab taoliste keeltega katsetama, siis hoiatan, et tee enne seda System Restore point. Kui seejärel ei suudeta araabiakeelses süsteemis enam tegutseda ja Windows'is endas süsteemi taastamist käivitada või kui ei saada enam süsteemist väljagi (kõik aknad ja käsud on tagurpidi ning araabia keeles), siis tee järgmist:

* Tee kompuutri arvutiploki kaudu restart juhul kui seal on vastav nupp olemas;
* Või lülita siis arvuti üleüldse välja ja käivita ta uuesti;
* Kohe alglaadimise alguses vajuta kiiresti mitu korda klahvi F8 ja vali ilmuvast Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) menüüst Repair Your Computer parameeter;

Märkus: Kellel on dualboot või multiboot süsteem, neil tuleb enne lasta end laadida Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraani, seal valida vastav buutimiskirje ja alles siis vajutada klahvi F8.

* Seejärel vali System Recovery Options aknast System Restore jne... (info).

Ülesse


< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008