Võrgutöö ja koduvõrgu loomine

Seitse...Võrgutöö ja koduvõrgu loomine (XP, Vista, Win 7, Win 8 / Win 8.1 ja Win 10)

 

I. osa

 

 

 

 

Eelsõna ja ühine Interneti kasutamine:


See juhis siin on üsna pikk ja seda saab lugeda tervelt üheksal eraldi veebilehel (I. osa, II. osa, III. osa jne). Iga veebilehe juhise lõpus on siis link, mis viib Sind juhise järgmisse ossa. Seega kannatust, see vaev tasub ennast ära!

Kodu- või väikefirma kompuutervõrgu loomine ei ole enam mingi probleem ja traadita ehk traadivaba (juhtmevaba) või kaablitega arvutivõrgu ülesseadmine ei nõua nüüd mingit konfigureerimist ning tänu seda kaasaegsele riistvarale - kui Sa oled oma koduvõrgu ülesse seadnud, siis võid otsekohe hakata sellega tööle. Koduvõrgus peab olema vähemalt kaks kompuutrit, näiteks üks lauakompuuter ja üks sülearvuti või siis näiteks kaks sülearvutit.
Kui Sa kasutad ainult sülearvutit, ka siis tuleks siit üht-teist läbi lugeda, sest sellega ühendad Sa end traadita võrkudesse ja siin kerkivad ülesse näiteks turvalisuse probleemid...

Edaspidi räägimegi lihtsa kodu- või siis väikefirma arvutivõrgu (nn Workgroup-baasiga võrkude) loomisest kus iga kompuuter omab omaenda kasutajakontode ja ühiskasutatavate kaustadega andmebaasi, draivereid ning printereid - see on nn "peer-to-peer" võrk (partnervõrk, kus võrgus asuvad kompuutrid on samaaegselt nii kliendid kui ka serverid ja mis jagavad oma ressursse/faile ka teiste võrgus olevate laua- ja sülearvutitega).

Märkus: Suuremad võrgud ehitatakse ümber serveri, mille kaudu juhitakse siis kõiki ülejäänuid kompuutreid ja nende kasutajakontosid - kompuutritele jagatakse õigusi, kehtestatakse keeldusid ja piiranguid jne... Peale selle asub serveris ka tsentraliseeritud andmebaas, mida saavad siis kasutada ka kõik ülejäänud kompuutrid vastavalt neile kehtestatud juurdepääsu õigustele.

Peale ühiskasutatavate ressursside saab koduvõrgus kasutada ka ühist Internetiühendust:

- Ruuteri (router) abil, kus kõik võrgus olevad kompuutrid on ühendatud Internetti ruuteri kaudu. Antud ühendus on kaasaegne ja turvalisem ning seda tulekski kasutada siis kui Sul on alaline Internetiühendus (kiire kaabel või DSL ühendus).
- Internet Connection Sharing (ICS), see on alternatiivne kehvem meetod ja siin omab Internetiühendust ainult üks kompuuter ja kõik ülejäänud arvutid kasutavad siis Internetiühendust antud kompuutri kaudu. Seda ühendust võib siis kasutada kui Sa kasutad dial-up ühendust (sissehelistamisühendust).Mida uut on Windows 7's ja hilisemates Windowsites (võrreldes Vistaga)?


1) HomeGroup - see uus vahend teeb olemasolevate kompuutrite vahel ressursside jagamise väga lihtsaks. Kui Sa ühendad end koduvõrku, siis pakub Windows Sulle automaatset Homegroup'iga ühinemist ja kui Sa nõus oled, siis saavad kõikidele Sinu dokumentidele, muusikafailidele, piltidele jne, milledele Sa lubad juurdepääsu, ligi ka kõik ülejäänud võrgus asuvad arvutid, mis kasutavad Windowsit.

Et kõik Sinu koduvõrgus asuvad kompuutrid saaksid kasutada seda HomeGroup vahendit, siis peab neisse olema installeeritud Windows 7 (või Windows 8/8.1). Ressursside (dokumentide, piltide, muusika, video ja printeri) ühine kasutamine ja üksteisega jagamine HomeGraup vahendi abil on ainult siis teostatav kui kõik kompuutrid kasutavad neid Windowsi operatsioonisüsteeme. Kui Sinu mingi kompuuter, näiteks sülearvuti, jooksutab Windows XP'd ja lauaarvuti Windows 7't, siis ei ole mõtet seda HomeGroup'i sisse lülitada - teeb "asja" ainult segasemaks. Kui Sinu kompuutrid kasutavad erinevaid Windowse, siis tuleb ressursside ühiseks jagamiseks kasutada Windowsi vanu juba äraproovitud meetodeid, millest tuleb ka edaspidi juttu. Kui Sul ei ole koduvõrku, siis ära üldse seda HomeGroup vahendit torgi - hoiad süsteemi ressursse tsipa kokku.

!!! Windows 10 operatsioonisüsteemist (alates tema versioonist 1803) kaotati see HomeGroup vahend ära, sest see ei ole enam vajalik. Kuigi see vahend eemaldati, saab printereid ja faile ikkagi jagada, kasutades selleks Windows 10-sse integreeritud funktsioone.


2) WiFi Protected Setup (WPS) - lubab lihtsalt ja turvaliselt konfigureerida traadita ehk traadivaba võrguseadmeid (ruuterid, printerid, kaamerad, mängukonsoolid jne, jne).

3) Mobiilfirmade teenuste tugi - Sa võid ilma mingi tarkvara installeerimiseta ühendada ennast vastava adapteri abiga mobiilfirma mingi teenusega, näiteks 3G või 4G (kaugemas tulevikus ka 5G).

4) On veel ka muid täiustusi, näiteks turvalisuse , TCP/IP protokolli (sh ka IPv4 ja IPv6 ) jms osas.
'Network and Sharing Center' akna avamine:


"Network and Sharing Center" akna kaudu saad Sa konfigureerida võrgu jaoks vajaminevat tarkvara ja riistvara, vaadata võrguressursse, lubada ühiskasutatavaid ressursse oma kompuutris ja diagnoosida võrguprobleeme.

Sa võid ta avada mitmel moel ja paljudel juhtudel pead Sa selleks omama administraatori õigusi:

1) Kliki ekraani paremal allääres teadeteväljal Network ikoonile ja seejärel kliki Open Network and Sharing Center lingile:

Network ikoon


Kliki vajalikule lingile...


Märkus: Windows 10 operatsioonisüsteemis on selle tegumiriba paremas osas teadeteväljal asuva võrguikooni nimeks "Internet acess" ja kui Sa teed sellel ikoonil paremkliki, siis pääsed ligi kahele valikule:

* "Troubleshoot problems" - väga vajalik käsk igasuguste internetiühenduse probleemide lahendamiseks;

* "Open Network & Internet settings" - sellega avatakse "Settings" äpi "Network & Internet" kategooria (leht), kus saad ülevaate kõikidest oma võrguühendustest - pilt.


2) Kliki nupule Start ja hakka Search otsingukasti tippima sõna network seni kuni ülesse otsingutulemustesse ilmub Network and Sharing Center link; kliki antud lingile.
3) Kliki nupule Start, siis Control Panel, seejärel Network and Internet ja lõpuks Network and Sharing
Center
.
4) Kui Sul on avatud Network kaust, siis kliki üleval tööriistaribal Network and Sharing Center nupule.


All ongi avatud Network and Sharing Center aken:

Võrgukeskus


Sellest 'Network and Sharing Center' aknast ja tema funktsioonidest tuleb veel edaspidi juttu...

ÜlesseMida tähendavad 'Home Network', 'Work Network' ja 'Public Network' võrguprofiilid?


Wndows liigitab võrgud nende asukohtade (network location) järgi, st jagab nad kategooriatesse ehk võrgu tüüpidesse ja seejärel rakendab igale võrgukategooriale ka vastavad turva- ja muud seadistused. Seega kujutab Windowsi 'network location' endast ühte võrguprofiili, mis sisaldab võrgu ja ühiskasutatavate ressursside seadistuste kollektsiooni, mida rakendatakse sellele võrgule, millega Sa ühenduses oled.
Need võrgu profiilid/kategooriad on eriti vajalikud neile kasutajatele, kes liiguvad tihti ringi ja lülitavad enda kompuutri paljudesse erinevatesse võrkudesse. Sa võid näiteks oma läpakat kasutada nii tööl sealses võrgus kui ka kodus omaenda võrgus ja puhkepäevadel näiteks oma ämma juures sealses võrgus. Seega lülitad Sa oma kompuutri iga kord uude võrku - iga kord, kui Sa ühendad oma kompuutri uue võrguga, omistab Windows talle vastava võrguprofiili (kategooria). Sa saad sel teel lülitada ennast kiiresti uude võrku nii et Sa ei pea enam mingit vaeva nägema ja kõik Sinu turva- ja muud võrguseadistused on juba paika pandud - Sul tuleb valida ainult vastav võrgu profiil (võrgu kategooria, 'network location').

Võrgutüübid nende asukohtade järgi


Näiteks kui Sa installeerid Windows 7 operatsioonisüsteemi ja juhul kui tema installeerimise käigus suudetakse tuvastada seda et Sul on momendil Internetiühendus olemas, siis palutakse Sul installimise käigus valida ka üks ülalloetletust võrgu tüüpidest (vaata eelmist pilti) ja need tähendavad:

1) Home network - vali see võrgu tüüp siis kui Sa kasutad omaenda kodust ja turvalist võrku. Selle valiku puhul lülitatakse sisse ka see eelpoolmainitud uus HomeGroup vahend, et saaks kasutada ühiseid võrguressursse. Kui Sul ikka võrku ei ole, siis ära teda vali, sest muidu kaotad Sa Internetiühenduse - vali "Public network".

Märkus: Windows 7's võib ainult Home Network võrgu tüüp kasutada seda HomeGroup vahendit. Vistas olid aga Home ja Work võrgu tüübid praktiliselt täiesti identsed.

2) Work network - vali see võrgu tüüp siis kui Sa oled ühendatud usaldusväärsesse võrku, näiteks oma firma võrku. Sel juhul lülitatakse sisse 'network discovery' (võrguavastaja) vahend, mis lubab Sul antud võrgus näha teisi kompuutreid ja teistel arvutitel näha ka Sinu kompuutrit.

3) Public network - sellist võrgu tüüpi kasuta avalikes kohtades (traadita hotspot'id, kohvikud, hotellid, lennujaamad, raaamatukogud jms kohad). Antud juhul toimub Internetiga tavaliselt otseühendus ja 'Network discovery' vahend on siin välja lülitatud. Sa võid selle võrgu tüübi valida ka siis kui Sa ei oma kodust võrku ja üldse on see võrgukategooria kõige turvalisem.Märkus: Seega, kui Sul on Internetiühendus olemas ja Windows 7 Setup suudab installeerimise käigus Sinu võrgukaardi või modemi tuvastada, siis ilmuvad seoses võrguga tegelikult 3 alltoodud akent. Esimeses aknas vali kas kõige ülemine "Home network" (kui Sul on kodus arvutivõrk) või siis kõige alumine "Public network" (vali see kõige alumine juhul kui Sa ei oska määratleda ja pealegi on see palju turvalisem variant); Sa võid hiljem igal ajal oma võrgu tüüpi muuta - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Märkus: Kui Sul ikka võrku ei ole, siis ära teda vali, sest muidu kaotad Sa Internetiühenduse - vali "Public network".


Vali midagi...


NB! Juhul kui Sul see eelmine aken ei ilmu, siis kuvatakse ta hiljem Sinu töölauale siis kui Sa oled suutnud oma Internetiühenduse taastada.

Olenevalt sellest, et millise parameetri Sa eelmises aknas valisid, ilmub ka vastavalt järgmine aken, kus Sa ei pea midagi tegema:


Seadistab...


Võib ka ilmuda veel üks võrgu konfigureerimise aken, kus võid enda koduse võrgu jaoks parooli luua, kui Sa ei soovi mingeid paroole luua (neid võib ka hiljem teha), siis klõpsa nupule Skip:

Vajuta Skip


Kui Sul ei olnud Internetiühendust või kui Sinu arvuti modemit/võrgukaarti ei suudeta tuvastada, siis need kolm eelmist akent ei ilmu...!!!
Kui Sa kasutad sülearvutit ja juhul kui Sa oled ühendatud mitmesse võrku (võrgu tüüpi), siis kasutab Windows kolme võrgu turvaseadistuste gruppi: privaatse võrgu (Home või Work network), avaliku võrgu (Public network) ja domeenipõhise (domain) võrgu jaoks.
Windows Firewall (tulemüür) kasutab sel puhul kolme profiili: Home või Work (Private) network, Public network ja Domain network, kus igaüks neist on seotud vastava võrgu tüübiga.
Nüüd juhul kui Sa oled ühendatud Public võrku ja kui Windows Firewall on Sul sisse lülitatud, siis hakkavad mõned programmid ning teenused (services) küsima Sult luba võrku pääsemiseks. Siin vaatagi hoolega seda et milliste programmide ja teenustega tegu on, sest kui Sa lubad neil tulemüüri kaudu võrguga ühendust võtta, siis on nad avatud kogu avaliku võrgu jaoks.

Network and Sharing Center aknas näed Sa "View your active networks" sektsioonis oma jooksvat võrgu tüüpi ja antud näite kohaselt on selleks "Public network" (vaata alumist pilti).


Et oma käesolevat võrgu tüüpi muuta, kliki ekraani paremal allääres teadete väljal Network ikoonile ja seejärel kliki Open Network and Sharing Center lingile. Nüüd kliki Network and Sharing Center aknas "View your active networks" sektsioonis oma jooksvat võrgu tüüpi tähistavale lingile ja vali avatavas dialoogiaknas vajalik võrgu tüüp - pilt.


Vali (muuda) oma võrgu tüüpi ja nagu Sa alltulevalt pildilt näed, siis pead Sa "Home network" ja "Work network" valimisel omama administraatori õigusi - nende linkide juures tähistavad seda nõuet ka vastavad UAC ikoonid:

Vaheta oma võrgutüüpi

ÜlesseVõrgutöö seadmed (koduvõrgu jaoks vajalik riistvara):


Et seada ülesse koduvõrku peavad Sul peale kahe-kolme kompuutri (k.a. sülearvutid) olema ka vastavad võrgutöö seadmed, mis tuleb ka konfigureerida. Koduvõrkude loomiseks kasutatakse erinevaid võrgutehnoloogiate tüüpe ja saadaval on väga palju erinevaid võrguseadmeid nii et nende ostmine on üsnagi keeruline. Enne kui Sa hakkad mingit riistvara ostma, otsusta ära see et millist tüüpi võrgutehnoloogiat Sa kasutama hakkad (info siinsamas allpool).

Router (ruuter), Switch (lüliti ehk kommutaator), modem, modem & ruuter ühes seadmes ja võrgu muu riistvara: Kõige lihtsamaks võrgukonfiguratsiooniks on see kui Sinu kompuuter on ainult modemi kaudu Internetiga (Sinu ISP-ga) ühendatud. See ei ole koduvõrk: Siin ei saa WiFi seadmetega (näiteks tahvelarvutid, sülearvutid, mobiiltelefonid jms traadita seadmed) Internetiühendust luua:

Koduvõrku ei ole veel loodudMärkus: Modem ja ruuter on kaks erinevat seadet.

Modem. Kui Sul ei ole koduvõrku ja Sa kasutad ühteainsat kompuutrit, kas sel juhul on see ruuter üleüldse vajalik? Esmapilgul vaadates, see ei ole vajalik, sest Sa saad ka ainult modemit kasutades Internetis surfata. Sinu lauakompuuter on otse modemiga ühendatud ja tema kaudu ka Sinu ISP ning Internetiga (vaata ülaltoodud pilti). Ühenduse vaatevinklist pole siin midagi valet. Sinu internetiühendus töötab hästi, Sa võid surfata, mängida mänge, vaadata onlain filme jne. Kuid turvalisuse vaatevinklist on selline ühendus väga halb. Sinu kaabelmodem pole turvaseade, ta on ainult andmete edastamise seade.

Ruuter aga jagab Sinu Internetiühendust teiste seadmetega (Sinu koduvõrgus asuvate seadmetega). Tänapäeva tüüpiliseks ruuteriks on traadita ruuter, mis loob Wi-Fi võrgu, et sinna saaks ühendada ka teisi seadmeid. Ta omab tavaliselt ka mitut Ethernet porti, mis lubab tema külge ühendada ka kaabliga seadmeid. Ruuter ühendab end Internetiga modemi kaudu ja ruuter ise saab Internetis ühe avaliku IP aadressi. Internetis olevad serverid kommunikeeruvad Sinu ruuteriga ja ruuter edastab need andmed Sinu koduvõrgus asuvatele seadmetele. Kuid ainult oma ruuteriga Sa ei saa tegelikult Internetiühendust, ta peab modemiga Ethernet kaabli abil ühendatud olema.
Ruuterid ei ole ainult kompuutrite vahel andmete "liigutamiseks" vaid nad omavad lisaks ka sisseehitatud tulemüüri (riistvaralist tulemüüri). Isegi juhul kui Sa ei oma teisi seadmeid, mida võrku ühendada, kui Sul ei ole sülearvutit, tahvelarvutit, Chromecast'i, mängukonsooli jne, tuleks Sul ikkagi osta endale ka ruuter ja kasutada ka teda ühenduse loomiseks (vaata järgmist pilti).

*** Ruuter ja modem ühes seadmes: Kaasajal pakutakse üha rohkem selliseid seadmeid, kus modem & ruuter asuvad ühesainsas seadmes. Selline seade omab sellist elektroonikat ja tarkvara, mis luba kasutada mõlemat funktsiooni - modemi ja ruuteri funktsiooni.

Modem on konkreetselt seotud just Sinu internetiühenduse teenusepakkujaga (ISP), aga ruuter on seotud Sinu koduvõrguga. Ära rendi modemit oma ISP'lt vaid osta see kohe välja - väga suur rahaline võit...!
Nagu eelpool sai juba õeldud, siis juhul kui Sa kasutad lisaks ka ruuterit (router), siis ilmnevad kohe suured eelised. Arvestades ruuterite suhtelise odavusega ja seda et kõik kaasaegsed ruuterid sisaldavad lisaks ka sisseehitatud tulemüüri ning muid kasulikke funktsioone, siis on alati mõtekas lisaks modemile kasutada ka ruuterit. Tegelikult on kõik tänapäeva koduruuterid kolme võrgukomponendi kombinatsioon: ruuter ise + tulemüür + switch [kui osta, siis osta juba traadita ruuter ('Wireless router')].

Traadita ruuter


Isegi kui Sa ei kavatse mingit koduvõrku lähitulevikus luua, on ikkagi mõtekas osta ka traadita ruuter ('Wireless router') ja panna ta oma modemi ja lauakompuutri vahele. Sel juhul saad peale vajaliku tulemüüri juurdelisamise luua igal ajal ka pisikese lihtsa koduvõrgu või siis kasutada kodus Internetis surhvamiseks ka oma sülearvutit või tahvelarvutit. (Lisaks sellele ruuteri tulemüürile peab Sul olema sisse lülitatud ka Windowsi enda või siis mingi kolmandate firmade tulemüür.)

Kaasajal pakutakse üha rohkem selliseid seadmeid, kus modem & ruuter asuvad ühesainsas seadmes. Sellist kombineeritud Ruuter/Modem (näiteks XXX Residential Wireless Gateway nimega) seadet pakutakse Sulle ka Interneti teenusepakkuja (ISP) poolt. Selline Ruuter/Modem seade ühendab Sinu kompuutri Internetiga, loob Wi-Fi võrgu (traadita võrgu) ja lubab Sul oma internetiühendust jagada mitme Sinu koduvõrgus asuva seadme ja/või kompuutriga. Sa EI VAJA enam seda modemit, pluss selle juurde kuuluvat toitejuhet ja võrgukaablit.Ruuter täidab järgmisi funktsioone:

- IP ühine kasutamine ('IP sharing' funktsioon): Sinu Interneti-teenuse pakkuja (ISP) annab Sulle ainult ühe IP aadressi. Kui Sa omad lauaarvutit, sülearvutit, tahvelarvutit jne, siis jääb ühest IP aadressist väheseks. Aga kui Sa omad ka ruuterit, siis saad tema kaudu kasutada kõiki oma seadmeid, et Internetti pääseda—ruuter juhib kõiki neid ühendusi (kasutades seda ühteainsat IP aadressi).
- Tulemüür (firewall): Kaasaegsed ruuterid sisaldavad ka sisseehitatud füüsilist tulemüüri. Isegi kui Sa kasutad ainult lauaarvutit ja kui Sa mingit võrku ei loo, siis on ikkagi kasulik osta ka see ruuter - juba sellesama täiendava tulemüüri pärast. (Vaatamata ruuteri tulemüürile tuleb ka Windowsi enda või siis kolmandate firmade tulemüür sisse lülitada - mõlemad peavad töötama!)
- Network Address Translation (NAT): See on seotud 'IP sharing' funktsiooniga ja ta edastab infopaketid õigetele võrguseadmetele.
- Dynamic Host Configuration (DHCP): Selle funktsiooni abil tehakse uute võrguseadmete koduvõrku lisamisel nende konfigureerimine automaatselt ilma et Sa peaksid seda ise käsitsi tegema. Näiteks kui Sa lisad oma võrku mingi uue kompuutri, siis konfigureeritakse ta automaatselt.
- Switch (lüliti/jaotur ehk kommutaator): Lisaks eeltoodule võib ruuter tegutseda ka kui switch. Võrgu lüliti/kommutaator on väike riistvara, mis juhib võrku lülitatud kompuutrite omavahelist kommunikatsiooni, näiteks tema abil saad Sa oma lauakompuutrilt kopeerida mingi filmi otse oma sülearvutile... Enamus ruutereid omavad 4 Ethernet porti, mis lubavad Sul temaga füüsiliselt ühendada kuni neli seadet ja mis saavad sel teel üksteisega suhelda otse sellesama 'switch' funktsiooni abil. Juhul kui Sa vajad aga rohkem kui nelja ühendust ja kui Sa kasutad traadiga / kaabliga (Ethernet) koduvõrku, siis osta juurde üks vastva arvu portidega lüliti (switch) - WiFi ruuteri ja ainult WiFi koduvõrgu (traadita võrgu) puhul ei ole seda vaja teha.

Switch on tegelikult täiustatud ja kaasaegsem hub: Varem kasutati nende lülitite (switch) asemel hoopis kehvemaid hub (ka jaotur) seadmeid, sest nad olid lülititest palju odavamad. Tegelikult on hub & switch üks- ja seesama seade, nad on sama välimusega, sisaldavad samasuguseid porte ning ka nende otstarve on sama. Kuid 'Hub' on palju lihtsam võrguseade, mille abil saab küll võrgus asuvaid seadmeid omavahel ühendada, aga ta on "loll" võrguseade, mis ei kontrolli ega halda infoliiklust, mis läbi tema läheb (vastupidiselt lülititele, mis oskavad andmepakettidega suhela ja neid siis õigele võrguseadmele kiirelt edasi suunata). Tänapäeval on müügis ainult need "targad" switch'id (lülitid/jaoturid/kommutaatorid).
Switch ei ole ruuteri asendaja, Sa pead suurema võrgu olemasolul kasutama nii ruuterit kui ka lülitit - ruuter on modemi ja switch'i vahelüli. Lülita osa või siis kõik oma seadmed ruuterist lahti ja lülita nad seejärel switch'i külge ning ühenda siis switch omakorda ruuteri külge:

Natuke suurem koduvõrk
Nüüd siis võrgutöö seadmetest üksikasjalikum ülevaade:


1) Modem - see on Sul kõigi eelduste kohaselt juba olemas ja ta on riistvaraseade (signaalide moduleerija-demoduleerija), mis moduleerib kodeeritud digitaalsest infost analoogsignaalid, et seda infot saaks seejärel üle sidekanalite edastada ning samas demoduleerib sellised saabunud analoogsignaalid, et dekodeerida vastuvõetud informatsiooni - ühesõnaga ta genereerib signaale, mida on lihtne edasi saata ja dekodeerib saabunud sõnumid.

Modemeid liigitatakse tavaliselt selle järgi, et kui palju andmeid nad on suutelised antud ajahetkes edastama ja seda mõõdetakse ühes sekundis edastatavate bittide hulgaga (bit/s või bps). Tänapäeval kasutatakse põhiliselt lairiba ehk digitaalmodemeid, mis on siis kaabel- ja ADSL (DSL - Digital Subscriber Line) modemid, kus kaabelmodemid ühendatakse TV-kaabli (koaksiaal- või siis märksa parema fiiberoptilise kaabli) külge ja DSL modemid ühendatakse telefonikaabli külge.


Märkus: Vanematel standardsetel analoogmodemitel, mida kasutatakse sissehelistamise (dial-up) võrgutöös, on andmete edastamise maksimaalseks kiiruseks ainult 56 000 bitti sekundis (56 Kbps).Kaabelmodem Kaablemodem, kus kõige parempoolsema pistikuga ühendatakse TV-kaabel, mille teine ots läheb harukarpi, mis jagab TV-kaabli kaheks haruks: üks läheb televiisorisse ja teine siiasamasse kaabelmodemisse. Paremalt teisest USB pordist läheb kaabel Sinu kompuutri USB porti või siis alternatiivina võid paremalt kolmandast Etherneti pordist viia kaabli oma arvuti Ethernet porti (võrgupessa).
Kui Sa lood koduvõrgu, siis saad sellesama Ethernet pordi kaudu ühendada omavahel modemi ja ruuteri (kohtvõrgu jaoturi); ruuteris ühendad võrgukaabli Internetiporti (ehk WAN - 'Wide area network' ehk 'Link' ehk 'Out' porti).DSL modem DSL modemist viid kõige vasakpoolsemast DSL pordist kaabli telefoniliini vastavasse pistikusse ja parempoolsema Ethernet pordist viid võrgukaabli oma arvuti võrguporti või siis koduvõrgu olemasolul ruuteri Interneti (või WAN või Link või Out) porti.Ühenduspesa Siia adapterisse ühendadki DSL modemist tuleva kaabli ja kusjuures iga telefoni külge tuleb lisada ka vastav filter (seade).


On olemas nii väliseid kui ka seesmisi modemeid, mis on juba integreeritud Sinu sülearvutisse; on ka modemeid, kuhu on lisatud ruuteri funktsioon ja omakorda on ruutereid, kuhu on ka modem juba sisse ehitatud.

Peale selle pakutakse ka väliseid lairiba USB modemeid, mille võid torgata oma laua- või sülearvuti USB porti (pessa) ja pidada tema abil suvalisest kohast Internetiühendust:

Väline USB modemJa kõige lõpuks on olemas ka traadita modemid (wireless modem) ja nende puhul ei ole traadiga / kaabliga ühendust vaja ning Sa saad oma koduvõrgus sellist modemit kasutada korraga kõikide kompuutrite jaoks (neil peab olema traadita võrgukaart, mis on kaasaegsetessse sülearvutitessse juba sisse ehitatud).


2) Võrgukaart (võrguadapter ehk NIC) - iga kompuuter, mis tahab võrgus teiste kompuutritega "suhelda", peab omama mingit võrgukaarti, need võrgukaardid võivad olla nii sisemised kui ka välimised. Seesmised võrgukaardid võivad olla installeeritud otse kompuutri emaplaadile või siis emaplaadil olevasse PCI slotti (pessa) lauakompuutrite puhul ja mini-PCI slotti sülearvutite olemasolul.

All on kaks pilti raadioühenduse (WiFi ehk wireless - traadita/juhtmevaba), Etherneti (traadiga ehk juhtmega/kaabliga võrgud, kus kasutatakse Etherneti kaablit) ja HPNA (telefoniliini) võrguadapteritest, kus on olemas mitu võrguühenduse võimalust:

VõrguadapteridLauakompuutri PCI slotti torgatav Ethernet võrgukaart (10/100/1000Mbps):

Lauakompuutri PCI adapter


Sülearvutite ja Notebook arvutite puhul kasutatakse selleks PCMCIA või PC Card võrguadaptereid, mis installitakse PC Card slotti (pessa):

PCMCIA võrgukaartVäliseid võrguadaptereid saab tavaliselt ühendada kas USB porti või siis sülearvutite PC Card slotti (või tema USB porti):

USB võrguadapter ...................... Wi-Fi traadita võrgukaartVäliste traadivaba (juhtmevaba) võrguadapterite ehk WiFi adapterite ostmisel jälgi seda et nad sobikisid ka Windows 7-ga ning installeeri ta nii nagu poest kaasaantud juhis õpetab. Tavaliselt tuleb nende puhul alguses kasutada poest kaasaantud CD plaati, et sealt installeerida vajalikud "jubinad" ja kui see on tehtud, tuleb seejärel (mitte varem!) ühendada see väline wifi adapter oma arvutiga. Windows XP puhul käib see mõnikord isegi kahes etapis: algul kasutad cd plaati, seejärel ühendad adapteri USB porti või PC Card slotti ja siis järgid ilmuva riistvara installeerimise nõustaja juhiseid.
Kõik kaasaegsed sülearvutid ja ka osa lauaarvuteid juba omavad sisseintegreeritud WiFi (juhtmevabu) võrguadaptereid ning seega ei ole neid vaja osta, aga muretseda võib ta sel juhul kui Sinu sülearvutis ta puudub või kui Sa tahad ühendada oma lauaarvuti ilma juhtmeta kodu või kontorivõrku.


Traadiga (juhtmetega) võrkude puhul kasutavad enamik võrgukaarte Ethernet standardit ja traadita/traadivaba (juhtmevaba) võrkude puhul kasutavad adapterid (võrgukaardid) 802 11 (WiFi) standardi erinevaid versioone.


3) Keskne ehk tsentraalne ühenduspunkt - switch (varem ka "lollim" hub), ruuter või pääsupunkt. Kui Sul on kaablitega võrk ehk siis Ethernet võrk, siis kasuta kaasaegset switch (lüliti ehk kommutaator) võrguseadet, et ühendada kõik oma kompuutrid ja muud võrguseadmed traadiga / kaabliga võrku. Uuematel ruuteritel (router) on selline funktsioon juba sisse ehitatud ja seega piisab ainult ruuteri olemasolust (suurema koduvõrgu loomisel pead lisaks sellele aga ka switch võrguseadme hankima).

Kui aga kasutad traadita, st ilma juhtmeteta võrku, siis peab Sul olema pääsupunkt (wireless access point / WAP). Uuematel ruuteritel on see funktsioon juba olemas ja ka siin piisab ainult traadita ruuteri olemasolust (suurema koduvõrgu loomisel pead lisaks sellele ka traadita pääsupunkti hankima).

Hub (jaotur) seadme puhul peab silmas pidama seda et tal on ka rohkem spetsiifilisemaid definitsioone ja see sõltub juba Ethernet võrgu ühenduspunktide tüüpidest ja need on. Hub ise on üsna lai mõiste ja siia alla kuuluvad mitmed võrguseadmed ning näiteks isegi USB jaoturid ehk laiendused: 4) Võrgukaablid - Traadiga võrkude (Ethernet võrkude) puhul kasuta kas 8 juhtmega 5 või 5e kategooria või siis 6 kategooria võrgukaablit, mille mõlemas otsas peab olema RJ-45 tüüpi ühenduspistik:

RJ-45 võrgukaabli otsikud...............................RJ-45 võrgukaabli pistikupesa (female)


5 kategooria Ethernet kaablit kasutatakse Fast Ethernet (Kiire Ethernet) puhul ja kiiruseks on tema puhul kuni 100 Mbps, aga Cat 5e ja Cat 6 kaableid kasutatakse Gigabit Ethernet puhul, kus kiiruseks on kuni 1 Gbps. Kui Sul on vaja mitut eraldi kaablit, siis osta ainult ühe kategooriaga võrgukaablid, näiteks ainult Cat 6 võrgukaablid:

Cat 5 võrgukaabel Cat 5 võrgukaabel..... Cat 5e võrgukaabel Cat 5e võrgukaabel ...Cat 6 võrgukaabel Cat 6 kaabel
Märkus: Uuema põlvkonna RJ45 võrgukaablid omavad pistikutel ka kummist ümbrist/kaitset (nn "saabast" ehk "sokki") ja need kummist kaitsed on lihtsalt nende RJ45 pistikute vastupidavuse tõstmiseks. Eriti hea on see siis kui Sa paigaldad antud kaableid "ümber nurkade" või tõmbad neid läbi torude. Oma funktsioonide poolest EI ERINE nad nendest vanematest ilma "saabasteta" RJ45 kaablitest:

Uuema põlvkonna RJ45 võrgukaablid omavad pistikutel ka kummist ümbrist/kaitset (nn "saabast" ehk "sokki")
Traadita võrgu puhul ei vajata mingeid kaableid.


Veel lisaks: Peale selle peaks veel teadma ka 'crossover' (Etherneti rist- või pööratud kaabel) nimelist kaablit, mida võib kasutada siis kui Sa tahad luua hästi lihtsa võrgu nii et Sa ei pea ostma ühtegi lisaseadet (ruuter, switch, access point jne). Sellist otseühenduse "võrku" kasutatakse siis kui Sa tahad kahe kompuutri (näiteks sülearvuti ja lauaarvuti) vahel vahetada oma faile või siis mängida mingeid mänge, aga sellise mooduse kasutamine oli rohkem siis vajalik kui tegemist oli Windowsi varasemate versioonidega (Win XP ja tema eellased). Nüüd on märksa lihtsam kasutada näiteks oma mälupulka, et viia failid ühest kompuutrist teise ja pealegi tekitab see ristkaabli abil loodud otseühendus probleeme nii et asi ei ole enam seda väärt...

Seda crossover kaablit peab mõnikord kasutama ka kahe ühesuguse võrguseadme (näiteks tavalise ja traadita ruuteri või switch'i) omavahel ühendamiseks kuigi paljude tänapäeva võrguseadmete ja kallimate võrgukaartide puhul võib kasutada ka tavalist Ethernet võrgukaablit (otsekaablit) - võrguseade või komuuter suudab nad ise "risti keerata". Alloleval pildil ongi see crossover kaabel, mis on üsna sarnane tavalise Ethernet võrgukaabliga:

Ristkaabel


Lõpetuseks tahaks mainida seda et mida tuleks nende võrguseadmete ostmisel jälgida:

- Katsu osta kõik oma võrguseadmed, mis on valmistatud ühe firma poolt, siis ei teki ühildumisprobleeme ja võrku on ka lihtsam ning turvalisem ülesse seada. Näiteks saab praegu meie poodidest TRENDnet traadita ehk WiFi ruutereid (TRENDnet TEW-651BR wireless router), TRENDnet traadita USB adaptereid ehk võrgukaarte (150Mbps Mini Wireless N USB Adapter), TRENDnet traadita pääsupunkte (wireless access point) jne.

- Kuna kasulikum ja mugavam on seada ülesse traadita- või segavõrku, siis on mõtekas osta traadita (traadivaba) ruuter, tal on palju nimesid, näiteks: traadita residential gateway või wireless/broadband gateway või wireless router või traadita marsruuter või lairibaruuter või tugijaam.
S
elline seade lubab omavahel ühendada nii Wi-Fi adapteritega kui ka Ethernet adapteritega varustatud kompuutreid, st teda võib korraga kasutada nii traadiga / kaabliga kui ka traadita võrkude puhul. Osad neist omavad ka sisseehitatud modemit.

- Võrguseadmete ostmisel jälgi, et kõik ostetavad seadmed toetaksid Wi-Fi Protected Setup (WPS) funktsiooni (sellest tuleb edaspidi veel juttu), pakendil peaks see kirjas olema ja kaasaegsed seadmed peaks seda ka toetama.
Wi-Fi Protected Setup (WPS)
lubab lihtsalt ja turvaliselt konfigureerida traadita ehk traadivaba võrguseadmeid ( ruuterid, printerid, kaamerad, mängukonsoolid jne, jne) ning temaga on seotud nn WPS nupp (WPS button).
WPS button
võib olla nii füüsiline (seadme peal/küljes) kui ka elektrooniline (nõustajas või kasutajaliideses—simuleeritud elektroonile nupp) ja all on mõned sellised füüsilised WPS nupud ka ära toodud:

WPS nupp - 1 ................. WPS nupp - 2


WPS nupp - 3


WPS - 4


- Et nad ühilduksid ka Windows 7'ga; üldiselt need seadmed, millede puhul on ära näidatud, et nad sobivad Windows Vistaga, peaksid ühilduma ka Windows 7'ga, aga tuleb ikka üle küsida...

- Näiteks, et traadita ruuter (ka kaabliga) omaks järgmisi vahendeid: Firewall protection (sisseehitatud tulemüüri), Network Address Translation (NAT) ja Dynamic Host Confguration Protocol (DHCP) väga vajalikke funtsioone. Peale selle veel ka MAC aadresside filtreerimise, URL filtreerimise, IP aadresside filtreerimise, Wi-Fi Multimedia (WMM) tuge, staatilist IP režiimi ja UPnP Internet Gateway Device tuge.

Et tema ühendamistüübiks oleks: Wireless, wired.

Andmete edastamisprotokolliks: Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n.

Krüptimise algoritmiks: 128-bit WEP, 64-bit WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK.

- Et traadita/traadivaba USB või PCMCIA (või PC Card) võrguadapter toetaks WPS funktsiooni ja et tema krüptimise algoritmiks oleks: 128-bit WEP, 64-bit WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK.

Märkus: Nendest traadita võrgu väga olulistest krüptimise algoritmidest loe siit.

ÜlesseMilliseid võrke (võrgu tüüpe) kasutatakse?


1) Ethernet (juhtmega / kaabliga võrgud, kus kasutatakse Etherneti kaablit) - selliseid võrke hakati kasutama juba üle 30 aasta tagasi ja originaalne Ethernet võrk (10Base-T) edastab andmeid maksimaalse kiirusega 10 megabits sekundis. Fast Ethernet standard (100Base-T) võib andmeid aga edastada kiirusega 100 megabits sekundis ja teda kasutatakse enamikes kodu- ja väikefirmade kontorites. Uuemaks Ethernet standardiks on Gigabit Ethernet, mis lubab edastada andmeid kiirusega 1 gigabit (1 000 megabits) sekundis.

Võrgu võid ülesse ehitada mitmel viisil:

- Kodus ja väikefirma kontoris, kus ei ole võrgujuhtmeid laiali veetud, tuleb kompuutrid ja muud võrguseadmed ühendada otse switch'i (kohtvõrgu jaoturi/kommutaatori) külge.

- Kodus ja väikefirma kontoris, kus on võrgujuhtmed mõõda seinu laiali veetud, tuleb võrguadapter (võrgukaart) ühendada vastavasse seinapistikusse ja installerida jaotur (seinale pandava paneeli kujul) sinna kohta, kust saab kõikidele võrguseadmetele lihtsalt ligi, st et seadmed oleksid jaoturist enam-vähem ühe kaugusel.

Tavalises traadiga (kaablitega) võrgus tuleb kõik kompuutrid omavahel ühendada kas ühe või mitme ruuteri (router) ja lüliti/jaoturi kaudu. Internetiga (st oma ISP-ga) ühendamiseks kasuta ruuterit (või residential gateway'i), mis on siis peajaotur ja enamikesse taolistesse seadmetesse on kokku kombineeritud nii ruuter kui ka switch.
Sellist tüüpi seadme puhul ühenda oma väline DSL või kaabelmodem ruuteri Internetipessa (mida kutsutakse 'Wide area network' või 'WAN' või "Link" või "Out" pordiks) ja seejärel ühenda iga kompuuter või muu seade lokaalse võrgu ('Local area network' või 'LAN') portidesse (pistikupesadesse):

Ruuter


Märkus: Sinna WAN porti võid vajaduse korral lülitada ka lisajaoturi.


Ethernet kodu- või väikefirma võrk:

Ethernet koduvõrkEtherneti võrgud on odavad ja kiired, aga kõik seadmed tuleb ühendada Etherneti kaablitega, mis või olla tülikas ning mõnel juhul ka keeruline (kui kompuutrid asuvad eraldi ruumides)2) Wireless (raadioside võrgutehnoloogia - traadita ehk juhtmeta võrgud) - sellised võrgud kasutavad oma tööks raadiolaineid ja nad ilmusid viimastel aastatel ning nad on väga populaarsed. Need ühendused on olemas paljudes hotellides, raamatukogudes, õppeasutustes, bussides, lennukites, lennujaamades, kohvikutes, rongides jms sellistes kohtades.

Traadita lokaalne võrk (WLAN) loodi esialgselt sülearvutite tarbeks, aga nüüd on ta väga populaarne ka lauakompuutrite omanike seas, sest väikekontorites ja kodudes ei ole alati praktiline neid võrgujuhtmeid laiali vedada ning mõnikord on see ka füüsiliselt võimatu.
Kõige levinumad traadita võrgud kasutavad ühte IEEE 802.11 (ehk Wi-Fi) standardi variantidest: 802.11b, 802.11g, 802.11a ja 802.11n (uus standard). Momendil on kõige populaarsemateks 802.11g standardile baseeruvad traadita võrgud, mis lubavad andmeid edastada kiirusega 54 megabits sekundis (varasem 802.11b standard lubas edastada andmeid kiirusega 11 megabits sekundis). Uuemaks ja kiiremaks Wi-Fi standardiks saab aga lähitulevikus olema 802.11n.

Suurem osa 802.11g riistvara seadmeid töötavad väga hästi ka vanemates 802.11b võrkudes ja arvatavasti hakkavad ka enamik 802.11n riistvara seadmeid ühilduma nii 802 11g kui ka 802 11b seadmetega.

Märkus: Juhtmeta võrk on sageli aeglasem, kui teised võrgutehnoloogiad ja need ülaltoodud kiirused kehtivad ainult siis kui on ideaalsed tingimused... Peab ka seda teadma, et Sinu võrgus kasutatakse andmete edastamise kiiruseks kõige madalama traadita standardi kiirust. Näiteks kui Sul on 802.11n ruuter ja Sa kasutad 802.11b võrguadaperit, siis trafficu edastamise kiiruseks on see kiirus, mida kasutab Sinu võrguadapter. Seega osta endale ühesuguse Wi-Fi standardiga võrguseadmed, st et neil oleks üks- ja seesama standard (näiteks kõige uuem 802.11n standard).

On olemas ka selline vähem kasutatav Wi-Fi standard nagu 802.11a, mille maksimaalseks kiiruseks on 54 Gbps ja ta ei ühildu 802.11b, 802.11g ja 802.11n riistvara seadmetega.

Traadita võrkudes kasutatakse Internetiga ühendamiseks tavaliselt pääsupunkti ('wireless access point'), mis ongi traadita võrkude tsentraalseks ühendukohaks ja ta töötab nagu kohtvõrgu jaoturgi, st temaga võivad ühenduses olla mitu traadita võrguseadet (nt sülearvutid):

Traadita juurdepääsupunkt


Pääsupunkti võib asendada ka kallima ja parema traadita marsruuteriga ning alumisel pildil ongi ära toodud traadita võrk, kus pääsupunkti asendab traadita marsruuter (wireless router):

Traadita võrk


Mille poolest need traadita pääsupunkt ja traadita ruuter ikkagi erinevad? Need mõlemad võrguseadmed kindlustavad kompuutritele pääsu Internetti, aga siin see sarnasus suures osas ka lõpeb.


Traadita ruuter (WiFi ruuter) sarnaneb serverile, sest ta täidab osaliselt serveri funktsioone. Ruuter võtab võrgu erinevatest kohtadest saabunud andmed ja käsud vastu ning suunab need seejärel kindlaksmääratud sihtkohtadesse - ta organiseerib reaalajas kommunikatsiooni. Ruuter võib töötada ka DHCP serverina ja omistada igale kompuutrile dünaamilise IP aadressi iga kord kui nad käivitatakse. Ta ühendab ka Sinu võrgus asuvad kompuutrid Internetti; ta omab IP aadressi, mida suudavad teised Internetis asuvad kompuutrid näha ja ta annab igale koduvõrgus asuvale kompuutrile, mis on temaga ühenduses, erinevad privaatsed IP aadressid. Sellega tõstetakse Sinu koduvõrgu turvalisust, sest Internetis asuvad kasutajad ei tea, et Sinu urkas on ka teisi kompuutreid - nad näevad ainult ruuterit (nende arvates ühteainsat kompuutrit).

Traadita pääsupunkt (Wireless Access Point ehk lihtsalt Access Point / AP) ei oma kõiki selliseid funktsioone, mis on ruuteril. Tema otseseks ülessandeks on Sinu võrgus asuvatele kompuutritele kindlustada traadita juurdepääs Internetti. Ta on tavaliselt ühenduses ruuteriga ja ta vahetab andmeid võrgus asuvate traadita seadmete (kompuutrid, printer jne) ning traadiga (st kaablitega ühendatud) võrguseadmete vahel. Lühidalt, ta lubab luua ühenduse (kommunikatsiooni) traadita seadmete ja traadiga / kaabliga võrgu vahel. WAP (Wireless Access Point) kasutab edastatavate andmete krüptimiseks (krüpteerimiseks) tavaliselt WEP või WAP krüptimist. Tema puhul muutub Internetiühendus aeglasemaks sel ajal kui mitu kompuutrit üritavad korraga Internetti pääseda.


! Kaasaegsetes WiFi ruuterites on see modem, ruuter ja pääsupunkt juba sisseehitatult olemas. Seega, üldjuhul Sa enam ei vaja seda eraldi modemit ega ka traadita marsruuterit / pääsupunkti; piisab ainult ühest WiFi ruuterist. Teise pääsupunkti või siis wireless extender'i (repeater'i) lisamisega võid Sa oma WiFi võrku aga vajadusel laiendada.


Uuendatud, 2018: Alates kusagil aastast 2019 hakatakse tasapisi juurutama ka uuemat, märksa kiiremat 5G traadita ühenduse standardit, mis asendab praeguse 4G LTE+ standardi (nii nagu 4G LTE+ vahetas omal ajal välja selle 3G standardi). Kuid see 5G pole ainult Sinu nutitelefoni, tahvelarvuti ja muude seadmete jaoks vaid ta on mõeldud ka koduse internetiühenduse jaoks. Kodukasutaja võib oma fiiberoptilise kaabli või valguskaabli asemel kasutada alternatiivina 5G traadita ühendust. See võimaldab lõhkuda kohalike TV kaabelkompaniide monopoli ja pakkuda kasutajatele suuremaid valikuvõimalusi. Näiteks Verizon on USA esimene kompanii, mis hakkab kodust internetti üle 5G pakkuma - seda kodust internetiteenust kutsutakse "5G Home". Klient saab uue 5G Home modemi, mis ühendatakse Verizon'i serveritega. Seejärel saad selle modemi oma ruuteri ja muude seadmetega ühendada, et nad saaksid internetile juurdepääsu.

4G omab maksimaalset teoreetilist kiirust 100 Mbps (megabits per second), aga 5G omab seejuures 10 Gbps (gigabits per second) maksimaalset kiirust. Teisisõnu, 5G on teoreetiliselt sada korda kiirem kui seda 4G standard. (Sa võid mingi seriaali sekunditega alla laadida.) 5G lubab ka latentsust (latency) ehk viiteaega vähendada, mille maksimaalseks viiteajaks saab olema umbes 1 ms (1 millisekund), samal ajal kui 4G LTE puhul on see 20 ms. Latentsus ehk viiteaeg on see reageerimisaeg kui Sa klikid lingile või alustad video voogesitust, saates taotluse üles võrku ja selle võrgu reageerimine sellele ning veebsaidi kuvamine või video esitamise alustamine.

Ka Eestis on juba 5G standardiga alustatud, aga millal ta täielikult käiku läheb ja millal ta ka koduse kasutaja jaoks kättesaadavaks saab, ei ole veel teada. Eesti on ses osas teistest suurematest tegijatest juba maha jäänud. Praeguste nutitelefonidega seda 5G-d kasutada ei saa, sest nad nõuavad spetsiaalset antennide komplekti. Esimesed 5G võimelised nutitelefonid tulevad müüki alates 2020. aastast.


teade
Sellest uuest 5G standardist on rohkem juttu seal.3) Kodune telefoniliin (HomePNA ehk HPNA standard, kus kasutatakse Sinu kodus olemasolevaid telefonijuhtmeid) - Selliste võrkude kiiruseks on umbes 10 megabits sekundis, aga tema HomePNA 3 standard töötab kuni 128 megabits sekundis kiirusega.
HomePNA võrkude jaoks ei ole vaja keskset ühenduspunkti (st jaotureid või lüliteid ehk ruuterit või switch'i) vaid kõik HPNA arvutid (st nende võrguadapterid) ühendatakse seintel asuvate telefonijuhtme pistikutega.4) Elektriliinid - See tehnoloogia kasutab võrgukommunikatsiooniks Sinu kodus olevaid elektrijuhtmeid ja nende pistikuid... Ka siin ei jaoks ei ole vaja keskset ühenduspunkti (st jaotureid või lüliteid ehk ruuterit või switch'i) vaid kõik arvutid (st nende võrguadapterid) ühendatakse seintel asuvate elektripistikutega.

Miinuseks on siin see et elektrivõrke mõjutavad igasugused häired ja liinimüra.Hübriidvõrgud:

Neid kodu- ja väikefirma võrke võib luua üsna paljudes kombinatsioonides (st mitmesuguste konfiguratsioonidega) ning selleks võib kasutada väga suures valikus ja erinevaid võrkude jaoks loodud riistvara seadmeid.
Loomulikult on enimkasutatavateks ethernet (juhtmetega) ja wireless (traadita ehk juhtmeta) võrgud ja paljudes kodudes ning väikefirmades on praktiline kasutada üheaegselt mitut tüüpi võrke, õigemini hübriidvõrke, kus erinevad võrgusegmendid on vastavate võrguseadmete (switch, router, residential gateway või wireless access point) abiga omavahel ühendatud. Näiteks sülearvutite ja lauakompuutrite olemasolul võiks korraga kasutada nii Ethernet kui ka traadita võrku - sel juhul võib kasutada ruuterit (router), et neid erinevaid võrke saaks omavahel ühendada.

Alumistel piltidel on mitmest kompuutrist koosnevad tsipa suuremad koduvõrgud, kus kasutatakse nii traadita kui ka traadiga (kaablitega) võrgusegmente, mis on omavahel ruuterite abil ühendatud üheks kduvõrguks. Aga lihtne koduvõrk võib koosneda ka ainult ühest lauakompuutrist ja sülearvutist (pluss võib olla veel mõni muu võrku ühendatud seade, näiteks printer jne):


Traadiga ja traadita võrgusegmendidÜlemisel pildil kasutatakse kahte ruuterit, kusjuures parempoolne on traadita ruuter ('wireless router'), mis asendab siin pääsupunkti ('wireless access point').
Alumisel pildil saadakse hakkama ka üheainsa ruuteriga, mi on odavam ja märksa mõnusam lahendus:


Traadiga ja traadita võrgusegmendid - 2


ÜlesseInternetiühenduse tüübid ehk kuidas me Internetti pääseme:

Internetiühenduse tüübid klassifitseeritakse kahte suuremasse gruppi ja need on:

1) Dialup access (Internetti sissehelistamine)

2) Broadband access (Broadband ühendus - lairibaühendus)


Dialup (Dial-up):

Dialup ühenduse (analoogühenduse) puhul kasutatakse kodust telefoniliini ja modemit ning selline Internetiühenduse tüüp on aeglane (2400 bps kuni 56 Kbps) ning nüüdseks üsna vähe kasutatav. Peale tema aeglase ühendamiskiiruse, esineb tal tihti ka üheduse katkestusi ja ka hinna osas ei oma ta enam suuri eeliseid (võrreldes lairibaühendusega) - ühesõnaga ta on ajast- ja arust...


Broadband access (Broadband ühendus - lairibaühendus):

Broadband ühendus lubab Interneti püsiühendust ja suurte andmehulkade kiiret edasitoimetamist ning teda klassifitseeritakse omakorda järgmistesse peagruppidesse:

Ülesse

 

Edasi võrgutöö II. ossa >

 < Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Tõnis Laanpõld, nov. 2008