Traadita (juhtmevaba) võrgu ülesseadmine

Seitse...Windows 7 võrgutöö ja koduvõrgu loomine - III. osa

 

Traadita (juhtmevaba) võrgu ülesseadmine

 

(Käib XP, Vista, Windows 7, Win 8/8.1 ja windows 10 kohta.)

 

 

 


Traadita (juhtmevaba - wireless - WiFi) võrgu ülesseadmine:


Traadita/juhtmevaba võrk ('Wireless network') on võrk, mis kasutab kompuutrite ja muude võrguseadmte omavaheliseks kommunikatsiooniks raadiolaineid ning mõnikord kutsutakse sellist võrku ka WiFi võrguks (või WLAN). Selline võrk on praegu kodudes kõige enimkasutatav, teda on lihtne ülesse seada ja tema puhul ei lähe kaableid vaja või kui, siis märksa vähem.

Et seada ülesse traadita (juhtmevaba) võrku, peab Sul olema kaks põhikomponenti:

- traadita ruuter (wireless router)
- traadita kliendid (laua- ja sülearvutid, mis on varustatud wireless adapteritega ehk traadita võrgukaartidega ning muud võrguseadmed, mis omavad traadita või Bluetooth võrgutuge, näiteks wireless printer või wireless mängukonsool).

Juhul kui Sinu lauakompuuter ei oma traadita võrgukaarti vaid tavalist Ethernet võrgukaarti, siis võid ta traadita ruuteriga ühendada tavalise Ethernet kaabli abil (torkad kaabli ühe otsa arvutibloki Ethernet võrguporti ja teise otsa traadita ruuteri tagapaneelil asuvasse ühte LAN porti).

Ükskõik kumba modemit Sa kasutad, kas kaabelmodemit või siis DSL modemit, et saada nende abil Internetiühendust, töötavad nad mõlemad ka traadita võrkudega.
Sa oled kindlasti kuulnud ka nn wireless hotspot (WiFi hotspot) terminist, mis täheb seda et mingi asukoht on varustatud vastava traadita seadmega, mille abil nii Sina kui ka kõik teised pääsevad oma sülearvutiga antud võrgule ligi. Sa võid Eesti WiFi leviala uurida näiteks:

siit ....

siit,


wi-fi vabavõrke (FREE HotSpots) maailmas:

siit ...

siit ...

ning igasuguseid wifi hotspotte siit.


Märkus: Võrguseadmetest (modemid, ruuterid, pääsupunktid, jaoturid, kaablid jne) saab ülevaate sealt.

Võrgu tüüpidest saad ülevaate sealt ...

..........ja................. sealt.Kõige lihtsama wi-fi võrgu näide:

1) Sul on kaks kompuutrit (näiteks laua- ja sülearvuti), mõlemad neist on varustatud traadita (Wi-Fi) adapteriga ehk traadita võrgukaardiga.

2) Sa oled seadnud ülesse ühe kaasaegse traadita ruuteri (wireless router), mis omab ka seda sisseehitatud pääsupunkti.

3) Nüüd, kui Sinu üks kompuuter saadab mingeid andmeid välja, siis kodeeritakse need väljasaadetud binaarsed andmed raadiolaineteks ja seejärel saadetakse traadita ruuteri kaudu edasi.

4) Vastuvõtja kompuuter dekodeerib need saabunud signaalid tagasi binaarseteks andmeteks.

Lihtne Wi-Fi koduvõrk


Märkus: Ülemisel pildil on lisaks ära toodud ka printer ja antud juhul peab printer (või mingi muu võrguseade) omama ka wifi tuge.Võrk, kus on puuduva wireless adapteri ja puuduva võrgutoe asemel kasutatud ka Ethernet võrgukaableid:

Kõik kaasaegsed sülearvutid ja mini-sülearvutid (Notebook) ning osa lauakompuutreid on juba varustatud sisseehitatud Wi-FI adapteritega. Juhul kui Sul on vanemat tüüpi sülearvuti või kui Sinu lauakompuutril ei ole wifi võrguadapterit, siis tuleb Sul need osta. Aga Sa võid osta ka ainult ühe traadita võrguadapteri ja lülitada selle oma sülearvuti külge, aga lauakompuutri võid traadita ruuteri külge ühendada tavalise Ethernet kaabli abil - tuleb odavam.

Kompuuter, mille Sa ühendad wireless ruuteri külge Ethernet kaabli abil, peab omama tavalist Ethernet võrgukaarti ehk adapterit; kaasaegsed kompuutrid juba omavad seda. Sel juhul näeb Sinu koduvõrk välja umbes selline, kus on vaja ka mõned jupid Ethernet võrgukaablit:

Traadita ruuter ja hübriidkoduvõrkSegavõrk ehk hübriidvõrk:

Juhul kui Sul on juba traadiga (kaablitega) võrk olemas ja Sa tahad seda laiendada, siis võid sinna olemasolevale tavalisele kaabliga ruuterile (Ethernet router) lisada veel ka...

... pääsupunktii (Wireless access point):

HübriidvõrkTäpselt samamoodi võid Sa pääsupunkti lisada ka oma olemasolevasse traadita võrku ja traadita ruuterile (wireless router), et laiendada juhtmevaba võrguga kaetud ala, näiteks lisada sinna mingid kõrvalruumid või hoovi/aia.

Tänapäeval ei ole traadita võrk kaugeltki enam nii ebaturvaline nagu see tema algaastatel oli. Windows 7 ja kõrgem sisaldab traadita võrgutöö iga seadme konfigureerimiseks ning turvaseadistuste määramiseks vastavaid nõustajaid (wizards) ning see teeb juhtmevaba võrgu ülesseseadmise üsna lihtsaks. Need nõustajad toetavad ka nn Wi-Fi Protected Setup (WPS) tehnoloogiat (varasema Windows Connect Now täiendatud tehnoloogia), mis hõlbustab veelgi rohkem traadita võrgu ülesse seadmist.

Etteotsa!!! Traadita võrkude (wireless networks) turvamõisted ja ohud — OLULINE, tuleb teada! | Sinu Wi-Fi võrku võib sisse tungida ehk seda traadita võrku võib lõhkuda mitme meetodiga. | Mõned WiFi võrgu häkkimise instrumendid. | Kontrolli seda et kas Sinu kodust WiFi võrku ei ole häkitud.

Traditsiooniliste traadiga (Ethernet kaablitega) võrkude puhul on füüsiline turvalisus tagatud, sest kui keegi võõras lülitaks oma kompuutri Sinu kaablitega võrgu külge, siis oleks Sul see ka kohe teada. Kuid traadita võrgus (WiFi võrgus) võib igaüks, kes on Sinu pääsupunkti (näiteks WiFi ruuteri) leviala ulatuses, haakida end Sinu võrgu külge ja teha mida aga heaks arvab. See avatud pääsupunktide (Access Points) ülesotsimine on muutunud nagu mingiks rahvuspordiks, osa teeb seda puht huvi pärast, teiste puhul võib see aga ohtlikuks osutuda. Kuna turvalisus on traadita võrkude puhul väga tähtsaks elemendiks, siis toon siin ära ka oluliste mõistete tähendused.

"WPA" tähendab lahtiseletatult "Wi-Fi Protected Access" ("Wi-Fi Kaitstud Juurdepääsu"). Kui Sa kasutad oma koduse Wi-Fi jaoks parooli, siis arvatavasti kaitseb ta Sinu kodust võrku kasutades selleks uuemat WPA2-te, mis on Wi-Fi Protected Access (WPA) standardi teine versioon. Varem kasutati ka vanemaid standardeid, näiteks WPA (samuti tuntud kui WPA1) ja WEP, aga need ei ole enam ammugi turvalised.

Et teha oma traadita võrku turvaliseks, pead Sa kõik oma traadita võrguseadmed ja pääsupunktid (või traadita ruuterid) konfigureerima sõltuvalt Sinu olemasolevatest seadmetest ühe või mitme alltoodud parameetri abil:

 

Tehnilisest vaatevinklist vaadatuna on WPA2 ja WPA3 riistvara sertifikaadid, mida nende seadmete tootjad peavad taotlema. Sellise seadme tootja peab enne oma riistvara turustamist täitma kõik vajalikud turvalisuse nõuded ja alles seejärel võib ta oma seadmeid müüa kui "Wi-Fi CERTIFIED™ WPA2™" või siis "Wi-Fi CERTIFIED™ WPA3™". Praegu ei ole neid WPA3 toega WiFi ruutereid veel palju müügis ja need on ka suhteliselt kallimad, näiteks NETGEAR - AX1800 Dual Band WiFi 6 Router - $149.99 ja Synology Wireless Tri-Band Mesh Router - $139.99. Isegi kui Sa said selle WPA3 toega ruuteri, vajad Sa nende uute funktsioonide täielikuks ärakasutamiseks ka WPA3 ühilduvaid kliendiseadmeid - sülearvutit, telefoni ja kõike muud, mis on ühendatud WiFi-ga. Hea uudis on see, et sama ruuter võtab vastu korraga nii WPA2 kui ka WPA3 ühendusi. Isegi kui WPA3 on juba laialt levinud, on oodata pikka üleminekuperioodi, kus mõned seadmed ühenduvad ruuteriga WPA2-ga ja teised WPA3-ga. Samuti hakatakse välja laskma 802.11ax standardit, mis asendab selle 802.11ac standardi; see tõstab andmeedastuskiirust kohe mitu korda. Kui Sa hakkad uut ruuterit ostma, siis osta juba see 802.11ax (WPA3) toega WiFi ruuter.

Sa pead ühte- ja sama eelpool toodud krüptimisparameetrit kasutama kõikide oma võrguseadmete jaoks—pääsupunktide, ruuterite, võrguadapterite (võrgukaardid) jne jaoks—seega vali neist kõige parem turvaskeem, mis toetab kõiki Sinu võrguseadmeid ja parimaks lahenduseks oleks antud momendil siin ikka see WPA2 (seda turvatehnoloogiat toetavad kõik uuemad seadmed). Kui Sul on vanem ruuter või pääsupunkt, mis toetab ainult WEP-i ja mida ei saa tema firmware kaudu uuendada, siis osta sellise seadme asemele uus traadita võrguseade.

!!! Nendest ülaltoodud turvatehnoloogiatest (näiteks WPA2) ainuüksi EI PIISA, sest kurikael võib sellele vaatamata saada kontrolli Sinu traadita ruuteri üle saates teele näiteks ainult üheainsa paketi, mis sisaldab kahjulikku HTTP-küpsist. Sellega kahjustatakse mälu sisu, mis lubab kurikaelal kehtestada eemalt Sinu seadme üle administratiivsed õigused. Seega tuleb Sul kohe alguses ja ka regulaarselt hiljem külastada oma seadme kodulehte ning vaadata, et kas seal ei ole antud seadme jaoks saadaval uuema versiooniga firmwaret (seadme "mini-operatsioonisüsteemi"). Neid WiFi võrkude häkkimise meetodeid on mitmeid ja neid tuleb veel juurde... Et turvalisuts tõsta, tee järgmist: 1) Lülita see WPS (WiFi Protected Setup) funktsioon oma ruuteri sätetes välja ja kui on vajadus, siis lülita see ainult ajutiselt sisse; 2) Kui on võimalus, siis kasuta ainult 5 GHz sagedust ja lülita see 2.4 GHz sagedus üldse välja; 3) Ühenda oma ruuteriga ainult need seadmed (nutitelefon, tahvelarvuti, sülearvuti), mis on vähemalt 802.11ac ((või uusima 802.11ax (WPA3)) toega seadmed; 4) Luba WPA2 / WPA3 krüpteerimine ja kasuta pikka ning suhteliselt keerulist parooli; 5) Ärge kunagi sisesta parooli või kasutajanime hüpikaknasse; mine oma kasutajanime ja parooli sisestamiseks alati otse ruuteri sätete administraatori lehele; 6) Muuda oma ruuteri sätetesse sisselogimise vaikimisi kasutatavat kasutajanime ja parooli; 7) Uuenda oma ruuteri firmwaret, juhul kui see saadaval on; kui Sa uuendad oma mingi seadme firmwaret, siis ära tee seda üle WiFi ehk traadita võrgu vaid ühenda oma kompuuter võrgukaabliga WiFi ruuteri külge ja alusta alles siis seda värskendamist; 8) Muuda oma WiFi võrgu nime (SSID nime); 9) Kui Sinu kompuuter toetab ka traadiga ühendust (Ethernet kaabiliga), siis kasuta eelkõige alati seda, sest see annab igas mõttes palju parema tulemuse; ka kiirus on suurem; 10) Kui Sa hakkad uut ruuterit ostma, siis osta juba see 802.11ax (WPA3) toega WiFi ruuter.

Kui uuem firmware on saadaval, siis laadi see kohe alla ja uuenda oma seadme (näiteks traadita ruuteri) firmwaret. Kui Sa uuendad oma mingi seadme firmwaret, siis ära tee seda üle WiFi ehk traadita võrgu vaid ühenda oma kompuuter võrgukaabliga WiFi ruuteri külge ja alusta alles siis seda värskendamist - rohkem sellest siin lõpu poole.


Märkus: Neid ülaltoodud krüptimismeetodeid võib mõningatel juhtudel ka mitte kasutada, näiteks kui Sa oled raamatukogu või kohviku või baari või poe omanik ja paned seal ülesse nn "avatud" võrgu (Open network). Selline meetod on täiesti sobiv juhul kui Sa tahad sinna külastajaid meelitada ja kui Sa kaitsed ülejäänud võrku muude vahenditega: tulemüüri, juurdepääsuõigustega ja kaustadele ligipääsu kehtestamisega. Tavakasutaja jaoks see aga ei kõlba ja temal peab kindlasti olema turvatud võrk mitte aga "Open" võrk.Sinu Wi-Fi võrku võib sisse tungida ehk seda traadita võrku võib lõhkuda mitme meetodiga, näiteks:

1. WiFi võrk võib olla üldse ilma parooli kaitseta või siis kasutatakse kas standardset või siis üldlevinud väga lihtsat parooli: 1234, 12345, 111111, 123123, 123456, 696969, 1234567, 12345678, 87654321 ja 000000.

2. Nn "Brute Force" meetod: Spetsiaalsete programmide poolt toimub automaatne paroolide valimine. Kõige parem on selleks kasutada Aircrack- ng käsuviiba instrumentide komplekti ja neid instrumente saab kasutada näiteks ka oma traadita võrgu turvalisuse testimiseks.

Aircrack- ng instrumendid on ette nähtud just Linux süsteemidele, aga neid saab kasutada ka Windowsi puhul. Kismet – see käsuviiba tööriist analüüsib traadita võrku ja tuvastab ka seda et kas Sinu WiFi võrku on sisse tungitud.

3. Hõivamise ehk vahelthaaramise (handshake) meetod: Sa töötad traadita võrgus, seejärel toimub ühenduse katkestus ja siis tehakse uus ühendamine. Kõik käib kiiresti ja märkamatult. Seejärel tuleb hõivatud andmeid töödelda muude programmidega, kasutad näiteks sedasama eelpool mainitud Aircrack- ng käsuviiba tööriista ja HashCat'i. Seda meetodit on küllaltki tülikas kasutada...

4. WPS kood: Paljud ruuterid omavad ka seda WPS nuppu, mis lubab Sul mingil seadmel luua kiiresti ja lihtsal teel Wi-Fi ühenduse [Sa ei pea sel juhul oma võrgu nime (SSID) ja parooli sisestama]. See nupp on tavaliselt juba automaatselt aktiveeritud. Et sellisele ruuterile ligi pääseda, piisab ainult kaheksast numbrist koosneva koodi valimisest. Juhul kui Sa kohe väga kardad, siis lülita oma ruuteri sätetes see WPS nupu kasutamise võimalus välja.

5. Phishing (Andmepüük) meetod: Esmalt lood täpselt sama võrgunimega pääsupunkti, millist traadita võrku Sa tahad rünnata. Seejärel, tugeva signaali puhul, lülitub "seina taga" asuv ohver varem või hiljem kogemata Sinu võrku. Sisselogimisel kasutab ta parooli, mis ilmubki Sinu ekraanile...

6. Paroolide andmebaasid: Paljud ühiskondlikud kohad, näiteks nagu kohvikud, restoranid jne, jagavad tasuta traadita võrku, Sa pead sisestama ainult juurdepääsu võtme / parooli. Näiteks Wi-Fi Map ja Router Scan programmid omavad taoliste asutuste paroole ja nad ühendavad Sind seal automaatselt internetti.

7. MAC aadressi muutmine: Mõned kasutajad kasutavad MAC aadresside filtreerimise funktsiooni ja seda võidakse kurjalt ära kasutada. Juhul kui Sa kohe väga kardad, siis lülita oma ruuteri sätetes see funktsioon välja.Mõned WiFi võrgu häkkimise, aga ka oma võrgu turvalisuse kontrollimise instrumendid:

1. Uus meetod, 2019: WiFi paroolide häkkimine kasutades selleks PMKID (Pairwise Master Key Identifier) rünnaku meetodit - WPA2 & WPA jaoks. See on võimalik tänu uue turvaaugu avastamisele. See ei ole lihtne ülesanne, see nõuab põhiteadmisi arvutivõrkude toimimisest ja suurt kannatlikust ning keskendumist. Sa pead sisestama ka mõned käsud käsuviiba liidesesse.

Selle meetodi puhul kasutad esmalt Hcxdumptool & Hcxpcaptool instrumente, mille abil saab hõivata identiteete ja kasutajanimesid ning paroolide hash'e ja peavõtmeid.

Seejärel kasutad Hashcat instrumenti, et saada kätte WiFi parooli. Ühesõnaga selle PMKID rünnaku meetodi kasutamiseks pead kasutama kolme tööriista: Hcxdumptool, Hcxpcaptool ja Hashcat. See meetod ei tööta aga uuema WPA3 puhul.

2. Fern WiFi Wireless Cracker: See on traadita võrgu turvalisuse auditeerimise ja ründamise tasuta tarkvara. See programm on võimeline lõhkuma WEP / WPA/WPA2 / WPS võtmeid ja neid ka taastama. Ta on võimeline käivitama ka muid võrgupõhiseid rünnakuid traadita või siis Ethernet põhistes võrkudes. See tarkvara töötab mistahes Linuxi masinas, aga seda teatud eeltingimustel, teda on testitud KDE/GNOME, BackTrack Linux ja BackBox Linux operatsioonisüsteemides. Eeltingimused: Sa pead Debian põhistes süsteemides, kasutades selleks näiteks apt-get install <programmi_nimi> käsku, installima ka Aircrack-NG, Python 3.x, Python-Scapy, Python Qt5, Subversion, Xterm, Reaver (WPS Attacks jaoks) ja Macchanger'i. Ta on olemas ka Kali Linux operatsioonisüsteemis, sellest siin edaspidi.

3. inSSIDer, selle saab kätte nii tasulise (inSSIDer 4) kui ka tasuta, aga juba tsipa vananenud, variandina.

4. Kismet: See on tasuta traadita võrgu ja seadme detektor, sniffer, wardriving instrument ja WIDS (traadita sissetungimise tuvastamise) raamistik.

5. Netstumbler: See on üks tuntud tasuta Windowsi tööriist, mis võimaldab Sul tuvastada traadita võrgu [Wireless Local Area Networks (WLANs)] kasutades selleks 802.11b, 802.11a ja 802.11g. Tal on palju kasutamisviise: veenduda selles et kas Sinu võrk on korralikult konfigureeritud; leiab Sinu traadita võrgus halvad levialad; leiab muud võrgud, mis võivad Sinu võrgule häireid põhjustada; tuvastab volitamata "petturitest" pääsupunkte jne.

6. KisMAC: See on ainult Mac OS süsteemide jaoks.

7. Installi oma Android seadmesse Aircrack-ng tööriistad ja kasuta neid... Installimine on lihtne, aga probleemiks võib siin olla see et Sinu seadme kiibistik ei toeta seda meetodit. Ta kuulub ka Kali Linux opsüsteemi koosseisu.

8. Wifiphisher: See on tasuta WiFi häkkimise tööriist, millega leitakse kasutajad ja nende paroolid. Kasuta seda Kali Linux operatsioonisüsteemiga. Sul on vaja ka traadita võrguadapterit, mis toetab pääsupunkti ('Access Point' - AP) režiimi ja Sinu draiver peab toetama ka netlink'i. Traadita võrguadapterile tuleb panna 'Monitor Mode' režiim. Ta peaks ka Kali Linux operatsioonisüsteemiga tulema, aga kui seda seal ei ole, siis installi ta sinna järgmiste käskudega: apt -get update, siis cd Desktop (seda selleks et kust Sa leiad selle tarkvara pärast tema installimist), seejärel git clone https://github.com/wifiphisher/wifiphisher.git, seejärel cd wifiphisher (lähed uude installitud kataloogi), siis käsk ls (avab kataloogi elementide loetelu), seejärel sudo phython setup.py install (installib python skripti, Sult võidakse ka parooli küsida) ja lõpuks wifiphisher (see käivitab selle tarkvara).

3. Kali Linux Nethunter tööriist, see instrument ei tööta iseseivana vaid Sa pead kasutama ka Wifi häkkimise Aircrack-ng instrumenti. Kasuta seda oma Android seadmega.

4. Zanti: zANTITM on instrumentide komplekt WiFi võrgu turvalisuse testimiseks.

5. WiFi Analyzer - Android seadmete jaoks äpp...

6. WPA WPS Tester: Et seda äppi kasutada, pead omama seadet, mis jooksutab vähemalt Android 4.0 või kõrgemat.

7. Kali Linux operatsioonisüsteem (seda SOOVITAN): Kali Linux on tasuta operatsioonisüsteem ja selle võib alla laadida ISO failina (32-Bit/64-Bit). Kali Linux on Linuxi üks distributsioonidest, mis on loodud Debian'i alusel ja ta on spetsiaalselt loodud igasuguste rünnakute testimiseks ning digitaalseks kriminalistikaks. Kali Linux on seega nii eetilistele kui ka "pahadele" häkkeritele väga heaks ja populaarseks tööriistaks.

Kali Linux on operatsioonisüsteem (OS), mis koosneb erinevatest tööriistadest ja alam-rakendustest, mida kasutatakse turbeekspertide poolt rünnakute käivitamiseks ja testimiseks. Kali Linux'iga tulevad kaasa ka populaarsed rünnakute testimise ja häkkimise instrumendid, näiteks nagu Aircrack-ng (WiFi häkkimiseks ja auditiks), Fern Wi-Fi Wireless Cracker (sellest oli eelpool ka juttu), Reaver (populaarne traadita võrkude häkkimiseks ja ohtude tuvastamiseks), THC Hydra (autentimisprotokollide jaoks), John The Ripper (kuulus paroolide ja loginite lõhkuja), Metasploit Framework (turvaspetsialistid kasutavad seda haavatavuse hindamiseks), PixieWPS (see on täiesti uus tööriist, mis on Kali Linuxisse lülitatud ja see on võimeline ka WPS haavatavust leidma), Wifite (see on täielikult automatiseeritud tööriist, mida kasutatakse paljude WPS / WPA / WPA2 ja WEP abil krüptitud Wi-Fi-võrkude ründamiseks), Wash (seda kasutatakse selleks et saada teada seda et kas sihitud pääsupunktis on see WPS lubatud või keelatud; Wash on tööriist Kali Linuxis ja see on lisatud ka Reaver paketi juurde), Netcat (võimaldab võrkudes vigu likvideerida ja kasutada andmete lugemiseks ning kirjutamiseks TCP / IP protokolli), Nmap (see on populaarne tööriist, mida kasutatakse võrkude skaneerimiseks ja liikluse pealtkuulamiseks; seda kasutatakse ka oma võrgu turvalisuse kontrollimiseks).

Kali Linux'iga tulevad kaasa ka uusimad häkkimise instrumendid, näiteks nagu Wireshark (See on tasuta väga võimas võrguprotokollide analüsaator. See võimaldab Sul arvutivõrgus toimuvat liiklust hõivata ja interaktiivselt sirvida. Sellel on rikkalik ja võimas funktsioonide komplekt ning see on seda liiki tööriistade seas üks maailma populaarsemaid. Ta töötab enamikul arvutiplatvormidel, sealhulgas Windows, macOS, Linux ja UNIX); Cain & Abel ((see on välja töötatud paroolide ja utiliitide taastamiseks väga erinevatest allikatest ning sellega seoses on see rakendus mõeldud paljudele arvuti- ja tahvelarvutite kasutajatele); fgdump (Windowsi paroolide leidmine ja autentimine); Ophcrack (see on vikerkaaretabelitel põhinev tasuta Windowsi paroolide lahtilõhkuja; temaga on kaasas graafiline kasutajaliides ja see töötab mitmel platvormil); L0phtCrack jne. Sa võid ka ise lisada või installeerida suvalise muu instrumendi, mis on spetsiaalselt ainult Kali Linuxi jaoks saadaval.

*** "Mis see Kali Linux on ja milleks ta vajalik on? | Kali Linux'i populaarsemad sissetungirünnete testimise ja häkkimise tööriistad (nii eetiliste kui ka "pahade" häkkerite jaoks). | Kali Linux'i installeerimine virtuaalmasinasse (VirtualBox'i näitel) — täielik juhis." — seal.


Kontrolli seda et kas Sinu kodust WiFi võrku ei ole häkitud. Toon siin näiteks ainult mõned instrumendid:

Kasuta selleks näiteks Wi-Fi Inspector äppi — Android seadmetesse installimiseks.

GlassWire: Sa näed kohe oma praegust ja ka varasemat võrgutegevust. Tuvastad pahavara ja blokeerid kahtlaselt töötavad rakendused. Sa saad teada ka seda et kui mingi uus tundmatu seade ühendab end Sinu WiFi võrku.

SoftPerfect WiFi Guard: See on WiFi võrgu skaneerimise tööriist, mis teatab Sulle kohe, kui on leidnud uusi, tundmatuid või tuvastamata ühendatud seadmeid, mis võiksid sissetungijale kuuluda.

NetCut: Tarkvaraarendaja Arcai.com poolt loodud NetCut on ette nähtud ARP (Address Resolution Protocol) ja muude rünnakute ärahoidmiseks. NetCuti peamine puudus on see et ta ei ole just kõige kasutajasõbralikum. Peale selle on ta osav ribalaiuse haldamises, häirete ennetamises, turbetuvastuses ja riskide ohjamises.

Wireshark: See on tasuta väga võimas võrguprotokollide analüsaator. See võimaldab Sul arvutivõrgus toimuvat liiklust hõivata ja interaktiivselt sirvida. Sellel on rikkalik ja võimas funktsioonide komplekt ning see on seda liiki tööriistade seas üks maailma populaarsemaid. Ta töötab enamikul arvutiplatvormidel, sealhulgas Windows, macOS, Linux ja UNIX.

Advanced IP Scanner: Tasuta võrguskanner lokaalse võrgu (LAN) analüüsimiseks. See programm kuvab kõik võrguseadmed, annab Sulle juurdepääsu ühiskasutatavatele kaustadele, pakub arvutite kaugjuhtimist (RDP & Radmin kaudu) ja võib isegi arvutid kaugjuhtimisega välja lülitada. Seda on lihtne kasutada ja teda võib käivitada ka portatiivse versioonina (st teda ei pea installima).

Wireless Network Watcher: See on väike utiliit, mis skaneerib Sinu traadita võrku ja kuvab kõik Sinu võrguga antud momendil ühendatud kompuutrite ja seadmete loendi.

Slitheris Network Discovery – tasuta võrgu skaneerija Windowsi jaoks: See on võrgu IP skaneerija, mis tuvastab kõik Sinu kohtvõrgu IP-põhised võrguseadmed, skännib neid ja kuvab Sinu jaoks selle võrguga seotud teavet. See töötab küll Windowsi platvormil, aga on võimeline tuvastama ka palju muud tüüpi platvorme, sealhulgas Windows, Mac, iOS, Android, Linux jne.

NetStumbler: See on tasuta Windowsi tööriist, mis võimaldab Sul tuvastada traadita võrgu [Wireless Local Area Networks (WLANs)] kasutades selleks 802.11b, 802.11a ja 802.11g. Tal on palju kasutamisviise: veenduda selles et kas Sinu võrk on korralikult konfigureeritud; leiab Sinu traadita võrgus halvad levialad; leiab muud võrgud, mis võivad Sinu võrgule häireid põhjustada; tuvastab volitamata "petturitest" pääsupunkte jne.

Kasuta selleks veebipõhist F-Secure Router Checker tööriista, millega saad kontrollida seda et kas Sinu ruuterit on häkitud. Sa ei pea midagi alla laadima ja installeerima.

Katseta neid kõiki ja vali endale paar-kolm sobivat tööriista välja. Oh, neid taolisi instrumente on veelgi ja otsi neid ise internetist...

Ja loomulikult kasuta selleks seda eelpool kirjeldatud Kali Linux operatsioonisüsteemi...

EtteotsaTraadita ruuteri (või pääsupunkti) ülesseadmine ja konfigureerimine:


Võrguseadmete muretsemine:


Oletame, et Sul ei ole veel ühtegi võrku ülesse seatud ja Sa oled hankinud kõik vajalikud võrguseadmed:

1) Traadita ruuteri (neid kutsutakse ka nii: wireless/broadband gateway või wireless router või traadita marsruuter või lihtsalt ruuter või lairibaruuter ehk tugijaam), milles on ka pääsupunkti (wireless access point) funktsioon olemas ja kaasaegsetel ruuteritel see ka on.

Märkus: Traadita ruuteri võid näiteks osta siis kui Sul on üks või paar-kolm lauakompuutrit ja sülearvutit või Notebook'i; lauakompuutri (või lauakompuutrid) ühendad tavaliste võrgukaablite (Ethernet kaablite) abil ruuteri ühte või mitmesse LAN porti ja kuna tänapäeva sülearvutites on juba sisseehitatud Wi-Fi adapaterid olemas, siis saab neid selle ruuteriga kohe ka kasutama hakata - kodukasutajale sobivad sellised traadita ruuterid, mille hinnaskaalaks on kusagil 600 - 800.- (2010. a. märts)
Sa võid peale arvutite ühendada taolisse võrku ka kõik muud traadita (WiFi) seadmed: printeri, mobla, mänukonsooli, WiFi kaamera, meediapleieri jne...

Siin ja edaspidi räägin ma põhiliselt traadita ruuterist (wireless router) kuid kogu järgnev jutt kehtib ka pääsupunkti (access point) kohta. Praegu on kasulikum osta ikka see traadita ruuter, ta on küll natuke kallim, aga see tasub enda ära, sest ta omab rohkem vajalikke funktsioone ja ta teeb Sinu traadita võrgu turvaliseks; pealegi omavad kaasaegsed ruuterid ka access point funktsiooni...
Kaasaegsete mitte just kõige kallimate traadita ruuterite leviala (kasutusala) on kuni 100 m (sisetingimustes) ja kuni 300 m (välitingimustes) - üsna hea näitaja.

Traadita pääsupunkti (või pääsupunktid - wireless access point või AP) võiks ainult sel juhul osta kui Sa tahad oma juba olemasolevat Ethernet võrku (st kaablitega ühendatud võrku) laiendada või siis kui Sa omad (või plaanid muretseda) rohkem kui nelja traadita kompuutrit (WiFi võrguadapteriga kompuutrit).

Ja üleüldse ei maksaks igasuguste seadmete ostmisel raha kokku hoida, sest Sul tuleb oma odav riistvara varem või hiljem paremaga asendada - ära koonerda (!) ja kui raha vähe, siis küsi Euroliidust juurde.
Kui saad kellegi võõra, aga ahvatleva naisterahvaga kokku, siis ära kõrtsis samuti koonerda, kärista talle välja nii et maa on must - ehk saab siis ka talt "kätte". Ja kui ei saagi seda head- ja paremat kätte või kui Sa jood ise ennast "lambiks", siis kahetseda pole midagi, sest pidu oli ju meeldiv (vähemalt Sinule ja kelnerile ning uksehoidjale, kellele Sa heldelt jootraha viskasid).
Nii käis asi igatahes vanadel headel aegadel, tänapäeval on asjad võib olla (?) teistmoodi, enne kui Sind üleüldse jutule võetakse pead "esitama": uhke uue auto (liisitud), suure korteri või maja ( pangalaenuga muretsetud), firmajuhi või omaniku paberid (mis sest firma suurtes võlgades või juba ammu pankroti äärel); peale selle pead ikka korralikult ka riides olema ja et igalt poolt paistaksid välja maineka ning kalli firma "rekvisiidid"; lõpuks kui ikka suu lahti teed, siis hiilga oma jutuosavuse- ja tarkusega ning poeta igal võimalikul ja võimatul juhul oma targa juttu sisse ka hästi palju komplimente ning meelitusi - naised pidavat ju kõrvadega armastama - no on ikka loll väljend. (Mnjaa..., kui mina naine oleksin, siis saadaksin sellise meelituste ja komplimentide pilduja hoobilt kuu peale kui eriti kahtlase ja libeda mehe.)2) Traadita võrguadapter (Wi-Fi võrguadapter): Kui Sul on vanem sülearvuti, mis ei ole varustatud traadita võrguadapteriga ehk traadita võrgukaardiga, siis pead ka selle ostma. Väliseid võrguadaptereid saab tavaliselt ühendada kas USB porti või siis sülearvutite PC Card slotti (või tema USB porti).

Märkus: Väliste traadivaba (juhtmevaba) võrguadapterite ehk Wi-Fi adapterite ostmisel jälgi seda et nad sobikisid ka Windows 7-ga ning installeeri ta nii nagu poest kaasaantud juhis õpetab. Tavaliselt tuleb nende puhul alguses kasutada poest kaasaantud CD plaati, et sealt installeerida vajalikud "jubinad" ja kui see on tehtud, tuleb seejärel (mitte varem!) ühendada see väline wi-fi adapter oma arvutiga. Windows XP puhul käib see mõnikord isegi kahes etapis: algul kasutad cd plaati, seejärel ühendad adapteri USB porti või PC Card slotti ja siis järgid ilmuva riistvara installeerimise nõustaja juhiseid. Wi-Fi võrguadapterite hinnad on kusagil 300-400 krooni ringis.
Kõik kaasaegsed sülearvutid ja ka osa lauaarvuteid juba omavad sisseintegreeritud Wi-Fi (juhtmevabu) võrguadaptereid ning seega ei ole neid vaja osta, aga muretseda võib ta sel juhul kui Sinu sülearvutis ta puudub või kui Sa tahad ühendada oma lauaarvuti ilma juhtmeta kodu või kontorivõrku.

Kui Sinu lauaarvutil ei ole sisseehitatud wi-fi võrguadtapterit, siis pead ka tema jaoks ostma sellise wifi adapteri. Alternatiivina, juhul kui lauaarvuti omab sisseehitatud tavalist Ethernet võrgukaarti, siis võid ta ühendada Ethernet kaabli abil traadita ruuteri vabasse LAN porti. Tavaliselt omavad kõik kaasaegsed lauaarvutid seda Ethernet võrgukaarti.3) Ethernet võrgukaabel: See osta siis kui Sa tahad oma lauaarvuti (lauaarvutid) või muud seadmed ühendada traadita ruuteri külge tavalise võrgukaabli abil. Peale selle läheb teda vaja ka ruuteri firmware uuendamise jaoks, aga firmware't tuleks kindlasti uuendama (info sellest edaspidi).

Märkus: See ülaltoodud varustus käib ikka üsna tavalise võrgu kohta, juhul kui Sa ehitada suuremat koduvõrku, siis võib veel vaja minna täiendavaid pääsupunkte, lüliteid (switch) ja Ethernet kaablit.

Katsu osta kõik oma võrguseadmed, mis on valmistatud ühe firma poolt, siis ei teki ühildumisprobleeme ja võrku on ka lihtsam ning turvalisem ülesse seada. Näiteks saab praegu meie poodidest TRENDnet traadita ehk WiFi ruutereid (TRENDnet TEW-651BR wireless router), TRENDnet traadita USB adaptereid ehk võrgukaarte (150Mbps Mini Wireless N USB Adapter), TRENDnet traadita pääsupunkte (wireless access point) jne.
Võrguseadmete ostmisel jälgi, et kõik ostetavad seadmed toetaksid Wi-Fi Protected Setup (WPS) funktsiooni (sellest tuleb edaspidi veel juttu), pakendil peaks see kirjas olema ja kaasaegsed seadmed peaks seda ka toetama.
Wi-Fi Protected Setup (WPS)
lubab lihtsalt ja turvaliselt konfigureerida traadita ehk traadivaba võrguseadmeid ( ruuterid, printerid, kaamerad, mängukonsoolid jne, jne) ning temaga on seotud nn WPS nupp (WPS button).


Veel:

- Et traadita ruuter (ka kaabliga) omaks järgmisi vahendeid: Firewall protection (sisseehitatud tulemüüri), Network Address Translation (NAT) ja Dynamic Host Confguration Protocol (DHCP) väga vajalikke funtsioone. Peale selle veel ka MAC aadresside filtreerimise, URL filtreerimise, IP aadresside filtreerimise, Wi-Fi Multimedia (WMM) tuge, staatilist IP režiimi ja UPnP Internet Gateway Device tuge.

- Et tema ühendamistüübiks oleks: Wireless, wired.

- Andmete edastamisprotokolliks: Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n.

- Krüptimise algoritmiks: 128-bit WEP, 64-bit WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK.

- Et traadita/traadivaba USB või PCMCIA (või PC Card) võrguadapter toetaks WPS funktsiooni ja et tema krüptimise algoritmiks oleks: 128-bit WEP, 64-bit WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK.Traadita ruuteri modemiga ühendamine:

Nii, nüüd on Sul võrguseadmed ostetud ja see uus traadita ruuter tuleb Sul ühendada juba olemasoleva modemiga:

1) Paiguta oma traadita ruuter nii et kõikidel võrguseadmetel (ka kompuutritel) oleks temaga "otseühendus", st et nende signaalid läheksid otse ruuteri suunas mitte aga "nurga tagant"... Vaata, et tema läheduses ei asuks ühtegi raadiosaatjat, mikrolaineahju ja üleüldse ühtegi seadet, mis toodavad raadiosagedusega laineid, vii eemale ka igasugused raadiotelefonid. Vaata, et traadita ruuter asuks voolupistikust vähemalt 1,8 meetri kaugusel. Katsu oma traadita seadmed sättida nii et nende vahel oleks võimalikult vähem igasuguseid ehitisi ja mõõblit. Mida kõrgemale on Sinu ruuter paigutatud, seda parem. Veendu, et ruuteri ümber oleks piisavalt vaba ruumi - tema ventilatsiooniks.

Märkus: Kaasaegsete mitte just kõige kallimate traadita ruuterite leviala (kasutusala) on kuni 100 m (sisetingimustes) ja kuni 300 m (välitingimustes) - üsnagi hea näitaja. Nii et võid rahulikult oma sülearvutiga mõõda korterit või maja ringi tuiata ja temaga Internetis surfata või siis minna temaga aeda ning seal tema võimalusi kasutada. Juhul kui wifi signaal kipub kusagil nõrgaks jääma, siis võid ühe pääsupunkti veel lisaks osta...


2) Kui Sul on üsna levinud USB kaabelmodem, siis lülita ta kõigepealt vooluvõrgust välja.

Seejärel ühenda USB kaabel modemist ja arvuti USB pordist lahti. Nüüd võta ruuteriga kaasasaadud Ethernet võrgukaabel ja ühenda modem traadita ruuteriga: Torka kaabli üks ots modemi Ethernet porti ja tema teine ots traadita ruuteri eraldiseisvasse Internet või WAN või Link või Out porti olenevalt Sinu traadita ruuteri antud pordi tähistusest - pilt USB kaabelmodemi tagapaneelist - pilt.


Traadita ruuteri tagapaneel - pilt.
Märkus: Kui Sul on tänapäeval harva esinev DSL modem, siis vajad Sa dial-up tuge (sissehelistamise tuge) ja seepärast pead Sa eelnevalt ostma sellise ruuteri, mis omab ka RS-232 järjestikust porti:


DSL modem DSL modemist viid kõige vasakpoolsemast DSL pordist kaabli telefoniliini vastavasse pistikusse ja parempoolsema Ethernet pordist viid võrgukaabli oma arvuti võrguporti või siis koduvõrgu olemasolul ruuteri Interneti (või WAN või Link või Out) porti.3) Nüüd ühenda ka oma ülejäänud seadmed (näiteks kompuutrid, mis ei oma Wi-Fi võrguadapterit) Ethernet kaabliga traadita ruuteri LAN portidesse, tavaliselt on neid 4 tükki, aga võib ka rohkem olla - vaata üle-eelmist pilti.

4) Lõpuks lülita oma USB kaabel- või DSL modem ja traadita ruuter vooluvõrku ning oota natuke kuni saadakse Inernetiühendus. Mõne aja pärast peab ruuteri Internet, WAN, WLAN, Link või Out valgus põlema hakkama, mis näitab, et Sinu traadita ruuter sai modemiga ja komuutriga ühenduse.

Märkus: Kui Sa vaatad nüüd oma ruuteri esipaneeli, siis põlevad ja vilguvad seal mitu pisikest pirnikest (valgusindikaatorit), iga indikaatori all on tema nimetus ja tavaliselt tähendavad need järgmist:

- Power: Kui see indikaator on helerohelist värvi, siis saabub Sinu ruuterisse elektrivool ja toide on olemas.

- Status: Kui see indikaator on helerohelist värvi ja ta plingib pidevalt, siis on Sinu ruuter korras ning töötab edukalt, aga kui ta on küll helerohelist värvi kuid ei plingi või kui ta on täiesti värvitu, siis ei ole ruuter töökorras.

- WAN: Kui see indikaator on helerohelist vävi, siis on Sinu ruuter edukalt ühendatud DSL/kaabelmodemiga ja kõik on OK. Kui antud indikaator plingib, siis vahetatakse modemi ja ruuteri vahel andmeid.

- WLAN (või LAN): Kui see indikaator on helerohelist värvi, siis on Sinu traadita ruuteriga ühendatud traadita seade (näiteks Wi-FI võrguadapteriga kompuuter) või siis kaabliga seade (Ethernet kaabliga lauakompuuter) ja ruuterisse edastatakse andmeid.

- LAN: Kui see indikaator on helerohelist värvi, siis on Ethernet kaabliga ühendatud ruuteri LAN porti mingi võrguseade, näiteks kompuuter ja kui antud indikaator plingib, siis vahetatakse andmeid. Siin võidakse kasutada ka numbritega (1,2,3,4) tähistatud indikaatoreid, mis näitavad siis Ethernet kaabli abil ühendatud seadet ja seda et millisesse ruuteri LAN porti see seade, näiteks lauakompuuter, ühendatud on.


Kui Sinu ruuteri kõik vastavad indikaatorid põlevad ilusti ja ka Internetiühendus on olemas, siis on kõik OK ja Sa võid seejärel hakata oma traadita ruuterit konfigureerima ning seda pead Sa kohe kindlasti tegema.

Veel võib mõne minuti jooksul ilmuda Sinu ekraanile Set Network Location (Paigalda Võrgu tüüp) nõustajaaken, et pakkuda Sulle "Home network" võrgu tüübi ülesse seadmist, et Sa saaksid oma teiste võrgusolijatega muusikat, videot jm faile vahetada ning kasutada. Kuid ära siin midagi määrama hakka, sest muidu kaotad Internetiühenduse ja selle "Home network" võrgu tüübi võid Sa soovi korral igal ajal hiljem määrata; pealegi saab oma faile teha ühiskasutatavateks ka teist moodi - kliki siin lihtsalt nupule Cancel.

Kliki nupule Cancel


Märkus: Kui Sinu ruuteril tekivad mingid tõrked (näiteks pärast kaablite ühendamist/lahtiühendamist või nupule Reset vajutamist jne), siis mõnikord aitab ka see et tõmbad tema toitejuhtme välja, ootad natuke ja seejärel ühendad ta jälle tagasi.

EtteotsaTraadita ruuteri (või eraldi pääsupunkti) konfigureerimine / seadistamine:


Nüüd, kus Sinu traadita ruuter on modemiga ühendatud ja ruuteriga on kõik lood korras, siis tuleb esmalt hakata traadita ruuterit konfigureerima.

Märkus: Seda edaspidist on ka siis vaja kui Sa teed tulevikus oma ruuteri resettimise või siis uuendad ruuteri firmwaret - ka nendest tuleb siin allpool juttu. Kuna see konfigureerimine ja muu sellega seotud võib nihu minna või kui Sa tahad lihtsalt mitut varianti proovida jne, siis on mõtekas enne alustamist teha süsteemi taastamispunkt (System Restore abil). Kui tahad jälle otsast peale hakata, siis vii oma süsteem tagasi tema esialgsesse olekusse. Sama asi käib ka ruuteri kohta - kui tahad otsast peale alustada, siis vajuta ruuteri Reset nuppu, et taastada tema tehase algseadistused, sedasama reseti saab teha ka Interneti kaudu. Arvesta sellega, et kui Sa kasutad hiljem juba olemasoleva võrgu puhul seda Reset funktsiooni, et viia oma ruuter (või pääsupunkt) tagasi tema tehase algseadistusteni ja kui Sa seejärel seadistad ta uuesti, siis tuleb sedasama teha ka KÕIKIDE teiste Sinu traadita võrgus olevate kompuutrite ja võrguseadmete jaoks. Ühesõnaga Sa pead ka neile määrama ruuteri samasugused konfigureerimisparameetrid (nüüd siis juba uued seadistused).


Enne kui Sa hakkad oma traadita (või traadiga / kaabliga) ruuterit või pääsupunkti konfigureerima, kontrolli järgmist:


Windows 7, Windows 8 (8.1) ja Windows 10 puhul:

1) Tee ekraani paremal allääres teadeteväljal oma võrguikoonil ( võrguikoon ) paremklikk ja kliki seejärel Open Network and Sharing Center;
2) Kliki vasemas paanis ülaosas Change adapter settings lingile;
3) Tee oma "Local Area Connection..." võrguühendusel, mida Sa momendil kasutad, paremklõps ja vali käsk Properties;
4) Tee "Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)" parameetril 2x klõps ja veendu, et uues aknas oleksid aktiveeritud raadionupud "Obtain an IP address automatically" ja "Obtain DNS server address automatically".


Vistas:

1) Kliki Start nupule, siis Control Panel ja seejärel Network and Internet -> Network and Sharing Center -> Manage network connections.
2) Tee oma ühendusel paremklõps ja vali käsk Properties.
3) Tee 2x klõps Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) parameetril.
4) Veendu, et oleks aktiveeritud "Obtain an IP address automatically" parameeter; 
5) Veendu, et oleks aktiveeritud "Obtain DNS server address automatically" parameeter.Windows XP:

1) Kliki Start nupule, siis Control Panel.
2) Kliki Network and Internet Connections kategoorialingile.

Märkus: Kui Sul on Classic View, siis tee 2x klõps Network Connections ikoonil.

3) Kliki paremal allosas Network Connections lingile.
4) Tee 2x klõps Local Area Connection ühendusel.
5) Kliki Properties nupule.
6) Tee 2x klõps Internet Protocol (TCP/IP) parameetril.
7) Veendu, et oleks aktiveeritud "Obtain an IP address automatically" parameeter; 
8) Veendu, et oleks aktiveeritud "Obtain DNS server address automatically" parameeter.Ruuterite konfigureerimiseks on mitu moodust:

a) Kas teha seda käsitsi poest kaasaantud dokumentatsiooni või CD plaadil oleva info alusel - ühesõnaga Interneti kaudu. Interneti kaudu (antud ruuteri seadistamise saidi vastava utiliidi abil) toimub asi lihtsalt ja mingeid probleeme ei teki ning seda moodust võib kasutada kõikide Windowsite puhul ning ka siis kui see Windowsi kaudu mingitel põhjustel ebaõnnestub. Peab ainult teadma mõningaid olulisi asju ja sellest tuleb siin allpool ka juttu.

b) Või teha seda Wi-Fi adapteriga kaasaantud tarkvara abil ja kasutades Wi-Fi Protected Setup (WPS) funktsiooni (Win 10, Win 8, Win 7, Vista ja XP).

c) Või siis Windowsi nõustaja abil ja sel juhul peab Sinu ruuter omama Wi-Fi Protected Setup (WPS) tuge.

NB! Juhul kui Sa ostad endale WI-FI võrguadapteri/võrgukaardi, sest Sinu vanemat sorti sülearvuti või ka uuem lauaarvuti ei oma seda, siis peab teadma järgmist:

- nende wi-fi adapteritega on kaasas CD plaat, mis sisaldab tavaliselt vastavat utiliiti (tarkvara) ja kui Sa selle tarkvara vastavalt juhistele installeerid, siis võib juhtuda nii et Sa saagi Windowsi enda nõustaja abil oma ruuterit konfigureerida. Tegelikult saab küll, aga siis pead seda vastavate akende kaudu lubama, aga sel pole suurt mõtet nii et mine sel juhul Internetti ja seadista oma ruuter seal.

- Küll aga saab kasutada seda Wi-Fi Protected Setup (WPS) funktsiooni, juhul kui Sinu ruuter seda toetab (kõik kaasaegsemad ruuterid ja võrguadaperid seda ka toetavad). Näiteks kui Sa ostad korraga ühe- ja sama firma ruuteri ning Wi-Fi adapteri, siis võib oma ruuterit konfigureerida ka sellesama tarkvara kaudu, mille sa installeerisid Wi-Fi adapteriga kaasaantud CD plaadilt - sellest tuleb samuti allpoolt juttu.a) Esimene ja tavaline meetod: Konfigureerime oma ruuteri poest kaasaantud dokumentatsiooni ja CD plaadil oleva info abil - ühesõnaga Interneti kaudu:

Seda saab teha nii XP, Vista, Win 7, Win 8 (8.1) kui ka Win 10 kompuutritega ja Interneti kaudu konfigureerime oma uue ruuteri siis kui:

- Ruuter on natuke vanemat tüüpi ja ta ei oma Wi-Fi Protected Setup (WPS) tuge;
- Meie kompuuter ei oma momendil WiFi traadita adapterit ja ta on ühendatud traadita ruuteri külge Ethernet kaabli abil (tema LAN porti);
- Kui mingitel põhjustel ruuteri seadistamine Windowsi kaudu ebaõnnestub.
- Kui me ühendame oma lauakompuutri ruuteriga Ethernet kaabli abil ja jätamegi ta nii ning lisame hiljem oma koduvõrku uued kompuutrid ja seadmed (Wi-Fi adaperiga sülearvuti või lauakompuutrid, printeri jm seadmed).
- Juhul kui meie kompuuter omab traadita wifi adapterit ja me saame oma ruuteriga ühenduse, ka siis võime minna otse Internetti ja seal oma traadita ruuteri konfigureerida.

Iga taolise seadmega antakse kaasa ka vastav CD plaat ja võib olla lisaks ka pisike pabermaterjal, kus on juhised ruuteri paigaldamiseks ja tema konfigureerimiseks - tavaliselt inglise ja muudes keeltes, aga mitte eesti keeles (ju oleme me ikka ühed eelajaloolised elukad, keda keegi veel ei tea...). Või kui ongi eestikeelne abimaterjal, siis on ta väga kärbitud ulatuses ja seepärast kirjeldan seda veebi kaudu konfigureerimist natuke täpsemalt.
See ruuteri veebi kaudu konfigureerimine on erinev ja see sõltub juba Sinu ruuteri tootjafirmast, aga üldprintsiipidelt on nad sarnased ja teha on seda väga lihtne, sest ruuteri vaikimisi seadistused sobivad tavakasutajale küll. Kuid muutma peab siin mõnda asja (eriti, mis puutub paroolidesse ja turvaseadistustesse, sest ruuteri seadistustes on need vaikimisi välja lülitatud) ja antud näites kasutan ma TRENDnet TEW-651BR traadita ruuterit.

1) Pane poest kaasasaadud CD plaat sahtlisse (või siis loe paberdokumenti) ja otsi ruuteri konfigureerimise (seadistamise) alguses ühte Internetiaadressi (tegelikult Sinu ruuteri tehase IP aadressi); tavaliselt on selleks URL aadressiks http://192.168.1.1 või http://192.168.0.1 või http://192.168.2.1 või http://192.168.0.1 (minu ruuteril on selleks http://192.168.10.1). Kui oled ta ülesse leidnud, siis ava oma brauser (veebilehitseja) ja tipi see URL brauseri aadressiribale ning vajuta ENTER ja ilmub alltoodud veebileht. Siin pead sisestama oma kasutajanime ja parooli, ka need leiad Sa sealtsamast oma ruuteri konfigureerimise juhise algosast; tavaliselt on kasutajanimeks admin ja ka parooliks on admin või siis password (või Sa ei pea parooli üleüldse sisestama). Kui valmis, siis kliki nupule Login:

Sisesta kasutajanimi ja parool
Märkused:

A) Juhul kui Sul ei ole ruuteriga kaasaantud CD-plaati või paberjuhist, siis saad oma traadita ruuteri IP aadressi kätte ka järgmisel moel:

* Ava Control Panel (Juhtpaneel), kliki seal Network and Internet lingile ja seejärel View network status and tasks lingile. [Kiirem alternatiivne meetod selleks: Tee ekraani paremal allääres teadeteväljal oma võrguikoonil ( võrguikoon ) paremklikk ja kliki seejärel Open Network and Sharing Center.]

* Nüüd kliki uues "Network and Sharing Center" aknas 'Wireless Network Connection (võrgu nimi)' lingile. (Märkus: Juhul kui Sinu kompuuter ja traadita ruuter on omavahel ühendatud Ethernet võrgukaabli abil, siis kliki siin Ethernet lingile - pilt.)

* Kliki Details nupule - pilt.

* Ja vaata "IPv4 Default Gateway" järel tulevat numbritejada, see ongi Sinu ruuteri IP aadress - pilt.

* Tipi see IP aadress oma brauseri aadressiribale ja vajuta ENTER - pilt.

* Sisesta oma kasutajanimi ja parool: tavaliselt on kasutajanimeks admin ja ka parooliks on admin või siis password (või Sa ei pea parooli üleüldse sisestama). Kui valmis, siis kliki nupule Login.


!!! Lisaks eelnevale: Oma ruuteri IP aadressi võid märksa kiiremini kätte saada ka nii et avad Command Prompt (CMD) konsooli, tipid käsureale ipconfig käsu ja vajutad ENTER. Seejärel leiad ruuteri IP aadressi "Default Gateway" realt - pilt.B) Juhul kui Sul on Wi-Fi adapter oma kompuutril olemas ja arvuti ei ole Ethernet kaabliga ruuteri külge ühendatud ning Sa soovid oma ruuterit seadistada Interneti kaudu, siis pead looma esmalt Internetiühenduse:

- Kõigepealt kui Windows 7 avastab traadita seadme (antud juhul siis Sinu kompuutri wifi võrgukaardi), siis ilmub ekraani paremale allaäärde tegumirea paremasse otsa roosa pilvega traadita võrgu ikoon:

Ilmus traadita võrguikoon

- Kliki temale ja selle peale ilmub pisiaken, kus kuvatakse kõik antud momendil kättesaadavad traadita võrguühendused (sealhulgas ka Sinu traadita ruuteri nimega võrguühendus):

Traadita võrguühendused

Kui Sa vaatad nüüd seda ülemist pilti, siis on seal kättesaadavad kaks traadita võrku ja TRENDnet651 ongi ruuteri oma. Kui Sa viid oma hiirekursori mingi traadita võrguühenduse kohale, siis ilmub tema lühikirjeldus ja akna ülaossa see et kas ühendus on olemas või ei ole - antud juhul ei ole ("Not connected"). Veel on näha, et mõlemad traadita võrgud on konfigureerimata ja turvamata, st neile ei ole määratud autentimist, krüptimist ja parooli, mis on kokkuvõttes väga "bad"... Seda näitab ka kiri "Unsecured" ja võrgu ikooni juures asuv kollane hüüjumärgiga kilbi ikoon.

- Kliki nüüd oma ruuteri võrgu nimele ja seejärel kliki nupule Connect ja Sa võidki Internetti minna:

Kliki nupule 'Connect'

- Seejärel mine oma ruuteri seadistamise saiti, logi end sisse (nagu siin eelpool punktis 1 näidati) ja jätka kohe siit edasi punkt 2 alt.
2) Pärast Sinu ruuteri seadistamise veebipõhisese konsooli sisselogimist ilmub järgmine aken ja siin on Sul kaks valikuvõimalust:

- Kui Sinu brauseris on väljakargavad aknad keelatud, siis luba nad antud saidis, näiteks Internet Explorer'i kasutamisel kliki üleval kollasele teateribale ja vali ilmuvast rippmenüüst kas käsk Temporarily Allow Pop-ups või siis Always Allow Pop-ups from This Site...
- Või siis kliki siinsamas oma ruuteri seadistamise kasutajaliidese aknas Wizard (Nõustaja) nupule - pilt.


3) Järgimses aknas selgitatakse, et mida Sa lähitulevikus tegema pead, siin kliki lihtsalt Next (siin võid soovi korral aktiveerida ka raadionupu No (+ nupp update), siis ei ilmu järgmine kord see nõustaja uuesti kui Sul on antud saiti jälle asja - selle nõustaja saad igal ajal käivitada kasutajaliidese "Wizard" nupu kaudu):

Kliki Next


4) Vot järgmine aken on Sinu jaoks oluline ja siin loo enda ruuterile uus parool, selle parooliga saad edaspidi siia ruuteri seadistamise saiti jälle tagasi logida. Kasutajanimeks jääb ikka see admin, aga loo endale uus ja tugev parool, näiteks parooli, mis koosneb vähemalt 8-st väike- ja suurtähest ning numbrist, näiteks sellise parooli: Olen#Puru*Lollakas-666. Taoline parool jääb ka hästi meelde, sest kes meist ikka niiväga tark on, välja arvatud võib olla Sina ja need, kes peavad endid väga tarkadeks - kahjuks on neid piisavalt... Tipi see parool mõlemasse lahtrisse ja kirjuta või salvesta ta endale kusagile ülesse, ning kliki seejärel Next:

Loo uus parool


5) Uues aknas vali meie ajatsoon, umbes selline nagu siin all ka ära on toodud:

Vali õige ajatsoon


6) Järgmises aknas ei pea Sa midagi tegema, veendu ainult selles et parameeter DHCP Server oleks ikka lubatud (raadionupp Enable) ja kliki Next:

Kliki lihtsalt Next


7) Ka siin ei pea tavaliselt midagi tegema, veendu, et oleks aktiveeritud "Obtain IP automatically (DHCP clent)" parameeter ja kliki Next:

Kliki jälle Next


8) Ära muuda midagi vaid kliki Next:

Kliki ainult Next


9) Järgmises aknas võid ka kohe Next klikkida, aga SOOVITAN siin seda "SSID" nime muuta. SSID on traadita võrgu nimi ja ta võib sisaldada ainult tähti, numbreid ja alljooni. Siin on soovitav sisestada mingi enda võrgule sobiv nimetus ja lisada tema lõppu näiteks "_Network", sest antud nime järgi identifitseeritakse kõiki võrgus olevaid seadmeid. Aga Sa võid ka seda mitte teha ja määrata mingi huvitavama võrgu nime. See SSID on registritundlik (st tuvastatakse suur -ja väiketähti) ja ta võib olla 8 kuni 32 sümboli pikkune. Ära kasuta septsiaalseid sümboleid, näiteks nagu !, @, #, $, ?, * jne. Vaata ka seda et Sa ei sisestaks selle SSID nime algusesse või lõppu kogemata tühiklahvi.

Kirjuta see "SSID" nimi ja tema all asuva kanali number igaks juhuks ülesse, neid võib Sul veel vaja minna, sest Sinu võrgu kõik seadmed peavad omama samasugust SSID ja ka sama kanalit (Channel) kuigi uute seadmete lisamisel saab seda kõike ka automaatselt teha; kui valmis kliki Next:

Määra uus võrgu nimi


NB! Kui Sinu naabrid hakkavad Sinu võrgutööd segama, siis vaheta kanalit, neid kanaleid on kokku 11 ja kasuta sel juhul kanalit 1, 6 või 11 või mingit muud kanalit (alati see ei lahenda probleemi).


10) Ja ongi valmis, kliki nupule Restart, et teha oma ruuterile ümberlaadimine:

Kliki 'Restart'


11) Kui Ruuteri restart on tehtud, siis Sa jõuad siia tagasi, aga nüüd pead juba omaenda eelnevalt loodud uue parooli sisestama ja teegi seda, sest Sul tuleb siin teha veel paar väga tähtsat asja - tipi admin ja oma uus parool ning kliki nupule Login:

Logi end uuesti sisse


12) Sa jõuad tagasi siiasamasse nõustaja esimesse aknasse juhul kui Sa siin ülevalpool ruuteri esmakordsel konfigureerimisel ei tühistanud tema ilmumise; sulge see veebileht ja mine oma ruuteri seadistamise kasutajaliidese lehele:

Esimene asi, mida Sa pead nüüd tegema on, see et Sa paned oma ruuteri kaitse all nii et võõrad ei saaks tungida Sinu traadita võrku:

- Otsi oma ruuteri seadistustes ülesse Security või Security Settings või midagi taolist;
- Seejärel vali talle autentimise tüübiks WPA2 (juhul kui seda pakutakse; kui ei, siis vali WPA); uuemates ruuterites saab juba selle WPA3 tüübi valida:

Otsi ülesse turvaseadistused


13) Seejärel aktiveeri raadionupud PSK ja AES ning tipi lahtrisse "Passphrase" tugev parool. Paroolifraas peab olema vähemalt 8 sümbolit pikk ja tee ta võimalikult tugevam, pane sinna sisse nii suur kui ka väiketähti ning loomulikult ka mõned numbrid. WPA või WPA2 / WPA3 paroolid võivad sisaldada kuni 63 sümbolit (tähed, mis on registritundlikud; numbrid ja tühiklahvid - tühiklahve ei tohi panna algusesse ja lõppu).

Märkus: See parool tuleb siia tippida klaviatuurilt mitte aga kleepida Windowsi mälupuhvrist. See parool kehtib nii Sinu 2.4 GHz kui ka 5 GHz võrgu jaoks (kui Sa kasutad neid mõlemaid võrke). Kui Sa hiljem muudad seda parooli, ka siis kehtib see uus parool nende mõlema võrgu jaoks.


!!! Kirjuta ka see parool üles, sest seda läheb Sul siis vaja kui Sa lülitad enda traadita koduvõrku mingi uue seadme (näiteks teise lauakompuutri või läpaka või tahvelarvuti või Smart TV teleri jne) ja kui Sinu ruuteril puudub WPS (Wi-Fi Protected Setup) funktsioon, et seda protsessi automatiseerida või kui Sa ei tahagi seda tegevust automatiseerida.

Kui Sa konfigureerid tulevikus oma traadita ruuteri siin jälle ümber (uued paroolid jne), siis tuleb Sul seda teha ka KÕIKIDE oma teiste WiFi võrgus olevate seadmetega. Toome näiteks iPad tahvelarvuti: Sa konfigureerisid siin oma ruuteri ümber, näiteks pärast tema firmware uuendamist või siis paroolide unustamise tõttu või mingil muul põhjusel. Pärast ruuteri konfigureerimise lõpetamist avad oma iPad tahvli ja lähed seal Settings -> General -> Reset -> Reset Network Settings. Seejärel lähed Settings -> WI-Fi ja valid loetelust oma endise võrguühenduse ("Network..." alt) ning sisestad juba uue parooli - sellesama, mis Sa siin loosid. Kuna Sa resettisid siin kõik võrgusätted, siis tuleb ka muude rakenduste puhul oma paroolid uuesti sisestada, näiteks iCloud pilve salvestusuurmi puhul tuleb minna Settings -> iCloud -> Account alla ja seal oma Apple ID parool uuesti sisestada. [Seda kõike juhul kui Sa jätsid ruuteri uuel konfigureerimisel oma endise võrgunime (SSID) samaks. Kui Sa muutsid ruuteri hilisemal konfigureerimisel aga ka võrgunime, siis lood pärast iPad tahvli võrgusetingute resettimist uue võrguühenduse - selle uue võrgunime- ja parooliga.]

Kuid kõige parem on pärast oma ruuteri siinse seadistamise lõpetamist, salvestada kõik ruuteri sätted vastavasse konfiguratsioonifaili ja seejärel vajadusel ta siia uuesti ülesse laadida - vaeva palju vähem - juhis siinsamas allpool.


Kui valmis, siis kliki nupule Apply ja seejärel tehakse jälle ruuteri restart ning kui see läbi saab, siis jõuad siiasamasse saiti tagasi, aga juba uude sisselogimise aknasse - logi end jälle sisse (ikka selle saiti sisselogimise parooliga, mille Sa loosid siin nõustajas ja admin kasutajanimega).

Vali parameetrid ja loo parool


Logi end jälle sisse


NB! Traadita võrgu turvamise osas tahaks veel niipalju õelda, et vaatamata sellele milline ruuter Sinul on ja milline näeb välja Sinu ruuteri seadistamise kasutajaliides, jälgi seda et "Security" (või mis nime all ta Sinul on) all oleksid turvavahendid sisse lülitatud, et Sul ei oleks nn "Open network". Autentimise tüübiks (Authentication Type) vali WPA2 või juhul kui Sinu ruuter seda ei toeta, siis vali WPA. Vali ka parameer PSK ja krüptimiseks AES ning turvavõtmeks või parooliks ("Passphrase") määra tugev parool.
Sa pead ühte- ja sama krüptimisparameetrit kasutama kõikide oma võrguseadmete jaoks—pääsupunktide, ruuterite, võrguadapterite (võrgukaardid) jne jaoks—seega vali neist kõige parem turvaskeem, mis toetab kõiki Sinu võrguseadmeid ja parimaks lahenduseks oleks siin ikka see WPA2 (juhul kui kõik Sinu seadmed teda toetavad). Kui Sul on vanem ruuter või pääsupunkt, mis toetab ainult WEP-i ja mida ei saa tema firmware kaudu uuendada, siis osta sellise seadme asemele uus traadita võrguseade.

Loe ka traadita võrgule täiendava ja üsna tõhusa kaitse lisamisest - MAC (media access control) filtreerimise ülesse seadmisest - siit.


14) Järgmisena kontrolli, et Sul oleks lubatud väga oluline WPS (Wi-Fi Protected Setup) funktsioon, otsi ta ülesse ja aktiveeri raadionupp Enabled. Juhul kui unustasid oma turvavõtme (parooli/paroolifraasi) ja turvaseadistused, siis võid siitsamast alt neid hiljem näha: "Authentication", "Encryption" ja "Key" veergudest:

Vaata, et WPS oleks lubatud


Märkus: Sinu ruuteri seadisuste aken on kindlasti teistmoodi, aga põhiline on see et Sa otsid need parameetrid, millest siin eelpool juttu oli, ülesse ja määrad nad nii nagu peab - üldtõed on kõikidel kaasaegsetel ruuteritel ühed- ja samad.


15) Veendu, et ruuteri "DNS" sätted, mis asuvad kusagil WAN või 'Internet connection' all, oleksid õiged. Kui ta on pandud "Automatic" või "Obtain IP Automatically", siis on hea — see tuleb Sinu ISP'lt (st Interneti teenusepakkujalt). Kui DNS 1, DNS 2 jne on "0.0.0.0", siis on hea, sest ruuter saab selle DNS serveri automaatselt.

Märkus: DNS Server on spetsiaalne server või serveris asuv teenus, mis muudab veebisaitide ja võrguressursside nimed numbrilisteks IP aadressideks. DNS servereid kasutatakse suurtes ettevõtetes, kõikides Interneti teenusepakkujates ja DNS süsteemis Internetis. See on elutähtis teenus, mis hoiab Internetti töös. Need võrguadministraatorite poolt üles seatud ja neid ei ole tavaliselt väga väikestes ettevõtetes või kodudes.

Kui Sa tuled siia kunagi hiljem aga tagasi ja näed, et antud säte on muutunud "Manual" või "Spetsify IP" või midagi taoliseks, siis on asi halb ja tegemist on pahavaraga. Sel juhul pühi oma ruuteri kõik sätted puhtaks ja vii ruuter tagasi oma tehase algsäteteni - st tee ruuteri resettimine - sellest kohe siin edaspidi.

Veendu, et ruuteri "DNS" sätted, mis asuvad kusagil WAN või 'Internet connection' all, oleksid õiged.


16) Ruuteri kõikide sätete (seadistuste) konfiguratsioonifaili salvestamine: Kõige parem on tulevikus, ENNE ruuteri resettimist (st probleemide korral ruuteri tehase algsätete taastamist) või siis ruuteri firmware uuendamist (firmware update), salvestada siin veebipõhises konsoolis ruuteri kõik sätted vastavasse konfiguratsioonifaili (näiteks config.bin). Seejärel, pärast ruuteri resettimist või tema firmware uuendamist, laadida siinse veebipõhise ruuteri sätete kasutajaliidese kaudu see varem salvestatud konfiguratsioonifail jälle tagasi.
Minul on see võimalus siin Tools -> Settings all. Kliki nupule Save ja salvesta fail kusagile sinna kust Sa ta hiljem vajaduse korral ülesse leiad. Et teda ülesse laadida, tule siia tagasi ja kliki nupule Choose File (või Browse), otsi see fail ülesse ning kliki nupule Load. Pilt kõikide sätete salvestamisest - pilt.

Pilt varem salvestatud konfiguratsioonifaili üleslaadimisest - pilt. Käib antud konfiguratsioonifaili üleslaadimise lõpetamine - pilt.

!!! Siinsamas on ka oluline Restore nupp, mille abil saad oma ruuteri viia tagasi tema tehase algseadistusteni (st ta resettida) ja alustada ruuteri konfigureerimist otsast peale. Ruuteri resettimine ei ole sama mis ruuteri restart - need on kaks eri asja. Ruuteri võid resettida näiteks siis kui Sul tekivad temaga mingid probleemid (ehk aitab) või kui Sa kaotasid oma ruuteri sätete konfigureerimise saiti sisselogimise parooli, sel juhul saad sinna sisselogimiseks kasutada tehase vaikimisi parooli. Juhul kui Sa oled siia tuuteri sätete konfigureerimise saiti sisselogimise parooli unustanud, siis saad ruuteri viia tagasi tema algseadistusteni ka nii et võtad mingi kirjaklambri või nõela või peenema naela ja vajutad ruuteri tagapaneelil asuvale Reset nupule. Vajuta Reset nupule ja hoia teda alla nii umbes 30 sekundit. Seejärel et pärast seda oma ruuterit uuesti korralikult tööle saada, tõmba tema toitejuhe välja, oota kümmekond sekundit ja ühenda ta seejärel uuesti. Enne ruuteri resettimist, salvesta siinsamas veebipõhises konsoolis oma ruuteri kõik seadistused/sätted eraldi konfiguratsioonifaili - sellest oli kohe siin eelpool ka juttu.


Pärast ruuteri resettimist või tema firmware uuendamist pead ta siinsamas veebipõhises konsoolis uuesti seadistama ja Sa pead seda tegema ka KÕIKIDE oma teiste WiFi võrgus olevate seadmetega. Seepärast ongi parem just ENNE ruuteri resettimist või siis tema firmware uuendamist, salvestada siinse konsooli kaudu kõik tema sätted vastavasse konfiguratsioonifaili....

Märkus: Kui Sa olid oma ruuteri resettimise või tema firmware uuendamise lõpetanud, siis ilmub seesama veebipõhine konsool, aga seekord pead Sa temasse sisselogimisel kasutama võib olla neidsamu vaikimisi kasutajanime & parooli, näiteks admin ja admin. Logid siia veebipõhisesse konsooli jälle sisse ja seejärel muudad selle sisselogimise vaikimisi parooli uuesti ära või siis asendad ta vanaga.


17) Lülita välja ruuteri UPnP (Universal Plug & Play) säte: Juhul kui Sinu ruuter seda UPnP funktsiooni toetab, siis veendu, et ta oleks välja lülitatud (Disabled), sest ta on ebaturvaline.NB! Kontrolli ka oma ruuteri firmware versiooni ja seda et kas tema kodulehel ei pakuta firmware uuemat versiooni ning kui see on olemas, siis lae ta alla oma töölauale.

Seejärel tule siia ruuteri seadistamise saiti ja lae see uuem firmware ülesse - juhis allpool.

Mina näen oma ruuteri firmware versiooni nupu/menüü Status -> Device Information alt (Firmware Version: ... - pilt) ja uut versiooni saab ülesse laadida menüü Tools - > Firmware alt (vaata eelmist pilti).


Vaata, et ei oleks lubatud Remote Administration (või Remote Management) funktsioon, ta on küll vaikimisi välja lülitatud, aga kontrolli igaks juhuks see üle... - HTTP peab olema Disabled.
Sa saad siin ruuteri seadistamise aknas ka palju muud teha, aga kui Sa asja ei tunne, siis pole mõtet siin teisi sätteid torkida... Peale selle saab siit unustamise korral kätte ka kogu info: SSID nime, autentimise ja krüptimise parameetrid, "Passphrase", oma ruuteri PIN numbri (Wireless -> Wi-Fi Protected Setup alt) juhuks kui seda Sul vaja läheb ja kui seda ei ole kleebitud sinu ruuteri külge jne....

Otsi oma ruuteri konfigureerimise graafilises kasutajaliideses ülesse ka see koht, kus saab seada kuupäeva ja kellaaega ning pane ka need õigeks - seda saab seada tavaliselt menüü Main -> Time alt.

Registreeri oma traadita ruuter (või pääsupunkt) tema tootja kodulehel, siis teavitatakse Sind ruuteri firmware uuema versiooni väljailmumisest, turvaalastest probleemidest jms... Kola tema saidis niikaua ringi kuni leiad oma ruuterile pühendatud veebilehe ja seejärel kliki umbes taolisele lingile/nupule: "Register Your Product" ning kliki nupule "Register". Siis täida vajalik ankeet, kus Sinu e-mail aadress saab olema Sinu kasutajanimeks ja kui registreerimisega said ühele poole, siis kliki umbes taolisele lingile: "Submit a New Product Warranty Registration". Täida uus ankeet, kus on ka lahter ruuteri seerianumbri sisestamise jaoks, see seerianumber asub Sinu füüsilise ruuteri peal. Oma ruuterit tutvustaval lehel kliki ka lingile "Downloads" ja sealt näed, et kas Sinu ruuterile saab laadida alla tema uusimat firmware versiooni. (Riistvara tootjad on ülbeks läinud ja nad ei kipu natuke vanemale riistvarale uusi draivereid kirjutama, osta aga uus riistvara, siis osta jälle uus jne - käigu nad Põrgu!)Ruuteri 'firmware' uuendamine:

Firmware on püsivara (tarkvara - mikroprogramm), mis on installitud mingi riistvara sisse ja ta erineb tavalisest tarkvarast, sest kasutaja ei saa teda ise muuta - ta võib aga laadida alla oma mingi seadme firmware uuema versiooni ja seejärel selle installeerida. Firmware on seega tarkvara ja riistvara kombinatsioon ning ta on realiseeritud mikrokiibi kujul, millesse on installitud andmed ja pisiprogrammid. Firmware't, mis asub PROM ('programmable read-only memory') või EPROM ('erasable programmable read-only memory') mälus, saab tema tarkvara asendamise teel uuendada.

Riistvara firmvaret tuleks igal juhul uuendada, sest uuem versioon parandab antud riistvara vanad vead, lisab talle uusi võimalusi ja täiendab turvameetmeid. Oma ruuteri firmware versiooni numbri saad teada sealtsamast ruuteri seadistamise saidist, seejärel külasta antud ruuteri tootjafirma kodulehte ja vaata, et kas seal pakutakse uuemat firmwaret:

Firmware


Kui ta on olemas (vaata näitena eelmist pilti), siis lae see ZIP fail alla, paki lahti ja seal sees peab olema üks .bin laiendiga fail (näiteks selline: TEW651BR_FW101B0012.bin) - see ongi ruuteri firmware uuem versioon.

Märkus: Enne ruuteri firmware uuendamise alustamist! Oma ruuteri firmware versiooni saad teada sealsamas ruuteri seadistamise saidis ja ruuteri tootja kodulehelt saad uurida ning alla laadida firmware uuema versiooni juhul kui see olemas on. Mina näen oma ruuteri firmware versiooni nupu/menüü Status -> Device Information alt (Firmware Version: ... - pilt). Sa võid terve selle firmware uuendamise protsessi ajaks antud juhise lahti jätta ja oma ruuteri konfigureerimise veebsaiti sisenemiseks ava brauseris teine vaheleht / lipik (tab).


Et ruuteri (või pääsupunkti) firmwaret uuendada, tee järgmist:

HOIATUS! Ära tee firmware uuendamist traadita/juhtmevaba (Wi-Fi) ühenduse kaudu, vastasel juhul võid oma ruuteri ära rikkuda (juhis kohe all)!

Ära katkesta firmware uuendamisprotsessi, ära eemalda sel ajal võrgukaablit või toitejuhet. Enne ruuteri resettimist, salvesta siinsamas veebipõhises konsoolis oma ruuteri kõik seadistused/sätted eraldi konfiguratsioonifaili - sellest oli kohe siin eelpool ka juttu - seal.
a) Kui Sul on Wi-Fi adapteriga sülearvuti või lauaarvuti ja kui Sa kasutasid nendega antud momendil traadita (wifi) võrguühendust, siis tee enne ruuteri firmware uuendamist järgmist:

- Lülita Windowsis kõik traadita ühendused välja (kliki tegumirea paremas osas oma võrguikoonile, märgista järjest kõik traadita ühendused ja kliki Disconnect.

- Lülita välja kõik antiviirus- ja pahavaratõrje programmid. See käib ka nende arvutite kohta, mis ei kasuta momendil traadita võrguühendust vaid mis on wi-fi ruuteri külge ühendatud Ethernet võrgukaabli abil (ruuteri LAN portidesse). See antiviirusprogrammide väljalülitamine on nii igaks juhuks ja Sa võid seda teha täiendavalt - see ei ole kohustuslik.

- Võta tavaline Ethernet võrgukaabel ja ühenda tema üks ots sülearvuti või lauaarvuti Ethernet porti ja teine ots ruuteri LAN porti, näited:

(pilt)

(pilt)

(pilt)

(pilt)

See tegevus on aga kohustuslik ja seda kasuta nende kompuutrite puhul, mis olid siiamaani traadita võrguühenduses, pärast ruuteri firmware uuendamist võid selle Etherent kaabli jälle ära koristada ning kasutada ainult wifi ühendust.


b) Enne ruuteri firmware uuendamist kirjuta eelnevalt konfigureeritud ruuteri kõik seadistused/sätted üles (paroolid, turvaseaded jms) või siis mine tema seadistamise saiti ja salvesta seal ruuteri konfigureerimise graafilise kasutajaliidese kaudu need andmed oma töölauale (eelpool oli sellest juba juttu).

Peale ruuteri seadistuste käsitsi kirjapanemise või tema konfigureerimise saidi graafilise kasutajaliidese abil nende parameetrite salvestamise, on veel olemas ka kolmas ja võib olla kõige parem võimalus - ruuteri seadistuste USB mälupulka salvestamise meetod (info).

Seejärel tee ruuteri reset (st vii ta tehase algseadistusteni) ja seda ühe alltoodud meetodiga:

* Kui Sa pääsed veebis oma ruuteri konfigureerimise kasutajaliidesele ligi, siis tee seda sealse Restore nupu abil (näiteks Tools -> Settings ja Restore nupp). Pärast reseti lõpetamist logid jälle oma ruuteri konfigureerimise aknasse sisse (sisselogimisel kasuta tehase kasutajanime ja parooli).

* Või kasuta selleks Reset nuppu või siis kirjaklambrit, mille torkad sinna "Reset" auku (selles augus on pisike nupuke, mida Sa loomulikult ei näe). Resettimise ajal hoia seda nuppu või kirjaklambrit umbes 30 sekundit all. Et pärast oma ruuterit uuesti korralikult tööle saada, tõmba tema toitejuhe välja, oota kümmekond sekundit ja ühenda ta seejärel uuesti.

* PS! Alternatiivina soovitaksin teha nn tugeva reset'i (see EI OLE kohustuslik) ja tee seda järgmiselt:

- Eemalda ajutiselt ruuter võrgukaablid (mitte aga toitejuhet).
- Seejärel vajuta alla Reset nupp ja hoia teda all 30 sekundit ning ära veel vabasta teda.
- Ilma et Sa vabastaksid sel ajal Reset nuppu, eemalda ruuteri toitejuhe.
- Hoia Reset nuppu all järgmised 30 sekundit ja ära vabasta teda.
- Ühenda toitejuhe uuesti ruuteriga (Reset nupp on ikka alla vajutatud).
- Hoia Reset nuppu veel viimased 30 sekundit all.
- Vabasta Reset nupp ja oota kümmekond sekundit.
- Nüüd eemalda ruuteri toitejuhe uuesti, oota jälle kümmekond sekundit ja seejärel ühenda ta tagasi ning Sinu ruuter on nüüd selline nagu Sa ta poest ostsid...

Märkus: Sa pead seega oma ruuteri Reset nuppu hoidma ühe käega kogu aeg all kokku umbes 90 sekundit ja sealjuures teise käega askeldama tema toitejuhtme kallal. See on üsna tülikas ja seda eriti siis kui Sa pead ruuteri nuppu vajutama kirjaklambriga või mingi muu peenema oraga. Säti enne seda operatsiooni oma ruuter mugavalt paika ja seejärel tegutse - küll hakkama saad, on hullemaidki asju tehtud...


c) Ühenda oma Ethernet kaablid ruuteri külge tagasi (seda juhul kui tegid nn "tugeva reseti") ja mine oma ruuteri konfigureerimise saiti. (Kui Sa ei saa internetiühendust, siis tõmba oma ruuteri toitejuhe välja, oota umbes 15 sekundit ja seejärel ühenda see kaabel jälle tagasi.) Tipi Internet Explorer või Firefox või Chrome brauseri aadressiribale oma ruuteri IP aadress ja vajuta ENTER. Logi ennast seejärel sisse (tehase kasutajanime ja parooliga, tavaliselt on nendeks admin ja admin) - sellest kõigest oli siin ülevalpool juba juttu (seal).


d) Otsi ruuteri seadistamise graafilise kasutajaliidese aknas ülesse uue firmware faili ülesselaadimise koht ja lae see Sinu poolt juba varem allatõmmatud firmware uuem versioon (.bin laiendiga fail) ülesse - kliki Choose File (või Browse nupule) jne - pilt.

Seejärel alusta ruuteri firmware uuendamisprotsessi. Minul saab uut versiooni laadida üles menüü Tools - > Firmware alt ja uuendamise protsessi saab alustada Upgrade nupuga (pilt).


e) Kui ruuteri firmware uuendamisprotsess lõppes, siis oota mõned minutid ja seejärel tee ruuteri restart (mitte resett), näiteks minul saab seda teha Tools -> Restart kaudu. Kui asi edeneb, siis hakatakse tegema ruuteri restarti ja see võtab tsipa aega, kusjuures vahepeal sütivad ruuteril kõik lambid/indikaatorid - pilt.

Kui valmis, siis ilmub ruuteri seadistamise saiti sisselogimise aken, sisesta sinna tehase kasutajanimi ja parool - pilt.

Ja Sa näedki seda et ruuterile on firmware kõige uuem versioon õnnelikult installeeritud - pilt. (Märkus: Pärast ruuteri firmware uuendamist võid ruuteri restardi teha ka nii et ühendad tema toitekaabli umbes 15-20 sekundiks lahti ja seejärel ühendad kaabli jälle tagasi....)


f) Kui Sa said ruuteri firmware uuendamisega lõplikult valmis, siis pead kohe tegema ka ruuteri uue konfigureerimise ja Sa võid seda teha mitmel moel - vali üks järgmistest võimalustest:

- Mine jälle ruuteri konfigureerimise saiti - sisselogimisel kasuta tehase kasutajanime ja parooli. Seejärel seadista oma ruuter uuesti algusest peale, st algul läbi vastava nõustaja aknad ja seejärel määra uus parool/paroolifraas/turvavõti, krüpteermise parameetrid jms (juhis eespool)

või

- Sa võid selle asemel eelnevalt salvestatud ruuteri konfigureerimisfaili veebipõhise ruuteri konfigureerimise graafilise kasutajaliidese kaudu ülesse laadida ja sel juhul ei pea Sa enam oma ruuterit uuesti seadistama. Seda saad Sa teha ainult sel juhul kui Sa olid eelnevalt enne ruuteri firmware uuendamist salvestanud antud konfigureerimisfaili oma kõvakettale - konfigureerimisfaili salvestamisest ja tema ülesselaadimisest oli juttu seal.

või siis

- juhul kui Sa salvestasid enne ruuteri firmware uuendamist tema konfiguratsiooniparameetrid oma USB mälupulka, siis saab ka sealt vajalikud andmed kätte, mida võid siis kasutada om ruuteri konfigureerimisel. Sinu USB mälupulka loodi ka SMRTNTKY nimeline kaust, mille sees on ka WSETTING.TXT fail, mis sisaldab samuti kõiki vajalikke parameetreid (SSID, turvavõti, turvaseaded jne) ja Sa võid neid parameetreid kasutada om ruuteri konfigureerimisel - sellest USB mälupulka salvestamisest oli juttu seal.

Märkus: Kui Sa olid enne ruuteri firmware uuendamist teinud oma ruuteri konfigureerimise graafilises kasutajaliideses ka muid seadistusi (näiteks MAC filtreerimist jne), siis pead ka need uuesti paika panema....


g) Lõpuks, juhul kui Sa olid enne firmware uuendamise alustamist ühendanud oma kompuutri ruuteri külge Ethernet kaabli kaudu, siis võid ta jälle lahti ühendada ja kasutada traadita ehk WiFi ühendust.


!!! Juhul kui Sa määrasid ruuteri seadistamisel talle uued parameetrid (konfiguratsiooni), siis tuleb Sul oma võrgus ka kõikidele ülejäänutele kompuutritele ja seadmetele panna samuti needsamad uued parameetrid. Toome näiteks iPad tahvelarvuti: Sa konfigureerisid siin oma ruuteri ümber, näiteks pärast tema firmware uuendamist või siis paroolide unustamise tõttu või mingil muul põhjusel. Pärast ruuteri konfigureerimise lõpetamist avad oma iPad tahvli ja lähed seal Settings -> General -> Reset -> Reset Network Settings. Seejärel lähed Settings -> WI-Fi ja valid loetelust oma endise võrguühenduse ("Network..." alt) ning sisestad juba uue parooli - sellesama, mis Sa siin loosid. Kuna Sa resettisid siin kõik võrgusätted, siis tuleb ka muude rakenduste puhul oma paroolid uuesti sisestada, näiteks iCloud pilve salvestusuurmi puhul tuleb minna Settings -> iCloud -> Account alla ja seal oma Apple ID parool uuesti sisestada. [Seda kõike juhul kui Sa jätsid ruuteri uuel konfigureerimisel oma endise võrgunime (SSID) samaks. Kui Sa muutsid ruuteri hilisemal konfigureerimisel aga ka võrgunime, siis lood pärast iPad tahvli võrgusetingute resettimist uue võrguühenduse - selle uue võrgunime- ja parooliga.]

Aga kui Sa salvestasid enne ruuteri firmware uuendamist tema konfiguratsiooniparameetrid oma USB mälupulka, siis võid nüüd kasutada tema abi, et ühendada ka oma teised kompuutrid /seadmed sellesse traadita võrku - juhis.PS!
Loe ka portide suunamisest (Port forwarding) juhul kui Sa kasutad mingit BitTorrent programmi ja tahad tema kaudu failide allalaadimist kiiremaks teha...

... - juhis.


Etteotsa
b) Teine meetod: Konfigureeri oma uus ruuter Wi-Fi adapteriga kaasaantud ja installeeritud utiliidi abil:

Kui Sa teed seda Windowsi opsüsteemi installeeritud Wi-Fi adapteriga kaasaantud utiliidi abil, siis on see protsess väga lihtne juhul kui Sinu traadita ruuter omab Wi-Fi Protected Setup (WPS) tuge ja juhul kui see seadistamine õnnestub. Enamik ruutereid, mis on välja lastud alates 2008. aastast, omavad seda WPS tuge. Juhul kui Sinu vanemat sorti ruuter ei oma WPS tuge, siis tuleb Sul oma ruuter konfigureerida käsitsi tehasest instruktsiooni alusel. Juhul kui Sa ei tea, et kas Sinu ruuter omab WPS tuge, siis proovi alltoodud Windows 7 nõustaja abi ja kui see ei tööta, siis konfigureeri oma ruuter käsitsi poest kaasasaadud tehase juhise ja Interneti abil nii nagu siin eelpool sai seda äsja kirjeldatud.


Märkus: Mis see WPS (WiFi Protected Setup) on?

Wi-Fi Protected Setup (WPS) on traadita (juhtmevaba) võrgu ülesseadmise lihtne standard. Mõnedel juhtudel nimetatakse teda ka "Push" nupu ühenduseks. Et seda WPS'i kasutada, peab seade omama WPS tehnoloogia tuge ja ühilduma ka WPA krüptimisskeemiga. WPS vahend loob automaatselt mingi võrgu nime ('network name' - SSID) ja WPA krüptimise traadita ruuterite, pääsupunktide, kompuutrite, adapterite ja teiste seadmete jaoks.

WPS funktsiooniga saab kasutada seadmel asuvat vastavat WPS nuppu (või PIN koodi) ja me ei pea enam käsitsi sisestama võrgu nime (SSID) ning krüptimisskeemi - ühesõnaga vajutame ainult antud WPS nupule (või kasutame PIN koodi) ja see kõik tehakse meie eest ära. WPS eelised:
!!!
Tänäpäeval on aga selle WPS funktsiooni nõrgad kohad selgeks tehtud ja häkkerid kasutavad seda ära. Seega, lülita see WPS (WiFi Protected Setup) funktsioon oma ruuteri sätetes välja ja kui on vajadus, siis lülita see ainult ajutiselt sisse - üks näide.

Sellest WPS (WiFi Protected Setup) funktsiooni keelamisest (või vähemalt WPS PIN-koodi keelamisest) on pikemalt kuttu seal.


Seda WPS funktsiooni saab traadita võrgus kasutada ainult siis kui Sinu kõik võrguseadmed seda toetavad (kaasaegsed seadmed seda ka toetavad). WPS tehnoloogiat ei saa kasutada Ad-Hoc režiimis, st siis kui traadita seadmed ja kompuutrid on omavahel otse ühenduses ilma ühegi ruuterita ning pääsupunktita - sellest Ad-hoc režiimist/võrgust tuleb veel edaspidi ka juttu. WPS EI OLE ise-enesest mingi turvavahend vaid ta teeb turvaseadistuste konfigureerimise väga lihtsaks...

WPS button võib olla nii füüsiline (seadme peal/küljes) kui ka elektrooniline (nõustajas või kasutajaliideses - simuleeritud elektroonile nupp) ja all on mõned sellised füüsilised WPS nupud ka ära toodud:

WPS nupp - 1.................. WPS nupp - 2 ..................WPS nupp - 3................... WPS - 4Siin on tegemist TRENDnet WiFI adapteriga kaasaantud ja installeeritud utiliidi ning TRENDnet traadita ruuteriga - tegutse järgmiselt:

1) Tee all tegumiriba paremas otsas "Show hidden icons" ülessepoole suunatud noolekesega ikoonil klõps ja seejärel kliki traadita võrgu ikoonile:

Kliki võrguikoonile


2) Seejärel ilmub Sinu ruuteri konfigureerimise aken, antud näites on selleks TRENDnet traadita ruuteri oma. Klõpsa seal vasemas paanis nupule WPS; Sinul võib see aken olla natuke teise välimusega, aga otsi sealt ülesse WPS või Wi-Fi Protected Setup (WPS) või WPS Button parameeter:

Ruuteri seadistamise utiliit


3) Veendu, et oleks aktiveeritud "Push the button on my access point" ja kliki Next:

Olgu aktiveeritud ülemine raadionupp


4) Nüüd vajuta oma traadita ruuteril füüsilist WPS nuppu ja hoia seda natuke aega all, see nupp asub kas ruuteri peal või siis tema paremal küljel (WiFi adapteritel asub ta otsas) - pildid on siin eespool.


5) Kui kõik õnnestub, siis ilmub järgmine aken, kus kliki Finish - pilt.


6) Nüüd tee ekraani allääres tegumirea paremas osas võrgu ikoonil klõps, sejärel tee oma ruuteri võrgu nimel klõps ja lõpuks klõpsa nupule Connect:


Käivita võrguühendus


Märkus: Kui Sa olid juba varem end ühendanud antud võrku, siis luuakse kohe võrguühendus, vastasel juhul jätka punktist 7.


7) Kliki sealsamas ilmuvas aknas nupule OK:

Kliki nupule OK


8) Seejärel tipi PIN tekstikasti oma ruuteri PIN number (kood või WPS PIN), mille Sa leiad oma ruuterilt või siis kaasaantud dokumendist ja kliki Next:

Sisest PIN kood


NB! Juhul kui Sinu ruuteril seda ei ole, siis jäta see asi siin katki ja seadista oma ruuter kas Interneti kaudu nii nagu eelpool sai seda kirjeldatud. Tegelikult on igal ruuteril see PIN kood olemas ja selle saab teada sealtsamast ruuteri konfigureerimise Interneti saidist (Wi-Fi Protected Setup sektsioonist) ja seal on ta tavaliselt PIN (Self-PIN Number) all. Võid ta sealt ülesse kirjutada ja siis siia ülemisse aknasse sisestada, aga kas sel on mõtet, kui juba oled seal saidis, siis võid sealsamas kohe kogu töö ära teha. Vaja võib sellist tegevust minna võib olla ainult siis kui Sa tahad oma ruuteri kõik seadistused viia USB mälupulka ja sellest tuleb siin edaspidi veel ka juttu.


9) Järgmisena ilmub see kõige olulisem aken, kus kliki paremal poolel asuvale allapoole suunatud noolega nupule, et laiendada akent ja Sa võid siin teha järgmist:

- Sa võid ülemises "Type your network name" lahtris oma traadita võrgu nime muuta, seda tuntakse ka SSID nime all ja ta võib sisaldada ainult tähti, numbreid ja alljooni. Siin on soovitav sisestada mingi enda võrgule sobiv nimetus ja lisada tema lõppu "_Network", sest antud nime järgi identifitseeritakse kõiki võrgus olevaid seadmeid. Aga Sa võid ka seda mitte teha ja määrata mingi huvitavama võrgu nime;
- Sa võid muuta ka "Security key" lahtris olevat turvavõtit, mille Windows ise genereeris ja asendada ta omaenda parooliga. Paroolifraas peab olema vähemalt 8 sümbolit pikk ja tee ta võimalikult tugevam, pane sinna sisse nii suur kui ka väiketähti ning loomulikult ka mõned numbrid. WPA või WPA2 paroolid võivad sisaldada kuni 63 sümbolit (tähed, mis on registritundlikud; numbrid ja tühiklahvid - tühiklahve ei tohi panna algusesse ja lõppu);
- "Security level" all jäta aga kõik samaks...
- Kui vamis, siis kliki Next:

Muuda SSID ja parooli kui soovid


10) Viimases aknas kuvatakse Sulle security key, mida võib Sul vaja minna vanemat tüüpi traadita võrguseadmete lisamisel - märgi see ülesse.
Aga enne akna sulgemist soovitaksin siin kasutada kahte linki: printimise linki ja antud võrguprofiili USB mälupulka salvestamise linki. Seda USB pulka saad hiljem kasutada selleks et seada kiiresti ülesse teised traadita seadmed (mängukonsoolid, printerid jne, aga ka kompuutrid, mis jooksutavad Windows XP, Windows Vista või Windows 7 opsüsteeme). Seda võid näiteks seda ka siis kasutada kui Sa uuendasid oma ruuteri firmware't ja kaotasid seetõttu ruuteri kõik seadistused.

Märkus: Kui Sa salvestad oma võrguprofiili parameetrid USB pulka, siis võivad Sinu vanad failid seal pulgas alles olla, nendega ei juhtu midagi.

Kui Sa prindid andmed välja, siis salvestatakse ta vaikimisi Microsoft XPS Document Writer formaati, aga Sa võid ta ka tavalisele paberile printida juhul kui Sul printer olemas on. Välja prinditakse: Network Name (SSID), Security Key, Encryption- ja Authentication parameetrid.


Prindi välja või pane USB pulka...


Kui Sul ei loo seda traadita võrguühenduse loomise USB mälupulka praegu, siis võid ta igal ajal ka hiljem luua juhul kui Sul on oma ruuter juba konfigureeritud ja traadita võrk ülesse seatud - juhis.c) Ruuteri seadistamine Windowsi nõustaja abil - Sinu ruuter peab omama Wi-Fi Protected Setup (WPS) tuge:

Esimne moodus:

-
Kliki ekraani paremal allääres võrgu ikoonile ja seejärel kliki Open Network and Sharing Center.
- Kliki Set up a new connection or network lingile.
- "Set Up a Connection or Network" nõustajas vali Set up a new network ja kliki Next.
- Oota natuke, kuni nõustaja leiab seadistamata ruuteri või pääsupunkti ja kui ta ilmub, siis märgista ta ning kliki nupule Next.

Märkus: Kui sinna ei ilmu midagi, siis seadista oma ruuter Interneti kaudu ja rahu majas...

-
Seejärel ilmub seesama PIN koodi sisestamise aken, millest siin eelpool juttu oli ja jätka samas vaimus nagu eelpool kirjeldati...


Teine moodus (Network and Sharing Center akna vahelejätmisega):

Selle kompuutriga, mis omab WiFi adapterit (võrgukaarti), võid Sa minna otse Set Up a Network nõustajasse ilma et Sa peaksid läbima Network and Sharing Center akna. Kui Windows tuvastab traadita võrgu ja kui Sa ei ole sinna ühendatud, siis ilmub ekraani paremale allaäärede teadete väljale roosa vilkuv pilveke.

- Kliki sellele roosale ikoonile ja Sa näed ühendust oma uue ruuteri jaoks - tavaliselt on selleks antud ruuteri tootjanimi.
- Kliki sellele ühendusele ja seejärel kliki nupule Connect.
- Selle peale ilmub sinnasamma alla teateaken, kus kliki nupule OK:

Kliki nupule OK

- Ja ilmub seesama PIN koodi sisestamise aken, millest siin eelpool juttu oli ja jätka samas vaimus nagu eelpool kirjeldati...Kuidas oma ruuteri turvaseadeid ja turvavõtit (parooli) kiiresti teada saada juhul kui unustasid need:


a) Kliki ekraani allääres paremal teadetealal traadita võrgu ikoonile:

Kliki paremal all võrguikoonile


b) Ilmuvas traadita võrguühenduste aknas tee oma jooksval ühendusel paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties:

Vali käsk 'Properties'


c) Pane linnuke "Show characters" ruutu ja Sa näed oma turvavõtit "Network security key" järel olevast lahtrist; ülevalpool on aga näha Sinu ruuteri turvaseaded:

Pane linnuke ruutu...✓ ✓ ✓ Lisa, antud teemaga seotud: "WiFi häkkimise terminid ja tehnoloogiad. WiFi võrkude häkkimise (ründamise) põhilised meetodid. 802.11 traadita võrgu standardid (Wi-Fi standardid), turvatehnoloogia (WEP, WPA, WPA2, WPA2-PSK, WPA2-AES, WPA3), kanalid (channels / ch), signaali tugevus (signal strength), WiFi adapterid ja antennid. Eraldi veel uuemast Wi-Fi 6 standardist ja selle edasiarendusest (Wi-Fi 6E). Millal need Wi-Fi 6 ja Wi-Fi 6E seadmed müüki tulevad?" - link.

"Mis on VPN (Virtual Private Network)? Kuidas luua VPN ühendust? .|. Mõned head tasuta/tasulised VPN-teenused — 2019 / 2020. aasta seisuga. .|. VPN teenus ja Tor brauser." - link.

Etteotsa

Edasi võrgutöö IV. ossa >


< Tagasi võrgutöö ja koduvõrgu loomise I. ossa

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008