Traadita võrguga ühenduse loomine

Seitse...Windows 7 võrgutöö ja koduvõrgu loomine IV. osa

 

(Käib XP, Vista, Windows 7, Win 8/8.1 ja Windows 10 kohta.)

 

 

Traadita (juhtmevaba) võrguga ühenduse loomine

 


 Oletame, et Sa oled oma traadita ruuteri juba üles seadnud, ta konfigureerinud ja loonud väikse traadita võrgu. Olgu selles võrgus esialgu ainult üks või kaks kompuutrit ja seesama traadita ruuter (WiFi router) - juhis on seal. Nüüd vaatame seda et kuidas antud traadita võrku (wireless network) lisada uusi kompuutreid, mis on varustatud traadita adapteritega (wireless adapter; wifi adapter).a) Kui Sinu ruuter (või pääsupunkt) omab WPS (WiFi Protected Setup) funktsiooni:


Windows 7:


Kui Sul on WiFi adapteriga varustatud arvuti ja ta on sisse lülitatud, siis skaneerib Windows 7 kättesaadavaid traadita ruutereid (või pääsupunkte). Juhul kui ta leiab selle ja juhul kui Sa ei ole oma wifi adapteriga arvutit traadita võrku veel ühendanud, siis ilmub ekraani paremale allaäärde teadete väljale võrgu ikoon (see Võrguikoon või see Võrguikoon-2 või mõlemad) , mis teavitab Sind sellest et ühendus on kättesaadav:

Ilmub vastav ikoon


Wi-Fi Protected Setup (WPS) standardi puhul saab kasutada vastava WPS nupu allavajutamise meetodit. Kui Sinu ruuter omab WPS funktsiooni (enamik kaasaegseid ruutereid toetavad seda), siis on väga lihtne oma Windows 7 kompuutrit traadita võrku ühendada. Kliki sellele võrgui koonile ja selle peale ilmub tema kohale aknake, mis näitab kõiki antud momendil kättesaadavaid võrguühendusi, sealhulgas ka lairiba mobiiliühendusi (nt 3G), virtuaalseid privaatvõrke (VPN) ja ka sissehelistamisvõrke (dial-up). Kui Sa osutad seal hiirekursoriga mingit võrguühendust, siis ilmub antud ühenduse detailsem kirjeldus: "Name" ja "SSID" - antud ühenduse võrgu nimi; "Security Type" - ühenduse turvalisus ja temas kasutatavad turvaparameetrid jne.

Märkus: Alternatiivina võid uue ühenduse loomiseks avada ka Network and Sharing Center'i ja seejärel klikkida Connect to a network lingile, mis avab sellesama aknakese, mida kutsutakse ka View Available Networks (VAN) aknaks:

VAN aken


Nüüd kliki sellele võrgu nimele, millega Sa tahad ühineda ja seejärel kliki nupule Connect.


Kliki algul vajalikule võrgunimele ja siis nupule Connect


Juhul kui Sa ei ole varem antud võrku ühinenud, siis ilmub umbes taoline alltoodud dialoogiaken kuhu Sa võid sisestada turvavõtme, mis loodi siis kui Sa oma ruuterit või pääsupunkti konfigureerisid (juhis).

Aga juhul kui Sinu ruuter (või pääsupunkt) omab ka WPS nuppu (WPS button), siis vajuta oma ruuteri seda WPS füüsilist nuppu, mis asub tavaliselt kas tema peal võis siis paremal küljel - vajuta ta alla ja hoia teda mõned sekundid all. Selle tulemusel luuakse turvaline ja krüpteeritud võrguühendus ilma et Sa peaksid täiendavalt midagi tegema...

Tipi turvavõti või vajuta füüsilist WPS nuppu


Märkused: Et veenduda selles et kas Sinu kompuuter on koduvõrgu osa, ava Windows Explorer'is võrgukaust (Network) ja Sa pead seal nägema oma võrgu teisi kompuutreid ning võrguseadmeid.

Probleem: Juhul kui Sa ei näe oma Network kaustas teisi kompuutreid. Kui Sa ühined kodus või firmas võrku (vastupidiselt avalikus kohas, näiteks Internetikohvikus), siis veendu selles et Sinu võrgu tüübiks oleks pandud privaatvõrk (kas Home või siis Work). Kui Sa ei olnud varem oma võrgu tüüpi määranud, siis paneb Windows vaikimisi selleks avaliku võrgu tüübi (Public), mis on turvalisem. Kuid antud võrgu tüübi puhul on selline funktsioon nagu 'Network discovery' välja lülitatud - selle tulemusel Sa ei näegi oma võrgu teisi kompuutreid.
Et lahendada seda, ava Network and Sharing Center ja kui Sinu võrgu nime juures on "Public network", siis kliki temale ja vali uueks võrgu tüübiks kas Home või siis Work network ning kliki Close - juhis.

Juhul kui Sa oled oma võrgu turvavõtme või paroolifraasi ära unustanud, siis üheks mooduseks seda kindlaks teha on see et Sa võid ta leida sellelt kompuutrilt, mis on juba traadita võrku ühendatud, tee järgmist: Kliki tollel kompuutril tegumiriba paremas osas teadete väljal võrgu ikoonile, siis tee võrgu nimel paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties. Ava Security vaheleht, pane linnuke Show characters ruut ja Sa näedki oma võrgu turvavõtit - täpsem juhis seal.
Windows Vista:


Vista puhul käib see sarnaselt ja sel juhul peab Sinu Vistasse olema ka installeeritud Service Pack 2 (SP2) - värskendustepakett, mis on arvatavasti juba kõigil ka olemas.

- Tee ekraani paremal allaääres teadete väljal asuval võrgu ikoonil (sellel Võrguikoon-4 või sellel Võrguikoon-5) klõps ja kliki Connect to a network:

Kliki võrguikoonile


- Nüüd kliki sellele võrgu nimele, millega Sa tahad esmakordselt ühineda:


Kliki võrgunimele


- Enne kui Sa vajutad siin nupule Next, vajuta oma ruuteril (või pääsupunktil) sedasama WPS nuppu ja seejärel kliki siin Next:


Vajuta ruuteri WPS nuppu ja siis Next


Märkus: Kui Sul ei ole seda füüsilist WPS nuppu, siis võid siin ülemises aknas klikkida ka "I want to enter the network key or passphrase instead" lingile ja seejärel tippida ilmuvasse aknasse oma ruuteri seadistamisel loodud turvavõti või parool.


- Kui ühendus õnnestus, siis ilmub järgmine aken, kliki Close nupule - pilt.


Märkus: Kui Sinu kompuuter ei olnud varustatud Wi-Fi adapteriga ja Sa lisasid ta ise ning traadita võrguadapteri installeerimisega installiti ka selle adapteri trakvara, siis Windows Vista enda vahenditega seda traadita ühendust luua ei saa vaid Sa pead selleks kasutama wifi adapteri enda utiliiti. Kuid soovi korral võib seda ka muuta ja määrata nii et Windows ise loob selle esmakordse traadita ühenduse - tee järgmist:

* Kliki nupule Start ja siis Connect To -> Show all connections.
* Järgmises Wireless Network Connection aknas ei näe Sa traadita võrke vaid selle asemel on seal vastavad teated ja soovitused.
* Kliki Wireless Network Connection akna vasemas paanis Change advanced settings lingile, ava Wireless Network vaheleht ja pane linnuke ruutu Use Windows to configure my wireless network settings ning kliki OK.

Kui Sa kasutad wifi adapteri enda utiliidi abi, et luua traadita võrguga esmakordne ühendus, siis käib see täpselt samamoodi nagu kohe siin allpool kirjeldatakse seda Windows XP kompuutri kasutamisel.Windows XP:

Ka Win XP's käib wifi adapterit omava kompuutri esmakordne traadita võrguga ühendamine sarnaselt Win 7 ja Vistaga.

Märkus: Kui Sinu kompuuter ei olnud varustatud Wi-Fi adapteriga ja Sa lisasid ta ise ning traadita võrguadapteri installeerimisega installiti ka selle adapteri trakvara, siis Windows Vista enda vahenditega seda traadita ühendust luua ei saa vaid Sa pead selleks kasutama wifi adapteri enda utiliiti. Kuid soovi korral võib seda ka muuta ja määrata nii et Windows ise loob selle esmakordse traadita ühenduse - tee järgmist:

* Kliki nupule Start ja siis Connect To -> Show all connections.
* Järgmises Wireless Network Connection aknas ei näe Sa traadita võrke vaid selle asemel on seal vastavad teated ja soovitused.
* Kliki Wireless Network Connection akna vasemas paanis Change advanced settings lingile, ava Wireless Network vaheleht ja pane linnuke ruutu Use Windows to configure my wireless network settings ning kliki OK.


Windows XP enda vahendite abil esmakordse käsitsi traadita võrguühenduse loomisest tuleb edaspidi juttu.

Siin vaatame aga seda et kuidas luuakse esmakordne traadita ühendus wifi adapteri enda tarkvara (utiliidi) abiga ja olgu selleks tarkvaraks TRENDnet traadita võrguadapteri utiliit:

- Kliki paremal all tegumiriba teadete väljal asuvale võrgu ikoonile:

Kliki võrguikoonile


- Kliki utiliidi vasemas paanis WPS nupule:


Kliki vasemal WPS nupule


- Vaata, et oleks aktiveeritud raadionupp "Push the button on my access point" ja kliki nupule Next:


Aktiveeri ülemine parameeter


- Nüüd vajuta oma ruuteril (või pääsupunktil) seda füüsilist WPS nuppu ja hoia teda umbes paarkümmend sekundit all ning jälgi allolevat akent. Kui konfigureerimise roheline riba hakkab jõudma lõpupoole ja kui sinna ilmub umbes taoline "Protocol Start..." tekst, siis võid oma WPS nupu lahti lasta:


Hoia WPS nuppu all- Kui ühendus õnnestus, siis ilmub umbes taoline aken - pilt.


Märkus: Vista puhul käib asi samamoodi, kliki all tegumiribal võrgu ikoonile ja edasine käib täpselt nii nagu XP opsüsteemi puhulgi:


Vistaga käib asi samamoodi


!!! Märkus: Oma ruuteri selle WPS funktsiooni alaline kasutamine on aga üsna ebaturvaline! Lülita see WPS (WiFi Protected Setup) funktsioon oma ruuteri sätetes välja ja kui on vajadus, alles siis lülita see ajutiselt sisse. Selle WPS vahendi saad sisse või välja lülitada oma WiFi ruuteri sätetes - veebibrauseri kaudu — loe sellest sealt.

Ülesse
b) USB mälupulga kasutamine (Windows 10, Windows 7, Vista ja Windows XP):

Juhul kui Sa viisid oma ruuteri konfigureerimise lõpuosas või siis hiljem (info) traadita võrgu seadistamise parameetrid ka oma USB mälupulka, siis võid kasutada soovi korral selle abi, et ühendada ka oma ülejäänud Win 7, Vista või XP kompuutrid traadita võrku.

Ühenda see USB mälupulk selle arvutiga, mida Sa tahad traadita võrku ühendada ja kui ilmub AutoPlay dialoogiaken, siis kliki Connect to a wireless network (või Wireless Network Setup Wizard). Kliki OK ja mõne aja mõõdudes on asi valmis.
Kui Connect to a wireless network parameeter ei ilmu sinna AutoPlay dialoogiaknasse, siis kliki seal Open folder to view files ja tee 2x klõps setupSNK.exe failil.

Juhul kui ka see AutoPlay dialoogiaken ei ilmu, siis ava Windows Explorer, otsi ülesse oma USB mälupulk (USB drive) ja tee 2x klikk setupSNK.exe failil, mis asub USB pulga juurkaustas.
Märkus: Sinu USB mälupulka luuakse ka SMRTNTKY nimeline kaust, mille sees on ka WSETTING.TXT fail, mis sisaldab samuti kõiki vajalikke parameetreid (SSID, turvavõti, turvaseaded jne) ja Sa võid neid parameetreid kasutada uute seadmete käsitsi ühendamiseks oma traadita võrku - Sa võid selle info ka välja printida - pilt.NB! Kui Sul ei ole seda traadita võrguühenduse loomise USB mälupulka, siis võid ta igal ajal ka hiljem luua juhul kui Sul on oma ruuter juba konfigureeritud ja traadita võrk ülesse seatud:

- Torka oma USB mälupulk arvutiploki või sülearvuti USB porti.

- Ava suvalises kompuutris, mis on juba traadita võrguga ühendatud, Network and Sharing Center aken. Oblastis "Connect or disconnect" kliki Wireless network connection lingile ja ilmuvas dialoogiaknas kliki Copy this network profle to a USB flash drive:

Kliki lingile...


- Kui Sa aga ei ole oma kompuutriga antud momendil traadita võrku ühendatud, siis võid ka nii teha: Ava Network and Sharing Center aken, siis kliki vasemas paanis Manage wireless networks, seejärel tee oma võrgu nimel 2x klõps ja kliki Copy this network profle to a USB flash drive lingile.

Märkus: Kui Sa salvestad oma võrguprofiili parameetrid USB pulka, siis võivad Sinu vanad failid seal pulgas alles olla, nendega ei juhtu midagi.

- Nüüd juhul kui Sa viisid oma ruuteri seadistamise parameetrid ka oma USB mälupulka, siis võid kasutada tema abi, et ühendada ka oma ülejäänud Windows 7, Windows Vista või Windows XP kompuutrid traadita võrku - info kohe siin ülevalpool.

Ülesse
c) Ilma WPS nupu ja USB mälupulga abita esmakordse traadita võrguühenduse loomine - käsitsi:Windows 7 ja kõrgemad:

- Kliki ekraani paremal allääres teadete väljal võrgu ikoonile (sellele Võrguikoon või sellele Võrguikoon-2).

- Seejärel kliki vajalikule võrguühendusele ja kliki nupule Connect.

- Ilmub alltoodud dialoogiaken, sisesta sinna oma turvavõti, mille Sa loosid siis kui Sa konfigureerisid oma traadita ruuterit (või pääsupunkti) ja kui valmis siis kliki OK:

Tipi turvavõti või vajuta füüsilist WPS nuppu


- Et veenduda kas kompuuter ikka lisati traadita võrku tee järgmist: Kliki Start nupule, siis Control Panel, tipi paremal üleval otsingukasti sõna network ja kliki seejärel Network and Sharing Center all View network computers and devices lingile. Sa pead seal nägema oma võrgus olevaid kompuutreid ja seadmeid, sh ka äsjalisatud kompuutri ikooni.
Kui Sa ei näe seal Network kaustas ühtegi ikoone, siis pead sisse lülitama ka "Network discovery" funktsiooni. Et seda teha, tee järgmist: Kliki Start -> Control Panel -> Network and Internet -> Network and Sharing Center ja seejärel muuda Sharing and Discovery all seadistusi...


Vista:

- Tee ekraani paremal allaääres teadete väljal asuval võrgu ikoonil (sellel Võrguikoon-4 või sellel Võrguikoon-5) klõps ja kliki Connect to a network:

Kliki võrguikoonile


- Nüüd kliki sellele võrgu nimele, millega Sa tahad esmakordselt ühineda - pilt.


- Ilmub dialoogiaken, sisesta sinna oma turvavõti, mille Sa loosid siis kui Sa konfigureerisid oma traadita ruuterit (või pääsupunkti) ja kui valmis, kliki Connect - pilt.Märkus: Alternatiivina võid teha ka nii:

* Kliki nupule Start ja siis Connect To.
* Vali loetelust vajalik võrgu nimi ja kliki nupule Connect.
* Sisesta ilmuvasse aknasse oma turvavõti või paroolifraas, mille Sa loosid siis kui Sa konfigureerisid oma traadita ruuterit (või pääsupunkti) ja kui valmis, kliki OK.

NB! Kui Sinu kompuuter ei olnud varustatud Wi-Fi adapteriga ja Sa lisasid ta ise ning traadita võrguadapteri installeerimisega installiti ka selle adapteri trakvara, siis Windowsi enda vahenditega seda traadita ühendust luua ei saa vaid Sa pead selleks kasutama wifi adapteri enda utiliiti. Kuid soovi korral võib seda ka muuta ja määrata nii et Windows ise loob selle esmakordse traadita ühenduse - tee järgmist:

* Tee all tegumirea paremas osas teadete väljal traadita võrgu ikoonil paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk View Available Wireless Networks.
* Kliki Wireless Network Connection akna vasemas paanis Change advanced settings lingile;
* Ava Wireless Network vaheleht ja pane linnuke ruutu Use Windows to configure my wireless network settings ning kliki OK.
* Seejärel tee all tegumirea paremas osas teadete väljal traadita võrgu ikoonil paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk View Available Wireless Networks ja Sa näed oma traadita võrguühendusi.
Või kui Sa ei ole veel võrguühendusi loonud, siis loo need nüüd Windowsi enda nõustaja abil.
- Et veenduda kas kompuuter ikka lisati traadita võrku tee järgmist: Kliki Start nupule, siis Control Panel, tipi paremal üleval otsingukasti sõna network ja kliki seejärel Network and Sharing Center all View network computers and devices lingile. Sa pead seal nägema oma võrgus olevaid kompuutreid ja seadmeid, sh ka äsjalisatud kompuutri ikooni.
Kui Sa ei näe seal Network kaustas ühtegi ikoone, siis pead sisse lülitama ka "Network discovery" funktsiooni. Et seda teha, tee järgmist: Kliki Start -> Control Panel -> Network and Internet -> Network and Sharing Center ja seejärel muuda Sharing and Discovery all seadistusi...Windows XP:

- Kliki nupule Start, tee My Computer kiirkorraldusel paremklikk ja vali Properties.
- Ava Computer name sakk ja kliki nupule Change.
- Kui Workgroup name ei ole WORKGROUP, siis muuda ta WORKGROUP nimeks ja kliki OK. Vastasel juhul kliki nupule Cancel ja sulge aken.
Kui Sa muutsid Workgroup name nime, siis pead tegema ka kompuutri ümberlaadimise.

- Kliki nupule Start, siis Control Panel, seejärel kliki Network and Internet Connections ja siis kliki Network Connections.

- Märgista Wireless Network Connection ikoon ja siis kliki Network Tasks all View available wireless networks lingile.

- Vali ilmuvast loetelust vajalik traadita võrgu nimi ja kliki seejärel Connect.


Juhul kui Sinu kompuuter ei omanud traadita võrgukaarti ja Sa installisid ise mingi WiFi adapteri ning temaga koos ka vastava utiliidi, siis Sa ei saa siin edasi midagi teha vaid pead kasutama selle wifi adapteri utiliiti, et ühineda traadita võrku.
Aga Sa võid ka nii teha: Kliki sellessamas aknas vasemas paanis Change advanced settings lingile, ava Wireless Network vaheleht ja pane linnuke ruutu Use Windows to configure my wireless network settings ning kliki OK.


Lisa: "Mis on VPN (Virtual Private Network)? Kuidas luua VPN ühendust? .|. Mõned head tasuta/tasulised VPN-teenused — 2019 / 2020. aasta seisuga. .|. VPN teenus ja Tor brauser."

Ülesse

Edasi võrgutöö V. ossa >

 

< Tagasi võrgutöö ja koduvõrgu loomise I. ossa

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008