Ressursside ühine kasutamine, I. osa

Seitse...Windows 7 võrgutöö ja koduvõrgu loomine VI. osa

 

(Käib XP, Vista, Windows 7, Windows 8/8.1) Koduvõrgus ressursside (dokumentide, piltide, muusika, video ja printeri) ühine kasutamine ja üksteisega jagamine - I. osaKui Sul ülesse seatud koduvõrk, siis võib Windows 7's ressursse (dokumente, pilte, muusikat, videot, printerit ja muud) ühiselt kasutada mitmel moel:

1) Windows 7 uue vahendi HomeGroup abil - sellest tulebki antud osas juttu.

2) Ressursside ühiskasutamine Windowsi vanade versioonidega (Vista ja Windows XP):

- Public kausta abil ('Public folder' asendab Windows XP olnud 'Shared Documents kausta' funktsiooni); see on lihtsaim viis ressursside ühiseks kasutamiseks.

- "Suvalise kausta" ühine kasutamine: Sel juhul saab ühiselt kasutada kõiki kaustasid, mis on väljaspool Public kausta. Siin peab ära määrama selle et mis kasutajakonto võib sellise kausta failidele ligi pääseda ja siin saab ka seda määrata, et mida nende failidega teha võib, st kas neid faile võib ainult lugeda/vaadata või siis võib neid faile ka muuta, uusi luua jne.

- Public kausta ja "Suvalise kausta" ühise kasutamise meetodite üheaegne kasutamine.Failide, digitaalmeedia ja printerite ühine kasutamine 'HomeGroup' vahendi abil:

Et kõik Sinu koduvõrgus asuvad kompuutrid saaksid kasutada seda HomeGroup vahendit, siis peab neisse olema installeeritud Windows 7.
Ressursside (dokumentide, piltide, muusika, video, Windows Media Player'i ja Windows Media Center'i meediafailide ning usb printeri) ühine kasutamine ja üksteisega jagamine HomeGraup vahendi abil on ainult siis teostatav kui kõik kompuutrid kasutavad Windows 7 operatsioonisüsteemi. Kui Sinu mingi kompuuter, näiteks sülearvuti, jooksutab Windows XP'd ja lauarvuti Windows 7, siis ei ole mõtet seda HomeGroup'i sisse lülitada - teeb "asja" ainult segasemaks. Kui Sinu kompuutrid kasutavad erinevaid Windowse, siis tuleb ressursside ühiseks jagamiseks kasutada Windowsi vanu juba äraproovitud meetodeid, millest tuleb ka edaspidi juttu.
Kui Sul ei ole koduvõrku või kui Sul on erinevate Windowsitega arvutid, siis ära üldse seda HomeGroup vahendit torgi - hoiad süsteemi ressursse tsipa kokku ja ei aja "asja" segaseks!

Et seda Windows 7 uut HomeGroup vahendit saaks kasutada peab täitma järgmised nõuded:

1) Vähemalt üks koduvõrgu kompuuter peab omama Windows 7 Home Premium või kõrgemat versiooni, et luua seal see HomeGroup (Windows 7 Starter'i puhul saab küll HomeGroup vahendit kasutada, aga seal ei saa teda luua ehk sisse lülitada).
2) Kõik kompuutrid peavad jooksutama Windows 7 operatsioonisüsteemi.
3) Kõikidel kompuutritel peab võrgu tüübiks (network location) olema valitud Home Network.

Homegroup abil saab ühiselt kasutada järgmisi ressursse: dokumendid, pildid, muusika, video, Windows Media Player'i ja Windows Media Center'i meediafailid ning usb printer. Peale selle saab meediat viia ka teistesse seadmetesse (teised kompuutrid, pleierid jne) kasutades Play To funktsiooni.


!!! Windows 10 operatsioonisüsteemist (alates tema versioonist 1803) kaotati see HomeGroup vahend ära, sest see ei ole enam vajalik. Kuigi see vahend eemaldati, saab printereid ja faile ikkagi jagada, kasutades selleks Windows 10-sse integreeritud funktsioone.
HomeGroup'i loomine, temaga liitumine ja ühiste ressursside jagamine:

Koduvõrgus tuleb see HomeGroup (kodurühm või kodugrupp) luua ainult ühel kompuutril ja seda ükskõik millisel kompuutril, mis omab Windows 7 Home Premium või kõrgemat versiooni—seejärel võivad kõik teised kompuutrid liituda selle HomeGroup'iga.

Et HomeGroup'i sisse lülitada, tee järgmist:

Windows 7 pakub juba siis homegroup'i loomist kui Sa installeerid Windows 7 ja siis kui Sa ühined koduvõrguga, st kui Sa määrad oma võrgu tüübiks (network location) Home Network tüübi. Kui Sa sel ajal ei loo teda, siis võid ta igal ajal ka hiljem luua.

1) Tipi Start menüü või Control Panel'i Search kasti sõna homegroup ja kliki seejärel HomeGroup lingile.
2) Nüüd võib ilmuda üks kahest aknast:

- Juhul kui Sa ei olnud varem valinud endale võrgtüübiks Home Network'i, siis ilmub aken, kus kliki lingile What is a network location? - pilt.


Järgmises aknas kliki Home network nupule ja seejärel ilmub seesama aken (allpool ülejärgmine pilt), mis ilmub ka siis kui Sul oli see Home network võrgu tüüp varem juba valitud:

Kliki kõige ülemisele nupule- Kui Sa olid aga endale selle Home network võrgu tüübi juba varem kehtestanud, siis ilmub kohe järgmine aken, kus vali need asjad, mida Sa tahad teistega ühiselt kasutada ning kliki Next:

Vali meedia, mida Sa tahad teistega ühiselt kasutada3) Siin aknas kuvatakse parool, mis genereeriti Sinu koduvõrgu jaoks ja et teised saaksid selle parooli abil antud HomGroup'i liituda.
Siin võid kohe Finish klikkida, aga Sa võid ka selle parooli enne välja printida. Ta prinditakse vaikimisi .xps failiformaati ja teda saab avada Windows 7 omaenda XPS Viewer programmiga - pilt.


NB! Sa võid igal ajal seda parooli uuesti näha, välja printida, muuta ja käivitada muid vajalikke asju nii et klikid nupule Start, siis tipid Search kasti sõna homegroup ning vajutad ENTER (või klikid üleval otsingutulemustes HomeGroup lingile) ja ilmub alltoodud aken - siin kliki View or print the homegroup password lingile.
Antud aknas saad ka muid vajalikke asju teha: Muuta ühiskasutatavaid ressursse (koristad ära või lisad linnukesed ülemise sektsiooni ruutudesse); saata oma meedia teistele seadmetele (linnuke ruutu "Stream my pictures, ..."); muuta parooli (link "Change the password..."); lahkuda HomeGroup'ist ja selle vahendi välja lülitada (link "Leave the homegroup..." - see jäta meelde!) jne. Tee muudatused ja kliki alla nupule Save changes.

Siin saad vajalikke asju lisada või tühistada


Märkus: Sama ülemise akna saad ka avada nii: Kliki Start -> Control Panel -> Network and Internet -> HomeGroup.

EtteotsaHomeGroup'iga ühinemine (liitumine) ja ühiste ressursside jagamine:

Pärast seda kui Sa olid ühel kompuutril HomeGroup'i loonud, siis saavad ka teised Sinu koduvõrgus olevad arvutid selle HomeGroup'iga liituda. Ühinemisprotsess on sarnane HomeGroup'i loomisega, tee järgmist:

1) Kliki all tegumiriba paremas osas teadete väljal võrgu ikoonile ja seejärel kliki Open Network and Sharing Center.

2) Et oma käesolevat võrgu tüüpi muuta, kliki Network and Sharing Center aknas "View your active networks" sektsioonis oma jooksvat võrgu tüüpi tähistavale lingile ja vali avatavas dialoogiaknas vajalik võrgu tüüp - antud juhul tuleb Public network asendada Home network võrgu tüübiga:

Muuda enda võrgutüüpi3) Kliki järgmises aknas kõige ülemisele Home network nupule - pilt.


4) Nüüd kui Sa ühendasid ka antud kompuutri koduvõrku, siis avatakse automaatselt aken, kus kliki nupule Join now (Ühine nüüd):

Kliki nupule Join nowMärkus: Juhul kui Sulle see ei ilmu, siis kliki Start -> Control Panel -> Network and Internet -> HomeGroup ja seejärel klõpsa Join now.


5) Järgmises aknas vali need värgid, mida Sina tahad teistega jagada ja kliki seejärel Next:

Kliki Next


6) Seejärel palutakse Sul sisestada HomeGroup parool.

Märkus: Juhul kui Sul ei ole seda parooli või kui Sa ta unustasid, siis mine tagasi sinna kompuutrisse, kus see HomeGroup loodi ja tee järgmist:

- Kliki Start -> Control Panel -> Network and Internet -> HomeGroup ja seejärel klõpsa View or print the homegroup password lingile.

või

Kliki nupule Start, siis tipi Search kasti sõna homegroup ja vajuta ENTER (või kliki üleval otsingutulemustes HomeGroup lingile) ning siis kliki View or print the homegroup password lingile.

- Alternatiivina ava samas kompuutris Windows Explorer, tee vasemas paanis Homegroup lingil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk View the HomeGroup password.Sisesta parool ja kliki Next ning viimases aknas nupule Finish. Nüüd saad Sa koduvõrgus asuvatele teiste kompuutrite ressurssidele ligi. Et seda teha, ava Windows Explorer, siis laienda vasemas paanis Homegroup haru, et näha iga kompuutri iga kasutajakonto alamkaustasid.

Sisesta parool ja kliki Next


Sa võid peale nende Documents, Music, Pictures ja Videos kaustade sisu jagada ühiselt ka muid kaustasid ning faile ja Sa võid selleks kasutada järgmisi meetodeid:

 

Et teha ühiskasutatavateks omaenda kaustu või faile, ava Windows Explorer, siis märgista vajalik element või elemendid. Seejärel kliki üleval tööriistaribal nupule Share with ja vali avanevast rippmenüüst kas Homegroup (Read) või Homegroup (Read/Write) või siis Specific people... (sellega lubad seda kausta/faili kasutada ainult ühel kindlal inimesel) menüüpunkt.
Sa võid teha kaustal/failil ka paremklõpsu ja valida kontekstmenüüst sellesama Share with > käsu.

NB! Ära tee ühiskasutatavaks oma juurkaustasid, näiteks nagu E:\.

Windows 7 uuest Libraries (Teegid või Raamatukogud) vahendist saad ülevaate siit.

EtteotsaHomeGroup'ist (kodurühmast) lahkumine:

Kui Sul saab sellest Homegroup'ist mingitel põhjustel villand (aitab sellest failide ühisest kasutamisest, raha selle eest ju ei saa), siis võid tast lahkuda. Peale selle võisid Sa Homegroupi luua ka ainult proovimiseks või siis lihtsalt kogemata, sest Windows 7 kipub tema loomist ikka aeg-ajalt pakkuma. Näiteks pakub ta Homegroup'i ülesse seadmist juba siis kui Sa installeerid Windows 7 ja ka siis kui Sa ühined koduvõrguga, st kui Sa määrad oma võrgu tüübiks (network location) Home Network tüübi.

Et kodugrupist (kodurühmast) väljuda tee järgmist:

1) Tipi Start menüü või Control Panel'i Search kasti sõna homegroup ja kliki seejärel HomeGroup lingile.

Alternatiivina kliki Start -> Control Panel -> Network and Internet -> HomeGroup.

2) Ilmub järgmine aken, kus kliki Leave the homegroup... lingile:

Kliki 'Leave the homegroup'


3) Ka järgmises aknas kliki Leave the homegroup nupul, siis viimases aknas nupule Finish ja Sa oledki kodurühmast välja visatud.

Kuna HomeGroup on ehtne peer-to-peer võrk, siis juhul kui mõni kompuuter lahkubki kodurühmast, jääb kodurühm ikkagi puutumata ja kõik ülejäänud liikmed saavad endiselt ühiseid faile kasutada (välja arvatud see et nad ei pääse enam ligi Sinu failidele - ja ongi hea...).HomeGroup'i väljalülitamine:

Kui Sul ei ole seda HomeGroup'i enam vaja ja Sa tahad tema tühja haru Windows Explorer'i vasemast navigatsioonipaanist ära koristada, siis kõige lihtsam viis tema väljalülitamiseks on oma võrgu tüübi (network locatin) muutmine Work Network võrgu tüübiks (või Public network). Tee järgmist:

1) Kliki ekraani paremal allääres teadete väljal Network ikoonile ja seejärel kliki Open Network and
Sharing Center
lingile.
Network and Sharing Center aknas näed Sa "View your active networks" sektsioonis oma jooksvat võrgu tüüpi, antud juhul on siis selleks "Home network":

Sa näed oma aktiivset võrgutüüpi


2) Et oma käesolevat võrgu tüüpi muuta, kliki Network and Sharing Center aknas "View your active networks" sektsioonis oma jooksvat võrgu tüüpi tähistavale lingile ja vali avatavas dialoogiaknas vajalik võrgu tüüp, antud juhul siis Work network:

Kliki 'Work network' nupule


Järgmine kord kui Sa käivitad Windows Explorer'i, siis näed, et Homegroup ikoon on kadunud - pilt.Märkus: Kui Sul on Windows 7 Ultimate versioon, siis võid selle HomeGroup vahendi lülitada välja ka nii:

1) Sa pead ennast süsteemi logima administraatori kasutajakonto all.
2) Kliki Start ja tipi Search kasti sõna gpedit.msc ning vajuta ENTER.

3) Ava vasemas paanis haru:

Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\HomeGroup


4) Tee paremas paanis 2x klõps Prevent the computer from joining a homegroup poliitika parameetril ja aktiveeri uues aknas raadionupp Enabled.

Selle tulemusel ei saa antud kompuutrit enam kodugruppi (HomeGroup'i) lülitada kuid see ei puuduta ressursside ühise jagamise muid funktsioone (koduvõrgus), mis on ka oluline.

5) Kui valmis, siis tee kompuuti taaskäivitus (restart).


Etteotsa


Edasi võrgutöö VII. ossa >

 


< Tagasi võrgutöö ja koduvõrgu loomise I. ossa
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008