Win 7 programmide install, eemaldamine jms

Seitse...Windows 7 programmide installeerimine, juhtimine ja eemaldamine (uninstallimine)

 

 

 


Windows 7's ei vaja Sa enam seda Windows XP's meile juba tuttavat Control Panel aknas asuvat Add or Remove Programs vahendit, et installeerida või eemaldada oma süsteemist uusi programme. Windows 7's see applet puudub ja ega teda ka Windows XP's eriti vaja ei läinud kui siis, siis ainult mingite programmide süsteemist eemaldamisel (desinstalleerimisel). Oma uute programmide installeerimisel kasutasime me tavaliselt muid mooduseid:

a) Panime oma uue programmiga CD/DVD plaadi sahtlisse ja järgisime plaadil asuva AutoPlay juhiseid;
b) Laadisime Internetist mingi programmi alla ja käivitasime tema Setup faili või siis klõpsasime pärast allalaadimise lõppemist nupule Run või Open.

Windows 7's teeme samamoodi kuid uute programmide installeerimisega võivad tekkida järgmised komplikatsioonid: Esimene neist, (UAC), on ainult väikseks tüütuseks ja muud ei midagi, teine aga, uute programmide ühilduvuse probleem, võib tekkida siis kui antud programm on loodud ainult Windows'i varasemate versioonide jaoks.User Account Control (UAC) käsitlemine uute programmide installeerimisel:


Windows 7 üheks reegliks on: Et Sa saaksid installeerida programme, pead Sa omama administraatori õigusi (mandaati). Tarkvara installeerimise programm [Setup, Install, Update või MSI (see on Vista aegadest pärit Microsoft'i uut tüüpi installeerimisfail—.msi laiendiga)] lisab installeeritavate programmide failid tavaliselt süsteemi kaustadesse (%ProgramFiles% kausta alamkaustadesse) ja nende võtmed registri kaitstud oblastisse ning need ongi sellised aktsioonid, mis nõuavad administraatori õiguste ettenäitamist.
Seega ilmub enne uue tarkvara installeerimist see User Account Control (UAC) hoiatusaken, kus Sul tuleb täita vastavad tegevused:

1) Kui Sa oled enne uue programmi installeerimist oma süsteemi sisse loginud ku administraator, siis küsib see UAC aken installeerimise jätkamiseks ainult Sinu nõusolekut;
2) Kui Sa hakkad uut programmi installeerima kui tavakasutaja (standard account õigustega), siis tuleb Sul sisestada administraatori kasutajanimi ja parool.


Probleem 1:

Windows 7's tegeleb, pärast seda kui Sa oled läbinud UAC mehhanismi, uute programmide turvalise installeerimisega nn TrustedInstaller vahend, mis jälgib just neid installeerimise install, setup või update faile.
Kuid võib juhtuda nii et see UAC aken ei ilmugi, sest installeerimise tehnoloogia (installer-detection technology) ei suudagi avastada Sinu uue programmi installeerimisfaili ja installeerimine ei õnnestu. Sellisel puhul ilmub tavaliselt järgmine veaaken:

Installeerimine katkestati

Mida sel juhul teha?

Kõigepealt klõpsa OK ja seejärel katkesta oma uue programmi installeerimine, klõpsa seal Cancel, OK, Exit, Yes või mis iganes, et tühistada oma installeerimine. Seejärel otsi ülesse oma uue programmi installeerimisfail - ta ei ole Setup, Install või MSI fail (sest neid oleks Windows 7 installeerimismehhanism juba ise tuvastanud) vaid ta peab olema .exe fail. Kui Sa oled ta Windows Explorer'is ülesse leidnud, siis tee temal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Run As Administrator. Sisesta andministraatori tõendid (kasutajanimi + parool) ja las algab installeerimine...

Sedasama tehnoloogiat, mis tuvastas installeerimisprotsessi, kasutatakse ka programmi uuendamise (update) ja tema eemaldamise ajal. Seega pead Sa ka siin läbima UAC kontrollmehhanismi.


Probleem 2:

Kui Sa alustad oma uue programmi installeerimist kui tavakasutaja (standard user/account) ja kasutad UAC mehhanismi läbimiseks administraatori kasutajanime ja parooli, siis võib juhtuda, et Sul ei õnnstu installeerimine. Nimelt tuleb pärast paljude programmide installeerimise esialgset lõpetamist teha kompuutri ümberlaadimine (restart), et viia seejärel installeerimisprotsess täielikult lõpuni. Kui Sa logid nüüd pärast kompuutri restarti uuesti sisse kui tavakasutaja, siis võib juhtuda, et installeerimise lõpetamine ei õnnestu. Et seda jama lahendada, logi ennast välja ja logi end uuesti sisse aga seekord juba administraatori konto all.

NB!
Et vältida uute programmide installeerimisel tekkivaid probleeme, siis tee kõigepealt oma installeeritava programmi setup failil hiire paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Run as administrator...

EtteotsaKui tekivad programmide ühildumise (compatibility) probleemid:


Windows 7 lubab ilma probleemideta installeerida peaaegu kõiki uuemaid programme kuid osade ja just vanemate programmide puhul see võib olla ei õnnestu. Enne, kui sellise programmi installeerimine algab, üritab Windows 7 teha kindlaks potentsiaalsed ühilduvuse probleemid. Kohe pärast sellise programmi installeerimise käivitamist ja UAC läbimist, võid Sa näha näiteks taolist akent - pilt. Antud programmiga on lootus leida lahendus ja ehk õnnestub teda ka installeerida ning kasutada—tuleb klõpsata nupule Check for solutions online ja võib olla saab sealt abi. Peale selle antakse seal nõu installeerda ka SQL Server 2005 Service Pack 2 (SP2).


Aga järgmise programmi puhul tuleks enne tema installeerimist installida ka Macromedia Flash uusim versioon - pilt. Ka siin võid Sa klõpsata nupule Check for solutions online ja ehk saad ka asjalikku nõu, aga kõige eelduste kohaselt tuleb Sul minna oma tarkvara tootja kodulehele (siinses näites Macomedia) ja laadida sealt alla antud programmi (Quickbooks Pro 2006) korralikuks tööks vajalik Macromedia Flash uusim versioon. Kui oled lahendused leidnud, siis käivita installeerimine uuesti.
Kui Sa oled kindel, et online'st abi ei saa, siis klõpsa nupule Run program.


Järgmise programmi puhul teatatakse, et Sygate Personal Firewall Pro antud versioon ei ühildu Windows 7-ga ja seega tuleks kasutajal uurida, et kas ei ole ilmunud tema uuem versioon, mis sobiks ka Windows 7-ga või siis hankida endale mingi teine tulemüür.
Kui Sa oled kindel, et klikkides nupule "Check for solutions online" Sa Internetist abi ei saa ja kui Sa tahad ikkagi proovida antud programmi (ehk hakkab raisk tööle?), siis võid klikkida nupule Run program - pilt.


Kuid Sa võid saada ka palju tõsisema akna, kus tiitelribal ilutseb tavalise kollast värvi informatsioonisümboli asemel hoopis punast värvi X sümbol. Ka siin ei kaota Sa midagi kui klikid nupule Check for solutions online, aga kõigi eelduste kohaselt tuleb Sul antud programmi uuem versioon muretseda - pilt.


Kui installeerimisprotsess käib ja mingil põhjusel katkeb (isegi siis kui Sa ise ta katkestasid), siis ilmub nn Program Compatibility Assistant sõnumiaken (antud aken võib ka muudel põhjustel ilmuda ja tema väljakargamine võib olla üsnagi sagedane nähtus). Juhul, kui see aken ilmus ilma põhjuseta ja Sa tead, et installeerimine õnnestus, siis klõpsa seal aknas lingile This program installed correctly. Kui on aga mingi probleem, siis kliki lingile Reinstall using recommended settings:

Vali üks nuppudest...


Mõningatel juhtudel kui Sul õnnestus mingi programm ilma probleemideta ilusti installeerida, aga seejärel võib juhtuda, et antud tarkvara küll käivitub ja ka töötab, aga ta ei tee seda korralikult - tema kasutamisel tekivad suuremad või väiksemad probleemid ja tõrked. Sel juhul saab abi Program Compatibility Wizard käest.
Antud nõustaja loob selle programmi jaoks just sellise töökeskkonna, mille jaoks ta oligi loodud. Et seda Program Compatibility Wizard'it käivitada, klõpsa Start, siis Control Panel ja seejärel klõpsa Programs.
Seejärel kliki Programs and Features kategoorialingi all Run programs made for previous versions of Windows (pilt) ja kliki nõustaja esimeses kanas nupule Next.
Siis järgi samm-sammult ilmuvaid juhiseid - see nõustaja üritab algul ise kindlaks teha, et milline programm või programmid võivad probleeme tekitada ja kui ta ei leia neid, siis võid Sa ise valida programmi esitatavast loetelust.

Kui Sa olid selles Program Compatibility nõustaja esimeses avaaknas klikkinud nupule Next ja kui Windows 7 ise ei leidnud mingeid probleeme, siis ilmub järgmine aken, kus tuuakse ära installeeritud programmid. Märgista seal oma kehvalt töötav programm ja kliki nupule Next.
Juhul kui Sinu programmi ei ole selles loetelus, siis märgista ülaosas Not Listed ja kliki nupule Next, seejärel kliki uues aknas nupule Browse ning otsi oma vigane tarkvara ise ülesse:

Programmide loetelu


Mõnede programmide puhul võib selle Program Compatibility nõustaja käivitada ka nii et teed oma töölaual või Start menüüs tema kiirkorraldusel paremklõpsu ja valid käsu Troubleshoot compatibility - pilt.

Lihtsam on teda käivitada ka nii et klikid Start, tipid Search kasti sõna program compatibility ja vajutad ENTER (võid ka tippida lihtsalt sõna compatibility).


Ära kasuta Program Compatibility Wizard'it vanade antiviirus, kettautiliitide ja teiste süsteemiprogrammide jaoks - parem oota ja hangi nende uuemad versioonid, mis ühilduvad ka Windows 7-ga!


NB! Alternatiivina võid Program Compatibility Wizard'i asemel modifitseerida programmi kiirkorraldust. Tee Start menüüs või kusagil mujal kehvalt töötava programmi kiirkorraldusel paremklõps ja vali käsk Properties. Seejärel ava Compatibility vahekaart (tab, lipik) - all ongi toodud ära Windows 7 taoline dialoogiaken:

Vali parameetrid


Pane ülaltoodud dialoogiaknas linnuke ruutu Run this program in compatibility mode for ja vali allolevast rippmenüüst üks olemasolevatest operatsioonisüsteemidest: Windows 95, Windows 98 / Windows Me, Windows NT 4.0 (Service Pack 5), Windows 2000, Windows XP (Service Pack 2), Windows XP (Service Pack 3), Windows Vista (Service Pack 1) või Windows Vista (Service Pack 2) jne, seal on üsna pikk loetelu - Windows XP (Service Pack 2), Windows XP (Service Pack 3) või Windows Vista (Service Pack 2) peaks olema sobiv valik.

Dialoogiakna allosas võid vajaduse korral panna ka linnukese ruutu Run this program as an administrator, sest osa programme nõuab enda jooksutamiseks administraatori õigusi. Selle valiku ebameeldivaks küljeks on see et sel juhul, iga kord kui Sa käivitad antud programmi, ilmub see tüütu UAC dilaloogiaken, aga mis teha - parem juba see kui see et programm töötab ebarahuldavalt.

Oblastist Settings vali vastav parameeter sel juhul kui programmil esineb videoga või muid probleeme ja need parameetrid määravad:

- Run in 256 colors: Mõned vanad programmid suudavad kasutada ainult mõnda värvi...

- Run in 640x480 screen resolution: Programm käivitatakse väiksemas aknas, kasuta seda sel juhul kui programmi graafiline kasutajaliides on tuhm või ebakorrapärase kujuga.

- Disable visual themes: See parameeter lülitab välja programmi visuaalsed teemad, kasuta seda siis kui programmi tiitelriba nupud ja menüüd on "imelikud"...

- Disable desktop composition: Lülitab ajutiselt välja Windows Aero (antud programmi töö ajaks ainult) - ühesõnaga ta tõstab ühtlasi ka Sinu kompuutri jõudlust; kasuta seda igasuguste ekraaniprobleemide korral.

- Disable display scaling on high DPI settings: Seda kasuta siis kui Sinu eelnevalt määratud ('DPI scaling' muutmise teel) suur tekst segab programmi tööd ja tema fondid ning ikoonid on muutunud häguseks (tuhmiks)...


Ja veel üks selline dialoogiaken, kus reguleeritakse GreatNews programmi ühilduvust - pilt.


Märkus: Kui Sinu Start menüüs ei ole vajaliku programmi kiirkorraldist, siis otsi tema programmifail (.exe laiendiga) mujalt ülesse, tavaliselt asuvad kõik programmid vaikimisi kaustateel (aadressiga) C:\Program Files.


NB! Peale selle saab oma tarkvara ja riistvara seadmeid kontrollida Microsoft'i üsnagi heas Windows 7 Compatibility Center saidis. Sealt võib laadida alla ka vajaliku Windows 7 Upgrade Advisor programmi.

Lingid: siin ja siin.Paljusid programme ei näe Sa aga ühestki nimekirjast ja rusikareegliks on sel juhul ikka see, et kui Sa hakkad installeerima mingit programmi, siis käivita tema installimine nii et teed tema setup failil paremklõpsu ja valid käsu Run as administrator.
Kui tema installeerimine õnnestus, siis ava antud programmi omadusteakna sakk Compatibility ja vali ka seal vastavad parameetrid ning pane ka linnuke ruutu Run this program as an administrator.

Kui installeerimine ei õnnestu, siis hakka alles uurima, et milles asi...

EtteotsaProgrammide installeerimine Windowsi 64-bit (x64) versioonidele:


Kui Sa jooksutad x64 (64-bit) versiooniga Windows 7't, siis tuleb programmide installeerimisel teada:
Muide, Windows 7 x64 versioon sisaldab isegi mõne programmi kahte versiooni—mõlemat 32-bit ja 64-bit versiooni. Näiteks üheks selliseks programmiks on Internet Explorer; vaikimisi jooksutatakse tema 32-bit versiooni ja et käivitada tema 64-bit varianti, tuleb klikkida Start -> All Programs -> Internet Explorer (64-Bit).
Kaks varianati on seepärast, et Internet Exploreri paljud head lisandid on loodud ainult 32-bit vormis ja et neid kasutada, peabki käivitama 32-bit versiooniga Internet Exploreri. (64-bit programmid jooksevad kiiremini ja õgivad vähem ressursse.)

Kui Sind huvitab, siis võid vaadata, et mis programm Sul momendil jookseb - kas tema 32-bit või 64-bit versioon, sel teel:

- Vajuta Ctrl+Shift+Esc klahve, et avada Windows Task Manager'i;

- Ava vaheleht Processes ja seal on veerus protsesside nimed tähistatud 32-bitised protsessid "*32" sümbolitega:

32-bit programmid on eraldi tähistatud

EtteotsaKõrgendatud privileegide kehtestamine sagedasti kasutatavatele programmidele:


Sa võid suvalise programmi käivitada administraatorina nii et teed tema kiirkorraldusel paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst käsu Run as administrator. Kui Sul on aga väga tihti vaja käivitada mingeid programme (näiteks Command Prompt'i), mis nõuavad administraatori privileege, siis tuleks muuta nende kiirkorraldusi nii et neid saaks alati vaikimisi administraatorina käivitada. Tee vajaliku programmi kiirkorraldusel paremklõps ja vali käsk Properties. Vahelehel Shortcut klõpsa nupule Advanced, ilmub Advanced Properties dialoogiaken, kus aktiveeri parameeter Run as administrator - pilt.

Märkus: Kõikide Windows Vista enda programmide ja ka enamiku teiste programmide kiirkorraldused pannakse Start menüüsse või siis vähemalt pakutakse nende installeerimisel kiirkorralduste loomist nii stardimenüüsse kui ka töölauale. Juhul kui mingile programmile ei ole kiirkorraldust (shortcut) loodud, siis tuleb meil see käsitsi luua.

EtteotsaUue kiirkorralduse (shortcut) loomine:

Kõige lihtsamad viisid uue kiirkorralduse loomiseks on:

Etteotsa


Automaatselt käivitatavate programmide (Startup Programs) juhtimine:


Programmide automaatne käivitamine (koos Windows 7 stardiga), on üsna lihtne. Kui programmi installeerimisel ei pakuta Sulle seda võimalust ja kui Sa tahad, et mingi programm stardiks iga kord kui Sa käivitad Windows'i, siis loo selle programmi kiirkorraldus Start menüü Startup kausta. Tee seda nii:

 

Märkus: Sinu enda kasutajakonto Startup kausta kaustatee (aadress) on:

C:\Users\<Sinu_Kasutajanimi>\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

Ja kõikide kasutajakontode Startup kausta kaustatee on: C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup


Alati ei õnnestu Sul sinna kõikide kasutajakontode Startup kausta kiirkorraldust luua ja sel juhul ära hakka üritamagi vaid loo see kiirkorraldus ainult omaenda Startup kausta, mille Sa avad selle paremklõpsu Open käsuga.


Kui Sul on liiga palju startup programme, siis käivitub Sinu süsteem märksa aeglasemalt ja mis veelgi hullem, nendele kulutatakse ka palju hinnalist mälu. Paljude programmide installeerimisel tehakse programm ka automaatselt startivaks ilma et Sinult selleks luba küsitakse ja osa kasutajaid ei teagi, et neil on nii mõnigi üleliigne automaatselt käivitatav startup programm. Kusjuures kõik nad ei asu kaugeltki seal Startup kaustas vaid programmide automaatseks käivitamiseks on palju võimalusi.
Seega ei ole neid startup programme lihtne ülesse leida ja seepärast toon siin ära ka osa peamistest kohtadest, kus nad pesitseda võivad (see on rohkem infoks, sest nende ülesseleidmiseks ja mittevajalike väljalülitamiseks on ka märksa lihtsamaid moodusi, millest tuleb ka edaspidi juttu):


1) HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run registrivõti, kus on startup programmid kõikide kasutajate jaoks.

2) HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run registrivõti, kus on startup programmid ainult selle kasutaja jaoks, kes on momendil süsteemi loginud.

3) HKCU\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Windows registrivõti, kus Load väärtuse all on startup programmid kõikide kasutaja jaoks, kes on süsteemi loginud.


4) RunOnce ja RunOnceEx registrivõtmed - selle grupi võtmed määravad ära programmid, mida käivitatakse ainult üks kord, siis kui süsteem stardib:

- HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
- HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx
- HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
- HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx


5) Task Scheduler (Start -> All Programs -> Accessories -> System Tools -> Task Scheduler) - ka siia võidakse panna automaatselt käivitatavaid ülessandeid ja programme; ka administraatori õigustega kasutaja võib siia ise lisada mingeid programme või siis muuta ja eemaldada mittevajalikke ülessandeid.

6) Group Policy - Group Policy konsool sisaldab kahte poliitikat (ühte Computer Confguration\Administrative Templates\System\Logon ja ühte User Confguration\Administrative Templates\System\Logon kaustas), mida kutsutakse Run these programs at user logon ja mis määravad ära programmid, mis käivitatakse siis kui keegi kasutajatest logib ennast süsteemi.
Kliki Start, tipi Search kasti sõnad group policy ja kliki üleval otsingutulemustes Edit group policy kiirkorraldusele. Või kliki Start, tipi Search kasti sõna gpedit.msc ja vajuta ENTER - Group Policy vahend on kättesaadav ainult Windows 7 Ultimate ja Windows 7 Professional versioonides.

7) Logon scripts - Need stardivad automaatselt koos süsteemi käivitamisega ja nad võivad avada ka mingi muu programmi. Logimise skriptid määratakse Group Policy aknas Computer Confguration\Windows Settings\Scripts (Startup/Shutdown) ja User Confguration\Windows Settings\Scripts (Logon/Logoff) all.


Need, kes kasutavad Windows XP operatsioonisüsteemi, teavad sellist vahendit nagu System Coniguration Utility (Msconig.exe), mis lubas vaadata suuremat osa startup programmidest ja vajaduse korral neist osa ka välja lülitada. Ka Windows Vista ja Windows 7 omavad seda System Configuration Utility'i vahendit.
Et seda System Confguration utiliiti käivitada, kliki Start, tipi otsingukasti sõna msconfig ja vajuta ENTER. Ava Startup sakk ja Sa näedki neid programme, mis käivitatakse automaatselt koos süsteemi stardiga. Nüüd korista nende elementide eesasuvatest ruutudest linnukesed ära, mida Sa ei taha automaatselt kävitada ja tee kompuutri restart.

Korista linnukesed ära...


Märkus: Siin Startup sakis ei loetleta kõiki automaatselt startivaid programme, aga siitkaudu saab siiski põhilised neist ülesse leida ja kui vaja siis ka välja lülitada.


Alternatiivina võid kasutada ka sellist moodust:

- Kliki Start -> All Programs -> Accessories -> System Tools -> System Information.
- Ava vasemas paanis Software Environment \ Startup Programs haru ja vaata akna paremast paanist...

Siin saad vaadata ka seda et millise registrivõtme all mingi startup programm asub - pilt.


Soovitan:


Autoruns - üks väga hea tasuta automaatselt käivitatavate programmide jms tuvastaja ning väljalülitaja, lae ta alla sealt.

RunScanner - see on vabavaraline (tasuta) hea Windows'i süsteemiutiliit, mis tuvastab Sinu süsteemi kõik käivitatud programmid, automaatselt startivad programmid ja nende asukohad (neid saab siit ka välja lülitada), draiverid, teenused (teenistused) jne... - lae ta alla sealt.

Veel üks väga hea "Task Manager" asendaja on tasuta Process Explorer programm, lae ta alla sealt

EtteotsaKäivitatud programmide ja protsesside juhtimine Windows Task Manager'i (Tegumihalduri) abil:


Windows Task Manager'i (Tegumihalduri) võid Sa kasutada oma süsteemi jõudluse jälgimiseks ja ka selleks, et näha millised protsessid ja programmid momendil jooksevad, et neid siis vajaduse korral peatada, juhul kui nende normaalne sulgemise meetod ei aita.
Tegumihalduri saab kõige kiiremini avada kui vajutame Ctrl+Shift+Escape või Ctrl+Alt+Delete klahve (Ctrl+Alt+Delete klahvide kasutamisel pead Sa ilmuvas ekraanis enne veel klõpsama nupule Start Task Manager). Alloleval pildil on korraga avatud kaks Windows Task Manager'i akent, kus ühel neist on lahti Applications (programmid) sakk ja teisel on avatud Processes (protsessid) sakk:

avatud on 'Applications' sakk ............... Avatud on 'Processes' vaheleht


Applications lehel tuuakse ära kõik antud momendil käivitatud programmid ((nende ikoonid asuvad ka all tegumireal (taskbar'il)). Sellel lehel on ka Status veerg, kus näidatakse ära, et kas programm töötab (Running) või ta on mingil põhjusel lakanud töötamast, sel juhul ilmub sinna veergu kiri Not responding. Kui programm ei tööta või kui teda on normaalsel teel võimatu sulgeda, siis saad ta siitkaudu sulgeda; märgista see allumatu programm ja klõpsa nupule End Task.
Näiteks, kui Sa töötad mingi programmiga ja ta mingil põhjusel "hangub", jääb "rippuma" ning Sa ei saa teda kuidagi sulgeda, siis ava tegumihaldur, seejärel sakk/vahekaart Applicatons, märgista rippumajäänud programm ja klõpsa nupule End Task. Sel juhul ei pea Sa tegema kohe kompuutri restarti ja võid proovida pärast antud programmi sulgemist ta uuesti käivitada.

Märkus: Ära selle stoppama jäänud programmi sulgemisega siitkaudu niiväga ka kiirusta, sest "Not Responding" ei tähenda alati seda et antud programm on lõplikult rippuma jäänud. Mõnikord kasutab programm kõiki ressursse selleks et täita mingit suuremahulist tööd ja ta on sellega nii hõivatud, et ei suuda kohe Windows Task Manager'iga ühendust võtta. Enne kui hakkad mingit programmi sulgema, veendu, et kas tal ei ole momendil mingi suurem operatsioon käsil ja kui on, siis võib ilmuda see "Not Responding" kiri nii selle programmi tiitelribale kui ka siia Task Manager'i aknasse. Mõnikord tuleb natuke oodata kuni programm oma mingi operatsiooni lõpetab ja siis kaovad ka need "Not Responding" teated ära ja kõik on jälle OK.

Applications sakk esitab ainult osa käivitatud programme ja protsesse, et näha kõiki antud momendil käivitatud programme ja protsesse, ava selleks Processes sakk.

NB! Et leida milline protsess on mingi kindla programmiga seotud, tee sellel programmil (vahekaardil Applications) paremklõps ja vali käsk Go To Process. Teinekord ei aita ka see kui Sa üritad mingit pange kukkunud programmi sulgeda saki Applicatons kaudu - ta lihtsalt ei lülitu välja vaid "ripub oksa otsas edasi...". Sel juhul ava Processes sakk ja sulge antud programmiga seotud protsess, tee protsessil paremklõps ja vali käsk End Protsess - sellega saed Sa läbi oksa, kuhu see programm ennast ülesse riputas ja nüüd korralda talle ilusad kristlikud matused, ma ka tulen ja viskan peotäie mulda auku...

Processes vaheleht kuvab ainult need protsessid (programmid ja teenused), mida kasutab antud kasutajakonto. Et näha aga kõiki protsesse, kliki allosas nupule Show processes from all users.

EtteotsaProgrammide eemaldamine (deinstalleerimine, uninstallimine):


Et eemaldada installeeritud Windows'i programme, ava Control Panel ja klõpsa Programs kategooria all lingile Uninstall a program. Ilmuvas loetelus märgista programm, mida sa soovid süsteemist eemaldada ja klõpsa Uninstall/Change või lihtsalt Uninstall nupule.

Programmide deinstalleerimisel peaksid teadma:

 

Windows'i enda programmide deinstalleerija/uninstallija (Add or Remove Programs või Uninstall a program) on üsna kehvake ja ta jätab pärast programmide hävitamist registrisse alles palju igasugust antud programmidega seotud "prahti", mis kokkuvõttes muudab Sinu süsteemi ebastabiilseks ja aeglaseks. Seega tuleks selleks kasutada mingit kolmandate firmade tasulist või tasuta programmi; toon siin näiteks ära ühe hea tasulise programmi ja selleks on Your Uninstaller! Tema "tasuta" versioone saab ka mujalt, näiteks Torrent saitidest...

Toon ära ka ühe täiesti tasuta ja üsna hea deinstalleerija: Revo Uninstaller. Üldiselt on ta väga hea programm, aga mitte kõikvõimas ja mõne tarkvara uninstallimisel jätab ka tema registrisse üleliigset prahti. Kui Sa oled ses suhtes paranoiline, siis tuleb need jubinad sealt registrist koristada ära juba käsitsi või siis mingi spetsiaalse registripuhastamise programmi abil. Toome näiteks kasvõi QuickTime'i desinstalleerimise Revo Uninstaller'i abil: Kõik on väga ilus, aga ka tema puhul jääb pärast QuickTime'i uninstallimist Windows'i registrisse üht-teist üleliigset alles; näiteks kui Sa avad System Configuration akna (Start -> Run -> msconfig + ENTER) ja seejärel tema Startup vahelehe, siis näed seal Startup Item loetelus ikkagi seda QuickTime parameetrit kuigi Sul oli antud programm juba desinstalleeritud. Et nüüd sellest lahti saada, tuleb minna Windowsi registrisse ja seal need QuickTime võtmed ning väärtused ära kustutada või kasutada siis mingit registripuhastamise tarkvara. Registris sorimisega peab olema ettevaatlik ja kui Sa selles kahtled, siis kasuta ainult Revo Uninstaller'it ja kogu lugu....

Etteotsa
Vaikimisi programmid, failitüüpide seosed ja AutoPlay parameetrid:


a) Vaikimisi programmide ('Default programs') ja failitüüpide seoste ('File type associations') seadistamine ehk faililaiendite juhtimine - loe sellest sealt.

b) Kui Sa klõpsad selles Default Programs peaaknas "Change AutoPlay settings" lingile, siis avatakse AutoPlay funktsiooni seadistamise aken, loe sellest ülevaadet siit.Windows 7 enda vahendite sisse/välja lülitamine:

Windows 7 uus meeldiv võimalus—nüüd saab kasutaja lülitada välja Windows'i enda standardseid sügavalt sisseintegreerituid (built-in) komponente, juhis seal.NB! Üheks väga sagedaseks veateateks on 'This program is not responding' (või 'Not Responding') ja see ilmub siis kui Sinu mingi programm või veebilehitseja (brauser) lakkab töötamast ning jääb nõ 'rippuma' (hangub). Mis on sellise vea põhjused ja mida tuleks sel puhul teha? Käib nii XP, Vista kui ka Win 7 kohta - juhis.

Etteotsa< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008