Mis on UPS seade?

Seitse...Mis on UPS seade ja kuidas teda osta?

 

Kirjutatud 2009. a.

UPS (Uninterruptible Power Supply - puhvertoiteallikas/katkematu toiteallikas)
on riistvaraseade, mida kasutatakse voolukatkestuste, elektrivõrgu rikete ja häirete puhul. Kui ka Sinu elukohas esineb taolisi elektrivõrgu häireid, siis peaksid oma kompuutri ja monitori kaitseks muretesema vastava UPS seadme. See seade on ka siis vajalik kui esineb äikest ja tormiseid ilmasid, mis põhjustavad samuti igasuguseid elektrivõrgu häireid ning võivad põhjustada seadmete rikke isegi siis kui Sinu korteris/majas on muidu vooluvõrguga kõik korras - neid tormiseid ilmasid esineb meil aga üha sagedamini. Tavalised kodukasutuseks ettenähtud UPS seadmed, kindlustavad selle et voolukõikumiste ja kadumise korral saad Sa mõne minuti (10-15 min.) jooksul oma tööd salvestatud, programmid suletud ja kompuutri vooluvõrgust välja lülitatud. UPS on vajalik ka igasuguste voolukõikumiste korral ja seda voolukõikumist esineb üsnagi sagedasti ning ta on Sinu arvutile üsna ohtlik...
Kui UPS hakkab Sinu seadmeid toitma oma akudelt, siis antakse sellest Sulle vastava heli- ja indikaatorlambiga teada, sama asja tehakse ka siis kui Sinu ups'i akud hakkavad tühjenema või kui ups seadme taha on lülitatud liiga palju seadmeid.Elektrivõrgu peamisteks häireteks on: Voolukatkestus (seda juhtub tihti - tormised ilmad, elektrivõrgu rikked jne...); müra (st liinimüra mille põhjustavad raadiosaatjad, generaatorid, tööstusseadmed jms); piik (ehk impulsihäire, mis on ootamatu pinge tõus, mille võib põhjustada näiteks äike); laine (see on ka pinge tõus, aga ta kestab väga lühikest aega ja selle võivad põhjustada suured elektritarbijad siis kui nad lülituvad vooluvõrgust välja) ja hammas (see on lühiajaline pingelangus ja mis võib tekkida suure võimsusega elektritarbijate vooluvõrku lülitumisel).UPS seadmete tüübid (see veebileht on kirjutatud 2009. a. ja tulevikus võib UPS-seadmete osas üht-teist ka muutuda):

1) Offline-UPS (tugi-ups, teda kutsutakse ka reserv-ups'iks): Nende puhul tuleb elektrivool otse vooluvõrgust (st vool tuleb mitte UPS'i akust vaid vooluvõrgust ja selline UPS käivitub ainult siis kui esineb elektrivoolu katkestusi või suuremaid pingekõikumisi; kui kõik on korras, siis on ta nn "ooterežiimis"). Temaga filtreeritakse osaliselt ka liinimüra ja elimineeritakse ülepinget. Juhul kui esineb suuremaid voolukõikumisi või siis täielikke voolukatkestusi, siis lülitatakse UPS ümber akudele ja vool tuleb Sinu arvutisse otse ups'i akust. Selline UPS on odavam, küllaltki efektiivne ja tsuti väiksemate mõõtmetega; pildid:

Offline UPS


2) Online-UPS: Selline UPS seade annab Sinu arvutile toite/elektrivoolu ainult oma akudest (batareidest) ja tema akusid laetakse pidevalt/jooksvalt vahelduvvoolu võrgust ning sellega tagatakse Sinu kompuutri alaline ja korralik toide, st online-ups genereerib pidevalt ning kogu aeg nn "puhast" elektrivoolu. Selline UPS on kallim, parem ja ta tagab kõige kindlama kaitse. Teda kasutatakse tähtsamate süsteemide (serverid, telefonisüsteemid jne) kaitseks, aga nad on väga head ka väikefirmade kontorite ja kodukasutajate süsteemide kaitsmiseks - tuleb valida lihtsalt nende odavam ja väiksema võimsusega variant; pildid:

Online UPS seadmed


3) Lineinteractive-UPS (ehk Line Interactive UPS või nn Stabilisaator-UPS või Liini-Interaktiivne UPS): See on Online- ja Offline-UPS'i hübriid ja temaga saab elimineerida nii alapingega kui ka ülepingega seotud probleeme. Tema vastava muuunduriga (power-transformer) kontrollitakse voolukõikumisi ja kui vaja, siis rakendatakse ta tööle ning kui sellest jääb väheseks, siis lülitatakse voolutoide sisse UPS'i enda akust. Ka see UPS on väga hea ja ta sobib ka kodukasutajale; pilt:

Line Interactive UPS seadePS!

- Tarkvara: Kallimate ja võimsamate UPS seadmetega antakse kaasa ka vastav tarkvara (pakendis on selle tarkvara CD plaat ja USB ning järjestikune juhe arvuti ja UPS seadmega ühendamiseks). See tarkvara on väga vajalik ja hea asi ning ta installeeritakse kompuutrisse pärast kompuutri/monitori UPS seadmega ühendamist. UPS-programm töötab UPS-seadmega USB või siis serial pordi kaudu - juhe ühendatakse arvutiploki usb või siis järjestikuse prodiga ja tema teine ots torgatakse UPS seadme tagaküljel asuvasse USB või siis järjestikusse porti (pessa). All on toodud Tripp Lite SMART1500SLT Smart 1500VA Line-Interactive UPS koos tema 8 väljundpesaga (õigemini vahelduvpinge väljundit). Antud UPS on igati hea, aga kodukasutaja jaoks üleliia kallis, võimas ja liiga "lärmakas" (ventilaator...):

UPS tagapaneel- Igal UPS-il on vähemalt kaks vooluväljundit (vahelduvpinge väljundit) - üks süsteemiploki ja teine monitori jaoks. Tänapäeva UPS'idel ja seda eriti kallimate puhul on aga neid väljundeid rohkem, näiteks ülaltoodud UPS'il on neid tervelt 8 tk - tema külge võib lülitada arvutiploki, monitori (või monitorid), printeri jms kompuutriga seotud seadmed.

- Kaasaegsed ja kallimad UPS-seadmed omavad ka mikroprotsessorit, mis kontrollib aku/batarei seisundit, jälgib elektrivoolu kadumist ning pinge kõikumisi, teavitab kasutajat heli- ja indikaatorite abil igasugustest probleemidest ning saadab vajalikud andmed ka otse arvutisse (seda juhul kui UPS-seadmega on kaasa pandud ka tema tarkvara).Millist ja kui suure võimsusega UPS'i osta?

UPS'ide võimsust mõõdetakse kas voltamprites (VA) või vattides (W) või siis näidatakse ära need mõlemad suurused. UPS'i võimsus näitab seda et kui suure voolutarbega seadet võib UPS'i külge ühendada. Näiteks Offline-UPS'id on tavaliselt tähistatud 350VA, 500VA, 650VA, 800VA, 1000VA, 1200VA jne võimsusega. Online-UPS'id ja Lineinteractive-UPS'id on tavaliselt võimsamad (700VA ja rohkem...).

Toon siin ühe pakutava UPS'i näite (tema võimsuse osas) ja sellise võimsusega UPS sobib väga hästi ka kodukasutajale (vähemalt minule, sest kasutan ka 24'' laiekraan monitori jne). Kui Sul ei ole just kõige kaasaegsem kompuuter ja suur monitor, siis peaks sobima ka 600 kuni 700 VA UPS seade.

Output Power Capacity: 540 Watts / 800 VA

Max Configurable Power: 540 Watts / 800 VA

Nominal Output Voltage: 230V


1) Kuidas valida UPS'i tema võimsuse järgi:

a) Kõigepealt arvuta kodus kokku, et mis seadmed Sa tahad ostetava UPS'i külge ühendada: Sinna alla kuuluvad kindlasti arvutiplokk ise ja ka monitor (kaasaegsed ja suuremad monitorid tarbivad üsna palju voolu - seda ei tohi ära unustada); peale selle tahad võib olla sinna külge lülitada ka oma printeri (laserprinter õgib ka palju elektrivoolu - seda ei tohi ära unustada); võib olla soovid veel sinna külge lülitada mingeid muid kompuutriga seotud seadmeid, näiteks veel ka teise monitori jne...

b) Nüüd arvuta kokku kõikide seadmete voolutarve, mida Sa soovid oma UPS'i järgi ühendada. Üsnagi tihti eksitakse UPS'i väljundvõimsuse määramisel, näiteks arvestatakse ainult oma arvutiploki toiteploki võimsusega, mis on aga vale. Oletatakse, et näiteks kui arvuti toiteploki võimsus on kusagil 300 W, siis piisab sellest kui osta 380 W nimivõimsusega UPS, aga siin ei arvestata sellega, et UPS'i külge tuleb lülitada ka monitor/kuvar ja muud seadmed.

Kuna kompuutertehnika areneb väga kiiresti, siis tuleb arvestada ka sellega et Sa võid oma kompuutrile juurde osta ka lisaseadmeid või siis uue ja võimsama videokaardi või kuvari. Sa võid mõne aja pärast osta ka uue ja võimsama kompuutri. Seega pead Sa lisama oma kõikide seadmete voolutarve summale veel ka mingi varu, näiteks 20-30%.

Segi ei tohi ajada ka vatte (W) ja voltampreid (VA) - need ei ole üks- ja seesama! UPS'ide võimsust tähistatakse tavaliselt VA (voltamper) parameetriga ja W (vatt) on umbes 60% kuni 65% sellest. Mõnikord tuuakse pakutava kauba kirjelduses ära nii VA kui ka W parameetrid. Kodus pead oma seadmete voolutarve kokku arvestama vattides (W) ja tavaliselt on see seadmete tagaküljel või siis nende dokumentides ka ära toodud. Juhul kui Sa ei leia neid andmeid, siis mine oma seadme (kompuuter, monitor jne) kodulehele ja uuri sealt....

Kui oled oma kõikide vajalike seadmete voolutarve vattides (W) kokku liitnud + 25-30% varu ja kui Sa hakkad nüüd Internetist otsima sobivat UPS-seadet, siis vaata, et kas tema spetsifikatsioonis on ära näidatud ka tema võimsus vattides (W) ning kui on, siis saad kohe seda võrrelda omaenda andmetega. Juhul kui hinna poolest sobiva UPS'i kirjelduses on toodud ära ainult voltamper (VA) parameeter, siis leia sellest 65% [vatt (W) on umbes 65% voltampritest (VA)].

Näide:

Leia 65% 800-st (st kui UPS seadme spetsifikatsioonis oli toodud tema võimsus ära ainult voltamprites - 800 VA):

800 – 100%
X – 65%
X = 800 * 65 / 100 = 520 (st 520 W - sellise võimsusega UPS peaks sobima enamus kodukasutajatele, sh ka kaasaegsete kompuutrite omanikele; peale selle sobib see UPS ka väiksematele serveritele ja tööjaamadele).


Märkus: Toon siin ära ka ühe lingi, kus saad online konverteriga oma vatte (W) konverteerida otse voltampriteks (VA) ja vastupidi... - seal.


NB! Kelle tundub ülaltoodu liiga keeruline, see võib minna ka hoopis lihtsamat teedpidi. Otsi Internetist ülesse mõni UPS'i tootja koduleht ja seal on olemas ka vastav link, mis aitab Sul valida endale sobiva võimsusega UPS-seadet.
Näiteks kui Sa surfad Eesti online poodides ja leiad endale taskukohase UPS riistvaraseadme, siis mine antud upsi tootja kodulehele ning ehk on seal ka vahendid, mis aitavad Sul määrata endale sobiva võimsusega UPS'i.

Näiteks on üks UPS'ide tootja selline firma nagu APC ja tema kodulehel saad määrata ka endale vajaliku UPS'i võimsuse:

- Mine sinna ja vali ripploetelust Estonia ning kliki nupule Next (Sinu brauseris peab olema lubatud Java).
- Järgmisel lehel kliki PC or Workstation all nupule Configure Now nupule (sinna saad minna otse ka selle lingi kaudu).
- Seejärel hakka pakutavate rippmenüüde ja kontrollruutude abil määrama oma kompuutri, kuvari tüüpe jms ning kui valmis, siis kliki all nupule Show UPS Solution.Teine sait, kus saad teada endale vajaliku võimsusega UPS seadme (suvalise tootja oma), on seal:

- Kliki seal tabeli allosas lingile Lite version (Sinu brauseris peab olema Java lubatud).
- Vali vajalikud näitajad ja kui valmis, siis kliki allosas nupule Calculate.2) Millist tüüpi UPS seadet osta?

Pole mõtet osta väga odavat (või siis üleliia kallist) UPS'i ja ma soovitaksin valida kas Online-UPS või siis Lineinteractive-UPS seadme (kodukasutajale sobib rohkem see Lineinteractive-UPS variant). UPS seadme minimaalseks võimsuseks võiks olla vähemalt 600 VA, muidugi tuleb Sul see endal täpsemalt kokku arvutada. Head on PCM ja APC firma UPS'id. Hea oleks kui saad oma UPS'iga kaasa ka vastava tarkvara.


HOIATUS! Ära osta üleliia võimsat ja kallist UPS-seadet ning eriti sellist, mis omab ka ventilaatorit, sest tavaliselt on tema ventilaatori poolt tekitatav sumin/lärm nii tugev, et ta hakkab Sulle kohe närvidele käima ja Sinu tööd segama! Juhul kui Sa ostadki sellise UPS'i, siis pead ta paigutama kusagile eemale (kõrvalruumi), kus Sina või Sinu pereliikmed tavaliselt ei viibi (sahver, panipaik jne). Tulevikus müüki ilmuvatel UPS seadmetel on see ventilaatori poolt tekitatav müra kindlasti väiksem ja talutav, seega siis võib küll ka sellise UPS'i osta.


Lõpetuseks toon ära ka ühe üsna hea UPS seadme näite, mida võiks kasutada näiteks siis kui Sul on igati kaasaegne arvuti, mille toiteplokk umbes 300 kuni 400 W (vatti) ja kui Sul on nii umbes 24'' laiekraanmonitor (pluss veel 20-25% võimsust tulevikuks varuks). Peale selle sobib selline UPS ka väiksematele serveritele ja tööjaamadele. Aga kuna antud artikkel on kirjutatud 2009. a., siis eks tulevikus pakutakse veelgi paremaid ja taskukohasemaid UPS-seadmeid.

PCM UPS BNT-800AP USB, Quality Protection for Small Servers, and Workstations and PCs, 800VA/Line Interactive/USB ja tema hind ning osa parameetreid/võimlusi:

Soovitan...


- PCM firma toode
- Hind: 1095.- (Eesti kroonides)
- Tüüp: Line Interactive
- AC Input Capacity on Battery: 800VA (st 800 voltapmrit - 520 W)
- Mahtuvus: 800VA
- Aku/batarei eluiga 3-6 aastat ja seda saab ise vahetada!
- Omab mikroprotsessorit ja selle võimalusi...
- Omab kahte vooluväljundit/väljundpesa (üks arvutiploki ja teine monitori jaoks)
- Omab USB porti, et ühendada UPS seade arvutiplokiga (tarkvara jaoks)
- Kaasa on pandud väga vajalik tarkvara (CD plaat) + USB juhe... - tarkvara saab kõikidesse Windowsitesse installeerida
- Tel/Modem ühendamise võimalus
- Planeeritav sulgemise ja restardi võimalus
- Aku laetakse täis 6 tunniga
- Back-up Time (tugiaeg): PC võib ainult UPS akust töötada 25 kuni 30 minutit. Reaalselt töötab ta piisavalt "vägeva" monitori ja kompuutri puhul ilma elektrivooluta (st voolukatkestuse korral) kusagil 15 - 20 minutit—täiesti piisav aeg oma tööde lõpetamiseks. Aku kuludes, see tugiaeg väheneb tasapisi.
- ALARM: Battery Back-up; Battery Low ja Overload puhul; loe kohe allpool nende alarmide selgitusi:

* "BACKUP" alarm (pikad piip-signaalid): Kui UPS töötab "BACKUP" režiimis (st kompuuter ja monitor saavad voolu UPS'i akudest), siis kostab alarmsignaal ja see alarm peatub siis kui UPS läheb jälle tagasi "LINE" töörežiimile. "BACKUP" alarmi puhul on kuulda piip-signaale (pikad signaalid) ja need signaalid ilmuvad iga 2 sekundi järel. (Neid helisignaale võib ka välja lülitada: Kui kostub signaale, siis vajuta "ON", et peatada helisignaalid ja vajuta uuesti "ON", et signaalid ilmuksid jälle.)

* "LOW BATTERY" alarm (lühikesed kiired piip-signaalid): Kui "BACKUP" töötamise režiimis hakkavad UPS'i akud tühjenema (energiat on neis vaid 20-30%), siis hakkab kostuma lühikesi kiireid piip-signaale. Sellised helisignaalid kostuvad senikaua kuni UPS lülitub välja või siis pöördub jälle tagasi "LINE" töörežiimile (kui elektrivõrgu normaalne töö taastub). (Sellist alarmsignaali ei saa välja lülitada.)

* "OVER LOAD" alarm (pidev/katkematu helisignaal): Juhul kui UPS seade töötab ülekoormusega (st kui tema külge on lülitatud liiga võimsad seadmed, mis ületavad UPS'i maksimumvõimsuse), siis kostub pidevat helisignaali ja et kaitsta ennast, lülitab UPS end automaatselt välja. Seejärel ühenda UPS'ist mittesobivad seadmed lahti ja pane ta jälle uuesti tööle. Selline asi võib näiteks juhtuda siis kui Sa ühendad antud UPS'i külge oma laserprinteri, mis tarbib väga palju voolu - siintoodud UPS'i külge ei tohi laserprinterit üldse ühendada ja ta on ette nähtud ainult kompuutri ning monitori jaoks.


- ja muud võimalused/parameetrid, mida ma ei hakka siin ära tooma...


Antud UPS seadmega antakse kaasa ka UPS tarkvara, mille nimeks on "UPSMON Plus" ja selle uue UPS seadme ning tema tarkvara install käib järgmiselt:

Enne kui alustad, ühenda ainult oma uus UPS seade vooluvõrku, vajuta tema esipaneelil Power nupule ja las ups seade laeb oma akud täis - selleks kulub 6 - 8 tundi.

1) Lülita oma kompuuter ja monitor välja.
2) Ühenda UPS seadme vooluväljundpesadega (UPS outlets) nii arvutiplokk kui ka monitor. (Selle tarbeks on pakendis kaasa pandud ainult üks vastav kaabel ja Sa pead mnitori jaoks ostma ühe samasuguse ühenduskaabli juurde.)
3) Pakendisse on kaasa pandud veel kaks kaablit: USB portidesse ja järjestikuse/jada portidesse ühendatav kaabel. Need kaablid on ette nähtud selleks et CD plaadil kaasapandud UPS tarkvara saaks pärast tema installeerimist ühenduse selle UPS seadmega. Vaata oma UPS seadme tagaküljele ja uuri, et mis port seal selle jaoks on: Kas USB port või siis jada port, tavaliselt peaks selleks olema USB port/pistikupesa. Torka antud kaabli üks ots UPS tagaküljel asuvasse USB porti ja teine ots arvutiploki USB porti. Juhul kui arvutiplokil on kõik pordid hõivatud, siis pead ostma ühe USB hub'i (laienduspesa) või kui Sul on kaasaegsem monitor koos temal asuvate USB portidega, siis võid selle teise otsa ka sinna torgata.
4) Nüüd torka UPS seadme enda toitekaabel seinal asuvasse voolupistikusse (elektripistikusse); ära torka seda mingi pikendusjuhtme pessa!
5) Lülita UPS seade sisse - tema eespaneelil asuva nupu kaudu.
6) Lõpuks lülita ka kompuuter ja monitor sisse.
7) Seejärel pane see kaasapandud UPS tarkvaraga CD-plaat sahtlisse ja installeeri
"UPSMON Plus" programm. Ava My Computer või Computer aken, siis 2x klõps CD/DVD-ROM seadme ikoonil ja seejärel 2x klõps SETUP.exe peal. Kliki installeerimise avaaknas ülevalt esimesele Windows 2000/XP/2003/Vista/2008 lingile, seejärel järgmises aknas nupule Next jne...
8) Käivita
"UPSMON Plus" programm kas all tegumirea paremas otsas asuva "UPSMON Plus" programmiikooni võis siis Start menüü kaudu (Start -> All Porgrams -> UPSMON -> UPSMON) ja Sa näed sellist programmiakent:

UPSMON Plus programmiaken


NB! Kui Sa ühendasid tarkvarakaabli USB portidesse, siis et antud tarkvara saaks ühenduse UPS seadmega ja et ta töötaks õieti, tee järgmist:

- Kliki programmiakna ülaosas nupureal vasemalt kolmandale COM Port nupule, aktiveeri ilmuvas dialoogiaknas USB raadionupp ja kliki OK:


Aktiveeri USB raadionupp


- Kui ilmub "Connection error" dialoogiaken, siis kliki seal nupule OK.
- Kliki uues Start monitor aknas nupule OK ja kui "UPSMON Plus" programmiaknas on kõikide "mõõteriistade" numbrid/näitajad rohelist värvi taustal, siis on Sinu UPS seadmega kõik korras - vaata üle-eelmist pilti.


NB! Kui Sinu UPS seadme dokumentatsioonis on kirjas see et antud UPS tuleks teatud aja tagant täielikult tühjaks laadida, siis ka tee seda. Kõikide, just kallimate/võimsamate, UPS'ide puhul seda täielikku tühjakslaadimist ei ole vaja teha. Tavaliselt, juhul kui seda on vaja teha, siis tuleb UPS laadida tühjkas kas iga 3 või siis iga 6 kuu tagant.

Akudest üldiselt (näiteks ka tahvel- ja sülearvutite kasutamisel): Vanade NiMH ja NiCd akude puhul tuli nad täiesti tühjaks laadida (100% kuni 0%-ni), et säilitada nende mahutavust, sest nad omasid nn "mälu efekti". Kuid kaasaegsed liitium akud ei oma seda mälu efekti ja neid ei tohi täiesti tühjaks laadida, sest see mõjub neile halvasti. Lase akul tühjeneda kusagil 40-70%-ni ja seejärel lae ta uuesti täis. Näiteks kui Sinu aku tühjeneb kuni 50%-ni, siis lae ta jälle täis, seejärel las tema laetuse tase jõuab jälle kuni 50%-ni ja lae ta jälle täis jne. (UPS seadmete kohta see jutt ei käi, sest need on nagunii kogu aeg vooluvõrku lülitatud. Aga juhul kui Sinu UPS seadme dokumentatsioon soovitab ta teatud aja mõõdudes täiesti tühjaks laadida, siis ka tee seda.)

Ülesse
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

< PEAMISSE SISUKORDA

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008