Mis on UPS seade ja kuidas seda osta?

Seitse...Mis on UPS toiteallikas?

 

Kuidas õiget UPS'i ehk katkematut toiteallikat (puhvertoiteallikat) välja valida ja osta?

 

 

Uuendatud jaanuaris 2018

UPS (Uninterruptible Power Supply - puhvertoiteallikas ehk katkematu toiteallikas) on selline riistvaraseade, mida kasutatakse voolukatkestuste, elektrivõrgu rikete ja häirete puhul. Seepärast tulekski oma kompuutri, monitori, modem-ruuteri, teleri ja muude seadmete kaitseks osta enda riistvarale sobiv UPS seade. Need UPSid on ka siis vajalikud kui esineb äikest ja tormiseid ilmasid, mis põhjustavad samuti igasuguseid elektrivõrgu häireid ning võivad põhjustada seadmete rikke isegi siis kui Sinu korteris/majas on muidu vooluvõrguga kõik korras. Neid tormiseid ja äiksega ilmasid esineb meil aga üha sagedamini. Tavalised kodukasutuseks ettenähtud UPS seadmed kindlustavad selle et voolukõikumiste ja kadumise korral saad Sa mõne minuti (1-15 min) või pikema aja jooksul oma tööd salvestatud, programmid suletud ning kompuutri ja muud seadmed vooluvõrgust välja lülitatud. UPS on vajalik ka igasuguste voolukõikumiste korral ja seda voolukõikumist esineb üsnagi sagedasti ning ta on Sinu arvutile üsnagi ohtlik...

Kui probleemide korral hakkab UPS Sinu seadmeid oma akudelt toitma, siis antakse sellest ka vastava heli- ja indikaatorlambiga või UPS'i enda esiplaani displeiga ka teada. Sedasama tehakse ka siis kui Sinu UPS'i akud hakkavad tühjenema või kui Sa olid oma UPS seadme külge lülitanud liiga palju seadmeid.Elektrivõrgu peamisteks häireteks on: Voolukatkestus (seda juhtub tihti - tormised ilmad, elektrivõrgu rikked jne...); müra (st liinimüra, mille põhjustavad raadiosaatjad, generaatorid, tööstusseadmed jms); piik (ehk impulsihäire, mis on ootamatu pinge tõus ja mille võib põhjustada näiteks äike); laine (see on ka pinge tõus, aga ta kestab väga lühikest aega ja selle võivad põhjustada suured elektritarbijad siis kui nad lülituvad vooluvõrgust välja) ja hammas (see on lühiajaline pingelangus ja mis võib tekkida suure võimsusega elektritarbijate vooluvõrku lülitumisel).UPS seadmete ehk katkematute toiteallikate tüübid:

1) Offline UPS [tugi-ups, seda kutsutakse ka reserv-UPS'iks või siis Off-line (Standby) UPS'iks]: Nende puhul tuleb elektrivool otse vooluvõrgust. Elektrivool tuleb mitte UPS'i akust vaid vooluvõrgust (esmasest energiaallikast). Selline UPS võtab elektrivoolu oma akudest (teisejärgulisest energiaallikast) ainult siis kui esineb elektrivoolu katkestusi või suuremaid pingekõikumisi; kui kõik on korras, siis on ta nn "ooterežiimis". Temaga filtreeritakse osaliselt ka liinimüra ja elimineeritakse ülepinget. Juhul kui esineb suuremaid voolukõikumisi või täielikke voolukatkestusi, siis lülitatakse UPS ümber tema akudele ja vool tuleb Sinu arvutisse otse UPS'i akust. Selline UPS on odavam, aga ka väiksemate võimalustega - pildid:

Offline UPS


Offline UPS (tugi-ups, teda kutsutakse ka reserv-UPS'iks)2) Online UPS: Selline UPS seade annab Sinu arvutile ja muudele UPSi külge ühendatud seadmetele toite/elektrivoolu ainult oma akudest (batareidest). Sellise UPSi akusid laetakse pidevalt/jooksvalt vahelduvvoolu võrgust ja sellega tagatakse Sinu kompuutri alaline ning korralik toide. St Online-UPS genereerib pidevalt ja kogu aeg nn "puhast" elektrivoolu. Selline UPS on märksa kallim, parem ja ta tagab ka kõige kindlama kaitse. Teda kasutatakse kõige tähtsamate ja kallimate süsteemide (serverite/võrgusüsteemide, telefonisüsteemide jne) kaitseks, aga nad on väga head ka väikefirmade/kontorite süsteemide kaitsmiseks; pildid:

Online UPS seadmed3) *** Line-interactive UPS (ehk Line Interactive UPS või nn Stabilisaator-UPS või Liini-Interaktiivne UPS): See on Online- ja Offline-UPS'i hübriid ja temaga saab elimineerida nii alapingega kui ka ülepingega seotud probleeme. Tema vastava muuunduriga (power-transformer) kontrollitakse voolukõikumisi ja kui vaja, siis rakendatakse ta tööle ning kui sellest jääb väheseks, siis lülitatakse voolutoide sisse UPS'i enda akust. Ka see UPS on väga hea ja ta sobib just KODUKASUTAJALE nii hinna kui ka kvaliteedi suhet arvestades; selliseid Line Interactive UPS seadmeid pakutaksegi kodukasutajale kõige rohkem; pildid:

Line Interactive UPS seade


Liini-Interaktiivne UPSLine Interactive UPS- Tarkvara: Natuke kallimate ja võimsamate UPSide puhul antakse pakendis kaasa ka vastav tarkvara. Mõnel juhul võid oma UPS'i jaoks ettenähtud tarkvara aga ka seadme tootja enda kodulehelt koos muude juhistega alla laadida. (Sul peab ka USB juhe olema,et sellega oma UPSi ja kompuutrit ühendada). Selline tarkvara on väga vajalik ja ta installeeritakse kompuutrisse pärast kompuutri/monitori UPS seadmega ühendamist. See UPS-tarkvara töötab UPS-seadmega kas USB pordi või siis jadapordi (järjestikpordi) kaudu: ühenduskaabli üks ots torgatakse kompuutri enda arvutiploki USB või siis jadaporti ja ühenduskaabli teine ots torgatakse UPS seadme tagaküljel asuvasse USB või siis jadaporti (pistikusse).

All on toodud Tripp Lite SMART1500SLT Smart 1500VA Line-Interactive UPS koos tema 8 väljundpesaga:

UPS tagapaneel


Toon siin näiteks tuntud ja kvaliteetsete UPSide tootja APC firma poolt toodetud UPS seadmete jaoks mõeldud 'PowerChute Personal Edition V3.0.2' tarkvara, mida võib installeerida ning jooksutada Windows 10; 8; 7; Vista; XP ja Home Server operatsioonisüsteemides. See tarkvara tuleb kaasa kas CD-plaadiga või siis laed ta alla APS firma enda kodulehelt.

Windows 10 opsüsteemi käis tema installeerimine kiiresti ja ilma probleemideta ning ta töötab sujuvalt ja probleemideta. Kui kasutajal on selle programmi vanem versioon juba olemas, siis tuleb enne tema uuema versiooni installimist see vana versioon uninstallida, näiteks "Add or Remove Programs" kaudu. Enne PowerChute tarkvara installeerimist tuleb veenduda ka selles et kasutaja süsteemis oleks olemas ka vanem .NET Framework 2.0 versioon (või siis selle uuem versioon). Praegu, kõige uuemas Windows 10 Fall Creators Update süsteemis on see juba olemas ja seda võib kontrollida minnes 'Control Panel /Programs /Programs and Features /Turn Windows features on or off' alla ning vaadata seda et kas .NET Framework 3.5 (includes .NET2.0 and 3.0) või siis selle uuem version on ikka aktiveeritud. Juhul kui ei ole, siis tuleb ta seal märgistada/aktiveerida ja klikkida OK. Seejärel ta lisatakse ja pärast seda tuleb teha ka süsteemi restart:

.NET Framework 3.5 (includes .NET2.0 and 3.0)


Nüüd ühenda UPS seade USB kaabli abil oma komuutriga ja seejärel installi see PowerChute utiliit. Toon siin ära ka mõned PowerChute utiliidi funktsioonid (vahendid) ja nende vahendite arv sõltub juba APS firma UPS mudelist:

- Ta kaitseb Sinu faile ja kompuutrisüsteemi elektritoite probleemide puhul.

- Ta monitoorib Sinu UPSi tööd ja seinast tulevat elektritoidet.

- Ta lubab vaadata Sinu UPS'i külge ühendatud KÕIKIDE seadmete energitarbimist kokku (vattides) ja seda 'Current Status' sektsioonis. Siitkaudu saad vaadata ka seda et kui palju vaba võimsust veel sellel UPSil on ja et kas Sa saad tema külge ka uusi seadmeid ühendada või siis osta oma kompuutrile võimsamat riistvara (näiteks graafikakaart jne) - pilt.

- UPSi akudelt töötamise hinnanguline aeg (Estimated Battery Time): See näitab seda et kui kaua suudetakse antud momendil ja UPSi külge ühendatud kõikide seadmete praegusel energiatarbimisel ning voolukatkestuse korral UPSi enda akudelt toidet anda - pilt.

- Energiakasutuse aruandlus: Saad teada oma kaitstud seadmete energiakasutuse.

- Automaatne enesekontroll: Toimub aku perioodiline enese-testimine, mis avastab varakult UPS'i aku probleemid ja teatab, et kui UPS'i aku tuleks välja vahetada (seda aga juhul kui selle UPS seadme akut saab välja vahetada). PowerChute testib ise automaatselt UPSi akut iga kahe nädala tagant, aga Sa võid selle testimise ka ise käivitada klikkides Run Self-Test nupule - pilt.

- Sind teavitatakse igasuguste probleemide ja muu korral ning ka siis kui UPSi aku tuleks välja vahetada (seda aga juhul kui selle UPS seadme akut saab välja vahetada).

- Battery Backup Overloaded: Sind teavitatakse ka siis kui Sa olid oma UPS'i külge liiga palju seadmeid ühendanud ja kui peaks juhtuma elektrikatkestus, siis ei suuda UPSi enda akuga kõiki neid seadmeid toitega varustada.

- Sa pead osa seadmeid UPSist lahti ühendama.

- Operatsioonisüsteemi ja kompuutri väljalülitamine: Juhul kui elektrivool kaob ja UPS hakkab toidet ainult oma akult andma, siis võtab see tarkvara kogu juhtimise enda peale. Kasutaja võib tema 'Runtime' sätetes määrata ka selle et kui tekib pikem voolukatkestus või arvuti toiteprobleem, siis lülitatakse kompuuter automaatselt välja, näiteks ühe minuti pärast - pilt.

- Raadionupp 'Keep my computer on as long as possible' lubab Sul määrata selle aja, mille jooksul ei lülitata voolukatkestuse puhul kompuutrit kohe välja vaid teda hoitakse sisselülitatuna võimalikult kauem. See on näiteks siis vajalik kui Sul on mingi oluline tegevus just pooleli ja järsku tuleb see elektrivool 3 minuti pärast tagasi. Kui vool ei tule tagasi, siis saad oma pooleliolevad tööd rahulikult sulgeda - pilt.

- Toide: Summeerib kõik toiteprobleemid, näiteks nagu elektrikatkestused, elektrilise müra jne.

- Energia maksumus (Energy Cost Rate): Näitab Sinu kaitstud seadmete energiakulu maksumust. See on meie jaoks rohkem naljanumber ja sellega pole mõtet vaeva näha - las ta kuvab, mida aga tahab...

- Kui PowerChute jookseb, siis näitab tema ikoon, mis asub all tegumiriba paremas osas (teadeteväljal), ka vastavat infot. Selle ikooni ja tema kontekstmenüü kaudu saab antud utiliidi kiiresti avada või siis mingi käsu valida. PowerChute ikoonipildi tähendused:

PowerChute ikoonipildi tähendused

'PowerChute Personal Edition' programmi avaaken: pilt.


Eks iga UPS seadmete tootjafirma pakub omaenda vastavat tarkvara. UPS seadmetele ettenähtud tarkvarade kasutamisel on siis järgmised võimalused:

* UPS tarkvara kasutamine ja installeerimine EI OLE kohustuslik ja Sa võid oma UPSi ka ilma selleta kasutada. Windows tuvastab ja annab Sinu UPSile nimeks UPS Battery ning seda näed ka Device Manager'i aknas. Juhul kui Sa kasutad lisaks ka UPS'i tarkvara, siis näed seal ka näiteks taolist kirjet: 'American Power Conversion USB UPS' - pilt. Ka Windowsil endal on sisseehitatud toite jälgimise vahend: Kui Sa ühendad oma uue UPSi kompuutriga (ilma tema tarkvara installimiseta), siis näed ka all tegumirbal vastavat Windowsi enda ikooni. Selle ikooni kontekstmenüü kaudu võid ka 'Windows Mobility Center' akna avada ja seejärel oma UPS'i jaoks ka midagi muuta (seal on väga vähe valikuid...):

Ka Windowsil endal on sisseehitatud toite jälgimise vahend


* Kui Sinu UPS'ile ettenähtud programmi installiga tekivad probleemid ja kui Sa ei suuda neid lahendada, siis loobu antud tarkvarast.
* Kui Sinu UPS'ile ettenähtud programmi töötamisega on probleeme või kui ta ei rahulda Sind, siis uninstalli ta ja kogu lugu.
* Kui Sa ikkagi kasutad seda tarkvara, siis ei pea ta Sul kogu aeg töötama vaid Sa võid teda näiteks ainult korra- või paar kuu jooksul kasutada, et uurida UPS'i ning tema külge ühendatud seadmete tööd (toidet, teha self test'i jne). Lülita tema teenused seal Teenuste (Services) aknas ajutiselt välja (Disabled) ja kasuta seda utiliiti siis kui vaja. Kuid kas sel on mõtet (?): Näiteks PowerChute Personal Edition tarkvara nõuab Sinu süsteemilt väga vähe ressursse ja seega las ta aga jookseb.
* UPS'i ja Sinu kompuutrit ühendav USB kaabel (või jadaport kaabel) võiks olla võimalikult lühem, näiteks kusagil 2 m ringis või veelgi vähem. Ühenda see UPS seadmest tulev USB kaabel otse oma kompuutri USB porti, st ära kasuta UPS'i ja arvuti ühendamiseks mingeid USB jaotureid.- Väljundpesad (outlets): Igal UPSil on vähemalt kaks väljundpesa ehk vooluväljundit (vahelduvpinge väljundit) - üks kompuutri süsteemiploki ehk arvutiploki ja teine monitori jaoks. Tänapäeva UPS'idel ja seda eriti natuke kallimate puhul on aga neid väljundeid rohkem, näiteks ülaltoodud UPS'il on neid tervelt 8 tk. Sellise 8 väljundpesaga UPS'i külge võib lülitada arvutiploki, monitori (või monitorid), printeri, välise kõvaketta, teleri jms kompuutriga seotud seadmed. Uue UPS'i ostmisel vaata ka seda et kui palju see UPS neid väjundpesasid (väljuvaid ühendusi) omab ja seda vastavalt sellele et kui mitut seadet Sa kavatsed tulevikus selle UPS seadmega ühendada.

- Kaasaegsed ja kallimad UPS-seadmed omavad ka mikroprotsessorit, mis kontrollib aku/batarei seisundit, jälgib elektrivoolu kadumist ning pinge kõikumisi, teavitab kasutajat heli- ja indikaatorite abil igasugustest probleemidest ning saadab vajalikud andmed ka otse arvutisse (seda juhul kui UPS seadmega on kaasa pandud ka tema tarkvara).Millist ja kui suure võimsusega UPS'i osta?

Tänapäeval pakutakse paljude firmade poolt suurt hulka erinevaid UPS seadmeid (puhvertoiteallikaid) ja selle õige valimine on üsnagi probleemne tegevus. UPS'ide ostmisel tuleb Sul eelnevalt otsustada järgmised asjad:


1) Kui palju pistikupesasid ehk väljundpesasid (outlets) see UPS seade peab omama?

Ehk siis kui mitut oma seadet Sa tahad selle UPS seadmega ühendada: kas ainult oma kompuutri või siis sellele lisaks ka monitori (monitorid), modem-ruuteri, printeri, välised kõvakettad, televiisori, mängukonsooli jne. Sel juhul peab sellel ostetaval UPS'il olema ka vastav arv pistikupesasid (väljundpesasid). Soovitav on oma UPS'iga ühendada peale oma kompuutri ka veel monitor ja võib olla ka modem-ruuter. Seega on vaja vähemalt kolme väljundpesa, aga lisaks sellele võiks tulevikuks ka paar pistikupesa varuks jääda - seega kokku umbes 5 väljundpesa. Kuid Sa võid ka ainult kahe-kolme pistikupesaga UPSi osta, juhul kui tahad odavamalt läbi saada. Allpool siis pilt line-interactive UPS seadmest, millel on neli SCHUKO tüüpi väljundpesa (SCHUKO outlets), aga sellesse "INPUT" pistikusse tuleb siis torgata seina elektripistikust tulev toitekaabel. Võta UPSi enda toide otse seinast ja ära kasuta selleks mingeid pikendusjuhtmeid või ülepinge kaitsjaid! Neid "Schuko" tüüpi (F-tüüpi) pistikupesi kasutatakse nii meie kui ka enamikes Euroopa kodudes - selliste väljundpesadega UPS'i sobib ka meil osta:

SCHUKO outlets


Sellesse "INPUT" pistikupessa torkad siis otse seinast tuleva Euro/IEC toitekaabli - pilt. (Märkus: Põhja-Ameerikas on kompuutrite, serverite ja võrguseadmete jaoks kasutatav pinge tavaliselt 120V või 208/240V. Euroopas ja Aaasias on see aga 230V. Ostetava UPS seadme sisendpistik peab vastama Sinu sisendvooluallikale - 230V.)


Edasi aga siis line-interactive UPS, millel on neli French tüüpi väljundpesa; sellise FRENC (Prantsuse ehk E-tüüpi) väljundpesadega UPS seadme ostmisel pead muretsema ka toitekaablid, milledel on Prantsuse tüüpi pistikud (või hangid siis sellised üleminekud/adapterid):

Edasi aga siis line-interactive UPS, millel on neli French tüüpi väljundpesa


Allpool aga siis line-interactive UPS, millel on kolm IEC (International Electrotechnical Commission) tüüpi väljundpesa ja üks IEC sisendpesa, kuhu torkad siis toitejuhtme - ka selliste väljundpesadega UPS sobib meil ostmiseks:

IEC (International Electrotechnical Commission) tüüpi väljundpesad


Sellise UPSi väljundpesade ja kompuutri ning monitori omavahel ühendamiseks kasutad siis IEC tüüpi toitekaableid, millede ühes otsas on nn "ema" pistik ja teises otsas "isa" pistik - pilt.


UPSi enda "INPUT" pistikupessa torkad siis otse seinast tuleva Euro/IEC toitekaabli - pilt.


Tavaliselt antakse UPSile lisaks kaasa ka 2 toitekaablit (üks kaabel siis kompuutri enda ja teine monitori UPSiga ühendamiseks) - uuri see enne järgi. Sul tuleb võib olla ka mõned sellised kaablid endale lisaks osta. Sa pead võib olla ostma ka UPSi enda toitekaabli - pilt. Lisaks sellele läheb Sul võib olla vaja ka üleminekuid (adaptereid) või siis UPSi pikendusi, need sobivad siis näiteks modem/ruuteri ja teist tüüpi toitesisendiga monitori jaoks, aga ka UPSi enda väljundite jaoks.

Oma kompuuter (või "peakompuuter") ühenda ikka otse UPS'i enda väljundpessa ja seda UPSi pikendust kasuta vajadusel oma muude seadmete UPSiga ühendamiseks, näiteks teine monotor või väline kõvaketas või muud tüüpi pistikuga modem/ruuter jne. Võib olla pead veel lisaks ostma ka näiteks selliseid üleminekuid (adaptereid) ja/või UPSi pikendusi:

UPS üleminek


UPSi pikendus


UPSI pikendus - 22) Millise võimsusega UPS seade osta ja see ongi KÕIGE OLULISEM uue UPSi ostmisel:

Sa pead nüüd tegema kindlaks selle et kui palju võimsust need seadmed, mis Sa oma UPS'iga ühendad, kokku vajavad ehk siis kui palju elektrienergiat need seadmed KOKKU tarbivad. UPS'ide võimsust näidatakse kas voltamprites (VA) või vattides (W) või siis tuuakse ära need mõlemad suurused. UPS'i võimsus näitab seda et kui suure voolutarbega seadet (või seadmeid) võib UPS'i külge ühendada. Näiteks Offline UPS'id on tavaliselt tähistatud 350VA, 500VA, 650VA, 800VA, 1000VA, 1200VA jne võimsusega. Online UPSid ja Lineinteractive UPSid on tavaliselt võimsamad.

Toon siin ühe UPS BACK 1400VA/BX1400UI APC (Line Interactive) näite ja seda just selle võimsuse osas, sellise võimsusega UPS sobib väga hästi väikekontori või ka kodukasutaja jaoks, seda juhul kui Sa kasutad võimsat kompuutrit, suuri monitore ning kavatsed selle UPS seadmega ka oma kodu muud seadmed ühendada:

VÄLJUND VÕIMSUS (VA) - 1400 VA
VÄLJUND VÕIMSUS W (VATTIDES) - 700 Watts

ehk siis inglise keeles:

Output power capacity - 700Watts / 1400VA

või

Max Configurable Power (Watts) - 700Watts / 1400VAKuidas oma kompuutri ja muude seadmete voolutarbimist kindlaks teha?

a) Esimene meetod (kõige parem): Kõige otstarbekam oleks eelnevalt osta ka mingi voolutarbe ja võimsuse mõõtja/mõõtur (võimsuse mõõtur ehk energiakulu mõõtur ehk voolutarbimise mõõtur ehk energiamõõtur). See on seade, mille paned oma arvuti toitejuhtme ja seina elektripistiku vahele ning mis mõõdab arvuti ning tema külge ühendatud muude seadmete poolt tarbitavat elektrienergiat. Sellega võid ka oma kõikide muude kodus olevate seadmete energitarbimist mõõta. Neid on siin Eestiski hulgim saadaval ja nad pole ka teab mis kallid (alla 20 €). Neid energiamõõtureid on saada kolmes klassis: odavamad seinapistikusse ühendatavad seadmed, veidi kallimad pikendusjuhtmena toimivad seadmed ning juhtmevabad mõõturid. Seinapistikusse ühendatavad mõõturid on odavamad ja mugavamalt kasutatavad. Torkad mõõturi seinakontakti ja asetad mõõdetava seadme voolujuhtme mõõturi pistikusse ning alustataksegi energiatarbimise mõõtmist. On olemas ka natuke kallimad pikendusjuhtmena toimivad energiamõõturid, sellised energiamõõturid võimaldavad mõõta summaarselt kõigi ühendatud seadmete energiatarvet. Aga nad suudavad sellise pikendusjuhtme-mõõturi erinevatesse pesadesse liidetud ka eraldi seadme energiatarvet lugeda.

Selliseid võimsuse mõõtureid pakuvad kõik ehituspoed ja Sa võid selle osta ka interneti kaudu, näiteks https://www.oomipood.ee/ ostukeskkonnast. Nendega saad eraldi mõõta ka oma kõikide muude seadmete voolutarbimist ja näha ka seda et kui palju Sa selle elektrienergia kasutamise eest maksma pead...

võimsuse mõõtja


Neid võimsuse mõõtjaid on üsna lihtne käsitseda ja Sa mõõdad oma kompuutri (või muude seadmete) energiatarbimist siis vattides (Watt / W). Enne oma kompuutri energiatarbimise mõõtmise alustamist ühenda temaga ka kõik muud seadmed (näiteks välised kõvakettad, USB mälupulgad, printer, jne), seejärel käivita kõik programmid & brauser (näiteks koos YouTube mingi videoga), mida Sa tavaliselt ühel -ja samal ajal kasutad või siis jooksuta mingit võimsamat mängu ning alles seejärel vaata mõõtmise tulemust.

Toon siin nende mõõtmiste näiteks ühe uuema lauaarvuti (Lenovo IdeaCentre Y900-34ISZ Gaming PC i7-6700K 32GB 256GB SSD + 2TB HDD GTX...). See mänguarvuti on praegu täiesti kaasaegne ja üsnagi võimas: CPU (protsessor): Intel ® Core ™ i7-6700; GPU (videokaart): NVIDIA® GeForce® GTX 1080, 8GB graafikamäluga, GDDRSX (1x DVI-D, 1x HDMI, 3x DisplayPort); RAM (füüsiline mälu): 32 GB DDR5, 2133 MHz, max. suurendatav kuni 64 GB'ni; salvesturuum (storage) 256 GB SSD (võib suurendada kuni 512 GB SSD) + 2 TB kõvaketas (Serial ATA-600, 7200 RPM), palju porte; WiFi, Bluetooth® 4.1 & Ethernet/LAN jne. Toiteblokk omab tal aga 625 W (watts) võimsust. Vaadates nüüd selle toitebloki võimsust, siis võiks nagu arvata, et see kompuuter tarbib palju elektrit, aga nii see ei ole. Kaasaegsete kompuutrite toiteblokid on alati väga suure varuga ja nad väljastavad ainult niipalju elektrienergiat kui seda Sinu süsteem reaalselt kokku vajab - mõõtmise näited:

- Kui antud arvuti oli nn "Sleep" ("Uinaku") režiimis, siis tarbis ta maksimaalselt 1,8 W.
- Kui sellest uinaku režiimist väljuti ja kui veel ühtegi programmi ei käivitatud (töötasid ainult "taustajubinad"), siis tarbis ta energiat maksimaalselt 37 W.
- Seepeale avati Chrome brauser ja selle mitu vahekaarti ning vaadati ka YouTube videosid ning see energiakulu mõõtur näitas max 44 W.
- Nüüd käivitasin kohe mitu programmi, pluss kuulasin ka Spotify'ga muusikat, vaatasin samal ajal ka Delfi videot, pluss ühendasin arvutiga ka paar välist kõvaketast & mälupulka ja mõõtmise tulemuseks oli max 83 W.
- Kõik programmid olid endiselt töös ja vaatasin ka onlainis ühte filmi ning mõõtmine näitas max 57 W.
- Kõik programmid olid endiselt töös, laadisin alla ka "World of Tanks" mängu ja alustasin lisaks ka sellega mängimist. See mäng ei ole just mingi suur ressursinõudlik mäng aga mingit teist võimsamat mängu polnud mul kohe käepärast võtta (ma ei ole "mängumees"): kompuutri energitarbimise mõõtmine näitas max 150 W.
- Täisekraanis video vaatamine ja samal ajal millegi installimine nõudis aga max 140 W.

Märkus: Kui oma UPS seadmega ühendati ka kõik muud vajalikud seadmed, siis oli selle kompuutri ja kõikide muude seadmete energiatarbimini kokku umbes 200 W.

Seega tarbib see lauakompuuter tavaliselt maksimaalselt kusagil ainult 140-150 W. See on küll väga hea näitaja ja tunnistab seda et tegemist on energiaefektiivse masinaga. (Samas on sellel arvutil 625 W toiteblokk.) Aga seoses sellega et antud UPSiga ühendatakse veel ka teised seadmed, hakatakse kasutama virtuaalse reaalsuse prille ja proovitakse ka mõnda väga võimsat mängu, siis tuleb selle kompuutri energiatarbimine märksa suurem. Seda kõike arvestades ja pidades silmas ka suurt varu tulevikuks, siis sobiks sellele arvutile näiteks 700 W UPS seade kohe vägagi hästi. Sellise UPS'i külge ühenda või kaks-kolm kompuutrit koos muude seadmetega, pluss veel modem/ruuter ja teler. Aga tavakasutaja jaoks võib selle UPS'i võimsus ka väiksem olla. Tuleb ka sellega arvestada, et nii kompuutrid, monitorid, telerid jms seadmed lähevad üha energiasäästlikemaks.

Väiksemasse kontorisse sobib näitekse selline UPS seade: APC Back-UPS 1400VA/700W BX1400UI - Line Interactive automaatse pinge reguleerimisega, USB liides, 6 x IEC 320 C13 (Battery Backup):

pilt ...


...pilt.


PS! Samas pooleldi täidetud keedukann nõudis aga max 1140 W; 180 liitrine külmkapp max 60 W ("magades" aga 0.0 vatti); väike elektripliit vajas maksimaalse lülitusega aga max 1550 W; 32-tolline LG Smart TV LED televiisor tarbis 27 W (uinaku režiimis 0,2 W), vanem 24-tolline HP firma mitte-energiasäästlik monitor nõudis 82 W elektrienergiat ja teine uuem Samsung 21" LED ekraaniga monitor aga 19,8 W.

Kuid näiteks Windows 10 operatsioonisüsteemiga Intel Compute Stick STK2m3W64CC ("kompuuter pulgas" - miniarvuti) nõudis veebis sirvimise ja videode vaatamise ajal ainult 6,4 W elektrienergiat.


Märkus: Kui Sa oled selle võimsuse mõõtjaga oma mõõtmised lõpetanud ja enam ei kasuta seda pikemat aega, siis eemalda sellest need batareid.b) Teine ja natuke tülikam meetod selle tulevikus ostetava UPSi võimsuse määramisel: Kui Sa ei taha seda võimsuse mõõtjat osta, siis võid ka ise kokku arvutada, et kui palju Sinu kompuuter ja muud UPSi külge ühendatavad seadmed seda elektrienergiat kokku tarbivad (W ehk vattides). Sa näed seda oma seadmete kleebistelt / kirjadelt või nende juhistest või siis otsi neid andmeid näiteks interneti kaudu. Sinu kompuutri kõige suuremateks voolutarbijateks on: CPU (protsessor), GPU (graafikakaart), RAM (füüsiline mälu), kõvakettad/SSD kettad ja toiteblokk ise.

Oma kompuutri puhul teed siis kindlaks järgmiste komponentide energiatarbimise: CPU (protsessor), GPU (graafikakaart), RAM (füüsiline mälu, iga mooduli voolutarbimise), kõvakettad/SSD kettad, toiteblokk ise, emaplaat, optiline draiv, PCI cards, ventilaatorid, USB/FireWire ja monitor. Graafikakaardi puhul on siis tegemist kas integreeritud graafikakaardiga (tarbib vähem voolu) või siis võimsama välise graafikakaardiga (Discrete video card), mis tarbivad rohkem voolu. Liidad kõik need arvud kokku ja korrutad selle summa 1,5-ga, siis saad teada selle et kui suure võimsusega peaks Sinu masina toiteblokk (PSU) tegelikult olema. Seejärel korrutad selle summa (ehk toitebloki võimsuse) omakorda veel 1,6-ga ja Sa saadki teada ligikaudse võimsuse, mida see tulevikus ostetav UPS peaks umbkaudu omama (üsna suure varuga) — seda sel juhul kui Sa kavatsed seda UPS'i ainult oma arvuti ja monitori jaoks kasutada. Kui Sa tahad ka muid seadmeid selle UPS'iga ühendada, siis lisad veel ka nende seadmete voolutarbimise kogusumma.

Aga Sa võid ka kohe arvutada UPS'i ligikaudse võimsuse oma kompuutri toitebloki (PSU) maksimaalse võimsuse järgi. Volt-Amprid/VoltAmps (VA) on standardseks mõõtühikuks UPSi võimsuse kirjeldamisel. Siin tuleb mainida ka seda et süsteem ei kasuta tegelikult toitebloki kogu võimsust ära vaid teeb seda märksa vähem (just niipalju kui seda süsteemi kõik kompnendid kokku vajavad). Vaata, et millise võimsusega toiteblokk Sul on ja kasuta järgmist lihtsat reeglit:

1.6 * Koormus vattides (W) = Minimaalselt Volt-Ampreid (VA)

Näiteks kui Sinu arvuti toiteblokk on 625 W võimsusega, siis 1,6 * 625 = 1000 VA. Seega vajad Sa kõige vähemalt 1000 VA (650 W) võimsusega UPS seadet, pluss lisa veel ka väike varu. Seega 700W võimsusega UPS sobib antud juhul küll- ja küll ning seda ka siis kui Sa lülitad oma UPSi külge veel ka muid seadmeid, näiteks displeid/monitorid, modem/ruuteri jne. Arvestada tuleb ju ka sellega et tegelikult ei tarvita Sinu kompuuter oma toitebloki kogu võimsust ära vaid ainult kusagil 40-60% sellest.


Arvutid, mida kasutatakse põhiliselt veebis sirvimiseks, ei kasuta kunagi rohkem kui 50-150 W võimsust.

Ühesõnaga UPS seadme valimisel peab teadma, et kui palju sinu kompuuter TEGELIKULT seda toidet tarvitab. Kompuuter kasutab oma toitebloki võimsusest ainult nii palju kui seda süsteem ja tema komponendid oma tööks kokku vajavad. UPS seadme ostmisel ei pea ainult oma kompuutri toiteblokki silmas pidama, Sa pead teadma ainult seda et mis asub Sinu masinas ja kui palju see TEGELIKULT toidet tarbib. Olles selle kindlaks teinud, siis lisad veel juurde ka selle võimsuse, mida tarvitavad UPS'i külge ühendatavad muud seadmed, pluss veel 23-30% varu ja saadki UPS'i vajaliku võimsuse teada. Tehases paigaldatakse kompuutrile alati selline toiteblokk, mis on väga suure varuga, sest tootja ei tea, et milliseid komponente võib kasutaja tulevikus oma kompuutrile veel juurde lisada. Pealegi läheb mingi % toitebloki võimsusest nii või naa "kaduma". Enamikel juhtudel vajab tavaline kodukasutaja sellist UPS'i, mille võimsuseks on maksimaalselt 700 W (odavamate arvutite puhul aga märksa vähem).


Märkused:

* Üsnagi tihti eksitakse just UPS'i väljundvõimsuse määramisel, näiteks arvestatakse ainult oma arvuti toitebloki võimsusega, mis on aga vale. Oletatakse, et näiteks kui arvuti toitebloki võimsus on kusagil 300 W, siis piisab sellest kui osta 380 W nimivõimsusega UPS, aga siin ei arvestata sellega et UPS'i külge tuleb lülitada ka monitor/kuvar ja muud seadmed. Kuna kompuutertehnika areneb väga kiiresti, siis tuleb arvestada ka sellega et Sa võid oma kompuutrile juurde osta ka lisaseadmeid või siis uue ja võimsama videokaardi või kuvari. Sa võid mõne aja pärast osta ka uue ja võimsama kompuutri. Seega pead Sa lisama oma kõikide seadmete voolutarbimise kogusummale veel ka mingi varu, näiteks 20-30%.

Segi ei tohi ajada ka vatte (W) ja voltampreid (VA) - need ei ole üks- ja seesama! UPS'ide võimsust tähistatakse tavaliselt VA (voltamper) parameetriga ja W (vatt) on umbes 60% kuni 65% sellest. Mõnikord tuuakse pakutava kauba kirjelduses ära nii VA kui ka W parameetrid. Kodus pead oma seadmete voolutarve kokku arvestama aga vattides (W) ja tavaliselt on see seadmete tagaküljel või siis nende dokumentides ka ära toodud. Juhul kui Sa ei leia neid andmeid, siis mine oma seadme (kompuuter, monitor jne) kodulehele ja uuri sealt...

Kui oled oma kõikide vajalike seadmete voolutarve vattides (W) kokku liitnud + 25-30% varu ja kui Sa hakkad nüüd Internetist otsima sobivat UPS-seadet, siis vaata, et kas tema spetsifikatsioonis on ära näidatud ka tema võimsus vattides (W) ning kui on, siis saad kohe seda võrrelda omaenda andmetega. Juhul kui hinna poolest sobiva UPS'i kirjelduses on toodud ära ainult voltamper (VA) parameeter, siis leia sellest 65% [vatt (W) on umbes 65% voltampritest (VA)].

Näide:

Leia 65% 800-st (st kui UPS seadme spetsifikatsioonis oli toodud tema võimsus ära ainult voltamprites - 800 VA):

800 – 100%
X – 65%
X = 800 * 65 / 100 = 520 (ehk siis 520 W - sellise võimsusega UPS peaks üsnagi paljudele kodukasutajatele sobima...)

!!! Toon siin ära ka ühe lingi, kus saad online konverteriga oma vatte (W) konverteerida otse voltampriteks (VA) ja vastupidi... - seal.


* Natuke ka nendest kompuutrite toiteblokkidest: Sinu toitebloki (PSU) võimsus vattides näitab seda et kui palju ta on potentsiaalselt võimeline Sinu kompuutrit elektrienergiaga varustama. Kuid praktikas toiteblokk (PSU) ei tee seda kunagi: ta pakub süsteemile ainult ligikaudu kuni 60% oma maksimaalsest mahust. Tänapäeval müüakse ka pronks, hõbe, kuld, titaanium ja plaatina toiteallikaid, mis garanteerivad vähemalt 80%- 90% efektiivsuse: 80 PLUS Certified, 80 PLUS GOLD Certified, 80 PLUS PLATINUM Certified, 80 PLUS SILVER Certified, 80 PLUS TITANIUM Certified ja 80 PLUS BRONZE Certified toiteblokid.

Peab ka seda silmas pidama, et toiteblokk võtab otse seinapistikust vahelduvvoolu (AC), konverteerib selle alalisvooluks (DC), et oma akusid toita. UPS'ist väljuv vool on aga jällegi Sinu süsteemile sobiv vahelduvvool (3.3V, 5V ja 12V ehk sellistes voltides). See konverteerimine põhjustab ka teatud elektrikao. Seega enamus tavalisi toiteblokke on üsnagi ebaefektiivsed ja "varastavad" selle konvertimise käigus Sinu elektrivoolu. Sa pead uue toitebloki ostmisel vaatama seda et ta vastaks ikka Sinu kompuutri nõudmistele. Pole mõtet osta üleliia võimsat ja kallist toiteblokki, sest siis raiskad raha ning tekib ka üleliigselt suur elektrikadu. Uue võimsama toitebloki võib muretseda näiteks siis kui Sa ostad uue ja võimsama videokaardi ning ühendad oma arvutiga suurema ja võimsama monitori.c) Kolmas ja kõige lihtsam meetod: Juhul kui need eeltoodud sammud on Sulle liiga tülikad, siis kasuta mingit veebipõhist UPSi ostmiseks pakutavat kalkulaatorit ehk nõustajat. See meetod pole küll just teab mis täpne, aga ligikaudse info ta siiski annab.

Näiteks on üheks tuntud UPS'ide tootjaks on APC firma ja tema kodulehel (http://www.apc.com/) saad leida ka endale vajaliku UPS'i võimsuse:

- Mine sinna ja vali nõustaja esimeses ekraanis ripploetelust Estonia (Sinu brauseris peab olema lubatud Java).


- Järgmisel lehel vali Home, Home Office and Small Business - pilt.


- Seejärel kliki Configure by Device nupule - pilt.


- Nüüd määra ülemises osas sobivad suurused ja seejärel kliki allpool PC/Workstation nupule - pilt.


- Kui Sa tahad oma tulevase UPS'i külge, peale arvuti, ka monitori (monitorid) lülitada, siis vali ka need siin. Kui Sa siin sobivat displeid ei leia, siis vali oma monitorile neist kõige lähedasem... Kui valmis, siis kliki Add a Summary nupule - pilt.


- Ja Sa jõuad tagasi eelmisse ekraani ning Sa võid siin kohe klikkida allpool ka Networking nupule, seda juhul kui Sa tahad ka oma ruuteri UPS'i külge ühendada, aga Sa võid seda ka hiljem teha (nõustaja viimase akna kaudu). Ruuter valikul, juhul kui Sa sealt loetelust sobivat mudelit ei leia, siis vali mingi muu kõige lähedasem enda ruuterile. Kuid Sa võid siin ka kohe klikkida sellele Save and Continue nupule - pilt.


- Seejärel jõuad Sa nõustaja viimasesse ekraani, kus näedki Sulle pakutavaid UPS riistvaraseadmeid ja ka seda et kui palju nad võimsust omavad (VA ja W). Siin vasemas paanis võid ka vajalikke muudatusi teha... Antud näites läbiti see nõustaja ilma ruuteri ja muude seadmete lisamiseta (eelnevalt aga lülitati juurde ka kaks monitori) - pilt.Teine veebsait, kus saad teada endale vajaliku võimsusega UPS seadme (suvalise tootja oma), on seal. Tegelikult kalkuleeritakse seal Sulle vajaliku toitebloki (PSU) võimsus, aga lõpptulemuses näed ka seda et kui palju vatte (W) Sinu süsteem nõuab ja see nõutav võimsus siis saabki UPS'i ostmisel määravaks:

- Kliki seal tabelis Expert või siis Basic vahekaardile, Sinu brauseris peab olema Java lubatud. (Soovitav on need mõlemad variandid läbi teha ja seejärel võrrelda tulemusi ning leida oma UPS'ile sobiv võimsus.)

- Vali vajalikud näitajad ja kui valmis, siis kliki allosas nupule Calculate. Siin siis "Basic" kalkuleerimise tulemus - pilt.3) Millist tüüpi UPS seadet osta?

Pole mõtet osta väga odavat (või siis üleliia kallist) UPS seadet ja ma soovitaksin valida kas Online UPS või siis Lineinteractive UPS seadme (kodukasutajale sobib rohkem just see Line-interactive UPS variant). Head on näiteks PCM, APC, Sea Sonic Electronics Co ja CyberPower firmade UPS'id. Hea oleks kui saad oma UPS'iga kaasa ka vastava tarkvara. Ja vaata ka seda et ostetaval UPS'il saaks ka akusid vahetada - soovitatav. Kõik sõltub ikkagi sellest et kui palju väljundpesi (outlets) Sinu poolt ostetav UPS seade omab, kui palju seadmeid Sa tahad oma UPS'i külge ühendada ja kui palju võimust need ühendatavad seadmed kokku nõuavad (+ veel ka 20-30% varu).

Ole ettevaatlik ka ventilaatoritega UPS'ide ostmisel ja uuri enne järgi see et kas ta ei tee liiga kõva müra. Üldiselt peaks headel UPS seadmetel see ventilaatori poolt tekitatav müra üsna talutav olema:

Ole ettevaatlik ka ventilaatoritega UPS'ide ostmisel4) Kui kaua Sa soovid oma kompuutrile ja seadmetele ainult UPSi akult toidet saada?

Sa pead nüüd otsustama ka selle et kui kaua Sinu kompuuter ja seadmed peavad elektrikatkestuse puhul töötama, st kui kaua nad saavad toidet ainult UPS'i enda akult (või akudelt). See aeg (runtime / backup runtime / sustain time / battery backup) on UPS riistvaraseadme ostmisel samuti VÄGA OLULINE näitaja! Olenevalt UPS seadmest ja tema hinnast, võivad nende akud toita Sinu seadmeid alates 1 minutist kuni mitme tunnini (seda aga ainult server/võrgusüsteemide võimsate ja kallite UPS'ide kasutamisel). Näiteks APC Back-UPS Pro võib seadmeid, koguvõimsusega 400 W (vatti), toita oma akult 9 minuti jooksul. Uuri see oma tööde salvestamiseks, programmide sulgemiseks ja kompuutri väljalülitamiseks pakutav aeg kindlasti UPS spetsifikatsioonist järgi. Vaata UPS spetsifikatsioonis näiteks järgmisi kirjeid:

Kestvus täiskoormusega: 1 min
Kestvus 50% koormusega: 5 min


või inglise keeles:

Sustain time with full load: 2 min
Sustain time with 50% load: 10 min


Runtime at Half Load: 10 minutes
Runtime at Full Load: 2 minutesMärkused:

- Kõik sõltub ikkagi sellest et kui palju seadmeid on peale Sinu kompuutri veel selle UPS'iga ühendatud ja kui suure koormusega Sinu kompuuter elektrikatkestuse ajal parasjagu töötas. Mida suurem on UPSiga ühendatud seadmete koormus ehk energiatarbimine kokku, seda kiiremini selle UPSi akud tühjenevad.

See aeg (runtime, backup runtime / sustain time / battery backup) on UPS riistvaraseadme ostmisel samuti VÄGA OLULINE näitaja!- Võta UPSi enda toide otse seinast ja ära kasuta selleks mingeid pikendusjuhtmeid või ülepinge kaitsjaid!5) Lisavõimalused: Kallimad UPS'id omavad ka järgmsi funktsioone ja võimalusi:

* UPS seadme esipaneelil on LCD/LED displei, mis kuvab siis mitmesugust vajalikku infot:

UPS seadme esipaneelil on LCD/LED displei, mis kuvab siis mitmesugust vajalikku infot


* Natuke kallimate ja võimsamate UPSide puhul antakse pakendis kaasa ka vastav tarkvara. Mõnel juhul võid oma UPS'i jaoks ettenähtud tarkvara aga ka seadme tootja enda kodulehelt koos muude juhistega alla laadida. (Sul peab ka USB juhe olema,et sellega oma UPSi ja kompuutrit ühendada). Selline tarkvara on väga vajalik ja ta installeeritakse kompuutrisse pärast kompuutri/monitori UPS seadmega ühendamist. See UPS-tarkvara töötab UPS-seadmega kas USB pordi või siis jadapordi (järjestikpordi) kaudu: ühenduskaabli üks ots torgatakse kompuutri enda arvutiploki USB või siis jadaporti ja ühenduskaabli teine ots torgatakse UPS seadme tagaküljel asuvasse USB või siis jadaporti (pistikusse).

UPS pordid


* Osadel UPS'idel saab ka ise akusid vahetada ja sellega Sa pikendad oma UPSi eluiga. UPS'ide kestvus sõltub nende akude elueast ja UPSid peavad vastu keskmiselt 2-5 aastat.
* Paljud võrgu/serveri UPS süsteemid sisaldavad ka võrgukaardi pesa. Mõned võrgu/serveri UPS süsteemid omavad isegi eelinstallitud võrgukaarti - kodukasutajale mittevajalik.
* Osadel UPS seadmetel on olemas ka RJ11 pesa, mis kaitseb telefoni, analoogmodemi ja DSL modemi liini. RJ45 pesad kaitsevad telefoni, analoogmodemi, DSL modemi või Ethernet võrguliini - kodukasutajale mittevajalik.
* Koaksiaalühendused aga kaitsevad kaabeltelevisiooni, satelliit TV või kaabelmodemi liini.

Koaksiaalühendused aga kaitsevad kaabeltelevisiooni, satelliit TV või kaabelmodemi liiniVeel üht-teist vajalikku:

- Enne uue UPSi töölepanekut tuleb tema akud täis laadida, mis võtab aega kusagil 8 - 12 tundi (olenevalt UPS'ist). Akusid võib laadida ka siis kui UPS ise on välja lülitatud, torkad tema toitekaabli seinapistikusse ja algabki UPSi akude laadimine.

- Kui Sinu UPSi tagaküljel on olemas ka nn Battery Connector (Batteries Connector), siis tuleb see konnektor enne uue UPSi töölepanekut ja akude laadimist käepidemest "üles tõsta" või "alla tõmma" ning seejärel seadmesse sisse lükata. Näiteks APC Back-UPS 1400VA/700W BX1400UI omab sellist Battery Connector'it - pilt.

- Kui uue UPSi akud on laetud ja see Battery Connector sisse torgatud, siis paiguta see UPS õigesse kohta ja ühenda UPSi enda toitejuhe otse seina voolupistikusse, ära kasuta selleks pikendusjuhet või ülepinge kaitsjaid. Pärast seda ühenda UPS seade vastavate kaablite abil oma kompuutriga ja muude vajalike seadmetega.

- Vajuta ON/OFF nuppu, et UPSi tööle panna. Rohelise tulega indikaator "Power On" kinnitab seda et UPS on sisse lülitatud ja valmis Sinu seadmete kaitsmiseks.

- Kui Sa ühendad oma UPSiga kunagi hiljem uued seadmed: Juhul kui maandust ei ole võimalik kontrollida, siis enne uute seadmete ühendamist, lülita UPS välja ja tõmba tema toitejuhe seinapistikust välja. Seejärel ühenda uued seadmed UPSiga, torka tema toitkaabel seinapistikusse tagasi ja vajuta UPSi käivitusnupule (ON/OFF nupule).

- UPSi akude vahetamisel lülita ta välja ja eemalda seinast tema toitekaabel. Uued akud peavad olema sama arvuga ja sama tüüpi, mis ka originaalid. Akude vahetamise ajaks tõmba ka see Battery Connector välja - juhul kui ta Sinu UPS'il olemas on.KOKKUVÕTTEKS:

1. Osta endale kas natuke kallim Online UPS või siis Lineinteractive UPS seade (kodukasutajale sobib rohkem just see odavam Line-interactive UPS variant).

2. Praegu on head UPS'id näiteks PCM, APC, Sea Sonic Electronics Co ja CyberPower firmade UPS seadmed.

Näiteks DATAGATE veebipoes on üsna suur UPS seadmete valik, aga Sa võid ka muud Eesti veebipoed ses osas "läbi kammida"...

3. UPS'i võimsus (KÕIGE OLULISEM): Sa pead enne UPS'i ostmist tegema kindlaks selle et kui palju võimsust need seadmed, mis Sa oma UPS'iga ühendad, kokku vajavad ehk siis kui palju elektrienergiat need seadmed KOKKU tarbivad. UPS'ide võimsust näidatakse kas voltamprites (VA) või vattides (W) või siis tuuakse ära need mõlemad suurused. UPS'i võimsus näitab seda et kui suure voolutarbega seadet (või seadmeid) võib UPS'i külge ühendada. Näiteks Offline UPS'id on tavaliselt tähistatud 350VA, 500VA, 650VA, 800VA, 1000VA, 1200VA jne võimsusega. Online UPSid ja Lineinteractive UPSid on tavaliselt võimsamad.

Enamikel juhtudel vajab tavaline kodukasutaja sellist UPS'i, mille võimsuseks on maksimaalselt 700 W (odavamate arvutite puhul aga märksa vähem). Tuleb ka sellega arvestada, et nii kompuutrid, monitorid, telerid jms seadmed lähevad üha energiasäästlikemaks.

4. Väljundpesad (outlets) ja kaablid: Igal UPSil on vähemalt kaks väljundpesa ehk vooluväljundit (vahelduvpinge väljundit) - üks kompuutri süsteemiploki ehk arvutiploki ja teine monitori jaoks. Tänapäeva UPS'idel ja seda eriti natuke kallimate puhul on aga neid väljundeid rohkem, näiteks 8 tk. Näiteks sellise 8 väljundpesaga UPS'i külge võib lülitada arvutiploki, monitori (või monitorid), printeri, välise kõvaketta, teleri jms kompuutriga seotud seadmed. Uue UPS'i ostmisel vaata ka seda et kui palju see UPS neid väjundpesasid (väljuvaid ühendusi) omab ja seda vastavalt sellele et kui mitut seadet Sa kavatsed tulevikus selle UPS seadmega ühendada.

Vaata, et ostetaval UPS'il oleks kas SCHUKO tüüpi väljundpesad (SCHUKO outlets) või siis IEC (International Electrotechnical Commission) tüüpi väljundpesad - nendest oli eelpool ka juttu.

Tavaliselt antakse UPSile lisaks kaasa ka 2 toitekaablit (üks kaabel siis kompuutri enda ja teine monitori UPSiga ühendamiseks) - uuri see enne järgi. Sul tuleb võib olla ka mõned sellised kaablid endale lisaks osta. Sa pead võib olla ostma ka UPSi enda toitekaabli. Lisaks sellele läheb Sul võib olla vaja ka üleminekuid (adaptereid) või siis UPSi pikendusi, need sobivad siis näiteks modem/ruuteri ja teist tüüpi toitesisendiga monitori jaoks, aga ka UPSi enda väljundite jaoks.

5. Kui kaua Sa soovid oma kompuutrile ja seadmetele ainult UPSi akult toidet saada? Sa pead nüüd otsustama ka selle et kui kaua Sinu kompuuter ja seadmed peavad elektrikatkestuse puhul töötama, st kui kaua nad saavad toidet ainult UPS'i enda akult (või akudelt). See aeg (runtime / backup runtime / sustain time / battery backup) on UPS riistvaraseadme ostmisel samuti VÄGA OLULINE näitaja! Olenevalt UPS seadmest ja tema hinnast, võivad nende akud toita Sinu seadmeid alates 1 minutist kuni mitme tunnini (seda aga ainult server/võrgusüsteemide võimsate ja kallite UPS'ide kasutamisel). Näiteks APC Back-UPS Pro võib seadmeid, koguvõimsusega 400 W (vatti), toita oma akult 9 minuti jooksul. Uuri see oma tööde salvestamiseks, programmide sulgemiseks ja kompuutri väljalülitamiseks pakutav aeg kindlasti UPS spetsifikatsioonist järgi. Vaata UPS spetsifikatsioonis näiteks järgmisi kirjeid:

Kestvus täiskoormusega: 1 min
Kestvus 50% koormusega: 5 min


või inglise keeles:

Sustain time with full load: 2 min
Sustain time with 50% load: 10 min


Runtime at Half Load: 10 minutes
Runtime at Full Load: 2 minutes6. Hea oleks kui saad oma UPS'iga kaasa ka vastava tarkvara.

7. Vaata ka seda et ostetaval UPS'il saaks ka akusid vahetada - soovitatav. Kui Sinu UPS seadmel ei saa seda akut vahetada ja kui see UPS annab Sulle vastava piiksumisega ning selle tarkvara (juhul kui selle UPS'iga tuleb kaasa ka vastav programm) kaudu teada, et Sa pead oma UPS'i akut vahetama, siis ära torma kohe poodi. Selle aku vahetamise teade ilmub varakult, aga see UPS võib veel mõnda aega normaalselt töötada. Seega võta asja rahulikult, vali hoolikalt välja ja osta see uus UPS alles mõne aja mõõdudes. Kui Sul on ka UPS tarkvara olemas, siis saad selle tüütu piiksumise antud tarkvara kaudu välja lülitada.


Kõik sõltub ikkagi sellest et kui palju väljundpesi (outlets) Sinu poolt ostetav UPS seade omab, kui palju seadmeid Sa tahad oma UPS'i külge ühendada ja kui palju võimust need ühendatavad seadmed kokku nõuavad (+ veel ka 20-30% varu).

!!! Enne kui Sa hakkad oma UPSi ostma, uuri hoolega selle spetsifikatsiooni ja vaata ka selle pilte. Juhul kui siin Eesti onlain poodides vastav info on väga kehva, siis sisesta pakutava UPS'i nimetus Google otsingumootorisse ja uuri mujalt täpsemalt.

Etteotsa
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

< PEAMISSE SISUKORDA

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Tõnis Laanpõld, nov. 2008