Windows 7 versioonid (väljalasked), hinnad jms

Uus logo2Windows 7 versioonid (väljalasked), nende erinevused ja vahendid ning hinnad28. mai 2009 (Täiendatud 25.06, 06.07.2009 ja 19.07.2009)


 


Windows 7 operatsioonisüsteemi väljalaskeid saab olema kokku 6 redaktsiooni ja tavaostjatele on jaemüügivõrgus neist kättesaadavad ainult 2 versiooni, mida saab osta ka poest (jaemüügist) ja nendeks on Windows 7 Home Premium ning Windows 7 Professional.
Peale selle pakutakse Windows 7 Home Premium ja Windows 7 Professional redaktsioone ka OEM kompuutritega, kus nad on eelinstalleeritud kujul juba olemas.


Märkus: Kuid Windows 7 Anytime Upgrade (WAU) DVD karbiversioonid on saadaval kõikide versioonide jaoks ja neid saab ka poest osta kuid neid tuleb müüki väga piiratud koguses ja vaevalt, et meie neid tema karbiversioone üleüldse näeme...


Iga Windows 7 versioon sisaldab oma eelkäijate kõiki vahendeid, st näiteks Windows 7 Professional sisaldab kõiki Windows 7 Home Premium funktsioone ja võimalusi.

Iga Windows 7 DVD plaat (SKU) sisaldab kõiki Windows 7 versioone, mis teeb olemasoleva versiooni uuendamise (upgrading) märksa lihtsamaks.

Windows 7 (SKU) DVD plaat sisaldab seega järgmisi Win7 väljalaskeid:

Windows 7 Starter
Windows 7 Home Basic
Windows 7 Home Premium
Windows 7 Professional
Windows 7 Enterprise
Windows 7 UltimateWindows 7 Ultimate on kättesaadav ainult kui täiendus (uuendus - "upgrade") Windows 7 Home Premium ja Windows 7 Professional versioonidele ja teda saab osta ainult Interneti kaudu pakutava aktiveerimisvõtme (upgrade key) omandamise teel.

Täiesti reaalne võib olla ka see asi, et Microsoft laseb lähitulevikus müüki USB mälupulgad, milles on Windows 7 installatsioon juba olemas ja seega võid oma vanas Windows XP miniarvutis (Netbook'is) asendada Windows XP opsüsteemi Windows 7-ga otse usb draivilt. Seni, aga kes soovib enda Netbook kompuutrisse installeerida Windows 7-t, see saab infot siit.


Tooge mulle uus kompuuter!
Windows 7 (SKUs) väljalasked lühidalt:Windows 7 Starter Edition:

 

Täiendatud 2010 a.: Peale Windows 7 Starter'i töötavad Netbook kompuutrites väga hästi ka Windows Home Premium ja Windows 7 Ultimate versioonid.


Windows 7 Home Basic:

 

*** Windows 7 Home Premium:

 

* Windows 7 Professional:

 

Windows 7 Enterprise:

 

*** Windows 7 Ultimate:

 

 

HINNAD (need on regiooniti erinevad) ja uuendamise ehk ülemineku teed:
Windows 7 uuendamise stsenaariumid/teed (Windows 7 Upgrade Paths):Windows Vista uuendamine (Upgrade) Windows 7-ks: Windows 7 enda mingi madalama väljalaske uuendamine Windows 7 Anytime Upgrade utiliidi abil:


HINNAD:1) Windows 7 Upgrade karbiversioonide hinnad (st jaemüügis saadavad odavamad 'Windows 7 Upgrade' uuendusversioonide pakendites olevad DVD plaadid):Windows 7 Upgrade (Windows 7 uuendusversioon) tähendab seda et Sa saad oma Windows Vista (või Windows XP) mingi väljalaske uuendada Windows 7 vastavaks väljalaskeks (versiooniks) ja seda odavama hinnaga.

Märkused:

a) Windows Vista
puhul: Sa käivitad Sa selle uuendamisprotsessi Windows Vista seest (see on nn "in-place upgrade" install) ja uuendad ta Windows 7-ks ning Sinu Windows Vista programmid, failid ja seadistused jäävad kõik alles—see on nn 'in-place upgrade'. Win 7 installeerimise algetapis tuleb Sul "Which type of installation do you want?" ekraanis valida Upgrade parameeter.


Sa võid kasutada ka Windows Easy Transfer utiliidi abi, viia oma vana Vista failid ja seadistused üle uude Windows 7'sse - juhis siin.

Windows Vista uuendamisest (upgrading) Windows 7-ks saab infot siit.Windows XP puhul: Windows XP omanikud saavad samuti osta odavama Windows 7 uuendusversiooni (Windows 7 Upgrade DVD) ja uuenduslitsensi kuid nüüd, erinevalt Windows Vistast, tuleb neil teha Windows 7 puhas installeerimine (clean install).
Windows XP omanikud saavad samuti osta odavama Windows 7 uuendusversiooni (Windows 7 Upgrade DVD) ja uuenduslitsensi kuid nüüd, erinevalt Windows Vistast, tuleb neil teha Windows 7 puhas installeerimine (clean install). "Puhas installeerimine" tähendab seda et Sinu kõvaketas (või Windows XP süsteemipartitsioon) pühitakse puhtaks ja kõik programmid ning andmed lähevad kaotsi. Seega vii oma vajalikud "värgid" enne selle Windows 7 uuendusversiooni installeerimist kusagile mujale (väline USB kõvaketas, USB mälupulk, CD/DVD plaadid, võrgukaust või mingi muu partitsioon).

Sa võid kasutada ka Windows Easy Transfer utiliidi abi, viia oma vana Win XP failid ja seadistused üle uude Windows 7'sse - info siin.

Windows XP uuendamisest (upgrading) Windows 7-ks saab infot siit.

Sul peab olema loomulikult legaalne Windows XP, sest Windows 7 Setup kontrollib installeerimise käigus, et kas Sinu Win XP on ikka aus ja alles seejärel installeeritakse Windows 7 sinnasamasse partitsiooni, kus oli ka Sinu vana Windows XP - ühesõnaga XP visatakse välja ja ta asendatakse Windows 7-ga.

Kes tahab teha selle Win 7 Upgrade plaadiga aga puhast installeerimist (nn "clean install"), siis on ka selleks võimalus ja sellest on õpetus - seal.Windows 7 uuendusversioonide (Win 7 Upgrade karpide) hinnad:

Kasutaja saab Windows Vista (SP1 ja SP2) vastava versiooni uuendada ('upgrade') odavamalt järgmisteks Windows 7 versioonideks ja Win 7 Upgrade plaatide, mida saab osta nii jaemüügist kui ka Interneti kaudu, hinnad on järgmised:

Windows Vista® Home Premium --> Windows® 7 Home Premium - €120 - 1877 EEK
Windows Vista® Business --> Windows® 7 Professional - €285 - 4460 EEK
Windows Vista® Ultimate --> Windows® 7 Ultimate: €300 - 4694 EEKJa lisaks veel Windows 7 Professional Upgrade odavamast müügikampaaniast (meile kui "aborigeenidele" seda ei võimaldata):

Juhul kui Sa oled Windows XP või Windows Vista omanik ja tellid Windows 7 Professional Ugrade pakendi ajavahemikus 01.08.09 - 28.02.10 (kuus kuud), siis saad Sa ta kätte 15% hinnaalandusega (st hinnaga: 152$).

Windows 7 Home Premium Upgrade
DVD karbiversioon - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Win 7 Upgrade DVD


Selle osa lõpetuseks toon siin ära veel ka ühe tabeli, mis näitab Windows XP ja Windows Vista erinevate versioonide lubatavaid uuendamisteid Windows 7-ks. See tabel on "väljastatud" Microsoft'i enda asjameeste poolt, aga ta sisaldab millegipärast palju vigu (kas jälle hirmsas pohmellis tehtud?) ja seega on siintoodud tabel juba muudetud ning nüüd peaks ta sisaldama ikka seda õiget infot:

Upgrade teed Windows 7-ks < Muudetud ja õige infoga tabel


Microsoft'i originaal ja vale infoga... < Microsoft'i originaaltabel ja ebakorrektse infoga...
2) Windows 7 täisversioonid (full/retail/boxed - jaemüügis pakutavad täishinnaga Windows 7 DVD karbiversioonid):

Windows 7 Home Premium: €200 - 3130 EEK
Windows 7 Professional: €310 - 4850 EEK
Windows 7 Ultimate: €320 - 5000 EEK (jaemüügist seda osta ei saa, aga saab osta tema Windows 7 Ultimate Anytime Upgrade versiooni, näiteks et minna Vista Ultimate'lt üle Windows 7 Ultimate versioonini).


Need hinnad kehtivad USA-s ja ülejäänud regioonides on nad erinevad...
Võrreldes omaaegse Windows Vista® Home Premium täishinnaga on Windows® 7 Home Premium karbiversiooni täishind isegi madalam (umbes 23%).

Loomulikult peab Sul olema legaalne Windows XP või Vista, sest installeerimise käigus kontrollitakse Win XP või Vista olemasolu ja ka tema legaalsust.


OLULINE: Windows 7 mingi karbiversiooni võib korraga installeerida ainult ühele kompuutrile, mis on seega litsentseeritud kompuutriks. Kui Sa tahad ta installeerida uude kompuutrisse, siis tuleb ta Sinu vanas arvutis kustutada (desinstalleerida/uninstallida).
Erandiks on siin see et nii Windows 7 Home Premium ostjad, kes ostavad Windows 7 Home Premium'i + selle Family Pack'i, need võivad oma Windows 7 Home Premium'i installeerida korraga kolmele kompuutrile (kodus) ja mis on seega litsentseeritud kompuutrid.

Märkus: USA-s ja veel mõnes suurriigis pakutakse neid väga soodsaid Windows 7 Family Pack väljalaskeid juba praegu, aga alates 2010. aasta oktoobri-novembri kuust saavad neid osta ka järgmiste riikide elanikud; toon need siin ära ingliskeelsete nimedega: Australia, Austria, Bahrain, Belgium, Brazil, Bulgaria, Canada, China, Croatia, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hong Kong, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Korea, Kuwait, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Mexico, Netherlands, New Zealand, Norway, Oman, Portugal, Qatar, Romania, Russia, Saudi Arabia, Singapore, Slovakia, Spain, Sweden, Switzerland, Taiwan, UK, Ukraine, United Arab Emirates.


Windows 7 Family Pack / Home Premium Upgrade hind (mitteametlik) - $137 kuni $150.


All on toodud ära ka Family Pack karbiversiooni pilt:

Family Pack pakendNB!
Jaemüüki ilmub ka eestikeelne Windows 7 täishinnaga karbiversioon (Windows 7 Home Premium ja Windows 7 Professional) - 31. okt. 2009.
Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional ja Windows 7 Ultimate täishinnaga karbiversioonid sisaldavad nii 32-bit kui 64-bit versioone, st müüki tulevad DVD plaadid, mis sisaldavad kas 32-bit või siis 64-bit Windows 7 vastavaid versioone (Windows Vista puhul lasti müüki ainult Windows Vista Ultimate 64-bit versioon).


Windows 7 täishinnaga karbiversioonide (jaemüügist ostetavate 'Full Retail box' pakendite) välimused - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Win 7 täisversiooni pakendid Mul on kodus üks tuba neid karpe juba kuhjaga täis ja kui Sa soovid mõnda neist ka endale saada (tasuta!), siis ära häbene ning säti ennast järjekorda...
3) 'Windows Anytime Upgrade' utiliidi abil Windows 7 madalama väljalaske uuendamine tema kõrgemaks väljalaskeks ja 'Windows 7 Anytime Upgrade' (WAU) karbiversioonid - hinnad:

On olemas nn Windows 7 Anytime Upgrade (WAU) karbid (pakendid), millede abil saab ainult oma olemasoleva Windows 7 madalama väljalaske (versiooni) uuendada tema kõrgemaks paremaks väljalaskeks (tema karbi pilt on allpool), näiteks Windows® 7 Home Premium'i --> Windows® 7 Ultimate versioonini.
Taolised WAU karbiversioonid ilmuvad müüki ainult mõnes regioonis, näiteks kus on Internetiühendusega probleeme ja meie tavakasutaja arvatavasti ei näegi selliseid karpe.

Märkus: Üllatus-ülatus, nendes pakendites ei olegi mingit DVD plaati vaid nad sisaldavad ainult Win 7 aktiveerimisvõtit, mida saab kasutada oma olemasoleva vana Windows 7 uuendamiseks tema kõrgema varsioonini—tuleb käivitada Windows Anytime Upgrade utiliit ja seejärel sisestada õigel ajal see tootevõti (product key). Kus "rohelised" on (?), ühe paberilipaka pärast raisatakse nii palju materjali (metsa) ja millistesse regioonidesse neid WAU karpe ikkagi saadetakse, kas Aafrika džunglitesse pügmeedele või Brasiilia vihmametsadesse seinavastamata inimsööjatest suguharudele või isegi siia Eestisse Alutaguse metsadesse? Aga ega ka Austraalia kõrvale jää, igatahes mind üllatas küll see et seal on Internetiühendusega tõsised probleemid; ühendus on katkendlik, paljudes kohtades see puudub või teda on siis ainult mõni tund päevas; sisemaa poole "lonkides" pole üldse mingit Internetti ja sellist asja nagu WiFi ning muud taolist traadita (traadivaba) võrku seal peaaegu et ei tuntagi...

Üldjuhul tuleb meil aga kasutada hoopis Windows 7-es oleva Windows Anytime Upgrade utiliiti, et tema abiga uuendada oma madalam Win 7 tema kõrgemaks väljalaskeks ja sel juhul ei lähegi meil mingit Windows 7 dvd plaati vaja. Sa käivitad Windows Anytime Upgrade utiliidi, ostad Interneti kaudu vastava uuendamisvõtme ('upgrade key') ja Sinu olemasolevale Windows 7 versioonile lisatakse tema kõrgema väljalaske vahendid/funtsioonid - kogu protsess käib väga kiiresti ja lihtsalt.


Windows Anytime Upgrade utiliit: Hea on see et iga Windows 7 versioon sisaldab tema eelmise versiooni kõiki vahendeid ja seadistusi ning see tähendab seda et Sa võid näiteks oma Windows 7 Home Premium väljalaske uuendada ('upgrade') Windows 7 Professional väljalaskeks (versiooniks) ostes Internetist nn uuendamisvõtme ('upgrade key') ja seejärel "lukustades lahti" täiendavad lisavahendid.
Windows 7-e installeerimisel kasutatakse tegelikult image't, mis sisaldab kõiki Windows 7 versioone. See tähendab seda et Sinu kompuutris on reaalselt olemas kõik Windows 7 väljalasked mis sest et Sa omad näiteks ainult Windows® 7 Home Premium litsentsi ja saad jooksutada ainult teda. Windows Anytime Upgrade utiliidi abil saad Sa lukustada lahti ja minne üle Windows 7 kõrgemale ning paremale versioonile.
Sa käivitad Windows Anytime Upgrade utiliidi ja tegutsed - see protsess käib väga kiiresti (5-15 minutit) ja ta ei tekita mingeid probleeme ning ta tuleb kokkuvõttes odavam. Sa ei pea enam omama Windows 7 DVD plaati ja Sa võid sel teel näiteks isegi Windows 7 Starter versiooni uuendada Windows 7 Ultimate versioonini.
(Windows 7 iga uus versioon omab laiendatud funktsionaalsust ja seega iga tema järgmine versioon täiendab eelnenud versiooni.)


Windows Anytime Upgrade hinnad (VAJALIK TEADA!):

* Windows 7 STARTER --> Windows 7 Home PREMIUM (upgrade) - $80; Euroopas - €75 (1174 EEK)
* Windows 7 STARTER --> Windows 7 Professional (upgrade) - $115; Euroopas - €185 (2895 EEK)
* Windows 7 STARTER --> Windows 7 Ultimate (upgrade) - $165; Euroopas - €205 (3208 EEK)

* Windows 7 HOME PREMIUM --> Windows 7 PROFESSIONAL (upgrade) - $89; Euroopas - €180 (2816 EEK)
* Windows 7 HOME PREMIUM --> Windows 7 ULTIMATE (upgrade) - $140; Euroopas - €190 (2973 EEK)

* Windows 7 Professional --> Windows 7 ULTIMATE (upgrade) - $130; Euroopas - €135 (2112 EEK)


* PS! Välja lastakse ka nn Windows 7 Home Premium Family Pack ja kes ostavad Windows 7 Home Premium'i + selle Family Pack'i, need võivad oma Windows 7 Home Premium'i installeerida korraga kolmele kompuutrile (kodus) ning mis on seega litsentseeritud kompuutrid.

Windows 7 Family Pack / Home Premium Upgrade hind (mitteametlik) - $150 kuni $200.

Windows 7 Professional Anytime Upgrade (WAU) pakendi pilt (seda Sa vist meie poodides ei näegi) - kliki pisipildile, et teda suurendada:


Windows 7 Professional Anytime Upgrade pakend


NB! Windows 7 enda uuendamisteedest (viisidest) ja Windows Anytime Upgrade utiliidi kasutamisest saab lugeda siit.
4) Windows 7 OEM versioonide hinnad:

Suurem osa kasutajatest ostavad oma kompuutri koos eelinstalleeritud Windows 7-ga (arvatavasti Windows 7 Home Premium versiooniga) ja neid arvuteid kutsutakse OEM kompuutriteks ning Windows 7 ennast aga Windows 7 OEM redaktsiooniks. Windows 7 OEM versioonide hinnad sõltuvad antud kompuutrite tootjatest. See, kes ostab uue arvuti, milles on see Win 7 juba olemas, ei peagi selle hinnale enam mõtlema, sest tema hind on juba lülitatud arvuti hinna sisse.
Windows 7 OEM hinnad võivad ainult neid huvitada, kes kavatsevad muretseda endile märksa odavama Win 7 OEM variandi. Kuigi Windows 7 OEM versioone ei saa otse osta võib igaüks ta hankida Internetist kui kompuutri kokkupanija/ehitaja ("system builder").
Seega, kes soovib endale samaväärset, aga palju odavamat (umbes 50% odavam kui Win 7 täisversioon/karbiversioon ja 30% odavam kui Win 7 'upgrade' versioonid) Windows 7 mingit versiooni, neile toon siin ära ka Win 7 OEM hinnad:

- Windows 7 Home Premium (OEM): $100.00
- Windows 7 Professional (OEM): $135.00
- Windows 7 Ultimate (OEM): $175.00
NB! Windows 7 OEM versiooni ostmisel arvesta järgmisega:

Win 7 OEM litsents ütleb nii:

- Sa ei või osta seda ligi poole odavamat Windows 7 OEM versiooni individuaalseks kasutamiseks ja Sa ei või teda installeerida omaenda kompuutrisse.
- Sa võid ta installida ainult sellele kompuutrile, mida Sa hakkad müüma ja Sa pead pakkuma ostjale ka vastavat tehnilist tuge jne...

Noh, aga Sa võid panna kokku uue kompuutri ja seejärel "müüd" ta oma naabrile või ise-endale või oma pojale/tütrele... - legaalne tegevus see küll ei ole, aga eks igaüks ise otsustab ja tõlgendab...

- Sa pead selle Windows 7 OEM versiooni installeerima Windows OEM Preinstallation Kit (Windows OPK) instrumentide ja dokumentide komplekti abil, mis tuleb Sul alla laadida Microsoft'i vastavast saidist ("kaalub" 2 GB). Aga Sa saad selle OPK alles siis kätte kui Sa oled nn Microsoft OEM partner ja nn System builder - süsteemiehitaja ehk kompuutrite kokkupanija ja edasimüüja (registreerumine ei ole keeruline).

Märkus: Windows 7 OPK võib ka mujalt alla tirida ja Win 7 OEM versiooni saab ka ilma selle Windows OPK-ta installida ning aktiveerida (Win 7 OEM DVD plaat on sama mis ka tema täisversioonil ja tema OEM versiooni installeerimisprotsess ning aktiveerimine on samasugune). Sa võid OEM Windowsi installida sel juhul ainult ühteainsasse kompuutrisse (OEM litsents sureb kõige esimeses kompuutris, kuhu Sa ta installeerid ja aktiveerid). OEM kompuutri puhul ei saa Sa hiljem ka tema emaplaati vahetada (muu riistvara võid küll vajaduse korral asendada).
Windows OPK-d on ainult siis vaja kui Sa installeerid Win 7 OEM versiooni mitmesse kompuutrisse, st Sa oled Microsoft OEM partner ja tõeline süsteemiehitaja (system builder) ning hakkad ka oma kompuutreid hulgi müüma... Juhul kui Sa installeerid OEM Windowsi ühte kompuutrisse, siis Sa EI VAJA seda 'OPK' komplekti, et installeerida Windowsit OEM plaadilt - ühesõnaga Sa võid selle Windows OEM väljalaske osta küll...


- Pakutavad Win 7 OEM DVD plaadid (32-bit või 64-bit versioonid) on täiesti identsed Win 7 täisversioonidega kuid Sa võid teha ainult süsteemi puhta (clean) installeerimise ja kui Sa oled ta juba aktiveerinud, siis Sa ei saa teda enam viia üle teise kompuutrisse.
Seega hakkab selline Windows 7 OEM versioon "käituma" täpselt samamoodi nagu ka tema see OEM versioon, mille Sa ostsid poest koos OEM kompuutriga kus Win 7 oli juba eelinstalleeritud kujul olemas.
Üks võimalus siiski on (võib olla?): Deinstalleerid oma Win 7 OEM versiooni vanast kompuutrist, seejärel installeerid ta uude kompuutrisse ja helistad siis Microsoft'i tugikeskusesse ning kannad neile alandlikult ette, et vahetasid mingeid riistvara seadmeid (v. a. emaplaat) ning nüüd oleks vaja oma Windows 7't uuesti aktiveerida - peaasi, et ta oleks Sul installitud ainult ühte kompuutrisse.

Igaüks võib Internetist osta täiesti vabalt neid Win 7 OEM plaate, näiteks siit ja toon ära ka mõned hinnad:

- Microsoft Windows 7 Home Premium 32-bit 1-Pack for System Builders - OEM - $104.99
- Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit 1-Pack for System Builders - OEM - $104.99
- Microsoft Windows 7 Ultimate 32-bit 1-Pack for System Builders - OEM - $174.99
- Microsoft Windows 7 Ultimate 64-bit 1-Pack for System Builders - OEM - $174.99
Loe veel ka:

- "Windows XP, Vista ja Windows 7 (st tema madalama versiooni) uuendamise meetodid ehk teed" - siit.

- OEM, OEM System Builder, Windows Anytime Upgrade (WAU), Windows 7 Upgrade ja Windows'i täiversioonide (retail - FPP) litsentsitingimustest ja võimalustest kokkuvõtlikult - siit.Silita neid...!Windows 7 versioonid, vahendid, nende kättesaadavus ja hinnad:

Win 7 versioonid Vahendid (mis on ja mida ei ole) ja kättesaadavus Hinnad
     
Windows 7 Home Basic Kättesaadav ainult arengumaadele (miks ka mitte meile?) - sellest pole mõtet siin rohkem pajatada...
N/A
     
Windows 7 Starter Kättesaadavus:

Kõikidele kättesaadav, aga ainult uute kompuutritega, kus ta on eelinstalleeritud kujul (OEM kompuutritega).
Teda pakutakse ainult uute limiteeritud riistvara seadmetega kompuutritel, kuhu ta on juba eelinstalleeritud (OEM kompuutritega). Teda hakatakse müüma OEM kompuutrites arengumaadele ja peale selle ka koos mini-sülearvutitega (Netbook kompuutritega).

Jaemüüki ta seega ei ilmu, teda ei saa osta ka elektroonsel teel (Internetist). Starter'it pakutakse koos uute OEM kompuutritega ja teda on võimalik ka uuendada Win 7 kõrgemaks väljalaskeks (Winsows Anytime Upgrade ehk WAU abil).


Mida ta sisaldab:

Kasutajaliides:
Windows Basic UI (st Basic kasutajaliides), Aero Snaps, Windows Flip, Jump Lists ja Windows Search.

Turvalisus: Sõbralikum UAC, Action Center, Windows Defender, Windows Firewall, IE 8 Protected Mode ja DEP, Windows Update ja Parental Controls.

Jõudlus: Windows ReadyDrive, Windows ReadyBoost, SuperFetch, 64-bit protsessori tugi.
Füüsilise protsessori tugi - 1 tk.
Maksimaalse mälu (RAM; 32-bit) tugi - 4 GB
Maksimaalse mälu (RAM; 64-bit) tugi - 8
GB

Töökindlus: Windows Backup, System image (st tervest süsteemist saab teha varukoopia), Automatic hard disk defragmentation (kõvaketta automaatne defragmentimine, defragmentatsioon), Previous Versions ja Virtuaalse kõvaketta (VHD) loomine ja külgelülitamine (mountimine).

Sisseintegreeritud programmid: Internet Explorer 8, Windows Gadgets and Gallery, Games Explorer oma baasmängudega (FreeCell, Hearts, Minesweeper, Purble Palace, Solitaire, Spide Solitaire), Calculator, Paint, Windows Fax and Scan, Windows PowerShell ja ISE, WordPad ja XPS Viewer.
Windows Anytime Upgrade - olemas.

Digitaalne meedia ja seadmed: Windows Photo Viewer, Foto slideshow, Windows Media Player 12 koos Play To'ga, AAC ja H.264 dekodeerimine, võib installida MPEG-2 toe, Device Stage ja Sync Center.
TV tüünerite tugi - ei toeta.


Võrk: SMB ühendusi - 20 tk, Network and Sharing Center, HomeGroup sharing (saab ainult
võrguga ühineda), Täiustatud toite (power) juhtimine, Ühendamine projektoriga, Remote Desktop, RSS tugi.

Mobiilsus: Sync Center.


Mis temas puuduvad:

Windows Standard UI, Windows Aero UI ("Glass"), Aero Peek, Aero Shake, Aero Background, Windows Flip 3D, Live Taskbar Previews, Fast User Switching (Võimalus kasutajate vahel ümber lülituda ilma et Sa peaksid end seejuures välja logima), Live Preview (Explorer), Backup (võrku), Encrypting File System (EFS), BitLocker, BitLocker To Go, Premium mängud (Hearts, Internet Backgammon, Internet Checkers, Internet Spades, Mahjong Titans), Snipping Tool, Sticky Notes, Windows Journal, Windows Media Player Remote Media Experience, MPEG-2 dekodeerimine, Dolby Digital ühildudvus, DVD playback, Windows Media Center, Windows DVD Maker, Remote Desktop Host, IIS Web Server, Internet Connection Sharing, Network Bridge, Offline failid, Windows Mobility Center, Windows Sideshow (Auxilliary displei), Tablet PC funktsionaalsus ja Multi-Touch (multipuute) tugi, Domeeni ühinemine (Windows Server), XP Mode, AppLocker, Alglaadimine virtuaalselt kõvakettalt (VHD), Branche Cache, DirectAccess, Federated Search, Multilingual User Interface (MUI) Language Packs - MUI keelepakett, Location-printimine ja Alamsüsteem UNIX-baseeruvate programmide jaoks.


Täiendatud 2010 a.: Peale Windows 7 Starter'i töötavad Netbook kompuutrites väga hästi ka Windows Home Premium ja Windows 7 Ultimate versioonid.


NB! Loe ka seda: "Windows 7 Starter väljalaskes töölaua taustapiltide, ekraanisäästjate, heliseadistuste, töölaua ikoonide, hiirekursori jms muutmine ning slaidishow funktsiooni sisselülitamine—need funktsioonid ei ole Win 7 Starter versioonis ette nähtud." - siit


OEM hinnad sõltuvad tootjatest.

Anytime Upgrade (WAU) hinnad - Euroopas:

Win7 STARTER'i uuendamine Win 7 Home PREMIUM'iks - €75 (1174 EEK)

Win7 STARTER'i uuendamine Win 7 Professional'iks - €185 (2895 EEK)

Win7 STARTER'i uuendamine Win 7 Ultimate'ks - €205 (3208 EEK)
     
* Windows 7 Home Premium Kättesaadavus:

Kõikidele kättesaadav (OEM kompuutritega eelinstalleeritud kujul ja ka jaekaubanduses DVD karbiversioonidena).

Teda saab seega osta nii jaemüügist karbiversioonina kui ka elektroonsel teel (Internetist). Teda pakutakse ka koos uute kompuutritega, kuhu ta on eelinstalleeritud (OEM kompuutrid) ja Win 7 Home Premium'it saab ka uuendada Win 7 kõrgemaks väljalaskeks (versiooniks - Windows Anytime Upgrade ehk WAU abil).


Mida ta sisaldab:

Kasutajaliides:
Windows Basic UI, Windows Standard UI, Windows Aero UI ("Glass"), Aero Peek, Aero Snaps, Aero Shake, Aero Background, Windows Flip, Windows Flip 3D, Live Taskbar Previews, Live Preview (Explorer), Jump Lists, Windows Search ja Fast User Switching (Võimalus kasutajate vahel ümber lülituda ilma et Sa peaksid end seejuures välja logima).

Turvalisus: Sõbralikum UAC, Action Center, Windows Defender, Windows Firewall, IE 8 Protected Mode ja DEP, Windows Update, Fast User Switching ja Parental Controls.

Jõudlus: Windows ReadyDrive, Windows ReadyBoost, SuperFetch, 64-bit protsessori tugi.
Füüsilise protsessori tugi - 2 tk.
Maksimaalse mälu (RAM; 32-bit) tugi - 4 GB
Maksimaalse mälu (RAM; 64-bit) tugi - 16
GB (Sel juhul pead kasutama sama hinna ja võimalustega 64-bit Windows 7't)

NB! Sa pead ka eelnevalt vaatama, et kui palju Sinu kompuutri emaplaat seda füüsilist mälu üleüldse toetab; vanemad emaplaadid toetavad ainult kuni 8 GB mälu.

Töökindlus: Windows Backup, System image (st tervest süsteemist saab teha varukoopia), Automatic hard disk defragmentation (kõvaketta automaatne defragmentimine, defragmentatsioon), Previous Versions ja Virtuaalse kõvaketta (VHD) loomine ja külgelülitamine (mountimine).

Sisseintegreeritud programmid: Internet Explorer 8, Windows Gadgets and Gallery, Games Explorer oma baasmängudega (FreeCell, Hearts, Minesweeper, Purble Palace, Solitaire, Spide Solitaire), Premium mängud (Hearts, Internet Backgammon, Internet Checkers, Internet Spades, Mahjong Titans), Calculator, Paint, Snipping Tool, Sticky Notes, Windows Journal, Windows Fax and Scan, Windows PowerShell ja ISE, WordPad ja XPS Viewer.
Windows Anytime Upgrade - olemas.

Digitaalne meedia ja seadmed: Windows Photo Viewer, Foto slideshow, Windows Media Player 12 koos Play To'ga, Windows Media Player Remote Media Experience, MPEG-2 dekodeerimine, Dolby Digital ühildudvus, AAC ja H.264 dekodeerimine, DVD playback, Windows Media Center, Windows DVD Maker, Device Stage ja Sync Center.
TV tüünerite tugi - 4 tk (analoog, digitaal jne...)

Võrk: SMB ühendusi - 20 tk, Network and Sharing Center, HomeGroup sharing, Täiustatud toite (power) juhtimine, Ühendamine projektoriga, Remote Desktop, IIS Web Server, RSS tugi, Internet Connection Sharing ja Network Bridge.


Mobiilsus: Windows Mobility Center (presentatsioone ei saa teha), Windows Sideshow (Auxilliary displei), Sync Center, Tablet PC funktsionaalsus ja Multi-Touch (multipuute) tugi.

Mida ta ei sisalda:

BitLocker, BitLocker To Go, Backup (võrku), Encrypting File System (EFS), Remote Desktop Host, Offline failid, Domeeni ühinemine (Windows Server), XP Mode, AppLocker, Alglaadimine virtuaalselt kõvakettalt (VHD), Branche Cache, DirectAccess, Federated Search, Multilingual User Interface (MUI) Language Packs - MUI keelepakett, Location-printimine, Presentation Mode, Connect to network projector ja Alamsüsteem UNIX-baseeruvate programmide jaoks.
Nende puuduvate asjade kohta on lõpus ka lühiselgitused...


Täishinnad:

1) Täishind-$200

2) Euroopas - €200
(3130 EEK)


Upgrade hinnad:

1) Upgrade hind-$120


2) Euroopas - €120
(1877 EEK)


._________


Anytime Upgrade (WAU) hinnad - Euroopas:


1) Win 7 HOME PREMIUM'i uuendamine Win 7 PROFESSIONAL'iks- €180 (2816 EEK)

2) Win 7 HOME PREMIUM'i uuendamine Win 7 ULTIMATE'ks - €190 (2973 EEK)

._________

Family Pack:

Windows 7 Family Pack / Home Premium Upgrade hind - $150 kuni $200
_________

OEM hind: $100.00 (info)
     
* Windows 7 Professional Kättesaadavus:

Kõikidele kättesaadav (OEM kompuutritega eelinstalleeritud kujul ja ka jaekaubanduses DVD karbiversioonidena).

Teda saab seega osta nii jaemüügist karbiversioonina kui ka elektroonsel teel (Internetist). Teda pakutakse ka koos uute kompuutritega, kuhu ta on eelinstalleeritud (OEM kompuutrid) ja Win 7 Professional'i saab ka uuendada Win 7 kõrgemaks väljalaskeks (versiooniks - Windows Anytime Upgrade ehk WAU abil).


Mida ta sisaldab:

Kasutajaliides:
Windows Basic UI, Windows Standard UI, Windows Aero UI ("Glass"), Aero Peek, Aero Snaps, Aero Shake, Aero Background, Windows Flip, Windows Flip 3D, Live Taskbar Previews, Live Preview (Explorer), Jump Lists, Windows Search ja Fast User Switching (Võimalus kasutajate vahel ümber lülituda ilma et Sa peaksid end seejuures välja logima).

Turvalisus: Sõbralikum UAC, Action Center, Windows Defender, Windows Firewall, IE 8 Protected Mode ja DEP, Windows Update, Fast User Switching ja Parental Controls.

Jõudlus: Windows ReadyDrive, Windows ReadyBoost, SuperFetch, 64-bit protsessori tugi.
Füüsilise protsessori tugi - 2 tk.
Maksimaalse mälu (RAM; 32-bit) tugi - 4 GB
Maksimaalse mälu (RAM; 64-bit) tugi - 192 GB

Töökindlus: Windows Backup, System image (st tervest süsteemist saab teha varukoopia), Backup (võrku), Encrypting File System (EFS), Automatic hard disk defragmentation (kõvaketta automaatne defragmentimine, defragmentatsioon), Previous Versions ja Virtuaalse kõvaketta (VHD) loomine ja külgelülitamine (mountimine).


Sisseintegreeritud programmid: Internet Explorer 8, Windows Gadgets and Gallery, Games Explorer oma baasmängudega (FreeCell, Hearts, Minesweeper, Purble Palace, Solitaire, Spide Solitaire), Premium mängud (Hearts, Internet Backgammon, Internet Checkers, Internet Spades, Mahjong Titans), Calculator, Paint, Snipping Tool, Sticky Notes, Windows Journal, Windows Fax and Scan, Windows PowerShell ja ISE, WordPad ja XPS Viewer.
Windows Anytime Upgrade - olemas.


Digitaalne meedia ja seadmed: Windows Photo Viewer, Foto slideshow, Windows Media Player 12 koos Play To'ga, Windows Media Player Remote Media Experience, MPEG-2 dekodeerimine, Dolby Digital ühildudvus, AAC ja H.264 dekodeerimine, DVD playback, Windows Media Center, Windows DVD Maker, Device Stage ja Sync Center.
TV tüünerite tugi - 4 tk (analoog, digitaal jne...)

Võrk: SMB ühendusi - 20 tk, Network and Sharing Center, HomeGroup sharing, Täiustatud toite (power) juhtimine, Ühendamine projektoriga, Remote Desktop, Remote Desktop Host, IIS Web Server, RSS tugi, Internet Connection Sharing, Network Bridge ja Offline failid.


Mobiilsus: Windows Mobility Center, Windows Sideshow (Auxilliary displei), Sync Center, Tablet PC funktsionaalsus ja Multi-Touch (multipuute) tugi.

Äriettevõtetele: Domeeni ühinemine (Windows Server), XP Mode ja Location-aware printimine.


Mis temas puuduvad:

BitLocker, BitLocker To Go, AppLocker, Alglaadimine virtuaalselt kõvakettalt (VHD), Branche Cache, DirectAccess, Federated Search, Multilingual User Interface (MUI) Language Packs - MUI keelepakett ja Alamsüsteem UNIX-baseeruvate programmide jaoks.


Täishinnad:

1) Täishind-$300

2) Täishind Euroopas - €310 - 4850 EEK


Upgrade hinnad:

1) Upgrade hind-$200

2) Upgrade Euroopas - €285 - 4460 EEK


Anytime Upgrade (WAU) hind - Euroopas:

Win 7 Professional'i uuendamine Win 7 Ultimate'ks - €135 (2112 EEK)

.._________


Win 7 Professional Upgrade müügikampaania (01.08.09 - 28.02.10-kuus kuud) hind on 15% hinnaalandusega (st hinnaga: 152$).

_________


OEM hind:
$135.00 (info)
     
* Windows 7 Ultimate Kättesaadavus:

On kättesaadav tavakasutajale ja ainult kui täiendus Windows 7 Home Premium ja Windows 7 Professional versioonidele ja teda saab osta ainult Interneti kaudu pakutava aktiveerimisvõtme (upgrade key) omandamise teel.

Üldjuhul ta jaemüüki ei ilmu (on saadaval väga minimaalses koguses). Internetist on teda võimalik siiski osta ja teda pakutakse ka koos uute kompuutritega (OEM).

Mida ta sisaldab:

Kasutajaliides:
Windows Basic UI, Windows Standard UI, Windows Aero UI ("Glass"), Aero Peek, Aero Snaps, Aero Shake, Aero Background, Windows Flip, Windows Flip 3D, Live Taskbar Previews, Live Preview (Explorer), Jump Lists, Windows Search ja Fast User Switching (Võimalus kasutajate vahel ümber lülituda ilma et Sa peaksid end seejuures välja logima).

Turvalisus: Sõbralikum UAC, Action Center, Windows Defender, Windows Firewall, IE 8 Protected Mode ja DEP, Windows Update, Fast User Switching ja Parental Controls.

Jõudlus: Windows ReadyDrive, Windows ReadyBoost, SuperFetch, 64-bit protsessori tugi.
Füüsilise protsessori tugi - 2 tk.
Maksimaalse mälu (RAM; 32-bit) tugi - 4 GB
Maksimaalse mälu (RAM; 64-bit) tugi - 192 GB


NB! Sa pead ka eelnevalt vaatama, et kui palju Sinu kompuutri emaplaat seda füüsilist mälu üleüldse toetab; vanemad emaplaadid toetavad ainult kuni 8 GB mälu.

Töökindlus: Windows Backup, System image (st tervest süsteemist saab teha varukoopia), Backup (võrku), Encrypting File System (EFS), BitLocker ja BitLocker To Go, Automatic hard disk defragmentation (kõvaketta automaatne defragmentimine, defragmentatsioon), Previous Versions ja Virtuaalse kõvaketta (VHD) loomine ja külgelülitamine (mountimine).

Sisseintegreeritud programmid: Internet Explorer 8, Windows Gadgets and Gallery, Games Explorer oma baasmängudega (FreeCell, Hearts, Minesweeper, Purble Palace, Solitaire, Spide Solitaire), Premium mängude (Hearts, Internet Backgammon, Internet Checkers, Internet Spades, Mahjong Titans), Calculator, Paint, Snipping Tool, Sticky Notes, Windows Journal, Windows Fax and Scan, Windows PowerShell ja ISE, WordPad ja XPS Viewer.
Windows Anytime Upgrade: Puudub (pole enam kusagile uuendada...).


Digitaalne meedia ja seadmed: Windows Photo Viewer, Foto slideshow, Windows Media Player 12 koos Play To'ga, Windows Media Player Remote Media Experience, MPEG-2 dekodeerimine, Dolby Digital ühildudvus, AAC ja H.264 dekodeerimine, DVD playback, Windows Media Center, Windows DVD Maker, Device Stage ja Sync Center.
TV tüünerite tugi - 4 tk (analoog, digitaal jne...)

Võrk: SMB ühendusi - 20 tk, Network and Sharing Center, HomeGroup sharing, Täiustatud toite (power) juhtimine, Ühendamine projektoriga, Remote Desktop, Remote Desktop Host, IIS Web Server, RSS tugi, Internet Connection Sharing, Network Bridge ja Offline failid.

Mobiilsus: Windows Mobility Center, Windows Sideshow (Auxilliary displei), Sync Center, Tablet PC funktsionaalsus ja Multi-Touch (multipuute) tugi.

Äriettevõtetele: Domeeni ühinemine (Windows Server), XP Mode, AppLocker, Alglaadimine virtuaalselt kõvakettalt (VHD), Branche Cache, DirectAccess, Federated Search, Multilingual User Interface (MUI) Language Packs - MUI keelepakett, Location-aware printimine ja Alamsüsteem UNIX-baseeruvate programmide jaoks.

Puuduvad:
Eh-hee, midagi ei puudu - ta sisaldab kõiki vahendeid.

Täishinnad:

1) Täishind-$320


2) Euroopas: €320 - 5000 EEK


Upgrade hinnad:

1) Upgrade hind-$220

2) Euroopas: €300 - 4694 EEK

_________


OEM hind:
$175.00 (info)
     
Windows 7 Enterprise ................................................................
Sama mis ka Windows 7 Ultimate v. a. see et ta ei ilmu jaemüügivõrku, teda ei installeerita OEM kompuutritesse ja teda ei saa osta ka elektroonsel teel.
.......................................................................
N/A


Windows 7 Home Premium täishinnaga müügiversioon tuleb keskeltläbi 10-15% (või rohkem) odavam kui seda oli omal ajal Windows Vista Home Premium müügiversioon (hea seegi).
Ka Windows 7 täisversioonide hinnad on eri regioonides ja riikides erinevad...

Ma ei tea veel seda et kui palju meie poeomanikud Windows 7 hindadeks panevad, aga kui vahe on ikka väga suur, siis soovitan ta osta Interneti kaudu, näiteks eBay'st või Microsoft'i kodulehelt või siis mujalt soliidsest saidist.

NB! Peaks teadma! Win 7 Upgrade DVD plaadiga (või ISO'ga) puhta installi ("clean install") tegemine kas samasse tühja või uude kõvakettasse (kompuutrisse) + aktiveerimine - "mitteametlik...":

Siin ei maksa segamini ajada kahte asja ja nimelt seda et on olemas kahte tüüpi Win 7 uuendusplaate (Windows 7 Upgrade DVD):

a) Windows 7 Upgrade DVD plaadid (näiteks Windows 7 Home Premium Upgrade DVD), millede abil saab oma vana Windows Vista või siis Windows XP uuendada vastavaks Windows 7 väljalaskeks (sellise DVD karbi pilt on kohe ülevalpool).

Kui Sa ostad jaemüügist või Internetist selle upgrade versiooni, mis on karbis ja kui Sa selle pakendi avad, siis näed Sa, et ta sisaldab kahte DVD plaati - üks on 32-bit ja teine 64-bit versioonile. Sa saad nendega koos ainult ühe aktiveerimisvõtme millega Sa võid installida mõlemat versiooni.
Kui Sa ostad Family Pack'i, siis saad Sa samuti 2 DVD plaati ja ühe tootevõtme, millega Sa võid oma "koopas" aktiveerida kolme kompuutrit.
Windows 7 Upgrade versioon on täiesti identne Win 7 täisversiooniga ja nende erinevused on ainult:

* Hinnas - 'upgrade' on märksa odavam;

* Samuti ka aktiveerimisvõtme (product key) osas. Sul tuleb alustada Win 7 upgrade installimist oma eelmise Windows'i (Vista või XP) seest - see on nn "in-place upgrade" install. Kui Sa sisestad installeerimise käigus aktiveerimisvõtme, siis kontrollib Setup programm, et kas Sinu masinas on olemas Windows'i vanem versioon ja kui seda ei tuvastata, siis Sa ei saa oma aktiveerimisvõtit sisestada ja install/upgrade jääb katki ning selle asemel ilmub vastik teade "The product key is not valid". (Kui Sa ei sisesta aktiveerimisvõtit, siis ei saa Sa Win 7 installeerimist jätkata.)
Kuid seda ei kontrollita, et kas Sinu vanem Windows on aktiveeritud või ei ole, seega võib Sinu XP või Vista olla ka aktiveerimata (st piraatkoopia)...
Ametlikult saab Windows 7 Upgrade versiooniga teha ainult “upgrade” installeerimist, st Windows'i eelmise versiooni uuendamist Win 7-ks kas kohapealse (“in-place upgrade”) või siis puhta ("custom", mis asendab eelmise Windows'i) installeerimise teel. Seega peab kasutaja käivitama Win 7 'upgrade' installi oma vana Windows'i seest ja seda nii Vista kui ka Win XP puhul, mis sest et XP puhul ei saagi teha kohapealset installi (temaga tuleb valida see Custom parameeter).
Kasutaja võib Win 7 uuendamisinstalleerimise käigus kustutada oma kõvaketta partitsioone või siis lasta Setup programmil pakkida vana opsüsteem kokku kausta Windows.old ja seejärel pühkida partitsioon puhtaks, et installida sinna Windows 7.
Windows 7 Upgrade installimise alguses kontrollitakse, et kas Win XP või Vista on ikka installeeritud Sinu kõvakettale ja kui saadakse kinnitus, siis saab ka installeerimist jätkata. Juhul kui Sa olid aga enne oma kõvaketta tühjaks teinud ja sealt XP või Vista minema pühkinud, siis setup ei näe enam ühtegi olemasolevat Windows'i installatsiooni ja Sa ei saa enam Win 7 installeerimist jätkata ning ilmub “Invalid Product Key” veateade.


Kui Sa ei taha teha seda "in-place upgrade" installi (st käivitada Windows 7 upgrade installeerimist Vista või XP seest), siis on ka üks täiesti legaalne mõõdahiilimise võimalus, mida sai proovitud juba Vista aegadest. Sa võid kasutada Windows 7 Upgrade DVD plaati ka tema installimiseks isegi tühjale kõvakettale või uude kompuutrisse.

Loe sellest Win 7 Upgrade DVD plaadiga (või ISO'ga) puhta installi ("clean install") tegemisest kas samasse tühja või uude kõvakettasse (või kompuutrisse) + tema aktiveerimisest sealt ("mitteametlik...").

b) Windows 7 Anytime Upgrade (WAU) karbid (pakendid) - Nende abil saab ainult oma olemasoleva Windows 7 madalama väljalaske uuendada tema kõrgemaks paremaks väljalaskeks (tema karbi pilt on allpool), näiteks Windows® 7 Home Premium'i --> Windows® 7 Ultimate versioonini. Taolised WAU pakendid ilmuvad müüki ainult mõnes regioonis, näiteks kus on Internetiühendusega probleeme ja meie tavakasutaja arvatavasti ei näegi selliseid karpe. Nendes pakendites ei olegi mingit DVD plaati vaid nad sisaldavad ainult Win 7 aktiveerimisvõtit, mida saab kasutada oma olemasoleva vana Windows 7 uuendamiseks tema kõrgema väljalaskeni (versioonini)—tuleb käivitada Windows Anytime Upgrade utiliit ja seejärel sisestada õigel ajal see tootevõti (product key).
Üldjuhul tuleb meil aga kasutada hoopis Windows 7-es oleva Windows Anytime Upgrade utiliiti, et tema abiga uuendada oma madalam Win 7 tema kõrgemaks versiooniks ja sel juhul ei lähegi meil mingit Windows 7 dvd plaati vaja. Sa käivitad Windows Anytime Upgrade utiliidi, ostad Interneti kaudu vastava uuendamisvõtme ('upgrade key') ja Sinu olemasolevale Windows 7 versioonile lisatakse tema kõrgema väljalaske vahendid/funtsioonid - kogu protsess käib väga kiiresti ja lihtsalt (allpool tuleb sellest veel ka juttu).

Millist Windows 7 versiooni ikkagi valida?

Ega siin suurt valida olegi ja kui Sa ostad poest uue kompuutri, siis saad Sa kõige eelduste kohaselt OEM arvuti, kus on Windows 7 juba olemas (eelinstalleeritud) ja kõige eelduste kohaselt on see Windows 7 Home Premium.
Mini-läpakates (Netbook) on opsüsteemiks kas Windows XP või Windows 7 Starter või siis Linux - loomulikult saab uutes Windowsile baseeruvates mini sülearvutites olema Windows 7 Starter versioon.

Ja ikkagi mida valida: Kas muretseda Windows 7 Home Premium või Windows 7 Professional või hoopis kõige kallim Windows 7 Ultimate versioon?Minu soovitus: Kellel seda raha ikkagi labidaga kühveldada ei ole ja neid on palju, siis need valigu ikka see Windows 7 Home Premium variant, sest see peaks sobima enamikele tavakasutajatele ja kohe allpool toon ka ära need vahendid, mis temas puuduvad.

Märkus: Mul näiteks on küll raha, aga puudub labidas, millega seda kühveldada...Windows 7 Home Premium väljalaskes puuduvad järgmised vahendid ja tema muutmine Windows 7 Ultimate sarnaseks:


BitLocker ja BitLocker To Go - BitLocker on draivi/ketta krüptimise (krüpteerimise) programm ja ta kaitseb kõiki faile, mis on salvestatud draivile (kõvakettale) ja kuhu on installeeritud Windows 7. Tema abil võib krüptida ka USB-mäluseadmes või välisel USB kõvakettal asuvaid faile.
Erinevalt failisüsteemi krüptimisest (EFS), mille abil saab krüptida üksikuid faile/kaustasid, krüpteerib BitLocker terve draivi/kõvaketta, kaasa arvatud buutimiseks ja sisselogimiseks vajalikud Windows'i süsteemifailid.
See on rohkem neile läpakaomanikele vajalik, kes reisivad ringi ja tassivad mingit salajast materjali endaga kaasas... Noh, aga kui sellisele arvutile saab füüsilise juurdepääsu kasvõi mõneks minutiks pärast omaniku lahkumist ja läpaka väljalülitamist, siis on võimalik mälu kaudu ka BitLocker'iga krüpitud andmed varastada...; veel lihtsam on asi siis kui kompuuter oli jäetud sleep režiimi (ooterežiim/"magamisrežiim") - see on juba vana uudis.
BitLocker kaitse lahtimurdmise uuemaks meetodiks on USB mälupulga kasutamine sel teel, et paharett teeb alglaadimise/buutimise otse USB pulgalt ja asendab BitLocker'i alglaadija sellise buutijaga, mis imiteerib BitLocker'i PIN-koodi küsimist ning salvestab seejärel kasutaja poolt sisestatud koodi kõvakettale (loomulikult kodeerimata/šifreerimata kujul). Pärast seda kui väljavahetatud alglaadija salvestas ohvri PIN-koodi kõvakettale, kirjutab ta originaalse MBR üle ja teeb ise kompuutri restardi. Pahaaimamatu kasutaja võib küll imestada ootamatu restardi suhtes, aga vaevalt, et ta midagi kahtlustama hakkab, sest neid juhuslikke ümberlaadimisi on ennegi juhtunud... Edasi on asi juba lihtne, paharett (võib olla Sina?) peab saama ohvri kompuutrile teist korda füüsiliselt ligi, seejärel "kougib" ta esmalt oma USB pulga abil kõvakettalt selle šifreerimata PIN-koodi ja logib siis temaga süsteemi.
Aga ega see asi nüüd nii traagiline ka ei ole ja juhul kui Sa oma läpaka, millel on see BitLocker vahend sisse lülitatud, ära kaotad või kui see ära varastatakse, siis võib arvata, et enamikel juhtudel Sinu andmetele ligi ei saada - suur enamus ei teagi, et mis see "bitLocker" on (rääkimata tema lahtimurdmisest) ja pealegi peab varas Sinu kopuutrile 2x ligi pääsema (st Sa pead vahepeal süsteemi veel korra sisse logima). BitLocker'ist ülevaade siin.

BitLocker To Go laiendab BitLocker võimalusi ja ta aitab krüptida (krüpteerida) väliseid USB draivisid (näiteks USB mälupulka või välist USB kõvaketast), millele saab pärast krüptimist ligi ainult parooli sisestamisel—seda võib küll vaja minna - juhis ja tutvustus siin.

Need Windows 7 mitte-Ultimate versioonide omanikud, kes soovivad kasutada BitLocker ja BitLocker To Go asemel alternatiivseid tasuta programme, võivad proovida: 1) TrueCrypt avatud lähtekoodiga kettakrüptimise vabavara, mis sobib Windows 7/Vista/XP, Mac OS X ja Linux süsteemidele; 2) 7-Zip, mis on tegelikult rohkem arhiveerimisprogramm, aga temaga saab teha ka igasuguseid muid põnevaid värke ja ta toetab ka väga tugevat AES-256 krüptimist (7z ja ZIP formaatidesse).


Märkus: Juhul kui Sa olid oma kõvaketta mingi vastava tarkvara või siis Vista/windows 7 enda 'BitLocker Drive Encryption' vahendi abil krüpteerinud (krüptinud) ja kui Sa unustasid oma parooli, siis tekivad kohe suured probleemid. Sa ei saa enam seda kõvaketast kasutada ja Sa ei saa teda isegi formaatida. Sa võid ta küll saata tagasi tootjatehasesse, kus siis tehakse antud kõvaketta madalama tasemega vormindamine/formaatimine (low-level format) - jama...
Kuid õnneks on olemas ka vastavad tarkvarad, mille abil saab sellisele kõvakettale teha ka madalama tasemega formaatimist ja seda isegi siis kui krüptimise tarkvara oli eelnevalt muutnud Master Boot Record (MBR)-i sisu, et võõrad ei pääseks kõvakettale üle-üldse ligi....
Üheks selliseks väga heaks ja kasulikuks tarkvaraks on avatud lähtekoodiga Darik's Boot and Nuke ("DBAN") programm, mille abil saadki oma krüpteeritud kõvaketta täiesti puhtaks pühkida. Sa võid teda kasutada ka kõikide tavaliste kõvaketaste (st krüpteerimata ketaste) puhul ja ta töötab kompuutri buutimise ajal ning teda on väga lihtne kasutada - ta töötab nii Intel kui ka Mac süsteemidega. Loe sellest siit.Encrypting File System (EFS) - Saab krüptida (krüpteerida - "salastada") üksikuid faile ja kaustasid...

Need Windows 7 mitte-Ultimate versioonide omanikud, kes soovivad kasutada alternatiivseid tasuta krüptimise (krüpteerimise) programme, võivad proovida näiteks võimsat T r u e C r y p t (küllaltki keeruline kasutada) või siis mõnusamat DiskCryptor tarkvara.


Backup to network (reserkoopiate loomine üle võrgu, st võrku ) - ei usu, et seda meetodit soovivad paljud kasutada...

Need Windows 7 mitte-Ultimate versioonide omanikud, kes soovivad kasutada alternatiivseid tasuta arhiveerimisprogramme (ka võrku saab panna), võivad proovida näiteks: GFI Backup™ 2009 - Home Edition, CrashPlan või Cobian Backup programmi.

Võid proovida ka head tasuta EASEUS Todo Backup reservkoopiate loomise programmi, millega saab peale süsteemist/partitsioonidest reservkoopiate loomise teha ka failide sünkroniseerimist. Juhul kui Sa tahad temaga reservkoopiad viia võrgukettale, siis pead Sa Windows Explorer'is tegema võrguketta mappimise (st "haakima" ennast võrguketta külge).Remote Desktop (kaugtöölaud)
- Remote Desktop Connection lubab Sul oma kompuutri (client computer) taga istudes saada ligi eemalasuvale kompuutrile (host computer), mis toetab seda Remote Desktop vahendit. Sa võid sel teel näiteks kodus asuva arvuti kaudu pääseda ligi oma töökompuutrile, mis asub kusagil eemal Sinu firma kontoris. Samamoodi võid Sa tööl olles saada ligi oma kodus asuvale kompuutrile. Ühesõnaga 'Remote Desktop' ühendus lubab Sul eemalt töötada teise kompuutriga kas lokaalses võrgus või siis üle Interneti.
Windows 7 Starter ja Windows 7 Home Premium versioonid aga ei oma seda Remote Desktop'i serveripoolset osa ning nende versioonide jooksutajad saavad ligi ainult eemalasuvale Remote Desktop toega kompuutrile. Kuid nad ei saa eemalt ligi omaenda kompuutrile. Windows 7 Enterprise, Windows 7 Ultimate ja Windows 7 Professional versioonid omavad aga ka seda serveripoolset osa ning nemad saavad oma kompuutrile ka eemalt ligi. Seega see Remote Desktop (host ehk Remote Desktop Server) vahend on kättesaadav ainult Windows 7 Enterprise, Windows 7 Ultimate ja Windows 7 Professional versioonidele.

Need Windows 7 mitte-Ultimate versioonide (eriti just Windows 7 Starter või Home Premium kasutajad), aga ka Vista ja Win XP omanikud, kes soovivad kasutada alternatiivseid üsna vajalikke tasuta Remote Desktop programme, võivad proovida näiteks vabavaralist
UltraVNC................või............... LogMeIn (tema free variant) Virtual Network Computing (VNC) tehnoloogiale baseeruvat tarkvara:

- UltraVNC on võimas, lihtne ja tasuta tarkvara, mis võib kuvada Sinu kompuutris mingi teise arvuti ekraani (üle Interneti või võrgu). Ta lubaba Sul kasutada oma hiirt ja klaviatuuri, et kontrollida eemalt (Maailma suvalisest asukohast, peaasi et oleks Internetiühendus) mingit teist kompuutrit. See tähendab seda et Sa võid eemalasuva kompuutriga teha tööd täpselt samamoodi nagu Sa istuksid otse tema taga. Sa võid eemalt kedagi aidata isegi siis kui antud isiku kompuutrisse ei olegi installeeritud UltraVNC tarkvara (SingleClick addons'i abil).

Tema põhivahendid: Failide edasisaatmine, video draiver, täiendav krüptimise plugin, MS Logon, Text chat, Viewer Toolbar, Java Viewer (koos failide edasisaatmisega), Auto scaling ja Server Side Scaling, toetab mitut monitori, Repeater/Proxy-tugi, Auto taasühendamine jne...

Tema lisandid: Repeater, SingleClick generaator ja NAT to NAT konnektorid, mis aitavad suvalise ühenduse loomise probleeme lahendada (ka siis kui Sa kasutad näiteks ruuterit).

UltraVNC jookseb Windowsi opsüsteemide all (95, 98, Me, NT4, 2000, XP, 2003, Vista, Windows 7...). Temasse on juurutatud Java Viewer addons, mis lubab Sul luua ühenduse (ja ka faile saata) lihtsa veebibrauseri abil ja seda suvalisest süsteemist, mis toetab Java't (Linux, Mac OS...).

- LogMeIn (tema free variant) on samuti Virtual Network Computing (VNC) tehnoloogiale baseeruv tarkvara. Installeeri LogMeIn programm sinna kompuutrisse, millele Sa soovid eemalt ligi saada, logi end teisest kompuutrist oma kasutajakontosse (selle lood Sa antud porgrammi allalaadimisel) ja kliki sellele kompuutrile, millele Sa tahad eemalt ligi saada. Seejärel näed Sa eemalasuva arvuti töölauda ja Sa saad kasutada kõiki tema programme nii nagu istuksid Sa otse tema taga (seda saad teha suvalisest kohast: maailma igast otsast, vee alt- ja vee pealt, maa alt, Antarktikast ning kosmosest, peaasi, et oleks internetiühendus...).

LogMeIn vahendid:


• Saab ligi suvalisest veebibrauserist
Remote control ja töölaua nägemine ning kasutamine
Copy ja paste kompuutrite vahel
• Wake on LAN
• Reboot/reconnect (ka Safe Mode puhul)
• Chat (lobisemine...)
• AES 256-bit encryption
• SSL/TLS
• Ei ole vaja konfigureerida tulemüüri, ruuterit või proxy'it
• jne...


Uuendatud 2014: LogMeIn tarkvara on nüüd täielikult tasuline ja seepärast soovitaksin kaugtöölaua puhul kasutada väga head tasuta TeamViewer tarkvara.Offline failid (Kompuutrite vahel failide sünkroniseerimine - PC-to-PC sync) - Sellega saab võrgus asuvate failide koopiad hoida oma kompuutris ja nendega tööd teha ka siis kui Sa ei ole võrku ühendatud. Kusjuures ühenduse korral sünkroniseeritakse Sinu kompuutris olevad failid ja võrgufailid omavahel, st kõik ühes kohas tehtud muudatused kehtestatakse ta teise kohas. See on mõnele sülearvuti omanikule võib olla vajalik siis kui ta teeb kodust eemal mingit tööd ja seejärel sünkroniseerib oma muudetud failid koduarvutis või võrgus olevate failidega. Näiteks sel teel on hea sünkroniseerida muusika- ja muid faile kompuutrite vahel.

Sa võid alternatiivina kasutada tema asemel näiteks Windows Live Mesh'i või siis tasuta (free) Allway Sync'i, mis on samuti failide ja kaustade sünkroniseerimise tarkvara.


Domain Join ((Domeeni ühinemine (ka Windows Server)) - Windows 7 omab uut programmi, mille nimeks on djoin.exe ja Sa võid tema abil mingi kompuutri, mis tegelikult ei kuulu domeeni, ühendada sinna.

XP Mode - see on vajalik neile kes tahavad oma Windows XP kõiki programme jooksutada ka Windows 7 süsteemis; aeg on muretseda ikkagi uuemad ja paremad programmid.

Need Windows 7 mitte-Ultimate versioonide omanikud, kes soovivad kasutada alternatiivseid tasuta virtualiseerimisprogramme, võivad proovida näiteks väga head VirtualBox tarkvara (tema kasutamisjuhis seal - loomulikult puudub temas "XP Mode" võmalus).

AppLocker - AppLocker on samuti Windows 7 uus vahend, mis lubab Sul piirata programmide käivitamist Group Policy kaudu - võrkudes vajalik...


Alglaadimine virtuaalselt kõvakettalt (VHD) - Virtuaalne kõvaketas (Virtual Hard Disk - VHD) on failiformaat, mis on täpselt nagu füüsiline kõvaketaski koos oma sisu ja struktuuriga ning mida kasutatakse virtuaalsete operatsioonisüsteemide ja nendega seotud programmide hoidmiseks ühesainsas failis (st ta on mitmegigabaidine fail mitte aga reaalne kõvaketas ise või mingi kõvaketta partitsioon ehk "jaotus").
Windows 7 VHD failiformaat kujutab endast seega virtuaalset kõvaketast, mis võib "pesitseda" olemasoleva reaalse päris/peremees operatsioonisüsteemi enda sees ja ta esineb üheainsa faili kujul, mille laiendiks on .vhd ning millel on kompuutri täielik riistvara tugi nii nagu on see ka füüsilise kõvakette puhul. Seda VHD failiformaati kasutatakse Microsoft'i Virtual PC 2007, Virtual Server 2005 R2 ja Hyper-V puhul ja teda hakatakse kasutama ka tulevastes Microsoft Windows Server versioonides, mis kasutavad hypervisor'ile baseeruvat virtualiseerimistehnoloogiat.
Kuna nüüd toetab ka Windows 7 seda VHD failiformaati siis võib sellisesse virtuaalsesse kõvakettasse installeerida ka Windows 7 Ultimate versiooni/väljalaske, sest VHD toetab ka alglaadimst (buutimist) - pikem info sellest aadressil: http://landfield.pri.ee/Windows_7/Win_7_install3a.html Jah ta on hea asi, aga paljud teda kasutama hakkavad?


Branche Cache - vajalik firmade võrkudes...

DirectAccess - DirectAccess on samuti Windows 7 ja Windows Server 2008 R2 uus vahend, mis töötab samadel eesmärkidel nagu ka VPN, st ta lubab kasutajal võtta turvaliselt ühendust oma firma võrguga (üle Interneti). Põhierinevus on selles et see ühendus toimub nüüd taustrežiimil ilma et kasutaja peaks ise midagi tegema.

Federated Search - Windows 7-e standardse otsinguvahendi kõrval võib kasutada ka nn Federated Search instrumenti, mis lubab otse oma töölaualt otsida vajalikku ka eemalasuvatest "hoidlatest" ja Sa võid kasutada ka omaenda loodud "otsijaid" (Search Connectors) või laadida neid siis Internetist alla (.osdx laiendiga failid)...


MUI keelepakett (( Multilingual User Interface (MUI) Language Packs)) - see on vajalik neile, kes tahavad iga hinna eest kasutada eestikeelset või mingit muukeelset Windows 7't. Võib olla ilmub kunagi ka eestikeelne LIP ja sel juhul kõlbab ta ka Windows 7 Home Premium omanikele.

Jaemüüki ilmub ka eestikeelne Windows 7 täishinnaga karbiversioon (Windows 7 Home Premium ja Windows 7 Professional) - 31. okt. 2009


Märkus: Mida see MUI ja LIP ikkagi täpselt tähendavad, sellest info seal (seal on juttu küll Vista'st, aga need mõisted kehtivad ka Windows 7 kohta).
Eestikeelne Windows 7—Windows 7 Ultimate versioonis uute keelte (s. h. ka eesti keele) installeerimine ja ekraani (kuva) keelte vahetamine - info.

Alternatiivina: Windows 7 mitte-Ultimate (Win 7 Starter, Windows 7 Home Premium ja Professional) versioonidesse uute ekraani keelte (MUI ja LIP keelepakettide) sealhulgas ka eesti keele installeerimine ja nende muutmine - juhis.

Location-print - Kui Sa oled printimishull ja jooksed oma läpakaga töö ning kodu vahet ja kasutad ka võrguprinterit, siis leitakse kiiresti see õige printer ülesse...

Alamsüsteem UNIX-baseeruvate programmide jaoks - pole vaja...

192 GB füüsilise mälu (RAM) maksimaalne tugi - Windows 7 Home Premium toetab maksimaalselt kuni 16 GB'i füüsilist mälu, aga sel juhul pead Sa kasutama sama hinna ja võimalustega 64-bit Windows 7 Home Premium'i. Windows 7 Home Premium 32-bit versioon toetab kuni 4 GB füüsilist mälu, mis sobib samuti enamik kasutajatele.


Seega:

Maksimaalse mälu (RAM; 32-bit) tugi - 4 GB: Kui Sul on installeeritud Windows 7 Home Premium 32-bit versioon, siis saad maksimaalselt kasutada kuni 4 GB füüsilist mälu (RAM) ja see võib mõnele kasutajale võib olla väheseks jääda... - neile, kes mängivad võimsaid mänge ja käivitavad korraga mitu suurt jõudlust vajavat programmi.
Maksimaalse mälu (RAM; 64-bit) tugi - 16
GB: Kui Sul on installeeritud Windows 7 Home Premium 64-bit versioon, siis saad maksimaalselt kasutada kuni 16 GB füüsilist mälu (RAM) - no seda peaks küll nüüd jätkuma.

Sa pead ka eelnevalt vaatama, et kui palju Sinu kompuutri emaplaat seda füüsilist mälu üleüldse toetab; vanemad emaplaadid toetavad ainult kuni 8 GB mälu.

Windows 7 Home Premium 32-bit ja 64-bit versioonid on sama hinna ja võimalustega ning mis need 32-bit ja 64-bit süsteemid tähendavad, sellest saab infi sealt.


Presentation Mode - Kui palju kasutajaid neid presentatsioone teevad, kellele see vajalik on? Märksa mõnusam on õllekas õlut juua ja siis näomiimika ning käte abil presentasioone teha. Presentatsioonirežiimi võib sisse lülitada Mobility Center kaudu (läpakates).

Connect to network projector - kodukasutajale mõtetu värk...

* On veel ka muid spetsiifilisemaid vahendeid, mida ei ole Windows 7 Home Premium opsüsteemis, aga neid ei ole mõtet siin ära tuua.

Märkus: Näiteks kui võrrelda Windows 7 Home Premium versiooni Mac OS X opsüsteemiga, mida lastakse välja ainult ühesainsas redaktsioonis, siis on nende võimalused peaaegu et võrdsed...

Aga eks igaüks ise otsustab, et millist Windows 7 versiooni ta tahab ja mida mina siin üleüldse prääksun?Veel mõned olulised märkused:

1) Kõikidesse viimase kahe-kolme aasta jooksul väljalastud kompuutritesse (v. a. Netbook arvutid) võib installeerida nii 32-bit kui ka 64-bit Windows 7 versiooni. Kui Sinu kompuutris on juba 4 GB füüsilist mälu olemas või kui Sa kavatsed tulevikus osta/lisada sinna mälu juurde, siis soovitaksin hankida ja installeerida Win 7 64-bit versiooni.
Sa võid oma Win XP või Vista masinat kontrollida tema ühilduvuse suhtes Windows 7 64-bit versiooniga näiteks Windows 7 Upgrade Advisor'i abil, mida saab kasutada nii Vista kui ka XP süsteemis; vaata seal infot, mis tuuakse ära "64-bit report" vahelehel - juhis seal.

Vaata infot 64-bit sakilt


Windows'i 32-bit ja 64-bit versioonide erinevustest ja tähendusest on juttu seal.


2) Kui Sa ostad Windows 7 täisversiooni (karbiversiooni) või siis tema Upgrade versiooni, siis saad Sa Windows 7 (Home Premium või Professional jne versiooni) kaks DVD plaati: üks on tema 32-bit versioon ja teine on tema 64-bit versioon. Kui nendega on kaasa antud ainult üks aktiveerimisvõti (product key) - see võti kehtib ja töötab mõlema versiooni suhtes.

NB! Kuigi Sa said pakendiga kaasa kaks plaati, ei tähenda see veel seda et Sa võid ühe Windows 7 (näiteks 64-bit versiooni) installeerida oma lauakompuutrisse ja teise Windows 7 (näiteks tema 32-bit versiooni) installida oma läpakasse - Sa võid kasutada neid ainult ühesainsas kompuutris.
Erandiks on siin ainult nn Windows 7 Home Premium Family Pack Upgrade pakend, mida võib installeerida kuni kolme eraldi kompuutrisse (kodus) ja kasutada nende jaoks ühteainsat aktiveerimisvõtit.

3) Kui Sa ostsid endale Windows 7 täisversiooni (näiteks Win 7 Ultimate) ja installeerisid ta oma kompuutrisse ning seejärel aktiveerisid ta, aga mõne aja pärast soovid Sa sedasama Windows 7't hakata kasutama hoopis mingis muus kompuutris.
Litsentsitingimused nõuavad sel juhul seda et Sa deinstalleeriksid (uninstallikisid) selle Windows 7 oma eelmisest vanast kompuutrist ja alles seejärel võid Sa hakata teda kasutama oma uues kompuutris.
OK, see kas Sa ta deinstalleerid oma vanast arvutist või Sa ei tee seda, see on juba Sinu otsustada, aga järgnevalt tegutse nii:

- Installeeri see Windows 7 oma uude masinasse;
- Seejärel käivita tema aktiveerimisprotsess sellesama aktiveerimisvõtmega;
- Sulle ilmub teade, et aktiveerimine ebaõnnestus, sest antud võti on juba kasutuses;
- Nüüd vali Windows Activation nõustajaaknas telefoni teel aktiveerimine;
- Kui küsitakse, et mitmesse kompuutrisse antud Win 7 on installeeritud, siis Sinu õigeks vastuseks on "1";
- Seejärel selgita, et Sa installeerisid ta kogemata valesse (ämma) kompuutrisse ja seejärel deinstalleerisid ta sealt;
- Seejärel saad Sa koodi ja kasuta seda et aktiveerida oma Windows 7...

Win 7 aktiveerimisest info aadressil: http://landfield.pri.ee/Windows_7/Win7_aktiveerimine.htmlLoe veel:

- Ja loe ka "Win XP, Vista ja Win 7 (st tema madalama versiooni) uuendamise meetodid ehk teed" - siit.

- OEM, OEM System Builder, Windows Anytime Upgrade (WAU), Windows 7 Upgrade ja Windows'i täiversioonide (retail - FPP) litsentsitingimustest ja võimalustest kokkuvõtlikult - siit.

Ülesse< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008