Windows 7 aktiveerimine, litsentsid ja OEM

Seitse...Windows 7 aktiveerimine, litsentsid, tootevõtme kleebised, Win 7 ostmine ja OEM mõiste

 

(Osaliselt kehtib ka hilisemate Windowsite suhtes.)

 

 


Mis on litsentsid, nende omandamise viisid ja tootevõtme silt (kleebis):


Autorikaitse seadused näevad ette tarkvara autorile (tootjale) teatavad ainuõigused, üks sellistest on tarkvaraprogrammide koopiate tootmise õigus.

Litsentse saab omandada järgmistel viisidel:

 

Programmitoote omandamine tähendab selle kasutamise litsentsi (õiguste) omandamist. Igal kasutataval programmil peab olema litsents. Litsentsitingimused on määratud kindlaks lõppkasutaja litsentsilepingus (EULA—End User License Agreement).

Windows Vista sisaldas komplekti piraadi- ja lahtimurdmisvastaseid vahendeid, mida kutsuti Software Protection Platform (SPP)'iks. Windows 7-s on seda tehnoloogiat täiendatud ja nüüd kutsutakse teda Windows Activation Technologies (WAT) ning mis pidi Win 7 piraatversioonide omanike elu veelgi raskemaks tegema (arvata on, aga ega see "elu" nüüd nii keeruliseks ka ei lähe...).

Windowsi kasutajad, sõltumata sellest et mis Windowsit (Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 või Windows Server 2003) nad jooksutavad, peavad omama vastavat litsentsi: jaekaubandusest ostetud Windowsi täisversiooni (täispakendi/karbi - FPP) müügilitsentsi, tehase poolt eelaktiveeritud Windowsi OEM litsentsi, VLP ("Microsoft Volume Licensing program") litsentsi, Windows Upgrade (uuendamise) litsentsi jne.

Microsofti tarkvara pakutakse erinevates pakenditüüpides ja see sõltub juba sellest et mis teel ostja ta hangib. Kasutaja võib näiteks osta oma kompuutri, kus on mingi Windows juba olemas (tehase poolt eelinstalleeritud ja aktiveeriutd kujul) või siis suurem organisatsioon võib osta terve partii Windowsi tarkvara ja seda Microsoft Volume Licensing programmi raames jne.
Kui kasutaja ostab poest näiteks Windows 7 täisversiooni (FPP), siis saab ta tema ilusa karbiversiooni koos dokumentide ja DVD plaatidega. Mõnel juhul koosneb pakend ainult ümbrikust, mille sees on DVD plaat koos litsentsikleebisega. Aga Windows 7 Anytime Upgrade (WAU) karpides (pakendites) ei olegi mingit DVD plaati vaid nad sisaldavad ainult Win 7 aktiveerimisvõtit, mida saab kasutada oma olemasoleva Windows 7 madalama versiooni uuendamiseks tema kõrgema versioonini.

Kasutaja saab kontrollida Microsfti tarkvara legaalsust mitmel viisil ja kõige paremateks moodusteks on autentsussertifikaatide ((Certificate of Authenticity (COA)) kleebiste ja CD/DVD meediate hologrammide kontrollimine. COA on hologrammi ja aktiveerimisvõtmega prinditud kleebis (silt), mis on kas Windows 7 täisversiooni pakendis või siis kompuutri arvutiplokil, kus on Windows juba eelinstalleeritud kujul juba olemas (OEM).
COA aitab ostjal teha visuaalsel teel kindlaks, et kas ostetav tarkvara on ikka legaalne või ta ei ole seda ja ilma selleta pole tal seaduslikku õigust Microsofti tarkvara kasutamiseks.

Jaemüüjatelt ja arvutist eraldi ostetud tarkvara täisversioonide (Retail Package - FPP) puhul on COA-kleebis kinnitatud tarkvarapakendi/karbi kaanele - pilt.


Sellel pildil on aga suurtootjalt arvutisse eelinstallitud Windowsi tarkvara (OEM/Lõpptootja ) COA kleebis ja see peab olema kleebitud arvutikorpuse peale (külge) ning ta sisaldab 25 sümbolist koosnevat tootenumbrit (Product Key), mida võib Sul hiljem vaja minna, näiteks oma Windows'i ümberinstalleerimisel - pilt.


Ka väiketootjad (System Builder) võivad lasta välja Windowsiga eelinstalleeritud arvuteid ja ka nende puhul on COA kleebis pandud tavaliselt arvutikorpuse külge; kleebis sisaldab 25 märgist koosnevat aktiveerimisvõtit - pilt.


Antud pildil on toodud aga ära Vista Ultimate OEM plaadil olev COA litsentsikleebis (tootevõti - product key), odavamat OEM tarkvara võib osta ka Interneti kaudu - pilt.


Tegelikult ei ole see COA iseenesest tarkvaralitsents vaid ta on visuaalne identifikaator, mille abil saab kontrollida, et kas antud Microsofti tarkvara on ikka ehtne ja ilma selleta ei oma kasutaja legaalset litsentsi, et jooksutada mingit Windowsi koopiat. Autentsussertifikaati ei saa kunagi osta eraldi ilma tarkvarata, mille autentimiseks seda kasutatakse.
Genuine Microsoft tarkvaraga CD või DVD plaadid (sealhulgas ka volume DVD meediad) on hologrammiga plaadid, mida on üsnagi raske dubleerida, näiteks kui Sa sellist plaati kallutad, siis muutub ka hologrammi kujutus - pilt.


Tootevõtit (Product Key) hoitakse nüüd riistvaras:

Uuemates (alates 2013 / 2014) Windowsi kompuutrites ei hoita seda tootevõtit enam tarkvaras (registris), plaatidel, pakenditel ega ka arvutikorpuste COA kleebistel. Uutes kompuutrites hoitakse Windowsi tootevõtit hoopiski kompuutri UEFI firmware's (endine BIOS firmware).

Mis on UEFI ("EFI", "oofy" või "U effy") mehhanism ehk UEFI Firmware? BIOS on just VANEMATE kompuutrite emaplaatide Firmware spetsiifiline nimetus. Uued kompuutrid sisaldavad aga erinevat ja uut tüüpi Firmware't, mida kutsutakse UEFI või EFI. Seega kõikides uutes kompuutrites (näiteks Windows 8.1 operatsioonisüsteemiga) on see vana BIOS mehhanism asendatud nüüd uuema ja parema UEFI ("EFI", "oofy" või "U effy") mehhanismiga.

Kui Sinu uus kompuuter tuleb näiteks koos Windows 8 operatsioonisüsteemiga ja kui ta ei oma seda aktiveerimisvõtmega COA kleebist, siis pole vaja end kohe "üles riputada". Sa võid teha oma sellesama Windowsi ümberinstalleerimise ja ta hakkab tööle isegi Sinult tootevõtit küsimata.
Kuna see on just Windowsi puhta või ümberinstalleerimise ja riistvara uuendamise puhul väga OLULINE, siis loe sellest BIOS järglasest UEFI firmware'st sealt.

ÜlesseWindowsi (Windows 7 näitel) ostmine, aktiveerimine, litsentseerimine ja OEM mõiste:


Kasutaja võib Windowsi osta kolme kanali kaudu ja iga kanal kasutab omaenda unikaalset Windowsi aktiveerimismeetodit:


a) Full Package Product (FPP) - Jaemüügist ja Internetist või siis otse Microsofti käest võib osta Windowsi täisversiooni (täispakendi/karbi - "retail"), kus ilusas karbis on Windowsi dokumentatsioon ja DVD plaadid.
Selline Windows omab individuaalset litsentsi ja temaga on kaasas unikaalne tootevõti (Product key), mille võib leida Windowsi pakendist. Kasutaja võib näiteks oma Windows 7 aktiveerida kas tema installeerimise käigus või siis hiljem 30 päeva jooksul "Activate windows" parameetri abil.
Tavaliselt ostetakse sellised Windowsid siis kui kompuutrisse ei ole installeeritud ühtegi operatsioonisüsteemi.

Windows 7 täishinnaga karbiversioonide (jaemüügist ostetavate 'Full Retail box' pakendite) välimused - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Win 7 täisversiooni pakendid


Windowsi täisversioonidest veel (litsenseerimine ja ostmine):
b) *** Windowsi OEM (Original Equipment Manufacturer) versioon ja OEM mõiste - Selline Windows on ostetavasse kompuutrisse OEM tootja poolt juba eelnevalt installeeritud ja aktiveeritud ning mis on palju odavam Windowsi täisversioonist.

Suurem enamus Windowsi koopiaid ostetakse koos uue kompuutriga (uues masinas on eelinstalleeritud ja aktiveeritud Windows juba olemas) ja eks see hakka kehtima ka Windows 7 kohta.

Tarkvara võidakse tarnida koos arvutiga eelinstalleeritud versiooni kujul. Selliseid tooteversioone, mis on mõeldud tarnimiseks ainult koos uue riistvaraga, nimetatakse toote OEM-versioonideks. Kui toode on saadud riistvarast eraldi, siis on sellise toote kasutamine keelatud.
Termin OEM tuleneb ingliskeelsetest sõnadest Original Equipment Manufacturer ehk originaalseadmete tootja. Praktikas aga mõeldakse OEM'i all kõiki arvuti riistvara edasimüüjaid ning OEM-tarkvara puhul arvuti valmistaja poolt arvutisse paigaldatud tarkvara...
OEM-tarkvara hind on soodsam tänu sellele, et erinevalt karbitootest pole OEM-versioonil paksu kasutusõpetust. Küll on aga OEM-versioonil kaasas autentsussertifikaat (COA) - kleebis, millel on hologramm ja tarkvara aktiveerimise võti (Product Key—tootevõti).

Märkus: Seega OEM ei kehti ainult tarkvara vaid ta käib ka igasuguse riistvara kohta.
Toon ühe näite erinevustest OEM kõvaketta ja jaemüügis müüdava kõvaketta kohta. Jaemüügis müüdav kõvaketas peab olema karbis koos ühenduskaablite, juhise, garantiikaardi ja vastava tarkvaraga, mis aitab ketast installeerida ja käivitada. OEM kõvaketta versioon on aga ainult antistaatilises pakendis/kiles ja kogu lugu, ei mingeid muid lisandeid.
Kui ostad poest mingi riistvarajupi, siis vaata, et Sulle ei müüdaks mingit osa OEM versioonina, mille eest Sa pead maksma aga tema täishinna (tavaline nipp...)! OEM versioonidega ei kaasne mingit garantiid või siis ainult väga lühikeseks ajaks, ka ei anta riistvarale kaasa lisajuppe ja juhiseid, aga kui Sind petetakse, siis maksad tema eest ikkagi täishinna.
Palju odavamat OEM versiooni riistvara võib siis osta kui Sa ei vaja lisajuppe, juhiseid ja garantiid (nt kõvaketta puhul ei olegi vaja neid lisakaableid, juhist ja tarkvara), aga jälgi sel juhul, et Sa maksaksid ikka tema OEM hinna mitte aga täishinna.


Ka enne Windows Vistat ja Windows 7't kasutati eelmiste Windowsi operatsioonisüsteemide puhul nende nn OEM versioone. Teatavasti on OEM versioonid peaaegu poole odavamad kui seda on vastavate versioonide täisversioonid (st mida müüjakse pakendis koos juhisega/käsiraamatuga). Tegelikult on OEM ja nende täisversioonid (karbiversioonid) samaväärsed ja nad erinevad ainult oma hinna poolest.
Milleks need odavamad OEM versioonid üleüldse müüki lasti? Asi on nimelt selles, et suured kompuutrite tootjad ostavad neid Windows'i opsüsteeme korraga tuhandete kaupa ja installeerivad need siis oma uutesse müüdavatesse arvutitesse ning loomulikult kui ostetakse hulgi, siis peab ka hinda alla laskma. Teiseks põhjuseks oli see, et ka paljud arvutite müümisega tegelevad väikefirmad komplekteerivad ise oma müüdavaid kompuutreid ja seega ostsid ka nemad neid windoosasid hulgim. Ka ei soovinud osa kasutajaid osta uut kompuutrit vaid tahtsid ise komplekteerida oma arvuti ja seega võisid ka nemad omandada selle OEM vastava versiooni.
Varem võis Windows'i eelmiste versioonide puhul müüa neid OEM versioone ka siis, kui Sa ostsid näiteks mingi arvutijupi (kasvõi mingi kaablijupi või hiire) ja seega võisid Sa koos sellega osta ka Windows'i palju odavama OEM versiooni.
Aga alates 2005.a. lõpust hakkas kehtima oluline muudatus Microsoft OEM toodete litsentsireeglites ja põhiliseks muudatuseks oli see et nii Winowsi kui ka Office OEM tooteid tohib müüa ainult eelinstalleerituna. Ehk OEM-pakki lõppkasutajale arvutiga kaasa müüa ilma istalleerimata ei tohi. Ka ei saa OEM litsentsi enam hiire, mälu, kõvaketta jms kaasa müüa.

Sa võid osta selle Windowsi OEM versiooni, aga ainult siis kui Sa ise koostad kompuutreid, st paned nad juppidest kokku (Sina või Sinu väikefirma on sel juhul nn "system builder") ja alles seejärel installeerid Windowsi OEM versioonid kompuutritesse ning müüd nad siis edasi.
Kompuutri lõppkasutaja ise ei tohi osta eraldi Windowsi OEM versioone vaid OEM Windows peab olema eelnevalt installeeritud Sinu poolt ostetavasse kompuutrisse. Kuid siin on ka teine tõlgendus, juhul kui Sa komplekteerid ise oma kompuutri ja oled seega nn süsteemiehitaja (system builder), siis võid selle Win 7 OEM'i ka eraldi osta ja ise ta installeerida oma uude kompuutrisse.
Seega, kuigi OEM-versioon on põhimõtteliselt mõeldud ainult arvutitootjatele kompuutritesse eelinstalleerimiseks, lubab litsentsitingimuste tõlgendus müüa avamata OEM-litsentsi igale arvuti kokkupanijale—ka eraisikule ja isegi siis, kui ta ei osta konkreetse müüja käest ühtegi arvutidetaili. See tähendab, et kui eraisik komplekteerib oma arvuti ise, võib ta sinna osta ka OEM-operatsioonisüsteemi - OEM litsentsi on nüüd ses osas küll muudetud, aga kes soovib, see võib jätkata "vanaviisi"...(info allpool).

OEM aktiveerimise puhul toimub Windowsi ühekordne aktiveerimine tehases ja selline Windows on seotud kompuutri BIOS'iga. Seega, kes ostab OEM kompuutri, ei pea enam oma Windowsit aktiveerima ja seda tuleb tal teha alles tema mitmekordsel ümberinstalleerimisel. OEM Windowsi ei saa teisele kompuutrile installida ja tootja poolt kaasaantud Windowsi taastamisplaati (recovery media) võib kasutada ainult olemasoleva kompuutri Windowsi ümberinstalleerimiseks ja ümberaktiveerimiseks. Seks puhuks on OEM kompuutri arvutiplokile kleebitud ka vajalik reaalne aktiveerimisvõtme silt/kleebis.

Kui Sa ostad uue kompuutri, millesse on Windowsi mingi versioon juba sisse installeeritud (eelinstalleeritud) , siis nimetatakse teda Windowsi OEM väljalaskeks (versiooniks). Tema aktiveerimine ja litsentseerimine on samuti erinev ning OEM (Original Equipment Manufacturer) versioonid on jagatud kahte suurte klassi:


MIDA PEAKS OEM VERSIOONIDEST KINDLASTI TEADMA (OEM LITSENTSEERIMINE):

c) Volume Licensing (VL) kanali kaudu - Siin on tegemist Windowsi hulgilitsentsidega ja seda kasutavad organisatsioonid ja ettevõtted suurema partii Windowsite ostmiseks. Sel puhul saab olemasoleva vanema Windowsi ainult uuendada ehk värskendada ("upgrade") - uuendada ta Windows 7 opsüsteemiks. Näiteks Windows 7 Enterprise versiooni saab hankida ainult selle kanali kaudu. Siin toimub Windows 7 suurema partii aktiveerimine "Volume Activation (VA)" tehnoloogia ja instrumentide komlekti abil. VA automatiseerib Windows 7 aktiveerimisprotsessi ja see toimub spetsiaalse DVD plaadi ja Volume Activation võtme abil. Need organisatsioonid võivad Windows 7 aktiveerimiseks kasutada kahte meetodit: Key Management Service (KMS) või siis Multiple Activation Keys (MAK) meetodit.

Volume litsentsid kehtivad ainult Windows 7 Professional ja Enterprise jaoks.OEM, OEM System Builder, Windows Anytime Upgrade (WAU), Windows 7 Upgrade ja Windows'i täiversioonide (retail - FPP) litsentsitingimustest ja võimalustest kokkuvõtlikult:

OEM kompuutrite suurtootjad/müüjad
(HP, Acer, Dell, Lenovo, Toshiba jne)

90% või rohkem kasutajaid ostavad just sellised uued arvutid ja neis on mingi Windows eelinstalleeritud ning aktiveeritud kujul juba olemas.
a) Olemasolevat Windowsi ei saa uude (teise) kompuutrisse installeerida (üle viia);
b) 32/64 bit Windowsite vahel ei saa ümber lülituda (st üht neist asendada teisega...) - valiku peab ses suhtes tegema juba ostmise/installeerimise ajal;
c) Microsofti tehnilist tuge ei ole (ta toetab aga turvalisuse, värskenduste jms osas);
d) Kompuutrivalmistaja tugi on olemas;
e) Aktiveerimist ei nõuta;
f) Nõutakse OEM eelinstalleerimist;
g) Lubatakse teha ka puhast installeerimist (clean install) ja saab teha ka opsüsteemi ümberinstalleerimist - selle ümbierinstalli meetod sõltub juba antud kompuutri tootjast.
   
OEM System Builder: Kompuutrite väiketootjad/kokkupanijad ja ka need kasutajad, kes panevad ise oma kompuutri juppidest kokku (see võid ka Sina olla). a) Olemasolevat Windowsi ei saa uude (teise) kompuutrisse installeerida (üle viia);
b) 32/64 bit Windowsite vahel ei saa ümber lülituda (st üht neist asendada teisega...) - valiku peab ses suhtes tegema juba ostmise/installeerimise ajal;
c) Microsofti tehnilist tuge ei ole (ta toetab aga turvalisuse, värskenduste jms osas);
d) Kompuutrivalmistaja tugi on olemas;
e) Aktiveerimist nõutakse;
f) Nõutakse OEM eelinstalleerimist;
g) Lubatakse teha ka puhast installeerimist (clean install) ja saab teha ka opsüsteemi ümberinstalleerimist.
   
Windows Anytime Upgrade (WAU) - WAU utiliidi abil oma Windows 7 mingi madalama väljalaske uuendamine tema kõrgemaks ja paremaks väljalaskeks. Upgrade käib Interneti kaudu ja sealt ostad ka uuendamislitsentsi.

(Mõnes regioonis müüjakse ka WAU karbiversioone, kus DVD plaate ei ole ja on ainult aktiveerimisvõti...)
a) Nõuab eelmise Windows 7 olemasolu;
b) Olemasolevat Windowsi ei saa uude (teise) kompuutrisse installeerida (üle viia);
c) 32/64 bit Windowsite vahel ei saa ümber lülituda (st üht neist asendada teisega...) - valiku peab ses suhtes tegema juba ostmise/installeerimise ajal;
d) Microsofti tugi on täielikult olemas;
e) Kompuutrivalmistaja tuge ei ole;
f) Aktiveerimist nõutakse;
g) OEM eelinstalleerimist ei nõuta;
h) Puhast installeerimist ei lubata, aga võib teha originaal- Windows'i ümberinstalleerimise ja seejärel kasutada uuesti WAU utiliiti.
   
Retail Upgrade - 'Win 7 Upgrade' plaat (saab osta nii jaemüügist kui ka Internetist) - tähendab seda et Sa saad oma Windows Vista (või Windows XP) mingi väljalaske uuendada Windows 7 vastavaks väljalaskeks ja seda natuke odavama hinnaga. a) Nõuab eelmise Windows 7 olemasolu;
b) Windowsi võib uude (teise) kompuutrisse installeerida (üle viia);
c) 32/64 bit Windowsite vahel saab ümber lülituda (st üht neist asendada teisega...);
d) Microsofti tugi on täielikult olemas;
e) Kompuutrivalmistaja tuge ei ole;
f) Aktiveerimist nõutakse;
g) OEM eelinstalleerimist ei nõuta;
h) Puhast installeerimist ei lubata kuid seda saab teha...
   
Retail (FPP) - Windows 7 täispakend, jaemüügist saadav täishinnaga karbiversioon. a) Eelmise Windowsi olemasolu ei nõuta;
b) Windowsi võib uude (teise) kompuutrisse installeerida (üle viia);
c) 32/64 bit Windowsite vahel saab ümber lülituda (st üht neist asendada teisega...);
d) Microsofti tugi on täielikult olemas;
e) Kompuutrivalmistaja tuge ei ole;
f) Aktiveerimist nõutakse;
g) OEM eelinstalleerimist ei nõuta;
h) Puhast installeerimist lubatakse.

ÜlesseWindowsi aktiveerimine (tema esmakordsel või kordusinstalleerimisel ja ka muudel põhjustel):

Siin tuleb juttu küll Windows 7 Beta 1, Windows 7 Ultimate Build 7057 RC1, Windows 7 Ultimate Build 7077 RC1 ja Windows 7 Ultimate Build 7100 RC lõppversiooni aktiveerimisest, aga see asi kehtib ka tulevaste Windows 7 RTM müügieelsete siseväljalasete (builds) ja Windows 7 RTM finaalversiooni ning loomulikult ka kõikide jaemüüki tulevate Windows 7 opsüsteemide kohta.
Sa võid Windows 7 suvalise väljalaske installeerida ilma aktiveerimisvõtmet sisestamata kuid Sa saad teda kasutada ainult 30 päeva, seejärel tuleb ta Sul aktiveerida. Seejuures ilmub regulaarselt ekraani paremale allaäärde üks tüütu teatemullike, mis informeerib Sind, et kui palju päevi on Sul jäänud veel oma Windows 7 prooviaja lõpuni...:

Tuleb aktiveerida...


Aktiveerimist pakub, aga aega veel on...


Kui aktiveerimistähtaeg on mõõdas, siis läheb ka ekraan mustaks ja pakutakse jällegi Windows 7 aktiveerimise alustamist:

Peab aktiveerima


I. Sul peab olema Windows 7 aktiveerimisvõti (Activation Key ehk Product Key):


Juhul kui Sul on insatalleeritud Windows 7 Ultimate Build 7100 RC finaalversioon, mille kehtivusaega lõpeb alles 01.06.2010, siis "hangi" siit tema aktiveerimisvõtmed—need sobivad mõlematele nii Windows 7 RC 32-bit kui ka Windows 7 RC 64-bit versioonidele:

MM7DF-G8XWM-J2VRG-4M3C4-GR27X
KGMPT-GQ6XF-DM3VM-HW6PR-DX9G8
MVBCQ-B3VPW-CT369-VM9TB-YFGBP
KBHBX-GP9P3-KH4H4-HKJP4-9VYKQ
BCGX7-P3XWP-PPPCV-Q2H7C-FCGFR
RGQ3V-MCMTC-6HP8R-98CDK-VP3FM
Q3VMJ-TMJ3M-99RF9-CVPJ3-Q7VF3
6JQ32-Y9CGY-3Y986-HDQKT-BPFPG
P72QK-2Y3B8-YDHDV-29DQB-QKWWM
6F4BB-YCB3T-WK763-3P6YJ-BVH24
9JBBV-7Q7P7-CTDB7-KYBKG-X8HHC
C43GM-DWWV8-V6MGY-G834Y-Y8QH3
GPRG6-H3WBB-WJK6G-XX2C7-QGWQ9
MT39G-9HYXX-J3V3Q-RPXJB-RQ6D7
MVYTY-QP8R7-6G6WG-87MGT-CRH2P


Microsoft jagas oma Windows 7 Beta 1 kasutajatele ühtesid -ja samu aktiveerimisvõtmeid ja kuna need sobivad ka Windows 7 build 7057 versioonile, siis toon osa neist siin ka ära (kummagi versiooni jaoks 3 eraldi aktiveerimisvõtit):

Windows 7 Beta 1, Win 7 Ultimate Build 7057 RC1, Windows 7 Ultimate Build 7077 RC1 ja Windows 7 Ultimate Build 7100 RC lõppversiooni 32-bit võtmed (Activation Key):

6JKV2-QPB8H-RQ893-FW7TM-PBJ73
GG4MQ-MGK72-HVXFW-KHCRF-KW6KY
4HJRK-X6Q28-HWRFY-WDYHJ-K8HDH

Windows 7 Beta 1, Win 7 Ultimate Build 7057 RC1, Windows 7 Ultimate Build 7077 RC1 ja Windows 7 Ultimate Build 7100 RC lõppversiooni 64-bit võtmed:

7XRCQ-RPY28-YY9P8-R6HD8-84GH3
RFFTV-J6K7W-MHBQJ-XYMMJ-Q8DCH
482XP-6J9WR-4JXT3-VBPP6-FQF4M


NB! Windows 7 RTM Build 7600.16385 versiooni (see on Windows 7 RTM lõplik väljalase ehk siis Win 7 müügiversioon) jaoks ei ole aktiveerimisvõtmeid. Aga Sa võid tema aktiveerimiseks (kuni 120 päeva) kasutada järgmist meetodit - siin või kasutada siis ülaltoodud Windows 7 RC lõppversiooni (tema kasutamisaeg saab aga üsna ruttu läbi).
Jaemüüjatelt ja arvutist eraldi ostetud tarkvara täisversioonide (Retail Package - FPP) puhul on COA-silt koos aktiveerimisvõtmega kinnitatud tarkvarapakendi/karbi kaanele - seega otsi oma Windows 7 aktiveerimisvõtit pakendi pealt.
Suurtootjalt arvutisse eelinstallitud Windowsi tarkvara (OEM/Lõpptootja ) COA kleebis peab olema kleebitud arvutikorpuse peale (külge) ning ta sisaldab 25 sümbolist koosnevat tootenumbrit (Product Key), mida võib Sul hiljem vaja minna, näiteks oma Windows'i ümberinstalleerimisel (OEM kompuutris on eelinstalleeritud Windows juba aktiveeritud).
Ka väiketootjad (System Builder) võivad lasta välja Windowsiga eelinstalleeritud arvuteid ja ka nende puhul on COA silt kleebitud tavaliselt arvutikorpuse külge; kleebis sisaldab 25 märgist koosnevat aktiveerimisvõtit.
Odavamat OEM ja Windowsi täisversioone võib osta ka Interneti kaudu ning ka nendega saad kaasa toote aktiveerimisvõtme.


II. Nii, nüüd on Sul olemas Windows 7 Ultimate mingi versiooni aktiveerimisvõti (isegi mitu) ja tee seejärel järgmist:Märkus: Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber).Kõigepealt ava aken, kus Sa saad vaadata oma Windows 7-e aktiveerimise staatust ja vajaduse korral käivitada tema aktiveerimise - seda akent võib avada mitmel moel:
Windowsi (Windows 7 näitel) aktiveerimine telefoni teel:

Telefoni teel tulub Sul teha oma Windowsi aktiveerimist järgmistel juhtumitel:

1) Kui Sul puudub Internetiühendus või ta läks Sul vahepeal "kaduma".
2) Kui Sul on küll Internetiühendus olemas, aga aktiveerimine online kaudu ebaõnnestus millegipärast .
3) Kui Sa tegid suuremaid riistvara (raudvara) muudatusi ja seepärast tuleb Sul oma Windows uuesti aktiveerida.
4) Kui Sa teed oma Windowsi retail upgrade'i, st hangid jaemüügist Windowsi Upgrade pakendi ja uuendad/värskendad oma Windowsi tema kõrgema versioonini.

Tee järgmist:

NB! Juhul kui Sa aktiveerid esmakordselt oma Windowsi või kui Sa vahetasid vahepeal välja oma kõvaketta, siis tuleb Sul nii või naa sisestada aktiveerimisaknasse oma Windowsi tootevõti (Product Key - aktiveerimisvõti) vaatamata sellele et kas Sul on Internetiühendus või ei ole seda. Aktiveerimisvõtme sisestamine ei nõua Internetiühendust.

Seepärast, enne kui hakkad telefoniühendust võtma, ava see Windows Activation aken ja sisesta sinna oma aktiveerimisvõti - tee seda nii nagu siin kohe ülevalpool kirjeldati.
Kui Sa sisestasid aktiveerimisvõtme juba Windowsi installeerimise ajal (näiteks tema ümberinstallimisel) või siis kui Sa üritasid teha Windowsi aktiveerimist Interneti kaudu, siis ei ole Sul enam vaja oma tootevõtit kusagile sisestada, sest ta on süsteemis juba "fikseeritud".

Alternatiivina võid klikkida nupule Start, siis tippida Search kasti sõna slui 3 (või slui.exe 3) ja vajutada ENTER ning seejärel tippida avanevasse aknasse oma aktiveerimisvõti ja klõpsata Next jne...

Kui sellega on asjad ühelpool, siis ava jälle seesama Windowsi aktiveerimisaken ("Windows Activation" aken) ning sel juhul peaks see aken nägema välja järgmine:

Internetiühendus puudub


Kliki lingile "Show me other ways to activate" ja sel juhul peaks ilmuma alltulev aken kus kuvatakse Sinu asukohale kõige lähima telefoninumbriga riik (st Eesti). Veendu, et seal oleks valitud "Estonia" (see peaks seal juba olemas olema) ja kliki Next.

NB! Veelgi lihtsam moodus seda akent on avada nii et kliki nupule Sart, tipi Search tekstikasti slui.exe 4 ja vajuta ENTER:

Vali Estonia ja kliki Next


Seejärel vali "Use the automated phone system" link:


Vali telefon...

Ilmub aken, kust saad teada vajalikud telefoninumbrid - pilt.


Aktiveerimine Interneti kaudu võtab ainult mõned sekundid aega, aga kui Sa pead seda tegema telefoni teel, siis tuleb Sul kulutada rohkem ega, sest Sa pead teatama 54-numbrilise Windowsi "installeerimise ID" (Installation ID—identifitseerimisvõtme) ja seejärel sisestama sinna aknasse Sinule vastuseks teatatud pika "kinnituse ID" (Confirmation ID) numbritejada.

Tee järgmist:

a) Vali ülemisest aknast telefoninumber (loomulikult tasuta variant - 8002 230) ja kuku helistama;
b) Kui Sa oled saanud ühenduse, siis teata kõigepealt (juhul kui seal ei "istu" mingi robot), et millist Microsofti toodet Sa soovid üleüldse aktiveerida (st Windows 7) ja et kas Sul on jaekaubandusest ostetud täisversiooniga Win 7 või Sa omad OEM kompuutrit, kus Windows oli juba eelinstalleeritud kujul olemas.
Juhul kui seal istub "robot" (mina olen küll ainult elavate olevustega rääkinud), siis tuleb valida Windows 7 puhul klahv 2.
c) Nüüd pead Sa teatama telefoniklahvide või hääle abil selle ülaltoodud aknas näidatud 54-numbrilise Windows 7 "installeerimise ID" (Installation ID—identifitseerimisvõtme) - Sinul on seal loomulikult teised numbrid. Selle installation ID numbri saad sealtsamast aknast sammu nr. 2 (Step 2) alt, vaata eelmist pilti.
d) Pärast seda saad neilt "kinnitus ID" numbri (Confirmation ID), mille pead sisestama allasuvatesse "A" kuni "H" lahtritesse, vaata ülemist pilti.

Kirjuta need "kinnitus ID" numbrid mingile paberitükile ülesse, sest see numbritejada on üsna pikk; Sa võid selleks ajaks avada ka Notepad'i ja sinna tippida need Sinule teatatavad numbrid.
Sa võid kuulata seda "Confirmation ID"-d kohe mitu korda - tee seda seni kuni kõik saab korda.

Kui valmis klõpsa Next...

Kui asi õnnestus, siis ilmub järgmine aken, klõpsa rahulolevalt nupule Close - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Aktiveerimine õnnestus - võid oma piraatkoopiaga rahule jääda...


Märkus: Installation ID luuakse kahest komponendist: Tarkavaratoote ID (Product ID) ja Sinu kompuutri riistvara hash (Riistvara ID) andmetest, st Installation ID = Tarkvaratoote ID + Riistvara ID.

Toote ID (9 baiti) ja riistvara hash (8 baiti) andmeid kasutataksegi Windows'i telefoniteel aktiveerimiseks.

Riistvara hash'i loomisel arvestatakse järgmisiriistvara komponente:

BIOS ID
RemovablePolicy (Üks bit iga komponendi jaoks: Võrgukaart, CD-ROM, Audio, SCSI ja IDE adapter)
Võrgukaardi MAC aadress
CD–ROM / CD-RW / DVD-ROM
IDE adapter
Audio adapter
Kõvaketta seerianumber (selle, kuhu on installitud Windows)
SCSI adapter
Display adapter (videokaart)
Protsessori tüüp
Füüsilise mälu (RAM) mahu ulatus (st 0-512MB, 512MB - 1 GB jne...)
“Dockable” flag


Toote ID (Product ID) on unikaalne ja ta luuakse tarkvara (antud juhul siis Windows 7) installeerimise käigus või Sinu poolt hiljem sisestatud Win 7 aktiveerimisvõtmest (Product Key). Toote ID-d võib näha Computer (My Computer) omadusteakna allosast.

Product ID ja Product Key on seega kaks eri asja.

Riistvara hash ei ole unikaalne (st ta võib muutuda) ja ta esitab ainult seda kompuutrit, kuhu see tarkvara on installeeritud.

Installation ID kuvatakse 50-numbrilise koodina (Windows XP SP1, Office 2003 puhul) ja Windows Vista ning Windows 7 puhul on see 54-numbriline.NB!
Arvesta järgmiste asjadega:

a) Kui Sa teed oma kompuutris väga suuri riistvara (raudvara) muudatusi, siis tuleb Sul oma Windows uuesti aktiveerida ja seda juba telefoni teel. Näiteks kui Sa lisad teise videokaardi või kõvaketta või rohkem mälu, siis ei pea Sa tegema uuestiaktiveerimist, aga kui Sa asendad oma kõvaketta või emaplaadi uuega, siis tuleb Sule teha ka uuestiaktiveerimine.

Kui Sul on OEM kompuuter, siis emaplaati Sa ei tohigi näppida, sest muidu muutub Sinu Windows kehtetuks.

Iga kord kui Sa logid oma Windowsisse, siis kontrollitakse Sinu masina riistvarakomponente, et tuvastada kas nad vastvad "enam-vähem" samadele nõudmistele mis olid siis kui Sa oma Windowsi aktiveerisid. Ja juhul kui Sa olid teinud ses suhtes väga suuri riistvaramuudatusi, siis tuleb Sul oma Windows uuesti aktiveerida (telefoni teel).

b) Sa võid oma jaemüügist ostetud Windowsi täisversiooni (FPP - retail box), kus Sa ei ole teinud väga suuri riistvaramuudatusi, ümber installeerida 5 korda ilma et Sa peaksid teda uuesti aktiveerima. Alates kuuendast korrast tuleb ta Sul jälle aktiveerida ja seda saab teha ka online kaudu.
Uuesti tuleb ta Sul aktiveerida ka siis kui Sa installid oma windoosa teise kompuutrisse (või uude kompuutrisse) ja seejuures tuleb ta Sul oma vanast arvutist kustutada.

Ja jällegi OEM kompuutrite puhul ei saa Sa oma windoosat teise kompuutrisse installida, aga Sa võid teda ilma uuesti aktiveerimata ümber installeerida nii palju kui aga soovid...

Ülesse


Windowsi aktiveerimise staatuse kontrollimine:


Et kontrollida, kas Sinu kompuuter on korralikult aktiveeritud, siis üheks lihtsaks meetodiks on Run käsu kasutamine. Selle abil saad Sa teada oma operatsioonisüsteemi ja tema versiooni, ta teatab ka et mis tüüpi litsents Sul on (näiteks kas Volume License või Multiple Activation key või standardne retail koopia ehk siis Windowsi jaemüügiversioon, tema täisversioon). Ta näitab ka osa tootevõtmest ehk aktiveerimisvõtmest ja aktiveerimise seisukorra (staatuse).
  1. Mine Start ja klõpsa Run või vajuta klahve Windows + R.
  2. Tipi: slmgr.vbs -dli ja vajuta siis OK.
  3. Oota mõned sekundid kuni ilmub Windows Script Host aken.
  4. Vajuta OK et minna tagasi Windows 7'sse.
Kontrolli oma Win 7 aktiveerimise staatust


Järgmisel pildil on Windows 7 RTM finaalversiooni (müügiversiooni) aktiveerimise seisukorda näitav aken ja sealt on näha, et aktiveerimiseni on veel jäänud 29 päeva:

Aega veel on...


Alternatiivina võid teha ka nii:

1) Kliki Start, tipi Search otsingukasti sõna cmd, tee üleval otsingutulemustes cmd.exe peal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Run as administrator;
2) Tipi Command Prompt aknasse üks alltoodud käskudest või kasuta neid kõiki - tipid ühe käsu, ootad natuke ja ilmub vastav teateaken; siis tipid järgmise käsu, ootad järgmise akna ilmumist jne... - iga käsu järel vajutad ENTER:

slmgr -dli

slmgr -xpr

slmgr -dlv


Näited:

- Käsk slmgr -dli kuvab sellise akna, mis teatab, et antud juhul on tegemist arvutiga, kuhu on installitud Windows 7 Ultimate väljalase, mis on ostetud jaemüügi või Interneti kaudu ("Retail channel") ja et tema aktiveerimiseni on jäänud 30 päeva, st ta ei ole veel aktiveeritud. See teateaken on just Command Prompt akna peal nii et seal on näha ka see slmgr -dli käsk - pilt.


- Käsk slmgr -xpr toob esile taolise akna, mis näitab, et antud Windows 7 Ultimate prooviaeg lõpeb 15.11.2010 ja seejärel tuleb ta aktiveerida - pilt.


- Käsk slmgr -dlv toob esile sellise akna, mis annab juba palju põhjalikumat infot - pilt.TÄHELEPANU! Juhul kui Sa kasutad mittelegaalset (piraat) Windowsi, milles on kräkkimise tulemusel elimineeritud Windows Activation Technologies (WAT) vahend ja SLUI startimine ning blokeeritud, takistatud, eemaldatud või välja lülitatud tema aktiveerimise- ja litsenseerimisega seotud süsteemifailid, siis Sa ei saa neid eelpool toodud slmgr -dli, slmgr -xpr, slmgr -dlv ja slmgr.vbs -dli käske kasutada.

Kui Sa sisestad slmgr -dli, slmgr -xpr või slmgr -dlv käsu Command Prompt aknasse, siis ilmub sinna teade, et antud käsku "ei tunta" - toon siin sellekohase näite slmgr -dli käsu kohta - pilt.

Kui Sa tipid Run dialoogiaknasse slmgr.vbs -dli käsu (slmgr.vbs on Windows 7 Licensing Manager) ja klikid OK, siis ilmub teade, et seda 'slmgr.vbs'-i ei leita - pilt.

Märkus: Kui Sa kasutad oma rikutud süsteemifailide taastamiseks väga head sfc /scannow käsku (või siis System Restore taastamispunkti, mis oli loodud enne Windowsi aktiveerimise kräkkimist/elimineerimist), siis taastatakse nii süsteemifailid kui ka Windows 7 aktiveerimise mehhanism ja Sa saad neid slmgr -dli, slmgr -xpr, slmgr -dlv ning slmgr.vbs -dli käske jälle kasutada.Et veenduda selles et kas Sinu Windows on ikka legaalne ja aus kaup (Genuine koopia), siis saad seda kontrollida allnäidatud aadressidelt:


1) Siit

Kui klõpsad siin ülemisele lingile, siis on tegevusprotsess järgmine:

 

2) Ja alternatiivina siit—Kui Sa klõpsad aga siia lingile, siis on asi veelgi lihtsam: a) Kliki nupule Validate Now; b) Ilmuvas dialoogiaknas klõpsa nupule Run (sellega installitakse ja käivitatakse legitcheck.hta fail); c) Klõpsa nupule Allow; d) Oota tsipa...; e) Kui ilmub aken Validation Complete! Thank You..., siis on Sinu Windowsiga kõik korras.

Kui Sa ei ole just oma Internet Explorer'it teistmoodi seadistanud, siis ilmuvad need lehed uutes väljakargavates brauseriakendes, seega vaata ka oma töölaua alla tegumireale, et kas sinna ei ole ilmunud mingit brauseriikoonikest ja kui on, siis tee temal klõps, et teda avada...

Kui Sa kasutad Internet Explorer'ist erinevat brauserit (nt Firefox'i), siis palutakse Sul ülalnimetatud aadressidel laadida alguses alla vajalik Windows Genuine Advantage Plug-in (WGAPluginInstall.exe) ja peale selle tuleb Sul alla laadida või otse käivitada legitcheck.hta fail...


PS! Win 7 Upgrade DVD plaadiga (või ISO'ga) puhta installi ("clean install") tegemine kas samasse tühja või uude kõvakettasse (kompuutrisse) + tema aktiveerimine - "mitteametlik..." - juhis siin.

Ülesse


Windows 7 RTM Build 7600.16385 versiooni (see on Windows 7 RTM lõplik väljalase ehk siis Win 7 müügiversioon) jaoks ei ole aktiveerimisvõtmeid. Aga Sa võid tema aktiveerimisaega pikendada (kuni 120 päevani) - info siin.

Windows 7 aktiveerimise (WPA) täielikust väljalülitamisest (peatamisest) või siis tema aktiveerimisaja pikendamisest - juhis.


Selle aktiveerimise lõpetuseks üks murelik HOIATUS!

Palun aktiveeri kindlasti oma Windows 7, sest muidu:

- Tulevad Microsoft'i tursked mehed (tavaliselt neljakesi) ja kolgivad Sind senikaua kuni Sa leiad raha ning ostad
otse nende käest Win 7 legaalse koopia.
- Kui Sul aga raha ei ole, siis viskavad nad Sind koos oma kompuutriga aknast välja...;
- Siiski on sellele aknast väljakupatamisele ka üks alternatiiv: Sind saadetakse Afganistani Windows 7't reklaamima
nii et valida ongi ainult kaks varianti - väljaviskamine või siis Win 7 müügiagendiks hakkamine.
Ma kujutlen juba ette seda mõnusat situatsiooni kus Sa marsid Talibani võitlejate koopasse ja kukud neile Windows 7't reklaamima ning pakkuma... Arvatavasti annavad nad seepeale suurest üllatusest kohe alla?NB! Loe ka sellest: "Täiendav piraatlusvastane kaitse Win 7 jaoks - "Windows Activation Technologies" värskendus".

Loe OEM mõistest lisainfot ka Vista veebilehest, sealtoodu käib ikka kõikidede Windowsite kohta: http://landfield.pri.ee/Vista_OEM.html


Lõpetuseks ka üks hea uudis! Alates 2012. a. muutub mõnele vaesemale ja "Jänkistanile" & "Mikistanile" eriti sõbralikule riigile (sh loomulikult ka Eesti) Windows Vista, Windows 7 ning isegi tulevase Windows 8 aktiveerimine maksuvabaks ja üsna mänguliseks tegevuseks. Oma windoosa tuleb Sul aktiveerida 30 päeva jooksul ja aktiveerimine õnnestub alles siis kui see alltoodud mäng on edukalt lahendatud. Alltulev pilt näitab meile "Trips-traps-trull" aktiveerijat/mängu ja selle lahendamisega sain isegi mina nõrgamõistuslik hakkama kuigi jah mul kulus selleks tervelt 11 päeva (+ vanaema & vanaisa abi) - see prooviversioon on pärit otse Microsoft'i asjameeste käest:

Aktiveerimine õnnestusWindows 8 jaoks loe esmalt siintoodud materjal läbi ja seejärel loe Windows 8 litsentsipoliitika olulistest muudatustest lisaks veel sealt.

Ülesse< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008