Windowsi allalaadimine ja 'ISO Tool'

Seitse...Windowsi operatsioonisüsteemide installeerimisfailide allalaadimine.

 

Windows USB/DVD Download Tool (WUDT) ehk lihtsalt 'ISO Tool' — ainult Win 7 ja Win 8/8.1 jaoks.

 

'Rufus' instrument (uuematesse kompuutritesse Window 7, Windows 8/8.1 või Windows 10 puhtaks installeerimiseks).

 

"Windows 7 Enterprise 90-day Trial" — Windows 7 Enterprise 90-päeva proovikoopia allalaadimine.

 

 
Win 7 (& muude Windowsite) installeerimisfailide allalaadimise lingid:Uuendatud 2015 - Windows 7 ISO:
Kuna sellest Windows 7 väljalaskmisest on juba hulga aega mööda läinud, siis on tema installeerimisfailide allalaadimise lingid nüüdseks kehtetud (s. h. ka Microsofti enda omad). Sattusin nüüd pooljuhuslikult siia oma Windows 7 veebilehtedesse ja osa minu siintoodud vanu linke enam ei töötanud - ära "surid" kurivaimud. Seega toon siin nende asemel nüüd uued Windows 7 ISO failide allalaadimise lingid, mis praegu vähemalt töötavad. Sa pead alla laadima siis oma masinale sobiva versiooniga ISO faili (Windows 7 Home või Windows 7 Pro jne ning kas 32-bit või 64-bit Windowsi). Ühesõnaga Sa pead kõigepealt hankima endale Windows 7 ISO faili ja toon siin sellekohased lingid:

* Microsofti enda ametlik veebileht: https://www.microsoft.com/en-us/software-download/home - sealt saad selle ISO faili kätte ainult sel juhul kui Sa ostsid jaemüügist või Internetist Windows 7 karbi/plaadiversiooni. OEM kompuutrite jaoks, kus Windows 7 on juba eelinstalleeritud kujul olemas, see sait ei sobi. Sa pead enne selle ISO kättesaamist sisestama oma Windowsi 7-ga kaasatulnud 25 sümboliga tootevõtme (product key) ja seejärel valima ka keele.

* Sealt saada selle sobiva ISO aga otse kätte:

- Windows 7 Home Basic ISO 32 Bit või 64 Bit;

- Windows 7 Starter ISO 32 Bit;

- Windows 7 Home Premium ISO 32 Bit või 64 Bit;

- Windows 7 Professional ISO 32 Bit või 64 Bit.

- Seal pakutakse ka nn 'Windows 7 All in One ISO' allalaadimist, mis tähendab, et Windows 7 installeerimisel saad enne installeerimise reaalset algust valida vastavas aknas Windows 7 sobiva versooni / väljalaske.

Märkus: Sealsamas "Operating Systems" veebilehel saad valida ka mingi muu opsüsteemi allalaadimise, lehitsed ja uurid aga ise - link.Windows USB/DVD Download Tool (WUDT) ehk lihtsalt ISO Tool — ainult Win 7 ja Win 8/8.1 jaoks. | Windows 7 või Windows 8/8.1 installeerimine USB mälupulgast (või väliselt USB kõvakettalt)


Mõned kasutajad on Torrent saitidest laadinud alla Windows 7 (või Windows 8/8.1 või Windows 10) ISO faili, et nad saaksid antud opsüsteemi installeerida. Samuti on paljud laadinud Windowsi installeerimisfailid alla Microsoft Store, MSDN, TechNet, MAPS ja Volume License Service Center (VLSC) kaudu ning ka nemad on saanud oma failid kätte ISO image failidena, mis on tegelikult arhiivifailid või DVD plaadi image'd ("tõmmised").
Kui kasutaja on selle Windowsi ISO faili alla laadinud, siis tavaliselt ta põletab (kirjutab) selle oma tühjale DVD plaadile (juhis), et käivitada Windowsi installeerimist otse DVD-lt.
Osa aga on loonud selle ISO abil buutimisvõimelise Windowsi USB mälupulga, et installeerida oma Windows otse sealt juhul kui tema masina BIOS / UEFI toetab alglaadimist USB draivilt. Selline variant on eriti vajalik Netbook kompuutritele, mis ei omagi DVD-ROM seadet. Samuti toimub Windowsi installimine USB mälupulgalt või siis väliselt USB kõvakettalt märksa kiiremini kui seda vanadelt DVD-ROM seadmetelt.

Et kasutajad saaksid nüüd lihtsamal teel põletada oma Windowsi ISO image füüsilisele DVD-plaadile või USB mälupulka või välisele USB kõvakettale, lasi Microsoft välja nn Windows USB/DVD Download Tool (endine Windows 7 USB/DVD Download Tool) instrumendi, mida tuntakse kui ISO Tool'i - selle instrumendi allalaadimine.

Temaga saab Windowsi ISO failist (mitte aga Vista või XP) luua koopia ja panna see koopia kas siis USB mälupulka, välisele USB kõvakettale või siis DVD plaadile ning ühtlasi teha need seadmed ka buutimisvõimelisteks (alglaadimise võimeliseks), mis lubab otse nendelt meediatelt teostada Windowsi installeerimise. Loomulikult on ISO põletamine DVD plaadile üsna lihtne toiming kuid Windowsi ISO faili konverteerimine USB mälupulka (või usb kõvakettale) on juba märksa keerulisem ja aeganõudvam tegevus. [Antud 'ISO Tool' tööriist sobib kasutamiseks Windows 7 ja Windows 8 / Windows 8.1 (32-bit või 64-bit) süsteemides.]


Et luua selle ISO Tool'i abil buutimisvõimelist DVD plaati või USB meediat ja et nendega installeerida Windows 7 või Windows 8/Windows 8.1 operatsioonisüsteemi, tee järgmist:

a) Oletame, et Sul on Windows 7 (või Windows 8/Windows 8.1) installeerimiseks vajalik ISO fail juba alla laetud.

b) Vii oma USB mälupulgast või välisest USB kõvakettast kõik failid ajutiselt mujale, sest nad formaaditakse (vormindatakse ümber) ja kõik andmed lähevad seal kaduma. Sinu USB mälupulk peab olema vähemalt 4 GB mahuga (parem kui tema maht on 10 või rohkem Gigabaiti - tänapäeval on USB pulkade hind trastiliselt langenud...).

c) Lae see ISO Tool sealt alla ja installeeri ta (ülilihtne, ainult 4 hiireklõpsu: Run, siis Next, seejärel Install ja lõpuks Finish). Pärast tema installeerimist saad ta käivita töölauale pandud Windows 7 USB DVD Download Tool kiirkorralduse või siis Start menüü kaudu.

Tema programmifailid pannakse aga aadressile:

C:\Users\<KASUTAJANIMI>\AppData\Local\Apps\Windows 7 USB DVD Download Tool (Sul peab olema varjatud kaustade ja failide vaatamine lubatud, et näha seda AppData kausta ennast ning tema sisu: menüü Tools -> Folder Options..., vaheleht View ja aktiveerida raadionupp Show hidden files and folders).


d) Nüüd käivita see allalaetud ja installitud Windows 7 USB/DVD Download Tool (ISO Tool) ja ilmub järgmine aken:

Avaaken


e) Kliki Source file tekstikasti kõrval asuvale Browse nupule ja otsi oma Windows 7 või Windows 8/8.1 ISO fail ülesse (kõige parem on enne ta panna oma töölauale) ja kui valmis, siis kliki Next:

Otsi oma ISO fail ülesse ja kliki Next


f) Nüüd vali üks kahest:

* kas USB device nupp juhul kui Sa tahad alustada Windows 7 (või Windows 8/Windows 8.1) operatsioonisüsteemi installimist otse oma USB mälupulgast (või välisest USB kõvakettast - iga Väline USB kõvaketas selleks ei sobi);
* või DVD nupp juhul kui Sa tahad luua Windows 7 või Windows 8 installeerimise DVD plaadi.

Antud näites kasutame oma USB mälupulka ja klikime siin nupule USB device ning kui Sul oli oma USB mälupulk arvutiga juba ühendatud, siis leitakse ta automaatselt üles. Isegi juhul kui Sul oli momendil kompuutriga ühendatud mitu USB pulka, siis valitakse neist automaatselt välja kõige suurema mahuga mälupulk...

Kliki vajalikule nupule


g) Kliki nupule Begin copying:

Märkus: Kui Sa olid eelnevalt pannud sahtlisse ka tühja DVD plaadi, siis võid siit rippmenüüst valida ka DVD seadme ja seejuures muutub see nupp Begin burning nupuks kuhu Sul tuleb vajutada.

Kliki nupule Begin copying


h) Seejärel tehakse Sinu mälupulga kiire formaatimine. Juhul kui Sul on oma mälupulgas mingid failid, siis ilmub lisaaken, kus kliki nupule Erase USB Device, siis järgmises hoiatusaknas Yes ja seejärel formaaditakse Sinu väline meedia ning sinna kopeeritakse Windows 7 (või Windows 8/Windows 8.1) installatsioonifailid:

Kopeerib...


Märkus: Siin võib olla ei õnnestu Sinu mälupulga formaatimine ja seega ei alustata ka failide kopeerimist ning see võib juhtuda seepärast, et Sinu USB pulgal asuv varjatud System Volume Information kaust võib seda takistada (või on mingi muu põhjus).
Sel juhul ava kohe (ISO Tool võib jääda töösse ja avatuks) Computer (My Computer) aken, tee oma USB draivil paremklõps ja vali käsk Format.... Pane linnuke ruutu Quick Format ja kliki nupule Start. Kui valmis, siis kliki seal ISO Tool aknas uuesti nupule Begin copying ja algabki kopeerimine - pilt.


i) Kui kõik sai õnnelikult valmis (see ei võta just väga palju aega), siis ilmub selline aken, sulge ta - pilt.


Nüüd võid Sa avada oma USB pulga (või DVD plaadi) juurkausta ja käivitada sealt Win 7 (või Windows 8/Windows 8.1) installeerimise tehes 2x klõpsu setup.exe failil.

Tee 2x klõps 'setup.exe' failil


Kuid Sa võid oma Windows 7 (või Windows 8/Windows 8.1) installida ka otse USB mälupulgast (või DVD plaadilt) tehes talt kompuutri alglaadimise ja Windowsi install käivitub automaatselt. (Enne restarti ja arvuti buutimist tuleb BIOS'is panna USB mälupulk või siis DVD-seade esmaseks buutimisseadmeks - info seal.)

Kui Sul on USB mälupulk (koos Windowsi installatsioonifailidega) ühendatud arvutiga ja Sa käivitad kompuutri või teed tema restardi, siis alustatakse automaatselt Windowsi installeerimist ning esimeseks ekraanipildiks, mis peab ilmuma, on järgmine:

Laeb failid...


!!! Windows 7 tasuta tugi lõpeb alates 15. jaanuarist 2020, seega on aeg minna üle Windows 10 operatsioonisüsteemile...

Etteotsa

OLULINE! Rufus utiliidi abil Windowsi installeerimise USB meedia loomine ja ka kõikide muude ISO failide USB mälupulka põletamine ning ühtlasi ka selle USB mälupulga buutimisvõimeliseks tegemine.

Kui Sa ostsid äsja uue kompuutri, siis omab ta kõigI eelduste kohaselt juba uut tüüpi kaasaegset UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), mis asendab vana traditsioonilist BIOS (Basic Input/output System) mehhanismi. Kui Sa tahad nüüd installeerida Windowsi puhast koopiat oma UEFI firmwarega kompuutrisse, siis vajad Sa FAT32 failisüsteemiga UEFI buutivat USB mälupulka, sest kaugeltki mitte kõik UEFI firmwared ei toeta NTFS seadmetelt buutimist - seda vähemalt praegu. (Juhul kui UEFI firmwaresse on integreeritud ka NTFS draiver, siis seda probleemi ei ole.) Paljud tänapäeva USB mälupulgad on formaaditud NTFS failisüsteemi ja seda teeb ka näiteks Windows 7 USB/DVD Download Tool ehk ISO Tool. Ühesõnaga osad UEFI süsteemid ei saa buutida NTFS seadmetelt, nad saavad seda teha ainult FAT32 seadmetelt. Sa pead seega looma buutiva USB seadme, mis on formaaditud FAT32 failisüsteemi.

Sellise FAT32 buutiva USB mälupulga loomiseks ja sinna Windowsi installeerimisfailide viimiseks on mitu võimalust. Sa võid kasutada näiteks Windowsisse sisseehitatud diskpart utiliiti, et formaatida USB mälupulk FAT32 failisüsteemi, seejärel mountida oma Windowsi installatsiooni ISO fail ja lõpuks kopeerida kogu selle ISO faili sisu sinna äsja formaaditud USB mälupulka. (Kui tahad aga Windowsi 64-bit versiooni installida, siis pead veel tsipa lisatööd tegema....)
Osa UEFI-põhiseid kompuutreid omavad Compatibility Support Module (CSM) vahendit, mis lubab BIOS'ist buutida ja käivitada BIOSi-põhiseid operatsioonisüsteeme. Seega võid siseneda firmware (st UEFI) menüüsse ja lülitada BIOS-ühildumise režiimi kas sisse või siis välja - antud juhul siis sisse. Et kasutada seda BIOS-ühildumise režiimi, pead aga lülitama välja ka UEFI SecureBoot vahendi. Kõik see ei ole hea, sest Sa kaotad sellega oma UEFI kasulikud vahendid.

Parem kasuta selleks väikest tasuta kiiret portatiivset Rufus utiliiti, mis ei vaja installeerimist ja millega saab luua buutiva USB mälupulga Windows 7, Windows 8 (8.1) ning ka Windows 10 jaoks. Sa võid luua buutiva USB meedia, mis võib buutida otse UEFI firmwarega kompuutrist ja Sa ei pea seda vajalikku Secure Boot vahendit välja lülitama (näiteks, et kasutada seda BIOS-ühildumise režiimi). Et luua UEFI buutivat USB draivi, tee järgmist:

a) Lae alla see Rufus utiliit sealt (ta ei vaja installeerimist ja ta töötab alates Win XP ning kõrgemates Windowsites);

b) Torka oma tühi USB mälupulk USB porti;

c) Käivita see Rufus programm; d) Pane linnuke "Create a bootable disk using:" ruutu ja vali kõrvalasuvast rippmenüüst "ISO Image". Seejärel kliki sealsamas kõrval asuvale ketta ikoonile ja otsi oma Windowsi installatsiooni ISO image fail üles; e) Nüüd vali ülevalt teisest rippmenüüs "GPT partition scheme for UEFI computer" parameeter; f) Lõpuks kliki nupule Start - pilt.

Märkus: Rufus utiliit võib luua kas BIOS või siis UEFI buutiva draivi, sealhulgas ka UEFI buutiva NTFS. Kui Sa kasutad Windows ISO, mida võib buutida UEFI või siis BIOS režiimis, siis luues Rufus abil buutiva USB mälupulga, avastad Sa, et Rufus ei säilita dual UEFI+BIOS buutimise võimalust. Windows 8 või hilisemad ISO installatsioonid, mis toetavad mõlemat UEFI ja BIOS buutimist, konverditakse kas ühte või siis teise režiimi, olenevalt sellest et millise parameetri Sa sealt 'Partition scheme and target type' rippmenüüst valisid. Juhul kui Sa valisid esimese parameetri (MBR partition scheme for BIOS or UEFI computer), siis loodud USB buudib ainult BIOS-režiimis (isegi UEFI süsteemide puhul). Kui Sa valid sellest rippmenüüst aga mingi muu parameetri, siis USB hakkab buutima ainult UEFI režiimis (ja ta ei saa BIOS süsteemides buutida). Seda tehakse seepärast et kasutaja ei peaks mõistatama, et millise režiimi ta siis ikkagi valima peaks: Loodud USB Flash draiv võib buutida mõlemates režiimides ja Windowsi installeerimine on mõeldud ühekordseks operatsiooniks, mis on suunatud väga konkreetsele masinale ning buutimise režiimile.

!!! Peale Windowsi installeerimise USB meedia loomise saab antud Rufus utiliidiga põletada USB mälupulka ka igasuguseid muid ISO faile (näiteks Hiren’s BootCD 15.2 ISO) ja ühtlasi teha see USB mälupulk ka buutimisvõimeliseks. Üldiselt pannakse selle Rufus utiliidi käivitamisel peaaegu kõik vajalikud parameetrid AUTOMAATSELT paika, Sinu teha on AINULT panna linnuke "Create a bootable disk using:" ruutu, valida kõrvalasuvast rippmenüüst "ISO Image", seejärel otsida paremal asuva "Browse" nupu abil üles see ISO fail ja klikkida nupule Start. Näide Windows 10 puhul ja siin valiti ülevalt teisest rippmenüüst automaatselt "MBR partition scheme for BIOS or UEFI computers" parameeter ning failisüsteemiks jäeti NTFS, sest antud UEFI firmware kas toetab buutimist ka otse NTFS failisüsteemiga seadmetelt või siis Rufus utiliit loob ise antud võimaluse - vaikimisi valikud tulebki nii jätta - pilt.

Teine näide, aga nüüd siis Hiren’s BootCD 15.2 ISO faili põletamisest...

...pilt.


Rohkem infot sellest uuest UEFI firmwarest ja Windowsi installeerimisel tekkivatest probleemidest saad sealt.

Jätka Windows 7, Windows 8 või Windows 8.1 installeerimist:

- Windows 7 installeerimisest loe:

* sealt (Win 7 puhas install),


* sealt (Win XP masinasse),


* sealt (Vista masinasse),


* sealt (tema install virtuaalkettale),


* sealt (tema install Netbook kompuutritesse või nendesse arvutitesse kus puudub CD/DVD-ROM kettaseade)


* ja sealt (Windows 7 'repair install' - parandusinstall).


- Windows 8 installeerimisest loe sealt (tema installist dualboot/multiboot masinasse, sh ka puhtasse kõvakettasse või siis eraldi tühja partitsiooni),...

... sealt (Win 8 installist virtuaalsele kõvakettale).


- Windows 8.1 puhas installeerimine (clean install) - Windows 8.1 RTM näitel - mine sinna.


Isegi kui Sul oli ainult väiksemamahuline mälupulk, siis jääb Sul pärast Win 7 (või Win 8) installatsioonifailide kopeerimist sinna piisav kogus vaba ruumi nii et Sa võid sinna lohistada ka oma muud vajalikud failid. Loo nende jaoks eelnevalt üks eraldi kaust (nt "1.Minu_andmed") ja kopeeri oma failid sinna - ära Sa enda viirusi maha unusta! Windows 7 failid peavad jääma välise meedia juurkausta.

Kui Sul ei lähe teda enam Windowsi installimiseks vaja, siis tee mälupulga formaat ja kogu lugu... või kasuta USB mälupulga esialgse seisundi taastamise (tema buutimisparameetrite kustutamise) järgmist tehnikat: Kui Sa said Windowsi installeerimisega valmis, siis tahad võib olla oma USB draivi endise oleku taastada. Hiljem võib juhtuda nii et kui Sa olid teinud USB draivi buutimisvõimeliseks, siis ei saa Sa teda hiljem süsteemist turvaliselt eemaldada (tegumirea Safely Remove Hardware ikooni või mingite kolmandate firmade utiliidi, näiteks USB Disk Ejector kaudu) - ...........juhis seal.


!!! USB mälupulga kaudu Windows Vista või XP installeerimine Netbook või muudesse kompuutritesse, kus puudub DVD-ROM kettaseade ja mis on võimelised tegema alglaadimist USB draivilt, selle kohta õpetus seal.LISA:

* Alates Windows 7 operatsioonisüsteemist saab juba kasutada ka süsteemi enda sisseehitatud (built in) ISO failide põletamise ja mountimise funktsiooni, loe sellest sealt.

* Windows ja ISO failid. | ISO failide põletamine CD või DVD-plaatidele (Win XP, Vista, Win 7, Win 8 / 8.1 ja Windows 10) - loe sellest sealt.

* Windows ja disk image mountimine: Mida tähendab disk image (.ISO, .CCD, .DVD, .IMG, .UDF, .BIN jms failide) 'mountimine' ja kuidas seda tehakse ning tasuta disk image mountimise programmid - loe sealt.

* Windows 10 puhas installeerimine (clean install). | Windows 10 buutimisvõimelise installeerimise meedia (DVD plaadi või USB mälupulga) loomine. Loo 'Media Creation Tool' tööriista abil buutiv ehk alglaadimisega Windows 10 installeerimismeedia ja alusta seejärel Windows 10 nullist installeerimist. | 'Media Creation Tool' instrumendi abil Windows 10 ISO allalaadimine, et tulevikus see DVD-plaadile põletada või USB mälupulka viia või siis et mountida ta ("lahti pakkida") ja kävitada tema seest setup.exe, et alustada Windows 10 puhast installeerimist (Windowsi enda seest) - loe sellest sealt.

Etteotsa< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukordaSaada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008