Windowsi multiboot PC buutimise probleemid

Seitse...Windows 7 (ka XP, Vista ja Windows 8) multiboot kompuutri buutimise probleemid: Kui Sinu dual boot (või multiboot) süsteemis läks Windows Boot Manager (Windowsi käivitushalduri) ekraanis kaduma mingi operatsioonisüsteemi alglaadimise/buutimise kirje ja Sa ei saa laadida end sellesse operatsioonisüsteemi (aga ka muud buutimisprobleemid)

 

(Windows XP, Vista, Windows 7 ja Windows 8)

 

 

 

 

Sissejuhatus ja probleemi tutvustus


Kui Sul on oma kompuutrisse installeeritud kaks operatsioonisüsteemi, näiteks Windows Vista ja Windows 7 (või Windows Vista ja Linux või Windows 7 ja Windows 8 jne), siis nimetatakse sellist süsteemi dual boot (või õigemini multiboot) süsteemiks. See tähendab seda et kui Sa käivitad või teed kompuutri ümberlaadimise, siis satud Sa kõigepealt nn Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraani, aga Windows 8 puhul tema uude Choose an operating system ekraani. Sa saad antud ekraanis valida seda et millisesse operatsioonisüsteemi Sa soovid siseneda (buutida ehk alglaadida).
Kui Sul on installeeritud rohkem kui kaks operatsioonisüsteemi, näiteks Windows XP, Windows Vista ja Windows 7, siis oleks õigem sellist masinat nimetada multi boot süsteemiks.


NB! Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber), aga Internet Explorer 8 brauseriaknas klõpsa aadressiriba paremas otsas asuvale värskendamisnupule IE 8 Refresh nupp.


Tavaliselt kasutatakse dual boot süsteeme ja allpool toongi ära nende Windows Boot Manager'i ekraanipildid (dualboot süsteemid):

Dual boot


Multi buut masin, kuhu on installeeritud Vista ja XP - pilt.

Siia kompuutrisse on aga installeeritud Vista ja Ubuntu - pilt.

Aga siin alltuleval pildil on installeeritud Windows 7 ja Windows 8 (tema pre beta "Windows 8 Developer Preview" versioon):

Uus buutimismenüü


Juhul kui Sul on oma kompuutrisse installeeritud mitu operatsioonisüsteemi ja kui Sa käivitad kompuutri või teed tema ümberlaadimise ning soovid minna mingisse teise opsüsteemi, siis võid oma suureks pahameeleks avastada, et Sa ei saagi seda teha, sest Boot Manager'i ekraanist on kadunud antud opsüsteemi alglaadimise parameeter (kirje). Selline asi võib juhtuda mitmel põhjusel, näiteks kui Sa installeerid mingi varukoopiate loomise tarkvara või Bluetooth adapteri koos temaga kaasaantud utiliidi ja draiveritega jne, jne.

Tavaliselt kasutatakse dual boot süsteeme, kuhu on siis installeeritud kaks operatsioonisüsteemi ja kuna ma tegelen siin põhiliselt Windows Vista ja Windows 7 tutvustamisega, siis toongi näite nende kohta. Oletame et mul on oma dualboot süsteemis esimeseks operatsioonisüsteemiks Windows Vista ja teiseks Windows 7.


Märkus: See näide käib küll Vista ja Windows 7 kohta, aga see kehtib ka kõikide teiste dual boot ja multi boot süsteemide jaoks: Windows XP ja temast varasemate versioonide, Linux, BSD, Mac OS X jne operatsioonisüsteemide kohta.


Nüüd võib juhtuda aga järgmine asi: Olles oma tööd Windows Vistas ära teinud ja otsustanud laadida ennast Windows 7 operatsioonisüsteemi, teen selleks klõpsu nupule Start ja seejärel Restart. Algab kompuutri ümberlaadimine ja ma jõuan Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) musta ekraani ja enda suureks üllatuseks avastan ma, et mul ei olegi võimalust ennast Windows 7-sse laadida/buutida, sest tema parameeter on kadunud - pilt.NB! Täiesti eraldi probleemiks on aga see kui Sa installeerid oma kompuutri teise partitsiooni Windows XP ja kus esimeses partitsioonis asub Vista või siis Windows 7 ning kui Sul läks pärast XP installeerimist kaduma Windows Boot Manager'i menüü (st Sa ei saa enam ennast buutida Vistasse või Windows 7'sse).

Kui Sul on oma kompuutris esimeseks operatsioonisüsteemiks Windows Vista (või Windows 7) ja Sa installeerid oma teiseks operatsioonisüsteemiks Windows XP, st teed oma masinast dual boot süsteemi. Seejärel kui Sa olid Windows XP installi lõpetanud ja teed kompuutri ümberlaadimise, siis Sa ei saa ennast laadida/buutida Windows Vistasse (või Windows 7'sse).
Kui pärast XP installeerimise lõpetamist tehakse süsteemi ümberlaadimine, siis ei kuvata seda meile vajalikku boot menüüd (st Windows Boot Manager'i musta ekraani, mille kaudu me peaksime saama valida selle operatsioonisüsteemi, millesse me tahame end laadida/buutida). Vaatamata sellele, et XP tunneb Vista või Windows 7 partitsiooni (C:) ära, ei tuvasta ta Vistat või Windows 7 ennast. Probleem on selles, et Windowsi varasemad versioonid ei ühildu Windows Vista ja Windows 7 uue käivitusmeetodiga. Windows Vista ja Windows 7 kasutavad uut BCD (Boot Configuration Database) mehhanismi/konfiguratsioonifaili ja eetõttu ei saa Windowsi varasema versiooni faili Boot.ini abil Windows Vistat (või Windows 7) käivitada.
Kui Sa installid Windows Vista (või Windows 7) põhisesse arvutisse Windows'i mingi varasema versiooni (nt Windows XP), siis kirjutab installeerimisprogramm üle kogu MBR-i, buutimissektori ja buutimisfailid. Seetõttu kaotab Windowsi varasem versioon Vista või Win 7 suhtes edasiühilduvuse. Ühesõnaga Sa ei saa nüüd kasutada Windows XP bootloader'it selleks, et laadida ennast Vistasse või Windows 7-sse, st kui Sa installeerid oma Vista (või Windows 7) kompuutrisse lisaks ka Windows XP, siis ei saa Sa pärast installimise lõpetamist enam nendesse sisse...

Sel juhul pead Sa taastama dualboot seaded nii Windows Vista (või Windows 7) kui ka Windows XP jaoks - loe sellest siit lõpuosast - sealt.

ÜlesseMida antud situatsiooni puhul teha?


a) Vahendid, mis antud juhul alati ei aita või neid on siis liiga tülikas kasutada kuid neid tasub proovida ja seda ka igasuguste muude buutimisprobleemide puhul:

* System Restore vahend siin ei aita.

* Proovi Windows Recovery Environment (Windows RE) abi:Vista OEM (Winows 7, Windows 8) kompuutri puhul:

Kui Sul on Windows Vista (Windows 7) OEM kompuuter, st Sa ostsid poest kompuutri koos eelinstalleeritud Vista mingi versiooniga, siis leiad Sa System Recovery Options või Repair Your Computer käsu Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) menüüst, siis kui Sa vajutad kohe kompuutri alglaadimisel klahvi F8. Tee nii:

1) Kohe alglaadimise alguses vajuta kiiresti õigel ajal klahvile F8 (Vajuta kasvõi mitu korda järjest) ja seepeale ilmub Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) menüüga ekraan . Kui Sa ei näe seda menüüd, siis tee uuesti kompuutri ümberlaadimine ja korda oma tegevust, seni kuni Sa jõuad selle Advanced Boot Options menüüni;
2) Vali oma noolklahvide abil (<Down Arrow>) ülevalt esimene menüüpunkt: Repair Your Computer (või midagi taolist) ja vajuta klahvi ENTER:

Laiendatud Alglaadimise Menüü


3) Ilmub System Recovery Options aken, kus vali rippmenüüst „Estonian” ja klõpsa nupule Next; 4) Järgmises dialoogiaknas vali rippmenüüst User name oma kasutajanimi (Sa pead olema administraatori kasutajaõigustega) ja sisesta oma sisselogimise parool, juhul kui see oli Sul varem loodud. Kui Sul parooli ei ole, siis klõpsa lihtsalt OK;
5) Nüüd võib see Windows Vista Recovery Environment, mis oletab, et Sinu süsteem ei ole suuteline startima, käivitada automaatselt Startup Repair instrumendi ja seda meil ongi ju vaja. Juhul kui see Startup Repair käivitub automaatselt, siis las ta teeb oma töö lõpuni ja kogu lugu. Kuid kui Sa olid ka varem käivitanud Windows RE ja Startup Repair'i, siis võidakse see samm ka vahele jätta ja sel juhul lähme siit edasi.
6) Seejärel ilmub System Recovery Options menüü, kus klõpsa ülevalt esimesele Startup Repair lingile:

Vali esimene link!!! Kasuta alternatiivina Bootrec.exe instrumenti:

Juhul kui see eelpool toodud "Startup Repair" vahend ei lahendanud Sinu buutimise/alglaadimise brobleeme, siis proovi Bootrec.exe instrumenti, mille saad käivitada Command Prompt akna käsurealt.

Vali sellest System Recovery Options menüüst link Command Prompt (vaata eelmist pilti) ja kasuta seejärel CMD aknas käsku bootrec /fixboot:

CMD aken

(Kasuta seda bootrec /fixboot käsku ka siis kui Sul hakkab seesama alglaadimise probleem korduma!)Selle Bootrec.exe instrumendiga saad proovida kokku nelja võtit/parameetrit ja need on: /FixMbr, /FixBoot, /ScanOs ning /RebuildBcd.


a) Tipi CMD akna käsureale bootrec /fixboot ja vajuta Enter.

/FixBoot parameeter kirjutab süsteemipartitsiooni uue buutimise sektori ja kasuta seda parameetrit järgmiste probleemide korral:

- Kui Vista või Windows 7 buutimissektor oli asendatud mitte-standardse buutimissektoriga. Näiteks kui Sa installeerisid oma masinasse lisaks Vistale või Win 7'le ka Windows XP opsüsteemi, siis hakatakse kasutama Windows XP buutimissektorit ja kohe tekivad alglaadimise probleemid. (See probleem tekib siis kui Sa installeerisid Windows XP pärast Vistat või Windows 7't.)
- Juhul kui see eelpool toodud "Startup Repair" vahend ei lahendanud Sinu buutimise/alglaadimise brobleeme, siis proovi Bootrec.exe instrumenti; kasuta seda bootrec /fixboot käsku ka siis kui Sul hakkab seesama alglaadimise probleem korduma.
- Kui buutimise sektor on rikutud.


b) Tipi CMD akna käsureale bootrec /fixmbr ja vajuta Enter.

/FixMbr parameeter lubab Sul parandada rikutud Master Boot Record (MBR)'i, mis on Sinu kõvaketta esimeseks sektoriks ja mis ütleb BIOS'ile, et kustkohast ta leiaks ülesse Sinu kompuutri operatsioonisüsteemi. Seda parameetrit pead kasutama tavaliselt siis kui ilmuvad järgmised veateated: "Operating System not found; Error loading operating system; Missing operating system või Invalid partition table".


c) Tipi CMD akna käsureale bootrec /rebuildbcd ja vajuta Enter.

Boot Configuration Data (BCD) sisaldab detailset loetelu sellest, et mida laetakse pärast kompuutri käivitamist või restarti. Buutimise vea võib põhjustada ka see et BCD mingit failid on rikutud.
/rebuildbcd parameeter parandab enamus taolisi vigasid ja ta loob täiesti uue BCD.


d) Tipi CMD akna käsureale bootrec /scanos ja vajuta Enter.

/ScanOs parameeter skaneerib kõiki kettaid selleks et tuvastada kõiki Windows Vista ja Windows 7 installatsioone, mis ei ole momendil lülitatud Boot Configuration Data (BCD) tabelisse.
Juhul kui bootrec /scanos käsk kuvab umbes sellise alltoodud tulemuse, siis on kõik korras (tuvastati vähemalt üks operatsioonisüsteem) ja Sa võid jätkata oma buutimisprobleemide lahendamist ning parandamist:

Tuvastati üks opsüsteemSa võid proovida ka järgmisi käske, mis loovad turvaliselt täiesti uue Boot Configuration Data (BCD) tabeli: Tipi CMD akna käsureale alljärgnevad käsud ja vajuta iga käsu järel ENTER:

 

NB! Kui Sa olid loonud varem VistaBootPRO utiliidi abil BCD varukoopia ja salvestanud ta süsteemiketta juurkausta (tavaliselt C:\), siis kasuta sealsamas Windows RE CMD aknas käsku:

bcdedit /import c:\ VBP_Backup.bcd

Kus C:\VBP_backup.bcd on selle varukoopia nimi ja asukoht, mille Sa loosid VistaBootPRO programmiga - info siin.Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.Kui Sul on olemas Windows Vista (Windows 7) installeerimise DVD plaat, siis tee järgmist:

1. Pane Windows Vista DVD sahtlisse ja tee kompuutri restart ning las kompuuter laeb ennast DVD plaadilt.

Märkus: Enne vaata, et Sinu kompuutri BIOS'is oleks määratud alglaadimise esimeseks seadmeks CD/DVD ROM seade.
Mõni süsteem nõuab kohe alglaadimise alguses suvalise klahvi vajutamist, et laadida CD/DVD-plaadilt ja seda isegi siis kui Sa olid eelnevalt määranud BIOSis alglaadimise seadmeks CD/DVD plaadi. Seega jälgi hoolikalt kohe alglaadimise alguses ekraani ülaosa ja kui sinna ilmub kiri "Press any key...", siis vajuta kohe suvalist klahvi...

2. Kui Sa jõuad Install Windows ekraanini, siis vali vastav keele, aja ja rahaformaat ning klaviatuuri seadistus (Vali Estonian parameetrid).
Seejärel klõpsa Next ja ilmub järgmine ekraan:

vali Repair...


3. Ära klõpsa siin nupule Install now vaid klõpsa selle asemel lingile Repair your computer.
Ilmub System Recovery Options dialoogiaken:

system recovery


4. Kui Sul on installeeritud mitu Windows Vista versiooni, siis vali neist ikka õige ja vajuta Next. (NB! Siinses loetelus ei näidata Windows'i varasemaid operatsioonisüsteeme.)

Kui Sul on OEM kompuuter juba eelinstalleeritud Windows Vista mingi versiooniga ja Sul on tootja poolt kõvakettale loodud eraldi Vista taastamise partitsioon (partition), siis võib Sul seal System Recovery Options aknas olla ka näiteks Windows Recovery Environment (RECOVERY) partitsioon/oblast. Sina vali ikkagi see Microsoft Windows Vista (C:), st see ketas, kuhu Sul on Vista tegelikult installeeritud.

Märkus: Kui Sa omad SATA (Serial ATA), SATA II või SCSI kasutajaliidest, mis nõuavad täiendavaid draivereid selleks et Windows RE saaks tuvastada Sinu kõvaketast, siis pane sel juhul oma draiveritega plaat sahtlisse ja klõpsa nupule Load Drivers (Vaata ülemist pilti), et lisada süsteemi taastamise sessiooniks vajaminevaid draivereid:

Lisadraiverid

5. Nüüd võib see Windows Vista Recovery Environment, mis oletab, et Sinu süsteem ei ole suuteline startima, käivitada automaatselt Startup Repair instrumendi ja seda meil ongi ju vaja. Juhul kui see Startup Repair käivitub automaatselt, siis las ta teeb oma töö lõpuni ja kogu lugu - pilt.

Kuid kui Sa olid ka varem käivitanud Windows RE ja Startup Repair'i, siis võidakse see samm ka vahele jätta ja sel juhul lähme siit edasi.


6. Seejärel ilmub seesama juba eelpool mainitud System Recovery Options menüü, kus klõpsa ülevalt esimesele Startup Repair lingile - pilt.NB!
Alternatiivina ja siis kui see eeltoodud Startup Repair parameeter ei aidanud, võid Sa valida siit System Recovery Options menüüst ka Command Prompt parameetri ja kasutada seejärel CMD aknas Bootrec.exe instrumenti ning tema käskusid bootrec /fixboot ja bootrec /fixmbr.

Tipi esmalt CMD akna käsureale Bootrec.exe ja vajuta ENTER.

Kui ka see ei aidanud, siis tule uuesti siia tagasi ja loo täiesti uus BCD (Boot Configuration Data) - tipi CMD käsureale järgmised käsud ning vajuta iga käsu järel ENTER:


Peale selle:

- Käsku bootrec /fixmbr kasuta siis kui Sul on MBR (Master Boot Record) rikutud.
- Käsku bootrec /fixboot kasuta siis kui on rikutud laadimissektor (buutimissektor - boot sector).

CMD aken


Windows XP's saab oma buutimisprobleeme lahendada CMD akna käsurea käskudega fixboot (Näiteks: fixboot c: ja vajuta ENTER ) ja fixmbr (Näiteks: fixmbr ja vajuta ENTER ). Neid käske saad kasutatada ainult Win XP ja Win 2000 Recovery Console sees.Kui Sul ei ole seda Windows Vista (Vindows 7) installeerimise DVD plaati, siis kasuta Vista Repair Disc'i (ehk Vista Recovery Disc) abi, tee järgmist:

Kui Sul on Windows Vista OEM kompuuter, st Sa ostsid poest kompuutri koos eelinstalleeritud Vista mingi versiooniga, siis oleksid Sa pidanud kaasa saama ka nn Vista Repair plaadi või Vista Recovery plaadi. Juhul kui Sa ei saanud seda recovery plaati või kui ta läks Sul kaduma ja kui Sul ei ole ka Windows Vista ümberinstalleerimise plaati, siis võid Sa selle recovery disc'i laadida alla näiteks siit (Torrent) või siit (Torrent kui ka otselink).
Selle allalaetud faili nimeks on näiteks Vista_Recovery_Disc.iso ja tema maht on 120 MB.
Ta on ISO fail ja ta tuleb Sul põletada CD või DVD-plaadile (See .iso faili "põletamine" ei ole tavaline kopeerimine vaid selleks tuleb kasutada spetsiaalseid programme, neid on ka tasuta olems. Kuidas neid ISO faile tuleks õieti põletada, sest seda oleks vaja teada ja antud asi ei kehti ainult siintoodud probleemi kohta...—loe sellest siit!).
Seejärel saad Sa antud plaadi abil teha kompuutri alglaadimise (buutimise) ja minna taastamiskonsooli (Recovery center), et parandada/taastada oma Windows Vista't. Tegutse antud plaadiga samamoodi nagu siin ülevalpool seoses Vista installeerimise DVD plaadi olemasoluga juttu oli.

Ülesseb) Vahendid, mis aitavad ja mida on väga lihtne kasutada:

* Windows Vista's ja Windows 7's käib alglaadimine teistmoodi kui see oli Windows'i varasemates versioonides. Buutimisega tegeleb nn Boot Configuration Data (BCD) vahend, mis sisaldab alglaadimise konfiguratsiooniparameetreid ja mis kontrollib seda et kuidas need operatsioonisüsteemid stardivad.
Windows'i varasemates väljalasetes olid need parameetrid Boot.ini failis. Windows Vista's ja Windows 7's on olemas spetsiaalne instrument, mille abil saab parandada ja konfigureerida BCD parameetreid ning antud vahendi nimeks on Bcdedit.exe. Ta on käsurea instrument, st ta töötab ainult CMD aknas. Kuid antud programmi on tavakasutajale keeruline kasutada ja seepärast ei tule siin ka sellest juttu.

Märkus: Kes soovib teada Bcdedit.exe kasutamiseks vajalikke käske, see avagu administraatoriõigustega CMD aken ja tippigu käsureale käsk: bcdedit /?

* Lõpuks jõudsime ka vähe asjalikuma info juurde. Tegelikult võis kogu selle eelnenud jutu ära jätta ja rääkida ainult kahest programmist: VistaBootPRO ja EasyBCD.

Need programmid on väga sarnased ja teevad praktiliselt ühtesid -ja samu asju, aga nad erinevad järgmiste parameetrite poolest:

- VistaBootPRO on tasuline (siit saab ta ka tasuta kujul kätte) ja teda saab installeerida Windows XP (Home, PRO, x64, MCE 2005), 2003 Server, Windows Vista (kõik versioonid, sh ka x64), Longhorn Server ja Windows 7 operatsioonisüsteemidesse.
VistaBootPRO ühildub täielikult Windows 7-ga ja teda võib kasutada buutimise konfigureerimiseks nii Vista, Windows 7 kui ka isegi XP vahel.

- EasyBCD on tasuta, aga tal on vähem võimalusi ja ta toetab ka vähem operatsioonisüsteeme (Teda saab installeerida Windows Vista, Longhorn Sever, Windows XP, Windows 2000, WinPE w/ .NET 2.0, teised koos .NET 2.0-ga).
Peale selle vajab ta ka Windows Vista bootloader'it, juhul kui Sinu masinasse ei ole Windows Vista't installeeritud, kuid selle piirangu vastu on ka rohi nii et see ei ole probleemiks.VistaBootPRO:

Oletame, et minu dualboot kompuutrisse on installeeritud esimeseks operatsioonisüsteemiks Windows Vista ning teiseks Windows 7. Seejärel juhtus õnnetus: Pärast kommpuutri restarti ma ei sanud enam minna Windows 7-sse, sest tema parameeter (kirje) oli Winows Boot Manager'i ekraanist kadunud - pilt.


1) Lae minu "panipigast" alla tema tasuta variant: VistaBootPRO_3.3.0.exe fail ja installeeri see programm ning olles teda proovinud ja kui ta meeldib, siis soovitan osta ikkagi tema tasulise variandi, ta maksab ainult tühise $ 9.95 (URL aadress: http://www.vistabootpro.org/ - seal võib tema nimi ja hind olla ka juba muutunud).
Minu teada ta oligi varem tasuta või ma eksin (?), kohe mitte ei mäleta; mäluga on midagi lahti—kas alkoholi või siis vanuse mõjud... Igatahes kui ta oli varem tasuta, siis on see igati aus pakkumine.
Vaata, et Sul oleks installeeritud ka .Net Framework 2.00 (või kõrgem), sest ilma selleta see VistaBootPRO ei jookse. (.NET Framework 2.00 laetakse alla koos uute värskendustega nii et ta peaks Sul olema juba installeeritud, aga tema olemasolu saad kontrollida kui lähed Control Panel'i, siis Uninstall a program -> View installed updates ja sealt saadki vaadata.)
2) Käivita allalaetud VistaBootPRO, ignoreeri hoiatust, mis laseb Sul luua oma BCD'st reservkoopia. Kliki käivitatud programmis üleval nupule Manage OS Entries ja nagu allolevalt pildilt on näha, siis puudubki sealt minu Windows 7, kuigi ta on mul installeeritud (muutsin siin nende olemasolevate parameetrite järjekorda).
"Sinist
" värvi kirje tähendab siin seda et see opsüsteem on vaikimisi alglaadiv/buutiv operatsioonisüsteem, st kui me Windows Boot Manager'i ekraanis mingeid valikuid ei tee, siis tehakse alglaadimine just nimelt sellesse süsteemi. Kui seal on aga "punast" värvi kirje, siis tähendab see seda, et tegemist on mingi veaga, tavaliselt oli sel juhul buutimise parameetrile kinnitatud vale kettatähis või siis oli see draiv kusagile "kadunud":

Kliki nupule 'Manage OS Entries'


3) Pane nüüd linnuke ruutu Add New OS Entry ja seejärel ilmuvad sinnasamasse lisaelemendid, kus tipi lahtrisse OS Name näiteks Windows 7 (või midagi taolist) - pilt.


4) Seejärel ava siin allpool rippmenüü OS Type ja vali sealt Windows Vista. Seal on valida ka teine parameeter: Windows Legacy, see vali siis kui Sul on kadunud Windows XP või veelgi varasema Windows'i alglaadimise parameeter - pilt.


5) Nüüd vali rippmenüüst OS Drive see kettatähis, kuhu Sul on oma Windows 7 (või mingi muu opsüsteem installeeritud) - pilt.


6) Kui valmis, siis kliki nupule Apply Updates (vaata ülemist pilti) ja tulemust näed alltulevalt pildilt:

Tulemus...


Sa võid nüüd muuta siinsamas ka antud parameetrite järjekorda, märgista selleks vajalik kirje ja kliki seal kõrval ülesse-alla osutavatele topeltnoolekestele ning kliki nupule Apply Updates—sellises järjestuses ilmuvad need kirjed ka Windows Boot Manager'i ekraanile.
Ka võib siin muuta vaikimisi operatsioonisüsteemi, märgista loetelus vajalik operatsioonisüsteem, pane linnuke ruutu Set as Default ja kliki nupule Apply Updates ning seejärel muutub tema kiri "siniseks".
Et muuta mingi kirje nime, märgista vajalik operatsioonisüsteem üleval loetelus, pane linnuke ruutu Rename OS Entry ja tipi temale uus nimetus ning kliki nupule Apply Updates.


!!! Kui Sa soovid mingit buutimise kirjet Windows Boot Manager'i ekraanis ja BCD konfiguratsioonifailis likvideerida, siis märgista siin operatsioonisüsteemide loetelus vajalik kirje ja kliki seal paremal asuvale punase ristga nupule Likvideerib buutimise kirje.


Seda on näiteks siis vaja kui Sa deinstalleerid oma teise operatsioonisüsteemi ja Sul ei ole vaja temasse enam buutida... Pealegi, näiteks kui Sul on dual boot süsteem, kus Windows XP on esimeseks operatsioonisüsteemiks ja Windows Vista (või Windows 7) teiseks süsteemiks, siis pärast Vista või Windows 7 kustutamist üritab Windows XP ikkagi laadida end Vistasse (või Win 7-sse) kuigi teda ei ole enam olemaski. See võib juhtuda seetõttu, et Microsoft muutis oluliselt koodi, mis käsitseb laadimismenüüd Vistas. Windows XP's juhitakse laadimismenüüd (Startup Menu) lihtsa tekstifaili abil, mida kutsutakse boot.ini failiks ja ta asub juurkaustas. Vista aga ignoreerib seda faili ja ta kasutab omaenese palju turvalisemat Vista laadimise konfiguratsiooni andmebaasi ((BCD (Boot Configuration Data)). Vista pakub küll ka antud faili redakteerimiseks omaenda bcdedit.exe programmi, aga see on käsurea põhine ja tsipa keeruline kasutamiseks...
Sel juhul lülitagi siinsamas Vista (või Win7) buutimiskirje ära; selle väljalülitamisega ei kustutata Boot (C:\Boot) kausta vaid lahendatakse see eelpoolnimetatud probleem. Kustuta see Boot (C:\Boot) kaust käsitsi.
Kuid seda tuleb teha pärast seda kui Sa oled oma Vista (või Windows 7) kustutanud ja enne seda kui Sa teed kompuutri ümberlaadimise.
Kui Sa nii ei tee, siis isegi VistaBootPro ei suuda Sind aidata!


7) Lõpuks tee kompuutri restart ja vaata, et kas saad minna oma soovitud operatsioonisüsteemi (antud näites siis Windows 7-sse):Veel olulist:

A) Kui Sa said kõik korda ja käivitad selle VistaBootPRO uuesti, siis näed Sa View Settings lehel Vista Bootloader (BCD) jooksvat informatsioni - kliki pisipildile, et teda suurendada:

View Settings all on BCD info


B) Nüüd klõpsa üleval nupule Backup/Restore Center ja avatakse järgmine leht, kus saad teha väga vajaliku Bootloader konfiguratsiooni varukoopia. See on tähtis siis kui Sul on kadunud BCD failid ja eriti vajalik sel puhul kui Sa ei suudagi siseneda oma operatsioonisüsteemi; sel juhul saad Sa BCD taastada Windows'i väliselt (WinRE). Klõpsa siin nupule Browse ja vali koht, kuhu Sa soovid selle varukoopia salvestada. Vaikimisi pannakse ta Sinu süsteemiketta juurkausta (tavaliselt C:\) ja lasta ta pannaksegi sinna, sest sel juhul on teda hea väljastpoolt Windowsi taastada (juhul kui Sa ei saagi alglaadimist teha) - pilt.


Olles klõpsanud nupule Browse (vaata eelmist pilti), avatakse aken, kus tipi loodavale reservkoopiale mingi nimi ja veendu, et ta salvestatakse ikka aadressile C:\ ja kui valmis, siis klõpsa nupule Save:

Tipi nimi ja kliki nupule SaveKui kõik oli õige, siis ilmub selle peale järgmine aken, kus klõpsa rahulolevalt OK - pilt.Nüüd juhul kui Sinu BDC konfiguratsioonifailiga juhtus mingi jama ja Sa said ennast laadida operatsioonisüsteemi, siis käivita VistaBootPRO ning ava seesama Backup/Restore Center. Klõpsa seal nupule Open, otsi oma BCD varukoopia ülesse ja klõpsa nupule Restore - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Taasta BCD


NB! Juhul kui Sul ei õnnestu teha alglaadimist (buutimist), siis mine klahvi F8 või siis Windows Vista (Windows 7) DVD plaadi abil sinna System Recovery Options dialoogiakna menüüsse ja vali sealt Command Promt parameeter (ülevalpool oli sellest aknast pikalt ka juttu). Seejärel tipi sinna järgmine käsk ja vajuta ENTER:

bcdedit /import c:\ VBP_Backup.bcd

Kus C:\VBP_backup.bcd on selle varukoopia nimi ja asukoht, mille Sa loosid VistaBootPRO programmiga. Antud näite puhul peaks see käsk nägema välja selline:

bcdedit /import c:\ Minu_BCD_Backup.bcd


Märkus: Windows XP puhul tuleb Sul kasutada aga Windows XP/2000 Taastamiskonsooli (Windows Recovery Console) abi, et kasutada seda ülaltoodud bcdedit /import c:\ VBP_Backup.bcd käsku - Windows Recovery Console'ist on juhis seal.


PS! VistaBootPRO programmi nuppu Advanced Settings ära puutu, sest selle puhul peab olema tsipa teadmisi ja ega teda eriti vaja lähegi...C) Nupp System Bootloader avab vahelehe, mille kaudu saad täielikult reinstalleerida ja desinstalleerida (kustutada) Windows Vista (või Windows 7) Bootloader'i või siis Windows Legacy Bootloader'i (Windows XP, MCE, 2k3).

Seda on näiteks vaja järgmisel juhul:


NB! Kes tuli siia mujalt, see alustagu siit eelpoolt antud osa algusest (sealt) ja seejärel pööraku tähelepanu just siinsamas C punktile (st System Bootloader vahelehele).


Kui Sul on oma kompuutris esimeseks operatsioonisüsteemiks Windows Vista (või Windows 7) ja Sa installeerid oma teiseks operatsioonisüsteemiks Windows XP, st teed oma masinast dual boot süsteemi. Seejärel kui Sa olid Windows XP installi lõpetanud ja teed kompuutri ümberlaadimise, siis Sa ei saa ennast laadida/buutida Windows Vistasse (või Windows 7'sse).
Kui pärast XP installeerimise lõpetamist tehakse süsteemi ümberlaadimine, siis ei kuvata seda meile vajalikku boot menüüd (st Windows Boot Manager'i musta ekraani, mille kaudu me peaksime saama valida selle operatsioonisüsteemi, millesse me tahame end laadida/buutida). Vaatamata sellele, et XP tunneb Vista või Windows 7 partitsiooni (C:) ära, ei tuvasta ta Vistat või Windows 7 ennast. Probleem on selles, et Windowsi varasemad versioonid ei ühildu Windows Vista ja Windows 7 uue käivitusmeetodiga. Windows Vista ja Windows 7 kasutavad uut BCD (Boot Configuration Database) mehhanismi/konfiguratsioonifaili ja eetõttu ei saa Windowsi varasema versiooni faili Boot.ini abil Windows Vistat (või Windows 7) käivitada.
Kui Sa installid Windows Vista (või Windows 7) põhisesse arvutisse Windows'i mingi varasema versiooni (nt Windows XP), siis kirjutab installeerimisprogramm üle kogu MBR-i, buutimissektori ja buutimisfailid. Seetõttu kaotab Windowsi varasem versioon Vista või Win 7 suhtes edasiühilduvuse. Ühesõnaga Sa ei saa nüüd kasutada Windows XP bootloader'it selleks, et laadida ennast Vistasse või Windows 7-sse, st kui Sa installeerid oma Vista (või Windows 7) kompuutrisse lisaks ka Windows XP, siis ei saa Sa pärast installimise lõpetamist enam nendesse sisse...

Sel juhul pead Sa taastama dualboot seaded nii Windows Vista (või Windows 7) kui ka Windows XP jaoks.


Tee järgmist:

- Buudi (lae) ennast Windows XP operatsioonisüsteemi ja seejärel käivita seal VistaBootPRO.

- Mine System Bootloader vahelehele ja aktiveeri raadionupud "Windows Vista Bootloader" (esimeses sektsioonis) ja "All Drives" (teises sektsioonis) ning kliki all nupule Install Bootloader:

Vali parameetrid ja kliki nupule 'Install Bootloader'


- Seejärel kliki üleval menüüle Diagnostics ja vali "Run Diagnostics":

Run Diagnostics


VistaBootPRO viib Sind tagasi Manage OS Entries lehele ja Sa näed seal nüüd nii "Windows Vista" (või siis "Windows 7") kui ka "Earlier version of Windows" (st tegelikult siis Windows XP) kirjeid.
Kui soovid, siis muuda siin selle "Earlier version of Windows" nimi arusaadavamaks "Windows XP" nimetuseks, seejärel kliki alla nupule Apply Updates ja tee kompuutri restart - pilt.

Pärast restarti pead Sa jõudma Windows Boot Manager ekraani ja sealt siis vali see opsüsteem kuhu Sa tahad ennast buutida:

Buutimisekraan


NB! Juhul kui Sa saad umbes taolise "...unable to find ntldr" või mingi muu sarnase veateate, siis kui Sa üritad ennast Windows XP opsüsteemi buutida, siis tee järgmist:

1) Buudi ennast Vistasse (või Windows 7'sse), pane oma Windows XP installeerimise CD plaat sahtlisse, ava ta ja otsi sealt ülesse kaks faili ning need on: ntldr ja NTDETECT.com failid. Nad asuvad seal \i386\ kaustas, näiteks: E:\i386\ntldr ja E:\i386\ntdetect.com, kus "E" on Sinu CD/DVD kettaseadme tähis.
Kui Sa leidsid nad ülesse, siis kopeeeri nad oma Windows XP juurkausta (näiteks D:\). Tee kompuutri restart ja kõik peaks korda saama.


2) Sa võid minna ka sinna ja seal on veel ka teisi lahendusi; seal on küll Vistast juttu, aga see kehtib ka Windows 7 kohta.

3) Loe ka seda: "Kui ilmuvad veateated: "NTLDR is Missing. Press any key to restart", "Boot: Couldn't find NTLDR. Please insert another disk", "NTLDR is missing. Press Ctrl Alt Del to Restart" või muud taolised veateated, mis on seotud sõnaga "ntldr"—mida sel juhul teha?" - sealt.EasyBCD:

See tasuta utiliit töötab umbes samamoodi (natuke infot ja tema allalaadimise link seal).

Ülesse< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008