Seadmed ja draiverid (ajur - driver)

Seitse...Windowsi riistvaraseadmed ja draiverid (ajur - driver): Windowsis riistvaraseadmete ja nende draiverite installeerimine ning draiveritega seotud probleemide lahendamine.[See jutt siin käib Win XP, Vista, Windows 8 (8.1), Windows 7 ja Windows 10 kohta.]

 

!!! Lisamaterjali seadmetest ja draiveritest saab ka Windows Vista veebilehest - sealt.

 

 

Ega siin võrreldes Windows Vista aegadega suurt midagi muutunud ei ole, vahe on siiski selles, et sellist hullumeelset draiverite operatsioonisüsteemiga mitteühildumise probleemi nagu see Vista algusaegadel oli, enam ei ole. Peale selle toimub uuemates Windowsites uute seadmete ja nende draiverite installeerimine palju sujuvamalt ning üsna probleemitult. Windows toetab nüüd kompuutri väliste seadmete pikka loetelu ja kui installeeritakse sellist riistvara, siis tuvastab ta antud riistvara seadme automaatselt ning installeerib ka tema õige draiveri (driver) nii et me võime kohe seda riistvara ka kasutama hakata.
Riistvara draiverid on üliolulised "vidinad", sest ilma nendeta ei hakka seade tööle. Peale selle tuleb draivereid regulaarselt ka uuendada, sellega parandame me tunduvalt oma seadmete tööd.

Paljude konfliktide ja probleemide allikaks ongi just puuduvad, vigased või vananenud draiverid.


Kui Sa installeerid uuema operatsioonisüsteemi (naäiteks Windows 7), siis võib nii juhtuda, et Sa ei saa võib olla kohe kõiki oma eelmise süsteemi programme ja seadmeid kasutada, sest nende draivereid ei ole veel jõutud uue opsüsteemi jaoks uuendada.


Seadmete/riistvara draiverid:


Enne kui Windows saaks mingi seadmega töötada, peab olema installeeritud ka antud riistvara seadme õige draiver (driver). Draiverid on pisikesed juhtprogrammid, mis organiseerivad Windowsi ja väliste seadmete otseühenduse. Draiver saadab Sinu instruktsioonid oma välisele seadmele ja toob sealt vajalikud/nõutud andmed Sinu jaoks jälle tagasi. Draiverid ise asuvad füüsiliselt aadressil: %SystemRoot%\System32\drivers (Tavaliselt: C:\Windows\System32\drivers).
Windows sisaldab ka draiverite raamatukogu—nii sisemiste komponentide (helikaardi, salvestusseadmete kontrollerite, integreeritud videokaardi jne) kui ka väliste seadmete (printerite, klaviatuuride, skännerite, hiirte, digitaalkaamerate, väliste salvestusseadmete jne) jaoks. Põhiosa draiverite raamatukogust kopeeritakse Windowsi installeerimise ajal kaitstud süsteemikausta, mille aadressiks on %SystemRoot%\System32\DriverStore (st tavaliselt siis aadressil: C:\Windows\System32\DriverStore). Draiveritega seotud komponendid asuvad tavaliselt C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository alamkaustas.
Sa võid lisada sinna DriverStore kausta uusi draivereid mitmel moel: 1) Windows Update kaudu; 2) Kui Sa installeerid värske service pack'i (Widows 7 ja 8/8.1 puhul); 3) Kui Sa oled loginud sisse administraatorina, siis võid ka ise installeerida nii signeeritud kui ka signeerimata kolmandate firmade draivereid; kõik failid, mis on lisatud sel moel, salvestatakse tema enda alamkausta (FileRepository kaustas). Kõiki draivereid, signeeritud või mittesigneeritud, mida hoitakse DriverStore kaustas, peetakse usaldusväärseteks ja neid võib installeerida ilma UAC hoiatusakna ning administraatori õigusteta.

Kui Sa aga ei ole administraatori õigustega ja üritad installeerida mingit draiverit, siis kontrollib Windows antud draiveri poliitikat, et kas tema installeerimine on lubatud. Kui Sa paigaldad oma kompuutrisse Plug and Play-ühilduva seadme, siis kontrollitakse kõigepealt DriverStore kausta sisu ja kui sealt leitakse sobiv draiver, siis jätkatakse automaatselt seadme installeerimist. Kui aga sobivat draiverit ei leita, siis palutakse Sul endal leida sobiv draiver. Windows installeerib usaldusväärsete tootjate draiverid automaatselt ilma igasuguste hoiatusakendeta. Kui Sa üritad installeerida digitaalselt signeeritud kolmandate firmade draiverit, millele Windows ei ole veel määranud usaldusväärsuse või mitteusaldusväärsuse kategooriat, siis võib ilmuda umbes taoline dialoogiaken:

kas soovid installida


Aga kui Sa üritad installeerida signeerimata draiverit, siis võib ilmuda umbes järgmine aken:

signeerimata draiver

Sa võid siin selle draiveri installeerimise tühistada ja otsida tema asemele signeeritud dariver või siis ignoreerida seda hoiatust ja jätkata installeerimist vajutades lingile Install this driver software anyway (seda me tavaliselt teemegi).

Et draiverit saaks õieti installeerida, peab ta omama nn Setup Information faili (.inf laiendiga ja nad pannakse aadressile: C:\Windows\inf). See on tekstifail, mis sisaldab installeeritava seadme kohta üksikasjalikku infot: tema draiveri failinimetusi, koht kuhu nad installeeritakse, kõiki nõutavaid registriseadistusi ja versiooni informatsiooni.
Kui Windows lõpetab draiveri installeerimise, siis täidab ta kõik ülessanded, mis on kirjas selles Setup Information failis ja kopeerib seejärel draiveri enda failid kausta %SystemRoot%\System32\Drivers.


Draiveritest informatsiooni hankimine—Device Manager:

Et saada oma kompuutri seadmetest ja nende draiveritest ülevaadet tuleb selleks kasutada esmalt Device Manager'i (Seadmete Juhtija) abi, mis on graafiline utiliit ja mis annab detailse info kõikidest installeeritud seadmetest, neile määratud ressurssidest ning nende lisaseadistustest. Device Manager'i saab avada mitmel viisil:

Device Manger'i aken


...ja näide Windows 10 süsteemist - pilt.

Kõpsa seal iga kategooria ees olevale ">" sümbolile, et näha antud kategooria all asuvaid eraldi seadmeid. Kui mingi seadme ees on kollast värvi hüüjumärk- või sinine küsimärk, siis näitab see seda et tal on mingi konfiguratsiooniviga või puudub siis tema draiver (või see draiver on vigane).

Vigane või puuduv draiver - küsi -ja hüüjumärgid...


Et näha mingi spetsiifilise seadme infot, teeme Device Manager aknas installitud seadmete loetelus vajalikul elemendil kahekordse klõpsu. (Alternatiivina võime vajalikul seadmel teha paremklõpsu ja valida kontekstmenüüst käsu Properties.)
Iga riistvara omab enda omaduste mitmelehelist dialoogiakent. Igal sellisel dialoogiaknal on vähemalt kaks lehte (kaarti, vahekaarti, sakki, tab'i, lipikut)—General ja Driver sakki. Vaheleht General sisaldab seadme põhifakte: seadme nimi, tema tootja nimi ja seadme käesolev seisukord; allolev pilt näitab, et videokaardiga on lood korras:

Leht General


NB!
Saki General oblastis Device status tuuakse ära seadme ja tema draiveri seisukord, kui sellega on probleeme, siis teatatatakse sellest ja tuuakse ära ka vea kood (näiteks Code 2 või Code 42). Järgmiselt pildilt on näha, et kaabelmodemil puudub draiver ja selle tõttu ei saa me ka võrguühendust luua - pilt.


Sakk/lipik Driver kuvab momendil installeeritud draiveri versiooni, selle, et kas ta on digitaalselt signeeritud või ei ole, kes on draiveri tootja ja draiveri versiooni numbri ja kuupäeva, mis on tähtis sel juhul kui me soovime alla laadida ja installeerida uuema versiooniga draiverit:

Info draiverist


...ja näide Windows 10 süsteemist - pilt.

Et vaadata antud draiveri kohta täiendavat infot, klõpsa nupule Driver Details.


Paar näidet draiverite veateadetest:

a) Kui Sinu ekraanile või siis sinna seadme omadusteakna lehele Driver ilmub selline veateade "This device cannot start. Code 10" (Sageli eelneb ta draiveri identifikaatorile, näiteks “This device cannot start. Code 10 in audio driver”), siis tähendab see seda, et tegemist on riistvara (seadme) veaga ja enamikel juhtumitel põhjustab selle puuduv, ühildumatu või siis rikutud draiver (Antud näite puhul on tegemist siis helikaardi draiveriga).

See veateade on üsna sagedane!

"This device cannot start. (Code 10)”—mida see ikkagi maakeeles tähendab? ? See tähendab seda, et kui mingi seade põhjustab teatud vea, siis ilmub ekraanile antud seadme tootja poolt genereeritud spetsiifiline veateate tekst, mis lisatakse süsteemi selle seadme installeerimise käigus ja mis hoiatab kasutajat antud probleemist. Juhul aga kui seadme tootja ei lisanud sellist enda veateate teksti, siis kasutab Windows omaenda põhilist veateate teksti seadmete jaoks, mis ongi “This device cannot start. (Code 10)”.

Antud veateate puhul klõpsa “Update Driver”, et uuendada antud seadme draiverit või siis deinstalleeri ta ja seejärel installeeri selle seadme (draiver) uuesti—üsna tihti aitab pärast vigase draiveri deinstalleerimist kompuutri ümberlaadimine ja Windows ise paigaldab restardi käigus uue draiveri... Sa võid ka minna antud seadme kodulehele ja vaadata, et kas seal on olemas tema uuemat draiverit või kui Sul on alles selle seadme CD plaat tema draiveriga, siis proovi see sealt uuesti installeerida.

b) Oletame, et Sa torkasid oma mingi USB mp3 pleieri usb pessa ja Sa ei saa teda avada ning Computer aknasse ei ilmu isegi tema ikoonikest. Kui Sa avad nüüd selle Device Manager'i, siis näed Sa Portable Devices haru all antud mp3 pleieri ees kollast hüüjumärki. Kui Sa teed nüüd sellel pleieril 2 x klõpsu, siis avatakse tema omadusteaken ja Sa näed seal lehel General järgmist kirjet:

"This device is not working properly because Windows cannot load the drivers required for this device. (Code 31)"

Ühesõnaga Windows ei suuda siin antud pleieri jaoks laadida tema draivereid; mida teha? Kõigepealt proovi uuendada tema draiverit, ava sealsamas aknas sakk Driver ja klõpsa nupule Update driver... Kui Windows teatab seepeale, et antud seadme jaoks on vajalik draiver juba olemas (installeeritud), siis tee Device Manager'i aknas antud mp3 pleieril paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Uninstall. Seejärel vaata, et Sul oleks see pleier ikka usb pesas ja tee kompuutri ümberlaadimine ning kõik peaks saama pärast restarti olema OK.


Märkus: Loe ka USB seadmete installeerimise ja nende draiverite probleemidest sealt!

EtteotsaUuenda (värskenda) regulaarselt oma riistvara seadmete draivereid, eriti videokaardi draiverit:

See on väga oluline asi Windowsi optimeerimisel ja Sa peaksid regulaarselt käima kõikide oma seadmete tootjate kodulehtedel ja uurima seal, et kas ei loodud antud seadmele uut draiverit. Uued draiverid mitte ainult ei tõsta Sinu masina jõudlust vaid nad lisavad Sinu seadmetele ka uusi funktsioone/võimalusi ja turvalisust.... Ka Windows Update vahendi kaudu tuleb mõne riistvara draiverite värskendamine, aga kaugeltki mitte kõikide.

Juhul kui Sa ei tea, et kes on Sinu seadmete tootjad või kui on probleeme inglise keelega, siis on olemas ka palju lihtsam moodus uuendada oma seadmete draivereid, tee nii:

NB! Kuid siiski oleks parem oma riistvara draivereid uuendada ikka nende seadmete tootjate kodulehtede kaudu!

Näiteks kellel on NVIDIA GeForce videokaart, need peaksid laadima alla tema uuendatud draiverid: mine sinna, vali seal rippmenüüdest enda draiveri seeria, mudel ja operatsioonisüsteem (nt Vista, Windows 7 või kõrgem) ning lae uusim draiver alla.

Või veelgi parem on klikkida seal punkti Option 2: all nupule GRAPHICS DRIVERS ja seejärel skaneeritakse Sinu süsteemi ning teatatakse, et kas Sul on vaja laadida alla uut draiverit või ei ole seda vaja (pilt). Kui on vaja, siis pakutakse Sul seda kohe ka teha.

Et Sinu süsteemi saadaks videoadapteri suhtes skaneerida, pead Sa lubama installeerida ActiveX Control elemendi (juhul kui seda vaja on). Sa pead ka näiteks IE brauseri kasutamisel lülitama antud veebsaidi jaoks välja kogu filtreerimise (pilt). Sul peab olema ka Java sisse lülitatud. Kui Sul ei ole Java installitud, siis lae ta alla ja installeeri ning lülita ta brauserite jaoks ajutiselt (!) sisse.

Märkus: Juhis sellest ja Java'st üleüldse on seal.

Kui Sul on Java ajutiselt sisse lülitatud ja kui Sa olid oma brauseris/veebilehitsejas skaneerimise lubanud, siis kliki ilmuvates akendes nupule Run, et alustada videokaardi versiooni skaneerimist (pilt).
Kui skaneerimise tulemusel ilmub teade "Your PC currently has the latest driver installed for your GPU. No driver update is necessary at this time.", siis on Sul kõige uuemad NVIDIA draiverid olemas ja Sa ei pea jätkama.


ATI Catalyst / AMD graafikadraverid videokaartidele: seal.


Märkus: Tähtedekombinatsioon "WHQL" tähendab draiverite WHQL sertifitseerimist. NVIDIA või siis AMD kodulehte tuleks külastada üsnagi regulaarselt, et uurida seda et kas pole välja ilmunud uuemaid graafikaadapteri draivereid.

EtteotsaKontrolli digitaalselt signeeritud ja signeerimata draivereid:

Suur osa Windowsi probleeme, näiteks nagu sinine ekraan ja juhuslikud restardid, on põhjustatud kolmandate firmade draiverite poolt. Microsoft signeerib testitud ja sertifitseeritud draiverid, st signeeritakse need draiverid, mis on läbinud testimise ja vastavad vajalikele nõudmistele. Kuid sageli installitakse koos programmide ja seadmetega ka draiverid, mis ei ole signeeritud ning võivad põhjustada probleeme. Et kontrollida oma süsteemis olevaid draivereid, võib selleks kasutada väga head utiliiti, mille nimeks on Driver Verifier Manager. Ta on Windowsi varjatud instrument ja tema abil saad Sa identifitseerida potentsiaalselt halbasid draivereid. Selleks tee: Kui Sul tekkisid jamad seoses mingi seadme või programmiga, mis on ka siinses nimekirjas ära toodud, siis vaata, et kas saad tema kodulehelt laadida alla uusimad draiverid või siis uuem programmi versioon. Kui vaja siis deinstalleeri see programm ja vaata kas probleemid jätkuvad või sai asi klaariks....Uue seadme installeerimine ja konfigureerimine:


Alates juba Windows 95 aegadest ilmusid nn Plug and Play seadmed, kuid esialgu ei olnud kaugeltki kõik sellised seadmed automaatselt installeeritavad ja sellistele seadmetele võis anda ka nime "Plug and Prey" ("Torka sisse ja Palveta"... — eh-hee, umbes nagu naisterahvale...). Kuid kaasaegsete plug and play seadmete installeerimine on täielikult automatiseeritud ja erilisi probleeme ses suhtes ei esine. Tänapäeval ongi praktiliselt kõik seadmed juba plug and play toega.


Plug and Play protsessi juhtimine:

Kui Sa installeerid esimest korda mingi Plug and Play seadme, siis Windows vaatab, et kas tal endal on olemas selle seadme vastav draiver ja kui on, siis ta installeerib draiveri (draiverid) ning teeb ka muud seadistused nii et Sinu vahelesegamist ei olegi vaja. Windows näitab Plug and Play operatsiooni kulgu väljakargava sõnumi abil, mis ilmub ekraani paremale allaäärde teadete väljale (notification area või system tray).

Kui Sa ühendad uue seadme oma kompuutriga, siis ilmub umbes järgmine teade, mis informeerib kasutajat sellest, et hakatakse installeerima antud seadme draivereid; üldjuhul käib see väga kähku:

Alustab installeerimist


Neid teateid võib ka mitu olla ja kui kõik on edukalt lõppenud, siis ilmub umbes taoline teade, mis teatab, et uut seadet võib hakata kasutama:

Seade on kasutamiseks valmis


Kui Sa klõpsad sellele õnnelikule teatemullikesele, siis saad ka rohkem meeldivat infot - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Meeldiv info...


Kui asi ebaõnnestus ja seadmele ei leitud draivereid, siis võib ilmuda umbes taoline teade:

Nihu läks...


Kuid alati ei vasta selline teade tõele vaid Sinu uus seade töötab korralikult, seega ära mine kohe närvi. Sa saad iga uue seadme seisukorda vaadata sellesama Device Manager'i alt ja kui seal on Sinu uuel seadmel küsimärk ("?") või kollane hüüjumärk ("!"), siis on tõesti probleemid ning Sa pead hakkama talle ise draivereid otsima. Esialgu pannakse sellised probleemsed seadmed seal haru Other devices alla (isegi prinerid, juhul kui neile ei õnnestunud draivereid leida).

NB!
Kui Sa logid süsteemi sisse kui administraatorite grupi liige (st administraatori õigustega), siis saad Sa installeerida suvalise draiveri, nii signeeritud kui ka mittesigneeritud draiveri. Kui Sa logid aga sisse tavakasutajana, siis saad installeerida digitaalselt signeeritud draiveri pärast UAC dilaloogiaknasse administraatori kasutajanime ja parooli sisestamist, aga signeerimata draivereid Sa installeerida ei saa (st sel juhul tuleb Sul välja logida ja siis uuesti sisse logida aga seda juba administraatorina).

Sa võid probleemide korral käivitada ka Add Hardware Wizard'i (Uue Riistvara Lisamise Nõustaja), klõpsa selleks nupule Start, tipi Search otsingukasti sõna hdwwiz ja vajuta ENTER (või klõpsa üleval hdwwiz.exe lingile).

EtteotsaInstalleeritud draiverite juhtimine:


Kui Sul tekib oma riistvaraga (helikaart, videokaart, hiir, printer, skänner, digikaamera, väline kõvaketas, võrgukaardid jne, jne) mingi probleem, siis esimene asi, mida vaadata tuleks, on uurida, et kas nende seadmete draiveritega on ikka kõik korras.

1) Kõigepealt mine sinnasamasse Device Manager aknasse: Tee Start menüüs või siis töölaual Computer ikoonil paremklõps ja vali käsk Manage, seejärel vali Computer Management konsooli vasemast paanist System Tools alt Device Manager;

Märkus: Windows 10 süsteemis tee all vasemal Start nupul paremklõps ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst (Win+X menüüst) 'Device Manager' kiirkorraldus - pilt.

2) Otsi seadmete loetelust ülesse probleemne seade ja tee tal 2 x klõps (või tee tal siis paremklõps ja vali hüpikmenüüst Properties käsk);
3) Ava vahekaart/lipik Driver ja kasuta seal järgmisi nuppe, et teha:

 

Märkus: Kui Sa olid kogemata installeerinud vale draiveri, siis aitab ka System Restore vahend, mis viib Sinu süsteemi tagasi tema varasemasse töökorras seisundisse. Seega kui Sa võtad oma seametega midagi ette, st hakkad neile installeerima uusi draivereid, siis loo enne seda ise käsitsi üks System Restore Point (Süsteemi Taastepunkt). Kui midagi läks nihu, siis on System Restore't parem kasutada nn Safe Mode režiimis (Kompuutri restardi ja klahvi F8 abiga saab tavaliselt sinna minna). Kuid tuleb ka arvestada sellega, et kui Sa kasutad System Restore utiliiti, siis nende seadmete draiverid, mis Sa installeerisid pärast System Restore taastamispunkti loomist, lähevad kaduma ja Sa pead need uuemad draiverid seejärel uuesti tagasi installeerima.


Individuaalsete seadmete välja- ja sisselülitamine:


Draiverite deinstalleerimine võib olla mõnikord tülikas ja ka mittevajalik. Sa võid aga seadme, õigemini tema draiveri, välja või sisse lülitada järgmistel juhtumitel: 1) Sa kasutad teda harva (või mitte kunagi); 2) Seadet ei saa füüsiliselt eemaldada; 3) Sa ei soovi, et ta kasutaks süsteemi ressursse ja tekitaks probleeme.
Sa saad mingi spetsiifilise seadme sisse-välja lülitada sellesama Device Manager akna kaudu. Märgista loetelus antud seade ja klõpsa Device Manager'i tööriistaribal nupule Disable või tee siis seadmel paremklõps ja vali käsk Disable. Kui antud seade on juba välja lülitatud, siis see "Disable" nupp ja kontekstmenüü käsk on muudetud Enable'ks (Luba). Väljalülitatud seadme draiverid on endiselt kättesaadavad, aga Windows lihtsalt ei lae neid.
Kui Sa soovid seadet jälle kasutada, siis luba teda jälle (vali Enable).


Vanade draiverite süsteemist eemaldamine juhul kui Sa installeerisid mingi uue seadme või siis kui Sa kustutasid mingi programmi ja mis jättis maha oma vanad draiverid:


Kui Sul tekib pärast mingi uue seadme paigaldamist temaga probleeme või kui ta ei tööta nii hästi kui vaja oleks, siis oleks mõtekas hävitada vanad draiverid, mis on installeeritud koos vanade seadmetega. Samuti võiks desinstalleerida ka need draiverid, mis on maha jäänud pärast mingi programmi kustutamist, sest vanad kasutamata draiverid aeglustavad süsteemi tööd ja võivad ka tekitada igasuguseid konflikte....

Esimene asi, mida Sa pead selleks tegema, on adminõigustega command prompt akna avamine. Klõpsa Start ja tipi cmd käsk Search kasti, seejärel tee üleval cmd.exe peal paremklõps ja vali käsk Run as administrator (võid ka pärast käsu cmd tippimist vajutada lihtsalt klahve Ctrl+Shift+Enter).

Märkus: Windows 10 puhul tee all Start nupul paremklikk ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst 'Command Prompt (Admin)' kiirkorraldus - pilt.


Nüüd kleebi siit (või tipi) sinna avatud CMD akna käsureale allolev rida ja vajuta ENTER:

SET DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES=1

Seejärel tipi sinna käsureale käsk devmgmt.msc ja vajuta ENTER ning avatakse Device Manager aken:

Tipi käsud...


NB! Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.


Device Manager
aknas vali menüüst View käsk Show hidden devices (View -> Show hidden devices), mis lubab Sul näha kõikide oma seadmete ja programmide draivereid, mis on installeeritud Sinu süsteemi, s. h. ka neid, mis ei ole antud momendil installeeritud (või ühendatud) Sinu kompuutrisse - pilt.


Nüüd klõpsa järjest iga seadme ees asuvale "+" (või ">") ikoonile, et avada nende sisu ja seejärel uuri, et kas on vaja mingit vana draiverit desinstalleerida. Kasutamata ja vanu draivereid tähistatakse siin tuhmi värviga. Kuid ole siin ETTEVAATLIK ja jälgi, et Sa ei hävitaks nende seadmete draivereid, mis ei ole antud momendil Sinu kompuutriga küll ühendatud, aga tegelikult Sa kasutad neid (näiteks printer, välised USB kõvakettad & USB mälupulgad - st Portable Devices, USB mp3 mängijad, USB pordid, VirtualBox USB, ID-kaart, Smart Card, TV, lisamonitorid, jne, jne). Ja ära puutu ka Microsofti enda draivereid - juhul kui kahtled. Uninstalli ainult need vanad draiverid, mis olid seotud Sinu enda seadmetega või programmidega, mida Sa enam ei kasuta. Näiteks allpool on näha, et mul on 5 USB kettaseadet, mis ei ole momendil kasutuses (nad on tuhmi värvi), aga reaalselt võin ma sealt kustutada ainult SWEEX X MP3 USB Device draiveri, sest ma kinkisin selle "julla" ühele oma liigikaaslasele ja seega on tema draiver siin nüüd üleliigne. Teen temal paremklõpsu ja valin käsu Uninstall. Ülejäänud USB kettaseadmed on mul olemas ja nende draiverid jätan ma alles:

Uninstalli üleliigsed draiverid


...ja pilt Win 10 süsteemist - pilt.

Programmide ja osa süsteemi enda draivereid kuvatakse parameetri Non-Plug and Play Drivers all (seda Windows 7 ja vanemate seadmete puhul). Kui Sa täpselt ei tea, siis ära hävita süsteemi enda poolt paigaldatud draivereid, mis sest et nad on tuhmi värvi, neid võib Sul tulevikus veel vaja minna.
Samuti ole tähelepanelik ka teiste seadmete draiverite kustutamisel, näiteks on mul haru Smart card readers all tuhmi värviga tähistatud USB Smart Card reader draiver mida ma ei desinstalleeri, sest kasutan ID-kaarti ja ta ei ole mul momendil lihtsalt ühendatud oma klaviatuuri USB pesaga....


Märkus: Neid käskusid SET DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES=1 ja devmgmt.msc tuleb kasutada iga kord uuesti kui me tahame näha seal Device Manager'i aknas kõiki oma varjatuid seadmeid ja kui me olime vahepeal antud akna sulgenud.

EtteotsaOma süsteemi installeeritud draiverite vaatamine:


Kõikide seadmete draiverite täilelikku loetelu, mis on Sinu süsteemi installeeritud, saad näha kui kasutad käsurea käsku driverquery: Ava adminõigustega Command Prompt aken nii nagu siin ülevapool sellest juttu oli ja tipi käsureale käsk driverquery ja vajuta ENTER.
Tegelikult on see Windows XP käsk, aga toimib väga hästi ka nüüd. Antud käsule võib lisada ka võtmeid ja toongi allpool ära osa nendest võtmetest ja nende tähendusest: Allpool toon ära CMD akna, kus kasutati driverquery /si käsku:

Allpool toon ära CMD akna, kus kasutati driverquery /si käsku


Sa võid selle loetelu või siis näiteks käsu driverquery /fo:list abil loodud nimekirja seal cmd aknas märgistada, kopeerida Windowsi mälupuhvrisse ja sealt kleepida ta kas Notepad'i või muusse dokumenti. Et seda teha, klõpsa cmd akna üleval tiitelriba vasemas nurgas olevale C:\_ ikoonikesele ja vali avanevast menüüst käsk Edit > Select All ja seejärel Edit > Copy jne....


Ära lae alla ja ära iialgi kasuta igasuguseid draiverite skaneerimise ning uuendamise utiliite/programme!!!! Ära lae alla ja ära iialgi kasuta igasuguseid draiverite skaneerimise ning uuendamise utiliite/programme! Selliste utiliitide/programmide pakkujad pressivad Sult lihtsalt raha välja ja kasu ei ole neist midagi. Vastupidi, nad võivad Sinu süsteemile isegi suurt kahju teha. Nad hirmutavad Sind "siniste ekraanide"- ja igasuguste tulevikus tekkivate probleemidega - ära mine õnge!

!!! Kui Sa näed umbes taolisi "Driver Update Utility" või "Driver Support" reklaame, siis põgene ummisjalu kohe! Kõik need draiverite uuendamise, süsteemi puhastamise (PC cleaners), registri puhastamise (registry cleaners), mängude kiirendamise (game boosters) ja igat sorti muud taolised utiliidid ei tee reaalselt midagi kasulikku vaid nad on ette nähtud Sinu rahakoti tühjendamiseks.

Ük näide valetamisest: Näiteks sai üks taoline programm (DriverUpdate) katsetamiseks installitud täiesti uude süsteemi, kus olid kõik draiverid ka värskendatud. Pärast selle DriverUpdate programmi käivitamist, skaneeris ta süsteemi ja teatas rõõmsalt, et süsteemis on tervelt 12 (!) uuendamist vajavat draiverit, kusjuures paljud neist draiveritest on juba "ürgaegsed" ("ANCIENT"). Aga veelgi rõõmsamalt informeeritakse Sind sellest et Sul tuleb aastas maksta $30, et lahendada käesolev probleem ja et ka tulevikus oleks Sinu süsteemiga kõik OK.

Draivereid uuendatakse automaatselt Windows Update kaudu ja kui Sa installeerid mingi uue seadme (riistvara), siis installitakse ka tema jaoks vajalik draiver. Vajaduse korral lae oma riisvara (seda eriti videokaardi puhul) draiverid alla nende toojate kodulehtedelt.

EtteotsaUSB seadmete (printerid, skännerid jne ning eriti multifunktsionaalsete seadmete ehk "kombainide", kus on kõik koos) installeerimise ja nende draiveritega seotud probleemide lahendamineÜsna suureks probleemiks on USB seadmete ja eriti usb multifunktsionaalsete seadmete (näiteks "kombainidega" kus on koos nii printer, koopiamasin kui ka skänner + fax) installeerimise ning nendele sobivate draiverite leidmisega - seda vähemalt praegu, enne Windows 7 ametlikku väljailmumist, aga eks see probleem kestab ka siis kui ta müüki ilmub, vähemalt alguses. Kusjuures Sinu USB seade võis Windows XP-s ja Vistas töötada väga ilusti, aga Windows 7-ga (või kõrgematega) ei hakka ta kas üldse tööle või ta töötab siis üsna vigaselt - näiteks printer võib sülitada välja mingeid "arusaamatuid" lehti.

Märkus: Loe eelnevalt ka siit ülevaltpoolt, siis saab probleemidest selgema pildi.

USB seadmete ühendamisel- ja installeerimisel Windowsi süsteemi võivad olla järgmised stsenaariumid:

a) Kui Sa ühendad oma uue või vana USB seadme esmakordselt Windowsi arvutiga ja kui Sa ei kasuta poest kaasaantud seadme draiveritega CD/DVD plaati, siis otsib Windows ise antud seadmele draiverid ning kui kõik õnnestub ja seade hakkab ilusti tööle, siis on kõik OK.

b) Kui Sa ei kasuta poest kaasaantud antud seadme draiveritega CD/DVD plaati ning kui Windows üritab ise otsida talle omaenda draiverit, aga ta ei leia seda, siis imub veateade ja Sul tuleb teha:

- Kui Sul on poest saadud antud seadme plaat koos tema draiveritega olemas, siis proovi installeerida sealt need draiverid.
- Kui ka need ei sobi, siis mine selle seadme tootja kodulehele ja vaata, et kas seal pakutakse talle Sinu Windowsi versiooniga (Win 7 või kõrgem) ühilduvaid draivereid.
- Kui ka seal ei pakuta, siis jää ootama kuni need uuemad draiverid välja lastakse ja kasuta seda seadet seni oma vana süsteemiga - juhul kui see võimalik on.
- Kui Sul on väga vana seade, siis võib olla ei ilmugi tema jaoks antud Windowsi versiooniga sobivaid draivereid - osta uus seade, minult saad puuduva raha....

c) Kui Sa kasutad kohe poest kaasaantud draiveritega cd/dvd plaati ja kui seade hakkab tööle, siis on kõik korras.

NB! Seadmete ja nende draiverite installeerimisel on parem kui Sa logid end süsteemi administraatori kasutajakontoga. Osade USB seadmete installeerimisel ja tema draiverite paigaldamisel on vaja ta kohe arvutiga ühendada (+ ta sisse lülitada); teiste puhul aga ei tohi teda kohe arvutiga ühendada (USB kaabli kaudu) vaid oodata seni kuni ilmub vastav teade. Mõnikord ei tohigi oma USB seadet draiverite installeerimise ajal usb kaabliga ühendada kuigi seda installimise ajal pakutakse (isegi mitu korda). Seda saab teada antud seadme dokumentatsioonist ja kui Sul seda ei ole, siis proovi ebaõnnestumise korral kõiki neid variante (iga kord enne alustamist uninstalli/desinstalleeri vanad draiverid, tee kompuutri restart ja alusta otsast peale - ülevalpool on draiverite uninstallimisest ka juttu - seal).

Plug and Play seadmete (tavaliselt USB seadmete) draiverite deinstalleerimine ja ümberinstalleerimine nõuab natuke teist lähenemisviisi, sest nad laetakse sisse- ja välja dünaamiliselt. Sa võid likvideerida probleemse seadme draiveri ainult siis, kui antud seade on lülitatud kompuutri külge. Kasuta seda Uninstall nuppu enne seda kui Sa oma seadme lahti lülitad. Et seadme draiverit ümber installeerida ilma et me peaksime seadet lahti lülitama, avame Device Manager'i ja valime Action menüüst käsu Scan for hardware changes.


d) Kui Sa kasutad kohe poest kaasaantud plaati, mis sisaldab antud seadme draivereid ning kui need draiverid ei sobi Sinu Windowsi versioonile, siis ilmub veateade ja Sinu seadme installeerimine jääb katki.

Teine variant: Seade küll installeeritakse (koos tema draiveritega), aga ta ei hakka tööle ja kui Sa lähed nüüd Device Manager'i aknasse, siis näed seal, et seadme ees on kollast värvi hüüjumärk (või sinine küsimärk). See näitab seda, et seadmel on mingi konfiguratsiooniviga või siis puudub tema draiver (või see draiver on vigane või Windowsi antud versiooniga mitteühilduv). Tee järgmist:

- Desinstalleeri antud seadme draiverid (sel ajal peab Sinu USB seade olema sisse lülitatud ja ka arvutiga ühendatud); desinstalleerimist (uninstallimist) tee sellesama Device Manager'i kaudu - siinses dokumendis on sellest ülevalpool koos piltidega pikem jutt.
- Tee kompuutri restart (olgu Sinu seade ikka töös ja arvutiga ühendatud) ja las Windows ise otsib talle omaenda draiverid ning kui seade hakkab tööle, siis on rahu majas.
- Kui ka see ei aita, siis vaata, et kas antud seadme kodulehes pakutakse sobivaid draivereid.

Märkus: Kui Sul ei ole oma seadme dokumentatsiooni ja Sa ei tea tema täpset nime, siis vaata seadme kestale ning seal peab mingi nimetus jms olema. Tipi see nimi (ka tema tüüp) Google otsimootorisse ja hakka otsima - leiad kodulehe alati ülesse.


e) Kui Sa installeerisid oma USB seadme ilusti masinasse ja kõik peaks nagu korras olema ning ka Device Manager näitab, et kõik on OK, aga seade töötab ikkagi kehvasti, näiteks prindib välja väga jubedaid lehti.

Lahendus:

- Juhul kui Sa kasutasid poest kaasaantud draivereid, siis proovi meed asendada antud seadme kodulehe uuemate draiveritega - enne desinstalleeri tema vanad draiverid jne.
- Kui kodulehes ei pakuta midagi, siis uninstalli vanad draiverid, tee arvuti ümberlaadimine (olgu seade töös & ühendatud arvutiga) ja las Windows ise otsib talle omaenda draivereid.
- Kui kodulehest said oma Windowsi versioonile sobivad uued draiverid küll kätte, aga ka see ei aidanud, siis proovi nii:

* desinstalli (unistalli) kõik antud seadme draiverid ja ühenda oma usb seade arvutist lahti;
* installeeri need seadme kodulehest allalaetud uusimad draiverid ja tee seda siis ilma seadme ühenduseta ning kui installimise ajal palutakse Sul oma seade, näiteks printer, ühendada arvutiga, siis ära seda tee vaid jätka installimist;
* tee restart ja alles nüüd ühenda oma seade arvutiga ja kogu lugu;

Näiteks sellisel teel sai ühe inimese multifunktsionaalse printeriga (printer + koopia + paljundus + fax) asjad ilusti korda. Tema printer töötas Win XP-ga ilusti, aga Windows 7 puhul hakkas trikke sooritama kuigi süsteem näitas, et kõik peaks nagu korras olema ja kusjuures tal olid installitud ka Win 7-le sobivad draiverid. Viga oligi selles et need draiverid tuli installeerida ilma printeri ühenduseta ja iga operatsiooni järel tuli teha ka kompuutri restart. Ja kuna tal on "kombain", siis tuli tal installida eraldi veel ka skänneri draiverid.


!!! Veel praktilisi näiteid puuduvate draiverite installeerimisest, nende ühest operatsioonisüsteemist teise üleviimisest, draiverite varukoopiate loomisest ja nende importimisest uude süsteemi - seal.

Kuidas teha ise kindlaks tundmatuid ja probleemseid seadmeid ning nende draivereid - juhis seal.

Etteotsa


< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008