Windows ja ISO failide põletamine

Seitse...Windows omab sisseehitatud (built in) ISO failide põletamise ja mountimise funktsiooni.

 

(Kehtib ka Windows 8/8.1 ja Windows 10 suhtes.)

 

 

 

 

Mis on .iso fail ja milliste programmidega saab teda töödelda?


MÄRKUS: Kuni Windows 7 operatsioonisüsteemini ei saadud Windowsi süsteemides põletada ISO faile kuigi Microsoft pakub ise juba ammu allalaadimiseks omaenda Windowsi operatsioonisüsteeme .iso failidena.
Kuni siiamaani pidi nende ISO failide põletamiseks või mountimiseks kasutama kolmandate osapoolte programme, kuid nüüd saab seda teha ka Windowsi enda vastava sisseehitatud funktsiooniga. Ja tegelikult ongi siinses dokumendis oluline just selle funktsiooni kirjeldamine, mis on ära toodud antud veebilehe lõpus - seal.

Aga kuna see "ISO" mõiste on mõnele üsna arusaamatu asi, siis toon siin ära ka tema üksikasjalikuma selgituse, sest ka seda on vaja teada...


Disk image
(ketta kujund / tõmmis või ISO vorming) on kompuutrifail, mis sisaldab salvestamismeediumi või seadme, näiteks nagu kõvaketas, CD või DVD plaat, täieliku sisu ja struktuuri—ühesõnaga ta on meediumi täpne koopia ehk kloon.
Algselt kasutati disk image'sid reservkoopiate ja kettakloonide tegemiseks, aga seoses optiliste ketaste (CD-ROM ja DVD) ilmumisega, sai põhiliseks disk image kasutamistüübiks hoopis CD/DVD image, mille kõige sagedamaks failiformaadiks/tüübiks sai .ISO fail (või mõnikord ka .BIN/.CUE fail).
Muud peamised disk image failiformaadid on: .img (kasutatakse põhiliselt USB pulkade ja kõvaketaste puhul) ja .DMG (kasutatakse Apple Macintosh'i puhul), .NRG (Nero Burning ROM põletamisprogramm), .MDS/.MDF (Alcohol 120%), .DAA (PowerISO), .PQI (DriveImage) ja .CCD/.IMG/.SUB/.DVD (CloneCD).

ISO image (.iso) ehk ISO fail on CD/DVD plaadist tehtud tõmmis (täpne ülesvõte/koopia) ja mis on ISO 9660 failisüsteemis. ISO 9660 on rahvusvaheline standard, mida kasutatakse CD-ROM andmete hoidmiseks, edasitoimetamiseks ja ka vaatamiseks. ISO image't kasutatakse peamiselt selleks et konverteerida CD või DVD plaadi sisu üheksainsaks failiks ja mille võib seejärel hiljem viia tagasi CD/DVD-plaadile protsessi abil, mida nimetatakse "põletamiseks"...
ISO fail (ISO image) on samasugune fail nagu teeb seda näiteks Ghost programm tervest Sinu kõvakettast või siis tema eraldi jaotustest—seega on ISO image (fail) CD või DVD-plaadi identne koopia.
Suurem osa korralikke CD/DVD-plaatide põletamisprogramme toetavad ISO formaati, kuid osa neist interpreteerivad seda ISO image't erinevalt ja seetõttu on sellel ISO failil mitmeid variatsioone ehk sarnaseid failiformaate (laiendeid). Nendeks on: BIN/CUE; BWT, BWI, BWS ja BWA; DAA (.daa); NRG (.nrg); UIF
(Universal Image Format—.uif); IMA (.ima); IMG (.img) jne. Osade põletamisprogrammidega võib neid iso formaate konverteerida ühest formaadist teise formaati.


Milleks kasutatakse ISO faile ja millal tuleb meil nendega tegemist teha:

 

Vahemärkus: Disk image (.ISO, .CCD, .DVD, .IMG, .UDF, .BIN, IMA jms failiformaatide) kasutamisskeemid:

A) CD/DVD plaat (mingi filmiga, mänguga, programmiga, operatsioonisüsteemiga jne) > disk image fail, näiteks .iso (loome ta ImgBurn, ISO Recorder või mingi muu taolise programmiga) > mountime selle disk image faili (nt ISO) virtuaalsesse kettasse (virtuaalsesse CD/DVD-ROM kettaseadmesse) > vaatame, mängime, käivitame jne.

B) Internetist allalaetud disk image fail (.ISO on üks enimlevinud formaat) või USB mälupulgaga, CD/DVD plaadiga jne kaasatoodud disk image fail >:

- 'Mountime' selle disk image faili (nt ISO) virtuaalsesse kettasse (virtuaalsesse CD/DVD-ROM kettaseadmesse) > vaatame, mängime, käivitame jne.

- 'Extractime' ta mingi arhiveerimisprogrammiga (nt 7-Zip) mingisse tühja kausta (st pakime ta sinna lahti).

- 'Põletame (burn)' ta mingi spetsiaalse programmiga (nt ImgBurn, ISO Recorder ) oma CD või DVD plaadile (alates Windows 7-st saab neid ISO faile ka tema enda vahenditega põletada).


C) Loome oma mingitest failidest (või tervest kaustast) ise ISO image (.iso faili) näiteks ISO Recorder'i abil.

D) Ostad poest või hangid sõbralt mingi hea filmiga või mänguga CD/DVD plaadi > lood selle plaadi sisust ISO faili (.iso image), näiteks ISO Recorder'i abil > laed selle .iso faili üles Internetti > kogu inimkond (ka mina) hakkab seda ISO't alla laadima.

E) Neid skeeme on veel, aga tõin neist ära kõige vajalikumad...


!!! Kui me laeme alla mingi .iso faili, siis et teda kasutada, tuleb ta meil spetsiaalse programmi abil ta kas lahti pakkida (extract) või siis põletada (burn) ta CD või DVD-plaadile. Näiteks kui me laadisime Microsofti veebsaidist alla mingi Windowsi operatsioonisüsteemi, siis on see allalaetud fail .iso formaadis. Et teda saaks nüüd endale installeerida ja kasutama hakata, tuleb meil see allatõmmatud ISO fail põletada DVD-plaadile. Kui me kopeerime (põletame) ta DVD plaadile tavalisel teel, näiteks Windowsi enda põletamisvahendiga (Windows Disc Image Burner utiliidiga), siis pannakse plaadile ainult see .iso fail ja meil ei ole tast mingit kasu; me ei saa temaga teha isegi kompuutri alglaadimist rääkimata Windowsi installimisest. Ja seepärast tulebki meil ta põletada CD või DVD-plaadile spetsiaalse programmi abil (nendest tulebki allpool juttu). (Sama asi kehtib ka muude .iso failide kohta.)
Mõned täiesti tasuta ja üsna head ISO failide CD plaatidele põletamise programmide allalaadimise lingid -> seal.


Mõned programmid, milledega saab neid disk image (k.a. ISO) faile avada, töödelda ja palju muud head ette võtta -> seal.


ISO failide põletamine CD või DVD-plaatidele (ISO Recorder, CDBurnerXP ja ImgBurn programmid) -> seal.

Etteotsa


Alates Windows 7 operatsioonisüsteemist saab juba kasutada ka süsteemi enda sisseehitatud (built in) ISO failide põletamise ja mountimise funktsiooni

 

Nüüd saab ka Windowsi enda ImgBurn vahendiga põletada neid ISO faile ja mitte ainult .iso faile vaid osaliselt ka teisi ISO image failiformaate [(BIN/CUE; DAA (.daa); NRG (.nrg); UIF (Universal Image Format—.uif); IMA (.ima); IMG (.img) jne)—tee mingil taolisel failil 2x klõps ja siis on näha et kas seda ISO image variatsiooni toetatakse või ei toetata...]. Sul ei ole muud vaja kui teha oma ISO failil 2x hiireklõps ja ülejäänud on juba lihtne tegevus.

Alternatiivina võid .iso faililaiendiga failil teha ka järgmist (need näited olid võetud juba Windows 8.1 süsteemist):

* Tee ISO failil paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst Open with > ImgBurn käsk - pilt.

* Seejärel oletades, et Sul on DVD plaat juba sahtlisse torgatud, kliki ImgBurn aknas all selle põletamise nupule jne - pilt.1) Otsi vajalik .iso fail ((või muu ISO failiformaat (.img, .ima, .nrg, .bin jne)) ülesse ja tee temal 2x hiireklõps või siis paremklõps ning vali kontekstmenüüst käsk "Burn disc image".

ISO fail


2) Pane oma CD/DVD seadme sahtlisse tühi CD või DVD plaat ja kliki nupule Burn - pilt.


Märkus: Sama näide aga juba Windows 8.1 süsteemist: pilt ...

....ja pilt.


3) Algab faili põletamine - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Algab faili põletamine


4) Antud .iso faili põletamine õnnestus:

Põletamine õnnestus...


5) Kui nüüd avada see äsja põletatud DVD plaat, siis peab seal olema seesama sinna põletatud fail - pilt. Ja näide ka DVD plaadist, kuhu põletati Windows 10 installatsioon - pilt.


NB! Et Sul ei tekiks nende DVD plaatidega põletamise käigus probleeme, siis tee esmalt järgmist: Pane uus tühi DVD plaat sahtlisse ja ava ta My Computer (This PC) aknas, st tee seal CD/DVD-ROM kettaseadmel 2x klikk. Seejärel kui ilmub see alltoodud aken, siis veendu, et seal oleks valitud "With a CD/DVD player" raadionupp ja kliki nupule Next. Sellega saab Sinu DVD-paat põletamiseks valmis:

With a CD/DVD playerNäited Windows 10 süsteemist:

1. Sa võid File Explorer aknas mingi ISO faili märgistada, seejärel avatakse automaatselt "Manage" vahekaart, kus kliki Disk Image Tools peal ja vali tööriistaribal vasemal kas Mount või siis Burn vahend:

Disk Image Tools


2. Või pane tühi DVD plaat CD/DVD-ROM kettaseadme sahtlisse, seejärel tee ISO failil paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst "Burn disc image" käsk:

Või tee ISO failil paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst "Burn disc image" käsk


Pärast seda kliki Burn nupule:

Pärast seda kliki Burn nupule


3. Või tee ISO failil paremklikk ja vali käsk Mount, sellega avatakse see ISO fail ja Sa näed tema sisu:

Või tee ISO failil paremklikk ja vali käsk Mount, sellega avatakse see ISO fail ja Sa näed tema sisu


Kui Sa lõpetasid selle mountitud ISO sisuga tegelemisega, siis tee File Explorer aknas sellel DVD Drive (X:) kettatähisel paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst Eject käsk:

Eject käsk✓ ✓ LISA:

* Windows ja ISO failid. | ISO failide põletamine CD või DVD-plaatidele (Win XP, Vista, Win 7, Win 8 / 8.1 ja Windows 10) - loe sellest sealt.

* Et kasutajad saaksid nüüd lihtsamal teel põletada oma Windowsi ISO image füüsilisele DVD-plaadile, USB mälupulka ja välisele USB kõvakettale, lasi Microsoft Store välja nn Windows 7 USB/DVD Download Tool (WUDT) instrumendi, mida tuntakse kui ISO Tool'i — see on ainult Win 7 ja Win 8/8.1 jaoks. Temaga saab Windows 7 või Windows 8/8.1 ISO failist luua koopia ja panna see koopia kas siis USB flash draivile, USB kõvakettale või siis DVD plaadile ning ühtlasi teha need seadmed ka buutimisvõimelisteks, mis lubab Windowsi installeerida otse nendelt meediatelt.
Loomulikult on ISO põletamine DVD plaadile üsna lihtne toiming kuid Windowsi ISO faili konverteerimine USB mälupulka (või usb kõvakettale) on juba märksa keerulisem ja aeganõudvam tegevus. Antud tööriist sobib kasutamiseks kõikides Windowsi (32-bit või 64-bit) süsteemides. Selle ISO Tooli kohta on juhised seal.

* 'Rufus' instrument (uuematesse kompuutritesse Window 7, Windows 8/8.1 või Windows 10 puhtaks installeerimiseks) - loe sealt.

* Windows ja disk image mountimine: Mida tähendab disk image (.ISO, .CCD, .DVD, .IMG, .UDF, .BIN jms failide) 'mountimine' ja kuidas seda tehakse ning tasuta disk image mountimise programmid - loe sellest sealt.

* Windows 10 puhas installeerimine (clean install). | Windows 10 buutimisvõimelise installeerimise meedia (DVD plaadi või USB mälupulga) loomine. Loo 'Media Creation Tool' tööriista abil buutiv ehk alglaadimisega Windows 10 installeerimismeedia ja alusta seejärel Windows 10 nullist installeerimist. | 'Media Creation Tool' instrumendi abil Windows 10 ISO allalaadimine, et tulevikus see DVD-plaadile põletada või USB mälupulka viia või siis et mountida ta ("lahti pakkida") ja kävitada tema seest setup.exe, et alustada Windows 10 puhast installeerimist (Windowsi enda seest) - loe sellest sealt.

Etteotsa


< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008