Windows 7 ja ISO failide põletamine

Seitse...Windows 7 omab sisseehitatud (built in) ISO failide põletamise funktsiooni

 

(Kehtib ka Windows 8/8.1 ja Windows 10 suhtes.)

 

 

 

 

Mis on .iso fail ja milliste programmidega saab teda töödelda?


MÄRKUS: Kuni Windows 7 operatsioonisüsteemini ei saadud Windowsi süsteemides põletada ISO faile kuigi Microsoft pakub ise juba ammu allalaadimiseks faile ja omaenda Windows'i operatsioonisüsteeme .iso failidena...
Kuni siiamaani pidi nende ISO failide põletamiseks kasutama kolmandate firmade programme kuid nüüd saab seda teha ka Windows 7-e enda vastava sisseehitatud funktsiooniga. Ja tegelikult ongi siinses dokumendis oluline just selle funktsiooni kirjeldamine, mis on ära toodud antud veebilehe viimase alapealkirja all ("Alates Windows 7 operatsioonisüsteemist saab juba kasutada ka süsteemi enda sisseehitatud (built in) ISO failide põletamise funktsiooni"), aga kuna see "ISO" mõiste on mõnele (näiteks minule) üsna arusaamatu asi, siis toon siin ära ka tema üksikasjalikuma selgituse, sest ka seda on vaja teada....


Disk image
(tõmmis/ülesvõte kettast—"pilt") on kompuutrifail, mis sisaldab salvestamismeediumi või seadme, näiteks nagu kõvaketas, CD või DVD plaat, täieliku sisu ja struktuuri—ühesõnaga ta on meediumi täpne koopia ehk kloon.
Algselt kasutati disk image'sid reservkoopiate ja kettakloonide tegemiseks, aga seoses optiliste ketaste (CD-ROM ja DVD) ilmumisega, sai põhiliseks disk image kasutamistüübiks hoopis CD/DVD image, mille kõige sagedamaks failiformaadiks/tüübiks sai .ISO fail (või mõnikord ka .BIN/.CUE fail).
Muud peamised disk image failiformaadid on: .img (kasutatakse põhiliselt USB pulkade ja kõvaketaste puhul) ja .DMG (kasutatakse Apple Macintosh'i puhul), .NRG (Nero Burning ROM põletamisprogramm), .MDS/.MDF (Alcohol 120%), .DAA (PowerISO), .PQI (DriveImage) ja .CCD/.IMG/.SUB/.DVD (CloneCD).

ISO image (.iso) ehk ISO fail on CD/DVD plaadist tehtud tõmmis (täpne ülesvõte/koopia) ja mis on ISO 9660 failisüsteemis. ISO 9660 on rahvusvaheline standard, mida kasutatakse CD-ROM andmete hoidmiseks, edasitoimetamiseks ja ka vaatamiseks. ISO image't kasutatakse peamiselt selleks et konverteerida CD või DVD plaadi sisu üheksainsaks failiks ja mille võib seejärel hiljem viia tagasi CD/DVD-plaadile protsessi abil, mida nimetatakse "põletamiseks"...
ISO fail (ISO image) on samasugune fail nagu teeb seda näiteks Ghost programm tervest Sinu kõvakettast või siis tema eraldi jaotustest—seega on ISO image (fail) CD või DVD-plaadi identne koopia.
Suurem osa korralikke CD/DVD-plaatide põletamisprogramme toetavad ISO formaati, kuid osa neist interpreteerivad seda ISO image't erinevalt ja seetõttu on sellel ISO failil mitmeid variatsioone ehk sarnaseid failiformaate (laiendeid). Nendeks on: BIN/CUE; BWT, BWI, BWS ja BWA; DAA (.daa); NRG (.nrg); UIF
(Universal Image Format—.uif); IMA (.ima); IMG (.img) jne. Osade põletamisprogrammidega võib neid iso formaate konverteerida ühest formaadist teise formaati.

Milleks kasutatakse ISO faile ja millal tuleb meil nendega tegemist teha:

 

Internetist allatõmmatud ISO failid võib laadida kas siis spetsiaalsetesse .iso failide põletamise või siis tavalistesse põletamise programmidesse ja põletada nad CD või DVD plaatidele.

Toon siin ära mõned täiesti tasuta ja üsna head ISO failide CD plaatidele põletamise programmide allalaadimise lingid:

a) ISO Recorder (TASUTA)—see pisike ja kiire programmike on Windows XP, 2003 jaoks, aga tema 3. versioon sobib nüüd ka Windows Vista'le, mis lubab (sõltuvalt Windows'i versioonist) põletada CD ja DVD ISO faile (DVD tugi on kättesaadav ainult Windows Vista puhul), kopeerida plaate, teha olemasolevatest CD ja DVD andmeplaatidest .iso faile ja luua ISO ülesvõtteid ketta kaustade sisust. Tema allalaadimisleht on: http://isorecorder.alexfeinman.com/isorecorder.htm, vali sealt vastavalt oma Windows'i versioonile vajalik allalaadimislink.

b) CDBurnerXP Pro (TASUTA)—see on palju mitmekülgsem programm, temaga saab: luua ja põletada ISO faile; põletada audio-CD'sid; kirjutada igat liiki meediat, k.a. kahekihilisi DVD plaate; põletada video-DVD'sid; põletada fly / Burn-proof reźiimis; toetab enamus IDE, USB, Firewire ja SCSI kettaid; ripib Audio-CD'sid kõvakettale; bin/nrg->ISO konverteeria jpm; ta on täiesti tasuta ja sobib Windows 98/ME/2000/XP/2003 Server ning Windows Vista operatsioonisüsteemidele.
Lae ta alla siit: http://www.cdburnerxp.se/download

c) ImgBurn v2.3.2.0 (TASUTA)—ImgBurn on väike CD / DVD / HD DVD / Blu-ray plaatide põletamise programm, ta toetab suurt hulka image failiformaate: BIN, DI, DVD, GI, IMG, ISO, MDS, NRG ja PDI.
Ta sobib ka Windows Vista'le, lae ta alla siit!

PS!
Loomulikult omavad kõik head põletamisprogrammid ka vahendeid disk image failide põletamiseks, üheks parimaks põletamisprogrammiks on Nero (Koduleht on siin), aga mina teda ei kasuta, sest ta on liiga "kolakas" ja nii mõnegi konflikti allikaks, peale kõige muu on ta ka tasuline. Kes tahab võin tema "lahtimuugitud" installeerimisplaadi ära kinkida...


Allpool toon ära mõned programmid, milledega saab neid disk image (k.a. ISO) faile avada, töödelda ja palju muud head ette võtta:

1) Alcohol 120% (Tasuline, aga Torrent saitidest saab ka tema "tasuta" versioone)—väga hea programm, mille abil me võime luua kuni 31 virtuaalset CD ja DVD-ROM seadet ja seega ei pea me enam nende plaatide sisu vaatamiseks kasutama füüsilisi plaate endid. Me võime kopeerida CD ja DVD-sid CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD+R, DVD-RW, DVD-RAM ja DVD+RW plaatidele. Virtuaalse CD-ROM-i lugemiskiiruseks on 200x. RAW lugemimeetod lubab emuleerida kõiki CD plaate. Alcohol 120% toetab paljusid CD (CD-DA, CD+G, CD-ROM, CD-XA, VideoCD, Photo CD) ja DVD (DVD-ROM, DVD-Video, DVD-Audio) formaate.
Antud programmiga võib avada/vaadata (mount) enamikke disc image formaate: .mds/.mdf (Media Descriptor image fail—tema enda vaikimisi image formaat), .iso (Standard ISO image formaat), .nrg (Nero Burning ROM image fail), .ccd/.img/.sub (CloneCD image fail), .cue/.bin (CDRWIN image fail), .isz (UltraISO image fail) jne.
Ta võib luua ise disc image'sid järgmistes formaatides: .iso (Standard ISO image formaat), .ccd/.img/.sub (CloneCD image fail), .cue/.bin (CDRWIN image fail) ja .mds/.mdf (Media Descriptor image fail—tema enda vaikimisi image formaat). Kui Sa tahad teha DVD-plaatidest disc image't, siis toetab Alcohol 120% ainult .mdf/.mds formaati, st tema enda vaikimisi formaati. Tema koduleht on siin, aga "tasuta" programmi saad kätte mujalt...

2) PowerISO (Tasuline, aga Torrent saitidest saab ka tema "tasuta" versioone)—väga hea image failide töötlemise programm, mis lubab avada, extract'ida, luua, redakteerida, kompressida, krüptida (krüpteerida) ja konverteerida ISO faile ning viia (mount) image faile Sinu kõvakettale loodud virtuaalsetesse CD-ROM seadmetesse. Ta võib töödelda enamikke CD-ROM image faile, sealhulgas ka ISO ja BIN formaate.

Tema peavahendid:

 

Tema koduleht on siin, aga "tasuta" programmi saad kätte mujalt...


3) MagicISO (Tasuline, aga Torrent saitidest saab ka tema "tasuta" versioone)—umbes sama mis ka PowerISO, tema koduleht on siin!

4) UltraISO (Tasuline, aga Torrent saitidest saab ka tema "tasuta" versioone)—umbes sama mis ka PowerISO ja MagicISO tema koduleht on siin!


NB! Kes juhtub Internetist alla laadima mingi arhiivifaili, mis lõpeb .uha laiendiga, siis tuleb tal hankida ka üks arhiveerimisprogramm (varundamisprogramm), millega ta saaks selle arhiivi lahti pakkida. (Ka minul tuli kunagi peer-to-peer failivahetusvõrgust laadida alla üks selline .uha arhiivifail, mis sisaldas minule vägagi vajalikku asja.)
UHA on üsna efektiivne kompressimise/arhiveerimise formaat ja selle tasuta WinUHA arhiveerimis -ja lahtipakkimisprogrammi saad alla laadida järgmiselt aadressilt: http://www.klaimsoft.com/winuha/

Hea oleks kui Sa saadaksid autorile ka kasvõi ühe krooni, sest ta kurdab enda kodulehes, et tema seda WinUHA programmi on alla laetud juba üle 250 000 korra, aga tehtud on ainult 2 annetust (sic!)—vot, kui tänamatud need inimesed-raisad ikka on... Vähemalt mina saatsin talle ümberarvestatult $5 nii et ma olen seega vist siis kolmas doonor; Sa võid saata talle ka kilo makarone, sest ta on rahvuselt itaallane...
Õnneks siin kodulehes nii naiivsed ei olda ja ei küsita mitte kui midagi, isegi tänu ei soovita ja seepärast ei ole siin ka minu e-mail aadressi, noh aga ühe banaani võiksid ikkagi ju saata... irvitab...

ÜlesseISO failide põletamine CD või DVD-plaatidele:


Disc image failide kõige levinumaks formaadiks on standardne ISO failiformaat ja seepärast vaatlengi siin just tema põletamist CD/DVD-plaatidele. Kuna enamik ülaltoodud programme suudavad töödelda ka disc image failide teisi failiformaate ja nende käsitsemine toimub samamoodi, siis ei ole nendest mõtet siin rääkida. Pealegi saab nende programmide abil konverteerida muid disc image failiformaate .iso formaadiks ja vastupidi.
Kui Sa laed Internetist alla mingi .iso faili (programmi, mängu, operatsioonisüsteemi jne), siis pole Sul temaga midagi peale hakata, juhul kui Sul ei ole siin ülaltoodud või mingit muud vastavat disc image töötlemise programmi. Sa võid selle allalaetud .iso failiga ette võtta näiteks järgmist:

1) ISO failide põletamine (burn) ISO Recorder'i abil:

ISO image põletamine:

Vali 'Copy image to CD'

Klõpsa Next

 

Märkus: Kui Sa paned nüüd selle äsjapõletatud CD või DVD plaadi tagasi oma CD/DVD seadme sahtlisse ja avad ta, siis näed seal igasuguseid kaustasid ja faile mitte aga seda äsjapõletatud .iso faili. Kui Sa oleks antud ISO faili sinna kopeerinud (põletanud) Windows'i enda vahenditega, siis oleks selle plaadi sisuks olnud ainult seesama iso fail, millega poleks seal midagi peale hakata...


Disc image loomine:

Jäta nimi meelde ja klõpsa...

Klõpsa Next

 

Märkused:

* Kui Sa seal esimeses aknas ei vali loodavale iso image'le salvestamiskohta, siis salvestatakse ta vaikimisi kasutaja AppData vastavasse alamkausta, Windows Vistas näiteks aadressile: C:\Users\kasutajanimi\AppData\Local\VirtualStore\Windows
*
Kui ISO Recorder loob ISO image mingist bootimise CD/DVD plaadist, siis võib hiljem selle alglaadimse iso faili põletada tühjale CD/DVD plaadile ja temaga saab samuti teha alglaadimist.
* ISO Recorder ei toeta iso image'de loomist Audio või Video CD plaatidest.2) ISO failide põletamine CDBurnerXP Pro abil:

CDBurnerXP on täiesti tasuta hea utiliit, mis töötab nii Windows XP kui ka Windows Vista'ga.


Temaga töötamine:

Klõpsa Create Data CD/DVD

Vali ISO image

Klõpsa nupule Burn disc

 

Märkus: Nagu ülevalpool juttu juba oli, siis omab see tasuta CDBurnerXP Pro ka palju muid häid võimalusi ja vahendeid, lajata talle hiirega vastu küüru nii et ta kõik Sulle lagedale tooks...3) ISO failide põletamine ImgBurn programmi abil:


ImgBurn on väike CD / DVD / HD DVD / Blu-ray plaatide põletamise programm, ta toetab suurt hulka image failiformaate: BIN, DI, DVD, GI, IMG, ISO, MDS, NRG ja PDI. Ta sobib ka Windows Vista'le, lae ta alla siit!


Et temaga põletada ISO faile, tee:

Klõpsa avatud kaustaikoonile

Ülesse

Alates Windows 7 operatsioonisüsteemist saab juba kasutada ka süsteemi enda sisseehitatud (built in) ISO failide põletamise funktsiooni

 

Nüüd saab ka Windowsi enda ImgBurn vahendiga põletada neid ISO faile ja mitte ainult .iso faile vaid osaliselt ka teisi ISO image failiformaate [(BIN/CUE; DAA (.daa); NRG (.nrg); UIF (Universal Image Format—.uif); IMA (.ima); IMG (.img) jne)—tee mingil taolisel failil 2x klõps ja siis on näha et kas seda ISO image variatsiooni toetatakse või ei toetata...]. Sul ei ole muud vaja kui teha oma ISO failil 2x hiireklõps ja ülejäänud on juba lihtne tegevus.

Alternatiivina võid .iso faililaiendiga failil teha ka paremkliki ja valida ilmuvast kontekstmenüüst Open with > ImgBurn käsu - pilt. Seejärel oletades, et Sul on DVD plaat juba sahtlisse torgatud, kliki ImgBurn aknas all selle põletamise nupule jne - pilt. Need näited olid võetud juba Windows 8.1 süsteemist.


1) Otsi vajalik .iso fail ((või muu ISO failiformaat (.img, .ima, .nrg, .bin jne)) ülesse ja tee temal 2x hiireklõps või siis paremklõps ning vali kontekstmenüüst käsk "Burn disc image".

ISO fail


2) Pane oma CD/DVD seadme sahtlisse tühi CD või DVD plaat ja kliki nupule Burn - pilt.


Märkus: Sama näide aga juba Windows 8.1 süsteemist: pilt ja pilt.


3) Algab faili põletamine - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Algab faili põletamine


4) Antud .iso faili põletamine õnnestus:

Põletamine õnnestus...


5) Kui nüüd avada see äsja põletatud DVD plaat, siis peab seal olema seesama sinna põletatud fail - pilt. Ja näide ka DVD plaadist, kuhu põletati Windows 10 installatsioon - pilt.


NB! Et Sul ei tekiks nende DVD plaatidega põletamise käigus probleeme, siis tee esmalt järgmist: Pane uus tühi DVD plaat sahtlisse ja ava ta My Computer (This PC) aknas, st tee seal CD/DVD-ROM kettaseadmel 2x klikk. Seejärel kui ilmub see alltoodud aken, siis veendu, et seal oleks valitud "With a CD/DVD player" raadionupp ja kliki nupule Next. Sellega saab Sinu DVD-paat põletamiseks valmis:

With a CD/DVD player

Ülesse


< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008