Windows 7 built-in komponentide eemaldamine

Seitse...Windows 7 uus meeldiv võimalus—nüüd saab kasutaja lülitada välja Windowsi enda standardseid sügavalt sisseintegreerituid (built-in) komponente.

 

(Käib ka Windows 8/8.1 ja Windows 10 operatsioonisüsteemide kohta!)

 Windows 7 (& Win 8/8.1 ja Win 10) standardsete komponentide ehk funtsioonide/vahendite eemaldmine


Kasutaja võib nüüd soovi korral eemaldada sellised Windowsi komponendid, mis on sügavalt süsteemi integreeritud (st sisseehitatud - built-in) ja mida Windowsi varasemates versioonides ei olnud võimalik teha. Kasutaja võib soovi korral lülitada välja (mitte aga täielikult uninstallida) järgmised komponendid: Internet Explorer (IE) 8.0 ja hilisema brauseri, Windows Media Player'i, Windows Media Center'i, Windows DVD Maker'i, Windows Search vahendi (teda ma ei soovita välja lülitada), Handwriting Recognition vahendi (Tablet PC Components komponendi väljalülitamisega), Windows Gadget Platform (st "vidinate" kasutamise), Fax and Scan komponendi, XPS Viewer ja XPS Services (sh ka Virtual Print draiveri).

Seda kõike saab teha ka Windows 8 (Windows 8.1) ja Windows 10 opsüsteemides.

Kui Sa mõnda eeltoodud Windowsi komponenti ei kasuta, siis lülita nad välja, sest muidu raiskavad nad Sinu kompuutri ressursse (nende draiverite eellaadimine, teenistuste ja protsesside käivitamine jne...) ja on muidu tülinaks kaelas. Mida rohkem sul neid enda poolt installeeritud programme ja Windowsi oma komponente on, seda aeglasemaks kompuuter muutub ning seda konfliktidealdim Sinu süsteem on. Lõpuks võib nii juhtuda, et kui Sa käivitad oma arvuti või teed tema restardi, siis võid vahepeal magama jääda enne kui Sinu süsteem jõuab ennast lõplikult ülesse laadida ja enne kui ilmub töövõimeline Windowsi öölaud (desktop).
Näiteks kui Sa kasutad Windows Media Player'i (WMP 11) asemel hoopis mingit muud head meediapleierit (näiteks VLC media player jne), siis võiks selle Windowsi enda WMP 11 pleieri eemaldada (st ta täielikult välja lülitada).
Sa võid need väljalülitatud komponendid igal ajal jälle tagasi tuua. See tähendab seda et nende eelpoolnimetatud ja ka teiste vähemtähtsate Windowsi komponentide eemaldamisega me ei desinstalleeri (uninstalli) neid vaid me lülitame need vahendid/funktsioonid lihtsalt välja. Seega me võime nad igal ajal jälle uuesti sisse lülitada. Nende programmide ja komponentide failid jäävad Sinu kõvakettale alles. Ja kui Sa soovid nad uuesti sisse lülitada, siis Sa ei vaja selleks Windowsi installeerimise DVD-plaati.


Märkus: Kui Sa tahad välja lülitada Internet Explorer (IE) veebibrauserit, siis tuleb Sul loomulikult enne laadida alla ja installeerida mingi muu veebilehitseja (näiteks Chrome ja/või Firefox), muidu ei pääse Sa Internetti. Ja ega selle IE brauseri väljalülitamisega ei maksagi kiirustada, sest alati on hea kasutada kahte brauserit, nende võrdlemiseks, vigade otsimseks jne... Pealegi ei saa näiteks Windows 10 enda uues Edge brauseris veel ID-kaarti kasutada, aga vanas IE brauseris saab seda teha. Windows 10 süsteemis võid selle IE brauseri välja lülitada siis kui Sul on sinna installitud ka näiteks Chrome brauser ja teiseks jääb siis see Edge veebisirvija. Ma ei soovita välja lülitada veel Windowsi Search funktsiooni, sest ta on vägagi hea ja vajalik asi.
Kui Sul on kaasaegsem, kiire ja natuke võimsam masin, siis nende Windowsi enda sügavalt sisseehitatud komponentide väljalülitamisega suurt kiiret ei ole...

PS! Sa võid ka vajaduse korral mingeid komponente, mis on vaikimisi välja lülitatud, sisse lülitada, näiteks Hyper-V või siis Windows Subsystem for Linux (ainult Win 10 puhul) vahendi.

Kindlasti aga lülita seal välja ka see vana ja väga ebaturvaline SMB 1.0/CIFS File Sharing Support protokoll (ainult Win 10 puhul).


Seega saab alates Windows 7 RC 1 versioonist lülitada välja kasutajale mittevajalikke Windowsi funktsioone ja seda saab teha järgmiselt:

 

Windows 7 süsteemis: Lülitasin proovimiseks välja oma Internet Explorer (IE) 8.0 brauseri ja kõik Windows 7 enda mängud ja tulemuseks oli see et minu tegumiribalt kadus IE 8 ikoon (kiirkorraldus) ja ka Start menüüst kadus IE kiirkorraldus. Start menüüsse jäi küll Games link alles ja klikkides nüüd sellele kiirkorraldusele avanes küll mängude kaust, aga seeoli tühi, st sealt olid kadunud Windows 7 enda standardsed tobedad mängud. See Games kiirkorraldus jäeti Start menüüsse seepärast alles, et me võime tema kaudu kasutada ka omaenda Internetist hangitud mänge - pilt.


Sa võid oma süsteemi jõudluse tõstmiseks lülitada välja üsna palju komponente ja jäta alles ainult järgmised vahendid:

- Mõned Windows Vista enese mängud, juhul kui Sa mõnda neist tobedatest mängudest soovid mängida (Games parameetri alt, klõpsa tema kõrval asuvale "+" sümbolile, et laiendada tema alammenüüd)

- XPS Viewer
- XPS Services

- Microsoft .NET Framework 3.5.1

- Indexing Service (juhul kui Sul on kompuutris palju faile ja Sa kasutad nende otsimiseks tihti Search vahendit)
- Print and Document Services (juhul kui kasutad printerit)

- Internet Explorer 8 (juhul kui tahad ka teda kasutada...)

- Media Features alt vaata ise, et mida Sa soovid kasutama hakata...

- Windows Gadget Platform (juhul kui soovid neid vidinaid kasutada)

- Windows Search (jäta kindlasti ka see alles, sest ta otsib väga hästi ja tema otsinguriba on ka Start menüüs)

- Koos muude mittevajalike asjadega lülita välja ka Remote Differential Compression vahend, mille abil mõõdetakse võrgus failides tehtud muudatusi, et kiirendada nende ülekandimst...; tavaliselt kodukasutaja seda vahendit ei vaja.

Kui valmis, siis tee kohe või siis hiljem kompuutri restart.

Märkus: Kui tahad mingi varem väljalülitatud Windows 7 sisseehitatud komponendi uuesti sisse lülitada, siis ava seesama ülevalpooltoodud aken, pane linnukesed vajalikesse ruutudesse, klõpsa OK ja tee PC ümberlaadimine.

Ülesse

 

< Tagasi Win 7 optimeerimise III. ossa

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008