Windows 7 komponentide väljalülitamine ja WEI

Seitse...Windows 7 optimeerimine ja hooldamine: Tema kiiruse ja jõudluse suurendamine, täpsem häälestamine ja seadistamine (tuunimine) - III. osa

 

Windowsi sisseintegreeritud (built-in) komponentide väljalülitamine.

Süsteemi hindamine (WEI - System Rating/Windows Experience Index).

 

 

 

Windows 7 uus meeldiv võimalus—nüüd saab kasutaja lülitada välja Windowsi enda standardseid sügavalt sisseintegreerituid (built-in) komponente


Kasutaja võib nüüd soovi korral eemaldada sellised Windows 7 komponendid, mis on sügavalt Windowsisse integreeritud (st sisseehitatud - built-in) ja mida Windowsi varasemates versioonides ei olnud võimalik teha. Kasutaja võib soovi korral lülitada välja (mitte aga lõplikult uninstallida) järgmised komponendid: Internet Explorer (IE) 8.0 ja hilisema brauseri, Windows Media Player'i, Windows Media Center'i, Windows DVD Maker'i, Windows Search vahendi (teda ma ei soovita välja lülitada), Handwriting Recognition vahendi (Tablet PC Components komponendi väljalülitamisega), Windows Gadget Platform (st "vidinate" kasutamise), Fax and Scan komponendi, XPS Viewer ja XPS Services (sh ka Virtual Print draiveri). Seda kõike saab teha ka Windows 8 (Windows 8.1) opsüsteemides.
Kui Sa mõnda eeltoodud Windows 7 komponenti ei kasuta, siis lülita nad välja, sest muidu raiskavad nad Sinu kompuutri ressursse (nende draiverite eellaadimine, teenistuste ja protsesside käivitamine jne...) ja on muidu tülinaks kaelas. Mida rohkem sul neid enda poolt installeeritud programme ja Windows 7 oma komponente on, seda aeglasemaks kompuuter muutub ning seda konfliktidealdim Sinu süsteem on. Lõpuks võib nii juhtuda, et kui Sa käivitad oma arvuti või teed tema restardi, siis võid vahepeal magama jääda enne kui Sinu süsteem jõuab ennast lõplikult ülesse laadida ja enne kui ilmub töövõimeline Windows 7 töölaud (desktop).
Näiteks kui Sa kasutad Windows Media Player'i (WMP 11) asemel hoopis mingit muud head meediapleierit (GOM Player või VLC media player jne), siis võiks selle Win 7 enda WMP 11 pleieri eemaldada (st ta täielikult välja lülitada).
Sa võid need väljalülitatud komponendid igal ajal jälle tagasi tuua. See tähendab seda et nende eelpoolnimetatud ja ka teiste vähemtähtsate Windows 7 komponentide eemaldamisega me ei desinstalleeri (uninstalli) neid vaid me lülitame nad lihtsalt välja. Seega me võime nad igal ajal jälle uuesti sisse lülitada. Nende programmide ja komponentide failid jäävad Sinu kõvakettale alles. Ja kui Sa soovid nad uuesti sisse lülitada, siis Sa ei vaja selleks Windows 7 installeerimise DVD-plaati.

Seega võib alates Windows 7 RC 1 versioonist lülitada välja kasutajale mittevajalikke Windowsi komponente ja seda saab teha järgmiselt:
Sa võid oma süsteemi jõudluse tõstmiseks lülitada välja üsna palju komponente ja jäta alles ainult järgmised vahendid:

- Mõned Windows Vista enese mängud, juhul kui Sa mõnda neist tobedatest mängudest soovid mängida (Games parameetri alt, kliki tema kõrval asuvale "+" sümbolile, et laiendada tema alammenüüd)

- XPS Viewer
- XPS Services

- Microsoft .NET Framework 3.5.1

- Indexing Service (juhul kui Sul on kompuutris palju faile ja Sa kasutad nende otsimiseks tihti Search vahendit)

- Print and Document Services (juhul kui kasutad printerit)

- Internet Explorer 8 (juhul kui tahad ka teda kasutada...)

- Media Features alt vaata ise, et mida Sa soovid kasutama hakata

- Windows Gadget Platform (juhul kui soovid neid vidinaid kasutada)

- Windows Search (jäta kindlasti ka see alles, sest ta otsib väga hästi ja tema otsinguriba on ka Start menüüs)

- Koos muude mittevajalike asjadega lülita välja ka Remote Differential Compression vahend, mille abil mõõdetakse võrgus failides tehtud muudatusi, et kiirendada nende ülekandimst...; tavaliselt kodukasutaja seda vahendit ei vaja.

Kui valmis, siis tee kohe või siis hiljem kompuutri restart.

NB! Loe sellest pikemat juhist ja õpetust sealt.

Süsteemi hindamine (WEI - System Rating/Windows Experience Index):


Juba Windows Vista's oli üheks uueks vahendiks ka nn süsteemi hindamine, mille Vista kalkuleeris iga kompuutri jaoks, kuhu ta oli installeeritud. Windows Experience Index (WEI) on seega Windows Vistasse ja ka Windows 7'sse sisseehitatud vahend, mis hindab kompuutri riistvara suhtelist jõudlust ja ta teeb seda ainult ühe korra ning selle mõõtmise tulemused jäävad muutumatuks. See tähendab seda et WEI on püsiv konstantne suurus ja tema baashinne muutub ainult sel juhul kui Sa uuendad oma kompuutri riistvara, näiteks kui Sa lisad juurde mälu või siis vahetad välja PC videokaardi. WEI'd jooksutatakse ainult lühikest aega ja üks kord ning ta ei mõõda Sinu kompuutri jõudlust reaalajas siis kui Sa kasutad oma kompuutrit mingite ülessannete täitmiseks ning kui Sa olid selleks käivitanud mingid programmid. Seega ei mõõda WEI Sinu süsteemi jõudlust reaalajas vaid ta testib Sinu arvuti riistvara võimekust (suutlikust) töötada Windows 7-ga ja ta teeb seda üksainus kord. Windows Experience Index mõõdab Sinu kompuutri riistvara- ja tarkvara konfiguratsiooni suhtelist suutlikust ja väljastab need tulemused ühe numbri kujul, mida kutsutakse baasindeks (Base Score).
Mida kõrgem see hinne on, seda parem on ka kompuuter ja seda suurem on tema riistvara suhteline jõudlus ehk suutlikus töötada Windows 7-ga. Windows Vista's oli WEI hindamise skaalaks 1 kuni 5.9, aga Windows 7's suurendati seda WEI hindamisskaalat ja ta on nüüd 1 kuni 7.9. Kuna WEI hindamisskaalat on Windows 7-s suurendatud, siis on WEI baashinne ühes- ja samas kompuutris, kuhu on installeeritud nii Vista kui ka Windows 7, erinevad ning Windows 7-s on see Base Score märksa madalama suurusega. Seega ei maksa erutuda kui Sinu WEI baashinne oli Vista puhul näiteks 5.8, aga kui Sa installeerid samasse masinasse Windows 7-e ja seejärel kuvatakse baasindeks hoopis 4.7, siis nii see peabki olema...


Windows Experience Index (WEI) on vajalik:

 

Kui Sa olid ise installeerinud endale Windows Vista, siis teavitati Sind süsteemi jõudluse hindamisest ja kuvati sellekohane hindamise tulemusteaken. Kuid Windows 7 installeerimisel on asjalood natuke teistmoodi ja tema installeerimise käigus hinnatakse ainult Sinu videokaardi suutlikust, et veenduda selles et kas Windows Aero't saab sisse lülitada või ei siis saa. Seepärast tuleb Sul endal kohe pärast Win 7 installimist ise käsitsi käivitada oma süsteemi hindamine. Sa võid igal ajal näha oma süsteemi jõudluse hindamise ülevaadet ja käivitada WEI instrumenti mitmel moel - loe sellest kõigest sealt. (Vastav link toob Sind pärast sealse infoga tutvumist siia ka tagasi...)

Etteotsa

 

Edasi Win 7 optimeerimise IV. ossa >

 

< Tagasi< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008