Süsteemi diagnostika, stabiilsuse kontroll jms

Seitse...Windows 7 optimeerimine ja hooldamine: tema kiiruse ja jõudluse suurendamine; tema täpsem häälestamine ja seadistamine (tuunimine) - IV. osa

 

Süsteemi diagnostika aruande/ülevaate (System Diagnostics Report) genereerimine.

Süsteemi stabiilsuse kontrollimine "Reliability Monitor'i" abil.

Uuenda regulaarselt oma riistvara seadmete draivereid (drivers).

Lülita 'Windows Defender' välja (juhul kui kasutad kolmandate firmade pahavaratõrje programme.

Lae kas ise regulaarselt alla kõik Windows'i värskendused (Windows Updates) või las ta olla siis vaikimisi automaatrežiimil.

 

(Käib ka Windows 8/8.1 ja Windows 10 kohta.)

 

 

 

 

Süsteemi diagnostika aruande/ülevaate (System Diagnostics Report) genereerimine:


Event Viewer vahend ei ole just see kõige parem vahend riistvara ja tarkvara probleemide jälgimiseks. Aga seda saab teha väga hea Systems Diagnostic Report vahendi abil. Et saada oma Windows 7 (või Win 8/8.1) süsteemi käesolevast momendist rohkem detailsemat ja vajalikumat ülevaadet, tee järgmist (Sa pead omama administraatori õigusi):

Klõpsa nupule Start > Control Panel > System and Security > System > vasemas paanis allosas Performance Information and Tools > jälle vasema paani ülaosas Advanced Tools ja seejärel Generate a system health report (Genereeri süsteemi " tervisest" ettekanne).

Ilmub UAC aken, kus kliki nupule Yes ja seejärel ilmub System Diagnostics utiliit, mis jookseb umbes minuti või paar ning esitab seejärel Sinu süsteemist väga üksikasjaliku ülevaate:

Süsteemi diagnostika tulemused
Märkus: Windows 10 puhul ava see System Diagnostics Report (Resource and Performance Monitor ) vahend aga järgmisel teel:

* Tee all Start nupul paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst Command Prompt (Admin) kiirkorraldus - pilt.

* Sisesta Command Prompt konsooli käsureale perfmon /report käsk ja vajuta ENTER - pilt.

* Algab andmete kogumine, mis ei kesta kaua - pilt.

* Kui see andmete kogumine lõpetati, siis ilmubki see vajalik Resource and Performance Monitor aken, kus saadki näha siis kõiki vigasid ja muud vajalikku - pilt ................ja................. pilt."Warnings" sektsioonist allpool (vaata eelmist pilti) leiad Sa sektsiooni, kus on toodud ära süsteemi kontrollimise summaarne kokkuvõte (Basic System Checks), kus igat viit testimiskomplekti tähistab kas rohelist värvi "Kordaläinud/Läbitud" (Passed) või siis punast värvi "Ebaõnnestunud" (Failed) ikoonike; liigu seal aknas "liftiga" allapoole, siis leiadki antud kokkuvõtte.
Klõpsa seal baaskokkuvõttes nende testide ees olevatele raamistatud pluss-sümbolitele ja seejärel saad juba detailsemat infot...


Kui Sa kerid seal ettekande dilaloogiaknas edasi allapoole, siis jõuad Sa Resource Overview (Ressursside Ülevaate) sektsioonini, kus on juba rohkem rohelisi ja võib olla ka mõni punane ikoonike. Kui Sa näed seal mõne Details veerus asuvas kirjest paremal pool väikest tähelepanuruudukest, siis vii oma kursor sellele ruudule ja seepeale ilmub huvitava infoga väike "nõuande" aknake. Iga kategooria kohta käivat infot saad näha siis kui vajutad temast paremal teiselpool akna servas asuvat noolekest - pilt.


Kui Sa liigud seal ettekandes kaugemale edasi, siis näed Sa järgmisi laiendatavaid pealkirju (kategooriaid): Software Conifgufration, Hardware Conifguration, CPU, Network, Disk, Memory ja Report Statistics. Ava/laienda paremal asuvate noolekeste ja vasemal olevate pluss-sümbolite kaudu need kategooriapealkirjad ja uuri detailsemat infot - pilt.


Kui mõne inforea taust on punast värvi ja Sa näed seal punast lipukest, siis vii temale hiirekursor ning seejärel ilmuvad hoiatused ja vajalikud nõuanded:

Hoiatused ja nõuanded


Kui Sa vaatad seda ülemist akent, siis teatatakse seal, et antud Win 7 süsteemis puudub või ei suudetud tuvastada ühtegi antiviirusprogrammi - tegelikult on siin kõik korras, sest antiviirusprogrammid on olemas ja ainult et Windows 7 enda Defender programm lülitati välja...

EtteotsaSüsteemi stabiilsuse kontrollimine "Reliability Monitor" vahendi abil:


Kui Sinu mingi programm või Windows 7 komponent, mis töötas siiamaani laitmatult, hakkab järsku vigasid andma, siis võid Sa taoliste situatsioonide korral avada Reliability Monitor'i. Sa võid ta avada nii: Kliki Start > Control Panel > System and Security > Action Center ja kliki Maintenance kategoorialingi alla View reliability history lingile.

Või veelgi lihtsamalt: Kliki nupule Start, tipi Search otsingukasti sõna reliability ja klõpsa seejärel üleval otsingutulemustes View reliability history lingile ning avatakse alltoodud Reliability Monitor aken:

Uurime programmide ja komponentide töötamise ajalugu


Märkus: Windows 10 puhul sisesta all Windowsi otsingukasti sõna reliability ja klõpsa seejärel üleval otsingutulemustes View reliability history lingile - pilt.


Selle Reliability Monitor'i akna ülemises osas on graafiline väli (vaata eelmist pilti), kus iga veerg esitab mingi kindla kuupäeva sündmusi ja neid kuupäevasid, kus juhtusid mingid vead, tähistatakse punast värvi "ristikestega". Tee seal üleval graafilises aknas mingil veal klõps ja kohe seejärel kuvatakse selle graafilise välja alla read, kus tuuakse ära antud kuupäeva probleemi põhjustajad. Sa võid vaadata iga päeva sündmusi kui klõpsad seal ülemises graafikus antud päeva veerul ja seejärel kuvatakse allpool vajalik info.

Seal akna tabelis on näha ka üks sinist värvi joon, mis "jookseb" läbi kõikide kuupäevade ja ta ta teeb aeg-ajalt sikk-sakke (tõuse/langusi); see joon näitab Sinu süsteemi töökindlust ja stabiilsust. Seda nimetatakse Süsteemi Stabiilsuse Indeksiks (System Stability Index) ja mida mõõdetakse skaalas 1 (kõige vähem stabiilne) kuni 10-ni (kõige stabiilsem). See indeks saadakse kogu eelnenud aja jooksul süsteemis toimunud mõõtmiste ja avastatud spetsiifiliste vigade kogusummana, kusjuures arvesse võetakse absoluutselt kõik ilmnenud tõrked ning seda iga päeva lõikes. Kui Sul töötab süsteem mõne päeva jooksul ilma mingite tõrgeteta, siis see joon (graafik) natuke tõuseb ja kui süsteemis tekivad teatud ajaperioodil mingid vead, siis see joon langeb jälle natuke. Kui joon liigub ilma "sakkideta" (sirgelt), siis näitab see seda, et operatsioonisüsteem töötas sel ajavahemikul väga stabiilselt. Kui Sa klõpsad tabelis mingi konkreetse kuupäevaga veerule, siis kuvatakse antud kuupäeva stabiilsuse indeks.
See System Stability Index saadakse seega üsna "jõhkra" mõõtmise tulemusena, sest arvestatakse kõiki ilmnenud vigu ja näiteks kui Sinu süsteem töötab tavaliselt sujuvalt, aga mingi üksainus programm viskab pidevalt "vimkasid", siis alandab see kohe ka Sinu stabiilsuse indeksit. Kuid sellele vaatamata tuleks teda aeg-ajalt uurida, sest sellega saad oma süsteemi stabiilsusest üsna hea ülevaate...

Etteotsa


Uuenda regulaarselt oma riistvara seadmete draivereid (drivers):


See on väga oluline asi Windows 7 optimeerimisel ja Sa peaksid regulaarselt käima kõikide oma seadmete tootjate kodulehtedel ja uurima seal, et kas ei ole antud seadmele loodud uut draiverit ((Eriti oluline on videokaardi, Mass-storage controller'i ja chipset (emaplaadil asuv eraldi kiipide komplekt) draiverite regulaarne uuendamine)) . Uued draiverid mitte ainult ei tõsta Sinu masina jõudlust vaid nad lisavad Sinu seadmetele ka uusi funktsioone/võimalusi...

Et saada oma kompuutri seadmetest ja nende draiveritest ülevaadet tuleb selleks kasutada esmalt Device Manager'i (Seadmete Juhtija) abi, mis on graafiline utiliit ja mis annab detailse info kõikidest installeeritud seadmetest, neile määratud ressurssidest ning nende lisaseadistustest; peale selle anab ta . Device Manager'i saab avada mitmel viisil:

Device Manger'i aken

Kõpsa seal iga kategooria ees olevale "+" sümbolile, et näha antud kategooria all asuvaid eraldi seadmeid. Kui mingi seadme ees on kollast värvi hüüjumärk -või sinine küsimärk , siis näitab see seda, et tal on mingi konfiguratsiooniviga või puudub siis tema draiver (või see draiver on vigane).

Vigane või puuduv draiver - küsi -ja hüüjumärgid...


Oletame, et Sul on oma seadmete draiveritega muidu kõik korras, aga neid on vaja aeg-ajalt uuendada ja siit siis jätkamegi: Juhul kui Sa ei tea, et kes on Sinu seadmete tootjad või kui Sul on probleeme inglise keelega, siis on olemas ka alternatiivne võimalus uuendada oma seadmete draivereid, tee nii:

 

NB! Kuid siiski oleks parem oma riistvara draivereid uuendada ikka nende seadmete tootjate kodulehtede kaudu!
Windows 7 riistvara seadmetest ja nende draiveritest on juhis seal.

Etteotsa


 

Lülita Windows Defender välja:


Kui Sa kasutad mingit kolmandate firmade pahavaratõrje programmi, mis skaneerib Sinu süsteemi ka reaalajas, siis tuleks see Win 7 enda Windows Defender välja lülitada, sellega tõstad Sa oma süsteemi jõudlust.


NB! Tasuta (vabavara) antiviirus- ja pahavaratõrje programmide, tulemüüride, linkide jms sellise kohta saab juhist sealt.


Kuna Windows Defender on Windows 7 opsüsteemi koostisosa, siis Sa ei saa teda deinstalleerida (uninstallida) vaid Sul tuleb ta lihtsalt välja lülitada, tee järgmist:

1. Klõpsa nupule Start, siis tipi sõnad windows defender ja vajuta ENTER (Võis siis klõpsa Start > All Programs > Windows Defender);

2. Klõpsa üleval nupule Tools:

Klõpsa nupule Tools

3. Klõpsa lingile Options:

Klõpsa lingile Options

4. Kliki vasemas paanis Administrator parameetrile - pilt.


Märkus: Kui Sa ei soovi Windows Defender'it välja lülitada, siis võib siinsamas eelmises aknas reguleerida tema skaneerimise aega/sagedust ja isegi selle automaatse skaneerimise välja lülitada (korista linnuke ruudust "Automatically scan my computer") ja käivitada ise aeg-ajalt süsteemi skaneerimine...


5. Seejärel eemalda linnuke ruudust Use this program ja kliki alla nupule Save:

Eemalda linnuke ja kliki Save


6. Selle peale ilmub UAC hoiatusaken, kus klõpsa nupule Yes.

7. Ning lõpuks kuvatakse aken, mis teatab, et Windows Defender on nüüd välja lülitatud, võta teadmiseks ja kliki nupule Close.

Märkus: Kui Sa klikid siin aknas aga lingile “click here to turn it on”, siis võid ta hiljem vajaduse korral jälle sisse lülitada (enne aga tuleb Sul teha nii nagu siin eelpool puntis #1 juttu oli, st teha nii: Klõpsa nupule Start, siis tipi sõnad windows defender ja vajuta ENTER ja selle peale ilmubki seesama aken...).

Klõpsa nupule Close

8. Kuna Sa lülitasid selle Windows Defender'i välja, siis hakkab Sind edaspidi tüütama selle kohta ilmuv teade ja see kuvatakse ekraani paremale allaäärde.
Kui kasutajale on Windows 7 poolt vaja midagi teatada, siis ilmub ekraani paremale allaäärde Notification area'le (Teadete väljale) üks oluline ikoonike—Action Center ikoon.

Action Center ikoonike

Kui tegemist on mingi probleemiga, siis ilmub Action Center ikooni kohale ka vastav teatemullike ja ikoonile ilmub ka üks punane ristike.

Teatatakse probleemidest


Kui kasutaja teeb antud ikoonil klõpsu, siis näeb ta teadete lühisisu ja sealtsamast saab ta käivitada ka mingi väljapakutud tegevuse või siis avada lingi "Open Action Center" kaudu Action Center'i enda akna.

Teadete lühisisu


Et nüüd Windows Defender'i kohta käivaid tüütuid teateid välja lülitada, siis ava siitsamast tegumirea ikooni kaudu see Action Center aken ja kliki seal Windows Defender kohta käiva info all lingile "Turn off messages like this" (või siis umbes taolistele linkidele: "Turn off messages about spyware and related protection" jne) ning enam Sulle neid Defender'i kohta käivaid teateid ei ilmu.

NB! Sel teel võid Sa välja lülitada kõikide Sulle mittevajalike teadete ilmumise ja näiteks kui Sa lülitad oma Windows Defender'i uuesti sisse ning seejärel jälle välja, siis ei ilmu tema kohta enam mingeid teateid...

Alloleval pildil on küll Windows Defender veel Win 7 süsteemist välja lülitamata ja tema suhtes on siin teised teated, aga see "Turn off messages like this" link on ka siin olemas... - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Action Center aken koos probleemidega


Järgmises Action Center aknas on samuti võimalus vastavaid teateid välja lülitada - pilt.


Alumisel pildil on sellele Action Center ikoonile lihtsalt klõpsatud ja selle peale ilmunud teateaken informeerib kasutajat, et käesoleval momendil ei ole mingeid probleeme avastatud ("Jumal tänatud, seekord pääseti ") - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Action Center'i teade


NB! Windows 7 uuendatud Action Center aknast ja igasuguste teadete väljalülitamise muudest viisidest on õpetus seal.

Lae kas ise regulaarselt alla kõik Windows'i värskendused (Windows Updates) või las ta olla siis vaikimisi automaatrežiimil - juhis

Etteotsa

 

Edasi Win 7 optimeerimise V. ossa >

 

<Tagasi

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008