Windows 7 Task Manager, Performance Monitor

Seitse...Windows 7 optimeerimine ja hooldamine: tema kiiruse ja jõudluse suurendamine; tema täpsem häälestamine ja seadistamine (tuunimine) - V. osa

 

Windows 7 Task Manager'i (Tegumihalduri) kasutamine, Performance Monitor ja Resource Monitor utiliidid.

 

 

 

 

Windows 8/8.1 ja Windows 10 uuendatud 'Task Manager' (Tegumihaldur) tutvustust võib lugeda aga sealt.
Windows 8/8.1 ja Windows 10 uuendatud 'Performance Monitor' instrumendist on tutvustus aga seal.
Windows 8/8.1 ja Windows 10 operatsioonisüsteemide 'Resource Monitor' instrumendist on tutvustus seal.
Reaalajas jõudluse (performance) jälgimine


Windows 7 pakub välja kolme head instrumenti Sinu süsteemi jõudluse reaalajas jälgimiseks (neid sai kasutada ka Windows Vistas, aga seal olid nad natuke teise nimetusega).
Esimeseks neist on meile juba Windows'i varasematest versioonidest tuttav Windows Task Manager.
Windows Vistas oli uueks vahendiks sel alal Resource Monitor, mis näitab sarnast jõudluse graafilist aruannet, kuid tema puhul kuvatakse informatsioon erinevas ekraanikujunduses.
Lõpuks Performance Monitor, mis on midagi Windows XP System Monitor'i taolist, aga seda juba laiendatud ja täiendatud kujul - tema sobib rohkem IT spetsialistidele...


Windows Task Manager'i (Tegumihalduri) kasutamine:


Me saame selle Windows Task Manager'i avada siis kui vajutame klahve Ctrl+Shift+Escape või siis klahve Ctrl+Alt+Delete (seejärel klõpsame uues ekraanis Start Task Manager nupule) või teeme ekraani allääres tegumireal paremklõpsu ja valime käsu Start Task Manager.
Kui Sul läheb midagi viltu ja Sa pead peatama mingi programmi (või protsessi), mis ei reageeri Sinu tavapärastele käskudele või siis kui Sinu süsteem muutub järsku väga aeglaseks ning Sa soovid teada, et kes õgib Sinu süsteemi ressursse, siis on just see Windows Task Manager (Tegumihalduri) esmaseks vahendiks, mille poole Sa võiksid pöörduda.
Tegumihaldur sakk/vahekaart Performance annab meile kiire ülevaate CPU (protsessori) ja memory (mälu) kasutamisest. Vasakul asuvad graafikaribad esitavad jooksvaid andmeid—protsentides kuvatakse CPU hõivatuse maht ja megabaitides on toodud ära mälu kasutamise maht. Joongraafik paremal pool kuvab (vaikimisi) üheminutilisi andmeid, kusjuures neid andmeid uuendatakse ühesekundiliste intervallidega.
Graafikute all asuvad numbrid täpsustavad/täiendavad graafilist presentatsiooni...

Näiteks allasuval pildil näitab vasakul asuv Memory graafikapaan, et momendil on rakendatud töösse 742 MB füüsilist mälu (RAM), samal ajal kui akna allääres asuv Physical Memory rida näitab, et kogu süsteemi kättesaadavast füüsilisest mälust (RAM) on hõivatud 24% , mida on antud süsteemis 4 GB'i, aga Windows Vista 32-bit süsteem ei suudagi kasutada ära kogu 4-ja GB'i ja nii näidataksegi füüsilise mälu kogumahuks 3069 MB'i—rida "Total 3069".

"Physical Memory Usage History"
graafikajoon näitab mälu kasutamist sekundite kaupa....

Leht 'Performance'


Sektsioonis "System" on selline parameeter nagu Commit (MB) ja tema numbrid tähendavad järgmist:

- Murdarvu esimene pool (kaldjoone ees) näitab momendil kasutatava 'pagefile' mahtu ja see arv muutub pidevalt vastavalt Sinu jooksvale tööle (käivitad/sulged programme jne...).
- Murdarvu tagumine pool näitab aga virtuaalmälu mahtu ja see arv ei muutu ((virtuaalmälu = pagefile + füüsiline mälu (RAM)).
Antud näite puhul on Commit (MB) - 1011/6138, kus arv 1011 tähistab pagefile mahtu ja 6138 näitab virtuaalmälu (virtual memory) hulka.
Kui see pagefile (saalefaili) suurus on pidevalt suurem kui rea Total järel asuv füüsilise mälu mahtu näitav arv, siis tuleb Sul hakata mõtlema füüsilise mälu juurdeostmisele...


NB! Täpsemalt füüsilisest mälust, pagefile'st ja virtuaalmälust oli juttu eespool - siin.


Oblastis Physical Memory (MB) real Free äratoodud arv 434 näitab, et meie süsteem kasutab olemasolevat vaba füüsilist mälu küllaltki efektiivselt, nimelt on kogu ülejäänud vabast füüsilisest mälust loodud nn vahemälu (cache), kuhu viiakse momendil enamkasutatavad programmid ja andmed, et neid sealt siis kiiremini kätte saadaks (seda näitabki selles oblastis olev Cached rida). Paljud kasutajad, kui avavad selle Performance lehe ja viskavad pilgu sellele füüsilise mälu Free reale, ehmuvad ja hakkavad appi karjuma, sest kogu füüsiline mälu olevat kasutusel, aga tegelikult see nii ei ole...

Ülemine graafiline GPU Usage History oblast kuvab peaprotsessori kasutamist reaalajas (sekundites) ja seal on kaks eraldi graafilist akent seepärast, et protsessor on kahetuumaline (dual core), st kasutatakse korraga nagu kahte eraldi protsessorit. Antud näites kasutab protsessor momendil ainult 1% kogu oma võimsusest.

Processes
sakk (vaheleht) sisaldab momendil töötavate programmide ja teenuste (teenistuste—services) loetelu, millele saab kasutaja otse ligi. Antud näites jookseb siin 41 protsessi, mida näidatakse ka akna alumises vasemas nurgas. Aga miks see loetelu sisaldab ainult 14 protsessi?

Processes sakk


Selles lühemas protsesside loetelus kuvatakse ainult need protsessid, milledele saab antud kasutaja otse ligi, st ta saab neid peatada jne. Kui Sa klõpsad nupule Show processes from all users, siis seda loetelu laiendatakse ja temas tuuakse ära kõik momendil töötavad protsessid nii antud kasutaja enda kui ka teiste kautajate ja süsteemi enese tarbeks käivitatud protsessid.
Iga protsessi kohta tuuakse ära ka vastav info, milledest võiksid olulisemad olla veergudes CPU (protsessori kasutamise %, mida antud protsess momendil kasutab) ja Memory (Private Working Set), mälumaht, mida antud protsess kasutab oma tööks, äratoodud numbrid.
Protsessid on loetelus pandud järjekorda vastavalt nende startimise ajale nii et kõige üleval on need protsessid, mis käivitati kõige hiljem. Sa võid ka nende protsesside järjekorda muuta, klõpsa selleks suvalise veeru pealkirjale, eriti hea on see näiteks nende protsesside tuvastamisel, kes kasutavad kõige rohkem CPU aega ja mälu.

Seda Processes vahelehe välimust saab ka muuta, et hankida sellega endile rohkem infot: Vali menüüst View käsk Select Columns ja seejärel lisa või eemalda vajalikud veerud - pilt.

Etteotsa


Performance Monitor:


Performance Monitor aitab Sul tuvastada seda et kuidas Sinu poolt käivitatud programmid ja riistvara mõjustavad kompuutri jõudlust nii reaalajas kui ka vajalike andmete kogumisega, et neid saaks hiljem analüüsida.
Windows Performance Monitor kasutab erinevaid jõudluse loendureid (counters), sündmuste poolt jäetud andmejälgi ja konfiguratsiooniinformatsiooni, mida võib siis kombineerida nn "andmeblokkidesse" (Data Collector Sets).

Kuna antud infot sai tublisti uuendatud, siis loe sellest instrumendist edasi sealt.

EtteotsaResource Monitor (väga kasulik instrument):


Windows Resource Monitor on instrument, mis lubab Sul reaalajas jälgida riistvara (CPU, mälu, kõvaketta, võrgu) ja tarkvara (failide,moodulite ) poolt süsteemiressursside kasutamist. Sa võid ka filtreerida välja need protsessid ja teenused, mida Sa soovid monitoorida. Sa võid ka vajalikke protsesse ja teenuseid käivitada, peatada, sulgeda, et lahendada mingi tarkvara probleeme. Resource Monitor oli olemas juba Windows Vistas, aga Windows 7 ja kõrgemate opsüsteemide jaoks on teda tunduvalt täiustatud ja nüüdseks on ta tõesti üks kasulik instrument.

Teda saab käivitada mitut moodi:

a) Kas sealtsamast kohe siin eelpool räägitud Performance Monitor avaakna parema paani ülaosas asuva "Open Resource Monitor" lingi kaudu - pilt
b) Või kliki nupule Start ja tipi Search kasti sõnad Resource Monitor ja vajuta ENTER;
c) Või klõpsa Start > Control Panel > System and Security > System, siis vasemas paanis allosas lingile Performance Information and Tools, kliki jälle vasemas paanis ülaosas lingile Advanced Tools ja lõpuks Open Resource Monitor.
d) Või ava CMD aken ja tipi käsk perfmon /res ning vajuta ENTER.
e) Või kliki Start, tipi Search otsingukasti sõna resmon.exe ja vajuta ENTER.
f) *** Selle Resource Monitor vahendi saab avada ka Task Manager'i vahelehe Performance allosas asuva Resource Monitor... nupu kaudu. Näiteks oma mälu kasutamise uurimiseks ongi mõtekas avada algul Task Manager, et saada oma mälu kasutamisest kiirülevaade ja seejärel käivitada sealtsamast Resource Monitor instrument, et uurida asja põhjalikumalt. Toon näite Windows 10 süsteemist: Tee all tegumirea vabal osal paremklikk ja vali ilmuvast hüpikmenüüst Task Manager käsk - pilt. Ava Performance vaheleht ja kliki seal allosas asuvale Open Resource Monitor lingile - pilt.

Märkus: Kuna ta on igati vajalik riistapuu, siis võiksid tema jaoks luua kas oma töölauale või siis kusagile mujale kiirkorralduse: Ava C:\Windows\System32 kaust, otsi seal ülesse resmon.exe fail, lohista ta parema hiirnupuga oma töölauale ja vali avanevast kontekstmenüüst käsk Create shortcuts here.

Resource Monitor
on jagatud viieks sektsiooniks (võtmeks): Kui Sa avad selle Resource Monitor akna järgmine kord, siis ta avatakse sellisel kujul mil ta viimati lahti oli ja see on üsna hea lahendus, sest Sa ei pea jälle taastama tema endist olekut. Peale selle võid Sa ka ise salvestada mingi nime all antud akna kuvamise viisi:

- Muuda Resource Monitor'i aken endale sobivaks (ava vastav vaheleht, sordi, muuda aken sobivaks suuruseks, muuda veergude laiused sobivaks jne);
- Seejärel vali File menüüst käsk Save Settings As..., tipi sobiv nimetus ja kliki nupule Save.

Et nüüd kunagi hiljem avada kiiresti see enda poolt salvestatud kuvamisviisiga Resource Monitor aken, vali File menüüst käsk Load Settings..., seejärel vali vajalik konfiguratsioonifail ja kliki nupule Open.

Etteotsa

< Tagasi

 

Edasi Win 7 optimeerimise VI. ossa >< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008