Win 7 optimeerimine ja hooldamine - VI. osa

Seitse...Windows 7 optimeerimine ja hooldamine: Tema kiiruse ja jõudluse suurendamine; tema täpsem häälestamine ja seadistamine (tuunimine) - VI. osa

 

 

 

Tee oma Start menüü Search vahend kiiremaks:


1. Klõpsa Sart, tipi regedit ja vajuta ENTER, avatakse Registry Editor.
2. Otsi ülesse järgmine võti: HKEY_CURRENT_USER, Software, Microsoft, Windows, CurrentVersion, Explorer ja lõpuks Advanced.
3. Otsi akna paremas paanis ülesse rida Start_SearchFiles ja tee temal 2x klõps.
4. Pane Value data suuruseks 0 (null) - pilt.

5. Tee kompuutri restart.Märkus: Windows Search vahendist saad üelvaate sealt.Tõsta süsteemi jõudlust/võimsust 'Power Plan'-i seadistamisega:


Windows 7 kasutab jõuplaanide (jõuskeemide) seadistusi nii läpakate kui ka lauakompuutrite jaoks:

 

Vaikimisi kasutavad enamik sülearvuteid Balanced (recommended) jõuplaani. Lauakompuutrid kasutavad samuti Balanced jõuplaani (jõuskeemi).
Kui Sa töötad oma läpakaga (sülearvutiga) tavaliselt nii et ta on ühendatud vooluvõrku, siis lülita sisse High Performance jõuplaan, vastasel juhul kehtesta Balanced või Power saver jõuplaan.

Lauaarvuti Power Options aken - siin on aktiveeritud/valitud Balanced (Balanseeritud/tasakaalustatud) jõuplaan:

Lauaarvuti Power Options akenSülearvuti Power Options aken - siin on aga valitud High performance (Suure jõudlusega) jõuplaan - pilt.


Et näiteks valida oma lauakompuutrile High performance'i jõuplaani, tee selleks:
  1. Ava Control Panel.
  2. Klõpsa System and Security kategooriale.
  3. Klõpsa Power Options kategoorialingile.
  4. Kliki paremas paanis allasuunatud noolekesel ja seejärel ilmub High performance raadionupp - aktiveeri ta, st kliki tema ees asuvale raadionupule:

    Aktiveeri raadionupp 'High performance'

Märkus: Sa võid kõik power'iga seonduva kiiresti avada ka nii: Kliki nupule Start, tipi sõna power ja vali ülevalt otsingutulemustest vajalik kiirkorraldus, näiteks Power Options.Enda poolt aktiveeritud jõuplaani täiendav seadistamine (vägagi vajalik):


1) Kliki nupule Start, tipi otsingukasti sõna power ja vali ülevalt otsingutulemustest Power Options kiirkorraldus.
2) Nüüd kliki selle jõuplaani, mille Sa olid aktiveerinud tema raadionupu kaudu, paremas osas asuvale Change plan settings lingile - pilt.

3) Kliki Change advanced power settings lingile:

Kliki uuele lingile


4) Seejärel ilmubki aken, kus saad enda poolt aktiveeritud jõuskeemile/plaanile valida veel eraldi täiendavad seaded:

Täpsem seadistamine


Kõige üleval on rippmenüü, mis kuvab Sinu aktiivset jõuplaani, aga Sa võid seda siin ka muuta. Kliki allpool "+" ikoonikestele, et avada nende all asuvaid parameetreid ja muuda neid vastavalt oma vajadustele...Kui Sa ei taha, et Sinu monitor/kuva ja kompuuter läheksid automaatselt 'sleep' režiimi:

Igas jõuplaanis on vaikimisi seatud nii et Sinu displei ja kompuuter lähevad teatud aja mõõdudes, siis kui Sa midagi ei tee (st ei kasuta hiirt ja klaviatuuri), automaatselt nn sleep ("magamise") režiimi. See on aga paljudel juhtudel väga tüütu asi, näiteks kui Sa loed pikemat artiklit ja kui Sa sel ajal midagi muud ei tee, siis katkestab Sinu lugemise arvuti ootamatu "uinumine" - hakka jälle teda "ellu äratama". Mõningatel juhtudel läheb pärast sleep režiimist väljumist kaduma ka Internetiühendus, hakka siis jälle seda tüütut kompuutri restarti tegema jne, jne.

Seega et seda kõike vältida, tee järgmist:

1) Kliki nupule Start, tipi otsingukasti sõna power ja vali ülevalt otsingutulemustest Power Options kiirkorraldus.
2) Nüüd kliki selle jõuplaani, mille Sa olid aktiveerinud tema raadionupu kaudu, paremas osas asuvale Change plan settings lingile - pilt.

3) Vali rippmenüüdest parameeter "Never" ja kliki all nupule Save changes:

Lauakompuutri vastav akenSülearvuti vastav aken - pilt.Süsteemi jõudluse (power'i) efektiivsuse mõõtmine ja probleemide lahendamine:

Windows 7 omab päris mitmekesist süsteemi jõudluse (võimsuse) juhtimise vahendite komplekti. Üheks heaks abivahendiks on siin ka sisseehitatud GUI instrument, mille abil saab tuvastada ja parandada power'iga seotud probleeme ning vigu. Et teda käivitada, tee järgmist:

1) Kliki all tegumireal paremas otsas 'Action Center' ikoonile ja seejärel kliki Action Center
2) Kliki 'Troubleshooting' lingile ja tipi üleval paremal 'Search' kasti sõna power
3) Kliki Power lingile ja avatakse nõustaja esimene aken, kus kliki Next
4) Kliki lingile Power:

Kliki 'Power'


5) Järgmises nõustaja aknas kliki lihtsalt Next.
6) Ja ilmubki viimane aken, kus tuuakse ära leitud ja juba parandatud (fikseeritud) vead/probleemid; kliki nupule Close:

Vead on parandatudNB! Kui Sa vaatad nüüd seda ülemist akent, siis on seal esimesed kolm fikseeritud "viga" seotud kõvaketta, kuvari ja kompuutri minekuga nn "sleep" režiimi. Tegelikult ei ole need mingid vead vaid kasutaja keelas ise neil sleep režiimi automaatse mineku (pani neile selleks parameetriks "Never"). Kuid Windows 7 loeb ka need veaks ja paneb nende vaikimsi parameetrid jälle tagasi. Seega tuleb meil minna Start -> Control Panel -> System and Security -> Power Options aknasse ja panna omad vanad seaded jälle tagasi...


Teiseks hoopis paremaks vahendiks on aga juba Windows XP aegadest pärit CMD käsurea powercfg.exe instrument. Antud utiliidiga saab analüüsida oma kompuutri ja sülearvuti aku peamisi energia-efektiivsuse näitajaid ning probleeme. Peale selle saab tulemustest genereerida ka ülevaatliku HTML raporti, mille võib seejärel avada oma brauseriaknas. See ülevaade toob ära programmide, protsesside ja draiverite poolt põhjustatud power'i probleemid.

Tee järgmist:

Kõigepealt sulge kõik oma aknad ja programmid ning seejärel:

1) Kliki nupule Start ja tipi Search otsingukasti sõna cmd.
2) Tee stardimenüüs vasemal üleval otsingutulemustes cmd.exe peal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Run as administrator.
3) Kliki ilmuvas User Account Control (UAC) dialoogiaknas nupule Yes.
4) Tipi CMD akna käsureale alltoodud käsk ja vajuta ENTER:

powercfg -energy -output c:\energia_ettekanne.html


Märkus: Selle käsu viimast osa (energia_ettekanne.html) võid soovi korral muuta, st tipi sinna endale meelepärane nimetus, aga jäta lõppu see .html laiend alles ja tipi oma nimetus ilma tühiklahvideta või asenda siis tühikud alljoonega ( _ ). Sellega genereeritakse see vajalik HTML dokument ja see salvestatakse C:\ draivi juurkausta - Sa saad ta sealt igal ajal käivitada ja uurida seda aruannet.

Tipi käsk ja vajuta ENTER


Pärast antud käsu sisestamist ja klahvile ENTER vajutamist tuleb Sul natuke aega oodata ning seejärel kuvatakse tulemused (samad asjad, aga juba väga üksikasjalikult ilmuvad ka sinna salvestatud HTML faili):

Tulemused


5) Nüüd mine oma C: draivi (partitsiooni) juurkausta, st kaustateega C:\ ja tee sellel energia_ettekanne.html (või oma nimega) failil 2x klõps ning ta avatakse Sinu vaikimisi veebilehitsejas/brauseris - pilt.


Keri liftiga allapoole, et näha kogu infot ja uuri nüüd seda et mis asjad siin probleemideks on... Sa näed igasuguste vigade, hoiatuste ja lihtsalt informatiivsete kirjete pikka loetelu. Ära satu siin iga asja peale paanikasse vaid uuri just neid asju, mis võivad Sinu süsteemi tööd aeglustada või mis võivad olla mingi probleemi põhjuseks, näiteks seda et miks ei lähe süsteem korralikult nn sleep režiimi. Näiteks osade probleemide põhjuseks võivad olla ka Sinu USB seadmed, mis on lülitatud kompuutri külge - nad takistavad 'Sleep' reziimi minemast jne...

Osa siinseid probleeme saad lahendada ka Power Options aknas (Power Options akna saame ruttu nii avada, et klikime nupule Start, tipime sõna power ja klikime üleval otsingutulemustes 'Power Options' lingile. Seejärel kliki seal Change plan settings lingile ja vaata kõik seadistused üle.).

Selle HTML dokumendi lõpuosas näed ka üsna vajalikku informatiivset laadi infot, näiteks seda et milline jõuplaan Sul on kehtestatud (siin siis "Balanced"); kuidas mingite komponentide analüüsimine õnnestus; millist 'sleep' seisundit Sinu kompuuter toetab (siin siis S3 Sleep - pikem jutt sellest seal) jne:


Info...
Lülita välja Windows 7 Aero läbipaistvuse element (efekt):


Aero on Win 7 vaikimisi teema ja kuigi ta on kena asjake, õgib ta Sinu süsteemi ressursse. Kui Sul on süsteem aeglane ja soovid seda Windows Aero't töösse jätta, siis võid jõudluse tõstmiseks lülitada välja vähemalt Aero läbipaistvuse efekti.

Muudest üksikute visuaalsete efektide väljalülitamisest oli juba juttu natuke eelpool - siin.

Läbipaistvuse efekt

Sa saad Windows 7 Aero läbipaistvuse elemendi lülitada välja nii:

Lülita läbipaistvus välja


Windows 7 Aero Flip 3D häälestamine:


Et parandada Windows 7 jõudlust võid Sa häälestada ka Aero Flip 3D parameetreid. Seda tee sel juhul kui see Flip 3D on liiga aeglane. Antud häälestamisega me saame määrata, et kui palju avatuid aknaid toob Flip 3D korraga ekraanile siis kui me vajutame WinLogo + Tab või siis Ctrl + WinLogo + Tab klahve. Järgmisel pildil ongi avatud terve hulk aknaid - pilt.


Et tõsta Win 7 Flip 3D kiirust tee järgmist:

 

Windows 7 Aero Glass sisselülitamine neile, kes omavad Windows 7 Starter versiooni või kellel on vähese jõudlusega kompuuter (kuid alati see ei õnnestu!):

Muide siinsamas DWM võtmes saad lülitada sisse Win 7 Aero siis kui Sul on kompuuter vähese jõudlusega (näiteks on vähe mälu) ja Windows 7 ei lülitagi sel juhul Aero't sisse. Ja siitkaudu võivad proovida Aero't sisse lülitada ka need, kes omavad Windows 7 Starter versiooni, kus Aero't ei olegi ette nähtud.

Tee järgmist:

1. Vaata, et registris oleksid järgmised võtmed ( kui ei ole, siis loo nad sinna):

HKCU\Software\Microsoft\Windows\DWM all oleks Composition suuruseks 1 (32-bit DWORD)
HKCU\Software\Microsoft\Windows\DWM all oleks CompositionPolicy suuruseks 2 (32-bit DWORD)

Sisesta vastavad väärtused...


2. Ava CMD aken (administraatori õigustega), st klõpsa Start, tipi cmd, tee tal paremklõps ja vali käsk Run as administrator.

Tipi cmd aknasse kaks järgmist käsku, iga käsu järel vajuta ENTER:

net stop uxsms
net start uxsms


3. Tee kompuutri restart. Valmis...Lõust...


NB! Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.


Kuid alati see ei õnnestu ja seda eriti neil, kes omavad kehva videokaarti, mis ei toeta Windows Driver Display Model'it (WDDM).

Etteotsa

 

Edasi Win 7 optimeerimise VII. ossa >

 

< Tagasi


< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008