Windows 7 optimeerimine ja hooldamine-VIII. osa

Seitse...Windows 7 optimeerimine ja hooldamine: tema kiiruse ja jõudluse suurendamine; tema täpsem häälestamine ja seadistamine (tuunimine) - VIII. osa

 


 

 

 

Kõvaketta üleliigsest "prahist" puhastamine ja süsteemi korrastamine (käib ka Vista ja XP kohta):


Sinu kõvakettale tekib aja jooksul suur hulk igasuguseid üleliigseid ja mittevajalikke faile ("prahti"), mis tuleks ära kustutada ja seda peab tegema regulaarselt. Need üleliigsed failid on tavaliselt failid, mis luuakse programmide poolt ajutiseks kasutamiseks. Näiteks veebilehitsejad/brauserid nagu Internet Explorer, Firefox ja teised salvestavad Sinu kõvakettale Sinu poolt külastatavate veebilehtede mingi sisu (pildid, tekst, skriptid, küpsised ehk "cookies" jne). Ka Windows'i enda programmid loovad pidevalt ajutisi faile, mida Sul tulevikus vaja ei lähe.
Kui Sa deinstalleerid (unistallid) mingi programmi, siis jääb ka temast maha igasugust mittevajalikku prahti.

Mida rohkem meil neid mittevajalikke ja ajutisi faile on, seda kehvem on ka kompuutri jõudlus (kiirus), sest vajalikele failidele ligipääsemine võtab rohkem aega.
Teisest küljest on ka turvalisuse tõstmiseks ja kettaruumi vabastamiseks vaja need ajutised failid ära kustutada.

Mittevajalike failide laienditeks on tavaliselt: .BAK, .TMP, .~MP, .PRV, .---, .001, .002 (jne), .LOG, .OLD, .*$, .$$$, .??, .??~, .^*, .SYD, .MP, .GID, .FTS, .WBK, ~$*.DOC, .DIZ jne, jne.


Windowsi enda ajutiste ja muude taoliste failide kustutaja ('Disk Cleanup' utiliit):

Windowsis (k.a. Windows 7) saab kõvaketta prahist puhastamiseks kasutada ühteainsat utiliiti, mida nimetatakse Disk Cleanup ja ta pole just kõige efektiivsem vahend. Aga kes muid taolisi programme ei kasuta võiksid ikka aeg-ajalt ka antud utiliidi käivitada, pealegi läheb teda mõnikord ka muudel juhtudel vaja, näiteks kui Sul tekib vajadus kustutada C:\Windows.old kaust (juhis - seal) või System Restore taastamispunktid.

Disk Cleanup utliidi saad käivitada mitmel moel:

1) Kliki nupule Start ja tipi Search otsingukasti sõna clean ja vajuta ENTER (või klõpsa üleval otsingutulemustes "Disk Cleanup" lingile);
2) Kliki nupule Start ja tipi Search otsingukasti sõna cleanup ja klõpsa üleval otsingutulemustes "Free up disk space by deleting unnecessary files" lingile;
3) Kliki nupule Start -> All Programs -> Accessories -> System Tools -> Disk Cleanup.
4) Ava Computer aken, tee vajalikul draivil paremklõps ja vali Properties, seejärel kliki Genaral sakil nupule Disk Cleanup.

Märkus: Kui Sinu kõvakettale on jäänud vähe vaba ruumi ja kui meile ilmub juba vanadest aegadest tuttav “Low disk space” hoiatusmullike ning kui Sa seejärel klõpsad temale, siis avatakse see Disk Cleanup utiliit automaatselt.


Ilmub järgmine aken, kus vali Drives rippmenüüst vajalik partitsioon juhul kui Sul on neid rohkem või siis kliki kohe nupule OK. Vaikimisi kuvatakse alati see partitsioon, kus Sa momendil asud ja kuhu on Sinu Windows 7 (või mingi muu Windows) installeeritud:

Vali partitsioon või vajuta kohe OKJärgmisel pildil ongi see rippmenüü avatud - pilt.Seejärel kalkuleerib Windows 7, et kui palju kettaruumi saab antud partitsiooni puhul vabastada, see võib võtta mõne minuti aega - pilt.Edasi ilmub aken, kus Windows 7-s on juurde lisatud ka üks vajalik nupuke ("Clean up system files" nupp). Tavaliselt saab iga kasutaja käivitada selle Disk Cleanup utiliidi ja seejärel puhastada ainult omaenda mittevajalikud failid, aga kui Sa omad administraatori õigusi, siis saad sellele Clean up system files nupule klikkides kustutada korraga ka kõikide kasutajate prahi. Peale selle ilmub sel juhul siia aknasse ka üks lisaleht, mille kaudu saad otse desinstalleerida mittevajalikud programmid ja ka System Restore taastamispunktid, et vabastada kettaruumi. Kui Sa ei oma administraatori õigusi, siis ei saa Sa teiste prahti kustutada, rääkimata nende programmide ja süsteemi taastamispunktide "prügikasti saatmisest"...
Kui Sa ei saa või ei soovi seda "Clean up system files" nuppu kasutada, siis pane akna ülaosas kontrollruutudesse linnukesed ja kliki nupule OK.

Pane linnukesed ruutudesse ja kliki OK nupule


Järgmine pilt näitab aga seda akent, mis ilmus pärast seda kui administraatoriõigustega kasutaja klikkis nupule Clean up system files. Sel juhul tehakse antud utiliidile restart, seejärel pead Sa tema avaaknas valima jälle mingi partitsiooni/draivi ja klikkima OK või siis klikkima kohe nupule OK. Antud aknasse on nüüd lisatud üks uus sakk ("More Options" vahekaart), mille kaudu saamegi ülemise "Clean up..." nupu abil uninstallida mittevajalikud programmid ja alumise "Clean up..." nupu kaudu aga kustutada süsteemi taastamispunktid (System Restore points) ning ka varikoopiad (Shadow Copies). Kuna System Restore ja Shadow Copies vahendid hõivavad üsna palju kõvaketta ruumi, siis võiks aeg-ajalt nad kustutada juhul kui kõvaketta vaba ruumi osakaal hakkab lähenema kriitilisele tasemele. Kui Sa kustutad siin süsteemi taastepunktid ära, siis jäetakse neist kõige hiljem loodud taastamispunkt alles - igaks juhuks...
Kui vaja, siis teeme oma toimetused siin ära, seejärel avame jälle Disk Cleanup vahekaardi ja tegutseme seal...

Ilmus üks lisaleht


Pane vajalikesse kontrollruutudesse linnukesed ja kui Sa märgistad seal mingi rea, siis ilmub akna allaossa ka lühike kirjeldus selle kohta, et mida Sa antud elemendi valimisel ära kustutad.

Ära vali kustutamiseks Downloaded Program Files kausta, sest seal võivad olla vajalikud ActiveX ja Java plugunid (seda võib seal kaustas ise käsitsi üle kontrollida).

Kui Sulle pakutakse ka Hibernation faili kustutamist ja kui Sa teed seda, siis saad tublisti vaba kettaruumi juurde, aga kustuta ta ainult sel juhul kui Sa ei hakka teda kunagi kasutama.


Kui me olime seal Disk Cleanup vahekaardil pannud kontrollruutudesse vajalikud linnukesed ning klõpsanud seejärel nupule OK, siis ilmub kinnitusaken, kus klikime nuple Delete Files ja algabki puhastustöö - pilt.


Kui Sul on rohkem partitsioone, siis käivita see Disk Cleanup vahend uuesti, vali avaakna rippmenüüst järgmine draiv ja jätka samamoodi...

Kui Sa said Disk Cleanup utiliidiga valmis, siis sulge kõik programmid, seejärel kliki nupule Start, tipi Search otsingukasti sõna %temp% ja kustuta Temp kaustadest kõik ajutised failid. Seda tuleks teha seepärast, et Disk Cleanup aknas olev Temporary files elemendi kaudu saad Sa kustutada ainult need ajutised failid, mis on vanemad kui üks nädal ja seepärast võib tema taga olla numbriks "0" kuigi Sul võib antud kaustas olla palju MB ajutisi mittevajalikke faile.Kasuta kolmandate firmade kettapuhastamise programme:


Internetist on saadaval suur hulk igasuguseid kõvaketta prahist puhastamise programme ja ma toon siin mõned neist ka ära:


a) CCleaner programm:

Üks väga hea ja mugav kasutamiseks on CCleaner programm, mille abil saab peale üleliigsete failide puhastada ka Windowsi registrit.
Lae ta alla ja kui Sa käivitad tema installeerimise ning valid esmeses aknas keele (eesti keel puudub), seejärel vajutad järgmises Welcome aknas nupule Next, siis litsentsiaknas nupule "I agree", järgmises installeerimiskoha aknas jälle Next ning ilmubki Sinu jaoks oluline aken. Antud CCleaner installeerimisaknas on vaikimisi pandud linnukesed kõikidesse ruudukestesse ja Sa võid seal mittevajalikud ära koristada. Näiteks kui Sa ei taha, et Sinu veebibrauserisse installeeritakse CCleaner Yahoo! Toolbar (tema tööriistariba), siis eemalda sealt see linnuke.
Kindlasti jäta aga linnukesed nendesse ruutudesse, mis on mul ümbritsetud punase raamiga, sest siis saad Sa väga mugavalt ja kiiresti käivitada kõvaketta puhastamise või avada CCleaner programmi otse töölaual asuva prügikasti ikooni kaudu (teed sel ikoonil paremkliki ja valid ilmuvast kontekstmenüüst vastava käsu) - pilt.


Tee prügikasti (Recycle Bin) ikoonil paremklõps ja vali vajalik käsk: Kui Sa valid prügikasti kontekstmenüüst käsu Run CCleaner, siis hakatakse taustarežiimil Sinu kõvaketast puhastama, aga kui Sa valid hüpikmenüüst käsu Open CCleaner, siis avatakse programmiaken ise - pilt.


Allasuval pildil on avatud programmiaken ja vaikimisi on seal vasemas paanis aktiveeritud Cleaner nupp ning paremas paanis on avatud Windows vahekaart. Nüüd võid Sa algul klikkida nupule Analyze (enne veendu, et vajalikes ruudukestes oleksid linnukesed pandud) ja seejärel nupule Run Cleaner.
Kui Sa avad saki Applications, siis saad selle kaudu kustutada osade programmide poolt salvestatud "prahi".
Kui Sa aktiveerid vasemas paanis nupu Registry, siis saad puhastada ka Windows'i registrit.
Kui Sa aktiveerid vasemas paanis nupu Tools, siis võid tema kaudu teha järgmist:

* Deinstalleerida mittevajalikke programme;
* Lülitada välja või kustutada mittevajalikud automaatselt käivitatavad programmid (Startup programs);
* Kustutada vanad mittevajalikud System Restore taastamispunktid (restore points), et vabastada oma kettaruumi, kusjuures kõige hilisemat süsteemi taastamispunkti Sa kustutada ei saa - see jäetakse igaks juhuks alles.

Programmiaken


NB! Seda prügikasti kontekstmenüü käsku Run CCleaner kasuta kohe regulaarselt: Pärast Internetis tuiamise lõpetamist, enne kompuutri sulgemist või ümberlaadimist või siis magamisrežiimi panemist.
CCleaner sobib järgmistele opsüsteemidele: Windows 98/NT4/ME/2000/XP/2003/Vista ja Windows 7-le (vähemalt Winsows 7 RTM ehk lõppversioonile).
Ta toetab ka 64-bit versioonidega XP ja Vista't.
Kui Sa laed alla tema mingi uuema versiooni, siis Sa ei pea tema vana versiooni deinstalleerima vaid käivita kohe uue install ja kogu moos.b) Märksa võimsam kõvaketta prahist puhastamise programm - Hard Drive Powerwash:

Tegelikult on saadaval nii tema tasuta kui ka tasuline versioon; vabavara versioon kõlbab küll nii et võid ta alla laadida - siit (vali seal link "Click here to DOWNLOAD Hard Drive Powerwash FREE!").

Tema abil saad Sa oma kõvakettalt likvideerida sellised mittevajalikud ajutised failid, mis lõpevad järgmiste laienditega:

*._tm / *.1st / *.bak / *.nav / *.log / *.$$$ / *.old / *.prv / *.??~ / *.gid / *.tmp / *.syd / *.~* / *.~mp / *~.* / *.bk! / *.bk$ / *.bk4 / *.bk5 / *.bk6 / *.bk7 / *.bk8 / *.bk9 / *.bkp / *.$a / *.$db / *.&&& / *.--- / *._dd / *._mp / *.chk / *.xlk / *.db$ / *.diz / *.dmp / *.err / *.ftg / *.fts / *.ilk / *.ncb / *.pch / *.sik / *.temp / chklist.* / mscreate.dir / pspbrwse.jbf / Thumbs.db


Tema allalaadimine ja install käib kähku (installi ta nii et teed allalaetud harddrivepowerwash_free.exe setup failil paremklõpsu ja valid hüpikmenüüst käsu Run as administrator) ning installeerimise lõppedes võid ta kohe käivitada ja seepeale ilmub aken, mille vasema paani ülaosas on rida linke, millede kaudu saad teha järgmist:

* Kui klikid seal lingile Drive Cleaning, siis avatakse aken, kus saada lisada puhastamiseks vajalikke draive (partitsioone) juhul kui Sul neid rohkem on; vaikimisi pakutakse prahist puhastamiseks ainult seda partitsiooni kuhu Sul on oma Windows 7 (või muu Windows, kust Sa ta käivitad, installitud) - kasuta selleks Drive Section sektsioonis nuppu Add Drive.
Veel võib seal valida välja, et milliseid failitüüpe hakatakse skaneerima ja seejärel kustutama, seal võid kõiki lubada. Kui Sa ei soovi, et iga kord tehakse süsteemi täisskaneerimist, mis võtab rohkem aega, siis pane antud vahelehel linnuke "Search only in default temporary folders" ruutu (vajaduse korral, siis kui Sa tahad teha terve süsteemi skaneerimist, võid selle linnukese sealt jälle ära koristada).

* Link Internet Cleaning avab akna, mille kaudu võid valida välja installeeritud brauserite poolt salvestatud prahi kustutamise parameetrid.

* Lingile Custom Items klõpsates avatakse aken, kus Sa võid enda poolt lisada kaustasid, faile ja failitüüpe, mida ei pea skaneerima ning kustutama - lisa need vahesaki Excluded kaudu.

* Link Program Settings avab akna kus Sa võid teha nii et programm käivitatakse automaatselt Sinu poolt määratud päevade mõõdudes (vaikimisi pakutakse iga 31 päeva järel).
Peale selle võib siit skaneerimise ja failide kustutamise ajaks lülitada välja ka UAC (User Account Control) vahendi. Seda peaks tegema Vistas ja Windows 7's seepärast, et siis saadakse kogu leitud praht ära kustutada (nupp De-activate UAC - kui töö on valmis, siis lülita UAC jääle sisse!), aga üldiselt ei ole antud nuppu vaja torkida.


Märkus: Enne kui klikid sellele De-activate UAC nupule, salvesta kõik oma tööd, sest pärast antud nupule klikkimist tehakse kohe ka kompuutri restart. UAC võid ka muul viisil sisse/välja lülitada, õpetus seal.


* Link Results viib Sind aknasse, mis kuvab skaneerimise tulemused...

* Link PREMIUM Edition lubab Sul osta antud programmi tasulise versiooni...

Sa või neid vasemas paanis olevaid linke ka hiljem näppida ja kui Sa olid Hard Drive Powerwash programmi käivitanud, siis kliki kohe allosas nupule Analyze.

Kui Sul on oma kõvakettal väga palju faile/programme, siis võib see esialgne skaneerimine/analüüsimine võtta üsna palju aega (Sa võid sel ajal ka midagi muud teha, näiteks Internetis ringi luusida). Kui failide skaneerimine on läbi, siis kuvatakse järgmine aken, kus Sa võid veel leitud kustutavad failid üle vaadata. Siin on 6 vahekaarti (sakki), millede avades saad veelkord kõik üle vaadata. Vaikimisi on kõik kustutatavad failid ära märgistatud (linnukesed on ruutudes), aga Sa võid soovi korral mõne linnukese ka ära koristada ja sel juhul neid faile ei elimineerita. Üldiselt ei ole siin mõtet midagi uurida välja arvatud ehk vahelehel "Other files", kus vaata üle need .bak (arhiivifailid) ja muude laienditega failid, mida Sul võib ehk tulevikus veel vaja minna...

Märkus: Vahelehel "Images" ei ole mingid reaalsed pildid vaid programmide poolt loodud pisipiltide ajutised andmefailid (.db laiendiga) - need võib julgelt prügikasti saata.


Lui oled kõik üle vaadanud, siis kliki nupule Delete! - pilt.


Pärast nupule Delete! klõpsamist ilmub kinnitusaken, kus klõpsa nupule Yes ja Sinu praht saadetakse prügikasti; pärast seda tühjenda ka tema.
Kui prahi kustutamine sai valmis, siis kuvatakse aken, kus näidatakse kõvaketta ruum, mis vabastati üleliigsete failide kustutamise tagajärjel - antud näite puhul siis 1281,92 MB ehk 1,28 GB (üsna palju) - pilt.


Nüüd lülita Windows 7 UAC vahend jälle sisse (juhul kui Sa ta välja lülitasid).

See programm töötab XP, Vista ja minu proovimise järgi ka Win 7 operatsioonisüsteemides.

Need programmid olid minu pakkumised, aga valik on suur ja eks igaüks ise otsustab, mida ta kasutama hakkab ja mida ta ei hakka...


Märkus: Sa võid soovi korral ka end registreerida, et programmi sulgemisel kuvatavast reklaamiaknast lahti saada. See registreerimissait avatakse siis kui programmi sulgemisel klikid reklaamipaanis nupule "Turn off this dialog!" ja seepeale ilmub registreerimissait kuhu tuleb oma nimi ning meiliaadress sisestada.
Seejärel saad meili, kus tuleb oma meiliaadressi kinnitada...
Ning siis tuleb teine meil, mis sisaldab vajalikku koodi (võtit), mis tuleb Sul Hard Drive Powerwash programmi sisestada: Menüü Register -> Enter Key ja sisestame meili teel saadud võtme...


NB! Sa kasuta mõlemat ülaltoodud programmi: CCleaner programmi käivita iga päev, aga Hard Drive Powerwash programmi käivita üks või paar korda kuus.

Etteotsa


 


Desinstalleeri (uninstalli) üleliigsed programmid ja puhasta aeg-ajalt Windowsi registrit:a) Programmide desinstalleerimine:

Ära installeeri ülearu palju programme ja ole ettevaatlik Windows'i registriga (Kehtib ka Windows XP kui ka Vista suhtes).
Seda soovitust on vägagi raske täita, sest Internetist on saadaval tohutu palju huvitavaid nii tasuta kui ka tasulisi programme ja utiliite. Suur hulk väga häid tasulisi programme on "lahti murtud" ja seega on ka need Sulle saadaval.
Kuid kõige selle hea juures on see halb asi, et mida rohkem Sinu süsteem neid programme sisaldab, seda aeglasemaks ta muutub, pluss võivad tekkida igasugused konfliktid jms jama... (Siin ei maksa kohe kuidagi Windows XP-d, Vistat või Windows 7't süüdistada!)
Installeeri ainult neid programme, mida Sa hakkad tõesti pidevalt kasutama, Sa võid ka mingi huvitava programmi proovimiseks installeerida ja kui Sa tead, et Sa ei hakka teda eriti kasutama siis uninstalli (deinstalleeri) ta. Sa võid need enda deinstalleeritud programmide setup failid kusagil eraldi kaustas alles hoida ja kui vaja siis võid igal ajal mingi programmi uuesti installeerida.
Ära kasuta mitut ühtede -ja samade funktsioonidega programme, näiteks mitut meediapleiereit või põletamisprogrammi või registripuhastajat jne, jne. Vali neist ikka see kõige parem ja sobivam välja ning ülejäänud deinstalleeri kusjuures hoia igaks juhuks nende setup failid alles.
Sa võid kasutada näiteks kahte brauserit (peale IE veel näiteks ka Mozilla Firefox'i), kindlasti tuleks aga kasutada kohe mitut pahavaratõrje programmi (Las üks neist töötab reaalajas ja teostab kahjurite skaneerimist, teisi käivita aga teatud ajavahemike järel ning las nad kammivad terve süsteemi läbi. Kui laed Internetist alla mingi vidina, siis kontrolli teda ikka oma kõikide pahavaratõrje- ja mingi antiviirusprogrammiga).
Küll aga võid Sa kasutada samal ajal igasuguseid ühtede- ja samade funktsioonidega utiliite, sest igalühel neist on omad erinüansid...

* Veel üks asi: Windows'i enda programmide deinstalleerijad/uninstallijad ((Windows XP's: Add or Remove Programs, Windows Vistas ja Windows 7's: Uninstall a program (Klõps nupule Start, siis kategooria Programs all klõpsata lingile Uninstall a programm)) on üsna kehvakesed ja nad jätavad pärast programmide hävitamist registrisse alles palju igasugust antud programmidega seotud "prahti", mis kokkuvõttes muudab Sinu süsteemi ebastabiilseks ja aeglaseks. Seega tuleks selleks kasutada mingit kolmandate firmade tasulist või tasuta programmi; toon ära ühe täiesti tasuta hea deinstalleerija: Revo Uninstaller. Üldiselt on ta väga hea programm, aga mitte kõikvõimas ja mõne tarkvara uninstallimisel jätab ka tema registrisse üleliigset prahti. Kui Sa oled ses suhtes paranoiline, siis tuleb need jubinad sealt registrist koristada ära juba käsitsi või siis mingi spetsiaalse registripuhastamise programmi abil. Toome näiteks kasvõi QuickTime'i desinstalleerimise Revo Uninstaller'i abil: Kõik on väga ilus, aga ka tema puhul jääb pärast QuickTime'i uninstallimist Windows'i registrisse üht-teist üleliigset alles; näiteks kui Sa avad System Configuration akna (Start -> Run -> msconfig + ENTER) ja seejärel tema Startup vahelehe, siis näed seal Startup Item loetelus ikkagi seda QuickTime parameetrit kuigi Sul oli antud programm juba desinstalleeritud. Et nüüd sellest lahti saada, tuleb minna Windowsi registrisse ja seal need QuickTime võtmed ning väärtused ära kustutada või kasutada siis mingit registripuhastamise tarkvara. Registris sorimisega peab olema ettevaatlik ja kui Sa selles kahtled, siis kasuta ainult Revo Uninstaller'it ja kogu lugu....

Seda Revo Uninstaller programmi on väga lihtne kasutada, käivita ta, märgista loetelus vajalik deinstalleeritav programm ja kliki üleval nupule Uninstall. Seejärel klõpsa kinnitusaknas nupule Yes, siis uues aknas nupule Next ja jälle Next. Oota kuni ka register läbi skaneeritakse ja kliki jälle Next. Jul kui Windows'i registrist leiti antud programmiga seotud prahti, siis kuvatakse nad, kliki nupule Delete ja kinnitusakanas Yes (või OK). Ja jälle nupp Next ning seejärel Finish.

Märkus: Selle Revo Uninstaller programmi töö ajal võib vahepeal ilmuda ka kustutatava programmi enda deinstalleerimise dialoogiaken, ole seal kõigiga nõus, st las ka too hävitab antud programmi - kliki nuppudele Yes/OK jne. Seejärel jätka Revo Uninstaller programmi peaaken:

Märgista hävitatav programm ja kliki nupule 'Uninstall'


b) Registri puhastamine:

Mainin siinsamas kohe ka ära, et ei maksa kasutada suvalisi registri korrastamise (puhastamise) programme, mida pakutakse Internetis kuhjade viisi (nii tasuta kui ka tasuliste programmidena). Kui Sa soovid kasutada mingit registri puhastamise programmi, hangi ikka selline registripuhastaja (Registry Cleaner), mis ei keera Sinu Windows'i registrit ja süsteemi tuksi, kahjuks paljud taolised programmid seda teevad. Ole taoliste programmide kasutamisega ETTEVAATLIK (!) ja tee alati enne nende käivitamist oma tervest registrist reservkoopia (või siis vähemalt System Restore point, siis saad enda süsteemi taastada ka Windowsivälisest keskkonnast).
Registri cleaner'eid tuleks kindlasti kasutada sel juhul kui Sinu süsteem on muutunud aeglaseks ja Sa oled installeerinud/deinstalleerinud palju programme. Windows'i enda programmide deinstalleerija ei ole just selleks kõige parem vahend ja ta jätab pärast programmide hävitamist registrisse palju igasugust "prahti" ning ka see muudab süsteemi aeglaseks. Peale kõige muu põhjustab "ülekoormatud" ("vigane") ja puhastamata register programmide kehva tööd ning isegi süsteemivigu või kokkujooksmist.
Kui Sa kasutad vähe programme ja Sinu süsteemi kiirus on rahuldav, siis ei ole mõtet seda registripuhastajat niiväga tihti kasutada (piisab ühest korrast nädalas).
Soovitaksin kasutada selliseid programme nagu RegCure, Registry Fix, Error Nucer, XoftSpySE, Registry Smart või Error Doctor'it. Kahjuks on nad kõik tasulised, aga Torrent saitidest saab neid ka "tasuta" kujul kätte. Tuleb vaadata ka seda, et nende versioonid ühilduksid Windows Vista ja Windows 7-ga.

Enne kui hakkad Windows'i registris tegema puhastust või mingeid muudatusi, tee registrist reservkoopia (varukoopia—backup)
- juhis seal.


c) Desinstalleeri poest kaasasaadud "praht":

Arvatavasti on Sinu OEM kompuutriga kaasa antud ka mingi antiviirusprogramm (tegelikult terve "kombain", mis sisaldab nii antiviirus kui ka pahavaratõrje programmi ning sellele lisaks ka igasugust muud jama), mis on tasuline ja Sa saad seda kasutada ainult mõned kuud või siis aasta—seejärel hakkad maksma. Tavaliselt ei ole sellised monstrumid, mis lubavad kõik paha hävitada ja teha peale selle veel üht-teist head ja paremat, just kõige paremad ning ma soovitan Sul ta deinstalleerida (uninstallida). Pealegi armastavad nad "organiseerida" süsteemis igasuguseid konflikte...
Peale selle on ka Sinu poest ostetud kompuutrisse võib olla eelinstalleeritud prooviajaga MS Office 2007 pakett, mille eest tuleb Sul varsti maksma hakata ja millest Sa tahad lahti saada.
Kahjuks installeeritakse koos taoliste monstrumitega Sinu süsteemi suur hulk igasuguseid "juppe" ja nendest lahtisaamine on üsnagi problemaatiline. Vista, Win XP ja Win 7 oma deinstalleerimisvahendiga neist lahti ei saa - kasuta selleks näiteks tasuta üsna head Revo Uninstaller deinstalleerimisprogrammi, lae ta alla siit .............või................... siit.

NB! Kuid igasuguseid turvaprogramme (pahavaratõrje, antiviirus jm taolisi programme/pakette) on veelgi parem deinstalleerida spetsiaalsete programmide abil. Nendest programmidest, linkidest ja muust olulisest on juhised seal (erilist tähelepanu võiks seal pöörata sellisele programmile nagu AppRemover).

Etteotsa
Kontrolli oma kõvaketast Check Disk (Chkdsk.exe) utiliidi abil:


Windows 7 on võimeline automaatselt parandama kõvaketta paljusid vigasid (failide avamise/salvestamise, sinise "surmaekraani", rikutud andmete jne vigasid), eriti just kettaid, mis on formaaditud ('format' - ümbervormindamine) NTFS failisüsteemiga.

Oma kõvaketta täielikku kontrollimist võib teostada Windows Check Disk (Chkdsk.exe) utiliidi abil. Sellel utiliidil on kaks versiooni:

- graafiline versioon
- käsurea versioon, mis pakub rohkem võimalusi

Et kontrollida oma kõvaketast vigade suhtes, tee järgmist:

1) Klõpsa nupule Start ja siis klõpsa Computer (või ava Computer aken oma töölaualt), tee oma kettal (partitsioonil), mida Sa soovid kontrollida, paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties;
2) Ava vahekaart (sakk, tab) Tools ja klõpsa Check now nupule. (Sul peavad olema administraatori õigused.)

Ava kaart 'Tools' ja kliki nupule 'Check Now'


3) Ilmub Check Disk dialoogiaken, vali sealt järgmised parameetrid:

- Automatically fix file system errors See parameeter on vaikimisi valitud ja ta laseb Windows 7'l automaatselt parandada vead, mis ta failisüsteemis avastab. Kui antud parameeter ei ole valitud, siis kantakse igast leitud veast küll ette, aga neid ei parandata.
- Scan for and attempt recovery of bad sectors Kui Sa valid ka selle parameetri, siis kontrollitakse põhjalikult Sinu tervet ketast, otsitakse ülesse rikutud sektorid ja taastatakse nendes asuv loetav informatsioon. Temaga parandatakse ka failisüsteemi vead.

Vali parameetrid ja klõpsa Start


4) Klõpsa nupule Start ja algab ketta kontrollimise protsess. Juhul kui Sa jätsid linnukese "Automatically fix file system errors" ruutu alles ja kui valitud kettal/partitsioonil on avatud faile, siis Windows ei saa seda utiliiti kohe käivitada.
Sel juhul ilmub järgmine sõnumiaken:

Ilmus teade...


Klõpsa nupule Schedule disk check, et konfigureerida antud ketta (partitsiooni) kontrollimist nii et kui järgmine kord käivitatakse Windows 7, siis alustatakse enne Windowsisse jõudmist Sinu poolt määratud draivi kontrollimist ja parandamist.

NB! See protsess võib võtta mõningatel juhtudel üsna kaua aega, olenevalt Sinu poolt valitud ketaste (partitsioonide) arvust, mida Sa thad korraga testida ja nende mahust, nende seisukorrast jne. Sa ei saa enam seda kontrolli katkestada muul moel kui lülitades oma kompuutri välja. (Kuid alati see nii ei ole, minul võttis näiteks C: partitsiooni läbikammimine aega kusagil 30 minutit...).
Kuid üks võimalus siiski on juhul kui Sa muutsid enne ketta kontrollimise alustamist oma meelt: Ava CMD aken ja tipi käsureale chkntfs /x d: (kus asenda d enda poolt valitud draivi tähega) ning vajuta ENTER.

Kui kontrollimine saab läbi ja kui kõik saab korda, siis kuvatakse Disk Check Complete dialoogiaken. Kui mõni viga jääb aga parandamata, siis kirjutatakse sõnum Event logifaili ja ilmub dialoogiaken, mis esitab leitud vigade loetelu ja parandused, mida suudeti teha.

Märkus: Sa võid ülaltoodud operatsioone kohe järjest korrata oma kõvaketta iga loogilise ketta jaoks, juhul kui Sul on oma kõvakettale jaotused loodud (lisaks C: kettale ka loogilised D:, E:, F: jne kettad), siis sel juhul kui Sa järgmine kord käivitad oma kompuutri või teed tema ümberlaadimise, siis kontrollitakse korraga kõiki Sinu valituid kettad.


Check Disk käsurea versioon annab Sulle tema kasutamiseks rohkem võimalusi.

Et seda käsurea versiooni käivitada, kliki nupule Start, tipi Search kasti cmd, tee üleval cmd.exe'l paremklõps ja vali käsk Run as administrator. Avatakse cmd aken kus tipi käsurealae käsk chkdsk ja vajuta klahvi ENTER. See käsk käivitab Chkdsk'i read-only reźiimis, mis kuvab jooksva ketta seisukorra, aga ei tee mingeid parandusi. Kui Sa lisad pärast käsku ka kettatähise (näiteks chkdsk c:), siis kontrollitakse antud ketast. Sa võid käsurea lõpus kasutada kõikide alltoodud võtmete kombinatsioone, et konfigureerida käsu chkdsk tegevust:

/F See võti laseb Chkdsk'il fikseerida kõik vead, mida ta avastab - see on enimkasutatav võti. Kui Chkdsk ei suuda kontrollitavat ketast lukustada, siis pakub ta kahte võimalust: 1) Antud ketta kontrollimist järgmisel korral kui Sa käivitad oma kompuutri või teed talle restardi; 2) Antud ketta töö peatamist, mis on aga trastiline samm, sest sellega võivad salvestamata andmed kaduma minna; sellest variandist keeldu. Kui Sa keeldud, siis tehakse Sulle teine pakkumine—ketta kontrollimist järgmine kord kui Sa käivitad kompuutri või teed süsteemi restardi, sellega ole nõus. (Kui Sa üritad kontrollida oma süsteemiketast, siis ainuke parameeter, mida Sulle pakutakse, ongi see ketta kontrollimine pärast restarti.)

Allolevalt pildilt on näha, et kasutaja tahab kontrollida oma C: draivi/partitsiooni ja ta kasutas Command aknas selleks käsku chkdsk c: /f
Selle peale teatab cmd aken, et C: ketas on momendil kasutusel ja pakub välja variandi, et see töö tehakse ära kompuutri järgmisel ümberlaadimisel; vajutame siin Y klahvi ja seejärel ENTER klahvi.

Tuleb Y vajutada


Kontrolli alustatakse pärast restarti


/R Identifitseerib rikutud sektorid ja nende taastamise informatisooni kui see võimalik on. See on aeganõudev ja katkestamatu töö.

Järgmised võtmed kehtivad ainult NTFS failisüsteemiga ketaste kohta:

/I Täidab ainult index kirjete lihtsa kontrollimise (2 etapp Chkdsk tööprotsessis); sellega hoiab aega kokku;

/C Jätab vahele kaustastruktuuride tsüklilise kontrollimise, hoiame aega kokku;

jm võtmed, aga need on ette nähtud serverite administraatoritele...

Märkus: Windows Recovery Environment keskkonnas on Chkdsk käsule kättesaadavad ainult järgmised võtmed:

/P Teostab jooksva ketta põhjaliku kontrolli;

/R Parandab jooksva ketta vead.


NB! Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.Veel:

SuperBar'i ehk tegumiriba nuppude/ikoonide pisipiltide (eelvaate akende) kuvamise kiiremaks tegemine, juhis seal.

Etteotsa
Kui mingit programmi ei õnnestu installeerida või kui ta ei tööta pärast installimist korralikult - programmide (sh ka mängude) ühildumisprobleemid:


Windows 7 (ja ka Windows 8) lubab ilma probleemideta installeerida peaaegu kõiki uuemaid programme kuid osade ja just vanemate programmide puhul see võib olla ei õnnestu. Enne, kui sellise programmi installeerimine algab, üritab Windows 7 teha kindlaks potentsiaalsed ühilduvuse probleemid. Kohe pärast sellise programmi installeerimise käivitamist ja UAC läbimist, võid Sa näha näiteks taolist akent - pilt. Antud programmiga on lootus leida lahendus ja ehk õnnestub teda ka installeerida ning kasutada—tuleb klõpsata nupule Check for solutions online ja võib olla saab sealt abi. Peale selle antakse seal nõu installeerda ka SQL Server 2005 Service Pack 2 (SP2).


Aga antud programmi puhul tuleks enne tema installeerimist installida ka Macromedia Flash uusim versioon - pilt. Ka siin võid Sa klõpsata nupule Check for solutions online ja ehk saad ka asjalikku nõu, aga kõige eelduste kohaselt tuleb Sul minna oma tarkvara tootja kodulehele (siinses näites Macomedia) ja laadida sealt alla antud programmi (Quickbooks Pro 2006) korralikuks tööks vajalik Macromedia Flash uusim versioon. Kui oled lahendused leidnud, siis käivita installeerimine uuesti.
Kui Sa oled kindel, et online'st abi ei saa, siis klõpsa nupule Run program.


Kuid Sa võid saada ka palju tõsisema akna, kus tiitelribal ilutseb tavalise kollast värvi informatsioonisümboli asemel hoopis punast värvi X sümbol. Ka siin ei kaota Sa midagi kui klikid nupule Check for solutions online, aga kõigi eelduste kohaselt tuleb Sul antud programmi uuem versioon muretseda - pilt.


Kui installeerimisprotsess käib ja mingil põhjusel katkeb (isegi siis kui Sa ise ta katkestasid), siis ilmub nn Program Compatibility Assistant sõnumiaken. Juhul, kui see aken ilmus ilma põhjuseta ja Sa tead, et installeerimine õnnestus, siis kliki seal aknas alumisele This program installed correctly lingile. Mingi probleemi puhul aga kliki lingile Reinstall using recommended settings:

Assistent


Mõningatel juhtudel kui Sul õnnestus mingi programm ilma probleemideta ilusti installeerida, aga seejärel võib juhtuda, et antud programm küll käivitub ja ka töötab, aga ta ei tee seda korralikult - tema kasutamisel tekivad suuremad või väiksemad probleemid ja tõrked. Sel juhul saab abi Program Compatibility Wizard (või Win 8 puhul "Program Compatibility Troubleshooter") käest. Antud Nõustaja loob selle programmi jaoks just sellise töökeskkonna, mille jaoks ta oligi loodud. Et seda Program Compatibility Wizard'it käivitada, klõpsa Start -> Control Panel -> Programs, seejärel kliki Programs and Features kategoorialingi all Run programs made for previous versions of Vindows (sedasama saab ka Windows 8 puhul teha).
Esimeses aknas kliki Next, seejärel vali loetelust probleemne programm ja järgi siis samm-sammult ilmuvaid juhiseid:

Kliki Next


Mõnede programmide puhul võib selle Program Compatibility nõustaja käivitada ka nii et teed oma töölaual, Start menüüs või mujal tema kiirkorraldusel paremklõpsu ja valid käsu Troubleshoot compatibility - pilt ..................ja.............. pilt.

Windows 7 puhul on teda lihtsam käivitada ka nii et klikid Start, tipid Search kasti sõna program compatibility (või lihtsalt compatibility) ja vajutad ENTER.

Windows 8 puhul aga vajuta Win klahvi, et minna üle Metro Start ekraani ehk uude Start menüüsse ja alusta seejärel sõna compatibility tippimist. Siis märgista paremal "Settings" kategooria ja kliki vasemal otsingutulemustes Run programs made for previous versions of Vindows kiirkorraldusele - pilt.

Kliki "Program Compatibility Troubleshooter" nõustaja esimeses aknas 'Advanced' lingile - pilt. Seejärel kliki 'Run as administrator' lingile - pilt. Järgmises aknas kliki Next, seejärel vali loetelust probleemne programm ja järgi seejärel samm-sammult ilmuvaid juhiseid.


NB! Ära kasuta Program Compatibility Wizard'it vanade antiviirus, kettautiliitide ja teiste süsteemiprogrammide jaoks - parem oota ja hangi nende uuemad versioonid, mis ühilduvad ka Windows 7 või Windows 8 süsteemiga!


Alternatiivina võid Program Compatibility Wizard'i asemel modifitseerida ka programmi kiirkorraldust/otseteed (või tema käivitusfaili - tavaliselt .exe laiendiga). Otsi vajalik programm ülesse, tee temal paremklõps ja vali käsk Properties.
Seejärel ava Compatibility vahekaart (tab, lipik) - all ongi ära toodud taoline dialoogiaken ja kus üritatakse teha paremaks Dreamweaver 8 tööd:

Compatibility vahekaart on avatud


Pane linnuke ruutu Run this program in compatibility mode for ja vali allolevast rippmenüüst üks olemasolevatest operatsioonisüsteemidest: Windows 95, Windows 98 / Windows Me, Windows NT 4.0 (Service Pack 5), Windows 2000 või Windows XP (Service Pack 2) - tavaliselt see viimane sobibki. (Win 8 puhul on neid valikuid siin rippmenüüs aga rohkem - pilt.)

Dialoogiakna allosas võid vajaduse korral panna ka linnukese ruutu Run this program as an administrator, sest osa programme nõuab enda jooksutamiseks administraatori õigusi. Selle valiku ebameeldivaks küljeks on see et sel juhul, iga kord kui Sa käivitad antud programmi, ilmub see tüütu UAC dilaloogiaken, aga mis teha - parem juba see kui see et programm töötab ebarahuldavalt.

Oblastist Settings vali vastav parameeter sel juhul kui programmil esineb videoga või muid probleeme ja need parameetrid määravad:

- Run in 256 colors: Mõned vanad programmid suudavad kasutada ainult mõnda värvi...

- Run in 640x480 screen resolution: Programm käivitatakse väiksemas aknas, kasuta seda sel juhul kui programmi graafiline kasutajaliides on tuhm või ebakorrapärase kujuga.

- Disable visual themes: See parameeter lülitab välja programmi visuaalsed teemad, kasuta seda siis kui programmi tiitelriba nupud ja menüüd on "imelikud"...

- Disable desktop composition: Lülitab ajutiselt välja Windows Aero (antud programmi töö ajaks ainult) - ühesõnaga ta tõstab ühtlasi ka Sinu kompuutri jõudlust; kasuta seda igasuguste ekraaniprobleemide korral.

- Disable display scaling on high DPI settings: Seda kasuta siis kui Sinu eelnevalt määratud ('DPI scaling' muutmise teel) suur tekst segab programmi tööd ja tema fondid ning ikoonid on muutunud häguseks (tuhmiks)...


Ja veel üks selline dialoogiaken, kus reguleeritakse GreatNews programmi ühilduvust - pilt.


Märkus: Kui Sinu Start menüüs ei ole vajaliku programmi kiirkorraldist, siis otsi tema programmifail (.exe laiendiga) mujalt ülesse, tavaliselt asuvad kõik programmid vaikimisi kaustateel (aadressiga) C:\Program Files. Kui Sa kasutad 32-bitist Win 7 või Win 8 opsüsteemi, siis saad neis jooksutada ka vanu 16-bit programme ja mänge (juhul kui neid õnnestub installeerida).

Paljusid programme ei näe Sa aga ühestki nimekirjast ja rusikareegliks on sel juhul ikka see, et kui Sa hakkad installeerima mingit programmi, siis käivita tema installimine nii et teed tema setup failil paremklõpsu ja valid käsu Run as administrator.
Kui tema installeerimine õnnestus, siis ava antud programmi omadusteakna sakk / vaheleht Compatibility ja vali ka seal vastavad parameetrid ning pane ka linnuke ruutu Run this program as an administrator:

Compatibility


Kui installeerimine ei õnnestu, siis hakka alles uurima, et milles asi...

Etteotsa


 

Tee oma dual-boot või multi-boot masina alglaadimine kiiremaks (käib osaliselt ka Win 10 kohta):


Kui Sul on oma masinasse installeeritud kaks või rohkemat operatsioonisüsteemi (nt XP, Vista, Win 7, Windows 10, Linux jne), siis satud Sa alguses nn Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraani, kus saad seejärel oma noolklahvide abil valida, et millisesse operatsioonisüsteemi Sa tahad siseneda.

Windows Boot Manager'i ekraan


Juhul kui Sa seal mingeid valikuid ei tee, siis laetakse Sind 30 sekundi mõõdudes vaikimisi määratud operatsioonisüsteemi. Seega tuleb Sul iga kord kui Sa käivitad arvuti või teed tema ümberlaadimise valida oma noolklahvidega selle opsüsteemi menüüpunkt/nimi, millesse Sa tahad antud momendil siseneda ning kui Sa seda ei tee, siis laetakse Sind alles 30 sekundi mõõdudes vaikimisi seatud opsüsteemi. Kui Sa aga tahad seda vaikimisi määratud opsüsteemi ja seda 30 sekundilist ooteaega vähendada, siis tuleb Sul seda Boot Manger'i muuta. Näiteks kui Sa kasutad tavaliselt ja kõige rohkem teatud kindlat opsüsteemi, siis võiks alglaadimise kiirendamiseks teha nii et alati kui Sa käivitad kompuutri ja või teed tema ümberlaadimise, siis satud Sa justnimelt sinna operatsioonisüsteemi. Me võime oma soovi täita mitmel moel, aga toon siin ära kaks moodust.


Esimene moodus:
Teine moodus:

Etteotsa

 


MÜÜT: Järjekordne laialt levinud müüt interneti kiiruse tõstmisest - QoS väljalülitamise abil...

Väga paljudes saitides ja seda isegi üsna soliidsetes, pakutakse interneti kiiruse tõstmiseks QoS'i väljalülitamist [selleks tuleb Group Policy Editor aknas seada Limit reservable bandwidth parameetri suuruseks NULL ("0")].

Pakutakse umbes taolist varianti:

Samm 1: Kliki Start, siis Run.
Samm 2: Tipi gpedit.msc ja vajuta ENTER.
Samm 3: Vali Local Group Policy Editor akna vasemast paanist Local Computer Policy -> Computer Configuration -> Administrative Templates -> Network -> QoS Packet Scheduler haru.
Samm 4: Tee akna paremas paanis 2x klõps Limit reservable bandwidth parameetril.
Samm 5: Aktiveeri raadionupp Enabled.
Samm 6: Määra allpool "Options" sektsioonis Bandwidth limit (%) väärtuseks NULL ("0") ja kliki OK.
Samm 7: Tee kompuutri restart.


Kuna see vajalik gpedit.msc käsk on kättesaadav ainult Windows XP Pro, Windows Vista Business, Windows Vista Ultimate, Windows 7 Professional ja Windows 7 Ultimate väljalasetes, siis pakutakse Windowsi muude versioonide jaoks antud asja puhul ka igasuguseid registriparandusi...

Tegelikult on sel moel oma interneti kiiruse tõstmine vale (müüt) ja reaalselt sellest kasu ei tule - pigem tuleb kahju! Ma soovitan seda "trikki" mitte kasutada, sest Windows kasutab seda andmeedastuse limiidi 20% reserveerimist ainult siis kui seda tõesti vajatakse - kogu ülejäänud aja on Sul 100% internetikiirus.
Kui Sa muudad seda "Limit reservable bandwidth" suurust, siis võivad tekkida probleemid, näiteks Windows Update, streaming media, voice & video IM's, VoIP's jne puhul...

Etteotsa

 

< Tagasi< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008