Win 7 turvalisus - III. osa. UAC ja BitLocker

Seitse...Windows 7 turvalisus - III. osa

 

 

 

Seadista UAC (User Account Control) vahendit ja ära lülita teda välja:


User Account Control (UAC)—see kasutajakontode kontrollimise mehhanism on loodud ikka selle Internetist tuleva ohuga võitlemiseks. Kõige tuntum funktsioon Vista kasutajatele on nähtavasti see paljukirutud User Account Control (UAC). Nüüdseks on see asi aga üha vähem ja vähem tüütama hakanud—ka Vistas (kisa rohkem kui vaja). Wnidows Vistas oli võrreldes Windowsi eelmiste versioonidega kasutajakontode kasutamise ja konfigureerimise viisi tunduvalt muudetud. Administraatori õigusi on vaja vähem kasutada ja palju hoolikamalt tuleb defineerida standard kasutaja ja administraatori reźiime—seesama asi kehtib edasi ka Windows 7 puhul.

Üldiselt on Win 7 UAC funktsionaalsus ja töö sama, mis ta oli ka Windows Vista's välja arvatud see et paljud kasutaja tegevused ei põhjusta enam UAC hoiatusakende ilmumist ja kasutajad saavad nüüd ka ise konfigureerida UAC mehhanismi käitumist.

Ja UAC vihkajate meelehärmiks peab nentima, et tänu sellele UAC mehhanismile ja muudele turvavahenditele on tunduvalt vähenenud arvutite pahavarasse nakatumised (isegi kuni 60 %) võrreldes seda Windows XP Service Pack 2-ga, kus ei ole UAC funktsiooni.
Seega on see UAC tagasi ka Windows 7 opsüsteemis, aga seda palju kasutajasõbralikumal kujul ja see on:

- Neid UAC aknaid ilmub nüüd tunduvalt vähem ja nad ei käi enam nii närvidele nagu see oli Windows Vista puhul. Näiteks kui Windows Vistas põhjustas UAC hoiatusakende väljakargamise umbes 17 kasutaja poolt käivitatud tegevust (programmide installeerimine/deinstalleerimine, seadmete draiverite installeerimine/uninstallimine, ActiveX juhtelementide install, värskenduste install, Windows Firewall'i seadistuste muutmine, UAC seadistuste muutmine, Windows Update'i konfigureerimine jne), siis Windows 7-s põhjustab UAC hoiatusakende ilmumise ainult ligikaudu 5 kasutaja tegevust: programmide Administraatori õigustega käivitamine, programmide installeerimine, seadmete draiverite installeerimine/deinstalleerimine, ActiveX juhtelementide installeerimine ja UAC seadistuste muutmine.

- UAC vahendi konfigureerimiseks loodi väga lihtne kasutajaliides, kus kasutaja võib lihtsa liuguri abil määrata nende UAC hoiatuste ilmumise hulga. Sa võid väga lihtsalt ka selle UAC täielikult ära keelata (ilma igasuguste "ümbernurga askeldamisteta" nagu seda Vistas tuli teha) - Sa võid nüüd täiesti vabalt selle rumala otsuse teha...

Windows 7 (Seven) UAC üks hoiatusakendest:

UAC aken


Loe UAC vahendist ja tema seadistamisest edasi - sealt.Uuendused ja täiendused, mis on tehtud Windows 7 turvalisuse tõstmiseks:


Kahtlemata on Windows 7 kõige turvalisem Windowsi operatsioonisüsteem ja temasse on jäetud alles ka juba Vistas olnud turvaelemendid ning osasid neist on tublisti täiendatud. Vaatame neid täiendatud ja uusi turvavahendeid siis ka lähemalt.


1) Mitu tulemüüri poliitikat (Active Firewall Policies):

Windows Vistas baseerub tulemüüri poliitika juba võrguühenduse saanud "võrgu tüübile" näiteks nagu Home, Work, Public või Domain võrgu tüüp. See ei ole aga hea turvalisuse suhtes, sest juba aktiveeritud võrgu tüübi poliitika ja tulemüüri seadistused kehtestatakse kõikide võrgu tüüpide jaoks.
Näiteks kui kasutaja ühendas end Internetiga "Public" võrguühenduse kaudu, siis rakendatakse kompuutrile tema tulemüüri poliitika (seadistused ja reeglid). Kui aga kasutaja tahab nüüd lülitada end näiteks VPN võrku, siis ei saa ta antud turvalise võrguühenduse seadeid (poliitikat) rakendada, sest esimese võrgu tüübi (ja tema tulemüüri seaded) on juba eelnevalt paika pandud -neid ei saa muuta.

Seega Sa said Windows Vistas ühekorraga aktiveerida ainult ühe võrgu tüübi profiili ja seda isegi siis kui Sul olid olemas profiilid mõlemate nii 'public' kui ka 'private' võrgu tüüpide jaoks. Sel juhul rakendati kõikide võrguühenduste jaoks kõige suurema reeglitehulgaga profiili, mis tähendas näiteks seda et Sa ei saanud midagi teha oma lokaalses (privaatses) võrgus sest Sa olid sunnitud kasutama avaliku (public) võrgu jaoks kehtestatud reegleid (rules).

Kuid Windows 7 ja ka Server 2008 R2 puhul saab iga võrgu tüübi jaoks aktiveerida erinevaid eraldi võrguprofiile (mitut tulemüüri poliitikat).

Windows 7 tulemüürist oli juttu seal.2) DirectAccess:

Olles reisil (Põhjapoolusel) või töötades kodus (koopas), siis on mõnikord vaja saada ligi ka oma töökoha võrku (Intranetti). Nüüd on tänu DirectAccess vahendile seda palju lihtsam teha, sest DirectAccess töötab automaatselt ja ta loob stabiilse kahepoolse ühenduse kliendikompuutri ja töökoha võrgu vahel - Sa ei pea enam käsitsi looma VPN tunnelit.
Peale selle on DirectAccess'i abil loodud ühendus turvalisem ja mitmel moel seadistatav.3) 'BitLocker' ja 'BitLocker To Go' vahendid ning ketaste krüptimine (krüpteerimine):

Windows sisaldab lisaks ka nn Encrypting File System (EFS) vahendit, et selle abil krüptida failisid ja kaustasid. EFS instrumendiga saab krüptida ainult kaustasid ja faile mitte aga tervet ketast. EFS abil saab kaitsta oma sensitiivseid faile nii et neile võib ligi saada ainult avaliku võtme infrastruktuuri ((public key infrastructure (PKI)) sertifikaadi abil. Krüptitud (krüpteeritud) sertifikaate hoitakse Sinu kasutajaprofiilis. Ja kui Sa saad juurdepääsu oma profiilile ja temas asuvale krüptimisvõtmele, siis saad Sa ligi ka oma krüptitud failidele.
Kuigi EFS pakub suurepärast võimalust Sinu andmete kaitsmiseks, ei ole ta siiski nii turvaline. Kui Sa kaotad või kui keegi varastab Sinu arvuti või kui häkker logib end Interneti kaudu Sinu kompuutrisse sisse, siis saadakse ligi ka Sinu andmetele, sest autoriseerimata kasutaja võib saada juurdepääsu Sinu kompuutrisse enne kui arvuti stardib. Ta võib Sinu kompuutrisse sisse saada CD plaadil oleva teise operatsioonisüsteemi abil ja muuta Sinu arvuti konfiguratsiooni.


BitLocker vahend. | TPM moodul (TPM kiip) ja mis on 'BitLocker Drive Encryption' vahend? | 'BitLocker Drive Encryption' vahendi sisselülitamine ja terve füüsilise kõvaketta (või SSD ketta) või siis eemaldatava ketta krüpteerimine:

BitLocker on Windowsisse juba sisseehitatud instrument, mis lubab Sul tõhustatud turvalisuse eesmärgil krüptida (krüpteerida) terve oma kõvaketta või välise kõvaketta või USB mälupulga. BitLocker krüptib seega terved füüsilised kettad (kõvakettad ja SSD kettad), milleks võib olla Sinu süsteemiketas, mingi muu füüsiline andmeketas, virtuaalne kõvaketas (VHD), väline USB kõvaketas või SSD ketas, USB mälupulk või SD kaart. Kui teada ja tuntud TrueCrypt oma "poe sulges", siis soovitati tema kasutajatel TrueCrypt'i edaspidi mitte enam kasutada ning minna üle kas BitLocker või siis Veracrypt vahendite kasutamisele.

Märkus: BitLocker (BitLocker Drive Encryption) vahendit saab kasutada ainult Vista Enterprise, Vista Ultimate, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Professional, Windows 10 Pro ja Windows 10 Enterprise versioonides.

Kui Sinu arvuti emaplaat ei oma seda TPM kiipi, siis võid kasutada ka Group Policy Editor konsooli, et seal selle BitLocker instrumendi kasutamine sisse lülitada ja seejärel kasutada BitLocker'it ka ilma selle TPM kiibita. See on küll vähem turvaline, aga ikkagi parem kui üldse ilma krüptimata. Sel juhul peab BitLocker vahendi kasutamisel salvestama USB mälupulka ka nn käivitusvõtme ehk stardivõtme (startup key), et Sa saaksid hiljem oma kompuutri lahti lukustada. Tee selleks järgmist: vajuta Windows + R klahvikombinatsiooni, sisesta Run akna käsureale gpedit.msc käsk ja vajuta ENTER. Otsi vasemas paanis üles Local Computer Policy > Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > BitLocker Drive Encryption > Operating System Drives haru. Seejärel tee parempoolses paanis 'Require additional authentication at startup' kirjel 2x hiireklõps - pilt. Aktiveeri üleval see "Enabled" raadionupp ja veendu, et "Allow BitLocker without a compatible TPM (requires a password or a startup key on a USB flash drive)" kontrollruudus oleks linnuke. Kliki all OK ja sulge Group Policy Editor aken - arvuti restarti pole vaja teha - pilt.

Erinevalt failisüsteemi krüptimisest (EFS), mille abil saab krüptida üksikuid faile/kaustasid, krüpteerib BitLocker terve draivi/ketta, kaasa arvatud buutimiseks ja sisselogimiseks vajalikud Windowsi süsteemifailid.


"BitLocker vahend. | TPM moodul (TPM kiip) ja mis on 'BitLocker Drive Encryption' vahend? | 'BitLocker Drive Encryption' vahendi sisselülitamine ja terve füüsilise kõvaketta (või SSD ketta) või siis eemaldatava ketta krüpteerimine." - loe sealt (Vista, Windows 7, Windows 8/8.1 ja Winows 10.)BitLocker & BitLocker To Go tehnoloogiad. BitLocker To Go ja eemaldatava meedia (näiteks välise USB kõvaketta) krüptimine:

Windows on seda BitLocker Drive Encryption (BitLocker) tuge laiendanud ja nüüd saab teda kasutada ka eemaldatava meedia jaoks (USB mälupulgad ja välised USB kõvakettad / SSD kettad) ning see tähendab seda et kasutaja saab nüüd hoida oma sensitiivseid faile ka eemaldatavatel andmeketastel (removable data drives).

Seda laiendatud funktsiooni kutsutakse BitLocker To Go tehnoloogiaks ja nagu BitLocker'it ennastki saab seda tehnikat kasutada ainult Vista Enterprise, Vista Ultimate, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Professional, Windows 10 Pro ning Windows 10 Enterprise versioonidega. Selline piirang kehtib ainult seoses selle kaitse kasutamisega eemaldataval meedial, aga pärast BitLocker To Go kaitse eemaldatavale meediale lisamist saab neid seadmeid kasutada iga Windowsi puhul. See tähendab seda et kui ma olin näiteks oma USB mälupulga või välise USB kõvaketta andmed Windows 7 Ultimate operatsioonisüsteemis BitLocker To Go abil krüptinud, siis saan ma oma krüpteeritud USB mälupulka (või välist USB andmeketast) avada ka kõikides muudes Windowsi operatsioonisüsteemides ja ainsaks piiranguks on see et ma ei saa seal oma mälupulka või välisele andmekettale andmeid (faile) juurde lisada. Kuid neid faile saab krüptitud USB meedialt kopeerida mingi muu Windowsi versiooniga arvuti kõvakettale ja seejärel neid käivitada või avada.

Windowsis on seda BitLocker To Go vahendit väga lihtne kasutada, Sa ei vaja selleks mingit eraldi instrumenti - teed oma eemaldataval kettaseadmel paremklõpsu ja valid käsu Turn on BitLOcker ning lood parooli ja kogu lugu... Sa ei pea looma ka mingit lisapartitsiooni vaid Windows loob ise ühe varjatud partitsiooni ja BitLocker To Go toetab nii FAT (FAT32, exFAT jne) kui ka NTFS failisüsteeme.


BitLocker To Go sisselülitamine ja välise meedia sisu krüptimine:

Kasutame antud näites oma USB mälupulka ja me võime BitLocker To Go funktsiooni käivitada mitmel moel:

a) Esimene moodus: Ava Computer aken ja tee oma USB mälupulga draivil paremklõps ning vali käsk Turn on BitLocker... - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Kasuta paremklõpsu käsku


Seejärel ilmub järgmine aken, kus pane linnuke ruutu "Use a password to unlock the drive", loo sobiv parool ja kliki Next:


Märkus: Sa võid sisestada kuni 48 sümbolist (!) koosneva parooli. Sinu parool peab sisaldama suuri ja väikseid tähti ning numbreid (lisaks võivad olla ka sümbolid ja tühiklahvid). Juhul kui Sa loosid mittesobiva parooli, siis ilmub veateate aken ja Sa pead oma parooli uuesti tippima. Selle parooli pead Sa sisestama mõlemasse kasti - pilt.


b) Teine moodus: Kliki nupule Start, tipi Search otsingukasti sõna BitLocker ja kliki üleval otsingutulemustes BitLocker Drive Encryption lingile - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Tipi Search kasti sõna 'BitLocker'


Seejärel ilmub aken, kus keri allapoole ja otsi üles oma USB mälupulga kettatähis ning kliki seal lingile Turn On BitLocker. Seejärel ilmub seesama parooli loomise aken, mille pildi tõin juba eelpool ära (üle-eelmine pilt).

Vali link 'Turn On BitLocker'


Kui Sa said oma parooli loodud ja klikkinud nupule Next, siis ilmub aken kus Sa pead selle taastevõtme salvestama kas oma arvuti kõvakettale (või teise USB mälupulka); Sa võid ta ka välja printida. Seda tuleb seepärast teha, et juhul kui Sa hiljem unustad selle äsjaloodud parooli, siis Sa saad selle taastamisvõtme abil ikkagi avada oma USB mälupulga. Ära seda taastevõtit (BitLockere recovery key) salvesta sellesse samasse USB mälupulka (Sa ei saagi seda teha). (Kui Sa krüpteerid aga oma arvuti ketast või välist USB kõvaketast, siis ära salvesta seda taastamisvõtit samale kettale, mida Sa krüpteerid.) - pilt.


See taastevõtme fail on umbes sellise nimega "BitLocker Recovery Key F42DA24D-D1F7-467C-8911-FCC28AF95FB6.txt" ja tema sisu näeb välja selline:

"BitLocker Drive Encryption Recovery Key The recovery key is used to recover the data on a BitLocker protected drive.
To verify that this is the correct recovery key compare the identification with what is presented on the recovery screen.
Recovery key identification: F42DA24D-D1F7-46
Full recovery key identification: F42DA24D-D1F7-467C-8911-FCC28AF95FB6 [See ei ole kompuutri ID vaid see on seotud antud krüptitud kettaga. Näiteks kui Sa olid mitu erinevat ketast krüpteerinud ja salvestanud ka nende taastamisvõtmed, siis saad mingi krüptitud ketta lahtilukustamisel antud ketta identifitseerijat (ID) võrrelda ekraanil kuvatava ID-ga. See kõik on ainult siis vajalik kui Sul on neid taastamisvõtmeid mitu ja kui Sa ei saa mingit ketast ka selle taastamisvõtmega lahti lukustada (võib olla sisestasid vale taastamisvõtme): sel juhul siis võrdledki neid ID-sid ja vaatad, et kas antud ketta jaoks sai ikka see õige taastamisvõti sisestatud.]

BitLocker Recovery Key (Parooli unustamise korral tuleb kasutada seda alumist taastamisvõtit):
486816-509993-207966-390093-496738-406439-389620-637846
"Kui Sa olid oma taastevõtme salvestamisega ja/või printimisega ühele poole saanud, siis muutub see Next nupp ligipääsetavaks (eelmine pilt), kliki sellele ja seejärel kliki järgmises aknas Start Encrypting nupule - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Kliki nupule 'Start Encrypting'


Pärast seda algabki Sinu USB mälupulga krüptimine ja see võib võtta natuke aega olenevalt sellest et kui palju Sinu pulgas neid faile on - pilt.


Kui krüptimine lõppes, siis kliki nupile Close ja kogu lugu. Sinu krüptitud eemaldatavat meediat hakatakse nüüd tähistama alloleval pildil toodud "luku" tähisega, kusjuures kuldset värvi lukk näitab seda et usb mälupulk on lahti lukustamata ja ligipääsmatu, aga halli värvi lukk näitab, et väline meedia on lahti lukustatud:

Kliki CloseKrüptitud eemaldatava meedia kasutamine (antud juhul siis USB mälupulga):


Järgmine kord kui Sa torkad oma krüptitud sisuga USB mälupulga arvuti USB porti, siis ilmub aken, mis palub Sul sisestada oma parool, et antud mälupulka lahti lukustada (unlock). Tipi parool ja pane soovi korral vastavatesse ruutudesse "linnukesed" ning kliki nupule Unlock ja Sa võid oma usb pulka kasutama hakata - pilt.Märkus: Juhul kui seda eelmist akent ei ilmu, siis ava Computer aken, tee oma USB draivil paremklõps ja vali käsk Unlock Drive... - pilt.
Kui Sa avad nüüd Control Panel'i aknas BitLocker Drive Encryption vahendi (Kliki nupule Start, tipi Search otsingukasti sõna BitLocker ja kliki üleval otsingutulemustes BitLocker Drive Encryption lingile), siis Sa võid:

* Selle BitLocker vahendi välja lülitada (tühistada) ja oma välise meedia sisu jälle dekrüptida (dekrüpteerida) - kliki allosas lingile Turn Off BitLocker;
* Muuta oma olemasoleva välise meedia BitLocker'i seadistusi (muuta parooli jne) - kliki allosas lingile Manage BitLocker:

Saab seadistada... või välja lülitada


All on BitLocker'i konfigureerimise aken (avati käsuga "Manage BitLocker") - pilt.


Kui Sa klikkisid seal üle-eelmises aknas lingile "Turn Off BitLocker", siis ilmub aga järgmine aken:

Kliki nupule 'Decrypt Drive'Windowsis krüptitud (krüpteeritud) välise meedia kasutamine:

Nagu eelpool sai juba mainitud, siis saab Vista Enterprise, Vista Ultimate, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Professional, Windows 10 Pro ja Windows 10 Enterprise versioonides krüpteeritud välist meediat ka Windowsi kõikides muudes versioonides avada. Alumine pilt näitab Windows Vista avatud Computer akent, kus on näha ka seesama krüpteeritud ja veel lahtilukustamata USB mälupulk:

Tee tal kahekordne klõps


Tee temal nüüd 2x hiireklõps ja avatakse tema sisu mis on veel aga lahti lukustamata. Otsi seal ülesse selline fail nagu BitLockerToGo.exe ja tee ka temal 2x klõps:

Tee 2x klõps 'BitLockerToGo.exe' faililSeejärel sisesta uues aknas parool ja kliki nupule Unlock - pilt.


Ja avataksegi Sinu välise meedia sisu (antud juhul siis USB pulga sisu) - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Avati USB draivi sisu


Windowsi muudes versioonides, kus ei saa seda BitLocker vahendit kasutada, on see piirang, et Sa saad neid krüptitud faile küll vaadata ja kasutada, aga Sa ei saa oma välisele meediale lisada uusi faile juurde. Samuti ei saa Sa siin BitLocker To Go vahendit ka konfigureerida (nt parooli muuta jne...).
Et nüüd mingit faili avada või käivitada, lohista ta sealt vaateaknast (ülemine pilt) oma Windowsi, näiteks Vista töölauale ja tegutse... - sellega Sa kopeerisid tolle faili ja see originaalfail jääb krüptitud USB mälupulka alles.


Kuidas lülitada BitLocker vahendit sisse siis kui Sul on 'dual-boot' ('multi-boot') süsteem?

Kui Sul on dualboot süsteem kus ühte partitsiooni on näiteks installitud Windows Vista Ultimate (volume C:) ja teise partitsiooni Windows 7 Professional ning kui Sa tahad BitLocker vahendit kasutada mõlema jaoks, siis tee järgmist:

a) Kui Sul on näiteks C: partitsiooni (C: draivi) installitud Windows Vista Ultimate, siis logi ennast sinna sisse ja tee oma süsteemist igaks juhuks reservkoopia ning veendu, et Sul oleksid kõik viimased värskendused (windows Updates) alla laetud.
b) Kliki nupule Start, siis Control Panel, seejärel Security ja lõpuks BitLocker Drive Encryption.
c) Nüüd kliki järjest iga ketta järel tulevale Turn On BitLocker lingile ja seejärel käivitatakse BitLocker setup protsess.
d) Kui kõikide Sinu poolt valitud draivide krüptimine on valmis, siis kliki jälle Start -> Control Panel -> Security -> BitLocker Drive Encryption ja seejärel kliki selle draivi, millesse on installitud Windows Vista Ultimate, järel asuvale Turn Off BitLocker lingile - antud näite kohaselt klikime siis C: järel asuvale Turn Off BitLocker lingile.
e) Ilmub dialoogiaken, kus klikime Disable BitLocker.
f) Nüüd teeme restardi, logime end Windows 7 Professional süsteemi (partitsiooni) ja klikime Start -> Control Panel -> System and Security ning seejärel BitLocker Drive Encryption.
g) Klikime selle draivi, millesse on installitud Windows 7 Professional, järel asuvale Turn On BitLocker lingile ja seejärel käivitatakse BitLocker setup protsess.
h) Pärast seda kui antud draivi krüptimine on lõppenud, kliki jälle Start -> Control Panel -> System and Security -> BitLocker Drive Encryption.

i) Kliki selle draivi, kuhu on installitud Windows Vista Ultimate, juures asuvale Manage BitLocker lingile ja seejärel kliki Automatically unlock on this computer. Korda seda ka muude draivide jaoks.
j) Tee restart ja lae ennast nüüd tagasi Vistasse ning kliki Start -> Control Panel -> Security -> BitLocker Drive Encryption.
k) Kliki selle draivi, millesse on installitud Windows Vista (antud näites siis C:), järel asuvale Turn On BitLocker lingile.

Nüüd, kui kõik on valmis, siis on Sul järgmised võimalused:

- Kui Sa asud Windows 7-s, siis saad Sa ligi igale krüptitud andmedraivile ja ka sellele draivile, kuhu on installitud Windows Vista.
- Kui Sa asud aga Windows Vistas, siis saad Sa ligi igale krüptitud andmedraivile, aga Sa ei saa ligi sellele draivile, kuhu on installitud Windows 7.!!! Lisa: Loe kindlasti ka seal veebilehel kirjutatut, sest seal on sellest BitLocker & BitLocker To Go vahendist märksa ülevaatlikum ja uuem info...!4) AppLocker (saab kasutada ainult Windows 7 Ultimate ja Windows 7 Enterprise versioonides):

Meie andmed võivad minna kaotsi ka igasuguse pahavara ja kuritahtlike programmide tõttu. Varem sai mingit kompuutrit kaitsta rohkem sel teel, et tema kasutajatele omistati ilma administraatori õigusteta kasutajakontod. Kuid tänapäeval on ka sellest vähe abi, sest töötajad toovad oma tarkvara kodust kaasa (kasvõi USB mälupulkadega) või laevad need siis Internetist alla (tahtlikult või tahtmata) ja nad "hangivad" uusi programme ka emailide kaudu. Paljud sellistest programmidest ei vaja installimiseks või käivitamiseks administraatori õigusi.

Ja tulemuseks on süsteemi pahavaraga nakatumine ja igasugused muud probleemid.

Windows 7 omab nüüd uut programmide üle kontrollimise mehhanismi - AppLocker'i, mis annab IT administraatoritele programmide üle parema kontrolli ja aitab neil pahavara ning mittevajalikke programme elimineerida. AppLocker'i saab konfigureerida Group Policy kaudu ja ta lubab:

 


5) Action Center:


Action Center ei ole iseenesest just turvavahend, aga ta pakub tsentraliseeritud teavitamissüsteemi, mis on suures osas seotud ka turvalisusega. Ta asendab juba Win XP aegadest pärit Security Center'i ja nüüd on neid tüütuid teatemullikesi ka märksa vähem ning nende ilmumist võib väga lihtsalt ka konfigureerida.
Uus Action Center annab teateid 10-st olemasolevast Windows'i vahendist:

 

Action Center'ist on ülevaade ja juhis - seal.6) Parental Controls (Lapsevanemate järelevalve):

Ka Parental Controls funktsionaalsust on Windows 7-s täiendatud ja nüüd võid Sa kehtestada programmide ja mängude jooksutamiseks ajalimiidi kõikide standard kasutajakontode jaoks. Kuid Vistas olnud aktiivsuse aruande ja veebi filtreerimise funktsioon on ära kaotatud.
Kuid pakkuda on ka Microsoft'i tasuta Windows Live Family Safety (Vanemlik järelevalve), mis on Windows Live Essentials (Windows Live) üheks osaks. Windows Live Family Safety sisaldab ka veebifiltreerimist (piiramist), kasutamisaktiivsuse aruannet ja kontaktide juhtimist.


NB! Parental Controls (Lapsevanemate järelvalve) ja Windows Live Family Safety (Vanemlik järelevalve) vahenditest saad ülevaate - siit.7) Internet Explorer 8 turvavahedid:

Internet Explorer 8 (IE 8) on varustatud mitmete üsna huvitavate uute funktsioonidega ja ta on nüüd ka märksa turvalisem ning see ei ole mingi ülepakkumine. Näiteks sisaldab ta nüüd InPrivate režiimi, täiustatud ActiveX piiranguid jne. Ka uus SmartScreen Filter kaitseb kasutajat võltsveebsaitide eest, mis tahavad salaja "juurutada" Sinu süsteemi igasugust pahavara.

NB! Kuigi paljud on hakanud kasutama ainult populaarset Firefox brauserit, mida on tõesti mugavam kasutada just tema Add-ons võimaluste poolest ja ka mõnes muus suhtes, tuleb märkida seda et ta on märksa vähem turvalisem kui seda on Internet Explorer 8 - räägitagu mis tahes...
Seega ma ei soovitaks seda IE brauserit kohe välja lülitada vaid kasutada teda vähem turvalistes saitides kolamiseks.
Praegu ongi kõige turvalisem brauser justnimelt Internet Explorer 8 (veel turvalisem on ainult Opera, aga temal on muud puudused) ja mida populaarsemaks see Mozilla Firefox muutub, seda rohkem ka teda murjamite poolt ründama hakatakse.

Internet Explorer 8 (IE 8) tutvustus ja juhised - seal (Sisukord ja algus)8) Microsoft Security Essentials:

Nüüd on lõpuks ka Microsoft'il omaenda tasuta ja üsnagi hea anti-viirusprogramm ja selleks on Microsoft Security Essentials (MSE).

Ta sobib nii Windows XP, Windows Vista kui Windows 7 operatsioonisüsteemidele (32-bit ja 64-bit versioonidele) ning ta asendab endist Windows Live OneCare anti-viirusprogrammi, mis ei jõudnudki välja ilmuda...
Microsoft Security Essentials antiviirusprogrammi endiseks koodinimeks oli Morro ja ta pakub ka reaalajas kaitset ning nüüd on ilmunud välja ka tema lõppversioon (finaalversioon).
Microsoft Security Essentials antiviirusprogramm jookseb taustarežiimis ja teostab reaalajas viiruste, spioonivara ja muu pahavara skaneerimist - seega ta ei ole ainuüksi antiviirusprogramm. Ta toetab automaatset viiruste definitsioonide uuendamist (Windows Update või Microsoft Update kaudu) ja see on ka vaikimisi sisse lülitatud.

Loe Microsoft Security Essentials (MSE) programmist juhiseid - sealt.Lisaks ka AutoPlay funktsiooni muudatustest:

Microsoft muutis Windows 7-s ka AutoPlay funktsiooni ja seda eelkõige turvalisuse tõstmiseks. Nimelt üha rohkem pahavara (nn Conficker worm) tungib süsteemi just AutoRun vahendi kaudu ja seda tänu just USB seadmete (nt usb mälupulkade) üha laiemale kasutamisele. Kui kasutaja ühendas oma USB mälupulga arvutiga, siis ilmus Windows'i eelmistes versioonides alltoodud dialoogiaken, mille nimeks on AutoPlay. Ja kui kasutaja valis seal aknas ülemise (esimese) parameetri, siis oli see oht, et ta võis installida oma kompuutrisse ka pahavara juhul kui tema usb pulk seda sisaldas (näiteks võis ta pahavara tuua kaasa mingist teisest kompuutrist).
Kui ta valis aga seal AutoPlay aknas teise alumise parameetri (sama nimega), siis seda ohtu ei olnud.

Kaks ühesugust parameetrit


Ja seega otsustas Microsoft seda autoplay funktsiooni ("Install or run program") Windows 7-s muuta ja nüüd ei kuvata enam seda automaatse käivitamise parameetrit selles AutoPlay dialoogiaknas.

See funktsioon jäeti alles ainult optilise meedia (CD/DVD plaadid) jaoks.

Kui kasutaja ühendab nüüd oma USB seadme arvutiga, siis ei kuvata enam seda teadet, mis lasi tal installida programmi, mida tema usb seade sisaldas. Nüüd peab ta selle programmi installima käsitsi, st ta peab klikkima "Open folder to view the files", otsima programmi Setup faili ülesse ja selle siis 2x klõpsuga käivitama.

Alles jäeti ainult üks parameeter


Märkus: Nüüd on see vahend Windows Update kaudu kättesaadav ka Windows XP ja Vista kasutajatele.

Etteotsa

 

Edasi Windows 7 turvalisu IV. ossa >

< Tagasi

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008