Win 7 turvalisus - IV. osa. Parental Controls

Seitse...Windows 7 turvalisus - IV. osa
Lapsevanemate Järelevalve (Parental Controls) ja Pere Turvalisus (Family Safety) vahendite kasutamine.

 

(Käib ka Windows 8 ja Windows 8.1 kohta.)

 

 Kompuutri üheks põhiprobleemiks on ikkagi see tema turvalisuse probleem ja üheks suureks ohuallikaks on meie endi kallid lapsed, kes ei tunne arvutiga seotud ohte nii hästi ja võivad ka lihtsalt hooletusest tekitada mingi turvaprobleemi (nii iseendile kui ka kompuutrile). Kompuutrite ja Interneti üheks suurepäraseks osaks on see et nad annavad Sulle piiramatu juurdepääsu inimestele ning informatsioonile ja seda üle terve maailma (eh, tulevikus võib olla ka üle terve universumi). Kui Sa oled lapsevanem, siis võib see potentsiaal olla aga üsnagi hirmutav. Enamik lapsevanemiad tahavad oma lapsi kontrollida ja paljud lapsevanemad tahavad teha kõikvõimaliku, et kaitsta oma lapsi väljaspoolt tuleva ebameeldiva ohu eest.

Peale selle on üha tõsisemaks probleemiks saanud see et lapsed kipuvadki kompuutri juures elama (sõõma, puhkama, magama, vaba aega veetma jne)—nad "abilelluvad" omaenda või siis vanemate arvutiga ja muu neid ei huvita (kool, õppimine, sport jms).
Paljud lapsevanemad ei soovi, et nende lapsed mängiksid teatud tüüpi mänge või surfaksid Internetis seal, kus aga süda ja meeled soovivad. Ka ei taheta, et nende lapsed istuksid oma arvuti taga 24 h ööpäevas ja muutuksid tasapisi "digitaalseteks hulludeks ja zombiedeks "...
Kui jõnglased saaksid veel seejuures targemaks ja hariksid ennast, siis oleks teine asi, aga vaadates seda üha süvenevat tulistamis- ja kaigastega vehkimise haiglaslikku mängimishullust, siis tekib küll selline tunne, et lähitulevikus on maailm neid debiile ja kõrilõikajaid täis.

Windows 7 ja Windows 8 (Windows 8.1) opsüsteemide sellised vahendid nagu Lapsevanemate Järelevalve (Parental Controls) ning Pere Turvalisus (Family Safety) aitavadki lahendada ülaltoodud probleeme.
Windows 7 'Parental Controls' (Vanemlik järelevalve) võtmemuudatused:


1. Parental Controls (Lapsevanemate Järelevalve) platvormi laiendamise võimalus tulevikus nii et ka kõik kolmandad sõltumatud arendajad saaksid täiendada ja lisada oma võimalusi/funktsioone antud Parental Control vahendisse või isegi muuta täielikult tema kasutajaliidest, st asendada see omaenda omaga.
Kuid seejuures jääb Win 7 Parental Control kontrollpaneel ikkagi alles ja stardipunktiks sõltumata sellest et kas ta on süsteemi vaikimisi või siis kolmandate firmade oma.
Seega, kui Sa installeerid ka mingi muu firma veebipõhise laste järelvalve vahendi (täiendava kontrollvahendi), siis lisatakse tema valikuvõimalus Parental Controls peaakna Additional controls rippmenüüsse, vaata järgnevat pilti (kliki tal, et teda suurendada):

Kliki lapse kasutajakontole


Sa valid sellest Additional controls rippmenüüst vastava ISP (Interneti-teenuste pakkuja), siis klõpsad ülevalpool sellele kasutajakontole (st lapsele), kellele Sa tahad järelvalvet kehtestada ning järgid ekraanile ilmuvaid juhiseid. Juhul kui midagi jääb selgusetuks, siis uurid vajalikku infot juba selle ISP kodulehest. Kui Sul ei ole ühtegi laste järelvalve vahendit installitud (sealhulgas ka Microsofti enda Family Safety filtrit), siis on see rippmenüü seal tühi ("None").


2. 'Family Safety' filter: Alates Windows 7 opsüsteemist eemaldati veebisisu ja kasutaja (lapse) tegevuste jälgimise võimalus, kuid Sa võid selleks kasutada nüüd Microsofti veebipõhist Family Safety filtrit, mis kuulub Windows Essentials paketi koosseisu või siis kolmandate firmade vastavaid programme; edaspidi tuleb sellest ka juttu. Seda tehti seepärast et veebi sisu muutub niivõrd ruttu ja veebi (Interneti) filtreerimist ning kasutaja tegevusi on märksa lihtsam jälgida Family Safety veebsaidi või siis kolmandate firmade veebipõhiste programmide abil.

Microsofti Family Safety (Pereliikmete turvalisus) annabki suurepärase võimaluse veebi sisu filtreerimiseks, failide allalaadimise keelamiseks (piiramiseks) ja kasutaja tegevuste jälgimiseks. Kogu see tegevus toimub Internetis Sinu Microsofti kasutajakonto all.

Märkus: Sa võid selle kontrolli kehtestada ka oma täiskasvanud pereliikmete suhtes (vanaema, vanaisa, ämma jaoks kohe kindlasti) ja seda eriti oma abikaasa jaoks - mida kurat ta kolab seal Internetis ringi ja mehkeldab igasuguste võõrastega (alkohoolikute, pättide ja armukestega)...
Mida see Win7 Parental Control (Vanemlik järelevalve) siis meile ka täpsemalt pakub:


NB!
Et Sa saaksid kõiki neid alltoodud funktsioone kasutada, tuleb Sul laadida alla ja installeerida ka Family Safety tasuta filter. Sa saad ta kätte koos Windows Essentials paketiga ja juhis siin edaspidi.Windows 7 enda Parental Control (Lapsevanemate järelevalve) kaudu saad määrata:


1) Lubab kehtestada kompuutri kasutamise ajalised piirangud (Time limits) - seadistamine toimub meie endi Windows 7 süsteemis:

- Sellega saad Sa määrata tund-tunni ja nädalapäevade kaupa need ajad millal Sinu laps võib kompuutrisse sisse logida - see asi käib väga lihtsalt...


2) Mängud (Games) - seadistamine toimub meie endi Windows 7 süsteemis:

- Sa võid mängude käivitamise ka üleüldse ära keelata...

- Lubab Sul blokeerida või lubada mänge "kruttida" nende reitingu järgi (näiteks nagu "Kõikidele", "Konfliktne" ja "Täiskasvanud"). Mängude lubamist/keelamist saab kehtestada ka nende sisu järgi (veri..., jõhker huumor, keel, online mängud).

- Lubab Sul blokeerida spetsiifilisi mänge sõltuvalt nende reitingust.


3) Allow and block specific programs (programmide lubamine või siis blokeerimine) - seadistamine toimub meie endi Windows 7 süsteemis:

- Lubab Sul määrata, et milliseid programme võib Sinu laps kasutada (käivitada) ja võib ka lubada kõikide programmide kasutamist.Järgmisi funktsioone saab ainult siis kasutada kui Sul on installitud 'Windows Live Family Safety' filter - selle seadistamine jms toimub juba veebis (onlainis):1) Veebis surfamine ja filtreerimine:

Saame filtreerimise kehtestada:

a) Range: Blokeerib kõik saidid, välja arvatud lapsesõbralikud (?) saidid ning need, mida Sa oled ise lubanud - see parameeter/filter lülitatakse vaikimisi sisse ja seda tuleks ikka Internetis kohe muuta juhul kui on tegemist juba vanemate lastega.

Lapsesõbralikud saidid - Veebisaidid, mille sisust saavad lapsed aru ja keelekasutus on algkoolitasemel.


b) Üldine (põhiline): Ainult täiskasvanutele mõeldud ja anonymizer sisuga saidid on blokeeritud. Teiste kategooriate saidid ei ole blokeeritud.

Anonymizer - Need saidid aitavad varjata Sinu identiteeti ja sel teel võivad targemad lapsed Sinu poolt määratud turvafiltritest mööda pääseda.


c) Kohandatud (Custom): Siin võid Sa ise määrata, et milliste gategooriatega saite võib Sinu laps vaadata:

- Lapsesõbralikud saidid

- Sotsiaalvõrgustiku saidid - Sotsiaalse võrgustiku saidid Need pakuvad põhiliselt sotsiaalset võrgustikku või veebipõhist lobisemist ja mõnikord ka lolli jutu ajamise võimalust. Taolised veebisaidid aitavad Sul leida Interneti teel sõpru, vanu tuttavaid, koolikaaslasi, armukesi jne...

- Saidid, mis ei kuulu ühtegi kategooriatesse või mida ei saa hinnata

- Täiskasvanutele mõeldud saidid

- Veebipõhine meil - Need pakuvad võrgus meiliteenuseid, mida ei seostata Interneti-teenustepakkuja (ISP), firma jm asutusega ja need ei ole tavalised meiliprogrammid näiteks nagu Microsoft Outlook või Windows Mail.

- Anonymizeri saidid

- Saama ka ise sisestada mingid veebiaadressid


Saama failide allalaadimist seada:

- Võime failide allalaadimise blokeerida;
- Võime failide allalaadimise lubada.


2) Võime saada aruande järgmiste asjade kohta:


Veebis surfamise kohta:

a) Põhilised ja kõige hilisemad saidid, mida laps külastas;
b) Saidid, mis blokeeriti;
c) Allalaetud failid nende nimede ja salvestatud asukoha järgi Sinu kompuutris.
d) Muudetud piiratud aktsioonide hulk juhul kui selleks on luba antud.


Süsteem:

Kasutaja süsteemi sisselogimise kuupäev, aeg ja kestvus.

Programmid:

a) Hiljuti kasutatud või blokeeritud programmid;
b) Muudetud piiratud aktsioonide hulk juhul kui selleks on luba antud.


Mängimine:

Milliseid mänge Sinu (lapse) kompuutris mängiti, pluss mängimise kestvus ja mängude reiting.


E-mail:

a) Vastuvõetud meilid + nende detailid;
b) Saadetud meilid + detailid;
c) Muudetud kontaktide nimekiri.

Kiirsõnumid:

a) Sõnumivahetuse sessioon;
b) Web Cam ja audio sessioon;
c) Sõnumivahetus mängimise ajal;
d) Failid ja lingid, mida kasutati sessioonis;
e) SMS'id, mis saadeti mobiili teel;
f) Kontaktide loetelu muutumine.


Meedia:

Meedia (muuusika, filmid jne), mida mängiti + nende detailid...


Põhisüsteem:

a) Annab põhjaliku ülevaate sellest, et kes lastest muutis midagi - milline kasutajakonto tegi muudatusi;
b) Kes muutis ja mida muutis Windows 7 kasutajakonto seadistustes...;
c) Süsteemi kellaaja muutmised (ah-haa);
d) Ebaõnnestunud sisselogimise katsed (hi-hii).

EtteotsaParental Controls (Lapsevanemate Järelevalve) sisselülitamine ja seadistamine:

Et seada ülesse Parental Controls vahendit, peab täitma järgmised nõuded:

1) Sinu kompuutrisse peab olema loodud vähemalt kaks kasutajakontot—administraatori kasutajakonto vanemate jaoks ja tavakasutaja konto (standard account) lapse jaoks; loo iga lapse jaoks eraldi standard kasutajakonto - kasutajakontode loomisest jms juhised alates sealt.

2) Sinu enda ja ka kõik muud administraatorite kasutajakontod (juhul kui arvutis on mitu administraatori õigustega kontot) peavad olema kaitstud parooliga, st nende jaoks peab paroolid looma - juhis.

3) Sinu kompuuter ei tohi kuuluda domeeni, domeeni ühendatud arvutitel on Parental Controls funktsioon välja lülitatud.

Sa saad vanemate kontrolli kehtestada ainult standard kasutajale (standard user account) ja seda ainult lokaalses kompuutris. Sa ei saa seda kehtestada administraatoritele ja Sa ei saa vanemate kontrolli kehtestada ka domeeni kasutajakontole.
See tähendab seda et kui Sinu käes on rahakott (?) ja Sina oled ostnud OEM kompuutri koos elinstalleeritud Windowsiga või siis windoosa ise sinna installeerinud, siis omad Sina administraatori kontot (st omad kõiki õigusi). Ja kui Sa lubad oma kompuutri kallale ka abikaasa ning lapsed, siis oleks mõtekas luua nende jaoks eraldi standard kasutajakontod (piiratud õigustega).
Kui Sa aga lood näiteks oma naisele/pruudile samuti administraatori õigustega kasutajakonto, siis Sa ei saa temale seda lapsevanemte kontrolli kehtestada ja samuti ei saa ka tema seda Sinu suhtes teha (see veel puudus...).
Seega, et kehtestada oma lapse suhtes mingisugunegi kompuutri kasutamise kontroll (piirangud), tuleb Sul tema jaoks luua standard kasutajakonto ( + loo talle süsteemi sisselogimiseks ka parool; kui Sul on rohkem lapsi, siis tuleb neilie kõikidele kasutajakontod ja paroolid teha) ja peale selle tuleb Sul omaenda administraatori kontole luua samuti parool, mida Sa kasutad süsteemi sisselogimisel.


NB! Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber), aga Internet Explorer 8 brauseriaknas klõpsa aadressiriba paremas otsas asuvale värskendamisnupule IE 8 Refresh nupp.


Sa saad Parental Control vahendile ligi nii (kõige kiirem moodus):

a) Kliki nupule Start ja seejärel klõpsa Start menüü paremal ülosas asuvale oma kasutajakonto pildiikoonile (see võib olla seal Sinu poolt määratud kasutajakonto pilt või siis Windows 7 enda mingi vaikimisi pildike) - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Kliki oma kasutajakonto pildile


b) Seejärel kliki User Accounts akna vasemas paanis allosas Parental Controls lingile - pilt.


c) Nüüd siis jõuamegi sinna Parental Controls aknasse, kus me saame oma lapsele (lastele) kehtestada vajalikud piirangud:

Ilmus 'Parental Controls' aken


Kui Sa vaatad nüüd seda ülemist akent, siis sirab seal üks kahtlane kollase küljeribaga hoiatustekst ja see sõnub teatab, et administraatori konto ei oma parooli (password) ja sel juhul ei ole mõtet seda vanemate kontrolli kehtestada, sest laps logib ennast lihtsalt sisse ning lülitab selle kontrolli välja...
Ja see on täiesti õige, ei ole ju mõtet luua mingeid standard kasutajakontosid juhul kui administraator, kes need kontod lõi, ei oma ise parooli (süsteemi logimiseks).
Antud näite puhul on siin süsteemis administraatori õigustega kasutaja "ahv", kes oli nii loll, et tegi küll oma 101. lapsele standard kasutajakonto, aga mingit parooli ta endale ei loonud. Seetõttu võib see "aia taha" läinud laps (sest talle peab piirangud kehtestama) siseneda süsteemi ja lülitada selle kontrolli lihtsalt välja ning kui ta oma "sigadused" lõpetab, siis lülitada selle kontrolli jälle sisse. Aga veel hullem on see kui ta loob Sinule endale (siin siis ahvile) mingi 20 sümbolist koosneva parooli ja selle kohe unustab - vot siis on küll jama süsteemi sissesaamisega (paljud kasutajad ei saagi ...).

Antud näite puhul peab see administraatori õigustega "ahv" nüüd klikkima sellele hoiatustekstile ja seejärel satub ta uude aknasse, kus ta saab endale luua selle vajaliku parooli - pilt.


d) OK, oletame, et Sina nii rumal ei ole ja omad juba eelnevalt loodud parooli ning sel juhul ilmub seesama Windows 7 Parental Controls aken, aga juba ilma igasuguste hoiatuskirjadeta.
Järgmisel pildil on aga tegemist natuke targema administraatoriga ("ahv-2"), kellel oli oma parool õigel ajal loodud (või ta loos selle pärast sellele hoiatuskirjale klikkimist) ja nüüd tuleb tal valida see standard kasutajakonto, kelle jaoks ta soovib mingid piirangud kehtestada. Siin aknas ei olegi midagi valida, sest tegemist on üheainsa standard kasutajakontoga ("Ohtlik!!!").

Klikime siis sellele "Ohtlik!!!" kontole (Standard user) - pilt.


Märkus: Juhul kui Sul ei olnud veel teisi kasutajakontosid loodud või tahad siinsamas neid juurde luua, siis kliki seal aknas lingile "Create a new user account" ja loo siis ikka "Standard user account" kasutajakonto (vaikimisi seda pakutaksegi).


e) Kui Sa olid nüüd eelmises aknas klikkinud sellele standard kasutajakontole, kelle üle Sa soovid mingi kontrolli kehtestada (antud puhul siis "Ohtlik!!!"), siis ilmub järgmine "User Controls" - "Set up how Ohtlik!!! will use the computer" aken, kus Sa saadki vanemate kontrollvahendi sisse lülitada. Aktiveeri vasemal üleval raadionupp "On, enforce current settings":
Sellega Sa küll aktiveerid selle vanemate kontrollvahendi, aga nüüd pead Sa ka täpsustama, et kuidas Sa neid piiranguid tahad kehtestada. Kui Sa vaatad seda eelmist "User Controls" - "Set up how Ohtlik!!! will use the computer" akent, siis on seal kolm parameetrit: Time limits (Ajaline piirang), Games (Mängude lubamine) ja Allow and block specific programs (Luba või keele mingite spetsiifiliste programmide kasutamine), mis kõik on välja lülitatud (Off).
Nüüd kliki järjest neile kolmele parameetrile ja täpsusta avanevates akendes oma piiranguid.


f) Kui Sa klikkisid seal "User Controls" - "Set up how Ohtlik!!! will use the computer" aknas esimesele Time limits lingile, siis ilmub järgmine aken kus Sa võid kehtestada selle et mis aegadel võib laps Sinu (või enda) kompuutrisse sisse logida. Sa saad selle ajalise piirangu kehtestada nädalapäevade ja tundide lõikes ning kui lapsele määratud kompuutrisolemise aeg saab täis, siis ta logitakse automaatselt välja (st vistakse välja ja kogu lugu).
Ajad saad Sa määrata nii et klikid tabelis vajalikus kohas, hoiad vasemat hiirenuppu all ja lohistad üle vajalike ruutude (nädalapäevade ja tundide). Antud aknas olid algul kõik ajad lubatud, graafiku kõik ruudud olid valged, aga nüüd lohistas kuri isa üle vajalike ruutude ja kehtestas suures osas ajalised piirangud (sinine värv). Kui Sa tahad mingit sinist värvi ruutu jälle valgeks teha (st tühistada ajalise piirangu), siis kliki ja lohista üle tema. Kui valmis, siis kliki nupule OK ja Sa jõuad tagasi sinna eelmisse "User Controls" - "Set up how Ohtlik!!! will use the computer" aknasse... - pilt.


g) Nüüd kliki seal "User Controls" - "Set up how Ohtlik!!! will use the computer" aknas järgmisele Games parameetrile ja uues aknas saad Sa määrata selle et kas standard kasutaja võib mängida mänge või ta ei või seda. Peale selle saab seal määrata, et milliseid mänge võib mängida (mängud, mis sobivad teatud hindamisskaala, sisu ja pealkirja poolest). Kui Sa aktiveerid siinl raadionupu Yes, siis võib kasutaja (laps) mänge mängida - pilt.

Kui Sa klikid selles eelmises aknas lingile Set game ratings, siis saad määrata, et kas Sinu laps võib mängida mänge, millede jaoks ei ole veel hindamissüsteemi rakendatud ("Pan Europan Game Information" poolt). Peale selle võib siin valida vastavalt lapse vanusele ka hindamisskaala (kõrgeim on 18+, st 18 aastane ja vanem laps). Akna allosas on ruudud, millede abil saad blokeerida mänge nende sisu järgi (labane keel, diskrimineerimine, solvangud, sõim, sex jne).
Antud näites on nende mängude, mis ei oma reitingut, mängimine keelatud (raadionupp "Block games with no rating") ja aktiveeritud on hindamissüsteem, mis käib 12+ aastaste laste kohta:

Vali hindamisskaala jms


Kui said selles ülemises aknas valmis, siis kliki nupule OK ja Sa jõuad jälle sinna eelmisse Game Controls aknasse.
Tolles aknas on veel üks link (Block or Allow specific games), mille kaudu saab määrata, et kas Sinu laps võib või ei tohi mängida Windows 7 enda süsteemis olevaid mänge. Vaikimisi seda lubatakse ja las see ollagi nii ning pealekauba, kes neid lollakaid ja igavaid mänge nii väga mängida soovibki...


h) Kui Sa oled selles Game Controls aknas oma seadistused teinud, siis klõpsa seal nupule OK ja Sa jõuad tagasi sinna esimesse "User Controls" - "Set up how Ohtlik!!! will use the computer" aknasse, kus jäi veel vaatamata see kõige alumine Allow and block specific programs parameeter. Kui Sa klikid sellele "Allow and block specific programs" lingile, siis saad Sa lastele keelata teatud programmide kasutamise (käivitamise).

Määra programmid, mida laps võib käivitada


Kui Sul on seal ülemises aknas aktiveeritud raadionupp "<Kasutajanimi> can only use the programs I allow", siis saab Sinu laps käivitada ainult neid programme, mida Sa lubad. Pane allasuvas loetelus nende programmide ette linnukesed, mida Sa lubad kasutada. Selles loetelus ei ole ära toodud kõiki programme ja seepärast kliki all nupule Browse, et lisada sinna nimekirja ka muud vajalikud programmid (programmid asuvad tavaliselt aadressil: C:\Program Files\).


Kui valmis, siis kliki nupule OK ja Sa jõuad tagasi sinna eelmisse "User Controls" - "Set up how Ohtlik!!! will use the computer" aknasse, aga nüüd on seal kõik vajalikud parameetrid sisse lülitatud ja seadistatud - pilt.


i) Vaata kõik veel üle ja kliki ka selles "User Controls" - "Set up how Ohtlik!!! will use the computer" aknas OK ning ongi valmis ning Sa jõuad tagasi Parental Controls peaaknasse, kus Sa näed, et Sinu standard kasutaja (st lapse) jaoks on "vanemate kontroll" sisse lülitatud - pilt.

EtteotsaFamily Safety (Pereliikmete turvalisus) filter ja tema kasutamine - lühidalt:

[Käib ka Windows 8 (8.1), Windows Vista ja Windows XP kohta. Windows 8 (8.1) opsüsteemi puhul võid Family Safety vahendit juhtida kas lokaalselt (kasutades Control Panel instrumenti) või sii Family Safety veebsaiti. Mõlemad neist omavad sarnaseid võimalusi. Veebsait on sel juhul käepärane kui Sa viibid kodust eemal ja tahad teha mingeid muudatusi.]

Windows 7 puhul: Kui Sa olid eelnevalt Parental Controls funktsiooni oma lapse (või laste) jaoks sisse lülitanud nii nagu siin eelpool sellest juttu oli, siis tuleb Sul selleks et kasutada kõiki kättesaadavaid vajalikke järelevalve meetmeid, installeerida ka see Family Safety (Pereliikmete turvalisus) filter. Kui Sa oled ta ära installeerinud, siis toimub kogu ülejäänud tegevus juba Internetis sinu Microsofti kasutajakonto veebsaidis.

Märkus: Windows 8 (8.1) puhul tuleb Famely Safety vahendi sisselülitamisest juttu siin edaspidi (loe ka kohe siin alljärgnev läbi).


Tee järgmist (Windows 7, Vista või XP):

1) Mine Windows Essentials paketi allalaadimise veebsaiti ja kliki nuple Download now:

Download now


Märkused: Kui Sa tahad aga eestikeelset paketti, siis kliki siin esmalt "Other download options" lingile, vali järgmises ekraanis eesti keel (pilt) ja lae ta alla oma töölauale (Internet Explorer brauseri kasutamisel kliki brauseriakna allääres nupule 'Save as' ja vali salvestuskohaks 'Desktop' - pilt).

Tegelikult laed Sa alla terve Windows Essentials töölauaprogrammide paketi (Messenger, Mail, Writer, Photo Gallery and Movie Maker ja sellesama Family Safety) installeerimisfaili. Selle faili (wlsetup-web.exe) "kaaluks" on ainult 1,09 MB ja tema käivitamisel saad valida need programmid, mida Sa tegelikult tahad installeerida.
Kui Sul oli selle Windows Live Essentials pakett juba varem installitud, siis pole Sul enam vaja midagi alla tirida ja installeerida ning Sa saad Family Safety (Pereliikmete ohutus/turvalisus) funktsioonile ligi Start menüü kaudu (Start -> All Porgrams -> Windows Live -> Windows Live'i pere turvalisus).

NB! Windows Live (Windows Live Essentials) töölauaprogrammide paketist on õpetus seal.


2) Kui Sa olid selle wlsetup-web.exe faili alla laadinud, siis käivita ta 2x klõpsuga:

Kui Sa olid selle wlsetup-web.exe faili alla laadinud, siis käivita ta 2x klõpsuga


3) Ja ilmub tema esimene aken, kus kliki "Choose the programs you want to install" nupule:

Ja ilmub tema esimene aken, kus kliki "Choose the programs you want to install" nupule


4) Nüüd jäta linnukesed nendesse ruutudesse alles, milliseid programme Sa tahad sellele Pereliikmete ohutus (Family Safety) filtrile lisaks veel installeerida ja kliki nupule Install:

Install


Antud juhul valiti installeerimiseks ainult see Family Safety filter ja klikiti nupule Install:

Antud juhul valiti installeerimiseks ainult see Family Safety filter ja klikiti nupule Install


5) Alustati installeerimist:

Alustati installeerimist


6) Kliki nupule Close:

Kliki nupule CloseSeejärel võid selle Windows Live Family Safety (Pereliikmete turvalisus) filtri käivitada kahel viisl:


a) Stardimenüü kaudu [(ta asub seal ka Start -> All Porgrams -> Windows Live -> Windows Live Family Safety (Windows Live'i pere turvalisus) all)]:

Stardimenüü kaudub) Või siis ava seesama Parental Controls (Lapsevanemate järelevalve) aken, millest siin eelpool juba juttu oli ja kliki seal selle lapse kasutajakontole, kelle jaoks Sa olid lapsevanemate kontrolli aktiveerinud. Sel juhul võiks siis Sinu tegevus olla näiteks järgmine:

- Ava Control Panel ja kliki siin punase noolega näidatud lingile:

Ava Control Panel ja kliki siin punase noolega näidatud lingile


- Nagu Sa siin alumiselt pildilt näed, siis on sinna allaossa ilmunud üks lisafunktsioon ja selleks ongi seesama Windows Live Family Safety (Pereliikmete urvalisus) lisavahend ehk filter - enne seda seal ei olnud. Nüüd kliki siin oma lapse kontole (antud juhul siis "Beebi" kasutajakontole):

Nüüd kliki siin oma lapse kontole


Märkus: Sinna Additional controls rippmenüüsse ilmuvad ka kõikide kolmandate firmade ja arendajate laste järelvalve täiendavad veebipõhised funktsioonid/vahendid. Sa valid sellest Additional controls rippmenüüst vastava ISP (Interneti-teenuste pakkuja), siis klõpsad ülevalpool sellele kasutajakontole (st lapsele), kellele Sa tahad järelvalvet kehtestada ning järgid ekraanile ilmuvaid juhiseid. Juhul kui midagi jääb selgusetuks, siis uurid vajalikku infot juba selle ISP kodulehest.


- Kui Sa olid seal eelmises aknas klikkinud vajalikule kasutajakontole (siin siis "Beebi" lapsekontole) või siis käivitanud Windows Live Family Safety programmi Start menüü kaudu, siis ilmub järgmine aken kuhu Sa pead tippima oma Microsofti kasutajakonto andmed (meiliaadressi ja parooli) ja klikkima nupule Sign in (Logi sisse):

Sign in (Logi sisse)


- Seejärel ilmub aken, kus Sa pead valima välja selle kasutajakonto, kelle üle Sa tahad seda järelvalvet kehtestada. Siin on see meile vajalik standard kasutaja juba välja valitud (linnuke on ruudus) ja kuna kompuutri omanikuks on kuri kasutaja "ahv-2" ning ta on ka administraator, siis ei ole tema taha mõtet seda linnukest panna - ei hakka ta ju iseennast kontrollima...
Kliki nupule Save ja kogu lugu - sellega lõppes Sul Windows Live Family Safety (Pereliikmete ohutus/turvalisus) ülesseseadmise esimene etapp, mille Sa tegid oma Windows 7 (või Vista või XP) süsteemis endas ja ülejäänud seadistused tuleb Sul teha juba Windows Live saidis oma Microsofti kasutajakonto kasutajakonto all:

Save


- Nüüd kliki "familysafety.microsoft.com" lingile:

Nüüd kliki "familysafety.microsoft.com" lingile


- Ja Sa jõuadki Pere turvalisus veebsaiti, kus kogu jutt kuvatakse automaatselt eesti keeles, seda juhul kui Sinu süsteemi asukohaks (Location) on määratud ikka Eesti (arvatavasti on). Siin saadki siis määrata igasuguste piirangute ja kontrollimiste (st nuhkimise) parameetreid. Et seda teha, kliki siin oma lapse kontole (antud juhul siis "Beebi" kontole):

Pere turvalisus veebsait


- Kliki siin vastavale lingile ja määra vajalikud parameetrid. Kõik on eestikeelne ja arusaadav ning siin pole mõtet rohkem pajatada...:

Kliki siin vastavale lingile ja määra vajalikud parameetrid


Märkus: Kui Sa lähed nüüd sinna Control Panel aknasse tagasi, siis näed seal Parental Controls all ka seda et see Family Safety filter on nüüd aktiveeritud - pilt.


Sa võid järgmine kord selle Family Safety avada otse Start menüü kaudu (Windows Live alt)...:

Sa võid järgmine kord selle Family Safety avada otse Start menüü kaudu (Windows Live alt)


...ja edaspidi näed Sa juba sellist akent, kus võid lisada ka uusi pereliikmeid, aga allosas asuv "familysafety.microsoft.com" link viib Sind sinna Family Safety veebsaiti:

...ja edaspidi näed Sa juba sellist akent


NB! Sa pead määrama kompuutri kõikidele kasutajakontodele paroolid, muidu võib laps logida selle kasutajakonto all süsteemi, kes ei oma parooli ja sellega mööduda Family Safety vahendist. Peale selle lülita välja ka Quest (Külaline) kasutajakonto, sest ka seda kasutades võib Sinu laps süsteemi logida ja nullida Sinu katsed teda jälgida...
Windows 8 (8.1) ja Family Safety:

Windows 8 (8.1) jooksutamisel võid kasutada Control Panel konsooli, et aktiveerida seda Family Safety vahendit, tee järgmist:

1) Kõigepealt loo lapse (või laste) jaoks kasutajakonto ja Windows 8 või Windows 8.1 puhul on kõige parem luua kohe nn "lapse kasutajakonto" ("child's account"):

* Ava Control Panel konsool ja kliki seal Set up Family Safety for any user lingile - pilt.
* Järgmises ekraanis kliki Add a child's account lingile - pilt.
* Sisesta lapse email aadress (soovitavalt see, mida ta kasutab Outlook.com, Skype, SkyDrive jne kasutajakontoga) ja kliki Next - pilt.
* Kliki Finish - pilt. Nüüd, kui antud laps logib esmakordselt süsteemi sisse, siis on tema jaoks see Family Safety vahend juba automaatselt aktiveeritud - tema põhilised funktsioonid. Kuid Sa pead seejärel määrama juba täpsemad piirangud ja õigused, sellest tuleb veel lühidalt ka juttu.2) Määra lapse (või laste) jaoks täpsemad piirangud ja õigused. Või juhul kui Sul oli loodud lapse jaoks juba varem tavaline standardne kasutajakonto, siis aktiveeri ja seadista tema jaoks see Family Safety vahend:

* Otsi Start ekraani kaudu Family Safety ja vali otsingutulemustest Family Safety - pilt (või ava alternatiivina Control Panel konsool ja kliki seal Set up Family Safety for any user lingile - pilt).
* Meie näite puhul loodi eelnevalt ainult üks "lapse kasutajakonto" ja seepärast näed Sa nüüd sellist alltoodud akent. Siin on antud lapse jaoks Family Safety vahend juba ka sisse lülitatud. Sul on nüüd kaks võimalust: kas konfigureerida Family Safety vahendit otse veebsaidis ("Manage settings on the Family Safety website" link) või siis teha seda lokaalselt (klikid allpool "...remove it from the Family Safety website" lingile).


Sul on nüüd kaks võimalust


a) Kui Sa kasutad veebis konfigureerimise võimalust ja klikid siin Manage settings on the Family Safety website lingile, siis pead kõigepealt avanevas brauseris logima end Microsofti kasutajakontoga sisse. Seejärel jõudki sinna Family Safety veebsaiti, juhul kui Sa ei näe seal midagi, siis kliki üleval Refresh (või Reload...) nupule või vajuta F5 klahvi. Edasi kliki veerus "Kids" selle lapse nimele, kelle jaoks Sa tahad täpsemaid sätteid/seadeid määrata, antud juhul siis Alles Beebi nimele - pilt.
Seejärel jõuad uude veebilehte, kus saadki oma konfigureerimist alustada - seal on üsna palju võimalusi. Nendest võimalustest tuleb allpool lühidalt ka juttu - pilt.


b) Kui Sa tahad Family Safety vahendit aga lokaalselt konfigureerida ja klikid seal eelpool toodud aknas "...remove it from the Family Safety website" lingile (pilt), siis ilmub lokaalselt aken, kus kuvatakse antud kompuutri kõik kasutajakontod. Kliki siin oma lapse kontole - pilt. Seejärel aktiveeri On, enforce current settings raadionupp, seda juhul kui ta ei ole juba aktiveeritud (nn 'lapse kasutajakonto' puhul on ta juba vaikimisi sisse lülitatud) - pilt.

Kui Family Safety vahend on lubatud (aktiveeritud), siis pead sealsamas allpool määrama juba täpsemalt, et millised filtrid ja piirangud tuleb kehtestada (st allpool asuvate Web filtering, Time limits, App restrictions ja Windows Store and game restrictions linkide kaudu). Sedasama saab ka Family Safety veebsaidis teha:

- Web filtering lubab Sul määrata seda et milliseid veebsaite võib antud kasutaja külastada - siin on väga palju võimalusi ja filtreid.
- Time limits lubab määrata selle aja, kui kaua võib antud kasutaja kompuutrit üleüldse kasutada - seda saab väga paindlikult määrata.
- App restrictions lubab määrata seda et milliseid töölaua rakendusi ja Modern (Windows Store) appisid võib laps käivitada. Sa võid konfigureerida appide piiranguid kas Control Panel konsooli Family Safety instrumendi kaudu või siis kasutades Family Safety veebsaiti. Siin on tähtis see et Sa konfigureerid ta koos eelpool kirjeldatud 'Web filtering' funktsiooniga. Näiteks kui Sa blokeerid Facebook.com veebsaidi külastamise, aga sealjuures lubad käivitada Facebook appi, siis pääseb laps ikkagi ligi ka Facebook veebsaidile.
- Windows Store and game restrictions: Kuna appi piirangud (app restrictions) kontrollivad ligipääsu individuaalsetele appidele, siis mängu piirangud (game restrictions) lubavad kontrollida juurdepääsu, mis põhineb mängude reitingule (game ratings). Sa pead alati, siis kui Sa lõpetad oma sessiooni, logima end välja, sest kõik need reeglid ja piirangud on kasutud kui Sinu kontot kasutab laps.

Märkus: Kui laps logib nüüd enda konto all sisse ja proovib seal käivitada mingit programmi või muuta süsteemi sätteid, mis on tema jaoks blokeeritud, siis saab ta selle asemel hoopis järgmise UAC akna - pilt. Samas, juhul kui Sa logid ise sinna lapse konto alla sisse, et näiteks muuta või parandada või konfigureerida seal midagi, siis klikid selles UAC dialoogiaknas enda administraatori nimele ja sisestad seejärel oma administraatori parooli... - pilt.EtteotsaFamily Safety filtri desinstallimine ja laste jälgimise seadistuste eemaldamine ('Pere turvalisus' veebsaidis):

Kui Sinu lapsed on juba suureks ja targaks kasvanud, siis võid selle Family Safety vahendi desinstalleerida (uninstallida), sest mida ta risustab Sinu kompuutrit ja raiskab ressursse. Pealegi võivad juba suured lapsed Sulle selle eest kere peale anda.

See filter tuleb deinstalleerida kõikidest oma koduarvutitest, millele ta installisid ja seejärel eemaldada oma need pereliikmed Pere turvalisus veebisaidilt.


Tee järgmist:

a) Windows Vistas ja Windows 7's kliki nupule Start, tipi Search otsingukasti käsk appwiz.cpl ning vajuta ENTER. (Windows XP's kliki Start, siis Run ja tipi käsk appwiz.cpl ning vajuta ENTER.)

b) Nüüd otsi ülesse Windows Live Essentials, märgista ta ja kliki üleval nupule Uninstall (või Uninstall/Remove või Uninstall/Change).

c) Kliki Next, siis Uninstall, siis jälle Next ja vali Family Safety (või Pere turvalisus) ning kliki Next.

Aga antud näites uninstalliti ta hoopis tasuta Revo Uninstaller abil:

Aga antud näites uninstalliti ta hoopis tasuta Revo Uninstaller abil


d) Kui desinstalleerimine lõppes, siis tee kompuutri ümberlaadimine.

e) Nüüd logi ennast Family Safety (Pere turvalisus) veebsaiti ja tee:

- Kliki selle lapse kontole, kelle jaoks Sa tahad need piirangud ja oma nuhkimise tühistada, antud juhul ongi siin tegu ainult ühe lapsega:

Kliki selle lapse kontole, kelle jaoks Sa tahad need piirangud ja oma nuhkimise tühistada


- Kliki all nupule "Eemalda":

Kliki all nupule "Eemalda"


- Kliki jälle "Eemalda":

Kliki jälle "Eemalda"


Märkus: Kui Sa klikid siin 'Pere turvalisus' saidi esimeses veebilehes paremal "Rakendub järgmistele seadmetele" all antud kompuutri nime juures asuvale "Eemalda" nupule (vaata üle-üle-eelmist pilti), siis tühistatakse see Family Safety filter kõikide selle masina kasutajakontode jaoks.

Etteotsa

< Tagasi


< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008