Windows 7 Upgrade installeerimine

Seitse...Windows 7 'Upgrade' installeerimine—Windows XP ja Windows Vista uuendamine ehk üleviimine Windows 7-ks.


Win 7 madalama väljalaske uuendamine ehk üelviimine ('upgrade') tema kõrgemaks väljalaskeks (versiooniks).


I. osa

 

 

19.05.09 (Täiendatud 04.07.09)


 

 

Windows XP, Vista ja Windows 7 (st tema madalama versiooni) uuendamise ehk üleviimise meetodid ehk teedIgasuguse Windows'i installeerimisel on alati parem kasutada tema puhta installeerimise (Clean install) meetodit ja see käib ka Windows 7 kohta.


Mida see Win 7 puhas installeerimine (clean install) ikkagi tähendab?


Põhireegliks on siin see et kui Sa valid Windows 7 installeerimise "Which type of installation do you want?" aknas (tavaliselt neljas aken) parameetri "Custom (advanced)", siis teed Sa alati Win 7 puhta (clean) installeerimise.

All ongi see aken ka ära toodud ja temast on täpsemalt juttu siis kui räägime Win 7 puhtast installeerimisest kas uuele või puhastatud/tühjakstehtud (formaaditud) kõvakettale (või uude partitsiooni) - juhis seal:

Kui valid selle, siis teed puhta installiWindows 7 puhta installi teeme seega siis:

a) Kui Sa ostad poest uue kõvaketta või siis uue kompuutri, millesse ei ole installeeritud ühtegi operatsioonisüsteemi (ka nii on võimalik osta) ja installeerid Windows 7 sinna tühjale kõvakettale.
b) Kui Sa teed oma vana kõvaketta eelnevalt tühjaks (viid vajalikud andmed mujale) ja installeerid temasse Win 7-e. Sa võid selle tühjakstehtud kõvaketta ka eelnevalt formaatida ('format' - ümbervormindamine) NTFS failisüsteemi, aga võid seda ka mitte teha, sest Win 7 Setup teeb installeerimese alguses seda ka ise.
c) Kui Sa lood oma olemasolevale kõvakettale uue partitsiooni (obalsti/jaotuse) ja installeerid sinna uude partitsiooni lisaks oma olemasolevale operatsioonisüsteemile ka Windows 7-e. Sellega lood Sa nn dual-boot või multi-boot masina, kuhu on siis installeeritud mitu opsüsteemi. Näiteks nii toimub see ka siis kui Sa installeerid Windows 7 oma Vista või siis Windows XP masinasse.

d) Sa teed Win 7 puhta installeerimise ka siis kui Sa installeerid ta otse sinna partitsiooni, kus on Windows XP või siis Windows Vista juba olemas. Sellise installeerimise tulemusel asendatakse see vana olemasolev opsüsteem Windows 7 operatsioonisüsteemiga ja eelmine vana opsüsteem (näiteks Vista või XP) pakitakse kokku ühte kausta, mille nimeks pandakse Windows.old (või C:\$INPLACE.~TR ja C:\$WINDOWS.~Q). Selle kausta võib pärast Win 7 installeerimise lõpetamist kettaruumi kokkuhoiu eesmärgil ära kustutada (info siin).

Märkus: Selle Windows.old kausta abil võid soovi korral olemasoleva Windows 7 deinstalleerida (uninstallida) ja ühtlasi oma varasema Windows'i taastada juhul kui Sa installeerisid Windows 7-e oma varasema Windows'i (Win XP, Vista või Windows 7 enda mingi eelmise versiooni) peale, st installisid ta samasse partitsiooni ja asendasid eelmise Windows'i uuema Windows 7-ga - info siin.

d) Kui Sa installeerid Win 7 virtuaalsele kõvakettale (VHD) - see on võimalik ainult Windows 7 Ultimate versiooniga.
e) Kui Sa installeerid Windows 7 mingi virtuaalmasina virtuaalsele kõvakettale.


Mis ei ole puhas installeerimine:

Windows 7 puhta installeerimisega ei ole siis tegemist kui tehakse tema upgrade (uuendamise ehk üleviimise) installeerimist, kus Sa uuendad oma olemasoleva Windows Vista
või XP Windows 7 mingiks väljalaskeks.
Ka Windows XP puhul saab kasutada odavamat upgrade plaati kuid siin tuleb teha ikkagi Win 7 puhas installeerimine. (Aga ka Windows Vista odavama uuendamise puhul võib kasutada Windows 7 puhast installeerimist.)
Ka siis ei ole tegu Win 7 puhta installeerimisega kui Sa kasutad Windows Anytime Upgrade (WAU) utiliidi abi, et viia oma olemasolev Windows 7 madalam versioon üle mingiks tema kõrgemaks ja paremaks väljalaskeks (näiteks Windows 7 Home Premium'i --> võib uuendada --> Window 7 Professional või Ultimate versiooniks). WAU puhul tuleb Sul osta Internetist Win 7 kõrgema väljalaske aktiveerimisvõti (Product Key) ja kogu lugu, Sinu vana Win 7 uuendatakse automaatselt tema kõrgemaks ning paremaks väljalaskeks kusjuures kõik Sinu seadistused, failid ja programmid jäävad allas - aega võtab see kusagil 10 - 20 minutit.


Müüki ilmuvad ka Windows 7 Upgrade karbiversioonid - Windows 7 Upgrade DVD plaadid (näiteks Windows 7 Home Premium Upgrade DVD), millede abil saab oma vana Windows Vista või siis Windows XP uuendada vastavaks Windows 7 väljalaskeks.
Kui Sa ostad jaemüügist (või Internetist) selle upgrade versiooni, mis on karbis ja kui Sa selle pakendi avad, siis näed Sa, et ta sisaldab kahte DVD plaati - üks on 32-bit ja teine 64-bit versioonile. Sa saad nendega koos ainult ühe aktiveerimisvõtme millega Sa võid installida mõlemat versiooni.
Kui Sa ostad Family Pack'i, siis saad Sa samuti 2 DVD plaati ja ühe tootevõtme, millega Sa võid oma "koopas" aktiveerida kolme kompuutrit.


Veel ei ole tegemist Windows 7 puhta installeerimisega siis kui Sa teed Windows 7 DVD plaadi abil tema parandusinstalleerimise (Windows 7 'Repair in-place upgrade install') ja sel juhul tuleb Sul see parandusinstall käivitada otse Windows 7 seest - info siin.

PS! Iga Windows 7 DVD plaat (SKU) ja tema ISO fail sisaldab kõiki Windows 7 versioone, aga vaikimisi installeeritakse just see Win 7 versioon, mille Sa ostsid või millise ISO faili Sa Internetist alla laadisid.
Sulle ei ilmu Windows 7 installeerimise alguses see aken, kus Sa saad valida selle et millist Windows 7 versiooni Sa installeerida soovid nii nagu oli see Vista puhul—ses osas erineb Win 7 installeerimine Vista installist. Näiteks kui Sa laed Internetist alla Windows 7 Ultimate RTM English Retail DVD ISO Image, siis saad Sa temaga installeerida ainult Windows 7 Ultimate versiooni.
Windows 7 Upgrade DVD kõik müügiversioonid sisaldavad aktiveerimiskoodi (tootevõtit), mis on vajalik tema kohapealseks (in-place) uuendamiseks Win 7 kõrgemaks väljalaskeks (versiooniks). See aktiveerimisvõti ('product key') on lisatud Windows 7 pakendisse ja ta määrab ära selle et millise Windows 7 versiooni me saame endale installeerida.

Windows 7 (SKU) DVD plaat (või ISO fail) sisaldab seega järgmisi Win 7 väljalaskeid:


Windows 7 Starter
Windows 7 Home Basic
Windows 7 Home Premium
Windows 7 Professional
Windows 7 Enterprise (seda mitte alati)
Windows 7 Ultimate


Antud lõik käib ainult Windows 7 allalaetud ISO failide (Win 7 RC - kehtib aasta aega ja Win 7 RTM - kehtib 30 päeva, aga saab pikendada kuni 120 päevani) kohta. Kuigi on Windows 7 installeerimisel on ülaltoodud piirang, ei tähenda see seda et Sa ei saa installeerida mingit muud Windows 7 väljalaset. Tegelikult saab installida kõiki Windows 7 versioone, sest tema installatsioonifailist võib kustutada sellise fail nagu ei.cfg, mis määrabki selle, et millist Windows 7 versiooni hakatakse automaatselt installeerima. Kes soovib sel teel proovida mingit muud Win 7 versiooni, see saab vajaliku info sealt.


Windows'i puhta installeerimisviisi "puuduseks" on:

a) Sul tuleb kõik oma varasemad seadistused uuesti paika panna;
b) Sul tuleb kõik oma programmid uuesti installeerida;
c) Kui Sa teed Windows 7 'clean' installeerimise, siis tuleb Sul uuesti installida ka kõik oma seadmetega kaasaantud draiverid (juhul kui Windows 7 installatsioon ise ei oma mingi vanemat tüüpi seadme draivereid).
d) Oma vanast süsteemist tuleb uude opsüsteemi üle viia ka kõik oma vajalikud failid.

Märkus: Seepärast tulebki alles hoida oma programmide Setup faile ja nende aktiveerimisvõtmeid (või crack'e...).


Kuid on ka piisavalt palju inimesi, kes soovivad ühel või teisel põhjusel teha Windows'i nn "upgrade" installeerimist (üleviimise installeerimist) ja pealegi on selline upgrade installeerimine odavam—Sa pead omandama Windows 7 Upgrade DVD plaadi.

Windows'i upgrade installeerimine tähendab mingi vanema Windows'i üleviimist tema uuema parema versioonini, kusjuures säilitatakse eelmise versiooni seadistused ja failid ning mõne upgrade installeerimisviisi puhul ka programmid.
'Upgrade' meetodit on eriti hea kasutada Win 7 madalama väljalaske uuendamisel tema kõrgemaks väljalaskeks, näiteks Win 7 Home Premium'i uuendamisel Win 7 Ultimate'ks.
Windows XP, Vista ja Windows 7 uuendamise ehk üleviimise ('upgrade') meetodid/teed:


I) Windows Vista SP1 (SP2) uuendamisteed (Win 7 Upgrade DVD plaadiga või allalaetud win 7 Upgrade installeerimisfailiga):

Mõiste: Sa uuendad oma Windows Vista SP1 (või SP2) mingi versiooni Windows 7-e vastavaks versiooniks ja Sinu Vista seadistused ning programmid jäävad seejuures alles.


Sa võid siin kasutada kahte 'upgrade' meetodit:

* Esimene upgrade meetod: See on nn kohapealne uuendamine/üleviimine (in-place upgrade), kus Sa sisened algul oma olemasolevasse Vista süsteemi, siis paned Windows 7 installeerimise DVD plaadi sahtlisse ja käivitad tema installeerimise otse Windows Vista seest. Win 7 installeerimise algetapis tuleb Sul "Which type of installation do you want?" ekraanis valida Upgrade parameeter.
Sinu Windows Vista olemasolevad programmid, failid ja kasutajaseadistused migreeritakse automaatselt uude Windows 7 installatsiooni.

Windows Vista SP1 (SP2) lubatavad 'upgrade' teed on:

- Windows Vista Home Basic 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) → Windows 7 Home Basic, Home Premium ja Ultimate versioonideks [32-bit (x86) ja 64-bit (x64)];

- Windows Vista Home Premium 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) → Windows 7 Home Premium ja Ultimate versioonideks [32-bit (x86) ja 64-bit (x64)];

- Windows Vista Business 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) → Windows 7 Professional, Enterprise ja Ultimate versioonideks [32-bit (x86) ja 64-bit (x64)];

-
Windows Vista Enterprise
Window 7 Enterprise versiooniks;

- Windows Vista Ultimate 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) → Windows 7 Ultimate 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) versioonideks;

Vastavat Windows Vistat saab odavamalt uuendada ainult kuni nende Windows 7 väljalaseteni, mis oli eelpool toodud ära "noolekesest" () paremal pool.

In-place upgrade töötab ainult siis kui Sa uuendad oma Windows Vista 32-bit versiooni Windows 7 32-bit versiooniks (või siis tema 64-bit versiooni 64-bit versiooniks).

Sul peab olema Vistasse installeeritud kas Service Pack 1 (SP1) või siis Service Pack 2 (SP2), et kontrollida seda kas Sinul on ta ikka olemas, tee järgmist:

a) Ava Start menüü, tee Computer kiirkorraldusel paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties;
b) Nüüd vaata akna ülosas Windows edition alt seda et kas seal on kiri "Service Pack 1" või "Service Pack 2".

In-place upgrade vajab samasugust Windowsi keelt, st Sa pead uuendama näiteks Windows Vista (English) väljalaske Windows 7 (English) väljalaskeks.* Teiseks upgrade (üleviimise) meetodiks on siin Windows 7 Easy Transfer utiliidi kasutamine, mille abil Sa lood algul oma dokumentidest ja seadistustest varukoopia. (Sa võid oma vajalikud failid viia üle ka välisele USB kõvakettale.)
Seejärel teed Windows 7 Upgrade plaadiga (või Internetist allalaetud Win 7 upgrade installeerimisfailiga) tema puhta installeerimise:

- Käivitad Win 7 installi Vista seest ja valid Win 7 installeerimise algetapil "Which type of installation do you want?" ekraanis Custom (advanced) parameetri. Sellega pühitakse Sinu kõvaketas puhtaks ja Windows'i eelmine versioon pakitakse kokku Windows.old kausta.

- Sa võid kasutada Windows 7 Upgrade DVD plaati ka tema installimiseks tühjale kõvakettale või isegi uude kompuutrisse - loe teemat ""Win 7 Upgrade DVD plaadid ja Win 7 upgrade installi asemel hoopis tema puhas install - "petekas"" - juhis seal.

Kui Win 7 puhas install sai läbi, siis migreerid (st tood üle) need dokumendid ning failid oma uude Windows 7 süsteemi ja seda jällegi Windows Easy Transfer programmi abil. Kuid selle meetodi puhul tuleb Sul oma programmid ikkagi ise uuesti installeerida, aga siiski on Windows Easy Transfer utiliidi kasutamine ikkagi parem meetod kui see Windows 7 "in-place upgrade" installeerimine. (Seda ikka juhul kui Sul on oma programmide Setup failid ja aktiveerimisvõtmed alles...)

Märkus: Seda Windows Easy Transfer programmi abi võid ka siis tarvitada kui Sa kasutad Win 7 installeerimiseks tema täisversiooni (retail box).II) Windows 7 mingi versiooni olemasolul tema uuendamise ehk täiendamise teed:


a) Windows Anytime Upgrade (WAU) utiliidi abil:

Kui Sul on Windows 7 mingi versioon juba installeeritud, siis Sa võid oma olemasoleva Windows 7 madalama versiooni uuendada/täiendada (upgrade) Windows 7 kõrgemaks ja paremaks redaktsiooniks ning Sinu eelmise vanema Windows 7 versiooni seadistused ning programmid jäävad seejuures alles.

Windows Anytime Upgrade utiliit—kui Sul on mingi Windows 7 redaktsioon juba installeeritud, siis toetab Windows 7 ka sellist "in-place upgrade" meetodit, kus Windows 7 madalama versiooni üleviimisel tema kõrgema parema versioonini kasutatakse Windows Anytime Upgrade utiliidi abi. Selline meetod on kiire ja efektiivne ning ta ei nõua Windows 7 füüsilise installeerimisplaadi olemasolu: kõik käib elektroonselt, st Sa pead ostma ainult uue litsentsi koos tootevõtmega.

Windows 7-e installeerimisel kasutatakse tegelikult image't, mis sisaldab kõiki Windows 7 versioone ja sellist installatsiooni nimetatakse Windows 7 SKU'ks. See tähendab seda et Sinu kompuutris on reaalselt olemas kõik Windows 7 väljalasked mis sest et Sa omad näiteks ainult Windows® 7 Home Premium litsentsi ja saad jooksutada ainult teda. Windows Anytime Upgrade utiliidi abil saad Sa lukustada lahti ja minne üle Windows 7 kõrgemale ning paremale versioonile.

Seega Windows 7 olemasolul tema uuendamisteed on:

- Windows 7 Starter RIUx86 Windows 7 Starter;
- Windows 7 Starter WAU Windows 7 Home Premium, Professional ja Ultimate; (Seda võiks Netbook kompuutrite olemasolul teada).Märkus: RIU (Repair in-place upgrade) tähendab seda et kasutaja võib oma vigase Windows 7-e uuendada selleksamaks Windows 7 versiooniks tema kohapealse parandusinstalleerimise abil (näiteks uuendada oma Windows 7 Ultimate jälle samaks Windows 7 Ultimate'ks) - infot sellest in-place repair install'ist saab siit.
RIUx86 = kohapealne parandusuuendamine kehtib ainult x86 süsteemide jaoks.

WAU = on olemas Windows Anytime Upgrade tugi (ostad WAU abil Internetist vastava aktiveerimisvõtme).
- Windows 7 Home Premium RIU Windows 7 Home Premium;
- Windows 7 Home Premium WAU Window 7 Professional või Ultimate versiooniks;

- Windows 7 Professional RIU Windows 7 Professional;
- Windows 7 Professional WAU Windows 7 Ultimate;

- Windows 7 Ultimate RIU Windows 7 Ultimate.b) Windows 7 Anytime Upgrade (WAU) plaadi abil:

Veel on olemas nn Windows 7 Anytime Upgrade (WAU) karbiversioonid (pakendid), millede abil saab ainult oma olemasoleva Windows 7 madalama väljalaske uuendada tema kõrgemaks paremaks väljalaskeks, näiteks Windows® 7 Home Premium'i --> Windows® 7 Ultimate väljalaskeni. Taolised WAU pakendid ilmuvad müüki ainult mõnes regioonis, näiteks kus on Internetiühendusega probleeme ja meie tavakasutaja arvatavasti ei näegi selliseid karpe. Nendes pakendites ei olegi mingit DVD plaati vaid nad sisaldavad ainult Win 7 aktiveerimisvõtit, mida saab kasutada oma olemasoleva vana Windows 7 uuendamiseks tema kõrgema varsioonini—tuleb käivitada Windows Anytime Upgrade utiliit ja seejärel sisestada õigel ajal see tootevõti (product key).
Üldjuhul tuleb meil aga kasutada hoopis Windows 7-es oleva Windows Anytime Upgrade utiliiti, et tema abiga uuendada oma madalam Win 7 tema kõrgemaks väljalaskeks ja sel juhul ei lähegi meil mingit Windows 7 dvd plaati vaja. Sa käivitad Windows Anytime Upgrade utiliidi, ostad Interneti kaudu vastava uuendamisvõtme ('upgrade key') ja Sinu olemasolevale Windows 7 versioonile lisatakse tema kõrgema väljalaske vahendid/funtsioonid - kogu protsess käib väga kiiresti ja lihtsalt.Märkus: Kui Sul on praegu installeeritud Windows 7 Ultimate Build 7100 RC lõppversioon, mille reaalne kehtivusaeg lõpeb alles 02.03.2010 (päris lõplikult 01.06.2010), siis teda ei saa uuendada ('in-place upgrade') kuni Windows 7 RTM väljalaskeni. Juhul kui Sa tahad teda ikkagi uuendada, et hoida alles oma vana Windows 7 RC seadistusi ja programme, siis võib selleks kasutada ka antud piirangust "mõõdahiilimise" võimalust ja tee selleks:

* Lae alla Windows 7 RTM ISO fail (info seal);
* Põleta see allalaetud Windows 7 ISO 'image' tühjale DVD plaadile ja seejärel kopeeri kogu tema sisu sealt dvd plaadilt oma kõvakettale (suvalisse partitsiooni mingisse uude tühja kausta) või siis buutimisvõimelisse USB/FireWire draivile (mälupulgale); ühesõnaga sinna, kust Sa soovid tema installeerimist käivitada;


Alternatiivina võid selle allatõmmatud ISO faili ka oma kõvakettale lahti pakkida/extract'ida (WinRAR või näiteks tasuta ja hea 7-ZIP abil).

* Nüüd ava seal kaust, mille nimeks sources;
* Otsi seal ülesse fail, mille nimeks on cversion.ini ja ava ta Notepd'is;
* Muuda MinClient build'i olemasolev number 7000-ks (või 7000.0-iks, olenevalt sellest et mis formaadis see eelmine number Sul seal on) ja salvesta see fail sinnasamasse originaalkohta:


Muuda number ära


Ühesõnaga Sa pead selle MinClient väärtuse muutma mingiks väiksemaks numbriks kui see number, mis tähistab Sinu käesolevat Win 7 siseväljalaset (build'i).

Õige number...


* Eemalda Win 7 RTM DVD plaat sahtlist ja käivita Windows 7 RTM installeerimine otse sealtsamast kaustast kuhu Sa selle Win7 DVD plaadi sisu kopeerisid (käivita seal setup.exe fail);
* Ja kui Sa jõuad Windows 7 RTM installeerimise käigus "Which type of installation do you want?" aknasse, siis klõpsa seal ülemisele Upgrade nupule.
* Selline in-place upgrade install võtab palju aega ja ta võib väga kergesti ka ebaõnnestuda ning kui ikkagi ilmnevad mingid probleemid, siis tee parem Windows 7 RTM puhas installeerimine ja kogu moos...
III)
Windows XP
operatsioonisüsteemi olemasolul:

Windows XP puhul ei saa Sa aga teha seda kohapealset ("in-place upgrade") uuendamist/üleviimist ja Sa pead tegema Windows 7 puhta installeerimise (clean install). Sa sisened algul oma olemasolevasse XP süsteemi, siis paned Windows 7 installeerimise DVD plaadi sahtlisse ja käivitad tema installeerimise otse Windows XP seest. Win 7 installeerimise algetapis tuleb Sul "Which type of installation do you want?" ekraanis valida Custom parameeter.
Sa ostad odavama Windows 7 Upgrade DVD plaadi ja teed tema abil Windows 7 puhta installeerimise ning Sul tuleb pärast seda installeerida oma programmid ja puuduvad draiverid uuesti. Teisest küljest on Windows'i puhas installeerimine alati parem meetod kui seda on tema upgrade install.
Kuid Sa võid soovi korral kasutada sedasama Windows 7 Easy Transfer utiliidi abi, et viia oma Windows XP seadistused ja dokumendid üle ka Windows 7-sse. Ka siin lood Sa esmalt oma dokumentidest ja seadistustest varukoopia, siis teed Windows 7 puhta installeerimise ja seejärel migreerid (tood üle) need dokumendid ning failid oma uude Windows 7 süsteemi ja seda jällegi Windows Easy Transfer programmi abil. Aga ka siin tuleb Sul oma programmid ikkagi ise uuesti installeerida ja seda ikka juhul kui Sul on oma programmide Setup failid ja aktiveerimisvõtmed alles...

Windows Easy Transfer (Migwiz.exe)
installeeritakse koos Windows 7-ga ja ta on kättesaadav ka Windows 7 installeerimise DVD plaadi Support\Migwiz kaustast.


Märkus: Kui Sa installeerid Windows 7 uude kompuutrisse ja teed tema puhta installeerimise (clean installi) Win 7 täisversiooni plaadiga, siis võid Sa samuti kasutada selle Windows Easy Transfer (Migwiz.exe) vahendi abi, et tuua suvalisest Windows Vista või Windows XP kompuutrist seadistused ja failid üle Windows 7-sse.


Selle osa lõpetuseks toon siin ära veel ka ühe tabeli, mis näitab Windows XP ja Windows Vista erinevate versioonide lubatavaid uuendamisteid Windows 7-ks. See tabel on "väljastatud" Microsoft'i enda asjameeste poolt, aga ta sisaldab millegipärast palju vigu (kas jälle hirmsas pohmellis tehtud?) ja seega on siintoodud tabel juba muudetud ning nüüd peaks ta sisaldama ikka seda õiget infot - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Upgrade teed Windows 7-ks <— Muudetud ja õige infoga tabel


Microsoft'i originaal ja vale infoga... <— Microsoft'i originaaltabel ja ebakorrektse infoga...


NB! OEM, OEM System Builder, Windows Anytime Upgrade (WAU), Windows 7 Upgrade ja Windows'i täiversioonide (retail - FPP) litsentsitingimustest ja võimalustest kokkuvõtlikult - siit.Vista kohapealne uuendamine ehk üleviimine ("in-place upgrading")—Win 7 installeerimine käivitatakse otse Vista seest ja Vista asendatakse Windows 7-gaSelline Vista upgrade meetod võtab kauem aega kui seda Windows 7 puhas installeerimine; taoliseks üleviimiseks kulub 30 - 120 (või vähem) minutit, aga ta toimub täiesti automaatselt (alates sellest hetkest kui Windows 7 Setup on Sinu süsteemi sobivuse skaneerimise lõpetanud).Millest see upgrade installeerimise aeg ikkagi sõltub?

* Kui Sa teed Windows 7 upgrade installeerimise Windows Vista masinas, kuhu on Vista alles installeeritud ja kus ei ole veel Sinu poolt installeeritud programme ning igasuguseid andmeid (faile), siis võtab Vista uuendamine Windows 7'ks aega kusagil 30-50 minutit.
* Kui Sul oma Vista masinas omaenda andmeid (Sinu poolt installitud programmid ja igasugused andmed/failid) kusagil 50-60GB ümber, siis võtab uuendamine aega kusagil 1,5
- 2 tundi.
* Ühesõnaga kaasaegsematel kompuutritel võtab Windows Vista uuendamine/üleviimine ('upgrade') Windows 7-ks aega kusagil alla kahe tunni ja seda isegi siis kui Vista süsteemis on üsna palju kasutaja enda faile/andmeid (50-120GB).
* Väga palju sõltub antud installeerimisviisi aeg ka Sinu riistvarast ja seda eriti kõvakettast, kui Sul on ikkagi vana kompuuter ja kehvake kõvaketas (ATA), siis võtab Win 7 upgrade install ka rohkem aega (isegi mõne tunnini).

Kuidas sellise installeerimise aega vähendada?

* Käivita Windows 7 upgrade install otse väliselt USB kõvakettalt (juhul kui ta Sul olemas on) või siis USB mälupulgast. Sa pead selleks kopeerima Windows 7 kõik installeerimisfailid (st terve Win 7 DVD plaadi sisu) oma USB mälupulka või siis välisele USB kõvakettale ning sealtkaudu käivitama Win 7 setup.exe - failide kopeerimise juhis seal.
(Kui Sa tahad aga teha Windows 7 puhta installi, siis pead Sa oma välise meedia tegama ka buutimisvõimeliseks - õpetus seal.)
* Kui Sul on Vistas väga palju oma andmeid (muusikafailid, filmid, pildid jne), siis kopeeri nad kas DVD-plaatidele või siis välisele USB kõvakettale ja seejärel kustuta nad oma Vista süsteemist.
Kui Win 7 upgrade install on lõppenud, siis too need failid uude süsteemi jälle tagasi.
* Enne uuendamise alustamist kontrolli oma Vista süsteem üle Upgrade Advisor'i abil, et tuvastada seda kas Sinu Vista masinat saab ikka ilusti Windows 7'ks uuendada - juhis seal.
* Enne uuendamisinstalli alustamist deinstalleeri kõik oma väga vanad programmid ja ka need programmid, mida Sa ei kasuta või oled seda teinud väga harva. Kui Sul on nende setup failid (installeerimisfailid) alles, siis siirda nad vajaduse korral DVD plaatidele või USB mälupulka või siis välisele USB kõvakettale...
* Uuenda ja lae alla oma traadita (kaablivaba) või kaabliga võrgukaartide (või modemi) uusimad draiverid ning kopeeri nad igaks juhuks ka oma mingile välisele meediale. Kui upgrade install on lõppenud, siis võib neid Sul vaja minna, et taastada oma võrguühendus (Internetiühendus).


Jätkame Vista kohapealse uuendamisega ("in-place upgrading") Windows 7-ks:

'In-place upgrading' eeliseks on see et Sinu Windows Vista olemasolevad programmid, failid ja kasutajaseadistused migreeritakse automaatselt uude Windows 7 installatsiooni.

Sul peab olema Vistasse installeeritud kas Service Pack 1 (SP1) või siis Service Pack 2 (SP2), et kontrollida seda kas Sinul on ta ikka olemas, tee järgmist:

a) Ava Start menüü, tee Computer kiirkorraldusel paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties;
b) Nüüd vaata akna ülosas Windows edition alt seda et kas seal on kiri "Service Pack 1" või "Service Pack 2".


Windows Vista lubatavad üleviimise 'upgrade' teed on:

Windows Vista® Home Premium → Windows® 7 Home Premium
Windows Vista® Business → Windows® 7 Professional
Windows Vista® Ultimate → Windows® 7 Ultimate


Näiteks kui Sa ostsid endale odavama Windows 7 Professional Upgrade plaadi ja Sul on Vista Home Premium süsteem, siis ei saa Sa oma Vista't uuendada (upgrade install), Sa pead sel juhul tegema Windows 7 puhta installeerimise.

Sul peab olema seega Windows 7 Upgrade DVD plaat, aga Sa võid praegu kasutada ka Windows 7 Ultimate Build 7100 RC lõppversiooni installatsiooniplaati, sest tema abil võib momendil uuendada oma igat Windows Vista versiooni ja info antud Win 7 ISO failist ning sellest Windows 7 DVD plaadi tegemisest - seal. (Windows 7 Ultimate Build 7100 RC kehtivusaeg lõpeb 02.03.2010)

In-place upgrade töötab ainult siis kui Sa uuendad oma Windows Vista 32-bit versiooni Windows 7 32-bit versiooniks (või siis tema 64-bit versiooni 64-bit versiooniks).

In-place upgrade vajab samasugust Windows'i keelt, st Sa pead uuendama näiteks Windows Vista (English) versiooni Windows 7 (English) versiooniks.


Enne Windows 7 upgrade in-place installeerimise alustamist sulge kõik aknad ja programmid ning ka kolmandate firmade tulemüür ja kõik antiviirus - pahavaratõrje programmid.

Seejärel pead sa kõigepealt sisenema oma Windows Vista süsteemi administraatori õigustega ning seejärel tegema:
Kui Sinu Windows Vista uuendamine Windows 7'ks ebaõnnestus 62% peal:

Kui Sa teed Vista upgrade't Win 7'ks, siis võib juhtuda nii et algul sujub kõik ilusti, aga teatud aja pärast (kui kogu tööst on 62% tehtud) see uuendamisprotsess peatub ja kogu lugu. Kui nüüd uurida setupact.log faili, siis ilmneb, et veateateks on

<TimeStamp> Warning [0x080b50] MIG AsyncCallback_ApplyStatus: Progress appears to be stuck. Current progress: 62

Selle vea põhjustab kõige eelduste kohaselt see et iphlpsvc teenus jääb upgrade ajal "rippuma"...

Et seda probleemi lahendada, tee järgmist:

1) Tee kompuutri restart (ümberlaadimine) ja seejärel kerib Sinu süsteem tagasi Windowd Vistasse, mis on täiesti töökõlbeline, st selline nagu ta ka enne uuendamisprotsessi alustamist oli.
2) Kliki nupule Start ja tee Computer kiirkorraldusel paremklõps ning vali käsk Properties.
3) Kliki akna vasemas paanis Advanced system settings lingile.
4) Kliki dialoogiakna allosas nupule Environment Variables....
5) Kliki System variables all nupule New... ja vajuta seejärel klahvi ENTER.
6) Nüüd tipi sinna järgmine informatsioon:

Variable name: MIG_UPGRADE_IGNORE_PLUGINS
Variable value: IphlpsvcMigPlugin.dll

7) Alusta uuesti Windows 7 installeerimist.

Kui asi ikka ei õnnestu, siis tee Win 7 puhas install (clean install) nii et käivitad uuendamisprotsessi ikkagi Vista seest, aga installeerimismeetodiks valid "Which type of installation do you want?" ekraanis Custom (advanced) parameetri.
(Enne alustamist arhiveeri oma olulised asjad mujale - väline USB kõvaketas või DVD plaadid.)NB! Probleemid:

1) Kui Windows 7 'Upgrade' installeerimisel ilmuvad veateated näiteks nagu "The product key is not valid" või siis "Code: 0xC004F061" veateade - juhis seal.

2) Windows Vista uuendamisel (upgrading) Windows 7-ks võib see uuendamisprotsess ebaõnnestuda ja Sinu kompuuter hakkab tegema korduvaid ümberlaadimisi (restarte) - juhis seal.

ÜlesseWindows 7-e puhas installeerimine (clean install) Winsows Vista masinasse ja seejärel Vista seadistuste ning failide siirdamine (migreerimine) uude Windows 7 süsteemi (Windows Easy Transfer utiliidi abil):


Windows Easy Transfer tarkvaraga saad Sa oma failid ja seadistused viia ühelt Windows'i kompuutrilt üle teisele Windows'i kompuutrile.
Windows Easy Transfer programmiga võid Sa oma vana süsteemi failid -ja seadistused siirdada kas võrgu, USB mälupulga või siis spetsiaalse Easy Transfer kaabli abil (Sa ei saa selleks kasutada tavalist USB kaablit!).

Juba Windows XP sisaldas sellist vahendit nagu Files and Settings Transfer Wizard (Failide ja Seadistuste Ülekandmise Nõustaja), mis aitas meil oma vanast kompuutrist enda dokumendid, failid, programmid ja konfiguratsiooni viia üle uude kompuutrisse. Windows Vista täiustas seda vahendit ja tema nimeks on nüüd Windows Easy Transfer.
Windows Easy Transfer'it võib kasutada oma failide ja seadistuste üleviimiseks siis, kui Sa ostad uue kompuutri või otsustad oma olemasolevas kompuutris teha nn Windows Vista puhta installeerimise (clean install) või kui Sa otsustad oma Windows Vista uuendada tema mingiks uuemaks/paremaks väljalaskeks.

Windows Transfer lubab Sul üle viia kas kõik või siis ühe alljärgnevast: Seega on teiseks Vista 'upgrade' meetodiks Windows 7 Easy Transfer utiliidi kasutamine, mille abil Sa lood algul oma dokumentidest ja seadistustest varukoopia. Siis teed Windows 7 puhta installeerimise ja seejärel migreerid (st tood üle) need dokumendid ning failid oma uude Windows 7 süsteemi ja seda jällegi Windows Easy Transfer programmi abil. Kuid ka selle meetodi puhul tuleb Sul oma programmid ikkagi ise uuesti installeerida, aga siiski on Windows Easy Transfer utiliidi kasutamine ikkagi parem meetod kui see Windows 7 "in-place upgrade" installeerimine. (Seda ikka juhul kui Sul on oma programmide Setup failid ja aktiveerimisvõtmed alles...)

NB! Sa ei saa tema abil siirdada programmi -ja süsteemifaile (fondid, draiverid)—sa pead need Windows 7'sse ise uuesti installeerima.
Windows Vista's Windows Easy Transfer utiliidi kasutamisest on info aadressil: http://landfield.pri.ee/WindowsVista18.html1) Failide ja seadistuste üleviimise ettevalmistamine:

Kõigepealt pead Sa Windows Vista süsteemis looma oma failidest ja Vista seadistustest, mida Sa soovid viia üle Windows 7 operatsioonisüsteemi, varukoopia.

Tee järgmist: 2) Nüüd installeeri oma Windows 7:

Tee Windows 7 Upgrade plaadiga (või Internetist allalaetud Win 7 upgrade installeerimisfailiga) tema puhta installeerimine:

- Käivitad Win 7 installi Vista seest ja valid Win 7 installeerimise algetapil "Which type of installation do you want?" ekraanis Custom (advanced) parameetri. Sellega pühitakse Sinu partitsioon puhtaks ja Windows'i eelmine versioon pakitakse kokku Windows.old kausta; selle võib hiljem ära kustutada (info siin) ja tema asemele installeeritakse Windows 7.

- Sa võid kasutada Windows 7 Upgrade DVD plaati ka tema installimiseks tühjale kõvakettale või isegi uude kompuutrisse - loe teemat ""Win 7 Upgrade DVD plaadid ja Win 7 upgrade installi asemel hoopis tema puhas install - "mitteametlik"" - juhis seal.

NB! Selle Windows.old kausta abil võid soovi korral olemasoleva Windows 7 deinstalleerida (uninstallida)
ja ühtlasi oma varasema Windows'i taastada juhul kui Sa installeerisid Windows 7-e oma varasema Windows'i (Win XP, Vista või Windows 7 enda mingi eelmise versiooni) peale, st installisid ta samasse partitsiooni ja asendasid eelmise Windows'i uuema Windows 7-ga - info siin.


Sa võid oma Windows Vista seadistused ja failid, milledest loodi Windows 7 Easy Transfer utiliidi abil vastav varukoopia, viia üle suvalisse kompuutrisse, millesse on Windows 7 installeeritud.

Eelpooltoodud Win 7 puhtast installeerimisviisidest saad juhised sealt (linkide kaudu) ning Windows 7 puhtast installeerimisest konkreetselt Vista masinasse - sealt.

Kui said seal läbi loetud, siis tule siiasamasse tagasi.3) Kui Sul sai oma Windows 7 installeeritud, siis too Vista failid ja seadistused sinna üle:

Ülesse

 

Edasi Windows XP 'upgrade' Win 7-ks >

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008