Windows 7 'Upgrade' install II. osa

Seitse...Windows 7 'Upgrade' installeerimine—Windows XP ja Windows Vista uuendamine ehk üleviimine Windows 7-ks.


Win 7 madalama versiooni uuendamine ehk täiendamine ('upgrade') tema kõrgemaks väljalaskeks (versiooniks).


II. osa

 


Windows XP "upgrade" Windows 7 operatsioonisüsteemiks (Windows XP süsteemi üleviimine Windows 7 süsteemiks koos failide ja seadistuste migreerimisega uude Windows 7 opsüsteemi)Kui Sa installeerid Windows 7-e oma Windows XP masinasse, siis Sa ei saa Windows 7 installeerimise alguses valida seda "Upgrade" (üleviimise) parameetrit, st Sa pead oma Windows XP masinasse tegema Windows 7-e puhta installeerimise (Clean install). Kuid Sa võid kasutada Windows Easy Transfer vahendi abi, et migreerida Windows XP failid ja seadistused Windows 7 operatsioonisüsteemi ning seda ühes ja samas kompuutris.
Microsoft teatas, et inimloomad võivad osta Windows 7 Upgrade DVD plaadi ja litsentsi, mis on odavam ning installeerida sellega Windows 7-e oma Windows XP masinasse (kas siis XP asemele või siis uude eraldi partitsiooni). Kuid ostjad peavad tegema Windows 7 puhta installeerimise.

Oma Windows XP süsteemi uuendamiseks (upgrade) Windows 7 operatsioonisüsteemiks pead Sa tegema järgmist:

* Sa pead alguses viima oma Windows XP failide ja seadistuste varukoopia eemaldatavale meediale (USB mälupulk või väline USB kõvaketas);
* Siis installeerima Windows 7-e;
* Ja seejärel tooma need eelnevalt salvestatud failid tagasi kompuutrisse.
* Kuid oma vanad Windows XP programmid ja puuduvad draiverid pead Sa ikkagi ise uuesti installeerima.1) Windows Easy Transfer nõustaja abil failide kopeerimine:

a) Sisene Windows XP-sse, siis pane Windows 7 installeerimise DVD plaat sahtlisse.

Kui Sul seda plaati veel ei ole siis võid proovida enne Windows 7 Upgrade DVD plaadi müügiversiooni väljailmumist ka Windows 7 Ultimate Build 7100 RC lõppversiooni installatsiooniplaati, info - seal
(Windows 7 Ultimate Build 7100 RC kehtivusaeg lõpeb 02.03.2010)

Juhul kui Sul on autorun vahend aktiveeritud, siis sulge see Windows 7 installeerimise esimene aken (paremal üleval ristikesega ikooni kaudu) - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Sulge see aken


b) Sulge kõik avatud programmid ja aknad, tee Start nupul paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Explore.

c) Otsi ülesse oma DVD-ROM kettaseade ja ava ta, st tee tema kettatähisel/ikoonil paremklõps ning vali käsk Open - pilt.


Seejärel otsi oma Win 7 DVD plaadilt ülesse Support\Migwiz kaust ja ava ta ning tee selle sees migsetup.exe failil 2x hiireklõps, et käivitada Windows Easy Transfer utiliiti - pilt.


Kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Alustab...


d) Avatakse Windows Easy Transfer esimene aken kus klõpsa Next:

Kliki Next


e) Nüüd on Sul kolm valikuvõimalust:

* Sa võid oma Win XP failid ja seadistused viia tulevasse Windows 7 süsteemi üle spetsiaalse Easy Transfer kaabli abil (tavaline USB kaabel selleks ei sobi).

Easy Transfer Cable on spetsiaalne kahe peaga (pistikuga) USB kaabel, mille keskosas on lisaks veel spetsiaalne seadeldis. Pakendis on kaasas ka CD plaat, mis sisaldab Window Easy Transfer tarkvara Window XP jaoks. Sul ei ole vaja täiendavat tarkvara või CD plaati Windows Vista jaoks. Selline andmete ülekandmine on üks lihtsamaid ja kiiremaid viise, eriti neile, kes ei kasuta võrku.
Spetsiaalne kaabel

Märkus: Natuke parema ja ülevaatlikuma infi sellest kaablist saad siit.


* Kasutada failide ja seadistuste üleviimiseks võrku (juhul kui võrk on olemas);

* Välise USB kõvaketta või USB mälupulga abil ja seda meetodit kasutamegi antud näite puhul. USB flash draivid ja kõvakettad ei ole enam kallid ja neid läheb ka muuks otstarbeks vaja.
Kliki järgmises aknas alumisele "An external hard disk or USB flash drive" lingile:

Vali kõige alumine


f) Järgmises Windows 7 Easy Transfer aknas kliki "This is my old computer" nupule ja Windows Easy Transfer hakkab Sinu kompuutrit skaneerima...

Klõpsa This is my old computer nupule

Skaneerib - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Skaneerib...


g) Kliki Next.

Märkus: Sa võid siin ka ise määrata, et milliseid faile hakatakse üle viima, st migreerima Windows XP-sse või siis uude kompuutrisse - selleks tuleb iga kasutajakonto all asuvale link Customize lingile klikkida - pilt.


h) Seejärel ilmub väljavalitud failide ja seadistuste salvestamise aken, kus võid nende kaitsmiseks määrata ka parooli juhul kui arvad, et keegi tahab neid ära varastada... Kui Sa mingit parooli ei taha sisestada, siis jäta need lahtrid seal tühjaks ja klõpsa nupule Save - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Kliki nupule 'Save'


i) Nüüd torka oma USB mälupulk arvutipessa või siis ühenda oma väline USB kõvaketas arvutiga ja lülita ta sisse. Kui Sul on USB flash draiv 4 või 8 GB mahuga, siis saad temasse salvestada üsnagi palju faile, aga kui Sul on väga palju suuremamahulisi faile (tapeedid, igasugused pildid, muusikafailid, videod jne, mis nõuavad tublisti rohkem ruumi, siis kasuta USB välist kõvaketast.
Kui Sa olid selles eelmises aknas klõpsanud nupule Save, siis ilmub salvestamise dialoogiaken, kus otsi ülesse oma USB flash draiv või siis väline USB kõvaketas, märgista ta ja klõpsa nupule Save. Alumisel pildil kasutame me oma USB mälupulka:

Otsi ülesse, ava ja klõpsa Save


Alustatakse salvestamist, juhul kui on palju faile, siis tuleb vähem või rohkem oodata - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Algab salvestamine


j) Kui salvestamine lõpeb, siis ilmub aken, kus klõpsa Next:

Klõpsa Next


Nüüd kuvab Windows Easy Transfer nõustaja failinime ja koha (draivi/kettatähise) kuhu see fail salvestati - kirjuta need endale ülesse! - pilt.


k) Ilmub viimane aken, sulge ta - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Sulge aken


l) Alusta Windows 7 installeerimist, mis on praktiliselt samasugune kui ka iga teine Windows 7 installeerimisviis ja millest tuleb kohe ka allpool juttu. Sa ei saa Windows XP-st minna otse üle Windows 7-sse, st Sa ei saa tema puhul teha Upgrade installeerimist vaid Sa pead Windows 7-ga tegema puhta installeerimise (clean install).2) Windows 7 Upgrade DVD installeerimisplaadi kasutamine 'upgrade' tegemiseks:

Sul peab olema instaleeritud Windows XP, sest Windows 7 Setup kontrollib installeerimise käigus, et kas Sinu Win XP on ikka olemas ja alles seejärel installeeritakse Windows 7 sinnasamasse partitsiooni, kus oli ka Sinu vana Windows XP - ühesõnaga XP visatakse välja ja ta asendatakse Windows 7-ga.

a) Sa viibid ikka oma Windows XP-s ja kui Sul on Windows 7 Upgrade DVD plaat veel sahtlis, siis ava ta My Computer akna kaudu ja tee 2x klõps setup.exe faili, mis asub kohe tema juurkaustas.
b) Ilmub "Get important updates for installation" aken, kus klõpsa kindlasti ülemisele "Go online to get..." lingile - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Vali ülemine link


d) Seejärel ilmub meie kõikide poolt armastatud litsentsiaken, kus podisedes omaette "Ei ole nõus!!!" pane "linnuke" ruutu "I accept the license terms" ja klõpsa Next -

Meeldiv litsentsiaken


e) Nüüd ilmub aken kirjaga "Which type of installation do you want?", vot siin klõpsagi nüüd seda alumist Custom (advanced) linki, sest siin ei saa Sa valida ülemist "Upgrade" varianti:

Vali Custom


f) Nüüd vali see partitsioon, kuhu Sa tahad oma Windows 7 installeerida, loomulikult juhul kui Sul on neid partitsioone rohkem ja kui Sa tahad oma Windows XP alles jätta.
Kui Sa tahad aga installeerida Windows 7 oma Windows XP asemele või juhul kui Sul ongi ainult üks partitsioon, siis valigi see ainus olemasolev ketas. Sel juhul viiakse Sinu Windows XP Windows.old kausta, mille Sa võid hiljem julgelt kustutada ja Windows 7 installeeritakse tema asemele (tema kustutamisest on info siin).


Märkus: Selle Windows.old kausta abil võid soovi korral olemasoleva Windows 7 deinstalleerida (uninstallida) ja ühtlasi oma varasema Windows'i taastada juhul kui Sa installeerisid Windows 7-e oma varasema Windows'i (Win XP, Vista või Windows 7 enda mingi eelmise versiooni) peale, st installisid ta samasse partitsiooni ja asendasid eelmise Windows'i uuema Windows 7-ga - info siin.


Kui Sa olid vastava partitsiooni ära märgistanud, siis klõpsa Next:

Vali partitsioon ja klõpsa Next


g) Nüüd ilmub "Installing Windows..." esimene aken, kus hakatakse kuvama Windows 7 installeerimise tegelikku kulgu... ja edaspidine on lihtne ning arusaadav.


NB! Kui tahad piltlikumat ja üksikasjalikumat ülevaadet Windows 7 installeerimisest Windows XP masinasse, siis mine sinna ja tule pärast siiasamasse tagasi. Seal on küll juttu tema installeerimisest äsjaloodud uude partitsiooni, aga vahet ei ole.

Sa võid kasutada Windows 7 Upgrade DVD plaati ka tema installimiseks tühjale kõvakettale või isegi uude kompuutrisse - loe teemat ""Win 7 Upgrade DVD plaadid ja Win 7 upgrade installi asemel hoopis tema puhas install - "mitteametlik"" - juhis seal.3) Failide ületoomine (migreerimine) äsjainstallitud Windows 7-sse:

Kui Sul sai Windows 7 installeeritud (Windows XP masinasse), siis tee:

a) Nüüd asud Sa juba enda uues Windows 7-s. Kui Sa kasutasid eelnevalt Windows Easy Transfer abi ja salvestasid oma vajalikud failid ning seadistused Easy Transfer faili, siis ühenda oma USB mälupulk või väline kõvaketas kompuutriga.
b) Klõpsa nupule Start, siis All Programs -> Accessories -> System Tools ja seejärel Windows Easy Transfer - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Ava Easy Transfer utiliit


Märkus: Kui Sa veel mäletad, siis Windows XP-s olles käivitasime me selle utiliidi Windows 7 DVD plaadilt, aga kuna Win 7 opsüsteem omab juba ise seda vahendit, siis käivitamegi ta Start menüü kaudu.

c) Avatakse Windows Easy Transfer aken, kus kliki Next.

d) Vali nüüd selline meetod, mille abil Sa tahad tuua oma Windows XP failid ja seadistused üle siia uude süsteemi (või kompuutrisse). Antud näites me kasutasime oma USB mälupulka, kuhu me salvestasime selle XP failide ja seadistuste reservkoopia faili, seega klikime nüüd nupule "An external hard disk or USB flash drive":

Vali väline salvestusmeedia


e) Kliki This is my new computer nupule - pilt.


f) Nüüd ühenda oma USB mälupulk või väline USB kõvaketas arvutiga ja seejärel kliki Windows Easy Transfer järgmises aknas nupule Yes:

Klõpsa Yes


g) Otsi nüüd ülesse see kaust (välisest kõvakettast või siis USB mälupulgast), kuhu Sa salvestasid oma Windows XP's loodud Easy Transfer faili, märgista ta ja klõpsa Open. Kuna antud näites kasutame me oma usb pulka, siis otsime ta nüüd oma kompuutris ülesse, märgistame ta ja klõpsame nupule Open:

Ava kaust


h) Klõpsa nupule Transfer ja algabki failide ning seadistuste migreerimine (ületoomine) - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Kliki nupule Transfer


Algas andmete siirdamine


i) Kui valmis, siis ilmub järgmine aken, kus võid kohe klikkida nupule Close või siis enne seda klikkida veel linkidele "See what was transferred" ("Vaata, et mis pornot üle toodi") ja "See a list of...", mis annab Sulle teada, et milliseid XP programme Sa võid nüüd Windows 7-sse installeerida, aga see loetelu ei ole kaugeltki täielik - pilt.


Nagu alumine infoaken teatab, siis ei toodud üle Windows Movie Maker ja Windows Outlook Express programme ja seda seepärast, et neid ei olegi Windows 7-sse lülitatud.

Osa progesid ei toodud üle


NB! Windows Movie Maker'it ja Windows Outlook Express'i üle ei tooda, sest Windows 7 ei sisalda neid enam. Sul tuleb nad soovi korral ise alla laadida (info aadressil: http://landfield.pri.ee/Windows_7/WinLive.html).

j) Kui Sa klõpsasid seal üle-eelmises aknas nupule Close, siis tuleb Sul teha kompuutri restart.Windows.old kausta kustutamine:

a) Klõpsa nupule Start -> All Programs -> Accessories -> System Tools ja seejärel Disk Cleanup.
b) Klõpsa Clean up system files.
c) Vali Previous Windows installation(s) ja klõpsa OK ning seejärel Delete Files.

Windows.old kausta kustutamisest on täpsem info siin.

Ülesse

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008