PC ühendamine televiisoriga - III. osa

PC TV PC (personaalse kompuutri) ühendamine televiisoriga - III. osa

 

Arvuti ja TV ühendamise tegelik protsess

 

[Lisaks: Lauakompuutri, sülearvuti, tahvli või nutitelefoni traadita (juhtmevaba) ühendamine teleriga — üle WiFi võrgu. Parimad meedia striimimise ehk meedia voogesituse seadmed.]

 

 

 

< Arvuti ühendamisest TV-ga II. osa

 

Arvuti ühendamine TV-ga: Kompuutri ja TV ühendamise tegelik protsess pärast oma kompuutri ja televiisori video sisend- ja väljundportide (konnektorite) kindlakstegemist ning vajalike kaablite (üleminekute/adapterite) ostmist:Eelnevalt oli siis juttu sellest et mida meil on selleks vaja, et ühendada oma arvutit TV-ga. Millised konnektorid (väljund- ja sisendpesad, liidesed) on kompuutritel, kuvaritel, televiisoritel ja muudel meediaseadmetel. Mis tüüpi ühendusi saab kompuutri ja televiisori vahel teha, millised video ülekandmise meetodid on paremad ning milliseid kaableid tuleks seks otstarbeks muretseda.

Juhul kui Sa lugesid selle eelneva olulise jutu läbi (Arvuti ühendamine TV-ga - I. osa ...

... ja................. Arvuti ühendamine TV-ga - II. osa) ja kui Sa tead, et millise videokaabli (vajaduse korral ka mingi ülemineku/adapteri/konverteri) Sa pead endale muretsema, et ühendada arvutit TV-ga, siis on edaspidine juba väga lihtne tegevus.Esimene samm: Kõigepealt veendu, et Sul oleks oma videokaardile laetud alla tema kõige uuemad draiverid (seda pead Sa regulaarselt tegema nii või naa, ka siis kui Sa ei soovigi oma arvutit TV-ga ühendada). Peamised videokaardid/graafikakaardid on:

- nVIDIA platvormile baseeruvad videoadapterid: nVIDIA.com, aga õigem oleks teha:

* Minna kohe NVIDIA Driver Downloads veebsaiti.

* Valida üleval "Option 1: Manually find drivers for my NVIDIA products" sektsiooni rippmenüüdest ise vajalikud parameetrid ja klikkida seejärel nupule Search.

* Või siis klikkida seal "Option 2: Automatically find drivers for my NVIDIA products" sektsioonis nupule GRAPHICS DRIVERS (või Scan või midagi taolist) ning lasta SmartScan vahendi abil tuvastada automaatselt seda et kas Sinu NVIDIA videokaardile on uuemat draiverit vaja - see oleks turvalisem variant...
Juhul kui Sinu brauser (näiteks Firefox) ei lase seda teha, siis käivita Internet Explorer ja proovi sellega. Vajaduse korral laetakse alla üks pisike 'Java applet' ja seda selleks et saadaks Sinu süsteemi skaneerida ning kontrollida olemasoleva NVIDIA draiveri versiooni - luba see applet alla laadida.
- AMD platvormile baseeruvad videokaardid: AMD.com (õigem oleks minna kohe tema sinna Download AMD Drivers &... veebsaiti ja valida selle rippmenüüdest vajalikud parameetrid ning klikkida nupule Display Results). Seal all võib käivitada ka väga lihtsad videod, mis õpetavad, et mida Sul on vaja teha, et kontrollida oma ATI videoadapteri olemasoleva draiveri versiooni, kuidas draiveri uuemat versiooni alla laadida, kuidas vana draiverit uninstallida ja kuidas uut draiverit installeerida.- Intel Extreme Graphics platvormile baseeruvad videokaardid: Intel.com, aga õigem oleks teha:

* Minna kohe Intel'i Support -> Drivers & Software veebsaiti ja tegutseda seal....

* Või siis minna otse Intel® Driver Update Utility veebilehele, laadida see utiliit alla ja saada tema abil kätte kõik vajalikud draiverid või siis nende uuemad versioonid.Märkus: Enne draiveritega jändamist tee igaks juhuks System Restore taastamispunkt ja kõige parem oleks vana draiverit uninstallida ning uut draiverit installida Safe Mode režiimis (kompuutri restart, siis klahv F8 jne - juhis).Teine samm: Kui Sa said oma graafikakaardi draiveritega ühele poole ja kui Sul on vajalik ühenduskaabel muretsetud, siis lülita oma kompuuter ja telekas välja ning paigalda see kaabel, st torka tema otsad arvuti ja TV õigetesse väljund/sisendpesadesse (konnektoritesse/portidesse) - kompuutris väljundportidesse ja telekas sisendportidesse.
Kui Sa kasutad ka mingit tüüpi digiboxi, siis ühenda digiboxist tulev kaabel televiisorist lahti ja torka tema asemele see arvuti ning teleka ühenduskaabel. Digiboxi Sul antud momendil enam vaja ei lähe ja Sa võid ta isegi välja lülitada (ka ei lähe Sul vaja TV kaablit ennast, las ta jääbki digiboxi külge ühendatuna).

Sama tee ka siis kui Sa ühendad om arvuti teise displeiga/monitoriga.

Kui Sa oled kompuutrist oma filmide või muu video vaatamise lõpetanud, siis ühenda see kaabel jälle telekast lahti ja asenda ta digiboxist tuleva kaabliga, et jälle TV kanaleid vaadata. Kuid seejuures jäta arvuti/TV ühenduskaabel oma arvutiploki videokaardi pordi sisse, st ära ühenda teda jälle lahti - siis ei pea Sa tulevikus sellega enam vaeva nägema. Kui tahad jälle uuesti oma arvutit ja televiisorit ühendada, siis pead ainult televiisori enda juures "askeldama".

NB! Tulevikus kui Sa kui Sa ühendad oma kompuutri ja televiisori, siis tee nii:

- Kuna Sul on arvuti/teleka ühenduskaabel juba kompuutri videokaardi porti/pessa torgatuna "ootel", siis siin muret ei ole. Mine teleka juurde ja torka sellesama arvuti/teleka ühenduskaabli teine ots teleka vastavasse porti. (Digiboxi olemasolul torka ta digiboxi kaabli asemele.)
- Seejärel tee kompuutri restart (või käivita ta), sest vastasel juhul ei tuvastata Sinu kompuutris TV olemasolu ja ka Sinu videokaardi või displei seadistuste aknasse ei ilmu TV ekraanile ümberlülitamise parameetrit. Hiljem, juhul kui ühenduskaabel on jäetud ühendatuks, pole kompuutri restarti enam vaja teha. Piisab sellest kui viid televiisori "EXT1" või mingisse muusse režiimi (olenevalt Sinu telekast) ja seejärel lülitad oma kompuuti ümber TV režiimile.
Märkus: Meenutuseks kompuutri ja TV (või teise displeiga) ühendamise peamised stsenaariumid. Siin loetelus on ülevalpool toodud ühendused paremad:

Kompuuter omab HDMI konnektorit ja TV (õigemini parem HDTV telekas) omab HDMI konnektorit – kasuta HDMI to HDMI kaablit - kaasaegsem ja parim variant (HDMI kaablitest oli ülevaade seal).
Kompuuter omab DVI konnektorit ja TV (õigemini parem HDTV telekas) omab DVI või HDMI konnektorit – kasuta DVI to DVI või DVI to HDMI kaablit (DVI to HDMI on parem variant).
Kompuuter omab DVI konnektorit ja TV (õigemini parem HDTV telekas) omab VGA konnektorit – kasuta VGA kaablit koos DVI to VGA adapteriga/üleminekuga/konverteriga.
Kompuuter omab VGA konnektorit ja TV (õigemini parem HDTV telekas) omab VGA konnektorit – kasuta VGA to VGA kaablit.

Kompuuter omab S-Video konnektorit ja tavaline TV omab S-Video konnektorit – Kasuta S-Video to S-Video kaablit
Kompuuter omab RCA konnektorit ja tavaline TV omab RCA konnektorit – Kasuta RCA to RCA kaablit
Kompuuter omab S-Video konnektorit ja tavaline TV omab RCA konnektorit – Kasuta RCA kaablit koos S-Video to RCA adapteriga
Kompuuter omab RCA konnektorit ja tavaline TV omab S-Video konnektorit – Kasuta RCA kaablit koos RCA to S-Video adapteriga

Kui Sinu vanemal telekal on ainult SCART sisend/konnektor, siis kasuta kas RCA to SCART, S-Video to SCART (parem variant), DVI to SCART, HDMI to SCART (kõige parem variant ja ta on ka tagasiühilduv DVI-ga) kaablit olenevalt sellest et mis tüüpi väljundid Sinu kompuutril on. Kui Sinu kompuutril on olemas ka DisplayPort väljund, siis võid kasutada ka DisplayPort to SCART kaablit. Võid kasutada ka igasuguseid üleminekuid, näiteks SCART - 3RCA + S-Video adapterit.


PS! Kui Sinu kompuuter omab DVI-I konnektorit/väljundit ja telekas (või kompuutri displei/monitor või mingi muu videoseade) omab järgmisi konnektoreid, siis on vaja alltoodud kaableid (või üleminekuid):

DVI-D - on vaja DVI-D kaablit
DVI-I - on vaja DVI-I kaablit
DVI-A - on vaja DVI-A kaablit
VGA - on vaja DVI to VGA kaablit
HDMI - on vaja DVI-D to HDMI kaablitVeel DVI kaablitega seoses:

Kui Sinu kompuuter omab VGA konnektorit ja telekas (või kompuutri displei/monitor või mingi muu seade) omab järgmisi konnektoreid, siis on vaja alltoodud kaableid (või üleminekuid/konvertereid):

DVI-D - vaja on VGA to DVI-D konverterit
DVI-I - vaja on DVI to VGA kaablit
DVI-A - vaja on DVI to VGA kaablit
VGA - vaja on VGA kaablit


Kui Sinu kompuuter omab HDMI konnektorit ja telekas (või kompuutri displei/monitor või mingi muu seade) omab järgmisi konnektoreid, siis on vaja alltoodud kaableid:

DVI-D - vaja on HDMI to DVI-D kaablit
DVI-I - vaja on HDMI to DVI-D kaablit
HDMI - vaja on HDMI kaablitNäide teleri ja kompuutri (Laptop/PC) omavahel ühendamisest ning seda arvuti videokaardi DVI pordi kaudu (DVI-to-HDMI adapteri abil):

...ning näide teleri ja kompuutri omavahel ühendamisest ning seda arvuti videoadapteri DVI pordi kaudu (DVI-to-HDMI adapteri abil)Näide teleri ja kompuutri (Laptop/PC) omavahel ühendamisest ning seda arvuti videokaardi HDMI pordi kaudu (HDMI-to-HDMI kaabli abil):

Näide teleri ja kompuutri omavahel ühendamisest ning seda arvuti videokaardi HDMI pordi kaudu (HDMI-to-HDMI kaabli abil)Näide teleri ja kompuutri (Laptop/PC) omavahel ühendamisest ning seda arvuti videokaardi VGA pordi kaudu (VGA-to-VGA kaabli abil):

Näide teleri ja kompuutri (Laptop/PC) omavahel ühendamisest ning seda arvuti videokaardi VGA pordi kauduÜlevaatlik info ja pildid: Arvuti ühendamine TV-ga - I. osa ...

... ja Arvuti ühendamine TV-ga - II. osa.
Kolmas samm: Lülita oma kompuuter ja telekas (või teine monitor/displei) sisse. Televiisori puhul tee järgmist: vajuta oma TV kaugjuhtimise puldil vastavat nuppu, mis lülitab Sinu teleka nn "EXT1" või "INPUT" režiimile (või mingi muu nimetuse all olevale teleka laiendatud režiimile). Mõnikord asub see nupp juhtpuldi paremas allnurgas, uuri oma teleka dokumentatsiooni või siis klõbista kõik nupud läbi ja küll üles leiad. Näiteks kaasaegsemal LG Smart TV FullHD Direct LED telerite kaugjuhtimispuldil tuleb selleks vajutada aga "Input" nuppu, siis vastavalt teleri ekraanile ilmuvale juhisele vajutada puldil paremale > noolklahvi ja seejärel valida näiteks HDMI ühendus ning siis vajutada puldil OK nuppu. Sinu teleri puhul võib see natuke teisiti olla, aga üldiselt käib see sarnaselt minu LG telerile. Näiteks minu praegusel televiisoril, pärast "Input" ("INP") nupule vajutamist, pakutakse ekraani allaserva ilmunud valikumenüüs järgmisi ühendusi: Kaabel, USB, Arvuti1, Arvuti2, Komponent ja HDMI (3 porti).
(Sülearvutite puhul peaks TV-ekraanile ilmuma kohe Sinu arvuti töölaud, aga võib olla tuleb mõnel juhul vajutada ka tema Fn klahvi, seda all hoida ja seejärel vajutada vastavat Funktsiooniklahvi - sellest tuleb veel edaspidi ka juttu.)


Märkus: Kui Sul on juba kaks kuvarit (monitori) oma arvutiplokiga ühendatud ja kui Sinu videokaart omab ka kolmandat S-Video või Composite/RCA pprti, siis võivad Sul tekkida probleemid juhul kui Sa tahad kõiki kolme (st 2 kuvarit + TV) korraga kasutama hakata. Sa võid hankida siis mingi Y-splitter adapteri (nt S-Video Y-splitter'i või RCA Y-Splitter'i) või siis tundma väga hästi oma videodraiveri konfiguratsiooni, et lülituda ühelt väljundilt kiiresti ümber teisele väljundile.Neljas samm (seda ainult vajaduse korral...): Audio: Need S-Video, VGA, DVI ja Component video (YPbPr) ei toeta audiosignaalide ülekandmist ja juhul kui Sa kasutad ühte neist ühendustest, siis saad audio üleviimise juhiseid "Arvuti ühendamine TV-ga - I. osa" veebilehelt - sealt.

Vanamoodsa ja kehvema RCA (Composite video) ehk komposiit video ühenduse puhul torka tema audio juhtmed arvutiploki vastavatesse L ja R pesadesse (juhul kui on sisse integreeritud helikaart) ning kui on olemas eraldi helikaart, siis torka need juhtmed helikaardi L ja R konnektoritesse. Televiisoris torka audio juhtmed vastavatesse L ja R pistikutesse.

Kaasaegsete HDMI ja DisplayPort ühenduste puhul kantakse heli ja video ühe kaabliga üle. Kuigi HDMI kaablid kannavad audiosignaalid üle, võib juhtuda, et mõni HDMI konnektoriga videokaart ei toetagi audiot. Kui Sinu kaasaegne telekas (HDTV) omab audio sisendit, siis võid oma kompuutri helikaardi audio väljundist viia eraldi audio kaabli otse televiisori audio sisendisse. Vastasel juhul pead audio jaoks kasutama mingit teist seadet: Kompuutri enda välised kõlarid, kodu stereosüsteem jne.


Ka SCART kaabliga kantakse 'analoog' video- ja audiosignaal üle üheainsa kaabliga, siin tee järgmist:

- RCA to SCART kaabel: Kaabli ühes otsas on SCART konnektor, mille ühendame televiisori SCART sisendiga ja teises otsas on kolm juhet, kollase otsiku torkame kompuutri videoadapteri RCA [Composite - komposiit video (RCA)] video väljunporti. Valge juhtme torkame vasemasse (L) audio väljundisse ja punase juhtme paremasse (R) audio väljundisse (helikaardi olemasolul torka need tema vastavatesse L/R väljunditesse). Seda kaablit võid kasutada juhul kui Sinu kompuutri videokaardil on see RCA video väljund olemas.

Märkus: Juhul kui Sinu arvutis on ka S-Video väljund, siis ära seda siintoodud RCA to SCART konnektorit kasuta vaid tee ühendus järgmises punktis toodud S-Video to SCART konnektori abil.

- S-Video to SCART kaabel: Kaabli ühes otsas on SCART konnektor, mille ühendame televiisori SCART sisendiga ja teises otsas on konnektor, mille ühendame kompuutri S-Video väljundiga ning kaabli peenema audio juhtme torkame kompuutri mingisse audio väljundisse (tavaliselt rohelist värvi Line-out/headphone või Speakers konnektorisse; tõmbad sealt kõlarite juhtme välja ja paned SCART audio kaabli asemele; sülearvutitel torkad audio juhtme Headphone /Seakers väljundisse).
Kui lõpetad televiisorist vaatamise, siis tõmba see SCART audio juhe jälle välja ja pane oma kõlarite või kõrvaklappide juhe sinna audio väljundi pessa/porti jälle tagasi muidu ei kuule Sa omaenda kompuutri häält.

- On olemas S-Video to SCART kaableid, mis omavad aga kahte audio-kaablit ja need tuleb siis torgata audio "L" ja "R" väljunditesse [läpakatel vasemasse ja paremasse kõrvaklappide (Headphone) väljundpesadesse juhul kui nad olemas on; audio ülekandmisest võid lugeda ka - sealt].

- HDMI to SCART kaabel: Näiteks kui Sul on uuem arvuti koos HDMI pordiga, aga telekas on vanemat tüüpi ja ei oma seda HDMI sisendit, siis kasuta HDMI to SCART kaablit ja sellega kantakse ka heli üle.


Kui Sa ostad mingi kaabli või ülemineku/adaperi, siis võivad neil olla ka mingid lülitid ühelt video edastamise tüübilt teisele ümberlülitamiseks. Ära siis unusta antud lülitit õigesse asendisse panemast või proovi siis mõlemad variandid läbi, sest siin võib ka praaki olla... Näide: Ostsin kunagi ammu, siis kui mul oli kehvem telekas, mis oli ainult SCART sisendiga, ühe kinnises pakendis pikema S-Video to SCART
kaabli. Kaabli ühes otsas oli siis see SCART pistik ja sellel oli ka mingi lüliti ja kirjad "Comp" ning "S-Video", st nende vahel võis siis ümber lülitada. Aga milleks ühele sellisele kaablile selline mõtetu ümberlülitamise võimalus, mida ei saagi teha? OK, jätsin siis selle lüliti asendisse "S-Video" ja ühendasin oma TV ning arvuti—kõik oli väga ilus, aga pilt on ainult must-valge kuigi oleks pidanud nagu värvidega olema...! Lülitasin siis huvi pärast selle SCART otsikus oleva pistiku ümber asendisse "Comp" ja oh imet, kõik sai korda. Ühesõnaga, see kaabel tehti arvatavasti kusagil Hiinas ja tema otsa pisteti mingi väga kummaline SCART pistik/konnektor - seega proovi alati kõiki variante.Viies samm: Seejärel on Sul kaks võimalust: Kas töötada oma videokaardi enda seadistamise aknas (näiteks NVIDIA Control Panel omas), mida soovitaksingi või lasta siis Windowsil endal luua kompuutri ja TV (või teise displei/monitori) ühendus.


Esimene võimalus: Töö videokaardi enda konfigureerimise aknas:

Nüüd tuleb Sul avada oma videokaardi seadistamise aken ja valida sealt kas Clone või Duplicate view (Klooni või Dubleeriv vaade) või siis Extended view (Laiendatud vaade). 'Clone view' kuvab sama pildi mõlemale nii monitori kui ka TV ekraanile. 'Extended' režiim lubab Sul mingi programmiakna lohistada ühelt ekraanilt teisele või siis "venitada" ta üle mõlema ekraani. Tsipa vanemate videokaartide puhul tuleb meil üldjuhul kasutada seda Clone või Duplicate režiimi—kõik sõltub Sinu videokaardist ja tema konfigureerimise võimalustest.


Märkus: Sülearvutitel on juba välise video väljund eelnevalt konfigureeritud nii et Sa ei pea midagi tegema. Kui ühendus on tehtud, siis peaks TV-ekraanile kuvatama Sinu kompuutri töölaud, aga juhul kui ta ei ilmu sinna, siis vajuta "Fn" klahvi koos vastava funktsiooniklahviga, näiteks Fn+F5 (või Fn+F8 või Fn + F4 jne; osadel läpakatel on selle funktsiooniklahvi peal "CRT/LCD" kiri). Funktsiooniklahvi valik sõltub Sinu läpakast, aga tavaliselt on tema peal monitori pilt (või kahe monitoriga pilt või siis monitori + TV ekraani pilt). All on erinevate läpakate TV:

TV ja teise monitori Funktsiooniklahvid


Seda Fn klahvi ja ühte neist F1...F12 funktsiooniklahvidest tuleb kasutada ka siis kui Sa ühendad oma läpaka teise monitoriga/kuvaga või mingi projektoriga. Kasuta selleks seda tavalist VGA to VGA kaablit, ühenda ta sülearvuti ja teise kuva (või projektori) VGA portidega ning vajuta neid klahve...

Seega vajuta alla Fn klahv, HOIA TEDA ALL ja seejärel vajuta ühte neist F1...F12 funktsiooniklahvidest (st video väljundi klahvidest) ning Sinu sülearvuti LCD ekraan muutub mustaks ja TV ekraanile peab ilmuma läpaka töölaua (Desktop) pilt. Mõnede läpakate puhul saab nii TV kui LCD ekraanil näha sedasama pilti, sel juhul hoia Fn klahvi all ja vajuta vastavat funktsiooniklahvi kaks korda. Kui Sa kasutad antud klahve, siis Sa liigud erinevate vaaterežiimide vahel: Ainult läptopi monitor, ainult TV ekraan või siis mõlemad korraga. (Ka läpaka puhul peaks uurima ka tema videokaardi konfigureerimise akent - mis võimalusi seal pakutakse...)Lauaarvutite puhul tuleb Sul avada nüüd oma videokaardi konfigureerimise/seadistamise aken; seda tuleks mõnikord teha ka sülearvutite olemasolul. Kuna kompuutritel on erinevad graafikakaardid ja omakorda nende erinevad versioonid, siis on siin võimatu kõiki neid lahti seletada, aga üldiselt käib töö neis enam-vähem ühtemoodi.

Toon siin näiteks NVIDIA videokaardi seadistamise ja seda Windows 7 operatsioonisüsteemis:


a) Kui Sul on oma arvuti ja TV vastava videokaabliga ühendatud ning telekas on viidud kompuutrist video saamise režiimile, siis tee oma töölaua tühjal kohal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk NVIDIA Control Panel.


Märkus: Windows XP's võib teda avada ka all tegumirea paremas otsas asuva Notification Area (System Tray) kaudu.


b) Seejärel kliki vasemas paanis Display all Set up multiple display harule ja pane linnuke TV ruutu - pilt.

c) Nüüd ilmub akna paremasse ossa alla veel üks mitteaktiivne tuhmi värvi ekraani kujutis ("2") ja akna ülaossa lisatakse samuti nr. 2 displei (TV - 2) - see on siis Sinu televiisori oma - pilt.

d) Pärast TV ruutu linnukese panemist kliki akna allosas nupule Apply ja seejärel kliki ilmuvas dialoogiaknas nupule Yes - pilt.

e) Nüüd peab Sinu televiisori ekraanile ilmuma kompuutri töölaua (Desktop) pilt koos tema taustapildiga, aga ilma tegumirea ja ikoonideta ning NVIDIA Control Panel'i akna paremas osas all muutub see teine displei ("2") pilt tumedaks ja aktiivseks. Nüüd kliki all nr. 1 displei pildile (st märgista ta) ja seejärel tee tal paremklõps ning Sa näed avanevat kontekstmenüüd. See nr. 1 displei ongi Sinu kompuutri monitor/kuva ja vaikimisi on selles kontekstmenüüs aktiveeritud "Extend desktop on this display" ("Laienda antud displei/ekraani töölauda"), mis tähendab seda et monitori ekraanipilti on laiendatud ("venitatud") Sinu TV ekraanile. Sa võid nüüd mingi ikooni või avatud kausta või programmiakna lohistada otse TV ekraanile ja sealt jälle tagasi kuigi sel ei ole momendil erilist mõtet. Juhul kui telekas asub kompuutri läheduses, siis võid küll soovi korral näiteks oma mingi käivitatud meediapleieri koos vaadatava filmiga lohistada otse TV ekraanile... Kui Sinu kompuuter/sülearvuti on telekale piisavalt lähedal, siis võid hiirega "mõllata" mõlematel ekraanidel. Sa võid kasutada ka mingit tüüpi juhtmevaba hiirt, näiteks Bluetooth hiirt, siis võib Sinu kompuuter ka kõrvaltoas asuda - nii umbes kuni 10 m kaugusel või isegi kaugemal, seda peab tema juhistest uurima. Soovitan näiteks mingit Logitech firma traadita klaviatuuri (Logitech wireless keyboard) ja traadita hiirt (Logitech wireless mouse) kasutada.

Extend desktop on this display


f) Kui Sa valid nüüd selle ülemise pildi kontekstmenüüst "Duplicate displays (use HP ZR24w as primary clone)" käsu ja klikid seejäral nupule Apply ning ilmuvas dialoogiaknas jälle Yes, siis ilmub Sinu teleri ekraanile kopuutri töölaua täpne koopia koos ikoonide, avatud kaustaakende ja käivitatud programmidega, st arvuti kuvari pilt kloonitakse ka TV ekraanile. Näiteks kui Sa käivitad nüüd GOM Player'i koos mingi filmiga, siis näed seda GOM Player'i programmiakent koos tema sees jooksva filmiga ka oma teleka ekraanil.


Märkus: Selle kontekstmenüü käsus olev "...HP ZR24w..." on minu arvuti kuva nimetus (24 tolline laiekraan LCD displei, mille "kodu" resolutsiooniks on 1920 x 1200), Sinul on seal kindlasti mingi teine nimetus...


Seejuures muutub ka NVIDIA Control Panel'i pilt ja ka Sinu kuvari resolutsioon, mida Sa antud režiimi töö ajal enam ise muuta ei saa. Üldiselt pannakse resolutsioon ise automaatselt paika ja kuvari resolutsioon, TV pildi kvaliteet jms sõltub kasutatavast ühenduskaablist (video ülekandmise tüübist), Sinu kompuutri kuvarist, telekast endast ning loomulikult ka videokaardist ning tema draiveritest.
Kui selle "Duplicate displays (use HP ZR24w as primary clone)" käsuga muudeti ka kompuutri resolutsiooni, siis muutusid ka Sinu kompuutri töölaual asuvate ikoonide, kaustaakende jms suurused. Näiteks minu 1920 x 1200 vaikimisi resolutsioon asendati nüüd 1024 x 768 resolutsiooniga ja selle tulemusel muutusid ka minu töölaual asuvad jubinad jms märksa suuremaks.


NVIDIA seadmine-5


Üldiselt midagi keerulist siin ei ole ja Sa võid siin proovida ka selle kontekstmenüü teist "Duplicate displays (use TV as primary clone)" käsku - sel juhul muutub Sinu TV ekraan peakuvaks ja sinna viiakse üle terve töölaud oma tegumirea, ikoonide, Start menüü, käivitatud programmide ning muu sellisega. Kui Sinu kompuuter/sülearvuti on telekale piisavalt lähedal, siis võid hiirega "mõllata" mõlematel ekraanidel. Sa võid kasutada ka mingit tüüpi juhtmevaba hiirt, näiteks Bluetooth hiirt, siis võib Sinu kompuuter ka kõrvaltoas asuda - nii umbes kuni 10 m kaugusel või isegi kaugemal, seda peab tema juhistest uurima. Soovitan näiteks mingit Logitech firma traadita klaviatuuri (Logitech wireless keyboard) ja traadita hiirt (Logitech wireless mouse).

Loomulikult tuleb arvestada sellega et igal videokaardil on omad konfigureerimise aknad ja käsud ning kui Sa uuendad oma videokaardi draivereid, ka siis muutub tema seadistamise paneel. Kuid konfigureerimise üldpõhimõtted ja multi-displei käsud on sarnased nii et sellega probleeme ei teki.Märkus: Toon siin ära ka multi-display režiimid ja nende tähendused, sest umbes taolisi käskusid Sa saadki kasutada oma videoadapteri konfigureerimise aknas siis kui Sinu kompuuter jning TV on ühendatud ja kui Sa hakkad telekast midagi vaatama:

- Single mode/view: Sinu kompuutri töölauad (desktop) kuvatakse ühelainsal monitoril/kuvaril.
- Clone mode/view: Sinu kompuutri töölaud dubleeritakse (kloonitakse) igale displeile, sh ka TV ekraanile. Ühesõnaga Peadisplei (Primary display) töölaua täpne koopia pannakse teisele displeile (või teistele displeidele).
- Extended mode/view (Laiendatud režiim/vaade): Sinu kompuutri töölauda laiendatakse/"venitatakse" üle teisele displeile (sellel teisel displeil on ainult töölaud ja taustapilt, ta on esialgu ilma ikoonide, kaustade jms-ta), st Sa saad teisel displeil juurde täiendavat töölaua ruumi. Sa võid sinna teisele veel tühjale displeile siirdada oma töölaua elemente, kaustasid ja käivitatud programmiaknaid. 'Extended Desktop' loob seega üheainsa sujuva "ilma õmblusteta" suure töölaua, mis ulatub üle mitme displei (ekraani). Peadisplei (Primary display) on see töölaud, kus on Sinu Windowsi tegumiriba (taskbar) ja muu selline. Et kõik töötaks ilusti, siis kehtestatakse mõlemale displeile sama resolutsioon ja 'color depth' kuid ' refresh rate' suurused võivad erineda.
- Dualview mode/view: Ka seda režiimi võib mõnikord kohata ja see on sama mis ka eelpooltoodud Extended mode/view (Laiendatud režiim/vaade), aga siin saab mõlema displei resolutsiooni, värve jms eraldi seadistada.Kui Sa klikid nüüd NVIDIA Control Panel'i akna vasemas paanis Display all Change resolution harule ja seejärel klikid akna paremas pooles TV pildile, siis näed alltoodud pilti. Siin tuuakse ära ühenduse tüüp, st konnektor ja siin on antud momendil selleks S-Video (videokaardil kasutati S-video väljundit); "Resolution", "TV format" ning "Refresh rate" pannakse automaatselt paika ning siin ei ole Sul üldiselt vaja midagi teha.


Märkus: Juhul kui Sinul tuleb see "TV format" ise määrata, siis vali PAL (Estonia) või Estonia B/Pal või midagi sarnast.


Sinu kompuutri ja TV resolutsioonid ning kuvasuhe (laiuse ja pikkuse suhe - 'aspect ratio') peavad olema samad ja seega on oluline see et kas tegemist on LCD (Liquid Crystal Display), CRT (Cathode Ray Tube) või siis non-LCD flat-displeiga. Veendu, et Sinu mõlema, TV ja kompuutri (või sülearvuti), displei 'aspect ratio' ning resolutsioon oleksid ühilduvad. See probleem võib tekkida rohkem vanade kompuutrite ja telekate puhul ning Sa võid kuvasuhet ja resolutsiooni ka vajaduse korral muuta (Display Settings dialoogiaknas).
Uuema riistvara puhul peaks kõik automaatselt paika pandama... Kui Sa klikid siinsamas parempoolsele monitori/kuvari pildile, siis näed Sa monitori konnektorit (DVI), resolutsiooni (1024 x 768) ja Refresh rate (60HZ) andmeid - need pandi automaatselt paika ja neid Sa TV ühenduse ajal enam muuta ei saa - pilt.

Kui Sa klikid sealsamas aga TV pisipildile, siis näed järgmisi andmeid ja ka need pannakse üldjuhul automaatselt paika - pilt.


Vanemat sorti televiisori puhul ei ole suurt mõtet tema ekraani kompuutri töölauana (desktop) kasutada, st seal oma hiirega igasuguseid töid teha, sest sel juhul ei ole TV pilt mitte kõige parem, aga igasuguste filmide, videode jms vaatamiseks kõlbab ka vanamoodne telekas väga hästi. Küll aga kõlbab arvuti töölauaks igasugune tavaline kompuutri monitor juhul kui Sa tahad oma lauaarvuti või sülearvuti külge liita lisaks ka teise täiendava monitori/kuva (mitte TV ekraani) - teise monitori ühendamine toimub loomulikult täpselt samamoodi nagu me teeme seda TV-ga ühendamise puhul.
Nüüd on müüki ilmunud ka kallimad telekad, mis lubavad otse televiisoris Internetis surfata, st kasutada teda nagu tavalist veebibrauserit, aga et vaadata oma filme jms otse kompuutri kõvakettalt, tuleks oma TV ikkagi arvutiga ühendada.
Teine võimalus: Kompuutri ja TV (või teise displei/monitori) ühendamine ning seadistamine Windowsi enda vahendite abil:

a) Windows 7 puhul:

* Paremklõps töölaual ja käsk "Personalize"
* Klikkida vasema paani allosas "Display" lingile.
* Klikkida vasema paani ülaosas "Change display settings" lingile.
* Valida "Multiple displays" rippmenüüst vajalik režiim ja klikkida Apply ning seejärel ilmuvas kinnitusaknas nupule "Keep changes". Ka siin pannakse resolutsioonid automaatselt paika, seega ei ole neid tavaliselt vaja muuta.


Windows 7's tegutsemine


b) Windows 8.1 jooksutamisel:

Juhul kui Sa jooksutad uusimat Windows 8.1 süsteemi, siis on veelgi kiirem ja mugavam moodus oma arvuti ning TV (või teise displei) ühendamiseks:

* Vajutad Win + C klahvikombinatsiooni ja seejärel klikid "Charms" küljeribal Devices menüüpunktile (ehk amuletile) - seda võid teha nii töölaua kui ka Metro kasutajaliideses.

* Seejärel klikid "Devices" küljepaaneelil Project menüüpunktile - pilt.

* Ja lõpuks klikid "Project" küljepaneelil Duplicate menüüpunktile - pilt.

* Kui oled oma porno vaatamise telekas lõpetanud ja tahad arvuti viia jälle normaalsesse töörežiimi (õigesse resolutsiooni), siis mine sinna "Project" küljepaneeli jälle tagasi ning kliki seal PC screen only menüüpunktile - pilt.
c) *** Windows 10 jooksutamisel:

Esimene meetod:
Kui Sa kasutad uusimat Windows 10 opsüsteemi, siis kõige kiiremaks ja mugavamaks meetodiks oma arvuti ning TV (või teise displei/monitori) ühendamiseks on kasutada "Project" küljepaani. Tee järgmist:

* Lülita ka oma teine monitor või teler sisse.

* Vajuta Win+P klahvikombinatsiooni ja selle peale avatakse ekraani paremas servas "Project" küljepaan. Seal on aktiveeritud 'PC screen only' menüüpunkt, mis tähendab, et Sa näed antud momendil ainult enda kompuutri ekraani - pilt.

* Seejärel kliki seal kas 'Duplicate' või siis 'Extend' (parem variant) menüüpunktile - pilt.

* Näiteks televiisori puhul tee nüüd järgmist: vajuta oma TV kaugjuhtimise puldil vastavat nuppu, mis lülitab Sinu teleka nn "EXT1" või "INPUT" režiimile (või mingi muu nimetuse all olevale teleka laiendatud režiimile). Mõnikord asub see nupp juhtpuldi paremas allnurgas, uuri oma teleka dokumentatsiooni või siis klõbista kõik nupud läbi ja küll üles leiad. Näiteks kaasaegsemal LG Smart TV FullHD Direct LED telerite kaugjuhtimispuldil tuleb selleks vajutada aga "Input" nuppu, siis vastavalt teleri ekraanile ilmuvale juhisele vajutada puldil paremale > noolklahvi ja seejärel valida näiteks HDMI ühendus ning siis vajutada puldil OK nuppu. Sinu teleri puhul võib see natuke teisiti olla, aga üldiselt käib see sarnaselt minu LG telerile. Näiteks minu praegusel televiisoril, pärast "Input" ("INP") nupule vajutamist, pakutakse ekraani allaserva ilmunud valikumenüüs järgmisi ühendusi: Kaabel, USB, Arvuti1, Arvuti2, Komponent ja HDMI (3 porti).
(Sülearvutite puhul peaks TV-ekraanile ilmuma kohe Sinu arvuti töölaud, aga võib olla tuleb mõnel juhul vajutada ka tema Fn klahvi, seda all hoida ja seejärel vajutada vastavat Funktsiooniklahvi - sellest tuleb veel edaspidi ka juttu.)

* Ja Sinu kompuuter ongi teise displeiga ühendatud - pilt ...

... pilt.Märkus: Vaatleme neid "Project" küljepaneeli menüüpunkte/parameetreid nüüd lähemalt:

* 'PC screen only' parameeter: See on vaikimisi aktiveeritud ja see tähendab seda et Sinu teisel displeil mingit pilti veel ei ole (st ta on tühi). Sa näed antud momendil ainult enda kompuutri ekraani.
* 'Duplicate' parameer: Kui Sa klikid 'Duplicate' parameetrile, siis ilmub teisele displeile täpselt samasugune pilt nagu Sa näed seda ka oma kompuutri ekraanil. Kui Sa teed midagi ühel displeil, siis peegeldub see ka teisel displeil. Sa võid näiteks oma klaviatuuri ja hiirega töötada isegi TV ekraanil. TV ühendamise puhul Sa ei saa displeide resolutsioone enam muuta.
* 'Extend' parameeter: Antud funktsioon laiendab Windowsi Desktop kasutajaliidest – see on kahe monitoriga kompuutrite (või siis projektori abil presentatsiooni esitamise) puhul kõige ideaalsem variant. Kui Sa klikid 'Extend' parameetrile, siis pannakse teisele displeile ainult Windowsi standardne tühi töölaud koos tema tegumirea ja selle ikoonidega. Sekundaarse displei töölaud ise on tühi ja kui Sa teed midagi oma kompuutri põhidispleil, siis teisel juurdelülitatud displeil see tegevus ei peegeldu.
* 'Second screen only' menüüpunkt viib kogu "kupatuse" üle teisele displeile ja kompuutri põhidisplei lülitatakse välja. Kui Sa tahad hiljem jälle oma peadispleid kasutada, siis pead seal teisel displeil avama selle "Project" küljepaneeli ja valima seal mingi muu menüüpunkti. (Ära kasuta seda TV puhul juhul kui Sa ei saa seal hiirt kasutada.)Teine meetod:
Sa võid Win 10 puhul pärast teise displei ühendamist kasutada ka Settings äppi, et seal muuta midagi või siis teine displei "lahti ühendada": Lähed 'Settings -> System -> Display' lehele ja tegutsed seal edasi, näited:

pilt,..

pilt,....

pilt.

Märkus: Mõnel juhul võid Sa seal Settings äpis küll näha ka teise displei ikooni, aga tegelikult ei ole Sinu kompuuter selle teise displeiga veel ühendatud. Näiteks siis kui Sa torkasid oma kompuutri videokaardi VGA väljundisse VGA to HDMI ülemineku/adapteri, aga teist displeid veel oma kompuutriga ei ühendanud. Näited:

pilt,...

pilt,...

pilt,....

pilt.Kolmas meetod: Oma displeisid saad ühendada ka traditsioonilise Control Panel (Juhtpaneel) kaudu: Lähed 'Control Planel > Hardware and Sound kategooriasse ja klikid seal 'Display' all 'Adjust screen resolution' lingile - pilt.

Seejärel märgistad üleval displeide eelvaateaknas vajaliku displei ja tegutsed allpool - pilt ...

pilt.

Tulemus: kaks displeid - pilt.


Neljas meetod: Seda kõike võid ka teha oma graafikakaardi Juhtpaneeli kaudu, näited:

pilt,...

pilt,...

pilt,....

kaks ekraani.
Tuletan veelkord meelde: Tulevikus kui Sa kui Sa ühendad oma kompuutri ja televiisori (või teise displei/monitoriga), siis tee nii:

- Kuna Sul on arvuti/teleka ühenduskaabel juba kompuutri videokaardi porti/pessa torgatuna "ootel", siis siin muret ei ole. Mine teleka juurde ja torka sellesama arvuti/teleka ühenduskaabli teine ots teleka vastavasse porti. (Digiboxi olemasolul torka ta digiboxi kaabli asemele.)
- Seejärel tee kompuutri restart (või käivita ta), sest vastasel juhul ei tuvastata Sinu kompuutris TV olemasolu ja ka Sinu videokaardi või displei seadistuste aknasse ei ilmu TV ekraanile ümberlülitamise parameetrit. Hiljem, juhul kui ühenduskaabel on jäetud ühendatuks, pole kompuutri restarti enam vaja teha. Piisab sellest kui viid televiisori "EXT1" või mingisse muusse režiimi (olenevalt Sinu telekast) ja seejärel lülitad oma kompuuti ümber TV režiimile.

Kui Sa oled oma asjade telekast vaatamise lõpetanud ja tahad oma lauakompuutri tema tavalisse töörežiimi, siis tee järgmist:

A) Ava jälle oma videokaardi seadistamise aken (antud näite puhul siis NVIDIA Control Panel), otsi ülesse Set up multiple display või taolise nimega parameeter ja pane oma esialgsed seaded tagasi (siin siis koristame linnukese ruudust TV, seejärel klikime nupule Apply ja Yes). [Sülearvuti puhul vajuta Fn ja vastavat funktsiooniklahvi, et minna üle ainult sülearvuti displei režiimile ning ühenda arvuti ja TV videokaabel lahti (tavaliselt 'VGA to VGA' kaabel, aga Sul võib olla ka mingit muud tüüpi ühendus).]

B) Või vajuta Win+P klahvikombinatsiooni ja kliki ilmuvas "Project" küljepaneelis 'PC screen only' menüüpunktile.

C) Kuna TV-ga ühenduse loomisel muudeti ka Sinu arvuti resolutsiooni, siis juhul kui vana resolutsiooni ei pandud automaatselt tagasi, siis taasta see siinsamas videokaardi konfigureerimise aknas; antud näite puhul siis klikime vasemas paanis 'Change resolution' harule ja valime paremas paanis õige resolutsiooni. Peale selle tuleb Sul ka oma tööaua ikoonid, kiirkorraldused jms uuesti paika panna, sest tänu sellele resolutsioonide muutmisele paisati nad segi...
See on aga üsna tüütu tegevus ja Sa pead seda tegema iga kord kui Sa muudad oma ekraani resolutsiooni (teda on vaja mõnikord muuta ka ilma selle TV-ga ühendamiseta).


Pärast ekraani resolutsiooni muutmist paisatakse töölaua ikoonid segi - kuidas neid kiiresti ja lihtsalt tagasi saaks?

Seega ekraani igakordne resolutsiooni muutmine (kas Sinu enda poolt või siis mingitel muudel asjaoludel põhjustatud) paiskab Sinu töölaual asuvad ikoonid jms sellise segi ja Sa pead nad iga kord käsitsi tagasi panema. Et seda tüütut protsessi automatiseerida, võid proovida järgmist asja, mis töötab nii Windows XP, Vista kui Windows 7 opsüsteemides:

* Lae siit alla Salvesta_taasta_Desktpo_ikoonid.zip fail ja paki ta lahti.
* Selle kausta sees on kolm alamkausta: 1.Win_32_jaoks, 2.Win_64_jaoks ja Uninstalli kaustad.
* Kui kasutad 32-bit Windowsi, siis ava 1.Win_32_jaoks
kaust ja kopeeri sealt LAYOUT.DLL fail C:\Windows\System32\ kausta, seda muidugi juhul kui Sinu Windows on ikka C: draivi/partitsiooni installeeritud.
* Sealsamas 1.Win_32_jaoks
kaustas on ka LAYOUT.REG nimeline fail, tee temal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Merge ning kliki ilmuvates akendes Yes ja OK.
* Kui Sa teed nüüd oma töölaual Computer (või My Computer) ikoonil paremklõpsu, siis näed seal kahte uut käsku: "Save Desktop Icon Layout" ("Salvesta Töölaua Ikoonide Paigutus") ja "Restore Desktop Icon Layout" ("Taasta Töölaua Ikoonide Paigutus"):


Uued käsud...


* Nüüd paiguta oma töölaua kõik elemendid sobivasse järjestusse ja vajalikesse kohtadesse, siis tee Computer ikoonil jälle paremklõps ning vali kontekstmenüüst käsk Save Desktop Icon Layout. Ilmuvas "Desktop icon layuot saved" aknas kliki nupule OK:

Ikoonide paigutus salvestati


* Nüüd juhul kui Sa ise muutsid oma ekraani resolutsiooni või juhtus see mingitel muudel põhjustel ja kui pärast seda paisati Sinu töölaua elemendid jälle segi, siis tee Computer ikoonil paremklõps ning vali käsk Restore Desktop Icon Layout. Ilmuvas "Desktop icon layuot restored" aknas kliki nupule OK ja Sinu töölaua kõikide elementide endine paigutus taastati:

Ikoonide paigutus taastati


* Kui soovid teda uninstallida, siis kasuta kaustas Uninstalli asuvat UninstallDesktopLayout.reg faili, tee tal paremklõps ja vali käsk Merge.

Märkus: 64-bit Windowsi jaoks proovi selles teises 2.Win_64_jaoks kaustas asuvat dips64-setup.exe faili, käivita 2x klõpsuga.C) Audio (heli) puhul:

- Kui Sa kasutasid arvuti ja TV ühendamiseks S-Video, VGA, DVI või Component video (YPbPr) ühendust, mis ise ei toeta audiosignaalide/heli ülekandmist ja kui Sa kasutasid audio üleviimiseks eraldi kaablit, siis tõmba vajaduse korral see audio juhe arvuti audio väljundist välja ning torka sinna oma kõlarite või kõrvaklappide juhe tagasi. Näiteks kui Sa kasutasid arvuti ja TV ühendamiseks S-Video to SCART kaablit, siis tõmba tema audio juhe kompuutri audio väljundist välja ja pane oma kõlarite audio juhe sinna pessa jälle tagasi - videojuhtme võid aga jätta nii TV kui ka arvutiploki väljundisse torgatuna alles.
- Kui kasutasid arvuti ja TV ühendamiseks aga HDMI või DisplayPort ühendust, siis pane audio endised seadistused Sound dialoogiaknas jälle tagasi, muidu ei kuule Sa oma kompuutri ja programmide audiot - sellest olulisest asjast tuleb siin lõpus veel ka juttu.


Sellega olekski nagu kõik ära õeldud ja nüüd jääb veel natuke seletada nendest audio probleemidest ning seda konkreetselt just nende jaoks, kes kavatsevad ja saavad oma kompuutri ning TV ühendamiseks kasutatada HDMI või DisplayPort konnektorit/kaablit. See käib ka nende kohta, kes saavad digitaalset audiot edastada sellise audio väljundi kaudu, mis toetab nii analoog- kui ka digitaalse audio väljaviimist (SPDIF ehk analog/SPDIF audio väljundi kaudu).
Audio (audiosignaalide/heli) edastamise probleemid:

HDMI (High-Definition Multimedia Interface),...

... DisplayPort ...

... ja S/PDIF (ehk SPDIF - see on analoog/digitaalse audio ülekandmiseks) ühenduse puhul võib audio/heli edastamisega televiisorisse tekkida suuri probleeme, st pilt on telekas olemas, aga heli puudub kuigi näiteks HDMI peaks koos videoga ka heli üle kandma. Selle põhjuseks on see et Windows ei kanna vaikimisi audiot üle HDMI, DisplayPort ja SPDIF portide.

Kui Sa kasutad oma arvuti ja TV ühendamiseks HDMI või DisplayPort ühendust ning kuigi nad kannavad ka audiot üle, tuleb Sul eelnevalt selle saundi ülekandmine oma Windowsis lubada, st Sul tuleb Audio dialoogiaknas mõningaid seadeid AJUTISELT muuta. Sama asi kehtib ka sülearvuti 'headphone/speakers' audio väljundi suhtes, mis toetab nii analoog- kui ka digitaalheli edastamist - nn SPDIF tehnoloogia.


I. Kui Sa kasutad HDMI ühendust, siis tegutse järgmiselt:

1) Kui Sul on oma arvuti ja televiisor HDMI-to-HDMI kaabliga (või DVI to HDMI kaabliga või siis DVI to HDMI adapteri + HDMI to HDMI kaabliga) ühendatud ning mõlemad riistapuud on töös, siis tee all tegumirea paremas otsas Speakers ikoonil paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Playback devices.


Märkus: Vista ja Windows 7 puhul võid ka klikkida nupule Start, siis tippida sõna sound ja klikkida üleval otsingutulemustes Sound kiirkorraldusele.


Ilmub Sound dialoogiaken, kus on avatud meile vajalik Playback vaheleht (sakk).


2) Nüüd tee seal Playback vahelehel tühjal kohal paremklõps ja veendu, et käskude "Show Disabled Devices" ja "Show Disconnected Devices" ees oleksid linnukesed, juhul kui ei ole, siis kliki neile, et neid aktiveerida - pilt.

Vista, Windows 7 ja Windows 8 (8.1) opsüsteemides on see 'Sound' dialoogiaken praktiliselt samasugune ainult et Win 7 ning Win 8 puhul on sinna lisatud veel üks Communications nimeline vaheleht, mida meil antud juhul vaja ei lähe. Selle Sound dialoogiakna vaheleht Playback võib sisaldada vähem või rohkem seadmete nimetusi, kõik sõltub Sinu kompuutri seadmetest (kõlarid, kõrvaklapid, SPDIF, HDMI, DisplayPort jne toe olemasolust) - seega on see vaheleht erineva sisuga. Näiteks kui Sinu arvuti ei oma neid HDMI ja DisplayPort konnektoreid, siis võib see Sound sakk näha välja selline:

( pilt )

või selline ( pilt )

või siis selline ( pilt ).


Kui Sul on HDMI konnektor olemas, siis ilmub umbes taoline alltoodud Sound dialoogiaken ja tema Playback vaheleht, kus ongi seda HDMI parameetrit näha. Ta ei ole siin vaikimisi seadmeks määratud, vaikimisi töötab siin "Realtek Digital Output" seade (seda näitab tema juures olev roheline linnuke):

Sound dialoogiaken


See HDMI võib siin Playback vahelehel olla erineva nime all, põhiline, et Sa otsiksid siit sõna "HDMI".

Näiteks ATI videokaardi puhul on see HDMI nimetus järgmine - pilt.

Ja NVIDIA videokaardi puhul - selline ...

...või selline.


3) Olles sellel Playback sakil vajaliku ...HDMI Output... seadme üles leidnud, tee tal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Set as Default Device ning kliki nupule Apply:

Pane ta vaikimisi seadmeks


Seejärel peab HDMI väljundi ette ilmuma "roheline linnuke", mis näitab seda et digitaalne audio edastatakse nüüd vaikimisi HDMI konnektori kaudu:

Ees peab olema roheline linnuke


NB! Et asi kindlam oleks, siis tee sellel vahelehel kõikidel ülejäänud audio väljunditel paremklõps ja vali käsk Disable.


4) Nüüd tee sellel ...HDMI Output... seadmel 2x klõps ja ava ilmuvas dialoogiaknas "Supported Formats" vaheleht, seejärel veendu, et seal oleks linnuke 48.0 kHz ees ning kliki nupule Apply.

Seal kõrval on ka Test nupp, kliki sellele ja Sa pead oma telekas kuulma test-tooni. Sa võid siin "Sample Rates" panna linnukesed ka teistesse ruutudesse ja testida neid ning need, mis töötavad, jätagi aktiveerituks (enamikle juhtudel peaks see 48.0 kHz sobima).

Vali õige formaat


Kui valmis, siis kliki OK + OK.

Kui on ikkagi probleeme, siis tule siiasamasse tagasi (vaata ülemist pilti) ja ava nüüd Advanced vaheleht ning testi seal 'Default Format' rippmenüü kõiki formaate - ka seal kõrval on see Test nupp.
Sa võid minna ka Device Manager'i aknasse ja kui seal on System devices all mitu High Definition Audio Controller'it, siis veendu, et nad kõik oleksid lubatud: Paremklõps tal ja käsk Enable.

Tee all tegumireal paremas otsas Speakers ikoonil klikk ja veendu, et HDMI ei oleks pandud "Mute" peale ning et helitugevuse liugur oleks seal ülespoole lohistatud - pilt.


NB! Kui Sa ei kasuta enam kompuutri ja TV ühendust, siis ära unusta siia 'Sound' aknasse jälle tagasi tulemast ning panemast oma speakers/headphones seadet tagasi vaikimisi seadmeks, muidu ei kuule Sa oma kõlaritest/kõrvaklappidest ja programmidest mingit häält!II. Kui Sa kasutad DisplayPort ühendust, siis tegutse järgmiselt:

Tegutse täpselt samamoodi nagu seda sai tehtud eelmises "I. Kui Sa kasutad HDMI ühendust, siis tegutse järgmiselt" pealkirja all toodud osas, aga siin tegutse siis ...DisplayPort Output... seadmega ja lõpptulemus peab siis nägema välja selline:

DisplayPort seadmine


NB! Kui Sa ei kasuta enam kompuutri ja TV ühendust, siis ära unusta siia Sound aknasse jälle tagasi tulemast ning panemast oma speakers/headphones seadet tagasi vaikimisi seadmeks, muidu ei kuule Sa oma kõlaritest/kõrvaklappidest ja programmidest mingit häält!III. Kui Sa kasutad digitaalse audio edastamiseks audio väljundit, mis toetab ka digitaalse audio väljasaatmist, siis seadista SPDIF seadet:

Tegutse täpselt samamoodi nagu seda sai tehtud üle-eelmises "I. Kui Sa kasutad HDMI ühendust, siis tegutse järgmiselt" pealkirja all toodud osas, aga siin tegutse siis ...SPDIF Output... seadmega - pilt.


NB! Kui Sa ei kasuta enam kompuutri ja TV ühendust, siis ära unusta siia Sound aknasse jälle tagasi tulemast ning panemast oma speakers/headphones seadet tagasi vaikimisi seadmeks, muidu ei kuule Sa oma kõlaritest/kõrvaklappidest ja programmidest mingit häält!Windows XP puhul toimub asi samal põhimõttel, aga natuke erinevalt:

1) Kliki Start -> Control Panel, siis tee 2x klikk Sound and Audio Devices peal ja ilmub Sounds and Audio Devices Properties dialoogiaken.
2) Ava sakk Audio ja vali ülevalt Sound playback sektsiooni rippmenüüst vajalik vaikimisi audio väljund (näiteks ...HDMI...).
Arvuti või nutitelefoni juhtmevaba ühendamine teleriga—üle WiFi võrgu. Parimad meedia striimimise ehk meedia voogesituse seadmed.


Lauaarvuti, sülearvuti, tahvli või nutitelefoni traadita (juhtmevaba) ühendamine teleriga—üle WiFi võrgu: Kuni siiani sai vaadeldud TV ja kompuutri traadiga (kaablitega / üleminekutega) ühendamise meetodeid, aga seda kõike võib teha ka traadita teel ja sel juhul langevad igasugused kaablid ning üleminekud ära. Sul ei ole isegi kompuutrit või nutitelefoni enam vaja vaid Sa võid veebisisu vaadata vastava meedia striimimise seadme abil otse oma teleris. Ainsaks erandiks on siin Google Chromecast meedia striimimise seade, mille puhul vajad ka kompuutrit või nutitelefoni. Kuid meedia striimimise seadme kasutamisega lisanduvad täiendavad rahalised väljaminekud, tekivad regionaalse piiranguga seotud probleemid ja Sa pead paljudel juhtudel ka inglise keelt valdama. Seega paljudele EI SOBIGI see variant.

Otse oma televiisoris veebisisu (onlain sisu) vaatamiseks on palju võimalusi. Sinu kaasaegne teler võib juba ise omada äppisid või Sul on Blu-ray mängija või mängusüsteem, mis on ühendatud telerisse sisseehitatud voogesituse teenustega. Kui Sul ei ole neid võimalusi, siis osta endale sobiv meedia striimimise seade (Media Streaming Device). Ühesõnaga kui Sa tahad arvutit ja telerit ühendavast HDMI kaablist lahti saada või kui Sa tahad oma televiisoris otse veebisisu vaadata (ilma kompuutrita), siis nüüd on paras aeg osta mingi meedia striimimise seade. Võrreldes tavalise nutika teleriga, omab autonoomne striimer (näiteks nagu Roku Streaming Stick või Amazon Fire TV) palju rohkem rakenduste ja teenuste valikuid; selline striimimise seade on märksa suurema jõudlusega ja ta pakub ka rohkem funktsioone.

Toon siin ära ka mõned populaarsemad meedia striimimise seadmed: Amazon Fire TV Stick With Alexa Voice Remote ($49.99), Google Chromecast Audio ($35.00), Amazon Fire TV ($69.99), Google Chromecast ($35.00), Apple TV 4K ($179.99), Google Chromecast Ultra ($69.00), Nvidia Shield TV ($195.03), Roku Streaming Stick+ ($66.61) ja Roku Ultra ($85.26).Kõik on väga ilus, aga enne sellise meedia striimimise seadme ostmist pead teadma ka järgmist:

* Sa pead välja käima raha nii selle meedia striimimise seadme enda kui ka muusika -ja video striimimise teenuste eest, sest kõik need seadmed on seotud mingi kindla meedia striimimise platvormiga ning nende eest tuleb ka maksta - üldiselt nõutakse kuupõhist maksmist. Sa võid mingit sisu (muusika, filmid, videod jne) ka tasuta kuulata / vaadata, aga seda ainult teatud perioodi jooksul. (Kuid näiteks YouTube pakub peale tasuliste ka tasuta kanaleid.)
Sellisteks meedia striimimise platvormideks on praegu Amazon Fire TV, Android TV, Apple TV, Google Cast ja Roku. Kõik need platvormid, välja arvatud Google Cast, omavad ekraanimenüü süsteeme ja spetsiaalseid kaugjuhtimise pulte. Seega Sa võid kõike seda sisu oma diivanilt vaadata ilma et Sa vajaksid selleks mingit mobiilset seadet (lauaarvutit, tahvelarvutit või nutitelefoni) ja Sa võid seda kõike eemalt ka juhtida.

Need eelpool nimetatud platvormid ja meedia striimimise seadmed pakuvad siis kas osaliselt või siis enamike neist järgmistest video ning muusika striimimise teenustest: Amazon Video ja Amazon Music; Apple TV, Crunchyroll, HBO NOW, Hulu, Hulu Plus, Netflix, PlayStation Vue, Sling TV, Spotify, Pandora, TuneIn, YouTube, Google Play Movies & TV; Google Play Music, Twitch ja Vudu. Väikse osa nende sisust ("pahna") saad ka tasuta kätte, aga üldjuhul pead ikkagi maksma.

Märkus: Kes soovib näha näiteks Roku, Chromecast, Apple TV, Fire TV ja Android TV meedia striimimise seadmetele mõeldud filmide, TV ning muud sisu pakkuvate teenuste loetelu (2017 novembrikuu seisuga), see võib siit laadida alla ühe pildi (GIF faili), kus on teenused ka ära toodud - lae see teenuste loetelu alla. (Avad selle pildi oma brauseris, teed tal paremkliki ja valid kontekstmenüüst käsu "Save image as...".)


Teine lugu on aga Google Cast platvormiga (& Google Chromecast või siis Google Chromecast Ultra striimimise seadmega), sest tema kasutamiseks vajad Sa kas lauaarvutit või sülearvutit või tahvelarvutit või nutitelefoni - ilma nendeta Sa seda pulka kasutada ei saa. Google Chromecast meedia striimimise seade on praegu ka AINUKE seade, millega saab kasutada brauserit (ainult Google Chrome brauserit) ja sellega saad siis igasugust sisu vaadata. Kuid koos teleriga peab Sul töötama ka oma kompuuter või nutitelefon.

* Sa pead valdama ka inglise keelt, sest kõik need platvormid töötavad ingliskeelses maailmas ja ka filmid ning videod on põhiliselt ingliskeelsed. Kuid ka eestikeelset sisu saab kätte, näiteks Chromecast seadme puhul langeb see keeleoskus osaliselt ära, sest Chrome brauseriga võid kõikjal surfata jne...

* !!! Regionaalsed piirangud: Sa ei näe siit Eestist näiteks USA kanaleid, millede sisu on piirkondlikult blokeeritud. Sa ei näe paljude populaarsete, näiteks Netflix, HBO Now, HBO Go, Hulu, Showtime, MLB.tv, WatchESPN, ABC, Fox, FXNow, NBC Sports, UFC.TV jne regionaalselt blokeeritud veebsaitide ning TV kanalite sisu. Sa võid nende regionaalsete piirangute tühistamiseks kasutada näiteks tasulist VPN turvalist ühendust (sellest tuleb siin antud osa lõpus veel ka juttu) või siis samuti tasulist Smart DNS teenust (näiteks Unlocator DNS tasulist teenust). Kuid ka see ei aita paljudel juhtudel, sest need video ja muusika striimimise teenused võivad Su ikkagi blokeerida või tühistada Sinu kasutajakonto.

* Resolutsioon: Osa nendest platvormidest toetavad ka 4K sisu, näiteks 4K sisu näevad Amazon Fire TV, Apple TV 4K, Google Chromecast Ultra, Nvidia Shield TV, Roku Streaming Stick+ ja Roku Ultra meedia striimimise seadmed.

HDR
sisu toetavad aga näiteks Amazon Fire TV Stick With Alexa Voice Remote (HDR10), Amazon Fire TV (HDR10), Apple TV 4K (Dolby Vision, HDR10), Google Chromecast Ultra (Dolby Vision, HDR10), Nvidia Shield TV (Dolby Vision, HDR10), Roku Streaming Stick+ (HDR10) ja Roku Ultra (HDR10) meedia striimimise seadmed.

* Mõned meedia striimimise seadmed omavad ka sisemist salvestusruumi, näiteks Amazon Fire TV Stick With Alexa Voice Remote (6 GB), Amazon Fire TV (6 GB), Apple TV 4K (32 GB) ja Nvidia Shield TV (16 GB).

* Häälega juhtimine: Mõne sellise seadmega saad kasutada ka oma häälkäsklusi ja sellise seadmega tuleb kaasa ka Amazon Alexa, Apple Siri või siis Google Assistant häälega assistent.

* Nutitelefoni või tahvelarvuti kasutamine: Sa võid kõiki neid meedia striimimise seadmeid ka oma nutitelefonist või tahvelarvutist juhtida ja seda vastava äpi abil.Veel lisaks: VPN turvaline ühendus ja USA enda (& teiste riikide) TV kanalite kompuutris vaatamine:


Igaüks teab, et USA televisioon on parim. Sa pääsed ESPN, Comedy Central, HBO ja paljudele muudele asjadele ligi. Kui Sa oled välismaal elav USA kodanik, kes omab USA aadressi, USA krediitkaarti ja TV striimimise teenuse kasutajakontot, siis on asi lihtne: Sul peab olema ainult VPN (Virtual Private Network) ja kogu moos. Kuid eurooplastel ei ole sageli seda USA krediitkaarti ja Sa ei saa isegi nendele USA teenustele registreeruda.

Seega, kui Sa tahad siit Euroopast neid USA voogesituse TV teenuseid kasutada, siis pead endale VPN turvalise ühenduse looma. VPN lubab Sul geograafilistest piirangutest mõõda hiilida; | ta lubab Sul vaadata striimimise meediat, näiteks nagu Netflix, Pandora ja Hulu; | ta kaitseb Sind ebausaldusväärsete ja nuhkimise Wi-Fi levialade eest; | VPN lubab Sul saavutada teatud anonüümsuse ja varjata Sinu tegelikku asukohta; | Sa pääsed reisil viibides oma töökoha võrgule või siis oma koduvõrgule eemalt ligi; | VPN lubab Sul vältida Interneti-tsensuuri; | ta kaitseb Sind torrentite allalaadimisel.

Kõige lihtsam on näiteks minna ExpressVPN või mingisse muusse VPN-teenust pakkuvasse veebsaiti, registreeruda seal ja laadida alla oma Windows PC, Mac, Android, iPhone või iPad jaoks vastav VPN-klient. ExpressVPN on hästi tuntud ja hea pakkuja, mis asub Briti Neitsisaartel. Ta omab enam kui 1500 võrguserveri võrgustikku 94 riigis. Ta blokeerib lahti näiteks USA, Suurbritannia, Jaapani, Kanada ja Prantsusmaa Netflix versioonid. Sa saad ligi ka paljudele muudele geograafiliselt piiratud sisule, sh ka BBC iPlayer, Amazon Prime Video, Hulu ja HBO. Ka selle VPN kliendi eest pead maksma (näiteks $6.67 iga kuu), on olemas ka tasuta VPN teenuseid, aga need ei kõlba kusagile. Registreerud, laed selle VPN-kliendi alla ja ühendad end kui USA asukohaga. (Sul on ka 30-päevane raha tagasisaamise garantii.)

Märkus: Oma töökohal selle VPN ühenduse ülesseadmine on lihtne: Vajuta Windowsi klahvi, tipi VPN ja kliki 'Set up a virtual private network (VPN) connection' lingile, selle peale ilmub nõustaja, kus tegutse edasi....

Seejärel mine oma VPN-kliendi kaudu näiteks Sling veebsaiti ja vaata, et mida Sulle seal pakutakse.

Sa võid minna eGifter veebsaiti ja osta endale Sling TV eGift kinkekaardi. Pärast seda mine uuesti sinna Sling TV kinkide väljaostmise veebilehele ja kliki "New User? Redeem Here" ja sea oma kasutajakonto üles. Sa pead selle konto loomisel ära näitama ka USA arveldusaadressi (maksud), aga Sa võid selle asemel kasutada näiteks Empire State Building oma ja Sa ei pea enam mingit lisamaksu maksma. Seejärel valid endale sobiva paketi, lisad oma kinkekaardi numbri ja klikid nupule "Redeem". Lõpuks lisa linnuke ruutu, millega kinnitad, et oled üle 18 aasta vana ja siis kliki "Finish and Submit", et oma kasutajakonto loomine lõpetada.

HBO kanali kasutamiseks võid osta endale aga HBO kinkekaardi näiteks MyGiftCardSupply kaudu.

Seejärel lähed HBO kinkekaardi lunastamise lehele, sisestad kinkekaardi andmed, sisestad suvalise postiindeksi (näiteks 90210), valid õige osariigi (California - CA) ja klikid nupule "Continue". Pärast seda lood oma kasutajakonto (Sinu email aadress, parool, nimi, oled HBO tingimustega nõus ja klikid nupule "Redeem").

Kui selle olemasoleva kinkekaardi limiit saab otsa, siis pead jälle ostma uue (näiteks HBO) kinkekaardi ja lunastama selle uuesti seal kinkekaardi lunastamise veebilehel - kontot Sa looma uuesti ei pea.

Nagu näha, siis ei ole VPN'i ja kinkekaardi kasutamine just mitte kõige ideaalsem variant. Ühesõnaga vaeva kui palju ja muudkui maksa.


Märkused:

* VPN klienti ei saa otse installida meedia striimimise seadmetesse, näiteks nagu Roku, Chromecast, Nexus Player, Amazon Fire TV või Apple TV. Need platvormid ei toeta VPN-i. Sa pead VPN-i installima esmalt oma VPN-i ühilduvasse ruuterisse. Seejärel jagad oma ruuteriga ruuteri VPN-ühendust. Sa võid ka sel juhul kasutada näiteks ExpressVPN tasulist teenust.

* Sa võid kompuutrite, alltoodud meedia striimimise seadmete, Android seadmete, nutitelefonide, mängukonsoolide ja Smart telerite kasutamisel neid regionaalseid piiranguid deblokeerida ka näiteks tasulise Smart DNS teenuse abil (näiteks Unlocator DNS teenusega).Kompuutri, sülearvuti, tahvli või nutitelefoni ja teleri traadita ühendamise mõned meetodid:

See jutt sai siia kirja pandud aastal 2014 ja eks tulevikus muutub veel üsnagi palju ning ka nende meedia striimimise seadmete hinnad langevad, kvaliteet paraneb ja ilmuvad ka täiesti uut tüüpi seadmed. (Siin kirjatükis on üht-teist ka hiljem täiendatud.)


1) Chromecast on Google poolt pakutav seade ($35), mis striimib Sinu seadme sisu otse Sinu televiisorisse (või teise monitori). Ta lubab Sul oma lauakompuutrist, sülearvutist, iPhone nutitelefonist, iPad tahvelarvutist, Android nutitelefonist ja tahvlist, Mac ja Windows tahvelarvutist ning Chromebook'ist saata veebi sisu otse telerisse ja seda ilma nende omavahelise füüsilise ühenduseta ehk siis traadita teel - üle WiFi võrgu. Nii võib striimida näiteks Netflix, YouTube, HBO GO, Hulu Plus või Google Play Movies sisu. (Osa veebisisu vaatamisel kehtivad regionaalsed piirangud, näiteks USA Netflix'i Sa siit Eestist vaadata ei saa, aga Sa võid seda teha näiteks VPN abil, millest oli eelpool juba ka juttu.) Sa saad veebi sisu saata oma telerisse otse Chrome brauseri igast avatud vahelehest või siis kasutada terve töölaua dubleerimise / peegeldamise võimalust, et saata oma arvuti väikselt ekraanilt sisu otse TV suurele ekraanile. Ühesõnaga Google Cast platvormi (& Google Chromecast või siis Google Chromecast Ultra striimimise seadme) kasutamiseks vajad Sa kas kompuutrit või nutitelefoni - ilma nendeta Sa seda pulka kasutada ei saa. Google Chromecast meedia striimimise seade on praegu ka AINUKE seade, millega saab kasutada brauserit (ainult Google Chrome brauserit) ja sellega saad siis igasugust sisu vaadata. Kuid koos teleriga peab Sul töötama ka oma kompuuter või nutitelefon.

Chromecast seadme HDMI otsikuga kaabel tuleb torgata teleri HDMI porti. See voogedastaja saab oma toitevoolu otse vooluvõrgust või siis teleri või kompuutri USB pordist, mille vool tuleb kaasapandud USB-kaabli kaudu seadme mikro-USB pessa. Sel teel saad oma lauaarvutist, tahvelarvutist või nutitelefonist saata sisu üle WI-FI võrgu otse telerisse. Alltoodud pilt näitab teise põlvkonna Chromecast 2 seadet, aga nüüdseks on ilmunud ka kolmanda põlvkonna Chromecast Ultra 2016, mis võimaldab edastada ka UHD (4K) ja HDRI meediasisu.

Chromecast


Chromecast seade töötab just Chrome veebibrauseriga, sest nüüd on see funktsioon otse Google Chrome brauserisse sisseehitatud. Sa ei pea enam seda Google Cast laiendust sinna installeerima. Sa pead siiski kasutama ainult Chrome brauserit, Sa ei saa kasutada selleks mingit muud brauserit, näiteks nagu Mozilla Firefox või Microsoft Edge. Peale selle, kui Sa avad oma arvuti kõvakettal asuva videofaili Chrome brauseri abil, siis saadetakse ka see video Sinu telerisse.

Nutitelefoni või tahvelarvuti puhul pead kõigepealt installeerima sinna Googele Home äpi ja seejärel ta seadistama ning ühendama oma Chromecast seadmega. Et seejärel et alustada veebisisu edastamist, Sa võid kas avada brauseriakna paremast ülaosast tema menüü ja valida sealt "Cast" või teed siis avatud veebilehes paremkliki ja valid ilmuvast menüüst "Cast". (Et edastada oma tervet töölauda, valid hiljem loendist "Cast desktop" jne.)

Ühesõnaga Chromecast on üsna odav 35$ seade, mis teeb suvalisest telerist Smart TV ehk nutiteleri. Selle Chromecast meediamängija ja striimimise (voogteenuse) abil saad oma kompuutrist või nutitelefonist saata pildi otse televiisorisse. ("Juhtpultideks" on sel juhul siis sülearvuti või nutitelefon.)


2) Sewell Direct's Wireless PC to TV Converter (adapter) - traadita Wireless PC to TV adapter presentatsioonide, kompuutrimängude, internetivideo jms Sinu teleris esitamiseks. Ta soeb teleri traadita ühenduse teel suvalise kompuutri, mängukonsooli või siis muu VGA lähteallikaga. Sewell Wireless VGA to TV Converter maksab kusagil $100.

Sewell Direct's Wireless PC to TV Converter3) AItek's ProPC/TV Wireless Converter ($174.95) ühendab Sinu sülearvuti, lauaarvuti või Media Center kompuutri teleriga, mis võib asuda isegi kuni 30 m kaugusel ja seda läbi seinte, uste ning põrandate. Ka tema konverdib VGA lähteallika otse TV signaaliks.


4) Grandtec YFi2TV Network Audio/Video Player - Wi-Fi. Ühendab WiFi kaudu Sinu PC, Android Phone/Tablet või iPhone/iPad seadme otse teleriga. Sa pääsed teleris veebile ligi, striimida oma seadmest telerisse muusikat, fotosid ja videot. Ta toetab Full HD resolutsiooni kuni 1920 x 1080.


5) *** Roku Streaming Stick+: Roku Streaming Stick+ on omataoliste seas kahtlemata üks parimaid lahendusi. Roku Streaming Stick meedia striimimise seade ühendatakse otse teleri HDMI porti ja toidet saab ta sellesama teleri USB pordist. Roku pakend ei sisalda HDMI pikenduskaablit, aga juhul kui Sinu teleri HDMI pesa ümber pole piisavalt vaba ruumi, siis saadab tootja selle kaabli Sulle tasuta (teata sellest ainult). Nende kahe Roku poolt pakutava Streaming Stick'i põhiline erinevus seisneb edastatava video kvaliteedis, kusjuures kallim Stick+ kindlustab ka 4K ja 4K HDR'i.

Roku Streaming Stick+ (£49.99) seadmega tuleb kaasa ka kaugjuhtimispult, mis sisaldab nüüd ka helitugevuse reguleerimise nuppe ja teleri toitenuppu, et juhtida televiisorit. Roku seadmed toetavad ka hääleotsingut.

Roku Streaming Stick


Roku Streaming Stick ja teler


Näiteks Roku uue "Featured Free" funktsiooniga saad kõiki TASUTA filme ja TV saateid vaadata otse ühes kohas ning Sa ei pea selleks enam erinevate kanalite vahel hüppama, et kõiki neid leida. Selle "Featured Free" vahendi võib leida Roku kasutajaliidese küljepaneelist:

Näiteks Roku uue "Featured Free" funktsiooniga saad kõiki TASUTA filme ja TV saateid vaadata otse ühes kohas


Ja veel lisaks: Roku Streaming Stick+ Media Player 3810R 4K UHD (2017) - £85.99.


6) Miracast on traadita displei standard, mis lubab Sinu lauakompuutri, tahvelarvuti või nutitelefoni displei sisu peegeldada otse teleri ekraanile ilma et oleks vaja ühtegi füüsilist HDMI kaablit (Sinu seadme & teleri ühendamiseks). Miracast on nagu traadita "HDMI kaabel". Miracast'i toetavad näiteks järgmised seadmed: Roku Streaming Stick+ ja Amazon Fire TV Stick (pulk). Erinevalt näiteks Apple AirPlay (Apple TV) ja Google Chromecast (Chromecast ja Android TV seadmed), pakub Miracast KÕIKIDE platvormide standardit. Miracast funktsioneerib eranditult "ekraani peegeldamise" põhimõttel. Seega, kui Sa tahad näiteks oma nutitelefonis vaadatavat filmi näha ka suurel teleriekraanil, siis Sa pead jätma kogu selleks ajaks ka oma nutitelefoni töösse. Iga asi, mida Sa näed oma nutitelefoni ekraanil, peegeldub ka TV ekraanil. Kuid Miracast on küll teoorias üsna hea, aga praktikas on temaga veel palju probleeme - seda veel esialgu.

Miracast on standard, mis lähitulevikus võib olla elimineerib täielikult HDMI kaablite vajaduse. Selle asemel, et ühendada oma sülearvutit, tahvlit või nutitelefoni teleriga HDMI kaabli abil, võid seda teha Miracast traadita standardi abil, mis lubab seadmetel üksteist leida, üksteisega ühenduse luua ja peegeldada traadita nende sisu.

Miracast'i toetavad Windows 8.1, Windows 10 ja Windows Phone 8.1 (Windows 10 Mobile) opsüsteemiga kompuutrid ning nutitelefonid ja ka Android 4.2 ning uuema opsüsteemiga Android nutitelefonid. Miracast'i puhul tuleb oma süsteemist uninstallida ka VirtualBox, VMware ja muud sarnased rakendused, sest Miracast armastab "puhast" võrku.


Windows 10 puhul: Et kasutada Miracast seadmeid Sinu terve töölaua või muu meedia sisu striimimiseks otse telerisse, tee järgmist:

- Lülita oma teler sisse ja ühenda ta Miracast või DLNA-seadmega.
- Ava Win 10 seadmes see uus 'Action Center' küljepaneel ja kliki või toksa all 'Project' nupule. Sa võid alternatiivina vajutada ka Win+P klahvikombinatsiooni. Seejärel kliki või toksa 'Connect to a wireless display' lingile ja vali oma seade.
- Kui Sa kasutad DLNA seadet, siis võid castida ka lokaalseid meediafaile (näiteks filmi) otse telerisse, teed sellel meediafailil paremkliki ja valid "Cast media to >" käsu. Näiteks Movies & TV äpis on selline nupp nagu "Cast to Device" ka juba olemas ja see on samaks otstarbeks ette nähtud. Taoline nupp võib olla ka teistes äppides ja see sõltub juba antud äpi loojast.


Android seadmetel lähed Settings -> Display -> Cast ekraanile, siis toksad menüü ikoonile ja lubad traadita displei (wireless display).


Teoorias on Miracast hea, aga praktikas, isegi juhul kui ta töötab hästi, on tema tuuma disainiga ikkagi probleemid. HDMI kaabli võib küll kõrvale heita, aga Miracast ei paku selle asemele "tarka" konkureerivat protokolli. Mõlemad Apple AirPlay ja Google Chromecast võivad samuti peegeldada seadme ekraani sisu ning Chromecast võib isegi Windowsi töölauda ja selle kõiki jooksvaid rakendusi peegeldada. Seda muidugi praegu, 2014. aastal, aga edaspidi võib asi paraneda.

Miracast standardi teiseks suureks probleemiks on tema usaldusväärsus ja see et ta ei tööta sageli. Ta on avatud standard ja Miracast-sertifitseeritud seadmed peaksid teiste Miracast-sertifitseeritud seadmetega ilusti töötama, aga sageli see nii ei ole - paljud sellised seadmed ei kommunikeeru omavahel. Seega on praegu (2014) mõtekam antud Miracast standardi asemel kasutada siiski seda HDMI kaablit, aga lähitulevikus lähevad asjad palju paremaks.

Belkin Miracast video adapter


7) Microsoft Wireless Display Adapter ($49.95) - 2014. a. lasi ka Microsoft välja omaenda traadita displei seadme, mis lubab Sul oma Windows 8.1/Windows 10 opsüsteemiga tahvelarvutist, sülearvutist või nutitelefonist saata fotod, filmid, ekraanipildid ja kogu muu sisu otse suurele TV ekraanile (või monitorile) ning seda üle Wi-Fi võrgu. Internetiühendust ei ole vaja ja ta töötab ka Android seadmetega. Selle seadme nimeks on Microsoft Wireless Display Adapter (Microsoft WDA):

Microsoft Wireless Display Adapter (jube nimi)


See Microsoft Wireless Display Adapter (Microsoft WDA) ühendatakse teleri või monitori HDMI porti ja USB porti (selle USB pordi kaudu saab ta toite):

See Microsoft Wireless Display Adapter (veelkord: jube nimi) ühendatakse teleri HDMI porti ja USB porti


HDMI porti ja USB porti


Seejärel loob teler traadita displei võrgu, et peegeldada Sinu tahvli, sülearvuti või nutitelefoni ekraani sisu otse suurel teleri ekraanil - nn "screencasting" tehnoloogia - Sinu portatiivse seadme ekraani sisu peegeldatakse TV ekraanil. Ja kuna see Microsoft Wireless Display Adapter on HDMI-ga täielikult ühilduv, siis edastab ta samas võrgus ka kogu rikkaliku heli (soundi).

Wireless Display Adapter (Microsoft WDA2)
toetab KÕIKI Miracast® tehnoloogiaga Win 8.1 ja Windows 10 tahvleid/sülearvuteid/nutitelefone ja ka Android seadmeid (alates 4.2.1 & hilisemaid). Internetiühendust ei ole vaja, aga Sinu teler või monitor peab omama nii HDMI kui ka USB porti - kõik kaasaegsed telerid/monitorid neid ka omavad. Kõik kaasaegsed telerid toetavad ka seda Miracast® tehnoloogiat.

Selle seadme ülesseadmine on lihtne:

* Torkad tema HDMI pistiku teleri või monitori vastavasse HDMI porti ja teise USB pistiku torkad teleri või monitori USB porti (toite jaoks);
* Seejärel näed oma TV või monitori ekraanil halli tausta, kus ilutseb Sinu Display Adapteri nimega Microsofti logo ja "Ready to connect" sõnum.
* Kui Sa kasutad Windowsi 8.1 kompuutrit, siis avad ekraani paremal serval selle amulettidega riba (Charms bar), seejärel klikid/toksad Devices -> Project -> Add a wireless display:

Devices -> Project -> Add a wireless display


* Windows 10 puhul vajutad näiteks Windowsi logoga Win klahv
+ P klahvikombinatsiooni ja klikid ilmuvas küljepaanis Connect > Microsoft Wireless Display Adapter lingile. (Seda saab teha ka 'Settings > Devices > Connected devices' alamkategooria kaudu, kus klikid paremal paanis 'Add a device' nupule ja seejärel MicrosoftWirelessDisplayAdapter lingile.)
* Android seadmetel lähed Settings -> Display -> Cast ekraanile, siis toksad menüü ikoonile ja lubad traadita displei (wireless display).

Seda displei adapterit võib kasutada kuni 7 meetri raadiuses, aga mida lähemal Sa oma portatiivse seadmega telerile oled, seda parem. Microsoft Wireless Display Adapter seadme põhikonkurentideks on eelpool nimetatud Chromecast ja Roku Streaming Stick seadmed, mõlemad natuke väiksemad ja ka odavamad. Kui Sa kasutad Windows 8.1 või Windows 10 seadet ja kui tahad tema ekraani sisu viia kiiresti TV ekraanile, siis on mõtekam osta ikka see Microsoft Wireless Display Adapter. Chromecast pakub oma "Cast this tab" vahendiga küll sarnast funktsionaalsust, aga see on limiteeritud sellega, mida Sa näed oma Chrome brauseri vahelehel. Microsoft Wireless Display Adapter on hea ka reisile kaasavõtmiseks ja eriti kasulik on ta filmide vaatamisel.

Enne selle Wireless Display Adapter'i ostmist vaata ka seda et kas Sinu Win 8.1 või Win 10 või Android seade ikka toetab seda traadita adapterit - link.


8) *** Amazon Fire TV 4K ($49.99): Amazon on oma uusimat voogesituse pulka üsna palju paremaks teinud ja nüüd on see pulk üks parimaid meedia striimimise seadmeid. See toetab loomulikult ka 4K voogesitust, kuid see pakub ka kõiki HDR vorminguid (sealhulgas ka HDR10+ ja Dolby Vision). Selles seadmes on ka Amazoni Alexa digitaalne assistent ja uus kaugjuhtimise pult saab kontrollida Sinu teleri võimsust ning helitugevust, sealhulgas on olemas ka heli väljalülitamise funktsioon. Aga YouTube TV tellijad peavad pettuma, sest neid ei toetata.


9) Amazon Fire TV Cube ($119): Sellest Fire TV Cube | Alexa ja 4K Ultra HD | Streaming Media Player'ist saad hea ülevaate Amazon'i enda kodulehelt - seal.


10) Apple TV 4K ($179 või $199): Selle voogedastusseadme pakendis on Apple TV 4K meediapleier ise, Siri kaugjuhtimispult, toitekaabel ja vastav USB kaabel.


PS! Ka muud taolised seadmed, näiteks nagu Netgear NeoTV, Sony NSZ, Vizio CoStar, WD TV Play, Panasonic DMP ja D-Link Movie Night pakuvad samuti sarnast striimimise võimalust. Mõned neist toetavad ka onlain sisu, teised aga võimaldavad ainult lokaalse sisu (filmid, muusika ja fotod) striimimist.Selle osa kokkuvõtteks ja mida siiski osta või kas üldse osta? Kuigi need meedia striimimise seadmed on ise suhteliselt odavad, tuleb hiljem ikkagi raha välja käia. Suurema osa filmide, TV kanalite jms eest tuleb kuupõhiselt maksta. Peale selle on ka regionaalsed piirangud ja kui Sa tahad neist mõõda hiilida (VPN või Smart DNS teenuse abil), siis pead jällegi maksma - mõnikord pole ka neist kasu. Pluss tüütud kasutajakontod, seadistamised ja Sa pead ka inglise keelt valdama. Kui Sa tahad ikkagi midagi neist proovida, siis sel juhul võiks eelistada Roku Streaming Stick+ pulka, sest tal on parim kasutajaliides; tema puhul leiad ka sobiva sisu, mida vaadata ja selle sisu valikuvõimalused on suuremad.

Ka Chromecast meedia striimimise seade on üsna hea, aga tema puhul peab ka Sinu kompuuter või nutitelefon töötama - pilt. Hea on ka uusim Amazon Fire TV 4K ($49.99) meedia striimimse seade (YouTube TV-d ei toetata).


Märkus: Kui Sa tahad selliste video striimimise seadmetega (näiteks Amazon Fire TV või Amazon Fire TV 4K) vaadata oma teleris lisaks ka 4K filme ja TV seriaale, siis nõutakse 4K Ultra HD TV (teleri) olemasolu, mis omab vähemalt ühte HDMI porti, mis toetab HDMI 2.2 või kõrgemat spetsifikatsiooni. Et 4K sisu paremini vaadata, peaks Sinu internetiühenduse kiiruseks olema vähemalt 100 Mbps.
Ja veel mõned võimalused:

1) Väga mõnusaks võimaluseks on ka see et paned portsu oma kompuutris allalaetud videosid, näiteks filmid & seriaalid, USB mälupulka (või välisele kõvakettale), torkad selle USB pulga seejärel oma teleri USB porti ja naudid neid videosid otse teleri ekraanilt - sel juhul ei pea Sinu kompuuter sel ajal enam töötama. Kõik tänapäeva telerid omavad ka neid USB ühenduspesasid ja ka suuremamahuliste USB mälupulkade hinnad on üsna soodsad, nii et sellega probleeme ei tule.


2) Või ühenda oma teleriga näiteks Intel Compute Stick (mini-kompuuter pulgas) ja Sinu televiisor muutub korrapealt Windows 10 töölauaks, kus tee aga mida tahad. Peale selle et temaga oma telekas mugavalt askeldada, osta juurde ka üks alltoodud klaviatuuridest / hiirtest:

* Logitech K400 Plus Wireless Touch Keyboard

või

* Rii i8+ 2.4GHz Mini Wireless Keyboard with Touchpad Mouse

või siis

* Logitech MK710 Wireless Keyboard and Mouse Combo — Includes Keyboard and Mouse


3) Või ühenda oma teleriga näiteks RASPBERRY PI 3 MODEL B+ (või siis 2019. a. välja ilmuv Raspberry Pi 4) minikompuuter ja osta üks ülaltoodutest klaviatuuridest / hiirtest - need töötavad ka Raspberry Pi miniarvutiga...


4) Või osta endale mingi TV-meediapleier ja kasuta seda koos oma teleriga, näiteks: IconBIT Movie FHD T2 või Dune HD TV-102W või Rombica Smart Box Ultra HD v003 või siis Dune HD Solo 4K (kõige kallim ja kõige parem neist).
!!! Lisa:

* Windows 10 jooksutajatele: Alates 12.11. 2015 saab kõikidele kättesaadavaks esimene suurem globaalne värskendus Windows 10 Fall Update (Build 10586), mida kutsutakse ka November Update (koodinimega "Threshold 2"). Antud värskendus toob kaasa ka uuendusi ja üks neist on see et uus Edge brauser toetab nüüd ka meedia castingut - loe sellest sealt.

* Windows 10 seadme traadita ühendamine oma teleriga (üle Wi-Fi võrgu) - uue 'Cast to Device' funktsiooni abil. Sa võid sel teel vaadata ja kuulata oma kompuutris asuvaid videosid/filme/muusikat otse televiisori suuremal ekraanil - loe sellest sealt.

* Kuidas ühendada oma televiisoriga traadita Bluetooth kõrvaklappe (või Bluetooth kõlareid). [Lisaks: Mis on Bluetooth ja kuidas seda oma kompuutrisse (mitte telerisse) saada?] - link.

* Loe ka "Windows 8 täiustatud mitme monitori tugi - Windows 8 Multi-Monitor • Windows 8 Multi Monitor tugi, mitme monitori ülesseadmine ja neile taustapiltide paigaldamine" - link.

* Loe ka sellest et kuidas ja millist televiisorit osta - link.

* Kasuta oma teleriga odavat ja mõnusat Raspberry Pi minikompuutrit - link.

* "Mis on VPN (Virtual Private Network)? | Mõned head tasuta/tasulised VPN-teenused — 2019 / 2020. aasta seisuga. | VPN teenus ja Tor brauser." - link.

Ülesse

< Tagasi
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008