Arvuti ühendamine televiisori või teise displeiga

PC TV Arvuti ühendamine televiisoriga (st kompuuter + TV) või siis teise monitoriga (st kompuuter + teine displei).

 

Mida meil selleks vaja läheb - I. osa.

 

(Peale selle ka ülevaade videokaartide, televiisorite ja muude meediaseadmete video sisend- ja väljundportidest, konnektoritest ning videokaablitest.)

 

 

 

 

Märkus: Siintoodud materjali ei pea ainult need teadma, kes soovivad oma laua- või sülearvuti teleriga (või teise monitoriga) ühendada. Seda peaksid teadma ka KÕIK need, kes juba omavad või kavatsevad tulevikus osta uue kompuutri, televiisori, arvuti monitori/kuvari või mingi muu meediaseadme [näiteks DVD pleieri, projektori, mängukonsooli, VCR - videosalvesti, VHS (Video Home System), D-VHS salvesti, kaamera, tüüneri, Blu-Ray DVD pleieri, mingi Home Theater/Multimedia A/V Receiver'i jne, jne], mis kõik omavad suuremal või vähemal määral alltoodud video- ja audio konnektoreid (liideseid/porte ehk sisend- ja väljundpesasid).


Milleks meil on vaja oma arvutit televiisori (või teise monitoriga) ühendada?


- Kuigi kompuuter on ideaalne multimeedia platvorm, on paljude arvutite, seda eriti sülearvutite osas, puuduseks see et neil on väiksed monitorid/kuvarid/ekraanid ja ka audio väljund on ideaalsusest kaugel.
- Kui Sul on kodus ainult üks kompuuter ja kui Sa tahad koos teiste pereliikmetega vaadata mingit filmi või midagi muud, siis sobib selleks TV ekraan palju paremini.
- Paljudel arvutitel ei ole just kõige kaasaegsem videokaart ja seega on multimeediat palju parem vaadata kvaliteetsema pildiga teleka ekraanilt.
- Arvuti taga pikalt istumine ei ole just kõige parem lahendus oma elu mõõdasaatmiseks ja mõnikord tahaks kompuutrist tulevat filmi vahtida mugavalt diivanil või voodis lebades - selleks sobib suur teleri ekraan vägagi hästi.
- Telerist on parem vaadata ka igasuguseid muusikaprogramme, digitaalseid fotosid või videosid ja isegi näiteks PowerPoint presentatsioone.
- Sul võib olla küll suure ja kvaliteetse kuvariga lauakompuuter, aga videokaart natuke vana ja seega tuleks filmide ning muu vaatamiseks kasutada teleri ekraani.
- Sul võib olla küll kaasaegne ja hea videokaart, aga kompuutri kuvar on jälle kehvavõitu ja ka sel juhul oleks multimeedia vaatamine TV-ekraanilt märksa mugavam.
- Sul võivad olla küll hea videodapter kui ka arvuti ekraan, aga kompuutri taga istudes ei ole neid filme nii mugav vaadata kui seda pikali olles telekast vaadata.
- Tänapäeval müüdavate lamedate ja suurte telekate hinnad langevad kiiresti ning ka see tingib selle et Sul tuleks oma arvuti ühendada TV-ga.
- Kui Sa tahad oma kompuutrit koo teise või mitme monitoriga kasutada - see teeb Sinu töötamise märksa mugavamaks.
- *** Smart TV lisavõimalusega telerid (nn "targad/nutikad" telerid) on internetivalmis televiisorid: vaata filme ja telesaateid, mängi mänge, vaata videosid ning kasuta ja lae alla uusi rakendusi (appisid). Nende telerite tootja (näiteks LG) on oma televiisoritesse juba vaikimisi paigaldanud sisuteenuste või sotsiaalmeedia veebirakendused, näiteks Youtube, Flickr, Picasa, Facebook, Twitter, ilmateade, uudised, mängud, Skype jne, jne. Vaatamata Smart TV kiirele arengule, on tal ka piisavalt puudusi ja ta ei anna Sulle kaugeltki kõiki neid võimalusi, mis lisanduvad siis kui Sa ühendad oma kompuutri füüsiliselt teleriga.

- Ja ega meie kohalikest kanalitest polegi midagi vahtida, vaatad ainult reklaame, seepe, täiesti mõtetuid tv-kanaleid ja odavat äraleierdatud Hollywoodi paska ning seepärast tuleb:

* Kas lõhkuda oma telekas seest tühjaks ja panna sinna jänes sisse elama (HDTV suure ja õhukese teleka puhul viilutad oma rasvase jänku viiludeks ning topid telekasse digitaalsed ja viilutatud jänesed - ongi neil koos lõbusam olla).
* Või siis ühendada teler oma kompuutriga ja vaadata Internetist allatiritud märksa paremat kraami.Arvuti ühendamiseks TV või teise monitoriga vajalikud eeltööd ja teadmised:
Mida meil on vaja, et ühendada arvutit teleri või teise monitoriga?

Sa võid oma kompuutri ühendada teise displeiga kahe põhilise meetodiga:

* Ühendad need seadmed füüsiliselt kaabli abil. See on kõige parem moodus ja sellest tulebki siin põhiliselt juttu.

* Sa võid alternatiivina kasutada ka lauakompuutri või sülearvuti traadita (juhtmevaba) ühendamist teleriga (üle WiFi võrgu), aga ka see meetod pole kaugeltki nii hea kui seda on arvuti ja teleri omavahel ühendamine - näiteks HDMI kaabli abil. Antud juhtmevabast meetodist tuleb siin juttu kõige lõpus - seal.Kompuutri ja teleri (või teise displeiga) füüsiline ühendamine:

Veendu selles et kas Sinu kompuutri graafikakaart (videokaart) ikka toetab mitut displeid (või telerit): Enne kui Sa ostad lisamonitori (või monitorid), tuleb veenduda sellest et kas Sinu kompuuter ikka toetab füüsiliselt mitut monitori/displeid. Sama kehtib ka siis kui Sa ühendad oma kompuutri teleriga. Vaata selleks oma kompuutri tagaküljel asuva videokaardi portisid: Kui palju graafikaporte (DVI, HDMI, DisplayPort & VGA) Sa seal näed? Sellest pikemalt edaspidi.

Juhul kui Sa ei näe seal eraldi videokaarti vaid näed ainult kahte videoporti, siis on tegemist emaplaadile integreeritud graafikakaardiga ja sel juhu võid Sa kasutada ainult ühte lisadispleid - näiteks sülearvutite puhul. Kui Sul on aga videokaart olemas, siis omab ta vähemalt kolme video väljundiga porti.

Märkus: On võimalik kasutada ka emaplaati sisseehitatud videokaarti ja lisaks veel juurde ostetud videokaarti. Kuid sel juhul tuleb Sul siseneda ka oma kompuutri BIOS (UEFI) menüüsse ja minna seal näiteks 'Configuration > Video > Integrated graphics device' menüüpunktini ning valida “Always enable” parameeter.


Kui Sinu graafikakaart omab kolme või rohkemat porti, siis ei tähenda see veel seda et Sa võid neid kõiki ühel- ja samal ajal korraga kasutada. Näiteks paljud vanad Nvidia kaardid ei saagi jooksutada üle kahe displei ja seda isegi siis kui nad omavad rohkem kui kahte videoporti. Kõige lihtsam tee veendumaks selles et kas Sinu videokaart toetab ainult kahte või siis rohkemat displeid, on leida oma graafikakaardi nimetus (Control Panel > Hardware and Sound > Device Manager ja Display adapters) ja kasutada seejärel Google otsingumootorit.

Kui Sinu videokaart toetab üle kahe displei, siis on suurepärane. Kui ei ja kui Sa tahad rohkem kui kahte displeid kasutada, siis pead ostma veel ühe täiendava graafikakaardi. Alternatiiv: Juhul kui Sinu videokaart omab ka DisplayPort 1.2 videoporti, siis võib uuemaid monitore koos DisplayPort multi-striimimise toega, ühendada üksteise järel täiendavate DisplayPort kaablite abil. Sellised displeid ei pea olema isegi samasuguse mõõdu või resolutsiooniga.


Tegelikult on arvuti ühendamine televiisori (või teise monitoriga) üks väga lihtne protseduur ja kõige olulisem on siin see et tuleb vaadata, et milline ühenduskaabel selleks sobib. Teleri (või teise monitori) ja arvuti ühendamiseks on palju mooduseid (stsenaariume) ning kõik sõltub õige ühenduskaabli (pluss vajaduse korral ka mingi ülemineku/adapteri/konverteri) ostmisest - Sa pead vaatama järgi, et mis tüüpi konnektorid (st video sisend- ja väljundpesad) on Sinu kompuutril ja televiisoril.Põhiliselt on vaja:

- Lauakompuuter või sülearvuti. Sa pead vaatama nende videokaartidelt seda et millist tüüpi videoväljundeid (TV-väljundeid) nad omavad; sülearvutitel on selleks nende küljel või tagaosas vastavad väljundid (väljundpesad).
- Televiisor (või teine monitor). Ka tema puhul pead vaatama, et mis tüüpi videosisendeid ta omab; uuematel telekatel (või monitoridel) on neid mitu ja erinavat tüüpi, aga näiteks vanematel telekatel võib selleks olla ainult üks videosisend. Euroopas, Aasias ja ka meil müüdavatel telekatel on arvuti ja TV ühendamiseks vähemalt üks spetsiaalne videosisend (ühenduspesa) ja selleks on SCART pistik/pesa; natuke vanematel televiisoritel ongi anult see üksainus scart-pistik ja seega tuleb meil osta SCART juhe/kaabel.
- *** Sobiv ühenduskaabel (videokaabel) - selle õigest valikust sõltubki kõik... Tsipa vanemate telekate puhul läheb vaja ainult sobivat SCART juhet ja võib olla ka vastavat üleminekut.Peale selle vajaduse korral:


- Vahel võib vaja minna ka vastavaid üleminekuid, näiteks: Scart isa x 3-RCA ema üleminek SC või Scart isa x 3-RCA ema üleminek kullatud RCA sisend või Scart isa x 3-RCA ema üleminek SC >>> RCA või Scart isa x 3-RCA+SVHS lülitiga IN/OUT või Scart isa x 3-RCA+SVHS lülitiga IN/OUT, kullatud või Scart isa x Scart ema+3-RCA+SVHS või Scart in/out => RCA üleminek jne, jne.
- Soovi korral võib osta ka natuke kallima video konverteri, näiteks: GR-Kabel Konverter VGA --> -S-Video / komposiitvideo (RCA). Tema sisendport (input port) on DB15 (VGA) ja väljundportideks/väljundpesadeks (output ports) on: Komposiitvideo (RCA), S-video ja HD15 (VGA). Ta omab ka Zoom, Menu (menüü) vahendeid, et juhtida otse ekraanilt seda konverterit; saab muuta ka horisontaalset ja vertikaalset suurust, heledust, kontrasti teravust jne. Sobib NTSC või PAL televiisoritele, mis omavad komposiitvideo (RCA) või S-videosisendit.Vaata oma arvuti videokaardi porte ehk väljundeid ja televiisori videosisendeid:

Kompuutrid ja nende videokaardid on erinevad ning seega omavad videoadapterid erinevat tüüpi ja koguses video (TV) väljundpesasid ehk porte. Sama asi kehtib ka televiisorite kohta, uuematel telekatel on neid eri tüüpi videosisendeid (sisendpesasid/porte) rohkem, vanematel televiisoritel on neid aga vähem ja osadel siin müüdavatel telekatel ongi selleks ainult see üksainus ülanimetatud SCART pistik.


Märkus: Lauakompuutrite puhul tuleb Sul neid videokaardi vidoe väljundeid teada ka selleks et ühendada oma arvutiplokki kompuutri monitoriga (kuvariga); ka siin võid ja mõnikord tulebki kasutada mõnda sobivat üleminekut/adapterit.


Enne kui me alustame, on tähtis teada, et välja arvatud VGA (analoog), on kõik ülejäänud ühendused digitaalsed. Seega, kuigi piksel reoslutsioon on iga ühendusega erinev, ei muutu nende kvaliteet. Näiteks 1,920x1,080/60 üle HDMI digitaalse ühenduse näeb välja samasugune nagu ka 1,920x1,080/60 üle DVI ja DisplayPort digitaalsete ühenduste (oletades, et muud seadistused/sätted on samasugused). Loogiliseks jätkuks on see et ka kaablid ise ei muuda antud situatsiooni, seda piltide "headuse" vaatevinklist võetuna. Iga kaabel, oma spetsiifilise resolutsiooniga, kas hakkab teatud vahemaa tagant tööle või ta ei hakka seda.Kompuutrid ja televiisorid omavad põhiliselt 7 tüüpi video sisendeid / väljundeid (ehk porte / konnektoreid / liideseid):

* RCA (Composite/phono) - komposiit video (RCA) port/sisend (kohe allpool tuleb tema täpsem kirjeldus).

* S-Video port - tema puhul ei kanta audiot/heli üle (kohe allpool tuleb tema täpsem kirjeldus).

* VGA port - selle VGA analoog-video puhul ei kanta audiot/heli üle (kohe allpool tuleb tema täpsem kirjeldus).

* DVI (Digital Video Interface) port - tema puhul ei kanta audiot/heli üle (kohe allpool tuleb tema täpsem kirjeldus).

*** HDMI (High-definition multimedia interface) port - 'digitaalne' video- ja audiosignaal edastatakse ühe kaabliga (kohe allpool tuleb tema täpsem kirjeldus). See oleks parim variant ja kõik kaasaegsed kompuutrid ja telerid (Smart TV telerid) omavad ka neid HDMI-porte/liideseid.

* DisplayPort - 'digitaalne' video- ja audiosignaal edastatakse ühe kaabliga (kohe allpool tuleb tema täpsem kirjeldus).

* Component video (YPbPr analog component video) - see on RCA (Composite) ja S-Video järglane ning ta edastab puhtama signaali ja tulemuseks on parem pildikvaliteet. Ka tema ei edasta audiot/heli ja seepärast on audi jaoks vaja eraldi kaablit. (Siin ei tohi segi ajada kahte erinevat tehnoloogiat: "Composite (RCA)" ja "Component (YPbPr)" videot - nad on eri asjad kuigi üsna sarnase nimega...) Kohe allpool tuleb tema täpsem kirjeldus.

*** SCART liides - 'analoog' video- ja audiosignaal viiakse üle ühe kaabliga. See on ainult Euroopas ja Aasias müüdavatel televiisoritel ja antud liidest peaksime me teadma, sest vanemat tüüpi televiisoritel ongi ainult seesama üksik SCART konnektor ning sinna külge peamegi me oma arvuti ühendama (uuematel teleritel on neid liideseid rohkem ja nende hulgas võivad olla ka needsamad SCART liidesed - sel juhul on need SCART konnektorid ette nähtud muude meediaseadmete ühendamiseks, näiteks videomakiga). Kohe allpool tuleb tema täpsem kirjeldus.


HDMI ja DisplayPort pakuvad kõige paremat ning RCA kõige kehvemat kvaliteeti. Kui Sinu televiisoril on nii SCART kui ka HDMI sisendid, siis kasuta HDMI ühendust, see annab parema kvaliteedi.
Uuematel kompuutritel ja HDTV (või HD - High-definition television - Kõrglahutusega Televisioon) televiisoritel on need kvaliteetsemad HDMI ja DisplayPort juba olemas.

Märkus: Kõrgeraldusega või kõrglahutusega televisioonil (HDTV) on märksa kõrgem eraldusvõime, võrreldes seda tavalise analoogtelevisiooniga; HDTV puhul edastatakse signaale ainult digitaalsel kujul. HDTV (HD) teleri puhul saab kasutada järgmisi resolutsioone: 720p, 1080i ja 1080p.Video portide/konnektorite ja nende ühenduskaablite täpsem kirjeldus (koos piltidega):

RCA (Composite video) ehk komposiit video konnektorit, mida kutsutakse vahel ka telefoni konnektoriks, kasutatakse analoog audi- ja video ülekandmiseks. RCA juhe/kaabel koosneb kolmest harust ja otsikust: Vasem audio (L) on valget värvi, parem audio (R) on punast värvi ja komposiit video on kollast värvi. See on standardseks konnektoriks vanemate arvutite ja telekate puhul - loomulikult peavad need konnektorid olema mõlemal nii kompuutril kui ka telekal.
Selline ühendus on kõige kehvema kvaliteediga ja juhul kui Sinu vanemat sorti arvutil on ka muid väljundporte, siis kasuta neid, mitte aga seda RCA ühendust.

RCA-komposiit video kaabel


Audio juhtmed torka kompuutri arvutiploki vastavatesse L ja R pesadesse (juhul kui on sisse integreeritud helikaart) ja kui on olemas eraldi helikaart, siis torka need juhtmed helikaardi L ja R konnektoritesse. Televiisoris torka audio juhtmed vastavatesse L ja R pistikutesse.


Märkus: Juhul kui Sinu kompuutril on RCA pistik ja telekal S-Video pistik, siis võib arvuti ja teleka ühendamiseks kasutada ka RCA -> S-Video üleminekut/konverterit (Composite Video to S-Video converter/adapter) või siis spetsiaalset RCA -> S-Video kaablit (Composite Video to S-Video cable):

RCA to S-Video kaabel ja konverter/üleminek


On olemas ka vastupidised S-Video -> RCA konverterid/üleminekud ('S-Video to RCA' ehk 'S-video to Composite Video' adapterid/konnektorid/konverterid) ja spetsiaalsed S-Video to RCA kaablid.


!!! Neid üleminekuid/konvertereid/adaptereid/spets. kaableid on igasuguste ühenduste jaoks (st RCA, S-Video, VGA, DVI, HDMI ja Displayport konnektorite/ühenduste tarbeks) nii et sellega muret ei ole. Sina pead ainult vaatama oma arvuti ja TV väljund/sisendpesad üle ja küsima poest sobiva spetsiaalse kaabli või siis ülemineku koos kaabliga.
Siin eelpool toodud ja edaspidi kirjeldatatavaid konnektoreid/kaableid kasutatakse ka igasuguste muude seadmete (videopleierite, konsoolide, kaamerate jne) ühendamiseks TV-ga.S-Video konnektor on juba palju täiuslikum analoog video konnektor ja ta on olemas enamus kompuutritel ning televiisoritel - kuni viimase ajani oligi see ühendus põhiliseks arvuti ja TV omavahel ühendamise mooduseks. Selle formaadiga on ekraanil raske teksti lugeda, aga filme ja mänge kuvatakse korralikult. Ka S-Video on tavaliselt vanemat tüüpi arvutitel ja telekatel. Kui arvutil ja telekal on mõlemal S-Video konnektorid, siis võib kompuutri TV-ga ühendada üheainsa S-Video kaabliga - sel juhul heli (saundi/audiot) ei kanta üle.

S-Video'ga kaableid pakutakse ka koos audio kaablitega ja need on samad mis ka eeltoodud RCA kaablil: Vasak audio on valget ja parem audio on punast värvi.

S-Video


Järgmine S-Video omab juba ka audio kaableid:

S-Video + audioS-Video konnektoreid/kaableid on kolme tüüpi - nelja, seitsme ja üheksa kontaktiga (4-Pin, 7-Pin ja 9-Pin) ja seda peaks enne antud kaabli ostmist teadma (kõige sagedamini esineb nelja kontaktiga S-Video konnektoreid):

S-Video tüübid


Märkus: On olemas ka S-Video to RCA, S-Video to VGA/RCA, S-Video Female / RCA Female - kahesuunalisi, VGA to S-video jne konvertereid/adaptereid/üleminekuid/spets. kaableid.

Kui kusagil pakutakse S-Video to HDMI kaablit, siis see on pettus ja ta ei tööta - sellist kaablit pole olemas! Kuid selleks on olemas näiteks "Composite Video or SVideo to HDMI Scaler" taolised seadmed, aga need on suhteliselt kallid ja neid ei ole mõtet osta.


!!! Audio/heli ülekandmiseks võib tegutseda nii nagu siin lõpuosas sellest juttu tuleb - seal.VGA konnektor: VGA ühendus oli siiani kõige enimkasutatav ühendus nii laua- kui ka sülearvutite jaoks. Nii nagu S-Video ja DVI ei toeta ka VGA audio/heli ülekandmist. Päris vanadel telekatel ei ole isegi seda Euroopas (ka meil) ja Aasias kasutatavat SCART konnektorit vaid ta omab ainult VGA sisendit ning sel juhul oledki sunnitud kasutama seda VGA <---> VGA ühendust.
Juhul kui Sul on vana televiisor ainult VGA sisendiga, aga uuem kompuuter ei oma seda vajalikku VGA väljundit vaid ta sisaldab näiteks DVI väljundit, siis kasuta mingit üleminekut/adapterit, antud juhul siis VGA to DVI (DVI to VGA) adapterit/üleminekut ja VGA kaablit, mille mõlemas otsas on "isa" pistikud:

VGA to DVI adapter


Või kui Sinu uuemal kompuutril on hoopiski parem HDMI väljund ja vanal telekal on ainult see VGA sisend, siis kasuta näiteks VGA to HDMI Adapter kaablit:

VGA to HDMI kaabel Kui Sul on TV-l nii VGA (või RCA) kui ka SCART liidesed ja paremaid (st HDMI, DisplayPort) ei ole, siis kasuta loomulikult SCART ühendust.VGA ühendust kasutatakse analoog videosignaalide ja ekraani ning graafika andmete üleviimiseks. VGA on 15-pin konnektor, mida kasutatakse põhiliselt arvutites, aga ka teistes seadmetes.

VGA konnektor ja kaabelVGA-kaabel ("Isa" pistikutega)


Tema puhul võid kasutada igasuguseid üleminekuid/adaptereid või konvertereid või spetsiaalseid kaableid, näiteks: VGA to RCA, VGA to S-Video, VGA to DVI, VGA to HDMI või VGA to DVI to HDMI jms kombinatsioonidega konvertereid/adaptereid/üleminekuid...


!!! Audio/heli ülekandmiseks võib tegutseda nii nagu siin lõpuosas sellest juttu tuleb - seal.
DVI (Digital Video Interface) port: DVI on saanud alates 2003. a. standardseks ühenduseks kompuutri ja tema monitori vahel; ka kaasaegsed HDTV televiisorid omavad antud konnektorit. Kasutatakse mitut tüüpi DVI konnektoreid ja need on:

a) DVI-D konnektor:

DVI-D Single Link kaabel


DVD-D Dual Link kaabel


Kui Sinu kompuuter omab DVI-D konnektorit ja telekas (või kompuutri monitor või mingi muu seade) omab järgmisi konnektoreid, siis on vaja alltoodud kaableid (või konvertereid):

DVI-D - vaja on DVI-D kaablit
DVI-I - vaja on DVI-D kaablit
DVI-A või VGA - vaja on DVI-D to VGA konverterit
HDMI - vaja on DVI-D to HDMI kaablit

DVD-D kaabel
b) DVI-A konnector: DVI-A


Kui Sinu kompuuter omab DVI-A konnektorit ja telekas (või kompuutri monitor või mingi muu seade) omab järgmisi konnektoreid, siis on vaja alltoodud kaableid (või konvertereid):

DVI-D - on vaja VGA to DVI-D konverterit
DVI-I - on vaja DVI-A kaablit
DVI-A - on vaja DVI-A kaablit
VGA - ona vaja DVI to VGA kaablit

DVI-A kaabel
c) DVI-I konnektor:

DVI-I Single Link kaabel


DVI-I Dual Link kaabelKui Sinu kompuuter omab DVI-I konnektorit/väljundit ja telekas (või kompuutri monitor või mingi muu videoseade) omab järgmisi konnektoreid, siis on vaja alltoodud kaableid (või üleminekuid):

DVI-D - on vaja DVI-D kaablit
DVI-I - on vaja DVI-I kaablit
DVI-A - on vaja DVI-A kaablit
VGA - on vaja DVI to VGA kaablit
HDMI - on vaja DVI-D to HDMI kaablit


Peale selle DVI kaablitega seoses:

Kui Sinu kompuuter omab VGA konnektorit ja telekas (või kompuutri monitor või mingi muu seade) omab järgmisi konnektoreid, siis on vaja alltoodud kaableid (või üleminekuid/konvertereid):

DVI-D - vaja on VGA to DVI-D konverterit
DVI-I - vaja on DVI to VGA kaablit
DVI-A - vaja on DVI to VGA kaablit
VGA - vaja on VGA kaablit


Kui Sinu kompuuter omab HDMI konnektorit ja telekas (või kompuutri monitor või mingi muu seade) omab järgmisi konnektoreid, siis on vaja alltoodud kaableid:

DVI-D - vaja on HDMI to DVI-D kaablit
DVI-I - vaja on HDMI to DVI-D kaablit
HDMI - vaja on HDMI kaablit


Mõnikord kulub marjaks ära ka DVI to VGA adapter/üleminek: DVI to VGD üleminek


Uuem ja parem HDMI on DVI suhtes tagasiühilduv ning seega kui Sinu kompuuter omab ainult DVI konnektorit (väljundit), siis saab tema abil teha ühenduse ka TV-ga, mis omab nii DVI kui ka HDMI sisendit - Sul on selleks vaja DVI to DVI või siis DVI to HDMI videokaablit; parem on sel juhul kasutada DVI to HDMI ühendust.


Mis on SINGLE ja DUAL links?

Digitaalsed formaadid on kättesaadavad DVI-D Single-Link ja Dual-Link nagu ka DVI-I Single-Link ja Dual-Link formaadis konnektoritega (pistikutega). DVI kaablid edastavad informatsiooni kasutades digitaalse informatsiooni formaati, mida kutsutakse TMDS (transition minimized differential signaling). 'Single link' kaablid kasutavad ühte TMDS 165Mhz transmitterit, sel ajal kui 'dual link' kasutavad kahte ja sellega suurendavad signaali edastamise kiirust ning kvaliteeti. Kuid 'single link' kaabel on 100% sama hea kui 'dual link' kaabel, seda muidugi 'single link' seadmete suhtes, mis hõivavad praegu ligi 99.5% käesolevatest seadmetest, sh ka HD telerid, projektorid, plasma telerid jne. Parema kvaliteediga kaabel on parema kvaliteediga kaabel ning 'single' ja 'dual link' konnektoritel pole siin kvaliteediga mingit pistmist. Teisalt, kui mõlemad ühendatavad seadmed toetavad 'Dual links' ühendust, siis on see muidugi parem variant. Sa võid 'dual link' kaablit kasutada ka 'single link' seadmete ühendamiseks, aga üldjuhul võid osta selle Single-Link kaabli.


!!! Audio/heli ülekandmiseks võib tegutseda nii nagu siin lõpuosas sellest juttu tuleb - seal.
HDMI (High-definition multimedia interface) liides: HDMI on praegu kõige laialdasemalt kasutatav ühendus ehk liides, sest see HDMI liides on televiisoriga ühendamise de facto standard. Juba mõnda aega on turustatud HDMI liidesega kaasaegsemaid videokaarte ja sellised konnektorid ehk pistikuühendused on olemas ka kõikidel uuematel monitoridel/kuvaritel, sülearvutitel ning ka kõikidel uuematel HDTV teleritel (neid HDMI pistikuühendusi võib teleritel ka mitu tükki olla).

HDMI ühendusi kasutavad näiteks kompuutrid, telerid, monitorid/displeid, mängukonsoolid [XBox 360, Xbox One, PlayStation, Nintendo jne), Raspberry Pi minikompuutrid, voogesituse meediamängijad/meediapleierid (Fire Stick, Amazon Fire TV, Chromecast, Roku jne), Blu-Ray mängijad, DVD mängijad, projektorid, satelliitvastuvõtjad ja muud HDMI-toega seadmed. HDMI liidesed sobivad arvutites Blu-ray ja HD DVD plaatidel turustatavate filmide näitamiseks, sest ilma HDMI konnektorita neid filme vaadata ei saa ja ka televiisoril peab antud juhul olema seesama HDMI liides.

HDMI vanemad versioonid (1.0–1.2a) võivad digitaalseid andmeid edastada maksimaalselt kuni 5 Gbps (Gigabits per second) ja need edastavad üheainsa HDMI to HDMI kaabli abil nii digitaalset multi-channel surround-sound'i (st heli) kui ka digitaalset videot. Uuem HDMI 1.4 versioon pakub maksimaalset läbilaskevõimet 10,2 Gbps ja see toetab kuni 1080p HD resolutsiooni. See ja ka muud faktorid teevadki HDMI ühendusest palju parema liidese kui seda olid tema eelkäijad [Component video, S-Video ja Composite Video (RCA) liidesed]. See HDMI 1.4 versioon on nüüdseks juba üsna vananenud, mis ei paku ka 4K väljundit ja näiteks selliseid HDMI 1.4 kaableid ja seadmeid ei müüdagi enam.

Enamik turul olevaid displeisid ja muid seadmeid toetavad praegu aga uuemat HDMI 2.0 standardit (versiooni), mille maksimaalne läbilaskevõime on 18 Gbits sekundis. Sellest piisab tihendamata 4K (3840 × 2160 piksliga / 4K UHD resolutsiooniga) signaali edastamiseks kiirusega 60 kaadrit sekundis (60Hz) ja seda kuni kaheksa-bitise värviga. See on praegu piisav enamiku kasutujate jaoks, sealhulgas ka UHD Blu-ray vaatamiseks või mängude mängimiseks Xbox One X-is.


UUENDATUD, 2020. a. Nüüdsest on kõige uuemaks versiooniks aga HDMI 2.1 ja see on selle HDMI standardi arendamise järgmine samm. HDMI 2.1 lisab tihendamata 8K (7680 × 4320 piksliga / 8K UHD resolutsiooniga) signaali kiiruse toe, 60 kaadrit sekundis toe ja 12-bitiste värvide toe. See HDMI 2.1 saavutab läbilaskevõime kuni 48 Gbits sekundis. Kasutades kuvavoo tihendamist (DSC), suudab HDMI 2.1 edastada ka 10K signaali kiirusega 120 kaadrit sekundis (12 bitis).

48 Gbits sekundis

NVIDIA uued 30. seeria videokaardid hakkavad toetama ka 10-bit arhitektuuri ja see tähendab, et pole oluline kui Sinu teleril puudub see 48 Gbits spetsifikatsiooni täielik tugi. Neid HDMI 2.1 toega telereid on praegu väga vähe ja need on praegu veel ka üsna kallid. Ega neid HDMI 2.1 toega telereid ei olegi praegu eriti vaja, sest 8K sisu on veel väga vähe. (HDMI 2.1 toega telereid vajavad antud momendil ainult suured mängijad.)

Kui Sinu uus teler ei toeta seda HDMI 2.1 standardit, siis pead leppima 4K signaaliga, kiirusega ainult 60 kaadrit sekundis. Enamik viimase konsoolipõlvkonna mänge jooksevad kiirusega 30 kaadrit sekundis, nii jääb üle vaadata, et kui suureks takistuseks see saab olema.

HDMI 2.1 on veel nii uus, et ainult NVIDIA omab kolme uut 30 seeria kaarti, mis toetavad seda standardit. Nende varasemad RTX 2000 ja GTX 1000 seeria kaardid ei ühildu HDMI 2.1-ga. Paljud teleritootjad, sealhulgas Sony, ei ole HDMI 2.1 oma tippklassi ekraanidesse veel lisanud.

Kuna HDMI 2.1 läbilaskevõime on suurem, vajad selle uute funktsioonide kasutamiseks HDMI 2.1-ga ühilduvaid kaableid. HDMI Licensing Administrator on nende kaablite jaoks kinnitanud ka uue tähistuse: "Ultra High Speed HDMI".

Ultra High Speed HDMI

Kuid see HDMI 2.1 versioon hakkab alles tarbeelektroonikasse ilmuma ja hilisemad sülearvutid omavad arvatavasti HDMI 2.0b/HDMI 2.0a versiooniga HDMI porte, mis toetavad 4K videot kiirusega 60 kaadrit sekundis. Praegu on HDMI 2.1 suunatud veel peamiselt mängijatele, kes kasutavad järgmise põlvkonna mängukonsooli või graafikakaarti. Nii Xbox Series X kui ka PlayStation 5 toetavad 4K resolutsiooni 120 kaadrit sekundis. See nõuab HDMI 2.1 standardi rakendamist. See HDMI 2.1 versioon hakkab laiemalt levima alles kusagil alates 2021. aastast.Ära osta "võlts" HDMI 2.1 kaableid:

Kuigi see uusim HDMI standard on tuntud kui HDMI 2.1, nimetatakse HDMI kaableid erinevalt. Kui Sa soovid osta HDMI 2.1-ga ühilduvat kaablit, siis peaksid pakendilt otsima tähistusi "HDMI Ultra High Speed" või "Ultra High Speed HDMI Cable" või siis lihtsalt "Ultra High Speed"; sellised kirjad on ka HDMI 2.1 kaablitel endil. Selliseid kaableid ei müüda otseselt kui "HDMI 2.1" kaableid.

Praegusi HDMI 2.0 (HDMI 2.0b/HDMI 2.0a) kaableid müüakse aga lihtsalt nimetuse "High Speed" all.

Et veenduda kvaliteetse toote saamises, vaata pakendil "Ultra Certified Cable" hologrammi ja QR koodi. See tähendab, et see toode on miinimumstandardite järgi testitud ja sertifitseeritud:

HDMI Ultra High Speed

Kontrolli oma kaabliostu ametliku rakenduse kaudu. Sa võid HDMI kaabli autentsust kontrollida iPhone'i ja Android'i ametliku HDMI Cable Certification äpi abil. Laadi see rakendus Apple App Store või Google Play Store või muudest Android'i rakenduste poodidest alla. Installi see rakendus, seejärel suuna oma nutitelefoni kaamera pakendi poole ja oota. Sa peaksid nägema teadet "Congratulations", mis teavitab Sind sellest et see kaabel on tõesti sertifitseeritud - pilt.

Enamik inimesi ei vaja praegu veel seda uut HDMI 2.1 versiooni. Sellest täiustatud standardist saavad enamasti kasu mängijad, kes ostavad järgmise põlvkonna konsoole või graafikakaarte ja kes soovivad lisaks ka selliseid funktsioone nagu HDMI VRR ning ALLM. See uus standard pakub kodukino entusiastidele praegu veel väga vähe eeliseid.

HDMI 2.1 on alles oma tee alguses. Xboxi seeria X, PlayStation 5 ja NVIDIA 30 seeria graafikakaardid on esimesed turule ilmunud HDMI 2.1 seadmed. Ainult väga vähesed 2019-2020. aastatel välja lastud telerid toetavad seda uut HDMI 2.1 standardit. Järgmistel aastatel näed juba palju rohkem HDMI 2.1 seadmeid ja tarvikuid (sealhulgas kaableid), mis turule jõuavad.

HDMI tuleb põhiliselt kolmes ühendamise suuruses: standard, "Mini" ja "Micro". Mini ja Micro ühendusi kasutatakse väiksemates portatiivsetes elektroonikaseadmetes, aga Sinu sülearvuti omab arvatavasti täis-suuruses HDMI porti - standard porti.

Standardne HDMI või "A-tüüp" omab 19 kontakti/"ora" ja "B-tüüp" omab 29 kontakti/"ora". HDMI toetab standard video formaate, laiendatud videot ja high-definition (HD) videot. Ta on ka tagasiühilduv DVI (Digital Video Interface) liidesega; see tähendab seda et kui Sul on näiteks arvutis DVI liides ja telekal HDMI liides, siis saad ikkagi oma kompuutri ning TV ühendada vastava kaabli abil (DVI-to-HDMI kaabel või siis DVI to HDMI adapter + HDMI to HDMI kaabel, pluss mõnel juhul on vajalik ka eraldi paar RCA analoog stereo kaableid).

Kuna kõik kaasaegsed kompuutrid (videokaardid)/monitorid ja ka uuemad telerid omavad HDMI-porte/liideseid ning kuna neid on lihtne ühendada ja nad on ka odavad, siis tuleks esmajärjekorras kasutada PC ning TV ühendamisel just seda HDMI ühendust. Tähtis on veel see et HDMI edastab ka audiot. Kui Sa ühendad oma kompuutri teleriga, siis esimene valik peaks olema just HDMI. Peale selle saab kaasaegseid telereid kasutada ka kui kompuutri monitore / displeisid. HDMI on ka tagasiühilduv DVI (Digital Video Interface) liidesega. Kui Sinu videoadapter omab ka DVI porti, siis võid luua ühenduse DVI/HDMI kaabliga.Ära osta väga kalleid HDMI kaableid:

Kuigi HDMI kaablid on üldjuhul odavad, aga ära lase ennast petta, sest antud kaableid müüakse erinevate hindadega ja vahe võib ulatuda isegi 10-15 kordseks. Pakutakse isegi ulmelise hinnaga ($1494.75) HDMI kaableid. Kuna tegemist on siiski digitaalse andmeedastusega, siis ei mängi HDMI ühendusel kaablite hinnad mitte mingit rolli. Ühesõnaga väga kallite ja väga odavate HDMI kaablitel mingit vahet pole või kui on, siis on see tühine. Ära lange mesimagusa reklaami ohvriks, ära lase end pimestada ilusa värviga, kena pakendiga ja muidugi kullatud pistikutega kallitest HDMI kaablitest. Need HDMI kaabli "kullatud pistikud" on ainult üks suur illusioon ja reklaamitrikk. Osta odav kaabel ja Sa ei kaota midagi....

HDMI-1 HDMI-2


HDMI-3


Sa võid poes või internetireklaamis näha kaableid märgistusega “HDMI 2.0” või juurdehindlusega "uuendatud" kaableid, mis olevat spetsiaalselt mõeldud HDR video, 4K video, Ultra-High-Def video või mis iganes "suurepäraseks" otstarbeks - see kõik on jama! Selliseid asju nagu HDMI 2.0 kaableid EI OLE olemas, sest HDMI ei oma numbrilist tähistust. HDMI standard ISE omab erinevaid versioone ja ka riistvara (TV, AV vastuvõtjad, Blu-ray mängijad jne), mille külge Sa ühendad selle HDMI kaabli, omab samuti nummerdatud versiooni, aga HDMI kaablid seda ei oma.

Tegelikult on praegfu olemas ainult viie nimetusega HDMI kaableid:

* Suur kiirus ilma Ethernet'ita (High Speed)
* Suur kiirus koos Ethernet'iga (High Speed with Ethernet)
* Uus! HDMI Ultra High Speed (praegu uusim HDMI 2.1 versioon)
* Standardne kiirus ilma Ethernet'ita (Standard Speed)
* Standardne kiirus koos Ethernet'iga (Standard Speed with Ethernet)

'Standard Speed' HDMI kaablid omavad ribalaiust (läbilaskevõimet) kuni 1080i. 'High Speed' HDMI kaablid omavad aga 1080p, 4K ja ka uuemat innovatsiooni, mis on seotud uuemate HDTV komplektidega, näiteks nagu 3D ning HDR. "High Speed with Ethernet" ja "Standard Speed with Ethernet" HDMI kaablid võivad peale video/audio edastada lisaks ka andmeid, näiteks Sinu internetiga ühendatud teler võib lisaks ka andmeid edastada.

Seda eelnevat silmas pidades, võib täiesti võimalik olla, et ka Sinu üsna vana HDMI kaabel töötab väga hästi ka Sinu uuema 4K televiisoriga. Kui Sa omad väga vana HDMI kaablit, mille ostsid enne 2009. a., siis ühenda ta ja proovi lihtsalt järgi – ära torma kohe poodi uut kaablit ostma. HDMI kaablite normaalseks hinnaks on $7.00 kuni $10.00, pluss see hind sõltub ka kaabli pikkusest, näiteks 1,8 meetrise "High Speed HDMI Cable With Ethernet" tähistusega kaabli hinnaks võiks olla $7.00. Ära osta kallist HDMI kaablit – kuna HDMI kaabel on ainult digitaalse signaali edastaja, siis see kas töötab või ei tööta – nii lihtne see asi ongi.

Kuid HDMI riistvara omab versioone ja vajadusel tuleks just neid uuendada ning HDMI riistvara uuemad versioonid on:

* Versioon 1.4 (ilmus 2009): Toetab 4K videot, HDMI Ethernet, Audio Return Channel (ARC) ja 3D üle HDMI.
* Versioon 2.0 (ilmus 2013): Suurendab ribalaiust kuni 18 Gbit/s ja lubab esitada 4K videot 60 kaadrit sekundis.
* Versioon 2.0a (ilmus 2015): Toetab High-Dynamic Range (HDR) Video't.
*** Versioon HDMI 2.1, see on siis praegu see kõige uuem versioon.

Kui Sa tahad oma telerist saada kõiki funktsioone, siis peavad ka KÕIK temaga ühendatud seadmed olema kas sama või siis uuema HDMI versiooniga. Näiteks kui Sul on 4K teler ja 4K-võimeline vastuvõtja, aga vana mitte-Ultra Chromecast, siis Sa ei saa vaadata 4K sisu—Sa pead ostma uuema pleieri. Aga kui Sul on uuem 4K teler ja 4K-võimeline Chromecast Ultra, mis on otse teleriga ühendatud, siis on kõik OK.

Kui Sa kasutad lisaks ka mingit video striimimise seadet (näiteks Amazon Fire TV) ja tahad selle abil vaadatada oma teleris ka 4K filme ning TV seriaale, siis nõutakse Ultra HD (4K) telerit, mis omab vähemalt ühte HDMI porti, mis toetab seda uuemat HDMI 2.1 versiooni (või kõrgemat versiooni); praegused Ultra HD (4K) telerid omavad aga HDMI 1.4 versiooni.

Näiteks 8K teleri puhul vajad Sa samuti uusi seadmeid ehk siis HDMI 2.1 võimelisi seadmeid, mis on suutelised seda 8K videot töötlema.

Soovitav on osta kuni 3 - 10 meetri pikkusi HDMI kaableid, osta pikem HDMI kaabel ainult vajadusel. Näiteks HDMI 2.0 kaablite puhul ei tohiks nende pikkus ületada 10 meetrit. Kuigi pikemad kaablid võivad lõpuks ka töötada, ei toeta HDMI standard neid ametlikult. Kui mingi HDMI adapteri puhul õeldakse, et see toetab näiteks kuni 5 meetri pikkust HDMI kaablit, siis ära kasutagi pikemat kaablit.


'VGA to HDMI' adapter (splitter): Kui Sinu arvutil on ainult VGA väljund või kui Sinu arvuti omab näiteks ühte HDMI porti, mis on hõivatud ja ühte vaba VGA porti ning kui Sa tahad nüüd selle vaba VGA väljundi kaudu ühendada oma kompuutri teise HDMI porti omava displeiga või teleriga - mida teha? Sel juhul võid osta mingi VGA to HDMI adapteri, näiteks Tendak HD 1080P VGA to HDMI Output TV AV HDTV Video Cable Converter Plug and Play Adapter with Audio Input for Laptop Desktop. Selline 'VGA to HDMI' adapter (splitter) konverdib analoogsignaali (VGA) ümber digitaalseks signaaliks (HDMI). Mõlemad nii audio kui ka video konverditakse HDMI formaati. Selline 'VGA to HDMI adapter/konverter võtab audio kompuutri audiopordist ja viib selle koos videosignaaliga HDMI väljundisse - ideaalne laua või sülearvutite ühendamiseks teise HDMI displei või siis kaasaegse HD teleriga. Alltoodud pildinäite puhul ühendad siis konverteri VGA otsiku arvuti VGA väljundporti; ühendad USB otsiku kompuutri USB porti (antud adapteri toiteks); torkad 3.5 mm audio konnektori kompuutri audio porti; torkad adapteri "HDMI Output" porti oma HDMI kaabli ühe otsa ja seejärel ühendad selle HDMI kaabli teise otsa teise displeiga, projektoriga, teleriga või mingi muu seadmega, mis omab seda vajalikku HDMI kasutajaliidest (sisendit):

VGA to HDMI adapter


!!! Nii HDMI (High-definition multimedia interface), DisplayPort kui ka S/PDIF (SPDIF) konnektori puhul audio üleviimisel televiisorisse võib tekkida probleeme, st pilt on telekas olemas, aga heli puudub kuigi näiteks HDMI peaks koos videoga ka heli üle viima. Juhul kui Sul tekib sellega probleeme, siis tuleb HDMI puhul Sound dialoogiakna 'Playback' vahelehel panna vaikimisi parameetriks "Digital Output Device (HDMI)" või "NVIDIA HDMI Output" või mingi teise videokaardi nimega "...HDMI Output".

S/PDIF (SPDIF) ühenduse puhul tuleb sealsamas dialoogiaknas panna vaikimisi parameetriks "SPDIF Interface".

Peale selle tuleb välja lülitada kõik muud heliseadmed (kõlarid, kõrvaklapid jne). Tuleb veel üht-teist teha ja kõigest sellest tuleb juttu seal.


teade
Loe lisaks ka "Mis on HDMI jagajad ehk jaoturid (HDMI splitters)? | Mis on HDMI lülitid (HDMI switches)? | Mis on kahesuunaline HDMI lüliti (Bi-Directional HDMI Switcher)?" – link.DisplayPort liides: Suuremad arvutitootjad on hakanud oma kaasaegsematele vidokaartidele panema ka VESA (Video Electronics Standards Association) poolt väljatöötatud uut digitaalset kuvariliidest, mille nimeks Displayport ja mis on samaväärne nagu HDMI - ta konkureerib HDMI-ga. Displayport konnektor ühildub ka DVI 1.0-ga, kuid ta võimaldab edastada paremat pilti.
DisplayPort on odavam, sest selle eest ei tule maksta litsentsitasusid nagu seda tuleb teha aga HDMI puhul. Displayport liides on kaasaegsematel videokaartidel, monitoridel, HDTV televiisoritel ja ka muudel seadmetel.

DisplayPort-1 DisplayPort-2SCART liides ('analoog' video- ja audiosignaal viiakse üle ühe kaabliga) - see on ainult Euroopas ja Aasias müüdavatel televiisoritel ning need, kes omavad vanemat tüüpi televiisorit, millel on ainult seesama üksik SCART videosisend, peaksid seda osa siin hoolsamalt lugema. Selle SCART sisendi külge tulebki sel juhul arvuti ühendada (uuematel teleritel on neid liideseid rohkem ja nende hulgas võivad olla ka need SCART liidesed). Juhul kui Sul on vanem teler ja kui tal on ainult üks SCART sisend, siis keskendu rohkem antud osale (aga ka kõike muud peaks samuti teadma, eriti siis kui ostad tulevikus mingi uue seadme).

SCART konnektor ja kaabel on juba kaua aega kasutusel olnud ja nüüdseks on ta juba üsna vananenud video ülekandmise/vastuvõtmise tehnoloogia. SCART on TV-ga ühendamise kaabel ja tema abil saab edastada korraga nii audio/heli kui ka videosignaale. Tema abil saab telekaga ühendada nii kompuutri, DVD pleieri, VCR'i (videomaki) kui ka muu digitaalse meediaseadme. 21-pin SCART konnektor edastab ühekorraga analoog videot/audiot ja tema ühe otsa võib ühendada kompuutri või mingi muu meediaseadme S-Video, RCA (Composite) või RGB (Component) väljundpesa külge.

HDMI ja DisplayPort pakuvad kõige paremat ning RCA kõige kehvemat kvaliteeti. Kui Sinu televiisoril on nii SCART kui ka HDMI sisendid, siis kasuta HDMI ühendust, see annab parema kvaliteedi.


Altoodud vasemalt esimesel pildil on toodud ära televiisor, millel on kaks SCART porti, ülemine on meediaseadme (VCR'i - videomaki) jaoks ja teine kompuutri ühendamise tarbeks:

Kaks SCART sisendit SCART-kaabel


Kuna lauaarvuti videoadapteritel ja sülearvuti külgedel või tagaosas ei ole neid SCART väljundpesasid, siis on neid SCART kaableid mitut tüüpi. Iga SCART kaabli ühes otsas on seesama üleval paremal toodud SCART konnektor, mille Sa torkad teleri vastavasse SCART sisendisse, aga teises otsas võivad olla järgmised konnektorid:

a) SCART to SCART kaabel: Kaabli mõlemas otsas on ülal paremal pildil näidatud SCART konnektorid, sellist kaablit võib näiteks kasutada mingi meediaseadme ja teleka ühendamiseks - see ei kõlba arvuti ja TV-ga ühendamiseks, st seda Sul vaja ei lähe:


SCART-kaabel


b) RCA to SCART kaabel: Kaabli ühes otsas on SCART konnektor, mille ühendame televiisori SCART sisendiga ja teises otsas on kolm juhet, kollase otsiku torkame kompuutri videoadapteri RCA [Composite - komposiit video (RCA)] video väljunporti. Valge juhtme torkame vasemasse (L) audio väljundisse ja punase juhtme paremasse (R) audio väljundisse (helikaardi olemasolul torka need tema vastavatesse L/R väljunditesse). Seda kaablit võid kasutada juhul kui Sinu kompuutri videokaardil on see RCA video väljund olemas.

Märkus: Juhul kui Sinu arvutis on ka S-Video väljund, siis ära seda siintoodud RCA to SCART konnektorit kasuta vaid tee ühendus järgmises punktis toodud S-Video to SCART konnektori abil.

SCART to RCA kaabelJa veel üks taoline:

SCART -> RCA


c) S-Video to SCART kaabel: Kaabli ühes otsas on SCART konnektor, mille ühendame televiisori SCART sisendiga ja teises otsas on konnektor, mille ühendame kompuutri S-Video väljundiga ning kaabli peenema audio juhtme torkame kompuutri mingisse audio väljundisse (tavaliselt rohelist värvi Line-out/headphone või Speakers konnektorisse; tõmbad sealt kõlarite juhtme välja ja paned SCART audio kaabli asemele; sülearvutitel torkad audio juhtme Headphone /Seakers väljundisse).
Kui lõpetad televiisorist vaatamise, siis tõmba see SCART audio juhe jälle välja ja pane oma kõlarite või kõrvaklappide juhe sinna audio väljundi pessa/porti jälle tagasi muidu ei kuule Sa omaenda kompuutri häält.

S-Video ühendus om märksa kvaliteetsem kui RCA oma ja kui Sinu arvutis on S-Video väljund olemas, siis kasuta seda varianti.


S-Video to SCART kaabel


Järgmine samuti S-Video to SCART kaabel omab aga kahte audio-kaablit ja need tuleb siis torgata audio "L" ja "R" väljunditesse [läpakatel vasemasse ja paremasse kõrvaklappide (Headphone) väljundpesadesse juhul kui nad olemas on; audio ülekandmisest võid lugeda ka siin lõpuosas tulevat infot - seal.]:

Kahe audio juhtmega


d) HDMI to SCART kaabel: Näiteks kui Sul on uuem arvuti koos HDMI pordiga, aga telekas on vanemat tüüpi ja ei oma seda HDMI sisendit, siis kasuta HDMI to SCART kaablit:

HDMI to SCART kaabel


e) On veel igasuguseid üleminekuid/adaptereid SCART ühenduse jaoks:

- S-Video to SCART adapter: adapter-1- SCART - 3RCA + S-Video adapter: adapter-2
Component video (YPbPr analog component video) - see on RCA (Composite) ja S-Video järglane ning ta edastab puhtama signaali ja tulemuseks on parem pildikvaliteet.


!!! Ka see ei edasta heli/audiot ja audio ülekandmisest loe siit lõpuosast - seal.

Siin ei tohi segi ajada kahte erinevat tehnoloogiat: "Composite (RCA)" ja "Component (YPbPr)" videot - nad on eri asjad kuigi üsna sarnase nimega...


Component video kasutajaliides koosneb kolmest RCA või coaxial pistikust: Üks on roheline, teine punane ja kolmas sinine - kokku on vaja kolme kaablit (+ vajaduse korral ka eraldi audio kaabel/kaablid). Component video on videosignaal, mis on lõhutud kaheks või rohkemaks eraldi komponendiks, st analoog video informatsiooni edastatakse või salvestatakse eraldi kolme singaalina. Component video on vastandiks Composite videole (NTSC, PAL või SECAM), milles on kogu video informatsioon kombineeritud ühteainsasse signaali. Sarnaselt Composite videole, ei edasta ka Component-video kaablid audiot ja heli jaoks on seega vaja eraldi kaablit/kaableid, aga tihti pakutakse koos Component-video kaablitega ka audio kaableid.

Oletame, et Sinu DVD pleier omab nii Composite video (RCA), S-Video kui ka Component video väljundeid. Nüüd, kui Sa tahad oma pleieri ühendada televiisoriga ja juhul kui ka TV omab neid kolme Component video sisendeid, siis vali ühendamisviisiks just see Component video variant - parim pildikvaliteet.
Juhul kui Sinu telekas ei oma neid Component video porte, siis vali järgmisena S-Video variant.

Komponent video
Kokkuvõttes võib õelda, et neid variante on veelgi ja kes neid jõuab siin üles lugeda, aga kõige olulisemad tõin siiski ära ja sellest peaks piisama. Meenutuseks kompuutri ja TV ühendamise peamised stsenaariumid (siin loetelus on ülevalpool toodud ühendused paremad):

Kompuuter omab HDMI konnektorit ja TV (õigemini parem HDTV telekas) omab HDMI konnektorit – Kasuta HDMI to HDMI kaablit
Kompuuter omab DVI konnektorit ja TV (õigemini parem HDTV telekas) omab DVI või HDMI konnektorit – Kasuta DVI to DVI või DVI to HDMI kaablit (DVI to HDMI on parem variant)
Kompuuter omab DVI konnektorit ja TV (õigemini parem HDTV telekas) omab VGA konnektorit – Kasuta VGA kaablit koos DVI to VGA adapteriga/üleminekuga/konverteriga
Kompuuter omab VGA konnektorit ja TV (õigemini parem HDTV telekas) omab VGA konnektorit – Kasuta VGA to VGA kaablit

Kompuuter omab S-Video konnektorit ja tavaline TV omab S-Video konnektorit – Kasuta S-Video to S-Video kaablit
Kompuuter omab RCA konnektorit ja tavaline TV omab RCA konnektorit – Kasuta RCA to RCA kaablit
Kompuuter omab S-Video konnektorit ja tavaline TV omab RCA konnektorit – Kasuta RCA kaablit koos S-Video to RCA adapteriga
Kompuuter omab RCA konnektorit ja tavaline TV omab S-Video konnektorit – Kasuta RCA kaablit koos RCA to S-Video adapteriga

Kui Sinu vanemal telekal on ainult SCART sisend/konnektor, siis kasuta kas RCA to SCART, S-Video to SCART (parem variant), DVI to SCART, HDMI to SCART (kõige parem variant ja ta on ka tagasiühilduv DVI-ga) kaablit olenevalt sellest et mis tüüpi väljundid Sinu kompuutril on. Kui Sinu kompuutril on olemas ka DisplayPort väljund, siis võid kasutada ka DisplayPort to SCART kaablit. Võid kasutada ka igasuguseid üleminekuid, näiteks SCART - 3RCA + S-Video adapterit.


PS! Kui Sinu kompuuter omab DVI-I konnektorit/väljundit ja telekas (või kompuutri monitor või mingi muu videoseade) omab järgmisi konnektoreid, siis on vaja alltoodud kaableid (või üleminekuid):

DVI-D - on vaja DVI-D kaablit
DVI-I - on vaja DVI-I kaablit
DVI-A - on vaja DVI-A kaablit
VGA - on vaja DVI to VGA kaablit
HDMI - on vaja DVI-D to HDMI kaablit


Veel DVI kaablitega seoses:

Kui Sinu kompuuter omab VGA konnektorit ja telekas (või kompuutri monitor või mingi muu seade) omab järgmisi konnektoreid, siis on vaja alltoodud kaableid (või üleminekuid/konvertereid):

DVI-D - vaja on VGA to DVI-D konverterit
DVI-I - vaja on DVI to VGA kaablit
DVI-A - vaja on DVI to VGA kaablit
VGA - vaja on VGA kaablit


Kui Sinu kompuuter omab HDMI konnektorit ja telekas (või kompuutri monitor või mingi muu seade) omab järgmisi konnektoreid, siis on vaja alltoodud kaableid:

DVI-D - vaja on HDMI to DVI-D kaablit
DVI-I - vaja on HDMI to DVI-D kaablit
HDMI - vaja on HDMI kaablitAudio ülekandmiseks võib tegutseda järgmiselt:

S-Video, VGA, DVI ja Component video (YPbPr) ei toeta audiosignaalide/heli ülekandmist ja nende puhul võib kasutada ühte alltoodud meetoditest:

- Juhul kui arvuti (seda eriti sülearvutite puhul) omab head helisüsteemi ja kõlareid ning kui ta asub teleka läheduses, siis ei ole neid audio kaableid vajagi.

- Kuid parema helikvaliteedi jaoks on siiski ka eraldi Audio kaablit vaja, näiteks sellist, mille ühe otsa torkad oma arvutiploki Line-out/headphones (või Audio-out või Speakers) rohelist värvi väljundisse/konnektorisse ja teise otsa torkad televiisori Audio/Audio-in sisendisse (see asub seal tavaliselt VGA/DVI sisendite kõrval) - selle kaabli pilt. Võib kasutada ka pikema juhtmega kõrvaklappe (neid on müügis igasuguses pikkuses), mille otsiku torkad siis arvutiploki Line-out/headphones või Headphones või siis kõlarite (Headphones) väljundisse. Selliste kõrvaklappide juhtme küljes on kohe ka vastav heli reguleerimise vahend ja nii on väga mugav otse selle kaudu reguleerida hääle tugevust. Kui kasutad eraldi helikaarti, siis torkad selle juhtme helikaardi Line-Out või Speakers/headphones või Digital Audio-out väljunpessa.

- Läpaka (sülearvuti) puhul tuleb teada seda, et mõned neist omavad ka eraldi Audio väljundpesasid (kahte väikest ümmargust auku - üks punast, teine valget värvi). Sellise läpaka olemasolul võid kasutada standardset komposiit (RCA) audiokaablit, mille mõlemas otsas on punased ja valged pistikud - torka ühed otsad läpaka vastavatesse L/R pesadesse ja teised otsad teleka vastavatesse (L/R) sisenditesse.
Kuid enamus läpakaid omavad analoog audio väljaviimiseks ainult Headphone (kõrvaklappide) väljundit, siin on vaja standardset 3.5mm RCA kaablit - sellel kaablil on ühes otsas üks pistik, mille torkad läpaka kõrvaklappide auku/pessa ja teises otsas on tavaline komposiit (RCA) kaabli 2x pistik (st kaks L/R pistikut - punane ja valge), need torkad teleka vastavatesse L/R Audio sisenditesse - pilt.

Väga hea oleks kasutada digitaalset audio kaablit ('digital coaxial' kaabel või siis 'Toslink optical audio' kaabel). Sel juhul uuri, et kas Sinu läpakal/sülearvutil on digitaalne Coaxial audio või digitaalne Optical audio väljund olemas ja kui on, siis võid digital coaxial või optical kaabli abil viia oma läpaka saundi kusagile mujale seadmesse või siis TV-sse, juhul kui TV omab vastavat Coaxial või Optical sisendit:

Coaxial väljund <--- Kasuta coaxial kaablit.

Läpaka optiline väljund <--- Kasuta optical/toslink kaablit.!!! Mõnel sülearvutil saab seda tavalist 'Headphone' (kõrvaklappide) väljundit kasutada nii analoog- kui ka digitaalheli edastamiseks (see on nn 'digital/analog combo' või 'analog/SPDIF 3.5 mm headphone' väljund). Kui kasutad seda S/PDIF (SPDIF) meetodit, siis Sa vajad kas setsiaalset "3.5mm-to-RCA" (või "Mono to RCA") adapterit/üleminekut koos adapterisse torgatava eraldi digital coaxial RCA-kaabliga või siis "3.5mm-to-Toslink" adapterit/üleminekut koos adapterisse torgatava eraldi digital optical kaabliga.
Ühesõnaga mõned süleravutid, näiteks nagu Apple, Acer, HP ja teistelt tootjatelt, omavad 3.5 mm 'headphone/speakers' väljundit, mis täidab kahte ülessannet: Üks, ta töötab nagu standardne analoog-väljund kõlarite või suvalise stereo seadme jaoks, mis omab 3,5 mm RCA-sisendit - nii kantakse üle ainult analoog-heli. Teiseks on slellel väljundil veel lisaks üks väike .5 mm laiend, mille abil saab edastada digitaalset heli; pildid:

a) Muretse "3.5mm-to-RCA" (või "Mono to RCA") adapter/üleminek, seejärel lülita sellest coaxial kaabel oma TV, Home Theater seadme, AVR'i (Audio/Video Receiver), DVD Player'i, jm meediaseadme coaxial sisendi külge (juhul kui see olemas on):

Analoog/SPDIF 'headspone väljund <-----------> '3.5mm-to-RCA' adapterit/üleminek


Coaxial cable


Märkus: Sa võid osta ka "Mono to RCA digital coaxial" (või 'Digital Coaxial/Subwoofer/Mono RCA') kaabli ja kasutada seda - sel juhul ei lähe Sul seda adapterit vajagi...


b) Muretse "3.5mm-to-Toslink" (või "Toslink-to-Toslink" või "Mini Toslink to Toslink") adapter/üleminek, seejärel lülita sellest optical kaabel oma TV, Home Theater seadme, AVR'i (Audio/Video Receiver), DVD Player'i, jm meediaseadme optical sisendi külge (juhul kui see olemas on):

Läpaka Analog/SPDIF 'headphone' väljund<-------------> 3.5mm-to-Toslink adapter


Toslink optiline kaabel


Märkus: Võid osta ka "Mini toslink to toslink optical cable", seejärel vii see optiline kaabel oma läpaka 'Headphone' väljundist otse TV, Home Theater seadme, AVR'i (Audio/Video Receiver), DVD Player'i, jm meediaseadme optical sisendisse (juhul kui see olemas on):


3.5mm-to-Toslink kaabelKui Sinu sülearvutil puuduvad digitaalse audio väljaviimiseks vajalikud "augud":

- Kui Sinu laptop ei oma neid audio väljundeid, aga Sa tahad saada kõrgekvaliteedilist saundi, siis võid osta välise (USB) helikaardi, millel on S/P DIF (SPDIF) audio või optiline audio väljund olemas. Näiteks võib osta 'Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 SB1090' välise helikaardi, millel on ka Toslink Optical audio väljund olemas. Sel juhul ei pea Sa seda tavalist Headphone (kõrvaklappide) väljundit kasutama, sest see väljastab ainult analoog audiot.

- Hangi 3.5mm "Stereo to RCA adapter" ja seejärel vii temast spetsiaalne 'Stereo RCA' kaabel oma TV või mingi muu meediaseadme Stereo Analog sisendisse:

'Stereo to RCA' adapter


Stereo RCA cable


- Kasuta 3.5mm "Stereo-to-RCA" kaablit ja seejärel vii ta oma läpaka 'headphone' väljundist TV või mingi muu meediaseadme 'stereo analog' sisendisse:

3,5mm 'Stereo-to-RCA' kaabel


PS! Et pilt selle heli/audio osas selgem oleks, siis toon siin ära ka oma ühe DELL lauakompuutri arvutiploki tagaosas olevate audioga seotud konnektorite selgitused (antud kompuutril on sisse integreeritud helikaart, st eraldi helikaarti ei ole):

Audio konnektorid

1. Surround sound konnektor - seda kasuta mitme kõlari jaoks; juhul kui Sinu kompuuter omab eraldi helikaarti, siis kasuta selle väljundeid.
2. Line-in konnektor - Sa võid tema abil lülitada oma kompuutri külge mingi salvestus/taasesitus seadme (videomaki, CD/DVD pleieri, kassettmaki jne); juhul kui Sinu kompuuter omab eraldi helikaarti, siis kasuta selle väljundeid.
3. *** Line-out/headphone või Speakers konnektor - selle rohelise väljundi külge võid lülitada oma kõrvaklapid või siis kõlarid; seda saad kasutada ka heli üleviimiseks telerisse. Juhul kui Sinu kompuuter omab eraldi helikaarti, siis kasuta selle väljundeid.
4. Mikrofoni konnektor - ...
5. Center/subwoofer konnektor - seda võid kasutada tsentraalse kõlari või siis üheainsa subwoofer'i jaoks. Subwoofer (kõlar) on väga madalate sageduste esitamiseks mõeldud kõlar. Juhul kui Sinu kompuuter omab eraldi helikaarti, siis kasuta selle väljundeid.
6. Side surround sound konnektor - seda kasuta mitme kõlari jaoks; siin kasutatakse kvaliteetsemat surround audiot koos 7.1 kõlaritega. Juhul kui Sinu kompuuter omab eraldi helikaarti, siis kasuta selle väljundeid.
7. *** S/PDIF (SPDIF) konnektor - see väljund edastab digitaalse heli nii et analoog audio konvertimise protsess jäetakse vahele - ka seda võid teleka puhul proovida siis kui Sinu TV omab SPDIF audio sisendit (Coax-digital-optical input või 'SPDIF input'). Juhul kui Sinu kompuuter omab eraldi helikaarti, siis kasuta selle väljundeid.!!! Audio (audiosignaalide/heli) edastamise probleemid:

HDMI
(High-definition multimedia interface),...

... DisplayPort ...

....ja S/PDIF (ehk SPDIF - see on analoog/digitaalse audio ülekandmiseks) ühenduse puhul võib audio/heli edastamisega televiisorisse tekkida suuri probleeme, st pilt on telekas olemas, aga heli puudub kuigi näiteks HDMI peaks koos videoga ka heli üle viima.


HDMI puhul tuleb Sul Sound dialoogiakna 'Playback' vahelehel panna vaikimisi parameetriks "Digital Output Device (HDMI)" või "NVIDIA HDMI Output" või mingi teise videokaardi nimega "...HDMI Output".

S/PDIF (SPDIF) ühenduse puhul tuleb sealsamas dialoogiaknas panna vaikimisi parameetriks "SPDIF Interface".

Peale selle tuleb välja lülitada kõik muud heliseadmed (kõlarid, kõrvaklapid jne) ja teha veel üht-teist ning kõigest sellest tuleb juttu seal.

Ülesse

 

Mine edasi arvuti TV-ga ühendamise II. ossa ->

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008