Windowsi uus SuperBar (Taskbar)

Seitse...Windows 7 uued või täiendatud vahendid (funktsioonid) - I. osa

 

Windows 7 uus tegumiriba (SuperBar / Taskbar ehk ülessannete riba)

 

(Paljus keshtib ka Windows 10 suhtes!)

 Kirjutatud 11 jaanuar 2009 ja hiljem täiendatud


 

Windows 7 uus tegumiriba, paljus kehtib ka Windows 10 suhtesUus tegumiriba ehk ülessannete riba (SuperBar - Taskbar):

Windows 7 kasutajaliidese üheks suuremaks muudatuseks on ekraani allääres asuv uut tüüpi tegumiriba ehk ülessannete paneel, millele on nüüd pandud nimeks SuperBar (Superpaneel/riba). Kahtlemata on see uus Windows 7 tegumiriba ehk ülessannete paneel (SuperBar) alates Windows 95-st kõige märkimisväärsemaks kasutajaliidese uuenduseks. See SuperBar võib olla alguses natuke arusaamatu kui aga temaga töötamine saab selgeks, siis on ta väga mugav, funktsionaalne ja suurepärane uuendus ning seepärast katsungi teda siin üksikasjalikumalt kirjeldada—ta tahab lihtsalt harjumist ja natuke tundmaõppimist ning see pisike vaev tasub end kuhjaga ära...!

Juba alates Windows 95-st lisas Microsoft töölaua (ekraani) allaäärde nn Windows Taskbar'i (Tegumiriba ehk Ülessannete paneel), mille abi sai juhtida kasutaja poolt avatud programmi- ja kaustaaknaid. Tema abil sai käivitada ja avada paralleelselt mitut ülesannet; juba avatuid aknaid sai viia alla tegumireale (st neid sai minimeerida ehk ikoniseerida) ja seal kuvati nad nuppude/ikoonide kujul.
Windows 95 taskbar oli alguses lihtne kuid aegapisi muudeti ta suuremaks, keerulisemaks ja märksa võimekamaks. Windows XP-s lisati sinna tegumirea vasemasse otsa ka Quick Launch (Quick Access) tööriistariba/paneel ja kuigi see eemaldati Windows 7-s, on teda soovi korral sinna lihtne tagasi panna (Sellest tuleb veel ka juttu).

Pärast Windows 7 installeerimist või siis süsteemi sisselogimist näed Sa Windows Vista töölaua asemel muudetud ekraanipilti, kus desktop'i allääres oleva tavalise tegumirea (Taskbar) asemele on ilmunud hoopis teistmoodi tegumiriba (Uus taskbar—seda nimetatakse Windows 7's nüüd SuperBar'iks):

All on Windows 7 RC uus tegumiriba (SuperBar) nii nagu ta kohe pärast Win 7 installeerimist välja näeb:

SuperBar


Edasi tuleb Windows 7 uus Taskbar (SuperBar), aga see on juba kasutaja poolt täiendatud ülessannete paan, st sinna on lisatud uusi ikoone (nuppe) - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Uus tegumiriba - SuperBar


Järgmine on aga Windows 7 müügiversiooni SuperBar, mis on kasutaja poolt juba täiendatud ja kus on mitme avatud programmi ikoonid, ega siin vahet pole, ainult et töölaua taustapildiks on Win 7 RTM taust - pilt.

Windows 7 uue superiba üheks kohe nähtavaks muudatuseks on tema kõrgus, mis on visuaalselt tunduvalt suurem tema Windows Vista eelkäijast (Vaata ülemist pilti). Kasutajaliidese elementide suurendamisega on sellist kasutajaliidest märksa lihtsam juhtida.
Kui Sa kasutad väikese ekraaniga laptop'i, siis võid ka selle SuperBar'i suurust muut:

Väiksemate ikoonidega ja kitsam Taskbar (SuperBar):

Väiksemate ikoonidega ja kitsam Taskbar (SuperBar)


Sa võid aga seda tegumiriba ka suurendada: Kõigepealt tee tema vabal osal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Lock the taskbar (st tema eest peab kaduma "linnuke"), siis vii oma hiirekursor tema ülemisele servale, kuni ta muutub kahe otsaga nooleks, vajuta vasem hiirenupp alla, hoia all ja lohista ülesse või allapoole:

Lock the taskbar


Märkus: Alates Windows 7 Build 7048 väljalaskest muudeti ka mõnede ikoonide välimust, näiteks alloleval pildil vaadates vasakult: Calculator, Control Panel (tema ikooni muudeti juba eelmises Win 7 väljalaskes), Paint, WordPad, Windows DVD Maker.

Uued ikoonid


Puutetundlik tegumiriba (SuperBar): Kindlasti üheks põhjuseks miks Winsows 7 kasutajaliidest tunduvalt muudetakse, on see et teda tahetakse adapteerida sensorekraanidega ja kasutajaliidese juhtimisega käte sõrmede abil... Windows 7 tegumiriba on puutetundlik ja teda saab kasutada ka multipuute-ekraanide puhul ning see seletab ka seda et miks see uus tegumiriba on tehtud Windows 7-s tsipa suuremaks.


Kiire ülevaade tihti kasutatavate programmide, kaustade ja dokumentide kinnitamisest/haakimisest alla tegumirea külge, et neid saaks sealt hiljem kiiresti käivitada (edaspidi tuleb sellest üksikasjalikumalt juttu):

a) Kõiki programme, mida Sa kasutad tihti, võib lihtsal teel kinnitada/haakida alla tegumirea külge, et seejärel neid siis sealtkaudu käivitada (näiteks Windowsi eelmistes versioonides sai selleks kasutada Start nupu kõrval asuvat Quick Launch riba).
Et panna mingit programmi alaliselt alla tegumiribale, lohista tema ikoon või kiirkorraldus (töölaualt, Start menüüst või mingist avatud kaustast) lihtsalt alla tegumiribale.
Alternatiivina võid Sa vajaliku programmi ikoonil või tema kiirkorraldusel (ükskõik kus nad ka ei asuks) teha paremklõpsu ja valida kontekstmenüüst käsu Pin to Taskbar.

Programmi tegumiribalt käivitamiseks kliki tema tegumiriba ikoonile/nupule. Aga Sa võid ka täiendavalt järgmist teha:

- Et avada mingi programmi uut/teist akent, vajuta alla Shift klahv ja kliki antud programmi tegumirea ikoonile (see on vajalik nende programmide jaoks, mis olid juba eelnevalt käivitatud).
- Et avada mingi programmi uut/teist akent aga seda juba administraatori privileegidega, vajuta alla Ctrl+Shift klahvid ja kliki programmi ikoonile (tegumireal).


Et sellist eelnevalt kinnitatud programmi sealt tegumiribalt jälle eemaldada, tee tema ikoonil paremklõps ja vali käsk Unpin this program from taskbar. Seesama käsk ilmub ka antud programmi teiste kiirkorralduste kontekstmenüüsse (k. a. Start menüü ja töölaud).


b) Samamoodi võid Sa ka tihti kasutatavaid kaustasid ja dokumente kinnitada (pin) alla tegumiriba külge:

1) Et kinnitada/haakida dokumente tegumiriba külge, lohista tema ikoon või kiirkorraldus alla tegumiribale. Juhul kui tegumiribal on antud dokumendiga seaotud programmi ikoon juba olemas, siis lisatakse see dokument selle programmi Jump List menüü (hüpikmenüü) "Pinned" sektsiooni.
Kui antud dokumendiga seotud programmi ei ole tegumiribal, siis Windows kinnitab antud programmi ikooni sinna ja see dokument lisatakse tema Jump List menüüsse.

2) Et kinnitada kausta tegumiribale, lohista tema ikoon või kiirkorraldus alla tegumiribale. Seejärel lisab Windows ta Windows Explorer'i ikooni (see on vaikimisi seal juba olemas) Jump List hüpikmenüü "Pinned" sektsiooni.

3) Et avada nüüd kinnitatud kausta või dokumenti, tee tegumiriba vajalikul ikoonil paremklõps ja seejärel kliki dokumendi või kausta nimele.

4) Et eemaldada kinnitatud dokumenti või kausta Jump List menüüst, tee vajalikul ikoonil paremklõps, osuta hiirega kausta või dokumendi nime ja kliki tema paremasse otsa ilmuvale "Unpin from this list" nupukesele - pilt.


Kõik eelnevalt avatud kaustaaknad, mis on seejärel ikoniseeritud alla tegumiribale, grupeeritakse üheainsa Windows Explorer'i ikooni alla ja teda nimetatakse seepärast ka grupiikooniks. Käivitatud programmid, mis on seejärel ikoniseeritud alla tegumireale, kuvatakse seal vastava programmiikooni kujul. Kui käivitatud on aga mitu ühe -ja sama programmi eraldi akent, siis grupeeritakse kõik nad sellesama programmiikooni alla ja ka seda programmiikooni nimetatakse siis grupiikooniks. Näiteks kui Sul on avatud Internet Explorer'is mitu saiti ja seejärel ikoniseerid Sa nad alla tegumiribale (SuperBar'ile), siis kõik nad pannakse sinna IE 8 grupiikooni alla, mis kujutab endast seejärel nagu mingit "riita". Või näiteks kui Sul on avatud mitu erineva sisuga Control Panel'i akent, siis ka need pannakse pärast ikoniseerimist sellesama üheainsa Control Panel ikooni alla, mis on nüüd ka grupiikooniks.
Kui Sa aga kinnitad (käsu "Pin to Taskbar" abil) mingi programmi, kausta või faili kiirkoralduse alaliselt tegumirea külge, siis kuvatakse nende ikoonid eraldi, st neid ei panda grupiikoonide alla—sellest "kinnitamisest" tuleb veel edaspidi ka juttu. Kuidas teha aga vahet sellel et mis ikoon/kiirkorraldus on tegumiribale alaliselt kinnistatud ja mis on seal ajutiselt? Kui Sa logid ennast süsteemi sisse, siis näed Sa oma tegumiribal just neid ikoone, mis on sinna alaliselt kinnistatud. Kui Sa käivitad nüüd veel mingeid programme ja avad kaustaaknaid, siis hakkab nende ikoone ümbritsema raam.

grupiikoonid


Kui Sul on korraga käivitatud hulga programme ja Sinu SuperBar'il jääb ruumi väheseks, siis need "üleliigsed" ikoonid varjatakse ajutiselt. Et neid ajutiselt varjatuid ikoone/nuppe näha ja kasutada, klõpsa tegumiriba paremasse otsa ilmunud noolekestele (See nooltega kerimisriba ilmub ainult siis kui Sinu Taskbar saab programmi- ja kaustaikoone täis ning "üleliigsed" ikoonid tuleb paigutada varjatud tegumiribale):

Kui Sul on korraga käivitatud hulga programme...


Kui palju nuppe aga mahub Sinu tegumireale enne kui Windows 7 otsustab järgmised ikoonid panna sinna varjatud ülessannete ribale? Sellele ei olegi ühest vastust, sest see sõltub Sinu monitori resolutsioonist ja ka selllest et kui palju ikoone on pandud Sinu teadete väljale (tegumiriea paremas otsas asuvale nn "Notification Area"-le). Oma ekraani resolutsiooni saad Sa ise määrata ja mida suurem resolutsioon on, seda väiksemaid detaile ning seda teravamat pilti suudab monitor näidata (ehk seda väiksemaid piksleid suudab monitor kuvada); mida suurem resolutsioon on, seda parem on ka pildikvaliteet ja seda rohkem infot mahub ka Sinu ekraanile. Ka saab nüüd Windows 7-s reguleerida oma Notification area pikkust ja lubada seal näidata vähem ikoone/nuppe...
Ka sõltub see sellest et kas Sa kasutad oma tegumireal väikseid või siis suuri ikoone, mida saab määrata Taskbar and Start Menu Properties dialoogiaknas, sellest tuleb veel edaspidi juttu. Üldiselt mahub Sinu tegumireale järgmine arv ikoone, enne kui Windows 7 otsustab ülejäänud ikoonid paigutada sinna varjatud tegumireale ja kui ilmub see nooltega kerimisriba:

Resolutsioon Suured ikoonid Väiksed ikoonid

800x600

10 15

1024x768

15 22

1280x1024

20 29

1600x1200

26 39


Üheks suureks muudatuseks on ka see et nüüd saab programme käivitada otse tegumirealt, mis oli Windows 7 eelsetes operatsioonisüsteemides põhiliselt Start menüü privileegiks ja nüüd ei ole kasutajal enam vajadust nii tihti pendeldada selle Stardimenüü vahet. Windows 7 uude tegumiribasse on seega ühendatud kaks funktsiooni, mis olid Win 7 eelsetes versioonides täiesti eraldiseisvad asjad ja need on:

a) Juba avatud akende (Programmi -ja muude akende) juhtimine;
b) Programmide/failide käivitamine otse teguribalt. Kui varem sai programme käivitada kahelt eraldi väljalt: Start nupu (Nüüd kutsutakse teda Start Orb'iks) kaudu ja tegumirea paremas otsas asuva teadete välja (Notification area) kaudu, siis nüüd saab seda teha otse uuelt tegumirealt. Mida see otse tegumiribalt programmide käivitamine ja kaustade avamine tähendab? Asi on selles et nüüd saab oma kõige sagedamini kasutatavaid programme, kaustasid, faile ja isegi linke kinnitada (haakida, "pinnida") Windows 7 tegumirea (Superbar'i) külge nii et nad jäävadki alaliselt sinna. Kui Sa sulged kompuutri ning käivitad ta uuesti, on nad seal ikkagi alles—seda kõike saab teha käsu "Pin to Taskbar" abil ja sellest tuleb veel allpool ka juttu...

Kuidas teha aga kindlaks seda et millised tegumirea nupud esindavad kiirkorraldusi (st neid programme ja aknaid, mis ei ole veel avatud või käivitatud ja mis on sinna alaliselt kinnistatud) ja et millised nupud on juba käivitatud programmide ning avatud akende omad?
Nagu eelpool sai juba mainitud, siis selle uue tegumirea kiirkorralduste all tuleb siin mõelda nende programmide, kaustade ja failide kiirkorraldusi, mis me oleme sinna SuperBar'ile ise lisanud, st sinna alaliselt kinnitanud käsu "Pin to Taskbar" abil. Neid kiirkorraldusi näeme me kohe pärast süsteemi sisselogimist ja nad kuvatakse tegumireal ilma ääristeta (ilma raamideta) ning kui me nad käivitame, siis ümbritsetakse ka nemad raamiga. Kui me käivitame mingid muud programmid (mujalt), siis ümbritsetakse nad kohe raamiga ja kui me nad sulgeme, siis kaovad nad alt tegumiribalt.
Töölauale avatud aktiivse akna nupp on aga tegumirieal tõstetud esile eredama valgusega (taustavalgusega, mis sarnaneb antud programmiakna värvile):

Pin to Taskbar


Ülemisele pildile veel lisaks seda et sinna tegumiribale (ülessannete paneelile ehk SuperBar'ile) on Windows 7 poolt vaikimisi jäädavalt kinnitatud Internet Explorer 8 (tulevikus väljaspool Euroopat ainult), Windows Explorer ja Windows Media Player'i ikoonid, st me saame neid alati käivitada otse siit. Osa ülejäänud nuppudest/ikoonidest on sinna tegumireale jäävalt/alaliselt kinnitatud kasutaja enda poolt ja osa ikoone ei ole seda vaid nad esindavad ajutiselt kävitatud programme, mis on seejärel ikoniseeritud alla tegumiribale, et nad ei segaks töölaual "askeldamist". Neid tegumiribale alaliselt kinnitatud ikoone saame sealt igal ajal eemaldada (lahti haakida) ja see käib ka Windows 7 enda poolt sinna alaliselt kinnitatud programmide kohta.

Kõik programmid ja kaustad, mis on käivitatud/avatud ja seejärel ikoniseeritud alla tegumireale ning mis nõuavad kasutaja alalist tähelepanu, on ümbritsetud sellesama nelinurkse raamiga ja nad on ka heledama taustavalgusega. Kui aga mingi käivitatud programm nõuab kohest kasutaja tähelepanu, siis hakkab tema nupp seal all tegumiribal plinkima (vilkuma) või siis muutab ta märksa heledamaks.


Vaatleme nüüd seda uut tegumiriba natuke üksikasjalikumalt:

1) Avatud kausta- ja programmiaknad (ühe -ja sama programmi või Windows Explorer'i erinevad kaustaaknad) grupeeritakse ühe nupu alla, st nad laotakse nagu ühte "riita" ükteise peale ja alloleval pildil ongi avatud mitu kausta ning seda näitab ka Windows Explorer'i ikoon (nüüd on ta juba grupiikoon, kus on mitu ikooni üksteise peale riita laotud...):

Grupiikoon


Mitu IE akent


Kui mee viime nüüd oma hiirekursori selle grupiikooni peale (kohale, st me osutame teda), siis ilmuvad antud programmide või kaustade pisikesed eelvaateaknad, sellest tuleb allpool ka juttu.

Juhul kui meil on Windows Aero välja lülitatud ja siis kui klõpsame sellele grupikoonile, siis ilmub hüpikmenüü, kust me saame valida antud guppi kuuluva kausta või programmi ja seejärel ta avada või käivitada.
Järgmisel pildil on on käivitatud ja seejärel alla tegumireale ikoniseeritud (viidud) mitu Calculator programmi, mis grupeeriti seejärel ühe nupuikooni alla ja antud ikoonil kuvatakse ka selle programmi pisipildid ("thumbnails") - pilt.


Antud pildil on aga sisse lülitatud Windows Classic teema (samuti ilma Windows Aero'ta) ja seal on eelnevalt avatud mitu kaustaakent, mis on seejärel ikoniseeritud alla ülessannete paanile (Windows Explorer grupiikooni alla) - pilt.


Kui aga Windows Aero on sisse lülitatud ja viies oma hiirekursori grupiikooni kohale või tehes tal hiireklõpsu, siis kuvatakse antud grupi kõik programmi/kaustaaknad pisipiltidena (eelvaate akendena) selle grupiikooni kohale. Kui me viime nüüd oma kursori mingi eelvaateakna (thumbnail preview) enda kohale, aga ei klõpsa temale, siis ta avatakse ekraanile. Kui me klõpsame tal, siis ta jääbki ekraanile avatuks—see on Windows 7 uus nn Aero Peek vahend ja sellest tuleb veel juttu - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Aero peek funktsioon


Kui Sa aga klõpsad tegumireal (Taskbar/Superbar) mingile üksiku programmi või kaustaakna ikoonile, siis ta avatakse otsekohe ekraanile. Ja järgmine pilt näitab seda et tegemist on üheainsa eelnevalt avatud ja seejärel alla tegumiribale viidud Notepad dokumendiga ning mille ikoonile klõpsates avati ta kohe ka töölauale:

Notepadi ikoon


2) Kui Sa viid oma hiirekursori tegumireal mingi käivitatud programmi või avatud kaustaikooni kohale, siis muutub tema värv (taustvalgus) heledamaks, et juhtida sellega kasutaja tähelepanu just antud ikoonile. Järgmisel pildil asub hiirekursor Windows Media Center ikooni kohal. Ekraanile on aga avatud Paint programmiaken ja ka tema ikooni värv on tegumireal esile tõstetud. Peale selle on seal Windows 7 tegumiribal ehk SuperBar'il näha ka seda et käivitatud on kokku 4 programmi - nende nuppe/ikoone ümbritsevad "raamid" [need programmid on: IE8 (grupiikoon), Dreamweaver, Paint ja Windows Media Center] - pilt.


Sellel pildil asub hiirekursor CCleaner programmiikooni kohal:

Hiir istub programmiikooni kohal


Antud pildil on avatud Windows Media Player'i "elav" pisiaken ehk eelvaate aken (thumbnail preview) ja nagu näha, siis esitatakse seal ka ühte videot; me võime seega juba ainult selles pisiaknas faile eelnevalt vaadata ilma et me peaksime pleieri akent ekraanile avama - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Eelvaateaknas mängitakse videot


3) Thumbnails (Pisipildid)Kui kasutaja viib oma hiirekursori Windows 7 Taskbar'il (tegumireal) asuva mingi programmi või kausta ikooni/nupu kohale, siis ilmub tema interaktiivne pisipilt ehk eelvaate aken (thumbnail preview). Kui kasutaja klõpsab sellele eelvaateaknale, siis avatakse antud programmi või kaustaaken, mis oli eelnevalt ikoniseeritud alla tegumireale, uuesti ekraanile (täissuuruses). Kasutaja võib selle pisiakna (eelvaateakna) kaudu ka antud programmi või siis kaustaakna sulgeda; ta võib käivitada selle kaudu isegi spetsiifilisi käskusid, näiteks mängida või peatada Windows Media Player'it; alumisel pildil mängitakse parasjagu üht dreamscene't. Ka siin on tegemist WMP-i grupiikooniga ehk tegu on siis mitme faili esitamisega tema aknas:

WMP eelvaateaken


Järgmisel pildil on aga kursoriga osutatud Internet Explorer 8 grupiikooni ja tulemus on selline, mis näitab meile, et eelnevalt oli avatud IE8 brauseris mitu veebilehte ja seejärel ikoniseeriti nad alla siia tegumireale (SuperBarile ehk ülessannete ribale) - kliki pisipildile, et teda suurendada:

IE8 grupiikooni eelvaated

Kui nüüd viia oma hiirekursor mingi eelvaateakna kohale, siis kuvatakse ta ekraanile täissuuruses (sellises suuruses, mis ta oli ka enne tema ikoniseerimist) kuid teda ei jäeta veel sinna. Kui Sa aga teed mingil eelvaateaknal klõpsu, siis ta avatakse ekraanile ning ta jääbki sinna avatuks.
Olles viinud kursori mingi eelvaateakna kohale, ilmub tema paremasse ülanurka pisike punane ristike ja klõpsates antud ristile võime me kohe siitsamast antud saidi (või akna) ka sulgeda.


Veel tegumiribale pinnitud programmide avamisest:

Nagu juba eelpool sai mainitud siis et mingit programmi avada, kliki tema tegumiriba nupule/ikoonile. Kuid siin saab kasutada ka järgmisi nippe:

1) Et avada programmi uut akent, vajuta alla Shift klahv ja kliki programmi nupule. Seda läheb vaja programmide jaoks, mis juba jooksevad ja kui Sa tahad avada nende uut akent.
2) Et aga avada programmi uut akent administraatori õigustega, vajuta alla Ctrl+Shift klahvid ja kliki programmi ikoonile (nupule).Tegumiriba (SuperBar) ikoonide pisipiltide ehk eelvaate akende kiirem kuvamine ja akende suuruse muutmine:

Windowsi üheks uueks vahendiks on alla tegumireale ikoniseeritud käivitatud programmide ja avatud kaustade nn eelvaate aknad ('thumbnail previews'), mis ilmuvad siis kui Sa viid oma hiirekursori seal mingi programmi või kaustaakna nupu (st. ikooni/pisipildi) kohale. (Kui mingil programmil oli avatud mitu akent, siis ilmuvad kõikide nende akende eelvaate aknad ehk pisipildid selle programminupu kohale juhul kui me viime kursori tema nupu peale.)
Vaikimisi ilmuvad need eelvaate aknad 400ms mõõdudes, st nii suur on viivitus enne kui ilmuvad hiirekursoriga osutatud nupu eelvaate aknad kuid seda viivitust saab muuta. Seega kui Sa osutad oma hiirekursoriga tegumiribal mingit nuppu, siis ilmub tema eelvaate aken (või mitu eelvaate akent ehk pisispilti) juhul kui antud programm või kaust oli eelnevalt aktiveeritud ning antud pisipiltide ilmumise aega võib muuta, st eelvaate akende ilmumist võib kiirendada.

Eelvaade


Et teha nende pisipiltide ilmumist kiiremaks, tee järgmist:

- Klõpsa nupule Start ja tipi Search kasti sõna regedit ning vajuta ENTER.

- Otsi Registry Editor aknas ülesse järmine võti: HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Mouse - pilt.


- Tee akna parempoolses paanis 2x klõps parameetril MouseHoverTime ja tipi mingi uus number, mis on väiksem kui 400, näiteks võid sisestada sinna arvu 30 või 50 (see suurus on millisekundites) ja kui valmis, siis kliki OK. (Ära sisesta numbrit "0".) - pilt.


- Kliki OK, sulge Registry Editor ja tee kompuutri restart või veelgi parem, tee Explorer.exe restart (juhis).


PS! Peale seda võid minna sinna ja teha ära ka sealtoodu... - sisesta seal sama suurus nagu Sa ka antud näite puhul määrasid (näiteks 30)... Pluss seal on ära toodud ka üks programm, millega saab kõike seda teha märksa lihtsamalt ja pealegi võib temaga muuta ka nende eelvaateakende suurust.

Kui Sa ei viitsi käsitsi jamada, siis lae siit oma töölauale alla muudaviivist.reg fail, tee temal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Merge; antud registrifail seab eelvaate akende ilmumise viivituseks 30 ms.
4) Overlay icons (pealisikoonid) ja progressiribad või progressiindikaatorid (Progress bars):

Overlay ikoonid on väikesed ikoonikesed, mis on joonistatud üle olemasoleva suurema ikooni ja näiteks Windows kasutab neid Overlay ikoone selleks, et teavitada kasutajat sellest et mõni element omab spetsiaalset funktsiooni või parameetrit, näiteks:

Link ikoon
disketiikoon on kaetud Windows'i standardse overlay ikooniga (pealisikooniga), milleks on vasemal allnurgas asuv kiirkorralduse ikoonike (pisike nooleke).

"Ülekatvad" või pealisikoonid (Overlay icons): Nüüd võivad overlay ikoonid katta ka tegumireal asuvaid programminuppe, näiteks allasuval pildil asub selline pealisikoonike Dreamweaver programmiikooni peal ja selleks on Windows 7-e UAC pisike ikoonike:

Overlay ikoonike


Veel üks overlay icon (pealisikoon), mis näitab, et ühendus on katkenud või siis lõpetatud (valge ristike punasel taustal):

Veel üks pealisikoonike


Progress bars: Progressiindikaatorid (Progress bars) ja programmid võivad anda oma käivitamise kulgemisest tagasisidet ka kasutajale sel teel, et nende taskbar (tegumiriba) nupud muutuvad progressiskaaladeks (indikaatoriteks); üks progressiindikaatori näide: progressiindikaator
Veel üks näide tegumirea pisipildist, mille progressiindikaator näitab seda et käesoleval momendil laetakse Internet Explorer brauseri kaudu alla mingit faili:

Käib faili allalaadimine


Kui Sa viid nüüd oma hiirekursori tegumireal (SuperBar) IE pisipildi kohale, siis ilmuvad IE brauseriakna kaks eelvaate akent, mis näitavad seda et antud momendil on avatud kaks veebilehte ja ühest neist käib faili allalaadimine; kui klikid mingile eelvaateaknale, siis avatakse IE brauser koos antud veebilehega - pilt.


Märkus: Et mingit eelvaate akent avada ekraanile täissuuruses, pead Sa selleks antud eelvaateaknale klõpsama, juhul kui Sa teda ainult osutad oma hiirekursoriga ja viid seejärel kursori mujale, siis see eelvaate aken kaob ning teda ei avata ekraanile.


5) Windows'i varasemates tegumirea versioonides pandi nupud sinna tegumiribale sellises järjekorras nagu Sa programmid käivitasid või siis muud aknad avasid ja seega oli Sinu tegumiriba iga kord erinev kui Sa käivitasid Windows'i uuesti. Kuid Windows 7's saab seda uut Superriba seada oma maitse järgi ja Sa võid sinna tegumireale (ülessannete ribale) "kinnistada" ("pinnida - pin") alaliselt/jäävalt mingi tihtikasutatava programmi (või kausta/faili) kiirkorralduse. Seejärel võid Sa neid alalisi kiirkorraldusi lohistada tegumireal endale sobivasse kohta ja järjestusse. Et mingit vajalikku programmi/kausta/faili kinnistada alla tegumiribale, otsi ta Start menüüst, töölaualt või mingist suvalisest kaustaaknast ülesse, tee temal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Pin to Taskbar. (PS! Seal kontekstmenüüs on ka käsk Pin to Start Menu.) Need kinnistatud elemendid pannakse tegumireal automaatselt kõige parempoolsema kiirkorralduse järele, aga Sa võid nad lohistada seal endale sobivasse kohta - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Pin to Taskbar käsk


Märkus: Kui Sa viid käsu Pin to Taskbar abil mingi programmi oma tegumiribale, siis jääb antud programmi kirje ikkagi alles ka Start menüüsse, aga seda ainult Stardimenüü All Programs alam-menüü alla.


Sa võid ka mingi vajaliku kiirkorralduse või programmiikooni (või kausta -ja failiikooni) lohistada suvalisest kohast otse tegumiribale ja seejärel ta vabastada ning ta kinnistataksegi sinna:

Pin...


Kui Sa soovid mingit kausta kinnitada jäädavalt oma Taskbar'ile ja lohistad tema ikooni alla tegumiribale, siis kinnitatakse ta Windows Explorer ikooni külge:

Kui Sa soovid mingit kausta kinnitada jäädavalt...


Kui Sa tahad seda kausta nüüd järgmine kord kiiresti avada, siis tee Windows Explorer grupiikoonil paremklõps, millega avatakse tema hüpikmenüü (nn Jump List, mis on ka Windows 7 üks uus funktsioon) ja klõpsa seejärel üleval oblastis "Pinned" asuvale vajalikule kaustanimele - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Kaust on Pin sektsioonis


Kui Sul on mingi kaust, dokument, programm juba avatud/käivitatud ja seejärel ikoniseeritud alla tegumireale, siis võid Sa selle kausta, programmi, dokumendi, kiirkorralduse jne "naelutada" tegumirea külge nii et ta oleks Sul alati kohe käepärast võtta... Tee selleks all SuperBar'i vajalikul nupul/ikoonil paremklõps ja vali ilmuvast hüpikmenüüst käsk Pin this program to taskbar:

Jälle Pin...


Kui Sul on sellisel teel mingi programm, kaust jne kinnitatud tegumirea külge, siis ta jääbki sinna ja seda isegi siis kui Sa antud programmi/kausta suled.

Pin Tegumirea külge

Kui Sa valid millalgi varem tegumireale kinnitatud programmiikoonile käsu Unpin this program from Taskbar, siis lukustatakse ta tegumirealt jälle lahti ja kui Sa selle programmi sulged, siis ei jää ta enam sinna Taskbar'ile. Alumisel pildil haagitakse Windows 7 Superbar'ilt lahti Calculator programm:

Calculator eemaldatakse tegumiribalt

Programme ja igasuguseid kiirkorraldusi saab tegumireale ka nii lisada, et lohistame nad oma hiirekursoriga sinna, seejärel ilmub seesama Pin this program to taskbar käsk, laseme hiirenupu lahti ja ta jääbki sinna. Juba Windows 7 installeerimisel paigutatakse vaikimisi sinna Superbar'i vasemasse ossa IE8, Windows Explorer ja Windows Media Player'i grupiikoonid ja kui Sa lohistad nüüd tegumireale mingi kiirkorralduse või muu sellise, siis ilmub samuti see Pin to... käsk, aga nüüd pakub ta ise välja, et millise grupiikooni alla ta tegumireal paigutatakse. Alumise näite puhul lohistasin ma sinna oma D: ketta kiirkorralduse ja Windows 7 pakub tema kinnistamist Windows Explorer grupiikooni alla, sest kõik kaustad ja kettad avatakse vaikimisi justnimelt Windows Exploreris, vabastame oma hiirenupu ja kogu lugu...

D ketas kinnitati Taskbari külge


Kui Sa tahad "pinnida" näiteks mingit meediafaili, siis pakutakse tema paigutamist Windows Media Player grupiikooni alla, sest vaikimisi avatakse sellised failid WMP programmiga; järgmises pildis haagitakse taskbar'i külge üks .wmv fail:

.wmv fail


Järgmisel pildil on näha, et WMP Jump List menüü ülemisse "Pinned" sektsiooni ongi lülitatud üks .wmv fail, mille me võime nüüd igal ajal sealtkaudu kiiresti käivitada. Kui tast kõrini saab, siis koristame ta sealt jälle ära - viime oma hiirekursori tema kohale, seepeale ilmub tema paremasse otsa üks rõhknaelakujuline nupuke ("Unpin from this list" nupp) ja kui me klikime sellele, siis koristatakse antud kiirkorraldus sealt ära - pilt.


Näiteks kui Sa lohistad oma tegumireale mingi tähtsa Internetilingi, siis pannakse ta Internet Explorer 8 ikooni alla ehk siis tema Jump List menüü ülaossa "Pinned" sektsiooni.
Kui Sa soovid edaspidi mingi faili, mis on kinnistatud tegumirea külge likvideerida sealt (st ta lahti haakida), siis vii oma kursor tema paremas otsas asuvale "Unpin from this list" nupule ja klõpsa sellele - kliki pisipildile, et teda suurendada:

'Unpin' see fail


Märkus: Kui Sul on tegumireale käsuga "Pin to..." kinnistatud programmide, kaustade, failide ikoonid ja kui Sul on osa või kõik käivitatud programmid (või avatud kaustad) ikoniseeritud/minimeeritud alla tegumireale ning Sa ei tea, et milline neist on käivitatud/avatud, siis vii oma hiirekursor tegumireal asuvate ikoonide (pisipiltide) kohale. Ja kui ikooni kohale ilmub programmi või kausta miniaken, siis on antud programm käivitatud (või kaust avatud), aga ta on minimeeritud lihtsalt alla Taskbar'ile (SuperBar'ile ehk Tegumireale):

Miniaknad


Alternatiivina vaata lihtsalt tegumiribal asuvaid ikoone ja kui mingit sealasuvat nuppu ümbritseb nelinurkne raam ja ikooni värv on heledam, siis on ta ka aktiveeritud ning ta tuleks enne arvuti väljalülitamist või restarti sulgeda.

Kahjuks ei näidata tegumirea nuppudel enam aktiveeritud programmi või kaustaakna nime ja teiseks puuduseks on see et kui meil on avatud ühe programmi (või kausta) mitu akent, mis pannakse kõik ühe grupiikooni (nupu) alla ning me ei tea seega et mitu akent antud nupu all asuvad. Üheks viisiks seda teada saada on see et osutame hiirekursoriga antud nuppu ja seepeale kuvatakse tema kõikide avatud akende eelvaateaknad. Teiseks mooduseks on aga muuta täielikult selle uue tegumirea käitumist ja seda saab teha tegumirea omadusteakna kaudu. Tee tegumirea vabal osal paremklõps ja vali käsk Properties (või tee Start nupul paremklõps ja vali käsk Properties). Ilmuvas dialoogiaknas veendu, et oleks avatud sakk/vahelipik Taskbar ja vali seal rippmenüüst "Taskbar buttons" vajalik parameeter. Sellest lehe Taskbar parameetritest tuleb siin allpool veel täpsemalt juttu, aga Sa võid minna ja lugeda seda kohe ka eraldi veebilehelt, kus on natuke ülevaatlikum jutt—klõpsa alltoodud lingile:


NB! Kui Sulle ei meeldi see uut tüüpi Windows 7 tegumiriba (SuperBar) ja Sa tahad tema asemel kasutada endist harjumuspärast Windows XP/Vista stiilis tegumiriba, siis saad vajalikku infot siit.


Et mingit käivitatud programmi või avatud kausta kiiresti sulgeda, klõpsa tema miniakna paremas ülanurgas asuvale punasele ristkesele (x):

Sulgemine


Märkus: Kuna Windows 7-s on olemas ka selline vahend nagu UAC (User Account Control), siis nende programmide puhul, mis on Sul "haagitud/kinnitatud" (käsuga "Pin to...") oma tegumirea külge ja millede käivitamine nõuab ka UAC dialoogiakna ilmumist, tuleb käituda natuke teistmoodi. Nimelt kui Sa klõpsad oma tegumiribal antud programmi ikoonile, et teda käivitada, siis ei ilmu see UAC dialoogiaken kohe Sinu ekraanile vaid kõigepealt kuvatakse UAC vilkuv ikoon sinnasamasse tegumiribale. Nüüd klõpsa antud UAC ikoonikesele/nupule, seejärel ilmub tema dialoogiaken ekraanile, kus klõpsa nupule Yes ja Sinu programm käivitataksegi - kliki pisipildile, et teda suurendada:

UAC vilkuv ikoon


6) Iga programm lisab omaenda programmiikooni ("logo") tegumireal asuvale teda ennast tähistavale ikoonile, muutes ikooni pisipildiks (thumbnail):

Ikoonid-pisipildid..

NB! Kuidas saada tagasi Windows 7 poolt väljalülitatud Quick Launch Bar'i (Kiirkäivitusriba), loe sellest siit.


!!! Enne, kui Sa hakkad oma kompuutrit täielikult välja lülitama (Shut Down) või siis tema ümberlaadimist tegema, lohista hiirekursoriga üle tegumirea, et kontrollida seda kas kõik programmid ja kasutaaknad on ikka suletud. Kui ülelohistamise käigus ilmub tegumirea (Super Bar) kohale mingi programmi või kaustaakna eelvaate aken, siis sulge see programm/kaust selle pisiakna paremas ülaosas asuva punase ristikese (x) kaudu:

Sulgemine


Teine viis seda teada saada, et millised programmi või kaustaaknad on Sul aktiveeritud, on see et viska lihtsalt oma pilk alla tegumiribale ja vaata, et kas mingi nupu ümber on raam (äärejooned) ning kui on, siis on see programm käivitatud või mingi aken avatud kuid ta on ikoniseeritud alla tegumreale—sulge ta.
Tee seda seepärast et Sul võib enne arvuti sulgemist olla töölaud täiesti tühi ja võib tekkida mulje, et kõik programmid ning aknad on juba suletud, aga tegelikult võib mõni neist olla veel aktiveeritud, nad on lihtsalt ikoniseeritud Sinu Taskbarile.

7) Kui Sul on mingi programmiga avatud liiga palju tema enda aknaid ja kui Sa osutad nüüd oma hiirekursoriga antud programmi ikooni tegumiribal, et näha tema avatuid aknaid, siis ei mahu selle programmi pisikesed eelvaateaknad enam ekraanile ära. Alates Windows 7 RC väljalaskest kuvatakse sel juhul need avatud aknad loeteluna mitte aga eelvaate akendena, sest nad ei mahuks ju ekraanile äragi... - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Grupiikooni avatud aknad


Ülemisel pildil osutatakse kursoriga Internet Explorer 8 grupiikooni ja IE8 nupu kohale ilmub loetelu tema poolt avatud veebilehtedest.


Kui Sa osutad nüüd selles loetelus mingit linki, siis avatakse tema suur eelvaate aken ka ekraanile. Kui Sa aga klikid sellele lingile, siis jääbki antud veebilehe aken lahti ja kui Sa klikid temast paremal asuvale punasele ristikesele (x), siis antud veebileht suletakse - pilt.


9) Kui Sa osutad all tegumireal või tema paremas otsas teadete väljal mingit nuppu (ikooni), siis ilmub tema alla "allvalgustus", mis juhib kasutaja tähelepanu just antud nupule - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Allvalgus...10) Windows Key (Windowsi logoga klahv) + <#> klahvi kiirkorraldused:

Alates Windows 7 RC versioonist saab vajutades alla Windows klahvi (Windowsi logoga klahv) ja hoides teda all ning seejärel vajutades üleval mingit numbriklahvi käivitada ühe kümnest esimesest programmist (või kaustast), mis on Sul pandud oma tegumireale (SuperBar). Üsna mugav vahend neile, kes on harjunud töötama rohkem klaviatuuriga ja samuti on see hea ka sülearvutite omanikele. Näiteks kui Sa kirjutad parasjagu mingit dokumenti või meili ja tahad samal ajal käivitada oma tegumiriealt mingit programmi, siis ei pea Sa enam hakkma parema käega kobama oma hiirt...
Alloleval pildil on sel teel käivitatud Firefox brauser, st kasutasin klahve Win key + 2 (Enne "pildi" tegemist ikoniseerisin kõik programmid alla taskbarile ehk tegumiribale):

Win key + 2


11) Tegumiriba ja "Open With" käsk: Alates Windows 7 RC väljalaskest saab nüüd suvalist faili avada igasuguse programmiga ka nii et hoiame alla SHIFT klahvi ja lohistame faili tegumirea vastavale programmiikoonile (nupule). Tavaliselt kui me teeme oma töölaual mingil failil 2x klõpsu, siis avatakse ta selle programmiga, mis on antud failiga vaikimisi seotud. Kuid mõnikord tahame me antud failitüüpi avada hoopis mingi muu programmiga ja selleks kasutame me paremklõpsu "Open With" käsku. Kuid see on tülikas ja nüüd siis saabki kasutada seda Shift klahvi ja lohistamise trikki, kusjuures nii on võimalik avada isegi selliseid faile, mis ei olegi antud programmiga seotud ehk teisiti õeldes see programm ei ole registreeritud antud failitüübi avamiseks (näiteks võib sel teel Notepad'is avada .bmp faile...).

SuperBar'ile kinnistatud ("pinnitud") programmid ja nende Jump List menüüd (hüpikmenüüd):

Kui Sul on oma uuele tegumiribale (ülessannete paanile) kinnistatud mingi programm, siis alates Win 7 RC 1 väljalaskest võib programmi Jump List menüüsse lisada ka faile, mis tegelikult ei ole registreeritud antud failitüübi käsitsemiseks (avamiseks). Veelgi parem, kui Sa paned sellise faili mingi programmi Jump List menüüsse, siis luuakse paljudel juhtudel (kui võimalik) uus registreerimine ja nii saab seda faili alati käivitada just sellesama programmiga.

NB! Näidet sellest tegumirea ja "Open With" käsust ning Jump List menüüsse kinnistatud registreerimata failitüübist saab lugeda siit.

ÜlesseEdasi "Taskbar and Start Menu Properties" dialoogiaknasse >

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. | About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008