Windowsi uus Aero Shake funktsioon

Seitse...Windows 7 uued vahendid - II. osa

 

Windowsi uued 'Aero Shake' ja 'Aero Snap' funktsioonid

 

(Need uued funktsioonid töötavad ka Win 8/8.1 ja Windows 10 süsteemides.)

 

 

Juttu tuleb:

Windowsi uus 'Aero Shake' funktsioon


Aero Shake ("Aero Raputus") funktsioon lubab meil mingit programmi -või kaustaakent "raputada" (või "väristada") nii et selle tulemusel kaovad ära kõik ülejäänud programmiaknad, mis olid antud momendil ekraanil avatud. Ekraanile jääb alles ainult see aken, mida me raputasime või siis edasi-tagasi lohistasime. Kui me raputame seda akent nüüd uuesti, siis ilmuvad need ärakadunud aknad ekraanile tagasi.

!!! Et seda funktsiooni Windows 7 operatsioonisüsteemis kasutada, peab Sul Windowsi Aero Glass (Aero teema) olema sisse lülitatud. Windows 10 ja vähegi kaasaegsamatel kompuutritel ei peaks selle Aero Shake funktsiooni kasutamisega mingeid probleeme olema.

Kuidas seda programmi -või kaustakent siis "raputada"? Väga lihtne, vii oma hiirekursor selle programmiakna (kaustakna) tiitelribale, mille Sa tahad ekraanile alles jätta, siis vajuta vasem hiirenupp alla, hoia teda all ja seejärel lohista/jõnksuta/raputa seda aken edasi-tagasi ja Sa näed, et kuidas ülejäänud avatud aknad ekraanilt kaovad. Kui Sa raputad nüüd seda akent uuesti, siis tulevad need vahepeal "jalgalasknud" aknad ekraanile jälle tagasi, kusjuures täpselt samasse kohta (ja samas suuruses), kus nad ka varem asusid. Kui Sul on avatud näiteks mitu akent ja Sa tahad üleliigsed aknad ajutiselt kiiresti ära koristada, siis on Windowsi antud funktsioon vägagi käepärane; varem pidi selleks ajutiselt mittevjalikud aknad kas sulgema või siis ikoniseerima alla tegumireale...


Windowsi 'Aero Shake' funktsiooni näited:

Vaata flash videot—siin on Windows 7 süsteemis eelnevalt ekraanile avatud kolm akent: Paint, WordPad ja Calculator'i programmiaknad. Siis aga avatakse Notepad programm ja seejärel "raputatakse" teda natuke...

Oota, kuni flash'i esimene pilt on täielikult alla laetud ja seejärel vajuta siin pleieri all Play nupule: Klõpsa Play nupule (Flash'i allalaadimise kulgu näitab ka sinine liikuv "jooneke"):

Vaata videot (Windows 7 operatsioonisüsteemis):

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
teade
Alates 2021. a. jaanuarist kaotatakse populaarsematest brauseritest see flash'i tugi täielikult ära ja sel juhul vaata seda ülemist näidet juba GIF failina — vaata!


Ja lisaks seesama 'Aero Shake' vahendi näide, aga seda juba Windows 10 kompuutrist — vaata!Windowsi 'Aero Shake' funktsiooni väljalülitamine (kehtib ka Windows 10 kohta):

Juhul kui Sa ei taha seda ülevalpool kirjeldatud 'aero shake' vahendit kasutada, siis võid ta julgelt välja lülitada ja tee selleks järgmist:

1) Kliki nupule Start, tipi otsingukasti sõna regedit ja vajuta ENTER.

2) Otsi ülesse järgmine registrivõti:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows

3) Tee sellel Windows võtmel paremklõps ja vali käsk New > Key - pilt.

4) Nüüd tipi akna vasemas paani uue võtme nimeks Explorer ja vajuta ENTER.

5) Märgista akna vasemas paanis see äsjaloodud Explporer võti ja seejärel tee parempoolses aknas tühjal kohal paremklõps ning vali kontekstmenüüst käsk New > DWORD (32-bit) Value; tipi tema nimeks NoWindowMinimizingShortcuts ja vajuta ENTER.

6) Tee sellel uuel väärtusel 2x klõps, sisesta tema väärtuseks 1 ja kliki OK ning tulemus peab olema järgmine:

Sisesta väärtuseks 1


7) Logi ennast süsteemis välja ja seejärel uuesti sisse või tee siis kompuutri restart.Alternatiivid:

Windows 7 puhul ainult: Kui Sa ei soovi selle Windowsi registriga jännata, siis lae siit alla AeroShake_Eemaldamine.zip fail, paki ta lahti ja tee Keela_Aero_Shake.reg failil paremklõps ning vali kontekstmenüüst käsk Merge. Seejärel kliki Yes, Yes, OK ja logi ennast välja/sisse või tee kompuutri ümberlaadimine (restart). Seal ZIP kaustas on ka tema taastamise Luba_Aero_Shake.reg fail.


Windows 7 Ultimate ja Windows 10 Pro jooksutajad võivad selleks kasutada näiteks Group Policy Editor'i abi: Kliki Start -> Run -> gpedit.msc, siis vali vasemast paanist User Configuration > Administrative Templates > Desktop. Seejärel tee paremas paanis parameetril Turn off Aero Shake window minimizing mouse gesture 2x klõps ja aktiveeri raadionupp Enabled.

Turn off Aero Shake window minimizing mouse gesture

Etteotsa
Windowsi uus "Aero Snap" ("Screen Docking") funktsioona) Akende täissuurusesse viimine ja seejärel nende varasemate mõõtmete taastamine:

Kui Sa lohistad mingi avatud programmi või kaustaakna tema tiitelriba kaudu ekraani ülemise serva vastu, siis muutub see aken ekraanisuuruseks, st ta maksimeeritakse ekraani täissuuruseni. Kui Sa seejärel lohistad selle akna ülemisest servast ära (allapoole), siis taastatakse tema endised mõõtmed ja asukoht. Sa võid sellel täisekraani suurusel (maksimeeritud) akna tiitelribal ka 2 x kliki teha, et taastada tema esialgne suurus ja asukoht. Varem pidi akna täissuuruseni viimiseks klõpsama tema paremas ülanurgas olevale keskmisele Maximize nupule, nüüd on seda aga märksa hõlpsam teha.

Järgmises videonäites lohistab kasutaja kaks töölaual lahtiolevat akent ekraani ülemise servani ja seejärel muudetakse nad täissuuruseks. Kui ta lohistab nüüd selle akna ekraani ülemisest servast allapoole (eemale), siis saab see aken oma endised mõõtmed jälle tagasi.


Vaata videot (Windows 7) nool teisel veebilehel!


... ja lisaks selle "Aero Snap" ("Screen Docking") funktsiooni näide ka Windows 10 masinast - vaata!b) Avatud akna mõõtmete automaatne suurendamine nii et ta hõivaks täpselt poole (50%) ekraanist:


Ka see on Windowsi üks vägagi vajalik uus vahend (Seda eriti laiemate ekraanide puhul). Meil on üsna sagedasti vaja viia kaks akent kõrvuti, et siis võrrelda ja töödelda nende sisu ning seda eriti video -ja pilditöötlusprogrammide, teadustööde, failide lohistamise jne, jne puhul. Varem pidid Sa need aknad lohistama üksteise kõrvale ja seejärel hakkama nende suurusi "reguleerima"...—üsna tüütu ja tülikas tegevus. Nüüd on võimalik teha seda automaatselt ja sel teel, et lohistad ühe akna ekraani vasema serva vastu ja seejärel hõivab ta täpselt poole ekraanipinnast. Samamoodi saad tegutseda teise aknaga, lohista ta ekraani parema serva vastu ja lõpptulemuseks on see et Sul seisavad tööaual kõrvuti külg-külje vastu kaks täpselt ühesuurust akent, mis kumbki katavad poole ekraanipinnast (50%-i). Kui Sa lohistad need dokitud aknad ekraani küljeservadest tagasi eemale, siis saavad nad endi esialgse kuju ja suuruse jälle tagasi. Sa võid selle 50% suurusega dokitud akna tiitelribal ka 2 x kliki teha, et taastada tema esialgne suurus ja asukoht.


Vaata videot (Windows 7) nool teisel veebilehel!Kaks programmiakent katavad poole ekraanist - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Kasutati Aero Snap vahendit

Märkus: Akna lohistamisel tuleb teda mõnikord tarida üsna sügavale ekraani vasema või parema serva "sisse", et antud funktsioon hakkaks ilusti tööle...


Windows 10 puhul käib asi tsipa teisiti, sest siin tuleb mängu ka see Windows 10 uus "Snap Assist" vahend. Kui Sa teed seda eelnevat hiirega aga Windows 10 opsüsteemis, siis ilmub uus "Snap Assist" vahend. Snap Assist vahend aitab kasutajal neid äppisid ja avatud aknaid ekraanil üksteise kõrvale paigutada ("snap" "apps", "windows"). Kui Sa lohistad mingi avatud akna ekraani serva vastu, siis kuvatakse ekraanile kõikide avatud akende pisipildid (thumbnails), ka need, mis olid Sul varem alla tegumireale minimeeritud (ikoniseeritud). Seejärel kliki "Snap Assist" vahendis ühele neist vajalikule pisipildile ja see aken haagitakse kas ekraani vasema või siis parema serva külge - ekraani vabale poolele. Järgmises näites kasutatakse selleks kahte tekstidokumenti ja lisaks neile on alla tegumiribale ikoniseeritud ka Photos äpp. Ekraani servade külge "dokitakse" need kaks erinevat tekstidokumenti, et neid seejärel analüüsida...— vaata!


PS! Loe nendest Windows 10 uutest ja kasulikest kiirklahvide kombinatsioonidest ning 'Snap Assist' vahendist rohkem sealt.Kokkuvõtteks sellest Windowsi Aero Snap funktsiooni võimalustest:

1) Kui Sa viid oma hiirekursori mingi oma avatud kausta või programmiakna tiitelribale ja lohistad selle akna ekraani ülemise serva vastu, siis suurendatakse automaatselt seda akent nii et ta on maksimaalse suurusega ning katab terve ekraani. Kui Sa seejärel lohistad ta tiitelriba kaudu ekraani ülemisest servast eemale (allapoole), siis muutub ta jälle täpselt sama suureks kui ta oli seda enne maksimeerimist. Sa võid sellel täisekraani suurusel (maksimeeritud) akna tiitelribal ka 2 x kliki teha, et taastada tema esialgne suurus ja asukoht.

2) Kui Sa lohistad mingi avatud akna ekraani vasema või parema serva vastu, siis muudetakse see aken nii suureks, et ta katab täpselt poole ekraanist. Kui Sa lohistad ta ekraani servast eemale, siis muutub ta jälle täpselt sama suureks kui ta oli seda enne antud tegevuse alustamist. Sa võid selle 50% suurusega dokitud akna tiitelribal ka 2 x kliki teha, et taastada tema esialgne suurus ja asukoht. Sel teel võib panna kaks kaustaakent kõrvuti ja võrrelda nendes olevaid faile, kustutada või kopeerida neid jne.


NB!
Muide, kui Sa teed all tegumireal (superbar'il) hiire paremklõpsu, siis saad ka sealtsamast panna oma avatud aknad kõrvuti täpselt samamoodi nagu nende lohistamisegagi... Kuid seda ja teisi allpooltoodud paremklõpsu käske saab kasutada ainult siis kui Sul on seal tegumireal vaba ruumi kuhu klõpsata...

Paremklõpsu käsud


Toon veel ära selle paremklõpsu hüpikmenüü käskude tähendused:

1) Kontekstmenüü käsk Cascade Windows—paneb ekraanil avatud aknad kaskaadi (ritta) nii nagu kartoteegis on mingid kaardid ritta seatud...
2) Show Windows Stacked (Pane aknad "riita", üksteise peale)—paneb aknad horisontaalselt üksteise peale nii et nad on ühesuurused ja katavad 50%-i ekraanipinnast, see on sama mida ma siin eelpool kirjeldasin ainult selle vahega, et nüüd katavad nad ekraanipinna horisontaalselt.
3) Show Windows Side by Side (Näita aknaid külg-külje kõrval)—vot sellest oligi eelpool juttu ja selle kohta on ka video (seal); sel juhul pannakse avatud aknad üksteise kõrvale vertikaalses asendis ja nad muudetakse ühesuurusteks ning nad mõlemad katavad 50%-i ekraanipinnast.
4) Show the Desktop—see käsk koristab kõik avatud aknad ekraanilt ära ja me näeme tühja ekraani. Kuid see käsk ei sulge neid aknaid vaid ainult varjab nad ja antud käsu asemele ilmub sel juhul uus käsk Show Open Windows. Kui me valime selle käsu, siis tuuakse kõik varjatud aknad jälle ekraanile tagasi.


Seeg muutuvad need paremklõpsu kontekstmenüü käsud vastavalt olukorrale...; järgmisel pildil hakkame alles rakendama Show Windows side by side käsku - pilt.


Ja käsu Show Windows side by side täitmise tulemus - pilt.


Allpool aga näide Windows 10 süsteemist, all tegumiribal tehti paremklikk ja selle tulemusel ilmus vastav hüpikmenüü:

Allpool aga näide Windows 10 süsteemist

Windowsi "Aero Snap" ("Screen Docking") funktsiooni väljalülitamine


Mõnele kasutajale võib olla ei meeldi need Windowsi poolt automaatselt sisselülitatud aero snap (screen docking) funktsioonid, millede abil saab teha:

a) Kui Sa lohistad avatud kaustaakna ekraani (töölaua) ülemise serva vastu, siis katab ta terve ekraani ja varjab ülejäänud aknad; kui lohistad ta sealt servast jälle eemale, siis taastatakse kõikide avatud akende suurus ja positsioon;
b) Kui Sa lohistad mingi akna vastu vasemat või paremat ekraaniserva, siis katab ta täpselt poole (50%) ekraani suurusest; kui lohistad teise akna vastu teist külgmist ekraaniserva, siis katab ta ülejäänud 50% ekraanist ning Sa võid mõlema akna sisu võrrelda ja redakteerida - ülevalpool oli sellest kõigest ka juttu...

Kui need funktsioonid segavad Sind ja Sa ei soovi neid kasutada, siis lülita nad välja ja seda saab teha kahel viisil: a) graafilise kasutajaliidese abil ja b) Windowsi registri muutmisega.a) Graafilise kasutajaliidese abil (Win 7 ja Windows 10):

* Klõpsa nupule Start ja siis Control Panel (Windows 10 puhul: Start > Windows System > Control Panel);
* Kui Sul on "Category" vaade, siis klõpsa kategoorialingile East of Access ja seejärel kliki lingile Change how your mouse works

või

Kui Sul on Juhtimispaneelis "Large icons" või "Small icons" vaade, siis kliki Ease of Access Center ikoonile ja seejärel Make the mouse easier to use lingile;

* Sektsiooni "Make it easier to manage windows" all pane linnuke kontrollruutu "Prevent windows from being automatically arranged when moved to the edge of the screen", et lülitada see Aero Snap funktsioon välja.
* Klõpsa OK ja sulge Ease of Access Center aken.

Prevent windows from being automatically arranged when


Et neid funktsioone jälle taastada, tule siiasamasse tagasi ja korista too linnuke sealt ära...b) Windowsi Registris muudatuse tegamisega (ainult Windows 7):

* Et seda Aero Snap funktsiooni välja lülitada, lae siit Elimineeri_Aero_Snap.zip fail alla oma töölauale, paki ta lahti ja tee Elimineeri_Aero_Snap.reg failil 2x hiireklikk või siis paremklõps ning vali kontekstmenüüst käsk Merge.
Seejärel klõpsa UAC aknas nupule Yes, siis uues aknas jälle Yes ja viimases aknas OK.
Lõpuks logi ennast välja (Log off) ja seejärel uuesti sisse või tee kompuutri ümberlaadimine.

* Et seda funktisooni jälle sisse lülitada (lubada), lae siit Luba_Aero_Snap.zip fail alla oma töölauale, paki ta lahti ja tee Luba_Aero_Snap.reg failil 2x hiireklikk või siis paremklõps ning vali kontekstmenüüst käsk Merge.
Seejärel klõpsa UAC aknas nupule Yes, siis uues aknas jälle Yes ja viimases aknas OK.
Lõpuks logi ennast välja (Log off) ja seejärel uuesti sisse või tee kompuutri ümberlaadimine.Lisa, antud teemaga seotud: "Windows 10 uued ja kasulikud kiirklahvide kombinatsioonid ning uus "Snap Assist" vahend (Aero Snap funktsiooni täiustamine)" - seal.

Etteotsa


Edasi Windows 7 uued vahendid III. ossa >

 

< Tagasi Windows 7 uued vahendid I. ossa

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008