Windows 7 puhas installeerimine (Clean install)

Seitse...Windows 7 puhas installeerimine (Clean install)

 



Kirjutatud aprillis 2009


Lisaks veel
Windows 7 aktiveerimisest (WPA)siin ........ ja.............. siin.


Siinses veebidokumendis tuleb juttu:

 

Lisamaterjalide lingid, mis viivad teistele veebilehtedele:

 

Windows 7 installeerimine ei erine kuigivõrd Windows Vista installeerimisest ja praktiliselt toimub kõik enam-vähem samamoodi. Eelnevalt oli siin juttu Pre Beta Windows 7 (build 6801), Windows 7 Build 6956, Win 7 Beta 1, Windows 7 Ultimate Build 7057 (Win7 RC 1 ehk siis Windows 7 RELEASE CANDIDATE 1) ja Windows 7 Ultimate Build 7100 RC lõppversiooni väljalasete puhtast installeerimisest kas Windows Vista või siis Windows XP masinasse ja nende installeerimine toimus enam-vähem sarnaselt.

Allpool tuleb juttu Windows 7 Ultimate RTM (Build 7600.16385) lõppväljalaske ehk siis tema müügiversiooni puhtast installeerimisest ja seda kas uuele või siis eelnevalt tühjakstehtud ning formaaditud ('format' - ümbervormindamine) kõvakettale. (Samas võid ta installeerida ka otse oma varasema Windowsi peale ja see asendatakse siis uuema Windows 7 operatsioonisüsteemiga.)

Märkus: Windows 7 kõikide muude versioonide (Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional, Windows 7 Enterprise ja Windows 7 Ultimate) install toimub samamoodi. Seega, kui Sa ostad Internetist või jaemüügist mingi Windows 7, siis käib alltoodu loomulikult ka nende kohta.
Meie tavakasutajal tuleb edaspidi tegemist kas Windows 7 Home Premium või siis Windows 7 Ultimate versiooniga.
Netbook (miniarvutite) omanikel võib vaja minna ka Windows 7 Starter või siis Windows 7 Home Premium versiooni installeerimisoskust (DVD kettaseadme puudumisel tuleb kasutada USB mälupulga abi ja sellest on juhis seal).
Need, kes ostavad jaemüügist või Internetist uue kompuutri, neil on tavaliselt sinna Windows 7 juba sisse installeeritud (Win 7 OEM kompuuter). Kuid ka neil tuleb osata installeerida Windows 7't kas siis tema parandus või ümberinstalleerimise korral ja ka siis kui soovitakse oma madalamat Windows 7't uuendada tema kõrgemaks ning paremaks väljalaskeks/versiooniks [(ainult siis kui seda tehakse Windows 7 DVD plaadi abil - harvem variant; üldiselt tuleb seda teha Interneti kaudu pakutava aktiveerimisvõtme (upgrade key) omandamise teel)]. Windows 7 versioonidest ehk väljalasetest on ülevaade seal.




Mida see Windows 7 (või Vista, Windows 8) puhas installeerimine (clean install) ikkagi tähendab?


Põhireegliks on siin see et kui Sa valid Windows 7 (Vista, Windows 8) installeerimise "Which type of installation do you want?" aknas (tavaliselt neljas aken) "Custom (advanced)" parameetri, siis teed Sa alati Windowsi puhta installeerimise (clean installation).

All ongi see aken ära toodud, aga temast tuleb veel edaspidi ka juttu siis kui räägime Win 7 puhtast installeerimisest:

Kui valid selle, siis teed puhta installi



Sa teed Windowsi (Vista, Windows 7, Windows 8) puhta installeerimise siis:

a)
Kui Sa ostad poest uue kõvaketta või siis uue kompuutri, millesse ei ole installeeritud ühtegi operatsioonisüsteemi (ka nii on võimalik osta) ja installeerid Windowsi sinna tühjale kõvakettale.
b) Kui Sa teed oma vana kõvaketta eelnevalt tühjaks (viid vajalikud andmed mujale) ja installeerid temasse Windowsi. Sa võid selle tühjakstehtud kõvaketta ka eelnevalt formaatida NTFS failisüsteemi, aga võid seda ka mitte teha, sest Windows Setup teeb installeerimese alguses seda ka ise.
c) Kui Sa lood oma olemasolevale kõvakettale uue partitsiooni (obalsti/jaotuse) ja installeerid sinna uude partitsiooni lisaks oma olemasolevale operatsioonisüsteemile ka Windowsi (Vista, Windows 7, Windows 8). Sellega lood Sa nn dual-boot või multi-boot masina, kuhu on siis installeeritud mitu opsüsteemi. Näiteks nii toimub see ka siis kui Sa installeerid Windows 7 oma Vista või siis Windows XP masinasse.
d) Sa teed Windowsi puhta installeerimise ka siis kui Sa installeerid ta otse sinna partitsiooni, kus on Windows XP või Windows Vista juba olemas. Sellise installeerimise tulemusel asendatakse see vana olemasolev opsüsteem Windows uuema operatsioonisüsteemiga ja eelmine vana opsüsteem (näiteks Vista või XP või Win 7) pakitakse kokku ühte kausta, mille nimeks pandakse Windows.old (või C:\$INPLACE.~TR ja C:\$WINDOWS.~Q). Selle kausta võib pärast Windowsi installeerimise lõpetamist kettaruumi kokkuhoiu eesmärgil ära kustutada (info siin).

Märkus: Selle Windows.old kausta abil võid soovi korral olemasoleva Windowsi desinstalleerida (uninstallida) ja ühtlasi oma varasema Windowsi taastada juhul kui Sa installeerisid näiteks Windows 7-e oma varasema Windows'i (Win XP, Vista või Windows 7 enda mingi eelmise versiooni) peale, st installisid ta samasse partitsiooni ja asendasid eelmise Windows'i uuema Windows 7-ga - info siin.

e) Kui Sa installeerid Windowsi virtuaalsele kõvakettale (VHD) - praegu on see võimalik ainult Windows 7 Ultimate versiooniga.
f) Kui Sa installeerid Windows 7 (Windows 8) mingi virtuaalmasina virtuaalsele kõvakettale.




Millal ei ole tegemist Windowsi (Vista, Win 7, Win 8) puhta installeerimisega:

Windowsi puhta installeerimisega ei ole siis tegemist kui tehakse tema Upgrade (uuendamise) installeerimist, kus Sa uuendad oma olemasoleva Windows Vista (või XP) kõrgemaks Windows 7 väljalaskeks/versiooniks.
Tulevikus näiteks uuendad oma Windows 7 kõrgemaks Windows 8 versiooniks.

Ka Windows XP puhul saab kasutada odavamat upgrade DVD plaati kuid siin tuleb teha ikkagi Win 7 puhas installeerimine. (Aga ka Windows Vista odavama uuendamise puhul võib kasutada Windows 7 puhast installeerimist.)

Näiteks ka siis ei ole tegu Win 7 puhta installeerimisega kui Sa kasutad Windows Anytime Upgrade (WAU) utiliidi abi, et viia oma olemasolev Windows 7 madalam versioon üle mingiks tema kõrgemaks ja paremaks versiooniks (näiteks Windows 7 Home Premium'i --> võib uuendada --> Window 7 Professionalvõi Ultimate versiooniks).
WAU puhul tuleb Sul osta Internetist Win 7 kõrgema versiooni aktiveerimisvõti (Product Key) ja kogu lugu, Sinu vana Win 7 uuendatakse automaatselt tema kõrgemaks ning paremaks versiooniks kusjuures kõik Sinu seadistused, failid ja programmid jäävad allas - aega võtab see kusagil 10 - 20 minutit. (See võib tulevikus ka Windows 8 kohta kehtida.)

Müüki ilmuvad ka Windows 7 Upgrade karbiversioonid, aga need ei sisalda mingit Win 7 DVD plaati vaid hoopis Windows 7 vastava versiooni aktiveerimisvõtit - see võti tulebki siis sisestada sinna WAU utiliidi aknasse.


Veel ei ole tegemist Windows 7 puhta installeerimisega siis kui Sa teed Windows 7 DVD plaadi abil tema parandusinstalleerimise (Win7 'Repair in-place upgrade install') ja sel juhul tuleb Sul see parandusinstall käivitada otse Windows 7 seest - info siin.
(See võib tulevikus ka Windows 8 kohta kehtida.)


PS! Iga Windows 7 DVD plaat (SKU) ja tema ISO fail sisaldab kõiki Windows 7 versioone, aga vaikimisi installeeritakse just see Win 7 versioon, mille Sa ostsid või millise ISO faili Sa Internetist alla laadisid. Sulle ei ilmu Windows 7 installeerimise alguses see aken, kus Sa saad valida selle et millist Windows 7 versiooni Sa installeerida soovid nii nagu oli see Vista puhul—ses osas erineb Win 7 installeerimine Vista installist. Näiteks kui Sa laed Internetist alla Windows 7 Ultimate RTM English Retail DVD ISO Image, siis saad Sa temaga installeerida ainult Windows 7 Ultimate versiooni.



Windows 7 (SKU) DVD plaat (või ISO fail) sisaldab seega järgmisi Win 7 väljalaskeid:

Windows 7 Starter
Windows 7 Home Basic
Windows 7 Home Premium
Windows 7 Professional
Windows 7 Enterprise (seda mitte alati)
Windows 7 Ultimate


Antud lõik käib ainult Windows 7 allalaetud ISO failide (Win 7 RC - kehtib aasta aega ja Win 7 RTM - kehtib 30 päeva, aga saab pikendada kuni 120 päevani) kohta. Kuigi on Windows 7 installeerimisel on ülaltoodud piirang, ei tähenda see seda et Sa ei saa installeerida mingit muud Windows 7 väljalaset. Tegelikult saab installida kõiki Windows 7 versioone, sest tema installatsioonifailist võib kustutada sellise fail nagu ei.cfg, mis määrabki selle, et millist Windows 7 versiooni hakatakse automaatselt installeerima. Kes soovib sel teel proovida mingit muud Win 7 versiooni, see saab vajaliku info - sealt.



Windows 7 installeerimiseks vajalikud miinimumnõuded:

 

Märkus: Need kes tahavad aga kasutada ka Windows 7 uut XP Mode't (XP režiimi) peavad omama vähemalt 2GB füüsilist mälu (RAM) ja lisaks veel 15GB vaba kettaruumi.

XP Mode
ja Windows Virtual PC (See on Virtual PC 2007 uuendatud versioon Windows 7 jaoks) kasutamiseks vajalikud miinimumnõuded:

 

Kui Sa kahtled või kui Sa ei tea neist gigahertzidest, gigabaitidest ja mälust mitte kui midagi, siis kasuta Windows 7 Upgrade Advisor programmi abi - info siin.

Ülesse



Windows 7 puhas installeerimine (clean install):


Sul peab olema Windows 7 installeerimise DVD plaat (või siis USB mälupulka viidud Windows 7) ja kui Sul seda veel ei ole, siis võid kasutada alljärgnevaid linke:

1)
Uuendatud 2015 - Windows 7 ISO: Kuna sellest Windows 7 väljalaskmisest on juba hulga aega mööda läinud, siis on tema installeerimisfailide allalaadimise lingid nüüdseks kehtetud (s. h. ka Microsofti enda omad). Sattusin nüüd pooljuhuslikult siia oma Windows 7 veebilehtedesse ja osa minu siintoodud vanu linke enam ei töötanud - ära "surid" kurivaimud. Seega toon siin nende asemel nüüd uued Windows 7 ISO failide allalaadimise lingid, mis praegu vähemalt töötavad. Sa pead alla laadima siis oma masinale sobiva versiooniga ISO faili (Windows 7 Home või Windows 7 Pro jne ning kas 32-bit või 64-bit Windowsi). Ühesõnaga Sa pead kõigepealt hankima endale Windows 7 ISO faili ja toon siin sellekohased lingid:

* Microsofti enda ametlik veebileht: http://www.microsoft.com/en-us/software-recovery - sealt saad selle ISO faili kätte ainult sel juhul kui Sa ostsid jaemüügist või Internetist Windows 7 karbi/plaadiversiooni. OEM kompuutrite jaoks, kus Windows 7 on juba eelinstalleeritud kujul olemas, see sait ei sobi. Sa pead enne selle ISO kättesaamist sisestama oma Windowsi 7-ga kaasatulnud 25 sümboliga tootevõtme (product key) ja seejärel valima ka keele.

* Sealt saada selle sobiva ISO aga otse kätte: Windows 7 Home Basic ISO 32 Bit või 64 Bit;...................... Windows 7 Starter ISO 32 Bit;........................ Windows 7 Home Premium ISO 32 Bit või 64 Bit;..................... Windows 7 Professional ISO 32 Bit või 64 Bit. Seal pakutakse ka nn 'Windows 7 All in One ISO' allalaadimist, mis tähendab, et Windows 7 installeerimisel saad enne installeerimise reaalset algust valida vastavas aknas Windows 7 sobiva versooni / väljalaske.

Märkus: Sealsamas "Operating Systems" veebilehel saad valida ka mingi muu opsüsteemi allalaadimise, lehitsed ja uurid aga ise - link.


2) Kui Sa oled selle Windows 7 ISO faili alla laadinud, siis on Sul kaks võimalust:

* Põletada see allalaetud ISO fail DVD plaadile - mis see .iso fail on ja kuidas neid ISO image'sid põletada, sellest juhis seal.
* Viia Windows 7 ISO oma USB mälupulka ja alustada tema installeerimist otse sealt (seda meetodit tuleb ka siis kasutada kui Sinu arvutis puudub CD/DVD-ROM kettaseade või kui ta on katki...) - kasuta selleks sellist mõnusat intsrumenti nagu Windows 7 USB DVD Download Tool (allalaadimine & juhis).

Mõlemal juhul peab Sinu süle- või lauaarvuti BIOS toetama CD/DVD-ROM kettaseadmest või siis USB draivist buutimist (st kompuutri alglaadimist). Nad peavad BIOS seadistustes olema pandud kompuutri esmaseks alglaadimise/buutimise seadmeks - seda kõike ka tänapäeva kompuutrid lubavad teha (kohe allpool sellest täpsemalt).


3) Sinu kõvaketas?

Kuna siin on juttu Windows 7 installeerimisest kas uuele või puhastatud/tühjakstehtud (formaaditud) kõvakettale (või uude partitsiooni), siis tuleks teada järgmist:

* Kui Sul on uus kõvaketas (või siis uus ilma operatsioonisüsteemita kompuuter), siis pole mingeid probleeme;
* Kui Sul on aga mingi operatsioonisüsteem (näiteks Vista või Windows XP) juba installeeritud, siis tuleb Sul kõigepealt viia kõik vajalikud andmed kas välisele USB kõvakettale või DVD-plaatidele või USB mälupulka või siis kõikidesse korraga...
* Seejärel võid Sa oma kõvaketta kas kohe puhastada ja formaatida ('format' - ümbervormindamine) või teha seda siis automaatselt Windows 7 installeerimise käigus (lihtsam moodus):

- Kui Sa tahad seda enne Windows 7 installeerimist ise teha, siis saad abimaterjali Wondows XP hävitamisest ja kõvaketta formaatimisest ('format' - ümbervormindamine/formateerimine) aadressilt:
https://landfield.pri.ee/MUU/XPinstall/WinXPinstall.html

- Kui Sul on olemas Windows XP installeerimise CD plaat või siis DOS laadimisdiskett (või CD-plaat), siis saad Windows Vista kustutamisest ja kõvaketta formaatimisest ('format' - ümbervormindamine/formateerimine) infot aadressilt:
http://landfield.pri.ee/XP_SATA.html (käsk: format C: või format C:\).

- Aga lihtsam on seda teha Windows 7 installeerimise käigus, millest tuleb allpool ka juttu...

Märkus: Ja kui Sinu vana operatsioonisüsteem ikkagi jupsib ja on surnuid (need raisad hakkavad ju haisema) või elusaid viirusi ning nuhke täis, siis on alati parem teha oma kõvaketas täiesti puhtaks ja rahu majas...




4) Alustame Windows 7 installeerimist:

Veendu, et Sinu CD/DVD-ROM kettaseade (või USB mälupulk) oleks pandud kompuutri esmaseks laadimisseadmeks (buutimisseadmeks). Et installeerida mingit Windows'i operatsioonisüsteemi (k.a. Windows 7 ja 8), selleks on kõige parem installeerida teda otse tema installeerimise DVD plaadilt või siis USB mälupulgast (tänapäeval). Selleks peab aga meie kettaseade või USB pulk toetama alglaadimist ja kompuutri BIOS Setup'is peab alglaadimise esimeseks buutinisseadmeks olema vaikimisi määratud CD/DVD-ROM kettaseade või USB draiv (mitte diskett või mingi muu seade). Juhul kui Sinu kettaseade (või USB pulk) ei toeta alglaadimist või kui ta ei ole BIOS'is määratud buutimise esmaseks seadmeks, siis loe alljärgnevat. (Üldiselt toetavad kõikide uuemate kompuutrite CD/DVD seadmed ja USB draivid seda alglaadimist, aga BIOS Setupis on võib olla vaja buutimisseade ümber valida, näiteks tavaliselt on alglaadimise seadmeks määratud kõvaketas, sest siis toimub buutimine kiiremini.)
Kuidas teha kindlaks seda et kas Sinu kettaseade (või USB draiv) toetab alglaadimist või ei toeta seda ja et kas ta on ikka seatud kompuutri esmaseks alglaadimise seadmeks?

Kõige lihtsam viis selle kindlakstegemiseks on proovida seda oma olemasoleva Windowsi installeerimise DVD plaadiga (või USB mälupulgaga):

a) Windows 7 või 8 DVD plaadi puhul: Pane seesama äsjaloodud Windowsi plaat oma CD-ROM/DVD-ROM seadme sahtlisse ja käivita kompuuter või kui ta juba töötab, siis tee tema ümberlaadimine ehk restart. Kui kõik on korras, siis algab automaatselt Windows 8 installeerimise algfaas. Korrasoleku puhul võib ekraanile ilmuda "Press any key to boot from CD" või "Press any key to boot from CD or DVD" kiri ja kui Sa seejärel vajutad kiiresti oma klaviatuuril suvalist klahvi (nt tühiklahvi), siis peab toimuma kompuutri laadimine DVD plaadilt ning ilmuda võib umbes taolise kirjaga ekraanipilt: "Setup is inspecting your computer's hardware configuration" (või midagi taolist, aga võib ka alata installeerimine, kus ei ilmu taolisi teateid).
Kui aga Sinu CD-ROM seadmelt ei toimu alglaadimist ja installeerimist ei käivitata, siis tuleb kontrollida BIOS seadistusi. (Kuna tänapäeva kompuutrite kettaseadmed toetavad kompuutri alglaadimist, siis vaatleme siin ainult seda BIOS'is esimese alglaadimise seadme määramist.)


Tegutse nii:

- Tee kompuutri ümberlaadimine ja kohe, kui Sinu kompuuter alustab alglaadimist (buutimist), vajuta kiiresti DELETE klahvi. (Kui Sul on mingi muu BIOS versioon, siis proovi ka klahve - F2, F1, F10 või F8).
- Kui Sa oled sisenenud sellesse BIOS Setup aknasse, siis satud Sa algul kohe tema peamenüüsse ja antud menüüs saad Sa liikuda ning valida vajalikke käske/menüüpunkte ainult oma klaviatuuri abil. Näiteks noolklahvidega saad valida menüüpunkte ja klahvi <ENTER> abil saad siis siseneda antud menüüpunkti aknasse, klahv <F10> salvestab meie tehtud muudatused ja väljub BIOS Setup'ist, klahviga <Escape> (ESC) väljume ilma muudatuste salvestamiseta või siis väljume tema abil mingist menüüpunkti aknast ning jõuame tagasi peamenüüsse jne - kõik need juhised on iga akna allosas olemas. Kõik need menüüd/käsud ja klahvid olenevad Sinu emaplaadi BIOS tootjafirmast ning BIOS Setup versioonist aga üldpõhimõte jääb samaks! Alati tuuakse ära info, et milliseid klahve ja milleks neid tuleb kasutada. Hiirt siin kasutada ei saa!

Nüüd otsi sealt peamenüüst oma noolklahvide abil ülesse menüüpunkt BIOS Features SETUP või siis Advanced BIOS Features või BOOT või BOOT PRIORITY või muud taolist ja vajuta klahvi <ENTER>.
- Kui Sa oled ühe neist leidnud ja märgistanud, siis vajuta klahvi ENTER ja Sa jõuad tema alammenüüsse. Vali nüüd sealt noolklahvide abil rida BOOT DEVICE PRIORITY ja vajuta jälle klahvi ENTER. Nüüd vali oma klaviatuuri klahvide abil CD/DVD-ROM seade ja vajuta ENTER.

Märkus: Olenevalt Sinu BIOS tootjast ja selle versioonist, tuleb Sul võib olla otsida näiteks taolist rida nagu: Boot Sequence või siis First Boot Device või siis 1st Boot Device (esimene laadimisseade) ja vaata, et kas seal on märgitud CD-ROM device.

- Sellega on Sinu esimeseks laadimiseadmeks valitud CD/DVD-ROM seade ja nüüd tuleb Sul oma muudatused salvestada ning väljuda sellest BIOS Setup'ist. Vajuta klahvi F10 või siis klahvi Esc ja siis F10 (mõned kompuutrid nõuavad klahvi Y kasutamist, kui nii, siis vajuta "Y" klahvi ja siis ENTER).


b) USB meedia (USB mälupulk või väline USB kõvaketas): Kui aga kasutad Windows 7 või 8 operatsioonisüsteemiga USB mälupulka (või välist USB kõvaketast), siis korda seda eeltoodut, aga eelnevalt pane oma BIOS seadistustes kompuutri esmaseks buutimisseadmeks USB meedia. Enne kui Sa lähed BIOS seadistusse, ühenda oma USB meedia/mäluseade arvutiga, muidu ei suuda BIOS teda tuvatstada. Seejärel sisene 'BIOS Setup' ekraani ja otsi menüüdest järgmisi kirjeid ning kui leiad ta, siis sea talle kas "Enabled" või siis "Yes" parameeter: USB ZIP, USB FDD, USB HDD, USB Keyboard Legacy support, USB Function Support, USB Function For DOS, ThumbDrive for DOS, USB RMD-FDD, USB Mass Storage Device Configuration, USB-Stick, USB-ZIP, Removable Devices, External Devices, Legacy USB, Assign IRQ for USB või lihtsalt USB).

Kui Sa saad oma Windowsi installeerimisega lõpetatud, siis mine sinna BIOS seadistustesse jälle tagasi ja pane seal kõvaketas tagasi esmaseks buutimise seadmeks.

NB! BIOS seadistamise ja CD/DVD-kettaseadme esmaseks buutimisseadmeks määramise üksikasjalikum selgitus koos piltidega on aadressil: http://landfield.pri.ee/Vista_BIOS.html




Pane oma Windows 7 installeerimise DVD plaat sahtlisse (või ühenda Windows 7-ga USB draiv arvutiga) ja tee kompuutri ümberlaadimine.
Kohe päris alguses pärast väga kiiret videokaardi, mälu ja kõvaketta tuvastamist võib ekraanile ilmuda järgmine kiri "Press any key to boot from CD" või selline kiri "Press any key to boot from CD or DVD", siis vajuta kiiresti suvalist klahvi (nt tühiklahvi). Kui asi ebaõnnestus, siis tee uus restart ja korda seda tegevust - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Vajuta kiiresti tühiklahvile


Kui asi õnnestus, siis ilmub must ekraan kirjaga "Windows is loading files..." ja tema all jookseb vastav progressiriba:

Laeb failid...


"Starting Windows..." must ekraan - pilt.


Windows 7 omab nüüd uut animeeritud alglaadimise/buutimise ekraani (Boot Screen) - pilt.


Ilmub uus ilus ekraanipilt, selline pilt ilmus esmakordselt Windows 7 Ultimate Build 7057 versioonis ja siis oli ta ainult Welcome ekraanis, nüüd aga ilmub ta Windows 7 installeerimise peaaegu igas ekraanis - pilt.


Nüüd ilmub esimene aken, kus ka Sina pead hakkama oma ilusaid sõrmekesi ja hästi pikki ajukääre liigutama; vali sealt teisest rippmenüüst parameeter Estonian (Estonia). Sellega määrad Sa ajaformaadi ja klaviatuuri seadistused; kui tehtud klõpsa Next:

Vali Estonian (Estonia) ja kliki Next


Ilmub ekraan kus kliki nupule Install now:

Klõpsa nupule Install now


Käivitatakse Windus 7 Setup programm:

Setup stardib


Seejärel ilmub meie kõikide poolt "armastatud" litsentsiaken, kus podisedes vihaselt omaette "Ei ole nõus!!!" pane "linnuke" ruutu "I accept the license terms" ja klõpsa Next - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Meeldiv litsentsiaken


Seejärel ilmub ekraan, kust saad valida kas Upgrade või siis Custom (Advanced) installeerimisviisi, Custom (Advanced) moodusega tehakse puhas (clean) installeerimine.
Kuna Sa laadisid ennast kompuutrisse Windows 7 DVD plaadilt, siis Upgrade parameeter ei ole siin ligipääsetav, seega kliki siin Custom (advanced):


Vali Custom


Kui Sa valid Custom (advanced) parameetri, siis saabub installeerimisprotsessi kõige huvitavam osa. Algul kuvatakse Sinu süsteemis olemasolevad kõvakettad (tavaliselt on ikka ainult üks kõvaketas) ja partitsioonid (partitions) ja siin on mitu võimalust:

a) Juhul kui Sul on uus või juba varem tühjakstehtud kõvaketas, siis ei olegi seal ühtegi partitsiooni (oblastit/jaotust) ja seda tähistatakse sõnadega "Unallocated Space". Seega ei ole uuel kõvakettal või siis kõvakettal, mis oli eelnevalt Sinu poolt puhastatud, ühtegi partitsiooni (oblastit) vaid need tuleb alles luua.
Kui Sa vajutad siin kohe Next (vaata alumist pilti), siis luuakse automaatselt üksainus partitsioon ja Windows 7 installeeritakse sinna ning seejuures kasutatakse ära kogu Sinu kõvakettal olev vaba ruum.


Kõvakettal ei ole ühtegi partitsiooni


Kuid siin on ka teine võimalus, nimelt Sa võid siin luua kohe mitu partitsiooni, näiteks ühe primaarse/põhi partitsiooni (Primary partiton) ja siis ühe laiendatud partitsiooni (Extended partition), millesse tuleb seejärel luua loogilised kettad (nn Logical drives). Võib luua ka mitu Primary jaotust mingi teise opsüsteemi (nt Windows XP või Linux'i distributsiooni) installeerimiseks ja alles siis installeerida Windows 7 uude C: partitsiooni.
Et luua uusi partitsioone, vali selleks eelmises aknas link Drive options (advanced) ja järgmises aknas klõpsa lingile New (järgmine pilt):


Loo partitsioonid


Uues aknas saad noolmenüü "Size" kaudu määrata loodavale partitsioonile tema suuruse (megabaitides) ja kui valmis, siis klõpsa nupule Apply:

Määra partitsiooni suurus


Sa võid sel teel luua mitu uut partitsiooni, neid siitkaudu formaatida, kustutada jne...

(Kes soovib seda meetodit kasutada, siis selgitav info siin - seal on küll juttu Windows Vista antud tegevusest, aga Windows 7-s käib see asi täpselt samamoodi...).


NB! Kes ei soovi siin pusima hakata ja ei taha siin mingeid partitsioone luua või kes soovib neid luua hoopis pärast Windows 7 installimist ja seda Disk Management utiliidi abil, see klõpsaku ikkagi kohe nupule Next (üle-üleelmine pilt). Neid partitsioone võib alati luua ka pärast Windows'i installeerimist ja seda juba tema sees selle Disk Management vahendi abiga. Soovitav oleks oma kõvaketas jagada partitsioonideks kohe pärast Windows 7 installeerimist - lihtsam ja hiljem vähem pusimist.
Kes ei julge tegutseda või ei soovigi midagi luua, see jätkugi endale üheainsa partitsiooniga (C: draiviga) kõvaketas ja kogu moos...


Märkus: Selle Disk Management utiliidi ja tema käsu Shrink Volume... abil on isegi lihtsam neid uusi partitsioone luua...; loe sellest aadressilt: http://landfield.pri.ee/VistaHuvitav.html#jaotused - seal on küll juttu Windows Vista antud utiliidist, aga Windows 7-s käib see asi täpselt samamoodi.


b) Aga juhul kui Sul on oma kõvakettale juba mingi opsüsteem installeeritud ja ka mõned jaotused loodud ning Sa ei puhastanud enne Windows 7 installeerimist oma kõvaketast, siis kuvatakse antud aknas juba olemasolevad partitsioonid. Alumiselt pildilt on näha, et kõvakettale on loodud 2 partitsiooni: ühes neist on Windows Vista ja teises asub Windows 7 varasem versioon:

Vali ketas kuhu Win7 installitakse


Ka siin on Sul mitu võimalust:

- Märgista aknas üks partitsioon ja klõpsa nupule Next, sel juhul installitakse Windows 7 sinna partitisiooni ja see vana olemasolev Windows pakitakse kokku kausta mille nimeks on Windows.old (või C:\$INPLACE.~TR ja C:\$WINDOWS.~Q) ning selle võid hiljem pärast Win 7 installeerimist kustutada (Disk Cleanup utiliidi abil - info siin).
- Kuid parem on seda siin teha ja kustutada järjest kõik olemasolevad partitsioonid ja seejärel luu üks või mitu uut partitsiooni:
Klõpsa selleks sellelesamale Drive options (advanced) lingile ja tegutse uues aknas... (Kes soovib seda meetodit kasutada, siis selgitav info siin - seal on küll juttu Windows Vista antud tegevusest, aga Windows 7-s käib see asi täpselt samamoodi...).


Märkus: Juhul kui Windows 7 Setup ei tuvasta Sinu kõvaketast:

Windows 7 DVD plaat sisaldab enamike IDE ja SATA kõvaketaste kontrollerite draivereid. Aga kui Sa kasutad vanemat kompuutrit või siis vanemat kõvaketast, siis võib juhtuda nii et setup programm ei suuda Sinu ketta kontrollerit tuvastada. Sel juhul ilmub siis kui Sa jõuad sellesse ülevalpool toodud "Where do you want to install Windows?" aknasse, üks dialoogiaken, mis palub Sul laadida vajalikud draiverid.
Windows 7 32-bit (x86) versioonide puhul võid Sa need draivereid installeerida oma USB mälupulgalt, disketilt või siis CD/DVD plaadilt. Sel juhul eemalda Windows 7 installeerimise DVD plaat sahtlist ja sisesta tema asemele sinna plaat, mis sisaldab vajalikke draivereid (draiverid lae alla Internetist ja pane nad seejärel oma plaadile või USB pulka). Pärast draiverite laadimist eemalda plaat ja pane Windows 7 DVD plaat tagasi sahtlisse.



Seejärel algab see tegelik installeerimine ja ilmub "Installing Windows..." esimene aken, kus hakatakse kuvama Windows 7 installeerimise reaalset kulgu..., oota siin natuke - pilt.


Installeermine jätkub...:

Jätkab...


Kui failide kopeerimine, avamine jms on lõppenud, siis tehakse arvuti esimene restart (ümberlaadimine):

Esimene PC ümberlaadimine


NB! Kohe alglaadimise alguses ilmub jälle seesama "Press any key to boot from CD" või "Press any key to boot from CD or DVD" kiri kuid nüüd ära vajuta ühtegi klahvi vaid las Windows 7 Setup jätkab ise oma tegevust...


"Starting Windows..." must ekraan - pilt.


Windows 7 omab nüüd uut animeeritud alglaadimise/buutimise ekraani (Boot Screen) - pilt.


Ilmub "Setup is updating registry settings" must ekraan:

Uuendab registrit...


Seejärel ilmub ekraan, millel ilutseb kiri "Setup is starting services " - pilt.


Ilmub seesama ülevalpool toodud "Installing Windows..." teine aken, mis näitab Windows 7 installeerimise etapi ja progressi kulgu ning nüüd hakatakse siin "askeldamisega" lõpetama...

Hakkab lõpetama...


Nüüd läheb ekraan korraks pimedaks, sest muudetakse resolutsiooni ja seejärel tehakse teine ja viimane kompuutri restart (Ümberlaadimine).


NB! Kohe alglaadimise alguses ilmub jälle seesama "Press any key to boot from CD" või "Press any key to boot from CD or DVD" kiri kuid nüüd ära vajuta ühtegi klahvi vaid las Windows 7 Setup jätkab ise oma tegevust...


Märkus: Kui Sa installeerid Windows 7 uude partitsiooni ja teed sellega oma süsteemi dualboot (või multiboot) masinaks, siis nüüd ilmub ka Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) aken kus ei pea samuti midagi tegema.


Seejärel ilmuvad jälle need "Starting Windows..." must ekraan ja seejärel Windows'i animeeritud buutimisekraan.

Ilmub "Setup is preparing your computer for first use" kirjaga ekraan:

Ettevalmistused...


Seejärel ilmub "Set UP Windows" esimene dialoogiaken: Sisesta oma kasutajanimi (User Name tekstikasti) ja soovi korral ka kompuutri nimi—see pannakse muidu automaatselt vastavalt Sinu poolt näidatud kasutajanimele..., näiteks kui kasutajanimeks pandi "mina ise", siis pannakse kompuutri nimeks "minaise-PC". Kui valmis, siis kliki Next - pilt.


"Set UP Windows" teine dialoogiaken, parooli (password) määramise aken: Sa võid seal soovi korral sisestada oma sisselogimise parooli kui Sa seda teha ei soovi, siis kliki lihtsalt Next - pilt.
(Parooli võib endale ka hiljem teha.)


Kui Sa tahad aga kohe parooli luua, siis tipi mõlemasse ülemisse lahtrisse üks -ja seesama parool - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Tipi paroolid


NB! Juhul kui Sa lood siin endale parooli, siis pead ka viimasesse "...hint" lahtrisse tippima mingi vihje ja seda juhuks kui Sa oled oma parooli ära unustanud... Kui Sa sinna midagi ei sisesta, siis ei saa Sa nupu Next abil edasi minna.


"Set UP Windows" kolmas dialoogiaken: siin tuleb sisestada Windows 7 aktiveerimisvõti (Product key—tootevõti). Kui Sul on Windows 7 tootevõti olemas, siis sisesta see siia ja kliki nupule Next. Kui Sul on OEM kompuuter, kus oli see Windows 7 eelinstalleeritud kujul juba olemas, siis kliki lihtsalt Next ja Sinu Windows 7 aktiveeritakse hiljem esimese internetiühenduse ajal automaatselt. Kui Sa tahad oma Windows 7 hiljem ise käsitsi aktiveerida (sh ka "illegaalselt"), siis ära siia midagi sisesta ja korista see linnuke ka ruudust "Automatically activate Windows when I'm online" ära ning kliki Next:

Set UP Windows


Märkus: Kui Sa said oma uue kompuutri koos eelinstalleeritud ja aktiveeritud Windows 7 opsüsteemiga, siis võid neid Windows 7 ümberinstalleerimisi teha niipalju kui jaksad ja ta aktiveeritakse automaatselt. Sa võid sinna isegi Windows 10 (vastavalt siis Win 10 Home või Pro versiooni) installeerida ja ka see aktiveeritakse automaatselt.


"Set UP Windows" neljas dialoogiaken kus võib lasta alla laadida kõik värskendused (updates), siin peaks klikkima ülemisele "Use recommended settings" või kui Internetiühendust momendil ei ole, siis kliki kõige alumisele lingile: "Ask me later" - pilt.


"Set UP Windows" viies dialoogiaken: siin vali oma Eesti ajatsoon: ((GMT+02:00) Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius)) ja klõpsa Next.
Tegelikult on see võib olla siin juba valitud nii et klõpsa lihtsalt Next, aga kui Sa installeerid Windows 7-e Vista seest, siis tuleb Sul sellest rippmenüüst valida ikkagi see "(GMT+02:00) Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius" parameeter:

Vali ajatsoon


Need kolm järgmist akent võivad Sulle ka mitte ilmuda, aga toon nad informatiivsuse mõttes siin ära. Nüüd, juhul kui Sul on Internetiühendus olemas ja Windows 7 Setup suudab Sinu võrgukaardi, modemi või ruuteri tuvastada, siis ilmuvad 3 järgmist akent ning esimeses aknas vali kas kõige ülemine "Home network" (kui Sul on kodus arvutivõrk - koduvõrk) või siis kõige alumine "Public network" (vali see kõige alumine juhul kui Sa ei oska määratleda ja pealegi on see palju turvalisem variant) - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

NB! Et kõik Sinu koduvõrgus asuvad kompuutrid saaksid kasutada seda HomeGroup vahendit, siis peab neisse olema installeeritud Windows 7.
Ressursside (dokumentide, piltide, muusika, video, Windows Media Player'i ja Windows Media Center'i meediafailide ning usb printeri) ühine kasutamine ja üksteisega jagamine HomeGraup vahendi abil on ainult siis teostatav kui kõik kompuutrid kasutavad Windows 7 operatsioonisüsteemi. Kui Sinu mingi kompuuter, näiteks sülearvuti, jooksutab Windows XP'd ja lauarvuti Windows 7, siis ei ole mõtet seda HomeGroup'i sisse lülitada - teeb "asja" ainult segasemaks. Kui Sinu kompuutrid kasutavad erinevaid Windowse, siis tuleb ressursside ühiseks jagamiseks kasutada Windowsi vanu juba äraproovitud meetodeid, millest tuleb ka edaspidi juttu.

Kui Sa installeerid Windows 7 oma sülearvutisse või notebook'i, mis toetab ka traadita wifi adapterit, siis võib ilmuda ka aken, mis palub Sul sisestada oma traadita ruuteri jaoks vajaliku paroolifraasi või turvavõtme - info ruuteri ülesse seadmisest siin ja traadita (juhtmevaba) võrguga ühenduse loomisest siin.
Suurem osa kodu- ja väikefirma võrke on ühendatud Internetti ruuteri kaudu ja sel juhul võid järgmises alltoodud aknas valida Home network või Work network parameetri.
Kui Sinu kompuuter on ühendatud Internetti otse kaabel või DSL modemi kaudu, siis kliki Public network parameetrile.

Kui Sa valid Home network parameetri, siis lubavad järgmised dialoogiaknad Sul luua või ühineda kodugruppi.

Kui Sul ei ole koduvõrku või kui Sul on erinevate Windowsitega arvutid, siis ära üldse seda HomeGroup vahendit torgi - hoiad süsteemi ressursse tsipa kokku ja ei aja "asja" segaseks!

Vali midagi...


Märkus: Juhul kui Sul see aken ei ilmu, siis kuvatakse ta hiljem Sinu töölauale siis kui Sa oled suutnud oma Internetiühenduse taastada; sel juhul vali kindluse mõttes seesama kõige alumine parameeter.


Olenevalt sellest, et millise parameetri Sa eelmises aknas valisid, ilmub ka vastavalt järgmine aken, kus Sa ei pea midagi tegema -

Seadistab...


Võib ka ilmuda veel üks võrgu konfigureerimise aken, kus võid enda koduse võrgu jaoks parooli luua, kui Sa ei soovi mingeid paroole luua (neid võib ka hiljem teha), siis klõpsa nupule Skip:

Vajuta Skip


Märkus: Kui Sul ei olnud Internetiühendust või kui Sinu arvuti modemit/võrgukaarti ei suudeta tuvastada, siis need kolm eelmist akent ei ilmu...

Lõpetab Sinu seadistuste konfigureerimise:

Lõpetab...


Ilmub täiesti uus ja üsna meeldiv Welcome ekraan - pilt.


Veel ilmub "Preparing your desktop..." (valmistatakse ette Sinu töölauda) ekraan. Aga Sulle kaetakse võib olla hoopis söögilauda, kus siis Microsoft pakub selliseid hõrgutisi nagu Linux ja Mac OS X omas mahlas..., magustoiduks pakutakse aga Euroopa Liitu külmas tarrendis, mis on kaetud peeneksjahvatatud Google puruga.

Valmistatakse töölauda ette


Ja ilmubki Windows 7 Ultimate RTM (Build 7600.16385) finaalversiooni ehk siis tema müügiversiooni töölaud - pilt.


Win 7 System aken - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Win 7 System aken


All on Windows 7 Ultimate infoaken ja nagu näha puudub sealt nüüd kehtivusaja märge:

Infoaken


Järgmine pilt näitab Windows 7 Start menüüd:

Win 7 Stardimenüü


All toon ära aga Windows 7 Build 7100 RC finaalversiooni töölaua (Desktop) pildi, tema kehtivusaeg lõpeb alles 01.06.2010 ja tema jaoks on olemas ka aktiveerimisvõtmed:

Win 7 RC töölaud

Ülesse



NB! Lisa:

1) Kui Sa installeerid Windows 7, siis pannakse tema installimise käigus paika ka ekraani resolutsioon ja see "Multiple displays" parameeter, aga alati ei tarvitse need õiged olla. Seega ava kohe pärast Windows 7 installeerimist "Screen Resolution" aken ja sea oma ekraani resolutsioon ja "Multiple displays" parameeter õigeks (kui kasutad ühte monitori, siis vali sealt rippmenüüst parameeter "Show desktop only on 1"). Ekraani resolutsiooni võid panna samasuguse nagu see oli Sul ka Windows Vista's (või Windows XP's).
Peale selle lae alla ja installeeri oma videokaardi uusimad draiverid.

Et seda akent avada, tee järgmist:

Tee oma töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Screen resolution

või pikem tee selleks:

a) Tee oma töölaua vabal osal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize;
b) Klõpsa akna vasemas paanis allosas lingile Display;
c) Seejärel klõpsa uues aknas vasemas paanis ülaosas lingile Adjust resolution ja ilmubki vajalik Screen Resolution aken.

Täpsemat infot sellest koos piltidega saad sealt.


2) Kui Sa olid oma Windows 7 õnnelikult installeerinud ja jõudnud tema töölauale ning hakkad minema Internetti, siis avastad, et Sul ei olegi enam võrguühendust kuigi enne oli ta olemas. Selle kõige tõenäolisemaks põhjuseks võib olla see et Sul puudub oma modemi või võrgukaardi draiver, juhul kui Sul on tema mingi vanem tüüp või siis ei suutnud Windows 7 Setup teda töösse saada. Mida sel juhul teha, loe sellest siit.


3) Lae kohe alla kõik Windows 7 värskendused (Windows Update kaudu):

Kui Sa installeerid oma opsüsteemi esmakordselt või teed siis kunagi hiljem tema ümber -või parandusinstalleerimise, siis esimene asi, mida Sa pead pärast installimise lõpetamist kohe tegema, on Windows Updates (värskenduste) allalaadimine ja installeerimine. Kuigi Windows Update vahend on vaikimisi pandud automaatrežiimile, soovitaksin alustada kohe nende nende värskenduste käsitisi allalaadimist (klikk nupule Start, siis All Programs ja seejärel Windows Update). Kui Sa oled ühe portsu neid värskendusi kätte saanud ja installeerinud, siis tee jälle Start -> All Programs -> Windows Update ning kliki seejärel akna vasemas paanis lingile Check for updates; lae alla järgmine ports värskendusi. Kui oled selle järgmise portsu värskendusi alla laadinud ja installeerinud, siis alusta otsast peale, sest ühe korraga Sa kõiki värskendusi kätte ei saa, näiteks Vista puhul tuleb saada enne kätte kõik tema SP1 paketi värskendused ja alles seejärel hakatakse Sulle pakkuma ka tema SP2 värskendusi. Korda oma sellist tegevust seni kuni Sa oled kätte saanud kõik värskendused. Seejärel võid soovi korral lülitada Windows Update automaatrežiimi välja (süsteemi jõudluse tõstmiseks) ja teha ise regulaarselt (!) Start menüü kaudu nende värskenduste allalaadimist. Pärast opsüsteemi parandus -või ümberinstalleerimist võib nende kõikide värskenduste allalaadimine ja installeerimine võtta üsna palju aega ja see oleneb Sinu Internetiühenduse kiirusest, aga see asi tuleb ära teha ning sellest pääsu ei ole.
Kui Sa ei viitsi selle käsitsi allalaadimisega tegeleda, siis jäta see Windows Update vahend automaatrežiimile ja las ta tegutseb - aeg ajalt tuleb Sul teha ka süsteemi restarte.

Windows Update vahendi automaatrežiimi saad kehtestada nii: Kliki nupule Start ja seejärel Control Panel > System and Security > Windows Update kategoorialingi all 'Turn automatic updating on or off' ja vali uues aknas ülevalt rippmenüüst parameeter 'Install updates automatically (recommended)'.
Sel teel võid selle automaatrežiimi vajaduse korral ka välja lülitada.


4) Enamik laua ja mõned sülearvutid toetavad ka mitut füüsilist kõvaketast ja Sa võid installeerida oma Windows 7 ka suvalisele IDE või SATA draivile (sh ka eSATA ketastele, mis on ühendatud süsteemiga välise kaabli kaudud).
Kuid Sa ei saa Windows 7 installeerida välisele USB kõvakettale või siis välisele kõvakettale, mis on süsteemiga ühendatud IEEE 1394 (FireWire) kaudu.


5) 100 MB partitsioon:

Kui Sa installeerid Windows 7 puhtale kettale, kus ei ole veel ühtegi partitsiooni, siis luukse installeerimise käigus ka nn System Reserved partitsioon, mis hõivab 100 MB ja see pannakse kohe kõvaketta algusesse. Antud pisikesele partitsioonile ei omistata mingit kettatähist ja Sa võib olla ei teagi tema olemaolust midagi. Sa saad sellest teada alles siis kui teed Computer kiirkorraldusel paremklõpsu ja valid käsu Manage ning seejärel klikid vasemas paanis Disk Management konsooliharule. See uus Win 7 partitsioon teenidab kahte funktsiooni:

- Ta sisaldab Boot Manager koodi ja Boot Confguration Database'i.
- Ta eraldab ruumi BitLocker Drive Encryption vahendi käivitusfailide jaoks.

Ülesse

 

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|..|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008