Windows 7 installeerimine Win XP arvutisse

Seitse...Windows 7 install:

Win 7
puhas installeerimine (clean install)

Windows XP kompuutrisse, kus esimeseks operatsioonisüsteemiks on Win XP ja teiseks Windows 7.

 


Kirjutatud aprillis 2009

Lisaks veel
Windows 7 aktiveerimisest (WPA)—siin ja siin.Windows 7
installeerimine ei erine kuigivõrd Windows Vista installeerimisest ja praktiliselt toimub kõik enam-vähem samamoodi. Eelnevalt oli siin juttu Pre Beta Windows 7 (build 6801), Windows 7 Build 6956, Win 7 Beta 1, Windows 7 Ultimate Build 7057 (Win7 RC 1 ehk siis Windows 7 RELEASE CANDIDATE 1) ja Windows 7 Ultimate Build 7100 RC lõppversiooni väljalasete puhtast installeerimisest kas Windows Vista või siis Windows XP masinasse ja nende installeerimine toimus enam-vähem sarnaselt.

Allpool tuleb juttu Windows 7 Ultimate RTM (Build 7600.16385) finaalversiooni ehk siis tema müügiversioonide puhtast installeerimisest Windows XP kompuutrisse, kus esimeseks operatsioonisüsteemiks on siis Windows XP ja teiseks saab olema Windows 7.

Märkus: Windows 7 kõikide muude versioonide (Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional, Windows 7 Enterprise ja Windows 7 Ultimate) install toimub samamoodi. Seega, kui Sa ostad Internetist või jaemüügist mingi Windows 7, siis käib alltoodu loomulikult ka nende kohta.
Meie tavakasutajal tuleb edaspidi tegemist kas Windows 7 Home Premium või siis Windows 7 Ultimate versiooniga.
Netbook (miniarvutite) omanikel võib vaja minna ka Windows 7 Starter või siis Windows 7 Home Premium versiooni installeerimisoskust (DVD kettaseadme puudumisel tuleb kasutada USB mälupulga abi ja sellest on juhis seal).
Need, kes ostavad jaemüügist või Internetist uue kompuutri, neil on tavaliselt sinna Windows 7 juba sisse installeeritud (Win 7 OEM kompuuter). Kuid ka neil tuleb osata installeerida Windows 7't kas siis tema parandus või ümberinstalleerimise korral ja ka siis kui soovitakse oma madalamat Windows 7't uuendada tema kõrgemaks ning paremaks väljalaskeks [(ainult siis kui seda tehakse Windows 7 DVD plaadi abil - harvem variant; üldiselt tuleb seda teha Interneti kaudu pakutava aktiveerimisvõtme (upgrade key) omandamise teel)].
Windows 7 versioonidest on ülevaade seal.
Windows 7 ja Windows Vista installeerimise erinevused:

 

Windows 7 installeerimiseks vajalikud miinimumnõuded:
Märkus:
Need kes tahavad aga kasutada ka Windows 7 uut XP Mode't (XP režiimi) peavad omama vähemalt 2GB füüsilist mälu (RAM) ja lisaks veel 15GB vaba kettaruumi.

XP Mode
ja Windows Virtual PC (See on Virtual PC 2007 uuendatud versioon Windows 7 jaoks) kasutamiseks vajalikud miinimumnõuded: Kui Sa kahtled või kui Sa ei tea neist gigahertzidest, gigabaitidest ja mälust mitte kui midagi (nagu mina ei tea mitte mõhkugi toiduhindadest ja oma riietenumbritest), siis kasuta Windows 7 Upgrade Advisor programmi abi - info siin.Windows 7 puhas installeerimine Windows XP kompuutrisse:Märkus: Samamoodi käib tema installeerimine ka tühjaks tehtud või siis uuele kõvakettale (Clean install).

Sul peab olema Windows 7 installeerimise DVD plaat (või siis USB mälupulka viidud Windows 7) ja kui Sul seda veel ei ole, siis võid kasutada alljärgnevaid linke:

1) Uuendatud 2015 - Windows 7 ISO: Kuna sellest Windows 7 väljalaskmisest on juba hulga aega mööda läinud, siis on tema installeerimisfailide allalaadimise lingid nüüdseks kehtetud (s. h. ka Microsofti enda omad). Sattusin nüüd pooljuhuslikult siia oma Windows 7 veebilehtedesse ja osa minu siintoodud vanu linke enam ei töötanud - ära "surid" kurivaimud. Seega toon siin nende asemel nüüd uued Windows 7 ISO failide allalaadimise lingid, mis praegu vähemalt töötavad. Sa pead alla laadima siis oma masinale sobiva versiooniga ISO faili (Windows 7 Home või Windows 7 Pro jne ning kas 32-bit või 64-bit Windowsi). Ühesõnaga Sa pead kõigepealt hankima endale Windows 7 ISO faili ja toon siin sellekohased lingid:

* Microsofti enda ametlik veebileht: http://www.microsoft.com/en-us/software-recovery - sealt saad selle ISO faili kätte ainult sel juhul kui Sa ostsid jaemüügist või Internetist Windows 7 karbi/plaadiversiooni. OEM kompuutrite jaoks, kus Windows 7 on juba eelinstalleeritud kujul olemas, see sait ei sobi. Sa pead enne selle ISO kättesaamist sisestama oma Windowsi 7-ga kaasatulnud 25 sümboliga tootevõtme (product key) ja seejärel valima ka keele.

* Sealt saada selle sobiva ISO aga otse kätte: Windows 7 Home Basic ISO 32 Bit või 64 Bit; Windows 7 Starter ISO 32 Bit; Windows 7 Home Premium ISO 32 Bit või 64 Bit; Windows 7 Professional ISO 32 Bit või 64 Bit. Seal pakutakse ka nn 'Windows 7 All in One ISO' allalaadimist, mis tähendab, et Windows 7 installeerimisel saad enne installeerimise reaalset algust valida vastavas aknas Windows 7 sobiva versooni / väljalaske.

Märkus: Sealsamas "Operating Systems" veebilehel saad valida ka mingi muu opsüsteemi allalaadimise, lehitsed ja uurid aga ise - link.

* Torrent failid, vali sealt endale sobiv Windows 7 versioon välja. Sa pead alla laadima .torrent laiendiga faili ja seejärel laed tema abiga ka selle ISO alla - link. (Näiteks Internet Explorer brauseris pead seal allalaetaval lingil tegema paremkliki ja seejärel valima kontekstmenüüst käsu "Salvesta sihtfail nimega..."; Chrome brauseris tuleb ta tavalisel teel alla... - lihtsalt klikid seal vastaval lingil).

* Võid ka ise Torrent saitidest otsida endale sobiv Windows 7, aga loe enne allalaadimist sealseid kommentaare ja kontolli pärast ka selle allalaaditud ISO hash'i. Mis see torrent on, sellest info seal ja mis see hash on, sellest info seal.


2) Kui Sa oled selle Windows 7 ISO faili alla laadinud, siis on Sul kaks võimalust:

* Põletada see allalaetud ISO fail DVD plaadile - mis see .iso fail on ja kuidas neid ISO image'sid põletada, sellest juhis seal.
* Viia Windows 7 ISO oma USB mälupulka ja alustada tema installeerimist otse sealt (seda meetodit tuleb ka siis kasutada kui Sinu arvutis puudub CD/DVD-ROM kettaseade või kui ta on katki...) - kasuta selleks sellist mõnusat intsrumenti nagu Windows 7 USB DVD Download Tool (allalaadimine & juhis). (Vanematel Windows XP kompuutritel ei tarvitse nende BIOS seda USB mälupulgast alglaadimist/buutimist toetada ja seega tuleb ikkagi kasutada seda esimest Windows 7 installeerimise DVD-plaadi varianti.)

Mõlemal juhul peab Sinu süle- või lauaarvuti BIOS toetama CD/DVD-ROM kettaseadmest või siis USB draivist buutimist (st kompuutri alglaadimist). Nad peavad BIOS seadistustes olema pandud kompuutri esmaseks alglaadimise/buutimise seadmeks - seda kõike ka tänapäeva kompuutrid lubavad teha (kohe allpool sellest täpsemalt).Tähelepanu! Aga selle allalaetud ISO faili viimsega DVD plaadile ja Windows 7 installeerimisega sellelt plaadilt võivad vanemates Windows XP masinates tekkida järgmised probleemid:

a) Kui Sul on oma Windows XP masinas olemas DVD-ROM kettaseade, siis on kõik korras ja siinses näites kasutamegi seda asjaolu, et meie kompuutris on ta olemas ja me saame tema abil kasutada DVD plaate. Sel juhul võib Windows 7 installeerimist alustada otse DVD-plaadilt, aga selleks peame me eelnevalt minema BIOS'i ja seadma seal nii et meie alglaadimise/buutimise seadmeks oleks DVD-ROM kettaseade.
Peale selle on mõnel Windows XP kompuutril olemas nii DVD-ROM kui ka CD-ROM kettaseade, aga neil on pandud "Master" seadmeks CD-ROM kettaseade ja seega saab buutimist teha ainult tema kaudu, aga CD-ROM kettaseade ei suuda DVD plaate lugeda... (Windows 7 ei mahu jällegi CD plaatidele)—seega tuleb nende kettaseadmete parameetreid muuta, st DVD-ROM kettaseade tuleb panna "Master" seadmeks (arvutiploki sees).

Et mitte aga pusida ja üleliigselt tõmmelda võib alustada Windows 7 installeerimist hoopis Windows XP seest, st siseneme algul Windows XP-sse, seejärel paneme oma Windows 7 installeerimise DVD plaadi DVD-ROM kettaseadme sahtlisse ning alustame Windows 7 installeerimist otse Win XP seest—sellest tulebki allpool juttu.

DVD plaadilt on alati parem installeerida ja peale selle on hea kui operatsioonisüsteemi installimise plaat on Sul alati igaks juhuks käepärast võtta (Windows'i ümberinstalleerimised või tema teistesse masinatesse installeerimised jne). Neen Windows XP kompuutri omanikud kellel, on DVD kettaseade olemas, need võivad Windows 7 installeerimist alustada kas siis otse DVD plaadilt või siis minnes algul Windows XP'sse ja alustades sealtkaudu Win 7 installimist.

Märkus: Kui Sul on olemas väline DVD-ROM seade, siis võid ka teda kasutada, aga selle tühise installeerimise pärast ei maksa küll teda ostma hakata.b) Kuid võib ka nii olla, et Sul ei olegi DVD-ROM kettaseadet (on ainult CD-ROM seade), sel juhul võid kasutada näiteks väga hea tasuta 7-Zip programmikese abi ja paki (ekstrakti) temaga see allalaetud Windows 7 ISO fail lahti. Antud freeware programm pakib lahti ARJ, CAB, CHM, CPIO, DEB, DMG, HFS, ISO, LZH, LZMA, MSI, NSIS, RAR, RPM, UDF, WIM, XAR ja Z formaadiga arhiivifaile; tema abil saab luua 7z, ZIP, GZIP, BZIP2 ja TAR formaatides arhiivifaile. Ta töötab väga kiiresti ja efektiivselt, tema abil saab väga mugavalt isegi oma kõvaketta kaustasid ja faile lehitseda (st kasutada nagu Windows Explorer'it) jne, jne...—soovitan teda soojalt. Lae ta alla sealt ja installeeri ta seejärel.

Kui oled selle 7-Zip porgrammi installeerinud, siis otsi see Sinu poolt juba varem allalaetud Windows 7 ISO fail ülesse (7100.0.090421-1700_x86fre_client_en-us_Retail_Ultimate-GRC1CULFRER_EN_DVD.iso), tee tal paremklõps ja vali kontekstmenüüst algul käsk 7-Zip ja seejärel Extract to "7100.0.090421-1700_x86fre_client_en-us_Retail_Ultimate-GRC1CULFRER_EN_DVD\", kus jutumärkide sees ongi selle allalaetud ISO faili nimi. See tähendab seda et kogu ISO faili sisu pakitakse lahti samanimelisse kausta - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Ekstrakti ISO fail lahti


Kui valmis, siis ava see 7100.0.090421-1700_x86fre_client_en-us_Retail_Ultimate-GRC1CULFRER_EN_DVD\ nimeline kaust, kuhu ISO fail lahti pakiti ja käivita sealasuva setup.exe faili kaudu Windows 7 installeerimisprotsess (tee setup.exe peal 2x hiireklõps) - pilt.


Edasi tegutse nii nagu siin edaspidi juttu tuleb, sest enne peab veel üht-teist tegema/kontrollima, loe edasi...


c) Kui Sul on olemas USB mälupulk (vähemalt 4 GB) või väline kõvaketas ja keegi tuttavatest, kellel on see Windows 7 ISO fail juba olemas, siis kopeeri see enda USB pulka või kõvakettale ning tiri ta seejärel oma kompuutrisse. Siis extract'i Win 7 ISO fail lahti nii nagu ülevalpool juttu oli ja alusta Win 7 installeerimist...


NB! Juhul kui Sul on olemas USB mälupulk, siis võid oma Win 7 installida ka otse USB mälupulgalt - õpetus ja juhis seal.
Jätkame nüüd Windows 7 installeerimisega Windows XP masinasse:

Kui Sa tahad Windows 7't installeerida Windows XP masinasse, siis pead Sa eelnevalt looma ühe uue lisapartitsiooni (jaotuse/oblasti), kuhu seda Win 7't saaks installida. Windows XP süsteemidega on see probleem, et kui Sul on oma kõvakettal ainult üks partitsioon (jaotus/oblast), mis paljudel juhtudel nii ongi, siis on nendesse neid lisapartitsioone üsna tülikas luua. Kuna paljudel arvutitel on kõvaketas ainult üheainsa suure partitsiooniga (poest ostes saadki sellise), siis tuleb Sul oma kõvaketta selle üheainsa primaarse/põhi partitsiooni (Primary partition) suurust muuta (vähendada) ja luua vabanenud ruumist uus lisapartitsioon. Aga Win XP süsteemis pead Sa kasutama selleks kolmandate firmade vastavaid programme, sest Windows XP enda partitsioonide muutmise instrument lubab partitsiooni ainult "laiendada" olemasoleva vaba kettaruumi arvel, aga ta ei luba teda väiksemaks teha. Sellisteks kolmandate firmade programmideks võiksid olla näiteks Acronis Disk Director Suite või siis Norton PartitionMagic, mis lubavad meie kõvaketast jagada partitsioonideks ilma et me kaotaksime oma andmeid... Loomulikult on need programmid tasulised, aga kui raha vähe, siis saab neid Internetist ka "tasuta"...


Märkus: Lisan siia ka ühe ketaste partitsioonide loomise, muutmise, kustutamise jne täiesti tasuta programmi allalaadimislingi:

Partition Wizard (Home Edition) - 5,53 MB ja ta sobib Windows 2000/XP/Vista & Windows 7 operatsioonisüsteemidele, allalaadimislink ja koduleht: siin

Partition Wizard (Business Edition)
- 5,53 MB ja ta sobib samuti Windows 2000/XP/Vista & Win7 opsüsteemidele, allalaadimislink ja koduleht: siin

Mõlemad toetavad nii 32 kui ka 64-bit Windows'i opsüsteeme.Mõnel juhul saab aga ka lihtsamalt hakkama:

* Kui Sa olid juba varem loonud oma kõvakettale juurde uued primaarsed/põhi partitsioonid (Primary partition), mis luuakse tavaliselt ikka selleks, et nendesse installeerida mingid muud operatsioonisüsteemid ja sel teel muutub Sinu süsteem dualboot või siis multiboot süsteemiks. Sa võid ühe neist partitsioonidest tühjaks teha nii et siirdad sealt kõik andmed muusse partitsiooni või siis USB välisele kõvakettale (või CD/DVD plaatidele). Ja seejärel installeerid oma Windows 7 sinna tühjakstehtud partitsiooni.
* Või juhul kui Sa loosid varem oma põhi partitsioonile lisaks ka ühe nn Extended partitsiooni ja sinna sisse omakorda ühe või mitu nn loogilist ketast (logical drive), siis on samuti asi palju lihtsam. Sa ei pea sel juhul kasutama kolmandate firmade kettajaotamise programme vaid Sa saad hakkama ka Windows XP enda vahendiga. Sel juhul tuleb Sul oma loogilised kettad tühjaks teha (st sealasuvad failid tuleb viia ajutiselt üle kusagile muusse partitsiooni või USB välisele kõvakettale või siis CD/DVD plaatidele), seejärel tuleb need tühjakstehtud loogilised kettad kustutada ja luua siis nende asemele üks uus primaarne/põhi partitsioon (Primary Partition).


Kõvakettale võib luua kuni 4 primaarset/põhi partitsiooni või siis 3põhi partitsiooni ja ühe Extended partitsiooni, mille sisse võib siis luua piiramatu arvu loogilisi kettaid (see sõltub Sinu kõvaketta vabast ruumist).

Märkus: Kui Sul on see vaba partitsioon juba olemas, näiteks kuhu oli installeeritud Windows 7 mingi varasem väljalase, siis tee ta lihtsalt tühjaks ja installeeri sinna Win 7-e uuem väljalase, antud juhul siis Win 7 Ultimate RTM versioon (Sa võid oma uuema Windows 7 ka otse tema peale installida, st vanem Win 7 pakitakse kokku ja pannakse kausta nimega "Windows.old" ning tema asemele installeeritakse Windows 7 uuem versioon).Ühesõnaga kui Sul on mingi vaba partitsioon juba olemas või kui Sa oskad teda ise luua ja tühjaks teha, siis hüppa kohe sinna, et alustada Win 7 installimst.

Vastasel juhul loe siit edasi:

* Neil, kellel on oma Windows XP masinas kõvaketas ainult ühe partitsiooniga (C: partitsiooniga) ja kelle süsteem ei tööta just kõige paremini või kes kahtlustavad selles mingite viiruste ning pahalaste olemasolu või kellede Win XP töötab liiga aeglaselt, need võiksid nüüd enne Windows 7 installeerimist teha oma süsteemi ümberinstalleerimise ja kohe installeerimise käigus luua mitu partitsiooni (jaotust). See tegevus on igati kasulik:

a) Oma süsteem saab korda tehtud;
b) Tänu kõvaketta mitmele partitsioonile saab teda märksa efektiivsemalt ja ökonoomsemalt kasutada;
c) Hiljem ei pea kasutama mingeid kolmandate firmade programme, et oma kõvaketast ümber partitsioneerida, pealegi on see sagedasti ka üsna riskantne tegevus...
Loomulikult peab kõvaketas olema sel juhul vähemalt 40 GB'ise mahuga ja enne süsteemi puhast ümberinstalleerimist vii oma olulised asjad ja programmide setup failid üle kusagile CD/DVD plaatidele või siis välisele kõvakettale.


NB!
Windows XP puhtast installeerimsest (clean install), kõvakettale partitsioonide loomisest ja nende tähendusest saab infot siit.Allpool toon aga näite Windows 7 installeerimisest sellisesse Windows XP masinasse, kuhu kasutaja oli eelnevalt juba loonud ka ühe laiendatud partitsiooni (Extended partiton) ja tema sisse omakorda veel mitu loogilist ketast (Logical drive).


Kui Sa ei tea, et millised partitsioonid Sinu kõvakettal on:

Sa võisid oma kompuutri kellegi käest osta või kingituseks saada jne ning võib olla Sa ei teagi veel seda et milliseid partitsioone Sinu arvuti kõvaketas üleüldse sisaldab.
* Kui Sul on oma Windows XP masinasse installeeritud mitu operatsioonisüsteemi, siis peab Sinu kõvakettale olema loodud ka rohkem Primary partition'e, sest operatsioonisüsteemi saab XP kompuutrisse installeerida ainult Primary partition'i sisse. Sel juhul ilmub kohe kompuutri alglaadimise alguses nn Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraan, mille kaudu Sa saad seejärel logida sisse ühte või teise operatsioonisüsteemi. Vajaduse korral võid ühe sellise Primary Partition'i ümber formaatida (s.h. ka tühjaks teha; 'format' - ümbervormindamine) ja selle asemele installeerida sinna oma Windows 7-e.

* Tavaliselt need, kes ei ole peale Windows XP installeerinud oma kompuutrisse teisi operatsioonisüsteeme, aga see-eest on jaganud oma kõvaketta mitmeks partitsiooniks, nemad on teinud seda nii et kõigepealt loosid nad juurde selle Extended partitsiooni ja seejärel loosid tema sisse kas ühe või mitu loogilist ketast (logical drive).
Et teha kindlaks kas Sinul on ka neid loogilisi kettaid või ei ole, tee selleks oma töölaual My Computer ikoonil 2x hiireklõps (või klõpsa Start menüüs My Comuter lingile) ja vaata avanevast kaustaaknast, et mitu loogilist ketast Sinu kõvakettal on:

Kõvaketta jaotused

Nagu ülapildilt on näha, siis omab see kompuuter ühte kõvaketast ja see ketas on jaotatud neljaks osaks ehk siis üheks primaarseks/põhi partitsiooniks (C: - primaarne/põhi partitsioon ehk Primary Partition) ja veel on üks Extended partitsioon, mille sees on D:, E: ja F: loogilised kettad. (Kusjuures Windows XP on ise siin installitud C: partitsiooni nagu tavaliselt seda tehaksegi.)

Windows 7 RC installeerimise etapid Windows XP masinasse, mille kõvakettal on kaks partitsiooni: 1) Üks primaarne/põhi partitsioon C:, kuhu on installeeritud Windows XP; 2) Extended partitsioon, mille sisse on omakorda loodud 2 loogilist ketast:

Märkus: Kui Sinu kõvakettal on ainult C: partitsioon, siis pead Sa looma ühe täiendava Primary partiton'i, et sinna installeerida oma Windows 7't.
Windows XP puhtast installeerimsest (clean install), kõvakettale partitsioonide loomisest ja nende tähendusest saab infot siit.
Täienduseks:

a) Kui Sa olid oma Windows 7 õnnelikult installeerinud ja jõudnud tema töölauale ning hakkad minema Internetti, siis avastad, et Sul ei olegi enam võrguühendust kuigi enne oli ta olemas. Selle kõige tõenäolisemaks põhjuseks võib olla see et Sul puudub oma modemi või võrgukaardi draiver, juhul kui Sul on tema mingi vanem tüüp või siis ei suutnud Windows 7 Setup teda töösse saada. Mida sel juhul teha, loe sellest siit.

b) Need Windows 7 installeerimise ajal ilmuvad mõningad aknad ja ekraanipildid võivad olla natuke teistsugused, erineva hulga ja ka teises järjestuses ning see sõltub juba sellest, et kuhu Sa ta installeerid (Vista masinasse, Windows XP masinasse, täiesti tühjale kõvakettale või siis virtuaalmasinasse), kas Sul on installeerimise ajal Internetiühendus ja kas Sinu kompuuter on võrku ühendatud, aga üldiselt on kõik üks -ja seesama—ei mingit vaeva ega ajude liigutamist.

c) Kui Sa teed nüüd oma dual-boot masina, kus esimeseks operatsioonisüsteemiks on Windows XP ja teiseks opsüsteemiks Windows 7, ümberlaadimise või käivitad ta, siis satud Sa alguses nn Windows Boot Manager'i ekraani, kus saad seejärel oma noolklahvide abil valida, et kummasse operatsioonisüsteemi Sa tahad siseneda. Kiri "Earlier Version of Windows" tähendab siin Windows XP'd ja kiri "Windows 7 " näitab, et tegemist on loomulikult Windows 7-ga:

Alglaadimise menüü


NB! Kui Sa kasutad dualboot või multiboot süsteemi, siis tähistatakse Computer aknas selle ketta (partitsiooni) ikooni, milles Sa asud, st millesse Sa sisse logisid, ka Windows'i logoga, et kasutaja saaks asjast kiiremini sotti - pilt.

Pärast installeerimist klõpsa nupule Start ja seejärel ALL Programs -> Windows Update, et laadida alla ning installeerida kõik värskendused (updates), sest kõiki neid ei pakuta Automatic Updates kaudu.

Kui Sa installeerid oma opsüsteemi esmakordselt või teed siis kunagi hiljem tema ümber -või parandusinstalleerimise, siis esimene asi, mida Sa pead pärast installimise lõpetamist kohe tegema, on Windows Updates (värskenduste) allalaadimine ja installeerimine. Kuigi Windows Update vahend on vaikimisi pandud automaatrežiimile, soovitaksin alustada kohe nende nende värskenduste käsitisi allalaadimist (klikk nupule Start, siis All Programs ja seejärel Windows Update). Kui Sa oled ühe portsu neid värskendusi kätte saanud ja installeerinud, siis tee jälle Start -> All Programs -> Windows Update ning kliki seejärel akna vasemas paanis lingile Check for updates; lae alla järgmine ports värskendusi. Kui oled selle järgmise portsu värskendusi alla laadinud ja installeerinud, siis alusta otsast peale, sest ühe korraga Sa kõiki värskendusi kätte ei saa, näiteks Vista puhul tuleb saada enne kätte kõik tema SP1 paketi värskendused ja alles seejärel hakatakse Sulle pakkuma ka tema SP2 värskendusi. Korda oma sellist tegevust seni kuni Sa oled kätte saanud kõik värskendused. Seejärel võid soovi korral lülitada Windows Update automaatrežiimi välja (süsteemi jõudluse tõstmiseks) ja teha ise regulaarselt (!) Start menüü kaudu nende värskenduste allalaadimist. Pärast opsüsteemi parandus -või ümberinstalleerimist võib nende kõikide värskenduste allalaadimine ja installeerimine võtta üsna palju aega ja see oleneb Sinu Internetiühenduse kiirusest, aga see asi tuleb ära teha ning sellest pääsu ei ole.
Kui Sa ei viitsi selle käsitsi allalaadimisega tegeleda, siis jäta see Windows Update vahend automaatrežiimile ja las ta tegutseb - aeg ajalt tuleb Sul teha ka süsteemi restarte.

Windows Update vahendi automaatrežiimi saad kehtestada nii: Kliki nupule Start ja seejärel Control Panel > System and Security > Windows Update kategoorialingi all 'Turn automatic updating on or off' ja vali uues aknas ülevalt rippmenüüst parameeter 'Install updates automatically (recommended)'.
Sel teel võid selle automaatrežiimi vajaduse korral ka välja lülitada.

Lisaks veel Windows 7 aktiveerimise (WPA) täielikust tühistamisest (peatamisest) või siis tema aktiveerimisaja pikendamisest—siin.

ÜlesseWindows 7-e deinstalleerimime (uninstall) dual-boot süsteemist, kus Windows XP on esimeseks operatsioonisüsteemiks.I. Moodus (Kui Sa tahad hakata kasutama ainult Windows XP'd ja soovid Windows 7'st lõplikult lahti saada):

Kui Sa oled installeerinud Windows 7 oma Windows XP masinasse, kus esimeseks opsüsteemiks on seega Win XP ja teiseks Windows 7 ning soovid hiljem Windows 7-e deinstalleerida, et kasutada ainult Windows XP'd, siis tee järgmist:

 

NB! Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.


Täpselt samamoodi võid Sa deinstalleerida oma Windows XP dual-boot masinast ka Windows Vista operatsioonisüsteemi, ainult et sel juhul pane punktis kaks viidatud Windows 7 DVD installeerimisplaadi asemelel sahtlisse Windows Vista installeerimisplaat.


II. Moodus (Kui Sa tahad oma olemasoleva Windows 7 versiooni asendada tema mingi uuema väljalaskega):

Kui Sa oled ükskord juba mingi Windows 7 väljalaske installeerinud, siis ei ole mingi probleem teda asendada Windows 7 mingi uuema väljalaskega või siis tema lõpp-produkti ehk müügiversiooniga. Näiteks sisene oma Windows XP dual-boot masinas Windows XP süsteemi, tee Computer ikoonil paremklõps ja väli kontekstmenüüst käsk Manage; vali vasemast paanist Disk Management; tee nüüd akna paremal allosas sellel kettajaotusel (partitsioonil), kuhu on installeeritud Sinu Windows 7, paremklõps ja vali käsk Format....
Ilmuvas dialoogiaknas pane "linnuke" ruutu Perform a quick format ja klõpsa OK:

Pane linnuke ja klõpsa OK

Selle tegevuse tulemusel jääb Sul see kõvaketta partitsioon (jaotus) alles ja Sa võid sinnasamasse installeerida Win 7 uuema väljalaske.

Sa võid Windows 7 uuema väljalaske installeerida isegi tema eelmise versiooni peale, sel juhul pakitakse tema vanem versioon kokku ja pannakse kausta, mille nimeks saab olema Windows.old (või C:\$INPLACE.~TR ja C:\$WINDOWS.~Q). Sa võid selle kausta kustutada, aga enne tee end tema omanikuks, muidu saad "Access denied..." teate kui Sa teda likvideerima hakkad - tema kustutamisest info siin.

Märkus: Selle Windows.old kausta abil võid soovi korral olemasoleva Windows 7 deinstalleerida (uninstallida) ja ühtlasi oma varasema Windows'i taastada juhul kui Sa installeerisid Windows 7-e oma varasema Windows'i (Win XP, Vista või Windows 7 enda mingi eelmise versiooni) peale, st installisid ta samasse partitsiooni ja asendasid eelmise Windows'i uuema Windows 7-ga - info siin.

Kui Sinu dual boot (või multi-boot) süsteemis läks Windows Boot Manager'i ekraanis kaduma mingi operatsioonisüsteemi alglaadimise/buutimise kirje ja Sa ei saa laadida end sellesse operatsioonisüsteemi (Aga ka muud laadimisprobleemid) - info siin.

Windows 7 buutimisekraani (boot screen) kasutajaliidese taastamine - info siin.

Ülesse

 

Loe ka "Saalefaili (pagefile.sys) uuendamine ja multiboot masinates ühise saalefaili kasutamine" dokumenti - seal.

 


< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008