Windows 7 installeerimine Vista masinasse

Seitse...Windows 7 puhas installeerimine (clean install) Windows Vista kompuutrisse, kus esimeseks operatsioonisüsteemiks on Windows Vista ja teiseks Windows 7Kirjutatud aprillis 2009

 

Windows 7 installeerimine ei erine kuigivõrd Windows Vista installeerimisest ja praktiliselt toimub kõik enam-vähem samamoodi. Eelnevalt oli siin juttu Pre Beta Windows 7 (build 6801), Windows 7 Build 6956, Win 7 Beta 1, Windows 7 Ultimate Build 7057 (Win7 RC 1 ehk siis Windows 7 RELEASE CANDIDATE 1) ja Windows 7 Ultimate Build 7100 RC lõppversiooni väljalasete puhtast installeerimisest kas Windows Vista või siis Windows XP masinasse ja nende installeerimine toimus enam-vähem sarnaselt.

Allpool tuleb juttu Windows 7 Ultimate RTM (Build 7600.16385) finaalversiooni ehk siis tema müügiversioonide puhtast installeerimisest ja seda kas uuele või siis eelnevalt tühjakstehtud ning formaaditud ('format' - ümbervormindamine) kõvakettale.

Märkus: Windows 7 kõikide muude versioonide (Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional, Windows 7 Enterprise ja Windows 7 Ultimate) install toimub samamoodi. Seega, kui Sa ostad Internetist või jaemüügist mingi Windows 7, siis käib alltoodu loomulikult ka nende kohta. Meie tavakasutajal tuleb edaspidi tegemist kas Windows 7 Home Premium või siis Windows 7 Ultimate versiooniga. Netbook (miniarvutite) omanikel võib vaja minna ka Windows 7 Starter või siis Windows 7 Home Premium versiooni installeerimisoskust (DVD kettaseadme puudumisel tuleb kasutada USB mälupulga abi ja sellest on juhis seal).
Need, kes ostavad jaemüügist või Internetist uue kompuutri, neil on tavaliselt sinna Windows 7 juba sisse installeeritud (Win 7 OEM kompuuter). Kuid ka neil tuleb osata installeerida Windows 7't kas siis tema parandus või ümberinstalleerimise korral ja ka siis kui soovitakse oma madalamat Windows 7't uuendada tema kõrgemaks ning paremaks väljalaskeks [(ainult siis kui seda tehakse Windows 7 DVD plaadi abil - harvem variant; üldiselt tuleb seda teha Interneti kaudu pakutava aktiveerimisvõtme (upgrade key) omandamise teel)]. Windows 7 versioonidest on ülevaade seal.Windows 7 ja Windows Vista installeerimise erinevused:


Windows 7 installeerimise miinimumnõudedMärkus:
Need kes tahavad aga kasutada ka Windows 7 uut XP Mode't (XP režiimi) peavad omama vähemalt 2GB füüsilist mälu (RAM) ja lisaks veel 15GB vaba kettaruumi.


XP Mode
ja Windows Virtual PC (See on Virtual PC 2007 uuendatud versioon Windows 7 jaoks) kasutamiseks vajalikud miinimumnõuded:
Kui Sa kahtled või kui Sa ei tea neist gigahertzidest, gigabaitidest ja mälust mitte kui midagi (nagu mina ei tea mitte mõhkugi toiduhindadest ja oma riietenumbritest), siis kasuta Windows 7 Upgrade Advisor programmi abi - info siin.Windows 7 installeerimine Windows Vista masinasse:Märkus: Samamoodi käib tema installeerimine ka täiesti tühjale kõvakettale (Clean install).


Sul peab olema Windows 7 installeerimise DVD plaat (või siis USB mälupulka viidud Windows 7) ja kui Sul seda veel ei ole, siis võid kasutada alljärgnevaid linke:

1) Uuendatud 2015 - Windows 7 ISO: Kuna sellest Windows 7 väljalaskmisest on juba hulga aega mööda läinud, siis on tema installeerimisfailide allalaadimise lingid nüüdseks kehtetud (s. h. ka Microsofti enda omad). Sattusin nüüd pooljuhuslikult siia oma Windows 7 veebilehtedesse ja osa minu siintoodud vanu linke enam ei töötanud - ära "surid" kurivaimud. Seega toon siin nende asemel nüüd uued Windows 7 ISO failide allalaadimise lingid, mis praegu vähemalt töötavad. Sa pead alla laadima siis oma masinale sobiva versiooniga ISO faili (Windows 7 Home või Windows 7 Pro jne ning kas 32-bit või 64-bit Windowsi). Ühesõnaga Sa pead kõigepealt hankima endale Windows 7 ISO faili ja toon siin sellekohased lingid:

* Microsofti enda ametlik veebileht: http://www.microsoft.com/en-us/software-recovery - sealt saad selle ISO faili kätte ainult sel juhul kui Sa ostsid jaemüügist või Internetist Windows 7 karbi/plaadiversiooni. OEM kompuutrite jaoks, kus Windows 7 on juba eelinstalleeritud kujul olemas, see sait ei sobi. Sa pead enne selle ISO kättesaamist sisestama oma Windowsi 7-ga kaasatulnud 25 sümboliga tootevõtme (product key) ja seejärel valima ka keele.

* Sealt saada selle sobiva ISO aga otse kätte: Windows 7 Home Basic ISO 32 Bit või 64 Bit; Windows 7 Starter ISO 32 Bit; Windows 7 Home Premium ISO 32 Bit või 64 Bit; Windows 7 Professional ISO 32 Bit või 64 Bit. Seal pakutakse ka nn 'Windows 7 All in One ISO' allalaadimist, mis tähendab, et Windows 7 installeerimisel saad enne installeerimise reaalset algust valida vastavas aknas Windows 7 sobiva versooni / väljalaske.

Märkus: Sealsamas "Operating Systems" veebilehel saad valida ka mingi muu opsüsteemi allalaadimise, lehitsed ja uurid aga ise - link.

* Torrent failid, vali sealt endale sobiv Windows 7 versioon välja. Sa pead alla laadima .torrent laiendiga faili ja seejärel laed tema abiga ka selle ISO alla - link. (Näiteks Internet Explorer brauseris pead seal allalaetaval lingil tegema paremkliki ja seejärel valima kontekstmenüüst käsu "Salvesta sihtfail nimega..."; Chrome brauseris tuleb ta tavalisel teel alla... - lihtsalt klikid seal vastaval lingil).

* Võid ka ise Torrent saitidest otsida endale sobiv Windows 7, aga loe enne allalaadimist sealseid kommentaare ja kontolli pärast ka selle allalaaditud ISO hash'i. Mis see torrent on, sellest info seal ja mis see hash on, sellest info seal.


2) Kui Sa oled selle Windows 7 ISO faili alla laadinud, siis on Sul kaks võimalust:

* Põletada see allalaetud ISO fail DVD plaadile - mis see .iso fail on ja kuidas neid ISO image'sid põletada, sellest juhis seal.
* Viia Windows 7 ISO oma USB mälupulka ja alustada tema installeerimist otse sealt (seda meetodit tuleb ka siis kasutada kui Sinu arvutis puudub CD/DVD-ROM kettaseade või kui ta on katki...) - kasuta selleks sellist mõnusat intsrumenti nagu Windows 7 USB DVD Download Tool (allalaadimine & juhis).

Mõlemal juhul peab Sinu süle- või lauaarvuti BIOS toetama CD/DVD-ROM kettaseadmest või siis USB draivist buutimist (st kompuutri alglaadimist). Nad peavad BIOS seadistustes olema pandud kompuutri esmaseks alglaadimise/buutimise seadmeks - seda kõike ka tänapäeva kompuutrid lubavad teha (kohe allpool sellest täpsemalt).3) Loome uue tühja partitsiooni, et installeerida sinna oma Windows 7 operatsioonisüsteem:

Kuna jutt käib siin Win 7-e installeerimisest Sinu Windows Vista masinasse, siis tuleb Sul eelnevalt luua Windows 7 jaoks üks uus kõvaketta partitsioon (jaotus/oblast), kuhu saaks selle Win7-e installeerida.


NB! Kui Sul on see partitsioon juba olemas, näiteks kuhu oli installeeritud Windows 7 mingi varasem väljalase, siis tee ta lihtsalt tühjaks ja installeeri sinna Win 7-e uuem väljalase, antud juhul siis Win 7 Ultimate RTM versioon (Sa võid oma uuema Windows 7 ka otse tema peale installida, st vanem Win 7 pakitakse kokku ja pannakse kausta nimega "Windows.old" ning tema asemele installeeritakse Windows 7 uuem versioon).
Ühesõnaga kui Sul on mingi vaba partitsioon juba olemas või kui Sa oskad teda ise luua ja tühjaks teha, siis hüppa kohe sinna, et alustada Win 7 installimist.


Vastasel juhul tee aga järgmist:

a) Kui Sul on dualboot kompuuter, kuhu on installitud Vista ja Win 7 mingi varasem versioon, siis sisene oma Windows Vista dual-boot masinas Windows Vista süsteemi, tee Computer ikoonil paremklõps ja väli kontekstmenüüst käsk Manage; vali vasemast paanist Disk Management; tee nüüd akna paremal allosas sellel kettajaotusel (partitsioonil), kuhu on installeeritud Sinu Windows 7 mingi varasem versioon, paremklõps ja vali käsk Format....


Vali käsk Format


Ilmuvas dialoogiaknas pane "linnuke" ruutu Perform a quick format ja kliki OK - pilt.

Ilmub järgmine teateaken, kliki lihtsalt OK - pilt.

Algab formaatimine ('format' - ümbervormindamine):

Formateerimine käib


Kui vahepeal peaks ilmuma järgmine aken, siis kliki Yes - pilt.

Selle tegevuse tulemusel jääb Sul see kõvaketta partitsioon (jaotus) alles ja Sa võid sinnasamasse installeerida Win 7 uuema väljalaske.

Sa võid Windows 7 uuema väljalaske installeerida isegi tema eelmise versiooni peale, sel juhul pakitakse tema vanem versioon kokku ja pannakse kausta, mille nimeks saab olema Windows.old (või C:\$INPLACE.~TR ja C:\$WINDOWS.~Q ). Sa võid selle kausta seejärel kustutada, aga enne tee end tema omanikuks, muidu saad "Access denied..." teate kui Sa teda likvideerima hakkad - tema kustutamisest info siin.


Märkus: Selle Windows.old kausta abil võid soovi korral olemasoleva Windows 7 deinstalleerida (uninstallida) ja ühtlasi oma varasema Windows'i taastada juhul kui Sa installeerisid Windows 7-e oma varasema Windows'i (Win XP, Vista või Windows 7 enda mingi eelmise versiooni) peale, st installisid ta samasse partitsiooni ja asendasid eelmise Windows'i uuema Windows 7-ga - info siin.

Loe Windows Vista's nendest partitsioonide loomisest, muutmisest, kustutamisest jms info siit.b) Kui Sa installeerid multiboot masinasse Windowsi aga esmakordselt ja kuna mingit teist operatsioonisüsteemi saab installeerida ainult eraldi partitsiooni ning seda nn Primary partitsiooni sisse, siis loo kõigepealt endale üks selline uus tühi kõvaketta partitsioon (Primaarne/Põhi partitsioon - Primary partition).
Kuid Windows Vista ja Windows 7 puhul tekitab selle uue Primary partiton'i loomine võib olla natuke segadust, nimelt me ei saagi seda seal luua; milles asi? Windows'i varasemates versioonides ei saanud Windowsi enda vahenditaga süsteemi ja laadimispartitsiooni (boot partition) laiendada ja seda sai teha vaid kolmandate firmade vastavate programmide abil. (Partitsioonide vähendamine oli samuti võimatu.)

Kuidas on sellega lood Windows Vistas ja Windows 7's?

Neis saab seda aga kõike teha, Sa võid suvalist partitsiooni sealhulgas ka süsteemi- ja laadimispartitsiooni vähendada ning laiendada. Sa võid sellekas kasutada kas Disk Management graafilist kasutajaliidest (Disk Management GUI) või siis Diskpart utiliiti, mille võib käivitada CMD akna kaudu; lihtsam on kasutada seda Disk Management vahendit.

Kasutame selle natuke lihtsama ja mugavama Disk Management'i abi ja temast ning tema käskudest tulebki allpool juttu (Ava ta nii: Tee Compuer'il paremklõps ja vali käsk Manage; klõpsa avanevas aknas vasemas paanis Storage all parameetrile Disk Management).

Windows Vistas on nende uute jaotuste suurendamisel ainult üks piirang, seal saab partitisioone laiendada (st suurendada jaotuste/ketaste mahtu) ainult jaotusele kohe järgneva vaba ruumi arvel. Oletame näiteks, et meil on C: ketas, mille mahuks on 70 GB'i ja D: ketas mahuga 200 GB'i ning meie kõvakettal on veel vaba täiesti kasutamata ruumi 100 GB'i, siis sel juhul saame me laiendada ainult D: partitsiooni mitte aga C: partitsiooni, sest C: ketta järel ei ole vaba ruumi. Kui Sa tahad antud situatsioonis suurendada C: ketta mahtu, siis pead kasutama komandate firmade programme.
Windows Vista's on muudetud ka partitsioonide tüüpe, kui Sa hakkad looma uut jaotust, siis näed Sa, et ainsaks valikuvõimaluseks on nn "Simple volume" loomise võimalus. Windows XP Pro ja Windows Server 2003 operatsioonisüsteemides oli kahte tüüpi kettaid (partitsioone): Primary ja Extended partition. Seal olid ketaste tüüpideks nn Basic disk (selline kettatüüp on enamikel tavakasutajatel) ja Dynamic disk; basic kettale sai luua partitsioone ja dynamic ketastele võis luua nn volume'sid.
Windows Vista's saab aga luua ainult "volume'sid" (Simple volume) kuid tegelikult lood Sa sellega primary partition'i (Primaarne partitsioon) ja ega muid valikuid Sul ei olegi. Seega on Windows Vista's kõik kolm esimest partitsiooni, mille Sa lood, tegelikult peajaotused (Primaarsed partitsioonid—primary partition). Kui Sa lood nüüd neljanda jaotuse (volume), siis loob Vista automaatselt ühe extended partition'i kasutades selleks kõvakettal oleva kogu ülejäänud vaba ruumi. Selle Extended jaotuse sisse luuaksegi siis ja saab ka edaspidi luua suvalise arvu nn loogilisi kettaid (logical drive).

(Tavaliselt kasutatakse nn basic disk'i, mis on füüsiline kõvaketas ja mis sisaldab peajaotusi, extended jaotust ning loogilisi kettaid; partitsioone ja loogilisi kettaid nimetatakse basic ehk simple volume'ks.)

Märkus: Tavaliselt on kompuutrites ainult üks kõvaketas, mis on ka ühtlasi ka nn MBR (Master Boot Record) ketas, st ketas, kuhu on installeeritud üks või mitu operatsioonisüsteemi ja selle MBR'i abil alustatakse ühe või mitme opsüsteemi alglaadimist. Antud ühele kõvakettale võib luua kuni 4 Primary partition'i või siis 3 Primary partition'i ja ühe Extended partition'i, mille sisse saab omakorda luua piiramatu arvu nn Logical drive'sid.
Kui arvutis on aga mitu kõvaketast, siis saab nendele (v. a. see üks MBR disk) luua kuni 4 Primary ja kuni 4 Extended partition'i. Iga Extended partitsiooni sisse võib luua loogilisi kettaid aga niipalju kui soovid...
Kui Sa hakkad Windows Vista's (või Windows 7's) vähendama mingi partitsiooni kettaruumi ehk mahtu, siis paigutatakse antud jaotuses olevad failid ümber ja sel teel luuakse uus vaba kettaruum. Kuid peab ka seda teadma, et kui Sa üritad vähendada partitsiooni, mis sisaldab mittesiirdatavaid faile (näiteks nn "page file" või "shadow copy", mis asuvad tavaliselt C: kettal), siis ei saa Sa antud partitsiooni vähendada. Kui Sa tahad ikkagi sellist jaotust vähendada, siis siirda need failid ajutiselt muusse partitsiooni, seejärel vähenda see jäotus ära ja lõpuks too need failid jälle tagasi. Sa võid need mittesiirdatavad failid ka kustutada ja seejärel nad uuesti luua...


Mis on selle pika ja tüütu sissejuhatava jutu mõte?


Kuna Sa saad Windows Vista's (või Windows 7's) kasutada oma uute partitsioonide loomisel ainult käsku "Simple volume", siis:

- Kui Sul on oma kõvaketas ainult ühe jaotusega (partition) ja selleks on tavaliselt C: jaotus/ketas, siis nüüd kui Sa lood kaks järgmist uut partitsiooni, siis on need automaatselt primaarsed partitsioonid (Primary partition) ja Sa võid ühte neist installeerida ka oma Windows 7'e.

- Kuid väga paljud kasutajad on endile ostnud arvuti, kuhu on Windows Vista juba sisse installeeritud (nn OEM kompuuter) ja üsna tihti on nii et kõvakettal võib 3 primaarset/põhi partitsiooni juba olemas olla: Näiteks võib üks neist olla nn "EISA Configuration" peajaotus (Sinna on installeeritud Diagnostics & EISA Configuration utiliidi töö jaoks vajalikud failid. Seda utiliiti saab kasutada diskettidelt ja tema abil saab konfigureerida süsteemi ISA ja EISA seadmeid, sel juhul ei pea me kasutama buutimisdisketti või plaati. Tegelikult on ta täiesti mõtetu ja tänapäeval mittevajalik asi...); teiseks primaarsek/põhi partitsiooniks on loomulikult see draiv, kuhu on installeeritud ka Windows Vista (C: ketas) ja kolmandaks peajaotuseks võib olla nn "RECOVERY" primary partition, mida saab kasutada oma "otsad andnud" süsteemi taastamiseks ja tema tagasiviimiseks tehase algseadistusteni.
Seega on meil 3 primaarset/põhi partitsiooni juba olemas ja rohkem me neid luua ei saa, sest meie kõvaketas on MBR ketas ja me saame luua lisaks veel ainult ühe Extended partitsiooni ja tema sisse omakorda hulga Logical disk'e. Kas me nüüd ei saagi siis oma Windows 7't installeerida, sest selleks peab olema ju tema jaoks üks vaba "Primary partition"?
Saame küll, me võime Windows NT-le baseeruvaid operatsioonisüsteeme (Microsoft'i omad, näiteks Vista, Win XP, win2k jne) installeerida ka Extended partitsiooni loogilisse kettasse. Nende installeerimise käigus paigaldatakse mõned failid ka laadimisjaotuse/ketta juurkausta. Rääkimata sellest et Windows 7 on loodud Windows Vista tuumale ja arhitektuurile ning seega me võime ta installeerida julgelt ka sinna Extended jaotuses olevasse Logical disk'i.

- Seega kui meil on oma kõvaketas ainult ühe partitsiooniga (C: omaga), siis vähendame tema mahtu paremklõpsu käsu Shrink Volume... abil, seejärel loome käsu New Simple Volume... abil ühe uue partitsiooni (Primary partition'i) ja installeerime sinna sisse Windows 7-e.
Kui meil on oma kõvakettal juba 3 peajaotust olemas, siis vähendame käsu Shrink Volume... abil viimase partitsiooni (Tavaliselt C:) mahtu ja loome käsu New Simple Volume... abil vabanenud ruumi arvel ühe uue partitsiooni. Sel juhul luuakse automaatselt ka Extended jaotus, kuhu sisse see meie loodud "simple volume" (logical disk) pannaksegi ja sinna me siis installeerimegi oma Windows 7-e.

- Aga kui Sa olid juba varem loonud endale mingid logical disk'id (D:, E:, F: jne), mis asuvad seega seal Extended jaotuses, siis vii viimasest loogilisest kettast kõik vajalikud failid üle kusagile mujale jaotusse, seejärel formateeri ta käsu Format... ('format' - ümbervormindamine) abil ja installeeri sinna Windows 7.
Kui Sa tahad aga oma kõvaketast ümber korraldada/jaotada ja võib olla oma ka C: ketta partitsiooni natuke suurendada, siis on veelgi kindlam ja parem moodus on teha nii:

* Vii oma loogilistelt ketastelt (D:, E:, F: jne) kõik ajutised failid üle C: kettale või välisele USB kettale või siis DVD plaatidele;
* Seejärel kustuta käsu Delete Volume... abil üksteise järel kõik oma logical drive'd (NB! Mitte C: ega RECOVERY oma!);
* Nüüd tekkis Sinu kõvakettale hulga vaba ruumi (Unallocated space) ja Sinna loogi siis käsu New Simple Volume... abil üks või mitu uut partitsiooni, millede jaoks luuakse automaatselt ka see Extended jaotus, kuhu sisse nad pannaksegi;
* Kui vaja, siis too oma ajutiselt mujaleviidud failid jälle tagasi ühte neist äsjaloodud uude jaotusse ja ühte tühja jaotusse (viimasesse) installeeri ka Windows 7.


Järgmine pilt näitab seda et Windows 7 on installeeritud Windows Vista kompuutri D: partitsiooni (õigemini Extended partitsiooni D: loogilisse kettasse) - pilt.
Kui Sa said oma uue partitsiooni loomisega valmis, siis alusta Windows 7 installeerimist, mis on praktiliselt samasugune nagu ka Windows Vista installeerimine:


Ka nüüd on Win7-e installeerimiseks kaks võimalust:

* Installeerida ta otse Windows Vista seest, st laeme algul ennast Vistasse, paneme Windows 7 DVD plaadi sahtlisse (või Windows 7-ga USB pulga usb porti) ja käivitame Win7-e installeerimise.
* Me ei lae ennast Windows Vistasse vaid alustame Windows 7 installeerimist kohe tema DVD-plaadilt või siis USB mälupulgast (st teostame alglaadimise/buutimise otse Win 7 installeerimisplaadilt või siis USB pulgast)—see on eelistatavam viis ja sellest tuleb pikemalt ka juttu.

a) Esimene moodus (lühidalt): Teeme kompuutri ümberlaadimise või käivita ta ja kui jõuad Windows Vistasse, siis pane oma Windows 7 dvd plaat DVD-ROM sahtlisse ja seejärel peab ilmuma Windows 7 installeerimise esimene aken. Kui aga ilmub AutoPlay dilaloogiaken, siis vali sealt Run setup.exe:

Vali Run setup.exe


Kui ei juhtu midagi, siis ava Computer kaustaaken, tee 2x klõps oma DVD-ROM seadmeikoonil ja seejärel käivita sealt setup.exe (st tee Setup.exe failil 2x hiireklõps).
Ilmub aken, kus klõpsa nupule Install now:

Klõpsa nupule Install now


Seejärel ilmub ekraan kirjaga "Setup is copying temporary files..." - pilt.

Seejärel ilmub "Setup is starting...".

Ilmub litsentsiaken jne...

Edaspidi toimub kõik samamoodi nagu ka teise mooduse puhul, millest tuleb allpool kohe ka juttu, ainult et ilmuvate akende järjestus on tsipa teistsugune, aga vahet ei ole, sest Sinu tegevus on mõlemal juhul ühesugune.


b) Teine moodus (üksikasjalikult): Antud juhises kasutame aga teist moodust kus me installeerime oma Windows 7-e otse DVD-plaadilt (või USB draivilt) ilma et me siseneksime Windows Vistasse. Toon selle mooduse näiteks ka sellepärast et sel moel saab teha Windows 7-e installeerimist ka täiesti tühjale- või uuele kõvakettale (või siis täis kõvakettale, aga installeerimise käigus pühitakse ta "puhtaks", st me teostame Win 7 puhta installeerimise - clean installi).

Teeme järgmist:
Ja ilmubki Windows 7 Ultimate RTM (Build 7600.16385) finaalversiooni ehk siis tema müügiversiooni töölaud:

Win 7 töölaud


Windows 7 System aken - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Win 7 System aken


All on Windows 7 Ultimate infoaken ja nagu näha puudub sealt nüüd kehtivusaja märge:

Infoaken


Järgmine pilt näitab Windows 7 Start menüüd:

Win 7 Stardimenüü


All toon ära aga Windows 7 Build 7100 RC finaalversiooni töölaua (Desktop) pildi, tema kehtivusaeg lõpeb alles 01.06.2010 ja tema jaoks on olemas ka aktiveerimisvõtmed:

Win 7 RC töölaud


PS! All on näha Windows 7 Build 7077 siseväljalaske "puuki", kus pärast Windows 7 Build 7077 installeerimise lõpetamist ilmus töölauale avatud Notepad'i aken ja seesama aknake ilmus ka pärast igat restarti ning PC käivitamist...
Arvatavasti lasti see versioon välja pärast Microsoft'i poiste suuremat pidu ja hirmsa pohmaka raske koorma all:

Pohmell...


Loomulikult sai sellest "prussakast" kerge vaevaga lahti ja mingeid etteheiteid ei peaks nüüd küll neile Windows 7 tiimi asjameestele ses suhtes tegema, las aga pidutsevad - elu niigi lühike ja jõhker...Veel olulist:

1.
Kui Sa installeerid Windows 7, siis pannakse tema installimise käigus paika ka ekraani resolutsioon ja see "Multiple displays" parameeter (vaata ülemist pilti), aga alati ei tarvitse need õiged olla. Seega ava kohe pärast Windows 7 installeerimist "Screen Resolution" aken ja sea oma ekraani resolutsioon ja "Multiple displays" parameeter õigeks (kui kasutad ühte monitori, siis vali sealt rippmenüüst parameeter "Show desktop only on 1"). Ekraani resolutsiooni võid panna samasuguse nagu see oli Sul ka Windows Vista's (või Windows XP's).
Peale selle lae alla ja installeeri oma videokaardi uusimad draiverid.
Et seda akent avada, tee järgmist:

Tee oma töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Screen resolution;

või pikem tee selleks:

a) Tee oma töölaua vabal osal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize;
b) Klõpsa akna vasemas paanis allosas lingile Display; c) Seejärel klõpsa uues aknas vasemas paanis ülaosas lingile Adjust resolution ja ilmubki vajalik Screen Resolution aken.

Täpsemat infot sellest koos piltidega saad sealt.


2. Kui Sa olid oma Windows 7 õnnelikult installeerinud ja jõudnud tema töölauale ning hakkad minema Internetti, siis avastad, et Sul ei olegi enam võrguühendust kuigi enne oli ta olemas. Selle kõige tõenäolisemaks põhjuseks võib olla see et Sul puudub oma modemi või võrgukaardi draiver, juhul kui Sul on tema mingi vanem tüüp või siis ei suutnud Windows 7 Setup teda töösse saada. Mida sel juhul teha, loe sellest siit.


3. Kui Sa teed nüüd oma dual-boot masina, kus esimeseks operatsioonisüsteemiks on Windows Vista ja teiseks opsüsteemiks Windows 7, ümberlaadimise või käivitad ta, siis satud Sa alguses nn Windows Boot Manager'i ekraani, kus saad seejärel oma noolklahvide abil valida, et kummasse operatsioonisüsteemi Sa tahad siseneda. Seal on üheks operatsioonisüsteemiks pandud Windows Vista ja teiseks siis Windows 7; juhul kui Sa seal mingeid valikuid ei tee, siis laetakse Sind 30 sekundi mõõdudes vaikimisi Windows 7 operatsioonisüsteemi. Seega tuleb Sul iga kord kui Sa käivitad arvuti või teed tema ümberlaadimise valida oma noolklahvidega Windows Vista menüüpunkt, et siseneda Vista opsüsteemi. Kuna me kasutame praegu Windows 7't ainult testimiseks ja proovimiseks, siis ei ole mõtet teda jätta vaikimisi kävitatavaks süsteemiks ja et seda muuta, tee järgmist:


Mida veel peaks teadma:

a) Kui Sa installeerisid Windows 7 sinna Extended partitsiooni loogilisse kettasse, siis saab mõlemas nii Windows 7's kui ka Windows Vistas siirdada/kopeerida faile üle otse teise opsüsteemi, st:

- Kui oleme Windows Vista's, siis avame sellel kettal, kus asub meie Windows 7 (Oletame näiteks et ta installeeriti D: ketale ja Windows 7's on kasutajanimeks "ahv"), kausta/aadressi: D:\Users\ahv\Desktop ja kopeerime sinna oma failid...;
- Kui oleme Windows 7's, siis avame selle ketta, kus asub meie Windows Vista (C: ketas ja oletame, et Windows Vista's on kasutajanimeks "ahv1") ja otsime ülesse kausta: C:\Users\ahv1\Desktop ja viime vajalikud failid sinna üle...

Kui Sa üritad Windows 7's esimest korda avada Windows Vista Desktop kausta (C: kettal), siis võib algul ilmuda teade, et "Access denied...", aga natukese ootamise pärast avatakse ta ikkagi (Tuleb oodata kuni üleval aadressiribal jookseb roheline "indikaator" lõpuni...; edaspidi avatakse C: ketas juba kohe...).
Tegelikult võib avada neis mõlemas süsteemis suvalise ketta (kausta) ja seejärel liigutada oma faile mõlema operatsioonisüsteemi vahel...


b) Pärast Windows 7 installeerimist ei tööta enam Sinu Windows Vista's see nn küljepaan (Windows Sidebar) ja nii see peabki olema, sest Windows 7's on ta lõplikult välja lülitatud...


c) System Restore utiliidi puhul teeme nii:

- Windows Vista's akiveerime ta kõikide ketaste jaoks v. a. see, kus asub Windows 7 (näiteks D:)
- Windows 7's kehtestame System Restore ainult sellele kettale, kus asub ka Windows 7 (näiteks D:), st kus me ka ise momendil asume... System Restore töötab ilusti mõlema puhul...


d) Kui Sa kasutad dualboot või multiboot süsteemi, siis tähistatakse Computer aknas selle ketta (partitsiooni) ikooni, milles Sa asud, st millesse Sa sisse logisid, ka Windows'i logoga, et kasutaja saaks asjast kiiremini sotti - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Logoga ketas


NB! Pärast installeerimist klõpsa nupule Start ja seejärel ALL Programs -> Windows Update, et laadida alla ning installeerida kõik värskendused (updates), sest kõiki neid ei pakuta Automatic Updates kaudu.

Kui Sa installeerid oma opsüsteemi esmakordselt või teed siis kunagi hiljem tema ümber -või parandusinstalleerimise, siis esimene asi, mida Sa pead pärast installimise lõpetamist kohe tegema, on Windows Updates (värskenduste) allalaadimine ja installeerimine. Kuigi Windows Update vahend on vaikimisi pandud automaatrežiimile, soovitaksin alustada kohe nende nende värskenduste käsitisi allalaadimist (klikk nupule Start, siis All Programs ja seejärel Windows Update). Kui Sa oled ühe portsu neid värskendusi kätte saanud ja installeerinud, siis tee jälle Start -> All Programs -> Windows Update ning kliki seejärel akna vasemas paanis lingile Check for updates; lae alla järgmine ports värskendusi. Kui oled selle järgmise portsu värskendusi alla laadinud ja installeerinud, siis alusta otsast peale, sest ühe korraga Sa kõiki värskendusi kätte ei saa, näiteks Vista puhul tuleb saada enne kätte kõik tema SP1 paketi värskendused ja alles seejärel hakatakse Sulle pakkuma ka tema SP2 värskendusi. Korda oma sellist tegevust seni kuni Sa oled kätte saanud kõik värskendused. Seejärel võid soovi korral lülitada Windows Update automaatrežiimi välja (süsteemi jõudluse tõstmiseks) ja teha ise regulaarselt (!) Start menüü kaudu nende värskenduste allalaadimist. Pärast opsüsteemi parandus -või ümberinstalleerimist võib nende kõikide värskenduste allalaadimine ja installeerimine võtta üsna palju aega ja see oleneb Sinu Internetiühenduse kiirusest, aga see asi tuleb ära teha ning sellest pääsu ei ole.
Kui Sa ei viitsi selle käsitsi allalaadimisega tegeleda, siis jäta see Windows Update vahend automaatrežiimile ja las ta tegutseb - aeg ajalt tuleb Sul teha ka süsteemi restarte.

Windows Update vahendi automaatrežiimi saad kehtestada nii: Kliki nupule Start ja seejärel Control Panel > System and Security > Windows Update kategoorialingi all 'Turn automatic updating on or off' ja vali uues aknas ülevalt rippmenüüst parameeter 'Install updates automatically (recommended)'.
Sel teel võid selle automaatrežiimi vajaduse korral ka välja lülitada.Windows 7 Ultimate Build 7100 RC ja Windows 7 RTM finaalversiooni (müügiversiooni) ning kõikide Windows 7 lõppversioonide aktiveerimise (WPA) täielikust väljalülitamisest või siis nende aktiveerimisaja pikendamisest


Windows 7 operatsioonisüsteem tuleb tema 30 päevase proovimisaja mõõdudes aktiveerida ja kui Sul on tema aktiveerimisvõti olemas, siis mingeid probleeme tema aktiveerimisel ei tule - ülevaade ja juhis seal.

Juhul kui Sul ei ole oma Windows 7 aktiveerimisvõtit, siis tuleb kasutada mingit muud meetodit ja sellest tulebki siin allpool juttu.I. Esimene meetod: Win 7 Ultimate Build 7057 RC 1, Build 7077 ja Windows 7 Ultimate Build 7100 RC lõppversiooni täiesti legaalne ja ametlik aktiveerimine:NB! Seda esimest aktiveerimisvõtmete kasutamise meetodit saab rakendada ainult kuni juuni kuuni 2010, sest Windows 7 Ultimate Build 7100 RC kasutamise tähtaeg saab 2010 a. juuniks läbi (tegelikult algavad tema kasutamisel juba märtsi kuus probleemid).
Kui Sa kasutad juba Windows 7 RTM varianti või mingit muud tema lõppversiooni (müügiversiooni) varianti ja kui Sul ei ole tema aktiveerimisvõtit olemas, siis loe siit altpoolt edasi alates II. Teisest meetodist.

Kuna Microsoft jagab oma Windows 7 Beta 1 kasutajatele ühtesid -ja samu aktiveerimisvõtmeid, mis sobivad ka Windows 7 Ultimate Build 7057 RC1, Windows 7 Ultimate Build 7077 RC1 ja Windows 7 Ultimate Build 7100 RC lõppversioonile ning et Sinu elu lihtsamaks teha, toon siin osa neist ka ära (kummagi win 7 32-bit/64-bit versiooni jaoks 3 eraldi aktiveerimisvõtit).

Märkus: Need võtmed sobivad ka kõikidele ülejäänud Windows 7 RTM buildidele (RTM müügieelsetele siseväljalasetele) mitta aga Windows 7 RTM finaalversioonile...


MM7DF-G8XWM-J2VRG-4M3C4-GR27X
KGMPT-GQ6XF-DM3VM-HW6PR-DX9G8
MVBCQ-B3VPW-CT369-VM9TB-YFGBP
KBHBX-GP9P3-KH4H4-HKJP4-9VYKQ
BCGX7-P3XWP-PPPCV-Q2H7C-FCGFR
RGQ3V-MCMTC-6HP8R-98CDK-VP3FM
Q3VMJ-TMJ3M-99RF9-CVPJ3-Q7VF3
6JQ32-Y9CGY-3Y986-HDQKT-BPFPG
P72QK-2Y3B8-YDHDV-29DQB-QKWWM
6F4BB-YCB3T-WK763-3P6YJ-BVH24
9JBBV-7Q7P7-CTDB7-KYBKG-X8HHC
C43GM-DWWV8-V6MGY-G834Y-Y8QH3
GPRG6-H3WBB-WJK6G-XX2C7-QGWQ9
MT39G-9HYXX-J3V3Q-RPXJB-RQ6D7
MVYTY-QP8R7-6G6WG-87MGT-CRH2P


Veel aktiveerimiskoode:

Windows 7 Beta, Win 7 Ultimate Build 7057 RC1, Windows 7 Ultimate Build 7077 RC1 ja Windows 7 Ultimate Build 7100 RC lõppversiooni
32-bit võtmed (Activation Key):

6JKV2-QPB8H-RQ893-FW7TM-PBJ73
GG4MQ-MGK72-HVXFW-KHCRF-KW6KY
4HJRK-X6Q28-HWRFY-WDYHJ-K8HDH

Windows 7 Beta, Win 7 Ultimate Build 7057 RC1, Windows 7 Ultimate Build 7077 RC1
ja Windows 7 Ultimate Build 7100 RC lõppversiooni 64-bit võtmed:

7XRCQ-RPY28-YY9P8-R6HD8-84GH3
RFFTV-J6K7W-MHBQJ-XYMMJ-Q8DCH
482XP-6J9WR-4JXT3-VBPP6-FQF4M

Kuidas Windows 7't tootevõtme (product key) olemasolul aktiveerida, sellest loe edasi sealt.II. Teine meetod (siin on tegelikult kaks varianti):
Windows 7 kõikide müügiversioonide (k. a. Windows 7 RTM lõppversiooni) aktiveerimise (WPA) täielik väljalülitamine või siis alternatiivsete variantide kasutamine:


I. osa: Üldiselt oleks hea kui Sa kasutaksid allpooltulevat kolmandat ausamat meetodit, aga räägin ka sellest teisest siinsest meetodist ja seda seepärast et pahaaimamatud kasutajad, kes soovivad oma Win 7 RTM või siis mingit muud allalaetud Windows 7't kuidagimoodi "legaliseerida" ja seetõttu tirivad Internetist alla igasuguseid pahavara sisaldavaid Win 7 "aktiveerijaid" - siin aga pakutakse testimiseks selliseid tööriistu, mis ei sisalda mingeid pahalasi ega ka muud taolist ebameeldivat.

NB! Ütlen kohe ette ära, et praegu on need kaks siintoodud Win 7 "legaliseerimise" vahendit küll ühed kõige tõhusamad ja nad elimineerivad ka selle uue "Windows Activation Technologies" (WATU) värskenduse (KB971033), aga juhul kui see WATU on Sul installeeritud, siis varem või hiljem blokeerib ta nii või naa nende siintoodud kui ka igasuguste muude häkkimise instrumentide töö. Seega ära lase seda WATU värskendust üleüldse installeeridagi või kui ta istub Sul juba süsteemis, siis uninstalli ta - juhis seal. (või siis hangi regulaarselt nende allpool toodud instrumentide uuemad versioonid...)
Loomulikult ei tähenda see seda et "Mikistan" ei mõtle mingeid veelgi paremaid riukaid välja ja sellel võitlusel ei tule lõppu nii et hangi endale ikka see aus- ja legaalne Windoosa ning kui rahast puudu tuleb, siis tule ja ma annan sulle... Juhul kui oled uhke ja keeldud minu siirast pakkumisest, siis võid alternatiivina jätta vahele mõned oma kõrtsides-, lõbumajades- ja kasiinodes käigud ning vaba raha kui palju - siin ei maksa solvuda, sest tean, et Sa teed neid käike üsna tihti...

Enamik Internetis pakutavaid aktiveerijaid sisaldavad troojalasi jms pahavara nii et nendega tuleb olla väga ettevaatlik; peale selle paljud neist ei tööta korralikult või on siis "Mikistani" poolt juba "elimineeritud".
Näiteks võib probleeme tekkida sel juhul ka mõne Windows 7 värskenduse allalaadimisega, sest osade värskenduste (näiteks KB974431) puhul kontrollitakse tema installeerimise ajal ka Sinu Win 7 aktiveerimise staatust ja kui see kinnitust ei leia ((st Windows validation (WGA) kontroll ebaõnnestub)), siis ei saa ka seda vajalikku värskendust installida - ilmub veateade.
Kuid on ka olemas ka täiesti korralikke ja pahavara vabu "tööriistu", mis lubavad Sinu mittelegaalse Win 7 ilusti "legaliseerida" ja üheks neist on RemoveWAT instrument, mis lülitab Microsoft'i aktiveerimise alamsüsteemi täielikult välja. Ja veelgi enam, ta installeerib ka Microsoft'i viimase anti-piraatluse värskenduse ning lültab selle seejärel välja.
Ta elimineerib "Windows Activation Technologies" funktsiooni ja lubab süsteemil säilitada Genuine staatuse iga kord kui Microsoft peaks seda kontrollima. Kõige viimane tema versioon peaks töötama kõikide Windows 7 versiooniga ja ma ise olen teda testinud Windows 7 Ultimate versiooniga ning asi funktsioneeris korralikult. (Teda ei saa aga kasutada Windows Vista ja Windows Server 2008 puhul.)

- Lae kõige viimane RemoveWAT (ver. 2.2.5) instrumenti sisaldav ZIP fail (EemaldaWAT.zip) alla ja paki see lahti.
- Tee RemoveWAT.exe failil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Run as administrator, aga võid ta ka niisama 2x klõpsuga käivitada.
- Seejärel ilmub aken, kus kliki ülemisele Remove WAT nupule:

Kliki nupule 'Remove WAT'


- Järgmises aknas kliki OK:

Kliki nupule 'OK'


- Oota natuke ja kui installeerimine on lõppenud, siis ilmub jälle üks aknen, kus kliki OK ja seejärel tehakse kompuutri restart (taaskäivitus).
Kui Sa teed nüüd Computer kiirkorraldusel (Start menüüs) või töölaual tema ikoonil paremklõpsu ja valid käsu Properties, siis näed süsteemi omadusteakna (System) allosas, et kõik Windows 7 aktiveerimise staatusega seonduv ning lisaks ka Product ID kirje on sealt kadunud:


Kõik on kadunud...


Enne RemoveWAT.exe käivitamist oli seal süsteemiaknas pilt aga selline - pilt


Mida see instrument siis teeb? RemoveWAT installeerib omaenda tegusa DLL faili (Slwga.dll) "Software Licensing" alamsüsteemi ja kusjuures originaalfailist tehakse seejuures reservkoopia, et teda vajaduse korral siis taastada - pilt.


Selline Windows 7 tunnistatakse täitsa ausaks ja Sa saad Windows Update kaudu laadida alla ka täiendavaid ('optional') värksendusi, näiteks keelepakette jne... Sa võid laadida alla näiteks Microsoft Security Essentials anti-pahavaraprogrammi ja ka see tunnistab installeerimise käigus Sinu Windows'i legaalseks.NB! Muide ka Microsoft'i "Windows Activation Technologies" (WATU) värskendus, mis loodigi spetsiaalselt selliste aktiveerijate elimineerimiseks, ei suuda temaga võidelda (vähemalt praegu, märts 2010) - ta küll avastab lahtimurtud litsentsifailid, aga see on ka kõik... Sellest WATU'st on rohkem infot seal.

Kui Sa kasutasid seda RemoveWAT kräkki ja juhul kui Microsoft'i mingi uuem värskendus [k. a. Window 7 Service Pack 1 Beta (SP1) ja Window 7 Service Pack 1 RC (SP1) ning Window 7 Service Pack 1 (SP1) lõppversioon] peaks selle RemoveWAT kräki tuvastama ning ilmuvad jälle need "This Copy Of Windows Is Not Genuine" teated, siis võid proovida ka järgmist:

- Käivita RemoveWAT kasutades paremklõpsu käsku "Run as administrator";

- Kliki nupule Restore WAT ja lase teha kompuutri restart;

- Käivita RemoveWAT uuesti kasutades jälle seda paremklõpsu käsku "Run as administrator";

- Kliki Remove WAT nupule, seejärel oota natuke aega kuni WAT elimineeritakse ja kui ilmub kompuutri restarti pakkuv teade, sii lase teha kompuutri taaskäivitus.Kui Sa oled seda RemoveWAT vahendit testinud ja proovinud ning soovid mingitel põhjustel oma Windows 7 esialgset olekut ja aktiveerimise staatust taastada, siis käivita see Remove WAT uuesti ning kliki nupule Restore WAT. Kui valmis, kliki OK ja tehakse kompuutri ümberlaadimine.

Kliki nupule 'Restore WAT'


NB! Vana aktiveerimise peatamise kräki tühistamine:

Juhul kui Sa olid eelnevalt kasutanud mingit muud nippi (kräkki), et tühistada Windows 7 aktiveerimist ja Sul ei õnnestu seejärel mingeid värskendusi alla laadida või tekivad muud probleemid või kui Sa tahad kasutada seda eelpooltoodud RemoveWAT või mingit muud kräkk/häkk vahendit, siis võid proovida järgmist meetodit:

* Klõpsa nupule Start, tipi Searh kasti sõna cmd, tee Stardimenüü ülaosas otsingutulemustes cmd.exe'l paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Run as administrator;
* Tipi käsureale käsk sfc /scannow ja vajuta ENTER (Sul võib vaja minna ka Windows 7 installeerimise plaati).
* Seejärel tee kompuutri ümberlaadimine;
* Ilmub must ilma "tapeedita" töölaud ning Sulle teatatakse, et Win 7 prooviaeg on mõõdas ja Sa pead ta nüüd aktiveerima - nüüd võid proovida oma mingit muud Win 7 "legaliseerimise" meetodit...
* Sa võid alternatiivina kasutada ka siinsamas edaspidi kirjeldatud käsu "slmgr.vbs /rearm" abil tehtava aktiveerimisaja pikendamise meetodit ja kõik saab 30-päevaks korda. Nüüd saad ka kõik värskendused installeerida või siis nende installi lõpetada.
Kuid alati see ei õnnestu ja siis pead Sa kasutama sellesama kräki, millega Sa tühistasid Windows 7 aktiveerimise, deinstalleerijat (tavaliselt peaks temaga kaasas olema ka antud kräki deinstalleerimisfail või siis vähemalt mingi juhis...).

Võid proovida ka System Restore't juhul kui Sul on mingi "kräkieelne" taastamispunkt alles või siis Shadow Copies vahendit.

!!! Käsk sfc /scannow taastab Windowsi originaalsed süsteemifailid. Kui Sa kasutad antud käsku oma mittelegaalse (piraat) Windowsi puhul, kus Sa olid Windows Genuine Advantage (WGA) või Windows Activation Technology (WAT) vahendi mingi kräki abil välja lülitanud, siis taastab käsk sfc /scannow kõik esialgsed süsteemifailid ja ühtlasi kõrvaldab ka Sinu Windowsi aktiveerimise väljalülitamise või muu taolise kräki.
Nii et sellega pead Sa arvestama ja kui Sul on vaja antud käsku kasutada oma vigase Windowsi süsteemifailide taastamiseks, siis pead oma mittelegaalse Windowsi aktiveerimise uuesti välja lülitama või muud moodi ta elimineerima.II. osa:
Juba Vista aegadest kräkiti Windowsi aktiveerimismehhanismi sel teel, et kasutati ära Windowsi jaemüügi (retail) ja OEM koopiate erinevust. Jaevõrgus müüdavate Windowsite koopiaid aktiveeritakse unikaalsete seerianumbritega ehk tootevõtmetega (product key), aga kompuutrite suurtootjate (Dell, Gateway, Compaq, Toshiba, HP, Sony jne - nn Royalty OEM'id), kellede arvutites on Windows eelinstalleeritud kujul juba olemas, kasutavad Windowsi aktiveerimiseks tehnikat, mida kutsutakse System Locked Preinstallation (SLP). Selliste eelinstalleeritud Windowsite koopiate aktiveerimiseks kasutatakse ühteainsat spetsiaalset tootevõtit (nn "Master product key"), mis on seotud antud kompuutrite BIOS'is asuva unikaalse informatsiooniga. Kui eelinstalleeritud Windowsi krüptitud (krüpteeritud) litsentseerimise informatsioon ühildub BIOS'is asuva unikaalse informatsiooniga, siis Windowsi aktiveerimist ei nõuta vaid ta aktiveeritakse automaatselt - poest ostetud OEM kompuutris on eelinstalleeritud Windows juba aktiveeritud. Kui Sul on poest ostetud OEM kompuuter (enamikel kasutajatel ongi selline komuuter) ja juhul kui Sa teed mõne aja pärast Windowsi ümberinstalleerimise, siis üldjuhul mingit aktiveerimist enam ei nõuta, st Windows aktiveeritakse automaatselt.

Ja seoses selle ülaltoodud jutuga võid Sa alternatiivina RemoveWAT instrumendi asemel testida näiteks Windows 7 Loader programmi, mis uurib Sinu kompuutri BIOS'i, et näha kas ta sisaldab ACPI_SLIC tabelit koos tarkvara litsentseerimise infoga. Kui see SLIC tabel on olemas, siis installeeritakse Sinu Windows 7 jaoks vastav tootevõti (product key) koos digitaalse sertifikaadiga. Aga süsteemide jaoks, millede BIOS ei sisalda vastavat SLIC tablelit, kasutatakse alternatiivset alglaadijat (buutijat) ja seejärel installeeritakse BIOS'i imiteeriv kood, et panna süsteemi arvama, et tegu on ausa OEM kompuutriga.
Seega võid Sa siin kasutada tema kahte installeerimismeetodit: a) Klikkida ainult nupule Install certificate and serial (juhul kui tuvastati OEM süsteem) või siis b) Valida ülevalt rippmenüüdest mingi tootjafirma bränd (koos tema SLIC, Certificate ja Serial parameetritega) ja klikkida nupule Install certificate and serial.

Märkus: Juhul kui Sa olid eelnevalt kasutanud mingit muud Windows 7 legaliseerimise meetodit, siis tuleb too eelnevalt uninstallida muidu Sa ei saa antud Windows 7 Loader'it kasutada (tema nupud jms ei ole ligipääsetavad), vaata alltulevat pilti:

Ei saa kasutada


Kuna ma ise taolisi faile laiali ei jaga, siis otsi ise Internetis "Windows 7 Loader" või taolise nime all seda faili ja ehk saad ta ka viirustevabalt kusagilt kätte... Seejärel käivta Windows 7 Loader.exe fail.

a) Kui Sa käivitad antud programmi, siis avatakse tema miniaken, pane seal linnuke Advanced options (Täpsemad suvandid) ruutu ja seejärel ilmub ka antud programmiakna teine pool, vaata alumist pilti:

Pane linnuke ruutu ja uuri BIOS rida


b) Nüüd vaata akna vasemas pooles Bios kirjet ja kui seal ei ole Sinu kompuutri tootjafirma nime vaid selle asemel kuvatakse ainult Sinu süsteemi BIOS'i tootjafirma nimetus, siis vali akna paremast poolest rippmenüüdest mingi suvalise firma või siis oma kompuutri tootja SLIC, Certificate ning Serial parameetrid ja kliki nupule Install certificate and serial.
Ülemiselt pildilt on näha, et siin ei ole tegu OEM süsteemiga, sest seal "Bios" real on toodud ära ainult BIOS tootjafirma nimetus (AMI) - BIOS'ide enamlevinud tootjateks ongi AMI ja Award/Phoenix.

Järgmine pilt aga näitab, et tegu on OEM kompuutriga (firma DELL) ja et installeeritud on Windows 7 Ultimate versioon (paremal alumine rippmenüü) - siin tuleb klikkida ainult nupule Install certificate and serial.

Märkus: Tavaliselt ongi tegu ikka OEM süsteemidega nii et tuleb kasutada seda teist "b" punkti...

Tegu on Dell OEM kompuutriga


Kui kõik õnnestub, siis ilmub järgmine loosung:

Õnnestus...Märkused:

a) Kui Sinu kompuuter ei ole võimeline pärast selle programmi installimist laadima tagasi Windows 7-sse, siis tee järgmist:


- Pane Windows 7 installeerimisplaat sahtlisse (enne veendu, et BIOS'is oleks buutimise seadmeks DVD kettaseade) ja tee kompuutri alglaadimine sellelt DVD plaadilt.
- Vali "Repair your computer" parameeter.
- Vali "Command Prompt"
- Tipi käsureale käsk bootsect.exe /nt60 c: ja vajuta ENTER.
- Tee arvuti ümberlaadimine.

* Võid proovida ka bootsect.exe /nt60 all käsku.
* Võid alternatiivina buutimise ajal vajutada ka klahvi R ja valida "Windows without loader" parameetri.

b) Kuidas Windows 7 Loader'it desinstalleerida, et viia Win 7 tagasi tema esialgsesse staadiumi ja taastada tema aktiveerimisfailid:

- Kliki nupule Start ja tipi otsingukasti sõna cmd
- Tee üleval cmd.exe peal paremklõps ja vali käsk Run as administrator
- Tipi järgmised käsud ja vajuta iga käsu järel ENTER:

slmgr -rilc

net stop sppsvc

cd %windir%\ServiceProfiles\NetworkService\AppData\Roaming\Microsoft\SoftwareProtectionPlatform

rename tokens.dat tokens.bak

net start sppsvc

- Tee 2x kompuutri restart.

* Alternatiivina võid CMD aknas käivitada käsu sfc /scannowHOIATUS! Windows 7 Service Pack 1 Beta (SP1) ja kui 2011. a. ilmub SP1 finaalversioon:

Windows 7 Service Pack 1 (SP1) sisaldab ka Windows 7 igasuguste aktiveerimise ja aktiveerimise väljalülitamise kräkkide elimineerimise mehhanismi (Täiendavat piraatlusvastast kaitset Win 7 jaoks - "Windows Activation Technologies" värskendust).
See "Activation Technologies Update" tapab üle 70 Windows 7/Vista aktiveerimise kräki/häki, näiteks sellised head Windows Vista ja Windows 7 piraatkoopiate "ausaks" tegemise vahendid nagu RemoveWAT (x86/x64), Windows 7 Loader, Vista7 Slic Ldr, ULoader, Windows 7 Activator, 7Loader, Windows 7 Loader eXtreme Edition jne...

Märkus: Aga näiteks Windows 7 Loader'i 1.9.0.0 uuem versioon elab ka selle SP1 üle ja Sinu Win 7 jääb aktiveerituks, kuigi täiendavaid värskendusi (Optional, näiteks keelepakette) Sa sel juhul alla laadida ei saa (2011. a. SP1 lõppversioon võib arvatavasti ka selle kräki elimineerida...)

Windows Activation Technologies värskendus ilmus juba jupi aega tagasi ja seda kui "KB971033" värskendus - loe sellest täpsemalt sealt.


Seega kui Sul ei ole legaalne Windows 7, siis ära installeeri Windows 7 SP1 (Service Pack 1) värskenduste paketti ja ka seda eraldi "KB971033" värskendust.

!!! Aga Sa võid Windows 7 SP1 paketi lõppversiooni automaatse allalaadimise ja installeerimise ka blokeerida ning seda Microsofti enda täiesti ametliku ja legaalse instrumendiga, kusjuures kõik värskendused (nii uuemad kui ka vanad) saad Sa ikkagi kätte. Loe peatükki "'Windows Service Pack Blocker Tool Kit' instrumentide komplekt neile, kes soovivad blokeerida Windows 7 Service Pack 1 (SP1) või Windows Server 2008 R2 Service Pack 1 (SP1) finaalversiooni automaatse allalaadimise ja installeerimise 'Automatic Update' või siis 'Windows Update' kaudu" sealt.


Kui Sa kasutasid seda RemoveWAT kräkki ja juhul kui Microsoft'i mingi uuem värskendus [k. a. Window 7 Service Pack 1 Beta (SP1) ja Window 7 Service Pack 1 RC (SP1) ning Window 7 Service Pack 1 (SP1) lõppversioon] peaks selle RemoveWAT kräki tuvastama ning ilmuvad jälle need "This Copy Of Windows Is Not Genuine" teated, siis võid proovida ka järgmist:

- Käivita RemoveWAT kasutades paremklõpsu käsku "Run as administrator";

- Kliki nupule Restore WAT ja lase teha kompuutri restart;

- Käivita RemoveWAT uuesti kasutades jälle seda paremklõpsu käsku "Run as administrator";

- Kliki Remove WAT nupule, seejärel oota natuke aega kuni WAT elimineeritakse ja kui ilmub kompuutri restarti pakkuv teade, sii lase teha kompuutri taaskäivitus.


Windows 7 Service Pack 1 Beta (SP1) versioonist ja tema tulevasest finaalversioonist info seal.III. Kolmas meetod: Windows 7 Ultimate Build 7100 RC ja Windows 7 RTM lõppversiooni (müügiversiooni) aktiveerimisaja pikendamisest:


Seda meetodit võikski kasutada just Windows 7 RTM versiooni (tema lõppversiooni) puhul. Sa võid Windows 7 suvalise väljalaske installeerida ilma aktiveerimisvõtmet sisestamata kuid Sa saad teda kasutada ainult 30 päeva, seejärel tuleb ta Sul aktiveerida. Seejuures ilmub regulaarselt ekraani paremale allaäärde üks tüütu teatemullike, mis informeerib Sind, et kui palju päevi on Sul jäänud veel oma Windows 7 prooviaja lõpuni...:

Tuleb aktiveerida...

Kuid ka sellest saab mõõda hiilida ja seda just sellesama "rearm" käsu abil, mis pikendab Sinu Windows 7-e proovimise aega veel 30 päeva võrra. Kui ka see 30 päeva saab läbi, siis korda seda tegvust ja Sinu proovimisaeg pikeneb veel 30 päeva. Kokku võid Sa seda rearm käsku rakendada 3 korda ja seega saad Sa oma Windows 7't kasutada tervelt 120 päeva (Windows 7 installeerimise järel lubatud esimesed 30 päeva + 30 + 30 + 30 päeva).

Tegutse järgmiselt:
Märkus: Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.Selle aktiveerimise lõpetuseks üks murelik HOIATUS!

Palun aktiveeri kindlasti oma Windows 7, sest muidu:

- Tulevad Microsoft'i tursked mehed (tavaliselt neljakesi) ja kolgivad Sind senikaua kuni Sa leiad raha ning ostad otse nende käest Win 7 legaalse koopia.
- Kui Sul aga raha ei ole, siis viskavad nad Sind koos oma kompuutriga aknast välja...;
- Siiski on sellele aknast väljakupatamisele ka üks alternatiiv: Sind saadetakse Afganistani Windows 7't reklaamima nii et valida ongi ainult kaks varianti - väljaviskamine või siis Win 7 müügiagendiks hakkamine.
Ma kujutlen juba ette seda mõnusat situatsiooni kus Sa marsid Talibani võitlejate koopasse ja kukud neile Windows 7't reklaamima ning pakkuma... Arvatavasti annavad nad seepeale suurest üllatusest kohe alla?
Windows 7-e deinstalleerimime (uninstall) dual-boot süsteemist, kus Windows Vista on esimeseks operatsioonisüsteemiks.

 


I. Moodus - Kui Sa tahad hakata kasutama ainult Windows Vista't ja soovid Windows 7'st lõplikult lahti saada:

Kui Sa oled installeerinud Windows 7 oma Windows Vista masinasse, kus esimeseks opsüsteemiks on seega Win Vista ja teiseks Windows 7 ning soovid hiljem Windows 7-e deinstalleerida, et kasutada ainult Windows Vista't, siis tee järgmist:

 

II. Moodus - Kui Sa tahad oma olemasoleva Windows 7 versiooni asendada tema mingi uuema väljalaskega:

Kui Sa oled ükskord juba mingi Windows 7 väljalaske installeerinud, siis ei ole mingi probleem teda asendada Windows 7 mingi uuema väljalaskega või siis tema lõpp-produkti ehk müügiversiooniga. Näiteks sisene oma Windows Vista dual-boot masinas Windows Vista süsteemi, tee Computer ikoonil paremklõps ja väli kontekstmenüüst käsk Manage; vali vasemast paanist Disk Management; tee nüüd akna paremal allosas sellel kettajaotusel (partitsioonil), kuhu on installeeritud Sinu Windows 7, paremklõps ja vali käsk Format....
Ilmuvas dialoogiaknas pane "linnuke" ruutu Perform a quick format ja klõpsa OK:

Pane linnuke ja kliki OK

Selle tegevuse tulemusel jääb Sul see kõvaketta partitsioon (jaotus) alles ja Sa võid sinnasamasse installeerida Win 7 uuema väljalaske.

Sa võid Windows 7 uuema väljalaske installeerida isegi tema eelmise versiooni peale, sel juhul pakitakse tema vanem versioon kokku ja pannakse kausta, mille nimeks saab olema Windows.old (või C:\$INPLACE.~TR ja C:\$WINDOWS.~Q). Sa võid selle kausta seejärel kustutada, aga enne tee end tema omanikuks, muidu saad "Access denied..." teate kui Sa teda likvideerima hakkad (tema kustutamisest info siin).

NB! Selle Windows.old kausta abil võid soovi korral olemasoleva Windows 7 deinstalleerida (uninstallida) ja ühtlasi oma varasema Windows'i taastada juhul kui Sa installeerisid Windows 7-e oma varasema Windows'i (Win XP, Vista või Windows 7 enda mingi eelmise versiooni) peale, st installisid ta samasse partitsiooni ja asendasid eelmise Windows'i uuema Windows 7-ga - info siin.

Kui Sinu dual boot (või multi-boot) süsteemis läks Windows Boot Manager'i ekraanis kaduma mingi operatsioonisüsteemi alglaadimise/buutimise kirje ja Sa ei saa laadida end sellesse operatsioonisüsteemi (Aga ka muud laadimisprobleemid) - info siin.

Windows 7 buutimisekraani (boot screen) kasutajaliidese taastamine - info siin.

Ülesse

 

Loe ka "Saalefaili (pagefile.sys) uuendamine ja multi-buut masinates ühise saalefaili kasutamine" dokumenti - seal.

 

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008