Win 7 'Repair install' (parandusinstall)

Seitse...Windows 7 'Repair install' (parandusinstall)
Mis on Windows 7 parandusinstalleerimine ('Repair in-place upgrade install') ja millal seda teha?


Win 7 kohapealne parandusinstalleerimine (in-place repair install) tähendab siin seda et Sa võid oma süsteemi tõsisema ülesütlemise või paljude probleemide korral teha Windows 7 DVD plaadi abil oma olemasoleva Win 7 uuendamis-parandusinstalleerimise (nn "repair upgrade install"), et lahendada sel teel olemasoleva vigase Win 7 probleemid kusjuures Sinu kasutajakontod, seadistused, andmed, programmid ja süsteemidraiverid jäävad seejuures alles.


Sa pead tegema Windows 7 'Repair' installeerimise siis kui:

1) Kui System Restore vahend ei aita seda probleemi lahendada (System Restore'st info siin);
2) Kui Sa ei suuda ka teiste vahenditega fikseerida oma Windows 7 probleeme...;
3) Kui Sa ei taha teha Windows 7 puhast installeerimist (st sel juhul ei säili Sinu kasutajakontod, seadistused, andmed ja programmid);
4) Kui Sa tahad oma kasutajakontosid, seadistusi, andmeid ja programme alles jätta.


NB! Sa peaksid teadma:

* Sa pead kasutama sedasama või siis uuendatud versiooniga Windows 7 installeerimise DVD plaati ("uuendatud" tähendab siin seda, et kui sellesse DVD plaati on integreeritud näiteks SP2) - Sa ei saa seda teha Windows 7 vanemate versioonide DVD plaatidega.
* Sa saad teha seda "repair install'i" ainult olemasoleva Windows 7 seest, seega pead Sa enne parandusinstalleerimise alustamist sisenema oma Windows 7-sse. Juhul kui Sa ei suuda oma süsteemi sisse logida, siis võib olla aitab 'startup repair' vahendi kasutamine - info siin (vali seal System Recovery Options aknas esimene Startup Repair parameeter).
* Sa pead omama administraatori õigusi, et teha parandusinstalleerimist ja oleks soovitatav kui Sa lülitaksid enne repair install'i alustamist oma pahavaratõrje programmid ja kolmandate firmade tulemüüri välja...Windows 7 Repair installeerimine (parandusinstall):


Sul peab olema Windows 7 installeerimise DVD plaat (või siis USB mälupulka viidud Windows 7) ja kui Sul seda veel ei ole, siis võid kasutada alljärgnevaid linke:


1) Uuendatud 2015 - Windows 7 ISO:
Kuna sellest Windows 7 väljalaskmisest on juba hulga aega mööda läinud, siis on tema installeerimisfailide allalaadimise lingid nüüdseks kehtetud (s. h. ka Microsofti enda omad). Sattusin nüüd pooljuhuslikult siia oma Windows 7 veebilehtedesse ja osa minu siintoodud vanu linke enam ei töötanud - ära "surid" kurivaimud. Seega toon siin nende asemel nüüd uued Windows 7 ISO failide allalaadimise lingid, mis praegu vähemalt töötavad. Sa pead alla laadima siis oma masinale sobiva versiooniga ISO faili (Windows 7 Home või Windows 7 Pro jne ning kas 32-bit või 64-bit Windowsi). Ühesõnaga Sa pead kõigepealt hankima endale Windows 7 ISO faili ja toon siin sellekohased lingid:

* Microsofti enda ametlik veebileht: http://www.microsoft.com/en-us/software-recovery - sealt saad selle ISO faili kätte ainult sel juhul kui Sa ostsid jaemüügist või Internetist Windows 7 karbi/plaadiversiooni. OEM kompuutrite jaoks, kus Windows 7 on juba eelinstalleeritud kujul olemas, see sait ei sobi. Sa pead enne selle ISO kättesaamist sisestama oma Windowsi 7-ga kaasatulnud 25 sümboliga tootevõtme (product key) ja seejärel valima ka keele.

* Sealt saada selle sobiva ISO aga otse kätte: Windows 7 Home Basic ISO 32 Bit või 64 Bit; Windows 7 Starter ISO 32 Bit; Windows 7 Home Premium ISO 32 Bit või 64 Bit; Windows 7 Professional ISO 32 Bit või 64 Bit. Seal pakutakse ka nn 'Windows 7 All in One ISO' allalaadimist, mis tähendab, et Windows 7 installeerimisel saad enne installeerimise reaalset algust valida vastavas aknas Windows 7 sobiva versooni / väljalaske.

Märkus: Sealsamas "Operating Systems" veebilehel saad valida ka mingi muu opsüsteemi allalaadimise, lehitsed ja uurid aga ise - link.

* Torrent failid, vali sealt endale sobiv Windows 7 versioon välja. Sa pead alla laadima .torrent laiendiga faili ja seejärel laed tema abiga ka selle ISO alla - link. (Näiteks Internet Explorer brauseris pead seal allalaetaval lingil tegema paremkliki ja seejärel valima kontekstmenüüst käsu "Salvesta sihtfail nimega..."; Chrome brauseris tuleb ta tavalisel teel alla... - lihtsalt klikid seal vastaval lingil).

* Võid ka ise Torrent saitidest otsida endale sobiv Windows 7, aga loe enne allalaadimist sealseid kommentaare ja kontolli pärast ka selle allalaaditud ISO hash'i. Mis see torrent on, sellest info seal ja mis see hash on, sellest info seal.


2) Kui Sa oled selle Windows 7 ISO faili alla laadinud, siis on Sul kaks võimalust:

* Põletada see allalaetud ISO fail DVD plaadile - mis see .iso fail on ja kuidas neid ISO image'sid põletada, sellest juhis seal.
* Viia Windows 7 ISO oma USB mälupulka ja alustada tema installeerimist otse sealt (seda meetodit tuleb ka siis kasutada kui Sinu arvutis puudub CD/DVD-ROM kettaseade või kui ta on katki...) - kasuta selleks sellist mõnusat intsrumenti nagu Windows 7 USB DVD Download Tool (allalaadimine & juhis).

Mõlemal juhul peab Sinu süle- või lauaarvuti BIOS toetama CD/DVD-ROM kettaseadmest või siis USB draivist buutimist (st kompuutri alglaadimist). Nad peavad BIOS seadistustes olema pandud kompuutri esmaseks alglaadimise/buutimise seadmeks - seda kõike ka tänapäeva kompuutrid lubavad teha (kohe allpool sellest täpsemalt).3) Alustame Windows 7 'repair' installeerimist (parandusinstalleerimist):

* Käivita kompuuter ja logi ennast administraatorina sisse.

* Pane Windows 7 DVD plaat sahtlisse (või Windows 7-ga USB pulk arvutiploki usb porti) ja kliki AutoPlay dialoogiaknas setup.exe - pilt.


Märkus: Juhul kui Sul on AutoPlay vahend välja lülitaud või kui tema aken ei ilmu, siis ava Computer aken ja seal omakorda DVD kettaseadme kaust - tee DVD-ROM seadme ikoonil paremklikk ja vali hüpikmenüüst käsk Open - pilt.


Seejärel käivita sealt setup (setup.exe) - pilt.


* Kliki ilmuvas UAC aknas nupule Yes:

Klõpsa Yes


* Kliki nupule Install now:

Kliki Install now


* Hakatakse kopeerima ajutisi faile:

Kopeeritakse...


* Ilmub Setup'i käivitamise ekraan:

Setup stardib


* Kliki ülemisele Go online to get the latest updates for installation parameetrile - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Vali ülemine parameeter


* Nüüd otsib Windows 7 Internetist, et kas mõni installatsiooniuuendus on saadaval...:

Otsib installatsiooniuuendusi


* Pane "linnuke" ruutu I accept the license terms ja klõpsa Next - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Pane linnuke ruutu ja kliki Next


* Nüüd klõpsa ülemisele Upgrade parameetrile (sinna tuleb näiteks klikkida ka siis kui Sa teed Windows 7 Upgrade installeerimist):

Kliki Upgrade...


* Nüüd algab Windows 7 reaalne installeerimine ('repair upgrade install'):

Algab reaalne 'upgrade install'


Jätkub...


Märkus: Nii tavaline upgrade kui ka antud upgrade-repair install võtab tunduvalt rohkem aega kui Windows 7 puhas (clean) installeerimine nii et varusta ennast selleks ajaks ühe õllekastiga. Või kui omad läpakat ja oled tööl, siis alusta parandusinstalleerimist ja jaluta selleks ajaks ülema sekretäri või administraatori juurde ning kuku talle nilbeid ettepanekuid kõrva sosistama.

* Vahepeal tehakse mõned kompuutri ümberlaadimised ja sel aja ei pea Sa midagi tegema:

Alustab restarti


NB! Ära vajuta ühtegi klahvi kui arvuti alustab pärast süsteemi restarti kompuutri alglaadimst ja kui ilmub kiri: "Press any key to boot from CD" või "Press any key to boot from DVD":

Ära vajuta klahve!


* Lõpuks hakkab see ugrade installeerimine tasapisi läbi saama kuid see võtab veel aega ja see sõltub juba Sinu vana Windows 7 seadistustest, olemasolevatest programmidest ja andmete hulgast... - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Hakkab lõpetama...


* Kui installeerimisprotsessi see etapp hakkab lõppema, siis ilmub kiri "Setup will conitue after restarting your computer" ja alustataksegi kompuutri ümberlaadimist.

* "Starting Windows..." must ekraan - pilt.

* Seejärel ilmub järjekordne "Starting Windows" animeeritud buutimisekraan; Windows 7 omab nüüd ka uut animeeritud laadimisekraani (Boot Screen - see ekraan ilmub pärast igat restarti) - pilt.

* Ilmub ekraan, millel ilutseb kiri "Setup is starting services " - pilt.

* Nüüd jõuame tagasi sinna reaalse intalleerimise aknasse - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Kohe saab otsa...


* Kui siin aknas lõpetatakse, siis ilmub jälle "Setup will conitue after restarting your computer" kirjaga ekraan ja tehakse kompuutri viimane ümberlaadimine.

* Nüüd ilmub järgmise kirjaga ekraan: "Setup valmistab ette Sinu kompuutri esmakordseks kasutamiseks":

Sellise kirjaga ekraan


* Pärast seda tuleb Sul hakata jälle oma käpakesi liigutama ja Sa pead sisestada Windows 7 aktiveerimisvõti (Product Key).
Aga Sa võid oma Windows 7 ka hiljem aktiveerida, sel juhul korista linnuke ruudust Automatically activate Windows when I'm online ja klõpsa Next nupule.

Märkus: Juhul kui Sa jätad selle linnukese sinna ruutu ja tipid oma aktiveerimisvõtme, siis aktiveeritakse Sinu Win 7 kohe pärast esimest süsteemi sisselogimist juhul kui Internetiühendus on ikka olemas - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Tipi product key kui tahad


* Klõpsa siin kõige ülemisele parameetrile Use recommended settings:

Kliki ülemisele lingile


* Vali õige ajatsoon ("Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius"), kuupäev ja kellaaeg, aga need peaks seal juba paigas olema; kui korras, siis kliki Next:

Määra ajatsoon jne...


* Järgmises aknas vali oma kompuutri asukoht (kui oled koduvõrgus, siis vali ülevalt esimene parameeter), aga kui ei tea, siis vali Public network, see on kõige turvalisem - kliki pisipildtidele, et neid suurendada:


NB! Et kõik Sinu koduvõrgus asuvad kompuutrid saaksid kasutada seda HomeGroup vahendit, siis peab neisse olema installeeritud Windows 7.
Ressursside (dokumentide, piltide, muusika, video, Windows Media Player'i ja Windows Media Center'i meediafailide ning usb printeri) ühine kasutamine ja üksteisega jagamine HomeGraup vahendi abil on ainult siis teostatav kui kõik kompuutrid kasutavad Windows 7 operatsioonisüsteemi. Kui Sinu mingi kompuuter, näiteks sülearvuti, jooksutab Windows XP'd ja lauarvuti Windows 7, siis ei ole mõtet seda HomeGroup'i sisse lülitada - teeb "asja" ainult segasemaks. Kui Sinu kompuutrid kasutavad erinevaid Windowse, siis tuleb ressursside ühiseks jagamiseks kasutada Windowsi vanu juba äraproovitud meetodeid, millest tuleb ka edaspidi juttu.
Kui Sul ei ole koduvõrku või kui Sul on erinevate Windowsitega arvutid, siis ära üldse seda HomeGroup vahendit torgi - hoiad süsteemi ressursse tsipa kokku ja ei aja "asja" segaseks!

Parim variant on alumine...


* Juhul kui kasutajal oli oma vanas Windows 7-s loodud ka teisi kautajakontosid, pluss paroolid, siis ilmuvad nüüd sisselogimise ja seejärel parooli sisetamise ekraanid, aga kui seda ei tehtud, siis ilmub kohe "Preparing your desktop..." kirjaga ekraan ning kasutaja jõuab otse oma vanale töölauale (desktop).

Sisselogimise ekraan


* Sisesta parool (NB! Kui kasutad parooli, siis ära teda ära unusta!):

Sisesta parool


* Seejäre ilmub "Preparing your desktop..." kirjaga ekraan ja selle järel lõpuks ka Sinu vana töölaud - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Ilmub Sinu vana desktop


4) Veendume, et kõik oleks korras ja kustutame seejärel oma vana Windows 7 kausta (kaustad) ning aktiveerime ta juhul kui me ei sisestanud installeerimise käigus Win 7 aktiveerimisvõtit.


* NB! Seoses Windows 7 parandamisinstalleerimisega (upgrade repair install) viiakse järgmised elemendid tagasi nende vaikimisi seadistusteni ja osa neist võivad olla ka "rikutud":

- Services (Teenistused): Ava Start menüü, tipi Search kasti sõna services.msc ja vajuta Enter ning tegutse...
- Sounds (Süsteemihelid): Tee all tegumirea paremas otsas teadete väljal Volume ikoonil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Sounds ja muuda ümber midagi kui vaja...
- Visual Effects (Visuaalsed efektid): Tee Computer ikoonil paremklõps ja vali ilmuvast hüpikmenüüst käsk Properties ning klõpsa seejärel vasemas paanis Advanced system settings lingile. Vahelehel Advanced kliki Performance sektsioonis asuvale Settings nupule ja muuda mida vaja...
- Mõnede Sinu enda seadmete draiverid tuleb võib olla uuesti installeerida...
- Themes (Sinu enda teemad): Sul võivad olla kaduma läinud Sinu enda installeeritud teemad või Sa ei saa siis ligi vanadele teemadele. Mine kausta C:\Users\Sinu kasutajanimi\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Themes ja tee ennast selle Themes kausta omanikuks (Owner)—info lehel http://landfield.pri.ee/Vista_AccessDenied.html.

* Kontrolli, et kas ei puudu kasutajate mingeid faile/kaustasid ja juhul kui midagi on kadunud, siis kopeeri nad kaustast C:\Windows.old või siis backup kaustadest C:\$INPLACE.~TR ja C:\$WINDOWS.~Q.
Juhul kui Sa neid kaustu ei näe, siis tee järgmist:

a) Ava Windows Explorer (suvaline kaust) ja klõpsa tööriistariba nupule Organize ning seejärel vali avanevast rippmenüüst käsk Folder and search options;
b) Ava vahekaart View ja aktiveeri seal raadionupp Show hidden files, folders, and drives ning klõpsa OK - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Aktiveeri raadionupp


c) Nüüd ava oma C: ketas või siis see partitsioon, kuhu Sul on oma Windows 7 installeeritud ja Sa pead nägema neid ülalnimetatud kaustasid:

Kaustad ilmusid...


d) Kopeeri nendest vajalikud asjad üle...

* Lõpuks kustuta kettaruumi kokkuhoidmiseks need ülanimetatud C:\Windows.old või siis C:\$INPLACE.~TR ja C:\$WINDOWS.~Q kaustad ja tee seda Disk Cleanup utiliidi abi:

a) Kliki nupule Start ja seejärel All Programs -> Accessories -> System Tools -> Disk Cleanup
b) Kliki nupule Clean up system files:

Kliki nupule Clean up...


c) Seejärel pane linnuke ruutu Files discarded by Windows upgrade ja kliki OK - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Pane linnuke ruutu...


d) Ilmub kinnitusaken, kus klõpsa nupule Delete Files.

Märkus: Selle Windows.old kausta abil võid soovi korral olemasoleva Windows 7 deinstalleerida (uninstallida) ja ühtlasi oma varasema Windows'i taastada juhul kui Sa installeerisid Windows 7-e oma varasema Windows'i (Win XP, Vista või Windows 7 enda mingi eelmise versiooni) peale, st installisid ta samasse partitsiooni ja asendasid eelmise Windows'i uuema Windows 7-ga - info siin.

* Aktiveeri oma parandatud Windows 7 - info siin.

* Uuenda Windows Experience Index'it (WEI) - info siin.

* Kui Sa installeerid oma opsüsteemi esmakordselt või teed siis kunagi hiljem tema ümber -või parandusinstalleerimise, siis esimene asi, mida Sa pead pärast installimise lõpetamist kohe tegema, on Windows Updates (värskenduste) allalaadimine ja installeerimine. Kuigi Windows Update vahend on vaikimisi pandud automaatrežiimile, soovitaksin alustada kohe nende nende värskenduste käsitisi allalaadimist (klikk nupule Start, siis All Programs ja seejärel Windows Update). Kui Sa oled ühe portsu neid värskendusi kätte saanud ja installeerinud, siis tee jälle Start -> All Programs -> Windows Update ning kliki seejärel akna vasemas paanis lingile Check for updates; lae alla järgmine ports värskendusi. Kui oled selle järgmise portsu värskendusi alla laadinud ja installeerinud, siis alusta otsast peale, sest ühe korraga Sa kõiki värskendusi kätte ei saa, näiteks Vista puhul tuleb saada enne kätte kõik tema SP1 paketi värskendused ja alles seejärel hakatakse Sulle pakkuma ka tema SP2 värskendusi. Korda oma sellist tegevust seni kuni Sa oled kätte saanud kõik värskendused. Seejärel võid soovi korral lülitada Windows Update automaatrežiimi välja (süsteemi jõudluse tõstmiseks) ja teha ise regulaarselt (!) Start menüü kaudu nende värskenduste allalaadimist. Pärast opsüsteemi parandus -või ümberinstalleerimist võib nende kõikide värskenduste allalaadimine ja installeerimine võtta üsna palju aega ja see oleneb Sinu Internetiühenduse kiirusest, aga see asi tuleb ära teha ning sellest pääsu ei ole.
Kui Sa ei viitsi selle käsitsi allalaadimisega tegeleda, siis jäta see Windows Update vahend automaatrežiimile ja las ta tegutseb - aeg ajalt tuleb Sul teha ka süsteemi restarte.


Windows Update vahendi automaatrežiimi saad kehtestada nii: Kliki nupule Start ja seejärel Control Panel > System and Security > Windows Update kategoorialingi all 'Turn automatic updating on or off' ning vali uues aknas ülevalt rippmenüüst parameeter 'Install updates automatically (recommended)'.

Sel teel võid selle automaatrežiimi vajaduse korral ka välja lülitada.


Ülesse

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008