Win 7 install virtuaalsele kõvakettale (VHD)

Seitse...Windows 7-e installeerimine Vista kompuutrisse loodud nn virtuaalsele kõvakettale (VHD - Virtual Hard Disk)Kirjutatud märtsis 2009

Lisaks veel
Windows 7 aktiveerimisest (WPA)siin ja siin.


Siinses veebidokumendis tuleb juttu: Lisamaterjalide lingid, mis viivad teistele veebilehtedele:

 

Windows 7 installeerimine ei erine kuigivõrd Windows Vista installeerimisest ja praktiliselt toimub kõik enam-vähem samamoodi. Eelnevalt oli siin juttu Pre Beta Windows 7 (build 6801), Windows 7 Build 6956, Win 7 Beta 1, Win7 Ultimate Build 7057 (Win7 RC 1 ehk siis Windows 7 RELEASE CANDIDATE 1) ja Windows 7 Ultimate Build 7100 RC lõppversiooni väljalasete puhtast installeerimisest kas Windows Vista või siis Windows XP masinasse ja nende installeerimine toimus enam-vähem sarnaselt.

Allpool tuleb juttu Windows 7 Ultimate RTM (Build 7600.16385) finaalversiooni ehk siis tema müügiversiooni installeerimisest virtuaalsele kõvakettale (VHD - Virtual Hard Disk), mille installeerimine toimub üldiselt samamoodi, aga siin tuleb teha natuke ka lisatööd kuid see lisapingutus tasub ennast täielikult ära... Peale selle ei pea Sa looma nüüd oma füüsilisele kõvakettale ühtegi lisapartitsiooni, et installeerida sinna Windows 7't.
Kuigi virtuaalse kõvaketta (VHD) loomist ja külgelülitamist (mountimist) toetavad ka muud Windows 7 versioonid, saab taolist virtuaalsele kõvakettale installeerimise moodust kasutada ainult Windows 7 Ultimate puhul. (Samamoodi toimub ka Windows 7 Ultimate eelmiste versioonide taoline installeerimine).


NB! Seega saab sellist installeerimisviisi kasutada ainult siis kui Sul on:

1) Windows 7 Ultimate (või Windows 7 Enterprise) versioon, sest ainult need toetavad alglaadimist virtuaalselt kõvakettalt (VHD);
2) Kompuuter, millesse on installeeritud Windows Vista (Windows XP puhul seda teha ei saa);

Märkus: Kui Sul on dualboot või multiboot masin, siis tuleb Windows 7 Ultimate installeerida loomulikult sinna partitsiooni, kuhu on installitud ka Windows Vista [(tema C: draivi juurkataloogi loodud virtuaalsele kõvakettale (VHD)].Windows 7 ja virtuaalne kõvaketas (VHD):

Virtuaalne kõvaketas (Virtual Hard Disk - VHD) on failiformaat, mis on täpselt nagu füüsiline kõvaketaski koos oma sisu ja struktuuriga ning mida kasutatakse virtuaalsete operatsioonisüsteemide ja nendega seotud programmide hoidmiseks ühesainsas failis (st ta on mitme gigabaidine fail mitte aga reaalne kõvaketas ise või mingi kõvaketta partitsioon ehk "oblast").
Windows 7 VHD failiformaat kujutab endast seega virtuaalset kõvaketast, mis võib "pesitseda" olemasoleva reaalse päris/peremees (host) operatsioonisüsteemi enda sees ja ta esineb üheainsa faili kujul, mille laiendiks on .vhd ning millel on kompuutri täielik riistvara tugi nii nagu on see ka füüsilise kõvakette enda puhul. Seda VHD failiformaati kasutatakse Microsoft'i Virtual PC 2007, Virtual Server 2005 R2 ja Hyper-V puhul ning teda hakatakse kasutama ka tulevastes Microsoft Windows Server versioonides, mis kasutavad hypervisor'ile baseeruvat virtualiseerimistehnoloogiat.

Kuna nüüd toetab ka Windows 7 seda VHD failiformaati siis võib sellisesse virtuaalsesse kõvakettasse installeerida ka Windows 7 Ultimate versiooni/väljalaske, sest VHD toetab ka alglaadimst (buutimist).


Miks Windows 7 Ultimate väljalaske selline installeerimismeetod meile kasulik on?

- Kui Sa tahad uut Windows 7 Ultimate operatsioonisüsteemi proovida ja katsetada ka oma masinas;
- Kui Sa ei taha selleks luua eraldi uut täiendavat kõvaketta partitsiooni selleks et sinna installeerida oma Windows 7 Ultimate (või Windows 7 Enterprise) operatsioonisüsteemi;
- Kui Sa ei taha installeerida Windows 7 Ultimate mingisse virtuaalmasinasse (VM), kus tema jooksutamine on aeglasem ja kus Sa ei saa kõiki Windows 7 Ultimate funktsioone korralikult kasutada.
- See VHD tuleb ka siis luua kui Sa ei saa mingitel põhjustel selles Disk Management konsoolis, käsu "Shrink Volume..." abil, oma kõvaketta C: draivi vajalikul määral kahandada, et seejärel vabastatud kettaruumis uut sobiva suurusega partitsiooni luua ja et pärast seda sinna teine operatsioonisüsteem installeerida.
- Sa võid selles isoleeritud virtuaalses keskkonnas teha kõike, mida Sa oma põhisüsteemis ja füüsilises kõvakettas teha ei riski: tundmatuid programme proovida ja igasuguste muude asjadega katsetada.

Väga hea. Kui Sa jooksutad Vista opsüsteemi, siis Sa võid nüüd "buutida end virtuaalsesse kõvakettasse (VHD)" ja kasutada seal jooksva Windows 7 Ultimate kõiki vahendeid ilma et Sa riskeeriks oma "päris" operatsioonisüsteemi, kõvaketta või riistvaraga. Sellist virtuaalset kõvaketast on väga turvaline kasutada, sest ta on Windows Vista ja teistest opsüsteemidest täielikult isoleeritud ning Sa võid seal teha mida aga heaks arvad.
Ja kui Sulle Windows 7 Ultimate ei meeldi või kui tema jooksutamisest saab küllalt, siis lihtsalt kustuta see VHD ja uuenda oma buutimiskirjet (see käib kiiresti ja väga lihtsalt).


Sa ei saa virtuaalset kõvaketast (VHD) kasutada järgmistel juhtumitel:

- Kui Sul oli eelnevalt oma kõvakettale loodud mitu partitsiooni, siis nendesse partitsioonidesse, mis asuvad nn Extended partition'i sees ja mida tähistatakse kui Logical Drive, siis nendesse partitsioonidesse ei saa me luua virtuaalset kõvaketast. Seega loome oma virtuaalse kõvaketta sinna C: partitsiooni juurkausta (st C:\) ja seejärel installeerime Windows 7 sinna virtuaalkettasse.

- Sa ei saa ka Windows XP operatsioonisüsteemi puhul kasutada selle VHD loomist.


Kõigepealt lood Sa C: partitsiooni (draivi) ühe virtuaalse kõvaketta ja seejärel installeerid sinna VHD-sse oma Windows 7 Ultimate ning sellega luuakse nn dual-boot süsteem ja Sa võid siis vajaduse korral logida ennast sisse kas Windows Vista või siis Windows 7 opsüsteemi. Seda virtuaalset kõvaketast on ka väga turvaline kasutada, sest ta on Windows Vistast täielikult isoleeritud ja Sa võid seal teha mida aga heaks arvad—Vistat Sa sellega ei riku.
Virtuaalne kõvaketas on täpselt nagu Sinu füüsiline kõvaketaski, mis omab kompuutri riistvara tuge ja tema loomisel luuakse selle partitsiooni juurkausta, kuhu Sa ta paned, üks VHD fail (.vhd laiendiga). Näiteks kui Sinu Windows Vista on installeeritud kõvaketta C: partitsiooni ja Sa lood sinna ka oma virtuaalse kõvaketta ning kuhu Sa installeerid seejärel oma Windows 7-e, siis saab selle VHD aadress (kaustatee) olema umbes selline: "C:\win7.vhd" (siin on kasutaja poolt pandud vhd failinimeks "win7"). Kusjuures kui Sa logid end pärast Windows 7 installeerimist Windows Vistasse, siis Sa ei näe Computer aknas mingit Windows 7 ketast/draivi vaid Sa võid näha ainult tema .vhd faili ja kogu lugu ning Sa ei saa ka seda .vhd faili siit käivitada. Kui Sa asud aga Windows 7-s, siis Sa näed ka kõiki oma teisi partitsioone ja Sa pääsed ligi ka Windows Vista kaustadele/failidele...
Et siseneda nüüd oma uude Windows 7 operatsioonisüsteemi, tuleb Sul teha kompuutri ümberlaadimine (restart) ja seejärel valida Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraanis Windows 7 buutimiskirje, st teha sedasama mida tehakse ka igasuguse muu dualboot või multiboot süsteemi puhul. Ka on seda virtuaalset kõvaketast koos sinna installeeritud Windows 7-ga väga lihtne kustutada, sisened oma Windows Vistasse, otsid selle .vhd laiendiga faili ülesse ja kustutad ta...

Märkus: Mingi selgituse ja info saad sellest virtuaalsest kõvakettast (VHD) ka sealt.Windows 7 installeerimiseks vajalikud miinimumnõuded: Märkus: Need kes tahavad aga kasutada ka Windows 7 uut XP Mode't (XP režiimi) peavad omama vähemalt 2GB füüsilist mälu (RAM) ja lisaks veel 15GB vaba kettaruumi.


XP Mode
ja Windows Virtual PC (See on Virtual PC 2007 uuendatud versioon Windows 7 jaoks) kasutamiseks vajalikud miinimumnõuded:
Kui Sa kahtled või kui Sa ei tea neist gigahertzidest, gigabaitidest ja mälust mitte kui midagi (nagu mina ei tea mitte mõhkugi toiduhindadest ja oma riietenumbritest), siis kasuta Windows 7 Upgrade Advisor programmi abi - info siin.

ÜlesseWindows 7 installeerimine virtuaalsele kõvakettale (VHD):Sul peab olema Windows 7 installeerimise DVD plaat või USB mälupulk, mille lood siis internetist allalaaditud Windows 7 Ultimate või Windows 7 Enterprise ISO faili abil.

1) Windows 7 ISO:
Sa pead alla laadima oma masinale sobiva versiooniga Windows 7 ISO faili (Windows 7 Ultimate või Windows 7 Enterprise ja kas 32-bit või 64-bit Windows 7). Ühesõnaga Sa pead kõigepealt hankima endale sobiva Windows 7 ISO faili, näiteks Windows 7 Enterprise 90-day Trial versiooni (st Windows 7 Enterprise 90-päeva prooviversiooni), seda prooviaega saab ka "pikendada": Windows-7 Enterprise x64 English ja Windows-7 Enterprise x32/x86 English.

2) Kui Sa oled selle Windows 7 ISO faili alla laadinud, siis on Sul kaks võimalust:

* Põletada see allalaetud ISO fail DVD plaadile - mis see .iso fail on ja kuidas neid ISO image'sid põletada, sellest juhis seal.
* Viia Windows 7 ISO oma USB mälupulka ja alustada tema installeerimist otse sealt (seda meetodit tuleb ka siis kasutada kui Sinu arvutis puudub CD/DVD-ROM kettaseade või kui ta on katki...) - kasuta selleks sellist mõnusat intsrumenti nagu Windows 7 USB DVD Download Tool (allalaadimine & juhis).

Mõlemal juhul peab Sinu süle- või lauaarvuti BIOS toetama CD/DVD-ROM kettaseadmest või siis USB draivist buutimist (st kompuutri alglaadimist). Nad peavad BIOS seadistustes olema pandud kompuutri esmaseks alglaadimise/buutimise seadmeks - seda kõike ka tänapäeva kompuutrid lubavad teha (kohe allpool sellest täpsemalt).Jätkame nüüd Windows 7-e installeerimisega virtuaalsesse kõvakettasse:3) Eeltööd:

a) Kui Sa oled selle Windows 7 Ultimate ISO image alla laadinud ja põletanud ta DVD plaadile, siis ära seda allatõmmatud Win 7 ISO faili kohe hävita, sest Sul võib teda veel vaja minna...
Et operatsioonisüsteemi alglaadimist (buutimist) saaks teha otse virtuaalsest kõvakettast (VHD), siis on meil selleks vaja sellist alglaadijat (bootloader), mis saaks aru VHD failiformaadist. Aga Windows Vista alglaadija ei saa VHD failidest aru ja seega kui me installeerime oma Windows 7 virtuaalsele kõvakettale, siis me ei saa temasse sisse, sest kasutusel on Vista bootloader, mis lubab teha opsüsteemi alglaadimist ainult Vista enese jaoks...
Et seda probleemi lahendada, peame me esmalt hankima endale Windows 7 alglaadija ja seoses sellega tuleb Sul kõigepealt muretseda endale kaks Windows 7 buutimise võtmefaili (ehk Windows 7 bootloader'i). Nende kahe faili abil saabki Windows 7 startida meie Windows Vista süsteemis (st temas loodud virtuaalsel kõvakettal) ja nendeks failideks on BootMgr fail, mis asub Windows 7 süsteemi juurkaustas (näiteks C:\) ning BCDEdit.exe fail, mis asub Windows 7 süsteemi Windows\System32 kaustas (näiteks C:\Windows\System32\).
Sa võid need failid hankida endale mitmel moel: a) Näiteks juba varem installeeritud Windows 7 süsteemist (juhul kui Sul oli tema mingi varasem versioon installeeritud varem oma kõvaketta mingisse partisiooni); b) Või hankida nad oma Windows 7 ISO failist—extractida nad Win7 ISO image failist (Juhul kui Sul ei ole installeeritud Windows 7't ja see meetod peaks enamikele sobima).
Esimene võimalus on lihtsam, Sa pead olema administraatori õigustega, tegema oma Windos 7-e varjatud failid nähtavaks, otsima need kaks faili ülesse ja kopeerima nad USB mälupulka, aga selleks peab Sul olema eelnevalt installeeritud Windows 7 mingi varasem versioon.


Kui Sa kasutad esimest meetodit, siis tee:

Juhul kui Sul ei ole mingisse kompuutriusse installeeritud Windows 7-t, siis pead Sa kasutama seda teist tsipa raskemat meetodit, aga see tasub end ära ja tee selleks:

 

b) Seejärel võid teha oma Windows Vista enda kahest buutimisfailist varukoopiad.

Seda võiks teha seks puhuks kui Sa kustutad oma VHD koos Windows 7-ga ja tahad taastada oma Vista endist bootloader'it, aga ka muude buutimisprobleemide korral. Kuna antud varukoopiate tegemine ei ole siin "kohustuslik" ja see materjal on rohkem nõuandev ning soovituslik, siis panin ta ruumi kokkuhoiu mõttes teise veebilehte. Loe ta kindlasti hiljem läbi, sest vajalik on ta nii või naa, mine sinna.


4) Alustame Windows 7 installeerimist ja teeme kohe enne installi algust veel ühe eeltöö:

Me peame nüüd Windows Vista omaenda BootMgr ja BCDEdit.exe failide versioonid, mis ei toeta virtuaalkettale (VHD) baseeruvat alglaadimist (buutimist), asendama Windows 7 kahe buutimisfailiga, nendesamadega, mis me kopeerisime oma USB mälupulka.

a) Pane oma USB mälupulk arvutikorpuse vabasse usb pessa ja ava seejärel Computer aken ning kirjuta ülesse enda USB pulga kettatähis, näiteks alloleval pildil on selleks H: täht:

USB pulga ketas

Las USB mälupulk jääbki sinna pessa.


b) Kuna me loome oma virtuaalse kõvaketta (VHD) C: partitsiooni, siis veendu, et Sul oleks sellel kettal piisavalt vaba ruumi. Tänapäeva suuremahuliste kõvaketaste puhul ei peaks siin mingit probleemi olema, aga kui Sa olid oma kõvakettale loonud ka muid partitsioone, siis vähenes nende tõttu ka Sinu C: partitsiooni vaba ruum. Arvesta sellega, et kui Sa lood selle virtuaalketta, siis peab tema miinimummaht olema vähemalt 10000 MB'i (10 GB'i) ja Windows 7 hõivab sellest omakorda natuke üle 5 GB'i nii et kontrolli oma C: ketta vaba ruum üle: Ava Computer aken, tee C: kettal paremklõps ja väli käsk Properties ning sealt näedki "Free space" järel olevast numbrist oma järelejäänud vaba kettaruumi.

Kui Sinu C: partitsioonis jääb vaba ruumi väheseks, siis laienda teda:

Nii Windows Vista's kui ka Windows 7's on kõvakettale küll lihtne luua uusi partitsioone, neid laiendada ja vähendada, aga siin võib tekkida ka probleeme. Ja seda just C: partitsiooni (ketta/jaotuse) puhul siis kui Sinu kõvakettale oli varem loodud juurde mitu uut partitsiooni (Kas siis mingi Primary Partition või siis Extended Partitioni sisse loogilised kettad). Sa ei tarvitsenud oma kõvakettale neid lisapartisioone ise luua vaid Sa võisid omandada kompuutri, mille kõvakettale olid nad juba enne Sind loodud.
Kui aga Sinu C: partitsioon hakkab täis saama ja Sa tahad teda nüüd suurendada (laiendada), siis tuleb välja see et seda ei saagi teha. Nimelt saab igat partitsiooni laiendada ainult kohe temale järgneva täiesti vaba/tühja (unallocated) kettaruumi arvel, st temast kohe paremal asuva tühja kettaruumi arvel. Kuid C: kettale järgnevad muud partitsioonid sisaldavad mingeid Sinu andmeid (faile) ja mida sel puhul siis teha? Loe ja vaata sellest siit.


c) Nüüd kontrolli, et kas Sinu kompuutri BIOS seadistused on nii seatud, et Sinu kompuutrit hakatakse laadima DVD-ROM seadmelt, st kas antud seade on ikka esimeseks laadimisseadmeks.
Et installeerida mingit Windows'i operatsioonisüsteemi (k.a. Windows 7-t), on selleks kõige parem installeerida teda otse tema installeerimise CD/DVD plaadilt. Selleks peab aga meie CD/DVD-ROM seade toetama alglaadimist ja kompuutri BIOS Setup'is peab alglaadimise seadmeks olema määratud CD-ROM/DVD-ROM seade (mitte diskett, USB, kõvaketas ise või mingi muu seade). Üldiselt toetavad kõikide uuemate kompuutrite CD-ROM ja DVD seadmed seda alglaadimist, aga BIOS Setupis on võib olla vaja bootimisseade ümber valida, näiteks võis Sinu kompuutri endine omanik seada alglaadimise seadmeks hoopis disketiseadme.)
Kõige lihtsam viis selle kindlakstegemiseks on proovida seda oma olemasoleva Windows'i installeerimise CD/DVD plaadiga. Pane oma Windows 7 installeerimise DVD plaat (seesama, kuhu Sa põletasid selle allatõmmatud Windows 7 ISO faili) oma DVD-ROM seadme sahtlisse ja käivita kompuuter või kui ta juba töötab, siis tee tema ümberlaadimine ehk restart. Kui kõik on korras, siis algab automaatselt Windows 7 installeerimise algfaas.
Korrasoleku puhul võib ilmuda kohe päris alglaadimise alguses ekraanile "Press any key to boot from CD" või "Press any key to boot from CD or DVD" kiri ja kui Sa seejärel vajutad kohe kiiresti oma klaviatuuril suvalist klahvi (nt tühiklahvi), siis peab toimuma kompuutri laadimine CD/DVD plaadilt ning ilmub järgmise kirjaga ekraanipilt: "Setup is inspecting your computer's hardware configuration" (Windows 7 puhul ilmub kiri: "Windows is loading files..."). Kui aga Sinu CD/DVD-ROM seadmelt ei toimu alglaadimist ja installeerimist ei käivitata, siis tuleb kontrollida BIOS seadistusi.

NB! Kui Sa ei tea, et mida see BIOS tähendab ja et kuidas seal määrata neid alglaadimise seadmeid, siis loe seda siit.

Märkus: Kui Sul on ainult CD-ROM kettaseade, siis ära üritagi kasutada temaga DVD plaate, sest ta ei loe neid... (Vaevalt Sul see on, sest sel juhul ei oleks Sinu kompuutris ka Vindows Vista't, sest Vista ei mahu lihtsalt CD plaadile ära, kuigi jah on olemas ka Vista installeerimise CD plaate).


d) Nüüd kirjuta siit altpoolt punkti "o)" alt kõik järgnevad CMD (Command Prompt) akna käsud ülesse ja kui oled valmis, siis pane oma Windows 7 installeerimise DVD plaat sahtlisse ja tee kompuutri ümberlaadimine.

e) Kohe päris alguses pärast väga kiiret videokaardi, mälu ja kõvaketta tuvastamist võib ekraanile ilmuda järgmine kiri "Press any key to boot from CD" või selline kiri "Press any key to boot from CD or DVD", siis vajuta kiiresti suvalist klahvi (nt tühiklahvi). Kui asi ebaõnnestus, siis tee uus restart ja korda seda tegevust - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Vajuta kiiresti tühiklahvile


f) Kui asi õnnestus, siis ilmub must ekraan kirjaga "Windows is loading files..." ja tema all jookseb vastav progressiriba:

Laeb failid...


g) Ilmub "Starting Windows..." must ekraan - pilt.


h) Windows 7 omab nüüd uut animeeritud alglaadimise/buutimise ekraani (Boot Screen) - pilt.


i) Ilmub uus ilus ekraanipilt, selline pilt ilmus esmakordselt Windows 7 Ultimate Build 7057 versioonis ja siis oli ta ainult Welcome ekraanis, nüüd aga ilmub ta Windows 7 installeerimise peaaegu igas ekraanis - pilt.


j) Nüüd ilmub esimene aken, kus ka Sina pead hakkama oma ilusaid sõrmekesi ja hästi pikki ajukääre liigutama; vali sealt teisest rippmenüüst parameeter Estonian (Estonia). Sellega määrad Sa ajaformaadi ja klaviatuuri seadistused; kui tehtud klõpsa Next:

Vali 'Estonian (Estonia)'


k) Ilmub ekraan kus klõpsa nupule Install now:

Klõpsa nupule Install now


l) Käivitatakse Windus 7 Setup programm:

Setup stardib


m) Seejärel ilmub meie kõikide poolt "armastatud" litsentsiaken, kus podisedes vihaselt omaette "Ei ole nõus!!!" pane "linnuke" ruutu "I accept the license terms" ja klõpsa Next - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Meeldiv litsentsiaken


m2) Nüüd ilmub installeerimise tüübi valiku aken. Siin tuleb Sul klikkida alumisele Custom: Install Windows only (advanced) nupule, et alustada Windows 7 puhast installeerimist (clean install) - muid variante ei saa antud juhul kasutada:

Nüüd ilmub installeerimise tüübi valiku aken


n) Järgmisena ilmub antud juhise seisukohast väga oluline "Where do you want to install Windows?" aken, kus me peame ka natuke vaeva nägema ja seda tuleb teha ainult siis kui me installeerime oma Windowsi virtuaalsesse kõvakettasse (VHD). Ärme siin aknas veel midagi teeme (!) vaid vajutame nüüd Shift + F10 klahvikombinatsiooni selleks et tellida endale CMD (Command Prompt) akent.
Selle alltoodud akna sisu võib olla erinev, olenevalt sellest, et kas Sul on oma kõvakettal ainult üks partitsioon (C:) või Sa olid neid sinna juba ka juurde loonud (eraldi andmete, näiteks filmide/videode ja piltide hoidmiseks). Sul võib olla ka multiboot masin, kus on eraldi partitsioonidesse installitud muud Windowsid või hoopis teised opsüsteemid:

See käib antud juhise kohta


Veelkord: Ärme seal eelmise aknas midagi teeme (!) vaid vajutame Shift + F10 klahvikombinatsiooni!

Märkus: Tegelikult võib neid Shift-F10 klahve vajutada juba ka teises Install now nupuga aknas, aga sel juhul võid Sa ilmuvasse Command Prompt aknasse käskude sisestamisel jääda jänni (juhul kui Sul on eesti klaviatuur).


o) Kui Sa olid siin vajutanud klahve Shift - F10, siis avatakse CMD (Command Prompt) aken, mille käsureale tipi järgmised käsud ja vajuta iga käsu järel ENTER klahvi:

c:

(CMD aknas näeb see käsurida välja siis järgmine: X:\Sources>c: ja vajuta ENTER. Kettatähised tipi väikeste tähtedena, muidu ei tarvitse CMD shell Sinust aru saada. Antud juhul on siis meie Vista installeeritud C: partitsiooni, juhul kui ta on Sul installitud mujale, siis tipi selleks esimeseks käsuks oma õige kettatähis ja edaspidi kasuta ikka sedasama kettatähist. Juhul kui tipid midagi valesti, siis ilmub mingi veateade ja proovi seejärel uuesti.
Kui Sa kasutad ühte kõvaketast ja ainult ühte süsteemipartitsiooni (tavaliselt C:), siis väljaspool Windows 10 operatsioonisüsteemi tähistatakse seda C: draivi aga hoopis D: tähega. Kui Sul on mitme opsüsteemiga dualboot või multiboot masin, siis tuleb Windows 7 installeerida loomulikult sinna partitsiooni, kus jookseb ka Sinu põhioperatsioonisüsteem, näiteks Windows 10 [(tema C: draivi juurkataloogi loodud virtuaalsesse kõvakettasse (VHD)]. Sel juhul võidakse seda C: partitisiooni tähistada väljaspool Windowsi aga näiteks samuti C: kettatähisega. Seda kõike peab teadma just siin antud CMD konsooli käskude sisestamisel.)


attrib bootmgr -s -h -r

(Jälgi siin, et kasutaksid tühiklahve õiges kohas ja terve Command Prompt akna käsurida näeb välja selline: C:\>attrib bootmgr -s -h -r ja vajuta ENTER)

h:

(Vot siin tipigi oma USB mälupulga kettatähis, mille Sa kirjutasid eelnevalt Computer aknast ülesse; antud näites on USB kettakaks h: ja CMD akna käsurida näeb siis välja selline: C:\>h: ja vajuta ENTER. Selle peale ilmub selline käsuviip: H:\>)

xcopy /y /h bootmgr c:\bootmgr

(CMD akna käsurida näeb sel juhul välja selline: H:\>xcopy /y /h bootmgr c:\bootmgr ja vajuta ENTER. Kui kõik õnnestus, siis peab ilmuma teade "1 File <s> copied".)

xcopy /y /h bcdedit.exe c:\windows\system32

(CMD akna käsurida näeb sel juhul välja selline: H:\>xcopy /y /h bcdedit.exe c:\windows\system32 ja vajuta ENTER. Kui kõik õnnestus, siis peab ilmuma teade "1 File <s> copied".)


p) Jätame selle CMD akna ikka lahti ja hakkame nüüd tema abil looma seda vajalikku virtuaalset kõvaketast (VHD), mille loome siis oma Windows Vista süsteemi ja C: partitsiooni juurkausta (C:\). Seejärel installeerime Windows 7 sinna virtuaalsesse kõvakettasse. Tipi jälle järgmised käsud ja vajuta iga käsu järel ENTER:

diskpart

create vdisk file=c:\win7.vhd maximum 10240

(Jälgi, et paned õigetesse kohtadesse tühiklahvid ja kui Sa oled vajutanud ENTER, siis oota natuke, kuni selle VHD loomine lõpetatakse. Selle käsuga me loomegi oma virtuaalse kõvaketta faili ja antud näite puhul panin ma tema nimeks win7.vhd, aga Sa võid talle omistada ka mingi muu nime, peaasi et ta ei sisaldaks sõna "Windows" ja et tema laiendiks oleks .vhd
See virtuaalne kõvaketta fail luuakse seega C: partitsiooni juurkausta. Lõpuks tuleb selles käsus näidata ära ka loodava vhd suurus/maht, mina panin siin tema suuruseks 10240 MB'i ehk siis 10 GB'i, aga Sa võid ta ka suurema teha, olenevalt Sinu C: partitsiooni vaba ruumi mahust; üleliia suurt ei ole ka mõtet teha, sest ega see Windows 7 ei jää Sul sinna "elu lõpuni" vaid ta on ikkagi proovimiseks, tundmaõppimiseks ja katsetamiseks. Optimaalseks suuruseks võiks olla 15000 kuni 25000 MB'i ehk siis 15 - 25 GB'i; virtuaalse kõvaketta faili miinimumsuuruseks on soovitav panna vähemalt 10240. Kui Sa kavatsed aga sinna Windows 7-sse installeerida hiljem palju programme, võimsaid mänge ja tassida üle palju pilte (tapeedid jms) ning vaadata filme, siis loo ikka suuremamahulisem virtuaalketas. Ma tegin esialgu oma virtuaalketta katsetamiseks küll miinimumsuuruse mahuga, aga järgmine kord loon ma tunduvalt mahukama virtuaalse kõvaketta...
Kui kõik õnnestus, siis peab ilmuma teade "DiskPart successfully created the virtual disk file".)


select vdisk file=c:\win7.vhd

attach vdisk

create partition primary

(Selle ülemise käsu võib ka ära jätta, aga parem on ikkagi kohe teha oma loodav VHD peajaotuseks)

format quick label=Win7

[Ka selle eelneva käsu võid siin ära jätta, antud käsuga tehakse VHD kiire formaatimine ('format' - ümbervormindamine) ja virtuaalse kõvaketta enda nimeks pannakse Win8DP (selle määrad siin ise)]

exit

exit

(Lõpetuseks tipi kaks korda käsk exit ja see CMD aken suletakse.)


q) Nüüd jõudsid Sa tagasi sinnasamasse "Which type of installation do you want?" aknasse (vaata eelmist pilti) ja kliki seal lingile Custom (advanced) ning Sind viiakse uude aknasse, kus küsitakse, et kuhu Sa tahad oma Windowsi (antud juhul siis Windows 7) installeerida. Tee siin järgmist:

- Vajuta siin nupule Refresh ja seejärel pead Sa nägema ka oma äsjaloodud virtuaalset kõvaketast. Alloleval pildil on selleks Disk 1 Partition1 Win7, antud näites panin ma talle CMD aknas nimeks ("Win7") ja tegin talle formaatimise ning määrasin tema mahuks 10 GB'i, seega on teda siinses aknas lihtne ära tunda (ka ei panda siin VHD tüübiks kunagi "System"). Peale selle kuna tavaliselt on kompuutrites üksainus füüsiline kõvaketas, siis kuvatakse siin aknas iga partitsiooni ette ka sõnad "Disk 0". Kuna me lisasime siia nüüd ühe virtuaalse kõvaketta juurde, siis pandi kohe tema nimeks "Disk 1" - see ei loe, et ta ei ole füüsiline vaid ainult virtuaalne ketas. Kui Sul on oma kõvakettal ainul üks partitsioon, siis on Sul siin seda äsjaloodud virtuaalketast veelgi lihtsam tuvastada.
Kui Sa ei sisestanud seal CMD aknas neid viimaseid mittevajalikke käskusid ("create partition primary" ja "format quick label=..."), siis võib olla antud ketta nimetuseks näiteks "Disk 1 Unallocated Sapce". Kui Sul on siin aknas mitu ketast/partitsiooni, siis tunned oma äsjaloodud VHD ka niimoodi ära, et vaatad tema mahtu ja võrdled seda selle kettamahuga, mis Sa talle CMD aknas määrasid (nende suurused ei ole päris võrdsed ja nii peabki see olema).
Juhul kui Sa ei sisestanud seal CMD aknas neid viimaseid mittevajalikke käskusid ("create partition primary" ja "format quick label=..."), siis võib olla antud ketta nimetuseks näiteks "Disk 1 Unallocated Sapce". Kui Sul on siin aknas mitu ketast, siis tunned oma äsjaloodud VHD niimoodi ära, et vaatad tema mahtu ja võrdled seda selle kettamahuga, mis Sa talle CMD aknas määrasid (nende suurused ei ole päris võrdsed ja nii peabki see olema).

- Seega kliki nüüd ikka õigele (!) kettanimele (st märgista ta) ja seejärel kliki nupule Next:

Vali ketas kuhu Win7 installitakse


Märkus: Kindlasti ilmub selle akna allaossa või siis pärast nupule Next klikkimist mingi hoiatusteade, mis teatab, et sinna partitsiooni ei saa Windowsi installeerida või midagi muud taolist, siis ignoreeri neid Setup programmi taolisi teateid ja kliki rahulikult nupule Next (või hiljem ilmuvas dialoogiaknas OK/Yes).


r) Ja algabki Windows 7 reaalne installeerimine ja ta installeeritakse Sinu vastloodud virtuaalsesse kõvakettasse - siin tuleb Sul natuke oodata (võid vahepeal vaadata televiisorist maailma parimaid Eesti reklaame...): - pilt.


s) Kui failide kopeerimine, avamine jms on lõppenud, siis tehakse arvuti esimene restart (ümberlaadimine):

Esimene PC ümberlaadimine


NB! Kohe alglaadimise alguses ilmub jälle seesama "Press any key to boot from CD" või "Press any key to boot from CD or DVD" kiri kuid nüüd ära vajuta ühtegi klahvi vaid las Windows 7 Setup jätkab ise oma tegevust...


t) "Starting Windows..." must ekraan - pilt.


Ilmub jälle see Windows 7 uus animeeritud buutimisekraan (Boot Screen) - pilt.


u) Ilmub must ekraan, millel ilutseb kiri "Setup is updating registry settings".

Uuendab registrit...


v) Seejärel ilmub ekraan, millel ilutseb kiri "Setup is starting services " - pilt.


w) Ilmub seesama ülevalpool toodud "Installing Windows..." teine aken, mis näitab Windows 7 installeerimise etapi ja progressi kulgu ning nüüd hakatakse siin "askeldamisega" lõpetama...

Hakkab lõpetama...


x) Nüüd läheb ekraan korraks pimedaks, sest muudetakse resolutsiooni ja seejärel tehakse teine ja viimane kompuutri restart (Ümberlaadimine).


NB! Kohe alglaadimise alguses ilmub jälle seesama "Press any key to boot from CD" või "Press any key to boot from CD or DVD" kiri kuid nüüd ära vajuta ühtegi klahvi vaid las Windows 7 Setup jätkab ise oma tegevust...


y) Nüüd ilmub Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) must ekraan, kus on olemas nii Windows Vista kui ka Windows 7 buutimiskirjed (st tegemist on seega juba dual boot süsteemiga), seal ei ole vaja midagi teha, sest vaikimisi laetakse Sind ikkagi Windows 7 virtuaalkettasse ja tema installeerimine jätkub.

Windows Boot Manager'i ekraan


Seejärel ilmuvad jälle need "Starting Windows..." must ekraan ja seejärel Windows'i animeeritud buutimisekraan.

Ilmub "Setup is preparing your computer for first use" kirjaga ekraan:

Ettevalmistused...


z) Nüüd ilmub "Set UP Windows" esimene dialoogiaken: Sisesta oma kasutajanimi (User Name tekstikasti) ja soovi korral ka kompuutri nimi—see pannakse muidu automaatselt vastavalt Sinu poolt näidatud kasutajanimele..., näiteks kui kasutajanimeks pandi "mina ise", siis pannakse kompuutri nimeks "minaise-PC". Kui valmis, siis kliki Next - pilt.


õ) "Set UP Windows" teine parooli määramise dialoogiaken: Võid seal soovi korral sisestada oma sisselogimise parooli kui Sa ei taha seda teha, siis kliki lihtsalt Next - pilt.


Kui Sa tahad aga kohe parooli luua, siis tipi mõlemasse ülemisse lahtrisse üks -ja seesama parool - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Tipi paroolid


Märkus: Juhul kui Sa lood siin endale parooli, siis pead ka viimasesse "...hint" lahtrisse tippima mingi "hüüdnime" ja seda juhuks kui Sa oled oma parooli ära unustanud... Kui Sa sinna midagi ei sisesta, siis ei saa Sa nupu Next abil edasi minna.


ä) "Set UP Windows" kolmas dialoogiaken (miljonite lemmikaken...): siin tuleb sisestada Windows 7 aktiveerimisvõti (Product key—tootevõti), ära siin midagi sisesta ja korista linnuke ruudust "Automatically activate Windows when I'm online" ning klõpsa Next:

Korista linnuke ära ja klõpsa Next


ö) "Set UP Windows" neljas dialoogiaken kus võib lasta alla laadida kõik värskendused (updates), siin peaks klikkima ülemisele "Use recommended settings" või kui Internetiühendust momendil ei ole, siis kliki kõige alumisele lingile: "Ask me later" - pilt.


ü) "Set UP Windows" viies dialoogiaken: siin vali oma Eesti ajatsoon: ((GMT+02:00) Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius)) ja klõpsa Next.
Tegelikult on see võib olla siin juba valitud nii et klõpsa lihtsalt Next, aga kui Sa installeerid Windows 7-e Vista seest, siis tuleb Sul sellest rippmenüüst valida ikkagi see "(GMT+02:00) Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius" parameeter:

Vali ajatsoon


aa) Need kolm järgmist akent võivad Sulle ka mitte ilmuda, aga toon nad informatiivsuse mõttes siin ära. Nüüd, juhul kui Sul on Internetiühendus olemas ja Windows 7 Setup suudab Sinu võrgukaardi või modemi tuvastada, siis ilmuvad 3 järgmist akent ning esimeses aknas vali kas kõige ülemine "Home network" (kui Sul on kodus arvutivõrk) või siis kõige alumine "Public network" (vali see kõige alumine juhul kui Sa ei oska määratleda ja pealegi on see palju turvalisem variant) - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

NB! Et kõik Sinu koduvõrgus asuvad kompuutrid saaksid kasutada seda HomeGroup vahendit, siis peab neisse olema installeeritud Windows 7.
Ressursside (dokumentide, piltide, muusika, video, Windows Media Player'i ja Windows Media Center'i meediafailide ning usb printeri) ühine kasutamine ja üksteisega jagamine HomeGraup vahendi abil on ainult siis teostatav kui kõik kompuutrid kasutavad Windows 7 operatsioonisüsteemi. Kui Sinu mingi kompuuter, näiteks sülearvuti, jooksutab Windows XP'd ja lauarvuti Windows 7, siis ei ole mõtet seda HomeGroup'i sisse lülitada - teeb "asja" ainult segasemaks. Kui Sinu kompuutrid kasutavad erinevaid Windowse, siis tuleb ressursside ühiseks jagamiseks kasutada Windowsi vanu juba äraproovitud meetodeid, millest tuleb ka edaspidi juttu.
Kui Sul ei ole koduvõrku või kui Sul on erinevate Windowsitega arvutid, siis ära üldse seda HomeGroup vahendit torgi - hoiad süsteemi ressursse tsipa kokku ja ei aja "asja" segaseks!

Vali midagi...


Märkus: Juhul kui Sul see aken ei ilmu, siis kuvatakse ta hiljem Sinu töölauale siis kui Sa oled suutnud oma Internetiühenduse taastada; sel juhul vali kindluse mõttes seesama kõige alumine parameeter.

Olenevalt sellest, et millise parameetri Sa eelmises aknas valisid, ilmub ka vastavalt järgmine aken, kus Sa ei pea midagi tegema -

Seadistab...


Võib ka ilmuda veel üks võrgu konfigureerimise aken, kus võid enda koduse võrgu jaoks parooli luua, kui Sa ei soovi mingeid paroole luua (neid võib ka hiljem teha), siis klõpsa nupule Skip:

Vajuta Skip


Märkus: Kui Sul ei olnud Internetiühendust või kui Sinu arvuti modemit/võrgukaarti ei suudeta tuvastada, siis need kolm eelmist akent ei ilmu.


bb) Lõpetab Sinu seadistuste konfigureerimise:

Lõpetab...


cc) lmub seesama juba Windows 7 eelmisest väljalaskest pärit uus ja üsna meeldiv Welcome ekraan - pilt.


dd) Veel ilmub "Preparing your desktop..." (valmistatakse ette Sinu töölauda) ekraan. Aga Sulle kaetakse võib olla hoopis söögilauda, kus siis Microsoft pakub selliseid hõrgutisi nagu Linux ja Mac OS X omas mahlas..., magustoiduks pakutakse aga Euroopa Liitu külmas tarrendis, mis on kaetud peeneksjahvatatud Google puruga.

Valmistatakse töölauda ette


ee) Ja ilmubki Windows 7 Ultimate RTM (Build 7600.16385) finaalversiooni ehk siis tema müügiversiooni töölaud:

Win 7 töölaud


Win 7 System aken - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Win 7 System aken


All on Windows 7 Ultimate infoaken ja nagu näha puudub sealt nüüd kehtivusaja märge:

Infoaken


Järgmine pilt näitab Windows 7 Start menüüd:

Win 7 Stardimenüü


All toon ära aga Windows 7 Build 7100 RC finaalversiooni töölaua (Desktop) pildi, tema kehtivusaeg lõpeb alles 01.06.2010 ja tema jaoks on olemas ka aktiveerimisvõtmed:

Win 7 RC töölaud


Kokku võttis Windows 7 installeerimine virtuaalkettasse aega kusagil 23 minuti ringis ja arvestada tuleb ka sellega et tsipa aega kulus ka seal Command Prompt aknas pusimiseks nii et Windows 7 tavaliseks installeerimiseks kulub veelgi vähem aega.


NB! Kui Sa installeerid Windows 7, siis pannakse tema installimise käigus paika ka ekraani resolutsioon ja see "Multiple displays" parameeter, aga alati ei tarvitse need õiged olla. Seega ava kohe pärast Windows 7 installeerimist "Screen Resolution" aken ja sea oma ekraani resolutsioon ja "Multiple displays" parameeter õigeks (kui kasutad ühte monitori, siis vali sealt rippmenüüst parameeter "Show desktop only on 1"). Ekraani resolutsiooni võid panna samasuguse nagu see oli Sul ka Windows Vista's (või Windows XP's).
Peale selle lae alla ja installeeri oma videokaardi uusimad draiverid.
Et seda akent avada, tee järgmist:

Tee oma töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Screen resolution;

või pikem tee selleks:

a) Tee oma töölaua vabal osal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize; b) Klõpsa akna vasemas paanis allosas lingile Display; c) Seejärel klõpsa uues aknas vasemas paanis ülaosas lingile Adjust resolution ja ilmubki vajalik Screen Resolution aken.

Täpsemat infot sellest koos piltidega saad sealt.

ÜlesseTäienduseks (ka oluline!):

* Kui Sa avad nüüd oma virtuaalses Windows 7 operatsioonisüsteemis Computer akna, siis näed Sa et Sinu äsja installeeritud Windows 7 virtuaalketta tähiseks on pandud hoopis C: ketas, mis tegelikult on ju Windows Vista reaalse partitsiooni tähiseks. Ja antud näite puhul omistati Windows Vistale siin D: kettatähis ja ka muude ketaste tähti on muudetud.
Aga ära selle pärast muretse, nii peabki see olema ja kui Sa teed arvuti restardi ja laed end Windows Vistasse, siis on seal kõikide ketaste tähed jälle õiged. Kusjuures Sa ei näe Vista Computer aknas seda Windows 7 virtuaalset kõvaketast, st ta on varjatud (see virtuaalne kõvaketas on kõikides partitsioonides nähtamatu, v. a. ta ise - kui Sa logid end sinna virtuaalsesse Windows 7-sse, siis näed ka tema kettatähist).
Kuid see-eest on Sinu Vistas näha sedasama virtuaalse kõvaketta faili, mille laiendiks on .vhd ja Sa leiad ta ülesse sealt, kuhu Sa ta Windows 7-e installeerimise ning VHD loomise ajal panid (meie näites oli ta loodud C: ketta juurkausta: "C:\win7.vhd" ja siit võib ta koos selle virtuaalse Windows 7-ga soovi korral ka kustutada).

Virtuaalses Windows 7 operatsioonisüsteemis avatud "Computer" aken:

Win7 Computer aken


Windows Vista "Computer" aken (siin ei ole selle virtuaalse Windows 7 kettatähist "Win7" näha):

Vista Computer aken


NB! Kui Sa kasutad dualboot või multiboot süsteemi, siis tähistatakse Computer aknas selle draivi/ketta (partitsiooni) ikooni, milles Sa asud, st millesse Sa sisse logisid, ka Windows'i logoga, et kasutaja saaks asjast kiiremini sotti - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Logoga draiv/ketas


* Kui Sa avad Windows 7-s Device Manager'i akna, siis näed Sa et sinna on ilmunud kaks "lisajubinat":

Win7 Device Manager ja VHD


* Kui Sa olid oma virtuaalse Windows 7 õnnelikult installeerinud ja jõudnud tema töölauale ning hakkad minema Internetti, siis avastad, et Sul ei olegi enam võrguühendust kuigi enne oli ta olemas. Selle kõige tõenäolisemaks põhjuseks võib olla see et Sul puudub oma modemi või võrgukaardi draiver, juhul kui Sul on tema mingi vanem tüüp või siis ei suutnud Windows 7 Setup teda töösse saada. Mida sel juhul teha, loe sellest siit.

* Kui Sa teed nüüd oma dual-boot masina, kus esimeseks operatsioonisüsteemiks on Windows Vista ja teiseks opsüsteemiks Windows 7, ümberlaadimise või käivitad ta, siis satud Sa alguses nn Windows Boot Manager'i ekraani, kus saad seejärel oma noolklahvide abil valida, et kummasse operatsioonisüsteemi Sa tahad siseneda. Seal on üheks operatsioonisüsteemiks pandud Windows Vista ja teiseks siis Windows 7; juhul kui Sa seal mingeid valikuid ei tee, siis laetakse Sind 30 sekundi mõõdudes vaikimisi Windows 7 operatsioonisüsteemi. Seega tuleb Sul iga kord kui Sa käivitad arvuti või teed tema ümberlaadimise valida oma noolklahvidega Windows Vista menüüpunkt, et siseneda Vista opsüsteemi. Kuna me kasutame praegu Windows 7't ainult testimiseks ja proovimiseks, siis ei ole mõtet teda jätta vaikimisi kävitatavaks süsteemiks ja et seda muuta, tee järgmist: Muuda buutimisjärjekorda

Märkus: Ära määra siin "Timeout" lahtris alla 5 sekundi, sest kui Sa tahad siseneda mingisse muusse opsüsteemi, siis Sa ei jõua selle ajaga alglaadimise ekraanis valida seda teist opsüsteemi...* Windows 7 deinstalleerimine ja virtuaalketta (VHD) kustutamine:

Kui Sa tahad oma Windows 7'st lahti saada ja seda virtuaalketast kustutada, siis tee:

a) Tee kompuutri restart ja lae ennast Windows Vistasse (st sinna kuhu Sa selle virtuaalketta loosid).
b) Otsi see .vhd laiendiga fail ülesse, mille Sa loosid Windows 7 jaoks ja kuhu Sa installeerisid oma virtuaalse Windows 7-e (st otsi ta ülesse oma C: ketta juurkaustast - C:\).
c) Tee sel failil paremklõps ja vali käsk Delete. Kuna nii suur fail prügikasti "ei mahu", siis ilmub veel aken, mis küsib, et kas Sa tahad ta jäädavalt kustutada, siis klõpsa Yes.
See minu virtuaalse kõvaketta fail (VHD) asub Windows Vista süsteemi C: ketta (partitsiooni) juurkaustas ja selle faili nimeks on win7.vhd, mille ma omistasin talle sealsamas Windows 7 installeerimise ja VHD loomise CMD aknas.

Minu virtuaalse kõvaketta fail ("C:\win7.vhd") - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Tee tal paremklõps ja vali Delete


d) Seejärel tuleb Sul kõrvaldada Windows Boot Manager'i ekraanis olev Windows 7 buutimiskirje, sest ta on nüüd üleliigne.
Sa võid taastada Vista endise bootloader'i (buutimislaadija) kogu täiega või siis vastavate programmide abil ainult Windows 7 mittevajaliku buutimiskirje ja sellest oli juttu siin.

Aga Sa võid bcdedit.exe programmi abil kõrvaldada ainult selle Win 7 üleliigse buutimiskirje ja teha seda CMD akna kaudu:

Ülesse

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008